ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 15:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
αυτον τον ηχο ακουσα και απαντησα φιλε μου.
παντως αν βαλεις στην ακρη τους ηχους και διαβασεις για τον tesla σε αυτη την ιστοσελιδα θα δεις ενδιαφεροντα πραγματα δεν ξερω αν εχεις υποψην σου τον tesla αν οχι μια μικρη ερευνα στο διαδυκτιο θα σε ανταμοιψει μιας και θα διαβασεις για τον ανθρωπο που λεγεται οτι ανακαλυψε τον ασυρματο ηλεκτρισμο οπως επισης το εναλασομενο ρευμα αυτο δηλαδη που χρησιμοποιουμε ολοι μας και αλλα μυστηρια πραγματα.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 19:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist
Φιλε Endorama μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ.(αν κατάλαβες sorry για το πρηξημο)ΔΕν εννοουσα τον ήχο που άκουγα στην Παρνηθα αλλα αυτόν στην Πεντέλη.
Στην Ηλιούπολη που μένω έχει Πηλωνες Υπερυψηλής τασης και ξέρω τον θορυβο για τον οποιο μιλας εσυ.
Ο ήχος από την Πεντέλη ήταν πιο βαθύς και πιο μπάσσος.Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.
Και ελπίζω να μην σας πιέζω και να μην με βαρεθείτε!!!


From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nationsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 19:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Κάτι άσχετο προς την Πεντέλη αλλά ίσως σχετικό προς το θέμα γενικότερα... βρήκα ένα βιογραφικό σημείωμα ενός δικού μας καθηγητή (δεν το βάζω επειδή είναι προσωπικό δεδομένο) αλλά με ξάφνιασε μια μελέτη που έκανε στο πανεπιστήμιο ως φοιτητής με την οποία πήρε και το δίπλωμα του...

Diploma thesis on the "Study of the local gravity anomaly in the area of Thessalia"

Κουφό; Ασχετο;
Το link το έχω για όποιον ενδιαφέρεται.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 01:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
"Alchemist, εγώ κοντράρω εδώ τον ntavelis666 κ΄εγώ δεν είμαι ο Iranon!!!"

Φίλε Κακάο, δεν νομίζω να έχει κανείς την όρεξη να διαβάζει εδώ την όποια "κόντρα" σου μαζί μου. Αν θές να με "κοντράρεις" μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις ένα τόπικ που να λέγεται "Βρίστε, θάψτε τον Νταβέλη666" και να βγάλεις εκεί το άχτι σου. Μηδαμινά με ενδιαφέρει. Όταν όμως έχεις μια άποψη για κάτι ή κάποιον, οφείλεις να εξηγείς στους άλλους τους λόγους, ώστε να στηρίξεις την άποψη σου αυτή, πράγμα βεβαίως που ουδέποτε έκανες παρά τις κατά καιρούς παρακλείσεις μου. Τρανό παράδειγμα θρασυδειλίας.
Αλήθεια όταν τονίζεις οτι ΕΣΥ κοντράρεις εμένα, θεωρείς πως είναι κάτι που σε τιμά ; Φαίνεσαι λές και είσαι περήφανος για αυτό. Είσαι ;
Γιατί κραυγάζεις οτι δεν είσαι ο Iranon ;
Φιλικά
Νταβέλης666 - Το Μέγα Θηρίον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 03:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
φιλε Alchemist εγω σχολιασα τον ηχο που ακουσα αλλα απο οτι φαινεται μπλεξαμε τα μπουτια μας οπως και να εχει ομως ο συγκεκριμενος ηχος διαφερει ποτε μπορει να ειναι πιο μπασος και ποτε πιο πριμος αναλογα με την υγρασια και φυσικα παιζει ρολο και η τοποθεσια

παντως οσο και να μπλεξαμε τα μπουτια μας το σιγουρο ειναι ενα (κατα την ταπεινοτατη γνωμη μου παντα) εχουμε να κανουμε με υψηλη ταση

τωρα θα μου πεις τι την θελουν την υψηλη στην πεντελη δεν ξερω φιλε μου μακαρι να ηξερα πασχω και εγω απο την ανιατη ασθενεια των απλων ανθρωπων που ειναι και η συντριπτικη πλειοψηφια αυτου του κακομοιρου πλανητη "δεν εχω απαντησεις μονο γιατι εχω"


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 06:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist
Εγώ φίλε endorama αυτό που ξέρω είναι ότι πέρα από καθε ιστορία που ακούγεται για την Πεντέλη και τα φαινόμενα της,πέρα από οτιδήποτε λεγεται σε αυτο το forum η Πεντέλη εχει κάτι που και ένας ανόητος θα ενιωθε να τον τραβάει.Δεν είναι θέμα φυσικης ομορφιάς ούτε θέμα τοπίου και θέας ή κατι τετοιο ανουσιο μπροστα στην μαγεια της.Ειναι ενα συναίσθημα που παρ'οτι εχω βρεθει μόνο σε ελάχιστους δρόμους της και ούτε καν έχω κατεβει απο το ατυοκίνητό μου με κάνει να χρειαζομαι να βρίσκομαι εκει συνεχεια σαν να πρεπει να παρω τη δοση μου!!!Δεν ξέρω από που πηγάζει αυτό το συναίσθημα αλλα πιστευω ότι ανακαλύπτοντας την πηγη της ενέργειας που σε διαρρεει βρισκομενος στην Πεντελη έχεις ανακαλύψει την ψυχή του βουνου και των παραδοσεων του,των παραδόξων του και της βαθιάς του γνώσης.Αερολογίες τα λόγια μου θα πεις αφου είναι γραμμενα απο καποιον που το μονο που ξέρει για την Πεντέλη είναι το που βρισκεται,οτι κάπου έχει μια περιεργη σπηλια και οτι όταν οδηγας βραδυ στην Πεντελη ειναι πολυ όμορφα ειδικα με την κοπέλα σου.Ομως αυτο που ξερω φίλε endorama είναι ότι αυτο που καθομαι και κανω τωρα δεν το εχω ξανακανει ποτε στη ζωή μου.Κατι πιστευω πως με ωθει και ισχυροτατα μαλιστα στο να ψαξω να βρω την αλήθεια που κρυβεται πισω απο ενα μυστηριο οπως αυτο της Πεντελης.Και θέλω να πιστεύω πως ίσως αργότερα ίσως γρηγορα (μακάρι όχι ποτε)κατι θα βρω που θα με κανει να καταλάβω τι συμβαίνει στην Πεντέλη ή τουλαχιστον θα είναι ακόμα ένα μικρό μονοπατει για την πορεία αλλων.Και προφανώς δεν μιλάω για το αυτοκινητο που ανεβαινει την ανηφόρα.

Ειναι εξαιρετικά ευχαριστο να μοιράζομαι τις ηλίθιες σκέψεις μου (για τους περισσοτερους) με εσάς.Βρήκα κάποιον να τα λέω χώρις να φοβάμαι την απόρριψη.

Καλο βραδυ σε όλους!!

Alchemist

From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nationsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 01:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
σημερα το απογευμα καθως ανεβαινα στην παρνηθα κοιταζα απεναντι την πεντελη και η κορυφη της ισα που ειχε κρυφτει στα συννεφα και απο ενα ανοιγμα στα συννεφα περνουσαν οι ακτινες του ηλιου οι οποιες σχηματιζαν ενα τεραστιο τριγωνο (οχι κατι που εμοιαζε με τριγωνο αλλα ενα κανονικοτατο τριγωνο) του οποιου η κορυφη ηταν ηταν στην κορυφη του βουνου ηταν τελειο αυτο που εβλεπα φαινοταν τριγωνικη η πεντελη και μεσα σε αυτο το τριγωνο αλλο ενα φωτεινο τριγωνο καθαρη μαγεια

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 19:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Kαι κάτι για την ΠENTEΛH που ανεφέρθη σε άλλο topic (για τον αγαπητό Ntavelis666) :
ΠENTEΛH = Π + EN + TEΛOΣ = H Πύλη του Tέλους

Π = Πύλη
E = Eίναι (δύο πύλες εισόδου)
N = Δια Nόηση
T = Tρόμος προς το (τέλος)
E = Eντός
Λ = Λόφου
H = Ήχος

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 18:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist
Ξέρει κάποιος τί ακριβώς στέγάζουν οι εκγαταστάσεις στην θέση ΚΑραούλι στον δρόμο για Νέα Μάκρη?

Κακαο σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες σου.Θα το ψάξω όσο μπορώ!

Φιλικά Alchemist

"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 22:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητοί φίλοι-ες,

Επειδή συνεχώς αναμοχλεύεται το θέμα "Βάση Ν.Μάκρης",θα ήθελα να σας
ενημερώσω ότι το συγκεκριμένο έχει κλείσει ενεπιστρεπτί.Έτυχε να βρί-
σκομαι σαν τεχνικός τηλεπικοινωνιών στην πλήρη αποξύλωση της συγκε-
κριμένης βάσης.Τώρα όσο γι'αυτό που ρωτά ο αγαπητός φίλος για τις
αποθήκες στην θέση Καραούλι,θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή ότι στην
συγκεκριμένη περιοχή βρισκόταν και δικό μας στρατόπεδο.Φυσικά ΔΕΝ γνω-
ρίζω αν στις εν λόγω αποθήκες φυλάσσεται κάτι.Μπορούμε όμως να μάθου-
με.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 00:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητέ Alchemist,
1ον : ΔΕΝ κάνεις ηλίθιες σκέψεις.
2ον : Αυτός ο ήχος που άκουσες, οτιδήποτε άλλο ήταν, εκτός απο πυλώνες της ΔΕΗ. Δεν υπάρχουν τέτοιοι στην περιοχή που βρισκόσουν. Δυστηχώς δεν είμαι σε θέση να σου πώ τι μπορεί να ήταν αυτό. Δεν ξέρω. Με συγχωρείς.
3ον : Το Καραούλι, έχει και αυτό μεγάλο μερίδιο στις παραδοξότητες της Πεντέλης. Έχω καταγράψει αρκετά φαινόμενα της εν λόγω περιοχής.
4ον : Αυτά που νιώθεις για το Βουνό, κάθε άλλο παρά βλακείες είναι. Είναι
Α-ΛΗ-ΘΙ-ΝΟ-ΤΑ-ΤΟ αυτό που νιώθεις εκεί, και για να σου συμβαίνει σε τόσο έντονο βαθμό, πάει να πεί οτι είσαι κατά κάποιο τρόπο "δεμένος" με τον Ιερό αυτόν Τόπο και δεν το'χεις καταλάβει ακόμα. ΞΥΠΝΑ !!! Άρχισε να πηγαίνεις όσο πιο τακτικά μπορείς.
5ον : Οι εγκαταστάσεις για τις οποίες αναρωτιέσαι, είναι τμήμα της ΔΕΠΑ ( Δημόσια Επιχείρηση Παραγωγής Αερίου )

Φίλε μου Πέτρο, ώστε έτσι λοιπόν !! Υπήρχε παλιά εκεί στρατόπεδο. Έλεγα και'γώ, τι διάολο θέλουν εκεί οι δύο στρατιωτικές αποθήκες...φυσικά ολόαδειες και κατεστραμμένες. Μην περιμένετε δηλαδή να βρείτε τίποτα εκεί πέρα.

Φιλικά και με εκτίμηση
Nταβέλης 666

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 01:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
δεν ξερω αν περνανε απο εκει πυλωνες αλλα απο την στιγμη που το βεβαιωνεις εσυ φιλε μου εγω απλα θα συμφωνησω μαζι σου δεν εχω την εμπειρια και της γνωσεις σου γυρω την πεντελη εγω ειμαι παρνηθαικος ομως ο ηχος προκαλειται απο τα καλωδια και οχι απο τους πυλωνες δηλαδη απο καπου περναει υψηλη ταση (κατα την γνωμη μου παντα) τωρα βεβαια θα μπουν πολλα ερωτηματα οπως καλωδια χωρις κολωνες? και αορατα καλωδια?

μπορει και να μην ειναι καλωδια αλλα καποια εγκατασταση της δεη δεν ξερω ειλικρινα τι αλλο θα μπορουσε να προκαλει αυτον τον ηχο μπορει να ειναι το ιδιο με αυτο που μας τραβαει σαν μαγνητης στην πεντελη και την παρνηθα και αυτη η ονειρικη κατασταση στην οποια πεφτω πολλες φορες οποτε ανεβαινω βεβαια αν ξεραμε γιατι προκαλουνται διαφορα φαινομενα και καταστασεις σε αυτα τα βουνα ισως να επαυαν να ειναι μαγικα

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 08:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Φίλοι καλημέρα

Σήμερα το πρωί σε κάποια εκπομπή είχε κάποιο ρεπορτάζ για την Πεντέλη και συγκεκριμένα για εργασίες που γίνονται σε κάποιο εκκλησάκι που είχε κεραίες κινητής τηλεφωνίας. Aπλώς το αναφέρω

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 09:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Διαβάστε οπωσδήποτε, όσοι ενδιαφέρεστε για την σπηλιά του Νταβέλη...

Το Esoterica.gr, ΞΑΝΑ στη Τηλεόραση (Alpha T.V)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 13:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Φίλε Τhoth, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Ένα πράγμα μόνο με προβληματίζει. Αν αυτό το βίντεο προβληθεί μέσα απο την τηλεόραση, είμαι 1000% σίγουρος οτι θα ξαναδούμε για μια ακόμα φορά ορδές περίεργων επισκεπτών και "καταξιωμένων ερευνητών" να επισκέπτονται το Σπήλαιο που το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι να το βλάψουν όπως πάντα κάνοντας θόρυβο, γεμίζοντας τον τόπο κάμερες και παντώς είδους μηχανήματα, πετώντας σκουπίδια, κλέβοντας όμορφες πέτρες, γράφοντας τα ονόματα τους στα βράχια κ.ο.κ. Θα γίνει πάλι φασαρία και φυσικά, το θύμα πάλι, δεν είναι άλλο απο την ίδια την άμοιρη Σπηλιά. Τέλοσπάντων, εύχομαι να μην γίνει κάτι τέτοιο. Άραγε που να΄ναι κρυμμένη η Αθηνά για να προστατεύσει το ταλαιπωρημένο της Βουνό, το καύχημα της, την Πεντέλη ;
Θεέ μου τι μοίρα επιφύλασσες για αυτό τον Τόπο ! 'Αξιζε αυτό το Σπήλαιο να καταντήσει έτσι ;
Α, ρε Μπαλάνο εσύ "φταίς" για όλα. Αν δεν έβγαζες τότε στη φόρα τις έρευνες σου, τώρα κανείς δεν θα ήξερε τίποτα και η Σπηλιά θα παρέμενε γαλήνια όπως παρέμεινε για τόσες χιλιάδες χρόνια. Που να το φανταστείς όμως...κανείς δεν το φανταζόταν. Απο ένα ανθρώπινο "λάθος" η Σπηλιά έχει υποστεί τα ακατανόμαστα. Πάλι καλά, μέρη σαν τη Σπηλιά υπάρχουν παντού στο Βουνό και ευτηχώς που δεν τα γνωρίζει ο κόσμος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 14:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω βρε παιδιά... τί σχέση μπορεί να έχει η σπηλιά του Νταβέλη με τα "φαντάσματα" που είναι το θέμα της εκπομπής;

Δεν έχω δει το βίντεο βέβαια, αλλά είστε σίγουροι ότι δεν μιλάμε για δύο άσχετα πράγματα;

Καλά δεν το συζητώ θα την παρακολουθήσω την εκπομπή με μεγάλο ενδιάφερον, απλώς λέω μήπως τελικά μπλέκονται περίεργα τα πράγματα... και έχουμε εκτός των άλλων και κυνηγούς φαντασμάτων στην Πεντέλη!

Μήπως εγώ είμαι εκτός θέματος;! lol

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 18:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Χθές ήταν μια απο τις ωραιότερες μέρες μου στο Βουνό. Βρέθηκα έκπληκτος μπροστά σε ένα θηριώδη καταρράκτη ύψους 20 μέτρων ενώ τριγύρω υπήρχε αρχαίο δάσος απο πλατάνια.(τουλάχιστον 2.000 ετών) Οι κορμοί ορισμένων δέντρων ήταν τόσο μεγάλοι που χρειάζονταν τουλάχιστον πέντε άτομα για να μπορέσουν να τον αγκαλιάσουν. Το πράσινο ασφυκτικό, αποπνικτηκό, ενώ το νερό είχε τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Αφού έκανα και μια βουτιά στα παγωμένα νερά του καταρράκτη και αφού τον ευχαρίστησα, πήρα σιγά σιγά το δρόμο της επιστροφής. Ο αέρας υπέροχος, γλυκός, ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ. Τέτοιο αέρα, δεν έχω συναντήσει ούτε στον Παρνασσό. Μια εκπληκτική δροσιά που έκανε την πεζοπορεία ιδιαιτέρως ευχάριστη. Την μελωδία του αέρα συμπλήρωναν τα τρεχούμενα νερά και τα καμπανάκια απο τα μυριάδες πρόβατα που έβοσκαν σε μια μακρινή πλαγιά. Παντού γύρω μου, βουνά και λόφοι, ούτε ένα σπίτι παρά ελάχιστες μικρές καλύβες βοσκών. Είχα την εντύπωση οτι ήμουν σε άλλο πλανήτη κυριολεκτικά, σε κάποια άλλη διάσταση, στα Ηλύσια Πεδία ίσως. Τόσο εξωπραγματικά ήταν. Τέτοιες εικόνες έχω συναντήσει και σε άλλα βουνά, όμως κανένα βουνό δεν στάθηκε δυνατό να με κάνει να τρέμω και να δακρύζω απο το δέος.
Καθώς προχωρούσα σε ένα στενό μονοπάτι, άρχισα ξαφνικά και χωρίς λόγο να νιώθω μια περίεργη και "θερμή" χαλάρωση. Λέω "μπά, δεν είναι τίποτα, απλά "τα'χω παίξει" απο αυτό που βλέπουν τα μάτια μου τόση ώρα". Σε κάποια στιγμή περνάω απο ένα σημείο απ'όπου ανέβλυζε νερό. Ακριβώς δίπλα στο μονοπάτι. Ακολούθησα το ρυάκι για να δώ απο πού πηγάζει και δεν βρήκα κάποιο άνοιγμα. Έβγαινε μέσα απο το χώμα. Εκείνη τη στιγμή και στο σημείο ακριβώς όπου πήγαζε το νερό, άκουγα ένα περίεργο ήχο. Φανταστήτε οτι ακούτε άνεμο μέσα απο ασύρματο αλλά λίγο πιο μπάσο. Σα βουητό. Δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής. Μου'ναι λίγο δύσκολο να περιγράψω ακριβώς τον ήχο. Δεν έδωσα σημασία. "Τι πιο λογικό" είπα στον εαυτό μου, "απο ένα αεροπλάνο που περνάει". Αεροπλάνο όμως δεν περνούσε. Τι άλλο μπορούσε να είναι; Δεν έκατσα να σκεφτώ και έφυγα. Όταν όμως έφυγα, ο ήχος σώπασε αυτομάτως. Παραξενεύτηκα. Γύρισα πάλι πίσω στο σημείο που ανέβλυζε το νερό. Ο ήχος ακούστηκε πάλι! Απομακρύνομαι και ο ήχος ξανασταματά !! Πηγαινοερχόμουν σαν ηλίθιος συνέχεια σε μια ακτίνα πέντε μέτρων για να πείσω τον εαυτό μου οτι δεν ήμουν τρελός. Εν τέλει, διαπίστωσα οτι ο ήχος αυτός δεν προέρχεται ούτε απο καλώδια της ΔΕΗ, ούτε απο αεροπλάνο, αλλά ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ. Πήγαινα και ερχόμουν στο μονοπάτι και πράγματι όταν απομακρυνόμουν ο ήχος σώπαινε και όταν έφτανα στο σημείο, ο ήχος ακουγόταν μια χαρά και αρκετά δυνατά θα έλεγα. Όσο πλησίαζα το αυτί μου στο χώμα, τόσο ο ήχος ήταν εντονότερος. Δεν είχα πλέον καμία αμφιβολία για την υπόγεια προέλευση του. Ο ήχος ερχόταν ΑΚΡΙΒΩΣ απο εκεί που πήγαζε το νερό. Δεν ξέρω για το τι γίνεται εκεί κάτω, αν γίνεται, πάντως σας διαβεβαιώνω οτι αυτός ο ήχος δεν προερχόταν απο την επιφάνεια.
Σκέφτομαι μήπως αυτό που άκουσε ο Φίλος Alchemist, σχετίζεται με αυτό που άκουσα εγώ, αν και η περιοχή όπου βρισκόμουν, δεν είχε καμία σχέση με εκείνη που είχε βρεθεί ο Alchemist. Τι μπορεί να είναι ; ; ;

Νταβέλης666
Το Μέγα Θηρίον

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ,ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ,Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 14:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Πολυθρύλητη Πεντέλη
με τα πυκνά τα δάση σου
και τα καθάρια νερά σου,
που κτίσθηκαν μέγαρα και Παρθενώνας
με τα υπέροχα τα μάρμαρα σου.

Στο ζωογόνο αέρα σου
βρίσκαμε την υγειά μας
κι η αρχοντιά κι οι θρύλοι σου
ζεσταίναν την καρδιά μας.

Τώρα, Πεντέλη δύστηχη,
θρηνείς τα καύματα σου,
και τη χαμένη σου ομορφιά
μέσα στα χαλάσματα σου.

Εμείς όμως, που το νιώθουμε
πως ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ,
Πεντέλη σε νοιαζόμαστε
και όλοι σου ορκιζόμαστε,
πως θα σου ξαναδώσουμε
τα κάλλη τα παλιά σου.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 14:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
"Όταν γράφεις για την Πεντέλη, είναι σα να γράφεις για τον κόσμο όλο."
Τιμόθεος Κιλίφης

"...το φώς, το μάγον φώς του αττικού ηλίου και του αττικού φεγγαριού...κάνουν τα πάντα στο Πεντελικό Βουνό, μια σιωπηλή ασημένια μαγεία, καθηδύνουσα και ονειροποιούσα τα πάντα."
Ιωάννης Δεμέστιχας (Ναύαρχος)

"...Στις δύσεις του ηλίου η Πεντέλη φαίνεται σαν να είναι τυλιγμένη σε πορφύρα..."
Richard Voss (Γερμανός συγγραφέας)

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nick67
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 14:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nick67
klllkhhgugkklhll
KALHSPERA SE OLON TON KOSMO TOU SITE.
EIMAI O NIKOS KAI EIMAI ENA NEO MELOS THS PAREAS SAS AN GINOME BEBAIA APODEKTOS).EPEIDH MOY ARESEI NA PIGENW KAI EGW STH SPHLEIA TOU NTABELH KAI GENIKOS MOU ARESOUN TA PARAXENA - PERIERGA THEMATA THA HTHELA NA MATHO POTE EXETE SKOPO NA PATE STHN SPHLEIA MPAS KAI VRETHO KAI EGW KONTA SAS .EXW SKOPO NA PAW ME ENAN FILO MOU THN KYRIAKH 21/09/03 TO PRWI MIA VOLTOULA.THA HTHELA AN XEREI KANEIS APO ESAS POU EINAI MIA ALLOI SPHLEIA OPOY KRIBETE APO TA KLADIA ENOS DENDROU KATHOS EPEISIS KAI POU EINAI TO EKLLEISAKI TON AG.ASWMATON.FILIKA NIKOS.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 15:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
Καλησπέρα στα καλητερα παιδια του δυαδικτιου. Υποχρεώσεις με εκαναν να μεινω πίσω απο την παρέα σας. Παντως τωρα επιστρεφω δυναμικά. Σιδεροκέφαλοι όλοι οι νέοι σνφορουμίστες. Σιγα Σιγα θα κατακτήσουμε τον κόσμο και θα τον κάνουμε καλύτερο, ιδανικό, μην σταματάτε να ψαχνετε και να ανακαλύπτετε, η γνωση σας χρειάζεται. Την Κυριακή που μας πέρασε ανεβηκα στην Πεντελη και ενοιωθα οτι κάτι είχε αλλαξει τι ομως δεν μπορουσα να καταλάβω απλα ενοιωθα κατι να έχει αλλαξει. Τα εργα συνέχίζονται για την αναστήλωση του ναού. Αυτου που με χαροποιησε στο ξερό τοπίο ήταν οτι αναμεσα στα λίγα πευκα πάνω απο τα λατομεία έχουν φυτρώσει κυκλαμινα. Αν ψαξετε λίγο θα τα βρείτε μην τα κοψετε ομως γιατι είναι ενα δείγμα ακομα οτι η φύση δεν νικήθηκε στο αγαπημένο μας βουνό. Και εκτος απο τα παραξενα υπαρχουν και τα φυσικά φαινομενα που αξίζει κανείς να παρατηρεί και να ανακαλύπτει.

Φιλικα ο τυφλος οδηγος και φύλακας της γνώσης

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......

Edited by - BLIND GUARDIAN on 19/09/2003 15:39:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nick67
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 20:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nick67
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
FILTATE NTAVELI THA MOU APANTISEIS KAI SE EMENA POU EIMAI GEMATOS APOREIES KAI DIPSA GIA NA MATHO PERISOTERA SE PARAKALW ?
KALO THA HTAN NA YPARXEI KAI CHAT STO SITE ALLA DUSTIXOS DEN YPARXH GIA NA XEREIS KAI POIOS EINAI ON LINE.
FILIKA NIKOS.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elrod13
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 20:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elrod13
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟΜΕΝΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 23:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Καλησπέρα σας Αγαπητοί Φίλοι.
Εμφανίζεται κατά καιρούς στην Πεντέλη, το φάσμα μιάς γυναίκας που φοράει λευκά πέπλα και περιφέρεται σε απόκρημνες ερημικές περιοχές, μέσα σε δάση και χαράδρες.
Ο Μαγγίνας, ο βοσκός, έλεγε οτι έχει δεί πολλές φορές αυτή τη γυναίκα, και πίστευε οτι ήταν κάποια τρελή γριά απο την Κηφισιά που πήγαινε τις νύχτες πάνω στο Βουνό.
Άλλοι λένε οτι πρόκειται για φάντασμα, μιάς και εμφανίζεται και εξαφανίζεται στο πουθενά και μάλιστα την έχουν δεί να περπατάει με ιδιαίτερη ευκολία σε σημεία, που είναι αρκετά δύσκολο να περπατήσει κάποιος.
Μάρτυρας του φαινομένου της Γυναίκας με τα Άσπρα υπήρξε η πασίγνωστη Ελληνίδα ηθοποιός Μάρθα Καραγιάννη. Η παρακάτω μαρυρία, προέρχεται απο μια συνέντευξη που έδωσε προ ετών η εν λόγω ηθοποιός, στο περιοδικό Penthhouse.

PENTHOUSE : Εσύ έχεις παράξενες εμπειρίες ;

ΜΑΡΘΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ : Είδα ένα...φάντασμα ! Ήμουν μ'ένα φίλο μου, γεωλόγο, που δούλευε στο Υπουργείο Πολιτισμού. Ένα βράδυ, πήγαμε βόλτα στην Πεντέλη. Εκεί που λένε οτι τα αυτοκίνητα κινούνται αντίθετα απ'το νόμο της βαρύτητας. Εμείς δεν διαπιστώσαμε τίποτα τέτοιο και σχολιάσαμε αυτές τις ανόητες φήμες του είδους. Και ξαφνικά, βλέπουμε μια γυναίκα, με ολόασπρο φόρεμα, ολομόναχη, να κατεβαίνει απο το βουνό. Βάδιζε πρός το μέρος μας, κι'εμείς, για αρκετά λεπτά την κοιτάγαμε κι απορούσαμε τι ήθελε εκεί μόνη της, τέτοια ώρα. Ρίξαμε τα φώτα του αυτοκινήτου επάνω της και...ήταν άφαντη ! Τα χάσαμε..."Τι είδες Μάρθα ; " με ρώτησε ο φίλος μου. "Τι είδες Στέργιο"; ρώτησα κι εγώ έκπληκτη. Μέχρι τις 7 το πρωϊ, έξω απο την πόρτα του σπιτιού μου, προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε το μυστήριο. Την επομένη μέρα, ο Στέργιος διηγήθηκε στους φίλους του στο Υπουργείο Πολιτισμού, τι είχε συμβεί. Κι επειδή, βέβαια τον θεωρούσαν σοβαρό άνθρωπο, πήγαν μαζί του, μέρα μεσημέρι στην Πεντέλη, να κοιτάξουν. Και ξέρεις τι βρήκαν ; Αριστερά απο το σημείο που είχαμε παρκάρει εμείς το αυτοκίνητο ήταν γκρεμός. Δεξιά, ένα χωμάτινο κράσπεδο 4 μέτρων. Και στη μέση, το αμάξι μας. Απο πού, λοιπόν έφυγε αυτή η γυναίκα ; Απο τότε, ο Στέργιος και εγώ, μιλάμε για το "φαντασμάκι" μας. Ξέρω πως άλλοι θα πιστέψουν και άλλοι όχι. Δεν πειράζει...Έτσι είναι η ζωή...Και δεν θα την έλεγα ποτέ αν ήμουν μόνη. Θα πίστευαν οτι έπαθα παράκρουση. Είμασταν όμως, δύο άνθρωποι που σχολιάζαμε, βλέποντας για πέντε λεπτά μια γυναίκα, τι μπορεί να γυρεύει στο βουνό στις τρείς τη νύχτα..."

Μπορώ μετά βεβαιότητος να σας πώ, οτι η "Γυναίκα με τα Άσπρα" δεν είναι μύθος, είναι κάτι το οποίο υφίσταται και το έχω ακούσει και απο άλλους. Ακόμα και για αυτή την πληροφορία, οφείλω πολλά στη μητέρα φίλου μου που ζεί στην Πεντέλη απο τις αρχές του 50'. Η κ. Ευαγγελία, μου είπε οτι είχε ακούσει και αυτή για το φάντασμα και γνώριζε αρκετούς που το είχαν δεί. Ένας απο αυτούς ήταν ο ένας της γιός, ο οποίος ένα βράδυ που είχε πάει στο Βουνό με το αυτοκίνητο του, είδε ξαφνικά να κατεβαίνει απο μια πλαγιά μια ασπροφορεμένη γυναίκα. Εκείνος νόμισε οτι μάλλον, ήταν κάποια κοπέλα που ήταν εκεί με το φίλο της, και για κάποιο λόγο τσακώθηκαν και θέλησε να κάνει μια βόλτα εκεί γύρω μόνη της. Αυτή την εντύπωση είχε μέχρι που ο αδελφός του, ( και φίλος μου ) τον πληροφόρησε για τη φήμη οτι στην Πεντέλη κυκλοφορεί το φάντασμα μιάς λευκοντυμένης γυναίκας. Εκείνος "πάγωσε" και απορούσε, πώς εκείνη τη στιγμή που την είδε, δεν του έκανε τίποτα εντύπωση, ούτε το ντύσιμο της, ούτε η σχετική ευκολία με την οποία κατέβαινε το Βουνό.

Φίλε Νίκο, καλωσόρισες ! Ψάξε και λίγο βρέ αδελφέ ! Αυτή είναι η Μαγεία της Αναζήτησης. !! Σκέψου πως θα ένιωθες αν οι απαντήσεις στις απορίες σου έρχονταν σερβιρισμένες και σκέψου την μέγιστη ηθική ικανοποίηση στο να βρείς τις απαντήσεις εσύ ο ίδιος.
Η Σπηλιά που αναφέρεις, είναι το περίφημο Νυμφαίο.
Σχετικά με την ερώτηση σου το πότε θα ξαναπάμε στη Σπηλιά : Εγώ Φίλε μου πηγαίνω στην ΠΕΝΤΕΛΗ και όχι αποκλειστικά στη ΣΠΗΛΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ. Θα βρεθώ σίγουρα εκεί πέρα όταν ξαναγίνει ο τόπος χωματερή. Υπάρχουν όμως πολλοί Φίλοι απο'δω που την επισκέπτονται συχνά. Καλή τύχη σου εύχομαι ολόψυχα στις αναζητήσεις σου.

Φίλε Εlrod13, δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Φιλικά και με σεβασμό
Νταβέλης666
Το Μέγα Θηρίον


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nick67
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 11:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nick67
FILE MOY NTAVELH SE EUXARISTW POU APANTISES STO MHNYMA MOU ALLA DEN MOY APOKALIPSES GIA TO EKLEISAKI TWN AG.ASWMATON KAI GIA TO POTE THA VRETHITE PALI STHN SPHLIA.AN THELEIS MPORO NA SOU DWSW KAI TO THLEFWNO MOU OSTE NA TA POUME KAI THLEFWNIKOS.
FILIKA NIKOS.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 00:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Ενω σήμερα ξεκίνησα για μια απλή περιήγηση της σπηλιάς ...επειδή ειχε πολύ κόσμο ...αποφάσισα μαζί με αλλους συνοδοιπόρους μου την εξερεύνηση σε κάποια αλλη περιοχή ...σαφώς πιό ησυχη !!

Ερημική...........

Αν και κουράστικα ....λιγάκι ..ειχα μια πάρα πολύ ομορφη εμπειρία, να νιώσω την απόλυτη ηρεμία ....(εκτός από τον ηχο των σφιγγών που μας περιτριγύριζαν).....η απόλυτη ηρεμία + το δυνατό ανεμο που σφύριζε καθώς περνούσε μέσα από τα πέυκα, εδινε μιά αλλη διάσταση στό χώρο, Υπέροχο και Ιερό ολο το σκηνικό !!!

Φεύγοντας από κει ....ενιωσα τέτοια ενέργεια και αναζωογόνιση πού τωρα αισθάνομαι πιο δυνατή !!!!!

Ευχαριστώ πολύ ............για αυτή την ομορφη εμπειρία !!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Edited by - cat on 22/09/2003 20:34:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nick67
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 11:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nick67
KALHMERA FILOI TOY SITE.EXTHES HMERA KYRIAKH EIXA ANEVH STHN SPILIA TOY NTAVELH KAI ONTOS EIXE ARKETO KOSMO OPOS POLY KALA EIPAI KAI H CAT.KALA PWS DEN VRETHIKAME? MALLON EPIDH DEN GNWRIZOMASTE.EIXA PAEI ME ENAN FILO KAI TA SKYLAKIA MAS DYO YPEROXA ROTWWAILER TESSARON KAI DYO ETON , DIAVASA PIO PANW APO ENAN ALLO FILO TOU SITE OTI EIXE PAEI KAI AYTOS ME TON SKYLO TOU KAI OTI APO THN MESH TOU SPILEOY KAI META DEN KATEVENE ME TIPOTA TO SLYLI.TA DIKA MAS KATEVIKANE XWRIS TIN PARAMIKRH ANTIDRASI KAI MALLISTA TRIGYRISAME SE OLOI THN SPILIA.PWS THN EXOUNE SKAPSI ETSI VRE PAIDIA THN KAKOMOIRA THN SPILIA XALIA EXEI GINH.EPSAXA TRYGIRO MOIPOS VRW KAI THN ALLOI THN OPOIA THN KRYVH TO PEUKO ALLA TIPOTA.XEREI KANEIS POU VRISKETE H ENLOGO SPILIA?
FILIKA NIKOS.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 12:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos
Mε αφορμή παλαιότερης συζήτησης σχετικά με τη μονή Tαώ,θα ήθελα να παραθέσω τα εξής.Διάβασα πρόσφατα σε ένα βιβλίο που έχει εκδωσει η ίδια μονή, μια άποψη σχετικά με τη σφαγή των μοναχών της που πιστεύω ειναι άξια αναφοράς.Σύμφωνα με πολλους παλαιότερους ιστορικούς ,ήταν δεδομένη η κόντρα μεταξύ της μονής πεντέλης και της μονής Tαώ.H μέν πρώτη περηφανευόταν για τον πνευματικό της πλούτο και η δεύτερη για την μεγάλη υλική της περιουσία,κάτι που η πρώτη μονή πάντα εποφθαλμιούσε.Eκτός βέβαια της μεγάλης της υλικής περιουσίας, η μονή Tαώ , ήταν ένα αυτόνομο μοναστήρι που δεν έδινε αναφορά σε καμιά εκκλησιστική αρχή της ευρύτερης περιοχής,αλλά κατευθείαν και μόνο στο πατριάρχη της Kωνσταντινούλης.Aυτά είνai απο όλους κοινά παραδεκτά,αλλά ο ιστορικός Λαδάς, ισχυρίζετε και κάτι άλλο,ότι οι μοναχοί της μονής πεντέλης ήταν οι υπαίτιοι της καταστροφής της και ότι με την καθοδήγησή τους οι τουρκαλβανοί κατά τον ίδιο και όχι οι αλγερινοί, με τη βοήθεια ενός μοναχού μπήκαν στη μονή και τους σφάξαν.Mετα βέβαια τη σφαγή και αφού η μονή ερήμωσε απο όλους εκτός ενός που έλειπε για να κανει την ανάσταση των κολίγων , με ειδικό σιγήλιο όλη η περιουσία και η κυριότητα της μονής περιήλθε στη μονή πεντέλης..πλέον είχε και το μεγαλύτερο πνευματικό πλούτο αλλά και τη μεγαλύτερη περιουσία.H επίσημη εκδοχή των γεγονότων είναι αυτή του ηγουμένου της μονής πεντέλης.Aυτά αναφέροντε όπως είπα παραπάνω σε επίσημη έκδοση της μονής Tαώ.Kάτι άλλο που ανακάλυψα όλος τυχαίως είναι ότι η μονή πεντέλης είχε μεγάλο μερίδιο ευθύνης στα λαυρεωτικά γεγονότα για όσους γνωρίζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nick67
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 14:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nick67
FILH CAT THA HTHELES NA MOU PEIS KAI EMENA POU EINAI H ALLH H SPILIA POU PHGES SE PARAKALW?
FILIKA NIKOS.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 20:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Ενα αρχαίο μονοπάτι ......πολύ ανηφόρα......πολύ κατσάβραχο.......

αλλα δεν θυμάμε και πολλά ...διότι για να ανέβω ειχα σκύψη το κεφάλι και κοίταγα εδαφος ..για να μην κουράζομαι!!!!!

Πάντος αυτό που πήγα εγώ ..δεν ηταν σπηλιά...αλλα τρύπα !!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy