ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 03:31:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μιλάς για "διάμεσο"... Για μέντιουμ, όχι με την τρέχουσα έννοια του όρου, αλλά την πραγματική.

Ακριβώς..
Εδω να αναφέρω οτι αυτοι που κάνουν τα "κηρυγματα" δεν κερδίζουν κάτι απο αυτό. Τιποτα. Είναι άνθρωποι κοσμικοι. Ούτε είναι άγιοι ούτε είναι μαύροι(...)("Μπορεί να ζήσεις πολύ δυσάρεστες καταστάσεις...").Όσον αφορά τον συγγενικό μπορω σε ενα βαθμό 98% οτι αποκλειεται να είναι ή να υποκινείτε απο οτιδήποτε σκοτεινό.

Δίνουν συμβουλή κ προωθούν θετικά μηνύματα. Δεν προωθουν τιποτα παράξενο ή αντιφατικό. Καθώς άλλωστε δεν υπάρχει τπτ παράξενο ή αντιφατικό στον Θεό. Επισης προωθούνε την προσευχή απο εμάς τους ίδιους κ μας ενθαρρυνουνε οσον αφορά το τι μπορει να πετύχουμε με αυτή. Για παράδειγμα κάτι που άκουσα τη τελευταία φορά που έγινε επικληση(αν κ δε μ'αρεσει αυτη η λέξη γτ ακούγεται σαν να κάνεις μαγεία ενω ειναι πολυ απλο κ κοινό αυτο που γίνεται.. πρσοσευχη!)ήταν "Να είστε χαρούμενοι για να μπορω να σας καθοδηγήσω"(μιλώντας ο θεος)
Κάπως έτσι το διατύπωσε. Η ευτυχία δλδ βοηθα τον θεό να μας δείξει τον δρομο(καθώς κ το μυαλό μας σκέφτεται πιο καθαρά αλλα κ είναι πιο δεκτικό σε θεϊκες ενεργειες).


quote:
Ο κάθε άνθρωπος γνωρίζει όλες τις γλώσσες και τις διαλέκτους, όπως και ότι συμβαίνει , κάθε στιγμή στο σύμπαν.
Απλά το συνειδητό του, δεν έχει πρόσβαση σ' αυτές τις πληροφορίες, παρά μόνο, μετά από κάποια διαδικασία και ως ένα σημείο, στην παρούσα κατάστασή του.
Δεν είναι θαύμα αυτό, είναι η φύση του ανθρώπου ως πνευματικού όντος.

Πιστεύω στην θεϊκη υποσταση του ανθρώπου αλλα έχει διαφορά.
Εχει διαφορα τι πετυχαίνει ο ανθρωπος για τον ανθρωπο κ τι πετυχαινει ο θεός για τον άνθρωπο.
Θέλεις να σου διευκρινίσω ποιο απ τα δύο δεν περιλαμβανει εγωισμό?
Τι θέλω να πω.
Πχ εσυ μπορεις με διάφορες τεχνικες να πετύχεις να βγείς απο το σώμα σου(αστρικη προβολη), αυτό είναι κάτι ανθρώπινο. Το κάνεις εσύ για τον εαυτό σου.
Το ίδιο πράμα αλλα με μεγαλύτερη ασφάλεια κ υποστήριξη μπορεις να το πετύχεις κ κάνοντας προσευχή. Οπου σε αυτη τη περιπτωση ο Θεος ικανοποιει ένα αίτημα σου κ σου παρέχει βέβαια μεγάλη αγγελικη προστασία.Είναι κατι δλδ που το κάνει ο θεός για σένα.
Χρειαζεται να πούμε ποιος το κάνει καλυτερα?
Χρειάζεται να ρωτησουμε ποιος είναι πιο ικανός να φροντισει τον άνθρωπο περισσοτερο απο τον θεό?

Βλέπεις είμαστε σαν εκεινα τα μικρα παιδια που πάνε οι γονεις τους να τα βοηθήσουνε σε κάτι και εκεινα λένε "Οχι! Μονος μου" και ο γονιος τα αφήνει να προσπαθήσουν και όταν αυτα δούν οτι μόνα τους δεν μπορουν ρίχνουν τον εγωισμό τους κ αφήνουν τον γονιό να τα βοηθήσει.
Ακριβώς έτσι είμαστε. Αλλα αυτο ακριβώς είναι για θαυμασμο.Η τάση μας για ανεξαρτησία η τάση μας για ελευθερία κ αυτοπραγμάτωση.
Αλλα το κάθε πράμα στον καιρό του.
Εμεις συνεχεια προτρέχουμε.
Είμαστε σε νηπιακή πνευματικά κατάσταση.. αλλα.. "Όχι! μόνος μου..".
Φαντάζεσαι να μην είχε υπομονή ο θεός?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/12/2008 03:38:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 18:55:06  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Για παράδειγμα κάτι που άκουσα τη τελευταία φορά που έγινε επικληση(αν κ δε μ'αρεσει αυτη η λέξη γτ ακούγεται σαν να κάνεις μαγεία ενω ειναι πολυ απλο κ κοινό αυτο που γίνεται.. πρσοσευχη!)

Μπορεί να μη σ' αρέσει ο όρος, αλλά επίκληση γίνεται.

Όταν συμμετέχεις σε τέτοια "τραπέζια", νοιώθεις διάφορα φαινόμενα να συμβαίνουν;

Ξαφνική ψυχρή αύρα, κραδασμούς ή οτιδήποτε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 20:43:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όταν συμμετέχεις σε τέτοια "τραπέζια", νοιώθεις διάφορα φαινόμενα να συμβαίνουν;

Ξαφνική ψυχρή αύρα, κραδασμούς ή οτιδήποτε;;;



Μπα τπτ. Απλώς νοιώθω απλώς καλά. Ειναι πολυ έτσι απλο κ ανθρώπινο αυτο που συμβαινει.. Απλα κάνουμε προσευχή(δεν κάνουμε πάντα όλοι προσευχή παρα μόνο όταν μας το ζητά ο "διαμεσος" και αν αυτου του το ζητήσει ο θεός.Γενικά όμως προσπαθούμε να συμμετέχουμε όπου μπορούμε και όταν ιφίσταται συμμετοχη).
Για να καταλάβεις πόσο απλό είναι σκεψου οτι απλα μπαίνεις σε μια εκκλησία με το "διάμεσο" κάθεσαι σε ένα ήσυχο μέρος(κατα προτίμηση μακριά απ τα πολλά μάτια) και αφου ο διάμεσος κανει εσωτερικη προσευχή αρχίζει κ μας λέει. Δεν είναι απαραιτητο να είναι εκκλησία βέβαια μπορει να είναι κ ένα σπιτι στο οποιο έχει προσφατα γίνει ευχελαιο, αγιασμος κλπ κ υπάρχει ησυχία.
Μπορει βέβαια καμια φορά να είναι κ άσχετο το μέρος κ πάλι μετα απο προσευχη να σου πει πράματα αλλα κατα πασα πιθανοτητα δε θα πει πολλά.
Σε ιερό ή αγιασμένο χώρο είναι που δίνονται τα πολλά.

Οπότε μαζευόμαστε μια "παρεούλα" ας πούμε γύρω απ το "διαμεσο" ακούμε τι λέει και μετα συζηταμε για λίγο πάνω σε αυτο(εκτος απο περιπτωσης που το άγιο πνεύμα ζητάει να μην κάνουμε φασαρία. Αλλιώς επειδη συνήθως δε δίνει τις "σοφίες" το πνευμα αμέσως(δηλαδη της δίνει διαδοχικά κ όχι σαν "κατεβατό") έχουμε χρόνο να σχολιάσουμε ή να ερμηνεύσουμε τα λόγια του.Βέβαια αν καμιά φορά αρχίζουμε να μακρηγορούμε τότε μας ζητάει να κάνουμε ησυχία.

quote:
Μπορεί να μη σ' αρέσει ο όρος, αλλά επίκληση γίνεται.

Απλά είναι ένας όρος που θυμίζει μαγεία. Για αυτο δε μ'αρεσει. Η μαγεία είναι κάτι προσωπικά ανθρωπινο, συχνα εγωιστικο που αποσκοπει στην δύναμη-αποκτιση "ενεργειας" κοκ ενώ αυτό που εμείς κάνουμε είναι κατι φυσικό:επικοινωνούμε με τον θεό μέσω προσευχης με σκοπό ενδυναμωση της πίστης και πνευμάτικη βοήθεια..
Δεν έχει να κάνει ούτε με μυστικισμους κ ιστορίες τέτοιες ούτε με τπτ παράξενες τεχνικες. Είναι κάτι που μπορει να το κάνει ο καθένας.Τώρα το τι θα πετυχει με αυτό εξάρταται απο τη ποσότητα κ κυρίως τη ποιότητα που το κάνει..
Είναι γνωστο πλεον οτι οι περισσοτεροι άνθρωποι δεν ξέρουν να προσεύχονται σωστά.Οι ίδιοι οι "διάμεσοι" μας παροτρύνουν να κάνουμε κ εμείς προσευχή κ αυτο που τους ακουω συχνα να λένε είναι οτι απο τους 100 ανθρωπους οι 10 κάνουν σωστά προσευχη.

Επισης να διευκρινίσω οτι δεν γίνεται κάποια συγκεκριμένη προσευχή αλλα προσευχές γενικά γύρω απ το θεό κυρίως δοξαστικές. Μέσα σε αυτές που λέμε(αν κ συνηθως ειναι εσωτερικη η προσευχη) είναι όλες οι γνωστες προσευχες όπως το πάτερ ημών κλπ.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 13:27:44  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde, οι επικλήσεις πνευμάτων δεν έχουν καμμία σχέση με θρησκείες.

Στις ελάχιστες περιπτώσεις που δεν είναι παραμύθια της Χαλιμάς, είναι ένα είδος επικοινωνίας με άγνωστα επίπεδα και οντότητες και δεν υπάρχει κανείς θεός που να σας "μιλάει" και ειδικά ο γιαχβέ.

Απλά, τις περισσότερες φορές, ο στόχος (που πιθανόν να μην γνωρίζει κανείς) είναι ο αποπροσανατολισμός από τα μονοπάτια αναζήτησης που οδηγούν κάπου.

Απλά, λέω την άποψή μου, μη με παρεξηγήσεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 14:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia

Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, έχω την εντύπωση ότι μπλέκεις με επικίνδυνα παιχνίδια....πολύ επικίνδυνα μάλιστα θα έλεγα....σκέφτηκες ποτέ ότι ίσως κανένας Θεός δεν σας μιλάει....?
Η άποψη μου είναι να μην μπλέκεσαι σε τέτοιες καταστάσεις....πολύ επικίνδυνες για το υποσυνείδητό....μην σε ξεγιελά το αγνό που σου παρουσιάζουν.....
Άποψη μου πάντα και συγνώμη για το θάρρος....


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 14:33:11  Εμφάνιση Προφίλ
γιαπετ
quote:
Στις ελάχιστες περιπτώσεις που δεν είναι παραμύθια της Χαλιμάς, είναι ένα είδος επικοινωνίας με άγνωστα επίπεδα και οντότητες και δεν υπάρχει κανείς θεός που να σας "μιλάει" και ειδικά ο γιαχβέ.
Να πω δυο πράματα εδώ. Όταν λέω επικοινωνια με το θεό είναι ενα είδος ανοιχτης ακροασης θεου-ανθρωπων. Τώρα εσενα κ πολλων μπορει να μην τους είναι τόσο προσφιλη η λέξη "θεός" ή "Γιαχβέ" ή "Χριστός" κοκ αλλα οποιαδήποτε οντοτητα έχει φτασει στη θέωση κ έχει γινει ένα με την Αγια Τριάδα(άρα κ με τον Χριστον και με τον Γιαχβε και τεσπα με όποια ονομασία δίνει ο άνθρωπος στον θεό) λέμε οτι είναι Θεός.Όχι "Θεος" ούτε "ανωτερη/φωτεινη οντότητα".

Δεν φοβόμαστε να πούμε τη λέξη θεός.Ο Θεος είναι Θεος, το κάθε πράμα με το όνομα του.

Αυτοι που φοβούνται να πούνε "θεός" ή το αποφεύγουν είτε είναι μυστικιστες είτε οτιδήποτε δεν μπορει παρα να είναι πλανεμένοι ή μαυροι.Ίσως να υπάρχει κ μια "τάξη" ουδέτερων(αλλα κ αυτοι ποιος ξερει τι κουμάσια είναι).
Όσον αφορά τουε μύστες κ τις διαφορες παράξενες "κοσμοθεωρίες" που διαδίδονται ασύστολα τελευταία λέω:

quote:
Οπότε για σενα είναι απλό να πεις οτι "μου το ειπαν, άρα είναι αλήθεια" ή "το διάβασα άρα είναι αλήθεια" αλλα λίγη αλήθεια υπάρχει σε οτιδήποτε δεν προωθει τον θεό άμεσα κ ξεκάθαρα.

Ο θεός απο κει κ πέρα δεν χρειάζεται άλλους "φωστήρες" επι γης.

Ο,τι χρειαζεται να ξερουμε για να κερδίσουμε την ΕΥΤΥΧΙΑ μας το έχει ήδη δώσει.Οτιδήποτε άλλο είναι περιττο κ καθαρά δική μας επιλογή.
Ένας ο θεός ένα το φως.
Όποιος προωθεί την αλήθεια προωθεί και την προσευχή και την πίστη, όχι τις εγωιστικές επιδιώξεις.
Ο δρόμος για τον θεό είναι ο θεός.

Δεν ειπα φυσικά οτι εμεις δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ και οτι θα τα κάνει όλα ο θεός. Συν Αθηνα και χείρα κίνει. Αλλα είπα πως αν θέλουμε ουσιαστική πνευματικη άνοδο/φώτιση/γνώση αναγκαστικα αργά ή γρήγορα θα απευθυνθούμε στον θεό κ τους αγγέλους του.
Αλλωστε νομίζεις και πως η σοφια που εσυ κ γω έχουμε την έχουμε αποκτησει απο μόνοι μας? Νομιζεις ο θεός δεν προσεχε κ βοηθαγε κάθε μας βήμα?(...)

Αν τώρα εμείς θέλουμε να γίνουμε μεγάλοι θαυματοποιοι κ ο κόσμος να μας θαυμαζει(προσωπικη φιλοδοξία) οι περισσότερες οδοι αν όχι ολες είναι δια μεσω μαύρων(οντοτήτων).
Ισως να υπάρχουν κάποιοι ελάχιστοι ουδέτεροι.
Όπως είπα πριν, κανεις φωτεινός δεν προωθει εγωιστικες φιλοδοξίες..



Ο θεός δε μπορει να μπει στα "ψιλά γράμματα". Όταν μπαίνει είναι όταν κάνουμε του κεφαλιού μας.Και μάντεψε που μας βγάζει αυτό συνήθως.

quote:
Στις ελάχιστες περιπτώσεις που δεν είναι παραμύθια της Χαλιμάς,

Παραμύθια της Χαλιμάς γράφουν πολλοι τις εκκλησίας με τη λογική αυτή.Μιας και αυτά που μας λέει μοιάζουν σε αρκετά σημεία.
Θα σου πω όμως πού έχεις δικαιο.Εχεις δίκαιο στο οτι δε μας είναι απαραιτητη αυτη η "επικοινωνία". Για αυτο κ γω εχω πάψει να ρωτάω προσωπικές ερωτησεις(οχι πως έτσι κι αλλιως ρωτούσα ποτέ πολλες.Γενικά όλοι προσπαθούμε να είμαστε λακωνικοι κ περιεκτικοι κ να μην τον ρωτάμε ανούσια πράματα) ενω σχεδον καθε φορά θα τον ρωτήσω αν εχει έστω κάτι να μου πει(δυό λόγια συβουλης, διευκρίνιση ίσως κάποιου λάθους ση σκέψη μου κοκ) πρόσφατα που πήγα δεν τον ρώτησα ούτε αυτό. Σκέφτομαι δλδ οτι είναι κ αχαρηστία πια καθώς δεν είναι να πεις οτι έχω κ τπτ σοβαρα κολλίματα στην πνευματικη μου ή κοσμική μου ζωή ώστε να χρειάζομαι κ συμβουλή.
Ο σκοπος ουσιαστικά που κάνουμε ό,τι κάνουμε είναι για τους λίγους που έχουν πραματικα κάποιο πρόβλημα, για την ενδυναμωση της πίστης των υπολοίπων αλλα κ να ακούσουμε κάποιους λόγους σοφίας(θεολογικού τύπου κυρίως) οι οποίοι κάποιους θα τους βοηθήσουν κ άλλους θα τους επαληθεύσουν..

Τι άλλο να πούμε..
Κοίτα, η άποψη οτι ο θεος είναι "συμβατός" μόνο με τους λίγους είναι κάπως συντηρητικό-φασιστικο-εκκλησιαστικη. Δλδ είναι δυνατόν ο ταπεινός παναθρωπινος αγαπητικός Πατέρας θεός.. να μη μιλά στον άνθρωπο!?
Στους ίδιους του τους υιους στο κάτω κάτω της γραφης? Δεν είναι παράδοξο? Επιπλέον του είναι "ποιο εύκολο" να μας προστατεύει σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας, με βάση καθε μία μας επιλογης να δημιουργει ένα σχέδιο για το πώς να μας βάλει στο σωστό δρόμο, να μας συμβουλέυει τακτικά ακομα και αν δεν το καταλαβαίνουμε.. αλλα τον κουράζει να μας πει δυο κουβέντες?
Δε ξέρω..
Απόψεις μου λέω πάντα..
να υποστηρίξω την "αγνότητα" της εμειριας μου..

quote:
Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, έχω την εντύπωση ότι μπλέκεις με επικίνδυνα παιχνίδια....πολύ επικίνδυνα μάλιστα θα έλεγα....σκέφτηκες ποτέ ότι ίσως κανένας Θεός δεν σας μιλάει....?
Η άποψη μου είναι να μην μπλέκεσαι σε τέτοιες καταστάσεις....πολύ επικίνδυνες για το υποσυνείδητό....μην σε ξεγιελά το αγνό που σου παρουσιάζουν.....
Άποψη μου πάντα και συγνώμη για το θάρρος....


Οχι καλα κάνεις. Μεχρι στιγμης γενικά έχει γίνει καλη συζήτηση άλλωστε..
Κοίτα.. επειδη είναι πολύ απλό αυτο που γίνεται.. επισης πολυ σοφά αυτα που λέγονται.. δε βρίσκω πώς θα μπορούσε να με βλάψει.. και απο πλευρά πίστης.. αν θεωριτικά ήταν "βελζεβούλιδες" αυτοί που μιλούσαν.. θα ήταν μια επιπλέον αποδειξη για την ύπαρξη του θεού για μένα.. δλδ κ στη χειροτερη περιπτωση ουδέν κακο αμιγες καλού..κάτι θα μάθαινα.. κ άλλες "οντοτητες" να ήτανε.. θα μάθαινα πού κυκλοφορεί πλανη.. αλλα όπως είπα δεν βρίσκω πώς και πού θα μπορουσε να με βλάψει.. άλλωστε είναι πολυ "παρεϊστικο" αυτο που γίνεται.. δλδ είναι εγώ ο συγγενής μου κ 1-3 άλλα άτομα.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2009 14:53:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 21:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Dr Jekyll Mr Hyde
quote:

αν θεωριτικά ήταν "βελζεβούλιδες" αυτοί που μιλούσαν..

Eαν, λέω εάν είναι.... και κάποια στιγμή γίνει κάτι.....(εύχομαι να μην γίνει ποτέ) μπορείς να το αντιμετωπίσεις...?
Γνωρίζεις τον τρόπο...?

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 22:05:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Eαν, λέω εάν είναι.... και κάποια στιγμή γίνει κάτι.....(εύχομαι να μην γίνει ποτέ) μπορείς να το αντιμετωπίσεις...?
Γνωρίζεις τον τρόπο...?

Γνωρίζω διάφορους τρόπους.Μεσω προσευχεις ειναι ο πιο γρηγορος.Βεβαια η αλήθεια είναι δεν γνωρίζω απέξω τετοιες προσευχες(εξορκισμούς) άλλα ούτε χρειάζεται(αν δεν είναι κάτι παρα παρα πολυ σοβαρό).
Αρκει να ξέρεις τι απεχθάνονται οι Δαιμονες:
1)Τον Χριστό κ όποια αναφορά στο όνομα του.
2)Λόγους αληθινούς, λόγους σοφίας
3)Το νερό γενικά και περισσότερο το αγιασμένο.
4)ιερά αντικείμενα όπως σταυρούς κομποσχοίνια κοκ

Αν η επίθεση είναι σοβαρη μια λύση είναι να λουστείς με νερό/αγιασμό.
(Ο καθένας έχει ένα μπάνιο στο σπίτι του.)
Μπορεις να κανεις προσευχη είτε δοξαστική είτε εξορκισμους(Ο καθένας μας ξέρει το πάτερ ημών ή το "Ο Ιησούς Χριστός νικάει και όλα τα κακά σκορπάει)μπορείς κ γενικά να διαβάσεις χωρία ιερών βιβλίων(πχ ευαγγελιο) .
Μπορείς ακόμα κ να λες λόγους αληθινής σοφίας(αλλα αυτό θα πιάσει μόνο σε μια αδύναμη επίθεση).
Αυτά..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 22:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
3)Το νερό γενικά και περισσότερο το αγιασμένο.

Δεν έχω ασχοληθεί και ούτε έχω σκοπό με τις τελετές. Έχω ακούσει από πρώτη μου εξαδέλφη για συμμετοχή σε μαύρη τελετή! Δεν ξέρω κατά πόσο αλήθευαν αυτά που μου έλεγε.
Στην ίδια ναι μεν έχω εμπιστοσύνη, αλλά επειδή ήσαν ζευγαράκια δεν ξέρω κατά πόσο οι άντρες είχαν στήσει ή όχι το σκηνικό! Πάντως τόσο η εξαδέλφη μου όσο και το τότε ταίρι της πήγαν κατά διαόλου! "που λέμε".
Για το αγιασμένο νερό απλά να σου επιστήσω την προσοχή σου! Να είσαι δηλαδή σίγουρος ότι επρόκειτο για αγιασμένο!
Να σου αναφέρω το εξής! Είχα παρατηρήσει ότι ο μεγάλος αγιασμός άλλες χρονιές ήτανε πεντακάθαρος μέχρι το τέλος της χρονιάς! και άλλες βρόμιζε!
Το είπα στη μάνα μου, που έχει μια ιδιαίτερη και στενή σχέση με την εκκλησία και μου είπε ότι αυτό οφείλεται σε αυτούς που μεταφέρουν το αγίασμα από το αρχικό νερό που αγίασε ο παπάς, στα ντεπόζιτα με το άλλο νερό! που βρίσκονται σε άλλα σημεία της εκκλησίας προκειμένου να μπορέσει το σύνολο των πιστών να πάρει το αγίασμα.
Θα πρέπει λοιπόν οι άνθρωποι αυτοί επειδή δεν είναι ιερείς, να είναι καθαροί! και να έχουν κοινωνήσει (δεν μπαίνω στον κόπο να εξηγήσω τον όρο καθαροί, γιατί απευθύνομαι σε σένα που γνωρίζεις)
Εάν λοιπόν δεν είναι, το αγίασμα αντί να μπολιάσει το νερό με το οποίο έρχεται σε επαφή! "μαγαρίζεται" με αποτέλεσμα να χάνει την αξία του.
Μου λύθηκε και εμένα η απορία μου! γιατί άλλες χρονιές στο μπουκαλάκι το νερό παραμένει για έναν ολόκληρο χρόνο άθικτο! πεντακάθαρο λες και το έβαλες εκείνη τη στιγμή! ενώ άλλες χρονιές βρωμίζει! στο ίδιο ακριβώς μπουκαλάκι! και στο ίδιο σημείο (εικονοστάσι). Στο μεταξύ έχω ένα διάφανο μπουκαλάκι και μπορώ να το ελέγχω.
Το ίδιο θα πρέπει να συμβαίνει και με τον πιστό που θά λάβει το άγιασμα εάν δεν είναι καθαρός ο αγιασμός θα χάσει την αξία του!
Γι' αυτό θέλει προσοχή.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 22:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Ελπίζω να μην σου χρειαστούν ποτέ όλα αυτά....
Ένα τελευταίο θα σου πω και αν θες το ακολουθείς βέβαια.....
Επιθέσεις γίνονται από αρνητικές οντότητες και κατά την διάρκεια του ύπνου ξέρεις...
Όταν κοιμάσαι λοιπόν, πάντα να έχεις ένα φως γαλάζιο στο δωμάτιο σου, είναι μία πολύ καλή προστασία...

Φιλικά Πάντα
Άρια


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 00:25:30  Εμφάνιση Προφίλ
σήμερα έμαθα τρία καινούρια πράματα.. τα δύο απο εδώ.
quote:
Για το αγιασμένο νερό απλά να σου επιστήσω την προσοχή σου! Να είσαι δηλαδή σίγουρος ότι επρόκειτο για αγιασμένο!
Να σου αναφέρω το εξής! Είχα παρατηρήσει ότι ο μεγάλος αγιασμός άλλες χρονιές ήτανε πεντακάθαρος μέχρι το τέλος της χρονιάς! και άλλες βρόμιζε!

Χα! καλο κ αυτο.. κοίτα γενικά το νερό κάνει καλό, είναι κάτι θετικό ρε παιδί μου.Έχει δύναμη το νερό.Τώρα αν είναι ενός έτους κ με μικροοργανισμούς.. θα σε γελάσω.. αλλα κάποια δυναμη πιστεύω να την έχει κ πάλι.. Ε αμα δεκτεις καμια δαιμονική επίθεση μη πηδήξεις κ σε λίμνη βρε παιδί μου.. μπορει να σε δαγκώσει κ κανα λιμνόφιδο όχι τπτ άλλο..

quote:
Ελπίζω να μην σου χρειαστούν ποτέ όλα αυτά....
Ένα τελευταίο θα σου πω και αν θες το ακολουθείς βέβαια.....
Επιθέσεις γίνονται από αρνητικές οντότητες και κατά την διάρκεια του ύπνου ξέρεις...
Όταν κοιμάσαι λοιπόν, πάντα να έχεις ένα φως γαλάζιο στο δωμάτιο σου, είναι μία πολύ καλή προστασία...

Να επίσης κάτι που δεν ήξερα.. Προστασία πάντως είναι.. έχουμε στο εξοχικό μου ένα μπλε φως..δε φαντάζεσαι πόσα κουνουπια έχει κάψει!

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 13:02:36  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde, κλείνοντας αυτή τη στιχομυθία για το θέμα των επικλήσεων, θα σου πω μόνο ότι σε πραγματικές καταστάσεις, δεν παίζουν κανένα ρόλο προσευχές, ούτε νερό με βασιλικό (αγιασμός).

Οι οντότητες του αστρικού κόσμου, στις οποίες απευθύνονται αυτές οι επικλήσεις (μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις), δεν απωθούνται από "πατερημά" ούτε από "ευαγγέλια". Αυτά "πιάνουν" μόνο στο φυσικό επίπεδο των τριών διαστάσεων και μόνο σε όσους επηρεάζονται, λόγω πίστης.

Υπάρχουν κώδικες και κανόνες επικοινωνίας, τους οποίους καλό είναι να γνωρίζει το "διάμεσο" και να τους τηρεί.

Τα περισσότερα μαζέματα αυτού του είδους, είναι της πλάκας, κάτι που φαίνεται απ' τη όλη διαδικασία και προετοιμασία.

Γενικά όμως, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, είναι χάσιμο χρόνου και πολλές φορές καλλιέργεια ψευδαισθήσεων που μπλοκάρουν το νου ή τον οδηγούν σε ατέρμονα και ανούσια μονοπάτια.

Είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα και απλά ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή, γι' αυτό και η παρέμβασή μου τελειώνει εδώ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 14:37:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde, κλείνοντας αυτή τη στιχομυθία για το θέμα των επικλήσεων, θα σου πω μόνο ότι σε πραγματικές καταστάσεις, δεν παίζουν κανένα ρόλο προσευχές, ούτε νερό με βασιλικό (αγιασμός).

Αυτά που αναφέρω στο προ-προηγούμενο μήνυμα μου είναι οι γρήγορες λύσεις.Σε μια σοβαρή επίθεση δεν μπορεις να περιμένεις να δουλέψουν σαν εξορκισμοί.Περισσοτερο χρόνο μπορει να σου κερδίσουν. Μπορει να σε "σωσουν" για ένα βράδυ, αλλα αν τα δαιμόνια έρχονται κάθε μέρα.. δύσκολα τα πράματα.

Σε σοβαρές επιθέσεις πρεπει να κανεις ευχελαια και αγιασμους στον τόπο που συγκεντρωνεται η αρνητική ενέργεια. Πρέπει να πηγαίνεις ο ίδιος εκκλησία, πρέπει να προσεύχεσαι κ να κρατας ιερά αντικείμενα στο σπίτι σου και πάνω σου.
Τα παραπάνω συνήθως είναι αρκετη προστασία.
Αν τώρα έχεις σοβαρότερο πρόβλημα τοτε θα πρέπει να απευθυνθεις σε ειδικους(εξορκιστες και ανθρώπους άλλους ιερής πνευματικής δύναμης) πάντα μέσα ή κοντά στο χώρο της εκκλησίας και που γνωρίζεις απο τρίτους οτι είναι άτομα που αξίζουν.
Υπάρχουν επισης καποιοι ελάχιστοι άνθρωποι οι οποιοι έχουν το χάρισμα να βρίσκουν μαύρα μαγικά αντικείμενα που έχουν τοποθετηθεί σε ένα χώρο για την "εκμαύρωσή" του. Καμια φορα τετοια αντικείμενα μπορει να ειναι πχ θαμένα και πέντε μετρα κατω απ την αυλή του σπιτιού και να ήταν μαγειες του προηγύμενου αιώνα ακόμα. Σε τέτοιες περιπτωσεις θελει πολλους και τακτικούς αγιασμούς, ευχελαια κλπ.


quote:
Οι οντότητες του αστρικού κόσμου, στις οποίες απευθύνονται αυτές οι επικλήσεις (μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις), δεν απωθούνται από "πατερημά" ούτε από "ευαγγέλια". Αυτά "πιάνουν" μόνο στο φυσικό επίπεδο των τριών διαστάσεων και μόνο σε όσους επηρεάζονται, λόγω πίστης.

Αυτη είναι δικιά σου άποψη.
Δεν είναι όλοι πιστοι που επιρεαζονται απο τέτοιες επιθέσεις, είναι γνωστο πια. Επιρρεάζονται περισσοτερο αυτοι που είναι πιστοι γιατι όποιος ασχολείτε πολύ με τη θρησκεία αργα ή γρήγορα θα πεσει στη προσοχή κάποιου μάγου ή δαιμονικής οντοτητας.Αν μιλαμε κ για πολυ πιστο που προσεύχεται πολύ και κάνει καλό στον κόσμο τότε θα τραβήξει την προσοχη δαιμονιων για τα οποία αυτός είναι εύκολος στόχος καθως ούτε αγιος είναι ούτε ευνοει την αγιοσύνη το κοσμικό περιβαλλον του.

Κ οι άγιοι δέχονται δαιμονικές επιθέσεις αλλα αυτοι έχουν την δύναμοι να τις απωθήσουν.

quote:
Υπάρχουν κώδικες και κανόνες επικοινωνίας, τους οποίους καλό είναι να γνωρίζει το "διάμεσο" και να τους τηρεί.

Δεν είναι τελετή αυτό που γίνεται για να τηρούνται "κανονες". Είναι "ανοιχτη ακροαση".Ο "διαμεσος" είναι ένα άτομο που προσεύχεται πολυ.Μπορει κ 7 ωρες τη μέρα ας πούμε.Αλλα κ πάλι αυτο που επανελημένα μας λέει το πνεύμα είναι οτι κατα χάρην του μιλάει καθώς πέρα απ την προσευχη είναι ένα ατομο που διαπραττει κ έχει διαπράξει πολλες αμαρτίες.

quote:
Τα περισσότερα μαζέματα αυτού του είδους, είναι της πλάκας, κάτι που φαίνεται απ' τη όλη διαδικασία και προετοιμασία.

Γενικά όμως, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, είναι χάσιμο χρόνου και πολλές φορές καλλιέργεια ψευδαισθήσεων που μπλοκάρουν το νου ή τον οδηγούν σε ατέρμονα και ανούσια μονοπάτια.



Οκ, άποψή σου. Άλλωστε εγω δε μπορω να σου αποδείξω κάποιο θαύμα.
Πάντως μπορει να ρωτήσω για σένα(εφ'οσον είναι το αληθινό σου όνομα αυτο στο μπλογκ)να δω τι έχει να σου πει

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 14:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Γεια σας


Ο Νίτσε λέει « χαρείτε ο Θεός έχει πεθάνει! Δεν υπάρχει παράδεισος και κόλαση. Μην φοβάστε την κόλαση και μη γίνεστε άπληστοι για το παράδεισο, γιατί δεν υπάρχει Θεός. Ο Θεός έχει πεθάνει κι ο άνθρωπος είναι τελείως ελεύθερος»

Λόγια που σοκάρουν έναν χριστιανό ή έναν άλλο θρησκευόμενο. Αλλά τι βάθος κρύβουν αυτά τα λόγια.
Ο Νίτστε ήταν πολύ κοντά στο να φτάσει, δυστυχώς τρελάθηκε.

Το μεγάλο πρόβλημα πολλών ανθρώπων είναι ότι ενώ ο Θεός είναι απανταχού παρών και τα πάντα πληρών δηλ. δεν υπάρχει τίποτα μέσα στην απειροτητα που αυτός να μην είναι , δεν υπάρχει κανένα κενό να καλύψει , δεν υπάρχει καμιά απόσταση, επειδή αυτός είναι η αναίτια αιτία όλων. Θεωρούν ότι αυτοί απέχουν από τον θεό.


Διονυσίου Αρεοπαγίτη «Τέλειος λοιπών είναι όχι μονάχα επειδή είναι αυτοτελής και προσδιορίζετε μονότροπα σύμφωνα με ότι είναι από τον εαυτό του και είναι τελειότατος ολόκληρος πέρα ως πέρα αλλά κι επειδή είναι υπερτέλειος σύμφωνα με την πάνω από όλα υπεροχή του.

Ορίζει κάθε απειροσύνη, υπερκαλύπτει κάθε πέρας, δεν μπορεί τίποτα να τον χωρέσει και να τον περιβάλει αλλά και εκτείνεται σε όλα ταυτόχρονα και πάνω από όλα με τις ανεξάντλητες δωρεές και ατελεύτητες ενέργειες του»

Ο φτωχός νους που διαιρεί τα πάντα που είναι δυαδικός που συλλαμβάνει ιδέες, δημιουργεί εντυπώσεις, φυλακίζει την συνείδηση μέσα σε μια εννοιολογική φυλακή. Μέσα σε αυτή την φυλακή υπάρχουν οι ερμηνείες και η ερμηνείες των ερμηνειών. Η διαμάχη μεταξύ των ιδεών. Αλλά οι ιδέες δεν είναι η Αλήθεια.

Όταν κάποιος διψάσει δεν ξεδιψά προφέροντας την λέξη νερό, αλλά ούτε αν το σκεφτεί. Πρέπει να βρει και να πιει νερό.
Έτσι και με τον Θεό. Δεν μπορείς να έχεις την εμπειρία αν μάχεσαι με τις λέξεις.

Μέσα στο νου υπάρχει το ξεχωριστό και η απόσταση. Και ενώ λέμε ότι ο Θεός είναι απανταχού παρών εμείς δημιουργούμαι την απόσταση μεταξύ του Θεού και της δημιουργίας.

Τώρα ο Θεός είναι κάπου άλλου και μας βλέπει ,μας κρίνει και έχει αρχίσει να έχει ανθρώπινες ψυχολογικές ιδιότητες. Τώρα τα λάθη μας είναι κατακριτέα από τον Θεό και μας αξίζει μια καλή αιώνια τιμωρία για να μάθουμε που δεν υπακούσαμε!!!
Άπειρο το έλεος του Θεού.(σαρκασμός)

Έρχομαι να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου για να αποδείξω ότι ο νους είναι τεράστιος κατεργάρης. Μέσα στο νου βρίσκονται όλες οι διαμάχες και οι αντιφάσεις.
Ο νους δεν μπορεί να συλλαβει τον Θεό επειδή αυτός ασύλληπτος μένει.

Και συνεχίζω με τον κατεργάρη νου. Ο άνθρωπος είναι γεμάτος ελαττώματα και αν τον έχει δημιουργήσει έτσι ο Θεός, τότε υπεύθυνος είναι αυτός και όχι ο άνθρωπος.

Γιατί να υποφέρει αιώνια ο άνθρωπος για την επιλογή του Θεού να τον φτιάξει με ελαττώματα. Και αν ο Θεός είναι τέλειος και αυτάρκης χωρίς επιθυμίες τότε γιατί να δημιουργήσει; Ένιωθε μοναξιά ; Και πολλά αλλά τέτοια που είμαι σίγουρος ότι κάπου θα έχουν υποθη μέσα σε αυτό το τοπικ..(παρακαλώ μην αρχίσετε τα quote, μην πέσετε σε αυτή την παγίδα δεν υποστηρίζω τα παραδείγματα απλά δείχνω κάτι)

Μπορώ να κάνω ένα μονόλογο υπερασπίζοντας μια ιδέα και ταυτόχρονα να την αναιρώ με μια άλλη ιδέα. Αυτός ο νους είναι πολύ κατεργάρης.

Ο Νίτσε φαίνεται πως είχε μια ενόραση .Όταν είσαι κάτω από την επιρροή τον νου ζεις με την ανταμοιβή και την τιμωρία.
Η ζωή είναι ένα θαύμα και δεν χρειάζεται καμιά αποδείξει όταν η αποδείξει είμαστε εμείς οι ίδιοι.

Τα λόγια του Νίτσε δεν απευθύνονται στους απλούς ανθρώπους αλλά σε αυτούς που διψούν και θέλουν να πιούν από την αθάνατη πηγή.

« χαρείτε ο Θεός έχει πεθάνει! Δεν υπάρχει παράδεισος και κόλαση. Μην φοβάστε την κόλαση και μη γίνεστε άπληστοι για το παράδεισο, γιατί δεν υπάρχει Θεός. Ο Θεός έχει πεθάνει κι ο άνθρωπος είναι τελείως ελεύθερος»


Είναι για τους ανθρώπους που θέλουν να ελευθερωθούν από όλες τις έννοιες για το τι είναι Θεός. Υπό αυτό ο Θεός έχει πεθάνει .

Έχουν πεθάνει όλοι οι ορισμοί για το τι είναι Θεός. Έχουν πάψει όλες οι δυαδικότητες καλό κακό ,κόλαση παράδεισος, ανταμοιβή και τιμωρία.
Τώρα που πέθαναν όλες οι ιδέες για τον Θεό ,οι επιθυμίες , η προσωπικότητα ,τώρα ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να υψωθεί πέρα από το γνωστό.

Ο Θεός είναι ένα βαθύ υπαρξιακό φαινόμενο πέρα από τις λέξεις .Και μονό αυτός που φτάνει σε αυτό το ¨βάθος¨ μπορεί να έχει την εμπειρία αυτού που Είναι.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 15:26:03  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν φίλτατε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ συμφωνω μαζί σου.
Και χάρης σε εσένα νομίζω οτι μόλις αποκτησα κατανόηση αυτου που μου λεγε χτες κ πριν λιγες μέρες ο διάμεσος. Οτι ο άνθρωπος, η ψυχή του ανθρώπου, πρεπει να είναι λευκό χαρτη για να έρθει η φώτιση. Εμεις είμαστε γεμάτοι ιδεες, επιθυμίες, μαυρίλα κοκ. Ειμαστε δλδ χαρτια γραμμενα κ μουτζορωμένα.
Σε ενα τέτοιο χαρτί, σε μια τέτοια ψυχή, είναι αδύνατο να μπει η ευτυχία, ο θεός, ο έρωτας της ζωης.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 16:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde

Μετά από αυτή την κατανόηση δεν μας μένει παρά η διαδικασία του καψίματος του μουτζουρωμένου χαρτιού.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 16:34:53  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Πάντως μπορει να ρωτήσω για σένα(εφ'οσον είναι το αληθινό σου όνομα αυτο στο μπλογκ)να δω τι έχει να σου πει

Ό,τι γράφω και ό,τι λέω είναι ειλικρινείς πεποιθήσεις μου και απόψεις μου.
Ως εκ τούτου δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιώ ονόματα άλλων ή ψεύτικα.

Ποιόν θα ρωτήσεις να σου πεί για μένα;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 16:57:57  Εμφάνιση Προφίλ
...το άγιο πνεύμα. Αλλα δε ξέρω πότε θα γίνει αυτό ξανά και αν τελικά θα ρωτησω(γιατι είναι κάπως άσκοπο να ρωτήσω για σένα εφ'οσον δεν έχεις κάποιο σοβαρό προβλημα που να θέλει επίλυση). Αλλα παίζει να
ρωτήσω κ για άλλους λόγους.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 17:22:15  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Αλλα δε ξέρω πότε θα γίνει αυτό ξανά και αν τελικά θα ρωτησω(γιατι είναι κάπως άσκοπο να ρωτήσω για σένα εφ'οσον δεν έχεις κάποιο σοβαρό προβλημα που να θέλει επίλυση).


Το μόνο πρόβλημα που έχω... άλυτο, είναι το οικονομικό, αν πιστεύεις ότι μπορεί να ρίξει κανένα "τούβλο"... πες του το.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 19:14:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γιαπετ
αν πιστεύεις ότι μπορεί να ρίξει κανένα "τούβλο"... πες του το.

Νουνέ, μην ξεχνάς ...το βαφτιστήρι σου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 19:59:04  Εμφάνιση Προφίλ
macedon

quote:
Νουνέ, μην ξεχνάς ...το βαφτιστήρι σου...

Ας κάνει το θαύμα το... άγιο πνεύμα και θα βολευτούμε όλοι, μην ανησυχείς.

Με έχτρα παρθένο ελαιόλαδο θα σε... αλείψω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 20:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia

quote:
γιαπετ
αν πιστεύεις ότι μπορεί να ρίξει κανένα "τούβλο"... πες του το.

Aν πιάσει...πες καμιά καλή κουβέντα και για μένα...

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 22:04:26  Εμφάνιση Προφίλ
Καλα μη το πάμε στο άλλο άκρο
Είπαμε να ζητήσουμε συμβουλή.. αν είναι τώρα να του ζητήσουμε να κατεβεί στη γη και να μας μαγειρεύει.. θα ήταν απλώς υπερβολή! Δε θα είχε καθόλου χρόνο μετά για το κούρεμα του γκαζόν!

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 00:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Ακριβώς..
Εδω να αναφέρω οτι αυτοι που κάνουν τα "κηρυγματα" δεν κερδίζουν κάτι απο αυτό. Τιποτα. Είναι άνθρωποι κοσμικοι. Ούτε είναι άγιοι ούτε είναι μαύροι(...)("Μπορεί να ζήσεις πολύ δυσάρεστες καταστάσεις...").Όσον αφορά τον συγγενικό μπορω σε ενα βαθμό 98% οτι αποκλειεται να είναι ή να υποκινείτε απο οτιδήποτε σκοτεινό.
Δίνουν συμβουλή κ προωθούν θετικά μηνύματα. Δεν προωθουν τιποτα παράξενο ή αντιφατικό. Καθώς άλλωστε δεν υπάρχει τπτ παράξενο ή αντιφατικό στον Θεό. Επισης προωθούνε την προσευχή απο εμάς τους ίδιους κ μας ενθαρρυνουνε οσον αφορά το τι μπορει να πετύχουμε με αυτή. Για παράδειγμα κάτι που άκουσα τη τελευταία φορά που έγινε επικληση(αν κ δε μ'αρεσει αυτη η λέξη γτ ακούγεται σαν να κάνεις μαγεία ενω ειναι πολυ απλο κ κοινό αυτο που γίνεται.. πρσοσευχη!)ήταν "Να είστε χαρούμενοι για να μπορω να σας καθοδηγήσω"(μιλώντας ο θεος)
Κάπως έτσι το διατύπωσε. Η ευτυχία δλδ βοηθα τον θεό να μας δείξει τον δρομο(καθώς κ το μυαλό μας σκέφτεται πιο καθαρά αλλα κ είναι πιο δεκτικό σε θεϊκες ενεργειες).

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , θα συμφωνήσω κι’ εγώ με τη σειρά μου με αυτά που σε συμβουλεύει η φίλη ar_ia όταν σου σημειώνει :

Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, έχω την εντύπωση ότι μπλέκεις με επικίνδυνα παιχνίδια....πολύ επικίνδυνα μάλιστα θα έλεγα....σκέφτηκες ποτέ ότι ίσως κανένας Θεός δεν σας μιλάει....?
Η άποψη μου είναι να μην μπλέκεσαι σε τέτοιες καταστάσεις....πολύ επικίνδυνες για το υποσυνείδητό....μην σε ξεγιελά το αγνό που σου παρουσιάζουν.....

Το μονοπάτι που διάλεξες φίλε μου είναι πολύ επικίνδυνο και πολλές φορές επιφυλάσσει δυσάρεστες εκπλήξεις , ιδίως σε άτομα μη μυημένα . Έχει απόλυτο δίκιο ό γιαπετ , όταν σου επισημαίνει ότι πρόκειται για οντότητες του αστρικού κόσμου , οι οποίες δεν αντιμετωπίζονται με προσευχές .
Είσαι ενήλικας και έχεις την ευθύνη των πράξεών σου , όμως και η προσωπική μου γνώμη είναι να ξεκόψης το ταχύτερον δυνατόν από αυτά τα «Κηρύγματα» πριν βρεθείς προ δυσαρέστων εκπλήξεων .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 01:10:51  Εμφάνιση Προφίλ
Αναρωτιέμαι, τι σας κάνει να είσαστε τόσο σίγουροι οτι είναι οντότητες του αστρικού?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 14:32:19  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Αναρωτιέμαι, τι σας κάνει να είσαστε τόσο σίγουροι οτι είναι οντότητες του αστρικού?

Εσύ τι νομίζεις ότι είναι αυτά με τα οποία "συζητάτε";
Πού υπάρχουν και βρίσκονται;

Η ενημέρωση που έχεις απ' το διάμεσο, ποιά είναι;
Σας λέει (γνωρίζει) σε ποιούς ή σε τι απευθύνεται ή απλά ότι είναι άγγελοι και άγιοι;

Σας λέει (γνωρίζει) πού υπάρχουν χωροχρονικά, αυτές οι οντότητες, αν χωρίζονται σε υπαρξιακές κατηγορίες και ποιές είναι αυτές;

Σας λέει (γνωρίζει) τι σκοπούς έχουν;

Δεν σε ρωτάω για να απαντήσεις εδώ, σε ρωτάω για να προβληματιστείς εσύ ο ίδιος.

Όπως σωστά σου λέει ο Sesostris, είσαι ενήλικας και αφού θέλεις να συμμετέχεις σε κάτι τέτοιο, έχεις υποχρέωση να μάθεις κάποια συστατικά στοιχεία αυτού που κάνεις.

Με τη γνώση μόνο, μπορείς να αντιμετωπίσεις κάποια δυσάρεστα και με κανέναν άλλο τρόπο.

Κλείνοντας και για να "φοβηθείς" (σε εισαγωγικά) λίγο, σε πληροφορώ ότι γνωρίζω άτομο που έμεινε παράλυτο, από μια τέτοια διαδικασία, αν και γνώριζε αρκετά τα οποία κάποια στιγμή απλά, δεν εφάρμοσε...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 15:35:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εσύ τι νομίζεις ότι είναι αυτά με τα οποία "συζητάτε";
Πού υπάρχουν και βρίσκονται;

Η ενημέρωση που έχεις απ' το διάμεσο, ποιά είναι;
Σας λέει (γνωρίζει) σε ποιούς ή σε τι απευθύνεται ή απλά ότι είναι άγγελοι και άγιοι;

Σας λέει (γνωρίζει) πού υπάρχουν χωροχρονικά, αυτές οι οντότητες, αν χωρίζονται σε υπαρξιακές κατηγορίες και ποιές είναι αυτές;

Σας λέει (γνωρίζει) τι σκοπούς έχουν;



Η συνομιλία είναι πάντα με το θεό εκτος απο οταν κάνουμε επισκέψεις σε μέρη που είναι θαμένοι άγιοι οπότε μας λέει οτι μιλάει ο Άγιος, αν κ εγω προσωπικά αποφεύγω να αναφέρω οτι ο θεός καθαυτός μιλάει γιατι κάποιοι "επαναστατούν" όταν το ακούν. Αυτά είναι πάντα ξεκάθαρα. Όπως επανελημένος εχω πει το πράμα είναι "παρεϊστικο" δε πάμε στον "διάμεσο" να "μας πει τη μοίρα μας" αλλα πάμε να μιλήσουμε κ να συζητήσουμε με τον θεό.Υπάρχει επι->κοινωνια με τον θεό, όχι μονόλογος. Να πω επίσης οτι δε μου αρεσει που υποβιβάζεται το θαυματούργημα που κάνουμε εκεί σε "διαμέσους" και "οντότητες". Αυτη είναι η γλώσσα που χρησιμοποιείτε εσείς για να εξηγήσετε τον κόσμο στον εαυτό σας, για μένα όμως μια τέτοια γλώσσα είναι άχρηστη γιατι ο,τι χρειάζομαι κατ ουσία το έχω, δε χρειάζεται να ξέρω για οντότητες κ επίπεδα. Μένω στη ουσία κ όχι σε "μυστικιστικες/πνευματιστικες αδείες". Οι παράξενες καταστάσεις τα περίεργα λόγια και τα παράξενα ονόματα ανήκουν στη μαγεία κ όσους φιλόδοξους την ασκούνε οχι στην ευτυχία που περιμένει τον άνθρωπο κ που είναι ανώτερη κάθε μαγείας κ πλασματικης ανθρώπινης δύναμης.
quote:
Με τη γνώση μόνο, μπορείς να αντιμετωπίσεις κάποια δυσάρεστα και με κανέναν άλλο τρόπο.

Ο θεός είναι πάνω απ τη γνώση και η γνώση δεν είναι το παν.Η γνώση επίσης είναι ανίσχυρη αν δεν συνοδεύεται απο κατανοηση και όπως έχω γράψει αλλού:
quote:
Η Γνώση δεν είναι για ολους. Αυτο είναι κάτι που κάποιοι αφελέις/εγωιστές δεν μπορουν να το χωνέψουνε. Δε μιλάω για αυτο που συμβαίνει εδώ, μιλάω γενικά.

Η γνωση είναι για αυτούς που μπορουν να την καταλάβουν κ έτσι να τη χρησιμοποιήσουν.

Κακα τα ψέματα αλλα παρα πολλοι έχουν γνώση που δε θα πρεπε να έχουν. Για να μη πουμε οι περισσότεροι.

Η γνωση κανονικά πρεπει να δίνεται μόνο σε αυτους που ξέρουν να τη χρησιμοποιούν σωστά.

Και ποιοι είναι αυτοι? Αυτοι που δεν θα τη χρησιμοποιήσουν εγωιστικά. Και ποιοι είναι αυτοί, αυτοί που δεν έχουν εγώ! Ποιοι δεν έχουν εγώ?
Κανείς..

Η Γνωση δεν έχει σωστούς διαχειριστές.
Εξου και αυτο που έλεγα οτι ο θεος δεν έχει αναγκη απο αυτοβουλους "φωστήρες" επι γης. Αν πιστεύουν δλδ κάποιοι οτι κάνουν θείο έργο, ας αναρωτηθούνε ποιος θεός τους το ανάθεσε.

Αν δεν κάνουν θείο έργο μαντεψτε τι κάνουνε.. προσωπικο-εγωιστικό έργο.Έργο για τον εαυτό τους.Για την ικανοποιηση του εγώ τους της φιλοδοξίας τους.
Βέβαια νιώθουν οτι κάνουν καλό έργο. Αλλα πού αρχίζει η αρμοδιοτητα του καλου και πού του κακού? Ξέρει κανείς?


Για το έργο του θεού υπάρχουν οι απεσταλμένοι του θεού. Και αυτοι δεν διδάσκουν αλχημίες αλλα τον θεό που είναι η αγάπη και η ευτυχία κ το κάθε μυστήριο. Είναι η πηγή και η κατάληξη κάθε ενέργειας..

Όπως είπα βέβαια, το οτι διάφοροι "πνευματιστες" κάνουν και διαδίδουν ο,τι τους κατέβει δεν σημαίνει οτι είναι μάγοι(μαύροι) σημαίνει απλά οτι είναι αφελείς μέσα στη καλοσύνη/φιλοδοξία τους.

Ειλικρινα πιστεύω πως με τον ερχομο του ΑντιΧριστου πολλοι θα είναι αυτοι που θα μετανοιώσουν για το "αυτοβουλο" "καλο" που έκαναν στην ανθρωποτητα, προώθοντας τη γνώση σε λάθος χέρια..

Γιατι ο χρόνος είναι εγγύς που την ανθρωπότητα θα τη κυβερνάει ο αθεϊσμός κ η διαδεδομένη μαγεία και διάφοροι ανεπιτήδειοι θα πάρουν μαγική εξουσία στα χερια τους και περισσότερη εξουσία απ όλους εκείνους τους ανόητους θα πάρει ο Σατανάς καθαυτός.


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 18:21:19  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Η συνομιλία είναι πάντα με το θεό εκτος απο οταν κάνουμε επισκέψεις σε μέρη που είναι θαμένοι άγιοι οπότε μας λέει οτι μιλάει ο Άγιος,

Αγαπητέ μου, είναι δικαίωμά σου να νομίζεις ότι συνομιλείς με το θεό ή με οποιονδήποτε θέλεις.

Η παρέμβασή μου, είχε να κάνει με το ουσιαστικό μέρος αυτών των καταστάσεων, των λίγων που είναι αληθινή επικοινωνία και να σου επισημάνω τους κινδύνους που εγκυμονούν.

Όσον αφορά τη γνώση, σκέψου ότι πρώτα αποκτάς πρόσβαση και μετά διαπιστώνεις αν μπορείς να την κατανοήσεις και να τη διαχειριστείς.

quote:
Να πω επίσης οτι δε μου αρεσει που υποβιβάζεται το θαυματούργημα που κάνουμε εκεί σε "διαμέσους" και "οντότητες".

Δεν συντελείται κανένα θαύμα, σ' αυτού του είδους τις επικοινωνίες και η πραγματικότητα δεν υποβιβάζει τίποτε.

Εσύ μίλησες για διάμεσο και αυτά με τα οποία υποτίθεται ότι συνομιλείτε, είναι οντότητες.

Τι άλλο θα μπορούσαν να είναι δηλαδή;

Τέλος πάντων, προσωπικά δεν έχω να πω οτιδήποτε παραπάνω επί του συγκεκριμένου.

Καλή τύχη.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 19:09:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όσον αφορά τη γνώση, σκέψου ότι πρώτα αποκτάς πρόσβαση και μετά διαπιστώνεις αν μπορείς να την κατανοήσεις και να τη διαχειριστείς.

Πρώτα αποκτάς κατανόηση(μέσα απο προσωπική εμπειρία) και η προσωπικη εμπειρια-κατανοηση σου δίνει τη γνώση.Και η προσωπική εμπειρία είναι κάτι που έρχεται σαν φυσικό αποτελεσμα πνευματικής αναζήτησεις.Μπορει να γίνει κ αυτό που λες(το ανάποδο) να αποκτήσεις γνώση κ μετά εμπειρία.Αλλα δεν θα αποκτίσεις ποτε τη ουσιαστικη κατανόηση και πνευματικη δύναμη αυτων που με κόπο κ ξεκίνοντας μέσα απο την εμπειρία βγήκαν σε αυτή τη γνώση.(...)

Μερικές φορές είναι δυνατό να περάσει ένα μέρος της κατανόησης της γνωσής χωρίς προσωπική εμπειρία μέσω παραδειγμάτων ας πούμε, αλλα κ πάλι αυτό σου δίνει μερικη κατανόηση. Αν δεν έχεις προσωπικη εμπειρία η κατανόηση είναι ελλειπης.

quote:
Δεν συντελείται κανένα θαύμα, σ' αυτού του είδους τις επικοινωνίες και η πραγματικότητα δεν υποβιβάζει τίποτε.

Πουθενά και ποτέ δεν συνετελείται θαύμα. Μπορει βεβαια κ παντού να συντελέιται θαύμα αν το πάρουμε ετοιμολογικά(θαυμα-θαυμαστό(γεγονος)).
Με την κοινή κατανόηση της λέξης όντως τελειται θαύμα.
Δύο απο τα "θαυμαστα" που συμβαινουν είναι τα εξης:
Τηλεπάθεια, προφητευση.
Και άλλα βέβαια που δεν έχουν κοινή ονομασία οπότε δε κανω τον κόπο να τα αναφέρω(μυροβλισμα, "βλέψη" του παρελθοντος κ τετοια)
quote:
Εσύ μίλησες για διάμεσο και αυτά με τα οποία υποτίθεται ότι συνομιλείτε, είναι οντότητες.

Τι άλλο θα μπορούσαν να είναι δηλαδή;



Μίλησα στη γλώσσα που θα γινόμουν κατανοητός. Λέξεις όπως "οντοτητα, διάμεσος" είναι λέξεις που χρησιμοποιουνε ας πούμε οργανώσεις(..), διάφορα κινήματα όπως της νέας εποχής κ τέτοια. Όλα τα προηγούμενα αποτελουν κοσμοθεωρίες, απόψεις, τρόπους αναζήτησης της αλήθειας κλπ και χρησιμοποιουν τις προαναφερθήσες λέξεις.Γιατι δεν θέλω λοιπον να χρησιμοποιω τέτοιες λέξεις. Γιατι δε θέλω να συνδεώ αυτο που για μενα είναι αλήθεια με αυτο που για τον άλλο είναι αναζήτηση(μια θεωρία, μια άποψη, ίσως ένας τρόπος ζωης) ή έστω ένας πρακτικός όρος.
Χρειάζεται κάποιος πρακτικός όρος για το θεό?
Γιατι να χρησιμοποιει κανείς την λέξη "οντοτητα" όταν υπάρχει η λέξει θεός(σε αυτη τη περιπτωση).
Γιατι κάποιος να αποφεύγει να χρησιμοποιει μια τόσο όμορφη λέξη τη στιγμη που υπάρχει στο ανθρωπινο λεξιλόγιο αιώνες τώρα?
...


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 00:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Αναρωτιέμαι, τι σας κάνει να είσαστε τόσο σίγουροι οτι είναι οντότητες του αστρικού?

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , δεν γνωρίζω για τους άλλους , όμως στον κύκλο των γνωριμιών μου περιλαμβάνεται μία «Μέντιουμ» η οποία τυγχάνει να είναι σύζυγος συγγενικού μου προσώπου , καθώς και ένας «Μάγος» . Και όταν λέω για Μέντιουμ και Μάγο , μιλάω για πραγματικούς και όχι γιαλατζί σαν αυτούς που βγαίνουν στα πρωινάδικα της TV .
Με αυτούς λοιπόν τους ανθρώπους , έχω κάνει ατέρμονες συζητήσεις γύρω από αυτά τα θέματα και έχω ακούσει πάρα πολλές ιστορίες σε μερικές από τις οποίες ήλθαν ακόμα και αυτοί σε δύσκολη θέση . Βάσει αυτών λοιπόν που έχω ακούσει , θεώρησα καθήκον μου να σε προειδοποιήσω για τους κινδύνους που διατρέχεις και να σε συμβουλεύσω να βρης μια δικαιολογία και να απομακρυνθής το ταχύτερο από αυτόν τον κύκλο των επικλήσεων . Από εκεί και πέρα η επιλογή και η ευθύνη για τις τυχόν συνέπειες είναι καθαρά δική σου , εμένα δεν μου πέφτει λόγος , σταματάω εδώ και δεν πρόκειται να επανέλθω στο θέμα .


*

Edited by - Sesostris on 04/01/2009 00:47:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy