ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΥΠΡΟΣ-ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 23:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Παιδια μην γραφετε τεραστια κειμενα που δεν τα διαβαζει κανεις....
Το σχεδιο Αναν ειναι απαραδεκτο διοτι
Α.Δεν αποκαθιστα την νομιμοτητα.
Β.Καθαγιαζει την Τουρκικη εισβολη.
Γ.Νομιμοποιει τον εποικισμο.
Τιποτε αλλο ...
Οσο για το αθλιο συνθημα "ψηφιζω ΝΑΙ και το καλοκαιρι παω Βαρωσι" ουδεν σχολιον .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 23:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Ωραία θα το κόψω κομματάκια και θα στο βάζω σιγά σιγά για να μπορείς να το διαβάσεις.

Δυστυχώς η παραπληροφόρηση έχει φτάσει σε τεράστιες ποσότητες.

Θα ήταν καλό να ρίξεις μια μάτια μήπως ξεστραβωθείς.

Όσο άθλιο είναι αυτό το σύνθημα άλλο τόσο άθλια είναι αυτά που λες.

Αν έχεις να πεις κάτι για το σχέδιο να το πεις γιατί και εγώ μπορώ να πω ότι το σχέδιο είναι τέλειο και ότι παίρνουμε όλα όσα μας αξίζει και να είμαι και ποιο λογικός από σένα.

Αν διαφωνείς κάπου θα ήταν καλό να ξέρεις που.

Δυστυχώς θέλω να σε πληροφορήσω ότι το μόνο επιχείρημα που έχει μείνει είναι το συναίσθημα και θέλοντας και μη στο μέλλον θα πρέπει να τοποθετήσουμε τις ελπίδες μας σε ένα νέο δημοψήφισμα αφού φύγει ο Τάσος από την μέση, γιατί με αυτόν οδηγούμαστε με μαθηματική ακρίβεια σε πόλεμο χωρίς λόγο.

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς που λένε όχι, έχω μεγάλο πρόβλημα με την παραπληροφόρηση και με τον φανατισμό χωρίς λόγο. Ελπίζω σε μια Κύπρο όπου η ηγεσία θα σέβεται το μυαλό του κόσμου και δεν θα το επηρεάζει με ψυχικά μέσα και αν υπάρχει λόγος να πολεμήσουμε με το σύμπαν, θα πάρω και εγώ το ντουφέκι μου και θα
πάω στο βουνό να κυνηγάω διαστημόπλοια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 00:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Αν και 'ειμουνα δουλεία απο τις 7 το πρω'ι μ'εχρι τώρα μπήκα να γράψω την τελέυταία μου απάντηση για το σχέδιο Αναν.
Και λέω τελαυταία γιατί για μένα δεν υπάρχει πλέον λόγος να συζητ'αω αυτό το σχέδιο γιατί αύριο ο λαός της Κύπρου αποφασίζει.Άρα ότι και να πούμε πλέον δεν έχει σημασία.
Τώρα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε όλοι την επόμενη μέρα.

Ψες έκανα ένα λάθος στα ποσοστά των τούρκων στρατιωτών και τις ημερομηνίες που φεύγουν.Το πρωί όμως το διόρθωσα.

Για την οικονομία το παραδέχονται όλοι ότι υπάρχει πρόβλημα αλλά θα προσπαθήσουν να το λύσουν λένε αυτοί που λένε ναι.

Για τα μονομερη επεμβατικά δικαιώματα των τριών εγκυήριων δυνάμεων υπάρχουν.
Φένεται ότι ξεχνάς ότι στο σύνταγμα μας έχει μέσα μονομερή επεμβατικά δικαιώματα στις τρεις εγκυήτρες δυνάμεις.

Δέν έχω ούτε τον χρόνο ούτε και το κουράγιο να βρώ και να παραθέσω τα άρθρα απο το σχέδιο που αναφέρονται καθαρά στην οικονομική πτυχή και το τη θα επιβαρυνθούμε καθώς και άλλα άρθρα που ήθελα να βάλω.

Όπως είπα και ποιό πριν αυτό είναι το τελέυταίο ποστ που κάνω με θέμα το σχέδιο αναν όπως είναι πάνω στα χαρτιά.

Οι σημερινές πληροφορίες που έχω είναι ότι οι δύο απαντήσεις δηλααδή το ναι και το όχι δεν έχουν και μεγάλη απόσταση μεταξή τους σε ποσοστά.

Εγώ όποια και να είναι η απάντηση θα την σεβαστώ.
Τώρα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε την επόμενη μέρα και όχι τη έχει γράψει ο αναν στα χαρτιά.

Η επόμενη μέρα πρέπει να μας βρεί όλους ενωμένους και όχι διχασμένους.
ΌΛοι οι φανατισμοί πρέπει να αφεθούν γιατί μονο κακό μπορούν να κάνουν.

Όλοι οι κύπριοι πρέπει να είμαστε ενωμένοι όποια και αν είναι η απάντηση.

Ερρωσσω


ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 01:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring

Tο τελικό Ψηφοδέλτιο για το δημοψήφισμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 05:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Προβληματίστηκα αρκετά από το θέμα του Izaura γιατί ο τρόπος που αντιδρά μπορεί να έχει μόνο δυο ερμηνείες.

Η πρώτη ερμηνεία λέει ότι έχει απηυδήσει από την ανοησία του κόσμου να κάνει πόλεμους για το τίποτα και μπροστά σε έναν πόλεμο και πολλούς θανάτους δεν έχει σημασία μια άψυχη λεπτομέρεια όπως η γλώσσα.

Από αυτήν την οπτική και εγώ θα είχα μια παρόμοια αντίδραση

Το ότι βρίζει μια μερίδα ανθρώπων πάνω στον εκνευρισμό του αυτό δεν σημαίνει ότι θέλει το κακό τους και αυτό δεν μπορεί να τον κάνει ρατσιστή γιατί με τον ίδιο εκνευρισμό είχε αντιδράσει πριν και για τους Ιουδαίους εβραίους.

Η άλλη ερμηνεία λέει ότι κατευθύνεται από λάθος ανθρώπους άρα εξακολουθεί να μην έχει κακή πρόθεση.

Θέλω να τον δικαιολογήσω γιατί και εγώ έχω παρόμοιες αντιδράσεις όταν βλέπω το κακό να έρχεται.

Δεν κατάλαβα σωστά το επιχείρημα με τα μονομερή επεμβατικά δικαιώματα, νόμισα ότι είχαν στερήσει τα δικαιώματα από Αγγλία και Ελλάδα και δεν μου φάνηκε καθόλου λογικό.

Αυτό που αντιλαμβάνομαι τώρα, είναι ότι είναι απόλυτα λογικό και το επιχείρημα είναι εντελώς κούφιο.

Άρα το μόνο επιχείρημα που ακουστικέ εδώ μέσα που μπορεί να στέκει είναι το οικονομικό, ελπίζω να μην είναι αυτό το κριτήριο του Λούκα για την ψήφο του.

Λέτε ότι για οικονομικούς λόγους ψηφίζουν αυτοί του ναι, σας πληροφορώ ότι οι περισσότεροι που ψηφίζουν ναι το κάνουν για ιδεολογικούς λόγους η γιατί εμπιστεύονται κάποιους πολιτικούς περισσότερο από κάποιους άλλους, γιατί συζήτηση δεν έγινε επί της ουσίας και όταν πήγε να γίνει, όταν κάποιος συνταγματολόγος με το όνομα Τσελεπής ισοπέδωσε έναν συνταγματολόγο του όχι, τον έκοψαν από τα κανάλια με εντολή της κυβέρνησης. Και φυσικά αρκετοί θα ψηφίσουν ναι γιατί θα πάρουν τις περιούσιες τους.

Αυτοί που ψηφίζουν όχι οι περισσότεροι είναι από ένστικτο καθοδηγούμενοι από το συναίσθημα. Πολλοί για ιδεολογικούς λόγους(εθνικιστές) και πολλοί για οικονομικούς λόγους. Εγώ προσωπικά σε ένα ποσοστό 8-10 στους γνωστούς μου ακούω μόνο οικονομικού περιεχομένου επιχειρήματα που στο 90% δεν στέκουν.

Οι παπάδες επηρέασαν ελάχιστους, μιλάμε στην συντριπτική πλειοψηφία για γυναίκες και περισσότερο για γριούλες, δεν έχουν την εξουσία που είχαν στο παρελθόν και αυτό είναι που τους έχει κάνει τόσο αδίστακτους στην γελοιότητα και στην καλλιέργεια της.
Για την ακρίβεια δεν κάνουν για τίποτα είναι εντελώς άχρηστοι σε σημείο που σκέφτομαι να φωνάξω τον παπα της γειτονίας μου να μου πλύνει το αμάξι για να αρχίσει να ξεχρεώνει τα οφειλόμενα από την μανά μου και από τις θειες μου που τον χρυσοπληρώνουν για να παριστάνει τον κλόουν.

Απλά τοποθετώ την άποψη μου σύμφωνα με αυτό που βλέπω.

Οι Κύπριοι είναι καλοπερασάκηδες και κάποιοι νομίζουν ότι θα παραμείνει η κατάσταση ως έχει και κάποιοι θέλουν νέες ευκαιρίες για όφελος.

Ελπίζω να μην αντιλέγει κανείς σε αυτό, γιατί πρέπει να δεχόμαστε την αλήθεια όσο πικρή και αν είναι.

Είμαι ανάμεσα σε πολλά χώρια και αυτά που ακούω για τους Τούρκους από τους χωριάτες είναι τουλάχιστον γελοία και το τραγικό είναι ότι το όλο θέμα έχει να κάνει με την άρνηση τους να μοιραστούν με τους Τουρκοκύπριους.

Εγώ προσωπικά αν ήμουν ξένος θα έβλεπα την αντίδραση μας σαν ένα κακομαθημένο μωρό που κάποιος πρέπει να το κάνει ντά

Αυτό που χωρίζει τους ανθρώπους του ναι με αυτούς του όχι είναι μια λεπτή γραμμή.

Εγώ θα ψηφίσω καθαρά από ιδεολογικούς λόγους, δηλώνω αριστερός ότι και αν σημαίνει για τον κάθε ένα αυτό, όπως ταυτόχρονα δηλώνω και Ελληνιστής, Ανθρωπιστής και γενικότερα ιδεολόγος.

Επηρεάστηκα από τον δεξιό Κληριδη για τον οποίο έχω μεγάλη αγάπη και εκτίμηση αλλά και σε μεγάλο βαθμό επηρεάστηκα αρνητικά από την προπαγάνδα.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ικανό να κρίνω το σχέδιο και ελπίζω να μην επιμένει ο Λουκάς για το αντίθετο, γιατί ήδη απέδειξε ότι την απόφαση του δεν την πείρε με βάση το σχέδιο, όπως και το 95% της Κύπρου.

Αν θα βάδιζα με την λογική της καλοπέρασης και του βολέματος, πιθανόν να έλεγα και εγώ όχι γιατί ασχολούμαι με τα τουριστικά, και οι περισσότεροι που ασχολούνται με τον τουρισμό στην Κύπρο δεν γουστάρουν να τον μοιραστούν με τους συνάνθρωπους τους γιατί αυτοί είναι Έλληνες και δικαιούνται να κοιμίζουν να ταΐζουν και να διασκεδάζουν αυτούς τους πληρώνουν.

Η Αφροδίτη μας φιλοξενεί στο νησί της και οφείλουμε να ήμαστε και εμείς φιλόξενοι στους διπλανούς μας και όχι μόνο σε όσους μας πληρώνουν.

Εγώ θα μπορούσα από την αγαθοσύνη μου να δώσω την μια μπουκιά που έχω για να φάω σε έναν πεινασμένο, δεν θα μπορούσα να σκεφτώ ποτέ έτσι.

Όταν πάω στα κατεχόμενα στο σπίτι του πατέρα μου και στο άλλο του παππού μου, παίρνω και στις δυο οικογένειες πάντα κάτι για να τους βοηθήσω, γιατί έτσι αισθάνομαι.

Και πιστέψτε ότι και οι Τούρκοι και αυτοί άνθρωποι είναι και στις δυο περιπτώσεις είναι έποικοι και συνεννοούμαστε με νοήματα και με αισθήματα, και πιστέψτε με είναι αμοιβαία.

Θυμάμαι ακόμα την αντίδραση του πατέρα της μιας οικογένειας που ένοιωθε άβολα στο σπίτι του, γιατί γνωρίζει ότι δεν είναι δικό του.

Και εγώ του λέω χαλάλι γιατί δεν το έχω ανάγκη, έχω σπίτι να μείνω.

Ας γίνουμε πρώτα λίγο άνθρωποι, γιατί μόνο έτσι θα καταλάβουμε τον Σωκράτη και την έννοια του αγαθού, γιατί μόνο τότε μπορούμε να πιστεύουμε στον Χριστό και στην έννοια της αγάπης.

Οι περισσότεροι Κύπριοι είναι με 2 και 3 σπίτια πολυτελείας που το ένα συναγωνίζεται το άλλο, έχουν από 2- 3 αμάξια, ζουν στον επίγειο παράδεισο και στην αντίθετη πλευρά οι Τουρκοκύπριοι δυσκολεύονται να βρουν φαΐ

Αυτοί είναι που έχασαν περισσότερα από εμάς από την εισβολή.

Και να μην ξεχνάμε τη τους κάναμε.

Κάποτε ο Παπαδόπουλος μαζί με τον Γιορκατζη είχαν οργανώσει μια ομάδα από δολοφόνους με σκοπό την εθνοκαθαρση, με τις ευλογίες του Μακάριου.

Τι φταίνε οι άνθρωποι, αν κάποιοι εθνικιστές από την μια και την άλλη θέλουν πράγματα που δεν τους ανήκουν.

Σε αυτόν τον κόσμο τίποτα δεν μας ανήκει, όλα είναι δανεικά και τα μοιραζόμαστε.

Εγώ θα ψηφίσω με όλη μου την καρδιά ένα ΝΑΙ στην ανθρωπιά και ο επόμενος που θα με κατηγορήσει δεν θα πάρει τίποτα περισσότερο από την περιφρόνηση μου.

Και αν δεν υπάρχει θεός η κάτι άλλο που να με κρίνει, με φτάνει που μπορώ να κρίνω εγώ τον εαυτό μου.

Η επόμενη μέρα πρέπει να μας βρει ενωμένους εναντίον του Τάσου, γιατί έτσι όπως πάμε δεν θα μπορεί να μας συγχωρέσει καμία συμπαντική δύναμη, οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου και ο Γιαχβε θα μας μουτζόνουν, τώρα αν θα τους μουτζονουμαι και εμείς πίσω αυτό είναι καθαρά θέμα του κάθε ενός μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 06:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
Ρε άσε το Χριστό τις αγάπες και τα ρέστα.
Έτσι σε κάνουνε ραγιά για να σου πάρουνε το ναί.
Βάση θέλουνε να κάνουνε την Κύπρο με στόχο την Μέση Ανατολή.
Κάθεσαι σαν μπουνταλάς και αναρωτιέσαι με τις ώρες...
Σε έχουνε χοντρομπερδέψει με αγάπες λουλούδια και χριστιανοσύνες.
Έξω οι Τούρκοι έξω οι Αμερικάνοι Έξω οι Άγγλοι.
Μόλις η Κύπρος μπεί στην Ευρωπαική ένωση , ο Παπαδόπουλος θα απαιτήσει οι βάσεις των Άγγλων να φύγουν.
Και θα το καταφέρει , γιατί θα είναι πλέον θέμα Ευρωπαικής απόφασης για χώρα μέλος.
Άν προτιμάς να προσεύχεσαι , προσευχήσου για την ζωή του Προέδρου μήπως τον "αυτοκτονήσουν" .
Η Κύπρος τώρα έχει την μεγαλύτερη δύναμη.
Όλοι πέσανε επάνω για να προλάβουν τις τελευταίες μέρες πρίν γίνει πλήρες μέλος , οπότε πλέον δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα.
Απολλώνιε , δεν θέλω να σε κακολογήσω βρε χρυσό μου αγόρι , αλλά να σε ταρακουνήσω να ξυπνήσεις.
Δεν είμαστε Ινδοί μοιρολάτρες ομφαλοσκόποι. Είμαστε Έλληνες και δεν ξεχνάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 10:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Η μέρα έχει έρθει΄

Ο λαός της Κύπρου έχει την τύχη του στα χέρια του.

Όποιο και αν είναι η απάντηση πρέπει όλοι να την σεβαστούμε.
Ανεξαρτήτως κομματικών παρατάξεων.

Πρέπε ο φανατισμός να σταματήσει και απο τις δύο πλευρές.
Με όποια κριτήρια και να ψηφίσει πλέον ο κόσμος είναι δική του απόφαση και δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτα και οφείλουμε όλοι να σεβαστούμε αυτήν την απόφαση της πλειοψηφίας του λαού.

Απόψε όποια και να είναι η απόφαση του λαού δεν χωράνε πανηγυρισμοί.
Οι πανηγυρισμοί είναι προιόν φανατισμού και ασέβειας προς την απάντηση των αντιθέτων απο αυτούς που θα πανηγυρίζουν.
Δεν υπάρχουν προδότες.Είτε ναι πει κάποιος είτε όχι δεν είναι σε καμιά περίπτωση προδότης.
Δεν νομίζω να υπάρχει πολίτης που θέλει το κακό του τόπου του.

Για τους πολιτικούς δεν το συζητάω καν.Αυτοί δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Μόνο τα συμφέροντα τους βλέπουν και γιαυτό αρμετοί απο αυτούς έχουν ήδη αγοράσει αρκετή γη στα κατεχόμενα για να την εκμεταλευτούν αργότερα.Βλέπεται τα παιδιά τους πεινάνε.
Όποια και αν είναι η απάντηση του κόσμου εαν γίνει καμιά στραβή όλοι αυτοί που τώρα βγαίνουν στις τηλεοράσεις και συζητάνε δήθεν για το καλό μας και ότι νοιάζονται για μας εαν γίνει καμιά στραβή με το οποιοδήποτε αποτέλεσμα θα χαθούν απο προσώπου γης,και ενώ εμείς θα πολεμάμε αυτοί θα κάνουν τις διακοπές τους σε κάποιο εξωτικό νησί.

Μετά την ανακοίνωση του αποτελέσματος καλό είναι να μείνουμε όλοι στα σπίτια μας και να συλλογιστούμε και να σκεφτούμε και όχι να φανατιζώμαστε ακόμα περισσότερο.

Σε αυτήν την ψηφοφορία δεν υπάρχουν νικητές και ηττημένοι αλλά απο αυτό πρέπει να βγεί μια ποιό δυνατή κύπρος.
Και ότι και να γίνει όποια και να είναι τα επακόλουθα της όποιας απάντησης και να βγεί είναι εμείς ό απλός λαός που θα τα αντλήσει και όχι οι πολιτικοί.

Ερρωσσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 15:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Παρακολουθώ την ωραία συζήτηση στην οποία με λύπη διαπίστωσα πως συμμετέχουν και γραικύλοι.

Πράγματι, σήμερα η Κύπρος θα πει ένα ηχηρό και βροντερό ΟΧΙ.

Όποιος κάθεται και αναλογιζεται τι να ψηφίσει ή τι θα ήταν σωστό να ψηφιστεί (όπως ο καλός φίλος viking) έχω να του πω, πως όποιος βλέπει την Κύπρο σήμερα, γνωρίζει την ιστορία, γνωρίζει το σχέδιο Ανάν και παρόλα αυτά είναι υπέρ του ΝΑΙ, νομίζω πως είναι έτοιμος κι αυτός να διαπράξει, αυτό που διέπραξαν οι τούρκοι το '74.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 21:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:

Παρακολουθώ την ωραία συζήτηση στην οποία με λύπη διαπίστωσα πως συμμετέχουν και γραικύλοι.

Πράγματι, σήμερα η Κύπρος θα πει ένα ηχηρό και βροντερό ΟΧΙ.

Όποιος κάθεται και αναλογιζεται τι να ψηφίσει ή τι θα ήταν σωστό να ψηφιστεί (όπως ο καλός φίλος viking) έχω να του πω, πως όποιος βλέπει την Κύπρο σήμερα, γνωρίζει την ιστορία, γνωρίζει το σχέδιο Ανάν και παρόλα αυτά είναι υπέρ του ΝΑΙ, νομίζω πως είναι έτοιμος κι αυτός να διαπράξει, αυτό που διέπραξαν οι τούρκοι το '74.

Φιλικά,




Γεια σας.Το αδικο σχεδιο Αναν καταψηφιστηκε.Ο χρονος θα δειξει αν θα δικαιωθει η Κυπρος και ο προεδρος Παπαδοπουλος.Τα δυσκολα τωρα αρχιζουν.

Παντως ευχομαι το καλυτερο για το νησι σας φιλε Λουκα και καποτε να δικαιωθειτε και να υπαρξει στο μελλον μια δικαιη λυση.


Φιλε μου athakandr νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος.Δεν μπορεις να λες οτι αυτοι που ειναι υπερ του ναι διαπρατουν αυτο που διέπραξαν οι τούρκοι το '74. Δηλαδη φιλε μου θεωρεις εκεινο το μικρο ποσοστο των Ελληνοκυπριων που ψηφισαν υπερ του ναι εγκληματιες,θεωρεις τον Αναστασιαδη αλλα και αλλους πολιτικους της Κυπρου που ηταν υπερ του ΝΑΙ μαζοχιστες και οτι δεν ενδιαφερονται για το νησι;
Νομιζω οτι εισαι αδικος σε αυτο εδω το σημειο.
Φιλικα VIKING!


ΖΗΤΩ Η ΚΥΠΡΟΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 21:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
Α Λ Λ Η Λ Ο Υ Ι Α

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΚΥΠΡΙΟΙ...
-ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΒΛΕΨΑ 80%(ΜΕ ΤΟ ΕΒΡΑΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ),ΑΠΟΡΡΙΨΑΤΕ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΕΥΗΜΕΡΙΑ
- Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΩΝ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΩΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΤΗΦΟΡΟ ΣΑΣ, ΣΤΗΝ ΕΥΡΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ

!!! ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ ΣΤΥΛ ΙΡΑΚ !!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟΣ ΑΦΟΥ Η ΓΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΚΥΠΡΟ,ΣΕ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΑ
10ΠΛΑΣΙΑ 20ΠΛΑΣΙΑ...

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΑΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΒΛΑΚΕΣ ΕΙΣΤΕ
ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...
ΕΤΣΙ ΕΙΣΤΕ

ΚΑΛΗ ΕΝΤΑΞΗ ... ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΣΑΣ

ΕΓΩ ΣΑΣ ΤΑ ΕΙΠΑ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΖΗΣΕΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ, ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ...

ΑΠΟΛΛΩΝΙΕ, ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ...

ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΣΑΣ ΗΔΗ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΡΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΑΣ...

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΤΕ ΤΗ ΦΤΩΧΕΙΑ...

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ,

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ

:(


Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν,πεθαίνουν και γεννιούνται άλλοι καλύτεροι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 22:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΕΙΛΩ...
ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΠΟΝΟ
ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΑΣ...


ΧΑΙΡΟΜΑΙ, ΠΟΥ ΤΑ $200.000 ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ $4.000.000

ΛΥΠΑΜΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ


ΔΕΝ ΘΑ ΓΡΑΨΩ Α Μ Η Ν (=ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ) ΓΙΑΤΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ

:(


Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν,πεθαίνουν και γεννιούνται άλλοι καλύτεροι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 22:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Σε ποιο πλανήτη ζεις?

Πες οτι μαλθακία θες αλλά μην μας βρίζεις
αποκαλωντας μας¨"αδερφια"σου...........

--

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 24/04/2004 22:48:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 00:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Ότι λέω εγώ για τον τουρισμό και το όχι λέει και ο Αλβαρο Ντε Σοτο και όχι μόνο.
Είναι μια πραγματικότητα ότι μέσα στους υπεύθυνους της προπαγάνδας υπάρχουν
Ξενοδόχοι και άλλοι επιχειρηματίες που φοβούνται ότι θα ζημιώσουν οι επιχειρήσεις τους

Προς τα έξω μοιάζουμε με έναν λαό ηλίθιο και θα πρέπει να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε τι συμβαίνει.

Στις προηγούμενες μέρες βγήκαν οι μαθητές στους δρόμους μετά από μια εγκύκλιο
του υπουργού παιδείας που τους καλούσε να συμπαρασταθούν στον πρόεδρο.

Εθνικιστικό ξεσήκωμα από την κυβέρνηση

Και ο Ντεκτασόπουλος επιμένει να ζητά μεγάλο ποσοστό για το όχι.

Είναι φανερό ότι αυτό που γίνεται είναι οργανωμένο, κάποιοι θέλουν να θάψουν την
Κύπρο και να αποκλείσουν το ενδεχόμενο επανένωσης.

Η επόμενη μέρα δεν πρόκειται να μας βρει ενωμένους, αυτά είναι παραμυθία για
ηλίθιους. Ο Τάσος πρέπει να απομακρυνθεί γιατί αν οι Τούρκοι μας βαρεθούν,
κανένας δεν θα βρεθεί να μας υποστηρίξει, ούτε η Ελλάδα.

Στο ΔΗ.ΣΥ οι εθνικιστές ετοιμάζονται να ρίξουν την ηγεσία και να βγάλουν τους αθλίους τον αθλίων, τους συμφεροντολόγους προδότες

Στο ΑΚΕΛ υπάρχουν κάποιοι πολιτικοί που θα φανέ κλοτσιά από τον striker Χριστοφια, o οποίος αναγκάστηκε να πει όχι και κόντεψε να πάθει καρδιακό(πληροφορίες λένε ότι δεν άντεξε το γεγονός ότι ξεγελάστηκε από τον Τάσο και πιεστικέ πολύ η προβληματική του καρδιά), γιατί ξέρει ότι είναι υπεύθυνος για το εθνικιστικό χάος που προκλήθηκε από τον Παπαδόπουλο, ήταν έτοιμος να αναστρέψει το αποτέλεσμα και από ενέργειες του αχρείου προέδρου και με την πρόσφορα ανταλλαγμάτων στην Ρωσία την έπεισε να ασκήσει βέτο και ο Χριστοφιας την επόμενη μέρα έχει σαν στόχο το Παπαδόπουλο και την διάλυση της συγκυβέρνησης.

Στον ΔΗΚΟ είναι αθεράπευτοι, καλύτερα να μην ασχολείται κάποιος μαζί τους, στο τέλος θα μείνουν με τους υπόλοιπους εθνικιστές, αν κρατήσουν την κυβέρνηση η αν με την βοήθεια τον υπολοίπων εθνικιστών καταφέρουν να βγάλουν κάποιον σαν τον Τάσο, εγώ θα ντρέπομαι που είμαι Κύπριος,.

Στην ΕΔΕΚ έχει γίνει ουσιαστική ρήξη μεταξύ τον ιδεολόγων του ναι και μεταξύ τον συμφεροντολόγων του όχι και οι πρώτοι οδηγούνται σε συνεργασία με το ΑΚΕΛ για αντιπολίτευση στον Τάσο.

Αυτή είναι η ενότητα που μας οδηγούν οι ενέργειες του Ντεκτασόπουλου για την επόμενη μέρα.

Και ενώ εμείς θα σφαζόμαστε, κάποιοι Έλληνες “πολιτικοί” όπως η Παπαρήγα και η Κανέλλη θα κρυφτούν στο σπίτι τους και από την πολυθρόνα θα μας βλέπουν να σφαζόμαστε χωρίς να μπορούν να βγάλουν άχνα.

Όλα τα συμφέροντα έχουν γυρίσει εναντίον μας και υπέρ τον Τουκοκυπριον που έδειξαν ότι έχουν ξεπεράσει το παρελθόν.

Οι ελπίδες για επανένωση βρίσκονται στην πιθανότητα ενός επόμενου δημοψηφίσματος αν η Τουρκία το επιτρέψει, γιατί πήρανε αυτό που θέλανε, θα μπορούνε τώρα να κοιτάνε την Ευρώπη χωρίς να μπορεί κάποιος να τους κατηγορήσει για το Κυπριακό.

Η προσπάθεια του Ντεκτασοπουλου να ανεβάσει το αποτέλεσμα βασίζεται σε αυτό, να πείσει δηλαδή του Τούρκους ότι ήμαστε αδιόρθωτοι εθνικιστές και όσο ζούμε δεν πρόκειται να ξεχάσουμε το παρελθόν.

Υπάρχει μια σύμπραξη Παπαδόπουλου και Ντεκτας, ο πρώτος με ενέργειες του έπεισε την Ρωσία να μπλοκάρει το συμβούλιο ασφάλειας και ο δεύτερος ευχαρίστησε τον Αλλάχ που έπεισε την Ρωσία να ασκήσει βέτο.

Είναι εκπληκτική η ομοιότητα τον λεγομένων τους σε σημείο που κάποιος πολύ εύκολα μπορεί να τους θεωρήσει ομοιοπαθείς, πάσχουν από την ίδια αρρώστια που μολύνει τον πλανήτη.

Υπάρχει μια σύμπραξη εθνικιστών σε σημείο που θα πρέπει να είναι αδέλφια μεταξύ γκρίζων λύκων και γκρίζων μαλθακών.

Το όχι δεν περιέχει καμία ουσία και κανένα επιχείρημα, η προσπάθεια που έγινε για την απόρριψη του σχεδίου βασίστηκε στην φοβία και τώρα πλέον μετά και την προκλητική ενέργεια του Ντεκτασόπουλου να αποτρέψει το ψήφισμα του συμβουλίου ασφάλειας οδηγούμαστε σε ένα αδιέξοδο και πλήρη διεθνή απομόνωση.

Φημολογείται ότι οι Ρώσοι ζήτησαν ανταλλάγματα που βασίζονται στην αγορά οπλισμού, ίσως ο Ντεκτασόπουλος να θέλει να προκαλέσει ακόμα περισσότερο.

Εγώ προσωπικά έχω απηυδήσει από την συνολική του παρουσία σε σημείο που θέλω να
τον φτύσω και ας πεθάνω

Και επειδή κάτι αναφέρθηκε από κάποιο καραγκιόζη για αντικαταθλιπτικά και για θεραπείες θέλω να τοποθετήσω την άποψη μου για όλους τους άρρωστους εθνικιστές ότι η μόνη τους θεραπεία είναι η αυτοκτονία.

Και ίσως να μας οδηγούν όλους προς την αυτοκτονία στον γκρεμό του Αλλάχ.

Το 75% από το όχι λένε ότι ψηφίσαν για λόγους ανασφάλειας

Ανασφάλεια που δημιουργήθηκε 100% από τον Ντεκτασοπουλο και το επιτελείο του

Πλέον θα έχουμε πρόβλημα με τα αντικαταθλιπτικά χάπια στην Κύπρο, γιατί όλοι θα αρχίσουν να προβληματίζονται, αν με αυτό που έκαναν έδωσαν την Κύπρο στην Τουρκία.

Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα θα το έχουν για πολλά χρόνια και δεν υπάρχει θεραπεία πέρα από την αυτοκτονία, το θέμα τώρα είναι να γεμίσουνε αποθήκες με αντικαταθλιπτικά για να έχουν να πίνουν με το φτυάρι στις επόμενες μέρες που έρχονται.

Βγήκε ο Ντεκτασοπουλος να μιλήσει χωρίς να τρέχει τίποτα μέσα σε μια πλήρη ηρεμία
και συνέχισε τις ασάφειες και τις προκλήσεις στον ΟΗΕ και την ΕΕ, εγώ αν ήμουν κάποιος από αυτούς θα του έδειχνα ευγενικά την Τουρκία και τον στρατό της για να του
εξηγήσω πόσο ηλίθιος φαίνεται με αυτά τα καμώματα.

Οι ξένοι μας κοροϊδεύουν κανονικά.

Και η Τούρκοι πανηγυρίζουν.

Στον αγώνα εθνική Βραζιλίας και εθνική Τριβιλουρον το αποτέλεσμα είναι 0-1 με αυτογκολ του Τάσου μετά από πάσα του τερματοφύλακα.

Ο εθνικισμός κέρδισε την ανθρωπιά.

Και οι δικοί μαλθακοί λύκοι πανηγυρίζουν από μέσα τους, γιατί πάντα αυτό συνέβαινε, κρύβουν την πραγματικά θλιβερή τους ουσία και ψεύδονται ασύστολα.

Ενώ οι γκρίζοι λύκοι από την άλλη πανηγυρίζουν γιατί κέρδισαν.

Δυστυχώς δεν έχω καμία ελπίδα, όσο πρόεδρος είναι αυτός ο καραγκιόζης.

Ο Χριστοφιας είναι φανερό ότι τον βαραίνει ακόμα η ευθύνη που πείρε για να βγάλει τον Τάσο πρόεδρο και τώρα όλη του η ενέργεια επικεντρώνεται στο φάγωμα του.

Η τελευταία μας ελπίδα είναι ένα δεύτερο δημοψήφισμα, άμα μας το επιτρέψει η Τουρκία.

Σε αυτό το σημείο βρισκόμαστε, όλα τα αλλά είναι στην σφαίρα της φαντασίας και εκτός
πραγματικότητας.

Το επόμενο σχέδιο θα προβλέπει διχοτόμηση στην καλύτερη περίπτωση.

Το αποτέλεσμα κινήθηκε από το 13% που δεν θέλουν να ζήσουν με του Τουρκοκύπριους.

Οι εθνικιστές βρίσκονται εκτός της σημερινής πραγματικότητας και κινούνται
ιδεολογικά πάντα στην σφαίρα της φαντασίας, είναι μεταδοτική ασθένεια που δημιουργεί ψευδαισθήσεις.

Και για να συμπληρώσω αυτό που έλεγα πριν για την μαντική και για την πραγματικότητα, θα αναφερθώ στο συγκεκριμένο παράδειγμα για να εξηγήσω τι εννοώ.

Οι εθνικιστές βλέπουν το παρελθόν μονόπλευρα και έχουν ψευδή εντυπώσεις.

Με τον ίδιο τρόπο βλέπουν το παρόν που αφορά το παρελθόν και οι ψευδής εντυπώσεις πολλαπλασιάζονται.

Και αυτό τους αποτρέπει καθοριστικά ως προς το να κινηθούν περί της ουσίας του θέματος και οι προβλέψεις που κάνουν για το μέλλον, είναι κατά κανόνα χριστιανικές
στα όρια του απροσδιόριστου του θεού.

Δεν είναι θέμα κάποιας εξαιρετικής δυνατότητας η μαντική τέχνη, η αποτελεσματικότητα της βασίζεται στην ικανότητα αντίληψης της πραγματικότητας.

Κλασική περίπτωση ασθενή είναι η Κανέλλη που νομίζει ότι εβρισκόμενη έξω από την πραγματικότητα έχει δίκαιο και θέλει να μεταδώσει σε όλους αυτήν την αρρώστια.

Αν κινούμαστε σε διπλωματικά θέματα με κινητήριο δύναμη την φαντασία τότε μάλλον ζούμε τις σταυροφορίες η κάτι τέτοιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 00:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Κατσε γραψε οτι μαλακια θελεις και μετα πηγαινε στα βουνα για διατημοπολοια για βρουβες για οτι αλλο θελεις ,εγω μαλακα υπηρετησα την Κυπρο ,ζητησα να παω στην ΕΛΔΥΚ και ανα πασα στιγμη ειμαι ετοιμος να πεθανω για αυτην ,εσυ αντε να παιξεις ιντιπεντενς ντει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 02:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ
Αγαπητές φίλες και αγαπητοί φίλοι γεια σας.

Είχα αποφασίσει να μην ξαναγράψω σ'αυτό το topyc αλλά δεν μπορώ να μην πω κάποια λόγια.

Αγαπητέ φίλε CyLight είσαι ΠΕΡΙΒΟΛΙ !!!! Πολύ σε χάρηκα.

Το ίδιο και τους αγαπητούς φίλους τυχερούλη και Περσέα.

Απολλώνιε σου ζητώ χίλια συγνώμη,δεν είχα καταλάβει ποιοί έκαναν την εισβολή στην Κύπρο και πιοί έσφαξαν τους Ελληνοκύπριους,νόμιζα πως ήταν ο ΑΤΤΙΛΑΣ. Τώρα που το διάβασα από σένα πως ΟΙ ΕΛΛΗΝΟΚΥΠΡΙΟΙ (και οι ΕΛΛΗΝΕΣ της ΕΛΔΥΚ φυσικά),έσφαξαν τους κακόμοιρους τους Τούρκους,σου ζητώ ταπεινά συγνώμη για την άγνοιά μου.
Μόνο που δεν είχα καταλάβει ότι είσαι ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΟΣ σε νόμιζα για Ελληνοκύπριο.
Επίσης ζητώ από όλους,(τους υπέρμαχους του ΝΑΙ),συγνώμη που υπεστήριζα το ΟΧΙ,γιατί κατά ορισμένους από δω : δεν κάθησα να σκεφθώ λογικά και να εξετάσω ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ του σχεδίου ΑΥΝΑΝ,αλλά παρασύρθηκα από το συναίσθημα ενώ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΜΝΗΜΗ,κλπ. κλπ.Έκανα λοιπόν αυτό το μεγάλο σφάλμα εγώ και το 76% των Ελληνοκυπρίων.Είμαστε όλοι για δέσιμο.
Ξέρετε τι λέω "μακρυά απ'τον κ... μας κι όπου θέλει ας μπει"!!

Αυτό φαίνεται να υποστηρίζουν κάποιοι κύριοι μέσα δω.Ή μήπως ....δεν το υποστηρίζουν ;

ΑΝΑΛΥΩΝ.


+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 03:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
Izaura - Ρε μεγαλε, αντε τραβα καμια μ@λ@κι@ επειδη σου δημιουργησε προβλημα στο μυαλο η χωρις_γκομενα εποχη!
Αδελφια σου δεν ειμαστε, εμας δεν μας εδιωξαν απο την αιγυπτο επειδη ειχαμε ψωρα...

ΑΝΑΛΥΩΝ - φιλε και ΠΕΡΙΒΟΛΙ ειμαι και κηπος και οτι αλλο σκεφτεις! Ειδικα αν πεσει στα χερια μου ο γκαου-ιζαουρα μπορω να γινω και λιβαδι :)

Perseus - Ωραιος ρε φιλε! Και εγω υπηρετησα Ελλαδα και Κυπρο. Αν καποτε χρειαστει φιλε (δεν το ευχομαι φυσικα) τοτε στο ιδιο χαρακωμα θα ειμαστε.

Apollwnios - Επειδη γραφεις κατεβατους απο ιστοριουλες που σου λενε, δεν σε περνει κανεις στα σοβαρα. Σταματα επιτελους να μας λες παραμυθακια με κακους λυκους. Αν εσυ φοβασε το αυριο καλυτερα να πεθανεις σημερα!

Εγω σημερα ημουν 51 - 49 υπερ του οχι. Ο λογος ειναι οτι και οι δυο απαντησεις ειναι παγιδα. Οι αμερικανο-αγγλοι (του εβραιους τους εχω γραμμενους στα @@ μου) με αυτο το σχεδιο καταφεραν να μην υπαρχει σωστη απαντηση.
Με "ναι" μας διαλυουν και μας κανουν οτι θελουν.
Με "οχι" μας απομονωνουν και προσπαθουν να μας διαλυσουν.

Οποια και αν ηταν η απαντηση παλι λαθος θα ηταν!

Το πιο σημαντικο ειναι να μεινουμε ενωμενοι, πλεον δεν υπαρχουν οχι-ικοι και ναι-ικοι! Υπαρχουν μονο Ελληνο-Κυπριοι. Οι μερες που ερχονται θα ειναι πολυ δυσκολες (και με "ναι" παλι δυσκολες θα ηταν) και οφειλουμε να δειξουμε οτι εχουμε τα @@ να κανουμε πραξη αυτο που λεμε. Ειπαμε "οχι", πρεπει οτι και να γινει να παλεψουμε για κατι καλυτερο, μοιρολατρες σαν τον απολλωνιο δεν χωρανε στην αυριανη μερα!

Ο πατερας μου ψηφισε "ναι", η μανα μου ψηφισε "οχι". Εγω ΔΕΝ ψηφισα επειδη λειπω προσωρινα στο εξωτερικο.

Εμενα φιλε απολλωνιε με εμαθαν να παλευω για να αποκτησω αυτο που θελω. Το "οχι" δεν ειναι εναντια στη λυση, ειναι εναντια στο σχεδιο αναν, καταλαβε το!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 04:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Πόσο ωφέλιμο θα είναι τελικά η Κύπρος πήγε contra torrentem και ψήφισε συντριπτικά ΟΧΙ!!!

Το Κυπριακό είναι ένα απ' τα μεγαλύτερα εγκλήματα των τελευταίων χρόνων. Αποτελεί σκάνδαλο τεραστίων διαστάσεων, κόλαφο για όλο το λεγόμενο ελεύθερο κόσμο, για τη Δυτική κοινότητα.

Απόδείχτηκε περίτρανα, ότι οι περιβόητες αρχές του Δυτικού κόσμου, δεν είναι παρά απλά κουρελόχαρτα, που ρίχνονται στον κάλαθο των αχρήστων.

Η εξήγηση είναι απλή: Όλες οι δυτικές δυνάμεις, ΗΠΑ, Γερμανία, Αγγλία κλπ. ανταγωνίζονται για να μπορέσουν να διεισδύσουν περισσότερο μέσα στην Τουρκία. Γιατί προσφέρει μεγαλύτερες δυνατότητες στο ξένο κεφάλαιο απ' ό,τι η Ελλάδα.

Ας σταματήσει λοιπόν το παραμύθι ...

Viking, σε παρακαλώ, εσύ τουλάχιστον διαθέτεις λογική. Πολύς κόσμος παρασύρθηκε και είπε το ΝΑΙ, δεν εννοούσα αυτούς. Εννοώ του κήνσορες του ΝΑΙ, του άθλιους γραικύλους πολιτικούς..

Έπιτέλους, είναι ποτέ δυνατόν να πει κανείς ΝΑΙ στην κατοχή και εισβολή;

Όσο για τις απειλές που διατύπωσαν θα τις πάρουν πίσω και θα τις βάλουν εκεί που ξέρουν, τα σκουλήκια της Ευρώπης. Είχα και σε προηγούμενο μήνυμα διατυπώσει την άποψη, ότι πρόκειται για αναξιόπιστες απειλές. Κανείς δεν πρόκειται να αναγνωρίσει κράτος υπό κατοχή.. Αντίθετα, αυτό που θα συμβεί θα είναι ότι αν δεν φύγουν τα στρατεύματα κατοχής, η Τουρκία δεν θα πάρει ημερομηνία έναρξης των διαπραγματεύσεων για ένταξη στην ΕΕ.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 08:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Βασίστηκαν όλοι στη απίστευτη υποχωρητικότητα που έδειχνε η Ελλάδα στην διεθνή σκηνή τα τελευταία 30,χρονια.
Πίστεψαν ότι μια πιο μικρή χώρα μεγέθους Κύπρου θα έλεγε ναι άμεσα.
Έκαναν απίστευτα πράγματα για να συμφωνήσουν μαζί τους οι κύπριοι.
Δωροδόκησαν θα σας δώσουμε φράγκα ψηφίστε!

Τρομοκρατησαν, τουρκικος στρατός θα σας απειλει, θα έρθουν και άλλοι έποικοι,
Θα απομονωθείτε μέσα στην Ευρώπη.

Ευτυχώς που καταλάβατε ότι δεν μπορείτε να έχετε κοινά συμφέροντα με τους αγγλοαμερικανους.

Θα λυσσάξουν οι αγγλοαμερικανοι από εδώ και πέρα είναι βεβαιο,αλλα το 76% ενός λαού είναι μεγάλη υπόθεση για να αγνοηθεί από τους επόμενους σχεδιασμούς τους
.
Ευτυχώς η Κύπρος δεν ξέχασε την συμπεριφορά των κατακτητών την προηγούμενη
φορά που πάτησαν στο νησι τους νεκρους,τους χιλιάδες αγνοουμενους, τα
«αμελε ταμπουρου».

Να είστε καλά ,δώσατε μεγάλο μάθημα σε όλο τον ελεύθερο κόσμο.

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 14:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Κάποιοι όπως ο Perseus έχουν χάσει τον έλεγχο μην σεβόμενοι ούτε τους συνομιλητές τους ούτε και τον χώρο που τους φιλοξενεί. Είναι λυπηρό να πρέπει να παρέμβει συντονιστής και εν τέλη ο admin για να διορθώνει ατοπήματα…

Για να μην έχει την μορφή μόνο μομφής η παρέμβαση μου, να καταγράψω απλώς ότι η κατάκτηση ενός έθνους μπορεί να γίνει με τους εξεις τρόπους

1. Στρατιωτική
2. Οικονομική
3. Πολιτισμική

Που υπερέχει η Ελληνοκυπριακη πλευρά, και που η Τουρκοκυπριακή….
Ποιος έχει ή είχε ανάγκη ποιον τελικώς...

Όπως φαίνεται οι μέχρι τώρα χειρισμοί από την Ελληνικυπριακη πλευρά ΔΕΝ ήταν οι ενδεδειγμένες…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 15:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
Α Λ Λ Η Λ Ο Υ Ι Α

World leaders reacted with disappointment and anger to Greek Cypriots' rejection of a U.N. peace plan to reunite their island. Europe has vowed to help the long-isolated Turkish north, which failed to get EU entry.

Leaders across the world expressed frustration and disappointment at the results of Saturday's referendum in Cyprus, in which an overwhelming 76 percent of Greek Cypriots voted against a U.N. peace plan to reunite their island.

U.N. Secretary-General and architect of the peace plan, Kofi Annan (photo) said Cyprus has "missed an historic opportunity to resolve 30 years of division." The island will remain "divided and militarized" as it joins the European Union on May 1, Anan said.

Annan's plan envisaged a federation of two politically equal states, one for the 643,000 Greek Cypriots and one for the 180,000 Turks and Turkish Cypriots in the north, under a weak central government.

The U.N. Secretary-General, who was at the center of mediation efforts between the Greek Cypriots and the Turkish Cypriots, however indicated he still hadn't given up hope that a solution could be found. A statement from Annan's office also said he hoped Greek Cypriots "may arrive at a different view in the fullness of time after a profound and sober assessment of today's decision."

The U.N. reunification plan required agreement from both sides of the island. But, despite European and American support, Greek Cypriots rejected it in large numbers and Turkish Cypriots heavily endorsed it. As a result only the southern Greek Cypriot half of Cyprus will join the EU on May 1, enjoying EU laws and benefits.

EU considers ways to help northern Cyprus
The European Commission also reacted sharply to the rejection of the peace plan. "A unique opportunity to bring about a solution to the long-lasting Cyprus issue has been missed," the European Commission said in a statement.
It however praised Turkish Cypriots for their "yes" vote (65 percent) and said it would consider ways to promote economic development in the poorer Turkish northern half amid fears that the region would slide into further isolation. The Turkish northern half of Cyprus is only recognized by Turkey.

"There is a shadow now over the accession of Cyprus´," the EU commissioner for expansion, Günter Verheugen (photo) told Germany's ARD television. "What we will seriously consider now is finding a way to end the economic isolation of the Turkish Cypriots."

Experts believe that one way of doing that is to use the same funds that were earmarked for the Turkish Cypriot half in the eventuality that it would enter the EU.

Turkish Cypriots warn against further isolation

Many Turkish and Turkish Cypriot leaders have urged the EU to reverse the further isolation of the region.

Hardline Turkish Cypriot leader, Rauf Denktash -- a fierce opponent of the U.N. plan -- has called on the world to stop pressing the two sides to live together. But others such as his Prime Minister Mehment Talat, a supporter of the plan, has called on the EU and UN to take measures to redress the irony that the side that rejected the plan will become an EU member in a week's time.
His calls are echoed by Turkey. Turkish Foreign Minister Abdullah Gul, said, "The embargoes must be lifted, the isolation must be brought to an end."
Disappointment across the world
Across, the world, leaders reacted with dejection and sadness at the outcome of the referendum.
U.S. State Department spokesman Richard Boucher said Washington was "disappointed" by the Greek Cypriot vote, calling it a "setback" to those seeking a united Cyprus.
Even British Foreign Minsiter Jack Straw said in London he hoped that the inhabitants of southern Cyprus would once again reconsider "whether this vote is the right one for them."
German Foreign Minister Joschka Fischer said he was at a loss to understand that the citizens of southern Cyprus hadn't seized the "big chance" that the U.N. plan offered them.


Ότι έγραψα χτες επιβεβαιώνεται σήμερα με τις δηλώσεις των υπεύθυνων.

ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΓΡΑΨΑΝ - ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ - ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ

ΕΣΥ ΡΕ ΗΛΙΘΙΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΣΕΞ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΙ ΓΡΑΦΩ, ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ ΤΟ ΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΧΩ ΓΚΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΛΥΦΕΙ ΤΟ ΠΕΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΧΥΝΩ ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΟ...
ΜΑΘΕ ΡΕ ΗΛΙΘΙΕ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΑ ΠΟΡΝΟ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΖΕΣΑΙ
ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΟΥ...
ΜΑΘΕ ΑΚΟΜΗ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΠΟΛΕΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ...ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΤΟ CNN ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΟΤΑ ΜΟΥ , ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΙΡΑΚΙΝΟΥΣ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΠΛΕΟΝ ΚΥΠΡΟ...

ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΔΙΚΑ...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν,πεθαίνουν και γεννιούνται άλλοι καλύτεροι.

___________________________________________________________
Επεμβάσεις από Admin λόγω ανάρμοστων και εμπρηστικών
εκφράσεων, ασυμβίβαστων με τους κανονισμούς λειτουργίας και
τις σκοπιμότητες αυτού του χώρου!

___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 15:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΜΥΑΛΑ ΖΩΑ, ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ?
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ?
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΙΣΤΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΥΠΗΡΕΤΕΙΤΕ?

ΜΗΠΩΣ ΟΡΚΙΖΕΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΠΕ "ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ"
ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ, ΣΑΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ
ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ????

ΚΟΡΟΙΔΑ Ξ Υ Π Ν Α Τ Ε !!!!


Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν,πεθαίνουν και γεννιούνται άλλοι καλύτεροι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 15:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Γιαυτο ζεις εκεί που ζεις και όπως ζεις.
Όσο για τα φράγκα Κάντο μασούρια και χωστα σε καμία σκοτεινή τρυπα.
Δεν θα δυσκολευτεις, ειμαι βέβαιος ότι βάζεις και πολλά-πολλά άλλα.
Αγνοείς κάτι πολύ βασικό,
ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΟΣ.

Εισαι νεκρος,μονο που δεν το ξερεις……
μυριζεις σαπίλα.........

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 25/04/2004 16:05:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 17:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι χλευάζουν, αφού όλα βαίνουν όπως τα σχεδίασαν.

Το "ΟΧΙ" των Ελληνοκυπρίων ήταν κάτι παραπάνω από αναμενόμενο, άρα όλα ακολουθούν τον δρόμο που είχαν πάρει από την αρχή, τον δρόμο που χάραξαν αυτοί που σχεδίασαν αυτή τη "λύση".

Είναι φαιδρό να υποστηρίζουν οι ξένοι ότι το χθεσινό "ΟΧΙ" ήταν ΟΧΙ στη λύση γενικότερα.
Μου θυμίζει τον Τζωρτζ, που πριν κανα χρόνο έλεγε: "Ή είστε μαζί μου ή είστε με την τρομοκρατία"!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 17:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΡΓΟΥΣΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΒΟΘΡΟ. ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥς ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΑΥΤΟΣ!!!!!!!!

ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΙZAURA ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΡΟΠΟΥΣ εδώ μέσα δε συζητούν μόνο άντρες αλλά υπάρχουν και γυναίκες και παιδιά. Προσβάλλετε την ανθρώπινη αξιοπρέπεια!! Εδώ είμαστε για να συζητήσουμε, και να ανταλλάξουμε γνώμες και όχι για να βριζόμαστε. Αποκαλλούμαστε και ισορροπημένοι άνθρωποι??????? Αν δε μπορούμε να ελεγξουμε τη γλώσσα μας, όχι ισορροπημένοι δεν είμαστε αλλά ούτε άνθρωποι.

Και τι είναι αυτό το πράγμα, μια συζήτηση δε μπορεί να μην εμπεριέχει περί παπάδων και εβραίων??????? Αδυνατούμε να εντάξουμε τις απόψεις μας χωρίς να αναφερθούμε σε αυτά?? Τι σόι καραμέλα είναι αυτή???? Μου θυμίζει κατι σαν.....δε φταίω εγώ κύριε πρόεδρε που σκοτώθηκε από το μαχαίρι μου, εκείνος φταίει που ήρθε και καρφώθηκε με την πλάτη του δέκα φορες πάνω σε αυτό.

Αυτό το τόπικ δημιουργήθηκε για άλλο σκοπό, διαβάστε τον τίτλο του, σίγουρα δε δημιουργήθηκε ούτε για να καταγράψουμε τη χυδαιολογία ούτε για να καταγράψουμε τις σεξουαλικές δραστηριότητες κανενός!!!!!!!

ΝΥΣΑΦΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΝΤΟς ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΝ ΟΡΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΧΥΔΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΥΒΡΕΙΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΛΟΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥς ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 17:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Νομίζω ότι κακώς γίνετε όλη η φασαρία. Δυστυχώς ο ένας προσπαθεί να επιβάλει το δίκιο του.

Δυστυχώς όσο και αν λέμε ότι είμαστε κατά των πολέμων και ότι όλη η γη είναι η πατρίδα μας δεν πρόκειται να επιζήσουμε σε αυτήν την παγκόσμια σκακιέρα. Μην ξεχνάτε ότι αν κάποιοι δικοί μας δεν είχανε θυσιαστεί σήμερα θα είμαστε μωεμεθανακια η ακόμα και μη γεννημένοι.

Ένα παράδειγμα όπως τους ειρηνιστές και πασιφιστές. Ρωτάς έναν και σου λέει ότι ποτέ δεν θα μπορέσει να κάνει κακό σε άλλον γιατί έτσι είναι η ιδεολογία του. Δηλαδή ούτε μπουνιές ούτε χρησιμοποίηση όπλου. Θέτω όμως το ερώτημα αν Ένας κακοποιός μπει στο σπίτι του κυρίου αυτού και πάει και βιάζει την γυναίκα του ταυτόχρονα έχοντας σκοτώσει τα παιδιά του τη θα κάνει αυτός? Θα κάθετε και θα κοιτάει? Θα απολαμβάνει τον βιασμό της γυναίκας του? Πέστε μου τι?

Πρέπει να ήμαστε λογικοί και πάνω από όλα να έχουμε μπει στο κλίμα της κοινωνίας. Αν φιλαράκο εσύ που βρίζεις τους Κυπρίους και τον στρατό θέλεις πραγματικά να κάνεις αντίσταση θα πρέπει να στρέφεσαι κατά των ΑμερικανοΣιωνιστων και όχι κατά του Έλληνα και του Ελληνισμού. Θα έπρεπε στην πραγματικότητα να πεις Ένα Μπράβο στον Ελληνισμό γιατί είχε τσαμπουκά και κότσια να γυρίσει την πλάτη στους Σκοτεινούς του Κόσμου.
Αν θέλεις και αναρχικά να το δεις. Πήγαμε για μια φορά κατά του κατεστημένου και της Παγκοσμιοποίησης.

ΕΙΡΗΝΗ σε όλους και πάνω από όλα ενότητα. Όχι μίσος και αλληλοσπαραγμός


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 18:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Το τέλος της Ιστορίας
Φαίνεται ότι ορισμένοι από εμάς ζουν στον κόσμο τους. Βλέπουν τα πράγματα με ένα δικό τους τρόπο, ο οποίος πολλές φορές δεν έχει καμία σχέση με τον τρόπο που βλέπει τα πράγματα η πλειοψηφία των ανθρώπων. Και όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με την πραγματικότητα σιοκκάρεσαι και διερωτάσαι, πώς όλοι σκέπτονται έτσι; Πώς οι άλλοι, η συντριπτική πλειοψηφία, είναι δυνατόν να αντιμετωπίζουν το πρόβλημα τόσο διαφορετικά από σένα. Είναι δυνατόν εσύ να βλέπεις κάτι άσπρο και άλλοι μαύρο; Και όμως ναι. Όπως κάθομαι απέναντί μου, σε μια προθήκη υπάρχουν κάμποσα αρχαία αγγεία της εποχής του χαλκού της γεωμετρικής εποχής Φοινικικά, είναι και δύο κόρες του 7ου π.Χ. αιώνα που με κοιτούν. Σκέφτομαι πόσα αρχαία είναι η νήσος Κύπρος και πόσο ακριβή. Σκέφτομαι πώς με τόση ελαφρότητα οι κάτοικοί της και οι αρχηγοί τους στις 24 Απριλίου 2004 αποφάσισαν να τη διαμελίσουν και να κάνουν ένα κομμάτι τούρκικο και ένα ελληνικό. Την Κύπρο με τους παλαιοκύπριους, τους Αχαιούς, τους Φοίνικες, τους Πτολεμαίους, τους Ρωμαίους, τους Λουϊζινιανούς, τους Ενετούς, τους Τούρκους, τους Εγγλέζους, με πόση ελαφρύ καρδία οι απόγονοι τους αποφάσισαν να τη διαμελίσουν, για να μη ζημιώσουν, να μην πληρώνουν, να έχουν ασφάλεια, να περιφρουρήσουν την αμφισβητούμενη ελληνικότητά τους και να μπουν μόνοι τους τροπαιοφόροι στην Ευρώπη. Για μένα, το Δημοψήφισμα είναι επανένωση ή διχοτόμηση και απόφαση της συντριπτικής πλειοψηφίας του κυπριακού λαού είναι η διχοτόμηση. Βερεσιέ ακούω τες σάχλες των αρχηγών μας για τους αδελφούς Τούρκους που θα τους βοηθήσουμε. Τι σάχλα και αυτή; Αντιλαμβάνεστε αγαπητοί αναγνώστες ότι όταν θα αρθεί το εμπάργκο θα ανοίξουν τα αεροδρόμια τους και θα πέσουν ριάλια στην πούγκα τους οι "καημένοι" οι Τουρκοκύπριοι δεν θα έχουν την ανάγκη μας ούτε την προστασία μας ούτε τη συμπόνια μας, θα είναι ικανοί να αναπτυχθούν από μόνοι τους και να συνεχίσει σαν μια άλλη οντότητα εντελώς ξεχωριστή από εμάς παράλληλη αλλά εντελώς διαφορετική την πορεία της στην Ιστορία. Σταματήστε να κοροϊδεύετε τους εαυτούς σας και επιτέλους καταλάβετε ότι όταν διώχνεις τον άλλο και τον υποτιμάς αυτός δεν σε θέλει και σε μισά αυτή είναι η Ιστορία της σχέσεώς μας με τους Τουρκοκύπριους τα τελευταία50χρόνια.
Πάρτε το απόφαση αδελφοί ότι σήμερα 24/4/2004 αποφασίσετε με συντριπτική πλειοψηφία να διχοτομήσετε για λόγους ποταπούς τη νήσο Κύπρο για λόγους φτηνούς τουλάχιστο για μένα. Να ξέρετε όμως, ότι από σήμερα και πέρα, θα σας καταραστεί η αιώνια νήσος και θα ζήσετε εσείς και οι αρχηγοί σας στο ανάθεμα αυτής και των προγόνων μας, μέχρι δευτέρας γενεάς.
O κύριος Μικελίδης είναι υπεύθυνος για το ποιο πάνω άρθρο στην εφημερίδα Πολίτης.
Είναι ο καλύτερος ψυχίατρος στην Κύπρο και ο καταλληλότερος για να κρίνει τους άρρωστους εθνικιστές.

Με εκφράζει απόλυτα και συμπληρώνει την θεωρία μου για του άρρωστους που ζουν
εκτός πραγματικότητας.

Ντα ντα ντα θα σε κάνω ντα ντα

Όταν πας σε ένα μαγαζί με face control όπου στέκονται έξω δυο γίγαντες που σου λένε συγγνώμη δεν μπορούμε να σε βάλουμε μέσα γιατί φοράς αθλητικά παπούτσια, τότε ο παλικαράς της δεκάρας αν έχει μαζί του καμία γκόμενα θα αναγκαστεί να το παίξει μάγκας και θα φάει το ξύλο της αρκούδας, η μόνη περίπτωση να γλιτώσει είναι να κάνει την κότα.

Η που θα αρχίσει να κοκοριζει ο Παπαδόπουλος η που θα φάμε το ξύλο της αρκούδας.

Τα πράγματα είναι τόσο απλά που ακόμα και εσείς μπορεί κάποια μέρα να καταλάβετε.

Θα συνεχίσω την διάγνωση μου υποδεικνύοντας και μια θεραπεία στους εθνικιστές.

Η αρρώστια αυτή απευθύνεται κύριος σε ηλίθιους που μέσα από την δειλία τους να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα καταφεύγουν σε όλες τους τις σκέψεις σε ένα φούσκωμα της ουσίας του θέματος.

Η αντιληπτική τους ανεπάρκεια βασίζεται και στο γεγονός του ηλίθιου τους χαρακτήρα
που είναι κατά κανόνα δειλός να προσαρμοστεί με τα γεγονότα που περιβάλουν την προσωπική του ζωή.

Όμως το ουσιαστικό πρόβλημα του εθνικισμού είναι η παιδία, εκεί όπου μαθαίνουν στα παιδία οι μεγαλύτεροι ότι γεννήθηκαν με ορκισμένους εχθρούς που είναι ομοίως αθεράπευτοι με αυτούς.

Αυτό η Ευρώπη το έχει θεραπεύσει σε πολύ μεγάλο βαθμό γιατί ο κόσμος εξελίσσεται και από ότι φαίνεται εμείς θέλουμε να μείνουμε στο παρελθόν γιατί είχαμε κάποτε τα ηνία του πολιτισμού, σας διαβεβαιώνω ότι αν ζούσαν οι προγονοί μας θα γέλαγαν και αυτοί μαζί μας, γιατί αυτοί για να καλλιεργήσουν αυτήν την παλικαριά τους μόχθησαν και πήραν αμέτρητες νίκες.

Η μόνη νίκη που κάνει ο σημερινός Έλληνας είναι όταν καταφέρνει να ξεγελάσει το διπλανό του.

Σε αυτό κέρδισε ξανά ο σύγχρονος Έλληνας, κατάφερε ο Τασούλης το παιδάκι του νηπιαγωγείου να ξεγελάσει τον Φερχοιγκεν και μια ολόκληρη Γερμανία.

Είμαστε τόσο αξιόπιστοι πολιτικά όσο οι ταξιτζήδες μας.

Όμως τώρα ο ταξιτζής πολιτικός δεν βρίσκεται σε ταξί και δεν μπορεί να κόψει την Κύπρο δυο κομμάτια και να βάλει στο κομμάτι του τροχούς και να πάει για ταρίφα στην ομόνοια.

Είναι κολλημένος με το ορκισμένο του εχθρό, σε αυτήν την περίπτωση φανταστείτε σιαμαία που να μισούν το ένα το άλλο, φρίκη!! θα πρέπει μάλλον να πεθάνει το αδύνατο για να μπορεί να συνεχίσει την ζωή του το δυνατό, γιατί πολύ απλά στο συμβιβασμό δεν τα βρήκανε, γιατί το αδύνατο ήταν βολεμένο γιατί το λυπόντουσαν οι μεγάλοι που ήταν για γέλια και για δάκρυα.

Το Κυπριακό τελείωσε η Ψωροκώσταινα ξεφτιλίστηκε για ακόμα μια φορά από τους φαντασμένους, ονειρόπληκτους ασθενείς που νομίζουν ότι επειδή ξέρουν να κρατάνε το
πούλι τους οτι ειναι γαμιάδες.

Μου προκαλείτε γέλιο και θα συνεχίσω να σας σπάω τα νεύρα μέχρι να σας λυπηθώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 19:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Είναι με λύπη που γραφω αυτό το μύνημα.

Κάποιοι έλεγαν ότι όποιο και να είναι το αποτέλεσμα θα το σεβαστούν και αν είναι να πολεμήσουν για αυτόν τον τόπο θα το κάνουν.
Έρχονται τώρα όμως να κρατούν τον φανατισμό.
Τελικά έχει φανεί ποιοί ήτανε οι φανατισμένοι.Και δυστηχώς τέτοια άτομα τα λέγανε και εδώ μέσα αυτά/

Κλείνουν τα μάτια στην απόφαση του 76% του κυπριακού λαού που έιπε όχι πλέον στην υποδούλωση.Που κράτησαν ψηλά το μέτωπο του ελληνισμού.
Που είπαν όχι στις πιέσεις.

Ψες οι πολιτικοί που υποστήριζαν το ναι έπνεαν τα μενεα στους τηλεοπτικούς σταθμούς.Χωρίς σεβασμό στην απόφαση του λαού.

Ακόμα και το 80% των προσφύγων είπανε όχι.
Η νεολαία κατα 90% είπε όχι.


Ψες οι πολιτικοί του ναι λέγανε εμμέσως πλην σαφώς ότι όσοι ψήφισαν ναι είναι ηλίθιοι και παραπληροφορημένοι και είπανε και διάφορα άλλα υποκοριστηκά που υπονοούσαν πολλά.Κατηγορούσαν τους πάντες και τα πάντα δείχνοντας μια πλήρη ασέβεια προς την απόφαση του λαού.
Η κόρη του πρώην προέδρου γλεύκου κληρίδη είπε ότι η σημερινή μέρα με αυτήν την απόφαση του λαού είναι η ποιό μαύρη μέρα της κύπρου μαζί με την εισβολή του 74.

Αυτοί οι κύριοι μας φέρνουν πίσω στα γεγονότα του 74.Αυτοί οι ίδιοι που δημιούργησαν τα γεγονότα του 74 έρχονται σήμερα να κάνουν τα ίδια πράγματα.Και δεν μιλαω για τους πολίτες αλλά για τους πολιτικούς.

Και τα λένε όλα αυτά όταν αγνοούν ότι τα στατιστηκά έδειξαν ότι το 70-80% του λαού ψήφισε χωρίς να υπολογίσει τα κόμματα.

Θα παρακαλέσω όλους σας να κρατήσουμε ένα επίπεδο σε αυτόν τον χώρο.
Πολλοί δίκαια ξεσπάσατε.Δεν σας αδικώ γιατί οι προκλήσεις απο κάποιους είναι πολύ έντονες.Μην πέφτεται στο επίπεδο τους.
Πρέπει να καταλάβεται ότι κάποια άτομα είναι βαλτοί να δημιουργούν προβλήματα.Ότι εδω μέσα δεν είναι γιατί τους ενδιαφέρει κάτι αλλά γιατί κάποιοι τους έβαλαν για να δημιουργούν προβληματα και να προωθούν διχασμο.Μην πέφτεται στην παγίδα τους.Παραμε'ινεται ψύχραιμοι απλώς αγνωόντας τους.

Ο λαός της Κύπρου αποφάσισε για το μέλλον του.
Έδωσε την απάντηση του σε όλους όσους νόμιζαν ότι μπορούν να μας εξουσιάσουν τόσο εύκολα.

Ο φερχόικεν τις προάλλες έλεγε ότι αυτή είναι η τελέυταία φορά που η κύπρος μπορει να λύσει το πρόβλημα της και δεν θα έχει άλλη ευκαιρία.
Στην ψεσινή του δήλωση όμως είπε ότι θα δωθούν και άλλες ευκαιρίες όχι σύντομα όμως.

Είδη οι απειλές άρχισαν να καταρέουν μια μια.
Κανείς δεν αμφιβάλει ότι θα έχουμε και αρνητικά αποτελέσματα.
Αυτό το ήξερε ο κόσμος όταν έπαιρνε το στυλό στο χέρι και ψήφιζε.

Εαν όμως δεν σέβονται την απόφαση του λαού γιατί μας έδωσαν δυο απαντήσεις να ψηφίσουμε την μια?
Γιατί μας ρώτησαν και δεν τα κανόνισαν μόνοι τους?
Μήπως γιατί πίστευαν ότι είμασταν τόσο ηλίθιοι και θα ψηφίζαμε απο μόνοι μας ναι?
Έλα όμως που προς απογοήτευση κάποιον δεν είμαστε.

ΌΛος ο ελληνισμός πρέπει να μείνουμε ενωμένοι αγνωόντας κάποιους και κάποια υποκείμενα που προσπαθούν να μας διχάσουν.Να αγνοήσουμε κάποιους που δεν σέβονται την απόφαση του 76% του λαού.Άτομα που επειδή δεν βγήκε αυτό που αυτοί ήθελαν και στήριζαν όλοι οι άλλοι είναι ηλίθιοι.

Είμαστε όλοι ελεύθερα σκεπτόμενοι ανθρώποι και δεν μπορεί κανείς να μας επιβάλει τη θα κάνουμε.
Και αν χρειαστεί να παρουμε τα όπλα θα τα πέρουμε.Οι έλληνες έστω και αν πάντα μειονεκτούσαν σε όλους τους πολέμους έδειξαν ότι δεν φοβούνται τίποτα και πάντα βγαίνουν νικητές.Και πάντα αναγενναται μέσα απο τις στάχτες τους προς απογοήτευση πολλών.Σαν τον φοίνικα που δεν παιθένει ποτέ αλλά αντίθετα αναγεννάται μέσα απο τις στάχτες του και είναι ακόμα ποιό δυνατός.

Αγνοήστε όλους αυτούς που θέλουν να δημιουργήσουν προβλήματα και να πάρουν ενέργεια απο εμάς κάνοντας μας να χάσουμε την ψυχραιμία μας.

Ψυχραιμία.
΄

Ευχαριστώ όλους τους ελλαδίτες που δεν ξεχνάνε ότι είμαστε και εμείς έλληνες εδώ στην κύπρο και μας στηρίζουν.
Και οι ελλαδίτες πολίτες στην Ελλάδα εν αντιθέση με πολλούς απο τους πολιτικούς τους δεν ξεχνάνε ποτέ την κύπρο.Και αυτό το δείχνουν ι δημοσκοπήσεις που γίνονταν για το σχέδιο αναν.

Επειδή έχω γράψει ήδη πολλά θα επανέλθω σε άλλη φάση.


ΕρρωσσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 19:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
Το προηγούμενο μου ποστ το έκανα πριν απαντήσει ο αππολλωνειος και έτσι δεν είδα την απάντηση του.Εστειλε την απάντηση του ενώ εγώ έγραφα την δική μου.

Αλλά αυτό που έχει γράψει δικαιώνει όλα όσα έχω πεί.

Είπε:
Μου προκαλείτε γέλιο και θα συνεχίσω να σας σπάω τα νεύρα μέχρι να σας λυπηθώ..

ΣΑς παρακαλώ μην παρασίρεστε απο τα παιχνίδια τους.

ΕρρωσσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 21:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura

Nα τι βρήκα σε μια Κυπριακή εφημερίδα...
Και λέω Κυπριακή γιατί οι Κύπριοι δεν συμπεριφέρονται πλέον σαν Έλληνες, αλλά σαν ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΡΗΝΗ
Όσο αφορά αυτούς που με έκριναν ...

ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑΝ
-ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ? ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ,ΒΙΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ
ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ?
-ΝΑΙ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ

ΚΥΠΡΙΟΙ, Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ, ΗΤΑΝ ΟΧΙ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ.

ΕΓΩ ΜΙΛΩ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ,
ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΟΙΡΟ ΤΟΥ ΛΕΩ: ΧΟΙΡΕ ΕΛΑ ΕΔΩ
ΟΤΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΗΛΙΘΙΟ ΤΟΥ ΛΕΩ : ΗΛΙΘΙΕ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΕIΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΞ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΕΞ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ...
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΥΤΟ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΡΑΣΙΤΑ...

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΧΙ...
ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΑΣ ΕΔΙΝΑΝ ΓΗ ΠΙΣΩ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΕΜΟ...ΤΩΡΑ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΘΗΚΑΤΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ...


Η εφημερίδα ''Ρεπούμπλικα'' με τίτλο ''Κύπρος, το τείχος παραμένει, νίκησε το ''όχι'' στην επανένωση'', γράφει:
- Η Κύπρος παραμένει διαιρεμένη και διαιρεμένη θα μπει στην Ευρώπη. Η προσπάθεια των Ηνωμένων Εθνών υπήρξε μάταιη: Ελληνες και Τούρκοι δεν θα βρεθούν μαζί και από 1ης Μαΐου η ΕΕ θα έχει έναν ακόμη ''μπελά''.
- Η αρνητική απάντηση των Ελλήνων πετά στον κάλαθο των αχρήστων το Σχέδιο Αναν και καταδικάζει την τουρκική εθνότητα να μείνει έξω από την Ενωση περιχαρακωμένη στην απομόνωσή της εδώ και 30 χρόνια, ενώ όπως είχε σχεδιαστεί από καιρό μόνο το ελληνικό τμήμα του νησιού θα ενταχθεί στην Ευρωπαϊκή Ενωση.
- Η ατμόσφαιρα είναι βαριά στη Λευκωσία , παρά την ουσιαστική νίκη των Ελληνοκυπρίων, οι οποίοι επέλεξαν να αφήσουν άθικτο το τείχος που τους χωρίζει από το άλλο κομμάτι του νησιού. Οι δρόμοι της πρωτεύουσας, άλλοτε πολυσύχναστοι τα Σαββατόβραδα με κόσμο να διασκεδάζει ήταν σχεδόν έρημοι χθες το βράδυ, σημάδι κακού οιωνού για την πλημμυρίδα των κατηγοριών που αναμένονται εναντίον της ελληνικής πλευράς.
- Οχι μόνο τα Ηνωμένα Εθνη, αλλά και η ΕΕ και οι ΗΠΑ είχαν έντονα προσπαθήσει να πείσουν την ελληνοκυπριακή πλευρά για το ''ναι'' υποσχόμενοι πακτωλό χρημάτων για την ανοικοδόμηση ενός κοινού κράτους. Ματαίως. Απογοητευμένη η Ουάσιγκτον εγκωμιάζει τώρα τους Τουρκοκυπρίους. Το γραφείο των Ηνωμένων Εθνών στην Κύπρο αναγγέλλει ότι ''κατεβάζει τα ρολά'' και ο Ανάν που θεωρεί ότι εξευτελίστηκε δηλώνει: ''Μια μοναδική και ιστορική ευκαιρία χάθηκε''.
- Διαφορετική είναι η στάση και η συμπεριφορά στο Βορρά. Οι άνθρωποι εκεί εξεδήλωσαν με κάθε τρόπο τη χαρά τους, είχαν γιορτή. Ο υπουργός Εξωτερικών της Τουρκίας από την Αγκυρα ζήτησε την ''άμεση άρση των κυρώσεων'' και υπογράμμισε με νόημα:''Δεν θα αποσύρουμε τους στρατιώτες μας. Ολος ο κόσμος είδε ποιος είναι αυτός που δεν θέλει τη λύση. Η διαίρεση είναι τώρα διηνεκής''. Ικανοποιημένος και ο Τούρκος πρωθυπουργός Ερντογάν για το αποτέλεσμα του Βορρά που αναπτερώνει τις ελπίδες της Αγκυρας στο αίτημα της για ημερομηνία έναρξης διαπραγματεύσεων της Τουρκίας με την Ευρωπαϊκή Ενωση. Ενώ ο ηττημένος του τουρκοκυπριακού τμήματος ο νυν πρόεδρος Ντενκτάς που τάχθηκε υπέρ του ''όχι'' αρνήθηκε να παραιτηθεί, δηλώνοντας πως η ''διεθνής κοινότητα οφείλει να εγκαταλείψει την τακτική της να πιέζει Ελληνοκυπρίους και Τουρκοκυπρίους να συμβιώσουν''.
- Υστερα είναι και η άκαμπτη αποφασιστικότητα των Ελληνοκυπρίων να μην δεχθούν το Σχέδιο Αναν. Η βιαιότητα των τόνων εναντίον των Τούρκων και Τουρκοκυπρίων εξέπληξε πολλούς παρατηρητές, αλλά στην πραγματικότητα ήταν ένα φαινόμενο που επώαζε και παρέμενε κρυφό εν αναμονή και της τυπικής ημερομηνίας ένταξης την 1η Μαΐου που όλοι την ήθελαν με διακαή πόθο. Στην Κύπρο τους τελευταίους μήνες υπήρξε σκληρή μάχη ενάντια στην επανένωση και πολλά χαρακτηριστικά δείγματα που όλοι τα διαπίστωσαν.


Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν,πεθαίνουν και γεννιούνται άλλοι καλύτεροι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 22:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
ΟΙ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ Η ΜΙT


http://www.plato.elea.gr/%7Enbook/neweds/001679/108031.html


Βρωμαει παλι η μου φαινεται???

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 25/04/2004 22:22:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy