ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 03:42:45  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ

Μέσα από τα διάφορα μηνύματα του forum έγιναν και πολλές αναφορές στον Κωνσταντίνο, τον πρώτο αυτοκράτορα του Βυζαντίου. έτσι, παρουσιάστηκε ως "Χριστιανός", ως "φανατικός", κτλ. Τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά.

Ο Κωνσταντίνος ΔΕΝ ήταν Χριστιανός. Οι σύγχρονοι ερευνητές αποδέχονται αυτό το γεγονός γιατί δεν υπάρχουν ιστορικές πηγές που να αναφέρουν τη βάφτισή του. Ο μόνος που αναφέρει για τη βάφτιση του Κωνσταντίνου είναι ο προσωπικός του βιογράφος Ευσέβιος (χριστιανός ο ίδιος) και ιστορικά δεν μπορεί να θεωρηθεί αξιόλογη πηγή. Η βάφτιση του πρώτου αυτοκράτορα στο όνομα της νέας (τότε) θρησκείας θα ήταν μείζον γεγονός, κάποιος τέλος πάντων θα έγραφε κάτι γι'αυτό.

O Κωνσταντίνος ήταν πολιτικός. Αυτό που τον ενδιέφερε ήταν η ηρεμία στο κράτος του. Καθιερώνει σαν επίσημη θρησκεία του κράτους το Χριστιανισμό (λόγω της θρησκευτικής βάσης του πληθυσμού) αλλά ταυτόχρονα θεσπίζει την ανεξιθρησκεία, επιδιώκοντας την ήρεμη συνύπαρξη των διαφορετικών θρησκειών στην αυτοκρατορία του. Πάμπολλοι ιστορικοί αναφέρουν πως ο Χριστιανισμός ήταν μέσο και όχι σκοπός για τον Κωνσταντίνο.

Ο Κωνσταντίνος ήταν στρατιωτικός. Στην κρίσιμη εκστρατεία του εναντίον του Μαξέντιου ανακοινώνει στο (βασικά Χριστιανικό) στρατό του ότι είδε το όραμα με το "ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ" και το σταυρό και διατάζει τους στρατιώτες του να χαράξουν στις ασπίδες τους το σταυρό με τα γράμματα "Χ Ρ". (Ιστορική πηγή: Ευσέβιος και πάλι). Προσωπικά δεν αμφισβητώ ότι το έκανε. Αμφισβητώ ότι είδε τέτοιο όραμα. Για παράδειγμα, τι όραμα θα έλεγε στο στρατό του ότι είδε, αν ο στρατός του ήταν π.χ. μουσουλμάνοι (ναι, ξέρω ότι δεν υπήρχαν τότε, παράδειγμα φέρνω). Μήπως θα τους έλεγε "είδα τον Αλλάχ χτες βράδυ και μου είπε να χαράξετε στις ασπίδες σας "Ενας είναι ο Αλλάχ και ο Μωάμεθ προφήτης του?"

Η Εκκλησία χρειαζόταν τον Κωνσταντίνο. Ο βασικός αίτιος της θεμελίωσης του χριστιανισμού ήταν ο Κωνσταντίνος. Γεγονός αναντίρρητο. Η Εκκλησία έπρεπε να τον τιμήσει. Εδώ έκανε "Μέγα" τον Θεοδόσιο που ήταν κοινός εγκληματίας, κατσαπλιάς και δολοφόνος και δεν θα έκανε τον Κωνσταντίνο; Αλλά για να τιμηθεί ο Κωνσταντίνος έπρεπε να ήταν χριστιανός. Έτσι, και με τη βοήθεια του Ευσέβιου δημιουργήθηκε και συντηρήθηκε το παραμύθι της βάφτισής του. Και μια και ήταν Χριστιανός τελικά (σύμφωνα πάντα με την εκκλησία), δεν υπήρχε κανένα κώλυμα να τον κάνουν και Μέγα και Ισαπόστολο και ότι ήθελε.

Φυσικά, η μητέρα του η Ελένη ήταν Χριστιανή, καμία αμφιβολία περί τούτου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 12:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις, πως φέτος πολύ δύσκολα θα ανάψουν από μόνα τους τα καντήλια και οι λαμπάδες ενώπιον του Ειρηναίου...

Γεια σου Ειρηναίε θρύλε / φτιάξ' το φως κι αν θέλεις στείλε /
στείλε και σε με' λαμπάδα / μεσ' στην Μεγαλοβδομάδα /

Των αγγέλων τα χατήρια / φαίνονται σε σας μυστήρια /
φως, σκοτάδι η οικουμένη / γεια σου πίστη μου χαμένη...

Καλή Ανάσταση!
Deva

Edited by - Deva_Parinito on 29/04/2005 12:55:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 12:38:55  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ macedon καλώς ήλθες...

Μάλλον όμως δεν έχεις διαβάσει το τόπικ από την αρχή...

Αυτά που έγραψες έχουν ξαναγραφτεί, και γω μάλιστα είχα κάνει μια εκτεταμένη αναφορά για τους πολιτικούς στόχους του Κωνσταντίνου και ανέφερα ότι δεν ήταν χριστιανός.

Με την ευκαιρία λοιπόν της γιορτής αυτής εύχομαι στους πιστούς Χριστιανούς Καλή Ανάστασηκαι στους υπόλοιπουςΚαλή πνευματική Ανάταση...
Νομίζω τόσο οι μεν όσο και οι δε το χρειάζονται...
Να είστε όλοι καλά!


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 14:03:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητέ macedon καλώς ήλθες...

Μάλλον όμως δεν έχεις διαβάσει το τόπικ από την αρχή...

Αυτά που έγραψες έχουν ξαναγραφτεί, και γω μάλιστα είχα κάνει μια εκτεταμένη αναφορά για τους πολιτικούς στόχους του Κωνσταντίνου και ανέφερα ότι δεν ήταν χριστιανός.


Κατ'αρχήν καλώς σας βρήκα

Το διάβασα όλο αλλά μάλλον κάποια μου ξέφυγαν. Αυτό για τον Κωνσταντίνο τον συνονόματο ήταν περισσότερο μια απάντηση στον Schwabe περί αιμοσταγούς υιού της Ελένης, κτλ. κτλ.

Πάντως με όλη αυτή τη φασαρία που δημιουργούν Ειρηναίοι, Χριστόδουλοι, Βαβίλιδες, κτλ. θεωρώ πως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα η επαναφορά της συνήθειας να ταίζονται οι Χριστιανοί στα λιοντάρια...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 15:36:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάντως με όλη αυτή τη φασαρία που δημιουργούν Ειρηναίοι, Χριστόδουλοι, Βαβίλιδες, κτλ. θεωρώ πως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα η επαναφορά της συνήθειας να ταίζονται οι Χριστιανοί στα λιοντάρια...

Δεν είναι κακή ιδέα!

Μόνο που εγώ θα προτιμούσα να ριχνόντουσαν στα λιοντάρια οι "οποιοιδήποτε" διεφθαρμένποι και μοχθηροί ανθρώποι είτε αυτοί είναι Χριστιανοί είτε Μουσουλμάνοι...

Εκεί να δεις εκκαθάριση!!


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 16:38:42  Εμφάνιση Προφίλ
macedon:
«Το διάβασα όλο αλλά μάλλον κάποια μου ξέφυγαν. Αυτό για τον Κωνσταντίνο τον συνονόματο ήταν περισσότερο μια απάντηση στον Schwabe περί αιμοσταγούς υιού της Ελένης, κτλ. κτλ.»

Αγαπητέ Μακεδών, είχα την τιμή αλλά….δεν την «μυρίστηκα» γρήγορα.

Βασικά, όσον αφορά το ιστορικό πλαίσιο, συμφωνούμε. Ο Κωνσταντίνος είδε σύντομα τις «ευεργετικές ικανότητες» του εσχατολογικού μεσσιανισμού, με τις καθησυχαστικές μελλοντικές εκπληρώσεις σε άλλους κόσμους αντί της….άτιμης της παρούσας ζωής, και έτσι προσάρμοσε ότι ο ίδιος δεν θέλησε να λείψει (Μιθραϊσμός) από τον λαό, λαμβάνοντας την θέση του Αρχιερέα στην πρώτη οικουμενική σύνοδο της νέας θρησκείας.

Από’κει και πέρα, λίγο ως πολύ, τα πράγματα είναι γνωστά.

Πάντως, για κάποιον που έβρασε την γυναίκα του στο…τσουκάλι, έ δεν ειπώθηκαν δα και τίποτα υπερβολές!

Να’σαι καλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 16:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1
….”Πάντως με όλη αυτή τη φασαρία που δημιουργούν Ειρηναίοι, Χριστόδουλοι, Βαβίλιδες, κτλ. θεωρώ πως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα η επαναφορά της συνήθειας να ταίζονται οι Χριστιανοί στα λιοντάρια”......


Αν ανηκει σε καποια σφαιρα, καποιου προσωπικου χιουμορ, θα ελεγα πως δεν το εκτιμω ιδιαιτερα[ισοπεδωτικο].
Αν παλι το εννοεις, θα σου πω οπως και η Αvallon σου λεει, μην τα τσουβαλιαζουμε ολα. Ολοι κανουμε σφαλματα[καποιοι σιγουρα μεγαλυτερα σε σχεση με αλλους] ανεξαρτητα απο την πιστη μας στο οποιοδηποτε συστημα[και θρησκευτικο]και ανεξαρτητα απο το αν εκπροσωπουμε τον εαυτο μας η και περισσοτερους ανθρωπους. Τωρα το να θελεις να στειλεις τον οποιονδηποτε στα λονταρια γιατι εχει γνωμη/αποψη/πιστη με την οποια διαφωνεις δεν σε ανεβαζει παραπανω απο τα λονταρια, ουτε σε κανει ανωτερο των οσων κατηγορεις. Κι εγω ενοχλουμαι απο διαφορες καταστασεις, αλλα τετοια φρικη την παθαινω για παραδειγμα με την περιπτωση παιδεραστη[μου βγαινει αυτο το στα λονταρια τωρα και να κατεβασω τον αντιχειρα για το τελος, ανθρωπος ειμαι και με τα σκοτεινα μου ενστικτα κι εγω], αλλα ελεος, εκκαθαρισεις/γενοκτονιες κτλ κτλ δεν κανω και ουτε νιωθω περηφανα αν αισθανομαι ετσι λογω θυμου.

Edited by - the elder sister1 on 29/04/2005 16:43:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 18:37:13  Εμφάνιση Προφίλ
Eίναι αλήθεια ότι η προκατάληψη και ο θυμός δεν είναι καλός οδηγός για τέτοια θέματα...

Από την άλλη όμως δεν μπορώ να εθελοτυφλήσω και να μην πω ότι ο Χριστιανισμός τόσο ο Ορδόδοξος όσο και ο Καθολικός περνούν αυτό τον καιρό μια κρίση λόγω διαφθοράς του ιερατείου...

Βέβαια από την άλλη έχουμε και μεγάλα εσωτερικά συστήματα που επιβίωσαν για πολλούς αιώνες και αυτή την εποχή δοκιμάζονται και βιώνουν μια decadence για τους ίδιους ακριβώς λόγους...

Νομίζω πως η ανθρωπότητα γενικώς έχει φθάσει σε μια καμπή της που θα πρέπει από κει που είναι να κάνει ένα πνευματικό άλμα για να φύγει από το τέλμα που βρίσκεται.


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 21:02:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

….”Πάντως με όλη αυτή τη φασαρία που δημιουργούν Ειρηναίοι, Χριστόδουλοι, Βαβίλιδες, κτλ. θεωρώ πως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα η επαναφορά της συνήθειας να ταίζονται οι Χριστιανοί στα λιοντάρια”......


Αν ανηκει σε καποια σφαιρα, καποιου προσωπικου χιουμορ, θα ελεγα πως δεν το εκτιμω ιδιαιτερα[ισοπεδωτικο].
Αν παλι το εννοεις, θα σου πω οπως και η Αvallon σου λεει, μην τα τσουβαλιαζουμε ολα. Ολοι κανουμε σφαλματα[καποιοι σιγουρα μεγαλυτερα σε σχεση με αλλους] ανεξαρτητα απο την πιστη μας στο οποιοδηποτε συστημα[και θρησκευτικο]και ανεξαρτητα απο το αν εκπροσωπουμε τον εαυτο μας η και περισσοτερους ανθρωπους. Τωρα το να θελεις να στειλεις τον οποιονδηποτε στα λονταρια γιατι εχει γνωμη/αποψη/πιστη με την οποια διαφωνεις δεν σε ανεβαζει παραπανω απο τα λονταρια, ουτε σε κανει ανωτερο των οσων κατηγορεις. Κι εγω ενοχλουμαι απο διαφορες καταστασεις, αλλα τετοια φρικη την παθαινω για παραδειγμα με την περιπτωση παιδεραστη[μου βγαινει αυτο το στα λονταρια τωρα και να κατεβασω τον αντιχειρα για το τελος, ανθρωπος ειμαι και με τα σκοτεινα μου ενστικτα κι εγω], αλλα ελεος, εκκαθαρισεις/γενοκτονιες κτλ κτλ δεν κανω και ουτε νιωθω περηφανα αν αισθανομαι ετσι λογω θυμου.

Edited by - the elder sister1 on 29/04/2005 16:43:11


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 23:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις, πως φέτος πολύ δύσκολα θα ανάψουν από μόνα τους τα καντήλια και οι λαμπάδες ενώπιον του Ειρηναίου...

Βασικά ελπίζω να μην γίνουν τίποτα φασαρίες εκεί κάτω αύριο! Είδομεν...


quote:
Εδώ να σκεφτείς ότι κρατάνε στην Αθήνα (άκου να σου πέσουνε τα μαλλιά!) λέει δήθεν τόσο το….στεφάνι που φόρεσαν στον Ιησού όσο και…….το σφουγγάρι που του έβρεξαν τα χείλη!!!!!!!


Αυτά να τα λες πιό σιγά γιατί δεν έχω και πολλά μαλλιά! χεχε


quote:
Και οι δύο πιστεύουν ότι έχουν δίκιο. Η διαφορά είναι ότι μόνον ο ένας μπορεί να το αποδείξει

Αυτό το λέμε εμείς αγαπητέ μακεδόνα (καλώς ήρθες κι όλας!) όσοι πιστεύουν θεωρούν ότι έχουν όλες τις αποδείξεις που χρειάζονται...


quote:
Στην έρημο να πιστεύεις τα μισά απ' όσα βλέπεις και τίποτε απ' όσα ακούς .

Ο,τι καλύτερο έχω διαβάσει τελευταία!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 23:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Α καλά! Μόλις τώρα βλέπω σε έκτακτο δελτίο εικόνες από τα επεισόδια που έγιναν στα Ιεροσόλυμα κατά την περιφορά του επιταφίου... Ωραία...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 03:37:29  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
όσοι πιστεύουν θεωρούν ότι έχουν όλες τις αποδείξεις που χρειάζονται...

Αγαπητή/έ ostria, νομίζω κάνεις ένα λάθος. "Πιστεύω" σημαίνει ότι δεν έχω αποδείξεις, δεν γνωρίζω. Αποδέχομαι όμως τα λεγόμενα ως αληθινά. Από την άλλη μεριά, αν έχει κανείς αποδείξεις τότε η πίστη δε χωράει γιατί ήδη γνωρίζει, ξέρει.

Για παράδειγμα, δε χρειάζεται να πιστέψει κανείς ότι ο Χριστός υπήρξε. Είναι ιστορικό πρόσωπο, έχει καταγραφεί σε ιστορικά κείμενα, άρα γνωρίζουμε. Αυτό είναι γνώση. Για το αν είναι υιός του Θεού, δεν υπάρχουν αποδείξεις. Εκεί υπεισέρχεται η πίστη. Είτε το πιστεύει κάνείς, είτε όχι. Κατά τη γνώμη μου, το να προσπαθεί κανείς να αποδείξει ότι ήταν Θεός είναι το ίδιο ανόητο με το να προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν ήταν. Αν υπήρχε απόδειξη για οποιοδήποτε απ'αυτά, τότε ο Χριστιανισμός δεν θα ήταν θρησκεία, θα ήταν επιστήμη και θα ήταν αποδεκτή απ'όλους.

Είναι αλήθεια ότι πολλοί υπέρ του δέοντος πιστοί έχουν πείσει τον εαυτό τους ότι αυτά που δέχονται ως δόγμα αποτελούν απόδειξη και αναθεματίζουν τους μη αποδεχόμενους την "αλήθεια" του δόγματος. Δυστυχώς γι'αυτούς, οι "αποδείξεις" που παραθέτουν, αποτελούν απλά την προσωπική τους άποψη, την "πίστη" τους και τίποτε άλλο.

Εάν σου πω ότι ο Μάο υπήρξε, θα μου απαντήσεις φυσικά ότι το ξέρεις, γιατί ήταν ιστορικό πρόσωπο. Αν σου πω όμως ότι συχνά έπινα καφέ μαζί του, αυτό μήτε εσύ, μήτε εγώ, μήτε ο μακαρίτης ο Μάο μπορούμε να το αποδείξουμε. Θα πρέπει να βασιστείς στα λόγια μου και να με πιστέψεις ή όχι.

Μην ξεχνάς άλλωστε ότι όπου σταματάει η γνώση, αρχίζει η πίστη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 10:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Αγαπητή/έ ostria, νομίζω κάνεις ένα λάθος. "Πιστεύω" σημαίνει ότι δεν έχω αποδείξεις, δεν γνωρίζω. Αποδέχομαι όμως τα λεγόμενα ως αληθινά. Από την άλλη μεριά, αν έχει κανείς αποδείξεις τότε η πίστη δε χωράει γιατί ήδη γνωρίζει, ξέρει.

Αγαπητέ μακεδόνα το ξέρω ότι ακροβατώ φιλοσοφικά αλλά προσπαθώ να μπω στην θέση ενός "πιστού". Δεν είναι μόνο τα "λεγόμενα" που δέχεσαι ως αληθινά. Υπάρχουν και οι προσωπικές "μαρτυρίες", τα θαύματα, η επαφή με το Θεό ή το Θείο. Οταν ένας άνθρωπος ισχυρίζεται ότι έζησε μία τέτοια εμπειρία, την θεωρεί αποδεικτικό στοιχείο για την πίστη του. Μπορεί εμάς να μην μας πείθει πχ. η ερμηνεία του, αλλά εκείνος είναι σίγουρος ότι έχει όλες τις αποδείξεις που χρειάζεται. Παρόλα αυτά δεν "γνωρίζει" πχ την φύση του θαύματος ή την φύση του Θεού.


quote:

Για παράδειγμα, δε χρειάζεται να πιστέψει κανείς ότι ο Χριστός υπήρξε. Είναι ιστορικό πρόσωπο, έχει καταγραφεί σε ιστορικά κείμενα, άρα γνωρίζουμε. Αυτό είναι γνώση.

Ακόμα και αυτό μπορώ να το αμφισβητήσω. Τα κείμενα που αναφέρεις δεν είναι ιστορικά αλλά θρησκευτικά και με όλες τις ασάφειες και τις διαφορές που περιέχουν, αμφιβάλλω αν μπορούμε να τα δεχτούμε ως αποδεικτικά στοιχεία της φυσικής ύπαρξης του Χριστού.
Και οι αρχαιολογικές έρευνες, όσο κι αν προσπαθούν, προς το παρόν δεν έχουν βρει κάτι σημαντικό.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 10:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Και μία συμπλήρωση. Δεν το περιορίζω αυστηρά στην Θρησκεία.
Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στην μετεμψύχωση, στα αστρικά ταξίδια, στους εξωγήινους, στα φαντάσματα, στις "μη συμβατικές" θεραπείες. Ανάμεσά τους υπάρχουν άνθρωποι που έχουν "εμπειρίες" και θεωρούν ότι έχουν αποδείξεις αυτής της "πίστης" τους.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 16:27:50  Εμφάνιση Προφίλ
Μιλώντας για αποδείξεις, έχω να παραθέσω κάποιες αποδείξεις σχετικά με την καταγωγή του Ιησού

Κάποιοι λένε ότι ο Ιησούς ήταν Ιρλανδός, γιατί:
1. Δεν παντρεύτηκε ποτέ.
2. Δεν είχε ποτέ μια σταθερή δουλειά.
3. Η τελευταία του επιθυμία ήταν ένα ποτό.

Άλλοι πάλι λένε ότι ο Ιησούς ήταν Πορτορικανός γιατί:
1. Το λέγανε Jesus
2. Είχε πάντα προβλήματα με το νόμο
3. Η μητέρα του δεν ήξερε ποιος ήταν ο πατέρας του

Μερικοί λένε πως ο Ιησούς ήταν μαύρος γιατί
1. Φώναζε όλους τους ανθρώπους "αδερφέ"
2. Δεν είχε σταθερή διεύθυνση
3. Κανείς δεν θα τον έπαιρνε στη δουλειά του

Άλλοι πάλι λένε ότι ήταν από την Καλιφόρνια, γιατί:
1. Δεν έκοβε ποτέ τα μαλλιά του
2. Περπατούσε ξυπόλητος
3. Δημιούργησε μια νέα θρησκεία.

Φυσικά όμως οι ατράνταχτες αποδείξεις μας πείθουν ότι τελικά ήταν Έλληνας γιατί:
1. Εργαζόταν στη δουλειά του πατέρα του.
2. Έφυγε από το σπίτι του όταν ήταν 33 χρονών
3. Ήταν σίγουρος ότι η μητέρα του ήταν παρθένα
4. Η μητέρα του ήταν σίγουρη ότι ο γιος της ήταν Θεός.

Καλά να περνάτε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θεοφιλος
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 06:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεοφιλος
Aπο τοτε που η επιστημη προσπαθει να φθασει στο Θεο εχει χασει το δρομο της. Παιδια δεν χρειαζεται να σκοτιζεστε με το αν ειναι αληθινο το φως 'η οχι. Aν δεν πιστευετε στο Χριστο ειναι δικαιωμα σας, οπως ειναι και δικαιωμα σας να ειστε "Απιστος Θωμας". Η αμφιβολια ειναι εργο του διαβολου και μονο. "Μακαριοι αυτοι που πιστεψουν σε Μενα χωρις να δουν." Εδω αυτοι που τον ειδαν ζωντανο να πραττει θαυματα και να μιλα και τον σταυρωσαν! Μας διαλεξε ο Χριστος (τους Ελληνες) γιατι ηξερε ποσο θα τον Δοξασουμε. Ομως η επιστημη παλι μας φερνει στην αντιθετη πλευρα μιας και θελει χειροπιαστα αποδειγματα για να σκασει. Αλλα Χριστος και παλι λεει "Γενεα απιστη σημεια ζητεις και σημεια δεν θα δεις!" Οι πιστοι θα δουν και θα παρουν πολλα απο το Χριστο. Απο την Παλαια διαθηκη βλεπουμε την ολιγοπιστια των Εβραιων που μολις κατι στραβωσει ξεχνουν τον Θεο. Οσα και αν τους εκανε για να τους απελευθερωσει αυτοι στραβοι απο την ευκολια και την λαγνεια της Ζωης. Τα παραδειγματα επαναλαμβανονται και στην εποχη του Χριστου αλλα και σημερα.

Ενα σας λεω και σας ευχομαι.

Ξυπνειστε απο το ληθαργο της αυταπαρνησης και ανοιξτε τα ματια σας να δειτε το Φως που ειναι τοσο λαμπρο και μας φερνει χαρα και μας ενωνει. Το Αγιο Πνευμα να σας φωτησει να δειτε την αληθεια με την καρδια σας και οχι με το μυαλο που ειναι το οργανο που μας αποξενωνει απο το Θεο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 07:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
Παρακολουθώντας αυτές τις μέρες απο ενδιαφέρον μερικές ταινίες γύρω απο τον Ιησού, έβγαλα κάποια συμπεράσματα. Επειδή ακούω απο πολλούς για συνταύτιση του Χριστιανισμού με τον Εβραισμό, κατηγορώντας τον Ιησού σάν ιδρυτή Εβραικής θρησκεία και διάφορα παρόμοια μπορώ να τους πώ οτι διαψεύδονται. Γιατί παρατήρησα εκ'μέρους των Ιουδαίων ένα τρομερό μίσος και αμόκ κατά του Ιησού απο τους οποίους υπέφερε όλα τα μαρτύρια, οπότε δέν είναι δυνατόν να συνταυτίζεται μαζί τους. Ακόμα κι'άν δέν υπήρξε ο Ιησούς άλλωστε οι ίδιοι έγραψαν τα Ευαγγέλια.
Βέβαια οι θρησκοληψία και οι Χριστιανικές υστερίες που συνηθίζουν πολλοί Έλληνες δέν είναι και ότι το καλύτερο. Αλλά οι άνθρωποι αυτοί τα κάνουν περισσότερο απο πλάνη, αμάθεια και ανικανότητα παρά απο κακία. Όσον αφορά το Άγιο Φώς θεωρώ απαράδεκτο να το δεχόμαστε σάν θαύμα θεωρώντας αμαρτία να βάζουμε την επιστήμη να ψάξει για εξηγήσεις του. Μου θυμίζει την εποχή του - Πίστευε και μή ερέυνα - τα πάντα έχουν την επιστημονική τους εξήγηση, τα θαύματα και οι θεικές επεμβάσεις όταν γίνονται συμβαίνουν άξαφνα και εκεί που δέν το περιμένουμε. Δέν είναι δυνατόν να συμβαίνουν σε τακτό χρονικό διάστημα απο κάποιον Πατριάρχη ο οποίος μπορεί & να μήν πληρεί τις προυποθέσεις για να γίνει φορέας του θαύματος.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 11:57:51  Εμφάνιση Προφίλ

quote:

Aπο τοτε που η επιστημη προσπαθει να φθασει στο Θεο εχει χασει το δρομο της.

Διαβλέπω μια σύγχυση, ναι; Η επιστήμη δεν προσπαθεί να φτάσει στο Θεό, ούτε την ενδιαφέρει ο Θεός. Αλλά θα ήθελα να μου πείς, από πότε έχει χάσει το δρόμο της; Τώρα πρόσφατα; Από το μεσαίωνα; Από την αρχαιότητα; Γίνε λίγο πιο σαφής σε παρακαλώ...

quote:

Aν δεν πιστευετε στο Χριστο ειναι δικαιωμα σας, οπως ειναι και δικαιωμα σας να ειστε "Απιστος Θωμας". Η αμφιβολια ειναι εργο του διαβολου και μονο.

Μα φυσικά και συμφωνώ. Γι'αυτό και η θεόπνευστη εκκλησία δίκαζε και έκαιγε αυτούς τους σατανικούς μισανθρώπους που αμφισβητούσαν και αμφέβαλαν, όπως για παράδειγμα ο Γαλιλαίος που αμφέβαλε ότι η γη είναι σταθερή και δήλωνε ο άπιστος ότι κινείται. Και αν θες τη γνώμη μου, έπρεπε να τον κάψουν αλλά αυτός τη γλίτωσε. Να δεις που υπήρχε Κούγιας και εκείνη την εποχή και τον έσωσε τον μπαγάσα...

quote:
Απο την Παλαια διαθηκη βλεπουμε την ολιγοπιστια των Εβραιων που μολις κατι στραβωσει ξεχνουν τον Θεο. Οσα και αν τους εκανε για να τους απελευθερωσει αυτοι στραβοι απο την ευκολια και την λαγνεια της Ζωης.

Χμμμ... Η παράθεση από μέρους σου επιχειρημάτων που αναφέρονται στην εβραϊκή μυθολογία, της οποίας το κύριο χαρακτηριστικό ήταν η απάτη, το μίσος, η εκδίκηση και η κτηνοβασία, όντως δείχνει ότι έχεις ακλόνητα επιχειρήματα και απορώ πραγματικά πώς όλοι αυτοί εδώ μέσα δεν έχουν πειστεί ακόμα.

Άλλωστε είναι γνωστό σε όλους εδώ μέσα ότι όλοι οι επιστήμονες και οι αμφισβητίες θα καούν στο πυρ το εξώτερον και μαζί τους και όλοι αυτοί που τους ακολουθούν (ο Schwabe, εγώ, καναδυο άλλοι...) και θα εκβληθούν οι οφθαλμοί τους και τεράστια όρνεα θα τρώνε το συκώτι τους (ooops, αυτό ήταν από άλλη μυθολογία, συγνώμη) και γενικά θα κακοπεράσουν στην άλλη ζωή.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μετά την εμπεριστατωμένη ανάλυση και παράθεση όλων αυτών των ακλόνητων επιχειρημάτων του φίλτατου Θεόφιλου, νομίζω ότι το θέμα έχει κλείσει και δεν μένει πλέον τίποτε άλλο να συζητήσουμε. "Μετανοείτε ότι ήγγικεν η βασιλεία των ουρανών" μη σας πάρει και σας σηκώσει.

Και μη τολμήσετε να αμφιβάλλετε ξανά γιατί απ'ό,τι μαθαίνω, βάλανε έναν καινούριο επίσκοπο Ρώμης τώρα που είναι φίλα προσκείμενος προς τις ακατάλυτες ιδέες της Ιερής Εξέτασης, κάτι σαν το φίλο το Θεόφιλο αλλά στο πιο καθολικό τους. Ετσι, για να μην κοιμάστε ήσυχοι, άνθρωποι του διαβόλου.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 12:31:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όσον αφορά το Άγιο Φώς θεωρώ απαράδεκτο να το δεχόμαστε σάν θαύμα θεωρώντας αμαρτία να βάζουμε την επιστήμη να ψάξει για εξηγήσεις του. Μου θυμίζει την εποχή του - Πίστευε και μή ερέυνα - τα πάντα έχουν την επιστημονική τους εξήγηση, τα θαύματα και οι θεικές επεμβάσεις όταν γίνονται συμβαίνουν άξαφνα και εκεί που δέν το περιμένουμε.

Βρισκόμαστε αρκετά χρόνια πριν το Χριστό. Ξαφνικά, μία φωτιά από τον ουρανό πέφτει και σκίζει ένα δέντρο στα δύο το οποίο αμέσως πιάνει φωτιά. Η ατμόσφαιρα γύρω μυρίζει θειάφι. Οι άνθρωποι αμέσως πέφτουν στα γόνατα και ακουμπούν το μέτωπό τους στο χώμα, νιώθωντας την οργή του Θεού να τους αγγίζει. "Θαύμα, θαύμα" ανακράζουν. Άλλωστε ήταν γνωστό ότι αυτές οι μπάλες φωτιάς είναι στα χέρια του Θεού για να τιμωρεί τους απίστους.

Ωσπου ένας άπιστος (αμφισβητίας του διαβόλου κατά Θεόφιλο), ο Βενιαμίν Φραγκλίνος, το 1752 έβαλε τα πράματα στη θέση τους και πάει το θαύμα αυτό...

Θαύμα ορίζεται η υπέρβαση των (γνωστών;) φυσικών νόμων κατά τρόπο μη εξηγήσιμο από την υπάρχουσα γνώση, που αποδίδεται σε θεϊκές δυνάμεις. Για να ορίσει κανείς ένα θαύμα, θα πρέπει πρώτα να αποκλειστεί κατηγορηματικά η όποια παρέμβαση του ανθρώπου και η όποια "φυσική" εξήγηση του φαινομένου. Από τη στιγμή που δεν έχει ερευνηθεί η υπόθεση αυτή, δεν έχουμε καθόλου στοιχεία και άρα μπορεί κάλιστα να θεωρηθεί σαν μια καλοστημένη απάτη που αποφέρει εκατομμύρια κάθε χρόνο.

Αλλωστε, υπάρχουν μυριάδες "θαύματα" ανά την Ελλάδα ετησίως που τελικά ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ παραμύθια, μετά από έρευνα. Παράδειγμα η εικόνα της Παναγίας που δονούνταν, και έτρεχε ο κοσμάκης να αφήσει τον οβολό του για το θαύμα που έβλεπε ώσπου αποδείχτηκε πως η εικόνα δονούνταν με τη βοήθεια ενός κυκλώματος που τροφοδοτούνταν από ξηρά στοιχεία (μπαταρίες) του 1,5 Volt. Αν δεν το ψάχνανε, δεν θα μιλάγαμε ακόμη για θαύμα; Κι αν κάποιος σκεφτόταν π.χ. "βρε μπας και δουλεύει με μπαταρίες" δεν θα άξιζε την αιώνια πυρά στην κόλαση;

Το θέμα της αφής του αγίου φωτός μπορεί να λυθεί σχετικά εύκολα. Δώστε στον πατριάρχη 33 κοινά κεριά απολύτως ελεγμένα για την ύπαρξη χημικών, βάλτε και μια κάμερα στο κουβούκλιο να καταγράφει το "θαύμα" (για να μην "μιασθεί" ο χώρος είτε από άπιστους επιστήμονες είτε από μιαρούς αλλόθρησκους) και το θέμα έληξε. Αν ανάψουν μόνα τους είναι ανεξήγητο το λιγότερο και μπορούμε να μιλάμε για θαύμα. Αν όχι, Game over, sorry no bonus.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 13:03:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και μία συμπλήρωση. Δεν το περιορίζω αυστηρά στην Θρησκεία.
Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στην μετεμψύχωση, στα αστρικά ταξίδια, στους εξωγήινους, στα φαντάσματα, στις "μη συμβατικές" θεραπείες. Ανάμεσά τους υπάρχουν άνθρωποι που έχουν "εμπειρίες" και θεωρούν ότι έχουν αποδείξεις αυτής της "πίστης" τους.


Μα, αυτό ακριβώς λέω. Δεν αμφισβητώ ότι για κάθε έναν απ' αυτούς που έχουν τις προσωπικές τους εμπειρίες ή την πίστη τους για κάτι, αυτό αποτελεί ισχυρή απόδειξη και πιστεύουν ότι έτσι είναι. Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτό αποτελεί προσωπική δοξασία. Η λέξη κλειδί είναι "θεωρούν". Γιατί ακόμα κι αν είναι πεπεισμένοι ότι "έχουν τις αποδείξεις", εντούτοις δεν μπορούν να μιλήσουν για αποδεκτή γνώση του φαινομένου. Γι'αυτό και συζητώντας με άλλους, καταλήγουν στο τέλος να πούν "εγώ πάντως πιστεύω ότι έτσι είναι". Είναι το σημείο αυτό που λες "Σεβαστή η γνώμη σου αλλά δεν την ασπάζομαι". Ενώ αν συζητούν π.χ. για τη σωματιδιακή φύση του φωτός, κανείς δεν μπορεί να πεί "πιστεύω ότι έτσι είναι". Η κατάληξη της κουβέντας θα είναι "Έτσι είναι", πάει και τελείωσε.

Σε καμία περίπτωση η προσωπική εμπειρία, η οποία σαφώς και είναι υποκειμενική, δεν μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστη για τη μετατροπή ενός "φαινομένου" (κάτι που φαίνεται ότι είναι) σε "γεγονός" (κάτι που έγινε).

Άλλωστε, στη "Μεθοδολογία της Επιστημονικής Έρευνας" αυτοί οι δύο όροι είναι τα βασικά και θεμελιώδη στοιχεία της. "Δοξασία" και "Γεγονός".

Αν το λέω εγώ, είναι δοξασία. Αν το λέω εγώ και άλλοι 3000 είναι δοξασία επίσης. Αν το αποδείξω εγώ, παραμένει δοξασία. Αλλά αν το αποδείξω εγώ και με τις οδηγίες μου, μπορείς να το αποδείξεις και σύ και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, τότε είναι γεγονός.

Το αν εγώ με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες, πιστεύω ότι έχω τις αποδείξεις για την ύπαρξη εξωγήινων ανάμεσά μας (παράδειγμα) δε σημαίνει τίποτε απολύτως και δυστυχώς αυτές παραμένουν δοξασίες και προσωπικές απόψεις, όσο και αν πιστεύω στο ακράδαντο των (προσωπικών) αποδείξεων, όσο κι αν όντως τους έχω δει. Αλλά όπως λέει και η νομική, "Εις μάρτυς, ουδείς μάρτυς".

Τώρα αν έχω βρεί τη "φωλιά τους" και πάω εκεί ένα συνεργείο τηλεόρασης και τους δουν κι άλλοι, τότε έχει αποδειχτεί και παύει πλέον να είναι προσωπική εμπειρία ή "απόδειξη του ενός".

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Όντως, κάποιος μπορεί να έχει ισχυρές αποδείξεις για ένα (κατά τη γνώμη του) γεγονός και να πιστεύει ότι έτσι είναι. Καμία αντίρρηση. Απλά αυτό παραμένει προσωπική του άποψη και με κανένα τρόπο "γνώση", "γεγονός" ή "απόδειξη".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 14:13:18  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ φίλε Μακεδόνα,
θα διαφωνίσω μαζί σου ως προς τον ορισμό του θαύματος. Δεν είμαι ούτε επιστήμονας ούτε θεολόγος.
Το θαύμα δεν έχει να κάνει μόνο με το αν μπορεί ή όχι να εξηγηθεί το γεγονός επιστημονίκά.
Έχει να κάνει με τη δύναμη ή με αυτό το κάτι τι που το προκαλεί και αλλάζει τη ροή των πραγμάτων έως εκείνη τη στιγμή.
Για να γίνω πιο σαφής θα αναφέρω δύο παραδείγματα:

Στην Εύβοια, στο μοναστήρι του Οσίου Δαυίδ ζούσε έως μέχρι λίγα χρόνια πριν ο γέροντας Ιάκωβος (για πολλούς τώρα ήδη Άγιος), στον οποίο προστρέχανε κάτοικοι των κοντινών χωριών να τον παρακαλέσουν να δεηθεί στο Θεό για να βρέξει διότι κινδύνευαν οι σοδειές του. Ε λοιπόν, μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα, και σύμφωνα με μαρτυρίες επώνυμων ανθρώπων, μαζευόταν σύννεφα από το πουθενά και άρχιζε να βρέχει. Το φαινόμενο της βροχής εξηγείται απιστημονικά, το θαυμαστό του όλου γεγονότος είναι το ότι έγινε κατόπιν παράκλησης στο Θεό.

Κάποιος είχε τον Πατέρα άρρωστο από προστάτη. Ο Γιατρός του είχε πεί ότι και οι κλινικές εξετάσεις δεν αφήναν κανένα περιθώριο λάθους και η αφαίρεση όλων των συνναφών οργάνων ήταν πλέον επιτακτική.
Έλα όμως που μετά από λίγες ημέρες όταν έγιναν οι αιματολογικές εξετάσεις όλα έδειχναν ότι ο "μπάρμπας" είχει προστάτη μικρού παιδιού!! Και εδώ η επιστήμη επιβεβαίωσε το γεγονός και εξήγησε τη χημικοοργανική μεταβολή. Τι ήταν αυτό όμως που ανέτρεψε της έως πρότινος κατάσταση;
Σε παρακαλώ μη μου πεις τα γνωστά περί απεριορίστων κρυφών δυνατοτήτων του ανθρωπίων σώματος και μυαλού, τα γνωρίζω ήδη :))

Ψηλός.

Edited by - Ψηλός on 01/05/2005 14:14:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 15:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
quote:
Βρισκόμαστε αρκετά χρόνια πριν το Χριστό. Ξαφνικά, μία φωτιά από τον ουρανό πέφτει και σκίζει ένα δέντρο στα δύο το οποίο αμέσως πιάνει φωτιά. Η ατμόσφαιρα γύρω μυρίζει θειάφι. Οι άνθρωποι αμέσως πέφτουν στα γόνατα και ακουμπούν το μέτωπό τους στο χώμα, νιώθωντας την οργή του Θεού να τους αγγίζει. "Θαύμα, θαύμα" ανακράζουν. Άλλωστε ήταν γνωστό ότι αυτές οι μπάλες φωτιάς είναι στα χέρια του Θεού για να τιμωρεί τους απίστους.

Έχεις δίκιο και είναι πολύ λυπηρό να βλέπεις τέτοια φαινόμενα σε εκτεταμένη βάση στην Ελλάδα του 21ου αιώνα. Τί απαιτήσεις μετά να έχουμε απο άλλους λαούς για την συμπεριφορά τους απέναντι μας.
Όλα τα θαύματα σε τελική βάση βρίσκουν κάποια επιστημονική εξήγηση και τα ανεξήγητα ακόμα ίσως δέν έχει προχωρήσει σε τέτοιο βαθμό η επιστήμη που να τα εξηγήσει.
Υπάρχουν πάντοτε όμως έγκριτοι Ψυχολόγοι (π.χ. Σούρας) τους οποίους έχω δεί βασιζόμενοι στην ψυχολογία και στις εγκεφαλικές δυνάμεις του ανθρώπου να δίνουν πάντα την πρέπουσα εξήγηση. Πολλοί βέβαια πέφτουν πάνω τους να τους φάνε αλλά οι παρωπίδες πολλές φορές καταντάνε καθεστώς!!

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θεοφιλος
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 16:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεοφιλος
Αδελφια δεν καταλαβατε ακομα οτι το θαυμα ειναι ανεξηγητο γιατι ειναι υπερφυσικο. Το φως δεν ειναι απαραιτητο να τραβηχθει με καμερα για να πιστεψετε. Και στο κυριως Ναο τα καντηλια που ειναι σβηστα αναβουν μονα τους. Και εχει τραβηχθει απο ανθρωπους με καμερες ερασιτεχνικες το γαλαζιο φως που περναει μεσα απο τον κοσμο κατα καιρους. Δεν σας κινει την περιεργεια το οτι αναβει μονο στο Πασχα τον Ορθοδοξων? Ο Χριστος μας εδωσε ενα δωρο που αντι να τον ευχαριστουμε και να τον δοξολογουμε καθομαστε και προσπαθουμε να εξηγησουμε "την απατη" για πολλους. Ειμαστε τυχεροι που ειμαστε Ελληνες και Ορθοδοξοι. Ζω στην Αμερικη τα τελευταια 4 χρονια και εχω εκπλαγη με την βαπτιση ξενων ως Ορθδοξοι. Παιδια αμφισβητειτε για την δυναμη του Κυριου και του Θεου και του Αγιου Πνευματος. Προσεξτε μην λετε πραγματα που ειναι βλασφημια κατα του Αγιου Πνευματος γιατι οπως μας ειπε ο Κυριος θα συγχωρεσει καθε αμαρτια αλλα ποτε δεν θα συγχωρεθει η βλασφημια κατα του Αγιου Πνευματος και αρα θα ειστε καταδικασμενοι. Και το βιβλιο που θεωρειτε θρησκευτικο και οχι ιστορικο, την Αγια Γραφη δηλαδη' γραφτηκε απο το Αγιο Πνευμα. Η ανθρωποι που κινουσαν την πεννα πανω στο χαρτι εκτελουσαν οδηγιες απο Αυτο! Η ζωη ειναι μικρη και περνα γρηγορα γι'αυτο και παλι σας λεω αφηστε το Χριστο να λαμψει μεσα σας και θα δειτε αυτα που αμφισβητειτε! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Θεοφιλος
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 16:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεοφιλος
Οσο για Τον Μεγα Κωνσταντινο, αν καποιος που γραφει τη βιογραφια του δεν ειναι ιστορικη πηγη τοτε κανενα βιβλιο που εχει γραφτει δεν ειναι ιστορικη πηγη. 1+1 κανουν δυο, οσο και αν προσπαθουν οι μαθηματικοι να αποδειξουν την υπαρξη ανυπαρκτων αριθμων (μιγαδικων) για να λυσουν τα αλυτα. Αυτος που κοιταει με το απλο ματι βλεπει περισσοτερα. Κοιταξτε γυρω σας και μην περιοριζεσθε στο "μικροσκοπιο" γιατι εκεινη την ωρα δεν βλεπουμε τι συμβαινει γυρω μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Θεοφιλος
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 17:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεοφιλος
Φυσικα δεν ξερετε τι γινεται μεσα στο Ναο του Κυριου και πως γινονται τα μυστηρια της Χριστιανικης μας πιστης. Αμφισβητειτε οτι δεν θα αναψουν τα κερια του Ειρηναιου λογω των αμαρτιων του. Ο ιερεας και καθε ιερεας η επισκοπος πριν τελεσουν τα μυστηρια στο Ιερο Του Ναου Του Κυριου, διαβαζουν μια ευχη που αφηνουν τα αμαρτηματα τους εξω απο αυτο. Οι ιερεις και επισκοποι ειναι οργανα του Κυριου και μονο. Τελειωνοντας το μυστηριο ειναι παλι οι απλοι ανθρωποι που ξαναπαιρνουν τις αμαρτιες τους στην πλατη τους και θα απολογηθουν γι'αυτες στην ωρα τους. Το φως και τα μυστηρια γενικα ειναι για ολους μας και μην πολεματε την ιδια την θρησκεια σας οπως οι εβραιοι εκαμαν με τη δικη τους, γιατι θα καταληξουμε να χασουμε το προνομιο που μας εδωσε ο Κυριος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
leonardo09
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 18:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους leonardo09
quote:

Δεν σας κινει την περιεργεια το οτι αναβει μονο στο Πασχα τον Ορθοδοξων?


Ελα ντε!!!

Εσένα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 19:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
quote:
Αμφισβητειτε οτι δεν θα αναψουν τα κερια του Ειρηναιου λογω των αμαρτιων του. Ο ιερεας και καθε ιερεας η επισκοπος πριν τελεσουν τα μυστηρια στο Ιερο Του Ναου Του Κυριου, διαβαζουν μια ευχη που αφηνουν τα αμαρτηματα τους εξω απο αυτο

Τόσο εύκολη δηλαδή είναι η δουλειά?
Και άν μπούνε ο Ρωχάμης ή ο Κουφοντίνας με την στολή του Πατριάρχη μέσα θα ανάψει και σ'αυτούς το Άγιο Φώς
Λίγο δύσκολο να το πιστέψω.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 22:26:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και το βιβλιο που θεωρειτε θρησκευτικο και οχι ιστορικο, την Αγια Γραφη δηλαδη' γραφτηκε απο το Αγιο Πνευμα. Η ανθρωποι που κινουσαν την πεννα πανω στο χαρτι εκτελουσαν οδηγιες απο Αυτο!

Χμμμ... Αγία Γραφή εννοείς Παλαιά και Καινή Διαθήκη; Γιατί αυτή είναι η Αγία Γραφή. Θέλεις να πεις δηλαδή ότι οι οδηγίες για να μην κτηνοβατούν οι Εβραίοι και το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" ήταν θεόπνευστο; Τότε να ρωτήσω γιατί τη μια το Άγιο Πνεύμα λέει "οφθαλμός αντί οφθαλμού και οδόντα αντί οδόντος" και την άλλη λέει "αν σε ραπίσει τις στην αριστερή παρειά, στρέψε και τη δεξιά".

Τελικά τι ισχύει από τα δύο; ρωτάω εγώ ο αδαής

Ή πάλι, "Πίστευε και μη ερεύνα" ή "ερευνάτε τασ Γραφάς"?

Κι ένα τελευταίο, έτσι για να συνεισφέρω στη συζήτηση:

Τι απόγινε με τον Ιούδα; Γιατί στο κατά Ματθαίον ευαγγέλιο αναφέρεται ότι ο Ιούδας αυτοκτόνησε όταν κρεμάστηκε από μια συκιά. Στις "Πράξεις Αποστόλων" αναφέρεται από τον Πέτρο ότι ο Ιούδας σκοτώθηκε στο χωράφι του από ατύχημα. Τελικά ποιος είναι θεόπνευστος και ποιός ψεύτης;

Φίλε Θεόφιλε, στα 3-4 μυνήματα που έχεις γράψει, εκτός από θρησκευτικό παραλήρημα, δεν έχεις παραθέσει κάποιο επιχείρημα, κάτι για να συζητήσουμε. Αν επιθυμείς να κάνουμε θεολογική συζήτηση πάνω στο θεόπνευστο της Αγίας Γραφής να την κάνουμε αλλά

1. Δεν πιστεύω ότι είναι ο κατάλληλος χώρος εδώ.
2. Δεν πιστεύω ότι έχεις μελετήσει την Αγία Γραφή.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 22:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Τι απόγινε με τον Ιούδα;

Κάπου εδώ γύρω βρίσκεται. Μην ανησυχείς. Προχθές μάλιστα, που τον πέτυχα δηλ. στον δρόμο, μου είπε γελώντας : "Καλά, αυτοί δεν έχουν ακόμη καταλάβει το προσυνεννοημένο της προδωσίας μου ?"

"Ε, ξέρω και γω?", του απάντησα, "Τράβα εσύ κι εξήγησε στον τοίχο πως δεν είναι τοίχος..."

Τους θερμούς μου χαιρετισμούς,
Deva Parinito
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 23:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
1. Δεν πιστεύω ότι είναι ο κατάλληλος χώρος εδώ.
2. Δεν πιστεύω ότι έχεις μελετήσει την Αγία Γραφή

Πίστευε και μη, ερεύνα...

Περισσότερες ίνφος στο... http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3478

Deva

Edited by - Deva_Parinito on 01/05/2005 23:05:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy