ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 6
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 15:52:50  Εμφάνιση Προφίλ
ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ...ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕ ΜΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΥΣ,ΕΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΑΛΛΟΙ...Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΘΑ ΠΡΟΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ''ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ'' ΤΗΣ ΟΠΩΣ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ...ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΑΜΕΡΙΚΗ:ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ?ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ...ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 16:16:25  Εμφάνιση Προφίλ
GEO33

quote:
Καταλαβαίνω τον πανικό σου και την αδυναμία σου να απαντήσεις. Γι' αυτό καταφεύγεις στη συνηθισμένη σου τακτική, την ύβρη, και ότι τάχα τα έχεις απαντήσει

Πανικός και αδυναμία; Δεν θα το έλεγα Επίσης δεν είπα ότι "τα έχω απαντήσει" είπα ότι "έχουν απαντηθεί". Αυτό σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι διάφοροι, κατά καιρούς, έχουν απαντήσεις τις ανοησίες της ΟΟΔΕ.

Τελικά, ούτε για ελληνόφωνο σε κόβω.

quote:
Ξέρεις δεν ασχολησαι μόνον εσύ με την ιστορία, υπάρχουν κι άλλοι

Σίγουρα εσύ δεν είσαι μέσα.

quote:
Εντυπωσιακός ο κατάλογος των βιβλίων που παραθέτεις. Επειδή όμως τυγχάνει να ξέρω κάποια εξώφυλλα βιβλίων

Α, εντάξει. Άμα ξέρεις τα εξώφυλλα...

quote:
Κάποιοι μάλιστα από αυτούς που αναφέρεις δεν βρίσκονται στο ίδιο ιδεολογικό στρατόπεδο με σένα, δεν θεωρούν δηλαδή τον χριστιανισμο εχθρό του ελληνισμού.

Στα βιβλία που σου παράθεσα, καταδεικνύεται η εχθρότητα του χριστιανισμού προς τον ελληνισμό. Η παράθεση παρόμοιων γεγονότων από ανθρώπους που είναι χριστιανοί, και μάλιστα "άγιοι", "πατέρες", "πατριάρχες", κτλ. δίνει περισσότερη βαρύτητα στο γεγονός, αλλά δεν περιμένω να κατανοήσεις το γιατί.

quote:
Αφού μου παραθέτεις και την Λιλίτσα Ζωγράφου δέσαμε, μεγάλε.

Να υποθέσω ότι είσαι γνώστης και αυτού του εξώφυλλου;

macedon

Edited by - macedon on 13/07/2011 16:17:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 16:19:32  Εμφάνιση Προφίλ
Σαδίσταρους μην ξεχνάς εκείνο το email.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 16:21:08  Εμφάνιση Προφίλ
Spawn13

quote:
ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ

Για λέγε...

quote:
ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕ ΜΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΥΣ,ΕΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Είναι σίγουρο αυτό;

quote:
ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΑΛΛΟΙ

Α, εντάξει τότε. Άμα είναι να μη γίνει επιστράτευση, μπορώ να πάω διακοπές, ε; Προλαβαίνω;

quote:
ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΑΜΕΡΙΚΗ:ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ?

Ρε τον μπαγάσα τον Αμερικάνο... Όλα τα σκέφτεται.

Για να μη σου λέω ψέματα, και γω το ίδιο θα έλεγα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 16:45:41  Εμφάνιση Προφίλ
Α ΡΕ ΜΑΚΕΔΟΝ...ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΝΕΙΣ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 17:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
quote:

GEO33

quote:
Καταλαβαίνω τον πανικό σου και την αδυναμία σου να απαντήσεις. Γι' αυτό καταφεύγεις στη συνηθισμένη σου τακτική, την ύβρη, και ότι τάχα τα έχεις απαντήσει

Πανικός και αδυναμία; Δεν θα το έλεγα Επίσης δεν είπα ότι "τα έχω απαντήσει" είπα ότι "έχουν απαντηθεί". Αυτό σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι διάφοροι, κατά καιρούς, έχουν απαντήσεις τις ανοησίες της ΟΟΔΕ.

Τελικά, ούτε για ελληνόφωνο σε κόβω.

quote:
Ξέρεις δεν ασχολησαι μόνον εσύ με την ιστορία, υπάρχουν κι άλλοι

Σίγουρα εσύ δεν είσαι μέσα.

quote:
Εντυπωσιακός ο κατάλογος των βιβλίων που παραθέτεις. Επειδή όμως τυγχάνει να ξέρω κάποια εξώφυλλα βιβλίων

Α, εντάξει. Άμα ξέρεις τα εξώφυλλα...

quote:
Κάποιοι μάλιστα από αυτούς που αναφέρεις δεν βρίσκονται στο ίδιο ιδεολογικό στρατόπεδο με σένα, δεν θεωρούν δηλαδή τον χριστιανισμο εχθρό του ελληνισμού.

Στα βιβλία που σου παράθεσα, καταδεικνύεται η εχθρότητα του χριστιανισμού προς τον ελληνισμό. Η παράθεση παρόμοιων γεγονότων από ανθρώπους που είναι χριστιανοί, και μάλιστα "άγιοι", "πατέρες", "πατριάρχες", κτλ. δίνει περισσότερη βαρύτητα στο γεγονός, αλλά δεν περιμένω να κατανοήσεις το γιατί.

quote:
Αφού μου παραθέτεις και την Λιλίτσα Ζωγράφου δέσαμε, μεγάλε.

Να υποθέσω ότι είσαι γνώστης και αυτού του εξώφυλλου;

macedon

Edited by - macedon on 13/07/2011 16:17:16


ΟΝΤΩΣ, ΜΑΚΕΔΟΝΟΥΛΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΜΑΘΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Μ ΚΑΙ Α=ΜΑ, Λ ΚΑΙ Α= ΛΑ, Κ ΚΑΙ Α=ΚΑ.

ΟΧΙ, ΦΥΣΙΚΑ, ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ, ΜΕΓΑΛΕ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΙΤΛΟΥ.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΣ ΕΙΜΑΙ. Η ΔΙΑΔΟΙΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΝΟΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΜΥΣΤΙΚΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ;

ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΙΛΙΤΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΑΥΛΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΥ ΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΤΑ ΕΞΩΦΥΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΘΕΣΗ;
ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΤΑΣ ΕΤΣΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑ. ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΛΙΟ.
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΣΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ, ΚΡΑΤΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΕΞΩΣΤΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ Η ΛΙΛΙΤΣΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΤΙ ΛΕΣ.
ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ Ο,ΤΙ ΛΕΣ ΕΣΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ.....Ω ΡΕ ΓΕΛΙΟ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ, ΣΕ ΚΑΝΩ ΚΕΦΙ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΙΔΑΣΚΕΙΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΩΝΕΙΟ, ΜΕΓΑΛΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 17:41:00  Εμφάνιση Προφίλ
GEO33

quote:
ΟΝΤΩΣ, ΜΑΚΕΔΟΝΟΥΛΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Αυτό, θα έλεγα, είναι φανερό.

quote:
ΜΑΘΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Μ ΚΑΙ Α=ΜΑ, Λ ΚΑΙ Α= ΛΑ, Κ ΚΑΙ Α=ΚΑ.

Έτσι μπράβο. Πρώτα πρέπει να ξεκινήσεις να γράφεις το όνομά σου. Καλά ξεκίνησες λοιπόν.

quote:
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΣ ΕΙΜΑΙ.

Εγώ το κατάλαβα αλλά αφού το κατάλαβες και συ...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 17:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Ρε συ MACEDON (πως σε λενε), αυτά τα γκομενάκια που έχετε σε κάτι θυσίες που κάνετε στο όρη και στα άγρια βουνά τι πίνουν για να λένε αυτές τις παπάτζες που λένε;

Αν μπορείς να μου φέρεις από αυτό που πίνουν, σε παρακαλώ, γιατί πραγματικά τις ζηλεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 17:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Και επιδή σας κοβω για μεγάλες ανωμαλάρες, μήπως παίζει κανένα αρχαίο υπερδιεγερτικό; Ή φτιάχνεστε διαβάζοντας Όμηρο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 17:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
quote:

GEO33


[quote]ΜΑΘΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Μ ΚΑΙ Α=ΜΑ, Λ ΚΑΙ Α= ΛΑ, Κ ΚΑΙ Α=ΚΑ.


Έτσι μπράβο. Πρώτα πρέπει να ξεκινήσεις να γράφεις το όνομά σου. Καλά ξεκίνησες λοιπόν.

A, ΘΑ ΣΕ ΜΑΛΩΣΩ ΤΩΡΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ, ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ. ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΤΙΚΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΙΓΜΑ ΤΕΛΙΚΟ. ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 17:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
quote:

GEO33


quote:
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΣ ΕΙΜΑΙ.

Εγώ το κατάλαβα αλλά αφού το κατάλαβες και συ...



ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΧΑΙΟ ΥΠΕΡΟΠΛΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΙ ΤΗ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΚΑΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΑ...
macedon


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 18:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Μια που σε βρηκα, ρε Μακεδών, εσύ τον επόμενο χρόνο περιμενεις την επάνοδο των Ελ, των Ηξώς και δεν συμμαζεύεται, ή δεν τα πιστεύεις αυτά;
Γιατί κάποιοι ομοιδεάτες σου περιμένουν πληθώρα διαστημοπλοίων το επόμενο διάστημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 18:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR

quote:

ΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΟΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΙ ΠΡΟΧΟΡΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΛΕΠΕ ΗΜΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΒΑΡΙΟΠΟΥΛΑ ΕΚΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΤΙΘΟΝΤΑΝ?ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΡΕΕΙ ΚΑΙ Η ΗΠΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΙΡΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΒΛΕΠΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΩΡΑ ΕΦΟΣΟΝ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΟΚ Η ΜΟΝΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΟΚ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΗΝΗΤΡΟ ΚΛΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΤΕΘΟΥΝ!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΙΠΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2025 ΣΕ 14 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΜΙΑ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΤΟΥΣ!





Για να ξεκαθαρισουμε, για να ''πετυχει'' εστω και ενα χτυπημα, θα πρεπει απο πριν η Τουρκια να ξερει οτι θα εχει το ποιοτικο πλεονεκτημα σε υπερθετικο βαθμο. Το 1996 στα Ιμια σαφως και δεν το ειχε, καθως το δικο μας ΠΝ ειχε ειδη 8 πλοια ετοιμα, με εγκλωβισμενα τα μολις 5 τουρκικα στη περιοχη. Απλα δειλιασαν οι τουρκοι, για αυτο και επενεβησαν οι ΗΠΑ να παμε εμεις πισω. Το οτι η Βαριοπουλα υπηρχε απλα στα χαρτια σημαινει επισης οτι δεν κινητοποιηθηκαν, γιατι γνωριζαν οτι παλι δεν ειχαν το πλεονεκτημα. Ο ΕΣ, αν και σε καποιες περιπτωσεις ειχε απαρχαιωμενο υλικο, μπορουσε να το αξιωποιησει πανω απο τις επιχειρησιακες τους δυνατοτητες. Για αυτο ποτε δεν προχωρησε. Επισης βλεπουν τι γινεται με τις αναχαιτησεις, εστω και αν δεν εχουμε την πληρη επιχειρισιακη δυνατοτητα, λογψ ελλειψης ανταλλακτικων, καυσιμων...

Το αν θα ηταν καλυτερη προοπτικη για αυτους να μας επιτεθουν αν βγουμε απο την ΕΕ, τοτε κανεις ενα εξωφρενικο λαθος που δειχνει οτι απο στρατηγικη δεν ξερεις... πρωτα απο ολα θα ειναι καλυτερα για εμας, καθως θα ηταν πιο ευκολο για αλλη χωρα εκτος Ε.Ε. να προστρεξει να μας βοηθησει, καθως σε διαφορετικη περιπτωση δεν θα επετρεπαν σε καμια χωρα να επεμβει σε ενα ''ευρωπα'ι'κο προβλημα''. Επισης ολες οι χωρες της Ε.Ε. δεν εχουν καν την ισχυη της Ελλαδας, ακομα και το Η.Β. και Γαλλια που εχουν πυρηνικα οπλα. Αρα, οι ΗΠΑ θα αντιδρασουν μιας και εχουν πλησιασει εμας περισσοτερο, οπως και το Ισραηλ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 18:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Μια που σε βρηκα, ρε Μακεδών, εσύ τον επόμενο χρόνο περιμενεις την επάνοδο των Ελ, των Ηξώς και δεν συμμαζεύεται, ή δεν τα πιστεύεις αυτά;
Γιατί κάποιοι ομοιδεάτες σου περιμένουν πληθώρα διαστημοπλοίων το επόμενο διάστημα.



αληθεια, ποτε το υποστηριξε αυτο που λες ο ανθρωπος?
μηπως γινεσαι λιγο εριστικος αυτη τη στιγμη?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 19:06:24  Εμφάνιση Προφίλ
Απειλεί η Άγκυρα...- Τουρκική «τορπίλη» στην κυπριακή προεδρία της ΕΕ


Ο υπουργός Εξωτερικών της Τουρκίας δήλωσε την Τετάρτη ότι οι σχέσεις ανάμεσα στη χώρα του και την Ευρωπαϊκή Ένωση "θα παγώσουν", αν η Κύπρος αναλάβει την προεδρία της ΕΕ τον Ιούλιο του 2012, χωρίς να έχει υπάρξει λύση στο πρόβλημα της διαίρεσης της νήσου. "Αν η ελληνοκυπριακή πλευρά καθυστερήσει τις διαπραγματεύσεις και αναλάβει μόνη της την προεδρία της Ευρωπαϊκής Ένωσης τον Ιούλιο του 2012, αυτό θα σημάνει όχι μόνον ένα αδιέξοδο στο νησί, αλλά και ένα μπλοκάρισμα, ένα πάγωμα στις σχέσεις Τουρκίας - Ευρωπαϊκής Ένωσης" δήλωσε σε συνέντευξη Τύπου ο Αχμέτ Νταβούτογλου.


"Δεν είμαστε της γνώμης πως οι σχέσεις ανάμεσα στην Τουρκία και την ΕΕ, θα μπορέσουν να συνεχιστούν στην περίπτωση μιας προεδρίας της Νότιας Κύπρου, χωρίς να έχει λυθεί (το κυπριακό ζήτημα)" συνέχισε ο Τούρκος υπουργός, κατά τη συνέντευξη που έδωσε μαζί με τον Ουκρανό ομόλογό του, Κοστιάντιν Γκριστσένκο.
Ο Νταβούτογλου δήλωσε πως διατύπωσε "με σαφήνεια" τους φόβους του στον Ευρωπαίο επίτροπο αρμόδιο για τη Διεύρυνση, Στέφαν Φούλε, στη διάρκεια συνάντησης που είχαν την ίδια ημέρα στην Άγκυρα.


Πρώτο Θέμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 19:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
Σύγκληση Εθνικού Συμβουλίου Εξωτερικής Πολιτικής ζητεί η Ν.Δ.

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 13 Ιουλίου 2011, 14:54

Ο αντιπρόεδρος της Ν.Δ., Δημήτρης Αβραμόπουλος, απέστειλε σήμερα επιστολή στον υπουργό Εξωτερικών, Σταύρο Λαμπρινίδη, με την οποία του ζητεί την έκτακτη σύγκληση του Εθνικού Συμβουλίου Εξωτερικής Πολιτικής.

«Η κινητικότητα που παρατηρείται, τον τελευταίο καιρό, στο Αιγαίο και στο θέμα της υφαλοκρηπίδας έχει δημιουργήσει μια ιδιαίτερα λεπτή κατάσταση, την οποία πρέπει συνολικά να εξετάσουμε και υπό το φως των εξελίξεων στο Κυπριακό, μια περίοδο που η χώρα μας διέρχεται τη μεγαλύτερη οικονομική και κοινωνική κρίση των τελευταίων δεκαετιών» αναφέρει -μεταξύ άλλων- στην επιστολή του ο κ. Αβραμόπουλος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2011, 21:41:22  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακαλώ συνεχίστε εδώ περί χριστιανισμού και ελληνισμού.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11144

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ulisse
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
104 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 09:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ulisse
quote:

Παρακαλώ συνεχίστε εδώ περί χριστιανισμού και ελληνισμού.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11144




+10000000000000000000000000000000 και απο εμένα

θλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 10:56:13  Εμφάνιση Προφίλ
Εγκατάλειψη στις Ένοπλες Δυνάμεις

του Ευθ. Π. Πετρου

Τα θλιβερά φαινόμενα που πλήττουν τη σημερινή Ελλάδα, έχουν πρωταρχικά αποδυναμώσει τις Ένοπλες Δυνάμεις και τον κορμό ασφαλείας της χώρας. Απειλητικά σύννεφα έχουν μαζευτεί στην ευρύτερη περιοχή μας, ενώ ο τουρκικός επεκτατισμός παραμένει απέναντι στις ακτές των νησιών μας ενδεδυμένος την πιο απατηλή περιβολή του, φιλοτεχνημένη από τον νεο-οθωμανιστή Νταβούταγλου.

Την ίδια στιγμή η ελληνική πολιτική σκηνή παραμένει υπό κατάληψη από το σάπιο μεταπολιτευτικό κατεστημένο που αρνείται να αποδεχθεί το νομοτελειακό του τέλος, ενώ ένας πεπλανημένος λαός αφημένος χωρίς στόχους χωρίς ιδανικά και χωρίς ηγεσία, αδυνατεί να βρει το δρόμο του, δολιχοδρομώντας σε δρόμους και σε πλατείες.

Ήταν κάτι τέτοιες στιγμές που η Ελλάδα στρεφόταν προς το στρατευμένο κομμάτι της κοινωνίας και ζητούσε από αυτό την λύση. Η οργάνωση, η ικανότητα και το υψηλό αίσθημα καθήκοντος είχαν οδηγήσει τα βήματα των επαναστάσεων στον 20ο αιώνα, με αρχή το 1909.

Ας δεχθούμε ότι πλέον οι καιροί άλλαξαν. Ότι οι εποχές δεν είναι κατάλληλες για στρατιωτικές παρεμβάσεις. Και πάλι ο Στρατός έχει να παίξει έναν σημαντικό ρόλο εγγυώμενος την σταθερότητα και την εδαφική ακεραιότητα της πατρίδας, κι ακόμη ακόμη ως εργαλείο για την διεθνή πολιτική της χώρας,

Είναι άραγε σε θέση σήμερα οι Ένοπλες Δυνάμεις να διαδραματίσουν αυτό το ρόλο;

Ζούμε τα τελευταία χρόνια μια συστηματική υποβάθμιση. Μιαν εγκατάλειψη και μια προσπάθεια να συνδεθούν στη συνείδησή μας οι στρατιωτικές δαπάνες με τη διαφθορά και την οικονομική κατάρρευση της χώρας. Αλλά αν το χρέος ανέρχεται στα 400 δις ευρώ όπως λέγουν, ασφαλώς και δεν οφείλεται στους εξοπλισμούς οι οποίοι με το ζόρι έφθασαν τα 30 δις την τελευταία 20ετία.

Όχι πως δεν το γνωρίζουν, αλλά τους βολεύει πολλαπλά να φορτώνουν εκεί τις ευθύνες. Γιατί, όχι μόνον αποπρσανατολίζουν τον κόσμο ως προς τους πραγματικούς υπευθύνους για την οικονομία, αλλά και απαξιώνουν τον πλέον δημοφιλή και αξιόπιστο θεσμό της χώρας. Γιατί άραγε σταμάτησαν να γίνονται αυτές οι δημοσκοπήσεις; Είναι προφανές ότι δεν άρεσε σε κάποιους το γεγονός ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις και η Εκκλησία ήσαν οι θεσμοί που αναδεικνύονταν από αυτές.

Έτσι σήμερα έχουμε φθάσει στο σημείο να αναρωτιώμαστε αν και κατά πόσον μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτόν τον Στρατό για την επιτέλεση της κύριας αποστολής του. Για την προστασία των εθνικών συνόρων. Με άρματα μάχης τα οποία έχουν αφεθεί χωρίς πυρομαχικά, με συστήματα εγκατελελειμμένα χωρίς ανταλλακτικά και χωρίς συντήρηση, με προσωπικό που αντιμετωπίζει την διαρκή οικονομική υποβάθμιση και με τον συνδικαλισμό να αποτελεί βραδυφλεγή βόμβα στα θεμέλια της πειθαρχίας, ο Στρατός σήμερα απέχει πολύ από την εικόνα που θέλουν να περιγράφουν οι φαμαφρονικές δηλώσεις ανευθύνων πολιτικών στις -επίσης υοβαθμισμένες- παρελάσεις των εθνικών επετείων.

Το τραγικό είναι ότι αυτοί οι ίδιοι πολιτικοί που ομιλούν για το «αξιόμαχο» και το «υψηλό φρόνημα» των Ενόπλων Δυνάμεων, είναι αυτοί που τις έχουν καταδικάσει στην εγκατάλειψη και την υποβάθμιση.

Τέτοιες στιγμές θα περιμέναμε από τη στρατιωτική ηγεσία να αρθεί στο ύψος των περιστάσεων και να ξεκαθαρίσει τουλάχιστον την πραγματικότητα απέναντι στην πολιτική ηγεσία και απέναντι στον ελληνικό λαό.

Γιατί σε περίπτωση που οι εξελίξεις δεν είναι ευνοϊκές σε αυτούς θα καταλογισθούν οι ευθύνες. Και η φύλη πολιτική ηγεσία θα έχει κάθε λόγο να επιχαίρει και θα έχει αποκτήσει νέες δυνατότητες να συνεχίσει να αποπροσανατολίζει τον ελληνικό λαό.


elkosmos.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO33
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 13:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO33
ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ:

Ενδεχόμενο μερικής αδυναμίας πληρωμών, εκτιμά ο πρωθυπουργός
«Η ανασφάλεια τρομάζει τους επενδυτές… χρειάζεται σύντομα η απόφαση για το β’ πακέτο στήριξης» δήλωσε ο Γ. Παπανδρέου στους FT Γερμανίας.


Στο ενδεχόμενο μερικής αδυναμίας πληρωμών, η οποία όμως δεν θα πρέπει να διαρκέσει περισσότερο από 15 ημέρες, αναφέρεται ο Γιώργος Παπανδρέου, σε δηλώσεις του στη γερμανική έκδοση των Financial Times.

Σύμφωνα με τη μετάφραση που απέστειλε αργά το βράδυ της Τετάρτης το πρωθυπουργικό γραφείο, ο κ. Παπανδρέου δηλώνει ότι «θεωρητικά μπορεί να διαρκέσει δύο εβδομάδες ή περισσότερο, προκαλώντας έτσι πολύ μεγαλύτερη ζημιά».

Ο πρωθυπουργός, καλεί την ΕΕ και το ΔΝΤ να επισπεύσουν τη λήψη αποφάσεων για το δεύτερο πακέτο στήριξης της Ελλάδας.

«Η ατμόσφαιρα που επικρατεί δεν μας βοηθά να βγούμε από την κρίση», τονίζει και υπογραμμίζει πως η ανασφάλεια τρομάζει τους επενδυτές. Αν δεν έχουμε σύντομα την απόφαση ότι το δεύτερο πρόγραμμα θα προστατεύσει την Ελλάδα τότε θα υπονομευτεί το ίδιο το πρόγραμμα, αναφέρει χαρακτηριστικά.

Θετικός εμφανίζεται έναντι των σχεδίων εταίρων της Ευρωζώνης για επαναγορά μέρους του χρέους από την ίδια την Ελλάδα με κεφάλαια του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας EFSF, στο 50% της ονομαστικής αξίας των ομολόγων.

Δυστυχώς, η Ευρώπη καθυστέρησε να ανταποκριθεί ακολουθώντας τα γεγονότα, παρά προλαβαίνοντας τις εξελίξεις, τονίζει σε γραπτή του δήλωση, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ηλίας Μόσιαλος και προσθέτει ότι ήρθε η ώρα των αποφάσεων και αναφέρει ότι ο πρωθυπουργός εδώ και 18 μήνες έχει διατυπώσει σειρά προτάσεων για μια βιώσιμη λύση στο πρόβλημα.

Λογική η συμμετοχή ιδιωτών

Ο πρωθυπουργός ζητάει δε, να σταματήσουν οι έριδες μεταξύ Ταμείου και ΕΕ σχετικά με τη βοήθεια στην Ελλάδα και θεωρεί λογική τη συμμετοχή ιδιωτών στο ελληνικό χρέος.

«Όσο πιο αποφασιστικά δοθεί τώρα το μήνυμα ότι λαμβάνεται μέριμνα για το πρόβλημα, τόσο γρηγορότερα θα μπορέσουμε να επανέλθουμε στην αγορά», δηλώνει ο Γιώργος Παπανδρέου.

Σε άλλο απόσπασμα προαναγγέλλει την πρόσληψη ιδιωτικών εταιρειών που θα αναλάβουν την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής. «Δέκα τέσσερις χιλιάδες άνθρωποι στην Ελλάδα χρωστάνε πάνω από 36 δισ. ευρώ» αναφέρει χαρακτηριστικά ο κ. Παπανδρέου.

Θα ανατεθεί σε ιδιώτες η είσπραξη φόρων

Παράλληλα, ο πρωθυπουργός προαναγγέλλει ότι θα κινητοποιήσει ιδιωτικές εταιρείες, προκειμένου να ελέγξει τη μη καταβολή φόρων και τη φοροδιαφυγή στην Ελλάδα.

"Υπάρχουν στην Ελλάδα 14.000 άνθρωποι, που όλοι μαζί χρωστούν στο κράτος περίπου 36 δισ. ευρώ φόρους», δήλωσε και πρόσθεσε:

«Σ' αυτή την ομάδα πρόκειται να επικεντρωθεί τώρα ο υπουργός Οικονομικών. Πιθανόν να αναθέσουμε αυτό το έργο σε ιδιωτικές εταιρείες. Γιατί έχουμε την εντύπωση ότι η διοικητική μηχανή δεν μπορεί να το κάνει και δεν αποδείχτηκε ιδιαίτερα αποτελεσματική σ' αυτό το έργο», λέει ο κ. Παπανδρέου.

Ο πρωθυπουργός παραδέχεται ότι «ο μηχανισμός του Δημοσίου είναι πολύ γραφειοκρατικός και αδιαφανής» και σημειώνει ότι «χρειάζονται βαθιές διοικητικές μεταρρυθμίσεις, με τις οποίες πρέπει να αλλάξει κανείς ριζικά νοοτροπίες».

Το δημοσίευμα υπενθυμίζει, ότι ο κ. Παπανδρέου από την ανάληψη των καθηκόντων του αναφέρεται σε γιατρούς και ιδιοκτήτες επαύλεων με πισίνες στην Αθήνα, που δεν πληρώνουν φόρους. Το δημοσίευμα της εφημερίδας FTD επισημαίνει ότι η χώρα πληρώνει το τίμημα της απουσίας μιας λειτουργικής φορολογικής διοίκησης και επιπλέον της άνθησης της διαφθοράς.

Σ' αυτά προστίθεται το γεγονός ότι η Δικαιοσύνη δεν είναι σε θέση να τιμωρήσει τις φορολογικές παραβάσεις. Το πρόβλημα είναι τεράστιο, γράφει η εφημερίδα και παραπέμπει σε στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών ότι συνολικά 900.000 Έλληνες περίπου χρωστούν φόρους μικρού αριθμού, που συνολικά ανέρχονται σε πολλά δισεκατομμύρια.

Κατά την εφημερίδα, ο πρωθυπουργός θεωρεί ότι η εθνική φορολογική διοίκηση απλούστατα δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με την είσπραξη αυτών των ποσών. «Οι 900.000 φορολογικοί οφειλέτες θα ήταν ένα τεράστιο έργο, που πιθανόν να διαρκούσε 30 χρόνια», λέει ο κ. Παπανδρέου.

Παράλληλα, ο κ. Παπανδρέου παραδέχεται ότι «έχουμε μεγάλο πρόβλημα με το δικαστικό μας σύστημα». Ο πρωθυπουργός αναφέρει επ΄ αυτού ότι «το σύστημα δικαιοσύνης λειτουργεί ως εξής: όποιος χρωστά φόρους και δικάζεται γι’ αυτό, συχνά παίρνει αναστολή τριών ετών, στη διάρκεια της οποίας δεν πληρώνει τίποτα. Στη συνέχεια, συχνά του επιβάλλεται ένα μικρό πρόστιμο ή του δίνεται ακόμα περισσότερος χρόνος».

Εκτός από τη μη καταβολή και είσπραξη φόρων, η χώρα αντιμετωπίζει και το πρόβλημα της διαφυγής κεφαλαίων στο εξωτερικό. «Υπάρχει φοροδιαφυγή προς την Ελβετία», δηλώνει ο κ. Παπανδρέου, προσθέτοντας ότι «γι΄ αυτό και συνομιλούμε με την Ελβετία, όπως άλλωστε και η Γερμανία».

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 15:13:54  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΑΙΔΙΑ Ο ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΥΤΟΣ!!!ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!ΕΣΣΑΙΤΕ ΗΜΑΡ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 15:18:00  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΣΣΕΤΑΙ*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 18:53:27  Εμφάνιση Προφίλ
τι θα γίνει τότε?

Και εγώ έλεγα ο Ιουνης θα είναι δυνατός μήνας και ο Ιούλιος ακόμα χειρότερα αλλά.... όχι κάτι ακόμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 19:10:22  Εμφάνιση Προφίλ
Να μην ξεχνάμε ότι οι Τούρκοι θα μάθουν το μυστικό 3 μέρες πριν από εμάς. Αλήθεια ποιο να είναι αυτό?

8 Μαίου, Μέρα μεσημέρι σαν να έσβησε κάποιος τα φώτα και σκοτείνιασε η Τουρκία και όλοι μαζί με μια φωνή, ο εκ πενίας βασιλεύς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 19:19:02  Εμφάνιση Προφίλ
χρεωκοπία μας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 19:36:07  Εμφάνιση Προφίλ
Μόσχα: "Δίναμε 25 δισ ευρώ και ο Γιώργος μιλούσε για οικολογία"!

Eπικίνδυνη τροπή για τα ελληνικά συμφέροντα αρχίζει και λαμβάνει η κρίση που υπάρχει στις ελληνορωσικές σχέσεις. Η ακύρωση της επίσκεψης του ΥΠΕΞ Σταύρου Λαμπρινίδη στην Μόσχα με αίτημα της ρωσικής πλευράς λόγω "μη ύπαρξης αντικειμένου στις ελληνορωσικές σχέσεις" (!) είναι απίστευτη. Θύμισε την αντίστοιχη ακύρωση της επίσκεψη Γκρομίκο, του τότε ΥΠΕΞ της ΕΣΣΔ, πριν τις εκλογές του 1989 στην Αθήνα, όταν η τότε κυβέρνηση Α.Παπανδρέου, έπνεε τα λοίσθια.

Αλλά υπήρξε και δεύτερο κτύπημα από την Μόσχα: Σε συνέντευξή του ο Ιβάν Σαββίδης, βουλευτής της Κρατικής Δούμας και πρόεδρος της Ομοσπονδίας της Ομοσπονδίας Ελληνικών Κοινοτήτων Ρωσίας στην «Ελευθεροτυπία» είναι πραγματικός "καταπέλτης". Μιλάει για "χαμηλότοκο δάνειο 25 δισ. ευρώ που θα προσέφερε στον Γ.Παπανδρέου ο Β.Πούτιν, για να γλυτώσι η χώρα από το Μνημόνιο (να σημειώσουμε ότι ο Γ.Παπανδρέου στην σύκσεψη των πολιτικών αρχηγών είχε αρνηθεί ότι ο οποιοσδήποτε του είχε προτείνει οικονομική βοήθεια και για τον λόγο αυτό "Αναγκάστηκε να υπογράψει το Μνημόνιο"), αλλά αντί να τεθεί τέτοιο ζήτημα, ο Γ.Παπανδρέου του μιλούσε για ... οικολογία!

Στην συνέντευξή του ο ελληνικής καταγωγής Ρώσος βουλευτής, πειργράφει με λεπτομέρειες το φιάσκο της επίσκεψης Παπανδρέου στην Μόσχα τουν Φεβρουάριο του 2010, όταν ο Β.Πούτιν περίμενε με το πακέτο των δισεκατομμυρίων ευρώ τον Γ.Παπανδρέου και εισέπραξε μια ... εκκωφαντική αδιαφορία, αφού ο Έλληνας πρωθυπουργός για το μόνο που του μιλούσε, κατά βάση ήταν ... οικολογικά θέματα!

Σύμφωνα με τον Ιβάν Σαββίδη η Ρωσία ήταν έτοιμη από τις αρχές του 2010 κιόλας να παράσχει δάνειο με ευνοϊκούς όρους στην Ελλάδα, πλην όμως υπήρχε ο «αστάθμητος» παράγοντας Γιώργος Παπανδρέου ο οποίος φρόντισε να «βραχυκυκλώσει» όλες τις διαδικασίες που μπορεί να οδηγούσαν στη λήψη του δανείου, στις δύσκολες εκείνες ώρες, που η Ελλάδα χρειαζόταν επειγόντως ρευστότητα.

«Ήρθε ο Παπανδρέου στη Ρωσία πέρυσι τον Φεβρουάριο, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ήρθε. Ο ηγέτης της Ρωσίας ήταν έτοιμος να δώσει 25 δισ. ευρώ, δεν έχω λόγο να μην το πω δημοσίως, γιατί έχω ο ίδιος γνώση του ζητήματος. Και ήταν μάλιστα έτοιμος να τα δώσει ως πρώτη δόση βοήθειας στην Ελλάδα, όμως, δυστυχώς... Ήταν δάνειο με χαμηλό επιτόκιο, οι λεπτομέρειες δεν έχουν πια σημασία, αφού προφανώς οι Αμερικανοί, το ΔΝΤ και η Ε.Ε. είπαν όχι. Τότε γιατί ήρθε στη Μόσχα ο Παπανδρέου; Για να δει ο ελληνικός λαός ότι συναντιέται με τον Πούτιν;», δήλωσε ο Ιβάν Σαββίδης.


Έτσι τις δραματικές εκείνες ώρες όπου δηλώσεις περί «Τιτανικού» είχαν φροντίσει να τινάξουν στον αέρα την πιστοληπτική εγκυρότητα της Ελλάδας, και ο πρωθυπουργός της Ρωσίας ήταν έτοιμος να ακούσει τον Έλληνα ομόλογό του ο τελευταίος προτίμησε, σύμφωνα με τον Ι. Σαββίδη να του μιλήσει για τις οικολογικές του ανησυχίες!

«Δεν είναι μυστικό ότι εγώ κανόνισα την κατ' ιδίαν συνάντηση, ζητήθηκε η βοήθειά μου από την ελληνική πλευρά. Το πρωί συναντήθηκα με τον Παπανδρέου στην Κρατική Δούμα, μείναμε οι δυο μας με τον μεταφραστή και του είπα ότι δεν χρειάζεται να προβληματίζεται για τίποτε, ότι ο Πούτιν έχει καλή και θετική διάθεση, γι' αυτό και θα προτείνει να μείνουν μόνοι τους κι εφόσον δώσει κι αυτός τη συγκατάθεσή του, μπορεί να του θέσει οποιοδήποτε ζήτημα θεωρεί χρήσιμο. Ηταν έτοιμος να ακούσει τα πάντα» υποστήριξε ο κ. Σαββίδης, υπογραμμίζοντας ότι η συνομιλία κράτησε τελικά μόλις 20 λεπτά και λίγο αργότερα ενημερώθηκε από το Κρεμλίνο «ότι κατά τη διάρκειά της ο Παπανδρέου ουσιαστικά δεν έκανε απολύτως καμία ερώτηση, ούτε έθεσε θέμα ανάπτυξης οικονομικών ή στρατηγικών σχέσεων, αλλά μιλούσε για τα ... οικολογικά προβλήματα της Ελλάδας»!

Σύμφωνα με τον ηγέτη των ομογενών της Ρωσίας, ο Β. Πούτιν είχε νωρίτερα σε ένδειξη καλής θέλησης ορίσει ως υπεύθυνο για την υλοποίηση των διμερών συμφωνιών τον Ιγκορ Σέτσιν, «έναν από τους ισχυρότερους αντιπροέδρους της ρωσικής κυβέρνησης, ο οποίος επιβλέπει ολόκληρο το ενεργειακό σύμπλεγμα και τη βαριά βιομηχανία μηχανοκατασκευών».

Αυτό σήμαινε ότι η Ρωσία είναι έτοιμη για άμεση συμφωνία και επιτάχυνση των διαδικασιών, όμως η Ελλάδα δεν έδειξε καμία διάθεση και «το ίδιο βράδυ πήγα στο προεδρικό ξενοδοχείο "Πρέζιντεντ" όπου έμενε ο Παπανδρέου, και τον ρώτησα: Πείτε μου σας παρακαλώ, γιατί ήρθατε και γιατί χρειαζόταν η κατ' ιδίαν συνάντηση, γιατί μου ζητήσατε βοήθεια, για να με δυσφημήσετε;».

Κατά τις εκτιμήσεις του ομογενή πολιτικού, «η αντίδραση που ακολούθησε είναι πλέον προς την αντίθετη κατεύθυνση» και έτσι μπορεί να εξηγηθεί και η πρόσφατη αναβολή της προγραμματισμένης για τις 5 Ιουλίου επίσκεψης Λαμπρινίδη στη Μόσχα, έπειτα από ρωσική πρωτοβουλία και με διατύπωση πρωτοφανών αιχμών για έλλειψη περιεχομένου στις διμερείς επαφές.

Σύμφωνα με τον Ι. Σαββίδη, το Κρεμλίνο ζήτησε να εξηγηθεί στον πρωθυπουργό ότι θα μπορούσε να ζητήσει οποιαδήποτε διευκόλυνση ήθελε, έστω και τηλεφωνικά, από τον Β. Πούτιν, γι' αυτό και αργότερα προτάθηκε να χορηγηθεί δάνειο, «που θα πληρωθεί εν μέρει με κρατικές δεσμεύσεις και εν μέρει με αγροτικά προϊόντα», έτσι ώστε να υλοποιηθεί το συμβόλαιο αγοράς τεθωρακισμένων οχημάτων μεταφοράς προσωπικού από τη Ρωσία, όμως και η πρόταση αυτή απορρίφθηκε".

Πρόκειται για την διακρατική συμφωνία προμήθειας των BMP-3HEL. Βέβαια το παράδοξο θα ήταν να την προχωρήσει η κυβέρνηση Παπανδρέου. Εδώ αρνήθηκε να συζητήσει για χαμηλότοκο δάνειο 25 δισ. ευρώ θα συζητούσε να δώσει 1,2 δισ. ευρώ, έστω και αν υπήρχε κρατική δέσμευση;

Οι ελληνικές επιλογές οδηγούν, κατά τον Ι. Σαββίδη, στη σταδιακή μεγιστοποίηση των ρωσοτουρκικών σχέσεων, καθώς «στο φόντο μιας Ελλάδας που αδυνατίζει και όλο και περισσότερο αποστρέφει το πρόσωπό της από τη Ρωσία, όλο και ενεργότερα η τουρκική οικονομία συνεταιρίζεται με τη ρωσική και η Τουρκία ισχυροποιείται», εξέλιξη, που «θα είναι το χειρότερο έγκλημα για πολλές χιλιετίες. Και τότε δεν θα μπορούμε πλέον τίποτε να διορθώσουμε».

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 19:38:53  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.on-news.gr/2011/07/blog-post_3899.html

δεν θα προλαβουν ομως!!!χαχχα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 20:08:57  Εμφάνιση Προφίλ
To PKK μακέλεψε σε ενέδρα,Τούρκους στρατιώτες


ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΩΣΤΙΔΗΣ

Σοκ έχει προκληθεί στην Τουρκία από την πρωτοφανή επίθεση του PKK σε κομβόι του τουρκικού στρατού.
Αντάρτες του PKK επιτέθηκαν σε στρατιώτες που περιπολούσαν στην περιοχή Σίλβαν στο Ντιγιαρμπακίρ της Νοτιοανατολικής Τουρκίας. Από την επίθεση σκοτώθηκαν 13 τούρκοι στρατιώτες και τραυματίστηκαν 7 άλλοι.
Η επίθεση θεωρείται πρωτοφανή διότι το PKK συνήθως επιτίθεται τη νύχτα ενώ αυτή τη φορά η ένοπλη σύγκρουση ξεκίνησε το μεσημέρι
Τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης αναφέρουν ότι οι συγκρούσεις στην περιοχή συνεχίζονται. Ηδη με ελικόπτερα μεταφέρονται ειδικές δυνάμεις στο Ντιγιαρμπακίρ για ενίσχυση.
Στην Άγκυρα έχει προκληθεί αναστάτωση. Ο Ερντογάν μόλις είχε φύγει από το γραφείο του για να πάει στο αεροδρόμιο για να ταξιδέψει στην Κων/πολη. Μόλις έφτασε η είδηση της επίθεσης , ο τούρκος πρωθυπουργός στις 17:55 πληροφορήθηκε τα νεά και ακύρωσε το ταξίδι του.
Αμέσως κάλεσε για έκτακτη σύσκεψη τους αρμόδιους για να συζητηθούν οι εξελίξεις. Στη σύσκεψη συμμετέχουν o Eρντογάν, ο αντιπρόεδρος Μπεσίρ Αταλάϊ, ο Υπουργός Εσωτερικών Ιντρίς Ναίμ Σαχίν, ο αρχηγός των τουρκικών Ενόπλων Δυνάμεων Ισίκ Κοσάνερ, ο αρχηγός της στρατοχωροφυλακής Νετζντέτ Οζέλ, και ο αρχηγός των μυστικών υπηρεσιών ΜΙΤ Χακάν Φιντάν.


onalert.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 20:29:59  Εμφάνιση Προφίλ
Άν τα έχουν κανονίσει μισά μισά τα πετρέλαια και φυσικά αέρια τότε γιατί να επιτεθούν τότε οι Τούρκοι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2011, 23:38:55  Εμφάνιση Προφίλ
γιατι δεν θελουμε εμεις μισα μισα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy