ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Periklis12345
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 16:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Periklis12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και μέρες ξεκλέβω λίγο χρόνο και διαβάζω στα γρήγορα όλα όσα έχουν γραφτεί σε αυτό το topic. Κάποιοι είστε πολύ ‘ψαγμένοι’ στο θέμα και αυτό με εντυπωσίασε.
 
Εδώ και λίγα χρόνια μελετώ διάφορα βιβλία αποκρυφισμού όπως  τα: Golden Dawn System of Magic, Mysteria Magica, The Grand Grimoire, Papyri Graecae Magicae, Necronomicon Spell Book, The darkside of the moon, πολλά βιβλία με διάφορα ξόρκια και άλλα. Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη αλλά η αλήθεια είναι πως μπερδεύομαι χειρότερα. Δεν επιχείρησα ποτέ να κάνω πράξη τα όσα μελέτησα, αν και πολλές φορές μου μπήκαν ιδέες. Ίσως το γεγονός ότι προέρχομαι από οικογένεια ορθολογιστών – ιατρών δεν μου το επέτρεψε υποσυνείδητα. Μάλλον όμως περισσότερο φοβάμαι θα έλεγα διότι είμαι κανονικά χειροτονημένος πρεσβύτερος της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Μελετώ για ακαδημαϊκούς λόγους (σκοπεύω να κάνω κάποιες μεταφράσεις) και δεν μπορώ να ξέρω αν  περαιτέρω ενασχόληση θα μπορούσε να αποβεί μοιραία, λόγω του χαρίσματος που έλαβα κατά την χειροτονία μου. Βλέπετε τέτοιες μελέτες αποθαρρύνονται για τα καλά από την Εκκλησία και δεν μπορώ πραγματικά να ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να εμβαθύνω σε κάποιο Γρημόριο. Μήπως κάποιος θα μπορούσε να θέσει οποιαδήποτε πληροφορία για τη σχέση ιεροσύνης-ενασχόλησης με αποκρυφισμό; Πόσο επικίνδυνο είναι αυτό; Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ioannis_k_q
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 23:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioannis_k_q  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους. Παρατήρησα οτι από την αρχή σχεδόν του θέματος αυτού εως και τώρα εκφράζεται πάντα από τους περισσοτέρους το πόσο επικίνδυνη είναι η τελετουργική μαγεία είτε επειδή μπορεί να δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα, είτε επειδη μπορεί να αποξενώσει καποιον απο την υπολοιπη κοινωνία, και είτε επειδή μπορεί να του στοιχησει την ζωή του. Παρά ολα αυτά πιστευω οτι πρεπει να γινει μια διευκρίνηση. Οι μορφες της τελετουγικης μαγειας είναι οπως φανηκε στο φορουμ αυτο πολλες και διαφορετικες (με κοινά βεβαια στοιχεία) μεταξύ τους. Πιστευω πως το πόσο επικίνδυνες είναι εχει να κάνει με το τι πλάσματα προσπαθεί καποιος να καλεσει αλλά και για ποιο σκοπό. Δυστυχώς λεγοντας συνέχεια "τελετουργική μαγεία" βάλαμε στο ίδιο καλούπι αγγέλους, δαίμονες, πνεύματα νεκρών ανθρώπων , πλάσματα της γκοέτια (δεν είναι δαίμονες-ψάξτε το) και προκαλέσαμε χάος. Εάν κάποιος προσπαθεί να ζητήσει από το τάδε σκοτεινό πλάσμα να τον βοηθήσει να ρίξει κάποια(αθελά της έτσι; πχ "δέσιμο") στο κρεβάτι έ καλά θα κάνει να φοβάται γιατί υπάρχει Θεός και βλέπει. Εάν όμως κάποιος προσπαθεί να προσεγγίσει τον τάδε άγγελο για να τον βοηθήσει να θεραπεύσει πχ κάποιον άλλο δεν νομίζω οτι θα πρέπει να ανησυχεί για κάτι γιατί ειναι πράξη άξια. Πέραν τουτου υποτίθεται οτι οι άγγελοι χαίρονται να βοηθούν όποιο πλάσμα τους ζητάει βοήθεια( αρκεί να μην θέλει να κάνει κακό άμεσα ή έμμεσα σε άλλον).Ά! να μην ξεχάσω:οι άγγελοι για να προσεγγίσουν κάποιον πρέπει να έχει καλή καρδιά( η καλοσύνη τους έλκει) Από την άλλη υπάρχουν οι δαίμονες που σύμφωνα με τους θεϊστές-σατανιστές βοηθούν και αυτοί αλλά(εδώ ειναι η παγίδα) πρέπει να έχεις αρνηθεί το Θεό πρώτα. Το τελευταίο εξηγεί πως πολλοί σατανιστές περνανε ζωή χαρισάμενη (σε πρώτη φάση) αφού οι δαίμονες (γνώμη μου) δεν θα διστάσουν να δώσουν από την στιγμή που πέτυχαν αυτό που ήθελαν δηλαδή να διώξουν τον άνθρωπο από τον Δημιουργό και να αποκτήσουν εξουσίες πάνω του. Πιστέυω οτι θα πρέπει να είμαστε πιο συγκεκριμένοι για ότι λέμε γιατί καλύπτουμε ευρύ φάσμα. Επίση σημαντικό σε όλες τις τυχόν διαδικασίες είναι η ψυχή που έχει ο καθένας μέσα του. Ενας καλός άνθρωπος παίζει να πετύχει περισσότερα στην μαγεία του αβραμελέν παρά καποιος που θέλει μόνο υλικό κερδος.

Σκεφτείτε το αυτό.
Τώρα επί αφορμή του Περικλή12345 να πω το εξής. Ενωχιανά, αβραμελέν, επτάμερον, τριθέμιους, μπλα μπλα μπλα. Εάν δεν κανω λαθος (σας παρακαλω να με διορθωσετε) ο Χριστός μας είπε να αποφεύγουμε την μαγεια. Γιατί όμως; Εννοούσε την μαύρη μαγεία (δαίμονες); Και (αυτό ήθελα να το ρωτήσω εδώ και καιρο) πως ξέρουμε οτι η αγγελική μαγεία είναι πραγματι αγγελικη; Στο enochian magick reference λεει οτι όλα τα αλλα συστήματα μαγειας ειναι σκάρτα ( καλά τώρα όλα τα συστήματα μαγείας λενε οτι αυτά μόνο είναι και οτι τα άλλα δεν είναι) και φτιάχτηκαν από δαίμονες. Πώς ξέρουμε τι συμβολίζει η σφραγίδα του ars almadel και εάν ο άγγελος που εμφανίζεται είναι πράγματι άγγελος και όχι κάποια οπτασία δημιουργημένη από δάιμονες; Θα μου πείτε μπορείς να δοκιμάσεις την πίστη τους (πχ η Παναγία παρέμεινε παρθένα ναι ή όχι-υποτίθεται οτι στο άκουσμα και μόνο της Παρθένου οι δαίμονες "λυσσάνε") αλλά μήπως απλά υποκρίνονται;

Τώρα που το πα, διάβασα πρόσφατα το ars almadel και εντυπωσιάστηκα. Πολύ θα ήθελα να το κάνω για να το δω. Βέβαια έχουμε καιρό. Υπάρχει κάποιος που το χει κάνει; ( ή θα ήθελε;)

Φίλε περικλή12345 λογικά ο Θεός σέβεται τους ιερείς αλλά και τους καλούς ανθρώπους. Αρα (γνώμη μου) με ότι και να ασχοληθείς η ψάξεις εάν έχεις στην καρδιά σου καλοσύνη δεν νομίζω οτι θα μπορούσες να προσβάλεις τον Θεό. Εξ άλλου τυχαίνει να έχω ήδη αντιληφθεί οτι εάν κάποιος έχει Αγάπη (με Α κεφαλαίο ) προς τους άλλους ή γενικά δεν χρειάζεται να φοβάται τίποτα

Λοιπόν περιμένω την γνώμη σας σε όσα ανέφερα (ουφ!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Periklis12345
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2008, 00:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Periklis12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ioannis_k_q, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις. Ο Ιησούς έδωσε πράγματι εντολή να μην εμπλέκονται οι χριστιανοί με μαγεία. Την εποχή που ο Ίδιος επισκέφτηκε τον κόσμο, το κοινωνικό-πνευματικό-μορφωτικό επίπεδο των ανθρώπων ήταν πολύ χαμηλό. Η φτώχεια δεν άφηνε περιθώρια για έρευνα και η δογματικά διαμορφωμένη κοινωνία της εποχής αποκεφάλιζε την έρευνα και την ελεύθερη σκέψη. Ο ίδιος ο Χριστός υπήρξε μεγάλος, θα λέγαμε, «αναρχικός», ο οποίος έδωσε αξία στο δούλο, την πόρνη, την απλή γυναίκα, σε μια εποχή που αυτό ήταν αδιανόητο, και επιχείρησε να προστατέψει τον άνθρωπο από τους πονηρούς τσαρλατάνους-επαγγελματίες κλέφτες, που με πρόφαση τη μαγεία έκλεβαν τους απλούς ανθρώπους ή και τους χρησιμοποιούσαν ως θύματα χρησιμοποιώντας μαγεία για πονηρούς βέβαια σκοπούς. Τώρα στην περίπτωσή μου, εκτός του ότι πλέον εδώ και δύο χρόνια αποσχηματίσθηκα, (έπαψα δηλαδή να είμαι ενεργός ιερέας, παρόλα αυτά όμως το αξίωμα της ιεροσύνης δεν εξαλείφεται ποτέ), συνεχίζω να είμαι καλός χριστιανός (έτσι πιστεύω τουλάχιστον). Δεν σκοπεύω να απολογηθώ για την έρευνά μου, την κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση και πιστεύω πως η αξία αυτών που μελετώ φιλολογικά και ιστορικά είναι πολύ μεγάλη. Όπως όμως προείπα, επηρεάζομαι από αυτά που μελετώ πολλές φορές και δεν μπορώ να ξέρω αν το γεγονός του χαρίσματος που έχω λάβει αντιδρά άσχημα με αυτά που μαθαίνω. Υπάρχουν στιγμές που αισθάνομαι να πειράζομαι από τον πονηρό, όπως λέμε στην χριστιανική θεολογία, ή από αρνητική ενέργεια θα έλεγα, για να χρησιμοποιήσω την γλώσσα των περισσότερων επισκεπτών του θέματος. Δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός πως αυτά τα όμορφα και εντυπωσιακά καινούργια πράγματα που διαβάζω είναι θρησκευτικά κείμενα και πολλές φορές μάλιστα έρχονται σε αντίθεση με τα πιστεύω μου.

Η Εκκλησία δε, προς λύπηση κάποιων, διδάσκει το ‘πίστευε και ερεύνα’. Ζούμε στο 2008 και η οποιαδήποτε έρευνα αποφέρει καλό. Ο σύγχρονος άνθρωπος δεν μπορεί πλέον να κατευθυνθεί ως πιόνι από ‘μάγισσες’, ‘ιερά εξέταση’ ή όποιον άλλο επιτήδειο. Η μελέτη λοιπόν αυτών των βαρυσήμαντων κειμένων θα έπρεπε να γίνετε με μεγαλύτερη σοβαρότητα και να τους δίδετε η βαρύτητα και η αξία που τους αρμόζει. Σέβομαι το γεγονός πως αυτά τα βιβλία αποτελούν κομμάτι της ανθρώπινης ιστορίας και γοητεύομαι γευόμενος τη σκέψη και το πάθος ανθρώπων άλλης εποχής ή σύγχρονους ανθρώπους άλλης θρησκείας και κουλτούρας. Το ίδιο αισθανόμουν και όταν μελετούσα το Ιερό Κοράνι και την Ινδουιστική θεολογία. Θεωρώ πως όχι μόνον η Εκκλησία, αλλά και η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα θα έπρεπε να αντιμετωπίζει αυτό το πολιτισμικό κομμάτι που ονομάζετε αποκρυφισμός, αν μου επιτρέπεται ο όρος, ως θρησκεία, η οποία μπορεί να συμβάλει στη βελτίωση της γνώσης και στην ολοκλήρωση της ταυτοποίησης της ανθρώπινης πορείας στην ιστορία. Αυτός είναι και ο λόγος που ήδη μετέφρασα στα ελληνικά μια αρχαία συλλογή από την εποχή των Ασσυρίων με όνομα ΄΄The Book of Dagon΄΄. Πρόκειται για κατάρες ιερέων της εποχής. Το κείμενο φιλολογικά είναι ένα αριστούργημα και αν μη τι άλλο προέρχεται από ένα πολιτισμό που άνθισε πριν τον Αιγυπτιακό. Αφού μεταφράσω και άλλα σχετικά κείμενα θα τα εκδώσω ως συλλογή και μάλιστα, πρώτα ο Θεός, από γνωστό εκδοτικό οίκο. Μήπως οι Βουδιστές δεν μελετούν την Αγία Γραφή των χριστιανών. Γιατί θα πρέπει λοιπόν να φοβόμαστε τα βιβλία που περιέχουν ξόρκια και διάφορες γητείες; Το κακό πρέπει να το αναζητήσουμε για να έρθει. Αυτό το κακό μπορούμε να το συναντήσουμε οπουδήποτε και όχι μόνον στις σελίδες αυτών των βιβλίων. Συγνώμη για τα πολλά λόγια, αυτό που πραγματικά ψάχνω να βρω είναι πληροφορίες από την πλευρά ανθρώπων που ασκούν την Υψηλή Τέχνη αναφορικά με το συσχετισμό που ανέφερα στο προηγούμενό μου σχόλιο. Από την δικιά μου πλευρά γνωρίζω πολύ καλά πως απαγορεύεται η όποια άσκηση, είμαι όμως φύση περίεργος… Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Irium
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2008, 01:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Irium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα με εκτίμηση να καλωσορίσω τον Periklis12345 στην παρέα μας.

Εύχομαι καλή συνέχεια στις εργασίες σου και καλή πορεία. H αναζήτηση είναι ένας δρόμος με μακρύ τέλος και ΚΑΘΕ άνθρωπος έχει το δικαίωμα να τον περπατάει.

IriumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ioannis_k_q
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 03:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioannis_k_q  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά όλα αυτά αλλά δεν είδα να απαντάει κανείς άλλος στα ερωτηματά μου. Που πήγαν όλοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 15:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...τελικα διαπηστώνω οτι διαβάζουν πολλοι μα πολλοι ανθρωποι αυτο το φορουμ. Δυστηχός λόγο εξεταστηκής και καποιων προβλημάτων υγείας(που και παλι εχω)δεν εχω πολυ χρονο να απανταω εδω....απλα διαβαζω στα γρηγορα και απανταω το ιδιο...
Οποτε θα ξεκινησω με κατι που μου εκανε εντύπωση που εγραψε καποιος Αλαφροισκιοτος και ελεγε πως η Ουράνια προφητέια δεν υσχυέι...χαιρω πολυ...αφου ειναι ενα μυθηστόριμα που γράφτηκε για να δηξει/παρουσιαση με ωραιο αφηφηματηκο τροπο ο συγγραφεας καποιους τροπους διαλογισμου και τεχνικες για να βλεπει κανεις την ανθρώπινη αυρα!Δεν εκανε κατι αλλο απο το να μας μιλησει μεσω αυτης της ιστοριας για την ενεργεια της φυσης που διεπει τα παντα γυρω μας....το αν υπονοησε οτι θα γινουν και καποια πραγματα στο μελλον αν(λεω αν) κατσουν να ασχοληθουν όλοι(ολοι ομως...ολος ο πληθυσμός της γης) με αυτην την ενεργεια, αυτο ειναι ενα πιστευω του συγγραφεα που δεν ειναι αναγκη και να το πιστεψεις...αρκει να το επεξεργαστεις λιγακι(δεν κανει κακο να μιλας με τα φυτα που εχεις στον κηπο σου...αν εχεις διαβασει το βιβλιο θα καταλαβεις)

Τωρα κ. Periklis12345 καταρχην η μαγεια δεν ειναι θρησκεία, ειναι τροπος ζωης, σημφωνα με αυτα που εχω καταλαβει εγω. Σηνεπως δεν υπάρχη καμια απαγόρευση ενασχόλησης σας με αυτην αρκει να το εχετε αποφασησει, να εχετε ξεκαθαρισει τους λογους για τους οποιους ασχοληστε και εφοσον δεν επυθημήτε να βλαψετε κανέναν, κανεις δεν προκειτε να σας τημωρήσει.Αλλοστε ο θεος ειναι αγαπη, δεν τημωρει κανεναν, μονοι μας τιμωρουμαστε αυτο θα πρεπει να το ξερετε. Και οταν λεμε τροπος ζωης εννοουμε

quote:
τον κατακερματισμό των προσωπικών απολαύσεων και της καλοπέρασης

οπως λεει και ο Irium, αν και οχι αποκληστηκα τον κατακερματησμό αλλα τελος παντον η μαγεια απαιτει, τουλαχιστον για αυτον που θελει να ασχοληθει πρακτικα με το ζητημα, να γυνονται καποια τυπικα, να ακολουθηται ενας ρυθμός για να μην χανει ο μαγος την εργητηκότητα του(να μην χανει ενεργεια,να εξασκεί τις ιδιάιτερες ικανοτητες που εχει). Γιατι να ξεκηνήσει καποιος να ασχοληται με το θέμα παει να πει οτι εχει δυνάμεις και οτι (υποσηνηδητα ισως)το ενστηκτό του τον οδηγει να ψάξει για αυτες ή για τα θεμετα του αποκρυφησμου γενικότερα οπως κανω εγω.
Επομενος δεν νομιζω να υπάρχει κανενα πρόβλημα με το να ασχοληστε κι εσεις. Επομένος καλη αναζητηση και καλος ηρθες συνοδηπόρε του ανεξηγητου!
Α και γενικότερα θα ηθελα να τονίσω οτι όλα αυτα τα "θαυματα"που εκανε ο Χρηστός τι νομιζεται...οτι δεν ηταν μαγεια?Τι εκανε όλα αυτα τα χρόνια οπου υπάρχει ενα κενο στην Καινη Διαθηκη για τη ζωη του...ειχε γνώσεις λοιπόν.Υπαρχουν πράγματα που κρηβει σκόπιμα η σημερινή εκκλησία για να μας κραταει με ματια κληστά!
Αλλα πολυ φοβάμε οτι δεν πρεπει να επεκταθώ αλλο γιατι θα υπάρξουν συγκρούσεις που θα ειναι και εκτός θέματος!
Irium εισαι φωτησμένος, δεν ξερω...κατι εισαι παντος!Σηνέχισαι ετσι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 15:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
__________________________________________________________
ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΒΗΣΤΗΚΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ
ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ
ΔΙΠΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ.
26/01/2008
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 15:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
__________________________________________________________
ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΒΗΣΤΗΚΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ
ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ
ΔΙΠΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ.
26/01/2008
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 20:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μαγεία έχει πολλές αιτίες για να ασκηθεί. Θεωρώ πως μία από αυτές (τις καλοπροαίρετες) είναι το να αποκτήσουμε έναν "σύνδεσμο" με το σύμπαν και δη με την όποια Πηγή του, να μπορέσουμε να φέρουμε τα ουράνια στη γη και φυσικά να ενδυναμώσουμε το σώμα μας, το πνεύμα μας, τη θέλησή μας και την κοινωνική μας δράση.

Ο Ιησούς σε ένα "θαύμα" του ανέφερε το εξής: "Δεν σε έσωσα εγώ, η πίστη σου σε έσωσε". Ο συνειρμός έχει σχέση με τη δύναμη της θέλησης του αρρώστου που την πρόβαλε πάνω στο πρόσωπο του Ιησού. Πίστεψε τόσο πολύ πως θα τον γιατρέψει ο Ιησούς που ενεργοποίησε μέσα του τον σημαντικό παράγοντα της αυθυποβολής. Στην ουσία ο άρρωστος δεν γιατρεύτηκε από τον Ιησού αλλά από το σύμπλεγμα που δημιούργησε στο μυαλό του.

Όλα αυτά μας δείχνουν πως η δύναμη του νου και της θέλησης είναι τεράστια. Το σημαντικό είναι πως όσο περισσότεροι "μεσάζοντες" παρεμβάλλονται μεταξύ ημών και του "θεού", τόσο ασθενέστερη γίνεται η σύνδεση και η επικοινωνία μας με αυτόν και παράλληλα χάνουμε και την υπερβατικότητα του εγχειρήματος... Η μαγεία αποτελεί έναν αποτελεσματικό (αν και δύσκολο) τρόπο να έρθει κάποιος σε απευθείας σύνδεση με τα "πίσω από την κουρτίνα", με τα πράγματα που δεν ενδιαφέρουν πολύ κόσμο, με τα ζητήματα που αποτελούν θεμελιώδη ερωτήματα στην ειλικρινή πνευματική μας ενδοσκόπηση. Μέσω του οραματισμού και άλλων μέσων, ενεργοποιεί μηχανισμούς που μας φέρνουν κοντά στο ποθούμενο αποτέλεσμα. Για κάποιους ο οραματισμός και η αυθυποβολή είναι ένα παιχνίδι που παίζουμε με τον εαυτό μας, για κάποιους άλλους όμως αποτελεί βασικό εργαλείο στη διαδικασία της σύνδεσης με έναν άλλο κόσμο που όπως άλλα χρωματικά φάσματα, υπάρχει αλλά εμείς δεν τον βλέπουμε (τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα...)

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 13:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Trithemius, συμφωνώ απόλυτα με την αναφορά σου στον Ιησού και στο θαύμα που έκανε - νομίζω ήταν ένας εκ γενετής τυφλός ο άνθρωπος που γιατρεύτηκε.
Πολλές φορές η επιθυμία μας γίνεται τόσο ισχυρή που κατακλύζει ολόκληρο το είναι μας και μετατρέπεται σε έναν στόχο ζωής έτσι ώστε μπορεί να συμβεί όντως ένα θαύμα ή αλλιώς κάτι το "μαγικό".
Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν, ο Ιησούς μπορεί να ενεργοποίησε απλά την βούληση του ανθρώπου και να ισχυροποίησε σε τέτοιο βαθμό την θέληση του ώστε να τον κάνει να πραγματοποιήσει μόνος του το θαύμα.
Προσωπικά πιστεύω άλλωστε πως το θαύμα κι η σωτηρία έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία όταν προσεγγίζονται από τον ίδιο τον άνθρωπο με την παρότρυνση κάποιου πεφωτισμένου ανθρώπου έστω, παρά όταν είναι αποτέλεσμα πλήρους επέμβασης από τον άνθρωπο αυτόν.

quote:
Όλα αυτά μας δείχνουν πως η δύναμη του νου και της θέλησης είναι τεράστια. Το σημαντικό είναι πως όσο περισσότεροι "μεσάζοντες" παρεμβάλλονται μεταξύ ημών και του "θεού", τόσο ασθενέστερη γίνεται η σύνδεση και η επικοινωνία μας με αυτόν και παράλληλα χάνουμε και την υπερβατικότητα του εγχειρήματος...

Μήπως αυτόν το ρόλο θα έπρεπε να έχει κι η θρησκευτική πίστη, χωρίς πολλούς μεσάζοντες;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Irium
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 17:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Irium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

quote:
Εδώ και λίγα χρόνια μελετώ διάφορα βιβλία αποκρυφισμού όπως τα: Golden Dawn System of Magic,...

Θα συνιστούσα να διαβάσεις τα βιβλία που έχουν γραφεί για τo τυπικό του Abramelin. Δύο είναι τα σημαντικότερα: η μετάφραση του Mathers από γαλλικό χειρόγραφο και το νεότερο που εκδόθηκε από τον Dehn και μεταφράστηκε από τον Guth. Αν θα μπορούσες να διαβάσεις το Γερμανικό πρωτότυπο ακόμη καλύτερα. Πρόκειται για σχεδόν θρησκευτικά κείμενα και κατατάσσονται ανάμεσα στα υψηλότερα δείγματα Τελετουργικής Μαγείας.

quote:
Ίσως το γεγονός ότι προέρχομαι από οικογένεια ορθολογιστών – ιατρών δεν μου το επέτρεψε υποσυνείδητα.

Έχω σπουδάσει Θετικές Επιστήμες και ασχολούμαι συνέχεια με αυτές. Η ενασχόληση με την επιστήμη και ο ορθολογικός τρόπος σκέψης δεν αποτελούν εμπόδια στη Μαγεία, ίσως μάλιστα να προσφέρουν χρήσιμα εφόδια.

quote:
Δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός πως αυτά τα όμορφα και εντυπωσιακά καινούργια πράγματα που διαβάζω είναι θρησκευτικά κείμενα και πολλές φορές μάλιστα έρχονται σε αντίθεση με τα πιστεύω μου.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν θα πρέπει να ακολουθείς δρόμους που έρχονται σε σύγκρουση με τα πιστεύω σου. Η εμπιστοσύνη σε μία κοσμοθεωρία και έναν τρόπος ζωής, εντούτοις, δεν είναι κάτι στατικό. Εξελίσσεται μαζί μας. Θα μπορούσες θαυμάσια να έχεις μία ιστορική και φιλολογική προσέγγιση σε μαγικά κείμενα και τεχνικές, χωρίς αναγκαστικά να ενστερνίζεσαι, να εμπιστεύεσαι και να πράττεις σύμφωνα με τα κείμενα. Υπάρχουν θεολόγοι που μας έχουν δώσει θαυμάσια δείγματα της κριτικής επεξεργασίας κλασσικών κειμένων της Τελετουργικής Μαγείας, χωρίς να αφήνουν ενδείξεις ότι εκτελούν οποιαδήποτε τελετή.

quote:
Υπάρχουν στιγμές που αισθάνομαι να πειράζομαι από τον πονηρό, όπως λέμε στην χριστιανική θεολογία, ή από αρνητική ενέργεια θα έλεγα, για να χρησιμοποιήσω την γλώσσα των περισσότερων επισκεπτών του θέματος.

Όποτε συμβαίνει αυτό εμπιστεύσου τον εαυτό σου στην Πηγή της Ζωής και του Φωτός, ανάλογα με τα πιστεύω σου. Η ορθόδοξη πίστη - για την οποία ντρέπομαι που έχω διαβάσει τόσα λίγα, όμως θα επανορθώσω - έχει πολλά ανάλογα παραδείγματα.

quote:
μετέφρασα στα ελληνικά μια αρχαία συλλογή από την εποχή των Ασσυρίων με όνομα ΄΄The Book of Dagon΄΄. Πρόκειται για κατάρες ιερέων της εποχής. Το κείμενο φιλολογικά είναι ένα αριστούργημα ...

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η εργασία σου. Όταν με το καλό κυκλοφορήσουν αυτά τα κείμενα μήπως θα μπορούσες να μας ενημερώσεις σχετικά με την έκδοσή τους. Συνήθως ελέγχω την ελληνική βιβλιογραφία αλλά είναι δυνατόν κάποια βιβλία να μου ξεφύγουν.

quote:
Μήπως κάποιος θα μπορούσε να θέσει οποιαδήποτε πληροφορία για τη σχέση ιεροσύνης-ενασχόλησης με αποκρυφισμό; Πόσο επικίνδυνο είναι αυτό;

Κατά τη γνώμη μου και συμφωνώντας με την Αngelic Dragon και τον ioannis_k_q δεν είναι λιγότερο ή περισσότερο επικίνδυνο από την ενασχόληση οποιουδήποτε άλλου σώφρονα ανθρώπου. Τα προβλήματα θα αρχίσουν να προκύπτουν όταν αισθάνεσαι την εσωτερική σύγκρουση ότι εκτελείς κάτι απαγορευμένο. Αυτό είναι πολύ πιθανό ότι θα σου αποφέρει προβλήματα και εμπόδια, όχι όμως ανυπέρβλητα. Ο χριστιανισμός θεωρεί τον εαυτό του ως τον μοναδικό κάτοχο της αλήθειας, κάτι με το οποίο προσωπικά διαφωνώ. Κατά τη γνώμη μου, ένας χειροτονημένος ιερέας έχει μάλλον πλεονεκτήματα παρά μειονεκτήματα στην άσκηση Μαγείας, με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν εσωτερικές συγκρούσεις. Παρόλα αυτά, [ΔΕΝ θα συνιστούσα την ενασχόλησή σου με Τελετουργική Μαγεία προς το παρόν, για ένα πολύ απλό λόγο: αν κάποιος αναρωτιέται και ρωτάει το κατά πόσο θα μπορούσε να ασχοληθεί με την Τελετουργική Μαγεία, τότε, κατά κανόνα, οι εσωτερικές του ανασφάλειες και ασάφειες δείχνουν ότι δεν είναι έτοιμος.

Νομίζω ακόμη ότι ο Eliphas Levi, που άφησε πίσω του ιδιαίτερα αξιόλογο έργο, ήταν χειροτονημένος διάκονος του Καθολικού δόγματος, αν και δεν προχώρησε στην χειροτονία του ως ιερέας και προτίμησε στη συνέχεια να παντρευτεί (οι καθολικοί ιερείς είναι άγαμοι).

Κλείνοντας τις μικρές απαντήσεις μου προς τον Periklis12345 θα ήθελα επίσης να γράψω ότι τα δύο του μηνύματα με έχουν εντυπωσιάσει και είναι συχνά στο μυαλό μου. Αναλογίζομαι το ψυχικό σθένος ενός χειροτονημένου ιερέα να γράψει με αυτό τον τρόπο στο forum. Κάποιος άλλος ιερέας ίσως σκεφτόταν ότι αγγίζει την κόλαση.

quote:
Οι μορφες της τελετουγικης μαγειας είναι οπως φανηκε στο φορουμ αυτο πολλες και διαφορετικες (με κοινά βεβαια στοιχεία) μεταξύ τους. Πιστευω πως το πόσο επικίνδυνες είναι εχει να κάνει με το τι πλάσματα προσπαθεί καποιος να καλεσει αλλά και για ποιο σκοπό.

Σε περίπτωση που μπορεί να πιστεύεις ότι η επικοινωνία με αγγελικές οντότητες είναι απαλλαγμένη κινδύνων θα ήθελα να γράψω ότι δεν είναι καθόλου έτσι.

quote:
πλάσματα της γκοέτια (δεν είναι δαίμονες-ψάξτε το)

Μήπως θα μπορούσες να μας βοηθήσεις; Τι είναι κατά τη γνώμη σου τα πλάσματα της Goetia;

quote:
Από την άλλη υπάρχουν οι δαίμονες που σύμφωνα με τους θεϊστές-σατανιστές βοηθούν και αυτοί αλλά(εδώ ειναι η παγίδα) πρέπει να έχεις αρνηθεί το Θεό πρώτα.

Κάθε άλλο παρά αυτό. Η Δύναμη του Θεού ή του Θεϊκού Εαυτού φαίνεται να είναι η μόνη προστασία απέναντι σε μη ισορροπημένες δυνάμεις στην Τελετουργική Μαγεία. Οι αλλοιωμένες σύγχρονες εκδοχές που έχουν προσδώσει σε παραδοσιακές μαγικές τεχνικές μία 'δαιμονολατρική' θεώρηση και πρακτική είναι, κατά τη γνώμη μου, ξεκάθαρα λανθασμένες.

 πως ξέρουμε οτι η αγγελική μαγεία είναι πραγματι αγγελικη; 

Δεν υπάρχει εξαρχής καμία τέτοια βεβαιότητα. Κατά αυτό τον τρόπο ίσως το Αrs Αlmadel που σε εντυπωσίασε να είναι δημιούργημα των δαιμόνων, με σκοπό να μας ξεγελάσουν; Τι νομίζεις;

quote:
Καλά όλα αυτά αλλά δεν είδα να απαντάει κανείς άλλος στα ερωτηματά μου. Που πήγαν όλοι;

Η υπομονή είναι αρετή στην οποία είναι καλό κάποιος να ασκείται.

quote:
Irium εισαι φωτησμένος, δεν ξερω...κατι εισαι παντος!Σηνέχισαι ετσι!

Δυστυχώς δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά.

Irium

Edited by - Irium on 26/01/2008 17:42:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 18:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Καταρχην θα ηθελα να παρακαλεσω αν γηνεται να διαγραψει καποιος υπευθυνος το μυνημα που εχω στηλει 3 φορες(δηλαδη να σβησει τις 2)γιατι το εκανα κατα λαθος, επειδη μου εγραφε οτι υπηρχε καποιο προβλημα και δεν το εστελνε....
quote:
Δυστυχώς δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά.



Τι εννοεις? Δεν εχεις σχεση με την Τελετουργηκη Μαγεια? Καλα ουτε κι εγω, απλος φαινεται να ξερεις πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 19:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Angelic Dragon, το περιεχόμενο των μηνυμάτων (διπλών αποστολών κατά λάθος) που έστειλες στις "25/01/2008, 15:24:15" & "25/01/2008, 15:27:00" σβήστηκε και παρέμεινε το αρχικό μήνυμα που απέστειλες στις "25/01/2008, 15:21:59".


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Irium
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 20:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Irium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μας Angelic Dragon, σίγουρα είμαι πολύ μακριά από το φως. Όμως προσπαθώ να ασκήσω Τελετουργική Μαγεία (ορισμένους μόνο τομείς προς το παρόν) και σας μεταφέρω κάποιες εμπειρίες ή τη γνώμη μου. Μπορεί σε κάποιες από τις γνώμες μου να είμαι λανθασμένος, όμως παραμένουν οι εμπειρίες και προσπαθώ να χτίζω πάνω σε αυτές.

Για άλλα ζητήματα έχω μεγάλη άγνοια.

Χαίρομαι, πάντως, που στις συζητήσεις μας αποφεύγουμε τις εντάσεις και μπορούμε να ανταλλάζουμε απόψεις πολιτισμένα.

Ευχές για Σοφία και Κατανόηση,

IriumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2008, 16:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus:
quote:

Φίλε Trithemius, συμφωνώ απόλυτα με την αναφορά σου στον Ιησού και στο θαύμα που έκανε - νομίζω ήταν ένας εκ γενετής τυφλός ο άνθρωπος που γιατρεύτηκε.
Πολλές φορές η επιθυμία μας γίνεται τόσο ισχυρή που κατακλύζει ολόκληρο το είναι μας και μετατρέπεται σε έναν στόχο ζωής έτσι ώστε μπορεί να συμβεί όντως ένα θαύμα ή αλλιώς κάτι το "μαγικό".
Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν, ο Ιησούς μπορεί να ενεργοποίησε απλά την βούληση του ανθρώπου και να ισχυροποίησε σε τέτοιο βαθμό την θέληση του ώστε να τον κάνει να πραγματοποιήσει μόνος του το θαύμα.
Προσωπικά πιστεύω άλλωστε πως το θαύμα κι η σωτηρία έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία όταν προσεγγίζονται από τον ίδιο τον άνθρωπο με την παρότρυνση κάποιου πεφωτισμένου ανθρώπου έστω, παρά όταν είναι αποτέλεσμα πλήρους επέμβασης από τον άνθρωπο αυτόν.

quote:
Όλα αυτά μας δείχνουν πως η δύναμη του νου και της θέλησης είναι τεράστια. Το σημαντικό είναι πως όσο περισσότεροι "μεσάζοντες" παρεμβάλλονται μεταξύ ημών και του "θεού", τόσο ασθενέστερη γίνεται η σύνδεση και η επικοινωνία μας με αυτόν και παράλληλα χάνουμε και την υπερβατικότητα του εγχειρήματος...

Μήπως αυτόν το ρόλο θα έπρεπε να έχει κι η θρησκευτική πίστη, χωρίς πολλούς μεσάζοντες;


Αγαπητέ Dying_Incubus, αυτή θεωρώ πως είναι η διεργασία που λαμβάνει χώρα πριν από ένα θαύμα. Δεν είναι τυχαίο πως τα μόνα θαύματα που γίνονται αφορούν σε ψυχολογικές και νευρολογικές παθήσεις. Δηλαδή ο τυφλός βλέπει, ο καρκινοπαθής διώχνει τον καρκίνο, ο "δαιμονισμένος" (...) γιατρεύεται, ο παράλυτος περπατά κλπ. Η δύναμη της θέλησης μπορεί να επιδράσει στο νευρικό μας δίκτυο με "θαυματουργικά" αποτελέσματα. Πόσα θαύματα άραγε έχουν σχέση με κομμένα μέλη που αναπληρώθηκαν; Χμμ....

Όσο για τους μεσάζοντες μεταξύ "Θεού" και ανθρώπου, θεωρώ πως θρησκεία χωρίς μεσάζοντες δεν μπορεί να υπάρξει. Όταν ένα σύστημα πίστης δομείται από την άρνηση ανάληψης ευθυνών για τις πράξεις μας και αναλαμβάνουν τα ηνία άλλοι αντί ημών, τότε ο ρόλος των μεσαζόντων είναι απαραίτητος. Άλλωστε, μιας και αναφερθήκαμε στον Ιησού, εκείνος ποτέ δεν προώθησε ένα σύστημα πίστης υπό μορφή θρησκείας. Αυτά είναι μεταγενέστερα δεδομένα στον χριστιανισμό.

Πραγματικά πιστεύω πάρα πολύ στην "άμεση σύνδεση" θεού και ανθρώπου (μέσω της μαγείας ή όχι). Θεωρώ πως δεν υπάρχει πιο αποτελεσματική και πιο "γεμάτη" μέθοδος εσωτερισμού...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Periklis12345
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2008, 16:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Periklis12345  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Αγαπητέ Ιrium,


---------------------------------------------------------------
εκδόθηκε από τον Dehn και μεταφράστηκε από τον Guth. Αν θα μπορούσες να διαβάσεις το Γερμανικό πρωτότυπο ακόμη καλύτερα
--------------------------------------------------------------------------------------

Μιλάω καλά Γερμανικά αλλά που μπορώ να βρω το πρωτότυπο;


------------------------------------------------------------------------------
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν θα πρέπει να ακολουθείς δρόμους που έρχονται σε σύγκρουση με τα πιστεύω σου
-----------------------------------------------------------------------------------------------


Η μελέτη τέτοιων κειμένων δεν με οδηγεί άβουλα και στους δρόμους που αυτά υποδεικνύουν. Δεν θεωρώ όμως πως η έρευνα και η μάθηση, όσο και αν αυτή αντιτίθεται στις αρχές και τα πιστεύω μας, θα έπρεπε να κωλύεται από μια τέτοια αντίθεση. Άλλωστε αυτά που διαβάζω, παρά το γεγονός ότι δε συμφωνούν με την χριστιανική μου πίστη, δεν παύουν να με γοητεύουν και να με εξιτάρουν θα έλεγα.

--------------------------------------------------------------------------------
εμπιστεύσου τον εαυτό σου στην Πηγή της Ζωής και του Φωτός
------------------------------------------------------------------------------------------

Έχεις απόλυτο δίκιο. Σε ευχαριστώ.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Κατά τη γνώμη μου, ένας χειροτονημένος ιερέας έχει μάλλον πλεονεκτήματα παρά μειονεκτήματα στην άσκηση Μαγείας, με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν εσωτερικές συγκρούσεις
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι εννοείς πλεονεκτήματα; Μήπως όσον αφορά το θέμα ασφάλειας-προφύλαξης από κακόβουλα πνεύματα;


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΔΕΝ θα συνιστούσα την ενασχόλησή σου με Τελετουργική Μαγεία προς το παρόν, για ένα πολύ απλό λόγο: αν κάποιος αναρωτιέται και ρωτάει το κατά πόσο θα μπορούσε να ασχοληθεί με την Τελετουργική Μαγεία, τότε, κατά κανόνα, οι εσωτερικές του ανασφάλειες και ασάφειες δείχνουν ότι δεν είναι έτοιμος
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εδώ μάλλον φαίνεσαι ως μάντης… πράγματι τρέμω και μόνον στην ιδέα! Δεν θα τόλμαγα να κάνω πράξη τα όσα διαβάζω. Για την ακρίβεια πολλές φορές μελετώντας ανατριχιάζω. Σαν κάποιος να με πολεμάει την ώρα που εμβαθύνω στο θέμα για να απομακρυνθώ ή ακόμα χειρότερα κάποιος να με σπρώχνει στο να δοκιμάσω το αληθές των όσων μελετώ, αυτό για να είμαι σίγουρος δεν το ξεχωρίζω. Μήπως επηρεάζομαι και λόγω κάποιων εξορκισμών που έλαβα μέρος παλαιότερα, όσο ήμουν ενεργός ιερέας;

- Αγαπητέ Irium ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να ασχοληθείς με τα ερωτήματά μου, και ως ασκούμενος και δοκιμαζόμενος που είσαι, υπήρξες αγαπητός και πιστικός για μένα.
Σε ευχαριστώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 08:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσα θαύματα άραγε έχουν σχέση με κομμένα μέλη που αναπληρώθηκαν; Χμμ....

Αγαπητέ Trithemius, απ' όσο γνωρίζω κανένα - βγάζοντας έξω βέβαια τις περιπτώσεις όπου συγκολλήθηκαν αποκομμένα μέλη με χειρουργικές επεμβάσεις κλπ.
Νιώθω ότι το "θαύμα" έχει να κάνει με την δική μας διάνοια και την προβολή των δυνατοτήτων του δικού μας νου.
Αυτός που φαινομενικά επιτελεί το θαύμα ίσως τελικά να έχει αναλάβει το ρόλο να βοηθάει ή να παροτρύνει το άτομο με τον τρόπο του ώστε να "ξεκλειδώσει" αυτή την δικλείδα και να επιτρέψει σε κάποια από τις δυνατότητες του νου του να κάνει την εμφάνιση της.
Ενδιαφέρον επίσης θα ήταν να σκεφτούμε λίγο τι είναι αυτό που κάνει έναν άνθρωπο να βιώσει ένα θαύμα, εάν αυτός ο ίδιος είναι αυτός ο οποίος το προκαλεί.
Είναι ο συναισθηματικός μας φορέας αυτός που επεμβαίνει, ο νοητικός ή κάποιος ανώτερος;
Δεν αναφέρομαι άλλο σε αυτό για να μην ξεφύγουμε από το αρχικό θέμα.

quote:
Όσο για τους μεσάζοντες μεταξύ "Θεού" και ανθρώπου, θεωρώ πως θρησκεία χωρίς μεσάζοντες δεν μπορεί να υπάρξει. Όταν ένα σύστημα πίστης δομείται από την άρνηση ανάληψης ευθυνών για τις πράξεις μας και αναλαμβάνουν τα ηνία άλλοι αντί ημών, τότε ο ρόλος των μεσαζόντων είναι απαραίτητος.

Μια θρησκεία - τουλάχιστον όπως την εννοούμε - όντως δε μπορεί να υπάρξει χωρίς καθόλου μεσάζοντες, για αυτό το λόγο άλλωστε αναφέρθηκα στους πολλούς μεσάζοντες.
Από την άλλη βέβαια, προσδίδω έναν άλλον ορισμό στην θρησκευτική πίστη, σύμφωνα με τον οποίον ακόμη κι ένας άνθρωπος που δεν πιστεύει σε κάποιο οργανωμένο θρησκευτικό σύστημα, μπορεί να έχει αναπτύξει την δική του προσωπική θρησκεία.

Να καλωσορίσω κι εγώ τον αγαπητό Periklis12345 και να πω ότι χαίρομαι που διάβασα τις σκέψεις και τις απόψεις που μοιράστηκε μαζί μας!
Καλώς μας ήλθες!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 14:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.
Κατ'αρχάς θα ήθελα να καλοσωρίσω όλα τα νέα μέλη που συμμετέχουν και να ζητήσω συγνώμη από όλους για την απουσία μου.Ο φόρτος εργασίας είναι τεράστιος.Δε φτάνει που τρέχουμε με την απογραφή,έχουμε και φορολογικό έλεγχο....

Επειδή δεν δύναμαι να απαντήσω ξεχωριστά στις παρατηρήσεις και τους προβληματισμούς που έθεσαν τα νέα μέλη θα ήθελα γενικά να πω ότι κατά τη γνώμη μου η Μαγεία είναι μια Ευθεία Οδός...και ακριβώς αυτός είναι ο κίνδυνος.
Στην ουσία ο εξασκών τη Μαγεία,προσπαθεί να έλθει σε επικοινωνία με δυνάμεις που έχουν σχέση και με τον εξωτερικό αλλά και με τον εσωτερικό του κόσμο.Πρόκειται για μια διαδικασία άμεσης Κάθαρσης για αυτό και απαιτεί προσύλωση και επιμονή. Είναι ένας τρόπος "άμεσης θέασης" θα λέγαμε.Μαθαίνεις να ελέγχεις δυνάμεις άμεσα.
Για αυτό το λόγο ο Irium λέει ότι ακόμα και η επικοινωνία με Αγγέλους μπορεί να είναι επικίνδυνη.Βέβαια θα έλεγα ότι μάλλον είναι πιο ασφαλής από την επικοινωνία με σκοτεινές δυνάμεις.
Υποθέτω ότι ο κίνδυνος από μια επικοινωνία με Αγγέλους ίσως αφορά το "κάψιμο" από την ενέργεια που έχουν(ναι ξέρω,αδόκιμος ο όρος).
Όπως και να έχει προσωπικά θα ένοιωθα πιο ασφαλής αν επικοινωνούσα με μια οντότητα που κατά την κοσμοαντίληψή μου διάκειται ευνοϊκά απέναντί μου.

Τη στιγμή που ο Μάγος βρίσκεται μέσα στον Κύκλο συντελείται μια ένωση (μερική βεβαίως) με το Θείο.Μοιάζει με αυτό που προσπαθούν να κάνουν οι Ινδοί όταν προσπαθούν να αντικρίσουν το Άτμαν(το καθαρό και θείο κομμάτι της ψυχής) κάνοντας διαλογισμό.Αυτό,επειδή στη Μαγεία γίνεται άμεσα ενέχει κινδύνους όταν ο Λειτουργός δεν είναι έτοιμος.Σε αυτή την ετοιμασία πιστεύω ότι βοηθά πάρα πολύ η δουλειά με τα μονοπάτια του Δέντρου της Ζωής.

Ζητώ ξανά συγνώμη για την απουσία μου.Θα διαβάσω ξανά προσεκτικά τους διαλόγους που έγιναν όσο απουσίαζα και θα τοποθετηθώ.Απλά θέλω να αποφύγω κάποιο τεράστιο post γιατί πιστεύω ότι θα είναι κουραστικό.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ioannis_k_q
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 05:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioannis_k_q  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote:

Από την άλλη υπάρχουν οι δαίμονες που σύμφωνα με τους θεϊστές-σατανιστές βοηθούν και αυτοί αλλά(εδώ ειναι η παγίδα) πρέπει να έχεις αρνηθεί το Θεό πρώτα.

Κάθε άλλο παρά αυτό. Η Δύναμη του Θεού ή του Θεϊκού Εαυτού φαίνεται να είναι η μόνη προστασία απέναντι σε μη ισορροπημένες δυνάμεις στην Τελετουργική Μαγεία. Οι αλλοιωμένες σύγχρονες εκδοχές που έχουν προσδώσει σε παραδοσιακές μαγικές τεχνικές μία 'δαιμονολατρική' θεώρηση και πρακτική είναι, κατά τη γνώμη μου, ξεκάθαρα λανθασμένες.


Πράγματι και εγώ για δαιμονολάτρες-σατανιστές μιλούσα. Απλά ήθελα να αναφέρω οτι αυτοί προτιμούν να καλούν τα πνεύματα των δαιμόνων με έναν τρόπο μεταξύ διαλογισμού και προσευχής. Κάτι όπως οι χριστιανοί προσεύχονται στον Θεό. (Και λένε οτι πιάνει). Τώρα που το πα, μια μέρα η μητέρα μου έφερε ένα έντυπο από την εκκλησία. Μέσα έγραφε ευχές και προσευχές που, εάν ένα 'καθαρό' άτομο διάβαζε και προσευχόταν μπορούσε να φέρει αποτέλεσμα για κάποιον που ήταν άρρωστος. Το έντυπο έγραφε 'και θεραπεύεται ο άρρωστος διά της πίστης. Γενικά έχω ακούσει για πολλές τέτοιου είδους ευχές στα εκκλησιαστικά κείμενα. Αυτά δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως μια μορφή (έμμεσα εστω) μαγείας;

άραγε τι εννοούσε με τον όρο 'καθαρό';

quote:

quote:

πλάσματα της γκοέτια (δεν είναι δαίμονες-ψάξτε το)

Μήπως θα μπορούσες να μας βοηθήσεις; Τι είναι κατά τη γνώμη σου τα πλάσματα της Goetia;



Λοιπόν το ξέρω οτι θα γελάσετε, αλλά εγώ θα το πω. Έχετε υπ όψιν έναν τύπο ονόματι Λιακόπουλο που βγαίνει στη τηλεόραση και πουλαει βιβλία; Πριν καιρό, είχε μια τριλογία με τίτλο "Γιατί και πως ζουν ανάμεσά μας"
Ένα από αυτά τα βιβλία μιλούσε μέσα για κάποια πλάσματα που τα ονόμαζε "νεφελίμ".Το τί είναι αυτά, πως και πού , μεγάλη ιστορία. Απλά έτυχε να τα αγοράσω αυτά τα βιβλία λίγο μετα το τέλος του καλοκαιριού.Ύστερα έναν μήνα περίπου πριν από τώρα κατέβασα και διάβασα το goetia και τρόμαξα. Τα ονόματα αυτών που ανέφερε το γκοετια ταίριαζαν με τα ονόματα που είχε το βιβλίο (τι ταιριαζαν,τα ιδια ηταν). Οι σφραγίδες τους το ίδιο. Οι δυνατότητες τους (που όπως έλεγε και το βιβλίο μπορούν να μεταφέρουν στους ανθρώπους μέσω επικλήσεων) ταίριαζαν και αυτές. Επίσης, το γκοετια τα συστήνει σαν πλάσματα της κόλασης.Ε λοιπόν εκει που λέει το βιβλίο οτι βρισκονται τώρα θα μπορουσε να παρομοιαστει ετσι. Δεν θα πω άλλα, όμως επειδή γενικά στο φορουμ υπάρχουν ατομα που αναρωτιουνται για το τι υπαρχει περα απο τον ορίζοντα τους προτεινω τα βιβλια αυτά για την συλλογη τους. Ειδικά το βιβλίο με τιτλο "ΕΛ" επειδή μιλαει για την δημιουργια του κοσμου, των αγγέλων και λοιπα αλλά μιλάει και για τον αρχαγγελο Σαμαέλ (διάβολος) και για το γιατι εξεπεσε καθως και για το τι εχει κανει μεχρι τωρα στην ανθρωπότητα. Πιστεύω οτι αυτο το βιβλιο ειναι must για οποιονδηποτε ασχολειται με τα μεταφυσικά. Τέλος να πω οτι έμαθα για τα βιβλια αυτά συμπτωματικά και μάλιστα σε μια περιοδο οπου ασχολιομουν πληροφοριακά με τον θεϊσμό-σατανισμό και την δαιμονολατρία, και βαθεια μεσα μου πιστευω οτι δεν ηταν απλη συμπτωση.

quote:

quote:

Καλά όλα αυτά αλλά δεν είδα να απαντάει κανείς άλλος στα ερωτηματά μου. Που πήγαν όλοι;

Η υπομονή είναι αρετή στην οποία είναι καλό κάποιος να ασκείται


Σωστά αλλά παρατηρησα οτι κατα καιρους περασαν πολλοι απο το φορουμ και τωρα πια post-αρουν μόνο δυο τρια ατομα. Στο τέλος θα μεινουμε τρεις και ο κουκος. και δεν νομιζω ο κουκος να ξερει τιποτα για την τελετουργικη μαγεια.


[quote]
Ο Ιησούς σε ένα "θαύμα" του ανέφερε το εξής: "Δεν σε έσωσα εγώ, η πίστη σου σε έσωσε". Ο συνειρμός έχει σχέση με τη δύναμη της θέλησης του αρρώστου που την πρόβαλε πάνω στο πρόσωπο του Ιησού. Πίστεψε τόσο πολύ πως θα τον γιατρέψει ο Ιησούς που ενεργοποίησε μέσα του τον σημαντικό παράγοντα της αυθυποβολής. Στην ουσία ο άρρωστος δεν γιατρεύτηκε από τον Ιησού αλλά από το σύμπλεγμα που δημιούργησε στο μυαλό του.[quote/]

Ναι αλλά ο Ιησους μιλουσε οχι για πιστη γενικά αλλά για πιστη στον Πατήρ Του, δηλαδή τον Θεό. Και μάλιστα υποτιθεται οτι δυο απο τα θαυματα ηταν αναστασεις (του λαζαρου και μιας μικρης κοπελας). Και αυτά με αυθυποβολή έγιναν;
Να πω οτι πολλοι στο φορουμ αυτο αποφευγουν να μιλουν για τον Θεό-Δημιουργο αλλά μιλουν για εσωτερικό εαυτό. Δηλαδη ρε παιδιά δεν υπαρχει τιποτα εκει έξω; μόνοι μας δημιουργηθήκαμε; Και όταν πεθανουμε; Απλά θα σαπισουμε στο χώμα;
Δεν τα βαζω με κανέναν, αλλά εγω φιλοσοφωντας το θεμα της υπαρξης αλλά και μελετωντας βιολογία και φυσιολογια του ανθρώπου ( του οποιου το σωμα εχει πολυ πολυπλοκους μηχανισμους απο το DNA μέχρι τις εκκρισεις ορμονών και την "αντλια Νατριου-Καλίου") μόνο στο οτι υπάρχει ον ανωτερο απο τον ανθρωπο και τον επλασε μπορεσα να τα αιτιολογησω. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλάβω πως οι περισσότεροι ανθρωποι (οχι στο φορουμ, γενικα) ζουν με την αποψη οτι δεν υπαρχει τιποτα και πως μια μερα μετά από το πολυ εκατο χρονια απλά θα εξαφανιστουν εντελώς . Εγω δεν θα μπορουσα να ζησω και να περιμενω να πεθανω με μια τετοια προοπτική. Τι θα έκανα; Θα σπουδαζα γενετική μηχανική και θα προσπαθουσα να βρω μια λυση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 15:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον Λιακόπουλο το αφήνω ασχολίαστο. Το μόνο που θα πω είναι πως ούτε ο τρόπος που "προωθεί" τις πληροφορίες του σίγουρα δεν είναι ο ιδανικός αλλά και οι συνδέσεις που κάνει μπορούν πολύ εύκολα να γίνουν και με μεταφυσικά πλάσματα άλλων θρησκειών/φιλοσοφιών. Αυτό δεν σημαίνει πως η ταύτιση είναι ακριβής, ούτε πως ο Λιακόπουλος είναι ο μόνος φωτισμένος, υποψιασμένος και σωστά πληροφορημένος.

Σχετικά με τα θαύματα και το ζήτημα του δημιουργού, αν και θα ξεφύγουμε περισσότερο από πριν, θέλω μόνον να σημειώσω τα εξής:

Η πίστη στα θαύματα λειτουργεί όπως ακριβώς το περιέγραψα πιο πάνω. Ας μην ξεχνάμε και το φαινόμενο placebo, όπου ο ασθενής λαμβάνει ένα χάπι που περιέχει πχ μόνον αλεύρι και καμία δραστική/φαρμακευτική ουσία (άρα είναι ανίκανο να θεραπεύσει τον ασθενή). Στη συνέχεια ο ασθενής (απελπισμένος ων) πληροφορείται πως το χάπι που έλαβε περιέχει μία νέα φαρμακευτική ουσία και πως αυτή θα τον γιατρέψει και τελικά ο ασθενής όντως γιατρεύεται! Εδώ η διαδικασία είναι η ίδια, απλώς αντικαθιστάς τη λέξη/παράγοντα θεός με τη λέξη χάπι...

Σχετικά με τις αναστάσεις που αναφέρεις δεν θα το σχολιάσω γιατί δεν θέλω να δημιουργήσω εντάσεις. Θέλω όμως να προσθέσω πως στο χώρο των Εσσαίων, υπήρχε η τελετουργική μύηση των 3 ημερών, κατά τις οποίες ο μυούμενος περνούσε σε μία νέα ζωή (rite of passage), πέθαινε στην άγνοια (υλικό επίπεδο) και ανασταίνονταν στο φως, σε πνευματικό επίπεδο. Επίσης ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις (κατ' άλλους είναι ιστορικό δεδομένο) πως ο Ιησούς ήταν Εσσαίος. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Τέλος, σχετικά με το ζήτημα του δημιουργού ή καλύτερα για τη γεννεσιουργό αιτία, τα πράγματα δεν είναι τόσο δεδομένα κι εύκολα όσο νομίζουμε. Το θέμα είναι πως αυτό που αποτελεί βασικό συμπέρασμα στην αναζήτηση της υπόστασης του θεού είναι ο αποφατισμός που διέπει την όλη προσπάθεια. Σε αυτό συμβάλλει και το δεδομένο πως η σχέση ανθρώπου-θεού είναι αυστηρά και μόνον προσωπική και καθ΄ ολοκληρίαν διαφορετική από άνθρωπο σε άνθρωπο. Ο Αϊνστάιν, κάποτε ρωτήθηκε αν πιστεύει στο θεό. Τότε απάντησε: Ευχαρίστως να σας απαντήσω, αν πρώτα εσείς μου περιγράψετε ακριβώς τι εννοείτε με τον όρο "Θεός"...

Οπότε, ως συμπέρασμα περί υποστάσεως θεού διαλέγουμε τον αποφατισμό ή το ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε το 5.507 π.χ. ημέρα Πέμπτη, στις 9:30 το πρωί... (το τελευταίο δεν είναι δική μου έμπνευση αλλά αποτέλεσμα "επιστημονικής" μελέτης κάποιων καθολικών)

Επίσης είναι πολύ σημαντικό το να μην χρησιμοποιούμε την άγνοιά μας περί φύσεως κόσμου για να αποδείξουμε την ύπαρξη ενός ανθρωπομορφικού και υπεράνθρωπου θεού. Όντως ο άνθρωπος είναι ένα θαυμαστό ον, μία εξαιρετικά δομημένη ατομικότητα, περίπλοκη ούσα (οι ηλεκτρολύτες είναι ασήμαντοι μπροστά στο DNA ή τη λειτουργία του εγκεφάλου μας...) αλλά πάραυτα δεν σημαίνει πως πρέπει να συνδέσουμε την προσωρινή μας άγνοια για τη δομή του ανθρώπινου σώματος με κάτι "ανώτερο" όπως ο θεός. Το θέμα πάει πολύ πίσω και πολύ βαθιά αλλά ας μην ξεχνάμε πως πλέον τα βλαστοκύτταρα αποτελούν τη νέα επανάσταση στο χώρο της ιατρικής. Σήμερα τα βλαστοκύτταρα, αύριο κάτι άλλο, ο άνθρωπος εξελίσσεται σταδιακά και για την ακρίβεια δεν χαρακτηρίζεται από αμετροεπή αλαζονεία αλλά σταδιακά ξαναβρίσκει μέσα του τη θεία ουσία, αυτό που τον καθιστά ενεργό και σκεπτόμενο ον. Το να φτάνει ο άνθρωπος σε τέτοια επίπεδα θεραπευτικής και επιστημονικής εξέλιξης, δεν αποτελεί αλαζονεία, δεν προσπαθεί να γίνει θεός (πραγματικά απορώ που κάποιοι υποβιβάζουν τόσο πολύ την έννοια του θεού. Μόνον τόσα λίγα περιμένουν από αυτόν;) αλλά προσπαθεί να εξελιχθεί, να καταφέρει να φτάσει σε ολοένα και ανώτερα επίπεδα ψυχοπνευματικής εξέλιξης.

Έτσι λοιπόν, θεωρώ πως η όποια απόδειξη της ύπαρξης και κατόπιν ερμηνεία της υπόστασης του θεού δεν πρέπει να στηρίζεται στο φαινόμενο της δικής μας (προσωρινά) περιορισμένης γνώσης πχ περί ανθρώπινης μηχανικής. Αυτή πρέπει να αποτελεί έναυσμα και κίνητρο για σημαντικές εξελίξεις της επιστήμης προς όφελος της ανθρωπότητας. Κάποτε οι άνθρωποι πέθαιναν από σκωληκοειδήτιδα. Πλέον αυτή η επέμβαση είναι ρουτίνα και γίνεται με κλειστά μάτια. Σήμερα η ανθρώπινη μηχανική, αύριο κάτι άλλο, σταδιακά ο άνθρωπος εισέρχεται αποτελεσματικά στα "μυστήρια" του ανθρώπινου σώματος και της ψυχής, γίνεται δημιουργός, γίνεται ένας μικρός θεός και ας μην τρομάζουμε με αυτό το συμπέρασμα, νομίζοντας πως "τορπιλίζει" την έννοια του θεού, γιατί όσο ο άνθρωπος εξελίσσεται ως ψυχοπνευματική ατομικότητα, άλλο τόσο θα επαναπροσδιορίζει-οριοθετεί και την υπόσταση του θεού μέσα του και γύρω του...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.

Edited by - Trithemius on 30/01/2008 18:37:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 21:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trithemius, τὸ inbox σου εἶναι γεμάτο μέχρι ὑπερχείλισης. Ἄδειασε καμιὰ θέση καὶ στεῖλε μου μέιλ νὰ σοῦ τὸ ξαναστείλω. Αὐτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 22:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους τους παλιους φιλους του θεματος και καλωσοριζω και τους καινουριους.Εκατσα σημερα και διαβασα οτι εχει γραφει κατα την απουσια μου και εχω χαθει.Ελπιζω οτι απο εδω και περα θα ειμαι ενεργος στο θεμα και παλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 23:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε wiccan89 τα βιβλια που αναφερεις και μπορεις να τα στειλεις σε pdf ειναι στα Ελληνικα?Αν ναι θα με καταυποχρεωνες αν μου εστελνες την μυστικη καμπαλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 13:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα!
Δεν πιστευω οντος το οτι ειναι εγωιστικο ή τρομακτηκό ή οτιδηποτε αλλο να λέμε οτι ο ανθρωπος θελει να γυνι Θεος με την ενασχοληση του με τη Μαγεια ή με την εξέληξη της επιστήμης.Γιατι πολυ απλά ο Θεος ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ...μεγαλητερος ισως και απο το σύμπαν, και υπάρχει πάντου...επομένος μονο ενα κομμάτι μας (το πνέυμα) ειναι που μπορόυμε να πουμε οτι είναι ένα κομμάτι του μέσα μας, και αρκει να το χρισημοποιήσουμε σωστά!Ισως χριάζεται και περισσότερη διευκρίνηση αυτο αλλά γράφω λίγο στο πόδι...
Οσον αναφορά τον κ.Λιακόπουλο, παρακολουθώ κι εγω τα όσα λέει και εχω διαβάσει ή ακουσει απο ατομα που έχουν διαβάσει...Δεν τον κατηγορώ για τον τρόπο που προωθει τα βιβλία του, εξάλου υπάρχουν και τα βιβλιοπολεία...αλλα περισσότερο γιατι μπλέκει διαφορετηκά πράγματα το ενα με το αλλο...γιαυτο ας κρατάμε μια επιφύλαξη!Οσο αναφορά τα Νεφιλιμ...χμ απο οτι ξέρω αυτοι ειναι οι κάκοί, επομένος αν ειναι ιδιοι με τα πλάσματα της Γκοέτια, που λενε ειναι δαιμονες..δεν καταλαβαινω που ειναι η διαφορά!Αν ελεγε Ελοχίμ, που ειναι οι καλοι της υπόθεσης τοτε να πω ναι...
Αυτα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Irium
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 02:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Irium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

quote:
Μιλάω καλά Γερμανικά αλλά που μπορώ να βρω το πρωτότυπο;
quote:

Το βιβλίο του Αμπραμελίν μεταφράστηκε στις αρχές του 20ου αιώνα από τον Μathers. Αυτή η μετάφραση κυκλοφορεί ακόμη, σε διάφορες εκδόσεις, με μία πρόσφατη:

The Book of the Sacred Magic of Abramelin the Mage by Samuel MacGregor Mathers (Transl.), Cosimo Classics (Publisher), 2007

Τα Γερμανικά χειρόγραφα μεταφράστηκαν σχετικά πρόσφατα:

Buch Abramelin, das ist die egyptischen großen Offenbarungen. Oder des Abraham von Worms Buch der wahren Praktik in der uralten göttlichen Magie, Abraham von Worms (Autor), Georg Dehn, Edition Araki; Auflage: 2. A. (August 2001)

Ακόμη πιο πρόσφατα κυκλοφόρησε η μετάφραση του Γερμανικού κειμένου στα Αγγλικά:

The Book of Abramelin: a new translation, by Abraham Von Worms (Author), Georg Dehn (Editor), Steven Guth (Transl.), Ibis Publishing, 2007

Προσωπικά αγοράζω σχεδόν όλα μου τα βιβλία ηλεκτρονικά. Το Amazon.com, το Αbebooks.com και άλλα sites είναι χρήσιμα, αποτελεσματικά και συχνά με καλές τιμές. To Amazon έχει παράρτημα στη Γερμανία (Amazon.de) για βιβλία στη Γερμανική γλώσσα.

quote:
Άλλωστε αυτά που διαβάζω, παρά το γεγονός ότι δε συμφωνούν με την χριστιανική μου πίστη, δεν παύουν να με γοητεύουν και να με εξιτάρουν θα έλεγα.

Εσύ ανακαλύπτεις τέτοια κείμενα και εγώ ανακάλυψα τη 'Φιλοκαλία των Ιερών Νηπτικών'. Τι ανθολογία είναι αυτή! Είμαι εξαιρετικά γοητευμένος. Θα μου πάρει χρόνο να μελετήσω τους 5 τόμους και ακόμα περισσότερο για να τους κατανοήσω. Όμως θα τη διαβάσω, θα τη διαβάσω οπωσδήποτε.

quote:
Τι εννοείς πλεονεκτήματα; Μήπως όσον αφορά το θέμα ασφάλειας-προφύλαξης από κακόβουλα πνεύματα;

Ένας ιερέας προσεύχεται, ιερουργεί, κατανοεί και συμπάσχει, επιδιώκει την επικοινωνία με το Θείο. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτή η προσωπική σύνδεση με τον Θεό μπορεί άνετα να υποκαταστήσει άλλα τυπικά ή τελετές. 'Αλλωστε, οι τελετουργικές κινήσεις, τα ενδύματα, οι εκφωνήσεις, κ.ά., έχουν ως σκοπό να αφυπνίσουν συγκεκριμένες ενέργειες και να γίνουν αντιληπτά τα αποτελέσματα, καταρχήν στην ίδια τη ψυχή. Δεν είμαι θεολόγος ή ψυχολόγος, όμως ένας δεσμός εμπιστοσύνης και ασφάλειας με τον Θεό μέσω προσευχής προσφέρει υψηλά επίπεδα προστασίας. Σχεδόν όλα τα μυστήρια ή οι αρετές που περιέχονται και παρέχονται από την εκκλησία (νηστεία, αγιασμός, εξομολόγηση, ταπεινότητα, προσευχή, κ.ά.) υπάρχουν σε πολλά κλασσικά γριμμόρια, τα περισσότερα από τα οποία δεν επιχειρούν να βεβηλώσουν ή να αλλοιώσουν τα ιδανικά της εκκλησίας. Άλλωστε, πολλά γριμμόρια αναπτύχθηκαν μέσα σε ένα έντονα θρησκευτικό πνεύμα. Τα βιβλία του Αμπραμελίν είναι - κατά τη γνώμη μου - κείμενα υψηλής θρησκευτικότητας, που προϋποθέτουν την απομόνωση και την συγκέντρωση σε έναν συγκεκριμένο υψηλό σκοπό.

Μπορεί να φαίνεται παράξενο, όμως η θρησκεία και η μαγεία αποσκοπούν στον ίδιο ακριβώς στόχο.

quote:
ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να ασχοληθείς με τα ερωτήματά μου

Χαίρομαι κάθε φορά που διαβάζω τις απόψεις σου και θα χαιρόμουν ακόμη περισσότερο αν θα μπορούσε να συνεχιστεί η συμμετοχή σου στο forum.

quote:
Υποθέτω ότι ο κίνδυνος από μια επικοινωνία με Αγγέλους ίσως αφορά το "κάψιμο" από την ενέργεια που έχουν

Και από την μετέπειτα αναζήτηση των ελάχιστων στιγμών επέκτασης της συνειδητότητας που παρέχουν, και από την εσωτερική σπίθα που ανάβουν, και από το αποτύπωμα της ανάμνησης που αφήνουν, και από την αναπόληση όλων αυτών που θα μπορούσες να είσαι ή να έχεις αλλά ούτε είσαι ούτε έχεις.

quote:
Θα σπουδαζα γενετική μηχανική και θα προσπαθουσα να βρω μια λυση.

Θα σε παρακαλούσα να την σπουδάσεις, είναι εξαιρετική επιστήμη! Όμως η επιδίωξη της παράτασης της ζωής δεν ξέρω αν θα σου έδινε λύσεις στις αναζητήσεις σου.

[quote] Εδώ η διαδικασία είναι η ίδια, απλώς αντικαθιστάς τη λέξη/παράγοντα θεός με τη λέξη χάπι...


Η αντίληψη του Θείου είναι και θα πρέπει να είναι αυστηρά προσωπική υπόθεση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη η αμόρφωτη γιαγιά μου που πίστευε ακράδαντα στα θαύματα είχε συλλάβει μία εκπόρευση της ίδιας της ενέργειας του Θεού που εγώ, με την αναλυτική μου σκέψη, δυσκολεύομαι τόσο μα τόσο πολύ να κατανοήσω. Δεν τολμάω να προσδιορίσω με οποιοδήποτε τρόπο τον Θεό, πολύ αχνά όμως υποπτεύομαι ότι η επαφή μαζί του δεν θα είναι το αποτέλεσμα των λογικών μου συνειρμών.

Στην πραγματικότητα, βέβαια, Τrithemius, λέμε το ίδιο πράγμα, εσύ όμως είχες κάπως περισσότερο Γκεβούρα στα λόγια σου και εγώ προσέθεσα Χέσεντ, για να ισορροπήσω το Δέντρο. Γιατί δεν υπάρχει πιο αποτελεσματική και πιο "γεμάτη" μέθοδος εσωτερισμού από την "άμεση σύνδεση" θεού και ανθρώπου που θα μπορούσε να πετύχει η καλή μας γιαγιά.

[quote] απο οτι ξέρω αυτοι ειναι οι κάκοί, επομένος αν ειναι ιδιοι με τα πλάσματα της Γκοέτια, που λενε ειναι δαιμονες..δεν καταλαβαινω που ειναι η διαφορά!Αν ελεγε Ελοχίμ, που ειναι οι καλοι της υπόθεσης τοτε να πω ναι


Καλή μας Angelic Dragon, η αντίληψη που έχουμε για το καλό και το κακό είναι συχνά στενή, πολύ στενή. Και κατόπιν προβάλουμε αυτή την αντίληψη στον γύρω μας κόσμο, ενώ δεν θα έπρεπε.

IriumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 14:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Irium τι αφορά το βιβλίο "Φιλοκαλία των Ιερών Νηπτικών"; Πρώτη φορά το ακούω.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Υποθέτω ότι ο κίνδυνος από μια επικοινωνία με Αγγέλους ίσως αφορά το "κάψιμο" από την ενέργεια που έχουν
--------------------------------------------------------------------------------


Και από την μετέπειτα αναζήτηση των ελάχιστων στιγμών επέκτασης της συνειδητότητας που παρέχουν, και από την εσωτερική σπίθα που ανάβουν, και από το αποτύπωμα της ανάμνησης που αφήνουν, και από την αναπόληση όλων αυτών που θα μπορούσες να είσαι ή να έχεις αλλά ούτε είσαι ούτε έχεις.



Πολύ σωστά συμπληρώνεις.Αλλά ακριβώς αυτή η "επέκταση συνειδητότητας" που βίωσες δε θα έπρεπε να σε κάνει να την αναζητήσεις ξανά με μεγαλύτερη θέληση και όρεξη; Δε θα σε έκανε να "στρωθείς" στη δουλειά;


Όσον αφορά αυτά που λέει ο Trithemius για την πίστη έχω να παρατηρήσω ότι κατά τη γνώμη μου τα πράγματα δεν έχουν έτσι.
Το "η πίστη σου σε έσωσε" δεν έχει καμία σχέση με το φαινόμενο placebo.Γιατί να μην δώσω μια άλλη εξήγηση;Η πίστη ανοίγει διόδους για να ρέει η ενέργεια που επικαλείσαι.Είναι σαν να προσπαθείς να μπεις σε ένα δωμάτιο από μια κλειστή πόρτα.Δε θα πρέπει να την ανοίξεις για να μπορέσεις να περάσεις;Αυτό κάνει η πίστη.Επιτρέπει τη διέλευση της Θεϊκής ενέργειας(που έχεις μάλιστα ήδη μέσα σου)

Είναι λοιπόν λάθος κατά τη γνώμη μου να αποδίδουμε τα πάντα αμέσως στην αυθυποβολή.Υπάρχει και άλλη θεώρηση των πραγμάτων.


Για τον ορισμό του Θεού θα συμφωνήσω με τον Irium,οτι δηλαδή είναι μια προσωπική υπόθεση.Απλά θα ήθαλα να προσθέσω οτι βλέπουμε όλοι το ίδιο πράγμα από διαφορετική οπτική γωνία και προσπαθούμε να το περιγράψουμε.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 17:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ F.R.C γράφεις:
quote:
Το "η πίστη σου σε έσωσε" δεν έχει καμία σχέση με το φαινόμενο placebo.Γιατί να μην δώσω μια άλλη εξήγηση;Η πίστη ανοίγει διόδους για να ρέει η ενέργεια που επικαλείσαι.Είναι σαν να προσπαθείς να μπεις σε ένα δωμάτιο από μια κλειστή πόρτα.Δε θα πρέπει να την ανοίξεις για να μπορέσεις να περάσεις;Αυτό κάνει η πίστη.Επιτρέπει τη διέλευση της Θεϊκής ενέργειας(που έχεις μάλιστα ήδη μέσα σου)

Είναι λοιπόν λάθος κατά τη γνώμη μου να αποδίδουμε τα πάντα αμέσως στην αυθυποβολή.Υπάρχει και άλλη θεώρηση των πραγμάτων.


Δεν αντιλέγω σε όσα γράφεις, μάλιστα θα έλεγα πως "συνπλέουμε", απλώς μέσω διαφορετικής οδού. Εξηγούμαι:

Κατ' αρχήν, η θεραπεία τύπου "Placebo", αν και κάπως "ανορθόδοξη", δεν παύει να είναι αληθινή. Επειδή ακριβώς εδώ η πίστη σχετίζεται με τη "φόρτιση", νοητική ενίσχυση της διαδικασίας της θεραπείας, εξήγησα πως ο ασθενής χρειάζεται ένα σημείο αναφοράς (εδώ το χάπι) για να ξεκινήσει τη διαδικασία θεραπείας. Επίσης πιο κάτω φίλε μου αναφέρεις πως αυτό που κάνει η πίστη, είναι απλώς το να ανοίξει την πόρτα για να περάσει από μέσα η θεϊκή ενέργεια, η οποία όπως κι εσύ επισημαίνεις προέρχεται από μέσα μας. Άρα λοιπόν, η αυθυποβολή, που ως έννοια σχετίζεται με το ότι επικαλούμαστε τις δυνάμεις μας (χωρίς να το συνειδητοποιούμε τις περισσότερες φορές), τελούμε ένα είδος "invocation" για καθαρά θεραπευτικούς λόγους. Εδώ λοιπόν έχουμε να κάνουμε με τη θέληση (που είναι αυτοφυής) και με τη δράση της θεϊκής ενέργειας (φάρμακο), η οποία επίσης είναι αυτοφυής. Άρα λοιπόν, ο πιστός, αντί τελικά να τραβά ενέργεια από τον Ιησού, στην ουσία ενεργοποιούσε τη δική του θεραπευτική δύναμη. Στην ουσία, ο πιστός ήταν ένας εν δυνάμει θεραπευτής του εαυτού του αλλά σε αυτή του τη δραστηριότητα ήταν σε ένα μέσο στάδιο, γιατί δεν μπορούσε να επιτελέσει μόνος του τη διαδικασία της αυτοθεραπείας. Κι αυτό γιατί βίωνε ταυτόχρονα δύο αντιφατικά πράγματα: από τη μία θεωρούσε τον εαυτό του "λίγο" και ανίκανο να θεραπευτεί μόνος του (άρα χρειαζόταν τον Ιησού) και από την άλλη ενεργοποιούσε απίστευτες θεραπευτικές δυνάμεις που σαφώς ήταν δικές του. Άρα λοιπόν ο ίδιος ο ασθενής ανοίγει τις δικές του "πόρτες" όπως κι εσύ επισήμανες και τελικά θεραπεύεται γιατί μέσα από αυτές περνάει τη δική του ενέργεια. Εγώ πάντως αυτή τη διαδικασία την εντάσσω στην αυθυποβολή.

Περιπτώσεις όπου λαμβάνει ενεργό ρόλο ο εξωτερικός θεραπευτής, θεωρώ πως έχουν να κάνουν περισσότερο με άτομα που δεν έχουν ιδιαίτερα ανεπτυγμένες κι έμφυτες ικανότητες αυτοϊασης, άνθρωποι οι οποίοι κυριολεκτικά αφήνονται στο έλεος του θεραπευτή τους, ή ακόμα και άνθρωποι με σοβαρές ψυχικές διαταραχές που δεν μπορούν να ελέγξουν πλήρως τον εαυτό τους γιατί δεν έχουν συνείδηση του τι τους συμβαίνει εκείνη τη στιγμή, άρα δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν αυτόν τον μηχανισμό που προανέφερα. Δεν παύω πάντως να θεωρώ τον Ιησού (πέραν των άλλων ιδιοτήτων του) μεγάλο θεραπευτή...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Irium
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 01:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Irium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά θέματα έχουν μία αρχή και ένα τέλος, για να αρχίσουν ξανά.

Αυτό είναι το τελευταίο μήνυμα που στέλνω στο forum. Για προσωπικούς λόγους αποφάσισα να διακόψω την αποστολή μηνυμάτων, πάνω σε ένα θέμα που άνοιξε ο F.R.C και το οποίο θεωρώ ότι είναι σημαντικό. Η συγκεκριμένη απόφαση επίσης συνδυάζεται με την ανάγκη να πράττω περισσότερο και να μιλάω λιγότερο, κάτι που - ελπίζω - θα επαναφέρει κάποιες ισορροπίες μου.

Μέσα από το forum προσπάθησα να εκφράσω τις απόψεις μου σε ορισμένα ζητήματα μιλώντας μάλλον πρακτικά ή εμπειρικά παρά θεωρητικά. Αν και δεν είχα καμία πρόθεση να δώσω λανθασμένες πληροφορίες ή να μιλήσω με αινίγματα, εντούτοις μία γνώμη ή μία άποψη παραμένει υποκειμενική και προσωπική, μέχρι να γίνει αποδεκτή ή να απορριφθεί από κάποιον άλλο, μέσα από το πείραμα και την εργασία.

Εύχομαι σε όλους πρόοδο και καλές επιτεύξεις.

IriumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 09:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Irium, ομολογώ πως η απόφαση σου να "αποτραβηχθείς" από το θέμα μου προκαλεί κάποιας μορφής στενοχώρια, δεδομένου ότι τα μηνύματα σου ήταν και μεστά αλλά και πολύ προσεγμένα και συγκροτημένα έτσι ώστε θα μπορούσαν να γονιμοποιήσουν με τρόπο θετικό τις ιδέες των συνομιλητών σου.

Παρόλα αυτά, σέβομαι την επιλογή σου κι εύχομαι να σε έχουμε ξανά κοντά μας μιας κι ένα τέλος το ακολουθεί πάλι μια νέα αρχή.

Σου εύχομαι τα καλύτερα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2008, 09:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Irium καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους που αποφάσισες να αποτραβηχθείς.Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις από εδώ και πέρα.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι πραγματικά χρειάζεται "πείραμα και εργασία" όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Irium.

Η παρούσα συζήτηση έγινε για να προσεγγίσουμε το θέμα θεωρητικά αλλά και πρακτικά όμως πρέπει να παραδεχτώ ότι αυτό σαφώς και δεν είναι εφικτό.Θα έλεγα μάλιστα ότι το forum λειτουργεί κάπως ανασταλτικά και εις βάρος της πρακτικής.

Δική μου πρόταση είναι λοιπόν το forum αυτό να απενεργοποιηθεί ή τουλάχιστον να παραμείνει ως έχει ώστε να μπορεί κανείς να ανατρέξει στα προηγούμενα.

Μου είναι δύσκολο να προτίνω κάτι τέτοιο γιατί μου αρέσει πολύ να ανταλάσσω απόψεις με άτομα που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα.Όμως από την άλλη έχω μείνει πολύ πίσω στην πρακτική και ένας λόγος είναι και αυτή η συζήτηση.Φαντάζομαι το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και σε άλλους.

Αυτό που κάνω όμως είναι μια πρόταση.Το forum αυτό είναι τόσο δικό μου όσο και δικό σας.Αν διαφωνείτε τότε μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση.

Αυτό όμως που δεν είμαι σε θέση να κάνω είναι να ορίσω τα θέματα που θα συζητηθούν.Με άλλα λόγια η συζήτηση μέχρι τώρα πήγαινε "όπου φυσούσε ο άνεμος" και εγώ δεν είμαι σε θέση να τη βάλω σε πλαίσια και να την οργανώσω.

Αναμένω λοιπόν τις προτάσεις σας.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy