ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 10:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
AYTH TH ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ..

ΔΙΑΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΝΟΜΙΖΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΣΟΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΗΜΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ..

ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΑΣΤΑ Η΄ ΟΧΙ ΚΤΛ..

ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΗΝΕΙ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΤΟΥ "ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΔΩ"

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΘΥΜΗΘΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 10:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ PLEEEEASE!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 11:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Προσωπικά δεν έχω ιδέα ποιό βιβλίο μπορεί να είναι...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elor
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 13:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elor
Τη Σολωμονική λεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 14:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΜΠΡΑΒΟ ELOR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΕΙΧΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΩ..

ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ?
ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 15:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva
3ADA ομοούσια και αχώριστη καλησπέρα,
πριν από χρόνια «πέρασε» από τα χέρια μου ένα αγγλικό βιβλίο με τον γενικό τίτλο The Key of Solomon, ελληνιστί «Σολομωνική» το διάβασα καθαρά από περιέργεια και εκτός από ένα σωρό καινούργιες απορίες που μου δημιούργησε δεν μπορώ να πω ότι είχα κάποια άλλη «παραφυσική» παρενέργεια! Μετά από χρόνια και εντελώς τυχαία βρήκα μία άλλη αγγλική έκδοση της Σολομωνικής και ξεφυλλίζοντάς την πρόσεξα πολλές διαφορές με την προηγούμενη που είχα διαβάσει πριν από χρόνια, αποφάσισα να την ψάξω λίγο την δουλειά έτσι για να δω τι γίνεται με αυτό το βιβλίο γιατί πάντα υπήρχε ένα πέπλο μυστήριου γύρω από το όνομά του και κυρίως από την αυθεντική του προέλευση και είδα ότι υπάρχουν τουλάχιστον καμιά σαρανταριά διαφορετικές εκδοχές στην Μεγάλη Βρετανία, σε αγγλικά, γαλλικά, λατινικά, γερμανικά, τσέχικα κείμενα. Οι συγγραφείς ήταν όλοι διαφορετικοί και έψαξα να βρω όσες από αυτές τις εκδόσεις μπορούσα. Για να μην μακρηγορώ σου λέω ότι ανά την υφήλιο υπάρχουν πάμπολλες διαφορετικές εκδόσεις της Σολομωνικής, όλες έχουν τον ίδιο κορμό όσον αφορά την συγγραφική δομή αλλά έχουν πολλές διαφορές στα κείμενά τους.

"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 18:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εγώ να ρωτήσω με το τί έχει να κάνει η Σολομωνική που δεν ξέρω?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 20:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva
Είναι ένα είδος οδηγού μαγείας (στο μεγαλύτερο μέρος του) και αλχημείας, χωρίζεται σε διάφορα κεφάλαια και αναλύει μέσα την πρακτική μαγείας. Δεν είναι και τίποτα συγκλονιστικό αλλά για κάποιων που τον ενδιαφέρει ο τομέας της μαγείας και της αλχημείας νομίζω ότι είναι καλό να το έχει υπόψη του, και για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω «να τον ενδιαφέρει ο τομέας της μαγείας και της αλχημείας» αναφέρομαι καθαρά σε επίπεδο μελέτης και ανάλυσης και όχι βεβαίως σε επίπεδο πρακτικής εφαρμογής! Και η μία και η άλλη είναι δύο πανάρχαιες επιστήμες που έθεσαν τις πρώτες βάσεις για να δημιουργηθούν οι σύγχρονες μορφές κάποιων θετικών επιστημών. Επίσης όπως προανέφερα το ενδιαφέρον έγκειται και στην έκδοση που θα τύχει να διαβάσει κάποιος, πολλές από αυτές έχουν «δανειστεί» στοιχεία από άλλα διάσημα παρεμφερείς βιβλία και κάποιος που τα γνωρίζει μπορεί πολύ άνετα να ξεχωρίσει τα συγκεκριμένα χωρία.

"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 22:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
A, Ok!
Ρώτησα γιατί τη λέξη "Σολομωνική" την ακούω συχνά και κανένας δε μου έδινε σαφή απάντηση...
Σε ευχαριστώ πάντως, να 'σαι καλά!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 15:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΧΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΟΥ, ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ ΓΟΥΡΛΩΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΝΝΟΗΘΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΒΙΒΛΙΟ.

ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΖΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΕ ΔΙΑΔΟΧΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΑΝ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Ο ΙΔΙΟΣ Η΄ ΑΝ ΕΙΧΕ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ Η ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΣΟ ΔΙΑΒΑΖΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 20:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva
Κοίταξε να δεις 3ADA, οποιοδήποτε βιβλίο και να διαβάσει κάποιος, το οποίο βάζει το μυαλό σε περίεργους δρόμους, αν δεν έχει την «δύναμη» να το διηθήσει και να το αφομοιώσει χωρίς να τον απορροφήσει, τότε ΝΑΙ είναι επικίνδυνο και δεν πρέπει να διαβάζεται! Γενικά αν κάνεις μία έρευνα και ρωτήσεις δεξιά και αριστερά για το συγκεκριμένο βιβλίο ,αφού περί αυτού ο λόγος, θα πάρεις πολλές γνώμες οι οποίες στην πλειοψηφία τους θα είναι επικριτικές. Όπως σου είπα, το βιβλίο σαν βιβλίο δεν λέει και πολλά και στην πορεία της ανάγνωσης, σου δημιουργεί ένα σωρό επιπλέον απορίες που κάποιες από αυτές αξίζουν να τις ψάξεις και κάποιες είναι εντελώς ανούσιες. Την εποχή που γράφτηκε όλα αυτά στα οποία αναφέρεται μέσα, η μεγαλύτερη μεγάλη μερίδα ανθρώπων (αν όχι όλοι!) πίστευε (βλέπε άγνοια, φόβος, αμάθεια κτλ.) ότι όλα αυτά τα οποία πραγματεύεται είναι υπαρκτά και εφικτά και γενικά επηρεάζουν τον κόσμο. Την εποχή που το διάβασε ο παππούς της θείας σου, (πριν από αρκετά χρόνια φαντάζομαι) υπήρχε ακόμη μία μερίδα ανθρώπων που τα πίστευε όλα αυτά επειδή πάνω – κάτω μεγάλωσε υπό το καθεστώς αυτών των πεποιθήσεων. Στις μέρες μας, το θεωρώ εξωφρενικό να διαβάσει κάποιος την Σολομωνική, να πειστεί για όλα αυτά που γράφει και ακόμη περισσότερο να τα εφαρμόσει και στην τελική να τον επηρεάσει τόσο που να χαθεί και ο ίδιος στις δαιδαλώδεις διαδρομές του μυαλού του!

"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 20:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΚΟΙΤΑ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΧΩΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΜΑΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΠΟΙΑΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΛΟΜΟΝΙΚΗ,ΤΑ ΜΟΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ...ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ,ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΤΑ.Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΟΛΟΜΟΝΙΚΗ(ΑΝ ΥΠΑΡΧΗ)ΘΑ ΒΡΕΙΣΚΕΤΕ ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ.........ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙ Η ΦΥΣΗ,ΑΝ ΜΕ ΠΟΙΑΝΕΙΣ.ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ 3ADA.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 01:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μα, κι εγώ να διαβάσω ένα βιβλίο που υποτίθεται λέει μάγια κτλ κτλ θα επηρρεαστώ, πόσο μάλλον την εποχή των παππούδων μου που όλα τα έβλεπαν ως Σατανικά....
Elfeye, το Νεκρονομικόν δεν είναι βλακεία....
Πίστεψε με!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 08:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΣΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΞΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ Νεκρονομικόν ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΩ, ΕΧΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 09:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
3ADA, είναι ένα βιβλίο το οποίο περιέχει ξόρκια για την επίκληση νεκρών, πνευμάτων κτλ κτλ.
Γράφτηκε από τον Lovecraft κι εδώ και κάμποσα χρόνια έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία του.
Δε μπορείς να το βρείς με τίποτα.
Σε όλο τον κόσμο είναι ζήτημα αν υπάρχουν 120 αντίτυπα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elor
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 09:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elor
3ADA καλά σου είπε η θεία σου,ΜΑΚΡΙΑ, αυτό το βιβλίο σου λέει πως
να καλέσεις δαίμονες γι 'αυτό μακρύα απο αυτό εκτός αν θέλεις να σου πάνε όλα στραβά.
Πολλά είναι α άτομα που υποφέρανε και υποφέρουν από τέτοια επαφή,
αν θες να διαβάσεις κάτι διάβασε κάτι που θα σου σου κάνει καλό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 10:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΆΥΤΟ ΛΕΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑ marie claire ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΑΜΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΟΤΙ ΒΡΩ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 10:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΨΑΞΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΒΙΒΛΙΑ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΑ "ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΟ" ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΟΠΩΣ Η ΒΙΒΛΟΣ Η΄Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ Η΄ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗ ΒΙΒΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕΛΙ? ΑΦΟΥ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΣΟΛΩΜΟΝΙΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 11:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το θέμα δεν είναι τι βιβλίο θα διαβάσεις ώστε όλα να σου πηγαίνουν καλά ή κακά.
Μπορεί να διαβάσεις απλά την Σολωμονική από περιέργεια και να μην γίνει τίποτα, όπως αντίστοιχα και την Αγία Γραφή των Χριστιανών.
Το θέμα είναι η αυθυποβολή και το κατά πόσο επηρρεάζεις τον εαυτό σου από μόνος σου.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 13:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
3ADA ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΟΟΟΟΤΙ ΒΙΒΛΙΟ ΘΕΛΕΙΣ,ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΡΕΑΣΕΙ,ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΕΠΙΡΕΑΣΕΙ,ΑΠΛΑ.ELOR,ΜΗΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ ΗΣΟΥΝ ΙΕΡΟΕΞΕΤΑΣΤΕΙΣ?ΛΕΩ ΤΩΡΑ...DYING INCUBUS,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΤΟ ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΤΟ ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ ΤΟΥ ΑΜΠΝΤΟΥΛ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ!ΑΣΧΕΤΟ,ΑΛΛΑ Ο LOVECRAFT ΕΙΝΑΙ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΣΥΓΡΑΦΕΑΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elor
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 13:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elor
Ναι και έκαν λαμπάδες μάγισσες και μάγους και όποιον δεν μου άρεσε
η φάτσα τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 13:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
elfeye, εγώ δε μπορώ να το βρώ τόσο εύκολα...
Κι όσο για το Νεκορνομικόν του Αμπντούλ, υπάρχει...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 13:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva
Δεν νομίζω ότι δεν πρέπει να τεθεί θέμα «επικινδυνότητας» τέτοιου είδους βιβλίων εφόσον μιλάμε για συνειδητοποιημένους αναγνώστες που ξέρουν τι διαβάζουν και για ποιον λόγο. Από αυτήν την σκοπιά αντίληψης και πολλά βιβλία θρησκευτικού περιεχομένου πρέπει να αντιμετωπιστούν με έτσι αφού ο δογματισμός τους και τα μηνύματά τους είναι πολύ πιο έντονα από τα βιβλία αποκρυφισμού.


"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 13:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΤΩΡΑ ΣΕ ΘΥΜΗΘΗΚΑ!!ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΜΠΑΔΑ!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΕ ΒΡΗΚΑ.....ΘΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΟΤΗΤΑ,ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΑ ΒΑΣΑΝΙΣΕΣ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ SABBAT ΘΑ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΥΤΟΥΜΕ...Η ΕΚΔΙΚΙΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ...ΧΕ-ΧΕ-ΧΕ-ΧΕ-ΧΕ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΦΙΛΕ,DYING INCUBUS,ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΡΩΝΟΜΑΙ!ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΗ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
elfeye, επέτρεψε μου να έχω κι εγώ κάποια μυστικά...
Χεχε!
Απλά πιστεύω πως υπάρχει για κάποιο λόγο.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΟΚ,ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ...ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΙ Ο CTHULHU?ΠΑΝΤΩΣ Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ...Α,Ο LOVECRAFT,ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙ,ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
elfeye, όλα είναι πιθανά....
Άσχετο αλλά παρατήρησα κάτι στην φωτογραφία σου που χρειάζεται προσεκτική παρατήρηση.
Το έχεις δεί...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ...ΠΑΡΕΞΥΓΗΜΕΝΟ ΣΥΜΒΟΛΟ...ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ.ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ.Α,ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ INKUBUS SUKKUBUS STO WITCHES...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Είδες που το παρατήρησα...?
Πολύ παρεξηγημένο σύμβολο όντως.
Πολλοί έχουν πεί πως συμβόλιζε τον αστερισμό της Αφροδίτης.
Άλλοι λένε πως είναι το σύμβολο της γονιμότητας.
Όσο για τους Inkubus Sukkubus το γνωρίζω.
Είμαι ειδικός σε ό,τι αφορά αυτούς!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy