ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 16:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μίας και μιλάτε για Πύλες σε άλλους κόσμους .. Ξωτικά και Νεράιδες...

τσεκάρετε και αυτό

http://ladyinthewater.warnerbros.com/ απο τον M. Night Shyamalan


Γιώργος
λέμε "ναί" στα νεραιδάκια ...και στα γαριδάκιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Myrddhin
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 18:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Myrddhin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Το πόσο χαίρομαι που η ευχή μου έπιασε και το θέμα συνεχίζεται δεν περιγράφεται!

Φιλε Mayr,

Η κοπέλα που αγάπησες φαίνεται οτι σε επηρέασε σε μεγάλο βαθμό. Το πνευμα της πρέπει να ήταν δεμένο με τις εξευγενισμένες δυνάμεις του Αδιόρατου Βασιλείου και η καρδια της,η καρδια ενός ξωτικού. Λυπάμαι πάρα πολύ που χάθηκε αλλα το σίγουρο είναι οτι αν ποτε αφουγκραστείς σιωπηλα στο σκοτάδι τότε ίσως ακούσεις το γέλιο της ή ισως νιώσεις ενα απαλό φιλί που θα μοιάζει με το άγγιγμα του ανέμου στο μαγουλο σου.

Φιλη Another Star,

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτα που αναφέρεις για τις πύλες. Η αλήθεια είναι οτι στο πέρασμα του χρόνου οι άνθρωποι έπλασαν την πραγματικότητα ακριβώς όπως την αντιμετωπίζουμε τώρα. Κάθε σκέψη τους διαμόρφωνε τον ίδιο τον κόσμο. Οι αλλαγές που έφεραν οι ανθρώπινες θελήσεις ήταν τρομερές. Η μαγικη ’βαλον χάθηκε στην ομιχλη γιατι πολλοί έπαψαν να πιστευουν σε αυτήν. Ομως ίσως ένας πιστός ταξιδιώτης καταφερει να περάσει τις ομίχλες και να φτάσει στην μαγική γη.

Χαιρετω και όλους τους άλλους!

Να είσαστε καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 18:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικά και Νεράιδες. Πολύ ωραίο θέμα παιδιά.

Το ερώτημα είναι αν είναι αλήθεια όλα αυτά. Εγώ προσωπικά, σηκώνω τα χέρια ψηλά. Δεν είδα ποτέ μου ξωτικό, ούτε νεράιδα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν... Μέχρι να δω ένα θα συννεχίσω να λέω πως δεν ξέρω. Γιατί πολύ εδώ μέσα πιστεύουν σε κάτι που δεν έχουν δει.

Γιατί όμως να μην υπάρχουν; Δε βρίσκω κάποιο λόγο... Ίσως να υπάρχουν και να μην εμφανίζονται στους ανθρώπους.

Αλλά από την άλλη δεν μου δίνεται και η ευκαιρία να δω ένα. Ζω σε μια πόλη βλέπετε...

Στο χωριό μου (Κακοπλεύρι Τρικάλων), οι παλιοί πίστευαν και ακόμα πιστεύουν σε νεράιδες και ξωτικά. Λέγεται ότι το χωριό υδρίθηκε από μάγισσες. Και λένε ότι τα βράδια κοντά σε βρύσες και ποτάμια βγαίνουν νεράιδες, δαιμόνια και άλλα τέτοια. Ένας άλλος θρύλος μιλάει για ένα ξέφωτο που λέγεται "Μπαντουνάγκρια" (σημαίνει "ίσιωμα στην άκρη") και βρίσκεται σε μιά απότομη χαράδρα. Λέγεται ότι αν κοιμηθείς σ' αυτό το ξέφωτο θα δεις ένα όνειρο ότι έρχονται δαιμόνια και ξωτικά και σου λένε να πάτε μαζί κάτω στο ποτάμι (στο τέλος της χαράδρας) τότε εμφανίζεται ο ’η-Γιάννης και τα διώχνει.

Πάντως μου αρέσει η όλη ρομαντική ιδέα να υπάρχουν τέτοια πλάσματα.

are you there?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sidhe
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 22:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sidhe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητεη φιλεη Galdamoor,

Μερικές φορές σημασία εχουν τα πράγματα στα οποία αφήνουμε τον εαυτό μας.

Ο κόσμος των ξωτικών μπορεί να μας αγγίξει μέσα απο πολλές πλευρες..

Ενας εκστατικός χορός, ενα παθιασμένο τραγούδι, μια φιλία γεμάτη νεραϊδίσια χάρη, ενα όμορφο ηλιοβασίλεμα. Ολα μέσα τους κρύβουν την δύναμη της ζωής και καθετι ξωτικίσιο υπακούει σε ένα νόμο: το κινει η δύναμη που καθορίζει το ρευμα της ζωής.

Απο την αλλη μερια τα ξωτικα ζούν και στο νοητικό μας επιπεδο. Και εκεί η δύναμη τους είναι μεγάλη. Αν καθε φορα που βλέπεις ενα λουλούδι χαμογελας επειδη νιωθεις οτι εκεί κρύβεται ενα ξωτικό εχεις καταφέρει πολλα.

Μην ξεχνας οτι οσο πιο εντονα κοιτας μεσα σε κάτι τόσο πιο εντονα σε κοιταζει και αυτό.

Δεν θα σου πω αν υπάρχουν η όχι τα ξωτικα, θα σου πω όμως οτι υπάρχεις εσυ και η θέληση σου διαμορφώνει τον κόσμο γύρω σου.

Οσον αφορα αυτο που λές για την πόλη, να θυμάσαι μονο ενα πραγμα: Η μαγεία φυτρώνει παντου...

Αν εισαι ακομα εδω και δεν εχεις φυγει, και αν ακόμα επιθυμεις να συζητήσουμε το θέμα, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα.

Να εισαστε όλοι καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 01:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσοχή στα ξωτικά παιδιά...

Σε παρασύρουν σε ένα όνειρο! που όταν τελειώσει (γιατί θα τελειώσει) ξυπνάς σε έναν εφιάλτη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 12:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα! :)
Μετά από πολύ πολύ καιρό....
Τα ξωτικά και οι Νεράιδες, τα όνειρα και οι εφιάλτες.
Η μεγάλη διαφορά τοων πρώτων από τα δεύτερα,
είναι πως υπάρχουν και έξω από εμάς, γύρω μας,
και αν είμαστε τυχεροί και έτοιμοι μέσα μας.
Τα όνειρα και οι εφιάλτες όμως υπάρχουν μόνο μέσα μας.
Είναι απόλυτα προσωπικές οπτασίες.
Είναι λίγο τραχύ να τα χρεώνουμε σε κάτι έξω από εμάς,
σε κάτι που ίσως μόνο (δι)αισθανόμαστε.
Τα παιχνίδια του μυαλού μπορούν να δημιουργήσουν και ξωτικά και νεράιδες και χίμαιρες και δράκους και τέρατα και ουτοπίες,
αυτό δε σημαίνει ότι κάτι έξω από εμάς μας στοιχειώνει.
Στοιχειώνουμε εμείς τον εαυτό μας.
Με το όνειρο που κυνηγούμε και ποτέ ίσως δεν φτάνουμε....
και να μπροστά μας ένα αδηφάγος εφιάλτης.
Σίγουρα γι αυτό δεν φταίει μια στάλα νερού που φλερτάρει με το φως πάνω στα πέταλα και μας πείθει για την ύπαρξη του αόρατου στα αδύναμά μας μάτια.
Να είστε καλά,
με αγάπη πάνω απ'όλα
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sidhe
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 14:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sidhe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Ξωτικούλα,

Μπορω να πω οτι σε πολλα συμφωνω μαζί σου.

Μερικές φορές οι άνθρωποι χάνουμε πολλα. Ψαχνωντας να βρούμε γιατι,πως,που και πότε καταλήγουμε να βλέπουμε μονο το δεντρο αντι για όλο το δασος...

Μα τοσα γύρω μας εχουν πλημμυριστεί απο αυτην την ξωτικισια δυναμη. Ειναι τοσα πολλα. Πράγματι.. Οταν μιλας με εναν φίλο και τα ματια του λαμπουν ξαφνικα απο ενα χαμογελο, οταν ακους την φωνη ενος ατόμου που εχεις τόσο καιρο να δείς, όλα αυτα ειναι γεματα απο μια δύναμη, που νιωθω οτι δεν μπορω να αναφερθω σε αυτην με λόγια. Ομως ξέρω οτι καπως ετσι είναι και τα ξωτικα.

Χαρούμενα,ανέμελα ,μπορούν να χορευουν σε ενα δάσος για όλη την αιωνιότητα. Και οταν πεθαίνουν ξέρουν οτι θα αναγεννηθούν είτε στην φωτια, είτε στον ανεμο, είτε στην γη, είτε στο νερο. Και εκεί μπορούν να συνεχίσουν το τραγούδι τους.

Για πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 13:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο πιο πολύ παγώνουν οι ανθρώπινες σχέσεις τόσο πιο έντονη είναι αυτή η παρουσία.
Σπάνε οι δεσμοί και ανοίγουν οι "πύλες" για νέους.
Νομίζω πως όσοι είναι ανοιχτοί αντιλαμβάνονται την ύπαρξη ενεργειών γύρω τους, που κάνουν αυτό ακριβώς που λες
quote:
λαμπουν ξαφνικα απο ενα χαμογελο
Με την πιο ζεστή μου διάθεση...
Με αγάπη πάνω απ'όλα....
Να έχετε μια όμορφη όμορφη μέρα!
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sidhe
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 16:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sidhe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις απόλυτο δικιο. Οι άνθρωποι που είναι ανοιχτοί και δεν παρασύρονται απο τον αγχώδη τρόπο ζωής γίνονται κανάλια αυτης της ενέργειας.

Αντι να χανομαστε μεσα στους μηχανισμούς του ξωτικόκοσμου μερικες φορες θεωρω οτι είναι καλο να προσπαθούμε συνειδητα για αυτην την μαγικη στροφη του εσωτερικου εαυτου μας προς το φως.

Μεσα σε αυτο το φως που δεν εχει σημασια αν εισαι ομορφος ή ασχημος,λεπτος ή χοντρός, κοντός η ψηλός. Και αυτο συμβαίνει επειδη αυτο το φως εξυψώνει την υπαρξη σου στα ανώτερα πεδία της. Σε ομορφαίνει επειδη εσυ ο ιδιος εχεις αποφασίσει να στραφείς στην ομορφια.

Να εισαστε καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 21:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητεη φιλεη Galdamoor,

Μερικές φορές σημασία εχουν τα πράγματα στα οποία αφήνουμε τον εαυτό μας.

Ο κόσμος των ξωτικών μπορεί να μας αγγίξει μέσα απο πολλές πλευρες..

Ενας εκστατικός χορός, ενα παθιασμένο τραγούδι, μια φιλία γεμάτη νεραϊδίσια χάρη, ενα όμορφο ηλιοβασίλεμα. Ολα μέσα τους κρύβουν την δύναμη της ζωής και καθετι ξωτικίσιο υπακούει σε ένα νόμο: το κινει η δύναμη που καθορίζει το ρευμα της ζωής.

Απο την αλλη μερια τα ξωτικα ζούν και στο νοητικό μας επιπεδο. Και εκεί η δύναμη τους είναι μεγάλη. Αν καθε φορα που βλέπεις ενα λουλούδι χαμογελας επειδη νιωθεις οτι εκεί κρύβεται ενα ξωτικό εχεις καταφέρει πολλα.

Μην ξεχνας οτι οσο πιο εντονα κοιτας μεσα σε κάτι τόσο πιο εντονα σε κοιταζει και αυτό.

Δεν θα σου πω αν υπάρχουν η όχι τα ξωτικα, θα σου πω όμως οτι υπάρχεις εσυ και η θέληση σου διαμορφώνει τον κόσμο γύρω σου.

Οσον αφορα αυτο που λές για την πόλη, να θυμάσαι μονο ενα πραγμα: Η μαγεία φυτρώνει παντου...

Αν εισαι ακομα εδω και δεν εχεις φυγει, και αν ακόμα επιθυμεις να συζητήσουμε το θέμα, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα.

Να εισαστε όλοι καλα.


Μιλάς δηλαδή για ένα κόσμο όπου πλάθουμε εμείς με την φαντασία μας και το μυαλό μας; Όπου δεν υπάρχει η γραμμή που χωρίζει το "ψεύτικο" από το "αληθινό"; Ίσως να είναι κι έτσι. Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε αν παίξουμε το μαγικό αυτό παιχνίδι της φαντασίας, γιατί κι αυτή τη γραμμή που χωρίζει το αληθινό από το ψεύτικο, ο ίδιος ο ανθρώπινος νους την έβαλε.

Αλλά όταν ζεις σε ένα περιβάλλον από αυτοκίνητα, πολυκατοικίες, φασαρία και θόρυβο, όταν δεν υπάρχει ούτε ένα δέντρο στη γειτονιά σου, τότε είναι δύσκολο να νιώσεις τη μαγεία...

are you there?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 21:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσοχή στα ξωτικά παιδιά...

Σε παρασύρουν σε ένα όνειρο! που όταν τελειώσει (γιατί θα τελειώσει) ξυπνάς σε έναν εφιάλτη...


Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 01:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς καλέ μου φίλε Galdamoor πλέον δεν μπορώ. Ξέρεις ξεπέρασα και τον "εφιάλτη" και δεν θέλω να το θυμάμαι και τόσο.
Σε κάποια παλιότερα post μου ίσως με "βρεις".


Edited by - Marte on 29/12/2006 01:34:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 08:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου.

Φίλε μου Marte δεν χρειάζεται να είναι πάντα έτσι... Το αποτέλεσμα δεν κρίνεται μόνο στο τέλος της διαδρομής και καμιά φορά οι εφιάλτες του σήμερα γίνονται η αφετηρία για τις ευλογίες του αύριο.

Πολλές ευχές σε όλους για το νέο έτος.

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 02:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"όχι μόνο στο τέλος της διαδρομής" μου αρέσουν τα λόγια σου Unseen...
Ελπίδα-ζωή. Οτι επιθυμείς να ναι δικό σου!!!


Edited by - Marte on 30/12/2006 02:49:09

Edited by - Marte on 30/12/2006 02:57:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spider-man
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 04:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spider-man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spider-man
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 06:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spider-man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spider-man
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 06:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spider-man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 00:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια!!
Πολυ χαιρομαι που βρηκα αυτο το topic!!
Αγαπω πολυ τα Ξωτικα και τις Νεραιδες!!
Εχω δει και εχω νιωσει νεραιδες κοντα μου.

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας δυο τρια πραματακια που ξερω...!
Πρωτα απο ολα αυτα που λενε οτι οι Νεραιδες και τα Ξωτικα ειναι επικινδυνα και μπορει να μας παρασυρουν σε ασχημες εμπειριες δεν ειναι αληθεια..
Οι Νεραιδες ειναι λιγο σνομπ με τους ανθρωπους και λιγο πονηρες αλλα οχι με ασχημο τροπο.Μπορει δηλαδη να σου κρυψουν κατι οπως πχ τα κλειδια σου αλλα μεχρι εκει.Αυτα που λενε πως σου παιρνουν την λαλια κτλ ειναι μυθοι.
Τα Ξωτικα ειναι οπως τα βλεπουμε στα παραμυθια, μικρουλικα με μυτερα αυτακια.Γεματα ζωη και ορεξη για γιορτες και αταξιες.
Υπαρχουν ομως και Ξωτικα οπως αυτα του Tolkin.Ψηλα, σοφα, πανεμορφα.
Μπορει να φαινεται παρα πολυ δυσκολο να δουμε μια Νεραιδα μα δεν ειναι ετσι...
Πρωτα απο ολα πρεπει να πιστεψεις πως θα τις δεις γιατι αλλιως δεν εχει νοημα.Αρκει να εχεις μυαλο και ματια ανοιχτα.
Σε οποιο μερος υπαρχουν λουλουδια υπαρχουν και Νεραιδες.Ακομα και μεσα στην πολη.Σιγουρα πιο λιγες απο οσες βρισκονται σε ενα δασος αλλα υπαρχουν.Αυτες αποφασιζουν ομως ποτε και αν θα εμφανιστουν.Αρκει να εχουμε αγνες προθεσεις.
Μπορειτε να προσπαθησετε να τους προσφερετε κατι.Λατρευουν το γαλα και τα γυαλιστερα αντικειμενα!

Αυτα για τωρα απο'μενα!

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*

Edited by - Tindomiel on 31/12/2006 00:40:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 16:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντελώς απρόσμενα και καθώς μελετούσα ένα βιβλίο σχετικά με το πως επιρεάζουν οι διάφορες συχνότητες τον καιρό και τις σκέψεις μας βρέθηκα να διαβάζω για νεράϊδες, ξωτικά, γνώμους και άλλα!
Κι αυτό από δύο επιστήμονες!

Τι λένε? Σε συντομία λένε το εξής:

Κάποτε στο μακρυνό παρελθόν η ανθρωπότητα υπέστη ένα συνειδησιακό διαχωρισμό. Μέχρι τότε οι νεραίδες και τα ξωτικά ήταν μέρος της ανθωπότητας, αλλά η διαφορετική πορεία οδήγησε σε δύο ομάδες.
Οι νεραίδες έκαναν ένα συνειδησιακό άλμα και απο τότε δεν είναι πλεον ορατες σ'εμας, αλλά συνεχίζουν να ζουν δίπλα μας!

Καταλλήγουν πως και στο κοντινό μέλλον η ανθρωπότητα θα αντιμετωπίσει και πάλι ένα διαχωρισμό και αυτοί που θα κάνουν το συνειδησιακό άλμα θα είναι επίσης αόρατοι για τους υπόλοιπους.

Η αορατότητα δεν είναι "προσον" των ξωτικών, αλλά "ελλάτωμα" της δικής μας αντιληπτικής ικανότητας!

Αυτά και καλή χρονιά σε όλους σας!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 08:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/-ή Tindomiel,

Δεν θα μας πεις τίποτε παραπάνω;

Αγαπημένο μου toxotaki,

Ποιο βιβλίο είναι αυτό το οποίο αναφέρεις; Τα περί συνειδησιακού άλματος των ξωτικών κλπ. απεικονίζονται και στην κελτική μυθολογία, ιδίως στις δοξασίες για τους Daoine Sidhe, δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποια σελίδα του τόπικ είχε γίνει η σχετική αναφορά.

Καλημέρα.
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 00:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι παιδια!!

Λοιπον... μια ακομα φημη ειναι πως αν πατησεις φτερο Νεραιδας εξαφανιζεσαι και σε κρατουν ομηρο οι Νεραιδες στον κοσμο τους και στο τελος σε τρελαινουν.Ψεμα βεβαια...
Ο λογος που οι Νεραιδες και γενικα ολα αυτα τα μαγικα πλασματα δεν εμφανιζονται σε ανθρωπους ειναι γιατι οι ανθρωποι τα θεωρουν ανυπαρκτα και ψευτικα.Και αυτο τα πληγωνει και τα νευριαζει με αποτελεσμα να μη θελουν καμια σχεση με ανθρωπους.
Οταν ομως καποιος πιστευει σε αυτα και φροντιζει τη φυση και φερεται με σεβασμο στα πλασματα της τον θεωρουν φιλο τους και εμφανιζονται.

Λεγεται πως οταν ο Θεος εφτιαξε τους Αγγελους, εφτιαξε και ολα αυτα τα μαγικα πλασματα τα οποια ειναι Αγγελοι της Φυσης.
Σε εναν κοσμο σαν τον σημερινο που οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν ενδιαφερονται για την φυση παρα μονο για αυτα που μπορουν να χτισουν σε αυτην ειναι λογικο να μην εχουν καμια σχεση με το Φυσικο Βασιλειο.

Εχει καποιος απο εσας προσωπικες ιστοριες με Νεραιδες και Ξωτικα?
Θα ηθελα πολυ να τις ακουσω!

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 22:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πως μπορώ να πιστέψω στις νεράιδες όταν δεν τις έχω δει; Είμαι ρεαλιστής, πρέπει να μυρίσω, νιώσω, ακούσω ή δω κάτι για να το πιστέψω. Υπάρχει όμως και ένα άλλο είδος πίστης: πιστεύω σ' αυτά που δεν μπορώ να κάνω χωρίς την ύπαρξή τους. Σέ κάποιο θεό για παράδειγμα. Δεν έχω δει, ακούσει, πιάσει, μυρίσει ή δει τον θεό όμως πιστεύω σ' αυτόν επειδή δεν μπορώ να κάνω χωρίς αυτόν. Όχι εγώ προσωπικά,ένα απλό παράδειγμα έδωσα! Ο καθένας μπορεί να κάνει χωρίς τις νεράιδες. Εξάλλου τι μπορούν να προσφέρουν στον άνθρωπο οι νεράιδες;

Ρωτάω λοιπόν, πως μπορώ να πιστέψω στις νεράιδες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 23:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι νεραιδες δεν προσφερουν τιποτα ιδιαιτερο στον ανθρωπο προσωπικα.
Οι νεραιδες προστατευουν και δουλευουν για την Φυση και την ισοροπια σε αυτην.

Παντως εγω απο προσωπικες εμπειριες πιστευω ακραδαντα πως μπορεις να αισθανθεις και να δεις τις νεραιδες φτανει να εχεις ανοιχτες ολες σου τις αισθησεις.

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sidhe
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 10:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sidhe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι νεράιδες εχουν σίγουρα κάτι να προσφέρουν οπως καθε πράγμα που βρίσκεται πάνω σε αυτον τον πλανήτη. Ολα εχουν ενα σκοπό ύπαρξης, μια αιτία.

quote:
Ο καθένας μπορεί να κάνει χωρίς τις νεράιδες. Εξάλλου τι μπορούν να προσφέρουν στον άνθρωπο οι νεράιδες;

Οι νεράιδες σου προσφέρουν το πιο σημαντικό, αυτο που είπε η Tindomiel

quote:
Οι νεραιδες προστατευουν και δουλευουν για την Φυση και την ισοροπια σε αυτην.

Πιστευω οτι αυτη είναι μια πολύ σημαντικη προσφορα τους. Οι νεράιδες, φίλε μου Galdamoor είναι αυτες που ευθύνονται για την ''εμπνευση'' των φυτών, δηλαδη την επιθυμία της φύσης να αναγεννηθεί και να αναπτυχθεί.

Φυσικα δεν είναι αναγκαίο να επικοινωνήσεις με αυτες. Ο καθένας μπορεί να συνεχίσει την ζωή του, και είτε πιστευει είτε όχι, δεχεται τις θετικες επιδράσεις τους.

Η επιθυμία για επικοινωνία ερχεται σε ενα σταδιο εξέλιξης συγκεκριμένων ανθρώπων. Μεσα απο αυτές ενας ανθρωπος που το επιθυμεί μπορεί να κατανοησει πολλα, όπως τους μηχανισμούς της φύσης, και αν είναι τυχερος να κερδίσει ακόμα και το χαρισμα της ποίησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sidhe
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 10:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sidhe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλάς δηλαδή για ένα κόσμο όπου πλάθουμε εμείς με την φαντασία μας και το μυαλό μας; Όπου δεν υπάρχει η γραμμή που χωρίζει το "ψεύτικο" από το "αληθινό"; Ίσως να είναι κι έτσι. Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε αν παίξουμε το μαγικό αυτό παιχνίδι της φαντασίας, γιατί κι αυτή τη γραμμή που χωρίζει το αληθινό από το ψεύτικο, ο ίδιος ο ανθρώπινος νους την έβαλε.

Αλλά όταν ζεις σε ένα περιβάλλον από αυτοκίνητα, πολυκατοικίες, φασαρία και θόρυβο, όταν δεν υπάρχει ούτε ένα δέντρο στη γειτονιά σου, τότε είναι δύσκολο να νιώσεις τη μαγεία...

are you there?


Δεν μίλησα για εναν κόσμο που πλάθουμε εμείς. Μιλησα για εναν κόσμο που υπάρχει γύρω μας και ο τρόπος ζωής μας είναι αυτός που καθορίζει αν θα επιτρέψουμε σε αυτον τον κόσμο να εμφανιστεί μπροστα μας.

quote:
γιατί κι αυτή τη γραμμή που χωρίζει το αληθινό από το ψεύτικο, ο ίδιος ο ανθρώπινος νους την έβαλε.

Αυτο ακριβώς εννοούσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 01:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ανσινούλα μου, το βιβλιο που αναφέρω παραπάνω -λάθος μου που δεν το διευκρίνησα καλύτερα πριν -

είναι ένα γερμανικό βιβλίο των Grazyna Fosar και Franz Bludorf, οι οποίοι είναι φυσικοί επιστήμονες, και που ασχολείται εκτεταμένα με το θέμα των συχνοτήτων.

Τίτλος του βιβλίου είναι "Zaubergesang-Frequenzen zur Wetter- und Gedankenkontrolle", που μεταφράζεται ως: "Μαγικό Τραγούδι-Συχνότητες για έλεγχο του καιρού και των σκέψεων"

Στην ουσία -νόμιζα πως-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ απολυτως σχέση με το θέμα, ΝΑΙ? Λάθος νόμιζα!!!!Να που εχει και να που από άλλη άκρη ξεκινώντας βρέθηκα να κάνω ένα κύκλο και να πέφτω πάνω στις νεραϊδες!!!!

Είναι βιβλίο δύο φυσικών επιστημόνων οι οποίοι Ω του Θαύματος, για να εξηγήσουν σύγχρονα όπλα ελέγχου του καιρού και μαζικής πλύσης εγκεφάλου (σχετίζεται άμεσα με την έρευνα που κάνω σχετικά με τα chemtrails και το πρόγραμμα HAARP)κάνουν μία ιστορική αναδρομή.

Με αυτό τον τρόπο θέλουν να εξηγήσουν πως στην ουσία ο άνθρωπος ανέκαθεν ήθελε να/ ή ακόμη και κατείχε την ικανότητα- να επιρρεάζει τον καιρό και να επεμβένει στη συνείδησ/μυαλό των άλλων.

Πράγματι ξεκινά το βιβλίο τους με αναφορές σε μύθους και θρύλους από όλο τον κόσμο σχετικά με νεραιδες, τον πόλεμο ανάμεσα σε αυτές και τους ανθρώπους και την τελική έκβαση με το συνειδισιακό άλμα των πρώτων. Ανάμεσα σε αυτούς τους μύθουε μιλά πράγματι για την κέλτικη μυθολογία όπως σωστά εντόπισες.

Βέβαια να διευκρινίσω το εξης:
Κατά την άποψη των συγγραφέων -που συμπίπτει και με τη δική μου άποψη- Η μυθολογία ΔΕΝ είναι παραμύθια!
δεν είναι τυχαίο πως οι μυθολογίες όλων των λαών έχουν σχετικές αναφορές με νεράίδες, ξωτικά, γνώμους, νάνους, συλφίδες κτλ. (αλά και σε άλλα παραδείγματα υπάρχουν ομοιότητες)
Μάλλον πρόκειτε για μια άλλη Ιστορία την οποία ποτέ δεν -και ούτε πρόκειτε να -διδαχτήκαμε στο σχολείο...

Επίσης μου ήρθε τώρα μία ακόμη σκέψη διαβάζονατς το παραπάνω
που είπε η Tindomiel

quote:
Οι νεραιδες προστατευουν και δουλευουν για την Φυση και την ισοροπια σε αυτην.

Αναρωτιέμαι πόσο πολύ θα έχει δυσκολέψει το έργο τους τώρα
που περισσότερο από ποτέ
κάποιοι, σχιζοφρενείς θα έλεγα, θέλουν να το παίξουν λιγάκι θεοί -τύπου Μπους-
και διεξάγουν τέρατα και σημεία εις βάρος της Φύσης και του πλανήτη ολόκληρου,
τώρα που κινυνεύει η ίδια η ζωή στον πλανήτη (βλέπε καταστροφή του κλίματος από ανθρωπογενείς παράγοντες)
που -από την οικονομική απλιστεία ορισμένων- δεν έγινε ποτέ πριν μια σοβαρή επέμβαση για να αλλάξει ρότα ο εχθρικός και ασύμβατος με τη φύση πολιτισμός μας
-γιατί υπήρχε και υπάρχει η δυνατότητα, μόνο που κάποιοι θα χάσουν πολλά χρήματα-

δεν μπορεί κάποια στιγμή θα τινάξει από πάνω της η Φύση/Γή τα ζωϋφια/άνθρωποι που παρασιτούν πάνω της...
και ίσως ήδη να άρχισε να το κάνει και να τη βοηθούν και οι νεράϊδες σ' αυτό...

Στην Ισλανδία, που είναι το πιο πρόσφατο κομάτι ξηράς -από το ίδιο επιστημονικό βιβλίο - ακόμη και σήμερα οι νεραϊδες περνούν την άποψη τους για διάφορα θέματα στους κατοίκους του Ρεικιαβικ, ιδιαίτερα αν πάει κάποιος να ανατινάξει ή να μετατοπίσει το βράχο όπου κατοικούν από τη θέση του. Μέσα από ολόκληρη σειρά "ατυχημάτων" τελικά ο δρόμος που ήταν να περάσει από εκέι κάνει στροφή γύρω από το βράχο/κατοικία των ξωτικών ή αυτός μετατοπίζεται μετά από συνενόηση, αλλά μόνο τόσο όσο επιτρέπουν τα ξωτικά. (αυτό για τους πολύ "άπιστυς")


αν πάψουμε να μελετάμε το παρελθόν από τη θέση/δόγμα πως ο σημερινός δικός μας πολιτισμός αποτελεί το "ζενίθ" (τρομάρα μας!) και απόγειο της ανθρώπινης εξέλιξης στη Γη
αν ανοίξουμε τα μάτια μας και το πνεύμα μας

θα αναγνωρίσουμε τα σημάδια των παλαιώτερων μεγάλων πολιτισμών που ξεπερνούσαν κατά πολύ το δικό μας -και ήταν κάποιοι από αυτούς σε απόλυτη αρμονία με τη φύση, αλλά παρ' όλ' αυτά η ανθρώπινη αλλαζονεία τελικά κατακερμάτισε/κατέστρεψε-

θα αναγνωρίσουμε ακόμη και τις αλήθειες των μύθων

όπως και την ύπαρξη των ξωτικών και των νεραϊδων...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sidhe
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 15:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sidhe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Toxotis αν μου επιτρεπεις θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα απο αυτα που λές.

Αρχικα θεωρω απίθανο το

quote:
και ίσως ήδη να άρχισε να το κάνει και να τη βοηθούν και οι νεράϊδες σ' αυτό...

Οι δονήσεις των νεράιδων διαφέρουν παρα πολύ σε σχέση με αυτο που αναφέρεις. Αυτη βέβαια είναι προσωπικη μου αποψη. Νομίζω οτι αν μια νεράιδα εφτανε σε τέτοιο σημείο θα χαμήλωνε πολύ τις δονήσεις της και μπορω να σου πω οτι θα σταματούσε να υπάρχει.

quote:
δεν μπορεί κάποια στιγμή θα τινάξει από πάνω της η Φύση/Γή τα ζωϋφια/άνθρωποι που παρασιτούν πάνω της...

Επιπλέον η φύση δεν είναι εκδικητική. Αυτη η λέξη δεν την χαρακτηρίζει. Ακόμα και ο ανεμοστρόβιλος, στο αόρατο πεδίο είναι αποτέλεσμα απαλών μαγικων ψιθύρων και εναρμονισμένου χορού των συλφίδων. Οταν ο ανεμοστρόβιλος συνθλίβει τους ανθρώπους, μεσα του δεν κρύβει την οργή, παρα το εκστατικό αποτέλεσμα μιας αντανακλασης, δηλαδη είναι μια απάντηση μπροστα στην συμπεριφορα του ανθρώπου. Δεν εχει ως σκοπό την εκδίκηση, αλλα μοιάζει περισσότερο με το είδωλο μας στον καθρέφτη, με αυτο που εμείς προκαλέσαμε και δεχομαστε τις συνέπειες του.

Θέλω να διαβάσω πολύ το βιβλίο που αναφέρεις, και θα ψάξω να το βρω. Με απασχολεί κυρίως η αναφορα στους πολέμους μεταξυ των νεράιδων. Ερευνω κατι πανω σε αυτο.

Σε όλα τα αλλα συμφωνω μαζί σου.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 18:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αλήθεια πως όταν έγραφα τα παραπάνω ήμουν κάπως εκνευρισμένη από την ανθρώπινη συμπεριφορά απέναντι στη φύση και από την αλλαζονεία που κατέχετε στην πλοιοψηφία η "ράτσα" μας.

Ίσως να ήμουν κάπως άδικη λέγοντας πως οι νεραϊδες πιθανόν να βοηθούν τη Φύση'Γη να απαλλαγεί από εμάς και την συμπεριφορά αυτή, αλλά σίγουρα δεν ήθελα να προσάψω κάτι αρνητικό στη συμεριφορά των νεραϊδων και της φύσης απέναντι μας.
Ίσα ίσα το αντίθετο μάλιστα -περισσότερο ήθελα να πω πως καλά θα έκαναν να έπραταν έτσι.
Έχουμε μάθει στην καθημερηνότητα μας να λέμε πως "η φύση εκδικείται" και κάπου πέρασε στη σκέψη μου.

Δεν έχω κατασταλαγμένη άποψη γύρω από τη φύση των ξωτικών κτλ, γιατί δεν έχω μελετήσει το θέμα ιδιαίτερα, ούτε έχω διαβάσει πολλά σχετικά. Το βιβλίο που ανέφερα το διάβασα για το θέμα των συχνοτήτων.

Στο σχόλιο μου απλά σκεφτόμουν φωναχτά...εκείνη τη στιγμή ¨))

Βέβαια με τον καιρό καταλήγω πως όλα συνδέονται μεταξύ τους και με θαυμαστό τρόπο το βίωσα αυτό στην περίπτωση που προανέφερα.
(όλα/όλοι είμαστε ένα, λέει μια πολύ καλή φίλη)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 18:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ξέχασα να συμπληρώσω:

πως εννοούσα πως οι νεράιδες λόγω της επιβαρυμένης κατάστασης, έχουν πλέον πολύ πιο μεγάλη δυσκολία να αντιμετωπίσουν, ώστε να βοηθίσουν στην ισσορροπία της φύσης, αφού εμείς οι άνθρωποι με τον "πολιτισμένο" κόσμο μας κάνουμε τα πάντα για να την εκτρέψουμε από αυτή την ισσοροπία.

και με αυτό το σκεπτικό θα δικαιολογούσα οποιαδήποτε αντίσταση από τη φύση και τους βοηθούς της , τις νεραϊδες, ακόμη και την "καταστροφή" μας, αν αυτό ήταν απαραίτητο για τη διατήρηση της ισορροπίας.

Ελπίζω τώρα να έγινα λιγάκη πιο κατανοητή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 00:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ωραια ολα οσα λετε παιδια!
Να πω πρωτα αυτο...
Οι Νεραιδες δεν θα μπορουσαν ποτε να σταματησουν να δουλευουν για την Φυση οσο δυσκολο και αν ειναι πλεον το εργο τους λογω του ανθρωπου.
Το να δουλευουν και να προστατευουν την Φυση ειναι αυτο που τις κραταει και στη ζωη.Ειναι ο σκοπος που υπαρχουν.Αν η Φυση καταστραφει θα καταστραφουν και οι ιδιες.
Στεναχωριεμαι τοσο πολυ οταν βλεπω πως εχουν καταντησει τον πλανητη οι ανθρωποι...
Ευτυχως υπαρχουν ακομα αρκετα μερη για τις Νεραιδες.
Η αληθεια ειναι οτι Νεραιδες υπαρχουν ωπου υπαρχουν φυτα.
Και μια απλη γλαστρα να εχετε στο σπιτι σας θα εχει μερικες Νεραιδουλες.
Αυτη ειναι μια πολυ ενθαρυντικη σκεψη πιστευω.

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy