ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 11:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 14:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο κοιμισμένος, θα πρέπει πρώτα να συνειδητοποιήσει Ο ΙΔΙΟΣ πως είναι κοιμισμένος και μετά να έρθει Ο ΙΔΙΟΣ σε σένα και να πει "ξέρεις φίλε, είμαι κοιμισμένος, μπορείς να με ξυπνήσεις ;". Αν δεν υπάρξει αυτό, τότε ο κοιμισμένος μια χαρά ξύπνιος είναι και δεν κοιμάται αυτός, αλλά εσύ.

Εδώ φίλε ζιπ έχω έναν μικρό αντίλογο σύμφωνα πάντα με τον τρόπο που βλέπω τα πράγματα.

Αν ο κοιμισμένος ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ότι είναι κοιμισμένος αυτόματα παύει να είναι κοιμισμένος γιατί συνειδητοποίησε ότι ΗΤΑΝ κοιμισμένος.

Επίσης κάποιος που είναι κοιμισμένος δεν μπορεί να πει κοιμάμαι ξυπνήστε με..

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι κάποιος να ονειρεύεται και ξαφνικά για κάποιο λόγω είτε από εσωτερικούς παράγοντες είτε από εξωτερικούς να συνειδητοποιήσει ότι είναι μέσα σε ένα όνειρο. Τότε μέσα σε ένα όνειρο δεν μπορείς να ανοίξεις μια πόρτα και να φύγεις γιατί πάλι μέσα στο όνειρο θα είσαι.

Επίσης αυτό που βλέπει ο ονειρευμένος σαν το σώμα του η σαν τον εαυτό του δεν είναι παρά μέρος του ονείρου και αυτό. Τότε πώς να ξεφύγει από κάτι που δεν φαίνεται να έχει έξοδο; Και εκεί έρχεται η βοήθεια.

Ας υποθέσουμε (λέω) ότι υπάρχουν οντά που με κάποιο τρόπο έχουν βγει από το όνειρο το δικό τους και μπορούν να εμφανίζονται μέσα στα όνειρα τον άλλων με σκοπό να τους βοηθούν.

Τότε ο ονειρευμένος θα βλέπει τον απελευθερωτή του να είναι μέσα στο όνειρο του. Μέσα στην φυλακή του. Αλλά ο απελευθερωτής δεν ανήκει στο όνειρο βρίσκετε εκεί με την θέληση του και δεν έχει τον παράγοντα χρόνο να τον πιεζει δηλ δεν χάνει τον χρόνο του .

Επειδή η έννοια του χρόνου στο ονειρευμένο δεν είναι η ίδια με αυτή του απελευθερωτή που είναι αιώνια τώρα.

quote:
Εκείνος σου απαντάει :
- Φυλακή ; Τι λε' ρε μεγάλε ; Μια χαρά ελεύθερο πουλάκι είμαι!
Εσύ επιμένεις, επιμένεις και προσπαθείς συνέχεια να κάνεις αυτό που νομίζεις πως πρέπει να κάνεις. Και πάντα πέρνεις αυτήν την απάντηση από τον "φυλακισμένο" : "Φυλακή ; Τι λε' ρε μεγάλε ; Μια χαρά ελεύθερο πουλάκι είμαι!".

Τώρα, τι νομίζεις ; Ποιος από τους δύο είναι ο πραγματικά φυλακισμένος ; Εσύ που επιμένεις [ και στην ουσία έχεις μπει σε μια διαδικασία που η ίδια αυτή η διαδικασία είναι η φυλακή σου ] ή ο "φυλακισμένος" ;


Ποτέ δεν ξέρουμε εκτός και αν είμαστε απελευθερωμένοι για το πώς δρα ένα τέτοιο ελεύθερο ον . Μπορεί όλα αυτά που κάνει να είναι από μια άπειρη αγάπη.

Οπότε αυτό που βλέπω σε αυτό που λες είναι ότι η διαδικασία μπορεί να φαίνεται ότι είναι φυλακή αλλά για ένα ον απελευθερωμένο μπορεί να είναι μια έκφραση αγάπης.

Ένας φως δεν μπορεί να κρυφτεί σε ένα σκοτεινό δωμάτιο.

Αυτά που λες φαίνονται να ισχύουν όταν και οι δυο είναι κοιμισμένοι. δηλ ονειρεύονται. Έτσι

quote:
Αν δεν υπάρξει αυτό, τότε ο κοιμισμένος μια χαρά ξύπνιος είναι και δεν κοιμάται αυτός, αλλά εσύ.

Αλλά ακόμα και αυτό είναι μέρος του ονείρου.

Μια φορά ήταν ένας βλάκας και ένας έξυπνος. Όταν μίλαγε ο βλάκας ο έξυπνος έλεγε «πω πω τι βλακείες λέει. Εγώ είμαι πιο έξυπνος από αυτόν τον βλάκα»

Όταν μίλαγε ο έξυπνος ο βλάκας που δεν καταλάβαινε αυτά που έλεγε ο έξυπνος έλεγε «πω πω τι βλακείες λέει. Εγώ είμαι πιο έξυπνος από αυτόν τον βλακα»

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 14:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αν ο κοιμισμένος ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ότι είναι κοιμισμένος αυτόματα παύει να είναι κοιμισμένος γιατί συνειδητοποίησε ότι ΗΤΑΝ κοιμισμένος.


Κοιμισμένος από κάτι, με κάτι, σε κάτι. Ξύπνιος από κάτι, με κάτι, σε κάτι. Κοιμισμένος από κάτι άλλο, με κάτι άλλο, σε κάτι άλλο. Ξύπνιος από κάτι άλλο, με κάτι άλλο, σε κάτι άλλο. Κοιμισμένος από κάτι άλλο του άλλου, με κάτι άλλο του άλλου, σε κάτι άλλο του άλλου. Ξύπνιος από κάτι άλλο του άλλου, με κάτι άλλο του άλλου, σε κάτι άλλο του άλλου. Και πάει λέγοντας ... η συνείδηση δεν στέκεται πουθενά για πολύ ώρα. Είναι σαν τις μύγες ...

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Επίσης κάποιος που είναι κοιμισμένος δεν μπορεί να πει κοιμάμαι ξυπνήστε με..


Όχι "δεν μπορεί". Δεν θέλει να το πει ... για δικούς του λόγους που συνήθως αφορούν την ψεύτικη προσωπικότητά του. Εδώ βρίσκεται η αδυναμία και η δυστυχία των ανθρώπων. Το πρώτο βήμα της διαδικασίας της αυτογνωσίας, ξεκινάει από αυτό το σημείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 15:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι κάποιος να ονειρεύεται και ξαφνικά για κάποιο λόγω είτε από εσωτερικούς παράγοντες είτε από εξωτερικούς να συνειδητοποιήσει ότι είναι μέσα σε ένα όνειρο. Τότε μέσα σε ένα όνειρο δεν μπορείς να ανοίξεις μια πόρτα και να φύγεις γιατί πάλι μέσα στο όνειρο θα είσαι.

Επίσης αυτό που βλέπει ο ονειρευμένος σαν το σώμα του η σαν τον εαυτό του δεν είναι παρά μέρος του ονείρου και αυτό. Τότε πώς να ξεφύγει από κάτι που δεν φαίνεται να έχει έξοδο; Και εκεί έρχεται η βοήθεια.


Όταν κάποιος συνειδητοποιήσει πως ο ίδιος ονειρεύεται, τότε έχει την ελευθερία της επιλογής : Ή να παραμείνει στο όνειρό του (αν το γουστάρει δηλ. το όνειρο και γουστάρει και τον ρόλο του στο όνειρο) ή να την κοπανήσει από το όνειρό του. "Εμείς" σε καμία περίπτωση δεν επεμβαίνουμε αν δεν μας το ζητήσει. Δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα και δεν επιτρέπεται να του στερήσουμε και το δικό του δικαίωμα να επιλέξει.

Τα υπόλοιπα με τις "εξόδους" που λες, είναι μια πολύ πολύ όμορφη μέθοδος εξαπάτησής του. Sorry, αλλά προσωπικώς εγώ, δεν την ακολουθώ ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 15:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα βρεις ποτέ δύο κοιμισμένους μαζί & ταυτόχρονα. Όπως και δεν θα βρεις ποτέ δύο ξυπνητούς μαζί & ταυτόχρονα. Το παράδειγμά σου με τον "βλάκα" και τον "έξυπνο", ακριβώς αυτό λέει ...

Καλό απόγευμα ...

Edited by - zip on 30/07/2009 15:07:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 18:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά ακόμα και αυτό είναι μέρος του ονείρου φίλε ζιρ. Τι μου θύμισες;

quote:
- Φυλακή ; Τι λε' ρε μεγάλε ; Μια χαρά ελεύθερο πουλάκι είμαι!


quote:
Δεν θα βρεις ποτέ δύο κοιμισμένους μαζί & ταυτόχρονα. Όπως και δεν θα βρεις ποτέ δύο ξυπνητούς μαζί & ταυτόχρονα. Το παράδειγμά σου με τον "βλάκα" και τον "έξυπνο", ακριβώς αυτό λέει ...

«Εμείς» βρισκόμαστε πολλοί ξυπνητοί ταυτόχρονα μέσα σε ένα όνειρο πολλών κοιμισμένων.

quote:
Αν δεν υπάρξει αυτό, τότε ο κοιμισμένος μια χαρά ξύπνιος είναι και δεν κοιμάται αυτός, αλλά εσύ.

Το παράδηγμα μου με τον βλάκα και τον έξυπνο ήταν επάνω στο δικό σου παράδειγμα που τους βλέπω και τους δυο κοιμισμένους. Δεν είδα κανένα παράδειγμα με κάποιων που μπορεί να είναι ξύπνιος.

quote:
αφορούν την ψεύτικη προσωπικότητά του.

Που να δω εκεί που αναλύεις τι είναι η αληθινή προσωπικότητα και τι η ψεύτικη;


Ξέρεις τι μου θύμησες

Όλοι οι άλλοι που λένε την γνώμη τους για την αυτογνωσία είναι τσαρλατάνοι και εξαπατούν. Όταν μιλάμε εμείς για από το που ξεκινάει η αυτογνωσία είναι όλα πολύ καλά

quote:
Ανθρώπους που κάνουν ανάληψη γνώσης, θα συναντήσεις, είναι αυτοί που το παίζουν δάσκαλοι. Αυτοί τι κάνουν ; Καταλαμβάνουν την γνώση (με διάφορους τρόπους, έτσι ; μπορεί να την κλέψουν π.χ ή να την δανειστούν ή ακόμη και να την αγοράσουν), αντιλαμβάνονται αυτή την γνώση και αναλαμβάνουν αυτή την γνώση να την μεταδώσουν. [ Βέβαια, αυθαίρετα το κάνουν, από μόνοι τους, θέλω να πω δηλ. δεν τους ζήτησε κανένας να το κάνουν αυτό ]. Επειδή όμως οι ίδιοι δεν έχουν προχωρήσει ακόμη στην μετά της λήψης "φάση" ας το πούμε της γνώσης, στην μετάληψή της δηλ. δεν μπορούν να κάνουν τίποτε.


Αυτό το « δεν τους ζήτησε κανένας να το κάνουν αυτό» και «Το πρώτο βήμα της διαδικασίας της αυτογνωσίας, ξεκινάει από αυτό το σημείο.»

Μου θυμίζει

quote:
Φυλακή ; Τι λε' ρε μεγάλε ; Μια χαρά ελεύθερο πουλάκι είμαι!


Καλησπέρα και από εμένα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 18:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κοιμισμένος κάποια στιγμή θα ξυπνήσει. Και ο ξυπνητός κάποια στιγμή θα αποκοιμηθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 19:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

«Εμείς» βρισκόμαστε πολλοί ξυπνητοί ταυτόχρονα μέσα σε ένα όνειρο πολλών κοιμισμένων.


Μπράβο "σας". Φαντάσου λοιπόν κάποιον που είναι έξω απ' αυτό το όνειρο. Πως θα σας βλέπει, ε ;

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Το παράδηγμα μου με τον βλάκα και τον έξυπνο ήταν επάνω στο δικό σου παράδειγμα που τους βλέπω και τους δυο κοιμισμένους. Δεν είδα κανένα παράδειγμα με κάποιων που μπορεί να είναι ξύπνιος.


Δεν είδες γιατί διαχωρίζεις τον εαυτό σου. Γι' αυτό δεν είδες. Εσύ μπορεί να τους βλέπεις και τους δυο κοιμισμένους. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως εσύ τους βλέπεις κατ' αυτόν τον τρόπο επειδή εσύ είσαι ο ξυπνητός. Μπορεί να κοιμάσαι κι εσύ, κι ένας τρίτος να βλέπει εσένα κι αυτούς τους δύο που βλέπεις εσύ (δηλ. να σας βλέπει όλους "σας") κοιμισμένους ...

Edited by - zip on 30/07/2009 19:40:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 19:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά,έχω την αίσθηση οτι και οι δύο είναι σωστοί.

Σαν να υπάρχει μια πηγή φωτός σε κάποιο δωμάτιο στο οποίο είναι τοποθετημένοι διάφοροι καθρέπτες, το φώς αντανακλάται αλλά είναι παντού το ίδιο.Δηλαδή οι αντανακλάσεις του φωτός είναι οι απόψεις, οι οποίες έχουν ίδια προέλευση αλλά διαφορετική έκφραση.

Φίλε κηφεύς έχεις αναρωτηθεί ποτέ πώς στο καλό ήξεραν ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης όλα αυτά που διαβάζουμε?(έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν και άλλα έγγραφά τους, τα οποία όμως τα εξαφάνισαν για διάφορους λόγους.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 19:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμείς» βρισκόμαστε πολλοί ξυπνητοί ταυτόχρονα μέσα σε ένα όνειρο πολλών κοιμισμένων

Δηλαδή φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ, είσαι αφυπνισμένος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 19:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά,έχω την αίσθηση οτι και οι δύο είναι σωστοί.


Σωστή αίσθηση έχεις. Γιατί και οι δύο είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Και ο ελεύθερος με τον φυλακισμένο αλλά και ο βλάκας με τον έξυπνο. Και το νόμισμα δεν μπορείς να το κοιτάξεις και από τις δύο πλευρές μαζί και ταυτόχρονα. Όπως και όταν το βάζεις στην τσέπη σου. Δεν βάζεις μόνον την μία όψη του ...

Και κάτι άλλο : Και μυριάδες να είναι οι ξυπνητοί [ η λέξη εδώ πρέπει τώρα να μπει σε εισαγωγικά ], εφ' όσον αυτοί οι "ξυπνητοί" είναι μέσα σε όνειρο, ξυπνητοί δεν είναι. Μάλλον κοιμούνται κι αυτοί οι δόλιοι και ονειρεύονται. Γιατί KAI αφυπνισμένος KAI μέσα σε όνειρο ... δεν υπάρχει my friends!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό φίλε αλεξ

ξέρεις που θα το συζητήσουμε. Αλλά από Σεπτέμβρη.Θα σου πω κάτι Όταν όλοι κοιμούνται και ονειρεύονται και κάποιοι μπορούν να βρίσκονται π. χ στο αστρικό σε σχέση με αυτό το επίπεδο τι κάνουν αυτοί; κοιμούνται; η είναι αφυπνισμένοι; Και αν ξυπνούν σε ανώτερα επίπεδα τι είναι; κοιμισμένοι;

Στο φυσικό επίπεδο είσαι κοιμισμένος; Δηλ μηχανικός ή ζεις στην τρίτη κατάσταση συνείδηση; Και πολλά αλλά που προσωπικά δεν θα τα πω δημόσια.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ζιρ

Όταν απόκτησης την εμπειρία ότι η συνείδηση μπορεί να είναι αδιάσπαστη χωρίς καμιά προσοχή τότε θα ξέρεις. Μέχρι τότε η προσοχή σου μαζί με την συνείδηση σου θα πετάει σαν μύγα


Αυτούς τους χειρισμούς που κανείς φίλε ζιπ ξέρεις πως τους λέω.

Κοιμισμένος από κάτι, με κάτι, σε κάτι. Ξύπνιος από κάτι, με κάτι, σε κάτι. Κοιμισμένος από κάτι άλλο, με κάτι άλλο, σε κάτι άλλο. Ξύπνιος από κάτι άλλο, με κάτι άλλο, σε κάτι άλλο. Κοιμισμένος από κάτι άλλο του άλλου, με κάτι άλλο του άλλου, σε κάτι άλλο του άλλου. Ξύπνιος από κάτι άλλο του άλλου, με κάτι άλλο του άλλου, σε κάτι άλλο του άλλου. Και πάει λέγοντας ... η συνείδηση δεν στέκεται πουθενά για πολύ ώρα. Είναι σαν τις μύγες ...

Αυτή την εμπειρία έχεις. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να σκέφτεσαι έτσι.



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ζωή των ανθρώπων, η ζωή του απλού κόσμου, του αληθινού κόσμου, η καθημερινότητα, η απλότητα και η ευτυχία ενός χαμόγελου ή μιας γλυκιάς κουβέντας, όλα αυτά, δεν κινούνται στο αστρικό επίπεδο. Κινούνται στο φυσικό επίπεδο. Στο απολύτως φυσικό ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για τον αν υπάρχει αυτό που λες:

quote:
Γιατί KAI αφυπνισμένος KAI μέσα σε όνειρο ... δεν υπάρχει my friends!

Ρώτα άλλους που μπορούν να έχουν συνειδητά ονειρέματα ή εμπειρίες από αστρικές προβολές και πολλά αλλά.

Εσύ δεν είχες ποτέ την εμπειρία να συνειδητοποιηθείς μέσα σε ένα όνειρο και να ξέρεις ότι είσαι στο όνειρο σου και να πεις «τώρα θα πετάξω»

ΠΟΤΕ;

Αν είναι έτσι τότε αυτά που λες είναι «αλήθεια» επειδή δεν έχεις εμπειρία.

Για ρώτα και τον φίλο σου τον ΗΛΙΟ. Μήπως έχει καμιά εμπειρία παραπάνω από εσένα σε αυτό το θέμα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κατάλαβα. δεν έχεις εμπειρία.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ,

εγώ δεν ονειρεύομαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάποτε είπες πως η αστρική προβολή είναι για τα ψώνια

Και κάπου άλλου ότι είσαι μαστερ στην αστρική προβολή ή κάτι τέτοιο


Δύσκολη η κατανόηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

Καλό βράδι.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
εγώ δεν ονειρεύομαι.


- Φυλακή ; Τι λε' ρε μεγάλε ; Μια χαρά ελεύθερο πουλάκι είμαι!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΓΩ ,ΕΓΩ ,ΕΓΩ, ΕΓΩ ,ΕΓΩ ,ΕΓΩ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 22:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό φίλε *****
ξέρεις που θα το συζητήσουμε. Αλλά από Σεπτέμβρη.

Αυτό ακριβώς φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ είναι το θέμα, ξέρει που θα το συζητήσετε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 00:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε κηφεύς έχεις αναρωτηθεί ποτέ πώς στο καλό ήξεραν ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης όλα αυτά που διαβάζουμε?(έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν και άλλα έγγραφά τους, τα οποία όμως τα εξαφάνισαν για διάφορους λόγους.)

Ναι. Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πώς τέτοιος συμπυκνωμένος όγκος γνώσεων μπόρεσε να αποτυπωθεί στα στενά περιθώρια μιας ανθρώπινης ζωής . Το πράγμα δυσκολεύει ακόμη περισσότερο από κάτι που είχα ακούσει ή είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι ακριβώς), ότι: Οι πρώτες "περιλήψεις", οι πρώτες προσπάθειες για τον εξανθρωπισμό της γνώσης, υπήρξαν οι Διάλογοι του Πλάτωνα. Οι λόγιοι πιθανόν να ξέρουν ότι ο Δάσκαλος έγραψε δύο ομάδες έργων - μία σε τεχνική γλώσσα για τους σπουδαστές του στην Ακαδημεία και άλλη μια ομάδα λαϊκών διαλόγων που είχαν σκοπό να προσελκύσουν τον μέσο μορφωμένο Αθηναίο στην "γλυκειά απόλαυση" της φιλοσοφίας .

Ο Πλάτων δεν θεώρησε ότι ήταν ασέβεια προς την φιλοσοφία να μετατραπεί σε φιλολογία, να υλοποιηθεί σαν δράμα και να εξωραϊσθεί με λογοτεχνικό ύφος . Ούτε ότι ήταν εξευτελισμός της αξιοπρέπειάς της να εφαρμοσθεί, και μάλιστα κατανοητά, σε ζωντανά προβλήματα της ηθικής και του κράτους.

Από ένα καπρίτσιο της ιστορίας, τα τεχνικά του έργα χάθηκαν και τα λαϊκά του παραμένουν.

Για ειρωνεία της ιστορίας αυτοί οι λαϊκοί διάλογοι είναι εκείνοι που έδωσαν στον Πλάτωνα την φήμη που έχει σήμερα !!

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 07:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δύσκολη η κατανόηση της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

Δύσκολη δε λες τίποτα...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 07:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη pyramid

Εννοώ μέσω e-mail ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ;
Και λέω από Σεπτέμβρη γιατί την Κυριακή φεύγω για διακοπές.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 09:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Επίσης κάποιος που είναι κοιμισμένος δεν μπορεί να πει κοιμάμαι ξυπνήστε με..


zip

Όχι "δεν μπορεί". Δεν θέλει να το πει ... για δικούς του λόγους που συνήθως αφορούν την ψεύτικη προσωπικότητά του. Εδώ βρίσκεται η αδυναμία και η δυστυχία των ανθρώπων. Το πρώτο βήμα της διαδικασίας της αυτογνωσίας, ξεκινάει από αυτό το σημείο.


Δεν επιθυμεί να το πει , διότι η προσωπικότητά του θα διασυρθεί . Αυτό πιστεύει .
Μόνο άτομα που προσπαθούνε να μην επιδιώκουνε τίποτα για την ξεχωριστή τους προσωπικότητα και εξασκούνται (ας πούμε ) σε καθημερινή βάση , έχουνε τις περισσότερες πιθανότητες να δεχτούνε κάτι ανώτερο από την ίδια την διαμορφωμένη προσωπικότητά τους και ίσως να βρούνε το αιτιατό σώμα που την διαμορφώνει .

Για παράδειγμα οι παραθέσεις και αντιπαραθέσεις μεταξύ του ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ & zip , θα μπορούσανε να είναι εποικοδομητικές για άλλες προσωπικότητες .
Ναι έτσι θα μπορούσε να ξυπνήσει μία προσωπικότητα που ρίχνει ροχάλες , αλλά αγνοεί ότι κοιμάται ενώ είναι ξύπνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 09:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε εμένα ή για εμένα, φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, κανένα πρόβλημα.
Να περάσεις όμορφα στις διακοπές σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 09:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega, το ίδιο λέμε :

quote:
zip

Δεν θέλει να το πει ... για δικούς του λόγους που συνήθως αφορούν την ψεύτικη προσωπικότητά του.


quote:
alfa-omega

Δεν επιθυμεί να το πει , διότι η προσωπικότητά του θα διασυρθεί . Αυτό πιστεύει .


το ίδιο πράγμα ...

καλημέρα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 09:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη pyramid

Εννοώ μέσω e-mail ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ;
Και λέω από Σεπτέμβρη γιατί την Κυριακή φεύγω για διακοπές


Εγώ είχα κατα νού το τόπικ της ανέλιξης , για αυτό και έβαλα εκεί την ερώτηση.

quote:
Αυτό ακριβώς φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ είναι το θέμα, ξέρει που θα το συζητήσετε.

Εσύ τί εννοείς? Δέν μου αρέσει το ύφος σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 12:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega:
Ο άνθρωπος πρώτα είναι πνεύμα και μετά ύλη.
Στην διαδικασία της γέννησής του, πρώτα αποκτά ψυχή (αστρικό σώμα) και μετά ντύνεται με υλικό σώμα, το οποίο είναι αντίγραφο του αστρικού.

Που το στηρίζεις αυτό? και γιατί να αποκτήσει σώμα?.....καλά δεν ήταν ως πνεύμα?

quote:
alfa-omega:
Η ψυχή περνάει από διαδοχικές ενσαρκώσεις - εκσαρκώσεις (μετενσάρκωση) με σκοπό την ατομικοποίηση τής κάθε ανθρώπινης ψυχής, που συνεπάγεται και την απελευθέρωσή της από το Κάρμα .
Τελικός στόχος της ψυχής , είναι να οδηγήσει την προσωπικότητα , στην αυτοσυνείδητη επίγνωση .
Την συνείδηση του θείου πνεύματος .

Θα σου θέσω λοιπόν το ίδιο ερώτημα με αλλού παλαιότερα!....ίσως μας βοηθήσουν και τα άλλα παιδιά.

"Έχουμε τον δολοφόνο ζάμπλουτο βιομήχανο, που έχει πατήσει επάνω σε σωρό πτωμάτων.........και ζει ζωή και κότα!.......Βίλες αυτοκίνητα, κότερα, υπηρέτες!....πεθαίνει τρισευτυχισμένος και υγιέστατος στα βαθιά του γεράματα!!! Εξασφαλίζοντας πολλές γενεές από πίσω.

Αυτός ο άνθρωπος τι θα γίνει? Εάν ξαναέρθει με τη μετενσάρκωση....θα ξανακάνει τα ίδια?......γιατί όχι? μια χαρά τα πέρασε στην προηγούμενη ζωή του!!!....πότε θα δώσει λόγο για τις ανιαρές πράξεις του?.......ή δε θα δώσει ποτέ? πότε θα οδηγηθεί στην αυτοσυνείδητη επίγνωση .
Στη συνείδηση του θείου πνεύματος?"


quote:
alfa-omega:
Η ψυχή όταν κατέρχεται στους κατώτερους κόσμους , για να μεταδώσει εμπειρίες στην προσωπικότητα ,διανύει το στάδιο της έλιξης .
Όταν ανέρχεται στους ανώτερους πνευματικούς κόσμους , διανύει το στάδιο της ανέλιξης , όπου μαθητές και μυημένοι είναι έτοιμοι ν’ ανέβουν και να λάβουν κάποιες ανώτερες μυήσεις.

Όλα αυτά που έγραψα δεν είναι δικές μου σκέψεις .
Οφείλω να το αναφέρω .

Απλά μέσω αναζήτησης σε παλαιοτέρα θέματα και αναζήτηση παγκόσμιου ιστού , που είχανε κάποια στοιχεία για την ατομικότητα , τα συγκέντρωσα και τα δημοσίευσα, δεν είναι δικές μου προσωπικές σκέψεις ,αλλά με εκφράζουνε σε μεγάλο βαθμό .


Δηλαδή πρέπει να πάθε πρώτα το σώμα για να μάθει η ψυχή? Πρέπει να σκοτώσω πρώτα, για να μάθω σε μια άλλη ζωή ότι αυτό δεν είναι καλό! και να το μάθει έτσι και η ψυχή?

Φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ καλές διακοπές!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/07/2009 12:43:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 16:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ. Σας εύχομαι να περάσετε καλά. Μέχρι την Κυριακή ίσως τα πούμε λίγο ακόμα.

quote:
Για παράδειγμα οι παραθέσεις και αντιπαραθέσεις μεταξύ του ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ & zip , θα μπορούσανε να είναι εποικοδομητικές για άλλες προσωπικότητες .
Ναι έτσι θα μπορούσε να ξυπνήσει μία προσωπικότητα που ρίχνει ροχάλες , αλλά αγνοεί ότι κοιμάται ενώ είναι ξύπνια

Σε παραδέχομαι... Αλλά αυτό που ξυπνά είναι η συνείδηση λόγω από-ταύτισης.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 31/07/2009 16:43:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy