ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 04:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
> Είναι ένας κατώτατος υπάλληλος (χειρότερος κι απ το Καρυωτάκη σε διαβεβαιώνω) μιας μεγάλης εταιρείας το οποίο σημαίνει 850 ευρώ μισθό, στα 46 μου ανθηρά έτη, ζω σε ένα μικρό σπίτι σε μια λαική συνοικια της Αθήνας ... είμαι ένα άτομο που αισθάνεται αδικημένο από τη ζωή, κι επειδή δεν έχω κατορθώσει να έχω κι ένα ιδιαίτερα ανεπτυγμένο πνευματικό επίπεδο, ούτε κοινωνικό, προστατεύω τη λαχαναγορά που άλλωστε είναι και ο φυσικός μου χώρος όπως κάνουν οι αποτυχημένοι της ζωής που ζηλεύουν τους επιτυχημένους.

Νομίζω είπες έχεις κάνει παιδιά. Για μένα είναι η μεγαλύτερη επιτυχία να φέρεις στον κόσμο και να μεγαλώσεις ένα καλό και άξιο άνθρωπο, από τα λεφτά όλου του κόσμου.

Για μένα το πιο υπέροχο θέαμα στον κόσμο είναι μια γυναίκα με ένα μικρό παιδί στην αγκαλιά. Ένας ύμνος στην ανιδιοτελή αγάπη.

Δες την παρουσίαση με τον δωρεάν Powerpoint viewer της Microsoft αν δεν έχεις Office. Kαι σου υπόσχομαι μια όμορφη στιγμή.

Πήγαινε σε κανά πάρκο μια ηλιόλουστη μέρα, τώρα που ανθίζουν οι μαργαρίτες, και πιάσε μια μαργαρίτα στο χέρι. Αυτό το έκανα εγώ χτες. Κοιτώντας τη μαργαρίτα, θυμήσου:

Τα καλύτερα πράγματα στη ζωή είναι τζάμπα


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 00:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
http://www.disabled.gr/lib/?p=9293

βρε λες να;;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 02:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Ostria και Kirch συγνώμη που δεν σας απάντησα χτες, ήταν και αργά.

Ostria:
> Ακόμα κι αν κάποιος σου χαλάσει ένα θέμα, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου.

Αν ήταν μόνο το θέμα θα έλεγα πάει στο διάολο. Αλλά πίστεψέ με, σε όποιο αντισυμβατικό θέμα και να έγραφα εγώ τη συγκεκριμένη στιγμή θα δεχόμουν επίθεση και θα καταστρέφονταν το θέμα. Γιατί; Γιατί για πρώτη φορά είχα καταδικάσει το αναφαίρετο δημοκρατικό δικαίωμά τους να επαναλαμβάνουν και να ξανα-επαναλαμβάνουν και να ξανα-ματα-επαναλαμβάνουν ψέματα σε βάρος ενός ευάλωτου ατόμου για να δικαιολογήσουν τη συμπεριφορά τους σε όλα τα topics. Ψέματα όπως το "μας προτρέπει να βάλουμε το χέρι σε βραστό νερό".

Σαν να λέμε "μας προτρέπει να βάλουμε τα πόδια σε καυτά κάρβουνα" όποιος περιγράψει την έκσταση των αναστενάρηδων ή δείξει φωτογραφίες.

Με άλλα λόγια:

Αλλιώς είναι όταν του ξεφεύγει κάποιου μια χοντράδα, ή ακόμα και εσκεμμένη προσβολή, όπου κάνεις πως δεν την είδες και τέλος (όπως έγινε κανά δυο φορές με τον VELIAL πχ, προς έκπληξη πολλών εδώ μέσα).

Κι αλλιώς είναι όταν 2 άτομα ταυτόχρονα, και χωρίς καν να δουν τι έχεις να πεις, ούτε βέβαια τις πηγές σου, αποδεικνύοντας έτσι ότι πρόθεσή τους δεν είναι η συζήτηση, βγάζουν 2 μέτρα γλώσσα σε ένα αντικείμενο στο οποίο δεν έχουν καμία κατάρτιση.

Έτοιμοι να επαναλάβουν το σκηνικό του 12 strand dna, με την ίδια γλώσσα (δώσε μας τα φώτα σου). Μόνο που αυτή τη φορά οι bullies του προαύλιου διάλεξαν λάθος στόχο.


> Αν αρχίσεις τις αντεκλήσεις είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να επανέλθει, παρά μόνο μετά από καιρό και αν.

Μα δεν πας να σώσεις μόνο το topic. Πας να σώσεις και την αξιοπρέπειά σου. Τράβα ρώτα κανά jbg πως αντιδράει όταν του πάνε κόντρα.

> Αν πεις μια δυο κουβέντες και το σταματήσεις εκει, συνήθως μετά από λίγο σταματά και ο άλλος.

Κάνεις λάθος, εγώ είχα ολόκληρο βιβλίο από ακαδημαϊκά δημοσιεύματα να ρίξω προς συζήτηση. Τα ίδια θα επαναλαμβάνονταν σε κάθε κουβέντα, αλά 12 strand dna.


Kirch:
> πραγματικά όταν τσακώνωνται δύο άνθρωποι έχουν και οι δύο κάποιο, άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο ίσως, μερίδιο ευθύνης.

Στα Ίμια φταίνε και οι δυο θες να πεις;

> Μια τελευταία παρατήρηση σχετικά με τους συντονιστές. Μιας και αυτοί οι άνθρωποι παίζουν εδώ τον αναγκαίο ρόλο του "αστυνόμου" είναι λογικό πως το έργο τους δέχεται κατεξοχήν τα πυρά και της βολές των μελών.

Α μπράβο. Γιατί δεν γίνεται να τους ικανοποιείς όλους. Ο άλλος το θεωρεί αναφαίρετο δικαίωμά του να εξευτελίζει τους συνομιλητές του. Άντε βρες άκρη με δαύτους.

Ιδίως όταν βρίσκονται σε προκεχωρημένη ηλικία. Πιάσε παλιό σκυλί και μάθε του καινούριο κόλπο.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 13/04/2007 03:15:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 04:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μια διόρθωση στο προηγούμενο ποστ που έκανα...φυσικά και δεν υπάρχει φοράδα στου Αρναούτογλου...για την Κλάρα είπε ο τζώνης....just for the record....

quote:
Στα Ίμια φταίνε και οι δυο θες να πεις;

Καλά βρε gentleman! Συγκρίνεις αυτό που γίνεται εδώ με το περιστατικό των Ιμίων και την επιθετική συμπεριφορά της Τουρκίας που περιφρονώντας και καταπατώντας κάθε διεθνές δίκαιο και συνθήκη σήκωσε με το έτσι θέλω σημαία σε ελληνικό νησί;

Με αποτέλεσμα να χάσουν την ζωή τους τρία παληκάρια!

Μήπως τα παίρνουμε πολύ σοβαρά τα πράγματα;;;

Προτείνω να χαλαρώσουμε όλοι.

Άντε ρε παίδες, σε κανα δυό μήνες έρχεται καλοκαιράκι.


Edited by - A. Kircher on 13/04/2007 04:22:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 05:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Στο θέμα αυτό που "αισίως" έφτασε τις 25 σελίδες, θα ήθελα να καταλάβω αν άλλαξε κάτι στην γνώμη-εικόνα του κόσμου, αυτών που συμμετείχαν.

Κατάλαβε πραγματικά κάποιος κάτι ώστε να τον ωφελίσει και να καταλάβει ότι πολλά πράγματα δεν είναι τελικά όπως φαίνονται, αλλά επισύρουν άλλες νοοτροπίες και υπόγεια ρεύματα?

Αντιλήφθηκε κάποιος ότι δεν είμαστε εδώ για να βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου και όποιος αντέξει τελικά?

Πέρασε κάποιο μήνυμα του τύπου ότι "αν κάποιος δώσει τόπο στην οργή και δεν ανταπαντήσει ή δεν εμμένει λυσσαλέα στις απόψεις του" δε σημαίνει ότι είναι κότα απλά ότι μπορεί να είναι σοφότερος του κουφού συνομιλιτή του με τον οποίο ήρθε σε κόντρα?

Γύρισε κανείς να κοιτάξει μήπως τυχόν και ο όποιος έχει διαφορετική γνώμη απο αυτόν μπορεί να μην είναι ηλίθιος απλά να βλέπει μια διαφορετική ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?

ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ?

Μπήκε κάποιος στη θέση αυτού που έχει τη αντίθετη από αυτόν άποψη, να δει αν ο τρόπος που αντιμετωπίζει -αυτόν που έχει την αντίθετη άποψη- είναι ευγενικός και διαλεκτικός? Αν θα οδηγήσει κάπου? Στο να ανοίξει μια πόρτα που δεν ήξερε ότι ήταν εκεί?

Σε μία Ξεχωριστή Πραγματικότητα?

Αν δεν συνέβει τίποτα από τα παραπάνω ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΙΕΙ Η ΛΑΜΠΑ και το παρόν τόπικ δεν μας δίδαξε τίποτα.

Το ΕΓΩ ΜΟΝΟ είναι κακός σύμβουλος. Προτείνω να δούμε και λίγο το ΕΜΕΙΣ.

Οι παραπάνω σκέψεις δεν απευθύνονται σε κάποιον προσωπικά, ούτε έχουν σχέση με τα αμέσως παραπάνω μυνήματα είναι μία απορία για τη συνολική παρουσία του παρόντος τόπικ. Για να μην παρεξηγούμαστε γιατί αυτό συμβαίνει πολύ εύκολα και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 12:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
εγώ gretel πιστεύω ότι ο καθένας μας έβγαλε διαφορετικό συμπέρασμα ύστερα από όσα διάβασε σ'αυτό το τόπικ

οι δυσαρεστημένοι θα παραμείνουν δυσαρεστημένοι και το δύσκολο είναι να διαγνώσουμε το πόσο δυσαρεστημένος είναι ο καθένας

έχω πάντως την εντύπωση ότι κυρίως γράφουμε βαρύγδουπες σοφές δηλώσεις,
αλλά η "έχθρα" θα παραμένει

δεν είναι δυνατόν να συμβιβαστούν ο gigenis με την amalia ή οποιονδήποτε άλλον διαχειριστή ( και καλά κάνει κατά τη γνώμη μου),
ούτε και όσοι βγήκαν από τα ρούχα τους με το μέλος PaNo θα μπορέσουν ποτέ να το πάρουν το όλο θέμα στα αστεία

αλλά όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο A.Kircher,καλοκαιράκι έρχεται και το ποιος έχει τελικά δίκιο θα έπρεπε να είναι το τελευταίο που μας ενδιαφέρει


υγ- νομίζω πάντως φίλε μου A.Kircher,ότι το παράδειγμα που σου έδωσε ο gentleman ήταν μεν ολίγον υπερβολικό,δεν παύει όμως να παραμένει σωστόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 15:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
αγνοών:

δεν είναι δυνατόν να συμβιβαστούν ο gigenis με την amalia ή οποιονδήποτε άλλον διαχειριστή ( και καλά κάνει κατά τη γνώμη μου),
ούτε και όσοι βγήκαν από τα ρούχα τους με το μέλος PaNo θα μπορέσουν ποτέ να το πάρουν το όλο θέμα στα αστεία


Μα δεν είπα τίποτα για συμβιβασμούς, εγώ αναρωτήθηκα αν βελτιώθηκε -η έστω μόνο σε επίπεδο κατανόησης- κάτι ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΜΑΣ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 00:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
ούτε κι εγώ είπα ότι είπες,έκανα μόνο μία δική μου επισήμανση πάνω σε αυτά που είπες

όσο για το ερώτημα που θέτεις,η γνώμη μου είναι πως ΟΧΙ,τίποτα δεν άλλαξε,ο καθένας συνεχίζει με την οπτική που είχε πριν...

δεν είναι εύκολο να αλλάξουμε οπτική και νομίζω πως αυτό αφορά όλους μαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 02:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria

quote:
Στα Ίμια φταίνε και οι δυο θες να πεις;

Σαφώς. Οχι ειδικά για Ιμια, αλλά και η Ελλάδα φταίει που δεν έχει χειριστεί σωστά τα Ελληνοτουρκικά όλα αυτά τα χρόνια. Μερικές φορές επικεντρωνόμαστε σε ένα συγκεκριμένο γεγονός και ξεχνάμε όλες τις λάθος εκτιμήσεις και κινήσεις που μας έφτασαν σε αυτό το γεγονός.


quote:
Μα δεν είπα τίποτα για συμβιβασμούς, εγώ αναρωτήθηκα αν βελτιώθηκε -η έστω μόνο σε επίπεδο κατανόησης- κάτι ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΜΑΣ
**********
δεν είναι εύκολο να αλλάξουμε οπτική και νομίζω πως αυτό αφορά όλους μας


Συμφωνώ με τον Αγνοών αγαπητή gretel, είναι δύσκολο να αλλάξουμε οπτική και αυτό ισχύει για όλους μας. Ισως καταφέρουμε να γίνουμε λίγο πιο διαλλακτικοί -που κι αυτό δύσκολο το βλέπω-. Ομως θεωρώ ότι δεν είναι κακό να τα συζητάμε όλα αυτά. Εχει ενδιαφέρον να βλέπεις πώς σκέφτεται ο καθένας μας και τελικά, πόσο διαφορετικοί είμαστε όλοι μας.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 03:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Τι λες ρε Οστρια. Σοβαρά μιλάς, κάναμε κι εμείς εισβολή σε τουρκικό έδαφος; Έλεος.

@Kirch
>> Στα Ίμια φταίνε και οι δυο θες να πεις;

> Συγκρίνεις αυτό που γίνεται εδώ με το περιστατικό των Ιμίων και την επιθετική συμπεριφορά της Τουρκίας;

Συγκρίνω το γεγονός ότι ο επιτιθέμενος και ο αμυνόμενος φαίνονται αμφότεροι φταίχτες στα μάτια των θεατών, γιατί οι θεατές δεν έχουν την όρεξη να ψάξουν να βρουν τι πραγματικά συνέβη στα Ίμια, και μένουν με τις εντυπώσεις.

Το άλλο κοινό με τα Ίμια είναι ότι δεν μπορείς να χαρίσεις τα Ίμια και τέλος, γιατί η αγριότητα του τούρκου δεν σταματά εκεί.


Το forum έχει ένα λόγο ύπαρξης. Που λέγεται εσωτερισμός. Και αυτόν η αμαλία πάει να προωθήσει. Όχι την ψυχαγωγία του κάθε αληταρά. Αλλά μερικοί δεν το καταλαβαίνουν.

Τι κάνουν λοιπόν, προσπαθούν σαν ΑΓΕΛΗ να εξαναγκάσουν την αμαλία να ξεχάσει το λόγο ύπαρξης και να το κάνουμε χώρο αλητο-διασκέδασης και εξευτελισμού προσωπικοτήτων.

Υπάρχουν όμως και οι ΠΟΛΥ περισσότεροι, που δεν είναι εδώ για διασκέδαση σε βάρος ανθρώπων. Που δεν γουστάρουν συμμοριτισμούς και λυκο-αγέλες. Που δεν βγάζουν 2 μέτρα γλώσσα σε αντικείμενα στα οποία δεν έχουν κατάρτιση. Που έχουν μεταφυσικές ανησυχίες. Εγώ αυτούς υποστηρίζω, κι αυτοί θέλω να παραμείνουν στο forum.

Για να παραμείνουν αυτοί, η απάνθρωπη μογγολική κοσμοθέαση "βαράτε κι όποιος είναι πιο δυνατός", δηλαδή η αγριότητα της ζούγκλας, δεν έχει θέση.

Γι αυτό επεμβαίνει ο νόμος, δηλαδή οι συντονιστές, και οι ανίκανοι για πολιτισμένη συζήτηση βλέπουν την πόρτα.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 14/04/2007 04:02:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 04:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
αγνοών:


ούτε κι εγώ είπα ότι είπες,έκανα μόνο μία δική μου επισήμανση πάνω σε αυτά που είπες

όσο για το ερώτημα που θέτεις,η γνώμη μου είναι πως ΟΧΙ,τίποτα δεν άλλαξε,ο καθένας συνεχίζει με την οπτική που είχε πριν...

δεν είναι εύκολο να αλλάξουμε οπτική και νομίζω πως αυτό αφορά όλους μας


Συμφωνώ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ απλά πιστεύω ότι -όπως εσύ με αυτά που λες τώρα- το καταλαβαίνεις, όπως και άπειροι άλλοι. Για μένα είναι το θέμα να καταλαβαίνουμε ότι ακόμα και αν δεν αλλάζουμε οπτική γωνία και συνεχίζουμε να έχουμε την ίδια ... δεν είναι εύκολο.. αλλά καταλαβαίνουμε ότι εμμένουμε και δεν αλλάζουμε.

Είναι ένα βήμα.

Κυριολεκτείς στο παραπάνω μήνυμα. Τα είπες όλα...

quote:
Ostria:


Συμφωνώ με τον Αγνοών αγαπητή gretel, είναι δύσκολο να αλλάξουμε οπτική και αυτό ισχύει για όλους μας. Ισως καταφέρουμε να γίνουμε λίγο πιο διαλλακτικοί -που κι αυτό δύσκολο το βλέπω-. Ομως θεωρώ ότι δεν είναι κακό να τα συζητάμε όλα αυτά. Εχει ενδιαφέρον να βλέπεις πώς σκέφτεται ο καθένας μας και τελικά, πόσο διαφορετικοί είμαστε όλοι μας.



Ναι συμφωνώ κι εγώ απόλυτα. Απλά - προσωπική μου άποψη- πιστεύω ότι αν όλη η διαδικασία, η όποια διαδικασία δηλαδή που μας συμβαίνει στη ζωή μας, και είναι έντονη, δεν μας βγάζει κάπου, δεν μας δίνει τίποτα, δεν μας αλλάζει, δεν μας εξελίσσει, δεν μας οδηγεί στην ομόνοια, στην CONCORDIA (λατινιστί), με μία καρδιά πιο περιφραστικά, ΑΛΛΑ μας οδηγεί στην εχθρότητα και στον φανατισμό, στην όποια εμμονή, χάνεται η αλήθεια.

Και ΑΛΗΘΕΙΑ την ΑΛΗΘΕΙΑ δεν την κατέχει κανένας, όλοι την διεκδικούν.
Ο μαγνητισμός έχει δύο πόλους. Και οι δύο πιστεύουν ότι είναι αληθινοί. Αλλά ο μαγνητισμός δεν θα υπήρχε αν υπήρχε μόνο ο ένας.

ΑΛΛΑ Ο ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ.

Καλλιτέχνης είμαι μη βαράτε οι φυσικοί. Ότι θυμάμαι από το σχολείο λέω. Χε χε


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 11:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
νομίζω πως όλοι μας έχουμε το επίπεδο να καταλάβουμε που σφάλλουμε και που όχι...

από κει κι έπειτα,είναι θέμα του πόσο εγωιστές είμαστε και κατά πόσο μπορούμε να υποχωρήσουμε στις θέσεις μας για να δεχτούμε κάτι πιο σωστό
(από αυτό που προτείνουμε εμείς τέλος πάντων...)

.............................................................

το πλέον άσχημο που μπορεί να συμβεί σε ένα φόρουμ,είναι η δημιουργία κλίκας και η δράση της,οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή η κλίκα,ο,τιδήποτε κι αν εκφράζειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 12:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
φανταστικο!! φανταστικο!!

το οτι ειναι αλητες,λυκο-αγελη καιδιαγουν συμοριτοπολεμο οσοι ζητανε αποδηξεις για τις μπουρδες που γραφονται δεν το ηξερα
αλλα οσο ζεις μαθαινεις

αντε να δεχτω οτι του κατεστρεψα το τοπικ γιατι ειμαιεναςαλητης που κανει συμοριτοπολεμο
γιατι δεν μας λεει στο αλλο φορουμ που πηγε το θεμα του τι εγινε
θελετε να μαθετε;
δειτε

http://forum.metafysiko.gr/showthread.php?t=2105

ασε ρε τζελυ-μαν τις μπουρδες
συνερθε επιτελους
εδω ειταν οι κακοι γιδοβοσκοι που σου χαλασαν το θεμα εκει που δεν ειμασταν γιατι πηγε ακλαφτο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ας δουμε τι δεχετε ως αληθεια ο τζελυ-μαν

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8903&whichpage=4&ARCHIVE=

quote:
Να τονίσω επίσης ότι "ύπνωση" δεν σημαίνει ότι κλείνεις τα μάτια και λαγοκοιμάσαι, αλλά πρόκειται για altered states όλων των εντάσεων που τα ζούμε καθημερινά σε μικρές εντάσεις. Έτσι γίνεται λόγος για "υπνωτική γλώσσα", που χοντροκομμένα σημαίνει γλώσσα με εσκεμμένες απροσδιοριστίες οι οποίες λειτουργούν πολλαπλασιαστικά αντί για προσθετικά, και αν είναι αρκετές οδηγούν σε altered states όπου ισχυροποιείται η υποβολή. Τα μηνύματα είναι κρυμμένα μέσα στη γλώσσα, με πολύ μικρές αλλαγές τόνου και πολύ σύντομες διακοπές όταν περνιέται το μήνυμα.

Συμβατικά παραδείγματα τεχνικών που απευθύνονται στο υποσυνείδητο:

- τα μικροσκοπικά γράμματα που σκρολάρουν στις εκπομπές του Χαρδαβέλλα

- το ένα διαφορετικό frame σε ταινίες που φλασάρει για μία στιγμή χωρίς να γίνεται αντιληπτό από τους περισσότερους

- το ψιθυριστό "θέλω παγωτό, θέλω παγωτό" στη γνωστή διαφήμιση

- χιλιάδες άλλες τεχνικές που επιχειρούν να προγραμματίσουν το υποσυνείδητο, με διαφορετικούς βαθμούς επιτυχίας

ρωταει ο πανειος

Καλημέρα
Ο φίλος gentleman παρεθεσε ενα ενδιαφερον τοπικ απο το οποιο ξεχωριζω τα εξης:

Εντούτοις, μια μελέτη (RAND Corporation) του 1970 διαπίστωσε ότι η χρησιμοποίηση της ακτινοβολίας μικροκυμάτων ELF, " θα μπορούσε να προκαλεσει την αϋπνία, την κούραση, την οξυθυμία, την απώλεια μνήμης και τις παραισθήσεις".
Επιπλέον, μια έκθεση DIA διαπίστωσε ότι τα μικροκύματα ELF μπορούν, "να προκαλέσουν τη μεταβολική αλλαγή, να αλλάξουν τη λειτουργία εγκεφάλου, και τα σχέδια συμπεριφοράς".

Ο Δρ Adey έχει ερευνήσει τον αντίκτυπο της ακτινοβολίας ELF στα έμφυτα "κύματα" του εγκεφάλου.


Ο Dr. Adey ήταν σε θέση να βομβαρδίσει τον εγκέφαλο με τις συγκεκριμένες συχνότητες στις οποίες το EEG του εγκεφάλου θα συγχρόνιζε ακούσια.

Ο συγχρονισμός του εγκεφάλου, θα προκαλούσε την πίεση, το θυμό, το δυσφορία, και την κούραση.

Ο Δρ Adey ήταν σε θέση να προσδιορίσει τις συγκεκριμένες συχνότητες και τη συγκεκριμένη απάντησή τους (τις επιπτωσεις – επιδρασεις τους στον εγκεφαλο).


Εδω απο τα γραφόμενα βλεπουμε οτι με την χρηση των ELF δεν εχουμε ακριβως ελεγχο του ΝΟΥ, αλλα προκληση διαφορων δυσαρεστων συναισθηματων αλλα και οργανικων δυσλειτουργιων...
Θα μπορουσαμε να δεχτουμε την ορθοτητα αυτων των παρατηρησεων;
Λετε να ισχυουν τα παραπανω;
Βεβαια αναφερονται κι αλλα ακρως ενδιαφεροντα στην παραπομπη...
Δεν ξερω αν τα διαβασατε;
Ποσο σοβαρή ειναι η πηγη gentleman;

και απαντα ο κυριος
Φαίνεται σοβαρή η πηγή Πάνειε.

Αλλά το τι διάβασα αλλού, είναι να σου σηκώνεται η τρίχα. Φοβερά πράγματα, και πολύ πειστικά.

Για τις διαδηλώσεις στο Παρίσι, για την παράδοση των Ιρακινών στρατιωτών το 1991 μαζικά, για την μαζική γενοκτονία στη Ρουάντα.

Και όλα με declassified τεχνολογία της εποχής του 1974! Ποιος ξέρει τι μπορούν να κάνουν σήμερα, με την απόρρητη τεχνολογία του σήμερα...

Δεν θα εκπλαγώ καθόλου, έτσι και βρω ότι εμπλέκονται και ψυχές στις σημερινές συσκευές, αστρικά ταξίδια κι έτσι.

Δεν έχω χρόνο σήμερα, θα ρίχνω λίγα λίγα τι βρήκα μέσα στις επόμενες μέρες.


οποιος δεν δεχετε αυτα ως αληθεια ειναι συμφωνα με τον τζελυ-μαν γιδοβοσκος λυστροσυμορητης αλητης και οτι τελος παντων εχει πει
ασε ρε τζελυ-μαν μεινε στον κοσμο σου και πολεμα τους κακους που ζητανε αποδηξεις για τις μπουρδες που ξεστομηζεις

απο το να ειμαι κουτοχορτοφαγος καταβλακας προτημω να ειμαι ο κακος του φανταστικου σου κοσμου

αντε γεια τζελυ-μαν αντε γεια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 22:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Αγνοών και vasiliskos, θα διαφωνούσα κι εγώ με τη διαγραφή αν ήταν μόνο για την περιφρονητική αναφορά στην αμαλία και την περίοδό της.

Αλλά μήπως δεν είδες και τη μακρόχρονη ερειστικότητα προς τους συντονιστές και τον οχετό απαξίωσης θεμάτων και προσώπων, τα 2 μέτρα γλώσσα που κατά συρροή βγάζει σε θέματα που προφανώς είναι πάνω από τις δυνατότητές του;

Οι συντονιστές χρειάζονται την στήριξή σου, και τη στήριξη όλων μας. Για να μην κατρακυλάει το forum στο μπάχαλο που λέει και ο allzarro. Γιατί δεν μπορούν να ενεργούν μόνοι τους οι συντονιστές. Το αντιλαμβάνεσαι αυτό; Μια φορά ζητήσανε από κάποιον με πολύ ευγενικό τρόπο να μην αφήνει απαξιωτικά υπονοούμενα στην υπογραφή του.

Και σε χρόνο dt η γνωστή αγέλη κατείλθε να κατασπαράξει την αμαλία. Των καλών τρόπων τα τελείως αυτονόητα, είναι άγνωστα στο matrix της αλητοδιασκέδασης.

Σε κάτι τέτοια χρειάζεται στήριξη η αμαλία. Γι αυτό σταμάτα να πολεμάς τους συντονιστές, και στήριξέ τους. Όχι απλώς έχεις δικαίωμα να διαμαρτύρεσαι όταν σου καταστρέφουν το topic, έχεις υποχρέωση να διαμαρτυρηθείς, γιατί δεν είναι πάντα προφανής η κακοήθεια στα αρχικά της στάδια (άλλο ένα κοινό με τα Ίμια). Γιατί χωρίς επεμβάσεις συντονιστών, με τη μογγολική νοοτροπία της ανομίας και της ζούγκλας όπου οι κωλοέλληνες του λαμόγιου αρέσκονται (βαράτε όλοι κι όποιος είναι πιο δυνατός), δεν έχουμε forum, έχουμε ζούγκλα.

Ή ζούγκλα θέλεις; Θα βάλω κανά-δυο Αλβανούς να σε κοπανήσουν λίγο να πάρεις χρώμα πρόωρα φέτος. Εσύ μη ζητήσεις τη βοήθεια του νόμου, βρες άκρη μόνος σου, δεν ξέρω τι θα κάνεις. Ήθη και έθιμα της καφρίλας του Ελλαδιστάν.

Ξέρεις πόσες αποζημιώσεις δίνονται κάθε χρόνο για προσβολή της προσωπικότητας και συκοφαντική δυσφήμιση στα ΜΜΕ; Γιατί βγήκανε αυτοί οι νόμοι; Δεν μπορείς να λες ότι γουστάρεις στα ΜΜΕ.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 11:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

15/4/2007
___________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 11:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
και ο χορός καλά κρατείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 14:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

15/4/2007
___________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 14:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

15/4/2007
___________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 16:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

15/4/2007
___________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 16:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
________________________________________________________________________

Σε σχέση με τις παραπάνω μετακινήσεις μηνυμάτων, μία υπενθύμιση προς όσους δεν εννοούν να αποδεχτούν ότι η προσπάθεια του Esoterica προωθεί, ανάμεσα στα άλλα, τον ουσιαστικό ανθρώπινο διάλογο σε όλες τις μορφές του και ως εκ τούτου καταδικάζει οποιεσδήποτε καταστροφικές συμπεριφορές και στάσεις(και περισσότερο τις αγελαίες) που το μόνο που μπορούν να επιτύχουν είναι επιπέον άμβλυνση της Συνείδησης:

Στην εποχή αυτή υπάρχουν άπλετες δυνατότητες για οποιονδήποτε δεν συμφωνεί ή δεν κατανοεί τα παραπάνω, να ξεδιπλώσει τα ταλέντα του και να εκφράσει πρακτικά τις επιθυμίες του σε άλλους χώρους που μπορούν ή δέχονται να "περιθάλψουν" αυτές τις ωθήσεις.
Το να κρύβεται κάποιος πίσω από το δάκτυλό του και ταυτόχρονα να το κουνά απειλητικά προς αυτά που ούτως ή άλλως δεν βλέπει δεν είναι ούτε έξυπνο αλλά ούτε και θαρραλέο.

Το λογικό και το δίκαιο είναι πάντα να αναλαμβάνουμε πλήρως τις ευθύνες των επιλογών μας και να αφήνουμε τους άλλους να κάνουν το ίδιο.
Οι τάσεις που αντλούν ενέργεια και ζωή απλά και μόνον από το να αντιμάχονται τις ξεκάθαρες επιλογές άλλων ανθρώπων - σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο - είναι σίγουρα και με "μαθηματική ακρίβεια", αδιεξοδικές.

________________________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 17:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
________________________________________________________________________

Σε σχέση με τις παραπάνω μετακινήσεις μηνυμάτων, μία υπενθύμιση προς όσους δεν εννοούν να αποδεχτούν ότι η προσπάθεια του Esoterica προωθεί, ανάμεσα στα άλλα, τον ουσιαστικό ανθρώπινο διάλογο σε όλες τις μορφές του και ως εκ τούτου καταδικάζει οποιεσδήποτε καταστροφικές συμπεριφορές και στάσεις(και περισσότερο τις αγελαίες) που το μόνο που μπορούν να επιτύχουν είναι επιπέον άμβλυνση της Συνείδησης:

Στην εποχή αυτή υπάρχουν άπλετες δυνατότητες για οποιονδήποτε δεν συμφωνεί ή δεν κατανοεί τα παραπάνω, να ξεδιπλώσει τα ταλέντα του και να εκφράσει πρακτικά τις επιθυμίες του σε άλλους χώρους που μπορούν ή δέχονται να "περιθάλψουν" αυτές τις ωθήσεις.
Το να κρύβεται κάποιος πίσω από το δάκτυλό του και ταυτόχρονα να το κουνά απειλητικά προς αυτά που ούτως ή άλλως δεν βλέπει δεν είναι ούτε έξυπνο αλλά ούτε και θαρραλέο.

Το λογικό και το δίκαιο είναι πάντα να αναλαμβάνουμε πλήρως τις ευθύνες των επιλογών μας και να αφήνουμε τους άλλους να κάνουν το ίδιο.
Οι τάσεις που αντλούν ενέργεια και ζωή απλά και μόνον από το να αντιμάχονται τις ξεκάθαρες επιλογές άλλων ανθρώπων - σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο - είναι σίγουρα και με "μαθηματική ακρίβεια", αδιεξοδικές.


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 17:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
χάσαμε επεισόδια πάλι ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 17:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
χάσαμε επεισόδια πάλι ?

απλα ακολουθα το μονοπατι

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7298&whichpage=3&ARCHIVE=

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 17:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
αγνοών,

H ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
βρίσκεται στο "Μουσείο" Απολιθωμένων Θεμάτων/Συζητήσεων..." <--- κάνε κλικ


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 18:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
η συντονιστικη ομαδα και ο προστατης των φορουμ σε μυστικη συνεδριαση

http://www.veoh.com/videos/e164741tPhjpgDj

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 18:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
η αλήθεια είναι ότι όσα διάβασα στη ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ δεν είναι και ό,τι καλύτερο...

τέσπα................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 18:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
(οι συντονιστες με αποκαλουν γιδοβοσκο/μαναβη εγω τους ευχομαι να μιασουν
εστω και στο μικρο δαχτυλακι ενος γιδοβοσκου/μαναβη)


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θίχτηκες που σε αποκάλεσαν γιδοβοσκό/μανάβη.
Είναι δύο αξιοσέβαστα επαγγέλματα που απαιτούν και ιδιαίτερες ικανότητες.
Μάλιστα είναι επαγγέλματα που οδήγησαν στον πλούτο αρκετούς από αυτούς που τα εξασκούσαν.

Το μόνο που θα μπορούσα να κατακρίνω σε αυτά τα επαγγέλματα είναι ο τρόπος συμπεριφοράς των γιδοβοσκών/μανάβιδων.
Oταν λοιπόν κάποιος χαρακτηρίζει κάποιον μανάβη ή γιδοβοσκό δεν τον χαρακτηρίζει έτσι για το επάγγελμα που κάνει αλλά για την συμπεριφορά του.

Αν κάτσεις λοιπόν και σκεφθείς.. λίγο gigeni θα καταλάβεις ότι η συμπεριφορά σου εδώ μέσα είναι ανάλογη κάποιου που ασκεί τα επαγγέλματα αυτά.

Η συντονιστική ομάδα που εύχεσαι να μοιάξει στο δαχτυλάκι των μανάβιδων/γιδοβοσκών.. προσφέρει πολύ πιο εξειδικευμένο έργο από αυτό των μανάβιδων/γιδοβοσκών…νομίζω... οσο για την συμπεριφορά τους δεν βρίσκω οτι δεν συνάδει με τα επαγγέλματα αυτά.

Απορώ λοιπόν … σε τι ακριβώς εύχεσαι να τους μοιάξουν…

Μανάβης/εσωτεριστής.. γίνεται??


Edited by - allzzaro on 15/04/2007 18:59:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 18:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Τα καλύτερα πράγματα στη ζωή είναι τζάμπα


Μου έφτιαξες τη μέρα gentleman..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 19:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θίχτηκες που σε αποκάλεσαν γιδοβοσκό/μανάβη.
Είναι δύο αξιοσέβαστα επαγγέλματα που απαιτούν και ιδιαίτερες ικανότητες.
Μάλιστα είναι επαγγέλματα που οδήγησαν στον πλούτο αρκετούς από αυτούς που τα εξασκούσαν.

ποιος σου ειπε οτι θιχτηκα;;
οσο για το ποσο αξιοσεβαστα επαγγελματα ειναι το ειπα απο την αρχη

quote:
Το μόνο που θα μπορούσα να κατακρίνω σε αυτά τα επαγγέλματα είναι ο τρόπος συμπεριφοράς των γιδοβοσκών/μανάβιδων.
Oταν λοιπόν κάποιος χαρακτηρίζει κάποιον μανάβη ή γιδοβοσκό δεν τον χαρακτηρίζει έτσι για το επάγγελμα που κάνει αλλά για την συμπεριφορά του.

και δεν μου λες ρε εγκεφαλε χριαστηκες 1,5 μηνα για να το καταλαβεις αυτο;;
γιατι ολοι το καταλαβαν απο την αρχη

quote:
Αν κάτσεις λοιπόν και σκεφθείς.. λίγο gigeni θα καταλάβεις ότι η συμπεριφορά σου εδώ μέσα είναι ανάλογη κάποιου που ασκεί τα επαγγέλματα αυτά.

το γνωριζω δεν πουλαω κουτοχορτο ουτε τρωω
οτι συμβει το αναλυω με βαση τους φυσικους νομους και οχι με την μπουρδολογια

quote:
Η συντονιστική ομάδα που εύχεσαι να μοιάξει στο δαχτυλάκι των μανάβιδων/γιδοβοσκών.. προσφέρει πολύ πιο εξειδικευμένο έργο από αυτό των μανάβιδων/γιδοβοσκών…νομίζω...

οπως το ειπες νομιζεις

quote:
Απορώ λοιπόν … σε τι ακριβώς εύχεσαι να τους μοιάξουν…


ακομη δεν το καταλαβες;;;;

quote:
Μανάβης/εσωτεριστής.. γίνεται??

οχι βεβαια για τι ο μαναβης δεν θα ρωτησει το παιδι ιντιγκο πως θα κανει με την σκεψη να μεγαλωσουν τα φυτα του


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 20:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Γηγενη θεωρεις οτι εισαι αυτονομο ατομο και οτι αυτοπροσδιοριζεσαι;
Εχω δει πολλους μαναβηδες και γιδοβοσκους με καλυτερη συμπεριφορα και ορθα επιχειρηματα..
Ντομπρους και αυτοσκεφτουμενους...
Σε καμμια περιπτωση....αντιγραφεις συμπεριφορας αλλων...
Απ΄οσο εχω καταλαβει μεχρι τωρα,
μαλλον θελεις να ακολουθεις και να αντιγραφεις...
Σε καμμια περιπτωση δεν σε εχω δει να εχεις αυτονομη και αυτοδημιουργικη προσωπικοτητα...
Ισως ειναι το μερακι σου το να κατεβασεις ιδεες δικες σου και να εχεις και τον τροπο να τις μεταφερεις με επιχειρηματα,
αλλα προς το παρον δεν σου βγαινει...
Γι΄αυτο αναλωνεσαι στη γκρινια....
Χρειαζεται κοπος, μερακι, πολλες ωρες δουλειας και αυτοαναλυση...
Το οχταωρο και η μη αναλλειψη πρωτοβουλιων και ρισκων, αγαπητε μου Γιγενη,
δεν ωφελησε ποτε ανθρωπους που εχουν φιλοδοξιες...
Και εσενα το μεγαλυτερο παραπονο σου,
ειναι αυτο που κατακρινεις...γιατι δεν καταφερνεις ή δεν εχεις την ορεξη να κοπιασεις για να το πετυχεις...
Οι οικονομικες ανεσεις...τα λεφτα...
Αυτα ειναι το βαθυτερο προβλημα σου...
ολα τα υπολοιπα...
ειναι αμπελοφιλοσοφιες της πλακας απο αντιδραση...
Εισαι περισσοτερο υλιστης απο ολους οσους συνομιλεις εδω μεσα..
Και εισαι και θυμωμενος γιατι περιμενεις ως μανα εξ ουρανου να σου δωθουν ολα αυτα...
Στο λεω εγω,
το προβατο.
Υπαρχει βεβαια και μια αλλη περιπτωση,
αλλα μονο εαν διακρινω οτι πρεπει,
θα την αναφερω...
Προς το παρον πιστευω οτι εισαι ενας πλανεμενος επαναστατης της πλακας.
Και στο λεω εγω που απο την πρωτη στιγμη εξεφρασα τις αμφιβολιες μου για την τιμωρια που σου δοθηκε.
Επικοινωνησα και με την Αμαλια γι΄αυτο το λογο (μεσω μεηλ).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy