ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2015, 21:32:43  Εμφάνιση Προφίλ
To 2008 η Ζιμπάμπουε κυκλοφόρησε χαρτονόμισμα των 100 δισεκατομμυρίων δολαρίων.
Με τον πληθωρισμό να εκτοξεύεται στο 2.200.000% (ετσι για την ιστορία)

Σενάρια άτακτης χρεωκοπίας βλέπουν διεθνή μέσα για την Ελλάδα,
ή αλλαγή στάσης της Ευρώπης στο παρά 1'
και το παράδοξο, η κυβέρνηση να αλλάξει το "ΟΧΙ"... με "ΝΑΙ"!

Αυτη την εβδομάδα θα δούμε πολλά.
Πως το ειπε ο Tusk ? "The game is over"
μάλλον "the game has just begun"

Θα μου πεις, πως μπορούμε να βρούμε το δρόμο για την Ιθάκη
μετά απο τόσα χρόνια Μύκονο...
(που λένε και οι πιτσιρικάδες στα social media)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2015, 22:13:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Δεν ειπα να μη γίνει δημοψήφισμα, είπα οτι η κυβέρνηση που το κάνει είναι εγκληματίες που πρέπει να στηθούνε στον τοίχο και να εκτελεστούν. Απλά για να είμαστε ξεκάθαροι.
Εμφύλιος δε χρειάζεται. Όμως η κυβέρνηση αυτή με άλλους προδότες των προηγούμενων, πρέπει να εκτελεστούν.
Είναι το μοναδικό δίκαιο.
Να χυθεί αίμα.

...

Προσωπικά μια δικτατορική κυβέρνηση πατριωτών, δεν θα μου φαινόταν άσχημη ιδέα, καθόλου. Πλην όμως δεν ξέρω ποιοι θα ήταν τέτοιοι "πατριώτες" γιατί σίγουρα δεν θα ήταν οι Κασιδιάριδες, τύπου-καρατζαφέριδες κοκ.
Μια κομμουνιστική κυβέρνηση ΚΚΕ μπορεί και να τη δεχόμουν, δεδομενου οτι είναι οι μοναδικοί σοβαροί στο κοινοβούλιο και μου έχουν αφήσει και καλές εντύπωσης από όσους από αυτούς έχω γνωρίσει απο κοντά. Όμως επειδή κατατάσσονται και αυτοί στο αριστερό τόξο, δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την έκβαση ενός τέτοιου καθεστώτος.


Προς το παρον, θεωρώ καλύτερο απλά να πέσει η κυβέρνηση Τσίπρα και να βγει μια άλλη η οποία δεν θα περιλαμβάνει καμία αριστερή ή αριστερίζουσα δύναμη.



Ασε με να υποθέσω κάτι: Ετρεξες στο διπλανό σου ΑΤΜ να σηκώσεις οτι μπορείς, το βρήκες άδειο ή με καμμιά ουρά 50 τρομαγμένων ποντικών, και γυρίσες πίσω. Και κάπου στο δρόμο σκέφτηκες να γράψεις τα παραπάνω; :D


Όχι δε πήγα... Θεωρώ ηλίθιο το οτι διάφορι πήγαν να σηκώσουν τα λεφτά τους, γιατί αν θεωρήσουμε οτι όλοι αυτοί δεν θέλουν να επιστρέψουμε στη δραχμή, αν πάνε όλοι να σηκώσουν μαζικά τα χρήματά τους, αυτό ακριβώς θα συμβεί. Και προσωπικά δεν πιστευω οτι ο ελληνικός λαός θα ψηφίσει δραχμή. Ή δεν θέλω να το πιστεύω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 02:52:24  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακολουθώ εδώ και ώρες,τις εξελίξεις.

Διάβασα τις δηλώσεις των πολιτικών και δημοσιογράφων στο BBC,στο Reuters αλλά και στα ελληνικά portals.

Είδα και τις τοποθετήσεις στη Βουλή.

Δεν θεωρώ ικανό, κανένα από τους πολιτικούς που έχουμε αυτήν τη στιγμή.
Επιπροσθέτως δεν θεωρώ το λαό μας μορφωμένο,πόσο μάλλον πεπαιδευμένο.

Αν πίστευα ότι υπάρχει έστω και ένας κατάλληλος,που να μπορούσε και να ήθελε, να πάρει μια απόφαση για όλους,θα πρότεινα να του μεταβιβάσουμε την ευθύνη για την τύχη της χώρας.
Δυστυχώς έχουμε έλλειψη από Καραισκάκηδες και Καποδίστριες...

Ο πρώτος πολεμούσε τις μάχες των προσκυνημένων και δειλών στη θέση τους... και ο δεύτερος,έπαιρνε τις αποφάσεις, όταν οι Έλληνες του τότε, δεν μπορούσαν να χαράξουν πορεία συγκρότησης έθνους, λόγω αμορφωσιάς...

Είναι λάθος να συγκρίνουμε την Ελλάδα του σήμερα με την αρχαία.
Είναι άδικη για το σήμερα η σύγκριση,βλέπετε.Ανόμοια τα μεγέθη.

Γι' αυτό τη συγκρίνω με την προ διακοσίων ετών, Ελλάδα.Συχωρέστε με.
Η απόσταση, σε ισχύ, της σημερινής από τις μεγάλες δυνάμεις του τώρα, είναι συγκρίσιμη με την τότε Ελλάδα και τις τότε μεγάλες δυνάμεις.

Οι ομοιότητες των γεγονότων,πολιτικών και οικονομικών ,μεγάλες.
Η ιστορία έχει την τάση να επαναλαμβάνεται,αλλά καμμιά φορά ,όπως τώρα.., με εκνευριστική εμμονή.

Όπως τότε, ένα παρτίδο είναι με την μια μεγάλη δύναμη,προσμένοντας υποστήριξη,ένα με την άλλη και ούτω καθεξής.
Ρωσσόφιλοι,Αμερικανόφιλοι,Ευρωλιγούρηδες,Ευρωμάχοι,Γερμανόφιλοι,Γερμανομάχοι,..,όλοι κατέχουν τη μοναδική αλήθεια.Μόνο αυτοί ξέρουν το δρόμο της ..σωτηρίας.
Όλοι παίζουν το ρόλο του Πρίγκηπα Μαυροκορδάτου που καπέλωσε ότι ρόλο και οφίτσιο υπήρχε στην Ελλάδα του τότε.
Χάριν μιας ευρωπαικής κουλτούρας.Που λίγα χρόνια μετά ξεφτίλισε την Ελλάδα του τότε, με την παρουσία του αγγλικού στόλου στον Πειραιά,για χάρη του Πασίφικο.

Για χάρη των σημερινών "Πασίφικο" συμβαίνει ότι συμβαίνει και σήμερα.
Κατ' αναλογία βέβαια.

Μη με παρεξηγήσετε.Δεν τα έχω με την Ευρώπη.Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού.
Με εμάς χολώνομαι.

Που αφού έχουμε φτάσει στο αμήν,ακούμε κρετίνους και προδότες.Προδότες και κρετίνους.
Μερικοί μάλιστα είναι και από τα δυο.Και κρετίνοι και προδότες.

Όταν ένας λαός έχει φτάσει στο σημείο να πληρώνει, τα αποτελέσματα των επιλογών, αυτών που επέλεξε να τον αντιπροσωπεύουν, -διότι σε αυτό το σημείο είμαστε- με ένα μαγικό τρόπο απαλλάσεται από το βάρος αυτών των επιλογών.Διότι πληρώνει τις συνέπειες αυτών.Δικαίως.

Το μαζί τα φάγαμε είναι ύβρις.
Ο πουσταρ@ς που το είπε, θέλει κρέμασμα.Σαφέστατα.
Το γεγονός όμως, ότι μαζί τα πληρώνουμε και θα τα πληρώνουμε, για πολύ ακόμη,ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ.
Είναι κάτι που αφήσαμε να γίνει.Με την ανοχή μας,ή ακόμη και με την προτροπή μας...

Και ξέρετε τι απομένει μονάχα?
Από εδώ και εμπρός να αναλάβουμε την ευθύνη των επιλογών μας.Άμεσα.Χωρίς δικαιολογίες.

Αυτή είναι η μόνη υπηρεσία που προσέφερε στην χώρα ο Τσίπρας και η υπόλοιπη ανίκανη παρέα του.Ένα δημοψήφισμα που συμβολίζει την ανάληψη ευθύνης από όλους....Ανεξαρτήτως του διπόλου που τίθεται ως ερώτημα.Ο συμβολισμός είναι ο ίδιος...

Ας πάει λοιπόν ο Dr π.χ. να ψηφίσει ευρώ πάσει θυσία...
Ο Κατσιφάρας δραχμή πάσει θυσία...
Και ο καθένας από εμάς παρομοίως, ότι τον φωτίσει το μυαλό που κουβαλάει.
Και από την επόμενη μέρα ,ανεξαρτήτως αποτελέσματος, ας επωμισθούμε το βάρος των επιλογών μας.
Διότι δεν μένει τίποτα άλλο.

Η νέα Ρώμη είναι εδώ.Με σήμα το χαρτονόμισμα.Προελαύνει.Θέλουμε ,δε θέλουμε.

Πολεμήστε την ή αποδεχτείτε την.Αναλόγως αρχών και πιστεύω ,του καθενός.

Αν επιλέξετε εσωτερική διαμάχη,όμως, δεν θα δείτε καν αν τελικά επικρατήσει αυτή, ή τα σημερινά έθνη-κράτη.
Διότι δεν θα είμαστε καν εκεί, για να δούμε το τέλος του έργου.
Το όποιο τέλος.

Καλό κουράγιο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 12:10:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ο "Ελεύθερος" ... και οι "φοβισμένοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 12:45:33  Εμφάνιση Προφίλ
Πραγματικά Αιθεροβάμων, ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι το θέμα, μου είναι ακατανόητος. Ελεύθεροι ως προς τι, και σκλάβοι ως προς τι.

Εγώ θα έλεγα... ο άπορος και οι αγχωμένοι μη του μοιάσουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 14:24:53  Εμφάνιση Προφίλ
Κατσανέβας. Ο Κατσιφάρας έχει πεθάνει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 14:27:16  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτή η ανάλυση, είναι όλα τα...λεφτά!!!


Η φράση του Γιάννη Βαρουφάκη ότι μπορεί μέχρι την Τρίτη να υπάρξει συμφωνία και άρα να εισηγηθεί στο λαό το ΝΑΙ ο ΣΥΡΙΖΑ δίνει όλες τις απαντήσεις…

Το σχέδιο πλέον έγινε κατανοητό στην πλειοψηφία του ελληνικού λαού!

1. Τρομοκρατούμε τον ελληνικό λαό με ATM, σούπερ μάρκετ κλπ.

2. Παίζουμε σκληρά το ΟΧΙ για να μη χάσουμε τον μανδύα της “αριστεράς”.

3. Οι κακοί θεσμοί μας τιμωρούν προς στιγμή λέγοντας ότι δεν υπάρχει παράταση!

4. Το κλίμα τρομοκρατίας εντός των συνόρων εντείνεται.

5. Οι δανειστές φοβούμενοι δήθεν το επερχόμενο Grexit κάνουν ένα βήμα πίσω και επιτυγχάνεται συμφωνία!

6. Η ελληνική κυβέρνηση καταγράφει “επιτυχία” αφού αποφεύγει την καταστροφική σύγκρουση και βάζει φρένο στο κλίμα τρομοκρατίας.

7. Η ελληνική κυβέρνηση κάνει κωλοτούμπα και από το φανατικό ΟΧΙ περνά στο πολυπόθητο-για τον ελληνικό λαό-ΝΑΙ που ανακουφίζει τους πάντες καθώς έτσι αποφεύγεται η “έξοδος” και οι συνέπειες αυτής…

8. Στο δημοψήφισμα καταγράφεται πανηγυρικό ποσοστό ΝΑΙ στη συμφωνία και έτσι νομιμοποιείται το νέο μνημόνιο με υπογραφή αριστερής κυβέρνησης!

9. Ο ΣΥΡΙΖΑ δικαιώνεται για τη δήθεν διαπραγμάτευση, δεν αποδύεται τον μανδύα της αριστεράς και ο κόσμος ανακουφίζεται!

10. Η ομαλότητα επανέρχεται… Μαζί ομως με το νέο μνημόνιο και τα σκληρά μέτρα που θα αποτελειώσουν τη μεσαία τάξη.

Mια ακόμα παράμετρος είναι η κατάθεση πρότασης μομφής από ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που ουσιαστικά θα φρενάρει την απόφαση για διενέργεια δημοψηφίσματος… Και θα δώσει λίγο χρόνο για την επίτευξη συμφωνίας μέχρι την Τρίτη, όπως σχολιάζει το μπλογκ 24ωρο…


http://fifo.blog-spot.gr/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%88%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CE%BC%CE%B2%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9/

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 14:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Πραγματικά Αιθεροβάμων, ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι το θέμα, μου είναι ακατανόητος. Ελεύθεροι ως προς τι, και σκλάβοι ως προς τι.

Εγώ θα έλεγα... ο άπορος και οι αγχωμένοι μη του μοιάσουν.


Ακόμη και αν έχεις βολευτεί και δεν θα έχεις πρόβλημα ότι και να γίνει(υποθέτοντας από τον ήρεμο τόνο σου), ελπίζω τουλάχιστον να κατανοείς την ΟΡΓΗ του εργάτη κόσμου που τον γαμάγανε ένα αιώνα κάποια βρωμερά σκουλήκια της εξουσίας.

Εγώ ΟΧΙ, δεν θέλω να του μοιάξω αυτού του "ελεύθερου". Θέλω να μπω μέσα στο καφεν εεε στην Βουλή έτσι

Edited by - Διονύσιος Σκυλόσοφος on 28/06/2015 14:40:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 14:37:08  Εμφάνιση Προφίλ
Η δική μου πρόταση είναι απλή.

Αποχή.

Όχι μόνο από το δημοψήφισμα. Από όλα. Αποχή από κάθε υποχρέωση προς το κράτος. Παύση πληρωμών, εισφορών, φπα, φόρων, τελών, εισιτηρίων κλπ.

Οι εντός θα πάψουν να έχουν τον τρόπο να κυβερνούν με το ένα ή το άλλο κόλπο. Οι εκτός θα αντιληφθούν πως οι Έλληνες πλήρωναν, και μάλιστα πολλά. Τόσα, όσα ακριβώς θα τους λείπουν κάθε φορά που θα χάνουν τόκους δόσεων και δόσεις.

Αν αυτό γίνει για ικανό διάστημα, καθόμαστε όλοι μαζί παρέα και τα ξαναλέμε. Σε άλλη βάση, με άλλη γνώση κι εμπειρία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 15:10:55  Εμφάνιση Προφίλ
Ετσι.

Θα αρχίσουμε πρώτοι εμείς την στάση πληρωμών.

Είναι το μόνο που τους φοβίζει.

Δεν τους φοβίζει απλώς.

Θα τους εξαϋλώσει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 15:24:39  Εμφάνιση Προφίλ
Dsm δεν το βλέπω να δουλεύει αυτό. Σε συνδιασμό με capital controls θα στα πάρουν με το έτσι θέλω απ΄τους λογαριασμούς σου, την μισθοδοσία σου, απ' οτι βρούν. Υπάρχει και το θέμα των βεβαιωμένων οφειλών. Δεν ξεμπλέκεις ούτε εσύ ούτε οι κληρονόμοι σου απ' την εφορία. Ενας γνωστός μου προνοητικός, κάπου στο 2008 που το είδε να 'ρχεται, πούλησε τα πάντα στην Ελλάδα, έβγαλε τα λεφτά εκτός και την έκανε, φυσικά και φορολογικά. Εχει φυσικά μια έφεση στο monkey buisness, και ξαναδραστηριοποιήθηκε εκτός Ελλάδας, με αντικείμενο την Ελλάδα (e-shopping), αλλά καταλαβαίνεις το σκεπτικό του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 16:06:57  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic.

Θεωρώ πως είσαι σοβαρός άνθρωπος, αριστερός και μάλλον κομμουνιστής. Τουλάχιστον αυτό διακρίνω στα γραπτά σου.

Αναφέρεσαι προφανώς σε αυτούς που πληρώνονται ακόμα. Που βασικά είναι οι συνταξιούχοι και οι δημόσιοι υπαλληλοι. Αλλά και από αυτούς, όταν το κράτος δεν θα έχει ρευστό για να καταθέσει τους μισθούς και τις συντάξεις τους, τα παπάρια του θα πάρει από τις μισθοδοσίες και τους λογαριασμούς τους.

Και θα σου φέρω ένα παράδειγμα, για να δεις πως οτιδήποτε άλλο, νόημα δεν έχει.

Γνωρίζω άνεργο με μηδενική φορολογική δήλωση, ο οποίος έχει χιλιάρι αυτοκίνητο δεκαπενταετίας, το οποίο δεν χρησιμοποιεί γιατί δεν μπορεί να το συντηρήσει, και τίποτα άλλο. Ακόμα, επειδή δεν κατέχει κάποιον χώρο για να δηλώσει πως εκεί θα το έχει σταθμευμένο, δεν μπορεί και να καταθέσει πινακίδες.

Λόγω καθυστέρησης κατάθεσης φορολογικής δήλωσης, επειδή πλέον δεν μετρούσε η κατάθεση αποδείξεων, του χρέωσαν πρόστιμο 300 ευρώ.

Το αυτοκίνητο είναι ανασφάλιστο, άρα 250 ευρώ ασφάλεια και 250 ευρώ πρόστιμο. Επίσης δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ, άρα +100 ευρώ. Επιπλέον, δεν έχει πληρώσει σήμα για το 2015, άρα άλλα 135 ευρώ + 135 ευρώ πρόστιμο.

Συνολικά λοιπόν, ένας άνεργος με μηδενική δήλωση και μόνη περιουσία ένα παροπλισμένο αυτοκίνητο 1000 κυβικών και δεκαπενταετίας, αυτή τη στιγμή καλείται να πληρώσει 1170 ευρώ.

Όπως καταλαβαίνεις, από αυτόν τον άνθρωπο το κράτος θα πάρει τα αρxίδια του.

Αν λοιπόν, ως γενικευμένη στάση πλέον, το κράτος πάρει τ'αρxίδια του από όλους αυτούς, που για να είναι τάχα μου νόμιμοι και σωστοί, ρευστοποιούν την όποια περιουσία και το μέλλον τους, και κόβουν το ψωμί και τα μακαρόνια, θα έχουμε άλλα κόλπα.

Γιατί τότε, δεν θα υπάρχουν φράγκα για να κάνουν πειράματα οι Έβερτ, οι Σημίτηδες, οι Αλογοσκούφηδες, οι ΓΑΠ, οι Στουρνάρες και οι Βαρουφάκηδες. Όλοι αυτοί δηλαδή, που αντί να παίζουν σπίτια τους με το πουλάκι τους και τα χρήματα της μονόπολης, παίζαν στη βουλή με το κωλαράκι και τα δικά σου χρήματα. Τόσο απλό είναι αυτό που λέω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 16:21:25  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί δεν το πετάει απο ενα χαντάκι και μετά να το δηλώσει κλεμμένο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 16:33:21  Εμφάνιση Προφίλ
Ξέρεις Πύρινε, η προηγούμενη κυβέρνηση κατέστησε τα παιδιά τεκμήριο. Αν ήταν όλοι εξίσου ευφυείς με σένα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 17:10:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ξέρεις Πύρινε, η προηγούμενη κυβέρνηση κατέστησε τα παιδιά τεκμήριο. Αν ήταν όλοι εξίσου ευφυείς με σένα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Καλό!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 17:16:31  Εμφάνιση Προφίλ
Το game είναι τόσο καλά στημένο, που θα τον πιούμε και θα νιώθουμε και περήφανοι Ελληνες.

Η μόνη οδός διαφυγής είναι, στο δημοψήφισμα να παραστούμε όλοι. Ακόμη κι εγώ θα πάω μετά από 25 χρόνια αποχή.

Και να ψηφίσουμε ΟΧΙ, όποιο κι αν είναι το ερώτημα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 17:20:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Italos:
Πραγματικά Αιθεροβάμων, ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι το θέμα, μου είναι ακατανόητος. Ελεύθεροι ως προς τι, και σκλάβοι ως προς τι.

Κατ'αρχην
όσο περίεργη και να σου φάνηκε η λεζάντα της φωτογραφίας,
δεν αποτελεί του πλέων αντιπροσωπευτικού δείγματος στον τρόπου που αντιλαμβάνομαι τα πράγματα.
Αν είναι τόσο "ακατανόητο", τότε να εξηγήσω,
ρωτάς: "ως προς τι?" - Ως προς το χρήμα ίσως?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 17:32:46  Εμφάνιση Προφίλ
Dsm, όχι, υπάρχει και ιδιωτικός τομέας ακόμα και αρκετοί πληρώνονται. Φθίνει μεν αλλα είναι σεβαστός. Χρήμα διακινεί η μαύρη οικονομία βασικά, αλλά τα τελευταία χρόνια αποφεύγει τις τράπεζες. Το θέμα είναι πως αν οι αιμοδότες στερέψουν, αυτοί που ανέφερες εσύ και αυτοί που λέω κι εγω, θα χτυπήσουν κοκκινο και αυτοί. Τότε ανατρέπεται το σκηνικό, δυστυχώς ή ευτυχώς. Η μαύρη οικονομία είναι ο ρυθμιστής. Ποιου πράγματος όμως;

Εχω εγκαταλείψει τον μαρξισμό χρόνια τώρα, λόγω ηθικής απογοήτευσης. Περισσότερο spiritual είναι πια τα ενδιαφέροντά μου, παρά πολιτικής οικονομίας. Δεν σημαίνει οτι το ένα αποκλείει το άλλο πάντως.

Edited by - Heretic on 28/06/2015 17:34:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 17:59:15  Εμφάνιση Προφίλ
Το ναι στου ςθεσμούς είναι οικονομική αυτοκτονία. Το ναι στην πρόταση Σύριζα είναι οικονομική υτοκτονία σε δόσεις. Τα βρούνε δε τα βρούνε, η σωστή απάντηση είναι όχι.
Και επειδή το έθεσε πονηρά ο Σύριζας, είναι όχι και μετά αν πάει να περάσει δικό του μνημόνιο, η απάντηση είναι ξύλο στη Βουλή.
Αυτή είναι η άποψη μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 18:00:48  Εμφάνιση Προφίλ
Το βασικό και κυριότερο που πρέπει να μας νοιάζει εδώ, είναι η διαγραφή του χρέους. Αλλιώς ότι και να γίνει τσάμπα η φασαρία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 18:07:59  Εμφάνιση Προφίλ
Μα Heretic, τη μαύρη οικονομία, το κράτος δεν μπορεί να την ελέγξει. Και να σου πω κιόλας, που αυτό μια χαρά βολεύει το σκεπτικό μου.

Χαίρομαι που έπεσα σχεδόν μέσα. Σέβομαι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 18:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Το ναι στου ςθεσμούς είναι οικονομική αυτοκτονία. Το ναι στην πρόταση Σύριζα είναι οικονομική υτοκτονία σε δόσεις. Τα βρούνε δε τα βρούνε, η σωστή απάντηση είναι όχι.
Και επειδή το έθεσε πονηρά ο Σύριζας, είναι όχι και μετά αν πάει να περάσει δικό του μνημόνιο, η απάντηση είναι ξύλο στη Βουλή.
Αυτή είναι η άποψη μου.

Δοξάζω τον Θεό για το θαύμα που έγινε!

Επιτέλους τσακίστηκε ο ξενόφερτος ανθρωπισμός και όλες οι πονηρές θεωρίες της "αυταπάρνησης".

Οι βλάκες ας δώσουν ότι έχουν και δεν έχουν και από το υστέρημά τους ακόμη. Ας κάψουν τα ρημάδια τα λεφτά, ας εξαγνιστούν από το μιερό χρήμα και να το ακουμπήσουν ταπεινά στα χέρια των πολιτικών.

Οι άλλοι ας πάρουμε το σπαθί να μπούμε στην Βουλή και να παίρνουμε κεφάλια με την σειρά, να ζήσουμε λίγο δημοκρατία. Και όποιος αστυνομικός μας εμποδίζει να τον πάρει και αυτόν ο διάολος.

Αντε γιατί πολύ στα έχω μαζεμένα "αστυ-νομικέ". Όποιος μπει προστάτης/μπουλντόγκ γύρω από τα κτήνη της πολιτικής και σταθεί εμπόδιο στην θέληση του λαού να τσακίζεται ακαριαία και να προχωράμε στον επόμενο.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οι ΠΟΛΛΟΙ ας ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ να ΦΑΜΕ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 18:14:28  Εμφάνιση Προφίλ
Χαλάρωσε ρε κούκλε...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 18:17:59  Εμφάνιση Προφίλ
Σκυλόσοφε, δεν είπα να πάρουμε τις χατζάρες, να πιέσουμε ώστε να πετύχουμε διαγραφή ων χρεών είπα. Αλλο αν μας πάνε σε μνημόνιο να πέσει καμιά φάπα, και άλλο να κάνουμε πραξικόπημα κατάλυση συντάγματος και ομαδικές εκτελέσεις. Ψυχραιμία...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 18:18:11  Εμφάνιση Προφίλ
Κι εγώ φοβάμαι την τρίπλα που λέει ο Μάριος.
Η ανάλυση που παραθέτει έχει βάση.Προφανώς.

Η λύση είναι μια και γίνεται μόνο βγάζοντας τις ταμπέλες δεξιού,αριστερού κλπ. , πράγμα δύσκολο.

Αν γινόταν,αν λέμε, τότε αυτοί οι χωρίς ταμπέλες Έλληνες, θα μπορούσαν επιτέλους να κάνουν το μόνο χρήσιμο επάγγελμα, για αυτό τον καιρό.

Ξυλουργοί.

Και μετά κατ'ευθείαν κρεμάλες.
Ξέρετε,αυτές τα ξύλινα κατασκευάσματα με το σκοινί στην άκρη.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 18:20:19  Εμφάνιση Προφίλ
Κάποιοι να προσέξουν τη δικλείδα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 18:36:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα Heretic, τη μαύρη οικονομία, το κράτος δεν μπορεί να την ελέγξει. Και να σου πω κιόλας, που αυτό μια χαρά βολεύει το σκεπτικό μου.


Είμαι της άποψης οτι το Ελληνικό κράτος είναι ο προστάτης της μαύρης οικονομίας. Και στην ουσία το πολιτικό κατεστημένο είναι ο εκφραστής της. Δες για παράδειγμα κάτι το πολύ απλό και κοινότυπο: τα νομοσχέδια του υπουργείου παιδείας. Η αναβάθμιση της παιδείας που δεν έρχεται ποτέ, που χάνεται στο δρόμο με τις ατελείωτες εξετάσεις.

Το εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας, απο την 1βαθμια εως την 3βαθμια, είναι εκπαίδευση παπαγάλων. Γιατί; Για να συντηρείται η παραπαιδεία. Και να ανακυκλώνεται. Σχεδόν δυο δεκαετίες σπουδών για να παράγει αποφοίτους που θα γίνουν οι καθηγητές των αυριανών φοιτητών. Ο ουροβόρος όφις, η απόκρυφη στοά των φροντιστηριάκηδων, τρώει τις σαρκες της και συντηρεί τον εαυτό της δεκαετίες. Ας τολμήσει κάποιος να τους πειράξει τα κεκτημένα, την αφαίμαξη του Ελληνα γονιού. Ας αποσυνδέσει κάποιος το λύκειο απο τις εισαγωγικές των πανεπιστημίων, και θα δει πως πέφτουν οι κυβερνήσεις την επόμενη ημέρα.

Να μην αναφέρω τα μόνιμα χάδια στους λαθρέμπορους καυσίμων, τους "τίγρηδες", τους εκδότες-νονούς της νύχτας-καναλάρχες και τα άλλα βοθρολύματα που κατευθύνουν την Ελληνική κοινή γνώμη, τα πρόβατα της Λαμπρής, μονίμως στα δικά τους συμφέροντα. Βγήκα έξω πριν λίγο, για μια δουλειά. Ο Ελληνας ουρά στα ΑΤΜ, αντί να στέκεται ουρά έξω απο τα θέατρα, τις γκαλερί και τους συναυλιακούς χώρους.
Είμαστε άξιοι της τύχης μας τελικά;


Edited by - Heretic on 28/06/2015 18:40:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 18:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Σκυλόσοφε, δεν είπα να πάρουμε τις χατζάρες, να πιέσουμε ώστε να πετύχουμε διαγραφή ων χρεών είπα. Αλλο αν μας πάνε σε μνημόνιο να πέσει καμιά φάπα, και άλλο να κάνουμε πραξικόπημα κατάλυση συντάγματος και ομαδικές εκτελέσεις. Ψυχραιμία...


Τί να πιέσουμε? Καταρχήν δεν ξέρουμε για τί πράγμα μιλάνε. Τί συζητάνε, τί ζητάνε, τί έχουν συμφωνήσει...

Ο λαός δεν συμμετέχει καθόλου και τώρα του βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό και λέει δημοψήφισμα
θέλετε πείνα κα θάνατο
ή το "μικρότερο κακό"(δηλ να συνεχίσει η άλωση)?

Συγγνώμη, δεν πρέπει να επεμβαίνω και να σου χαλάω την πώρωση, ελπίζω ότι μόνος σου θα καταλάβεις ότι αυτοί που λένε "ηρέμησε" είναι έξω από το χορό.

Ήρθε η ώρα να τους στείλουμε ******* ********* σε αυτούς και σε όλες τις οικογένειές του.

Πάντα με αγάπη και πάντα χριστιανικά,
Διονύσιος Σκυλόσοφος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 19:06:52  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic

Νομίζω πως μιλάμε για το ίδιο πράγμα, και μάλιστα από την ίδια οπτική, πράγμα που συμβαίνει πολύ συχνά. Απλώς, αυτό που είναι διαρκώς όπλο του κράτους, μπορεί συγκυριακά να γίνει όπλο των απλών ανθρώπων. Αυτό λέω.

Τώρα, για το αν είμαστε άξιοι της τύχης μας, πρόσφατα έγραφα κάπου στο forum, πως δύσκολο είναι να χρεώσεις το λάθος στον άλλο, κι όχι στον εαυτό σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2015, 19:07:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η λύση είναι μια και γίνεται μόνο βγάζοντας τις ταμπέλες δεξιού,αριστερού κλπ. , πράγμα δύσκολο.
Γιατί να τις βγάλουμε; Αφού υπάρχουν συγκεκριμένοι φταίχτες για αυτή τη κατάσταση: Αυτοί που αυτοπροσδιορίζονται ως αριστεροί. ΠΑΣΟΚ & ΣΥΡΙΖΑ.
Η ΝΔ, που αυτοπροσδιορίζεται ως Δεξιά, έχει και αυτή μεγάλο μερίδιο εύθυνης, αναμφισβήτητα. Πλην όμως σε σχέση με τους προηγούμενους δύο η ευθύνη της είναι μικρότερη. Η ευθύνη της επίσης έγκειται κατά ένα ποσοστό στο οτι αν και αυτοπροσδιορίζεται ως δεξια παράταξη, ακολουθεί αριστερές πολιτικές κρατισμού.
Ποιο είναι το συμπέρασμα; Ότι χρειαζόμαστε ΓΝΗΣΙΟΥΣ δεξιούς ή/και ΓΝΗΣΙΟΥΣ κεντρώους. Ακόμα όμως και αυτοί που αυτοπροσδιορίζονται ως δεξιοί χωρίς να είναι απολύτως, όπως η ΝΔ, είναι καλύτεροι από αυτούς που αυτοπροσδιορίζονται ως αριστεροί (επίσης χωρίς να είναι απολύτως).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy