ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ioannis_k_q
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2008, 04:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioannis_k_q  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hey F.R.C.
Λοιπόν εγώ το είχα δει οτι το πράγμα πήγαινε κατ' αυτήν την κατεύθυνση και το είχα εκφράσει κιολας. Βέβαια να πω οτι αν και καινούριος στην συζήτηση εισήλθα τον καιρό που από οτι φαίνεται ήδη η συζήτηση είχε παλιώσει με την έννοια οτι όσοι είχαν κατι να πουν το είπαν ήδη και έφυγαν και οι μόνοι που έμειναν είναι αυτοί που αντάλλασαν φιλοσοφίες. Οι υπόλοιποι προφανώς βαρέθηκαν αφού το φόρουμ δεν είχε τίποτε άλλο να τους προσφέρει.

quote:
Η παρούσα συζήτηση έγινε για να προσεγγίσουμε το θέμα θεωρητικά αλλά και πρακτικά όμως πρέπει να παραδεχτώ ότι αυτό σαφώς και δεν είναι εφικτό.Θα έλεγα μάλιστα ότι το forum λειτουργεί κάπως ανασταλτικά και εις βάρος της πρακτικής.

Λοιπόν θεωρητικά το θέμα όχι μόνο το προσεγγίσαμε, αλλά το πιάσαμε και παραλίγο να το τραβήξουμε από τα μαλλιά. Πρακτικά τωρα, τι περιμένατε να γίνει μέσω του φόρουμ; Να κάνει κάποιος τελετή μαγείας και να μεταφέρει τα αποτελέσματα; Κάποιοι το έκαναν, και μας τα ανέφεραν.
Η μήπως να κάναμε μια οργανωμένη απόπειρα τελετουργικής μαγείας μεταξύ μας; Πόσο θα εμπιστευόταν ο ένας τον άλλο όταν το μόνο που γνωρίζει είναι το username του; Εγώ είχα τυχαία ρωτήσει εάν κανείς ενδιαφερόταν να ασχοληθεί με το ars almadel, και μπορεί μετά από απόκριση να πρότεινα συνεργασία. Απάντηση δεν έλαβα παρά μόνο περί της φιλοσοφικής πλευράς του ερωτήματος.
Από οτι φαίνεται το πρόβλημα ηταν οτι οι περισσότεροι ασχολούνται με διαφορετική τέχνη και προσέγγιση πχ άλλος το επτάμερον άλλος τα χαρτιά, άλλος την wicca, άλλος δεν ξέρω και εγώ τι. Άρα, λογικα ο ενας δεν θα ηθελε να ασχοληθει με τα του άλλου.

Αλλά και περα απο αυτό, πως μπορει το φορουμ και σας εμποδίζει να πράξετε;

Μηπως σας εδεσε τα χερια;

Μήπως οι δυο ώρες που μπορεί να χρειαστει κάποιος για να διαβάσει τις τελευταίες εξελίξεις και να κάνει ένα ποστ ήταν αυτές που θα ξοδευατε στην πρακτική; Δηλαδη αλλο χρόνο δεν έχετε; Ξέρω οτι οι περισσότεροι από εσάς δουλεύουν και έχουν φόρτο εργασίας και ελάχιστο ελεύθερο χρόνο αλλά μην μου πείτε οτι η μια απάντηση που ποστάρατε κάθε εβδομάδα (ίσως και πιο συχνά) ήταν όλος ο χρόνος σας. Η μην μου πείτε οτι συνέχεια καθόσασταν και ασχολιώσασταν με το φόρουμ γιατί δεν θα σας πιστέψω.
Χρόνος πάντα θα υπάρχει για κάποιον που πραγματικά τον χρειάζεται (εντάξει, όσον αφορά τις εξετάσεις των φοιτητών το δέχομαι γιατί και εγώ κατά την διάρκεια της δικής μου εξεταστικής παρέμεινα ανενεργός).
Αλλά από κει και πέρα δεν νομίζω οτι μπορεί η ενασχόληση με το μεν να εμποδίσει το δε.

quote:

Όμως από την άλλη έχω μείνει πολύ πίσω στην πρακτική και ένας λόγος είναι και αυτή η συζήτηση.

Τί μας λες, σοβαρά; Ε λοιπόν δεν σε πιστεύω.

quote:
Με άλλα λόγια η συζήτηση μέχρι τώρα πήγαινε "όπου φυσούσε ο άνεμος" και εγώ δεν είμαι σε θέση να τη βάλω σε πλαίσια και να την οργανώσω.

Ομολογώ οτι σε αυτό έφταιξα και εγώ λίγο ή πολύ αλλά εξ' αρχής το θέμα αφορούσε και φιλοσοφική προσέγγιση. Και οπως είπα, οι περισσότεροι από εμάς μπήκαν στο φόρουμ για δικούς τους σκοπούς και με δικές τους εμπειρίες και πιστεύω. Λογικό λοιπόν, το θέμα που και που να ξέφευγε. Αλλά εάν είχατε εσείς κάποιο συγκεκριμμένο ενδιαφέρον ή σκοπό γιατί δεν το λέγατε; Και σας πείραζε δηλαδή το τί έλεγαν ή ρώταγαν οι υπόλοιποι; Μπορεί να μην άρεσε σε σας , όμως μπορεί αλλους να τους ενδιέφερε. Αυτο είναι φόρουμ. Υπάρχει βέβαια και ενδεδειγμένο θέμα που θα έπρεπε να τηρείται αλλά ο άνθρωπος δεν μπορεί συνέχεια να περπατάει σε ευθεία γραμμή. Δεν θα είχε νόημα.
Ο ίδιος εσύ F.R.C. είπες οτι η συζήτηση είναι ανοιχτή και δεν περιορίζεται μόνο στο επτάμερον ή τα γριμμόρια.

quote:
Δική μου πρόταση είναι λοιπόν το forum αυτό να απενεργοποιηθεί ή τουλάχιστον να παραμείνει ως έχει ώστε να μπορεί κανείς να ανατρέξει στα προηγούμενα

Και τί θα γίνει εάν μετά από έναν χρόνο κάποιος αναρωτηθεί για την τελετουργική μαγεία και θα ήθελε να επικοινωνήσει και με άλλους που ασχολούνται; Απλά δεν θα βρει κανέναν. Ίσως βρει αλλού. Βέβαια άμα ψάξει θα βρει αλλά το ίδιο είναι;
Και εγώ κάποτε αναρωτήθηκα και ψάχνοντας έπεσα επάνω στο φόρουμ. Στην αρχή μόνο διάβαζα τα posts, μετά από καιρό όμως κατάλαβα οτι για να απαντηθούν τα ερωτήματά μου θα έπρεπε να τα κάνω ο ίδιος. Φανταστείτε το φόρουμ να ήταν κλειστό.
Λοιπόν εγώ προείνω να μείνει ανοιχτό μπας και κανείς καινούριος εμφανιστεί και θέλει να συμμετάσχει. Εγώ θα παρακολουθώ αρκετά συχνά το φόρουμ. Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.
Αυτά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2008, 09:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε ioannis,

quote:
Ομολογώ οτι σε αυτό έφταιξα και εγώ λίγο ή πολύ αλλά εξ' αρχής το θέμα αφορούσε και φιλοσοφική προσέγγιση. Και οπως είπα, οι περισσότεροι από εμάς μπήκαν στο φόρουμ για δικούς τους σκοπούς και με δικές τους εμπειρίες και πιστεύω. Λογικό λοιπόν, το θέμα που και που να ξέφευγε. Αλλά εάν είχατε εσείς κάποιο συγκεκριμμένο ενδιαφέρον ή σκοπό γιατί δεν το λέγατε; Και σας πείραζε δηλαδή το τί έλεγαν ή ρώταγαν οι υπόλοιποι; Μπορεί να μην άρεσε σε σας , όμως μπορεί αλλους να τους ενδιέφερε. Αυτο είναι φόρουμ. Υπάρχει βέβαια και ενδεδειγμένο θέμα που θα έπρεπε να τηρείται αλλά ο άνθρωπος δεν μπορεί συνέχεια να περπατάει σε ευθεία γραμμή. Δεν θα είχε νόημα.
Ο ίδιος εσύ F.R.C. είπες οτι η συζήτηση είναι ανοιχτή και δεν περιορίζεται μόνο στο επτάμερον ή τα γριμμόρια.


Όταν έλεγα ότι η συζήτηση πάει όπου φυσάει ο άνεμος δεν το έλεγα με κακή έννοια.Απλά διαπίστωνα τη φυσική εξέλιξη της συζήτησης.Το forum από την αρχή είχε έναν γενικό σκοπό και άρα ήταν φυσικό (αφού συμμετείχαν και πολλοί άνθρωποι) να θέτονταν πολά θέματα ταυτόχρονα. Απλά αυτή η πολυδιάσπαση στο κάτω κάτω δεν οδηγεί πουθενά.Κι όταν λέω ότι δεν οδηγεί πουθενά εννοώ ότι δεν βοηθά με κάποιον ουσιαστικό τρόπο.

Όσον αφορά στο θέμα του χρόνου έχω να πω ότι ναι,μια τέτοια συζήτηση μπορεί και σε εμποδίζει στην πρακτική.Στην αρχή τα post μου (καθώς και όλων των άλλων) ήταν πολλά.Αυτό σου τρώει χρόνο για να διαβάσεις όλες τις απαντήσεις,να σκεφτείς και μετά να απαντήσεις με τη σειρά σου.Σιγά σιγά τα Post άρχισαν να γίνονται όλο και πιο αραιά ακριβώς επειδή δεν έχει κανείς τον χρόνο να διαβάζει όλες τις απαντήσεις και να απαντά ουσιαστικά σε κάθε μία από αυτές.

Έπειτα το forum ενεργεί ανασταλτικά με έναν άλλο ποιο ουσιαστικό τρόπο.Αν εσύ πχ αποφασίσεις να ασχοληθείς με το Χ σύστημα μαγείας,τότε ένα forum που δεν εξειδικεύεται σε αυτό αλλά μιλά για πολλά συστήματα και φιλοσοφικά ερωτήματα σε αποσυντονίζει. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.Προσωπικά είμαι άνθρωπος που δύσκολα συγγεντρώνεται και αν θέλω να επικεντρωθώ στο παλαιό σύστημα θα πρέπει να ασχοληθώ μόνο με αυτό.Ένα forum στο οποίο υπάρχουν πολλοί άνθρωποι και πολλά θέματα δεν με βοηθά.

Από την άλλη είμαι λίγο υπερβολικός.Έχεις ένα δίκιο όταν λες ότι ένα post πότε πότε δεν σε αποσυντονίζει ούτε σου κλέβει χρόνο.


quote:
Και τί θα γίνει εάν μετά από έναν χρόνο κάποιος αναρωτηθεί για την τελετουργική μαγεία και θα ήθελε να επικοινωνήσει και με άλλους που ασχολούνται; Απλά δεν θα βρει κανέναν. Ίσως βρει αλλού. Βέβαια άμα ψάξει θα βρει αλλά το ίδιο είναι;
Και εγώ κάποτε αναρωτήθηκα και ψάχνοντας έπεσα επάνω στο φόρουμ. Στην αρχή μόνο διάβαζα τα posts, μετά από καιρό όμως κατάλαβα οτι για να απαντηθούν τα ερωτήματά μου θα έπρεπε να τα κάνω ο ίδιος. Φανταστείτε το φόρουμ να ήταν κλειστό.
Λοιπόν εγώ προείνω να μείνει ανοιχτό μπας και κανείς καινούριος εμφανιστεί και θέλει να συμμετάσχει. Εγώ θα παρακολουθώ αρκετά συχνά το φόρουμ. Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω


Κάθε μέλος στα προσωπικά του στοιχεία έχει και το e-mail του.Αν λοιπόν κάποιος επιθυμεί να στείλει ένα προσωπικό μήνυμα μπορεί ελεύθερα να το κάνει.Προσωπικά μου έχουν στείλει αρκετά μηνύματα και αυτό μπορεί να γίνει οποτεδήποτε.Ακόμα κι αν έχουμε να γράψουμε στο forum πέντε χρόνια.

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό όταν ασχολείσαι με κάτι να επικεντρώνεσαι σε αυτό(ειδικά όταν έχεις πρόβλημα συγκέντρωσης). Για αυτό το λόγο τα post μου γίνονταν ολοένα και πιο αραιά.
Ίσως είναι βιαστική και λάθος η πρόταση να κλείσει το forum, για αυτό και ζήτησα τις προτάσεις σας.

Δεν θα σταματήσω λοιπόν να συμμετέχω όσο υπάρχει κάποιος που θέτει ένα ερώτημα.Ζητώ τουλάχιστον κάποιες προτάσεις αναδιάρθρωσης(που παραδέχομαι ότι δεν είμαι σε θέση να κάνω) ώστε το forum να έχει κάτι πιο ουσιαστικό να προσφέρει.


Και κάτι τελευταίο.Το βιβλίο "Αναζητώντας την Κλείδα του Σολομώντα" του Ιωάννη Μαραθάκη εκδόσεις "Ειδικός Τύπος" είναι καταπληκτικό.Μιλάει για την ιστορία όλων των Γριμμορίων και αναφέρει περιληπτικά το περιεχόμενό τους.Αξίζει να το αγοράσετε.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 22:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους φιλε Ιωαννη εχω διαβασει και εγω το Αλμαδηλ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστα μεταφρασμενο στα Ελληνικα.Ως βασικο στοχο εχω το Επταμερο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καθε αλλο γριμμοριο της Τεχνης το απορριπτω.Οποτε σε καλω αν μπορεις να πεις λιγα λογια για αυτο και να μας ενημερωσεις που θα μπορουσαμε να το βρουμε και εμεις η αν μπορεις υπαρχει το μαιλ μου να μου το στειλεις και να το συγκρινω με το δικο μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 09:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Ars Almadel είναι ένα μέρος από τα έξι του Lemegethon (Goetia,Theurgia-Goetia,Ars Paulina,Ars Almadel,Ars Nova και Ars Notaria.Τα τελευταία δύο εναλάσσονται από έκδοση σε έκδοση).

Νομίζω lousipan ότι τελικά είναι καλύτερο να ασχοληθεί κανείς με κάτι τέτοιο που πλησιάζει πιο πολύ αν θες στην "αγγελική επαφή" παρά με το Επτάμερον που έχει σαν στόχο την επικοινωνία με τους Έκπτωτους.
Αυτό το σκέφτομαι τώρα τελευταία...
Γιατί να διακινδυνέψουμε μια επαφή με δαίμονες όταν μπορούμε να προσπαθήσουμε για μια επαφή με αγγέλους που κι αυτή βέβαια έχει τα επικίνδυνα στοιχεία της;
Αρχίζω να αναθεωρώ την άποψή μου για την αναγκαιότητα της Επίκλησης δαιμονικών οντοτήτων.Θεωρούσα πως έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο για να έρθει κανείς αντιμέτωπος με το σκοτάδι της ψυχής του αλλά τελικά γιατί να το κάνει έτσι όταν μπορεί να ζητήσει άμεσα επαφή με κάτι "καλό και αγαθό";

Ίσως θα έπρεπε να ασχοληθούμε μόνο με τα μέρη των Γριμμορίων που είναι σχετικά με ποιο "αγαθές" επαφές;

Το Ars Almadel το έχω στα αγγλικά μόνο.Εσύ το έχεις στα ελληνικά; Ποιά έκδοση;

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 17:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους,φιλε F.R.C σιγουρα ακουγεται και σιγουρα ειναι καλυτερο να ασχοληθουμε με επικληση καποιας αγαθης οντοτητας και οχι με δαιμονικες.Το Αλμαδηλ το εχω απο το βιβλιο Πρακτικη Μαγεια και το εχει γραψει καποιος Ιταλος απο οσο καταλαβα που λεγεται Σαμπελικους και ειναι εκδοση των Διδυμων.Περιεχει καποια γριμορια μεσα κυριως μαυρα οπως του Παπα Ονωριου το Μεγα Γριμμοριο εχει και το Επταμερο.Αν θελεις παντως να αρχισουμε μια ερευνα και μια παραλληλη μελετη πανω στο Αλμαδηλ ειμαι ετοιμος και στην πορεια βλεπουμε και κανουμε.Απλα στο θεμα των δαιμονων αυτο που παντα με δυσκολευε να καταλαβω ειναι τι ειδους "συνεργασια" θα ειχαμε μαζι τους αφου δεν θελαμε κατι υλικο παρα την πνευματικη μας εξυψωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 22:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας,
μια και αναθερμάνθηκε κάπως η συζήτηση, έχω μια απορία.
Πρόσφατα βρήκα μια παραπομπή για download, (το κλειδί του Σολομώντα) σε αρχείο PDF.
Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ που ήταν η παραπομπή.
Το αρχείο σαφώς και είναι μεγάλο, οπότε δεν ανεβαίνει εδώ.
Γνωρίζει κάποιος να πει (από όσους διαβάζουν το τόπικ) κατά πόσο είναι σωστό, εαν του το στείλω με προσωπικό μήνυμα;

Ευχαριστώ
Νίκος


Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 00:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lousipan εδώ κάπου συναντώ το πρόβλημα.
Αν θέλουμε την πνευματική εξύψωση τότε γιατί να μην ζητήσουμε τη βοήθεια από έναν άγγελο;Γιατί να ανακατευτούμε με έναν δαίμονα που στο κάτω κάτω "θέλει το κακό μας" και δεν είμαστε και σίγουροι για αυτά που θα μας πει;
Όσο για την περάλληλη μελέτη πάνω στο Almadel είμαι "μέσα".

meteor αν εξετάσεις μόνο τα χειρόγραφα που υπάρχουν σχετικά με το Κλειδί του Βασιλιά Σολομώντα θα βρεις πολλές διαφορές μεταξύ τους καθώς και πολλά λάθη στα εβραϊκά ονόματα που χρησιμοποιούν. Η εκάστοτη σύγχρονη έκδοση που συναντάμε βασίζεται σε μερικά κάθε φορά χειρόγραφα και προσπαθεί να τα συνταιριάξει.Είναι λοιπόν πιθανό από έκδοση σε έκδοση να υπάρχουν διαφορές.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις κάποια έκδοση που να την έχει επιμεληθεί κάποιος αξιόλογος μελετητής.Αν θες μπορώ να σου προτείνω μια.


Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 19:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι μπορείς να προτείνεις κάποια αξιόλογη, και που πιθανόν μπορώ να τη βρω.
Ευχαριστώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 21:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά είναι πολύ καλές οι εκδόσεις που επιμελείται ο Joseph H. Peterson.Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.Μπορείς λοιπόν να προμηθευτείς το "The Lesser Key of Solomon.Lemegeton Clavicula Solomonis" από το amazon όμως αυτό όπως λέει και το όνομά του είναι το Lemegeton.Όσον αφορά "Το Κλειδί του Βασιλιά Σολομώντα" τη γνωστή δηλαδή Σολομωνική δεν έχω βρει κάποια έκδοση του ιδίου παρά μόνο μια ηλεκτρονική έκδοση που έχει επιμεληθεί ο συγγραφέας στο http://www.esotericarchives.com/solomon/ksol.htm .
Αυτό που γενικά κυκλοφορεί είναι επανεκδόσεις της έκδοσης του Mathers "Key of Solomon the King".
Το κείμενο που έχεις είναι κατά πάσα πιθανότητα μια ηλεκτρονική έκδοση εκείνης του Mathers.
Ο Μathers στην έκδοσή του έλαβε υπόψη μόνο επτά χειρόγραφα.Τα δύο από αυτά(τα παλαιότερα) αποτελούν το βασικό μέρος κάθε Σολομονικής και είναι τα "Επιστολή προς Ροβοάμ ή Υγρομαντεία Σολομώντος" και "Αποτελεσματική Πραγματεία του Σολομώντα" ενώ μερικά από τα άλλα χειρόγραφα που πήρε υπόψην του είναι πολύ νεότερα.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!

Edited by - F.R.C on 27/02/2008 22:10:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 15:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη.

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 23:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους, φιλε F.R.C χθες το βραδυ μελετησα το Αλμαδηλ και νομιζω πως το εχω ελλιπεστατο.Αρχικα εχει μια περιγραφη για το πως να κανεις το φυλακτο και τα αγιοκερια και μια σφραγιδα που απο οσο καταλαβα θα γινει πανω στο φυλακτο.Οι οδηγιες για ολα αυτα ειναι δυσνοητες και κατι λειπει σιγουρα.Και δυσνοητες ειναι μαλλον λογω της ελλειψης αλλα και κακης μεταφρασης.Στην συνεχεια δινει καποιες γενικες οδηγιες και πληροφοριες και τελος μια επικκληση που θα χρησιμοποιειται γενικα αλλαζοντας ονοματα κ.τ.λ.Πουθενα δεν δινει πληροφοριες σχετικα με το ποιοι Αγγελοι αντιστοιχουν σε ποιες μερες ωρες κ.τ.λ.Θα κοιταξω μηπως το βρω σε κανα p.d.f πουθενα και μετα θα αρχισω την παλια μου τεχνη.Μεταφραση με το λεξικο στο χερι.Σχετικα τωρα με την πνευματικη εξυψωση η αρχικη τριβη με τους δαιμονες ισως μας "εψηνε" παραπανω(μπορει να μας εψηνε και κανονικα) ισως μας εβγαζε πιο δυνατους και γενικοτερα μπορει να βγαιναμε πιο εξαγνισμενοι αν καταφερναμε βεβαια να νικησουμε καθε αδυναμια που θα μας εβγαινε.Απο την αλλη η Αγγελικη βοηθεια φαινεται σιγουρα θα ειναι αληθινη αφου οι Αγγελοι σιγουρα δεν θελουν το κακο μας.Ας το προχωρησουμε αν ειναι αφου συμφωνεις.Φιλε Μετεορ μπορεις να το στειλεις προσωπικα σε καποιον και μαλιστα εγωθα το ηθελα.Οποτε αν θελεις στειλτο μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ioannis_k_q
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 12:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioannis_k_q  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hey Everyone,
Λοιπον, σε πρωτη φαση να πω οτι το ars almadel που εχω ειναι σε μορφή pdf και το κατεβασα απο εδω:
http://www.hermetic.com/browe-archive/classics.htm
Ο συγγραφεας του ειναι ο benjamin rowe αλλα ο ιδιος αναφερει οτι ειναι βασισμενο στα γραπτα του MS Sloane.
Σε δευτερη φαση θα ηθελα να πω οτι δεν θελω επειδη ετυχε να το αναφερω, να γινει ολικη μεταστροφη στο φορουμ (πχ όλοι ασχολουνται με το αλμαδηλ).
Εξ άλλου η διαδικασία επικλησης μου φαινεται κάπως μπελαλίδικη.
Για παράδειγμα, θα πρεπει το αλμαδελ να κατασκευαστει από λευκο κερι από το οποιο το 1/3 αν δεν κανω λαθος θα χρησιμοποιηθει για να κατασκευαστουν τα τεσσερα κεριά (ή 2/3 δεν θυμαμαι). Χωρια το pentacle που θα πρεπει να ειναι χρυσο η ασημι με κατι λογια χαραγμενα.
Αυτά ειναι για την πρωτη μονο chora. Για τις υπολοιπες θελει διαφορετικο χρωμα κεριου, επισης πρεπει τα ρουχα, σκευη, επιπλα κτλ να ειναι το ιδιο χρωμα με το κερι. Όλα αυτά μου φαινονται δυσκολα ως προς την υλοποιηση τους. Εκτος και αν δεν ακολουθηθουν οι οδηγίες κατα γράμμα (πχ κερια του εμποριου, χαρτι αντι για "virgin parchment" για την προσευχη, κλπ)

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας ως προς τον αυτοσχεδιασμό που ανέφερα (αν σας φαίνεται πρεπον , αν μπορει να ειναι επικινδυνο, κλπ)

Παρ ολα αυτά παρατηρησα οτι οσον αφορα τις επικλησεις πνευματων υπάρχουν κοινα στοιχεια (heptameron, trithemius ,κλπ) πχ προσευχη στον Θεό, χρυσός η ασήμι, φωτιά μεσα σε μεταλλο , αρώματα.

ΑυτάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 17:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους, φιλε Ιωαννη το βρηκα και εγω το p.d.f αυτο.Δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ μπελαλιδικο σε σχεση με αλλα Γριμμορια.Τωρα σχετικα με αυτο που προτεινεις να γινουν καποιες "εκπτωσεις" στα υλικα διαφωνω καθετα.Το ιδιο θα σου πει και ο F.R.C και οποιος αλλος ασχολειται με την παλια σχολη.Το ορθον ειναι να εφαρμοσεις κατα γραμμα τις οδηγιες του Γριμμοριου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2008, 22:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιωάννη κατά τη γνώμη μου είναι ζωτικής σημασίας να ακολουθούνται κατά γράμμα οι οδηγίες του Γριμμορίου με το οποίο ασχολήσαι.

Στη Μαγεία δεν υπάρχει εύκολος δρόμος.Το να «αγωνιστείς» να αποκτήσεις τα κατάλληλα υλικά είναι πολύ σημαντικό.
Σκέψου το έτσι:Έχεις έναν μαθητή που προσπαθεί να αποκτήσει όλα τα απαραίτητα υλικά έτσι όπως του ζητούνται. Ψάχνει,ψάχνει, κάνει ταξίδια, περνάει καιρός, προσπαθεί και τελικά κατορθώνει να τα μαζέψει όλα.
Έχεις και έναν άλλο που προτιμά να αντικαταστήσει κάποια υλικά με πράγματα που βρίσκει πολύ πιο εύκολα γύρω του…άντε το πολύ στο κοντινό μαγαζάκι.
Τι δύναμη και ενέργεια βάζει ο πρώτος στην Εργασία του σε σχέση με τον δεύτερο;

Ο ενθουσιασμός του μαθητή και η επίπονη προσπάθειά του να βρει όλα τα υλικά δίνουν τα μέγιστα στην Εργασία του. Επιπλέον όλη αυτή η προσπάθεια χτίζει σιγά σιγά ένα πολύ γερό υποσυνείδητο πάνω στο οποίο θα βασιστεί όλη η μαγική πράξη. Τέλος ο μαθητής μπαίνει ολόκληρος σε μια άλλη νοητική κατάσταση που του επιτρέπει να συγκεντρώσει και να κατευθύνει όλη του την ενέργεια στην εκτέλεση του Πειράματος που επιθυμεί.

Ο Ρεγκάρντιε σε ένα πολύ ωραίο βιβλίο του για την κατασκευή μαγικών φυλαχτών προτείνει να φτιάξει ο μαθητής ένα δικό του φυλαχτό για κάτι που θέλει(πχ προσέλκυση πλούτου,έρωτα κτλ) παρά να το αντιγράψει από κάποιο βιβλίο. Η προσπάθεια του μαθητή να μαζέψει όλα τα κατάλληλα σύμβολα(τα σχετικά με το θέμα που το απασχολεί) και να τα συγκεντρώσει στο φυλαχτό του θα δώσει μια τρομερή ώθηση στην Εργασία του.

Συνεπώς κάθε άλλο παρά σου προτείνω να απλοποιήσεις την όλη διαδικασία.


Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2008, 23:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους,λοιπον F.R.C τι κανουμε για το Αλμαδηλ?Λες να το δουλεψουμε οπως και με το Επταμερο?Και καποιος απο τους φιλους που ενδιαφερετε για κοινη μελετη πανω στο γριμμοριο ας προτεινει και αυτος μια μεθοδο μελετης.Φιλε ΜETEOR ελαβα το μαιλ σε ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2008, 21:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Αγαπητέ F.R.C. αν σου είναι εύκολο και γνωρίζεις, μπορείς να παραθέσεις στα ελληνικά τη βιβλιογραφία του Israel Regardi?

Ευχαριστώ


Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 00:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς meteor δε γνωρίζω όλη του τη βιβλιογραφία. Οι μόνοι τίτλοι που ξέρω στα ελληνικά και που τους βρήκα και στο site της πρωτοπορίας είναι:
1 Βασικές Αρχές της πρακτικής μαγείας
2 Η Καμπάλα και τα σύμβολά της
3 Η μεσαία στήλη
4 Η φιλοσοφική λίθος και το δέντρο της ζωής
5 Τάλισμαν(πολύ καλό,το έχω)
6 Το δέντρο της ζωής
7 Ένας κήπος γεμάτος ρόδια

Το site της πρωτοπορίας είναι www.protoporia.gr

lousipan λέω να δούμε και το Almadel.Ας ξεκινήσουμε με μια ανάγνωση και να δούμε για αρχή σε πόσα μέρη χωρίζεται.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 14:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο.κ ξεκιναμε αν ειναι.Φιλε F.R.C η βιβλιογραφια που παρεθεσες υπαρχει και στα Ελληνικα?Το Αλμαδηλ που σου φανηκε ετσι με μια πρωτη ματια απο αποψη υλικων και γενικα των απαιτησεων που εχει.Εμενα προσωπικα μου φανηκε "ευκολοτερο" απο το Επταμερο αλλα νομιζω οτι εχω περισσοτερες αποριες.Βεβαια το Επταμερο δεν το απορριπτω και εστω προσωρινα παραμενει σαν προτεραιοτητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 18:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πρώτα έξι υπάρχουν σίγουρα στα ελληνικά και θα τα βρείς στην πρωτοπορία. Το τελευταίο νομίζω υπάρχει μόνο στα αγγλικά.

Διάβασα το Almadel δύο φορές. Στην αρχή περιγράφει πως να φτιάξεις το «Almadel» και μιλά για τα τέσσερα Σημεία.Επίσης μιλά για μια σφραγίδα αλλά δεν δίνει αρκετές πληροφορίες για την κατασκευή της. Μετά περιγράφει πως εμφανίζεται ο Άγγελος και τη στοιχομυθεία με τον Εξορκιστή.Τέλος έχει πληροφορίες για το πως εμφανίζονται οι Άγγελοι του κάθε Σημείου καθώς και το ποιές λειτουργίες επιτελούν.

Βασικά...είναι αρκετά ελλειπές. Δε δίνει καμία ουσιαστική πληροφορία για τη σφραγίδα που ζητά να φτιαχτεί πέραν του ότι πρέπει να είναι από χρυσό και να γράφει πάνω της κάποια ονόματα Τι σχήμα θα έχει; Απλά θα γράφει τρία ονόματα;

Το Almadel θα πρέπει να είναι από κερί που θα χρωματίζεται ανάλογα με το Σημείο στο οποίο απευθυνόμαστε. Προφανώς υποθέτω ότι θα είναι γνήσιο κερί μέλισσας(και όχι φτηνή παραφίνη) που θα το χρωματίζουμε με κάποιον φυσικό τρόπο). Το σχήμα του Αlmadel νομίζω ότι είναι κατανοητό και δεν παρουσιάζει δυσκολία.

Συνέκρινα την αγγλική έκδοση που έχω(και η οποία βασίζεται σε τέσσερα χειρόγραφα του Βρετανικού Μουσείου) με την ελληνική έκδοση από το βιβλίο που έχεις lousipan. Νομίζω ότι η ελληνική απόδοση είναι αρκετά ικανοποιητική και δεν υστερεί σε κάτι.Θα το κοιτάξω όμως πιο προσεκτικά.Το μόνο στο οποίο υστερεί είναι το σχήμα που δίνει.Είναι φτιαγμένο από τον έλληνα μεταφραστή και δεν αποδίδει σωστά το κανονικό σχήμα από το χειρόγραφο. Η έκδοση που έχω παραθέτει όλα τα σχήματα και από τα τέσσερα χειρόγραφα.Έχουν κάποιες διαφορές (όπως πχ εβραϊκούς χαρακτήρες) αλλά κατά βάση είναι ίδια.

Παρακάτω παραθέτω μια διεύθυνση στην οποία θα βρείτε το κλασσικό σχήμα του Almadel.Περιέχει όλα τα σχήματα από όλα τα χειρόγραφα. Το τρίτο είναι αυτό που μας ενδιαφέρει για ευνόητους λόγους...


www.esotericarchives.com/solomon/almadel.htm

Αν δεν ανοίγει από εδώ,πληκτρολογίστε τη διεύθυνση στον internet explorer.

Edited by - F.R.C on 05/03/2008 18:31:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 19:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους λοιπον μετα απο αρκετες φορες που διαβασα το Αλμαδηλ εχω καποιες αποριες.Αρχικα καταλαβε κανεις αυτο που λεει με τα κερια?Θα χρησιμοποιηθουν ως στηριγματα του Αλμαδηλ.Μαλλον ναι αφου το θυμιατηρι θα πρεπει να ειναι απο κατω.Επισης δεν καταλαβα αυτα που αναφερει για τους πριγκηπες καθε υψους ειναι αλλοι απο αυτους τους Αγγελους που αναφερονται?Και αν ναι τοτε ποιοι ειναι.Ακομη λεει για τους Αγγελους της πρωτης χωρας να τους καλουμε ημερα του ηλιου και τους αλλους μονο Κυριακες.Και στην συνεχεια λεει ποτε μπορουμε να καλουμε τους μεν και ποτε τους δε αλλα δεν καταλαβα τιποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 20:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο site που παραθέτω στο προηγούμενο μήνυμά μου, στην πρώτη εικόνα θα παρατηρήσεις ότι κάτω από το Aladel υπάρχει κάτι που μοιάζει με σκούπα.Αυτό είναι το σχήμα που έχουν τα κεριά.Τα κεριά θα διαπερνούν τις τέσσερις τρύπες στις γωνίες του Almadel και το Αlamadel θα "κάθεται" πάνω στα κεριά στο σημείο που μοιάζει με σταυρό στο σχήμα.


Όσον αφορά τους Αγγέλους.Αν διαβάσουμε προσεκτικά όλο το κείμενο και πιο ειδικά την Επίκληση-Προσευχή που παραθέτει στο τέλος για να εμφανιστούν οι Άγγελοι γίνεται σαφές ότι το κάθε Ύψος ή Σημείο κυβερνάται από πέντε Αγγέλους οι οποίοι υπάγονται με τη σειρά τους σε κάποιον Πρίγκηπα("...και σε προστάζω(ενν. τον Άγγελο)για Κείνον στον οποίο υπακούεις και που έχει τοποθετηθεί σαν Άρχοντάς σου από την Θεία Δύναμη..."). Έτσι συνολικά υπάρχουν 12 Πρίγκηπες πράγμα το οποίο φαίνεται και στην αρχή του Almadel που γίνεται λόγος για το οτι κάθε Σημείο διαιρείται σε τρία μέρη άρα αφού έχουμε τέσσερα Σημεία έχουμε συνολικά 3χ4=12 μέρη.
Οι Άγγελοι κυβερνούν συγκεκριμένες στιγμές του έτους. Έτσι οι δύο πρώτοι του Πρώτου Σημείου κυβερνούν όταν ο Ήλιος βρίσκεται στο ζώδιο του Κριού(21 Μαρτίου με 20 Απριλίου περίπου) οι επόμενοι δύο του ίδιου Σημείου όταν ο Ήλιος είναι τον Ταύρο και ο τελευταίος του Πρώτου Σημείου όταν ο Ήλιος είναι στους Διδύμους.Μετά πάμε στο Δεύτερο Σημείο όπου οι δύο πρώτοι Άγγελοι κυβερνούν ότα ο Ήλιος είναι στον Καρκίνο....και πάει λέγοντας.

Υπάρχει βέβαια κάποια σύγχηση πότε πότε ανάμεσα στους Αγγέλους και τους Πρίγκηπες και φαίνεται ότι το κείμενο μερικές φορές τους ταυτίζει αλλά νομίζω πως στο τελευταίο μέρος του Almadel "Οι Χρόνοι για τις Επικλήσεις" ο διαχωρισμός είναι ξεκάθαρος.


Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ λέει να φτιάξεις μια ιερή Σφραγίδα, δεν δίνει επαρκείς πληροφορίες για αυτή εκτός του ότι θα πρέπει να είναι φτιαγμένη από χρυσό κι ότι θα πρέπει να γράφει ELION ELUION ADONAI. Τι σχήμα θα πρέπει να έχει; Μήπως το κείμενο μας αφήνει ελεύθερους να διαλέξουμε αυτό που θέλουμε αρκεί να εφαρμόσουμε τις δύο παραπάνω οδηγείες;

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gurdjieff
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 23:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gurdjieff  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lousipan εδώ κάπου συναντώ το πρόβλημα.
Αν θέλουμε την πνευματική εξύψωση τότε γιατί να μην ζητήσουμε τη βοήθεια από έναν άγγελο;Γιατί να ανακατευτούμε με έναν δαίμονα που στο κάτω κάτω "θέλει το κακό μας" και δεν είμαστε και σίγουροι για αυτά που θα μας πει;
Όσο για την περάλληλη μελέτη πάνω στο Almadel είμαι "μέσα"

και ρώτώ και εγώ
γιατί να μην ζητήσουμε βοήθεια από τον θεό-διάνοια-ατμαν-Εαυτό-πείτε το όπως θέλετε εσείς.
Γιατί πάντα κοιτάμε αντί να απλουστεύουμε την εσωτερική μας εργασία
να την περιπλέκουμε με χιλιάδες Αγγέλους,Δαίμονες(και είναι και 72 πανάθεμά τους)
Γιατί βομβαρδίζουμε στην κυριολεξία το μυαλό μας με επικλήσεις με
βάρβαρα ονόματα,φυλαχτά,πλανήτες και δεν συμμαζεύεται?
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ-ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
απλά ρε παιδί μου μου φαίνονται μερικές φορές όλα αυτά κάπως υπερβολικά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EL04
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2008, 17:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EL04  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε lousipan τώρα πρόσεξα ότι είχες και δεύτερη απάντηση.
Ναι, υπάρχουν κι άλλα "έργα" άξια όπως "Το Μαγικό Τυπικό του Abramelen" όπως το "Heptameron" του Κορνίλιου Αγρίππα(που είναι και το πιο "εύκολο" αφού αυτά που ζητά είναι εύκολο να τα κάνει κανείς) η Goetia(που είναι μέρος του "To μικρό κλειδί του Βασιλιά Σολωμόντα) καθώς και η "φοβερή" Σολωμινική ή αλλιώς Clavicula Solomonis Regis(Το Μεγάλο Κλειδή του Βασιλιά Σολωμόντα).Βέβαια τα δύο τελευταία είναι αρκετά περίπλοκα και μάλλλον δυσνόητα. Αυτά θεωρώ πως αξίζει να αναφέρω αν και υπάρχουν αρκετά ακόμα που μερικά συγκαταλέγονται στη Μαύρη Μαγεία όπως το Grimorium Verum και το Βιβλίο του Πάππα Ονώριου.
Τώρα όσον αφορά την Αρχαία Ελλάδα δεν ξέρω τίποτα άλλο παρά μόνο αυτά που αναφέρει "Το Μαγικό Τυπικό του Abramelen". Οι Έλληνες είχαν τη δύναμη να αλλάζουν τη ροή των υδάτων με ύμνους καθώς και να προκαλούν καταιγίδες και άλλα παρόμια φαινόμενα.Δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιο βιβλίο που να έχει γραφτεί αποκλειστικά για την επίκληση στην Αρχαία Ελλάδα αν και είναι άκρως ενδιαφέρον θέμα.Αυτό που σίγουρα μπορώ να πω είναι ότι σε πολλούς λαούς ασκούνταν η Τέχνη με τη μία ή την άλλη μορφή άρα και οι Έλληνες είχαν κάποια μορφή επίκλησης όπως άλλωστε είχαν σίγουρα κάποια μορφή εξορκισμών.
Πάντως αν σε ενδιαφέρει να διαβάσεις κάτι αντιπροσωπευτικό θα σου συνιστούσα το "Heptameron" που υπάρχει στην Αγγλική αλλά και στην Ελληνική σαν μέρος του κλασσικού έργου του Fransis Barrett "Ο Μάγος" (που στην ουσία δεν είναι παρά μια αντιγραφή του "The three Books of Occult Philosophy του Αγρίππα)
Αν σε μπέρδεψα σχετικά με το ποιος έγραψε τι πες το μου....

EL04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EL04
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2008, 17:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EL04  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ESOTERICA ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΗΣΩ.ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
1)ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΟΙ
2)Κάλεσε τον Φύλακα Άγγελό σου ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΟΙ
3)Ο Μάγος ή Ουράνιος Ερευνητής ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΟΙ
4)Ο Μαγικός Ναός ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΟΙ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΝ ΚΑΜΠΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΛΕΙΔΑ ΤΟΥ ΣΟΛΩΜΟΝΤΑ
ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΠΙΟ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΕΠΙΔΕΙ ΚΑΤΕΧΩ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ

EL04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2008, 16:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλε EL04 και καλως ηρθες στην παρεα μας.Απο τους Διδυμους θα μπορουσες να παρεις και το Κλειδι του Σολομωντα η Σολομωνικη οπως το γραφουν που προκειται ομως για την Μεγαλη Κλειδα του Σολομωντα.Επισης στον ιδιο εκδοτικο οικο μπορεις να βρεις και το Πρακτικη Μαγεια το οποιο περιλαμβανει αρκετα γριμμορια.Ενα απο αυτα ειναι και το Αλμαδηλ που τωρα μελεταμε.Δεν μπορω να σου πω ομως ποσο αξιοπιστα μεταφρασμενα ειναι τα γριμμορια που περιλαμβανει πλην του Αλμαδηλ που το τσεκαρε ο F.R.C και ειδε οτι ειναι σωστο με βαση τις αγγλικες εκδοσεις.Επισης αν πας στο www.esotericarchives.com θα βρεις αρκετο υλικο αν τα πας καλα με την αγγλικη.Τωρα για Γερμανικα νομιζω πως υπαρχει μια εκδοση του Τυπικου του Αβραμελεν και πολυ καλη μαλιστα.Ας περιμενουμε και τον F.R.C ος γνωριζει καλα την βιβλιογραφιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EL04
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2008, 17:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EL04  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ LUSIPAN ΣΕ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΗΣΜΑ.ΩΡΑΙΑ ΑΡΑ ΘΑ
ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΔΥΜΟΙ.ΘΑ ΧΑΡΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΕΡΟΥ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ
O F.R.C. ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΟΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΚΟΜΑ

EL04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gurdjieff
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2008, 20:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gurdjieff  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε elo4
αν θες καλά βιβλία για την Καμπαλά σου προτείνω κάποια με σειρά προτίμησης.
1)η Μυστική Καββάλα-ΝΤΙΟΝ ΦΟΡΤΣΟΥΝ εκδοσεις Ιάμβλιχος
2)η Τεχνη της Καμπαλά-ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΩΥΧΛΙΝ εκδοσεις Πύρινος Κόσμος
3)καμπαλά-ΠΑΠΥΣ εκδόσεις πύρινος κόσμος
4)το δέντρο της ζωής-ΙΣΡΑΕΛ ΡΕΓΚΑΡΝΤΙΕ εκδόσεις Ιάμβλιχος(ειναι έκδοση του 2007)
5)Η Βίβλος της δημιουργίας/Σεφέρ Γετζιρά εκδόσεις Ιάμβλιχος.ουσιαστικά αυτό το βιβλίο είναι ο κορμός της καμπαλά.παλαιότατο κείμενο που χρονολογείται πριν τον δέκατο αιώνα μ.Χ.αν δεν το κατατάσσω πρώτο στην λίστα οφείλεται στο ότι είναι κάπως δυσνόητο(κάτι αντίστοιχο με την Αποκάλυψη)
6)Το βιβλίο της λαμπρότητας-ΕΛΙΦΑΣ ΛΕΒΙ περιέχει αποσπάσματα από το Ζοχάρ και ανάλυσης αυτών από την σκοπιά του μεγάλου αυτού γάλλου αποκρυφιστή.
τωρα αν οι γνώσεις σου στην Καμπαλά είναι μηδαμινές καλύτερα να αρχίσεις με το βιβλιο του ΓΟΥΕΣΤΚΟΤ-εισαγωγη στην καbbalah εκδοσεις πυρινος κοσμος

www.excoco.nl/images/enneagram.gifΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2008, 12:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους δυστυχως το Μυστικη Καμπαλα της Φορτσιουν εχει εξαντληθει απο τις εκδοσεις Ιαμβλιχος το εψαχνα και εγω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EL04
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2008, 18:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EL04  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.ΕΚΑΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ 13 ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ
ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΦΙΛΕ LUSIPAN KAI GURDJIEFF
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ F.R.C.ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ KIA ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

EL04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2008, 22:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
ELO4 βιβλία για την Καμπαλλά υπάρχουν πολλά.Σου προτείνω και εγώ μερικά από αυτά που πρότεινε και ο Gurdjieff όπως τα
1.Η Μυστική Καββάλα-ΝΤΙΟΝ ΦΟΡΤΣΟΥΝ
2.Η Τεχνη της Καμπαλά-ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΩΥΧΛΙΝ
όμως για τώρα δε θα σου πρότεινα να διαβάσεις Παπύς.Είναι αρκετά περίπλοκος και δε θα σε βοηθήσει.
Υπάρχουν και καλά βιβλία στην αγγλική όπως το "Kabbalah for wealth and wellness" του Mark Stavish εκδόσεις Llewellyn και το "Kabbalistic Handbook for the practicing Magician του Joseph Lisiewski εκδόσεις New Falcon τα οποία περιέχουν πρακτικές εφαρμογές της Καμπαλλά.

Η Καμπαλλά είναι πολύ περίπλοκο σύστημα και θέλει χρόνο για να γίνει μερικώς έστω κατανοητό...πόσο μάλλον εφαρμόσιμο.

Πάντως για αρχή διάβασε το βιβλίο της Φόρτσουν "Η Μυστική Καμπάλλα". Είναι πολύ κατατοπιστικό και αποτελεί μια πολύ καλή αρχή.Δυστυχώς όπως σου είπε ο lousipan έχει εξαντληθεί αλλά αξίζει να ψάξεις μήπως και βρεις κάτι.

Ένα άλλο πολύ καλό βιβλίο για την πρακτική Καμπαλλά και συγκεκρημένα για την Ταλισμανική Μαγεία είναι το "Τάλισμαν" του Ισραέλ Ρεγκάρντιε το οποίο κυκλοφορεί στα ελληνικά.Σε κάποιο προηγούμενο Post μου αναφέρω τις εκδόσεις.

Το Σεφέρ Γεντζιρά(Η Βίβλος της Δημιουργίας) διάβασέ το αφού έχεις διαβάσει κάποιο σύγχρονο εισαγωγικό βιβλίο στην Καμπαλλά γιατί αλλιώς δε θα καταλάβεις πολλά.
Το Ζοχάρ(Το βιβλίο της Λαμπρότητας) είναι τεράστιο και αποτελείται από πολλούς τόμους.Προς το παρόν δεν υπάρχει λόγος να το αγοράσεις. Αξίζει μόνο να αγοράσεις βιβλία που σχολιάζουν διάφορα εδάφιά του μεταξύ αυτών το "Zohar The Book of Splendor.Basic Readings from the Kabbalah" του Gershom Scholem εκδόσεις Schocken Books.Αν ξέρεις αγγλικά διάβασε αρκετά βιβλία του Gershom Scholem ο οποίος θεωρείται "αφθεντία" στο θέμα.

Το "Ο Μαγικός Ναός" των εκδόσεων δίδυμοι μην το πάρεις κατά τη γνώμη μου.Δεν προσφέρει τίποτα.Γενικά οι εκόσεις δίδυμοι έχουν μεταφράσει πολλά βιβλία στα ελληνικά αλλά θα χαρακτήριζα τη δουλειά τους επιπόλαιη και ως εκ τούτου επικίνδυνη...όχι τόσο επειδή δεν θα έχουν μεταφράσει κάτι σωστά(που κι αυτό θέλει πάντα έρευνα) όσο για το ότι δε φροντίζουν να σε κατατοπίσουν σχετικά με αυτό που διαβάζεις.Αν δηλαδή είναι έργο άξιο έρευνας ή αποτελεί ένα συνοθήλευμα παλαιότερων κειμένων κτλ.Επίσης έχουν μεταφράσει από πολύ καλά βιβλία μέχρι "τσαρλατάνικα" και δε φροντίζουν πάντα να σε κάνουν να ξεχωρίσεις το ένα από το άλλο.

Αν πάρεις το "Ο Μάγος ή Ουράνιος Ερευνητής" να ξέρεις ότι πρόκειται για μια (πολύ κακή) αντιγραφή του κλασσικού έργου του Κορνίλιου Αγρίππα "Τhe three books of occult philosophy" όμως αξίζει να το διαβάσεις ώστε να έρθεις σε επαφή για πρώτη φορά με αυτό το κλασσικό έργο.Αργότερα αγόρασε το "Τhe three books of occult philosophy" καθώς και το "The fourth book of occult philosophy".

Όσο για τα γερμανικά το μόνο που ξέρω είναι ότι μπορείς,αφού ξέρεις τη γλώσσα,να αγοράσεις το πρωτότυπο κείμενο του "Το μαγικό Τυπικό του Αβραμέλεν".Είσαι τυχερός που μπορείς να μελετήσεις ένα τέτοιο κείμενο στη γλώσσα που γράφτηκε.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy