ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - No. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 21:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΄Η ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΟΣ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΣΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΗΣ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΧΙ.
Η ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ:
1. Η ΕΠΑΡΣΗ ΣΑΣ, ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΤΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΤΩΝ ΣΟΦΩΝ ΑΥΤΩΝ
2. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΙΣΟΥΣ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΚΤΡΑΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ
3. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑΤΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΗΣΑΣΤΑΝ ΑΟΡΑΤΟΙ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008 ΘΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.
ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΣΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΤΟ ΠΟΤΕ , ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΘΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.
ΠΡΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΑΠΛΑ ΚΑΝΤΕ ΤΟ!



Xa! Ετσι λες... ποιος ειναι στην αφανεια? Αυτοι που προσπαθουν να πουλησουν την Πιστη! Αυτοι ειναι που πρεπει να καταδικαστουν και θα καταδικαστουν μπροστα στα ματια του Θεου!

Αμα καταλαβες, που δεν νομιζω, γιατι εχετε φλωμωθει στο παιχνιδακι του πολεμου, Λεμε οτι οι προφητειες δεν καταδεικνυουν ημερομηνιες , αλλα αυτοι που "προσπαθουν" να τις ερμηνευχουν... εδω και 15 χρονια, επιμενουν αλλα κανουν λαθη! και μολις δεν γινει, ως δια μαγειας "εξαφανιζονται" και δεν εχουν το θαρρος να ξαναβγουνε να πουνε οτι καναν λαθος ΑΥΤΟΙ... οχι οι Παππουληδες του Αγιου Ορους και γενικα της Ιεροσυνης...

και εδω που τα λεμε, αυτοι οι ανθρωποι, οι ησυχοι κατα τα αλλα, ποτε δεν θελησαν να προκαλεσουν τετοια ανησυχια, αλλα καποια στιγμη, θα τους αναγκασετε ΕΣΕΙΣ, να "σηκωθουν" απο τους ταφους τους, και να σας κυνηγησουν...

Βαζετε λαθος λογια, στα στοματα λαθος ανθρωπων! Σταματηστε αυτην την πιπιλα του πολεμου, γιατι ο Πολεμος δεν ειναι θεϊκο αγαθο, αλλα διαβολικο!!! ο Διαβολος αναζητα τον πολεμο, για να διεκδικησει ψυχες!

Αλλα ο ανθρωπος τεινει στον αφανισμο. Οπως και εσεις, που ακολουθειτε τον Διαβολο και οχι τον δρομο του Θεου και του Υιου του...

Σκεφτεστε εκ του πονηρου, και νομιζετε, οτι με το αν βγουν οι προφητειες, θα κερδισετε ενα στοιχημα που βαλατε με καποιους αλλους ανειδαιους, ή χαζους, που δεχονται τα παντα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spyros76
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 21:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros76
ΖΗΤΩ ΞΑΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΑΛΛΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΦΙΛΗ ΚΡΙΕ.
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΑΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΟ.ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ.
ΚΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ Ή ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΙΞΙΜΟ ΤΟΥ ΕΓΩΙΣΜΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 00:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Η τουρκία έχει στείλει μερικές χιλιάδες στρατού στο Κουρδιστάν και ετοιμάζει πολύ περισσότερους για πλήρη εισβολή και κατάληψη των δύο μεγάλων πόλεων, του Κιρκούκ και της Μοσούλης, για τις πετρελαιοπηγές τους.

Θα προτιμούσα να ψάξω τέτοια θέματα και την συνομωσιολογία που πάει πακέτο μαζί τους σε νέο θέμα, χωρίς την νοσηρή κατάσταση με τις προφητείες.

Πόσοι θέλουν νέο topic, χωρίς προφητείες;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 12:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
spyros76
--Δεν είναι έπαρση, είναι γνώση και δη γνώση των μαθηματικών...
Όταν διαβάζεις ότι ο γέροντας Παϊσιος είπε ότι δεν υπάρχουν εξωγήινοι σε ζώνουν οι αμφιβολίες για το και αν τα όσα έχει πει είναι αληθινά...
Επίσης είναι γνώση από την μελέτη δεκάδων άλλων "απατεώνων" (μεταξύ αυτών και αστρολόγων, ουφολόγων και λοιπόν παπαρολόγων) και γερόντων, ανά τους καιρούς και ανά την υφήλιο - θρησκευτικούς (κατά κύριο λόγο) και μη...
--Δεν προσπαθούμε να δημιουργήσουμε τίποτα, Προσπαθούμε, τουλάχιστον, να σας πείσουμε να είσαστε σκεπτικιστές και όχι να αποδέχεστε οτιδήποτε που έγραψε κάποιος (ο γέροντας ή καλύτερα αυτός που πουλάει το βιβλίο). Μήν πέφτετε εύκολα θύματα των απατεώνων...
--Δεν είμασταν εμείς αόρατοι τόσο καιρό. Εμείς υπήρχαμε (και λέγαμε ότι δεν θα γίνουν τα ψέματα), υπάρχουμε (και σας λέμε την αλήθεια όπως αποδείχτηκε) και θα υπάρχουμε ΚΑΙ το Νοέμβριο του 2008 όταν θα σου ρίξω ένα ξεχέσιμο που θα είναι όλο δικό σου (μια και έθεσες ημερομηνία) μπας και καταλάβεις ότι όλοι αυτοί που προοθούν προφητείες το μόνο που θέλουν είναι τα λεφτά σου και ο έλεγχος του κορμιού σου...
Μόνο να είσαι εδω το Νοέμβριο του 2008 για να μπορείς να μου κάνεις μύνηση επί εξυβρίση... Αφού θα με έχουν πετάξει έξω από το εσωτέρικα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 18:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios
Αγαπητέ spyros76, καταρχήν φίλος, όχι φίλη!
Και κατά δεύτερο με κάλυψε σχεδόν πλήρως, ο φίλος PREDATOR, και λέω σχεδόν γιατί διαφωνώ σε αυτό, μπορεί βέβαια να έχω εκτιμήσει και λάθος την κατάσταση, ή να έχω και λάθος πηγές...
Εδώ είναι η διαφωνία η μεγάλη που με κάνει πολλές φορές να αμφισβητώ την ύπαρξη, ή έστω την καλοσύνη του Θεού!

quote:
Σταματηστε αυτην την πιπιλα του πολεμου, γιατι ο Πολεμος δεν ειναι θεϊκο αγαθο, αλλα διαβολικο!!!

Εγώ από ότι ξέρω ο ΘΕΟΣ έκανε ή υποστήριξε πολέμους ή έστω έπαιρνε πάντα το μέρος της μιας μεριάς, των Εβραίων δηλαδή.
Και αυτό που με κάνει να αμφιβάλω περισσότερο (σαν σκεπτόμενο άτομο) είναι η αλλαγή πλεύσης με την κάθοδο του Χριστού, που κατά τα άλλα ήταν το ίδιο πρόσωπο, αυτά....


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 21:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Αγαπητέ spyros76, καταρχήν φίλος, όχι φίλη!
Και κατά δεύτερο με κάλυψε σχεδόν πλήρως, ο φίλος PREDATOR, και λέω σχεδόν γιατί διαφωνώ σε αυτό, μπορεί βέβαια να έχω εκτιμήσει και λάθος την κατάσταση, ή να έχω και λάθος πηγές...
Εδώ είναι η διαφωνία η μεγάλη που με κάνει πολλές φορές να αμφισβητώ την ύπαρξη, ή έστω την καλοσύνη του Θεού!

quote:
Σταματηστε αυτην την πιπιλα του πολεμου, γιατι ο Πολεμος δεν ειναι θεϊκο αγαθο, αλλα διαβολικο!!!

Εγώ από ότι ξέρω ο ΘΕΟΣ έκανε ή υποστήριξε πολέμους ή έστω έπαιρνε πάντα το μέρος της μιας μεριάς, των Εβραίων δηλαδή.
Και αυτό που με κάνει να αμφιβάλω περισσότερο (σαν σκεπτόμενο άτομο) είναι η αλλαγή πλεύσης με την κάθοδο του Χριστού, που κατά τα άλλα ήταν το ίδιο πρόσωπο, αυτά....



Δεν σκεφτηκες το αλλο φιλε μου Κριος... Ο ανθρωπος, ηταν παντα αιμοσταγης... και φιλοπολεμος. Μηπως, το φταιξιμο το ριχνει στην αποψη, οτι "λογω Θεου" κανει ενα πολεμο??? Δηλαδη, επειδη το γραφουν τα "Βιβλια" (για την καθε πιστη, το εκαστοτε βιβλιο) πρεπει κιολας να ειναι Θεϊκο???

Δεν το νομιζω. Απλα, για να μην φανει το "ανθρωπινο" μυαλο, γινονται ολα! Και εδω που τα λεμε... απο τοτε που οι "προγονοι" μας κατεβηκαν απο τα δεντρα, αρχισε η "εννοια" του Θεου και του θεϊκου!!! οποτε, καποιοι επιστημονες, λενε οτι η "εννοια" Θεος ειναι ανθρωπινη... δημιουργια!

Εγω χωρις να ειναι ο τρομερος και φανατικος πιστος... πιστευω στο Θεο... αλλα αγανακτω, με αυτους που λενε οτι δηθεν ειναι πιστοι, και φανατιζονται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 21:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Η τουρκία έχει στείλει μερικές χιλιάδες στρατού στο Κουρδιστάν και ετοιμάζει πολύ περισσότερους για πλήρη εισβολή και κατάληψη των δύο μεγάλων πόλεων, του Κιρκούκ και της Μοσούλης, για τις πετρελαιοπηγές τους.

Θα προτιμούσα να ψάξω τέτοια θέματα και την συνομωσιολογία που πάει πακέτο μαζί τους σε νέο θέμα, χωρίς την νοσηρή κατάσταση με τις προφητείες.

Πόσοι θέλουν νέο topic, χωρίς προφητείες;


Dare To Dream


Μαζι σου gentleman

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 01:51:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
«Σκάνδαλίζονται μερικοί με το, να εμφανίζονται άνθρωποι φοβισμένοι, μαραμένοι και ίσως και ανέραστοι της μοίρας πολλές φορές χτυπημένοι, και να αυτοσυστήνονται ως “χριστιανοί”.
Δεν καταφέρνεις βρε άνθρωπε να νοιώθεις τη χαρά, την έμπνευση, το πανηγύρι που χαρίζει ο Χριστός; μη χαλάς την εικόνα του “Κόμματος”!
Σκάνδαλίζονται μερικοί με τους “καλούς χριστιανούς” που είναι “ηθικοί” και “συνεπείς εις τας υποχρεώσεις των”, στυμμένοι και στριμμένοι, στεγνοί κι ανέραστοι, χωρίς ίχνος έμπνευσης, μη ερωτεύσιμοι.
Αυτό είναι ίσως κάτι που ενοχλεί.»

Λοιπόν όσο για μένα το έχω πεί αλλού, θα το πω και εδώ.
δεν θέλω να θεωρούμε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος του Θεού, ούτε ο πρεσβευτής του, απλά βλέπω πως τα λόγια των Αγίων είναι αλάνθαστα και εκεί ποντάρω και τους έχω απόλυτη σιγουριά.
Αυτό μόνο, δηλαδή η πηγή απο την οποία πέρνω πληροφορία αν είναι, να την έχω να την εμπιστευτώ!
Δεν είμαι αυτός που βιώνει τον Χριστό και τον βλέπει.
Το μόνο που βλέπω είναι ότι υπάρχουν τόσοι και τόσοι και μαζί με αυτούς και εγώ πλέον έστω και λίγο, που πιστοπιούν καταστάσεις και εμπειρίες μέσα απο συναντήσεις Γερόντων!
Και εδώ να πώ στον OANNHSEA που λέει για "γνώση και δη γνώση των μαθηματικών..." και ότι άλλο, πώς μπορεί να είναι τόσο αδιάφορος σε μαρτηρίες επισκεπτών στους Γέροντες και στα λόγια τους κατ επέκταση;
αμερόλυπτος γάρ και πληρόντως τα του Καίσαρι το Καίσαρι;

quote:
Όσο για τον πατέρα Εφραίμ, δεν μπορώ να πώ τι μου είπε, γιατί είναι καθαρά προσωπικά....Απλώς θα αναφέρω, ότι σε μιά απόλυτα δύσκολη και αδιέξοδη φάσι της ζωής μου, πήγα απελπισμένος στο Άγιον Όρος. Εκεί κάποιος με πήγε στον πατέρα Εφραίμ...Εξομολογήθηκα, και ο πατήρ Εφραίμ, μου είπε μόνος του, τι μου συμβαίνει, χωρίς εγώ να του έχω πεί ακόμη τίποτα, και μου είπε τον τρόπο να το ξεπεράσω....Μου ανέλυσε τις πνευματικές αιτίες, που με φέρανε σ΄αυτήν την κατάστασι, και το εκπληκτικό είναι, ότι μου περιέγραψε την ζωή μου, χωρίς να του έχω πεί ακόμη τίοποτα.
Βεβαίως, εφήρμοσα τις συμβουλές του, και γλύτωσα αμέσως από την ζημιά που μου είχε συμβεί.
Πριν πάω στον πατέρα Εφραίμ, είχα συμβουλευθεί ψυχολόγους, γκουρού κλπ...και δεν ήξεραν τι να μου πούνε....Μόνο ο άγιος του Θεού, βρήκε τι μου συμβαίνει και πώς να λυτρωθώ, από αυτό....
ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΙΣ ΗΜΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΞΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΓΚΟΥΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ....

Όσο για τα περί....... "δεν μας λές Μητσάκο τώρα που δεν έγιναν αυτά που έλεγες....."
Ποιός μπορεί να δώσει παράθεση απο γραπτά μου, που να λένε ότι μέχρι τον Ιούνιο του 2007 θα γίνει πόλεμος;
Τι ελεγα τόσο καιρό, τι χρονιά έδεινα;
Μήπως κάποιοι είναι υποκριτές εδώ;
Ε λοιπόν έκανα λάθος και νόμιζα λάθος στην αρχή.
Σύμφωνα με λόγια Γερόντων πάντα και όχι δικά μου, τα πράγματα θα ξεκινίσουν το 2007!

Αλλά εγώ έχω μια απορία, κανείς δεν έχει περιέργια να δεί να γνωρίσει να καταλάβει κάτι τέλος πάντων απο τους πολλυσχολίαστους Γέροντες;
Άλλοι πάνε στο Θιβέτ να δούνε τους Γκουρού και εκεί καμία επίπληξη.
Ενώ όσοι μιλάνε για Γέροντες............τα γνωστά.
Πήγατε, είδατε, γνωρίσατε, καταλάβατε κάτι απο αυτά που κατακρίνετε;
Είναι σαν να λέω, πως κάνω κουβέντα για την όπερα και δεν έχω πατήσει ποτέ μου!

Ο κύκλος του θέματος λογικά έκλεισε τι να λέμε;
Απλά περιμένουμε τα γεγονότα και καλού κακού παίρνουμε και κανένα τρόφιμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 07:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Ωραία...
Θα με διώξουν από το εσωτέρικα στις αρχές του 2008 γιατί θα μπινελικόνω το μέλος Μητσάκος μπας και βάλει μυαλό.
Αυτός και οι άλλοι ελαφρόμυαλοι που τον πιστεύουν.

Α, Μητσάκος μία εξήγηση, please.
Πως είναι δυνατόν να πιστεύεις στα λόγια των γερόντων για την μη ύπαρξη εξωγήινων και από την άλλη να παρουσιάζεις αφίσα με θέμα την σειρά "μία φορά και ένα καιρό στο διάστημα σε άλλη συζήτηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 08:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

quote:
«Σκάνδαλίζονται μερικοί με το, να εμφανίζονται άνθρωποι φοβισμένοι, μαραμένοι και ίσως και ανέραστοι της μοίρας πολλές φορές χτυπημένοι, και να αυτοσυστήνονται ως “χριστιανοί”.
Δεν καταφέρνεις βρε άνθρωπε να νοιώθεις τη χαρά, την έμπνευση, το πανηγύρι που χαρίζει ο Χριστός; μη χαλάς την εικόνα του “Κόμματος”!
Σκάνδαλίζονται μερικοί με τους “καλούς χριστιανούς” που είναι “ηθικοί” και “συνεπείς εις τας υποχρεώσεις των”, στυμμένοι και στριμμένοι, στεγνοί κι ανέραστοι, χωρίς ίχνος έμπνευσης, μη ερωτεύσιμοι.
Αυτό είναι ίσως κάτι που ενοχλεί.»

Λοιπόν όσο για μένα το έχω πεί αλλού, θα το πω και εδώ.
δεν θέλω να θεωρούμε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος του Θεού, ούτε ο πρεσβευτής του, απλά βλέπω πως τα λόγια των Αγίων είναι αλάνθαστα και εκεί ποντάρω και τους έχω απόλυτη σιγουριά.
Αυτό μόνο, δηλαδή η πηγή απο την οποία πέρνω πληροφορία αν είναι, να την έχω να την εμπιστευτώ!
Δεν είμαι αυτός που βιώνει τον Χριστό και τον βλέπει.
Το μόνο που βλέπω είναι ότι υπάρχουν τόσοι και τόσοι και μαζί με αυτούς και εγώ πλέον έστω και λίγο, που πιστοπιούν καταστάσεις και εμπειρίες μέσα απο συναντήσεις Γερόντων!
Και εδώ να πώ στον OANNHSEA που λέει για "γνώση και δη γνώση των μαθηματικών..." και ότι άλλο, πώς μπορεί να είναι τόσο αδιάφορος σε μαρτηρίες επισκεπτών στους Γέροντες και στα λόγια τους κατ επέκταση;
αμερόλυπτος γάρ και πληρόντως τα του Καίσαρι το Καίσαρι;

quote:
Όσο για τον πατέρα Εφραίμ, δεν μπορώ να πώ τι μου είπε, γιατί είναι καθαρά προσωπικά....Απλώς θα αναφέρω, ότι σε μιά απόλυτα δύσκολη και αδιέξοδη φάσι της ζωής μου, πήγα απελπισμένος στο Άγιον Όρος. Εκεί κάποιος με πήγε στον πατέρα Εφραίμ...Εξομολογήθηκα, και ο πατήρ Εφραίμ, μου είπε μόνος του, τι μου συμβαίνει, χωρίς εγώ να του έχω πεί ακόμη τίποτα, και μου είπε τον τρόπο να το ξεπεράσω....Μου ανέλυσε τις πνευματικές αιτίες, που με φέρανε σ΄αυτήν την κατάστασι, και το εκπληκτικό είναι, ότι μου περιέγραψε την ζωή μου, χωρίς να του έχω πεί ακόμη τίοποτα.
Βεβαίως, εφήρμοσα τις συμβουλές του, και γλύτωσα αμέσως από την ζημιά που μου είχε συμβεί.
Πριν πάω στον πατέρα Εφραίμ, είχα συμβουλευθεί ψυχολόγους, γκουρού κλπ...και δεν ήξεραν τι να μου πούνε....Μόνο ο άγιος του Θεού, βρήκε τι μου συμβαίνει και πώς να λυτρωθώ, από αυτό....
ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΙΣ ΗΜΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΞΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΓΚΟΥΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ....

Όσο για τα περί....... "δεν μας λές Μητσάκο τώρα που δεν έγιναν αυτά που έλεγες....."
Ποιός μπορεί να δώσει παράθεση απο γραπτά μου, που να λένε ότι μέχρι τον Ιούνιο του 2007 θα γίνει πόλεμος;
Τι ελεγα τόσο καιρό, τι χρονιά έδεινα;
Μήπως κάποιοι είναι υποκριτές εδώ;
Ε λοιπόν έκανα λάθος και νόμιζα λάθος στην αρχή.
Σύμφωνα με λόγια Γερόντων πάντα και όχι δικά μου, τα πράγματα θα ξεκινίσουν το 2007!

Αλλά εγώ έχω μια απορία, κανείς δεν έχει περιέργια να δεί να γνωρίσει να καταλάβει κάτι τέλος πάντων απο τους πολλυσχολίαστους Γέροντες;
Άλλοι πάνε στο Θιβέτ να δούνε τους Γκουρού και εκεί καμία επίπληξη.
Ενώ όσοι μιλάνε για Γέροντες............τα γνωστά.
Πήγατε, είδατε, γνωρίσατε, καταλάβατε κάτι απο αυτά που κατακρίνετε;
Είναι σαν να λέω, πως κάνω κουβέντα για την όπερα και δεν έχω πατήσει ποτέ μου!

Ο κύκλος του θέματος λογικά έκλεισε τι να λέμε;
Απλά περιμένουμε τα γεγονότα και καλού κακού παίρνουμε και κανένα τρόφιμο.



ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ...

Οσο αφορα εμενα, ποτε δεν επεκρινα τους Γεροντες... Αλλα εσας, που το "παιζεται" ερμηνευτες τους. Εσας, που οπως ειθισται στην Ελληνικη πραγματικοτητα, παραφραζετε τα παντα, ισως απο αγνοια αλλα ισως και απο προσωπικο οφελος. Αυτο ποτε δεν το καταλαβες, οτι προσπαθω να εξηγησω. Κανονικα, επρεπε να το καταλαβεις αυτο, αλλα εισαι προσκολλυμενους καπου βαθια, και εχεις "τυφλωθει" απο κατι και καποιον! ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ουτε τον Χριστιανισμο, ουτε την Τρυαδικοτητα του Θεου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 18:46:31  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι OANNHSEA όχι το 2008 απο τις αρχές του Νοεμβρίου του 2007!
Και καλά εσύ θες να είσαι γάτα και να τα ξέρεις καλά όλα, να μην σου ξεφύγει τίποτα, μιας και δεν θες να είσαι ελαφρόμυαλος.
Γιατί το φαινόμαινο των Αγίων το περνάς στο ντούκου;
Ο Άγιος Κοσμάς που αποδεδειγμένα είπε ότι είπε γιατί δεν τον λογαριάζεις;
Όσο για το Ill etait une fois...L' ESPACE απλά όταν το έβλεπα μικρός μου άρεσε πολύ και τώρα το έχω ως μια ωραία ανάμνηση, τίποτα άλλο.
Και στη βιβλιοθήκη μου έχω την Ελληνική Μυθολογία και πάντα μου άρεσε, τι με αυτό;

PREDATOR θέλεις να ακούσεις Γέροντες;
http://www.dailygreece.com/2007/03/post_19.php

Εδώ έχει πάνω απο 60 ομιλίες του Πάτερ Εφραίμ απο την Αριζόνα:
http://www.pantokrator.info/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=9
Εγώ έβαλα και άκουσα το: "007 Περι πειρασμών"
Μαγνητοφωνημένα ε!

Λές το "παιζεται" ερμηνευτες τους...
«Τότε, ο βασιλιάς Κωνσταντίνος θα συμβάλει ως μεσάζοντας, να δοθεί η Πόλη στην Ελλάδα. Είναι ευλαβής, είναι καλός". Γέροντα?, τον ρωτάω μετά..........»
(Περιοδικό "ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ" Μάιος- Ιούνιος 2006 Τεύχος 48)

Kαι εγώ ξαναρωτώ, πότε θα "συμβάλει" ο "Τέος" απο το νεκροκρέβατο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 19:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
Όχι OANNHSEA όχι το 2008 απο τις αρχές του Νοεμβρίου του 2007!
Και καλά εσύ θες να είσαι γάτα και να τα ξέρεις καλά όλα, να μην σου ξεφύγει τίποτα, μιας και δεν θες να είσαι ελαφρόμυαλος.
Γιατί το φαινόμαινο των Αγίων το περνάς στο ντούκου;
Ο Άγιος Κοσμάς που αποδεδειγμένα είπε ότι είπε γιατί δεν τον λογαριάζεις;
Όσο για το Ill etait une fois...L' ESPACE απλά όταν το έβλεπα μικρός μου άρεσε πολύ και τώρα το έχω ως μια ωραία ανάμνηση, τίποτα άλλο.
Και στη βιβλιοθήκη μου έχω την Ελληνική Μυθολογία και πάντα μου άρεσε, τι με αυτό;

PREDATOR θέλεις να ακούσεις Γέροντες;
http://www.dailygreece.com/2007/03/post_19.php

Εδώ έχει πάνω απο 60 ομιλίες του Πάτερ Εφραίμ απο την Αριζόνα:
http://www.pantokrator.info/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=9
Εγώ έβαλα και άκουσα το: "007 Περι πειρασμών"
Μαγνητοφωνημένα ε!

Λές το "παιζεται" ερμηνευτες τους...
«Τότε, ο βασιλιάς Κωνσταντίνος θα συμβάλει ως μεσάζοντας, να δοθεί η Πόλη στην Ελλάδα. Είναι ευλαβής, είναι καλός". Γέροντα?, τον ρωτάω μετά..........»
(Περιοδικό "ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ" Μάιος- Ιούνιος 2006 Τεύχος 48)

Kαι εγώ ξαναρωτώ, πότε θα "συμβάλει" ο "Τέος" απο το νεκροκρέβατο;



Λοιπον... να ενα λαθος... Ο Τεως Κοκος... δεν ειναι εξαδακτυλος...!!! Πρωτο λαθος Παρερμηνιας...

Δευτερον... θες μια οντως προφητεια να σου πω, που μεχρι τωρα αυτη επιβεβαιωθηκε πληρως???

Ειχαν πει καποιοι αστρολογοι, το 136 μ.Χ. οτι, καποιος Αυτοκρατορας, με το ονομα Κωνσταντινιους, απο μητερα αλλοθρησκοι (οι αστρολογοι ηταν παγανηστες) ονοματι Ελενι, θα δημιουργησει Νεα και Μεγαλη Πολη... (δεν χωρει αμφιβολια...οτι λενε την Κωνσταντινουπολη) και αυτη η Πολη, 8α αντεξει 1.000... και θα χαθει απο εναν αλλο Κωνσταντινο, παλι απο μητερα Ελενη (Κωνσταντινος ΙΑ Παλαιολογος, η μητερα του Ελενη)... η Κωνσταντινουπολη αντεξε 1123 χρονια! Αλλα ποτε ξανα δεν υποθηκε οτι καποιος (απο αυτους) Κωνσταντινος παλι θα παρει την Πολη!

Τωρα... πολυ μετα το 1453, ηρθαν οι Σεβασμιοι Γεροντες, και ειπαν καποιες προφητειες για το θεμα αυτο... ΟΜΩΣ, δεν εχουν δωσει καθολου ημερολογιακα περιθωρια οπως εσεις!

Και ποιος σου λεει οτι η "ανακαταληψις" της Χρυσης Πολεως, δεν μπορει να γινει μετα απο 10 χρονια? ισως 100 χρονια? ισως και 1.000 χρονια????


Edited by - PREDATOR on 09/06/2007 19:19:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 19:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Ωραία...
Να αρχίσω να αποχαιρετάω έναν προς έναν τους συνομιλητές...
Γιατί τα μπινελίκια που θα σας ρίξω δεν νομίζω πως θα τα ανεχτούνε οι διαχειριστές...
Α ναι, μήπως σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί (μία στο 10^100 βρε παιδί μου), να ξέρω κάτι περισσότερο εγώ και παρερμυνεύετε τα λόγια των γερόντων εσείς; Ή οι γέροντες να κάνουν λάθος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Drillgr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 19:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Drillgr
Αυτο που δεν καταλαβαινετε οι ενθερμοι εσεις υποστηρικτες ειναι οτι δεν παραθετεται απλα καποια γεγονοτα/προφητειες αλλα εμεσως πλην σαφως τα υποστηριζεται με απολυτη σιγουρια! Γι αυτο και πεφτει και το δουλεμα. Ειναι ποτε δυνατον να βασιζεται καποιος σε προφητειες? Αυτα μας τα λεγανε μικρα παιδια για ιστοριες lol δηλαδη. Και αντε αφου ειναι ΤΟΣΟ σιγουρα και δεδομενα αυτα γιατι δεν πατε να παρετε κανενα γερο δανειο να περασετε καλα και οσο για την αποπληρωμη...


.::Greek Motorola Community::.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 02:33:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λοιπον... να ενα λαθος... Ο Τεως Κοκος... δεν ειναι εξαδακτυλος...!!! Πρωτο λαθος Παρερμηνιας...

Δεν το καταλαβα αυτό, τι εννοείς;
Δεν λέει κανείς ότι ο τέος θα είναι ο βασιλιάς ίσως σαν τιμητικός τίτλος να του παραχωρηθεί.
Αυτό που λένε είναι για κάποιον βασιλιά Ιωάννη!
Και εδώ να πούμε πως όταν λένε βασιλιάς (Ιωάννης) εννοούν πως θα έχει μεγάλες εξουσίες σαν βασιλιάς ή και ως βασιλιάς.
Δηλαδή θα κάνει πόλεμο αν θέλει, θα διοικεί όπως καταλαβαίνει, θα κάνει νόμους όπως θεωρεί κ.τ.λ. κ.τ.λ.
Ο τέος θα "συμβάλει" απλά δεν θα είναι αυτός ο "βασιλιάς" και ας έχει τον τίτλο.

Κοσμάς ο Αιτωλός:
Θα είναι ο 8ος αιώνας που θα γίνουν αυτά!
Και το έχω ξανα πεί "ΚΑΤΑ (κατά) τον μεσασμό του 8ου αιώνα θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία"!
5508 Π.Χ. έτος μηδέν απο Αδάμ.
5508 + 1992 = 7500 χρόνια (ο μεσασμός του αιώνα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 12:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:


Δεν το καταλαβα αυτό, τι εννοείς;
Δεν λέει κανείς ότι ο τέος θα είναι ο βασιλιάς ίσως σαν τιμητικός τίτλος να του παραχωρηθεί.
Αυτό που λένε είναι για κάποιον βασιλιά Ιωάννη!
Και εδώ να πούμε πως όταν λένε βασιλιάς (Ιωάννης) εννοούν πως θα έχει μεγάλες εξουσίες σαν βασιλιάς ή και ως βασιλιάς.
Δηλαδή θα κάνει πόλεμο αν θέλει, θα διοικεί όπως καταλαβαίνει, θα κάνει νόμους όπως θεωρεί κ.τ.λ. κ.τ.λ.
Ο τέος θα "συμβάλει" απλά δεν θα είναι αυτός ο "βασιλιάς" και ας έχει τον τίτλο.



Δεν θελουμε αλλους βασιλειαδες!!!! Μακρυα! Αυτοι ηταν οι Πληγες για την Ελλαδα! Ολο το σοϊ Γκλυξμπουργκ, που καταξεζουμισαν την χωρα μας, για να κανουν αυτοι το "κουμαντο" τους. Τολμανε αυτοι οι Δανοι, να αποκαλουνται Ελληνες, οταν προδωσαν 10 φορες την Ελλαδα, που ΕΙΧΑΝΕ ΟΡΚΙΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ, οτι θα την προστατευσουν παντα και απο ο,τιδηποτε...

Αυτους "πιστευεις" οτι ειναι αξιοι να μας κυβερνησουν???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 14:02:03  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι μην μπερδεύεις τα πράγματα.
Η προφητεία λέει για Έλληνα βασιλιά που θα διοικεί.
Και επειδή προέρχομαι απο "πρασινοφρούρικη" οικογένεια γαλουχήθηκα ανάλογα.
Άλλο αν απεχθάνομαι τώρα το ΠΑΣΟΚ και τις βλακίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 12:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
AAA... Τωρα θυμηθηκα! Και με τον "Μαρμαρωμενο Βασιλια" Τι γινεται???

Αυτον τον ξεχασαμε!!! Αλλα πιο πολυ "πιστευω" σε αυτον τον Μυθο... που πιο πολυ επικρατει στο περασμα της Ιστοριας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 21:33:55  Εμφάνιση Προφίλ
Σε αυτά πιστεύεις;

"WindWalker" (26/03/2005)

quote:
Ρίξτε ένα βλέφαρο εδώ:
?http://www.revelation13.net/KingJames9.html?
Αφορά το Bible Code. Τι είναι αυτό;
Σε κάποιον ήρθε η ιδέα ότι η Βίβλος είναι γραμμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι κρυμμένα τα μηνύματα μέσα στο κείμενο με κώδικες.
Τι συμπέρασμα έβγαλε; Η Βίβλος είναι γεμάτη τέτοιους κώδικες και κωδικοποιημένα μηνύματα. Είναι, δεν είναι, κανείς δεν ξέρει...
Πάντως ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΤΟ 2007!!!
Α ναι, ξέχασα να πώ, το πιο πόντιο είναι ότι οι κώδικες δουλεύουν και στα αγγλικά, όχι μόνο στα εβραϊκά.
Και ο Παγκόσμιος που προβλέπει είναι Ρωσία - Ευρώπη - Ισλαμ.

"Ostria" (12/04/2005)

quote:
Ενα καλό άρθρο για τις εσχατολογικές προφητείες εδώ (Ηράκλειτος, Πλάτων, Κομφούκιος, Ιωάννης ο Θεολόγος, Νοστράδαμος, Παράκελσος, Κοσμάς ο Αιτωλός και Εντγκαρ Κέυση)
http://www.geocities.com/ichor10/profities.html

Κάποιες που μου έκαναν εντύπωση

Αρχίζουμε από τον Ηράκλειτο (535-475 π.Χ.) τον Έλληνα φιλόσοφο από την Έφεσο που από τον 5 αιώνα π.χ. είχε διατυπώσει την άποψη ότι ο σημερινός πολιτισμός θα περάσει από μία κρίσιμη καμπή 10.800 χρόνια μετά την καταστροφή του προηγούμενου πολιτισμού που έσβησε με τον καταποντισμό της Ατλαντίδας. Αν οι ισχυρισμοί του Ηράκλειτου είναι σωστοί ,ακολουθώντας τις υποδείξεις του καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το χρονικό σημείο καμπής για τον πολιτισμό μας είναι περίπου το έτος 2000 μ.Χ. κατά το οποίο θα πρέπει να αναμένουμε εκδηλώσεις έντονων γεωλογικών φαινομένων ή άλλων απρόβλεπτων καταστάσεων. Ας σημειωθεί ότι και ο ίδιος ο Πλάτων πίστευε ότι ο κόσμος καταστρέφεται περιοδικά είτε από κατακλυσμό είτε από φωτιά.


Σχεδόν το ίδιο διάστημα στην άλλη άκρη της γης ο Κινέζος φιλόσοφος Κομφούκιος (551-479) εκτός από τα γνωστά ευφυολογήματά του άφηνε και έναν πάπυρο που είναι ελάχιστα γνωστός και περιέχει ένα πολύπλοκο σύστημα πρόβλεψης του μέλλοντος. Να τι προβλέπει για την χρονική περίοδο κοντά στο 2000 μ.Χ.
Μεταξύ των ανθρώπων της δύσεως και της ανατολής θα διεξαχθεί ένας γενικός πόλεμος στον οποίο θα χρησιμοποιηθεί ένα τρομακτικό όπλο που θα ανατρέπει τους νόμους της φύσης. Για τρεις μέρες τον Απρίλιο ο ήλιος θα χάσει το φως του ρίχνοντας τον Κόσμο στο σκοτάδι. Μέσα σε αυτό το μυστηριώδες σκοτάδι παράξενα πνεύματα θα περιφέρονται σπέρνοντας το κακό. Διαπεραστικές κραυγές τρόμου θα σκίζουν τον αέρα και πολλοί θα παρακαλούν να πεθάνουν. Τον Ιούλιο η μητέρα όλων των ηλιακών σπινθήρων θα κατακάψει τη γη και όλες οι νέες μηχανές του ανθρώπου θα σταματήσουν. Δεν μπορούμε να ξέρουμε βέβαια αν οι φράσεις αυτές του Κινέζου φιλόσοφου έχουν μεταφορικό χαρακτήρα η πρέπει να τις πάρουμε τοις μετρητοίς οπότε και αποτελούν προειδοποίηση για την σκληρή πραγματικότητα ενός σύγχρονου πολέμου και των συνεπειών το


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 21:39:20  Εμφάνιση Προφίλ
"Ostria" (12/04/2005)

μίζω ότι αυτή εδώ έχει ιδιαίτερη σημασία σήμερα, μετά τον θάνατο του Πάπα Ιωάννη Παύλου του ΙΙ.

quote:
Περνάμε στον καθολικό άγιο Μαλαχία που έζησε τον 12ο αιώνα μ.Χ. και έγραψε προφητείες που αναφέρονται στους μελλοντικούς Πάπες της καθολικής εκκλησίας. Ο Άγιος Μαλαχίας έγραφε κρυπτογραφικά τις προφητείες του δίνοντας για κάθε μελλοντικό Πάπα και μία αινιγματική φράση. Το σημαντικό σε αυτές τις προφητείες είναι ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μαλαχία μετά τον τωρινό Πάπα Ιωάννη Παύλο απομένουν μόνο δύο Πάπες. Ο ένας αναφέρεται με την κρυπτογραφική φράση για τη δόξα της ελιάς που υπονοεί ότι στην εποχή του ο Ελληνισμός ή η Ορθοδοξία μετά από κάποια περιπέτεια θα σταθεί εκεί που του αξίζει. Η προφητεία για τον τελευταίο Πάπα τον Πέτρο τον Ρωμαίο αποκαλύπτει ότι φοβερές δοκιμασίες θα έχουν σαν αποτέλεσμα την κατάργηση του Παπικού θρόνου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 00:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Μητσάκο, έχω μια ερώτηση.

Αν βγουν προφητείες της Συβίλλας της Ερυθραίας, και φαίνεται πως έχουν βγει μερικές, αυτό αποδεικνύει πως το σύστημα πεποιθήσεων της Συβίλλας της Ερυθραίας ήταν η Αλήθεια;

Αν βγουν προφητείες του Μωάμεθ, τότε να πιστέψουμε όσα πρεσβεύει ο Ισλαμισμός;

Αν βγουν μερικές προφητείες του Παϊσιου, τότε να πιστέψουμε όλα όσα πίστευε ο Παϊσιος;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 04:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot
PREDATOR αυτος που ξεζουμισε την χωρα επι 20 χρονια,διελυσε τα ταμεια,διογκωσε τα χρεη και γενικα κατακοροιδεψε το λαο με τους λαοπλανους του ηταν το πασοκ.αργησε μα το καταλαβε.Θα ξαναβγει ξανα κυβερνηση του ***** ανημερα.Ειδικα τωρα που εχει τον μαργαριτο αρχηγο.
Η Ελλαδα δε νομιζω να ξαναεχει βασιλευομενη δημοκρατια..αν και τα 20 χρονια του πασοκ χασαμε περισσοτερα...Παντως ο βασιλευς Κωνσταντινος (ο βασιλικος τιτλος παραμενει οσο και να χτυπιεστε κατω)ειναι ο τεως βασιλεας της Ελλαδος ειτε το θελετε ειτε οχι.


Edited by - lancelot on 12/06/2007 04:24:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 09:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

PREDATOR αυτος που ξεζουμισε την χωρα επι 20 χρονια,διελυσε τα ταμεια,διογκωσε τα χρεη και γενικα κατακοροιδεψε το λαο με τους λαοπλανους του ηταν το πασοκ.αργησε μα το καταλαβε.Θα ξαναβγει ξανα κυβερνηση του ***** ανημερα.Ειδικα τωρα που εχει τον μαργαριτο αρχηγο.
Η Ελλαδα δε νομιζω να ξαναεχει βασιλευομενη δημοκρατια..αν και τα 20 χρονια του πασοκ χασαμε περισσοτερα...Παντως ο βασιλευς Κωνσταντινος (ο βασιλικος τιτλος παραμενει οσο και να χτυπιεστε κατω)ειναι ο τεως βασιλεας της Ελλαδος ειτε το θελετε ειτε οχι.



Μην ξεχνας ομως, οτι ο "Κοκος" οδηγησε την Ελλαδα σε ριξη το 1963 με αποτελεσμα, την Χουντα των Αξιωματικων του 1967... εκτος αν εσυ αναπωλεις εκεινα τα χρονια! ΑΙΣΧΟΣ

Επισης, οι "παππουδες" του Κοκου, ξεπουλησαν την Ελλαδα στην κυριολεξια, και το βλεπουμε απο το 1897 (ουσιαστικα, οταν ειχαν πρωτοερθει οι Γλυξμπουργκ στην Ελλαδα) με τον ΠΡΩΤΟ ΑΤΥΧΗ Πολεμο με την Τουρκια, επισης το 1919-1922 τα ιδια, επισης στην περιοδο του μεσοπολεμου, που το 1936 οδηγησε παλι στην Χουντα του Ιωαννη Μεταξα... στην περιοδο του Β' ΠΠ, οπου ΠΑΡΑΤΗΣΑΝ στην κυιολεξια την Ελλαδα (ο Γεωργιος ο Β', που εφυγε αρων αρων για την Αιγυπτο) και πολλα ακομα, που η ιστορια καταδεικνυει, που μαλλον δεν γνωριζεις, ή δεν θελεις να γνωριζεις γιατι "βαριεσαι" να διαβαζεις ιστορια... Προτιμας καποια λογια, τα οποια εσυ στην συνεχεια παραποιεις και παρερμηνευεις!

ΜΗΤΣΑΚΟΣ... τροπος του λεγειν ειναι οτι "πιστευω" στον θρυλο του Μαρμαρωμενου Βασιλια (για αυτο το ειχα σε εισαγωγικα αν τα ειδες)... γιατι προφανως, εσυ ξεχασες να πεις για τον θρυλο, αφου συμφωνα με αυτο, πρεπει να περιμενουμε πρωτα να "επιστρεψει" ο Παλαιολογος για να γινει η Πολη Ελληνικη...


αλλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 09:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Ω ρε μάνα μου...
Του κουτρούλη ο γάμος γίνεται.
Μην ξεχνάτε παίδες, ότι μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και ο αριστερός...
Να ξέρατε μόνο τι θα πάρετε για τις προφητείες και τα πιστεύω σας...
Έλα Μητσάκο, ο χρόνος ρέει και το τέλος του 2007 πλησιάζει γοργά...
Α, την επόμενη μην ξεχάσεις να βάλεις μέσα κα τος προφητείες των Μάγια, των Αβορίγγινων, των Ινδών, των Περσών, των Σουμέριων, των Ζούλου...
Ε, δεν μπορεί, ΚΑΠΟΙΑ από αυτές θα σου πέσει μέσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 09:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Κατι ακομα Λανσελοτ...

Λες για το Πασοκ τι εχει κανει... Ωραια, ας τα πουμε τα πραγματα καλυτερα! Προφανως δεν εισαι παιδι της "πρασινης φρουρας", οπως ουτε και εγω ειμαι (για την ακριβεια, ουτε στις εκλογες δεν παω να ψηφισω)...

Πριν το ΠΑΣΟΚ (μετα την αντιπολιτευση, ετος 1980) ποιος ηταν στην Κυβερνηση??? Ο Κωνσταντινος Καραμανλης... ο οποιος συνεχισε την πολιτικη του, που ειχε και το 1963...

Επισης... το 1989-1993 που ξανα ηρθε στην κυβερνηση, η "γαλαζια στρατια" τι εκανε???? ΤΙ ΕΚΑΝΕ??? Ο,τιδηποτε, για να προλαβουν να αρπαξουν ο,τι προλαβουν, για να φανε... σε 3 ακριβως χρονια, οι "μπλε" ΦΑΓΑΝΕ οσα οι "πρασινοι" σε 10 χρονια...

Αυτην την περιοδο, παλι μπλε εχουμε... και κανουν τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ οπως εκεινη την περιοδο... Οποτε, τους πρεπει ενα ΜΑΥΡΟ στις επικειμενες εκλογες... και ενα "σουτι" ωστε να συνελθουν... Φυσικα, αν ξαναβγει το ΠΡΑΣΙΝΟ, θα γινουν παλι τα ιδια... καθως εινα ιδια και απαραλλακτη η "αδηφαγια" τους! Αλλα πρεπει να σκεφθουμε να αλλαξουμε λιγο το καθεστως... μια Προεδρικη Δημοκρατια ας πουμε? Που να βγαινει απ' ευθειας απο τον λαο??? Οπως κανουν στις περισσοτερες "πολιτισμενες" χωρες??? Λεω μηπως??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 09:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Ω ρε μάνα μου...
Του κουτρούλη ο γάμος γίνεται.
Μην ξεχνάτε παίδες, ότι μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και ο αριστερός...
Να ξέρατε μόνο τι θα πάρετε για τις προφητείες και τα πιστεύω σας...
Έλα Μητσάκο, ο χρόνος ρέει και το τέλος του 2007 πλησιάζει γοργά...
Α, την επόμενη μην ξεχάσεις να βάλεις μέσα κα τος προφητείες των Μάγια, των Αβορίγγινων, των Ινδών, των Περσών, των Σουμέριων, των Ζούλου...
Ε, δεν μπορεί, ΚΑΠΟΙΑ από αυτές θα σου πέσει μέσα...


Για καθε φυλη του Πλανητη, ο καθεις εχει και απο καποια προφητεια-θρηλο.... Πρεπει οπωσδηποτε να συμβουν ολες μαζι???

Αλλα ναι... λογο αυτου, ο Μητσακος εχει καποιες ελπιδες... βεβαια πρεπει να διαβασει και εκεινες και να βγαλει τα συμπερασματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 20:13:16  Εμφάνιση Προφίλ
gentleman ποιά είναι η Συβίλλα της Ερυθραίας;

Πάντως καλή ερώτηση έκανες.
Φίλε, κάθε θρησκεία έχει τους δικούς της νόμους και πολλές φορές αντιμάχονται η μια την άλλη θρησκεία.
(ξέρεις τις απόψεις της Ορθοδοξίας για τις άλλες)
Και φυσικά η ύπαρξη διαφορετικών θρησκειών δείχνει, ότι όλες είναι λάθος εκτός απο μια ή και καμία έτσι!
Αν συμβεί αυτό που λές θα είναι περίεργο και παράξενο.
Και προσοχή εννοώ να πραγματοποιηθούν ΟΛΕΣ οι προφητείες των Μουσουλμάνων π.χ. όχι οι μισές και στο περίπου.
Όχι σαν τον Νοστράδαμο που αποδεδηγμένα έχει πέσει έξω και ακόμα τον μελετάνε.
Η θρησκεία μας έχει πάρα πολλές προφητείες οπότε αν βγούν, θα είναι τουλάχιστον κάτι σπουδαίο δεν νομίζεις;
Ξέρεις ότι υπάρχει το καλό και το κακό, λοιπόν ποιά είναι η πηγή του καλού, απο ποιά θρησκεία πηγάζει αν πηγάζει απο καμιά για σένα;

Το έχω πεί άλλες δύο φορές να δείτε αν δεν έχετε δεί τον "χρησμό της πεταλούδας". (μην μπερδεύστε με το "φαινόμενο της πεταλούδας" δεν λέει για κάτι τέτοιο η ταινία)
Εκεί δείχνει πως ο Διάβολος έχει την δυνατότητα να προγνωρίζει κάποια (κάποια) πράγματα, όχι όμως τα πάντα.
Μπορεί να έχουμε γνώση του μέλοντος και απο σκοτεινες δυνάμεις αλλά όχι όπως πρέπει και όχι ακριβώς.
Ο Πάτερ Παΐσιος είχε πεί πως ο Ινδουϊσμός έχει κάνει πολύ κακό και φυσικά είχε τις γνωστές πάνω κάτω απόψεις για όλες τις θρησκείες και για την Ορθοδοξία.
Αν βγούν αυτά που είπε και είναι πολλά αυτά, δεν θα ψάξεις να δείς τι γίνεται;
Και μάλιστα στην ορθόδοξη πίστη έχουμε πολλές προφητείες και απο πολλούς προφήτες!
Αν βγούν αλήθεια όλες, τι απόδειξη θα είναι για σένα μπροστά στην αλήθεια;

Και αν βγούν όλες και ΔΕΝ σου αποδεικνύουν ότι το σύστημα πεποιθήσεων αυτό δεν είναι η αλήθεια...
Πές μου, που είναι η αλήθεια και έχοντας υπ' όψιν ότι το καλό έχει οίκο και υπάρχει κάπου ποιός το πρεσβέβει;
Δηλαδή υπάρχει ο Θεός και το "καλό" για σένα και δεν έχει κάποιον να τον πρεσβέβει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 20:15:59  Εμφάνιση Προφίλ
grypas (27/06/2005)

Εχει κανεις διαβασει το "The clash of civilizations" του Samuel Huntigton; Αν και γραμμενο πρν μερικα χρονια απο τον καθηγητη του Harvard,εγινε "ευαγγελιο" στα χερια των δημοσιογραφων και των δυτικων πολιτικων και δειχνει να "προλεγει" τις κινησεις της Δυσης.Ο ιδιος κανει διαχωρισμο μεταξυ Δυτικου πολιτισμου και Ορθοδοξιας!!! Όποιος το διαβασει θα καταλαβει το πνευμα του συγγραφεα και της Αμερικης, και θα μπορεσει να νιωσει πιστευω πολυ καλα στο πετσι του οτι σε λιγο καιρο ερχεται η συγκρουση της Ρωσιας με την Τουρκια και με τη Δυση!!!

Αξιζει να το διαβασετε σιγουρα.

Για να πω και 2 πραγματα πιο αναλυτικα, κανει λογο(απο το 1993!!!)-περαν των αλλων-οτι η Τουρκια βρισκεται σε πολιτισμικη συγχυση προσπαθωντας να φτασει τη Δυση, η οποια(Ε.Ε. και ΗΠΑ) δεν τη θελει, και να διατηρησει το ρολο του φορεα του Ισλαμ στην Ευρωπη(βλ. Βοσνια, Αλβανια) αλλα και στον Καυκασο(Αμπχαζια, Ναγκορνο Καραμπαχ, Τσετσενια).Μην ξεχναμε αλλωστε οτι παρα τον κοσμικο χαρακτηρα της Τουρκιας μετα τον Κεμαλ, ηταν η μονη χωρα που ως Οθωμανικη Αυτοκρατορια, εκτουρκευε(δηλ. εξισλαμιζε) ευρωπαικους πληθυσμους και ηταν φορεας της Ισλαμικης νοοτροπιας περαν απο την κοιτιδα της. Η Ρωσια,φερουσα τον "Ορθοδοξο" πολιτισμο,και ως ουσιαστικος κληρονομος της Βυζαντινης Αυτοκρατοριας, προαιώνιος εχθρος της Τουρκιας και συνεχως σε ενταση! Θεωρει αναποφευκτο το γεγονος μιας συγκρουσης, Ρωσιας-Τουρκιας μετα απο την οριστικη απορριψη της Τουρκιας απο τη Δυση και εφοσον αρχισουν οι ισλαμιστικες τασεις να ενεργοποιουνται στο λαο της περαν του κανονικου, με παραλληλη απορριψη του Κεμαλισμου(κατι που εχει αρχισει εδω και μερικα χρονια).Για την Ελλαδα, η οποια οπως ισχυριζεται ανηκει στον ορθοδοξο πολιτισμο αλλα (παροτι ο συγγραφεας γινεται γραφικος εως και ανθελληνας) δεν αγνοει οτι ο Δυτικος πολιτισμος πηγασε απο τον Ελληνικο-Κλασσικο.Της προσδιδει μια θεση ουδετεροτητας, με τα γραφομενα του, δειχνοντας την οως με το ενα ποδι στη Δυση και με το αλλο στην Ορθοδοξια.
Επαναλαμβανω οτι το βιβλιο αυτο ειναι σχεδον η ιδια η εκφραση της Αμερικανικης πολιτικης πλεον, μια "λευκη βιβλος".
Καντε τις συγκρισεις σας και δειτε ποσο μοιαζουν ολα τα παραπανω(που σημειωτεον απο το 1993 εως σημερα, ο συγγραφεας εχει δειξει τις κατευθυνσεις οσον αφορα αλες χωρες π.χ. Μεξικο, Κουβειτ κλπ) με αυτα που εμεις περιμενουμε να γινουν, "ξανθο γενος", Κατακτηση της Πολης, "Παραδοση" της σε εμας με σαφη ουδετεροτητα μας κλπ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 21:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Να και κατι χαρουμενο...

Σε κρίσιμη καμπή
Σύσκεψη στην Αγκυρα για το Κουρδικό - Παύση των επιθέσεων ανακοίνωσε το ΡΚΚ

Βρυξέλλες
Τελευταία ενημέρωση 21:20

Μονομερή κατάπαυση του πυρός φέρεται να ανακοίνωσαν οι Κούρδοι αντάρτες στην Τουρκία, την ώρα που πληθαίνουν οι πληροφορίες για επικείμενη τουρκική στρατιωτική επιχείρηση κατά θέσεων του ΡΚΚ στο βόρειο Ιράκ και στην Αγκυρα γίνονται διαβουλεύσεις σε ανώτατο στρατιωτικό και πολιτικό επίπεδο.

Σύμφωνα με είδηση που μετέδωσε το κουρδικό πρακτορείο ειδήσεων Firat από τις Βρυξέλλες, το Εργατικό Κόμμα του Κουρδιστάν (PKK) ανακοίνωσε πως «δεν θα πραγματοποιήσει επιθέσεις εκτός από περιπτώσεις αυτοάμυνας». Την είδηση επιβεβαίωσε εκπρόσωπος του PKK.


Στην Αγκυρα πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τρίτης κρίσιμη σύσκεψη υπό την προεδρία του πρωθυπουργού Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, με τη συμμετοχή του αρχηγού του Γενικού Επιτελείου στρατηγού Γιασάρ Μπουγιούκανιτ, των αρχηγών του Στρατού και της Χωροφυλακής, αρμόδιων υπουργών και υπηρεσιακών παραγόντων με αντικείμενο το Κουρδικό.

Στην ατζέντα εξετάσθηκε και το θέμα μίας πιθανής στρατιωτικής επιχείρησης στο βόρειο Ιράκ, ωστόσο στο τελικό ανακοινωθέν δεν γίνεται αναφορά στο ενδεχόμενο και απλώς επαναλαμβάνεται η αποφασιστικότητα της Τουρκίας να αντιμετωπίσει το πρόβλημα. Σημειώνεται ακόμη ότι οι ένοπλες δυνάμεις και η κυβένρηση βρίσκονται σε πλήρη συμφωνά και συντονισμό.

Η Αγκυρα φροντίζει να κρατά στην επικαιρότητα την απειλή της στρατιωτικής εισβολής στο Ιράκ, προκαλώντας τριβές στις σχέσεις της με τις Ηνωμένες Πολιτείες.


Πληροφορίες τις τελευταίες εβδομάδες έφεραν τις τουρκικές δυνάμεις να έχουν ήδη πραγματοποιήσει επιθέσεις στο βόρειο Ιράκ, την ώρα που εντείνονται οι επιχειρήσεις στη νοτιοανατολική Τουρκία και στρατιωτικές ενισχύσεις με βαρύ οπλισμό έχουν μεταφερθεί στη μεθόριο με το Ιράκ.

Σε μία κίνηση που ερμηνεύτηκε ως ένδειξη ότι δεν επίκειται εισβολή στο Ιράκ και ως προσπάθεια να αποφύγει την αντιπαράθεση με τις ΗΠΑ, ο Τούρκος πρωθυπουργός αναρωτήθηκε δημοσίως εάν «τελειώσαμε με τους 5.000 τρομοκράτες στο εσωτερικό για να ασχοληθούμε με τους 500 στο εξωτερικό;».


Υπενθύμισε επίσης ότι αυτοί που απέτρεψαν την εισβολή των τουρκικών δυνάμεων στο Ιράκ το 2003 μαζί με τις αμερικανικές δυνάμεις σήμερα είναι υπέρμαχοι των στρατιωτικών επιχειρήσεων στο ιρακινό έδαφος. Τέλος κατηγόρησε απόστρατους αξιωματικούς ότι έμφανίζονται στα μέσα ενημέρωσης φανατίζοντας την κοινή γνώμη.

Στις 22 Ιουλίου εξάλλου συνεδριάζει με την ίδια σχεδόν σύνθεση το Συμβούλιο Εθνικής Ασφαλείας της χώρας.

Newsroom ΔΟΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 23:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot
PREDATOR δεν πας να ψηφισεις?Μπραβο ρε ενεργε πολιτη.Εισαι παραδειγμα για αποφυγη.Κατσε και κουτσομπολευε στα φορουμ,θα βρεις το δικιο σου.Κριμα.......... Τιποτα αλλο.

Edited by - lancelot on 12/06/2007 23:23:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy