ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xatzin2004
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 14:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xatzin2004
Στον φίλο Αίολο έχω να πω ότι το "μακάριοι οι ειρηνοποιοί" το είπε ο Ιησούς, αν δεν κάνω λάθος, στην επί του "Όρους ομιλία". Εκεί είπε επίσης μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, μακάριοι οι πεινώντες και διψώντες για δικαιωσύνη και ακόμα (δεν είμαι σίγουρος) μακάριοι οι διωκώμενοι εν τω ονοματί Μου και εν τω ονόματι της αληθείας. Για τα υπόλοιπα που μου είπες, φίλτατε Αίολε, δεν τα έχω εξετάσει ακόμα στην Αγία Γραφή. Υπόσχομαι όμως το προσεχές Σαββατοκύριακο να μελετήσω το θέμα και να σου απαντήσω, όχι με τη βοήθεια των θεολογικών γνώσεων (των ελάχιστων που έχω) αλλά περισσότερο με τη βοήθεια της πίστης. Εκ των προτέρων όμως σου απαντώ ότι ο Ιησούς ήρθε για να διδάξει το θέλημά Του και στη Δευτέρα Παρουσία Του θα κρίνει τους Πάντες. Εκεί θα είναι αδέκαστος και πολύ σκληρός. Τότε θα επιβάλλει "την μάχαιρα" σε αυτούς που δεν ακολούθησαν το θέλημά Του. Ο θεός δεν είναι εκδικητικός ούτε κακός απέναντι στους ανθρώπους. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι καταδέχτηκε να περπατήσει ανάμεσα στους ανθρώπους (θεοποιώντας την ανθρώπινη φύση) και στο τέλος έπαθε και σταυρώθηκε για να σώσει το σώσει το ανθρώπινο γένος που τόσο αγαπά. Προσευχήθηκε ακόμα και για τους ίδιους του σταυρωτές του. Αν αυτό δεν δείχνει την αγάπη Του, τότε τι άλλο να πώ;
Τα αναρίθμητα θαύματα που έχει κάνει διαμέσω των αιώνων είναι δείγμα της μεγάλης αγάπης Του για τον άνθρωπο. Θα αναφέρω ένα θαύμα που έγινε στην Τήνο, πριν λιγότερο από 5 χρόνια, στις 28 Αυγούστου (ημέρα της κοιμήσεως της Θεοτόκου με το Παλαιό Ημερολόγιο). Το θέμα το είχε καλύψει μάλλιστα και το MEGA με τη δημοσιογράφο Μαρία (;) Παπουτσάκη. Μία πικραμένη μάνα είχε το παιδί της με καρκίνο στο τελευταίο στάδιο. Είχε δει στο όνειρό της την Παναγία να της λέει να πάει στην Τήνο, να την προσκυνήσει και κάτι θα γίνει. Πράγματι, πήγε και επί τρία μερόνυχτα ήταν μπροστά στην εικόνα της (όχι αυτή που βρήκαν οι Τήνιοι με υπόδειξη της μοναχής Αγίας Πελαγίας αλλά αυτή που βρίσκεται εκεί που είναι το αγίασμα) και προσευχόταν. Την τρίτη ημέρα της Προσευχής είδε στην εικόνα την Παναγία να ανοιγοκλείνει αργά αργά τα μάτια της. Το γεγονός το επιβεβαίωσε πλήθος πιστών και μίλησαν μάλλιστα γι'αυτό και μπροστά στην κάμερα. Όταν η μάνα γύρισε πίσω στο σπίτι της το παιδί της ήταν εντελώς καλά. Ίσως αν επικοινωνήσετε με την δημοσιαγραφό θα μπορούσε να σας δώσει και ονόματα.
Θα αναφέρω τώρα ένα ακόμη θαύμα με αδιάσειστα στοιχεία τα οποία μπορεί κανείς να αναζητήσει σε κάποια τοπική αστυνομία της Λέσβου. Πρόκειτα για ένορκες καταθέσεις κατοίκων ενός χωριού του νησιού που λέγεται Θέρμες ή Θέρμη. Το γεγονός χρονολογείται αν δεν με απατά η μνήμη μου την δεκαετία του 1960. Πρόκειται για την περίφημη ανάδειξη των τοπικών Αγίων Ραφαήλ, Νικολάλου και της μικρής Ειρήνης. Ο πρώτος ήταν ηγούμενος, ο δεύτερος διάκονος και η τρίτη ένα απλό κορίτσι. Κάποτε λοιπόν γύρω στο 1960 παρουσίαζόταν στο όνειρο όχι ενός, ούτε δύο, αλλά σεχεδόν ολων των ανθρώπων του χωριού ένας Ιερέας. Αυτός τους έλεγε ότι μαρτύρησε γύρω στο 1460 από Τούρκους που εισέβαλλαν στο Μοναστήρι που διατηρούσε και τον έσφαξαν (στο σαγόνι). Την όλη ιστορία του δεν τη φανέρωσε με τη μία. Η όλη διαδικασία κράτησε γύρω στα 3 (;) χρόνια. Το ίδιο συνέβη και με τον Νικόλαο και την Ειρήνη. Το απίστευτο όμως (για τους άπιστους) είναι ότι τους υπέδειξαν είτε εν υπνώσει είτε μέρα μεσημέρι σε ποιά σημεία θα βρούν τα λείψανά τους, κάποια συντρίμια του παλιού μοναστηριού, το αγίασμα, εικόνες και άλλα παρόμοια. Όλα πράγματι βρέθηκαν εκεί που είχαν πει οι Άγιοι, βαθιά χωμένα μέσα στην γη. Τις εκσκαφές τις είχαν αναβάλει οι ίδιοι οι κάτοικοι με τη συνδρομή των τοπικών αρχών. Σε όλο αυτό το διάστημα των αποκαλύψεων των αγίων, δεκάδες θαύματα έχουν επιβεβαιωθεί. Αλλά και μέχρι τις ημέρες μας οι άγιοι αυτοί κάνουν θαύματα. Αυτά τα πράγματα (αλλά και μία προσωπική εμπειρία για την οποία ίσως σας μιλήσω κάποια άλλη φορά) με έχουν κάνει να πιστέψω ακλόνητα στην αλήθεια του Ορθόδοξου Χριστιανισμού. Αλοίμονο στους ασεβείς και στους απίστους την ώρα της Κρίσεως. Αυτό δεν το λέω με αίσθημα ρεβανσισμού ή κακίας, αλλά με αίσθηση αγάπης για τους συνανθρώπους μου. Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός όργωσε ολόκληρη την Ελλάδα μεταφέροντας το μήνυμα αυτό και έλεγε χαρακτηριστικά ότι θα έχανε και την ίδια του την ψυχή προκειμένου να σώσει τις ψυχές των άλλων ανθρώπων. Και τελικά μαρτύρησε και ο ίδιος για την χριστιανική δράση του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xatzin2004
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 14:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xatzin2004
Τις εκσκαφές τις είχαν αναλάβει (όχι αναβάλλει) οι ίδιοι οι κάτοικοι με τη συνδρομή των τοπικών αρχών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 20:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
quote:

Ποια ειναι αυτη η αληθεια που την ανακαλυψες μονο εσυ,ειναι ολοφανερη και παλι τοσος κοσμος την αγνοει;Φωτισε μας σακη και θα στο χρωσταμε για πολλες ζωες.

εαν εχεις ορεξη για διαλογο,τοτε κατσε και κουβεντιασε με το μυαλο σου ανοιχτο!αν ομως εχεις ορεξη για ειρωνιες ,τοτε κανε μας την χαρη!!

quote:

Ποια ειναι τα χριστιανικα κενα ιδεολογηματα;πες μας ακριβως που αναφερεσαι,γιατι εξ οσον γνωριζω η βαση των χριστιανικων ιδεολογηματων ειναι η ανιδιοτελης Αγαπη.

κενα ιδεολογηματα !ειναι τα χριστιανικα ,γιατι στηριζονται σε εικασιες
περι υπαρξεως καποιων πραγματων,τα οποια ειναι ανυπαρκτα,

τι υπαρχει απο αυτα που ισχυριζεστε στα αληθεια!!
ο θεος σας ?? που κανει το χατηρι σε παισιους ,και λοιπους μωυσυδες
και τους δινει δυναμη ωστε αυτοι να κανουν φακιρικα!
και απο την αλλη ειναι τοσο αναισθητος και δεν κουναει δαχτυλακι ,για τα παιδια της αιθιοπιας ,και πολλα αλλα,που πεθαινουν κατα χιλιαδες??!!
που ειναι η λογικη! φτερα εκανε και πεταξε??

οι διαβολοι σας με τις ουρες και τα κερατα!απο τους οποιους ειδα πολλους στο ψυχιατρειο,αποτελεσμα παραισθησεων,οταν ημουν μελος στο σχιζοφρενη χριστιανικο κοσμο!!???

η κατασταση μου ,που παρεμενε ανιατη για δυο χρονια,ακολουθωντας την
χριστιανικη σας λογικη και ιδεολογια!και η αμεση θεραπεια μου μολις
συνειδησιακα αναπροσαρμοστηκα ,στην οδο της λογικης ,και κατα το δυνατον της φιλοσοφιας!?πραγμα που καταδυκνυει ποσο αφυσικη για τον ανθρωπο ,καθως και βλαβερη ειναι η χριστιανικη λογικη και ηθικη ιδεολογια!??

λαθος μου που τα πηρα στα σοβαρα,αλλα τολμησα και σας ακολουθησα
και εμπηξα πολυ βαθια το μαχαιρι ,απο πολλους αλλους ,!!
καπου καλα επρεπε να βγω,βγηκα λοιπον στον μεγαλυτερο γκρεμο!!

και δεν ηρθε κανενας χριστος η θεος σας να με σωσει!
που θα επρεπε να το κανει,αφου ολα αυτα για αυτον τα εκανα!

τον εφτυσα λοιπον στα μουτρα και σωθηκα με τις δικες μου δυναμεις
ξεκινωντας ξανα απο την αρχη!ξεκινωντας απο την λογικη μου!
ξεκινωντας απο τον φυσικο θεο που με κανει να σεβομαι τους νομους του!!!

quote:

Παρατηρω οτι οταν αναφερουν τα αρνητικα της αρχαιας Θρησκειας δικαιολογειστε με στυλ "ενταξει ειναι κατακριταιο,αλλα ο Χριστιανισμος..."
δλδ ενταξει,εγιναν ασχημα πραγματα στο παρελθον αλλα ξεπεραστηκαν,ενω αυτα που εκαναν οι χριστιανοι ειναι χειροτερα απο καννιβαλισμους κλπ ε;

EIΠΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ!!ΣΕ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ! ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!!
ΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ!!??? μην τρελαθουμε ξανα τωρα!!
quote:

αν οι δικοι σου ηταν θρησκοληπτοι και ψυχολογικα διαταραγμενοι και σε εκαναν και εσενα ετσι,δεν ειναι σφαλμα της θρησκειας αλλα σφαλμα του εαυτου σου και των δικων σου..μαθε λοιπον τα προβληματα σου να τα εστιαζεις σωστα και οχι αλλα αντ αλλων..

πολυ ευκολες εξηγησεις δινεις,και περνας τους αλλους πολυ ευκολα
για ανοητους!

μαθε λοιπον και καποια στοιχεια!!για να δεις οτι δεν προκειτο περι ψυχοπαθων δικων μου,αλλα περι ψυχοπαθους θρησκειας!!

η υπαρξη ενος παραδεισου και μιας κολασης ,σε οποιαδηποτε μορφη πνευματικη η υλικη ,η οτιδηποτε αλλο που εχει σχεση με καποια μορφη μεταθανατιας ζωης,αυτοματως συνιστα ανασφαλη κατασταση για το τι ακολουθει μετα θανατον,και συναμα εκβιαστικο διλημα!
οδηγωντας αυτοματως σε εσωτερικο σφιξιμο στον ανθρωπο ,και οταν εμπεδωσει κανεις αυτον τον θεσμο,συνεχως του υπενθυμιζεται υποσυνειδητα,οτι ,οτι κανει καποιος πρεπει να ελενχθει εαν ειναι συνομο θρησκευτικα,βαζοντας τον ανθρωπο σε μια συνεχη κατασταση αυτοπαρακολουθησης ,στελνοντας τον συντομα στο ψυχιατρειο!

δεν ειναι αυτο επισημη χριστιανικη ιδεολογια!!?? η ειναι φαντασιες
των δικων μου "ψυχοπαθων"

και φυσικα αυτο λειτουργει αναλογικα."οσο πιο πολυ πιστευεις αυτες τις μπουρδες" τοσο πιο κοντα εισαι στο τρελαδικο.
εγω εκανα το λαθος και τις εμπεδωσα βαθια!!

ο θεσμος της "αμαρτιας "απο μονος" ,μονο δηλαδη οτι υπαρχει σαν θεσμος
χωρις περαιτερω αναλυσεις,αρκουσε ωστε να με κραταει εγκλωβισμενο
και αθεραπευτο,καθιστωντας με επιφυλακτικο στην ζωη μου ,και ουσιαστικα ανελευθερο!

δεν ειναι αυτα χριστιανικοι θεσμοι!!ποιανου ειναι?/ των "δικων μου ψυχοπαθων"!!

η μηπως δεν βλεπω ,τα σταδια σχιζοφρενειας που βαδιζουν πολλοι πιστοι
και ιερωμενοι,λεγοντας ,απαντωντας ,αντιδρωντας ,ΚΑΡΜΠΟΝ,λιγα βηματα
προτου αρρωστησω λεγοντας ,σκεφτοντας ,αντιδρωντας και εγω τα ιδια
οπως αυτοι τωρα!??
και συναμα ολοι αυτοι να θεωρουντο κατα γενικη αποδοχη σαν"φωτισμενοι"

αν προχωρησουν και αυτοι λιγο στην δικια μου θεση θα βρεθουν,
τα βηματα τους ,οι σκεψεις τους ,μου ειναι κατα την παραμκρη λεπτομερεια ΓΝΩΣΤΕΣ,και ξερω καλα που βρισκονται,τι ειναι αυτοι!!??

ειχαν ψυχοπαθεις δασκαλους!!??

λιγο πριν παω στο "ορος "αρχισα " να συνειδητοποιω τι μου ειχαν κανει
τα συγγραματα που διαβαζα.ευαγγελια και αλλα τετοια

και με οποιον μιλουσα,καταλαβαινομασταν πολυ καλα(ιερωμενο η μη)
λεγοντας μου οτι η "χαρη μου" ειχε αρχισει να διαφαινεται απο τα λεγομενα μου κιολας!!

χιλιαδες στα μοναστηρια ,και εκτος σκοπου ζωης ,το ιδιο πραγμα επαθαν
μιλουσα την ιδια γλωσσα πολυ καιρο!

αν δεν ειναι αυτο εγκλημα τοτε πιο ειναι??


sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 20:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
quote:

.
Η ειδωλολατρική θρησκεία δεν έχει τίποτε απολύτως να προσφέρει.
Μόνο τα γραπτά των φιλοσόφων.Και η πλάκα είναι ότι αποδεδειγμένα,οι πιο σοφοί φιλόσοφοι ήταν μονοθειστές.

13PAO UBER ALLES
GATE



αυτο που εσυ αποκαλεις υποτιμητικα "ειδωλολατρικο"
ξεχνας οτι ταυτιζεται απολυτα με το "φυσικο"

το οποιο εσυ ακολουθεις "πιστα" καθε μερα,
καθε μερα πηγαινεις για υπνο
καθε μερα τρως
καθε μερα γελας (ισως)
καθε μερα κανεις σεξ με την γυναικα σου(και αυτο ισως)
καθε μερα σκεφτεσαι λογικα(επισης ισως)

ειναι μια μεγαλη αληθεια της ζωης σου λοιπον

γιατι λοιπον σε καποιο αλλο ζητημα(του εσωτερικου σου κοσμου)
ακολουθεις κατι αλλο!?

και παραβλεπεις ολα τα παραπανω??

τα οποια ειναι απολυτα αληθινα!??
και σκεφτεσαι τοσο υποτιμητικα για την λογικη που τα διεπουν
λεγοντας τα "ειδωλολατρικα"!!???

φιλικα!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 10:19:43  Εμφάνιση Προφίλ
Grom Hellscream:
«Ποια ελευθερία αναφέρεις ρε?Αυτήν για την οποία αυτομαστιγώνονταν στο ναό της Άρτεμης για να χορταίνει η θεά απο το αίμα που έτρεχε στο ναό?»

Όχι, μιλάω για αυτή των χριστιανών της λατινικής Αμερικής που…….σταυρώνονται επί ξύλου για να αναπαραστήσουνε το «δράμα»!

Μιλάω για την ελευθερία κάποιων ψυχοπαθών ασκητών του χριστιανισμού (αποκαλούνται και «Άγιοι»..) που……..είτε έπιναν τα ούρα τους, είτε έμειναν για δεκαετίες επάνω σε στύλους σαν κοράκια, είτε χώθηκαν σε πηγάδια για να τιμωρήσουνε την «αμαρτωλή σάρκα» τους, είτε μπήκανε σε ένα τσουβάλι και από μια και μοναδική τρύπα αφόδευαν και έτρωγαν!!

Όλοι αυτοί οι «Άγιοι», όλοι αυτοί εις το όνομα των οποίων χτίστηκαν μοναστήρια ανά την επικράτεια και εορτάζεται με περισσή ιεροπρέπεια η (θλιβερή..) μνήμη τους, ήσαν οι γνήσιοι εκφραστές της «ελευθερίας» που προφανώς γονυπετής ασπάζεσαι.

Είπαμε φίλτατε, στο σπίτι του κρεμασμένου………

Grom Hellscream:
«Ποια ελευθερία?Που πίστευαν σε θεό που για να τιμωρήσει κάποιες γυναίκες που δεν τον πίστεψαν,τις ανάγκασε να κανιβαλίζουν τα μωρά τους?»

Μεγαλύτερος κανιβαλισμός, μεγαλύτερος παραλογισμός, από το να θυσιάσεις τον υιό σου, να οργανώσεις τον μαρτυρικό θάνατο του (βλέπεις…..ο Θεός τα ήξερε από πριν…), ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Η χριστιανική θρησκεία ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ ΘΥΣΙΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ!

Εάν δεν το πήρες λοιπόν χαμπάρι, η θρησκεία για την οποία ομιλείς έχει ως κύριο σύμβολο της την «προφητεία» του ίδιου του Πατέρα-θεού: ΜΙΑ ΣΑΡΚΙΚΗ ΘΥΣΙΑ.

Είπαμε φίλτατε, στο σπίτι του κρεμασμένου………

Grom Hellscream:
«Ποια ελευθερία?Αυή για την οποία έκαναν ανθρωποθυσίες και ο Λυκάωνας έτρωγε μωρά?»

Όχι, η ελευθερία της Παλαιάς Διαθήκης! Βιασμοί, αιμομιξίες, παλλακίδες και μπάσταρδα τέκνα, θανατώσεις παιδιών, αφανίσεις ολάκερων εθνών καθώς και….κοπροφαγία είναι ορισμένα από τα «παραδείγματα» της Βιβλικής θρησκείας!

Είπαμε φίλτατε, στο σπίτι του κρεμασμένου………

Grom Hellscream:
«Αυτά τα διάβασα πρόσφατα και σας έχω σιχαθεί ακόμα περισσότερο.Και μη με προκαλείς άσχετε, γιατί έχω κι'άλλα!!!»

Με μεγάλη χαρά αναμένω λοιπόν!! (κύριε…σχετικέ!)

Τέλος, ας μην λησμονούμε ότι οι πηγές που παραθέτεις είναι σε πολλές περιπτώσεις άνευ τεκμηρίωσης, καθώς και ότι μιλούμε για ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ.

Shalom!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xatzin2004
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 10:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xatzin2004
Φίλε Σάκη (αυτό δεν είναι το όνομά σου ;),το ότι δεν σε βοήθησε εσένα η Εκκλησία δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται σαν θεόσταλτος θεσμός, θεσμός στην υπηρεσία του ανθρώπου (έτσι τουλάχιστον ήταν στα πρώτα αποστολικά χρόνια. Αλλά και σήμερα παρ'όλες τις αδυναμίες των λειτουργών της, συνεχίζει να επιτελεί σωτηριώδεις υπηρεσίες. Τα μυστήρια της εκκλησίας παρά τις αδυναμίες των ιερέων είναι έγκυρα για χάρη των πιστών που δεν πρέπει να νοιάζονται υπερβολικά για τους ιερείς). Γνωρίζω δεκάδες περιπτώσεις ανθρώπων που βρήκαν την υγεία τους (σωματική και ψυχική) και τον προορισμό τους στη ζωή με τη βοήθεια της Εκκλησίας.
Ανάμεσα σε αυτούς ήμουν και εγώ. Για μία περίοδο της ζωής μου ένοιωθα για προσωπικούς λόγους να χάνομαι. Ή πίστη μου στον Χριστό ήταν τότε αυτό που με κράτησε ζωντανό. Ακόμα και σήμερα δεν έχω επανέλθει εντελώς αλλά δοξάζω το θεό για την ελπίδα που μου έδωσε.
Λες γιατί ο Θεός δεν κάνει κάτι για τα παιδιά της Αιθιοπίας. Τι να κάνει ο Θεός όταν οι άνθρωποι-εκμεταλλευτές στους οποίους έχει ήδη φανερώσει το θέλημά Του δεν το τηρούν και πλουτίζουν σε βάρος των φτωχών και τους εκμεταλλεύονται. Μπορεί ο Θεός να τους πείσει με το ζόρι να ακούν τις εντολές Του; Ή μήπως θα έπρεπε να σκοτώσει όλους τους εκμεταλλευτές. Ή να δίνει στους Αιθίοπες τάνκερ με τρόφιμα, τα οποία θα τα κλέβουν μετά οι έξυπνοι λευκοί με την απειλή όπλων;Ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο ελεύθερη βούληση να κάνει ότι θέλει. Κάπου στη Βίβλο έχω διαβάσει ότι ο Θεός είπε σε ένα προφήτη της Παλαιάς Διαθήκης, ότι αν οι άνθρωποι ακούν τις εντολές του Θεού τότε θα ζουν με ομόνοια και θα απολαμβάνουν τα αγαθά της γης. Δυστυχώς όμως σήμερα ο Δυτικός κυρίως κόσμος ζει σε βάρος όλων των υπόλοιπων ανθρώπων και κυρίως της Αφρικής. Κανείς δεν είναι άμοιρος ευθυνών. Όλοι αυτοί οι εκεμεταλλευτές αλλά και οι λεγόμενενοι ορθόδοξοι Χριστιανοί θα λογοδοτήσουν μπροστά στον Κύριο, αν είχαν δεύτερο χιτώνα και δεν τον έδωσαν σε αυτόν που δεν είχε.
Απ'όσο γνωρίζω το Ορθόδοξο Πατριααρχείο Αλεξανδρείας αλλά και η Καθολική Εκκλησία οργανώνουν πολλές ιεραποστολές και συσίτια στην Αφρική. Ποτέ όμως δεν θα είναι αρκετά αν δεν αφυπνιστούν όλοι οι άνθρωποι της γης.
Τώρα πότε και που ο Θεός κάνει το θαύμα του, αυτό δε μπορώ να το γνωρίζω. Σίγουρα πάντως ο Θεός οικονομεί τα πράγματα για τη σωτηρία των ανθρώπων (πρώτα για τη μεταθάνατον ζωή και έπειτα για την ζωή μας στον κόσμο αυτό). Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρχει κάποια δόση πίστης στον Θεό από τον άνθρωπο, για να γίνει θαύμα.
Τα διάφορα θαύματα που επιτελούν οι Άγιοι της Εκκλησίας μας όπως ο Παίσιος που εσύ χλευάζεις, ο πατήρ Πορφύριος, ο Άγιος Νεκτάριος είναι τρανές απόδείξεις για την ύπαρξη του Τριαδικού Θεού. Μην αφήνεις οποιεσδήποτε πικρίες σου από το χώρο της Εκκλησίας να σε καταβάλλουν και να σε απομακρύνουν από το Χριστό. Ο Χριστός είναι το φως του κόσμου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 11:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face
Κάθισα ο αθεόφοβος και διάβασα και τις 26 σελίδες του θέματος. Και μιλάμε για ένα θέμα που ξεκίνησε πριν από 3 χρόνια. Το 2002.

Και ενώ το θέμα ήταν η αφή του φωτός, τελικά έφτασε στην απόδειξη της αλήθειας ή μη, της Ορθοδόξου Χριστιανικής Θρησκείας.
Στο αν υπάρχει ο Άγιος Τάφος, στο αν τέθηκε ή θάφτηκε ο Χριστός, στο αν θάφτηκε σε ιδιόκτητο ή δημόσιο τάφο ακόμα και στο αν πραγματικά πέθανε!!!

25 σελίδες αναλώθηκαν στο να εμφανίζει ο ένας τα κακά τους ενός και ο άλλος το αντίθετο.

Αντιγραφές επί αντιγραφών και από τα δύο συγκρουόμενα μέρη.

Ουσία καμία. Ο καθένας απαντούσε εκεί όπου ήθελε, υπερπηδώντας τα σημεία που δεν μπορούσε ή δεν ήθελε να απαντήσει.

Γίνονταν γενικεύσεις, σε συγκεκριμένα σημεία που με έκαναν να απορώ, αν διαβάζουν αυτά που γράφει κάποιος ή διαβάζουν αυτά που θα ήθελαν να γράψει, ώστε να απαντήσουν όπως απάντησαν.

Βασικά μου έκανε φοβερή εντύπωση, η ακριβής παράθεση των ίδιων θέσεων, με τις ίδιες ακριβώς λέξεις, που έγιναν τουλάχιστον πριν από ένα χρόνο.
Εγώ που τα έχω πρόσφατα, μιας και τα διάβασα την τελευταία εβδομάδα, και δεν μπορώ να βρω με ευκολία, δηλαδή σύντομα, τα παλιά κείμενα για να τα αντιγράψω.
Λες και έχουνε ένα τεράστιο αρχείο και κάθε φορά που χρειάζεται το κάνουν αντιγραφή από εκεί.
Οι δε αμφισβητίες του Ο.Χ. είχαν διαβάσει και εμπεδώσει την Αγία Γραφή, σε τέτοιο σημείο, που παρέθεταν τα αντίστοιχα χωρία σε χρόνο μηδέν.

Μίλησαν και για κλοπή από τον αρχαίο ελληνικό Πολιτισμό. Λες και αν εγώ πω «αγαπάτε αλλήλους» το έχω κλέψει από κάποιον άλλον.

Είναι φανερό πως η χριστιανική θρησκεία, όπως και κάθε *ισμός, χρησιμοποιήθηκε για αθέμιτους σκοπούς ή απλά για την καθοδήγηση του πληθυσμού των χωρών.
Και εννοείται πως δεν μπορεί να πεισθεί η γιαγιά μου για αυτό, αλλά οι νεώτεροι μπορούν να δουν την αντιστοιχία που υπάρχει με παλαιότερα του Χριστιανισμού τυπικά θρησκειών, και να κατανοήσει την χρήση τους από τους τότε Πατέρες.

Μόνον ένας ερευνούσε ή τουλάχιστον δεν είχε σαν αφετηρία την άρνηση.
Αλλά έφυγε.

Και τελικά τι αποδείχτηκε?

Πως μπορεί να γίνει ανάφλεξη του κεριού χωρίς φωτιά, αφού πρώτα το εμποτίσουμε σε ένα διάλυμα φωσφόρου μαζί με κάτι άλλο το οποίο δεν θυμάμαι, και μόλις εξατμιστεί η άλλη ουσία, ο φώσφορος αναφλέγεται.
Ναι είναι αλήθεια. Μπορεί να ανάψει ένα κερί με αυτόν τον τρόπο. Και τι σημαίνει αυτό?
Κάπου γράφτηκε πως βγαίνει και καπνός πριν ανάψουν τα κεριά. Δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε από κανέναν αμφισβητία παλαιότερα. Αλήθεια πως το ξέρουν? Το είπε ο Πατριάρχης?

Κάποιος είπε πως ο Πατριάρχης μπαίνει με τα Άμφια και θα μπορούσε να κρύψει ότι θέλει εκεί μέσα. Μα δεν είχε δει ποτέ του πως γίνεται το τυπικό της Αφής. Γιατί τότε θα έβλεπε πως ο Πατριάρχης φοράει μόνο ένα άσπρο χιτώνιο. Δεν ξέρω πως λέγεται.

Στο βασικό ερώτημα όμως, γιατί Το Φως δεν καίει είχαν να πουν πως Το Φως έκανε λάθος και άναψε τα καπέλα, αντί να ανάψει τα κεριά που υπήρχαν εκτός του Τάφου. Μα καλά και τα καπέλα τα είχαν ποτίσει με το ίδιο διάλυμα?
Αλήθεια ο κ. Καλόπουλος έκανε το πείραμα και δοκίμασε να πιάσει την φλόγα?

Και η κολώνα που σχίστηκε, υπάρχει και φωτογραφία της κάπου, πως σχίστηκε?
Ας πούμε από έναν κεραυνό που την διάλεξε, ενώ υπάρχουν και ψηλότερα σημεία γύρω?

Μιας και πλησιάζουν Άγιες μέρες, ας προσπαθήσουμε να ηρεμίσουμε τον εαυτό μας, ο καθένας με τον τρόπο του και με τον δρόμο που γνωρίζει ή έχει πάρει και ας προσευχηθούμε, ο καθένας στον Θεό του, για την σωτηρία αυτού του κόσμου, η οποία δεν θα έρθει από ψηλά, αλλά από χαμηλά δηλαδή από εμάς τους ίδιους.

Μόνο εμείς, ο καθένας με τις δυνάμεις του, μπορούμε να σώσουμε τον κόσμο από την καταστροφή που οδηγείται, με μαθηματική πλέον ακρίβεια, και ίσως έτσι να σώσουμε και τις δικές μας ψυχές, τουλάχιστον όσοι από εμάς πιστεύουν στην αθανασία της ψυχής. Οι άλλοι που δεν πιστεύουν στην αθανασία της ψυχής, ας κάνουν ότι μπορούν για να τα βρουν οι επόμενες γενεές καλύτερα.

υ.γ. Ίσως από την τελευταία παράγραφο κάποιοι καταλάβουν πως πρέπει να κάνουμε αυτά που λέω για να σώσουμε την ψυχή μας. Δηλαδή σαν δάνειο. Λάθος καταλαβαίνουν.

υ.γ. Κάποιος είχε πει ότι θα πήγαινε φέτος στην Αφή Του Φωτός. Προσωπικά θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία του.


Πέσμου τι κάνεις αυτό που τρως και θα σου πως τι άνθρωπος είσαι.
Αλλοι το κάνουν ξιγκι και λίπασμα, άλλοι το κάνουν χαρά και ζωή και άλλοι το κάνουν ΘΕΟ.
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 11:49:22  Εμφάνιση Προφίλ
xatzin2004:
«Τι να κάνει ο Θεός όταν οι άνθρωποι-εκμεταλλευτές στους οποίους έχει ήδη φανερώσει το θέλημά Του δεν το τηρούν και πλουτίζουν σε βάρος των φτωχών και τους εκμεταλλεύονται. Μπορεί ο Θεός να τους πείσει με το ζόρι να ακούν τις εντολές Του;»

Όταν ο Θεός θέλησε (π.χ. στην Παλαιά αλλά και στην Καινή Διαθήκη) τότε επενέβη και είτε τιμώρησε ανηλεώς είτε αφάνισε και θανάτωσε.

Επίσης, υπάρχουνε δεκάδες αναφορές Αγίων της χριστιανοσύνης όπου μετά από επίκληση και προσευχή συνέβησαν καταστροφές μέχρι και σεισμοί.

Επομένως, ιστορικά το επιχείρημα δεν επιβεβαιώνεται. Σαφέστατα και επενέβη ο Θεός όπου θέλησε, σαφέστατα και τιμώρησε και επανάφερε την τάξη που ο ίδιος του θέλησε.

Ας μην είμαστε λοιπόν τόσο επιλεκτικοί.

xatzin2004:
«Σίγουρα πάντως ο Θεός οικονομεί τα πράγματα για τη σωτηρία των ανθρώπων (πρώτα για τη μεταθάνατον ζωή και έπειτα για την ζωή μας στον κόσμο αυτό).»

Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά το επιχείρημα είναι έωλο και αστήρικτο.

Η όποια Θεία πρόνοια επικαλείται ο χριστιανισμός, έπρεπε να εκδηλωθεί πριν τη δημιουργία των δύσμοιρων ανθρώπων. Ύστερα από αυτή τη δημιουργία, η οποία υπήρξε επινόηση και έργο του Θεού, είναι ανώφελη.

Ώστε ο Θεός έχει…..παράπονα από εμάς? ΤΥΨΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 14:22:55  Εμφάνιση Προφίλ
xatzin2004

"Ο θεός δεν είναι εκδικητικός ούτε κακός απέναντι στους ανθρώπους."

"Μπορεί ο Θεός να τους πείσει με το ζόρι να ακούν τις εντολές Του; Ή μήπως θα έπρεπε να σκοτώσει όλους τους εκμεταλλευτές"

Αυτά είναι τα δικά σου.*
Διάβασε παρακάτω τά τού Θεού:

"...είπε δε Ιούδας τω Αυνάν: είσελθε προς την γυναίκα του αδελφού σου
και επιγάνβρευσαι (!) αυτήν και ανάστησον σπέρμα τω αδελφώ σου. Γνους δε Αυνάν ότι ουκ αυτώ έσται το σπέρμα, εγένετο όταν εισήρχετο προς την γυναίκα του αδελφού του , ΕΞΕΧΕΕΝ επί την γην του μη δούναι σπέρμα τω αδελφώ αυτού. Πονηρόν δε εφάνη εναντίον του Θεού, ότι εποίησεν τούτο, και ΕΘΑΝΑΤΩΣΕ και τούτον..."
ΓΕΝΕΣΙΣ κεφ. λη' εδάφ. 8-10

"...ακούων δε ο Ανανίας τους λόγους τούτους πεσών ΕΞΕΨΥΞΕΝ, και εγένετο ΦΟΒΟΣ ΜΕΓΑΣ επί πάντας τους ακούοντας ταύτα."
"...έπεσε δε παραχρήμα παρά τους πόδας αυτού ( του Πέτρου) και ΕΞΕΨΥΞΕΝ. εισελθόντες δε οι νεανίσκοι εύρον αυτήν ΝΕΚΡΑΝ,...

"...αγάγετε ώδε και ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ αυτούς έμπροσθέν μου."
(ΛΟΥΚ ιθ'27)

(*)Θα σου ήταν πιο εύκολο να παραδεχτείς ότι έχεις επινοήσει δικιά σου θρησκεία, φίλε μου, και να βάλεις ότι θέλεις μέσα, παρά να προσπαθείς ν' απολογηθείς για λογαριασμό κάποιων αγραμμάτων νομάδων, των οποίων τα κείμενα, απ' ότι καταλαβαίνω, δεν έχεις διαβάσει.
Διάβασέ τα και γίνε γνώστης αντί για πιστός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 14:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ
Επειδή κάποιοι μιλούν διαρκώς για αποδείξεις θα τις δώσω αμέσως και ζητώ να μου συγχωρεθεί το μέγεθος του μηνύματος.

Ας υποθέσουμε προσώρας δυνατή την ετήσια ανανέωση του θαύματος.
Είχαν άλλη ισχυρότερη απόδειξη παρά του ιδίου του θαύματος οι πρώτοι κήρυκες του Ευαγγελίου, για να πείσουν τους Ιουδαίους και τους Έλληνες να πιστέψουν στον Χριστό;;

Όχι βέβαια.

Η ισχυροτάτη όλων των αποδείξεων είναι το…….

«Έρχου και ίδε».

Και μ’ όλον ταύτα δεν την μετεχειρήσθησαν ποτέ.

Έγιναν άλλα πολλά θαύματα, έχυσαν το ίδιο τους το αίμα για να πιστώσουν την «ένσαρκον οικονομίαν» και σιωπούν την ισχυροτάτη όλων των αποδείξεων, την ετήσια επιφάνεια του Αγίου φωτός.

Σιωπά περί αυτής το Ευαγγέλιο, σιωπούν οι Πράξεις των Αποστόλων, σιωπούν οι Επιστολές των Αποστόλων,
Την ίδια σιωπή κράτησαν και οι Πατέρες της Εκκλησίας.
Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο αδελφός του μεγάλου Βασιλείου ο Επίσκοπος της Νύσσης Γρηγόριος, αλλά και όλοι οι σύγχρονοί τους Πατέρες σιώπησαν.

Ο Γρηγόριος λοιπόν σε μια του επιστολή όταν ερωτήθει από φιλικό του πρόσωπο αν έπρεπε να επισκεφθεί τους Αγίους τόπους, τον συμβουλεύει όχι μόνον να μην πάει αυτός, αλλά και να συμβουλεύει και τους άλλους να απέχουν από το ταξίδι της Ιερουσαλήμ, - ως πλειοτέρας βλάβης παρά ψυχικής ωφελείας πρόξενον, δια τα εκεί συμβαίνοντα τότε πολλά άτοπα –

(«Συμβούλευσον ούν, αγαπητέ, τοις αδελφοίς εκδημείν από του σώματος προς τον Κύριον, και μη από Καππαδοκίας είς Παλαιστίνην.») Γρηγόρ. Νύσσ.

Σε όλη του την επιστολή εξιστορεί άλλα σημεία της εκεί παρουσίας του Χριστού ενεργηθέντων τον καιρό των Αποστόλων, περί Αγίου Φωτός όμως….
σιωπή.

Εκτός απ’ αυτούς όμως έχουμε και κάτι πιο παράξενο.

Και ο αρχαιότερος του Χρυσοστόμου, Πατριάρχης Ιεροσολύμων (παρακαλώ) Κύριλλος, ο συγγραφέας των Κατηχήσεων, γνωστός και ως «Κατηχητής Κύριλλος», επειδή ήταν Πατριάρχης Ιεροσολύμων και κατηχούσε στα Ιεροσόλυμα πιθανόν στις κατηχήσεις του να λέει και κάτι περί Αγ. Φωτ.

Ούτε γρύ.

Μήπως και ο άλλος μεγάλος εκκλ. πατέρας Ιερώνυμος (Δυτικός) ο οποίος διέτριψε πολλά χρόνια στην Ιερου. Και πέθανε στη Βηθλεέμ, είδε το Αγ. Φώς;;;

Αντιθέτως, στην επιστολή του προς «Παυλίνον» ο οποίος μελετούσε να πάει στα Ιεροσόλυμα τον συμβουλεύει να απέχει από το ταξίδι.

Φτάσαμε αισίως στον τέταρτο από Χριστού αιώνα και κανένας δεν έχει αναφέρει αυτό το μέγα θαύμα.

Και μην διστάσει κανείς να προσθέσει και άλλους τέσσερις γιατί η πρώτη φορά που γίνεται λόγος για το θαύμα αυτό είναι τον έννατο αιώνα.

Και δεν ήταν αγιοταφίτης αυτός, αλλά ένας από της Δυτικής Εκκλησίας τους Μοναχούς.

Για να δούμε λοιπόν και ποίοι έπλασαν τούτο το «θαύμα».

Έχοντας υπόψην πάντοτε ότι κανείς από τους ζήσαντας στο μεταξύ διάστημα της τετάρτης και της δωδεκάτης εκατονταετηρίδος Ανατολικούς Πατέρες, τον Θεοδώρητο, τον Ιλάριο, τον Ισίδωρο, τον Βασίλειο Σελευκείας, τον Ιωάννη τον Δαμασκηνό, τον σοφότατο Πατριάρχη της Κων/πόλεως Φώτιο και τους καθεξής, κανείς μα κανείς δεν γνώριζε και δεν μνημόνευσε το Αγ. Φώς.

Ο Μοναχός λοιπόν αυτός ονομαζόταν Βερνάρδος, ήταν Γάλλος το γένος, του τάγματος των Βενεδικτείνων, από το περίφημο μοναστήρι του όρους Αγίου Μιχαήλ. (Μont – Saint – Michel, Abbaye de Benedictins. BECKMANN, Litterature, der alter. Reisebeschreib, II, S. 517 – 520.)

Κατά το έτος 870 πήγε για προσκύνηση του Αγίου Τάφου και ως αυτόπτης μάρτυρας διηγήθηκε το θαύμα το οποίο πραγματοποιείτο συνήθως κατ’ έτος το μεγάλο Σάββατο (δηλ. γινόταν και πιο παλαιά).
Ας το σημειώσουμε λοιπόν αυτό αλλά και την ημερομηνία (870 μ.Χ)

Συμπίπτει με τους χρόνους του Πατριάρχη Φωτίου. (ήκμασε το 857) τον οποίο είδαμε ότι δεν γνώριζε το θαύμα.

Στις αρχές λοιπόν του εβδόμου αιώνος (λέει η ιστορία) η Ιερουσαλήμ έπεσε στα χέρια των Σαρακηνών. Τότε είχαν ωριμάσει και οι μεγαλοπρεπείς οικοδομές και εκκλησίες που είχαν χτίσει ο Μ. Κωνσταντίνος και η μητέρα του Ελένη, αλλά και όσες άλλες είχε χτίσει μετά από 110 χρόνια η χωρισμένη από το άνδρα της Θεοδόσιο τον δεύτερο για υποψία μοιχείας, Αυτοκράτειρα Ευδοκία.

Και όμως παρ’ ότι βρέθηκαν Πανάγιοι τάφοι, Τίμιοι Σταυροί, Ιερά σινδόνια, ιερά μαντήλια, ούτε λέγεται ούτε ακούγεται το θαύμα του Αγ. Φωτός στην ιστορία των τόσων λαμπρών στολισμάτων τα οποία έγιναν αφορμή να συντρέχουν στην Ιερουσαλήμ προσκυνητές από την Δύση μόνον, έως τον έκτο αιώνα περίπου, γιατί μετά επήλθε ερήμωση στους Αγ. τόπους από τους Σαρακηνούς.

Προς τα τέλει όμως του ογδόου αιώνα ο Αυτοκράτορας της Δύσης Μέγας Κάρολος (Charlemagne – Καρλομάγνος) λαβών την άδεια από τον τότε Καλιφά (Calife), τον Ααρών ‘Αλ Ρασχίδ, στόλισε πάλι την Ιερουσαλήμ με εκκλησίες και μοναστήρια, και ανανέωσε τον ζήλο των Δυτικών προσκυνητών.

Έχουμε λοιπόν : Δυτικός Αυτοκράτορ ο ανακαινιστής και Δυτικοί οι κρατούντες τα ανακαινισθέντα ιερείς και Μοναχοί, εκυοφορείτο τότε και το σχίσμα των δύο εκκλησιών, καθώς οι δύο Αυτοκράτορες της Ανατολής και της Δύσης δεν καλόβλεπαν ο ένας τον άλλον, παρομοίως και από τους δύο Ιεράρχες, της νέας και της πρεσβητέρας, Ρώμης, ο Πάπας δεν υπέφερε ν’ ακούει τον Πατριάρχη της Κων/πόλεως επονομαζόμενο Οικουμενικό, και αυτός πάλι τον Πάπα Καθολικό Άκρον Αρχιερέα.

Έτσι έμειναν οι Δυτικοί μόνοι σχεδόν κτήτορες και κύριοι του Αγ. τάφου.

΄Όχι όμως ατάραχοι δια παντός.

Μετά τον θάνατο του Καλιφά το 809 και μετά του Καρόλου το 814 των οποίων η φιλία έσωζε και την ησυχία των αγρίων εκείνων τόπων, οι Άραβες άρχισαν πάλι τις συνήθεις ληστείες και επιδρομές οι οποίες φυσικά λιγόστευαν τον αριθμό των προσκυνητών και επομένως τα κέρδη των Λατίνων μοναχών.

Οι Μοναχοί ως φρόνιμοι και λαοπλάνοι, δεν άργησαν να θεραπεύσουν την δυστυχία.
Επινόησαν το θαύμα του Αγ. φωτός.
Έτσι και των ηλιθίων Αράβων την αγριότητα ήλπιζαν να μετριάσουν και των προσκυνητών τον ηλίθιο ζήλο να ενισχύσουν.

Δεν έχουμε άδικο λοιπόν αν υποπτευόμασθε ως αρχηγούς του θαύματος του Δυτικούς τον έννατο αιώνα μετά τον θάνατο του Ααρών και του Καρόλου.

Το έτρεφαν και το ζωοποιούσαν κατ’ έτος οι τρεφόμενοι και τρυφώντες απ’ αυτό πατέρες του, έως περί τις αρχές του ενδέκατου αιώνος, όταν ο Σουλτάνος της Αιγύπτου Αχέμ Βαμβριλλάχ (Hachem Bamrillah), όταν άκουσε ότι γινόταν θαύμα ετήσιο με δόλο των ιερέων στην Ιερουσαλήμ οργίσθηκε τόσο, ώστε και τον ναό του Αγ. τάφου κατέσκαψε και όλα τα ευρεθέντα σ’ αυτόν πλούτη μετέφερε στο βασιλικό θησαυρό. (MOSHEM, de lumin. sanct. sepulcr. XI, pag. 256.) Για όλα έχει γράψει η ιστορία…..ποίος την διαβάζει όμως.

Έτσι σταμάτησε πάλι το θαύμα αλλά όχι για πολύ.

Τόσο επικερδές εργαστήριο του οποίου τα κέρδη απήλαυσαν για 200 περίπου χρόνια οι Δυτικοί Μοναχοί δεν έμελλε να το αμελήσουν πολύ καιρό κατασκαμμένο.
Οι ιστορικοί λένε για μεσιτεία της μητέρας του Βαμβριλλάχ, η οποία ήταν χριστιανή με το όνομα Μαρία. Κατ’ άλλους μετά τον θάνατο του Βαμβρι. από τον υιό του Δαέρ, και κατ’ άλλους αλλιώς. (MOSHEM, de lumin. sanct. sepulcr. XII, pag. 261).

Η ουσία είναι ότι το θαύμα ξεκίνησε πάλι με την μόνη διαφορά ότι πλέον ήταν αναγκασμένοι να χαλιναγωγήσουν την αγριότητα των Αράβων με βαρύτατους φόρους.

Δυστυχώς ένα τόσο μεγάλο θαύμα δεν ήταν αρκετό να χαλιναγωγήσει τις ψυχές των Αράβων (αν ήταν αληθινό).

Βλέπετε οι καλοί και θαυματουργοί Μοναχοί κανέναν Άραβα δεν μπόρεσαν να γυρίσουν στην του Χριστού την πίστη, και δυστυχώς το μόνο θαύμα που ενεργείτο ήταν μόνον στα….. πουγκιά των προσκυνητών.

Οι οποίοι τώρα έσπευδαν κατά χιλιάδες στην Ιερουσαλήμ βαρέως οπλισμένοι κιόλας, για να αντέχουν στις επιδρομές των Αράβων. (Λεξικ. Βιογραφ. Τομ. ΙΧ, σελ. 233, Άρθ. Urbaiu II, εκδ. 1789.)

Εδώ χρειαζόταν νέο θαύμα για να απαλλαγούν από τους Άραβες.

Μπορεί θαύμα Θεϊκό να μην έγινε αλλά πραγματοποίησαν θαυμάσιο έργο οι Δυτικοί.

Ξεκίνησαν τις ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ για να απαλλαγούν μια και καλή από τους «άπιστους» Άραβες.

Και κοντά σ’ αυτούς πήρε η μπάλα και όλους τους άλλους στο διάβα των βάρβαρων Δυτικών.

Έτσι μ’ αυτά και μ’ άλλα το 1095 κηρύσσεται η πρώτη σταυροφορία και το 1099 έχουμε χριστιανό βασιλιά της Ιερουσαλήμ και όλης της Παλαιστίνης τον Γοδεφρίδο Βουϊλόν (Godefroi de Bouillon. Muller, Unicersel., Trad. Franc. Tom. II, pag. 389).

Και ενεργούσαν με τόση προθυμία και χαρά το θαύμα, ώστε όλο το διάστημα όσο κράτησαν την Ιερουσαλήμ μπορεί να ονομασθεί ο Χρυσός Αιών των Μοναχών της Ρώμης.

Ογδόντα οκτώ χρόνια έθρεψαν με το θαύμα τούτο την ακολασία τους, εωσότου πέρασε πάλι στα χέρια των Αράβων και από κει που αλλού……μα στους Ανατολικούς αυτή την φορά.

Ο Σαλαδίνος, Σουλτάνος της Αιγύπτου, αφού κατέκτησε την Ιερουσαλήμ το 1187, χάρισε (παρακαλώ) τον Άγ. Τάφο στους Ανατολικούς (VOLTAIRE, Essai sur les mœurs et l’ esprit des nations, chap. 56).

Γιατί όχι στους Δυτικούς θα μου πείτε;

Μα από τους Δυτικούς την πήρε και με πολλή αιματοχυσία, αλλά εκτός αυτού τον είχε τάξει στον φίλο του και σύμμαχό του Γραικορωμαίο Αυτοκράτορα Ισαάκ Άγγελο, που είχε συμμαχήσει μαζί του.

Θα μου πείτε Χριστιανός σύμμαχος με τους Σαρακηνούς;;;
Τι θέλατε να κάνει ο άνθρωπος; Για να μην αφανισθεί από τους Δυτικούς αναγκάσθηκε να προσδράμει στον Σαλαδίνο.
Πράγμα που δεν τους έσωσε βέβαια γιατί 17 χρόνια αργότερα η πρωτεύουσα των Ανατολικών Κων/πολη γνώρισε τις βαρβαρότερες μέρες της ιστορίας της.

Την άλωση από τους Δυτικούς το1204, που όλοι οι χρονικογράφοι της εποχής έγραψαν παραστατικότατα ότι είναι ανάξιο της ανθρωπότητας να γραφούν τα όσα έπραξαν οι Δυτικοί κατά την άλωση, πού ακόμα και το χαρτί θα κοκκίνιζε από ντροπή.

Η μετάβαση του Αγ. τάφου στους Ανατολικούς, λύπησε τόσο πολύ τους Δυτικούς που ο Πάπας Ουρβανός ο τρίτος πέθανε από την λύπη του στο άκουσμα και μόνον. (MULLER, Histoir. Universel. Trad. Franc. Tom II, pag. 410).

Τι έγινε με το θαύμα τώρα….πέρασε και αυτό μαζί με τον τάφο στους Ανατολικούς.

Αυτοί όμως χρωστούσαν να παραλάβουν τον τάφο χωρίς το θαύμα, αλλά έκαναν ότι θα έκανε και οποιοσδήποτε απλός άνθρωπος που θα κληρονομούσε ένα μαγαζί πλούσιο με μεγάλη πελατεία.

Δεν το κλείνει.

Αλλά….. φροντίζει και τα προϊόντα να αυξήσει και τους αγοραστές να πολλαπλασιάσει.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xatzin2004
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 14:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xatzin2004
Τα παρακάτω έχουν ήδη λεχθεί :

xatzin2004:
«Σίγουρα πάντως ο Θεός οικονομεί τα πράγματα για τη σωτηρία των ανθρώπων (πρώτα για τη μεταθάνατον ζωή και έπειτα για την ζωή μας στον κόσμο αυτό).»

Shwabe: Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά το επιχείρημα είναι έωλο και αστήρικτο.

Η όποια Θεία πρόνοια επικαλείται ο χριστιανισμός, έπρεπε να εκδηλωθεί πριν τη δημιουργία των δύσμοιρων ανθρώπων. Ύστερα από αυτή τη δημιουργία, η οποία υπήρξε επινόηση και έργο του Θεού, είναι ανώφελη.

Ώστε ο Θεός έχει…..παράπονα από εμάς? ΤΥΨΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?


Και τώρα η απάντησή μου:
Φίλτατε Schwabe
Ασφαλώς και δεν είμαι Θεός για να γνωρίζω πώς σκέφτεται, πότε και πώς τιμωρεί τους άδικους. Σίγουρα όμως θα τους τιμωρήσει στην τελική κρίση του. Με βάζεις χωρίς να το θέλω στα χωράφια των εσχατολόγων και των εσχατολογικών προφητειών. Θα σου πω μόνο ότι στην Αποκάλυψη του Ιωάννη υπάρχει καθαρά το στίγμα της τιμωρίας των αδίκων για τα αδικήματα που έχουν διαπράξει καθώς και η επικράτηση παγκόσμιας ειρήνης για ένα χρονικό διάστημα (Ο Ευαγγελιστής Ιωάννης λέει ότι θα είναι 1000 χρόνια αλλά η Αποκάλυψη είναι ένα ένα κατεξοχήν αληγορικό πλην όμως θεόπνευστο έργο.). Ο θεός πράγματι περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή τους αδίκους να μετανοήσουν. Ως καρδιογνώστης όμως Θεός γνωρίζει ότι οι άνθρωποι δεν μεταννοούν αλλά οικτίρουν το Θεό (συγκεριμένα το αναφέρει αυτό ο Ιωάννης με αφορμή την αμετανοησία των ανθρώπων μετά από φυσικές καταστροφές). Όποιος είναι Χριστιανός πιστεύει στις θεόπνευστες προφητείες. Πρώτο μέλημα όμως των Χριστιανών δεν είναι η εκδικητικότητα προς τους αδίκους. Πρώτιστο μέλημα είναι η σωτηρία της ψυχής τους ακόμα και των εχθρών τους (δικαίων και αδίκων).

Έπειτα μιλάς για Αγίους του Χριστιανισμού. Με ανακούφιση βλέπω τελικά πως δέχεσαι την ύπαρξη των Αγίων αυτών ανθρώπων που με την αγία ζωή τους και τα θαύματά τους (διάβασε λίγο τα προηγούμενα μήνυματά μου) απέδειξαν την αλήθεια του Χριστιανισμού και την ύπαρξη του τριαδικού Θεού Τον οποίον διαλαλούσαν.
Πρέπει πραγματικά να είναι κάποιος πολύ πορωμένος ώστε να μη δοξάζει το Θεό μέτα από τα τόσα θαύματα που έχουν επιτελέσει οι Αγιοι Του στη γη και ιδιαιτέρως στη χώρα μας. Κάντε μία επίσκεψη στην Τήνο, στην Αίγινα, στη Ζάκυνθο, την Κέρκυρα, την Κεφαλονιά, σε άπειρα άλλα μέρη της Ελλάδος και θα καταλάβετε τι εννοώ. Ήδη σας έχω αναφέρει αρκετά παραδείγματα μέχρι τώρα.
Σου επαναλαμβάνω, δεν γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός και σίγουρα o Θεός δεν έχει καθόλου τύψεις όπως εσύ διατείνεσαι. Ποιά η απόδειξη; Έστειλε τον μονογενή του υιό στον κόσμο για να τον σώσει και να θεώσει την ανθρώπινη φύση με την ενσάρκωσή Του. Στο τέλος σταυρώθηκε, πράγμα που το ήξερε εκ των προτέρων, και αφού παρακάλεσε το Θεό Πατέρα να συγχωρέσει ακόμα και τους σταυρωτές του, παρέδωσε το πνεύμα Του. Παραδώθηκε εθελουσίως, σαν αμνός προς σφαγή και έχυσε το αίμα Του για χάρη μας. Τι περισσότερο από αυτό θα μπορούσε να κάνει; Το σωτηριώδες έργο του Θεού και η θεία οικονομία Του για τον άνθρωπο που δείχνει την αγάπη Του γι'αυτόν άρχισε με την αποστολή του Υιού Του στον κόσμο. Ο χριστιανός μπορεί έτσι να είναι απέραντα χαρούμενος γνωρίζοντας ότι θα πάει στον Παράδεισο. Έχει όμως χρέος να αγωνίζεται να κάνει τον κόσμο καλύτερο (πχ. είπε μακάριοι οι ειρηνοποιοί).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 14:41:31  Εμφάνιση Προφίλ
xatzin2004

" ...στη Δευτέρα Παρουσία Του θα κρίνει τους Πάντες. Εκεί θα είναι αδέκαστος και πολύ σκληρός."
"Ο θεός δεν είναι εκδικητικός ούτε κακός απέναντι στους ανθρώπους."

Είναι αντίφαση αυτό;

Διάβασέ τα!!!!!!!!
...και κρίνε τα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 15:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream
Κάθε άλλο παρά εκδικητικός είναι.
Δηλαδή τι θέλεις?Τόσοι φονιάδες, τόσοι εγκληματίες, τόσοι βαρώνοι ναρκωτικών να μεινουν ατιμωρητοι?

PAO UBER ALLES
GATE 13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 15:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ
Κανένας για το θέμα παρακαλώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 16:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
quote:
Με ανακούφιση βλέπω τελικά πως δέχεσαι την ύπαρξη των Αγίων αυτών ανθρώπων που με την αγία ζωή τους και τα θαύματά τους (διάβασε λίγο τα προηγούμενα μήνυματά μου) απέδειξαν την αλήθεια του Χριστιανισμού και την ύπαρξη του τριαδικού Θεού Τον οποίον διαλαλούσαν.

Σωστος πατερ..Ειναι αληθεια οτι μονο για τους χριστιανους γινονται θαυματα.Τα θαυματα που αναφερουν οι Ινδουιστες και οι αλλοθρησκοι ειναι ψεμματα.Μονο για τους χριστιανους γινονται αληθινα θαυματα.Ολε!

quote:
Ο χριστιανός μπορεί έτσι να είναι απέραντα χαρούμενος γνωρίζοντας ότι θα πάει στον Παράδεισο.

Προσοχη μουσουλμανοι,δωδεκαθειστες,βουδιστες, μονο οι χριστιανοι πανε στον παραδεισο,εσεις θα πατε στην κολαση!

quote:
Πρέπει πραγματικά να είναι κάποιος πολύ πορωμένος ώστε να μη δοξάζει το Θεό μέτα από τα τόσα θαύματα που έχουν επιτελέσει οι Αγιοι Του στη γη και ιδιαιτέρως στη χώρα μας.


Εγω δεν ειμαι πορωμενος για αυτο δοξαζω τον θεο.Χιλιαδες τα θαυματα που γινονται καθημερινα.Δειτε ποσο ομορφα περνανε στην Αφρικη,στην Ασια στις χωρες ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.Κοιταξτε πως ο καλος Θεος εξασφαλιζει την τροφη και νερο στα χιλιαδες παιδια στην Αφρικη.Δοξαστε το Θεο λοιπον για τα καλα του εργα.Ενα προσφατο παραδειγμα της αγαπης του ηταν ο σεισμος και το τσουναμι στην Νοτιαανατολικη Ασια.Προσκυνηστε τον καλο θεουλη οπως και να λεγεται,ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΟΝ.


Καθημερινα θεραπευονται αναπηροι,αρρωστοι.Μην εχετε αμφιβολιες.


Για τα ασχημα του κοσμου ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Ο ΘΕΟΣ,ΑΛΛΑ ευθυνεται ενας μπαμπουλας που ονομαζεται διαβολος(δεν φταιει ο θεος ο οποιος που τον δημουργησε).Ολα αυτα που περνανε οι φτωχοι και οι ταλαιπωρημενοι ειναι μια δοκιμασια απο τον παναγαθο θεο που καθημερινα δειχνει την αγαπη του.


Να τα θαυματα του καλου θεουλη.Δοξαστε τον λοιπον:

Υποσιτισμός

510.000.000 άνθρωποι δεν έχουν πρόσβαση σε επαρκή τροφή
4.000.000 παιδιά πεθαίνουν ετησίως
1 στα 3 παιδιά στον αναπτυσσόμενο κόσμο υποσιτίζεται


Κρυφή πείνα από έλλειψη ιχνοστοιχείων
α) Η αβιταμίνωση Α προσβάλλει 40 εκατομμύρια παιδιά παγκοσμίως. Τυφλώνει 250.000 παιδιά ετησίως. Η βιταμίνη Α βρίσκεται στα φυλλώδη πράσινα λαχανικά και στα κίτρινα λαχανικά.
β) Η ιωδιοπενία που προσβάλλει 1,5 δισ. ανθρώπους παγκοσμίως, είναι η κυριότερη αιτία - προλαμβανόμενης - νοητικής καθυστέρησης.
γ) Η σιδηροπενία προσβάλλει 1 στους 3 ανθρώπους σε όλο τον κόσμο. Το 50% όλων των περιπτώσεων σιδηροπενίας εμφανίζεται μεταξύ των εγκύων γυναικών και των παιδιών προσχολικής ηλικίας.
Ύδρευση και αποχέτευση
1,3 δισ. ανθρωποι δεν έχουν πρόσβαση σε ασφαλές πόσιμο νερό.
1,9 δισ. άνθρωποι στερούνται ικανοποιητικών ευκολιών για την υγιεινή.
Η δυνατότητα πρόσβασης σε ασφαλές νερό και η ύπαρξη ευκολιών υγιεινής μειώνει τους θανάτους από διάρροια κατά 65% και γενικά τους θανάτους παιδιών κατά 55%.

Θάνατοι κάτω των 5 ετών: 97 στα 1.000.
Αφρική και Νότια Ασία πάνω από 100 θάνατοι σε 1.000 γεννήσεις.
Λατινική Αμερική και Δυτική Ασία 50 - 100 θάνατοι σε 1.000 γεννήσει.
Ανατολική Ασία 40 θάνατοι σε 1.000 γεννήσεις.
600.000 νεογνά υποκύπτουν στον νεογνικό τέτανο.
13 εκ. παιδιά πεθαίνουν ετησίως
3 εκ. παιδιά σώζονται χάρη στην αύξηση των εμβολιακών ποσοστών(θαυμα παιδακια)παγκοσμίως.
1 εκ. παιδιά πεθαίνουν από ιλαρά.


Στα δέκα χρόνια, από τότε που υπογράφτηκε η Σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού, 2.000.000 παιδιά έχασαν τη ζωή τους και 6.000.000 παιδιά τραυματίστηκαν σε πολέμους.

Σεξουαλική εκμετάλλευση

1.000.000 ανήλικες πόρνες στην Ασία
500.000 παιδιά εκδίδονται στους δρόμους στη Βραζιλία


Η γυναικεία κατάσταση

Τα θηλυκά έμβρυα ή βρέφη δολοφονούνται στην Ινδία, Κίνα, Ν.Α. Ασία.
Συχνότητα θηλασμού στην Ινδία: κορίτσια 30%, αγόρια 51%
Πολύ πρώιμες εγκυμοσύνες και γάμος στιςαναπτυσσόμενες χώρες
Ακρωτηριασμός γυναικείων γεννητικών οργάνων, 80 εκ. γυναίκες στην Αφρική έχουν υποστεί ακρωτηριασμό γεννητικών οργάνων
2.000.000 κορίτσια υφίστανται γυναικεία περιτομή ετησίως, με κύριες επιπτώσεις μολύνσεις, AIDS, ψυχικά τραύματα.
500.000 γυναίκες στον αναπτυσσόμενο κόσμο πεθαίνουν κάθε χρόνο από αιτίες σχετιζόμενες με την εγκυμοσύνη και τον τοκετό.
Το 51% των γυναικών στον αναπτυσσόμενο κόσμο πάσχει από αναιμία.
100.000 γυναίκες πεθαίνουν λόγω παράνομων αμβλώσεων
Μέσος αριθμός τοκετών ανά γυναίκα: Αφρική: 6,3, Ασία και Λατινική Αμερική: 3,5, Βόρεια Αμερική: 1,9, Ευρώπη: 1,7.
Το 1993, 130 εκ. παιδιά σχολικής ηλικίας δεν πήγαιναν σχολείο. Το 60% ήταν κορίτσια.


Edited by - VIKING on 08/04/2005 16:19:26

Edited by - VIKING on 08/04/2005 16:21:58

Edited by - VIKING on 08/04/2005 16:22:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 16:51:53  Εμφάνιση Προφίλ
xatzin2004:
«Ασφαλώς και δεν είμαι Θεός για να γνωρίζω πώς σκέφτεται, πότε και πώς τιμωρεί τους άδικους.»

Πριν λίγο έλεγες όμως άλλα φίλτατε. Εξέφραζες την βεβαιότητα σου. ΠΟΘΕΝ λοιπόν ετούτη η βεβαιότητα?

xatzin2004:
«Σίγουρα όμως θα τους τιμωρήσει στην τελική κρίση του.»

Και αυτό παρακαλώ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ? Σου έχει….μιλήσει??

xatzin2004:
«Θα σου πω μόνο ότι στην Αποκάλυψη του Ιωάννη υπάρχει καθαρά το στίγμα της τιμωρίας των αδίκων για τα αδικήματα που έχουν διαπράξει καθώς και η επικράτηση παγκόσμιας ειρήνης για ένα χρονικό διάστημα»

Μύθοι φίλτατε και ευσεβείς πόθοι. ΠΟΥ γράφει η Αποκάλυψη ότι μιλάει για τη ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ?

Όλα αυτά τα κείμενα έχουνε μυθολογικό-συμβολικό χαρακτήρα. Ας πάψει πια αυτή η σχολαστική λαίλαπα με το να παίρνουμε τα πάντα όπως μας αρέσει.

xatzin2004:
«Ο θεός πράγματι περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή τους αδίκους να μετανοήσουν.»

Να μετανοήσουν ΑΠΟ ΤΙ? Από αυτό που….τους κληρονόμησε? Ισχύει αυτή η μετάνοια και για την πλειοψηφία αυτού του πλανήτη ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ? Η έχει κάποια αξία η «τιμωρία» του μόνο όπου τον συνόδεψε η πολιτική εξουσία?

Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί.

xatzin2004:
«Πρώτο μέλημα όμως των Χριστιανών δεν είναι η εκδικητικότητα προς τους αδίκους. Πρώτιστο μέλημα είναι η σωτηρία της ψυχής τους ακόμα και των εχθρών τους»

Τότε μάλλον θα πρέπει να αναζητήσεις ΑΛΛΟ ΘΕΟ! Διότι ετούτος έσφαξε και κατακρεούργησε από τότε που «μίλησε» δια του Χαλδαίου Αβραάμ.

xatzin2004:
«Με ανακούφιση βλέπω τελικά πως δέχεσαι την ύπαρξη των Αγίων..»

ΛΑΘΟΣ! Αν πρόσεξες βάζω εισαγωγικά. Από πού και ως που είναι «Άγιοι» δολοφόνοι και σφαγείς λαών? ΠΟΘΕΝ η δικαιοδοσία να αναγάγει ως «Άγιο» κάποιος….μη Άγιος? ΠΟΘΕΝ εκ των γραφών ετούτη η πελατειακή πρακτική?

xatzin2004:
«Πρέπει πραγματικά να είναι κάποιος πολύ πορωμένος ώστε να μη δοξάζει το Θεό μέτα από τα τόσα θαύματα που έχουν επιτελέσει οι Αγιοι Του στη γη και ιδιαιτέρως στη χώρα μας.»

Παραμύθια φίλτατε. Παραμύθια για λαϊκή κατανάλωση.

xatzin2004:
«Σου επαναλαμβάνω, δεν γνωρίζω πως σκέφτεται ο Θεός και σίγουρα o Θεός δεν έχει καθόλου τύψεις όπως εσύ διατείνεσαι.»

Αυτό είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ! Εάν είχε, τότε θα είχαμε και έναν καλύτερο κόσμο καθώς και οι χριστιανοί θα είχανε λιγότερο αίμα στα χέρια τους.

Θεός που δεν ενεργεί αγαπητέ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Και αυτός πάντως, ποτέ δεν υπήρξε, καθώς μόνο μίσος και αίμα έσπειρε ο μύθος του.

xatzin2004:
«Στο τέλος σταυρώθηκε, πράγμα που το ήξερε εκ των προτέρων, και αφού παρακάλεσε το Θεό Πατέρα να συγχωρέσει ακόμα και τους σταυρωτές του, παρέδωσε το πνεύμα Του.»

Πολύ ωραία!! Μιλάμε για μια οργανωμένη εξέλιξη, όπου επιλέγουμε θύτες και θύματα.

Ωραία άποψη φίλτατε για τον Θεό τελικά!

xatzin2004:
«Τι περισσότερο από αυτό θα μπορούσε να κάνει;»

Να ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑ! Να έχει γνώση και σοφία για τις εξελίξεις και τον άνθρωπο. Όμως αυτός ο (υποτιθέμενος) Θεός είχε μόνο κατασχέσεις εδαφών και σφαγές αμάχων στο νοσηρό μυαλό του.

Λυπάμαι φίλτατε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 17:56:43  Εμφάνιση Προφίλ
ΩΡΑΙΑΑΑΑΑ!!
Αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε λιγάκι με αυτές τις συνηθισμένες έριδες Χριστιανών και μη...

Το θέμα μας εδώ δεν είναι ούτε η διδασκαλία του Ιησού, ούτε η διδασκαλία που κάποιοι άλλοι διαδίδουν ως διδασκαλία του Ιησού, και φυσικά ούτε το συγκριτικό crash test κάποιων θρησκειών...

Το θέμα μας είναι να αναλύσουμε το φαινόμενο αυτό και κατά πόσο μπορεί αυτό να είναι τεχνητό ή όχι...

Από κει και πέρα το ποιός το προκαλεί αν είναι ο Βούδας, ο Απόλλων ή ο Χριστός είναι άλλου παππά ευαγγέλιο...

Σε πρώτη φάση (μα καλά μετά από τόσες σελίδες ακόμα στην πρώτη φάση είμαστε?) είναι να αποκλείσουμε το γεγονός ότι το φαινόμενο γίνεται από ανθρώπινη παρέμβαση...

Καλό είναι λοιπόν όλη αυτή την ενέργεια να την εκτονώσουμε ψάχνοντας στοιχεία...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 10:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ
Φίλτατε Avallon, ακόμα για στοιχεία ψάχνεις;

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xatzin2004
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 10:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xatzin2004
Αυτό είναι μάλλον το τελευταίο μήνυμα που στέλνω. Έδωσα την έξωθεν καλή μαρτυρία μου και αυτό μου αρκεί. Θα επαναλάβω τρία από τα αμέτρητα θαύματα που έχουν συμβεί (σχετιζόμενα με τον Τριαδικό Θεό) με αποδείξεις.

1.) Λίγα χρόνια πριν, ο δημοσιογράφος Κώστας Βαξεβάνης έδειξε σε εκπομπή του στο Mega ένα video από το ναό της Αναστάσεως, τη στιγμή που ο Πατριάρχης ήταν μέσα στο κυβούκλιο, περίμενοντας να ανάψει το άγιο Φως. Μία μπάλλα φωτιάς θεάθηκε να πηγαινοέρχεται πάνω από τα κεφάλια πιστών, να αντανακλάται στους στοίχους και να ανάβει τα κεριά των πιστών ενώ ο Πατριάρχης ήταν ακόμα μέσα. Αυτόπτες μάρτυρες μίλησαν επονύμως μπροστά στην κάμερα και επιβεβαίωσαν το γεγονός. Μπορείτε να αναζήτησετε το σχετικό video από το αρχείο του Mega.

2.) Θαύμα πριν λίγα χρόνια στην Τήνο. Το θέμα καλύφθηκε πάλι από το Mega, από την δημοσιογράφο Μαρία Παπουτσάκη. Η Παναγία θεάθηκε να ανοιγοκλείνει αργά τα μάτια της μετά από τριήμερη προσευχή πιστής μπροστά στην εικόνα. Αυτόπτες μάρτυρες μίλησαν μπροστά στην κάμερα και επιβεβαίωσαν το γεγονός. Η πιστή προσευχόταν για το παιδί της που είχε καρκίνο στο τελευταίο στάδιο. Το παιδί, όταν η μητέρα γύρισε κοντά του, είχε θεραπευτεί. Μπορείτε να αναζητήσετε το σχετικό θέμα από το αρχείο του Mega.

3.) θαύμα στην Μυτιλήνη τη δεκαετία του 1960. Οι Άγιοι Ραφαήλ, Νικόλαος και Ειρήνη αποκάλυψαν το μαρτυρικό θάνατό τους γύρω στο 1460 από Τούρκους, όταν αυτοί μπήκαν στο μοναστήρι του ηγουμένου Ραφαήλ όπου είχαν καταφύγει και πολλοί λαικοί. Η αποκάλυψεις τους αυτές δεν έγιναν σε ένα μόνο άτομο αλλά σχεδόν σε ένα ολόκληρο χωριό με όνομα Θερμές (ή κάπως έτσι). Οι Άγιοι αποκάλυψαν επίσης σε ποια σημεία, βαθιά μέσα στην γη βρίσκονταν οι σκελετοί τους, διάφορες άγιες εικόνες και άλλα αντικείμενα. Όλα βρέθηκαν ακριβώς στα μέρη που είχαν υποδείξει οι Άγιοι. Οι αποκαλύψεις αυτές κράτησαν πάνω από ένα χρόνο. Κατά τη διάρκεια τους, πολλοί θεραπεύτηκαν από ανίατες για την εποχή ασθένειες, αφού πρώτα είχαν δει τους Αγίους ακόμα και μέρα μεσημέρι να τους λένε ότι θα θεραπευτούν. Οι θεάσεις αυτές των Αγίων είχαν γίνει ακόμα και σε ομάδες ατόμων. Υπάρχουν ένορκες καταθέσεις των εκεί κατοίκων στην τοπική αστυνομία. Νομίζω μπορεί κανείς να αναζητήσει τις σχετικές καταθέσεις.


Και μία προσωπική εμπειρία. Το Πάσχα του 1999, η μητέρα μου είχε επισκεφθεί ένα μοναστήρι της Πελοπονήσου. Ο σεβάσμιος, υπερήλικας ηγούμενος του μοναστηριού της είπε ότι θα παθαίναμε ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα. Ένα αυτοκίνητο θα ερχόταν πολύ κοντά μας και θα παθαίναμε ατύχημα. Της είπε όμως ότι έχει σταυρό στο μέτωπο της και πως δε θα παθαίναμε τίποτα. Φυσικά δεν δώσαμε και πολλή σημασία σε αυτό. Στις 8 Ιουλίου του ίδιου έτους, καθ'οδόν προς Καλαμάτα, ένα αυτοκίνητο στην προσπάθειά του να μας προσπεράσει μας εβγάλε από την πορεία μας και αφού χτυπήσαμε στο ρείθρο του δρόμου, πήραμε δύο κολοτούμπες και καταλήξαμε ανάποδα σε ένα γειτονικό χωράφι. Δεν πάθαμε σχεδόν τίποτα. Μόνο κάτο αμυχές. Μπορεί κανείς να επαληθεύσει το γεγονός από το βιβλίο συμβάντων στην Τροχαία Μεγαλουπόλεως στο νομό Αρκαδίας.

Ανάλογα περιστατικά μπορούν να σας διηγηθούν πάρα πολλοί. Αν θέλετε τα πιστεύετε, αν θέλετε δεν τα πιστεύετεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 19:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΠΕΙΣΘΗ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΠΑΠΑΣ..
ΗΤΑΝ ΝΕΑΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΦΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΨΕ..
ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΜΕΝΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΨΕ ΤΟ ΚΕΡΙ ΤΟΥ,ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΣΑΦ ! ΤΟ ΚΕΡΙ ΤΟΥ ΑΝΑΨΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΠΑΣ..

ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΗ..


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 23:28:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλτατε Avallon, ακόμα για στοιχεία ψάχνεις;

Μετά από περίπου 3000 μηνύματα εξακολουθώ να είμαι φίλτατη και όχι φίλτατος!
... και φυσικά εξακολουθώ να ψάχνω ακόμη για στοιχεία φίλτατε Δωριεύς...

quote:
Το Πάσχα του 1999, η μητέρα μου είχε επισκεφθεί ένα μοναστήρι της Πελοπονήσου. Ο σεβάσμιος, υπερήλικας ηγούμενος του μοναστηριού της είπε ότι θα παθαίναμε ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα.

Φίλε xatzin2004 μήπως το μοναστήρι αυτό ήταν στην Αρκαδία?
Μήπως ο ηγούμενος ήταν παλαιοημερολογίτης?


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"

Edited by - Avallon on 11/04/2005 23:30:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 10:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simboy
Καλή ΑΝΑΣΤΑΣΗ παιδιά
Ο Χριστός να μας φυλά κυρίως εδώ σε αυτό το φόρουμ που σατανάς στήνει χορό προσπαθώντας να ανοίξει αυτές τις πύλες που ο Θεός μετά την πτώση μας εξεπίτηδες έκλεισε για την ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ και εμείς με μεθόδους ανατολίτικες και ένα σωρό άλλες δοξασίες προσπαθούμε να τις ανοίξουμε σαν ένα άλλο δεύτερο προπατορικό αμάρτημα
Εύχομαι σε όλους ΥΓΕΙΑ και το φως της Αγάπης Του να μας προστατεύει

http://www.holylight.gr/agiofos/download.html


Πιστεύω εις ένα Θεό
Πατέρα Παντοκράτορα

Edited by - simboy on 26/04/2005 10:38:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 12:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους.
Το Φως Του Χριστού δεν σβήνει ποτέ.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"


Edited by - Hfaistos on 26/04/2005 12:24:28

Edited by - Hfaistos on 26/04/2005 12:25:16

Edited by - Hfaistos on 26/04/2005 12:27:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 15:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αγαπητέ Δωριέα πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που παράθεσες!
Δεν τα έχω ψάξει, οπότε αν κάποιος τα αμφισβητεί ας απαντήσει παραθέτοντας τις πηγές του.

Πάντως εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό

Για παράδειγμα το 1549μ.Χ. σύμφωνα πάντα με ιστορικές καταγραφές, οι Αρμένιοι δωροδόκησαν τον σουλτάνο Μουράτ για να τους δώσει την άδεια να εισέλθουν στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως και να βγάλουν αυτοί από τον Πανάγιο Τάφο το 'Αγιο Φως. Πράγματι ο σουλτάνος τους έδωσε την άδεια και οι Αρμένιοι μπήκαν μέσα στον Ναό και τον κλείδωσαν. Γεμάτος απελπισία ο Ορθόδοξος Πατριάρχης όταν είδε τους Αρμένιους να βρίσκονται μέσα στον Πανάγιο Τάφο, γονάτισε έξω στην είσοδο του Ναού κοντά σε μία από τις κολόνες. Ξαφνικά η κολόνα σχίστηκε (φωτογραφία) και βγήκε το 'Αγιο Φως ανάβοντας τις λαμπάδες του Πατριάρχη.

Του Πατριάρχη μόνο ή και των Αρμενίων; Δεν το διευκρινίζει.
Πάντως δεν ξέρω ποιά είναι η πηγή αυτού του αποσπάσματος (ξέρει κανείς;) που βρίσκεται εδώ:

http://www.holylight.gr/agiofos/agiof.html

Και το λέω αυτό επειδή θα πρέπει να μας προβληματίσει η εκδοχή ότι ο Θεός στέλνει το άγιο φως μόνο στον Ελληνορθόδοξο Πατριάρχη και σε κανέναν άλλο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 16:55:55  Εμφάνιση Προφίλ
Ostria,

Οι πρώτοι χριστιανοί εξέθεσαν τον μεταμφιεσμένο Διάβολο όταν, ως μέρος της γενικής κριτικής τους απέναντι στον ιουδαϊκό σχολαστικισμό, περιέγραψαν τον Ιεχωβά ως τον αλαζονικό Δημιουργό. Όμως ετούτος ο Διάβολος δεν ταράχτηκε τελικά καθόλου!

Συνέχισε ακάθεκτος το έργο του, και με συνεταίρους την Κωνσταντίνεια Χριστολογία του 3ου αιώνα, μετέτρεψε τον Γνωστικό Χριστιανισμό στην πιο αυταρχική και βάρβαρη θρησκεία.

Η θρησκεία, είναι το μεγαλύτερο επίτευγμα του Διαβόλου. Και ο χριστιανισμός έγινε θρησκεία τελικά.

Η βεβαιότητα που εκφράζουνε οι κλειστοί ορίζοντες της ορθοδοξίας, με όλους τους «Αγίους» και τα πρότυπα που υποθάλπουνε, επιτυγχάνει απλά την διαίρεση των ανθρώπων, την μισαλλοδοξία και τον ρατσισμό, την συμπάθεια προς τους μεν και την αντιπάθεια προς τους δε.

Σε αυτή την «λογική»εντάσσεται και το «ελληνορθόδοξο πατριαρχείο», το «Άγιο φως» που έχει………φυλετικές προτιμήσεις (ΕΛΕΟΣ!), οι λεονταρισμοί του…θυμωμένου Θεού (αν είναι ποτέ δυνατόν!), και η ανυπαρξία του «θαύματος» για χίλια ολάκερα χρόνια!!

Στον αντίποδα, η αμφιβολία και η ορθή σκέψη μας ενώνει.

Φυσικά , όταν ομιλούμε για «Διάβολο» δεν θα πρέπει να το παίρνουμε κατά λέξη και ούτε να σκεφτόμαστε τις γελοίες φιγούρες και καταστάσεις που εξέθρεψε ο χριστιανικός σχολαστικισμός.

Κατά τα άλλα, μιλούμε για έναν……Πάνσοφο και Πανάγαθο θεό. Πόσο υποκριτές είναι οι άνθρωποι τελικά!

Και αυτό διότι ο θεός, σαν τέλεια υπόσταση, δεν ήθελε λέει να είναι μόνος του και δημιούργησε τον κόσμο, και κατά συνέπεια τον άνθρωπο. Συνήθως, λέμε ότι μας δημιούργησε «από αγάπη», ενώ το σωστό θα ήταν να λέμε «ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ»!

Γελοιοποιήσαμε τα πάντα, βλέπουμε ίσα ίσα….τη μύτη μας, και παραλείπουμε να σχολιάσουμε το (ανήκουστο!) ανθρωπόμορφο αίσθημα της……….μετάνοιας!!(Γεν στ' 7). Ναι, τόσο αχρείοι είναι οι άνθρωποι, ώστε να δώσουνε και πιστοποιητικό μεταμέλειας στον ίδιο τον Δημιουργό.

Ένας τέλειος θεός δεν θα μπορούσε να έχει ποτέ συναισθήματα. Τα συναισθήματα στον άνθρωπο υπάρχουν επειδή είναι ατελής και επειδή έχει την δυνατότητα να αντιδρά σε κάθε καινούργια γνώση(θυμός, οργή, αγάπη, ενοχή και πάει λέγοντας), κατά συνέπεια αυτή η αίσθηση της ενοχής και της μετάνοιας θα έπρεπε να αφορά τον άνθρωπο και όχι κάποιον….Θεό.

Εφ'όσον είμαστε «κτίσματα» του θεού μπορούμε να σκεφτούμε πως η κακή λειτουργία μιας μηχανής θα έπρεπε να προκαλεί τύψεις στον δημιουργό της, και όχι στους παραλήπτες. Το φθηνό και ρηχό σόφισμα της ελεύθερης βούλησης δεν απαλλάσσει τον όποιο Θεό από την ευθύνη.

Προσωπικά, νομίζω ότι ήρθε πλέον η ώρα να αφήσουμε τον Θεάνθρωπο του βιβλίου να αναπαυθεί. Ας πάψει πια αυτή η γελοιοποίηση του Άγνωστου Μυστηρίου που μας περιβάλει και ας δούμε τον κόσμο μέσα από τα μάτια της Αυτογνωσίας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σπαρτιάτης
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 17:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σπαρτιάτης
Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε ολους!

Ο Θεος μαζί μας !!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 10:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
'Οσον αφορά το Άγιο Φως δεν ξέρω εάν ισχύει όλο αυτό που λέγεται ή όχι, εάν αυτά κάνουν κάποιους ανθρώπους καλύτερους ή τους στηρίζουν ας υπάρχουν.
Αλλά για την ιστοσελίδα holylight εάν είναι κάποιου τύπου από την Θεσσαλονίκη, καλό είναι να μην την πολυπιστεύουμε.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "άγιος" κάποιος που τρώει εκκατομύρια από ανθρώπους με μπούρδες του στυλ σου έχουν κάνει μάγια χωρίς να ξέρει και ο ίδιος για τι πράγμα μιλάει και πολλά ακόμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 13:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Φίλε Schwabe, δεν έχω καταλήξει για το πώς ακριβώς εμφανίστηκε και εξελίχθηκε η Χριστιανική θρησκεία. Αν ξεκίνησε αλλιώς και κατέληξε πολύ διαφορετικά (γεγονός φυσικό αφού τα πάντα δέχονται μεταλλαγές και τα πάντα φθίνουν στον χρόνο). Εχω μία ιδέα βέβαια, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Στο συγκεκριμένο τόπικ όμως, μας ενδιαφέρει το θαύμα του Αγίου Φωτός.
Γιατί συμβαίνει αυτό το θαύμα κάθε Ανάσταση; Και γιατί μόνο εκεί;
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το θαύμα έχει πολλαπλούς "αποδεικτικούς" λόγους ύπαρξης.
1) Μας αποδεικνύει την Αλήθεια της Χριστιανικής Θρησκείας
2) Μας αποδεικνύει την θεϊκή φύση του Ιησού
3) Μας αποδεικνύει την ιστορική αλήθεια των Ευαγγελίων τουλάχιστον ως προς την ταφή και την ανάσταση του Ιησού, εφόσον δεχόμαστε ότι εκεί βρίσκεται ο τάφος Του.
4) Μας αποδεικνύει την Ανάστασή Του.

Ολα αυτά εφ όσον ο τάφος βρίσκεται όντως εκεί. Και εδώ αρχίζουν τα ερωτήματα. Εχουμε την περιοχή του Γολγοθά όπου στον ίδιο χώρο υποτίθεται ότι έχουν βρεθεί: Ο Τίμιος Σταυρός από την Αγία Ελένη το 326μΧ (σχεδόν άθικτος και παρόλα αυτά μόλις τον βρήκε άρχισε να τον κομματιάζει και να μοιράζει τα κομμάτια του... δεν σας κάνει εντύπωση αυτό το γεγονός;), ο Πανάγιος Τάφος με τον Ιερό Λίθο που τον σφράγιζε και ο βράχος που σχίστηκε από τον σεισμό με τα αποτυπώματα των σταυρών. Υποθέτω ότι κάπου εκεί θα βρέθηκε και η Ιερή Λόγχη (του στρατιώτη που λόγχισε τον Ιησού πάνω στον σταυρό) και δεν ξέρω και γω τι άλλο ακόμα.

Δηλαδή ο Ιησούς σταυρώθηκε εκεί και θάφτηκε σ' έναν τάφο λίγα μέτρα πιό πέρα (40 μέτρα απόσταση). Πολύ βολικά σε απόσταση αναπνοής το ένα από το άλλο, έτσι ώστε να μπορούν να στεγαστούν όλα μαζί.

Εμένα αυτό το σκηνικό μου φαίνεται "στημένο". Μπορεί και να μην είναι βέβαια. Λένε ότι βρέθηκαν 4 τάφοι της εποχής του Ιησού λαξευμένοι στους βράχους του παλιού λατομείου, από τους οποίους ο ένας θεωρείται του Ιησού. Γιατί; Επειδή είναι ο μοναδικός "μονός".


Ο Ναός της Αναστάσεως, Ροτόντα. Ο τάφος τον Ιωσήφ εκ Αριμαθαίας πίσω από το Ιερό Κουβούκλιο, φωτισμένος. (Πηγή: Περιοδικό Corpus, τεύχος 60, άρθρο «Ο Πανίερος ΝΑΟΣ της ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ στα Ιεροσόλυμα», Γ.Π. Λάββας Ακαδημαϊκός Αρχαιολόγος - Αρχιτέκτονας, σελίδα 39)

Δεν φαίνεται να υπάρχουν πληροφορίες για τον τάφο μέσα στα επόμενα χρόνια μέχρι το 135 μΧ που ο Αδριανός επιχωματώνει τον Γολγοθά και κτίζει τον ναό της Αφροδίτης (για να εμποδίσει λένε τις λατρευτικές τελετές των πρώτων Χριστιανών) γεγονός που φανερώνει -αν αληθεύει- ότι ο τάφος ήταν εξ αρχής κέντρο της νέας Θρησκείας και ότι παρόλο που ήταν κενοτάφιο δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά, ούτε από τον Ιωσήφ της Αριμαθέας εφ όσον υποτίθεται ότι τον είχε ετοιμάσει για τον εαυτό του. (Αλήθεια γνωρίζει κανείς αν ίσχυε η εκ των προτέρων κατοχή τάφου εκείνη την εποχή στην περιοχή;)

Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί ο Ιησούς θάφτηκε σε εκείνο το μέρος (γιατί δεν διάλεξαν έναν πιό ερημικό τόπο ταφής ώστε να μπορούν να τον επισκέπτονται με μεγαλύτερη ασφάλεια και απομόνωση;) Ο Γολγοθάς δεν συνέχισε να είναι τόπος σταύρωσης και άλλων ανθρώπων;
Υποθέτω ότι ο Γολογοθάς (χώρος σταύρωσης και νεκροταφείο με κήπους) πρέπει ήταν ένα από τα πιό πολυσύχναστα μέρη έξω από τα τείχη της πόλης.

Δύο ενδιαφέροντα links (συγγνώμη αν έχουν ξαναμπεί αλλά δεν διάβασα όλες τις σελίδες)
http://www.apologitis.com/gr/ancient/golgothas.htm
http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=17910&m=P24&aa=1

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 16:31:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ostria,

Ότι και να πούμε είναι χαμένα λόγια, καθώς ο «Πανάγιος Τάφος» στηρίζεται στο μύθο και τη μυθοπλασία της Ελένης και του αιμοβόρου υιού της Κωνσταντίνου.

Ο ένας χρειάστηκε το «θαύμα» του ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ για να λάβει…….«θεϊκά διαπιστευτήρια» και η άλλη το…….«όραμα» που την οδήγησε στην θρυλική ανακάλυψη του περίφημου πλέον τάφου.

Σοβαρό στοιχείο δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ που να στηρίζει την όλη παρουσίαση, καθώς όλα στηρίζονται στην «ιερή υποχρέωση» που άφησε παρακαταθήκη η περίφημη «Αγία Ελένη» της χριστιανοσύνης……

Εάν η Ελένη είχε «βρει» τον τάφο πέντε χιλιόμετρα βορειοτέρα ή νοτιότερα, έ τότε ΕΚΕΙ θα έλεγαν ότι συνάδουν τα……..«στοιχεία».

Εδώ να σκεφτείς ότι κρατάνε στην Αθήνα (άκου να σου πέσουνε τα μαλλιά!) λέει δήθεν τόσο το….στεφάνι που φόρεσαν στον Ιησού όσο και…….το σφουγγάρι που του έβρεξαν τα χείλη!!!!!!!

Να σκεφτείς ότι, όπως σωστά λέει και το άρθρο, η επιγραφή που στηρίζουνε τον τάφο του Ιησού αποδείχθηκε τελικά…..ΠΛΑΣΤΗ.

Τα σχόλια περιττά, απλά για σκέψου εκείνος ο κακομοίρης που πραγματικά βρίσκονταν στον τάφο εκείνο, που να γνώριζε τι…δόξες θα απολάμβανε δίχως να έχει κάνει και τίποτε τελικά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 03:17:30  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΕΡΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ

Κατ'αρχήν να καλησπερίσω τους μετέχοντες στο forum αυτό. Ξεκίνησα την ανάγνωση των μηνυμάτων από την πρώτη σελίδα, όταν αναζητούσα πληροφορίες σχετικά με το "Άγιο Φως" (με ή χωρίς εισαγωγικά, αδιάφορο) και έφτασα στη σελίδα 26.

Πιθανώς να έχουν καταλάβει οι περισσότεροι ότι:

1. Δεν μπορεί κανείς, όσο λογικά επιχειρήματα κι αν έχει, να αντικρούσει κάποιον που πιστεύει ακράδαντα ότι η γη είναι επίπεδη ή ότι μένει σταθερή (και όμως γυρίζει, όπως πληροφορούμαι).

2. Δεν μπορεί κανείς να μεταδώσει την πίστη του σε κάποιον άλλον που έχει μάθει να εξηγεί τα πράγματα που βλέπει με βάση τη γνώση και τη λογική.

Και οι δύο πιστεύουν ότι έχουν δίκιο. Η διαφορά είναι ότι μόνον ο ένας μπορεί να το αποδείξει

Ζώντας την εκκλησία και τη θρησκεία από μέσα (με πατέρα ιερέα, θρήσκο αλλά όχι θρησκόληπτο και με πεθερά θρήσκα και θρησκόληπτη αλλά ο θεός να σε φυλάει από τέτοιους) έμαθα από πρώτο χέρι περί θαυμάτων και "θαυμάτων", ιερέων και "ιερέων".

Η διαφορά των δύο αυτών αντιμαχόμενων πλευρών, των "ορθολογιστών" και των "πιστευόντων" συνοψίζεται σε δύο λέξεις. Οί μεν λένε "γνωρίζω", οι δε λένε "πιστεύω".

Γνωρίζουμε ότι ο Χριστός υπήρξε. Πιστεύουν κάποιοι ότι ήταν προφήτης. Αλλοι πιστεύουν ότι ήταν γιος του Θεού. Άλλοι απλός αγκιτάτορας, πολιτικός και ρήτορας. Καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει. Τώρα αν αυτοί που δεν πιστεύουν κάτι συγκεκριμένο, πρέπει να σφαγούν στον ιππόδρομο της Θεσσαλονίκης (όπως έκανε ο Χριστιανός Μέγας Θεοδόσιος), αυτό είναι άλλη ιστορία.

Γνωρίζουμε ότι ο Χριστιανισμός υπήρξε ο μεγαλύτερος εχθρός του ελληνισμού. Γνωρίζουμε ότι το θεοκρατικό βυζάντιο θεωρούνταν ένα είδος κατακτητή από τους Έλληνες. Γνωρίζουμε ότι για το λόγο αυτό, για παράδειγμα, κανένα πλοίο της επανάστασης δεν ειχε το όνομα βυζαντινού αυτοκράτορα, άλλά όλα είχαν ονόματα αρχαία. Γνωρίζουμε επίσης ότι οι ίδιοι οι άγιοι πατέρες καταφέρονταν με μίσος κατά των Ελλήνων. Αυτά είναι γνώση. Τώρα αν υπάρχει η πίστη ότι όλα αυτά έγιναν για το καλό του ελληνισμού, τότε...

Με το ίδιο σκεπτικό, μιλώντας για το Φως της Ανάστασης των Χριστιανών, να καταθέσω και γω την ταπεινή μου γνώμη και γνώση.

Σε πάμπολλα αποσπάσματα βίντεο που μεταδίδονται από τα κανάλια κατά την αφή, φαίνεται ο κόσμος να περνάει το χέρι του μέσα από τη φωτιά και να μην καίγεται. Ο χρόνος όμως που διαρκεί αυτό είναι απειροελάχιστος και δεν αποδεικνύει τίποτε. Δεν έχω δει κανένα να βάζει το χέρι του πάνω στο αναμμένο κερί, ώστε να πειστώ ότι πράγματι δεν καίγεται. Προσωπικά μπορώ να σβήσω (κοινά) κεριά με τα δάχτυλα και δεν καίγομαι

Η αφή του φωτός εμφανίζεται 1000 χρόνια μετά το Χριστό. Χμμμ....

Εμφανίζεται μόνο στον Ορθόδοξο Πατριάρχη... Χμμμμ...

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλά οργανωμένο και πολύ καλά φυλασσόμενο τρυκ. Και αμφισβητώ πολλά από τα (σύγχρονα και παλαιότερα) θαύματα των θρησκειών γιατί η αμφισβήτηση είναι η βάση της γνώσης. Ας μην ξεχνάμε πως για 2100 χρόνια, ο κόσμος πίστευε την Φυσική του Αριστοτέλη που έλεγε ότι "ο καπνός πηγαίνει προς τα πάνω γιατί είναι από αέρα ενώ η πέτρα πάει προς τα κάτω γιατί είναι από έδαφος και τα δύο θέλουν να πάνε εκεί όπου ανήκουν" (Ναι, θυμίζει λίγο "χουν ει και εις χουν απελεύσεται...") επειδή κανείς δεν αμφισβήτησε τα λόγια του μέχρι το Νεύτωνα που μίλησε για "βαρύτητα".

Κλεινοντας, να σας ενημερώσω πως στη Σαχάρα, μια φυλή νομάδων λένε μια παροιμία, που μπορεί να αποτελέσει τη βάση για την αποδοχή ή όχι θαυμάτων και παράξενων φαινομένων: Στην έρημο να πιστεύεις τα μισά απ' όσα βλέπεις και τίποτε απ' όσα ακούς .

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy