ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 18:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστευω οτι μολις απαντησες την ερωτηση σου.
Αν πιστευεις πως υπαρχει περιπτωση να φοβοσουν αν εβλεπες μια Νεραιδα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μπλοκαρεις ετσι μονος σου την επαφη σου με τον κοσμο τους.Το εχεις σκεφτει αυτο?Ειναι κατι που συμβαινει συχνα.
Επισης υπαρχει περιπτωση οι Νεραιδες να αισθανονται αυτην την ανησυχια σου και να μη θελουν να σε ταραξουν με το να εμφανιστουν.Ισως περιμενουν την στιγμη που θα εισαι ετοιμος!

Δηλαδή εσύ αν έβλεπες μπροστά σου ένα ξωτικό δεν θα φοβόσουνα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 10:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ, και όσο στεναχωριόμουν που έφυγα από την εξοχή που μεγάλωσα για χρόνια και αναγκάστηκα να ζήσω μέσα στις πολυκατοικίες, τώρα που έμαθα κι αυτά θα στεναχωριέμαι διπλά.

Μία πιθανότητα αν είχα να τις συναντήσω... πάει χάθηκε κι αυτή μου φαίνεται.

Τα περισσότερα από τα όμορφα λουλουδάκια που αναφέρει ο/η Galdamoor τα είχαμε στον κήπο μας. Βέβαια, κυκλοφορούσαν και πολλές γατούλες. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2007, 13:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή εσύ αν έβλεπες μπροστά σου ένα ξωτικό δεν θα φοβόσουνα;

Ειλικρινα δεν θα φοβομουν καθολου και δεν το λεω για να το παιξω καπως.
Νιωθω πολυ πιο κοντα σε αυτα παρα σε ανθρωπους.

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikeclio
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 08:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikeclio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι νεραιδες και τα ξωτικα ειναι η τρανη αποδειξη για την υπαρξη αλλων διαστασεων.

noΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikeclio
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 23:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikeclio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
prin 2 xronia moy protine mia fili na pao gia liges meres sto xorio tis ligo pio ekso apo to karpenisi.to xorio itan panemorfo kai konta sto spiti ths ypirxe ena potami opou pigename noris to apogeuma kai kathomastan.panta omos feugame prin bradiasei.meta apo liges meres tin rothsa giati kai ekeini mou eipe pos sto xorio ths lene oti sto potami to bradi emfanizonte neraides kai pos an tous miliseis xaneis tin foni sou.den sizitisame ksana to thema ospou eida mia giagia stin plateia i opoia mou ekane entuposh den ksero giati.rothsa thn fili mou kai mou eipe pos exei xasei thn foni tis edo kai xronia afou eixe katevei vradi sto potami.gyrizontas stin athina kai meta apo 1 xrono mou eipe na ksanapame sto xorio tis kai etsi mou irthe sto mualo i giagia kai thn rotisa an zei akoma. i apantisi ths mou ekane entyposh giati mou eipe pos zouse kai eixe brei tin foni tis ksana.

to ksero pos se kathe xorio yparxoun diaforoi muthoi gia diafora pragmata opos kai sto diko mou aloste kai an kai pisteuo stin uparksi neraidon ksotikon k.a auti i istoria mou fanike kapos.
den mporo na pistepso apo tin mia oti oi neraides i oti allo uparxei me tin analogi morfi tha mporouse na kanei kati "kako" se kapoion afou tis exo sto mualo mou os kati kalo. apo tin alli omos apo oti ksero (pou den einai polla gia to thema auto) den uparxoun mono kales neraides i opos allios onomazonte.

I lost my soul when i fell to earth...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 08:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή mikeclio, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες τα μηνύματα σου ώστε να είναι πιο ευανάγνωστα.
Απ' όσο είδα έχεις αποστείλλει ήδη κάποια μηνύματα στα ελληνικά.
Υπάρχει κάποιος λόγος που έγραψες το συγκεκριμένο με λατινικούς χαρακτήρες?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 09:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα ξανά..

διάβασα κάποια από τα τελευταία ποστ και πρέπει να ομολογήσω πως αν μη τι άλλο είναι ζωντανό ακόμα το ενδιαφέρον των ανθρώπων για τα ξωτικά..

θέλω μόνο να δώσω μερικές σκέψεις μου, όπως έχουν διαμορφωθεί από την εμπειρία μου των τελευταίων μηνών. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, ούτε να επιβάλω την άποψη μου ως καλύτερη. Δεχτείτε τα ως σκέψεις..

Τα ξωτικά και οι νεράϊδες είναι πολύ ευαίσθητα στην ανθρώπινη λογική. Αν θέλει κανείς να τα δει, πρέπει να τα σταματήσει να τα κρίνει και να τα αποζητά με τα ανθρώπινα μέτρα. Μην περιμένετε να τα μετρήσετε με την μεζούρα σε ύψος, σε χρώμα και μορφή. Μην περιμένετε πως αν κάνετε κάτι συγκεκριμένο, ακολουθήσετε κάποια τεχνική ή μορφή σκέψης θα εμφανιστούν μπροστά σας. Εξαφανίζονται πολύ εύκολα όταν το περιβάλλον γύρω τους αναδίδει δυσπιστία, αμφιβολία ακόμα και φόβο. Γίνονται αόρατα όταν προσπαθείτε να εντάξετε σε κατηγορίες και αναλύετε την συμπεριφορά τους.

Θα εμφανιστούν μπροστά σας, όταν σιγουρευτούν πως πάψατε να τα αναζητάτε. Πρώτα δειλά, σαν μια φευγαλέα κίνηση στην άκρη του οπτικού σας πεδίου και κάποτε ίσως, αν νιώσουν σιγουριά, τα δείτε να κινούνται καθαρά μπροστά σας. Υπάρχουν εξίσου στην φύση όσο και ανάμεσα στο τσιμέντο. Η μόνη διαφορά είναι πως το τσιμέντο, τα αυτοκίνητα και οι γρήγοροι ρυθμοί μας αναγκάζουν να κριτικάρουμε περισσότερο την ζωή, απ' ότι το φυσικό περιβάλλον.

Αν υπάρχει κάτι να φοβάστε, αυτό είναι μόνο η απώλεια της δικής σας ικανότητας να ζείτε ενιαία με την φύση..


και πάλι την καλημέρα μου..


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2007, 08:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαλημέρα ξανά..

διάβασα κάποια από τα τελευταία ποστ και πρέπει να ομολογήσω πως αν μη τι άλλο είναι ζωντανό ακόμα το ενδιαφέρον των ανθρώπων για τα ξωτικά..

θέλω μόνο να δώσω μερικές σκέψεις μου, όπως έχουν διαμορφωθεί από την εμπειρία μου των τελευταίων μηνών. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, ούτε να επιβάλω την άποψη μου ως καλύτερη. Δεχτείτε τα ως σκέψεις..

Τα ξωτικά και οι νεράϊδες είναι πολύ ευαίσθητα στην ανθρώπινη λογική. Αν θέλει κανείς να τα δει, πρέπει να τα σταματήσει να τα κρίνει και να τα αποζητά με τα ανθρώπινα μέτρα. Μην περιμένετε να τα μετρήσετε με την μεζούρα σε ύψος, σε χρώμα και μορφή. Μην περιμένετε πως αν κάνετε κάτι συγκεκριμένο, ακολουθήσετε κάποια τεχνική ή μορφή σκέψης θα εμφανιστούν μπροστά σας. Εξαφανίζονται πολύ εύκολα όταν το περιβάλλον γύρω τους αναδίδει δυσπιστία, αμφιβολία ακόμα και φόβο. Γίνονται αόρατα όταν προσπαθείτε να εντάξετε σε κατηγορίες και αναλύετε την συμπεριφορά τους.

Θα εμφανιστούν μπροστά σας, όταν σιγουρευτούν πως πάψατε να τα αναζητάτε. Πρώτα δειλά, σαν μια φευγαλέα κίνηση στην άκρη του οπτικού σας πεδίου και κάποτε ίσως, αν νιώσουν σιγουριά, τα δείτε να κινούνται καθαρά μπροστά σας. Υπάρχουν εξίσου στην φύση όσο και ανάμεσα στο τσιμέντο. Η μόνη διαφορά είναι πως το τσιμέντο, τα αυτοκίνητα και οι γρήγοροι ρυθμοί μας αναγκάζουν να κριτικάρουμε περισσότερο την ζωή, απ' ότι το φυσικό περιβάλλον.

Αν υπάρχει κάτι να φοβάστε, αυτό είναι μόνο η απώλεια της δικής σας ικανότητας να ζείτε ενιαία με την φύση..


και πάλι την καλημέρα μου..



Χάρηκα πολύ που σε ξαναείδα εδώ Galadriel... αν και δεν έχουμε πάψει να συναντιόμαστε στο μέρος όπου τίποτε δεν χωρίζει τους ανθρώπους.

Να είσαι πάντα καλά.
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2007, 19:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα πως μοιαζει αυτος ο ήχος οταν μια σταγονα ερχεται σε επαφή με τα μαγικα νερα?

Ειδε κανεις την κοπέλα που προσευχόταν δίπλα απο την θάλασσα?

Ειδε κανείς το αγορι με τα κυματιστα μαλλια που αγγιζε το δέντρο?

Ειδε κανεις την ομορφη κοπέλα που χορευε στο καταπράσινο λειβάδι?

Ηταν ολοι μα όλοι εκει. Ο ενας δεν είχε δει τον άλλο, ο ένας δεν μπορουσε να αγγίξει τον αλλο.

Αλλα οι ψυχές εμοιαζαν να χορευουν μαζί, σε ενα ατελειωτο τραγούδι. Ολες. Σε ενα τραγούδι που ηταν εμπνευση για να ανθίσει ενα λουλούδι, για να χαμογελάσει ενα ξωτικο, για να διαχυθει το φως.

Μα τι απαλοτητα που σου αφηνε αυτη η μαγικη εικόνα.

Οι ανθρωποι να χαιδευουν το ονειρο. Και οσο πιο βαθια κοιτουσαν σε αυτο, τοσο πιο εντονα αγγιζε αυτο τις ψυχές τους.

Και η μαγικη Αβαλον εμοιαζε να επιστρεφει απο τις ομίχλες...

Και τελικα

Ολα για αυτους που νιώθουν το φως, ειναι ευλογημένα, και αψεγαδιαστα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 18:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαστε εμπνευση παντως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 18:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 18:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 18:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 21:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίες εικόνες vanillic.

Τις προάλλες ήμουν στην Καλαμπάκα και είχα πάει μια βόλτα με κάτι φίλους στο δάσος από ένα λόφο. Εκεί πέρα υπάρχουν κάτι μικρές πηγές που σχηματίζουν ρυάκια.. Όχι, δεν είδα ούτε νεράιδα ούτε ξωτικό όμως ένοιωσα τη μαγεία της φύσης εντονότερα από ποτέ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 00:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 05:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 19:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 08:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπέροχα...

Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 19:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως γνωρίζετε κανένα βιβλίο σχετικά με τη Γλώσσα των Ξωτικών; Έχω ακούσει πως ο Τόλκιν έχει γράψει τέτοια αλλά δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 19:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.kaissagames.com/Default.aspx?product_id=357

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galdamoor
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 19:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galdamoor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ, Vanillic.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 19:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.geocities.com/nenielsildurien/Gwelcome.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 00:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ακολουθώ σε κάθε σκέψη,
χααίρομαι!
Αλλά κάτι μοναδικές λεξούλες, καλέ μου Angus, τι μπορούν να κάνουν :)
Ή κάτι λόγια σαν ρίζες δέντρων Galadriel.
Όμορφα που υπάρχουν σκέψεις που τα χωράνε να φωλιάσουν
και έχουν και την ευγένεια να μας κερνάνε κι εμάς.
Στην πίστη που πηγάζει από θερμές πηγές
και στην αγάπη.
Να είστε καλά
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilaeira84
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 01:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilaeira84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους...
Θα σας διηγηθώ μια ιστορία που δεν ξέρω αν έχει να κάνει με νεράιδες ή ξωτικά αλλά θα μπορούσε ίσως..

Το 1920 περίπου σε ένα νησί των Επτανήσων ο θείος ο Χαρίλαος άντρας νέος τότε, έξυπνος και σκληρός - καθόλου φαντασμένος, καθόταν στην αυλή του σπιτιού του με την γυναίκα του την ώρα που βράδιαζε.

Κάποια στιγμή άκουσε μια φωνή να του φωνάζει το όνομα του και πλησίασε τους θάμνους που παρέλειψα να πω ότι σχεδόν κύκλωναν το σπίτι.Η γυναίκα του του έλεγε να μην πλησιάσει και να μην απαντήσει, εκείνος όμως απάντησε και από εκείνη τη στιγμή έχασε τη μιλιά του.

Πέρασαν 40 μέρες ακριβώς και εκείνος δεν μπορούσε να μιλήσει ώσπου ακούστηκε ξανά η φωνή να τον καλεί.Η γυναίκα του του είπε να μην κάνει τίποτα, έκαναν το σταυρό τους και αμέσως επανήλθε η φωνή του.

Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε και αν δεν κάνω λάθος 15 περίπου και η ίδια φωνή ακούστηκε ξανά αλλά δεν απάντησε κανείς και από τότε δεν ξανακούστηκε.Αυτό μου το διηγήθηκε ο γιος του..

Φαντάζομαι θα υπάρχουν σχετικές ιστορίες αλλά δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το θέμα

Μου διηγήθηκαν κάποιες ιστορίες πολύ περίεργες τις οποίες θα γράψω εδώ και στο θέμα παράξενες ιστορίες γιατί με ενδιαφέρει αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικό..για οπτασίες που δεν ξέρω αν έχουν να κάνουν με νεράιδες ακριβώς ή άλλου είδους πλάσματα...

Αυτά προς το πάρον..

use what u got to get what u want

Edited by - ilaeira84 on 24/02/2007 01:04:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 10:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήθελα να 'ξερα μουγγά είναι αυτά τα νεραϊδικά και "κλέβουνε" καθε φορά ξένες φωνές? Τι κακό κι αυτό...

Κάποιος πρέπει να τους τρίξει τα δόντια μου φαίνεται. Άντε πια! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pink Fairy
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 17:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pink Fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να χαιρετήσω όλα τα μέλη του forum και κυρίως αυτού του topic. Ομολογώ πως είναι ο λόγος που έγινa μέλος του site.
Πάντα με τραβούσαν οι ιστορίες γύρω από τα ξωτικά και τις νεράιδες. Εχω διαβάσει διάφορα κατά καιρούς σε πολλά sites αλλά τόσες πολλές πληροφορίες και καταγγελίες συγκεντρωμένες κάπου δεν είχα ξαναπετύχει.
Ανήκω λοιπόν σ'αυτούς που πιστεύουν στην ύπαρξη τέτοιο οντότητων αλλά δυστηχώς δεν είχα ποτέ προσωπική επαφή.Προφανώς δεν εχω το χάρισμα
Πάντως ύστερα από πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή και αφού κατάφερα να διαβάσω όλα τα σχόλια στο topic μπορώ να πώ πως έχω μια πολύ καλή εικόνα για το θέμα και έχουν λυθεί απορείες που είχα
Η αλήθια έιναι οτι κάπου είχα χαθεί αλλά μετά τα εβαλα σε μια τάξη στο μυαλό μου.
Κάνετε πολύ καλή δουλειά...συνεχίστε έτσι

Φιλικά

Pink Fairy

Να κυνηγάς πάντα το λευκό της ζωής σου!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pink Fairy
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 17:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pink Fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Those who find ungly meanings in beautiful things are corrupt without being charming.That is a fault...
Those who find beautiful meanings in beautiful thing are cultivated. For these there is a hope...
They are the elect to whom beautiful things mean only Beauty...

Φιλικά
Pink Fairy

Να κυνηγάς πάντα το λευκό της ζωής σου!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pink Fairy
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 17:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pink Fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να παραθέσω ένα απόσπασμα από το βιβλίο της Εύας Ομηρόλη (που την θεωρώ πολύ αξιόλογη συγγραφέα)"Μοιράιδα-Μιά Μοίρα σαν νεράιδα"

"Υπάρχουν τρείς Μοίρες που καθορίζουν την ζωή του ανθρώπου.Τρείς λευκοφορούσες κλώστριες που ακάματες ορίζουν το πεπρωμένο των θνητών...Η Κλωθώ που στεκόταν παράμερα στην κάθε γέννηση, κρατώντας την αδαμάντινη ηλακάτη κι ευθύς αφού το νεογνό ξεπρόβαλλε στο φως, έκλωθε εκείνη σοβαρή το νήμα της ζωής του, η Λάχεσις δίπλα ακριβώς τυλίγει την κλωστή στην άτρακτο και προστάζει τα μελλούμενα και η Άτροπος ανάμεσα κρατώντας τον ψαλίδι κόβει το νήμα μόλις φτάσει εκεί που ορίστηκε η ζωή του καθενός.
Στην Μοίρα πιστεύουν περισσότερο εκείνοι που δεν πέτυχαν όσα ήθελαν-γιατί πάντα πίστευαν στη Μοίρα και δεν έμαθαν να προσπαθούν...Οι άλλοι, εκείνοι που προσπαθούν, ακόμα κι αν δεν πετυχαίνουν πάντα, πιστεύουν στις Νεράιδες..."

Φιλικά
Pink Fairy


Να κυνηγάς πάντα το λευκό της ζωής σου!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sidhe
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 20:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sidhe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pink Fairy

Πολυ ευγενικα αυτα που γράφεις στο τοπικ.

Ξερεις η γνωση ειναι πραγματι πολυτιμη αλλα εχει και αυτη το κοστος της.

Προσπαθησε να κρατησεις την καρδια σου αγνη, αμολυντη απο καθε κακο.

Ετσι δεν θα γινεις παρατηρητης εκεινου του κοσμου αλλα κομματι του.

Να εισαι πολυ καλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 16:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποτε σκέφτομαι αυτά τα πλάσματάκια ένα πράγμα μου έρχεται στο μυαλό

Ξέρω ένα καταπληκτικό μέρος κοντά στο χωριό μου, το Πολυλίμνιο. Είναι παραμυθένιο. Πριν 4-5 χρόνια ανακαλύφθηκε, κοντά στην Πύλο, λίγο πιο πέρα από την "καθημερινότητα". Ευτυχώς είναι ακόμα παρθένο.
Ανάμεσα στα βουνά ξεχυλίζει το πρασινογάλαζο νερό σχηματίζοντας πολλά επίπεδα από μικρές λίμνες. Περπατώντας στο πλάι τους μέσα στην μελωδική φύση που σε αγκαλιάζει με τα υπέροχα χρώματα της, ανακαλύπτεις το νεραϊδόκοσμο. Δεν υπάρχει αμφιβολία πως βρίσκεσαι στη χώρα τους, την καρδιά του παραμυθιού και της μαγείας. Η βλάστιση σε συναρπάζει, το κελάρισμα του νερού και το τραγούδι των "κατοίκων" του σε καθηλώνει.
Αν δεν είναι αυτός ο τόπος των νεράιδων και των ξωτικών τότε ποιος είναι?


Δυστυχώς δεν βρίσκω άλλες φωτό να σας δείξω. Αξίζει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy