ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2009, 23:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Robben
Θα μπορουσε όμως να την καλοπιασει για να γλιτωσει την εξορια. Μαλιστα τρεις φορες δεν προσπαθησε να την γλιτωσει, αλλα συνεχισε να στηλιτευει τα κακως κειμενα της. Ενας ανθρωπος λοιπον που δεν συμβιβαζονταν (και το εδειξε με την ζωη του πεθαίνοντας στην εξορια), πως και καλοπιανε τις πλουσιες γυναικες για να γκρεμιζει……. ναους?
Οι ναοι ηταν μισογκρεμισμενοι και μαζευαν τα μπαζα τους. Ηδη επι Ιουλιανου στην Αντιοχια που ηταν μια μεγαλη πολη, δεν υπηρχαν οπαδοι της παλαιας θρησκειας.

Φίλε Robben , είναι κυριολεκτικά αστείο να ισχυριζόμαστε ότι θα απασχολούσε τον Χρυσόστομο ο καθαρισμός των μπάζων των ήδη κατεδαφισμένων ναών . Προς τι άλλωστε ; Αντίθετα θεωρούσε καθήκον του να γκρεμίζη όσους ναούς είχαν απομείνει , θεωρώντας τους κατοικίες δαιμόνων για να τους καθαγιάση . Είναι αυτός που το 406 μαχχ , ένα χρόνο προ του θανάτου του , πρωτοστάτησε στην εκθεμελίωση και πυρπόληση του ναού της Εφεσίας Αρτέμιδος .
quote:
Robben
«Τον δέκατο μήνα, σύμφωνα με τη δική σας (νομίζω, Λώο τον ονομάζετε), είναι η πατροπαράδοτη εορτή του Θεού Ήλιου, και θα έπρεπε επειγόντως να συγκεντρωθείτε στη Δάφνη… Και σαν ονειροπαρμένος έπλαθα με το νου μου ...................................
Ιουλιανός «Μισοπώγων», σελίδα 83, εκδόσεις Θύραθεν.
..........................................................................................................................................
Ιουλιανός «επιστολή προς τον Αρσάκιο αρχιερέα της Γαλατίας», σελίδα 141, εκδόσεις Θύραθεν.

Φίλε Robben , στην βιβλιοθήκη μου υπάρχουν όλα τα βιβλία του «Ιουλιανού του Φιλοσόφου» , σύμφωνα με την ιστορία , ή «Παραβάτη» για τους χριστιανούς .
quote:
Robben
Όταν δεν υπαρχουν πιστοι, ερημωνουν οι ναοι και μπαινουν στην φθορα του χρονου.

Με αυτά που γράφεις μου δίνεις το δικαίωμα να ισχυριστώ και εγώ τα ίδια , φέρνοντας σου σαν παράδειγμα τα ερείπια των εκκλησιών της Μάνης , ή ακόμα καλύτερα τα ερείπια των ναών του «Σωτήρος» και του «Διονυσίου Αρεοπαγίτου» που βρίσκονται στους πρόποδες της Ακρόπολης , στην καρδιά της Αθήνας .
quote:
Robben
Ο Χρυσοστομος δεν ειχε κανενα μενος για τους εθνικους. Αλλα το ειδωλολατρικο δογμα.

Ο Χρυσόστομος μπορεί , οι αυτοκράτορες όμως και άλλοι επίσκοποι και ρασοφόροι , δεν είχαν την ίδια γνώμη . Μια ματιά στα διατάγματα , ιδίως αυτά του Θεοδοσίου και του Ιουστινιανού , θα σε πειση .
quote:
Robben
Δεν είναι θεμα ανωτεροτητας, αλλα ευθυνης.Το ‘’κεφαλὴ δὲ γυναικὸς ὁ ἀνήρ’’,δεν δηλωνει υποβαθμιση ,αλλα ευθυνη. Όπως και το αντιστοιχο….’’ ὅτι παντὸς ἀνδρὸς ἡ κεφαλὴ ὁ Χριστός ἐστι’’, δεν σημαινει ότι υποβαθμιζεται ο αντρας. Αλλωστε ο Χριστος δεν ηρθε να μας υποβαθμισει, αλλα να μας αναβαθμισει φτανωντας μας στην θεωση. Ακομα καθαροτερα (ότι δεν μιλαει για υποβαθμιση), φαινεται από αυτό που λεει αμεσως μετα….. ,’’ κεφαλὴ δὲ Χριστοῦ ὁ Θεός’’. Ο Παυλος δεν υποβαθμιζει τον Χριστο. Αλλωστε στην ιδια επιστολη λεει τον Χριστο θεο.

Ολο μαζι τωρα……..’’ ὅτι παντὸς ἀνδρὸς ἡ κεφαλὴ ὁ Χριστός ἐστι, κεφαλὴ δὲ γυναικὸς ὁ ἀνήρ, κεφαλὴ δὲ Χριστοῦ ὁ Θεός’’.



Εγώ δεν είπα ότι υποβαθμίζει τον Χριστό , την γυναίκα υποβαθμίζει , γιατί όταν γράφει ότι κεφαλή αυτής είναι ο άνδρας , την βάζει να υπακούη τον άνδρα όπως ο άνδρας υπακούει στον Χριστό .
quote:
Robben
Ακομα καθαροτερα (ότι δεν μιλαει για υποβαθμιση),εάν δουμε αυτό που λεει παλι ο Παυλος στην Εφεσιους ‘’ υποτασσομενοι αλληλοις’’ (κεφαλαιο 5,21)

Αυτό είναι σχήμα οξύμωρο , γιατί όταν μιλάμε για υποταγή , εννοούμε την παράδοση στην εξουσία κάποιου . Ένας λοιπόν από τους δύο θα να είναι ο υποταγμένος , δεν μπορεί και οι δύο ταυτόχρονα !! Με βάρδιες θα αλληλοϋποτάσσονται ; Δευτέρα , Τετάρτη , Παρασκευή ο άνδρας και Τρίτη , Πέμπτη , Σάββατο η Γυναίκα , και την Κυριακή αργία ;;
quote:
Robben
Που το ειδατε ότι η γυναικα ΔΕΝ είναι κατ εικονα θεου αλλα ανδρος? ‘’Δοξα’’ λεει. Δεν επαναλαμβανει την λεξη ‘’εικων’’. Από την στιγμη που ο αντρας είναι κατ εικονα θεου, είναι και η γυναικα που ΠΛΑΘΕΤΑΙ από το πλευρο του Αδαμ. Δεν εχει να κανει με την ‘’εικονα’’, αλλα με την ‘’δοξα’’. Και εννοει ότι ο Αδαμ πλαστηκε πρωτα, ενώ η Ευα βγηκε από το πλευρο του. Δηλαδη…’’ οὐ γάρ ἐστιν ἀνὴρ ἐκ γυναικός, ἀλλὰ γυνὴ ἐξ ἀνδρός· Δεν γεννηθηκε ο Αδαμ από γυναικα, αλλα η Ευα δημιουργηθηκε από τον Αδαμ. Και για να εξυπηρετει ο ενας τον άλλο. Βοηθος. Και ο βοηθος βοηθαει και βοηθιέται.

Ακόμα και έτσι , πάλι για την γυναίκα η διάκριση ! Αυτή διαπράττει αισχρότητα αν δεν καλύψει το κεφάλι της στη εκκλησία , ενώ για τον άνδρα ισχύει το αντίθετο . Εκτός τούτου σε όλες τις επιστολές ζητείται η υποταγή της γυναίκας στον άνδρα , και στην παρούσα γράφοντας «ότι οὐ γάρ ἐστιν ἀνὴρ ἐκ γυναικός, ἀλλὰ γυνὴ ἐξ ἀνδρός·» αιτιολογεί την διάκριση βάζοντας σε δεύτερη μοίρα την γυναίκα .
quote:
Robben
Για θεμα ταξης. Δεν είναι σωστο ουτε οι αντρες να μιλανε ουτε οι γυναικες την ωρα της λειτουργιας.

Δεν είδα να αναφέρονται πουθενά οι άνδρες .
quote:
Robben
Δειχνουν ένα παραλληλισμο της σχεσης Χριστου και εκκλησιας με την σχεση του ανδρα και της γυναικας. Όπως ο Χριστος είναι η κεφαλη της εκκλησιας, ετσι και ο αντρας είναι κεφαλη της γυναικος. Όπως η εκκλησια υποτασεται στον Χριστο, ετσι και η γυναικα. Και μαλιστα λεει κατά παντα.

Φίλε Robben , όταν γράφει «24 αλλα ωσπερ η εκκλησια υποτασσεται τω χριστω ουτως και αι γυναικες τοις ιδιοις ανδρασιν εν παντι.» , δεν λέγει απλά και αόριστα έτσι και η γυναίκα , αλλά έτσι και η γυναίκα στον άνδρα της στα πάντα .
quote:
Robben
Φοβο εννοει τον σεβασμο. Και από την άλλη ο αντρας να αγαπαει και να θυσιαζεται για την γυναικα του όπως ο Χριστος για την εκκλησια και να υποτασσεται ο ενας στον άλλο (και ο αντρας στην γυναικα), δεν συμβιβαζεται καθολου με τον φοβο όπως τον εννοειτε.

Άλλο φόβος φίλε Robben , και άλλο σεβασμός , είναι δύο λέξεις με εντελώς διαφορετική έννοια , πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να επιστρατεύσω τον Μπαμπινιώτη , γιατί είναι κατανοητό και το γνωρίζεις , άλλο αν δεν μπορεις να το παραδεχθής δημόσια .

Κλείνοντας φίλε Robben , έχω να σημειώσω τα εξής . Κατά τη γνώμη μου είσαι από τους ελάχιστους , ίσως ο μόνος από την απέναντι όχθη , που μπορεί κάποιος να κάνη σοβαρό διάλογο μαζί του , έστω και αν διαφωνεί ιστορικά με αυτά που γράφεις . Σ’ αυτόν τον διάλογο φίλε μου προσπάθησες και υπερασπίστηκες το δόγμα σου , όχι όμως και την αλήθεια . Και είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις καλά ποια είναι η ιστορική αλήθεια , άσχετα αν αποφεύγεις να την παραδεχθής δημόσια , γιατί αν το κάνεις , θα βάλης σε σκέψεις μερικούς περιφερόμενους χριστιανομαϊντανούς όπως έγραψε κάποιος , και αυτό θεολογικά δεν σε συμφέρει .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2009, 00:32:40  Εμφάνιση Προφίλ
εκπρόσωπε ΟΟΔΕ

quote:
Οι ναοι ηταν μισογκρεμισμενοι και μαζευαν τα μπαζα τους.

Όχι μόνον οι χριστιανοί τους γκρέμιζαν και στη θέση τους έχτιζαν τα άθλια πλινθόκτιστα κατασκευάσματα που ονομάζανε "ναούς" αλλά επιπλέον πλιατσικολογούσαν και άρπαζαν ό,τι έβρισκαν, όπως μας πληροφορεί ένας από τους χριστιανούς πατέρες του 5ου αιώνα.

"...Και ευθέως διέλαβεν πας ο ναός και εκαύθη. Οσοι δε των στρατιωτών και ξένων ηδύναντο, διήρπαζον εκ του πυρός ά ηύρισκον, είτε χρυσόν, είτε άργυρον ή σίδηρον ή μόλυβδον" (Μάρκος Διάκονος, "Η ζωή του Αγίου Πορφυρίου", 58.5)

Μάλιστα, επειδή είχαν δυσκολίες οι χριστιανοί να καίνε τους καλιμάρμαρους ναούς, ο Μάρκος διάκονος δίνει τις σχετικές οδηγίες, ώστε να καίγεται ο ναός ευκολότερα.

"Καύσατε τον ναόν τον ένδον έως εδάφους. Τοιούτω δε τρόπω καύσατε αυτόν. Αγάγετε υγράν πίσσαν και θείον και στέαρ χοίριον και μίξατε τα τρία και χρίσατε τας χαλκάς θύρας και επ'αυτάς πύρ επιβάλετε, και ούτως ο ναός καίεται" (Μάρκος Διάκονος, ό.π. 56.17)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΥΝΟΔΙΝΟΣ
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2009, 02:34:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
"Καύσατε τον ναόν τον ένδον έως εδάφους. Τοιούτω δε τρόπω καύσατε αυτόν. Αγάγετε υγράν πίσσαν και θείον και στέαρ χοίριον και μίξατε τα τρία και χρίσατε τας χαλκάς θύρας και επ'αυτάς πύρ επιβάλετε, και ούτως ο ναός καίεται"

Έχει και συνέχεια macedon...

"...Και μετά το καήναι, καθάραντες τον τόπον, εκεί κτίσατε αγίαν εκκλησίαν. Μαρτύρομαι υμάς ενώπιον του θεού, άλλως μη γέννηται· ούτε γαρ εγώ ειμί ο λαλών, αλλ' ο Χριστός ο εν εμοί λαλών"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2009, 02:59:08  Εμφάνιση Προφίλ
WB

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2009, 17:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
WRETΚαι μη ρωτήσει κανείς τι σημαινουν τα
αρχικά...
Έχει να κάνει με κάτι ναούς που ηταν ερειπωμένοι και κάηκαν, ή αραχνιάσαν..Ή το πιο βέβαιο,εξαφανίστηκαν, απο έλλειψη ενδιαφέροντος,οπως μαρτυρά η Πυθία και άλλοι...
Οχι ότι ο κόσμος γελούσε
με τα ξόανα πλέον, αλλά ότι τους εδίωξαν...Μακάρι να είχαν έστω λίγη
αντίσταση, λίγο διάλογο επι του θείου..Πάντα τρέχοντας φεύγαν τα είδωλα...Πάντα νικιούνταν απο τον Θεό των χριστιανών...
Αλήθεια, οι ...θεοί, οι τόσο δυνατοί, που βιάζαν ότι βρίσκαν μπροστα τους, δεν θύμωσαν που τους διώξαν;Τέτοιοι θεοί ήταν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 03:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Αγαπητε Sesostris.
quote:

Φίλε Robben , είναι κυριολεκτικά αστείο να ισχυριζόμαστε ότι θα απασχολούσε τον Χρυσόστομο ο καθαρισμός των μπάζων των ήδη κατεδαφισμένων ναών . Προς τι άλλωστε ; Αντίθετα θεωρούσε καθήκον του να γκρεμίζη όσους ναούς είχαν απομείνει , θεωρώντας τους κατοικίες δαιμόνων για να τους καθαγιάση . Είναι αυτός που το 406 μαχχ , ένα χρόνο προ του θανάτου του , πρωτοστάτησε στην εκθεμελίωση και πυρπόληση του ναού της Εφεσίας Αρτέμιδος .

Συμφωνα με τον Πλουταρχο, υπηρχαν ΗΔΗ εγκαταλελημενοι ναοι. Σε προηγουμενο μηνυμα μου το εδειξα και με τον ιδιο τον Ιουλιανο. Και βεβαια ο καθαρισμος αυτων των μπαζων, ηταν κατι το ωφέλιμο. Τα μπαζα των οικοδομων τα μαζευουνε. Σε ποιο σημειο του εργου του λεει ότι οι ναοι είναι ‘’κατοικιες δαιμονων’’ και ότι πρεπει να τους καθαγιασει γκρεμίζοντας τους? Δεν μιλαει για πυρποληση ναων στις επιστολες του.
ο Χρυσόστομος εκείνη την περίοδο ήταν σε εξορία και υπήρχε νόμος για τη διατήρηση των ιερών από το 399.
quote:
Φίλε Robben , στην βιβλιοθήκη μου υπάρχουν όλα τα βιβλία του «Ιουλιανού του Φιλοσόφου» , σύμφωνα με την ιστορία , ή «Παραβάτη» για τους χριστιανούς .

Ακομα καλυτερα λοιπον.
quote:

Με αυτά που γράφεις μου δίνεις το δικαίωμα να ισχυριστώ και εγώ τα ίδια , φέρνοντας σου σαν παράδειγμα τα ερείπια των εκκλησιών της Μάνης , ή ακόμα καλύτερα τα ερείπια των ναών του «Σωτήρος» και του «Διονυσίου Αρεοπαγίτου» που βρίσκονται στους πρόποδες της Ακρόπολης , στην καρδιά της Αθήνας .

Μπορειτε να ισχυριστείτε ότι θελετε. Ο Πλουταρχος αναφερει ερημωμένα ιερα και ναους.
quote:

Ο Χρυσόστομος μπορεί , οι αυτοκράτορες όμως και άλλοι επίσκοποι και ρασοφόροι , δεν είχαν την ίδια γνώμη . Μια ματιά στα διατάγματα , ιδίως αυτά του Θεοδοσίου και του Ιουστινιανού , θα σε πειση .

Τα οποια δεν εφαμοστηκαν με βαση τις ερευνες των ιστορικων αλλα και των αρχαιολογων.
Αλλωστε και ο ιδιος ο Ρασσιας το λεει.
quote:

Εγώ δεν είπα ότι υποβαθμίζει τον Χριστό , την γυναίκα υποβαθμίζει , γιατί όταν γράφει ότι κεφαλή αυτής είναι ο άνδρας , την βάζει να υπακούη τον άνδρα όπως ο άνδρας υπακούει στον Χριστό .

Μα στην συνεχεια βαζει κεφαλη του Χριστου τον θεο. Γιατι τα ερμηνεύετε διαφορετικα? Αν υποβαθμιζει την γυναικα (που δεν την υποβαθμιζει, αλλα δειχνει ευθυνη), τοτε υποβαθμιζει και τον Χριστο (που σαφως και δεν τον υποβαθμιζει).

Ακομα καθαροτερα (ότι δεν μιλαει για υποβαθμιση),εάν δουμε αυτό που λεει παλι ο Παυλος στην Εφεσιους ‘’ υποτασσομενοι αλληλοις’’ (κεφαλαιο 5,21)
Δηλαδη και ο αντρας ΥΠΟΤΑΣΣΕΤΑΙ στην γυναικα.
Όλα δένουν. Είναι απλα (πιστευω).

quote:
Αυτό είναι σχήμα οξύμωρο , γιατί όταν μιλάμε για υποταγή , εννοούμε την παράδοση στην εξουσία κάποιου . Ένας λοιπόν από τους δύο θα να είναι ο υποταγμένος , δεν μπορεί και οι δύο ταυτόχρονα !! Με βάρδιες θα αλληλοϋποτάσσονται ; Δευτέρα , Τετάρτη , Παρασκευή ο άνδρας και Τρίτη , Πέμπτη , Σάββατο η Γυναίκα , και την Κυριακή αργία ;;

Ακομα καθαροτερα (ότι δεν μιλαει για υποβαθμιση),εάν δουμε αυτό που λεει παλι ο Παυλος στην Εφεσιους ‘’ υποτασσομενοι αλληλοις’’ (κεφαλαιο 5,21)


Παλι τα ερμηνευετε όλα χωρις το υποβαθρο της αγαπης, για το οποιο κανει λογο ο Παυλος. Και το λεει στην ιδια επιστολη. Δεν είναι επομενως η ‘’υποταγη’’ όπως την εννοειτε, αλλα όπως την εννοει ο Παυλος. Ας ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ Παυλου, που είναι και ο πρωτος αρμοδιος να μας εξηγησει μεσα από τα γραπτα του.

Που διαβασετε στο εδαφιο ότι μιλαει για ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ υποταγη? Κατά περιπτωση. Ότι οφειλει ο αντρας σε περιπτωση λαθους του να υποταχτει, και το αντιθετο. Ωστε δεν παει ‘’με βαρδιες’’ αλλα αναλογα με την περιπτωση.

Καποια πραγματα είναι αυτονοητα.

quote:
Ακόμα και έτσι , πάλι για την γυναίκα η διάκριση ! Αυτή διαπράττει αισχρότητα αν δεν καλύψει το κεφάλι της στη εκκλησία , ενώ για τον άνδρα ισχύει το αντίθετο . Εκτός τούτου σε όλες τις επιστολές ζητείται η υποταγή της γυναίκας στον άνδρα , και στην παρούσα γράφοντας «ότι οὐ γάρ ἐστιν ἀνὴρ ἐκ γυναικός, ἀλλὰ γυνὴ ἐξ ἀνδρός·» αιτιολογεί την διάκριση βάζοντας σε δεύτερη μοίρα την γυναίκα .

Εχω εξηγησει αναλυτικα τι λεει στις επιστολες. Δεν θα ξαναπω τα ιδια. Τα οποια καμια σχεση δεν εχουν με οσα λετε. (Μαλλον δεν παρακολουθειτε όλα τα μηνυματα).
Όπως και ο αντρας διαπρατει αισχροτητα αν καλυψει το κεφαλι του, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, αλλα ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ. Μονο στην ΠΡΟΣΕΥΧΗ. Είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ.


Δεν μπαινει η γυναικα σε καμια δευτερη μοιρα. Το αιτιολογει από την σειρα της δημιουργιας ΧΩΡΙΣ να βαζει την γυναικα σε δευτερη μοιρα. Δειτε τι γραφει ….


‘’11 Πλην ούτε ο ανήρ χωρίς της γυναικός ούτε η γυνή χωρίς του ανδρός υπάρχει εν Κυρίω.
12 Διότι καθώς η γυνή είναι εκ του ανδρός, ούτω και ο ανήρ είναι διά της γυναικός, τα πάντα δε εκ του Θεού’’.
(Α Κορινθιους 11,11-12)

Αμεσως παρακατω από τα εδαφια που λεμε τοση ωρα.

quote:
Δεν είδα να αναφέρονται πουθενά οι άνδρες .

Δεν σημαινει ότι δεν εννοει και αυτους. Δηλαδη να μιλανε οι αντρες στην λειτουργια? Αφου μιλαει για ταξη το κεφαλαιο. Απλα το προβλημα ηταν με τις γυναικες (από ότι φαινεται). Αλλωστε ο Παυλος απαντουσε σε ότι του εγραφαν. Για αυτό και είναι από επιστολη το κομματι αυτό.
Που σημαινει ότι δεν ηταν παρων ο ιδιος.
quote:

Φίλε Robben , όταν γράφει «24 αλλα ωσπερ η εκκλησια υποτασσεται τω χριστω ουτως και αι γυναικες τοις ιδιοις ανδρασιν εν παντι.» , δεν λέγει απλά και αόριστα έτσι και η γυναίκα , αλλά έτσι και η γυναίκα στον άνδρα της στα πάντα .

Φιλε Sesostris, στα παντα οσα απορρεουν από την αγαπη και την θυσια.

Δεν χρειαζεται πολλα λογια, αφου το εχω σχολιασει τοσες φορες. Ολοκληρωμενο λοιπον…..
‘’ευχαριστουντες παντοτε υπερ παντων εν ονοματι του κυριου ημων ιησου χριστου τω θεω και πατρι
21 υποτασσομενοι αλληλοις εν φοβω θεου
22 αι γυναικες τοις ιδιοις ανδρασιν υποτασσεσθε ως τω κυριω
23 οτι ο ανηρ εστιν κεφαλη της γυναικος ως και ο χριστος κεφαλη της εκκλησιας και αυτος εστιν σωτηρ του σωματος
24 αλλα ωσπερ η εκκλησια υποτασσεται τω χριστω ουτως και αι γυναικες τοις ιδιοις ανδρασιν εν παντι
25 οι ανδρες αγαπατε τας γυναικας εαυτων καθως και ο χριστος ηγαπησεν την εκκλησιαν και εαυτον παρεδωκεν υπερ αυτης’’
(Εφεσιους 5,22-25)

quote:
Άλλο φόβος φίλε Robben , και άλλο σεβασμός , είναι δύο λέξεις με εντελώς διαφορετική έννοια , πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να επιστρατεύσω τον Μπαμπινιώτη , γιατί είναι κατανοητό και το γνωρίζεις , άλλο αν δεν μπορεις να το παραδεχθής δημόσια .

Ξαναλεω ότι ο Μπαμπινιωτης τα γραφει μια χαρα. Όμως σε ένα κειμενο, από το ιδιο το κειμενο θα δουμε την εννοια της κάθε λεξης. Αλλωστε (τα εχω γραψει προηγουμενως) ο φοβος και η αγαπη δεν συμβιβάζονται.


Στην λατινικη μεταφραση…..’’ «uxor autem videto, ut timeat virum».

Τimeo= έχει την σημασία του ευλαβείσθαι .

Στην Γαλλικη μεταφραση……’’ «que la femme respecte son mari».

Στην Ιταλικη μεταφραση……..’’ «ed altresi la moglie riverisca il marito».

Πχ στο λευιτικο λεει….’’ «θέλετε φοβείσθαι έκαστος την μητέρα αυτού και τον πατέρα αυτού» Σεβασμο εννοει.


Η λεξη φοβος εχει την σημαισια του σεβασμου που κερδιζεται με την αγαπη.


(Λεξικογραφοι M . N . Ph . Sauder και M. I. Trenel "comme ils avaient respecté Moise").

quote:
Κλείνοντας φίλε Robben , έχω να σημειώσω τα εξής . Κατά τη γνώμη μου είσαι από τους ελάχιστους , ίσως ο μόνος από την απέναντι όχθη , που μπορεί κάποιος να κάνη σοβαρό διάλογο μαζί του , έστω και αν διαφωνεί ιστορικά με αυτά που γράφεις .

Φιλε Sesostris, δεν νομιζω ότι ειμαι στην αντιπερα οχθη. Ο καθενας εχει δικαίωμα στην αποψη του, αρκει αυτή να τεκμηριωνεται. Και δεν νομιζω ότι ειμαι από τους ελαχιστους με τους οποιους μπορει καποιος να συζητησει σοβαρα. Υπαρχουν πολλα αλλα αξιολογα ατομα. Οσο για τα ιστορικα, στα ιστορικα με ιστορικες πηγες απανταω. Δεν φτανει μονο να γραφεται κατι, αλλα να διασταυρωνεται κιολας. Πρεπει ακομα να αναφέρονται παραπομπες και πολλα αλλα.
quote:
Σ’ αυτόν τον διάλογο φίλε μου προσπάθησες και υπερασπίστηκες το δόγμα σου , όχι όμως και την αλήθεια .

Σεβαστη η αποψη σας, αν και δεν συμφωνω, αν κρινουμε από ολες τις πηγες που εχω φερει ως τωρα (όχι μονο εγω αλλα και αλλοι φιλοι του χριστιανισμου). Τις οποιες παραθετουμε ολοκληρες και όχι μισες. Και μην με ρωτησετε ‘’ποιοι δινουν μισα πραγματα’’, γιατι ειλικρινα εχω πολλα να φερω παραδειγματα από εσας- και δεν εννοω προσωπικα (και λυπαμαι που με βαλατε στην άλλη οχθη, διοτι δεν εχω με κανεναν τιποτα), και δεν εχω διαθεση να τρεχω να ψαχνω τετοια πραγματα.
quote:
Και είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις καλά ποια είναι η ιστορική αλήθεια , άσχετα αν αποφεύγεις να την παραδεχθής δημόσια , γιατί αν το κάνεις , θα βάλης σε σκέψεις μερικούς περιφερόμενους χριστιανομαϊντανούς όπως έγραψε κάποιος , και αυτό θεολογικά δεν σε συμφέρει .


Δεν διεκδικώ δαφνες παντογνωσιας (όπως κανεις αλλωστε), αλλα να ξερετε ότι αν έβρισκα μεμπτα σημεια στο δογμα μου, δεν θα το υπερασπιζόμουν. Αλλωστε ποτε μου δεν φοβηθηκα ουτε την ερευνα ουτε την ιστορικη αληθεια.

Να στε καλα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 03:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Macedon.
quote:

Όχι μόνον οι χριστιανοί τους γκρέμιζαν και στη θέση τους έχτιζαν τα άθλια πλινθόκτιστα κατασκευάσματα που ονομάζανε "ναούς"

Από το ‘’Αρχαίοι Ελληνικοί Ναοί" του T. Spawforth, εκδ. Ελευθερουδάκη, 2006’’, του καθηγητή Αρχαίας Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο του Newcastle-upon-Tyne,
Α.Κατεστραμμένοι ναοί, από ανθρωπινη επεμβαση ή από ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ, ή από ΠΥΡΚΑΓΙΑ, πριν από τον Χριστιανισμό ή μετά από τη βυζαντινή εποχή .
Συνολο 36 ναοί. (σελ 112-227)

Β. Ναοί που καταστράφηκαν από ΠΥΡΚΑΓΙΑ κατά ή μετά την Ύστερη
αρχαιοτητα.
Σύνολο: 3 ναοί (σελ 162-209)

Γ. Ναοί που καταστράφηκαν στην Ύστερη Αρχαιότητα ΣΚΟΠΙΜΑ, για θρησκευτικούς ή μη θρησκευτικούς λόγους (εκτός από λατομεία)
Θρησκευτικοί λόγοι: 9 ναοί
Μη Θρησκευτικοί λόγοι: 4 ναοί
Σύνολο: 13 ναοί
(Σελ. 147-225)

Δ. Ναοί που καταστράφηκαν στην Ύστερη Αρχαιότητα ή το Μεσαίωνα ως ΛΑΤΟΜΕΙΑ
Σύνολο: 7 ναοί
(Σελ. 125-200)
Ε. Ναοί που απλώς εγκαταλείφθηκαν στην Ύστερη Αρχαιότητα ή το Μεσαίωνα
Σύνολο: 1 ναός
(σ. 171).

ΣΤ. Κατεστραμμένοι ναοί από ΣΕΙΣΜΟ, πριν ή μετά την χριστιανική επικράτηση

Σύνολο: 11 ναοί
(σελ 120-226)

Ζ. Ναοί που μετατράπηκαν σε ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ
Σύνολο: 17 ναοί
(σελ 222)


Η. Ναοί που διατηρούνται σε καλή κατάσταση
(σ. 112).
Σύνολο: 1 ναός

Θ. Κατεστραμμένοι, άγνωστο πότε ή πώς ή γιατί, ναοί

Σύνολο: 10 ναοί
(σ. 158-189).

Τωρα το ότι κτιστηκαν εκκλησιες πανω από αρχαιους ναους, αυτό είναι παλαιότατη συνήθεια, την οποία εφάρμοσαν όταν εισήγαγαν το Δωδεκάθεο.

quote:
αλλά επιπλέον πλιατσικολογούσαν και άρπαζαν ό,τι έβρισκαν, όπως μας πληροφορεί ένας από τους χριστιανούς πατέρες του 5ου αιώνα.

"...Και ευθέως διέλαβεν πας ο ναός και εκαύθη. Οσοι δε των στρατιωτών και ξένων ηδύναντο, διήρπαζον εκ του πυρός ά ηύρισκον, είτε χρυσόν, είτε άργυρον ή σίδηρον ή μόλυβδον" (Μάρκος Διάκονος, "Η ζωή του Αγίου Πορφυρίου", 58.5)


Παραθετω το κειμενο για τον αγιο Πορφυριο το οποιο και βρηκα στην παρακατω διευθυνση
http://www.fordham.edu/halsall/basis/porphyry.html#life
Medieval Sourcebook:
Mark the Deacon:
Life of Porphyry, Bishop of Gaza
TRANSLATED WITH INTRODUCTION AND NOTES
BY G. F. HILL
(OXFORD: CLARENDON PRESS, 1913)
Σε προηγουμενο κεφαλαιο λεει οτι ο Πορφυριος είχε αναθεματίσει κάθε Χριστιανό πολίτη που θα έπαιρνε οτιδήποτε από τα ειδωλολατρικά ιερά για προσωπικό του κέρδος. Κανενας πιστος πολιτης δεν πηρε τιποτα, παρα μονο οι στρατιωτες και οι ξενοι.
Αντιθετως οι πιστοι μαζι με τους κληρικους γυριζαν γυρω από τους ναους εμποδιζοντας την αρπαγη.

Λεει…..’’ But Saint Porphyry had laid a curse in the church upon every Christian citizen that should take aught from the places of the idols unto his own profit; no man, therefore, of the citizens that believed took aught, save only the soldiers, and such strangers as were sojourning there. Therefore there went about with the lay¬folk devout men of the clergy and the holy bishop Porphyry himself, restraining them that they should take nothing for themselves’’.
(65)

Επομενως δεν ηταν τακτικη των πιστων.[blue]

quote:
Μάλιστα, επειδή είχαν δυσκολίες οι χριστιανοί να καίνε τους καλιμάρμαρους ναούς, ο Μάρκος διάκονος δίνει τις σχετικές οδηγίες, ώστε να καίγεται ο ναός ευκολότερα.

[blue]"Καύσατε τον ναόν τον ένδον έως εδάφους. Τοιούτω δε τρόπω καύσατε αυτόν. Αγάγετε υγράν πίσσαν και θείον και στέαρ χοίριον και μίξατε τα τρία και χρίσατε τας χαλκάς θύρας και επ'αυτάς πύρ επιβάλετε, και ούτως ο ναός καίεται" (Μάρκος Διάκονος, ό.π. 56.17)



Ολοκληρο το κομματι……

' Burn ye the inner temple unto the foundation; for many terrible things have been done in it, especially the sacrifices of human beings. And after this manner burn ye it: bring liquid pitch and sulphur and fat of swine, and mingle the three and anoint the brazen doors and set fire to T55: them, and so shall all the temple be burned; for otherwise is it not possible. But the outer temple leave ye with the court. And after the burning, having purified the place, found there a holy church.' And he said also this: ' I swear unto you before God, otherwise may it not be done; for neither is it I that speak, but Christ who is within me.


Μεταφραση…………..
‘’Καυσατε τον ναο μεχρι εδαφους. Για τα πολλα απαισια πραγματα που εχουν γινει μεσα,ειδικα τις ανθρωποθυσιες. Και κατά αυτόν τον τροπο καψτε τον.Παρτε υγρη πισσα και θειον και λιπος χοιρου και μιξατε τα τρια και χρισατε τις χαλκινες πυλες και βαλτε φωτια σε αυτές,και ετσι ο ναος να καει.Διαφορετικα δεν είναι δυνατον. Αλλα το εξωτερικο μερος του ναου αφηστε με το προαυλιο. Και μετα το καψιμο,εχοντας αγνίσει το μερος, ιδρυστε εκει αγια εκκλησια. Και επισης ειπε ‘’Μαρτυρομαι σε σας ενωπιον του θεου,διαφορετικα να μην γινει, ουτε εγω ειμαι που μιλω , αλλα ο Χριστος μιλαει μεσα από μενα.

Τι οδηγησε όμως σε αυτά? Τι προηγηθηκε?
Στα χρονια του Πορφυριου, στην Γαζα οι περισσοτεροι ηταν οι εθνικοι. Οι χριστιανοι ηταν λιγοι.
οι Εθνικοί έκαναν το βίο αβίωτο στους χριστιανούς συμπολίτες τους.


Οι εθνικοι επιτιθονταν στον Πορφυριο όταν πηγαινε στην Γαζα.
Στο ιδιο κειμενο αναφερεται……..
‘’ So the dwellers in these villages agreed together and strewed all the road with thorns and prickles, so that one could not pass by, and poured out filth, and made smoke of other evil¬smelling things, so that we were choked by the stench and went in peril of being blinded. Hardly escaping therefore, about the third hour of the night we entered int o the city’’. (17)

Οι εθνικοι κατηγορουσαν τον Πορφυριο ότι ευθυνεται που δεν βρεχει……
‘’ But in that year it fell out that there was a drought, and all they of the city imputed the thing to the coming of the blessed man, saying that ' It was revealed unto us by Marnas that the feet of Porphyry bring bad luck to the city '.

Ακομα χρησιμοποιουσαν βια κατά των χριστιανων χωρις αιτια……….
‘’ Thereupon strife arose between them, and the wicked husbandman calleth certain fellow villagers like unto himself, and they begin to beat the blessed Barochas with clubs; and taking him up half dead they cast him forth T21 out of the village into a desert place; (22)


Λογο αυτων των γεγονοτων, ο Πορφυριος ζητησε αρχικα το κλεισιμο των ναων, και αργοτερα την καταστροφη τους. Επομενως οι ιδιοι οι εθνικοι προκαλουσαν με την συμπεριφορα τους.

Ηδη, πολύ πριν ζητησει το κλεισιμο των ναων και την καταστροφη τους, αρκετοι εθνικοι ηταν απογοητευμενοι με την θρησκεια τους (την ανυπαρξια των θεων).

Αναφερεται στο ιδιο βιβλιο (κεφαλαια 19,60) ότι αφού επέμεναν επί επτά ημέρες να προσευχονται στο θεό Μαρνά, για την κατάπαυση της ανομβρίας στη Γάζα, και φου δεν ειδαν τιποτα, εφυγαν απογοητευμενοι στις δουλειες τους.

Ψαξτε ολο τον βιο του Πορφυριου. Πουθενα δεν λεει ότι ο Πορφυριος διωξε εθνικους. Το αντιθετο. Εκεινος διωχτηκε και με κινδυνο της ζωης του αλλα και αλλων απλων χριστιανων. Στο βιο του αναφερεται ότι οι εθνικοι κανονικα ασκουσαν την λατρεια τους στην περιοχη της Γαζας.

Ουσιαστικα πορνεια της Αφροδυτης εκλεισε και ναους και αυτό λογο της συμπεριφορας των ιδιων των εθνικων. Αυτά λεει το κειμενο από το οποιο ο φιλος Macedon πηρε τα κομματακια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 05:11:30  Εμφάνιση Προφίλ
εκπρόσωπε ΟΟΔΕ

quote:
Λογο αυτων των γεγονοτων, ο Πορφυριος ζητησε αρχικα το κλεισιμο των ναων, και αργοτερα την καταστροφη τους. Επομενως οι ιδιοι οι εθνικοι προκαλουσαν με την συμπεριφορα τους.

Ας ρίξουμε μια ματιά στη χριστιανική λογική:

1. Οι χριστιανοί επιτίθενται σε ναούς, καταστρέφουν βωμούς, καταστρέφουν ιερά, γκρεμίζουν αγάλματα. Η ρωμαϊκή διοίκηση αντιδρά και αυτό ονομάζεται από τους χριστιανούς "διωγμός"

2. Επειδή ο Πορφύριος κατηγορήθηκε από τους εθνικούς, ζητάει την καταστροφή των ναών και δίνει οδηγίες για το κάψιμό τους, στο όνομα του γιου του Γιαχωβά. Αυτό, κατά τους χριστιανούς είναι "πρόκληση και νόμιμη άμυνα"

ΜΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΝΤΙΠ ΤΣΙΠΑ ΠΑΝΩ ΣΑΣ;

quote:
Ηδη, πολύ πριν ζητησει το κλεισιμο των ναων και την καταστροφη τους, αρκετοι εθνικοι ηταν απογοητευμενοι με την θρησκεια τους

Χριστιανοαπολογητικές ανοησίες!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 12:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν θα περίμενε κανείς απο σένα Μακεδών, να δεις την λογική των θέσεων των χριστιανών, όπως του Robben,για ίδια συμπεριφορά σε θέματα
εγέρσεως ναών σε θέσεις άλλων παλιοτέρων, ούτε για το ότι λόγω της ειδωλολατρείας διώχθησαν οι χριστιανοι και γι αυτό, θέλαν να βεβαιωθούν ότι δεν θα ξαναυπάρξει τέτοιο ζήτημα...Πολλοί αυτοκράτορες είχαν και ειδωλολάτρες συνεργάτες, σε όλους τους τομείς, αλλά το φάντασμα των τερατουργημάτων των ειδωλολατρών απέναντι στους χριστιανούς, δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο
δέιγμα διωγμών στην ανθρώπινη ιστορία...Το ότι εσύ το αμφισβητείς, δείχνει την πόρωση σου...Αφού οι διώξεις χριστιανών, είτε με Ρωμαίους
είτε με εν γένει ειδωλολάτρες, ήταν θέαμα, αν θυμηθούμε αρένες και λοιπά...Αυτή την ...κουλτούρα εκπροσωπείς...
Και αυτό που σε κατέχει,μιλώντας για τον χριστιανισμό, πέραν του ψεύδους, λέγεται θράσος....Γι αυτό και συκοφαντείς, προσωποληπτείς και υποβιβάζεις τους συνομιλητές σου που σου μιλάνε με στοιχεία....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 15:22:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν θα περίμενε κανείς απο σένα Μακεδών, να δεις την λογική των θέσεων των χριστιανών, όπως του Robben,για ίδια συμπεριφορά σε θέματα
εγέρσεως ναών σε θέσεις άλλων παλιοτέρων, ούτε για το ότι λόγω της ειδωλολατρείας διώχθησαν οι χριστιανοι και γι αυτό, θέλαν να βεβαιωθούν ότι δεν θα ξαναυπάρξει τέτοιο ζήτημα...Πολλοί αυτοκράτορες είχαν και ειδωλολάτρες συνεργάτες, σε όλους τους τομείς, αλλά το φάντασμα των τερατουργημάτων των ειδωλολατρών απέναντι στους χριστιανούς, δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο
δέιγμα διωγμών στην ανθρώπινη ιστορία...Το ότι εσύ το αμφισβητείς, δείχνει την πόρωση σου...Αφού οι διώξεις χριστιανών, είτε με Ρωμαίους
είτε με εν γένει ειδωλολάτρες, ήταν θέαμα, αν θυμηθούμε αρένες και λοιπά...Αυτή την ...κουλτούρα εκπροσωπείς...
Και αυτό που σε κατέχει,μιλώντας για τον χριστιανισμό, πέραν του ψεύδους, λέγεται θράσος....Γι αυτό και συκοφαντείς, προσωποληπτείς και υποβιβάζεις τους συνομιλητές σου που σου μιλάνε με στοιχεία....

Ασυναρτησίας συνέχεια!!!

Δηλαδή εσείς έχετε φωτογραφήσει το θεό και τον έχετε κάνει εικόνισμα??

-Και που τον πετύχατε , αλήθεια??

-Την αλήθεια την κρατάτε μυστική ε???

Ρε ταγάρι Λαρισινό ...ρε μπουρτζόβλαχε...ρε αστοιχείωτε και ασυνόρευτε στερεοτυπικάριε..εσύ δεν προσκυνάς είδωλα??

Δεν έχετε και αγάλματα του θεού και της Παναγίας ή και του Χριστού τα οποία γονιπετώς προσκυνάτε???

Ρε ανιστόρητε και ανεγκέφαλε...πότε θα πάψεις να λές ασυναρτησίες..πότε???

Τι να σου κάνω...δυστυχώς οι συγκυρίες κάποιας εποχής και οι προσωπικές επιδιώξεις κάποιων αυτοκρατόρων ...βοήθησαν στο να είστε σήμερα εδώ...να συγχωράτε!

Καταστρέψατε μια ολόκληρη χώρα..τα μνημεία της ..ιστορικά μνημεία για τα οποία άφωνη όλη η ανθρωποτητα μένει!!!

Μνημεία τα οποία εσύ αποκαλείς είδωλα!!

Εμπρός λοιπόν..ανοιχτοί οι δρόμοι..

Πηγαίνετε στο Μουσείο της Ακρόπολης και σπάστε τα όλα και βάλτε εκεί μέσα θυμιατά και κομποσχοίνια και καθίστε δίπλα εκεί ...να σας καμαρώνουν!!


Μιλάτε για τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό...ποιοί..εσείς???

Εσείς???

Την χρονική εκείνη στιγμή ...παρά τις όποιες αδυναμίες του , ήταν ο επιφανέστερος ...ήταν αυτός που αποτέλεσε οδηγό για τις σημερινές κοινωνίες...ακόμα και για σας που σφετερισθήκατε σκέψεις και απόψεις επιφανών φιλοσόφων , που ακόμα και σήμερα με δέος αναφέρονται οι πάντες!

Ακόμα και σήμερα η Ελλάδα ζεί μέσα απο το ενδιαφέρον της παγκόσμιας κοινότητας γι'αυτό τον επιφανή πολιτισμό και έρχονται και αφήνουν δίς κάθε χρόνο...εσύ γιατί νομίζεις ότι έρχονται για να θαυμάσουν την μούρη σας και την πίστη σας...???

Αν δεν υπήρχε ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός και με δεδομένο ότι η Ελλάδα δεν είναι καμμιά βιομηχανική χώρα , θα βλέπαμε σε ποιά κατάσταση θα βρισκόταν η Ελλαδίτσα...

Βέβαια υπάρχουν και τα νησιά...ευτυχώς αυτα τα φέρατε εσείς και τα τοποθετήσατε εκεί που βρίσκονται..βλάκα!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 15:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Εαρινός
Δεν έχετε και αγάλματα του θεού και της Παναγίας ή και του Χριστού τα οποία γονιπετώς προσκυνάτε???


Και πτώματα!!!!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 15/11/2009 15:34:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 16:03:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός
Δεν έχετε και αγάλματα του θεού και της Παναγίας ή και του Χριστού τα οποία γονιπετώς προσκυνάτε???


Και πτώματα!!!!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 15/11/2009 15:34:52


Αυτό που να το βάλεις???

Μα είναι φοβερό...εγκαλεί ο συγκεκριμένος άνθρωπος άλλους γι'αυτά που κάνουν οι ίδιοι..και δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί το μυαλό του!

Απλά δεν λειτουργεί!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 18:20:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Δεν θα περίμενε κανείς απο σένα Μακεδών, να δεις την λογική των θέσεων των χριστιανών, όπως του Robben,για ίδια συμπεριφορά σε θέματα
εγέρσεως ναών σε θέσεις άλλων παλιοτέρων, ούτε για το ότι λόγω της ειδωλολατρείας διώχθησαν οι χριστιανοι και γι αυτό, θέλαν να βεβαιωθούν ότι δεν θα ξαναυπάρξει τέτοιο ζήτημα...Πολλοί αυτοκράτορες είχαν και ειδωλολάτρες συνεργάτες, σε όλους τους τομείς, αλλά το φάντασμα των τερατουργημάτων των ειδωλολατρών απέναντι στους χριστιανούς, δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο
δέιγμα διωγμών στην ανθρώπινη ιστορία...Το ότι εσύ το αμφισβητείς, δείχνει την πόρωση σου...Αφού οι διώξεις χριστιανών, είτε με Ρωμαίους
είτε με εν γένει ειδωλολάτρες, ήταν θέαμα, αν θυμηθούμε αρένες και λοιπά...Αυτή την ...κουλτούρα εκπροσωπείς...
Και αυτό που σε κατέχει,μιλώντας για τον χριστιανισμό, πέραν του ψεύδους, λέγεται θράσος....Γι αυτό και συκοφαντείς, προσωποληπτείς και υποβιβάζεις τους συνομιλητές σου που σου μιλάνε με στοιχεία....


Εαρινός
Ασυναρτησίας συνέχεια!!!

Εαρινέ,
Αν θεωρείς την απάντηση του Robben, την οποία και σχολίασε ο Τρέχα, ως ασυναρτησίες, δεν έχεις παρά να τον διαψεύσεις παραθέτοντας τα δικά σου ιστορικά στοιχεία. Εκτός κι αν αρκείσαι στα ψεύδη και τις συκοφαντίες του macedon.

Ο Robben, προχώρησε πιο πέρα από τη συνήθη τακτική του κόψε-ράψε του macedon και θέλησε να παραθέσει αυτά που ο macedon και οι φίλοι του, κρύβουν επιμελώς.

quote:
Εαρινός
Δηλαδή εσείς έχετε φωτογραφήσει το θεό και τον έχετε κάνει εικόνισμα??

Στην Ορθόδοξη Εκκλησία εικονίζονται τα πρόσωπα που έχουν φανερωθεί.

quote:
Εαρινός
-Και που τον πετύχατε , αλήθεια??

Μόλις 2000 χρόνια πριν.


quote:
Εαρινός
-Την αλήθεια την κρατάτε μυστική ε???

Όχι βέβαια. Καμία σχέση με την ειδωλολατρία. Δεν υπάρχει «φέις κοντρόλ» στην είσοδο της Εκκλησίας. Άλλο πράμα τα μυστήρια της Εκκλησίας του Χριστού.

quote:
Εαρινός
Ρε ταγάρι Λαρισινό ...ρε μπουρτζόβλαχε...ρε αστοιχείωτε και ασυνόρευτε στερεοτυπικάριε..εσύ δεν προσκυνάς είδωλα??

Μωρέ ας ήσουν και εσύ Βλάχος και ας είχες και ένα μάτι.

quote:
Εαρινός
Δεν έχετε και αγάλματα του θεού και της Παναγίας ή και του Χριστού τα οποία γονιπετώς προσκυνάτε???

Κοίτα, εμείς έχουμε εικόνες της Παναγιάς, του Χριστού και των Αγίων, οι οποίες απεικονίζουν τα πρόσωπα όπως αυτά υπήρξαν, περπάτησαν, συναναστράφηκαν με άλλους και, αρκετοί από αυτούς, δυστυχώς, υπήρξαν τα θύματα των ειδωλολατρών.
Τα δικά σας αγάλματα ποιούς απεικονίζουν;


quote:
Εαρινός
Τι να σου κάνω...δυστυχώς οι συγκυρίες κάποιας εποχής και οι προσωπικές επιδιώξεις κάποιων αυτοκρατόρων ...βοήθησαν στο να είστε σήμερα εδώ...να συγχωράτε!

Δεν είμαστε μόνο σήμερα εδώ. Ήμασταν εδώ χτες και προχτές.
Είμαστε εδώ τώρα και 2000 χρόνια. Οι πατεράδες μας, αφού εξαναγκάστηκαν να δεχθούν τους διάφορους ψευτοθεούς διαφόρων εθνικοτήτων, τελικά δέχθηκαν τον αληθινό θεό και φρόντισαν να διαφυλάξουν αυτό τον ανεκτίμητο θησαυρό τόσες χιλιετηρίδες τώρα και να χαρίσουν σε εμάς αυτή την ανεκτίμητη κληρονομιά. Και, όπως δείχνουν τα πράγματα, μάλλον θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε (όχι εμείς, αλλά τα παιδιά μας) και στις προσεχείς χιλιετίες.
Αλήθεια, εσείς που ήσασταν όλα αυτά τα χρόνια;

quote:
Εαρινός
Καταστρέψατε μια ολόκληρη χώρα..τα μνημεία της ..ιστορικά μνημεία για τα οποία άφωνη όλη η ανθρωποτητα μένει!!!

Για να πούμε και του στραβού το δίκαιο, δεν αφήσατε τίποτα όρθιο εσείς από πριν, έτσι ώστε να το καταστρέψουμε εμείς. Στο διάστημα που περάσατε από αυτό εδώ τον τόπο μόνο ατέλειωτους πολέμους, εξοστρακίσεις, διώξεις φιλοσόφων, ανθρωποθυσίες, αναγάγατε την πορνεία σε κάτι το ιερό, φτιάξατε νόμους (της πολιτείας αλλά και ... «ηθικούς»), ώστε να αποπλανείτε τα ανήλικα και να μη λογοδοτείτε για το έγκλημα αυτό, εκθέτατε τα παιδιά που δεν θέλατε να αναλάβετε το βάρος της ανατροφής τους, ......... και θεοποιήσατε τα πάθη σας, ώστε να ξεγελάτε έτσι την από καιρό θαμμένη συνείδησή σας.
Ο τόπος αυτός πέρασε από χίλια μύρια κύματα.
Ευτυχώς όμως. Ό, τι δεν άρεσε στον Έλληνα, φρόντιζε πάντα, όπως έκανε και με την ειδωλολατρία, να το ξεφορτώνεται από την καμπούρα του.
Αν σήμερα, φτάσαμε ακόμη να μιλάμε τη γλώσσα μας και διατηρήσαμε την παράδοσή μας ως Έλληνες, αυτό το οφείλουμε στους πατεράδες μας που, για παράδειγμα, πριν μπουν στη μάχη, έμπαιναν στην εκκλησιά να καθαγιάσουν τα όπλα τους και πριν τη μάχη φιλούσαν το σταυρό και έτσι ξεκινούσαν.

quote:
Εαρινός
Την χρονική εκείνη στιγμή ...παρά τις όποιες αδυναμίες του , ήταν ο επιφανέστερος ...ήταν αυτός που αποτέλεσε οδηγό για τις σημερινές κοινωνίες...ακόμα και για σας που σφετερισθήκατε σκέψεις και απόψεις επιφανών φιλοσόφων , που ακόμα και σήμερα με δέος αναφέρονται οι πάντες!


Ποιες είναι αυτές οι σκέψεις και οι απόψεις;;;

quote:
Εαρινός
Ακόμα και σήμερα η Ελλάδα ζεί μέσα απο το ενδιαφέρον της παγκόσμιας κοινότητας γι'αυτό τον επιφανή πολιτισμό και έρχονται και αφήνουν δίς κάθε χρόνο...εσύ γιατί νομίζεις ότι έρχονται για να θαυμάσουν την μούρη σας και την πίστη σας...???

Αν δεν υπήρχε ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός και με δεδομένο ότι η Ελλάδα δεν είναι καμμιά βιομηχανική χώρα , θα βλέπαμε σε ποιά κατάσταση θα βρισκόταν η Ελλαδίτσα...

Βέβαια υπάρχουν και τα νησιά...ευτυχώς αυτα τα φέρατε εσείς και τα τοποθετήσατε εκεί που βρίσκονται..βλάκα!!!

soul



Αυτό δεν θα το σχολιάσω. Αξίζει να σημειώσω πως διαφαίνεται καθαρά το «μεγαλείο» για το οποίο μίλησες και πιο πάνω.

Edited by - Ψηλός on 15/11/2009 18:25:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 18:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή,Εαρινέ, μπορώ να υποθέσω ότι δεν είσαι χριστιανός, έ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΣΥΝΟΔΙΝΟΣ
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 18:41:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
WRET Και μη ρωτήσει κανείς τι σημαινουν τα
αρχικά...

Γιατί; Θα μας δείρεις..;
quote:
Έχει να κάνει με κάτι ναούς που ηταν ερειπωμένοι και κάηκαν, ή αραχνιάσαν..Ή το πιο βέβαιο,εξαφανίστηκαν, απο έλλειψη ενδιαφέροντος,οπως μαρτυρά η Πυθία και άλλοι...
Οχι ότι ο κόσμος γελούσε με τα ξόανα πλέον, αλλά ότι τους εδίωξαν...

Υποπτεύομαι ότι κάποιο χαζοχαρούμενο παιχνίδι παίζεις μαζί μας. Έχεις κι αυτό -το αθώα απειλητικό χιούμορ- που με τρομάζει.
Μου θυμίζεις τον "Franandy 2001"..! Η ίδια σιγουριά, το ίδιο αθώο και απειλητικό χιούμορ είχε κι εκείνος, κι αυτό με κάνει να ανησυχώ!
Για να δούμε όμως, τι λαγό θα βγάλεις από τα μανίκια σου..!

quote:
Μακάρι να είχαν έστω λίγη αντίσταση, λίγο διάλογο επι του θείου..

Με ποιόν Θείο να είχαν διάλογο..;
Ρε συ, θα μας τρελάνεις στο τέλος. Αποτυχημένο ποιητή μου θυμίζει ο πνευματικό σου λόγος.

quote:
Πάντα τρέχοντας φεύγαν τα είδωλα...

Φεύγαν τα είδωλα τρέχοντας..;
Τι έμπνευση είναι αυτή;
Τέλος πάντων! Δεκτή και η ποιητική αηδία...

quote:
Πάντα νικιούνταν (τα είδωλα) απο τον Θεό των χριστιανών... Αλήθεια, οι ...θεοί, οι τόσο δυνατοί, που βιάζαν ότι βρίσκαν μπροστα τους, δεν θύμωσαν που τους διώξαν;Τέτοιοι θεοί ήταν...

Εντάξει, το παραδέχομαι!
Καλά τα κατάφερε ο Θεός των Χριστιανών με τα είδωλα.
Με τον Θεό των Μουσουλμάνων όμως, τον λεβέντη τον Αλλάχ, δεν τα κατάφερε και τόσο καλά. Η αλήθεια να λέγεται...
Στο ντέρμπυ της "Πόλης", απογοήτευσε..! Ούτε καν παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο. Βράχνιασαν τα λαρύγγια των καλόγερων από τις προσευχές: "Βρε τώρα θά΄ρθει ο Θεός, μετά θά΄ρθει ο Θεός..."
Ο Θεός ούτε κουνήθηκε από την τοποθεσία του!
Στο τέλος, ειδοποίησε τους καλόγερους να ενημερώσουν τους Χριστιανούς, ότι είναι θέλημά του, η Πόλη να τουρκέψει για ένα μικρό χρονικό διάστημα τετρακοσίων χρόνων.
Για ποιόν λόγο ήθελε κάτι τέτοιο, δεν το διευκρίνησε στους καλόγερους.
Στην Μικρασιατική καταστροφή πάλι, ο Θεός τράπηκε σε άτακτη φυγή...
Ο Αλλάχ, αφού βίασε πρώτα τους Χριστιανούς, τους πέταξε κατόπιν στην θάλασσα! Την ίδια ώρα ο Θεός των Χριστιανών, έφευγε τρέχοντας, χωρίς καν, να ρίξει μια ματιά πίσω του. (Με τον ίδιο τρόπο που έφευγαν τρέχοντας και τα είδωλα).
Στην εισβολή της Κύπρου -που είναι και πρόσφατη- ο Θεός, υπέστη μια ακόμη βαριά ήττα από τον Αλλάχ.
Αλήθεια, ο Θεό σας ο Παντοδύναμος, ο Πανταχού Παρών, που πηδούσε κι έδερνε, δεν θύμωσε που τον διώξανε..;
Αλλά τέτοιος Θεός είναι!
Για να δούμε όμως, τι θα κάνει στην συνέχεια...
Υποσχέθηκε στον Παϊσιο, ότι θα φέρει με μεταγραφή, ένα Ξανθό Γένος και θα ρεφάρι την κατάσταση. Τώρα, τι Ξανθό Γένος είναι αυτό και πότε θά΄ρθει, δεν το έκανε σαφές στον Παϊσιο.
Ας του δώσουμε ακόμη μια ευκερία με το νέο του και πολλά υποσχόμενο σχέδιο. Η υπομονή μας όμως εξαντλείτε...
ΒΡΕΟΥΣΤ
Σου αφήνω να μαντέψεις τα αρχικά...
Έχει να κάνει με τσομπανόσκυλα που προσέχουν ένα κοπάδι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 19:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή ρε Συνοδινέ, πρέπει να το γυρίσουμε σε μαθήματα ιστορίας
τώρα;Τέσπα...Καλώς....
Οι βυζαντινοί,δεν ειχαν παρά ένα διαβρωμένο μισθοφορικό στρατό κι
ήταν χαμένοι στις ίντριγκες και τις εθνοπροδοσίες,τους 2 τελευταίους
αιώνες, με κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις, γεγονός, που τους έκανε αξιοθρήνητους και προδότες της χώρας και της πιστης τους....
Ο Μωάμεθ,φίλε μου, έφτασε στην Ευρώπη, μέχρι την
Αυστρία...Έπρεπε να γινει, για τη διαφθορά και το ξεπούλημα που γινοταν τότε...Αυτή είναι η αλήθεια...
Όσο για τον Αλλάχ, αν δεις καλύτερα,είναι ο
ίδιος Θεός της Βίβλου ξέρεις,άρα, μιλαμε για ..αίρεση του χριστιανισμού....Έτσι, αυτά,ως ...εσωτερικά ζητήματα, δεν έχουν καμια σχέση με είδωλα...Νομίζω;
Τώρα, για τσομπανόσκυλα και κοπάδια, κάτι θα ξέρεις για να το αναφέρεις...Βλέπεις, ο Χριστός είπε, " όποιος θέλει ας με ακολουθήσει",δεν είπε γράφουμε μέλη και σεκιουριτάδες....
Και μην μου πεις τίποτε πάλι για το ύφος μου...Πές γι αυτά που έθεσες, πες την άποψη σου για το θέμα του πόσο ο Θεός των χριστιανών, επικράτησε στην Δύση....Αυτό λέγαμε, αν το πρόσεξες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 20:05:57  Εμφάνιση Προφίλ

Αν δεν υπήρχε ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός και με δεδομένο ότι η Ελλάδα δεν είναι καμμιά βιομηχανική χώρα , θα βλέπαμε σε ποιά κατάσταση θα βρισκόταν η Ελλαδίτσα...

Βέβαια υπάρχουν και τα νησιά...ευτυχώς αυτα τα φέρατε εσείς και τα τοποθετήσατε εκεί που βρίσκονται..βλάκα!!!

soul
[/quote]
Αυτό δεν θα το σχολιάσω. Αξίζει να σημειώσω πως διαφαίνεται καθαρά το «μεγαλείο» για το οποίο μίλησες και πιο πάνω.

Edited by - Ψηλός on 15/11/2009 18:25:56
[/quote]


Έχω συζητήσει με κάποιους καλούς ανθρώπους που υπάρχουν στις τάξεις σας!!

Έχουν γίνει καλές θα μπορούσα να πώ συζητήσεις και υπήρξαν παραδοχές εκ μέρους τους για πολλά απο τα αγαστά έργα των χριστιανών κάποιας εποχής!

Σείς εδώ είστε άλλη ράτσα...βρωμερή και τρισάθλια!

Προσωπικά δεν είχα καμμιά πρόθεση να οδηγηθούν τα πράγματα σε ακρότητες ...αλλα και πάλι λέω ..σείς εδώ , είστε άλλη ράτσα!

Ξαναρωτάω λοιπόν Χαχόλε..

Απο που ζεί η Ελλάδα κυρίως???

Απο τα παγκάρια σας??

Απο το παγκόσμιο ενδιαφέρον για τα μνημεία σας και τις εικόνες σας?

Απο το παγκόσμιο ενδιαφέρον για τις φιλοσοφικές και καλλιτεχνικές σας ενεσχολήσεις ???

Ποιό είναι το ενδιαφέρον που έλκει την παγκόσμια κοινότητα να έλθει στην Ελλάδα??

Μήπως πάνε στην Μητρόπολη και γονιπετώς εισέρχονται???

Ποιό μνημείο στέκει εκεί ψηλά στο βράχο και όλοι στρέφουν εκεί με θαυμασμό το βλέμμα τους??

Ποιανών τα βιβλία παγκοσμίως είναι γνωστά και άξια θαυμασμού??

Κανενός παππά ή μοναχού??

Ότι είναι λαμπερό και έχει αξία , έλκει και ζεί ...ζεί μέσα απο τα μάτια και τον θαυμασμό των ανθρώπων Χαχόλε!

"Είναι", ότι ζεί..έλκει..νοηματοδοτεί..και εμπνέει τους ανθρώπους και μιλάει στην ψυχή και στην καρδιά...και έτσι αποκτάει ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..το ίδιο ζωή και ΥΠΑΡΧΕΙ!

Ο Πολιτισμός των Ελλήνων ήταν ένας και γι'αυτό σήμερα υπάρχει η Ελλάδα και λόγω αυτού του πολιτισμού μας γνωρίζουν παγκοσμίως!!!

Χαχόλε..αλήθεια , έχεις καμμιά αντίρρηση???

Να την καταθέσεις και να μας πείς ..."ναί" ..έρχονται εδώ γι'αυτό και γι'αυτό και η Ελλάδα είναι γνωστή στην οικουμένη για τους παππαδες της ή και για εσάς τους ιδίους , που δεν ντρέπεστε να κυκλοφοράτε ελεύθεροι!

Η αλήθεια είναι πως εκτός απο τις ωραίες παραλίες και τον θαυμασμό για την αρχαία Ελλάδα...τίποτα άλλο δεν υπάρχει!

Τελικά , όλα τα γουρούνια την ίδια μούρη έχουν..μοιάζετε σαν δυό σταγόνες βροχής!!!

Θές και αποδεικτικά στοιχεία...ηλίθιε και σύ..

Μπροστά σας είναι και τρελλαίνεσθε...δεν θέλετε να τα βλέπετε!

Τα βλέπουν και τα θαυμάζουν όλοι οι ξένοι...όλη η οικουμένη εκτός απο σας τους μοχθηρούς και κακούς ανθρώπους!

Γεμάτη μίσος πάντα ήταν η βρωμιάρα η ψυχή σας!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 21:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τιθα γίνει με σένα Εαρινέ;Ελληνικά μπήκες να μάθεις; Χόχαλος, παιδί
μου, χόχαλος, όχι χάχολος....Αμάν πια...Θα σε αφήσω στην ίδια τάξη, να ξέρεις...
Εμείς οι τρισάθλιοι, 9 εκατομμύρια συνέλληνες σου, σε λεμε ότι περνάμε καλά..Εσύ, είσαι καλά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 21:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
..Αλήθεια, που βρισκεσαι ξέρεις; Γιατί εμείς οι ..τρισάθλιοι συνέλληνες σου,ζούμε σε μια χριστιανική χώρα, είμαστε, για να καταλάβεις, ολοι μα ολοι χριστιανοί....
Το έχεις συνειδητοποιήσει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 22:18:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τιθα γίνει με σένα Εαρινέ;Ελληνικά μπήκες να μάθεις; Χόχαλος, παιδί
μου, χόχαλος, όχι χάχολος....Αμάν πια...Θα σε αφήσω στην ίδια τάξη, να ξέρεις...
Εμείς οι τρισάθλιοι, 9 εκατομμύρια συνέλληνες σου, σε λεμε ότι περνάμε καλά..Εσύ, είσαι καλά;

Να με μάθεις εσύ ελληνικά , ρε χαχόλε??

Αλλα απο την Λάρσα , είπες ότι είσαι ε΄???

Ρε μπράβο...9.000.000 Έλληνες , τους ξέρεις και σε ξέρουν ε!! βλαμμένε?

Εσένα αγόρι μου , είμαι σίγουρος ότι ούτε η σκιά σου δεν σου κάνει παρέα και κείνη τρεχαγύρευε να την βρείς..βλάκα!


Αλλοίμονο , αν οι Έλληνες ήταν σαν την μούρη σου..βλαμμένε!


Θα σε εκθέσουμε σε μουσείο να σε βλέπουν οι επόμενες γενεές και να θαυμάζουν το μέγα πνεύμα τρεχαγύρευε για το οποίο όλη η οικουμένη πλέον θα έρχεται στην Ελλάδα ...απο κοντά να θαυμάσει!!

9.ΟΟΟ.ΟΟΟ Έλληνες και ο τρεχαγύρευε ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥΣ...που να το ήξεραν και οι ίδιοι...περήφανοι θα αισθάνονταν..

Χάσου ...σου είπα , βλάκα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 22:31:59  Εμφάνιση Προφίλ
Τι σχέση έχουν με σένα οι Έλληνες ρε βλάκα??

Ασχολείται κανείς εκεί στη Λάρισα , μαζί σου?

Σε παίρνει κανείς στα σοβαρά?

Έχεις την αίσθηση ΒΛΑΜΜΕΝΕ...ότι κοινό στοιχείο που δένει τους Έλληνες είναι τα καμπαναριά και οι παππάδες??

Πόσο μ@@@κας είσαι παιδί μου???

Η ελληνική καταγωγή δεν έχει σχέση με τα ρασοφόρα όντα σας...αλλοίμονο...υπάρχουν άλλα στοιχεία που προσδιορίζουν έναν Έλληνα!

Και έρχονται απο εποχές που άφησαν ανεξίτηλα τα σημάδια τους ....και αυτά , ακόμη και σήμερα καλούν όλη την ανθρωπότητα να τα θαυμάσει και όχι τα καμπαναριά σας , βλάκα!!!


Πολιτισμός ένδοξος που όλη η ανθρωπότητα -εκτός απο σας- έρχεται και θαυμάζει!!

Άλλο Έλληνες και άλλο χριστιανοί...οι Έλληνες θα είναι πάντα Έλληνες...μα όχι και χριστιανοί!

Άλλο η ελληνική ψυχή και άλλο η μαύρη-ρασοφορεμένη!!

Να το θυμάσαι αυτό...να το θυμάσαι!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 22:41:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

..Αλήθεια, που βρισκεσαι ξέρεις; Γιατί εμείς οι ..τρισάθλιοι συνέλληνες σου,ζούμε σε μια χριστιανική χώρα, είμαστε, για να καταλάβεις, ολοι μα ολοι χριστιανοί....
Το έχεις συνειδητοποιήσει;

Ελληνική χώρα , με Έλληνες εκ των οποίων οι περισσότεροι απλά δηλώνουν χριστιανοί αλλα δεν καίγονται κιόλας..κάθε πάσχα πηγαίνουν στην εκκλησία και κυρίως για να ρίξουν κανα βαρελότο..!

Οι ίδιοι και οι ίδιοι πηγαίνετε και ξεροσταλιάζετε στην εκκλησία για τον άρτο ...καμμιά εικοσαριά κάθε φορά άνθρωποι , που γνωρίζεστε πλέον μεταξύ σας!

Αν έχω συνειδητοποιήσει λέει...το ποιός πρέπει να συνειδητοποιήσει θα πρέπει ν'αρχίσει να σε προβληματίζει με διαφορετικό τρόπο!

Αλλα στο ξανάπα...εσένα δεν με ενοχλεί η χριστιανοσύνη σου...η ασυναρτησία του μυαλού σου με ενοχλεί και το γεγονός ότι δεν λές να εξαφανισθείς απο δώ μέσα!!!

Μα πόσο βλαμμένος είναι..στόκος...μαύρος!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 22:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις πραγματικά πρόβλημα αγόρι μου, αλλά επειδή εδώ γράφουν
διάφοροι, καλά θα ήταν να μην μονοπωλούσες, ...ευγενέστατα το φόρουμ...Άσε να εκφράσει και κανένας την άποψη του...
Γινεσαι κουραστικός γιατί δεν μας αφήνεις να αλληλογραφήσουμε..Το καταλαβαίνει ο απίθανος εγωισμός σου, ή όχι;
Το πόσο Έλληνα κρίνεις εσύ τον οποιοδήποτε, θα σε έστελνε σε κανένα
ειδικο..επιστήμονα γιατρό,αλλά εδώ, δεν συχνάζουν, για να σε συμμαζέψουν...
Επαναλαμβάνω, δεν μπορείς να μου τη βγείς και απλά γίνεσαι κουραστικός, ξεκόλλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 22:44:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τι σχέση έχουν με σένα οι Έλληνες ρε βλάκα??

Ασχολείται κανείς εκεί στη Λάρισα , μαζί σου?

Σε παίρνει κανείς στα σοβαρά?

Έχεις την αίσθηση ΒΛΑΜΜΕΝΕ...ότι κοινό στοιχείο που δένει τους Έλληνες είναι τα καμπαναριά και οι παππάδες??

Πόσο μ@@@κας είσαι παιδί μου??? [έτσι μπράβο, βάλε και κάνα μπιπππππππ ]

Η ελληνική καταγωγή δεν έχει σχέση με τα ρασοφόρα όντα σας...αλλοίμονο...υπάρχουν άλλα στοιχεία που προσδιορίζουν έναν Έλληνα!

Και έρχονται απο εποχές που άφησαν ανεξίτηλα τα σημάδια τους ....και αυτά , ακόμη και σήμερα καλούν όλη την ανθρωπότητα να τα θαυμάσει και όχι τα καμπαναριά σας , βλάκα!!!


Πολιτισμός ένδοξος που όλη η ανθρωπότητα -εκτός απο σας- έρχεται και θαυμάζει!!

Άλλο Έλληνες και άλλο χριστιανοί...οι Έλληνες θα είναι πάντα Έλληνες...μα όχι και χριστιανοί!

Άλλο η ελληνική ψυχή και άλλο η μαύρη-ρασοφορεμένη!!

Να το θυμάσαι αυτό...να το θυμάσαι!

soul



Κάτι μου θυμίζεις, ........, αλλά δεν ξέρω τι.

Κρίμα, δεν άντεξες περισσότερο και πέταξες τη μάσκα γρήγορα, γρήγορα!!

Φτου σου μη σε ματιάσω ελληναρά μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 22:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου Ψηλέ, μην απορείς, με τον ανθελληνικο οχετό...
Εγώ τον είχα κόψει απο την αρχή για προβοκάτορα,φανερώθηκε,όπως είπες, αλλά δεν μας λέει ακόμη, ποιος πραγματικά είναι...
Γιατί σίγουρα, είναι "φρούτο" απο το παρελθόν των τελευταίων μηνών...
Να το μαντέψουμε;
Πάμε μια κόντρα ποιος θα τον βρει;
Εαρινέ, πως αλλοιώς,ειπες ότι σε λένε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 22:54:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εαρινός
Ποιανών τα βιβλία παγκοσμίως είναι γνωστά και άξια θαυμασμού??

Κοίτα, βαριέμαι να βρίσκω στο δρόμο μου τύπους σαν και τον «άθεο» ή τον Αίολο. Σε λίγο, σε κόβω ικανό, να μου πεις "βγάλτη να τη μετρήσουμε".

Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντώ στα άνευ σημασίας που λες.
Ένα μόνο θα σε ρωτήσω και θα δω αν έχεις το κουράγιο να απαντήσεις.

Αυτά τα βιβλία, που αναφέρεις, και λες πως είναι "παγκοσμίως γνωστά και άξια θαυμασμού", από ποιους τα βρήκες; Ποιοι φρόντισαν έτσι ώστε να υπάρχουν σήμερα και εσύ να κοκορεύεσαι γι’ αυτά;;

Άντε βρε Εαρινέ, να δούμε πόσο παλικάρι είσαι και πόσο δεν μασάς τα λόγια σου;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 22:55:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έχεις πραγματικά πρόβλημα αγόρι μου, αλλά επειδή εδώ γράφουν
διάφοροι, καλά θα ήταν να μην μονοπωλούσες, ...ευγενέστατα το φόρουμ...Άσε να εκφράσει και κανένας την άποψη του...
Γινεσαι κουραστικός γιατί δεν μας αφήνεις να αλληλογραφήσουμε..Το καταλαβαίνει ο απίθανος εγωισμός σου, ή όχι;
Το πόσο Έλληνα κρίνεις εσύ τον οποιοδήποτε, θα σε έστελνε σε κανένα
ειδικο..επιστήμονα γιατρό,αλλά εδώ, δεν συχνάζουν, για να σε συμμαζέψουν...
Επαναλαμβάνω, δεν μπορείς να μου τη βγείς και απλά γίνεσαι κουραστικός, ξεκόλλα...


Δεν σ'αφήνω με τίποτα , αυτό ξεχασέ το!

Απο την στιγμή που άλλα λές την μια και άλλα την άλλη και μάλιστα βρίζεις -και στο είπα , ότι δεν χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο ταλέντο γι'αυτό- και επιτίθεσαι με χαρακτηρισμούς έναντι φίλων συνδικτύων , θα πάρεις αυτό που σου αξίζει...εκτός ΚΑΙ ΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΈΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ!!

Παιδί μου , στο έχω πεί τόσες φορες...μίλα καλά...όταν καταλάβεις αυτά που σου είπα και μάθεις να συμπεριφέρεσαι σαν καλό παιδί σωστά...τότε σε διαβεβαιώνω , ότι θα είμαι πολύ καλύτερος και ευγενέστερος μαζί σου!

Πρέπει όμως να πάρεις το μαθημά σου ...που ως τώρα απ'οτι βλέπω , ο χριστιανισμός δεν στο έδωσε!

Οδοντογλυφίδα και παλούκια παιδί μου???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 22:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε σεις, μαζέψτε τον, δεν είναι καλά ο άνθρωπος...
Την έχει δει κάπως κι ειναι αλλού..Δεν είναι εδώ,....Κανένας
ειδικός;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 23:02:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε μου Ψηλέ, μην απορείς, με τον ανθελληνικο οχετό...
Εγώ τον είχα κόψει απο την αρχή για προβοκάτορα,φανερώθηκε,όπως είπες, αλλά δεν μας λέει ακόμη, ποιος πραγματικά είναι...
Γιατί σίγουρα, είναι "φρούτο" απο το παρελθόν των τελευταίων μηνών...
Να το μαντέψουμε;
Πάμε μια κόντρα ποιος θα τον βρει;
Εαρινέ, πως αλλοιώς,ειπες ότι σε λένε;


Να σου πω.
Δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι. Με ενδιαφέρουν αυτά που λέει.
Κάτι τέτοιοι "ελληναράδες", στο πέρασμα των αιώνων, έχουν καταρρακώσει τον τόπο ετούτο.
Είναι από την ίδια φάρα που υποχρέωσαν το Σωκράτη στο θάνατο και από εκείνους που κλειδαμπάρωσαν τον Κολοκοτρώνη. Έχουν όλοι αυτοί τα ίδια κίνητρα!!!

Άτιμη ράτσα. Μια ζωή ο τόπος μας υπέφερε από αυτούς και ...... συνεχίζει να υποφέρει!

Η τακτική της κατά πρόσωπο επίθεσης με αισχρούς χαρακτηρισμούς μόνο σε θρασύδειλο άτομο ταιριάζει!
Κρίμα, γιατί στην αρχή πίστεψα πως δεν ήταν τέτοιος!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 23:04:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός
Ποιανών τα βιβλία παγκοσμίως είναι γνωστά και άξια θαυμασμού??

Κοίτα, βαριέμαι να βρίσκω στο δρόμο μου τύπους σαν και τον «άθεο» ή τον Αίολο. Σε λίγο, σε κόβω ικανό, να μου πεις "βγάλτη να τη μετρήσουμε".

Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντώ στα άνευ σημασίας που λες.
Ένα μόνο θα σε ρωτήσω και θα δω αν έχεις το κουράγιο να απαντήσεις.

Αυτά τα βιβλία, που αναφέρεις, και λες πως είναι "παγκοσμίως γνωστά και άξια θαυμασμού", από ποιους τα βρήκες; Ποιοι φρόντισαν έτσι ώστε να υπάρχουν σήμερα και εσύ να κοκορεύεσαι γι’ αυτά;;

Άντε βρε Εαρινέ, να δούμε πόσο παλικάρι είσαι και πόσο δεν μασάς τα λόγια σου;;;




Επειδή στο παρελθόν , έχω ανταλλάξει απόψεις μαζί σου και μάλιστα -αν δεν κάνω λάθος- σε πολύ καλό κλιμα και διάθεση , θα σου πώ τούτο:

-Στο θέμα χριστιανισμός και Αριστοτέλης , έχω δώσει απάντηση , μπορείς λοιπόν να δείς την απαντησή μου και μπορούμε εφ'οσον θές να το συζητήσουμε φίλε Ψηλέ!

ΥΓ:"Πάντως δεν ήσαν οι χριστιανοί , αν αυτό θέλεις να αφήσεις να εννοηθεί και πάντως "ναι" είμαι περήφανος γι'αυτά τα βιβλία και νομίζω , όλοι οι Έλληνες"

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy