ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 15:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Administrator δεν είδα να βάζεις χέρι στις υποτημιτικές και ειρωνικές επιθέσεις όλου του γνωστού συναφιού των βλαχοεσωτεριστών στο Μέλος Wolffaced και νόμισα προς στιγμήν οτι επιτρέπονται αυτά....

Αν δεν επιτρέπονται χίλια συγνώμη ...
αν και δεν είπα κάτι που δεν το ξέρουν ήδη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 15:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
εσωτερική σιώπα is falling ....

sileeeeeeeeeenciooooooooo ....

ρε τον admin....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 16:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.
Καλοί μου Φίλοι,καλησπέρα σας.
Παρακολουθώ,ειλικρινά με λύπη, τα τεκταινόμενα κατά την εξέλιξη αυτού του θέματος,που ήλπιζα οτι θα ήταν μια ακτίδα Φωτός στις καρδιές όλων μας.
Δυστυχώς,με την ενσάρκωση(είσοδο στη διαλεκτική φυσική τάξη, θα έλεγαν οι Ροδόσταυροι) και την είσοδο της ψυχής στο σώμα, επέρχεται η Λήθη των αιώνιων αξιών,καθώς και η άκρατη ανάπτυξη του εγωκεντρικού Ανθρώπου.Ο Εγωισμός φωλιάζει και δεν εμποδίζει την Ανάπτυξη εκείνου του μέρους του Ανθρώπου,που βρίσκεται στην "Καρδιά" του και θα τον βοηθήσει να ατενίσει το Αστέρι,να οδηγηθεί στην Αλήθεια.Ατομικισμός,Ημιμάθεια,πίστη για το Αλάθητο των απόψεων,να πως συμπεριφέρεται ο Άνθρωπος.
Καλοί μου Φίλοι.Εισερχόμενος στο esoterica,θεώρησα πως θα συντελέσω και εγω όσο μπορώ,στην προσπάθεια που κάνουμε και επιζητούμε οι περισσότεροι-ΟΛΟΙ θα έλεγα-ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις,να λάβουμε και να μεταδώσουμε ερεθίσματα προς σκέψη και περισυλλογή και να γνωρίσουμε αντιλήψεις συνανθρώπων μας,που έλκονται απο Υψηλές αξίες.Αγάπη,Αρετή,Ηθική,Ελευθερία...Και πάντα υπο το πρίσμα της Ανοχής γαι τις ιδέες των άλλων ,αφού ΣΤΟΧΟΣ μας δεν είναι να πείσουμε το συνομιλητή για όσα ο καθένας λέει,αλλά λαμβάνοντας ερεθίσματα να σκεφτούμε ,να αναθεωρήσουμε όσα πιστεύουμε ή να βελτιώσουμε τις γνώσεις μας και να γίνουμε ο καθένας καλύτερος απο οτι ήταν χτές,βρισκόμενοι κατ"αυτόν τον τρόπο ενα βηματάκι πιο κοντά στο ζητούμενο που είναι η Αλήθεια.
΄Σίγουρα οι απόψεις μας δεν μπορού να ταυτίζονται!Αλλοίμονο,άλλωστε αυτή είναι η ομορφιά του μυαλού του Ανθρώπου.Όπως διαφέρουμε στο ύψος,στο βάρος,στα μάτια κλπ,διαφέρουμε και στον τρόπο προσέγγισης της Αλήθειας και αυτό συνιστά το μεγαλείο της Δημιουργίας.Τίποτε στη Φύση δεν είναι όμοιο με κάτι άλλο,άλλα όλα είναι όντα του ίδιου Πατέρα.Όλοι κουβαλάμε το θείο σπινθήρα.
Θεωρώ οτι το να προσπαθήσει κάποιος να επιβάλλει τις απόψεις του,χρησιμοποιώντας υβριστικά και υποτιμητικά συνθήματα για συνανθρώπους ,τελικά μειώνει τη Δύναμη του λόγου του,άσχετα αν έχει δίκαιο ή άδικο.Συγνώμη, αλλά νομίζω οτι ξεπέσαμε του σκοπού μας!
Όμως καλοί μου Φίλοι,ας δοκιμάσουμε.Ο Άνθρωπος πρέπει να μαθαίνει απο τα λάθη του-αλλιώς είναι άξιος της μοίρας του.Ας δώσουμε όλοι τα χέρια.Φίλε ΑΙΟΝ,ας κάνουμε όλοι ενα νέο ξεκίνημα.Έχεις ενδιαφέρουσες απόψεις,που προσωπικά θα ήθελα να ακούσω,άσχετα αν συμφωνούμε ή οχι,αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο,για εμένα.Χρησιμοποιοείς όμως -επέτρεψέ μου τον όρο-λάθος τακτική προσέγγισης και ανάπτυξης.Όλοι έχουμε να προσφέρουμε απο κάτι μικρό-μικρό λιθαράκι...Είναι κρίμα για τις Ψυχές μας να ασχολούμαστε με επουσιώδη ζητήματα,να αλληλοκατηγορούμαστε, και να να θεωρούμε οτι θεωρούμε οτι είμαστε αυτόκλητοι σωτήρες της ανθρωπότητος,αφού το έργο είναι συλλογικό,ομαδικό και ο ένας έχει την ανάγκη του άλλου για να υπάρξει.Οχι μόνο του ομοϊδεάτη,γιατί θα ήμασταν μια κοινωνία συμβιβασμένων ποικιλοτρόπως,αλλά και του Ανθρώπου με την αντίθετη άποψη,όποια και αν είναι αυτή.Κανείς δεν είναι λιγότερο Έλληνας,λιγότερο πιστός,ή λιγότερο έξυπνος.Όλοι ελπίζουμε,όλοι αναζητάμε.Ας γίνουμε οι Φανοί της Αγάπης και ας εκπέμψουμε τόσο Φώς ώστε να γίνουμε φωτεινά παραδείγματα για τους νεότερους.
Με ειλικρινή Αγάπη
Θησέας (που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 16:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
quote:
Administrator δεν είδα να βάζεις χέρι στις υποτημιτικές και ειρωνικές επιθέσεις όλου του γνωστού συναφιού των βλαχοεσωτεριστών στο Μέλος Wolffaced και νόμισα προς στιγμήν οτι επιτρέπονται αυτά....

Για την ακρίβεια AION "αυτά" δεν επιτρέπονται από κανέναν, ακόμη και αν προέρχονται από τους ίδιους τους Διαχειριστές των Forums - που "λέει ο λόγος" δηλαδή!

Οι Ομάδες Συζήτησης από την άλλη είναι μία Δυναμική διαδικασία και δεν είναι ένας χώρος άτεγκτης και μονολιθικής αυστηρότητας. Πιστεύω ότι έχουμε δείξει την απαραίτητη κατανόηση στις αντιδράσεις και στις ανάγκες των Μελών τους και, καθώς θυμάμαι, και στις δικές σου πάμπολλες φορές.

Τα πράγματα δεν μπαίνουν από τη φύση τους στο "ίδιο τσουβάλι" και αυτή είναι η δική μου θέση. Με κανέναν τρόπο δεν επιθυμούμε να δράσουμε "αντιφυσικά".

Κανείς δεν αμφιβάλλει οπωσδήποτε ότι οι Συζητήσεις μας "φιλοξενούν" πολλά τέτοια στοιχεία (και πιθανότατα θα φιλοξενήσουν και άλλα ακόμη στο μέλλον - είναι αναπόφευκτο, δεν μπορούμε να βάλουμε "κλειδαριά" στη σκέψη, στο συναίσθημα και τον λόγο των ανθρώπων, εκτός εάν θέλαμε να κάνουμε τον χώρο αυτό μία κλειστή και όχι συνεργατική κοινότητα). Το ότι υπάρχουν τέτοια σημεία οφείλεται οπωσδήποτε και στην ιεράρχηση του χρόνου μας (που δεν είναι άπειρος - δυστυχώς - όπως έχει τονιστεί και παλαιότερα...)καθώς και στην ιεράρχηση της Σοβαρότητας ή της Επιμονής διαφόρων καταστάσεων και της επίδρασης που μπορεί να έχουν στα Forums συνολικά και στην ανθρώπινη κατανόηση και ελαστικότητα όπου χρειάζεται.

Παρολαυτά, όπου έχουμε φερθεί με άδικο τρόπο, έστω και από αβλεψία, παρακαλούμε πολύ τα υπόλοιπα Μέλη να μας το υποδείξετε. Εάν υπάρχει τρόπος (και συντρέχει σοβαρός λόγος) να τη διορθώσουμε δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να το κάνουμε.

Σημασία πάντως μεγαλύτερη έχει το Μέλλον από το Παρελθόν (αν και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε, είναι η δική μας Ιστορία από την οποία οφείλουμε να διδαχτούμε...)!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 16:54:19  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέπω πως η έλλειψη επιχειρημάτων οδηγεί σε πολλαπλά σφάλματα έκφρασης και σε εκνευρισμό με αποτέλεσμα το ακατάσχετο υβρεολόγιο .

Άλλο ελευθερία και άλλο ασυδοσία !
Η κασέτα που παίζει εδώ και πολλά χρόνια έχει αρχίσει και χαλάει , δεν ακούγεται πλέον καλά .

Είπες λοιπόν ΑΙΟΝ :

quote:
Α! στην θεσσαλονίκη είναι πολύ trendy να έχεις αυτοκολητάκι με το σήμα των Ε ...
το τι bmw με σηματάκια είδαμε δεν λέγεται...φυσικά και έπεσε κλειδί και ξύσιμο...
Μαρτυρας μου η ΑΤΜΑ που είναι απο κεί ...είμαι σίγουρος οτι τα έχει προσέξει... ΟΙ ΥΠΕΡΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΤΙΣ BMW ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ !!!

Και μετά αναιρώντας τον ίδιο σου τον εαυτό λες :

quote:
Είπα εγώ τίποτα για βία ?
Είπα εγώ τίποτα για πέτρες και μολότωφ ?
Είπα εγώ σπάστε καταστρέψτε ?

Σύγχυση μυαλού ;
Σύγχυση σκέψης ;
Σύγχυση έκφρασης ;
Το σίγουρο είναι πως είσαι σε σύγχυση !

Το τι έχω κάνει εγώ στη ζωή μου για τον εαυτό μου και για τα παιδιά μου ακόμα και για τους συνανθρώπους μου δεν είναι κάτι που θα μπορέσω ποτέ να εκτιμήσω προσωπικά .
Αυτό το κρίνουν εκείνοι και όχι εγώ .
Δυστυχώς δε φτάνει μέχρι εκεί ο εγωισμός μου ούτως ώστε να θέλω να αυτοανακηρυχθώ σε υπέρτατο σωτήρα .
Εσύ μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και να νομίζεις ότι σου αρέσει , ακόμα και ότι κάποτε θα σώσεις τον κόσμο και ίσως να γίνεις ο νέος μεσσίας .

Ναι λατρεύω την οικογένεια μου γιατί σε αυτή χρωστώ το ζην «κύριε» ΑΙΟΝ ή ΕοΝ .
Εσύ μπορείς να έχεις την όποια άποψη θέλεις για τι δική σου .

---------------------------------------------------------------------

Φίλε ΣΤΑΥΡΑΕΤΕ εγώ να δεις πόσο σε πάω !!!!

Αλλά δώσε μου βρε και εσύ κανένα στοιχείο όλο στο σκοτάδι με αφήνεις και θα σκοντάψω .

Ο Αναζητών
ΑπόστολοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 17:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Μάλιστα...

από AION:

quote:
εσωτερική σιώπα is falling ....

Η Σιωπή αγαπητέ θα πρέπει να αποτελεί μία ικανότητα αυτού ο οποίος αναζητά κάτι. Εάν θέλει να το μάθει, θα πρέπει να γνωρίσει πρώτα και τον τρόπο να περιμένει γι'αυτό. Εάν δεν μπορεί να περιμένει, αυτό μάλλον σημαίνει είτε το ότι δίνει υπερβολική σημασία στον εαυτό του τον οποίο τοποθετεί συνεχώς στο κέντρο της προσοχής των άλλων, είτε το ότι δεν θέλει πραγματικά να το μάθει καθώς έχει ήδη δώσει την απάντηση από μόνος του. Ακόμη και να του δοθεί η απάντηση, νομίζω ότι πολύ δύσκολα θα καταλάβει καν ότι αυτή δόθηκε...

Από V.I.T.R.I.O.L. :

quote:
Καλοί μου Φίλοι.Εισερχόμενος στο esoterica,θεώρησα πως θα συντελέσω και εγω όσο μπορώ,στην προσπάθεια που κάνουμε και επιζητούμε οι περισσότεροι-ΟΛΟΙ θα έλεγα-ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις,να λάβουμε και να μεταδώσουμε ερεθίσματα προς σκέψη και περισυλλογή και να γνωρίσουμε αντιλήψεις συνανθρώπων μας,που έλκονται απο Υψηλές αξίες.Αγάπη,Αρετή,Ηθική,Ελευθερία...

Αγαπητέ V.I.T.R.I.O.L. συνέχισε να το θεωρείς σε παρακαλώ! Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι διαφορετικό όσον καιρό συμμετέχεις στις Συζητήσεις μας! Και το κάνεις με Εξαίρετο τρόπο. Σε ευχαριστώ πραγματικά!!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 17:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
πολύ ψυχανάλυση πέφτει τώρα τελευταία....

Φίλε Admin κάνεις μια δουλειά ...ίσως και γώ να κάνω μια δουλειά...
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ...

Μην είσαι τόσο σίγουρος για το τι είμαι και το τι δεν είμαι αν δεν με γνωρίσεις απο κοντά.
Μην γίνεσαι και σύ "ταγάρι" όπως τόσοι άλλοι...
Στάσου στο ύψος σου όπως πρέπει και κράτα το πολύ καλό ομολογουμένως site σου .

Να είσαι όμως δίκαιος και σωστός όπως όταν ξεκίνησες ...(παρακολουθώ απο την αρχή...)

Οι επιθέσεις στο Μέλος Wolffaced ωχριούν μπροστά στις δικές μου ειρωνίες και εκεί έκανες τουμπεκι...(κακώς)μιας και συμμετείχε και ο Κέλσος που καταλαβαίνω οτι είναι δυσκολο να του βάλεις χέρι...
Αυτό πρέπει να το παραδεχτείς....
μην γίνεσαι και σύ τυρογαλοεσωτεριστής ...
Εγώ θα σου κάνω την χάρη γιατι σε πάω ρε μπαγάσα να αποχωρήσω προς το παρόν στο παρασκήνιο μιας και εθιξα τις ευαίσθητες , ευνομούμενες,τυρογαλένιες,βλαχαδερές ψυχές των εσωτεριστών του site αλλά και σύ υποσχέσου μου οτι θα βάζεις χέρι και στα "ταγάρια" ...

οκ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 18:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
Πού είδα την λάσπη;

Για πες μου σε παρακαλώ από πού εξήγαγες όλα τα παρακάτω;

"εσύ ρε ομάδα έψιλον απο που ξεφύτρωσες πάλι ? Εσείς και καλά δεν είστε εναντίων των Μασόνων και των Στοών ?
Ο Πατηρ - Φουράκης όλο οτι τον κυνηγάει η στοά "Προμηθέας" κλαίγεται...(όχι και οτι έχει άδικο βέβαια...)
Ούτε τι πίστευτε δεν ξέρετε ρε ?

Α! στην θεσσαλονίκη είναι πολύ trendy να έχεις αυτοκολητάκι με το σήμα των Ε ...
το τι bmw με σηματάκια είδαμε δεν λέγεται...φυσικά και έπεσε κλειδί και ξύσιμο...
Μαρτυρας μου η ΑΤΜΑ που είναι απο κεί ...είμαι σίγουρος οτι τα έχει προσέξει... ΟΙ ΥΠΕΡΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΤΙΣ BMW ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ !!!
Πλάκα πλάκα να δώ τι θα λέτε αν το 2011 δεν γίνει τίποτα....θα σας μείνουν τα αυτοκολητάκια....

ΕΣΣΕΤΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΑΡΑ !!!!!"

Όλα αυτά αποτελούν προσωπική σου φαντασία. Ποτέ δεν υιοθέτησα αυτές τις θέσεις, και ων (εγώ) νέο μέλος, ένας λόγος παραπάνω να επιφυλαχθείς πριν μιλήσεις αφού δε με γνωρίζεις. Σκοπό είχες να πλήξεις το πρόσωπο του συνομιλητή σου και όχι τις ιδέες του. Είναι συνήθης τακτική που χρησιμοποιούν όσοι στερούνται γνώσεως και επιχειρημάτων.

Λοιπόν, καλοπροαίρετα, επαναλαμβάνω το ερώτημά μου. Οι Τέκτονες είναι άτομα που διέπονται από ηθική και φιλάνθρωποι. Ας το δετχούμε. Πολλοί μεγαλοεπιχειρηματίες, πλανητάρχεις, αρχηγοί κρατών και άλλοι δυνατοί ήσαν Τέκτονες σύμφωνα με όσα οι Στοές λένε και οι ίδοι παραδέχονται. Πώς εσύ ΑΙΟΝ εξηγείς την κατάντια του κόσμου γύρω σου λοιπόν από τα άτομα που δήθεν διέπονται από ηθική και φιλανθρωπικά συναισθήματα; Περιμένω απάντηση.

Αυτά αντικειμενικά. Υποκειμενικά τώρα, θεωρώ αδελφό μου κάθε συνάνθρωπό μου και όχι τα μέλη των Στοών. Το φώς δε θα το γνωρίσω μέσα στη Στοά αλλά ερευνώντας τον κόσμο γύρω μου. Εδώ να σημειώσω ότι ΣΕΛΛΑΣ=ΦΩΣ και όταν το Σ έγινε δασεία η λέξη μετετράπη σε ΕΛΛΑΣ (αυτό για τους πωλητές και τους καταναλωτές του ΦΩΤΟΣ). Επιπλέον, θεωρώ οξύμωρο οι δήθεν <<φιλαληθείς>> να διέπονται από μυστικοπάθεια. Αυτοαναιρούνται.

Την αλήθεια επαναλαμβάνω δεν τη συστήνουν τρίτοι, μόνος του τη γνωρίζει όποιος την αναζητά.

Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 18:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ντάξ' κομπάρε ...

το "Εσσεται ήμαρ" γιατι το βγαλς απου κατ ? Δεν είν απου το συνγκροτημ που λεγεται τιερορ ιξ κριου ? Αυτους μουρέ που καποτες ίλεγαν "δωσμοι πιτρελαιου να καψ' τη βουλή ?" Αυτοίς που'χαν του έψλον του σηματακ στου εσώφυλλου ? Αυτούς που εκανς ολουκληρο τοπικ για δαύτους? λιές να τα έβγαλα απ'του μυαλούμ ούλα ? μην κανς του παπί ρε σύ... αφού ξέρς τι συ λέω... σι άλλου site είχς και του σηματάκ με του έψιλον ...μήπως θές να συ πώ πού κομπάρε? (ιέπεσες συ χιπ-χουόπερ ρι χαμέν...)
αλλά μετά θα κάνεις τόπικ που θα λιέγεται "είμι ρομπα"...

ιεμείς ειδού τοις Μασώνς κράζουμι...
μην χανς του τοπι...
αν συ θίξαμε τα ιελληνικά ιαισθήματαμ σου σχώρα μας αλλά είμαστε απου χωριού κι δεν την σακουλευομαστ ιεύκουλα...

άιντι γιατι τα χου πάρ στου κρανίου σήμερα... ουόλες ανένταχτες,άσπιλες,άμουμες κι αθώες τσούπρες είστε...κουφαλίτσς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 18:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
άιντι βρήκατ ούλες τον κακομοιρ τον αιον κι του παίζιται ιστορίες...
κουομπάρ θα ζητήσεις συγνώμ που βιατηκς να του παιξς δήθεν ή να κάνου copy paste απου το h.h.gr το σηματακ με τα έψιλουν?
ιέχς βάλ και του ίδιου e-mail κεί ....

άιντι γιατι τα παιρνου.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 18:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις με το ύφος και το ήθος σου. Διευκολύνεις το έργο μου.

Κατά δεύτερο λόγο το να συνεχίζεις το "λέγειν άνευ φωτός" δεν είναι υπερ σου. Όπως η σβάστιγγα δεν είναι copyright των ΝΑΖΙ, έτσι και τα αντίρροπα Ε δεν είναι της oμάδας Ε. Αυτοί όπως και οι πρώτοι ίσως να εξυπηρετούν σκοπούς άλλων που δεν είναι του παρόντος.

Ψάξε να μάθεις. Επειδή διέκρινα πρόβλημα κατανόησης, ξαναδιάβασε το λόγο μου στο άλλο topic για να διαπιστώσεις ότι ασχολείται με την Πυθαγόρεια Τετρακτύν και όχι με τους T.X.C, οι οποίοι στάθηκαν η αφορμή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 19:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
quote:
Σκοπό είχες να πλήξεις το πρόσωπο του συνομιλητή σου και όχι τις ιδέες του. Είναι συνήθης τακτική που χρησιμοποιούν όσοι στερούνται γνώσεως και επιχειρημάτων.


Συμφωνω....

και σταματω να δινω αξια στην υπαρξη σου Αιον...
Αγνοντας σε....

Σορυ admin αν παραφερθηκα αλλα η κουβεντα εξελιθχηκε ως εξεις
με ρωτα

quote:
σε λίγες ώρες αναχωρώ... και νιώθω μεγάλη ευδαιμονία που έχω επιλέξει το κοκκινο χάπι (αλήθεια γιατι ήταν κόκκινο το χάπι drum x ? )

απαντω πρωτο λαθος

quote:

Γιατι ρωτας εμενα AION?

Ειναι σαφες οτι το βλεπεις κοκκινο γιατι θελεις να το δεις κοκκινο?

Γιατι καποοι υιοθετησαν το κοκινο για να το χρησιμοποιησουν στην σημαια τους.


Αλλα το προβλημα φιλε μου δεν ειναι το χρωμα της σημαιας
ειναι η ιδια η σημαια.

Που χωριζει του ανθρωπους.

Αν στο Ματριξ το χαπακι ειναι κοκκινο.... τα λαθη ειναι δυο
Τα χαπακια και τα χρωματα -σημαιες.

αλλα φιλε μου Αιον κανενα χαπακι δεν σε κανει Ελευθερο
Ελευθερωνεσαι... οχι αλαξεις σημαια και χρωμα αλλα αν τα αποφυγεις

Και φυσικα δεν ελεθερωνεσαι με τα χαπακια...



μετα μπαινει και κραζει ολον τον κοσμο

quote:
καλημέρα ευνομούμενοι πολίτες ...αναζητητές ενός θεικού βολέματος.
Αφού βολευτήκατε στην ύλη με σπίτια κότερα και αμάξια θέλετε να βολευτείτε και στο "μετά" γιατι ******* με την ιδέα οτι μπορεί και να φάτε "πόρτα" εκεί... τα θελετε όλα...
Εκεί όμως δεν είναι το κλειστό σύστημα που έχετε συνηθήσει...εκεί δεν είναι το κουκούλι που κλείσατε τις φοβισμένες ψυχές σας... ΕΚΕΙ ΠΑΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ...

Οταν πάτε "εκεί" το μόνο που θας ρωτήσουν είναι τι κάνατε για τον άνθρωπο ....
Τι θα απαντήσετε άραγε ? " Οι αδελφές μου με φωνάζουν Τέκτονα ?" WHO GIVES A **** ABOUT IT.... θα σας πούνε....

τι θα πείτε ? " Υποστηρίξαμε το δικαιώμα στον Τεκτονισμό μέσω του esoterica.gr ,
Υποστηρίξαμε την ευνομούμενη κοινωνία η οποία στηρίζεται στην εκμετάλλευση των συνανθρώπων μας, στην δουλεία σώματος και ψυχής,στην παιδική εργασία,στην παιδική πορνεία,στην προστυχιά, στο πνευματικό σκοτάδι, στην εκμετάλλευση των 3/4 του ανθρώπου απο το βολεμένο 1/4, στην καταστροφή του πλανήτη,στον βίαιο θάνατο χιλιάδων παιδιών... "

τι σημαίνει ρε φιλαληθείς αερολόγοι "Αγάπα τον πλησίον ώς εαυτόν" ? Μιλάτε και για Χριστό παναθεμα σας... Βολεψάκιδες ....έχετε και γνώμη για αυτούς που θέλουν έναν κόσμο ισότητας και αξιοκρατίας...
έχουν γνώμη τα κατακάθια του καναπέ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΩΝΊΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ...
Πετάγεται ο κάθε μέτριος και μιλάει για την "αριστερά" ..."πέρασα και γώ από κεί ...."
Ωπα ρε τσε-γκεβάρα .... πάρτα αλλιώς .... ΜΕΤΡΙΕ

Σας βλέπω πως αντιδράτε όταν κάποιος μιλάει για "ανατροπή" ....
ΧΕΣ-ΜΕΝΤΕΝ κουφαλίτσες.... πρέπει να έχετε καραβολευτεί όλοι...
Εχει πλάκα να σας βλέπουμε να αγχώνεσται μήπως και κάποιος σκίσει το κουκούλι...και πάρει λίγο αέρα και ελευθερία η ψυχή σας...

Ξέρουμε ποιοι είστε...Είστε αυτοί που ζούν για να καταναλώνουν...οι πολίτες του Σαβατοκύριακου... οι "εξυπνακίζοντες" με σεξουαλικά αστεία χειρίστου επιπέδου και περιεχομένου...Αυτοί που λένε πάντα "ΝΑΙ" στα αφεντικά ... ΝΕΡΟΥΛΟΙ και μέτριοι σε όλα... βάλατε μια ποδίτσα μασήσατε και τα λόγια που άλλοι σας δώσαν και νομίζετε οτι πιάσατε τον παπά απο τα @@,
Πόσο μοιάζεται με ΚΟΤΕΣ .... Κλεισμένες στα κοτέτσια το μόνο που σας νοιάζει είναι το φαί και το ....(έλα που δεν ξέρετε ...σαν στερημένα κάνΕτε στα ανάλογα τόπικ )...ΣΕΞΟΥΑΛΗΘΗΤΕ ΑΔΕΡΦΟΙ !!!!!!!!!!!!

.... ΜΕΤΡΙΟΙ ΣΕ ΟΛΑ .... ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΟ ΧΛΙΑΡΟ ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑΤΕ ΡΕ ?
ΨΕΥΤΙΚΟΙ ,ΠΛΑΣΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΠΙΚΟΙ ...ΖΗΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΑΡΠΑΖΙΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ?
ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΚΙΑ ..... ΤΩΝ ΣΤΟΩΝ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΑΣ ....

ΒΓΗΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ...

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ,ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΥΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΑΝ ΠΛΗΓΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ... ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΟΛΛΑ...ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΤΗΣ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑΣ ΣΑΣ:


αντε στα κλουβιά σας τώρα...ευνομούμενα μυρμηγκάκια...

Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ

--------------------------------------------------------------------------------


Αναζητών μυρμήγκι είσαι ακριβώς η ουσία που θρέφει αυτόν τον κόσμο της διαφθοράς,της αναξιοκρατίας και της εκμετάλλευσης.
Προβάλεις το μεγαλύτερο λάθος σαν την αγνότερη ιδέα...και αυτό δείχνει οτι ποτέ δεν έχεις κάτσει να σκεφτείς πέρα απο το εγώ σου..αλλά αναλώνεσαι στο να ψυχαναλείς τους άλλους.

Είσαι η προσωποποίηση του βολεμένου δυστυχώς...
Αυτός που κοιτάει μόνο την οικογενεια του και τίποτα παραπέρα απο αυτό... Το μυρμηγκάκι που κλείστηκε στην θαλπωρή της συγκυρίας και του τυχαίου..."Αφού έχουμε ένα πιάτο φαί...όλα είναι καλά"
Είσαι τόσο ****** και μικρόνοος που δεν καταλαβαίνεις οτι όλοι εμείς οι υπόλοιποι για τα παιδιά τα δικά σου αγωνιζόμαστε...
τα οποία δεν θα έχουν καθαρό αέρα να αναπνεύσουν,
δεν θα έχουν καμία ελευθερία,
θα δουλεύουν σα σκυλιά μέχρι να πεθάνουν ή θα είναι άνεργα και παράσιτα της κοινωνίας δουλεύωντας σε καθεστώς ημιαπασχόλησης
θα τα παρακολουθούν ακόμα και όταν κατουράνε

ΜΕΤΡΙΕ ΑΠΟΣΤΟΛΕ ΤΟΥ ΒΟΛΕΜΑΤΟΣ ΤΙ ΜΕΛΛΟΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ?

ΜΕΤΡΙΕ ΑΠΟΣΤΟΛΕ ΤΟΥ ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Η ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ?????

ΠΩΠΩ....ΜΟΥ ΤΡΥΠΗΣΑΤΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ...ΤΙ ΕΙΣΤΕ ΣΕΙΣ ΡΕ.....ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΑΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ....
ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΛΟΤΩΦ ΚΑΙ ΡΟΥΧΑ ΒΡΕ ΚΑΚΕΚΤΥΠΟ ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ?
ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΣΑΠΙΣΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΡΕ....ΟΤΙ ΣΑΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΤΟ ΜΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΤΥΝΕΤΕ. ΣΑΠΙΣΑΤΕ ΓΜΤ....
ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΝΙΝ..... ΦΕΡΤΕ ΕΝΑ ΤΕΖΑ ΓΡΗΓΟΡΑ...


ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ******....ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ?

ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΡΕ?
ΓΙΝΑΤΕ ΟΛΟΙ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥΔΕΣ ?
ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ? ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΓΜΤ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ Σ.Ε.Β. ?

Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ


Γραφω...δευτερο λαθος

quote:
Τελικα η Αριστερα ειναι σαν Παιδικη αρωστια
Κατι σαν την Ιλαρα
Πρεπει να την περασεις μικρος γυρω στα 20 το αργοτερο... και να κανεις αντισωματα
Αν δεν την περασεις τοτε και την περασεις μεγαλυτερος σου αφηνει κουσουρια στο μυαλο.



κανενα σχολιο για τον αιον αλλα οποιος εχει την μυγα...

και μου απαντα πρωσοπικα

quote:
τελικά drumx μυρμήγκι γεννιέσαι ...δεν γίνεσαι...
"αι χάσου...μυρμηγκάκι..."

τα παιρνω τριτο λαθος και ακομα χειροτερα του απευθηνω τον λογο αυτου του ασυμαντου

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αν δεν την περασεις τοτε και την περασεις μεγαλυτερος σου αφηνει κουσουρια στο μυαλο.
--------------------------------------------------------------------------------

Ειμαι φανερο οτι εχω δικιο
αν δεν την περασεις μικρος μπορει η κατασταση σου να εξελιχτει σε ανιατη
να σπαζεις ας πουμε βιτρινες της Τελεστετ και μα κλεβεις κινητα ...
να σπαζεις παπουτσαδικα και να κλεβεις τιμπερλαντ
Να ξυνεις με κλειδια τα αυτοκινητα του κοσμου επειδη εχουν κατα την γνωμη σου λαθος αποψη.

να πετροβολας και να ριχνεις στα μπαλκονια μωλοτοφ επειδη ο απλος λαος ειναι μυρμυγκακια που κοιμουνται και θελεις να ξυπνησουνε

και το χειροτερο θα λες οτι εισαι και επαναστατης...

Αυτη ειναι η ελευθερια ΑΙΟΝ ή μηπως ΕΟΝ?
Μηπως ελευθερια ειναι που σε αφηνουν να τα κανεις ολα αυτα?

Ξερεις τα ιδια μας ελεγε και ο χιτλερ Αιον και νομιμοποιουσε ετσι την βια που παραγονταν απο την Ιδεολογια του.
Τα ιδια μας ειπε και ο σταλιν αιον και η ανθρωποτητα πληρωσε ακριβο τιμημα για του καθε ονειροπερμενου αριστερου το ονειρο.

Στην κουβα στην αλβανια στην ανατολικη ευρωπη πεινανε εον για το ονειρο καποιου αλλοπαρμενου αριστερου.

Πουθενα ομως και κανενας δεν νομιmoποιει την βια αιον... κανενας παρα μονο οι αναρχικοι (και οι σταλινιστες) που ενωνονται σε ομαδες (ακουσον ακουσον ομαδες αναρχικων τα κατακαθια της κοινωνιας) για να κλεψουν κανα κινητο και κανα τιμπερλαντ για να βανδαλισουν για να καπνισουν κανα τσιγαριλικι και να πανε στο γηπεδο να τσακωθουν με την αστυνομια ...
και να αμαυρωσουν και να ακυρωσουν το πανεπιστιμιακο ασυλο.

Ξερεις αιον τα ξερω και εγω αυτα φιλε μου απο πρωτο χερι...

... "ξεκολησα" ομως και αποκτησα αντισωματα και σημερα μπορω να λεω οτι περα απο τις ενοιες οικολογια και ανθρωπινα δικαιωματα
Η αριστερα ειναι γραμμα κενο.

Και η Βια ειναι οτι χειροτερο ειδικα αν προκειτε απο αυτοαποκαλουμενους αριστερους

Δηλαδη φασιστες του χειροτερου ειδους


και μου απαντα

quote:
ποιος μίλησε για πέτρες και μολότωφ βρε κάγκουρε drumx ?

και αλλα


Ζητω συγνωμη που παραφεθηκα και για τα λαθη μου


Μια προταση .....
αγνοηστε τον
μην απαντατε στις προκλησεις καθως μεσω αυτων αυτοεπιβεβαιωνεται και νομιζει οτι ειναι καποιος και οτι κραζει καποιους...

Φανταστητε καποιο μελος που γραφει γραφει γραφει και τον εχουν ολοι γραμμενο
νομιζω οτι ειναι καποια λυση.

και παλι σορυ αδμιν

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 19:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
για σου κομπάρ σημαντικιέ ... ούλο λάθ κανς εσύ και ούλου σόρια είσαι.... απου τότ που βγηκ του σορι χαθηκ του φιλοτιμ...


ου άλλς ου ελληναρς απου πάνου ακομά την παπια καν ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 19:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ο AION είπε(23/06/2003 : 17:51:31):
quote:
Εγώ θα σου κάνω την χάρη γιατι σε πάω ρε μπαγάσα να αποχωρήσω προς το παρόν στο παρασκήνιο...

Ο AION είπε(23/06/2003 : 18:39:46 - 50 ολόκληρα λεπτά μετά!):

quote:
άιντι γιατι τα χου πάρ στου κρανίου σήμερα... ουόλες ανένταχτες,άσπιλες,άμουμες κι αθώες τσούπρες είστε...κουφαλίτσς

Παρακάμπτοντας "την χάρη", καθώς δεν νομίζω να σου ζήτησα να αποχωρήσεις στο παρασκήνιο - αυτό που σε ρώτησα είναι εάν "Θέλεις πραγματικά να συμμετέχεις στις Ομάδες Συζήτησης σύμφωνα με τους Κανονισμούς Λειτουργίας τους και τους σκοπούς ύπαρξής τους (καθώς και ολόκληρου του ESOTERICA.gr)", πες μου σε παρακαλώ μετά από την παραπάνω συμπεριφορά πώς μπορώ να πάρω σοβαρά τα λεγόμενά σου, γιατί να θεωρήσω ότι θα πρέπει "να δώσω ένα περιθώριο σε αυτόν τον άνθρωπο να εκφράσει την σκέψη του", "ίσως να μην του αφήσαμε την ευκαιρία να το κάνει με σαφήνεια ακόμη", "ίσως χρειάζεται λίγο ακόμη χρόνο για να καταλάβει με ποιον τρόπο εννοούμε αυτόν τον Διάλογο που διεξάγεται στον Τόπο μας", "ίσως στη συνέχεια θα μπορέσει να συμβάλλει σε αυτόν με ουσιαστικό, δημιουργικό και όχι καταστροφικό τρόπο". Ίσως, με τον τρόπο του, πράγματι συμμετέχει σε ένα, πνευματικής φύσης, "Έργο"...

Πες μου ποια ευκαιρία δίνεις σε μένα να τα σκεφτώ αυτά, εάν αθετείς, πρώτα απ'όλα, μία υπόσχεση που ο ίδιος, αυτοβούλως, μου έδωσες, τόσο γρήγορα(βέβαια το "προς το παρόν" χωράει πολλών ερμηνειών οπωσδήποτε...) και μάλιστα το κάνεις με απάντηση που δεν έχει κάτι να δώσει στη Συζήτηση αυτή πέρα από την περαιτέρω διαιώνιση προσωπικών αντεγκλίσεων και αντιπαραθέσεων;

Επειδή πράγματι "ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ..." και σίγουρα δεν κάνουμε ψυχανάλυση (και δεν σκοπεύουμε και να την χρειαστούμε και οι ίδιοι!) σε παρακαλώ να αναθεωρήσεις για άλλη μία φορά τη συμμετοχή σου στα Forums του ESOTERICA, να αναρωτηθείς οπωσδήποτε εάν αυτή η "δουλειά που ίσως κάνεις" και όπως την κάνεις μπορεί να γίνει μέσα από αυτόν τον χώρο Διαλόγου και Αναζήτησης!

Σε παρακαλώ επίσης να μην απαντήσεις άλλο σε αυτό το Θέμα (ούτε σε μένα φυσικά). Όπως βλέπεις τώρα σου ζητάω όντως να σεβαστείς την υπόσχεσή σου.

Παρακαλώ και τα υπόλοιπα Μέλη να μην δώσουν συνέχεια σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση με τον AION!

Όταν αναφέρθηκα σε μηνύματα "κλεισίματος" αναφερόμουν σε πραγματικές απόψεις και πάντα επί του θέματος...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 20:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
χμ.... τώρα κάνεις τον... ή είσαι ?
Με αυτό που σου είπα περίμενα την απάντηση σου... Δεν είμαι "τυρί" να μην κρατώ τις υποσχέσεις μου... ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΑ ΤΥΡΕΝΙΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ...ΤΟ ΤΥΡΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ...
ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ
ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ "ΟΚ ?" (with a questionmark...you know?) πράγμα που σημαίνει σε όλες τις διαλέκτους της γής οτι σε ΡΩΤΑΩ !!!
....Μιλάς ελληνικά ή ΈΡΧΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΆ ??
Γιατι πετάς υπονοούμενα και δεν λές αυτό που σε τρώει ο κ... να πείς τόση ώρα....
Τι πάει να πεί το emoticon με το κλειστό ματάκι ? Μήπως με φλερτάρεις ? Εγώ δεν μιλάω με υπονοούμενα αδερφέ ...

Ομως με όλο το τζέρτζελο....
Για ακόμα μια φορά αποφεύγεις να πάρεις θέση στην επίθεση που έγινε στο μέλος Wolffaced για να βγείς λάδι...ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ? Γιατι και σύ είσαι ένας ΑΣΠΙΛΟΣ ,ΑΜΩΜΟΣ , ΑΜΟΛΥΝΤΟΣ...... ΠΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΠΑΝΤΩΝ ΕΝΑΣ ΑΝΕΝΤΑΧΤΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ....


και μετά ήρθε ο Ρομπέν και η κοκκινοσκουφίτσα και φάγαν το παστίτσιο της γιαγιάααααας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 21:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Αυτό το topic έδειξε κάποια πράγματα πολύ σημαντικά.

Πρώτον, ότι το Esoterica.gr μπορεί να φιλοξενήσει σε ένα topic μέλη με μεγάλη διαφορά νοοτροπίας και απόψεων που όμως όλοι δηλώνουν, άμεσα ή έμμεσα (με την ίδια την συμμετοχή τους) τους ότι ενδιαφέρονται για ένα είδος εσωτερικής αναζήτησης (δέχομαι ως δεδομένη την ειλικρίνειά τους και δεν την αμφισβητώ). Ο καθένας βέβαια την ορίζει και την υπηρετεί με τον δικό του τρόπο που διαφέρει ίσως και 180 μοίρες από του άλλου.

Πόσα sites μπορούν σήμερα να το καταφέρουν αυτό στο ελληνικό διαδίκτυο;


Δεύτερον, ότι υπάρχει μεγάλη πληροφόρηση (ή παραπληροφόρηση για άλλους) γύρω από ζητήματα που αφορούν ένα ακανθώδες ζήτημα της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας που είναι ο σκοπός και οι μέθοδοι του Τεκτονισμού. Ο καθένας μας (ή σχεδόν ο καθένας μας) δηλώνει ότι γνωρίζει για τον Τεκτονισμό όσα θα έπρεπε να ξέρει για να διαμορφώσει άποψη. Έτσι με αυτήν του την άποψη έρχεται σε αυτό το topic και αγωνίζεται να πείσει τους άλλους.


Τρίτον, ότι είμαστε ανώριμοι για πραγματικό διάλογο. Αν αναζητάμε την αλήθεια θα πρέπει πρώτα να δούμε προσεκτικά τις απόψεις του άλλου και να τις δεχτούμε ως βάση για συζήτηση κι ακόμη περισσότερο να ερευνήσουμε γιατί και πως ο άλλος έχει διαμορφώσει μια τόσο διαφορετική άποψη από εμάς (όλοι όσοι έχουη αντίθετη άποψη από εμάς είναι βαλτοί, πουλημένοι, βολεμένοι, ψεύτες και μπαρουφολόγοι;).

Αλλιώς γιατί να μπαίνουμε σε μια συζήτηση (που είναι μια συν-ζήτηση, από κοινού αναζήτηση); Αυτό δεν έγινε εδώ, βέβαια.

Αν διαπιστώνουμε ότι ο άλλος δεν θέλει να συζητήσει αλλά απλώς να το παίξει "τσαμπουκάς" γιατί να αρχίσουμε και ακόμη περισσότερο γιατί να αρχίσουμε συζήτηση; Ποιος θα βγει κερδισμένος; Και ποιος θα κρίνει ποιος είναι ο κερδισμένος. Εμείς; Μα πως να είμαστε αντικειμενικοί αφού όλα τα περνάμε από το δικό μας "φίλτρο". Έχουμε βρει έναν σχετικά αντικειμενικό κριτή για να μας κάνει μια ειλικρινή κριτική που σφάλλαμε;

Αν κάποιος νομίζει ότι ήδη γνωρίζει γιατί να προσπαθεί να πείσει τους υπόλοιπους που συμμετέχουν και που δηλώνουν και ότι αυτοί γνωρίζουν; Μήπως δεν αγωνίζεται να τους πείσει; Μήπως είναι ένα θέμα "εγωισμού" να μην περάσει η άποψη του άλλου; Μήπως όλη η συζήτηση γίνεται για να πειστούν για την άποψή μας αυτοί που δεν συμμετέχουν κι απλά παρακολουθούν την συζήτηση;


Τέταρτον

α) Όσον αφορά τους Τέκτονες ή τους φίλους του Τεκτονισμού ότι δεν μπορεί κάποιος να αγνοεί ότι ακόμα και σε ειλικρινείς ανθρώπους υπάρχει μια πολύ αρνητική εικόνα για τον Τεκτονισμό και ότι πρέπει να είναι έτοιμοι να την συναντήσουν μπροστά τους. Με βάση αυτήν την "κοινή γνώμη" πολλοί νέοι η παλαιοί αναζητητές, θα είναι αρνητικά προδιατεθειμένοι με τον Τεκτονισμό.

Είναι σωστή η στάση μας να χτυπάμε το χέρι στο μαχαίρι; Είναι δυνατόν να θεωρούμε την άποψη του άλλου ως "tabula rasa" (άγραφη πινακίδα) και να απογοητευόμαστε ή να εκνευριζόμαστε ή και να οργιζόμαστε με τις θέσεις του; Δεν έπρεπε να το περιμένουμε; Δεν θα έπρεπε να προσεγγίσουμε αυτόν που έχει ήδη μια αρνητική άποψη με άλλον τρόπο αφού με αυτόν που ήδη έχουμε κάνουμε τα πράγματα χειρότερα; Όταν στριμώχνεις κάποιος στον τοίχο, δεν του αφήνεις άλλο περιθώριο από το να σε γρατζουνίσει.


β) Όσον αφορά αυτούς που είναι ενάντιοι στον Τεκτονισμό, ότι το μεγαλύτερο μέρος των απόψεών μας είναι κυριευμένο από προκατάληψη και κοινές αντιλήψεις και ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι αυτά που λέει η κοινή γνώμη είναι και σωστά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι με βάση αυτές τις φήμες σκοτώθηκαν χιλιάδες χριστιανοί στα πρώτα χρόνια όπου ο χριστιανισμός δεν ήταν κυρίαρχη θρησκεία με πολύ "βάσιμες" πλειοψηφούσες κατηγορίες όπως ότι έπιναν το αίμα βρεφών, ότι καταράζονταν τον αυτοκράτορα, ότι ήταν φίλοι των εχθρών-βαρβάρων. Όταν οι χριστιανοί έγιναν κυρίαρχοι εξόρισαν, βασάνισαν ή και σκότωσαν χιλιάδες εθνικούς με την κατηγορία της συνομωσίας με τον διάβολο, για μαγεία, για ασέβεια κ.α. Και σε αυτές τις κατηγορίες η πλειοψηφία ήταν σίγουρη.

Στον μεσαίωνα βασανίστηκαν, κάηκαν χιλιάδες άνθρωποι ακόμη και παιδάκια για να εξαγνιστεί η ψυχή τους στην οποία είχε μπει ο διάβολος. Σε αυτές τις "φιέστες" η μεγάλη πλειοψηφία συμμετείχε και τις παρακολουθούσε ως ένα ευχάριστο θέαμα.

Να θυμηθούμε την Γαλλική Επανάσταση ή την Ρώσικη ή την Κινέζικη κομουνιστική επανάσταση ή τον Γερμανικό εθνικοσοσιαλισμό με το Ολοκαύτωμα ή την πυρηνική βόμβα των Αμερικάνων πάνω σε γυναικόπαιδα της Ιαπωνίας, ή τους συμμαχικούς βομβαρδισμούς στην Δρέσδη όπου σκοτώθηκαν περισσότεροι άμαχοι από ότι με την πυρηνική βόμβα. Εκατομμύρια αθώοι άνθρωποι σκοτώθηκαν με την σύμφωνη γνώμη κάποιας εκάστοτε συντριπτικής πλειοψηφίας.

Θέλουμε πραγματικά να είμαστε συνυπεύθυνοι σε πλειοψηφίες; Μπορούμε να εξάγουμε την δική μας γνώμη κόντρα στην πλειοψηφία; Κι αν ο Τεκτονισμός είναι σε μεγάλο βαθμό παρεξηγημένος και κυνηγημένος; Μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι η γνώμη μας είναι γνώση;

Ας σκεφτούμε ότι γεννιόμαστε παιδιά Τεκτόνων. Δεν είναι πολύ πιο πιθανό να έχουμε καλή γνώμη για τους Τέκτονες; Ας σκεφτούμε ότι έχουμε έναν καλό φίλο και μαθαίνουμε ότι κάποια στιγμή εντάχθηκε στον Τεκτονισμό κι ότι είναι ευχαριστημένος. Δεν θα μας επηρεάσει σιγά, σιγά θετικά για τον Τεκτονισμό; Κατά πόσο άραγε είμαστε Κύριοι των απόψεών μας; Εγώ τουλάχιστον έχω πέσει δεκάδες φορές έξω και νομίζω ότι θα συνεχιστεί στο μέλλον.


Αυτά είναι τα συμπεράσματα που έχω εξάγει και τα μοιράζομαι μαζί σας. Σκόπιμα μιλάω σε πρώτο πληθυντικό πρόσωπο για να προσπαθήσω να μπω λίγο στην ψυχολογία των διαφορετικών θέσεων.

Σε τελική ανάλυση, στεναχωρέθηκα, νευρίασα, αγχώθηκα αλλά σε αντάλλαγμα έμαθα πολλά από αυτήν την συζήτηση.

Επιβεβαίωσα ότι δεν πρέπει να αποφεύγω καμια δοκιμασία και κανένα πρόβλημα γιατί κάτω από το άγριο και τραχύ περιτύλιγμα κρύβεται ένα "δώρο" για μένα.

Ας πετάξω λοιπόν το περιτύλιγμα κι ας κρατήσω το δώρο.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 21:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Άντε να κάνω κι ένα "δώρο" στον ΙΟΝ (είναι το ΑΙΟΝ, με βλάχικη προφορά που πολύ του πάει ) Τον λυπάμαι, τον καυμένο όταν κλαίγεται στον ADMIN και αυτός ο κακούργος τον "γράφει"

Αυτόκλητε συνήγορε του Wolffaced, σας παρακαλούμε να δείτε λίγο πιο πίσω την συζήτηση, και θα διαπιστώσετε ότι... ο κυνηγός πυροβόλησε και τον "κακό λύκο" και έσωσε (προσωρινά) από τα αιμοδιψή δόντια του αστού λύκου την εργατουπάλληλη "κοκκινοσκουφίτσα".

Δες τι έγραψα στους υπόλοιπους (στην 20η σελίδα του... παραμυθιού)

quote:
Φίλοι μου, με αυτόν τον τρόπο δεν γίνεται διά-λογος αλλά... διά-ολος.

Ο wolffaced ό,τι απάντηση και να πάρει θα μπορεί πάντα να αμφιβάλλει εφόσον βλέπει ήδη επικριτικά όλη αυτήν την προσπάθεια. Και έχει δικαίωμα να αμφιβάλλει. Όπως είπε πολύ ωμά αλλά και μάλλον σωστά:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αν ζητάγατε στοιχεία για όλα όσα γράφονται στο Esoterica τότε δεν θα έγραφε κανείς
--------------------------------------------------------------------------------


Οπότε γιατί τόσος αναίτιος εκνευρισμός; Έπειδή δεν μπορείτε να πείσετε τον Wolffaced ή πιο πριν τον EON; Περιμένετε να τους πείσετε; Το θεωρείτε βατό;

Μην ξεχνάτε ότι αυτά που γράφουμε εδώ μέσα τα διαβάζει πολύς κόσμος. Μην υποτιμάτε το κριτήριό του. Ας μην χαθεί η αλήθεια κάπου εκεί ανάμεσα στα...μπουμπουνητά και στα... μπουνίδια.

Την απάντηση την ξέρω: "Μα με πνίγει το δίκιο;" Εντάξει αλλά να μην βοηθήσουμε να πνιγούν και αξίες που πρέπει να πρεσβεύουμε.

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαλότητας, αλλά με πολύ προβληματισμό...



Και ο... κακός λυκος μου απάντησε:

quote:
Κύριε συντονιστά δηλαδή στο Forums του esoterica μπορεί ο καθένας να γράφει ότι θέλει χωρίς να τεκμηριώνει ;

Αν ναι τότε ο χώρος δεν είναι έγκυρος και οι όποιες πληροφορίες αντλούνται απ αυτόν πρέπει να θεωρούνται το λιγότερο φαιδρές .

Θα συμφωνήσω λοιπόν με την προτροπή σας και θα αποσυρθώ για δεύτερη και τελευταία φορά στα βιβλία μου που τουλάχιστον διαθέτουν μια εγκυρότητα και δεν είναι εκ προοιμίου φαιδρά .


Λοιπόν τι άλλο θες από την πάρτη μας; Τα βάλαμε με τον... κακό λύκο, μαλώσαμε την κοκκινοσκουφίτσα (η οποία αν και κινδυνεύει από τον κακό λύκο λέγεται... λυκοπρόσωπος) που πήγαινε γυρεύοντας, αφήνουμε την... γιαγιά να μεταμφιέζεται (αφού την έφαγε άλλος κακός λύκος) και να ξαναμπαίνει (μετά από έναν ΑΙΟΝα) στο παραμύθι με άλλο όνομα.

Καλά αυτό δεν είναι παραμύθι. Είναι σενάριο του ΑΜΑΝ ή των ΜΟΝΤΙ ΠΑΙΘΟΝΣ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 23:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
βρε τι χούμορ αυτό το παληκάρι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 10:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
o admin δεν απαντά άρα εγώ συνεχίζω να γράφω....και εσείς να μη δίνετε σημασία στην ασημαντότητα μου...

Για να θυμιθούμε λοιπόν κάτι που γράφτηκε στην 14η σελίδα αυτού του τόπικ απο τον φίλο Μίλων

quote:
ΜΙΛΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα Posted - 22/03/2003 : 16:12:04
--------------------------------------------------------------------------------
Η ΔΙΕΥΘΥΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΩΝ
ΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΟΕΣ ΤΟΥΣ

ΜΙΛΩΝ


χμμμμμ............. ΓΟΥΑΟΥ !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 10:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
αλλά ας θυμιθούμε και κάτι που έγραψα εγώ στην σελίδα 12 .
Είναι ένα σαφέστατο ντοκουμέντο . Τα αντίτυπα της εφημερίδας της κυβερνήσεως μπορούν να διαβαστούν ακόμα απο τους ενδιαφερόμενους.Οι απαντήσεις που πήρα είναι οτι εστερνίζομαι τις απόψεις του κ.Λαμπρόπουλου το κακό όμως είναι οτι στην εφημερίδα της κυβερνήσεως οπου αναγράφονται όλα τα νομοθετικά διατάγματα ....δεν γράφει ο κ.Λαμπρόπουλος .....

quote:
Απο το βιβλίο του κύριου Λαμπρόπουλου "Ντοκουμέντα της Ελληνικής Μασονίας "
διαβάζουμε τα εξής ωραία...

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Στις 23 Ιουλίου 1949 δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (Τεύχος Α’, αρ. φύλλου 161) το από 19 Ιουλίου 1949 Β. Διάταγμα, πρωτοβουλία της «Μεγάλης Ανατολής» της Ελλάδος, δυνάμει του οποίου η Μασονία ωπλίζετο με τεράστια δύναμη, αφού ως πόροι της καθορίζοντα μεταξύ άλλων και «εισφοραί εκ του Κράτους, εκ των Δήμων και Κοινοτήτων, Ναών ή Μονών»!!! Η όντως θρασεία αυτή ενέργεια της Μεγάλης Ανατολής προεκάλεσε θύελλαν διαμαρτυριών όλων των Χριστιανικών σωματείων και εντύπων (ορά υπ' αριθ. 99/1949, 170/1956 φύλλα της «Χριστιανικής Σπίθας») με αποτέλεσμα την ανάκλησιν του αμαρτωλού αυτού Β.Δ. διά της προσωπικής επεμβάσεως παρά Βασιλεί, του τότε Αρχιεπισκόπου Αθηνών Σπυρίδωνος, Εισηγητής του αναιδώς ασεβούς αυτού Διατάγματος ήτο ο κ. Κ. Καραμανλής, ως υπουργός της Κοινών. Προνοίας.

--------------------------------------------------------------------------------

Α καλό ....
Περιμένω απαντήσεις απο όλους αυτούς που φώναζαν οτι η Μασωνία είναι εσωτερισμός και δεν έχει καμία σχέση με πολιτικές και κοινωνικές κινήσεις ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 10:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
πιο κάτω γράφω
quote:
Τελικά όμως τα κατάφεραν ...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Πράγματι, στις 16 Ιανουαρίου 1956, επί πρωθυπουργίας του Κ. Καραμανλή, εδημοσιεύθη στο υπ' αριθ. 22 φύλλο της Εφ. της Κυβερνήσεως (Τεύχος Α), το από 23 Δεκεμβρίου 1955 Β.Δ. με το οποίο επανεφέρθη σε ισχύ το ανακληθέν, ως άνω, Βασιλικόν, περί Μασονίας, Διάταγμα, αφού αφηρέθησαν αι λέξεις: «Ναών ή Μονών».

--------------------------------------------------------------------------------




Επαναφέρω όλα αυτά στις παρόν σελίδες για να δικαιολογήσω κάπως την οργή μου απέναντι στην τεράστια υποκρισία όλων αυτών που επιμένουν οτι η Μασωνία δεν επεμβαίνει στην κοινωνική και πολιτική ζωή του τόπου . Η εφημερίδα της κυβερνήσεως είναι ένα ντοκουμέντο που δεν δέχεται αμφισβητηση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 15:38:16  Εμφάνιση Προφίλ
Κάθισα και ξαναδιάβασα όλο το τόπικ .
Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω πραγματικά όλους αυτούς που συνέβαλαν στο να γίνει μια σωστή ανταλλαγή απόψεων ( υπερασπιστές ή μη του θεσμού ) και μέσα από αυτή να δω και κάποια πράγματα που δεν ήξερα .

Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 16:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλησπέρα σε όλους...

Σκέφτηκα πολύ για το ΑΝ θα έπρεπε ή όχι να μιλήσω...
Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι πολύ με τα όσα διαδραματίζονται και αναρωτιέμαι για τον ΤΙ ΟΦΕΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ η εξέλιξη αυτής της συζήτησης, της ΣΟΒΑΡΗΣ συζήτησης, σε ΒΛΑΧΟΚΟΥΒΕΝΤΑ;;;

Φίλε ΕοΝ ή ΑΙΟΝ ή όπως αλλιώς ΘΕΛΕΙΣ να σε αποκαλέσω...
Τα στοιχεία που παράθεσες, θέλω να μου εξηγήσεις ΤΙ ΣΚΟΠΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ;;;

Ποιός ΑΡΡΝΗΘΗΚΕ ότι μέσα στις στοές ΚΑΙ υπάρχουν πολιτικοί ΚΑΙ επιχειρηματίες ΚΑΙ εφοπληστές ΚΑΙ ιεράρχες της εκκλησίας, ΑΛΛΑ ΚΑΙ απλοί εργάτες, μεροκαματιάριδες, νοικοκυρές, συναταξιούχοι...

Ποιός το αρρνήθηκε αυτό;;;

Αυτό που (προσωπικά είπα ΚΑΙ τόνισα) είναι να ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΟΝΟΥΜΕ ΟΛΑ...
ΟΛΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ, πράγμα που εκ των γραφωμένων σου είναι η ΠΡΟΣΦΙΛΗ ΣΟΥ ΤΑΚΤΙΚΗ...

Λοιπόν, επί της ουσίας (αν έχουμε αφήσει έστω και λίγη)...
ΠΡΑΓΜΑΤΙ μέσα στους κύκλους των ΤΕΚΤΟΝΩΝ υπάρχουν πολλά υψηλά ιστάμενα πρόσωπα...
Είναι ένα γεγονός...
ΟΚ...

Πάμε παρακάτω, όμως...
Ο απλός λαός (που δεν είναι εξέχον πρόσωπο, αλλά είναι μέσα στους κόλπους του ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ), θές να μας πέις ότι είναι εκεί μέσα ΜΟΝΟ για να αποκτήσει όσα έχουν οι "άλλοι", δηλαδή τίτλους και οφήκια;;;;

Και μόνο που το σκέπτομαι ΓΕΛΑΩ...
Μα καλά, τόσο φανατισμός πιά;;;
Τόσο εθελοτυφλοτισμός;;;
'Ελεος φίλε μου, ΕΛΕΟΣ...
Αυτά στους καζαγκούγκου, ΜΠΟΡΕΙ (αν και έχω σοβαρές αμφιβολίες επι αυτού), λέω ΜΠΟΡΕΙ να περνάγανε...
Αλλά σε ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ μάλλον ακούγεται ΦΑΙΔΡΟ....

Πολύ σωστά ο Τρισμέγιστος έβγαλε κάποια δικά του συμπεράσματα...
Αναλογίσου τα και σκέψου επάνω σε αυτά...

Ωστόσο ΑΝ θές να συνεχίσουμε τον αρχικό μας διάλογο επι του θέματος, είμαι στη διάθεσή σου να το πράξω, αλλά με ήπιο τρόπο και τόνο...
Νομίζω πώς δε σε απογοήτευσα απο τον προηγούμενο διάλογο, ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ τον παρακολούθησες σε σχέση με το τι σου έλεγα, αλλά προσπαθούσες να πείς εσύ το δικό σου...
ΑΝ το είχες πράξει, θα μιλάγαμε τώρα σε άλλο επίπεδο και όχι πάλι τούμπαλιν σε αυτά που είχες πεί στο παρελθόν...


Τώρα, ειληκρινά δε σου πάει να κάνεις το δικηγόρου του Λυκοπρόσωπου...
Να θυμάσε όμως (μιάς και τον έκανες) ότι "όπως στρώνει κανείς, έτσι και κοιμάτε"...
Αναρωτιέμαι λοιπόν, πότε έπραξα τα αμαρτήματα που ΥΠΟΝΟΗΣ;;;
Γιατί ΤΙ ΑΛΛΟ θές να πείς γράφωντας :

quote:
Οι επιθέσεις στο Μέλος Wolffaced ωχριούν μπροστά στις δικές μου ειρωνίες και εκεί έκανες τουμπεκι...(κακώς)μιας και συμμετείχε και ο Κέλσος που καταλαβαίνω οτι είναι δυσκολο να του βάλεις χέρι...
Αυτό πρέπει να το παραδεχτείς....

Σε ποιά επίθεση αναφέρεσαι;;;;

Είχα, έχω και θα συνεχίσω ΚΑΙ στο μέλλον να έχω την "ΑΠΑΙΤΗΣΗ" σε όποιον λέει κάτι, να το ΣΤΗΡΙΖΕΙ με στοιχεία και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, άσχετα άν ο Τρισμέγιστος λέει πώς έτσι ΚΑΝΕΙΣ δε θα έγραφε...
Νομίζω πώς όσοι έχουν να πούν κάτι, το στηρίζουν και δε λένε ότι οι "πηγές μου είναι απόρρητες"!!!!!
Σιγά πιά το μέγα μυστικό!!!!!!

'Οσοι δηλαδή ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, τι είναι;;;;
Πώς θα τους χαρακτηρίσω, ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ να χαρακτηρίσω κάποιον;;;;

Τέλος πάντων, μιάς και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, σε αφήνω πρός το παρόν να ΣΚΕΦΤΕΙΣ...

Κέλσος ο Τυρογαλοεσωτεριστής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 17:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
οκ Κέλσο θα κάτσω να σκεφτώ τι είναι Εσωτερισμός.
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.
Να εισαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 11:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Η Συζήτηση αυτή, όπως έχει ήδη ανακοινωθεί(23/6/2003 : 15:23:38), δεν θα δεχθεί πλέον άλλα μηνύματα. Ευχαριστούμε όλους τους, ουσιαστικά, συμμετέχοντες σε αυτήν!

Παρακαλώ να λάβετε υπόψη τα παρακάτω, που έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα:

"Όποιος θελήσει στο μέλλον να ανοίξει άλλη Συζήτηση για τον Τεκτονισμό, παρακαλώ να το κάνει με πιο συγκεκριμένο (και "στοχευμένο") τίτλο και όχι τόσο γενικό. Επίσης θέλω να ενημερώσω ότι πιθανώς θέματα Συζήτησης που δείχνουν τάσεις να ξεφεύγουν παντελώς από τον αρχικό τους σκοπό ή δέχονται "παρεμβάσεις" άλλου τύπου ή υβριστικά, εμπρηστικά ή υποτιμητικά μηνύματα θα μεταφέρονται σε άλλον χώρο όπου θα υπάρχει έλεγχος των νέων μηνυμάτων από τους Διαχειριστές και τους Συντονιστές (πριν αυτά εμφανιστούν On-line) για το αν ανήκουν πραγματικά στη Συζήτηση και εάν σέβονται τους Κανονισμούς Λειτουργίας των Forums."

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy