ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 00:21:33  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι μια απελπισμένη προσπάθεια να επαληθεύσουμε ντε και καλά τη Γένεση. Αν πούμε ότι το εγένετο φως είναι το big bang, τα ύδατα είναι το υδρογόνο κτλ κτλ τότε μπορεί να εικάσουμε ότι η Αγία Γραφή πέφτει εν μέρει μέσα αλλά είναι προφανές ότι έχει γίνει ένα αρκετά έντονο "τράβηγμα" των εννοιών και διαστρέβλωση των όρων για να ικανοποιήσουν και το θρησκευτικό κείμενο και την επιστημονική πραγματικότητα. Αυτή η θεώρηση Φράνκενστάιν δεν ξέρω ποιον ακριβώς σκοπό εξυπηρετεί ή γιατί νιώθει καλύτερα ο μέσος Χριστιανός επειδή τον πληροφορούμε ότι η γη δεν είναι γη αλλά "τα πάνω και τα κάτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 00:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Αγαπητέ trexagireve, αφενός δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με το μήνυμα στο οποίο απευθύνεσαι σε εμένα,

Χε χε χε !!! Καλώς ηρθες στο κλάμπ ...
quote:
αφετέρου κάποιο ένστικτο μέσα μου με καθοδηγεί στο να μην ζητήσω επεξηγήσεις.
Και καλά θα κάνεις ... διαφορετικα θα αναγκαστεις να ζητησεις επεξηγηση της επεξηγησης ...

======================================

quote:
Ναι μωρέ , κάπου εκεί στο τρίτο κεφάλαιο γράφει :


" Και είπεν ο Θεός :
και εγένετο μήκος κυμματος λ μάζας m ."


Λες ψέματα ... ου 666 ... ου 666 ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 00:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Trexagireve :
quote:
Δυστυχώς καλέ μου θα σου τη χαλάσω...Εγώ λέω ότι γη υπήρχε, πριν τον ήλιο, η ΝΑΣΑ λέει ΠΟΥΘΕΝΆ, οτι πριν τον δικό μας ήλιο,δεν υπήρχε τιποτε;Δεν μιλάμε για τον πλανήτη γη, αλλά για την έννοια γη,οπως κι ουρανός,οπως τις αναφέρει σαν πηγή των πάνω και των κάτω, η Αγία Γραφή...
Διαφωνείς;

IndustrialAngel:

quote:
Ποιων πάνω και ποιων κάτω; Τι γη είναι αυτη;

Βρε φίλε IndustrialAngel , δεν καταλαβαίνεις και σύ τίποτα .
Ο Trexagireve εννοεί οτι ο Θεός έφτιαξε την έννοια γή , οχι την γή την ίδια , για να ξεχωρίσει το "πάνω" απο το "κάτω" .
Αρα εκεί που λέει :

"Εν αρχή δημιούργησε ο θεος τον ουρανό και την γή "

θέλει να πεί :

"Εν αρχή δημιούργησε ο θεος το πάνω και το κάτω ".

Μα τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις ?

Ο Θεός βέβαια ειχε τους λόγους του που έφτιαξε πρώτα το "πανω" και το "κάτω" .

Φοβόταν μην μπερδευτεί ο φουκαράς και βάλει κατα λάθος την θάλασσα "πάνω" και τα αστέρια "κάτω" .

Φαινεται όμως οτι μιά φορά μπερδέυτηκε και του βρέθηκε η θάλασσα στον ουρανό και ένα αστέρι βρέθηκε στην γή .
Και τότε, έγινε ο κατακλυσμός του Νώε , και ταυτόχρονα γεννήθηκε και ο τρεχαγύρεβε .

Στοιχειώδης λογική , που εξηγεί τα πάντα .
Που είναι το πρόβλημα ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 11:56:13  Εμφάνιση Προφίλ
Ε ναι όπως τα λες είναι ThinkMath, κάνουμε άλματα λογικής, παρερμηνεύουμε τους όρους για να καταφέρουμε να βγάλουμε έγκυρη την Γένεση. Εμένα η απορία μου είναι ΓΙΑΤΙ; Τι κερδίζει ο μέσος Χριστιανός από αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 12:10:49  Εμφάνιση Προφίλ
ο μεσος χριστιανος αλλα και γενικοτερα ο μεσος πολιτης δεν εχει να κερδισει απολυτως τιποτα απο ολα αυτα ...

η συγκεκριμενη προσπαθει τραβηγματος της α.γ. απο τα μαλια για να τεντωσει και να καλυψει τα επιστημονικα ευρηματα (την στιγμη που οι εκπροσωποι της στο μεγαλο βαθμο αποδεχονται τον παραβολικο χαρακτηρα της) γινεται κατα την αποψη μου για 2 λογους ,
α) κερδος απο πωληση βιβλιων που τα λενε ολα αυτα στηριζομενοι στο απολυτο κενο και
β) απο τον εγωισμο καποιον φανατικων , δογματικων πιστων που σε αλλες εποχες θα επαιρναν κεφαλια για να θρεψουν το εγω τους , το θεμα μαλιστα ειναι γενικο και παγκοσμιο , καθως ολοι αυτοι οι ανθρωποι θεωρουν οτι υπερασπιζονται την πιστη τους, οτι ποιουν κοινωνικο εργο για το καλο του ανθρωπου .... και δεν βλεπουν οτι η πιστη τους λεει ακριβως το αντιθετο , γιαυτο ειχα φερει και τον ορο φονταμενταλισμος ο οποιος περιγραφει ακριβως αυτο το φαινομενο και εξηγει την συμπεριφορα του εκφραστη της στο φορουμ!!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 13:35:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Trexagireve :

quote:
Δυστυχώς καλέ μου θα σου τη χαλάσω...Εγώ λέω ότι γη υπήρχε, πριν τον ήλιο, η ΝΑΣΑ λέει ΠΟΥΘΕΝΆ, οτι πριν τον δικό μας ήλιο,δεν υπήρχε τιποτε;Δεν μιλάμε για τον πλανήτη γη, αλλά για την έννοια γη,οπως κι ουρανός,οπως τις αναφέρει σαν πηγή των πάνω και των κάτω, η Αγία Γραφή...
Διαφωνείς;

IndustrialAngel:

quote:
Ποιων πάνω και ποιων κάτω; Τι γη είναι αυτη;

Βρε φίλε IndustrialAngel , δεν καταλαβαίνεις και σύ τίποτα .
Ο Trexagireve εννοεί οτι ο Θεός έφτιαξε την έννοια γή , οχι την γή την ίδια , για να ξεχωρίσει το "πάνω" απο το "κάτω" .
Αρα εκεί που λέει :

"Εν αρχή δημιούργησε ο θεος τον ουρανό και την γή "

θέλει να πεί :

"Εν αρχή δημιούργησε ο θεος το πάνω και το κάτω ".

Μα τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις ?

Ο Θεός βέβαια ειχε τους λόγους του που έφτιαξε πρώτα το "πανω" και το "κάτω" .

Φοβόταν μην μπερδευτεί ο φουκαράς και βάλει κατα λάθος την θάλασσα "πάνω" και τα αστέρια "κάτω" .

Φαινεται όμως οτι μιά φορά μπερδέυτηκε και του βρέθηκε η θάλασσα στον ουρανό και ένα αστέρι βρέθηκε στην γή .
Και τότε, έγινε ο κατακλυσμός του Νώε , και ταυτόχρονα γεννήθηκε και ο τρεχαγύρεβε .

Στοιχειώδης λογική , που εξηγεί τα πάντα .
Που είναι το πρόβλημα ?



Σωστόςςςςς....

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 20:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μετα τις ανωτέρω καταξιωμένες επιστημονικές θεσεις, μπορούμε να βγάλουμε σαν συμπέρασμα,ότι η Αγία Γραφή,έχει να μας πει πολλά για
την προέλευση του ανθρώπου: Δεν άλλαξε τίποτε απο τότε μέχρι σήμερα....Οι άνθρωποι,είναι ίδιοι,όπως τους περιγράφει,ανευθυνουπεύθυνοι, που προσπαθούν να δειξουν ότι έχουν κάποια λογική,αλλά, η οποία δεν είναι σταθερή γιατί αλλάζει,με τις εξελίξεις,αλλά, είναι σωστή...
Την ίδια στιγμή, η Αγία Γραφή, αναλλοίωτη,ανα τους αιώνες ,έχει αποτελέσει ιστορικό βιβλίο για την δυτική κοινωνία μας, δίχως ποτέ να έχει διαψευστει σε οτιδήποτε...Έχει διαμορφώσει την κοινωνία της δημοκρατίας που έχουμε σήμερα...
Αυτήν έπρεπε να χαιρόμαστε,αλλά,...
Οι ανθρωποι,προτιμούν να κοιτάνε το χώμα,αντι τον ουρανό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 20:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

Δυστυχώς καλέ μου θα σου τη χαλάσω...Εγώ λέω ότι γη υπήρχε, πριν τον ήλιο,

καλά εσύ λες ότι θα κατέβει και μια πόλη από τον ουρανό στο ότι υπήρξε πρώτη η γη και μετά ο ήλιος θα κολλήσουμε;
πάντως καλό είναι να ξέρεις ότι πρώτα δημιουργείτε το άστρο και γύρω από το άστρο δημιουργούνται οι πλανήτες έχει να κάνει με τους ρυμαδονόμους που υπάρχουν σε όλο το σύμπαν

quote:
η ΝΑΣΑ λέει ΠΟΥΘΕΝΆ, οτι πριν τον δικό μας ήλιο,δεν υπήρχε τιποτε;

η νάσα λέει ότι πλανητικά συστήματα υπήρχαν και πριν το δικό μας και θα υπάρχουν και μετά το δικό μας αλλά και στην προσπάθεια σου να καλύψεις την πατάτα πρέπει να ξέρεις ότι στην γέννεση γράφει οτι τα άστρα(άλλα πλανητικά συστήματα) έγιναν την τέταρτη μέρα οπότε πάλι λάθος βγαίνει

quote:
Δεν μιλάμε για τον πλανήτη γη, αλλά για την έννοια γη,οπως κι ουρανός,οπως τις αναφέρει σαν πηγή των πάνω και των κάτω, η Αγία Γραφή...
Διαφωνείς;
Κανένα άλλο;...


ρε κωλοτούμπα όσο προσπαθείς να τα διορθώσεις τα κάνεις χειρότερα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 21:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μην ανησυxείς ρε άθεε, μπορείς να εισαι nούμερο,όσο θέλεις κι εσύ με απαντήσεις σου που είναι άλλα αντι άλλων...
Δεν στο στερει κανένας το δικαίωμα...κωλοτούμπα,γιατί εγώ δεν άλλαξα καμία θέση,οπως εσυ, λέω ότι λέει η Γέννεση ότι δεν διαψεύδεται απο την επιστήμη..Εσύ σε λίγο, θα μου λές ότι η Αγία Γραφή λεει άλλα απο μένα,για να βγω εγω λαθος κι ότι εσύ συμφωνούσες μαζι της..Τοσο κολλημα...
Βασικά,υπήρχε γή, πριν τον ήλιο που ξέρουμε, αυτού του ηλιακού συστήματος,στο σύμπαν και δεν υπήρχαν καν ήλιοι,στην αρχή, αλλά ηλεκτρικές εκκενώσεις και άλλες ενέργειες φωτός,απο πηγές που δεν γνωριζουμε, οπως λέει και η Αγία Γραφή...Και λέγαμε, ότι αυτό αποδεικνύεται απο την επιστήμη ως σωστό σήμερα...
Πιστεύεις ότι μετά τις κωλοτουμπες, θα κάτσεις το δεις λίγο το ζήτημα,γιατί μας ζαλίζεις με τις κωλοτούμπες;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 21:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Μην ανησυxείς ρε άθεε, μπορείς να εισαι nούμερο,όσο θέλεις κι εσύ με απαντήσεις σου που είναι άλλα αντι άλλων...
Δεν στο στερει κανένας το δικαίωμα...κωλοτούμπα,γιατί εγώ δεν άλλαξα καμία θέση,οπως εσυ, λέω ότι λέει η Γέννεση ότι δεν διαψεύδεται απο την επιστήμη..Εσύ σε λίγο, θα μου λές ότι η Αγία Γραφή λεει άλλα απο μένα,για να βγω εγω λαθος κι ότι εσύ συμφωνούσες μαζι της..Τοσο κολλημα...
Βασικά,υπήρχε γή, πριν τον ήλιο που ξέρουμε, αυτού του ηλιακού συστήματος,στο σύμπαν και δεν υπήρχαν καν ήλιοι,στην αρχή, αλλά ηλεκτρικές εκκενώσεις και άλλες ενέργειες φωτός,απο πηγές που δεν γνωριζουμε, οπως λέει και η Αγία Γραφή...Και λέγαμε, ότι αυτό αποδεικνύεται απο την επιστήμη ως σωστό σήμερα...
Πιστεύεις ότι μετά τις κωλοτουμπες, θα κάτσεις το δεις λίγο το ζήτημα,γιατί μας ζαλίζεις με τις κωλοτούμπες;;

ρε τρέχα πόσο βλάκας είσαι τελικά;
που λέει η επιστήμη ότι πρώτα δημιουργούνται οι πλανήτες και μετά οι ήλιοι; πόσο χαζοβλακοηλίθιος είσαι;
σαν τον άλλον τον χριστιανό που λέει ότι ο αέρας είναι άυλος


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 22:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω με ποιόν ..επικοινωνείς,ρε αθεε,αλλά εγώ σου έγραψα, ότι υπηρχε γη, πριν τον δικό μας ήλιο κι όχι ότι υπηρχαν πλανήτες, του δικού μας ηλιακού συστήματος,γιατι δεν ήταν αυτό το θέμα...Αλλά και αυτη την άποψη, υπάρχουν επιστήμονες που τη δέχονται και μένει ανοιχτή, όπως λένε...Εκτός αν υποστηρίζεις, ότι η επιστήμη,έχει συγεκριμένες μόνο θέσεις κι έχει απορρίψει άλλες, ή ότι απορρίπτει θέσεις,λες και τόχει επάγγελμα...Ότι έχει γραμμή...Ότι τάχει βρει ολα ρε παιδί μου,πως το λένε;
Πιστεύεις μπορείς να το κατανοήσεις, ή θέλεις μετάφραση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 22:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
πάμε πάλι

για να φτιαχτεί ένας πλανήτης πρέπει πρώτα να έχει φτιαχτεί ο ήλιος του ηλιακού συστήματος που ανήκει ο πλανήτης

οπότε όποια παπαρία και να πεις δεν γίνετε να υπάρχει πλανήτης πριν από τον ήλιο του,ενώ στην γέννεση μας μιλάει για δημιουργία πλανήτη πριν από την δημιουργία του ηλίου του
απλά πράγματα μόνο ένας χριστιανός δεν μπορεί να τα καταλάβει


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 22:26:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

πάμε πάλι

για να φτιαχτεί ένας πλανήτης πρέπει πρώτα να έχει φτιαχτεί ο ήλιος του ηλιακού συστήματος που ανήκει ο πλανήτης

οπότε όποια παπαρία και να πεις δεν γίνετε να υπάρχει πλανήτης πριν από τον ήλιο του,ενώ στην γέννεση μας μιλάει για δημιουργία πλανήτη πριν από την δημιουργία του ηλίου του
απλά πράγματα μόνο ένας χριστιανός δεν μπορεί να τα καταλάβει


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Αυτά τα λές εσύ αλλα η πραγματικότητα είναι ότι πρώτα φτιάχθηκαν τα δένδρα και καθώς περνούσε η γή , την συνέλαβαν και ρίζωσαν σ'αυτήν ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 22:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τι να πάμε πάλι,ρε ...αθεόφοβε άθεε;Αλλα σου λέω, άλλα λές, ακόμη να το καταλάβεις;Σου λέω ότι η έννοια γη, υπήρχε πριν τον ήλιο,όχι ο πλανήτης μας πιο παλιος απο τον ήλιο...
Κανένας μεταφραστής;
Η.....Εαρινή ουρά,βρήκε,ευτυχώς, ....τοίχο να αναρριχηθεί....Σαν παράσιτο, περιμενει άλλο δένδρο,για να ανέβει πάνω του..Κισσέ μου, εσύ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 23:39:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τι να πάμε πάλι,ρε ...αθεόφοβε άθεε;Αλλα σου λέω, άλλα λές, ακόμη να το καταλάβεις;Σου λέω ότι η έννοια γη, υπήρχε πριν τον ήλιο,όχι ο πλανήτης μας πιο παλιος απο τον ήλιο...
Κανένας μεταφραστής;
Η.....Εαρινή ουρά,βρήκε,ευτυχώς, ....τοίχο να αναρριχηθεί....Σαν παράσιτο, περιμενει άλλο δένδρο,για να ανέβει πάνω του..Κισσέ μου, εσύ!!!!

Θα μπορούσα να σε βρίσω , όπως κάνεις πάντα και με όλους..αλλα δεν θα το κάνω προτιμώντας να αποστασιοποιηθώ απο απο τέτοιες παιδικές και ανώριμες συμπεριφορές...και θα μείνω εδώ στις επισημάνσεις του ψυχολογικού σου status..όπως τουλάχιστον κααι μέχρι σήμερα προβάλλεις..

Ζήτησες μεταφραστή...θα προσπαθήσω να μεταφράσω τα λεγόμενά σου...

Έννοια...παράγωγο του εν-νους...και του εν-νοώ!

Η σύλληψη με τον νού του περιεχομένου συγκεκριμένου ή αφηρημένου πράγματος...

Η εντύπωση δηλαδή .... και ασφαλώς πριν την εντύπωση ως προυπόθεση εμφανίζεται το υποκείμενο το οποίο θα εντυπώσει και απο το οποίο νοηματοδοτείται και υποστασιοποιείται η έν-νοια!

Και ποιό ήταν το έν-νου/νοών υποκείμενο , ούτως ώστε να λές ότι προυπήρχε ως έννοια???

Αλλα και η έννοια είναι Ελληνικής προελεύσεως λέξη και όρος , τα Ελληνικά προυπήρχαν και αυτά απο πρίν ως έννοια και κώδικας επικοινωνίας?

Γίνε άνθρωπος στο έχω ξανα-πεί και να αποφεύγεις να μιλάς...τρώγε καλύτερα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 23:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε Εαρινέ, στον ..άθεο μιλάω, όχι σε σένα...Κωδικό όνομα "άθεος", έχει,δεν το πρόσεξες;
Ευχαριστώ για τα υπολοιπα,γιατί έτσι επικοινωνούμε..
Εσένα σε κατηγόρησα, ότι μιλάς στη θέση άλλων..Βέβαια, όταν μιλάς σωστά,οπως τώρα, δεν υπάρχει προβλημα ούτως ή άλλως..
Λοιπόν, ευχαιριστώ για την ανάλυση της έννοιας...Με αυτην πρέπει να ασχοληθούμε, όχι πόσες μπορεί να ειναι...
Η εντύπωση, που λές, πάλι, έχει κάτι που αναφέρεται..Η απόδοση του, σωστη ή όχι,είναι άλλο θέμα, απο το αν υπάρχει εντύπωση μόνο, ή υπάρχει και ουσία...Και τίποτε δεν βγαίνει απο το πουθενά...
Το ερευνούμε, καλή τη διαθέση, και ότι βγει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 23:53:01  Εμφάνιση Προφίλ
αθεε να σε βοηθησω λιγο ... οχι πολυ λιγο ...

οι εννοιες ειναι ρευστες , γιατι ως γνωστων τα παντα ρει ... εως και που κατω - ρει .... λογο βαρυτητας .... οποτε εχουμε

οταν λεει γη δεν εννοει ΓΗ
οταν λεει ουρανο δεν εννοει ΟΥΡΑΝΟ
οταν λεει υδατα δεν εννοει ΥΔΑΤΑ
και οταν λεει φως ?... εεε συνεχισε το μονος καλαταβες φανταζομαι πως παει
και οταν λεει φυτα ? .. ακριβως δεν εννοει φυταααα !!!

οπως αντιλαμβανεσαι και οροι οπως πανω , κατω, ημερα , νυχτα κτλπ εχουν την εννοια που ο μεταφραστης θελει να δωσει και οχι την εννοια που εχουν για ολον τον υπολοιπο κοσμο ...

πως λεμε καποιος που κρεμαστηκε και πεθανε και επεσε και κυλισε και σκιστηκε σε κοφτερες πετρες και μετα πηγε και αγορασε το χωραφι στο οποιο κρεμαστηκε που δεν ηταν δικο του και το αγορα για λογαργιασμο αλλου με λεφτα δικα του που ηταν αλλουνου ομως ??? ΕΕΕ ακριβως το ιδιο απλο και λογικο σκεπτικο εχουμε και εδω !!!!


εχει και συνεχεια ...
τωρα στη θεση ΓΗ βαζεις οτι ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ωστε να σου βγει το παραμυθι αληθινο
στη θεση ουρανο τα ιδια και παει λεγοντας να μη σε κουραζω ...

εσενα σε βολευει η γη να ειναι νετρινα .. πεστο και εγινε , σε βολευει να ειναι σκονη ...σκονη εγινε ... τι θες να ειναι αυλος αερας ? εγινε και αυτο ... αρκει να το πεις ...

αυτη η μεθοδος ειναι πολυ χρησιμη , γιατι πες αυριο προκυπτει κατι νεο απο την επιστημη , πχ οτι η σκοτεινη υλη ειναι ρευστη ... ΤΣΑΚ... σου κολλαει εκει τα ΥΔΑΤΑ και ερχετε στα ισια ... τωρα εαν μετα βρεθει οτι δεν ειναι υγρη αλλα αερια ... ΤΣΑΚ σου πεταει ενα ΦΩΣ μαυρης ΕΚΕΝΩΣΗΣ και παλι ολα καλα ...
οπως αντιλαμβανεσαι ολα ΕΝ ΣΟΦΙΑ ΕΠΙΟΙΣΕΝ ...

αλλα για να τα καταλαβεις αυτα φιλε μου πρεπει να εισαι ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ των γραφων και οχι απλα αναγνωστης ... ασε που για να εχεις τετοια εμπνευση που θα σου δωσει την ικανοτητα να συνδεεις το ασχετο με το ασχετο , πρεπει να εισαι και ΠΙΣΤΟΣ !!!

και μη τυχον και αμφισβητησεις τα παραπανω ,,,, γιατι ετσι θα μαφισβητησεις το 98% των ελληνων που τα πιστευουν ... !!!και αυτοι ξερουν .... προτιμουν ΣΚΙΠ !!!

ουποτε αμα δε ξερς να μη μλας ... οκ ? αϊντε ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 00:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Trexagireve :

quote:
Την ίδια στιγμή, η Αγία Γραφή, αναλλοίωτη,ανα τους αιώνες ,έχει αποτελέσει ιστορικό βιβλίο για την δυτική κοινωνία μας, δίχως ποτέ να έχει διαψευστει σε οτιδήποτε...Έχει διαμορφώσει την κοινωνία της δημοκρατίας που έχουμε σήμερα...


Τόσες πολλές βλακείες μαζί , δεν έχει πεί ουτε η Ατζελα Δημητρίου .

Δεν αντέχω άλλο . Πονάει η κοιλιά μου απο τα γέλια .
Δεν παλέβεσαι με τίποτα .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 00:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
γιαπετ
Απ' την άλλη, άνθρωποι που είναι εντελώς ετερόφωτοι και έχουν δεχθεί ως απόδειξη θεϊκής αγάπης προς την ανθρωπότητα, τη φονική και ληστρική διαδρομή ενός λαού μέχρι να βρεί τον τόπο που του αρέσει για να ζήσει, διανθισμένη με δοξασίες πολιτισμένων λαών που δεν κατανοούσαν, είναι αδύνατο να δουν ότι ο δημιουργός του σύμπαντος δεν είναι δυνατόν να καθοδηγεί τον Αυνάνα ή να ζητάει ποσοστό απ' τα κλεμμένα.

......Και είπεν ο Κύριος εις τον Μωυσήν . «Ενέργησε καταγραφήν της καταληφθείσης λείας , ανθρώπων και κτηνών , συ , ο Ελεάζαρ , ο ιερεύς , και οι επικεφαλείς των οικογενειών της κοινότητος . Έπειτα διαίρεσε τη λείαν εις δύο μέρη μεταξύ των πολεμιστών , οι οποίοι εξήλθον εις την μάχην και ολοκλήρου της υπολειπομένης κοινότητος , αφού αφαιρέσης φόρον δια τον Κύριον από το (μερίδιον) των πολεμιστών , οι οποίοι εξήλθαν εις την μάχην , έν ανά πεντακόσια εκ των ανθρώπων , των κτηνών , των όνων και των ποιμνίων , λάβε δε αυτόν από το ήμισυ αυτών και δώσε αυτόν εις τον Ελεαζάρ , τον ιερέα , ως εισφορά προς τον Κύριον . Και από το ήμισυ το οποίο ανήκει εις τους Ισραηλίτας λάβε έν ανά πεντήκοντα εκ των ανθρώπων , των κτηνών , των όνων και των ποιμνίων , εξ όλων των κατοικιδίων ζώων και δώσε αυτά εις τους Λευίτας , οι οποίοι έχουν την επίβλεψιν της σκηνής του Κυρίου» .

Και έπραξαν ο Μωυσής και ο Ελεάζαρ , ο ιερεύς , ως ο Κύριος προσέταξεν τον Μωυσήν .
Τα εναπομείναντα λοιπόν λάφυρα από την λεηλασίαν , την ποίαν έκαμαν οι πολεμισταί , ήσαν εξακόσιαι εβδομήκοντα πέντε χιλιάδες πρόβατα , εβδομήκοντα δύο χιλιάδες βόες , εξήκοντα μία χιλιάδες όνοι και συνολικώς τριάκοντα δύο χιλιάδες κοράσια , τα οποία ουδέποτε είχον συνευρεθή , κοιμηθείσαι με άνδρα . Το ήμισυ το αποτελούν μερίδιον των εξελθόντων εις πόλεμον , ανήρχετο εις τριακοσίας τριάκοντα επτά χιλιάδας πεντακόσια πρόβατα , ο δε φόρος του Κυρίου από τα πρόβατα ήτο εξακόσια εβδομήκοντα πέντε , τριάκοντα εξ χιλιάδας βόας εκ των οποίων ο φόρος του Κυρίου ήτο εβδομήκοντα δύο , τριάκοντα χιλιάδες πεντακόσιοι όνοι εκ των οποίων ο φόρος του Κυρίου ήτο εξήκοντα είς , και δέκα έξ χιλιλάδες άνθρωποι , εκ των οποίων ο φόρος του Κυρίου ήτο τριάκοντα δύο άνθρωποι . Και έδωσεν ο Μωυσής τον φόρον εις τον Ελεάζαρ , τον ιερέα , ως ειφοράν πρός τον Κύριον , ως ο Κύριος διέταξεν τον Μωυσήν .

Και από το ήμισυ των Ισραηλιτών , το οποίον ο Μωυσής απεχώρισεν από των πολεμιστών , (το ήμισυ της κοινότητος ήτο τριακόσιαι τριάκοντα επτά χιλιάδες πεντακόσια πρόβατα , τριάκοντα εξ χιλιάδες βόες , τριάκοντα χιλιάδες πεντακόσιοι όνοι και δέκα έξ χιλιλάδες άνθρωποι) , από το ήμισυ των Ισραηλιτών ο Μωυσής έλαβεν ανά πεντήκοντα από ανθρώπους και ζώα και έδωσεν αυτά εις τους Λευίτας , οι οποίοι είχον την επιστασίαν της σκηνής του Κυρίου , ως ο Κύριος διέταξε τον Μωυσήν ...... (ΑΡΙΘΜΟΙ 31-1 έως 48)

Όπως βλέπεις φίλε γιαπετ , στην αγία γραφή ο Θεός μεριμνά και δίνει λύσεις για τα πάντα .....Ακόμα και για τον τρόπο που πρέπει να μοιράζεται δίκαια το πλιάτσικο μεταξύ αυτού και των πλιατσικολόγων του εκλεκτού λαού του .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 01:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Τρεχαγίρεβε , πάρε και μια γεύση απο άλλους ομοιδεάτες σου , που το βιβλίο τους δεν έχει διαψευστεί ποτέ , και συμφωνεί απόλυτα με την επιστήμη .

Μπορεί να ανακαλύψεις οτι υπάρχει και καλύτερο ιερό βιβλίο απο το δικό σου , που τουλάχιστον παρουσιάζει αποδείξεις λιγότερο γελοίες απο τις δικές σου :

http://www.harunyahya.com/other/greek/books/faith/Allahs_miracles_of_the_quran/Allahs_miracles_of_the_quran2.php

Αντε και άμα αποφασίσετε μεταξύ σας , ποιος κατέχει την απόλυτη αλήθεια , ενημερώστε μας ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 09:58:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Βρε Εαρινέ, στον ..άθεο μιλάω, όχι σε σένα...Κωδικό όνομα "άθεος", έχει,δεν το πρόσεξες;
Ευχαριστώ για τα υπολοιπα,γιατί έτσι επικοινωνούμε..
Εσένα σε κατηγόρησα, ότι μιλάς στη θέση άλλων..Βέβαια, όταν μιλάς σωστά,οπως τώρα, δεν υπάρχει προβλημα ούτως ή άλλως..
Λοιπόν, ευχαιριστώ για την ανάλυση της έννοιας...Με αυτην πρέπει να ασχοληθούμε, όχι πόσες μπορεί να ειναι...
Η εντύπωση, που λές, πάλι, έχει κάτι που αναφέρεται..Η απόδοση του, σωστη ή όχι,είναι άλλο θέμα, απο το αν υπάρχει εντύπωση μόνο, ή υπάρχει και ουσία...Και τίποτε δεν βγαίνει απο το πουθενά...
Το ερευνούμε, καλή τη διαθέση, και ότι βγει...

Ότι πείς ρε φίλε ... ότι πείς εσύ..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 12:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καταγραφή στοιχείων διαλόγου περί αστρονομίας:

Τόπος: - Ελλάδα
Χρονολογία: Άγνωστο! Ορισμένες απόψεις ανήκουν στο 2010 μ.Χ. κι άλλες στο 500 π.Χ.

Τέλος καταγραφής






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 12:23:02  Εμφάνιση Προφίλ
Σταμάτα ρε τρεχαγύρευε, φτάνει, δεν το καταλαβαίνεις ότι εκτίθεσαι και γελοιοποείς τη θρησκεία σου; Αγγίζει τα όρια της βλασφημίας η συμπεριφορά σου. Προσπαθείς να βγάλεις το μαύρο άσπρο γιατί σου έχει σφηνώσει στο μυαλό ότι η Αγία Γραφή είναι πάντα σωστή σε όλα τα θέματα,επιστημονικά,ιατρικά, αστρονομικά,κοινωνικά και ότι άλλο σου έρθει. Μόνο γέλια προκαλεί η αντιστοίχιση της έννοιας της γης με τα "πάνω και τα κάτω" του σύμπαντος. Η ύπαρξη της γης ΠΡΙΝ από τον ήλιο διαψεύδεται από τα λινκ που παράθεσα. Σου λένε ότι κάνεις λάθος και συνεχίζεις τον παράλληλο μονόλογο σου (διάλογος δεν είναι).


Εκθέτεις τον εαυτό σου, τους ομόθρησκους σου και τη θρησκεία σου στο σύνολο της με αυτές τις απόψεις. Επιτρέπεται να κάνεις τον κάθε άθεο (δεν εννοώ το χρήστη) να γελάει με την κοσμογονία που του παρουσιάζεις; 100 φορές είπαμε ότι είναι άσχετα πράγματα θρησκεία και επιστήμη εσύ επιμένεις. Ούτε η επιστημονική αθεΐα ούτε η θρησκευτική επιστημοσύνη έχουν επιστημονική βάση. Παραδέξου ως άνθρωπος (ξέχνα για μια στιγμή ότι είσαι ο Τσακ Νόρις) ότι έκανες ένα λάθος, μην ανησυχείς η Α.Γ. θα διατηρήσει τη δύναμη και το μήνυμα της και χωρίς την υποστήριξη σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 13:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Τι δεν καταλαβένετε παιδιά;
Ο τρέχα λέει ότι η Γή υπήρχε σαν έννοια πρίν τη δημηουργία του Ήλιου. Σαν ιδέα. Πολλές φορές ο τρέχα γύρευε μας λέει ότι όλα έγιναν ΓΙΑ τον άνθρωπο. Δηλ, ο θεός πρώτα σκέφτηκε να φτιάξει τον άνθρωπο... μετά πού θα κατοικήσει ο άνθρωπος ... και μετά πού θα κατοικήσει η Γή . Τυπική θεωρητική προσέγγιση. Ανθρωπος-Γή-Ήλιος.


Πράκτικά όμως διαπίστωσε ότι αυτό ήταν αδύνατο... οπότε ξεκίνησε να τα φτιάχνει ανάποδα..... Ήλιος – Γή – άνθρωπος.

Κι αν θέλουμε να το προχωρήσουμε, μετά τον Ήλιο σκέφτηκε ότι θα πρέπει να τοποθετήσει τον γαλαξία και μετά τον γαλαξία το σύμπαν. Και ποιός θα ήταν ικανός να δημιουργήσει ένα σύμπαν; Μόνο ένας θεός. Δηλ, έχουμε Aνθρωπος-Γή-Ηλιος-γαλαξίας-σύμπαν-Θεός. Σκέφτηκε ότι πρέπει να φτιάξει και τον εαυτό του! Και τον έφτιαξε!
Και όλα αυτά για εμάς. Μα ποιοί είμαστε τέλος πάντων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 15:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Εκθέτεις τον εαυτό σου, τους ομόθρησκους σου και τη θρησκεία σου στο σύνολο της με αυτές τις απόψεις. Επιτρέπεται να κάνεις τον κάθε άθεο (δεν εννοώ το χρήστη) να γελάει με την κοσμογονία που του παρουσιάζεις;

και ο χρήστης και ο χρήστης

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 15:33:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εκθέτεις τον εαυτό σου, τους ομόθρησκους σου και τη θρησκεία σου στο σύνολο της με αυτές τις απόψεις. Επιτρέπεται να κάνεις τον κάθε άθεο (δεν εννοώ το χρήστη) να γελάει με την κοσμογονία που του παρουσιάζεις;

και ο χρήστης και ο χρήστης

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Ο Χρήστης ...μμμμ...συνώνυμο και αυτό...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 19:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πιστεύω, ότι θα ρθει ο καιρός, που θα καταλάβετε ορισμένοι τουλάχιστον, ότι όσο και να θέλετε, η αλήθεια δεν κρύβεται....Κι εκτός απο την Αγία Γραφή,δεν υπαρχει άλλο τέτοιο βιβλίο γνώσης, όπως αποδέχονται οι περισσότεροι άνθρωποι στη δύση, είναι το βιβλίο που πάτησε η φλοσοφία και η ανθρωπιά,οπως την ξέρουμε...
Αν έιμαστε ανθρωποι,σήμερα,αν έχουμε μια κουλτουρα, που έχουμε,οφείλεται και στην Αγία Γραφή...Αλλά, η αχαριστία του ανθρώπου, ήταν και είναι χαρακτηριστική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 20:22:39  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Αν έιμαστε ανθρωποι,σήμερα,αν έχουμε μια κουλτουρα, που έχουμε,οφείλεται και στην Αγία Γραφή...

Αν θέλεις να παραμιλάς για να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν πιστεύεις σε μια μπαρούφα, κάνε το μόνος σου.

Όσα διδάγματα της γραφής δεν είναι επικίνδυνα, είναι ανόητα. Χωρίο προς χωρίο....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 20:31:25  Εμφάνιση Προφίλ
Και εγώ πιστεύω ότι η αλήθεια βγαίνει πάντα στο τέλος στην επιφάνεια, όσο και αν την πολεμάνε τα θρησκευτικά μεγαλομάγαζα και οι φανατικοί.
http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/home.php
εδώ θα χορτάσετε αποδείξεις της ισχύος της εξέλιξης, και αν ακούσετε χτύπους μην τρομάξετε, είναι τα καρφιά στο φέρετρο του δημιουργισμού. (το berkley είναι γνωστό και σεβαστό πανεπιστήμειο παρεπιπτόντως)


Όσο για την κουλτούρα και τον πολιτισμό που λέει ο τρέχαγυρευε, τα κράτη "εκπολιτίστηκαν" τα τελευταία 200-300 χρόνια λόγω των επαναστάσεων(γαλλική, αμερικάνικη κτλ) όχι τα τελευταία 2000 λόγω του χριστιανισμού. Και φυσικά σύμφωνα με τον τρέχα οι αρχαίοι Έλληνες, Αιγύπτιοι,Κινέζοι, Ίνκας δεν ήταν πολιτισμένοι γιατί δεν ήταν Χριστιανοί.


Και η αχαριστία δεν έχει όρια όπως και η βλακεία δυστυχώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 20:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve - Κι εκτός απο την Αγία Γραφή,δεν υπαρχει άλλο τέτοιο βιβλίο γνώσης, όπως αποδέχονται οι περισσότεροι άνθρωποι στη δύση, είναι το βιβλίο που πάτησε η φλοσοφία και η ανθρωπιά,οπως την ξέρουμε...

Περίεργο, γιατί εγώ θα το έλεγα κάπως διαφορετικά, ότι είναι το βιβλίο που διαστρεβλώθηκε η φιλοσοφία και το βιβλίο που εκμεταλλεύτηκε ο άνθρωπος για να κάνει τα πιο αποτρόπαια εγκλήματα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2180176
Maintained by Digital Alchemy