ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 11:01:10  Εμφάνιση Προφίλ

Οι μέρες είναι πονηρές....

Μπορεί μεν οι εξωγήινοι της διαγαλαξιακής συμμαχίας να μην έχουν .... αυτιά, αλλά ακούν τα πάντα.

Ο μόνος ασφαλής τρόπος επικοινωνίας, είναι τα “σήματα καπνού” όπως οι ερυθρόδερμοι.
Ο εξωγήινοι δεν αναγνωρίζουν τις .... υπανάπτυκτες επικοινωνίες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2012, 13:15:13  Εμφάνιση Προφίλ
Άσε φίλε μου που οι ίδιοι που αναφέρονται στους δρακονιανούς, έχουν και δρακονιανό dna στο αίμα τους... ανάμεσα στα άλλα. Και βέβαια, όχι ότι έχουν άδικο ότι τον κόσμο τον διοικούν "τέρατα"... αλλά ξεχνάνε ότι πράκτορες αυτών των τεράτων βρίσκονται μέσα τους. Και αυτοί οι πράκτορες, που είναι μέσα σε κάθε άνθρωπο, κάνουν τόση δουλειά για τους "σαυροειδείς" όση δεν κάνανε όλοι οι δρακονιανοί ηγέτες μαζεμένοι εδώ και χιλιάδες χρόνια. Something to think about...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 12:57:54  Εμφάνιση Προφίλ
Για ανάλυσε αυτήν την ενδιαφέρουσα άποψη ρε ντόκτορα.
Τι εννοείς;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 13:24:20  Εμφάνιση Προφίλ
Το ανθρώπινο dna... είναι ένα μεγάλο θαύμα. Περιλαμβάνει τόσα διαφορετικά στοιχεία από τόσα διαφορετικά πράγματα...

Πριν σου εξηγήσω αυτό που θέλω να πω, θα ήθελα να ρωτήσω και εσένα και τον Νικόμαχο (και παν ενδιαφερόμενο) την εξής "απλή" ερώτηση:
Γιατί βρισκόμαστε στον πλανήτη;
Ποιος ο λόγος;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 16:32:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το ανθρώπινο dna... είναι ένα μεγάλο θαύμα. Περιλαμβάνει τόσα διαφορετικά στοιχεία από τόσα διαφορετικά πράγματα...

Πριν σου εξηγήσω αυτό που θέλω να πω, θα ήθελα να ρωτήσω και εσένα και τον Νικόμαχο (και παν ενδιαφερόμενο) την εξής "απλή" ερώτηση:
Γιατί βρισκόμαστε στον πλανήτη;
Ποιος ο λόγος;


Να σου πώ Ντοτόρο.
Εχω δύο απόψεις και φυσικά δυο απαντήσεις.

Α: Επειδή είμαστε "κατασκευασμένοι απο "ντόπια" υλικά.Εντοπιότης λοιπόν.

Β: η απόκτηση εμπειριών,που είναι αδύνατον να αποκτηθούν σε ασώματη κατάσταση.

Βέβαια και τα δυο απαιτούν πολλές υποσυζητήσεις,αλλά όχι εδώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 18:59:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατί βρισκόμαστε στον πλανήτη;
Ποιος ο λόγος;


Για ποιους ρωτάς?
Για τους κανονικούς γήινους – δηλαδή τους ανθρώπους – ή τους άλλους του μεταλλαγμένους?

Οι μεν άνθρωποι, γιατί αυτός εδώ, είναι ο πλανήτης τους.
Οι μεταλλαγμένοι, γιατί είναι σε ειδική διατεταγμένη αποστολή.

Που είναι το δύσκολο?
Άλλη ερώτηση....

Edited by - gianipseftis on 09/04/2012 19:00:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 20:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Πριν σου εξηγήσω αυτό που θέλω να πω, θα ήθελα να ρωτήσω και εσένα και τον Νικόμαχο (και παν ενδιαφερόμενο) την εξής "απλή" ερώτηση:
Γιατί βρισκόμαστε στον πλανήτη;
Ποιος ο λόγος;

Βρισκόμαστε σε αυτόν τον συγκεκριμένο πλανήτη, σε αυτήν την συγκεκριμένη χρονικά στιγμή,μόνο για έναν λόγο:Για να τον θεραπεύσουμε.Αυτόν και όλες τις μορφές ζωής που κουβαλάει.


Edited by - alex22 on 09/04/2012 20:09:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 20:38:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
alex22:
Βρισκόμαστε σε αυτόν τον συγκεκριμένο πλανήτη, σε αυτήν την συγκεκριμένη χρονικά στιγμή,μόνο για έναν λόγο:Για να τον θεραπεύσουμε.Αυτόν και όλες τις μορφές ζωής που κουβαλάει.

Ποτε το κάναμε αυτό ? 'η έστω το προσπαθήσαμε ?

quote:
συγκεκριμένη χρονικά στιγμή

τι εννοείς ? ποια είναι για εσένα η "συγκεκριμένη στιγμή"


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 20:53:50  Εμφάνιση Προφίλ
Νικομαχε:

quote:

Β: η απόκτηση εμπειριών,που είναι αδύνατον να αποκτηθούν σε ασώματη κατάσταση.

Πως εισαι δηλαδη σιγουρος οτι οι εμπειριες μεταφερονται.. μετα θανατου; σε οποιο μερος/διασταση/συμπαν θα παμε οταν ψοφησουμε δηλαδη, ΑΝ θα παμε.

Αν ηταν ετσι, ολοι που εχουμε ζησει και προηγουμενες ζωες, θα ημασταν πολυ 'σοφοτεροι'.... Ομως η πραγματικοτητα ειναι πως αρχιζουμε απο τη μηδενικη βαση. (Αν υπαρχει μετανσαρκωση δηλαδη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 20:55:53  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:

Βρισκόμαστε σε αυτόν τον συγκεκριμένο πλανήτη, σε αυτήν την συγκεκριμένη χρονικά στιγμή,μόνο για έναν λόγο:Για να τον θεραπεύσουμε.Αυτόν και όλες τις μορφές ζωής που κουβαλάει.

Δηλαδη κανουμε τη.. ομοιοπαθητικη θεραπεια;;

Με τετοια συμπτωματα 'ασθενειας'...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 21:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Εγώ πάντως είμαι εδώ,

γιατι η μαμά μου άρεσε πολυ του μπαμπά μου!!!

Εσείς....δεν ξέρω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 21:55:29  Εμφάνιση Προφίλ
Οι απαντήσεις όλων σας συνθέτουν ένα puzzle πολύ ενδιαφέρον. Στην πραγματικότητα, αν και ίσως εσείς οι ίδιοι νομίζετε ότι η μια άποψη έρχεται σε αντίθεση με την άλλη, μέχρι στιγμής όλα αυτά που έχω ακούσει είναι αλληλοσυμπληρώμενα. Και είναι έτσι, για πολύ συγκεκριμένους λόγους.
Θα περιμένω και την τοποθέτηση του Γιαπετ (πού χάθηκε πάλι αυτό το τέκνο;) για να βγάλω ένα συμπέρασμα απο όλα όσα ειπώθηκαν και να κάνω τη σύνθεση.

Vitras εσένα ποια είναι η γνώμη σου; Γιατί βρισκόμαστε σε αυτόν τον πλανήτη; Έχουμε κάποιο σκοπό σαν ανθρωπότητα;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/04/2012 22:01:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 23:49:01  Εμφάνιση Προφίλ
@Dr Jekyll Mr Hyde

quote:

Vitras εσένα ποια είναι η γνώμη σου; Γιατί βρισκόμαστε σε αυτόν τον πλανήτη; Έχουμε κάποιο σκοπό σαν ανθρωπότητα;

Η πιο λογικη εξηγηση: η 'πρωτογονη' ζωη στον πλανητη εχει δημιουργηθει οπως εχει δημιουργηθει σε αλλους εκατομμυριους πλανητες (Αν θυμαμαι καλα υπαρχουν 300 εκατομμυριοι πλανητες σαν τη Γη ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΓΑΛΑΞΙΑ ΜΑΣ). Μη ξεχναμε οτι η γνωστη Ιστορια της ανθρωποτητας ειναι μολις το 0,001% της Ιστοριας της Γης.

Για το προβλημα του 'κενου' στην Ιστορια του ανθρωπου (μιλαω για την εξελιξη), βρισκω ρεαλιστικη την εξηγηση να μας τροποποιησαν εξωγηινοι βιολογοι (αλλωστε υπαρχουν πολλα στοιχεια που δειχνουν αυτο)

Τωρα για το λογο υπαρξης.... Σιγουρα για να εξυπηρετησουμε καποια συμφεροντα. Δεν ξερω αν εξυπηρετουμε ακομα...

Αν ηθελαν συγκεκριμενα πραγματα ΤΩΡΑ οι εξωγηινοι, σιγουρα θα ειχαν καποιο ελεγχο για τον υπερπληθυσμο.

Παντως κατι μου λεει οτι στον αιωνα που διανυουμε θα αποκαλυφτουν ΠΟΛΛΑ...

Δεν ξερω αν σε καλυψε η απαντηση μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 10:56:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
vitras
Πως εισαι δηλαδη σιγουρος οτι οι εμπειριες μεταφερονται.. μετα θανατου; σε οποιο μερος/διασταση/συμπαν θα παμε οταν ψοφησουμε δηλαδη, ΑΝ θα παμε.

Αν ηταν ετσι, ολοι που εχουμε ζησει και προηγουμενες ζωες, θα ημασταν πολυ 'σοφοτεροι'.... Ομως η πραγματικοτητα ειναι πως αρχιζουμε απο τη μηδενικη βαση. (Αν υπαρχει μετανσαρκωση δηλαδη)



Φίλε μου Vitras,έχω ένα ελάττωμα.
Γίνομαι επιθετικός,όπως θα έχεις ήδη διαπιστώσει απο άλλες αναρτήσεις,όταν παρερμηνεύουν τα γραπτά μου λόγω μειωμένης αντίληψης και όταν το κάνουν επίτηδες.

Και αυτο επειδή,πουθενα δεν ανέφερα ότι είμαι σίγουρος και μάλιστα εξήγησα ότι σηκώνει πολύ συζήτηση η άποψή μου αυτή.

Δηλαδά σε απλά ΕΛΛΗΝΙΚΑ, δεν είμαι σίγουρος για τίποτα.
Απόψεις,υποθέσεις,σκέψεις έχω.
Και αυτές αναρτώ.

Γιατι άν έχεις ζήσει προηγούμενες ζωές θα ήσουν σοφότερος Vitras?
Ο μαθητής που πάει δύο και τρείς φορές στη ίδια τάξη είναι σοφότερος απο τους άλλους?Αν ήταν,δεν θα ήταν μαζί τους!!!

Κάποιος που στην προηγούμενη ζωή του ήταν βλάκας,θα επανέλθει στην επόμενη και θα είναι σοφός?οχι βέβαια.
Φαινομενικά,θα χρειάζονται πολλές ζωές,ώστε να αποκτήσει κανείς σοφία.
Οπώς χρειάζονται πολλά χρόνια,να αποκτήσει κάποιος πτυχίο.Για ένα απλό πτυχίο χρειάζεσαι περίπου 16-17 χρόνια απο την ζωή σου και για ένα ανώτερο, 25 χρόνια.

Αναλογικά σε ζωές,φαντάσου που φθάνει ο αριθμός ενσαρκώσεων,άν υπάρχουν βέβαια,αφού όπως φαίνεται έχεις αμφιβολίες.

Σε αυτή τη ζωή,είμαι άθρησκος,αρνητής πασών των θρησκειών,πνεύμα ελεύθερο και ατίθασο σε κάθε μορφή πνευματικής χειραγώγησης.Είμαι σοφός?ισως ναι,ίσως όχι.Στον παρόντα χρόνο δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.Το ερώτημα: πόσες ενσαρκώσεις χρειάσθηκαν,ώστε να "ξυπνήσω" σε αυτη τη ζωή,απο 11 χρονών και να πηγαίνω κόντρα σε κάθε κατεστημένη απο χιλιετίες,πεπατημένη οδό?

Ξέρεις,γεννήθηκαν και την διετία 55-57,μερικοί...ίντιγκο!!! Λές να...


Θέλω να πώ φίλτατε Vitras,ότι τα θέματα αυτά δεν τα γνωρίζουμε με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας.Επομέμως υποθέσεις κάνουμε και χωρούν όλες οι απόψεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 12:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Aitherovamon

quote:
Ποτε το κάναμε αυτό ? 'η έστω το προσπαθήσαμε ?

Βασικά Aitherovamon,η διαδικασία αυτή της θεραπείας, βρίσκεται σε συνεχή κίνηση.Συμβαίνει κάθε στιγμή.

Αμα θέλουμε να το απλουστεύσουμε όσο περισσότερο γίνεται,τότε μπορούμε να πούμε οτι ο ρόλος του ανθρώπου πάνω στον πλανήτη είναι να αυξήσει την θετική ενέργεια και να μειώσει την αρνητική.

Κάθε στιγμή που περνάει μας δίνεται μια επιλογή,είτε για μια θετική δράση είτε για μια αρνητική δράση.Και αυτό συμβαίνει σε όλα τα επίπεδα,αρχίζοντας απο αυτό του νού.

Παράδειγμα,θα κάνεις μια κακή(εγωιστική) σκέψη,αποτέλεσμα της οποίας είναι να δημιουργήσεις ένα αρνητικό συναίσθημα, και στην συνέχεια αυτό το αρνητικό συναίσθημα θα το στείλεις έξω,σε όλον τον πλανήτη και σε όλους τους ανθρώπους.Και φυσικά ισχύει το αντίθετο με την καλή σκέψη που θα πυροδοτήσει τα θετικά συναισθήματα, τα οποία με τη σειρά τους θα απλωθούν σε όλο το μορφογενετικό πεδίο του πλανήτη επηρεάζοντας όλους τους άλλους.

Αυτό το πράγμα συνέβαινε απο πάντα. Αρχίζει απο κάτι μικρό,όπως είναι η αντιπάθεια για κάποιον άλλον,για κάτι άλλο,για μια άλλη εθνικότητα ή φυλή, και μερικές φορές ακολουθεί μια βαθμιαία κλιμάκωση του γεγονότος με αποτέλεσμα τον πόλεμο και γενικότερα την εξόντωση και τον διαχωρισμό.Εννοείται οτι συμβαίνει και το αντίθετο.Μια συμπάθεια που οδηγείτε σε κάτι ανώτερο,όπως είναι η φιλία π.χ.

Αν όλοι οι ανθρωποι σκέφτονται και λειτουργούν θετικά,τότε ο στόχος θα επιτευχθεί άμεσα,με αποτέλεσμα την θεραπεία και την απαλαγή του πλανήτη απο όλη αυτήν την αρνητική ενέργεια που τον κρατάει πίσω στην εξέλιξη του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 12:19:36  Εμφάνιση Προφίλ
AitheroVamon εσύ τι λες; Γιατί βρισκόμαστε σε αυτόν τον πλανήτη; Ποιος ο σκοπός μας σαν σύνολο; Υπάρχει σκοπός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 15:05:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ντοτορο
Αν όλοι οι ανθρωποι σκέφτονται και λειτουργούν θετικά,τότε ο στόχος θα επιτευχθεί άμεσα,με αποτέλεσμα την θεραπεία και την απαλαγή του πλανήτη απο όλη αυτήν την αρνητική ενέργεια που τον κρατάει πίσω στην εξέλιξη του.

Θα ήταν η μεγαλύτερη ήττα,για τους επικυρίαρχους,σε υλικό και ιδίως σε πνευματικό επίπεδο.

Μιλάμε για...πανωλεθρία!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 15:36:04  Εμφάνιση Προφίλ
Dr όπως έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν,
κλείνω προς την άποψη της "τυχαίας" δημιουργίας ζωής πάνω στη Γη
(και όπου αλλού στο σύμπαν)

Προσφάτως δε, βλέποντας ενα καταπληκτικό ντοκιμαντέρ περί γενετικής,
σε κάποιο σημείο πραγματεύτηκε μια "αρχή" οπου έχουν θέσει οι γενετιστές
(συγχωρέστε τη ασθενή μου μνήμη για ορολογίες και νούμερα)
Έλεγε λοιπόν
(με "δικά" μου λόγια)
οτι η "αρχή" αυτή
-η όποια ιεραρχεί ως ποιο ανεπτυγμένους τους οργανισμούς -
κινδύνευσε να καταρρεύσει κάποια στιγμή,
όταν ο άνθρωπος οπου (δικαιωματικά) καταλάμβανε την πρώτη θεση με 32-35.000 διαφορετικά γονίδια (βάση των 24ων χρωμοσωμάτων)
οταν ανακάλυψαν οτι το ρύζι (!) περιέχει 50.000+ γονιδιακές πληροφορίες τοτε τέθηκε ένα "θέμα" ....

Σήμερα βέβαια (καταλήγουν) οτι ο κάθε οργανισμός εξελίχθηκε
σε εκ διαμέτρου αντίθετες πορείες
γιατι , αν ηταν αλλιώς ...
τότε το ρυζι θα ήταν πιο ανεπτυγμένο από εμάς ....


Εδω που τα λεμε ,
κάτσε εσυ με τα πόδια μέσα στο νερό σε όλη σου τη ζωη και θα δούμε ποιος θα αντέξει περισσότερο

Επανέρχομαι στο ερώτημα σου, και λέω οτι η δική μου "έρευνα"
εχει καταλήξει, οτι απο τη στιγμή που ετούτος εδω ο πλανήτης κάποια στιγμή πριν ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ χρόνια "αποφάσισε" να δημιουργήσει ζωή
μοιραία ... κάποιοι άλλοι "αποφάσισαν" να την εξελίξουν
εγω τους λεω "Δημιουργούς"
άλλοι τους λένε "Θεούς" και παει λεγοντας
(σημειωτέων , οτι μπορεί και να μην υπάρχουν πια ....)
πέραν αυτών ομως ,
η ζωη ειναι μια ,
η κυκλικότητα (διαιώνιση)της περιορίζετε μόνο στο
φαινόμενο όπου ξεκίνησε πριν εκατομμύρια χρόνια ,
και συνεχίζει μέχρι σήμερα σαν μια καλολαδομένη μηχανή.

Μετενσαρκώσεις, ενσαρκώσεις,
παράδεισοι και κολάσεις
παρθένες, άφθονο ρύζι κτλ
είναι κατασκευάσματα ενος εγωιστικού/εγωκεντρικού νοήμονα όντου
όπου ο ΦΟΒΟΣ λειτουργεί ναι μεν οξύμωρα
αλλά ταυτόχρονα ως ο μεγαλύτερος εχθρός και ευεργέτης του συνάμα.


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 23:14:41  Εμφάνιση Προφίλ
@Νικομαχε

quote:

Θέλω να πώ φίλτατε Vitras,ότι τα θέματα αυτά δεν τα γνωρίζουμε με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας.Επομέμως υποθέσεις κάνουμε και χωρούν όλες οι απόψεις.

Βασικα, δε θα το ελεγα ελαττωμα.

Το γνωριζω για το ανοιχτο μυαλο που διαθετεις, το εχω παρατηρησει και σε αλλα posts σε αλλα θεματα.

Η φιλοσοφια αρχιζει εκει που τελειωνει η επιστημη και ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητη για την υπερβαση.

@AitheroVamon

Ωραια η αναλυση σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 00:13:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Vitras
Η φιλοσοφια αρχιζει εκει που τελειωνει η επιστημη και ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητη για την υπερβαση

Μακάρι φίλε μου,αυτο να γίνει "σουξέ" σε κάθε σκεπτικιστή τεχνοκράτη.
Και ειδικά σε όσους κατέχουν δημόσια αξιώματα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 00:21:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Aitherovamon
Μετενσαρκώσεις, ενσαρκώσεις,
παράδεισοι και κολάσεις
παρθένες, άφθονο ρύζι κτλ
είναι κατασκευάσματα ενος εγωιστικού/εγωκεντρικού νοήμονα όντου
όπου ο ΦΟΒΟΣ λειτουργεί ναι μεν οξύμωρα
αλλά ταυτόχρονα ως ο μεγαλύτερος εχθρός και ευεργέτης του συνάμα.

Φίλτατε αναζητητή,είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό?
πέραν πάσης αμφιβολίας?

Ισως θα έπρεπε να σκεφθείς και τις απόψεις των εγωίστικών/εγωκεντρικών όντων,στα οποία ο φόβος είναι ανύπαρκτος.
Του φόβου,λοιπόν εκλιπόντος,άν τα όντα αυτά,θεωρούν πολύ πιθανές τις ενσαρκώσεις,ώς λίαν επεξηγηματικές και πληρέστερα κοντινές,σε ερωτήσεις τύπου << ποιός ο σκοπός της ζωής >>,πώς θα λειτουργούσε [ο φόβος] ώς εχθρός και ευεργέτης?

Σε μπέρδεψα?
Επίτηδες το έκανα...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 13:34:23  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα/σπέρα φίλτατοι

Σχετικά με την φιλοσοφία και την επιστήμη.
Για εμένα επιστήμονας, είναι αυτός που κάνει πράξη τη φιλοσοφία.

Η φιλοσοφία και η επιστήμη στα αρχαία χρόνια δεν θεωρούνταν πράγματα ξέχωρα, αλλά αλληλοσυμπληρωματικά. Η επιστήμη σε κάνει να φιλοσοφείς και η φιλοσοφία σε κάνει να πειραματίζεσαι. Χωρίς πειραματισμό, δεν υπάρχει επιστήμη. Ας θυμηθούμε τον Σωκράτη. Ο Σωκράτης δεν ήταν επιστήμονας, τουλάχιστον όπως το εννοούμε σήμερα, όμως επαλήθευε την φιλοσοφία με πείραμα. Πήγαινε και έκανε ερωτήσεις στους ανθρώπους, παρατηρούσε, δοκίμαζε, έβγαζε συμπεράσματα.
Αν βγάλεις το πείραμα από τη φιλοσοφία, η φιλοσοφία γίνεται μια νεκρή τέχνη, γίνεται μια θεωρία. Και για αυτό σήμερα η φιλοσοφία από τον περισσότερο κόσμο θεωρείται μια νεκρή τέχνη, θεωρείται μια ανούσια φιλολογία.

Έπειτα σας καλώ να αναλογιστείτε το εξής. Κάποιοι μιλάτε για την επιστήμη λες και σας ανήκει, όμως οι ίδιοι που αντιμετωπίζετε την επιστήμη σαν κτήμα σας, μπορεί να μην έχετε ποτέ μπει σε ένα επιστημονικό εργαστήρι να κάνετε ένα σοβαρό πείραμα. Επομένως, πώς γίνεται να σας ανήκει η επιστήμη; Αυτό που σας ανήκει είναι μόνο η έτοιμη τροφή που παίρνετε από τους άλλους, από αυτούς που έχουν την τεχνογνωσία και τον εξοπλισμό να κάνουν πειράματα και επιπλέον να βγάζουν συμπεράσματα πάνω στα πειράματα που οι ίδιοι οργάνωσαν. Συμπεράσματα τα οποία αύριο θα μπουν σε σχολικά βιβλία και τα παιδιά θα τα μαθαίνουν σαν ευαγγέλιο.

Τροφή για συλλογισμό.

Γιαπετ σε περιμένουμε στην παρέα μας!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/04/2012 15:27:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 15:16:58  Εμφάνιση Προφίλ
Ντοτόρο κάνε μου μια χάρη.

Ψάξε και βρές,πόσες φορές έχω αναφέρει το πάντρεμα της επιστήμης με την μεταφυσική.
Πόσες φορές έχω πει τα ίδια λόγια,όπως εσυ.
Για αυτο σε παρακαλώ να με αποσύρεις απο τον πληθυντικό των φίλτατων συνομιλητών σου,τους οποίους οικτίρεις για την παράλειψή τους να ξεχωρίζουν την επιστήμη απο την φιλοσοφία.

Ντοτόρο,έχω πει και κάτι άλλο.Πρώτα κάτι συλλαμβάνεται απο την φαντασία και μετά καταλήγει στο εργαστήριο.Χωρίς φαντασία [σκέψη-διανοια-νόηση-περιέργεια],δεν μπορεί να υπάρξει επιστήμη.

Αν αυτο στα μάτια σου φαίνεται εγωϊστικό,τότε ναι,είμαι εγωϊσταρος!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 15:29:06  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε ΝΙΚΟΜΑΧΕ αν αποσύρω τον πληθυντικό, θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον συγκεκριμένα στον ενικό, έχεις κάποιον να προτείνεις;
Ο πληθυντικός έχει αυτό το πλεονέκτημα, απευθύνεται σε όλους και δεν απευθύνεται σε κανέναν.
Οπωσδήποτε μη τα παίρνεις προσωπικά αυτά που γράφω, πράγματι γνωρίζω καλά τις απόψεις σου σχετικά με το πάντρεμα της επιστήμης με άλλες "τέχνες"

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/04/2012 15:31:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 15:39:28  Εμφάνιση Προφίλ
Κάθε επιστήμονας, κατα την γνώμη μου, είναι ή οφείλει να είναι και φιλόσοφος.
Κάθε φιλόσοφος δεν είναι ανάγκη και ούτε οφείλει να είναι και επιστήμονας.

Η Φιλοσοφία μόνο σχετίζεται, δεν ταυτίζεται με την μεταφυσική.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη βεβαίως, βεβαίως.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 20:32:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Iσως θα έπρεπε να σκεφθείς και τις απόψεις των εγωίστικών/εγωκεντρικών όντων,στα οποία ο φόβος είναι ανύπαρκτος.
Του φόβου,λοιπόν εκλιπόντος,άν τα όντα αυτά,θεωρούν πολύ πιθανές τις ενσαρκώσεις,ώς λίαν επεξηγηματικές και πληρέστερα κοντινές,σε ερωτήσεις τύπου << ποιός ο σκοπός της ζωής >>,πώς θα λειτουργούσε [ο φόβος] ώς εχθρός και ευεργέτης?

Σε μπέρδεψα?


Οχι δάσκαλε !
Αν εσυ καταλαβες τι ειπες εγω ειμαι οκ


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 21:01:50  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ ξέρω τι είπα.
Εσυ αφού είσαι οκ,όλα καλά.
Δεν απάντησες όμως...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 21:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Φιλόσοφος κατα πλατωνα/Σωκράτη, είναι αυτός που βλέπει (βιώνει) το ένα.

Όλα τα αλλα, (μαζί και οι επιστήμονες), είναι (ολα)...απλες οδοντοκρεμες!

Πες το ότι θέλετε, τραβήχτηκε τις τρίχες σας, βρήσετε όσο θέλετε, ειρωνευθητε όποιον θέλετε, γράψτε ότι θέλετε, στο εσωτερικα η σε βιβλια που θα εκδωσετε, βγάλτε οποία θεωρία θέλετε, ανακαλύψετε αυτο που δεν ανακάλυψε ακόμα κανένας....

Ότι και να κάνετε,

Το ένα το βλέπετε, βιώνεται?

Όχι?

Ε τι να σας κάνω...

Και για ορισμένους που έχουν πολυ ψηλά τον άμανε...

Ξιδακι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2012, 00:30:23  Εμφάνιση Προφίλ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2012, 15:19:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φιλόσοφος κατα πλατωνα/Σωκράτη, είναι αυτός που βλέπει (βιώνει) το ένα.

Όλα τα αλλα, (μαζί και οι επιστήμονες), είναι (ολα)...απλες οδοντοκρεμες!

Πες το ότι θέλετε, τραβήχτηκε τις τρίχες σας, βρήσετε όσο θέλετε, ειρωνευθητε όποιον θέλετε, γράψτε ότι θέλετε, στο εσωτερικα η σε βιβλια που θα εκδωσετε, βγάλτε οποία θεωρία θέλετε, ανακαλύψετε αυτο που δεν ανακάλυψε ακόμα κανένας....

Ότι και να κάνετε,

Το ένα το βλέπετε, βιώνεται?

Όχι?

Ε τι να σας κάνω...

Και για ορισμένους που έχουν πολυ ψηλά τον άμανε...

Ξιδακι!



Εεε!! αφού τόπε ο ...... Πλάτωνας.
Τέρμα!!!
Έτσι είναι... ..... και άσε τους άλλους να τραβάνε τα .....βυζιά τους.

Το “ένα” όμως ορίζεται, δηλαδή μετριέται...... και όσο μεγάλο και να το σκεφτείς, είναι πάντα μικρότερο απο το “Παν”, που είναι “άπειρο”.

Η πρόταση “ένα άπειρο” , στερείται λογικής
Όσο και να αυγατίσεις το “άπειρο”, δεν πρόκειται ποτέ να ...μεγαλώσει,

Όσο ..... ξίδι και να βάλεις, δεν ...“γίνεται” ποτέ να γίνει “Ένα”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy