ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περι αποκαλύψεων Γκιόλβα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 34
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 17:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
------------------------------------------------------------------------------------
Εάν προκληθώ και εφόσον το επιθυμώ, δύναμαι να ανακοινώσω περαιτέρω και άλλα τινά σημεία, προς διευκόλυνσην της έρευνας, των ολίγων ομολογώ από εσάς, που υπό την αρίστην ανάλυσην των έως τώρα γεγονότων και την πάρα πολύ καλήν παρατηρητικότητα των, θα καταφέρουν να αντιληφθούν και εντέλει να επιλύσουν τον άνωθεν ομολογουμένως γρίφον
-------------------------------------------------------------------------------------

Προλεγων...ανα πασα στιγμη μπορεις να μας διευκολυνεις...


ΠΡΟΛΕΓΩΝ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HELLAS
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 19:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HELLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ φίλε Ρεαλιστί, αυτό ακτιβώς θέλω να πώ, οτι επειδή εδώ υπάρχουν άτομα με αρκετές γνώσεις, πρίν κάποιος στραφεί ενάντια στα λεγώμενα κάποιου άλλου, καλό θα ναι να ξέρει για τι μιλάει.

Τέλος πάντων, ξεφήγαμε νομίζω απο το θέμα. Μιλάμε για το εργαστήριο του κ. Γκιόλβα, αν η Αργεντινή έχει εργαστήρια, αυτή την στιγμή είναι αδύνατον να το ερευνήσουμε. Το θέμα Γκιόλβα όμως μπορούμε.

Τί γίνεται με τον κ. Φουράκη. Δεν γνωρίζω τίποτα, και η σελίδα του είναι ανενεργή. Τί ποιότητας συγγραφέας είναι, μήπως του στύλ Κεραμυδά, ας με διαφωτίσει κάποιος.

Και κάτι ενδιαφέρων: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=526970&lngDtrID=252


HELLAS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 20:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ρεαλιστή αυτό λέω και γω.
Πάντως, αν ισχύει κάτι απ όσα ισχυρίζονται οι διάφοροι συγγραφείς (αλλά και ο μακαρίτης Γκιόλβας), επειδή η έρευνα που υπαινίσσονται χρειάζεται πολλά λεφτά για να στηθεί σε πρώτη φάση (τουλάχιστον),
μπορώ να φανταστώ ότι οι εμπνευστές του -όποιου- project (επιστήμονες βέβαια αλλά ποιοί;) πλησίασαν τον Ωνάσση για να τους χρηματοδοτήσει. Αν αυτό έγινε, η χρημοτοδότηση είτε σταμάτησε με τον θάνατό του- ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα-, είτε νωρίτερα αν δεν υπήρξε αποτέλεσμα.

Φίλε Hellas, επικοινωνήσαμε με το κέντρο ερευνών του Γκιόλβα αλλά δεν καταφέραμε να κλείσουμε ένα ραντεβού μαζί τους (δες το μήνυμα του Τυφεώνα μερικές σελίδες πίσω). Για τον Φουράκη δεν μπορώ να σου πω επειδή έχω διαβάσει μόνο συνεντεύξεις του και τον έχω δει να μιλάει ελάχιστα στις τηλεοπτικές εκπομπές. Πάντως αν δεν πέφτει έξω η διαίσθηση μου (που όμως δεν είναι αλάθητη-δυστυχώς) έχω την εντύπωση ότι έχει περισσότερο ενδιαφέρον από άλλους "ερευνητές" του χώρου... Είδομεν!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 20:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! Kαι για το "μεθάνιο στην ατμόσφαιρα του Αρη",
έχω βάλει την είδηση (από το αγγλικό άρθρο) στο θέμα "Νερό στον Αρη(επισήμως από την ΝΑΣΑ)".
Νομίζω ότι είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα είδηση και σύντομα θα έχουμε άλλη μία ανακοίνωση από την ΝΑΣΑ... να δούμε όμως αν θα μιλήσουν για "ζωή στον Αρη σήμερα", έστω και μικροβιακή!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 29/03/2004 20:58:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 22:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικα και οταν μιλαμε για πιθανη υπαρξη ζωης στο αρη μιλαμε για μικροβιακη ζωη και οχι για πρασινα ανθρωπακια..

Εαν θυμαμαι καλα (διορθωστε με αν κανω λαθος) σε ενα βιβλιο του γιανουλακη (μυστικες εταιριες) ειχε παρατεθει μια συνεντευξη του φουρακη οπου ισχυριζοταν οτι ηξερε προσωπικα τον Ωνασση και οτι μαλιστα ο Ωνασσης του εκανε και φιλοφρονησεις περι του μεγαλου πνευματος του και της καθαρης Ελληνικης του ψυχης..Ο εν λογο κυριος φυσικα ισχυριζεται οτι ειχε σχεσεις και με αλλους διασημους και σημαντικους παραγοντες του παρελθοντος. Στην ιστιοσελιδα του παραθετει ορισμενες μαλιστα φωτογραφιες που στην καλυτερη υποτιμουν την νοημοσυνη του αναγνωστη.Εχει μια και καλα με τον αδελφο του κενεντι.Η φωτογραφια δειχνει τον αδελφο κενεντι να προχωρα καπου στην αθηνα αναμεσα σε πληθος ανθρωπων και δημοσιογραφων αριστερα και δεξια του.Καπου μεσα απο το πληθος και πεταγεται και το κεφαλι του φουρακη με ενα πλατυ χαμογελο..δηλαδη σαν να λεμε οταν περπαταει αναμεσα σε πληθος ο προεδρος της δημοκρατιας να τον πλησιασω στα 2 μετρα,να σκασω ενα χαμογελο,να με βγαλει καποιος φωτογραφια,και μετα απο καμια 20αρια χρονια να λεω οτι ειμασταν κολητοι με τον Στεφανοπουλο και μαλιστα κιολας στις ιδιωτικες μας συναντησεις μου ελεγε οτι θα πρεπει να γινω ο επομενος προεδρος της δημοκρατιας...δυστυχως το σιωνιστικο κατεστημενο μου στερησε αυτη την δυνατοτητα...

Μπορειτε βεβαια να επισκεφτειται την σελιδα του και να δειτε την εν λογο φοτογραφια αν και νομιζω οτι σε καποιο τοπικ εδω καποιος την παραθεσε και τα σχολια των αναγνωστων ηταν παρομοια με τα δικα μου..

Επισης εχει μια αλλη γελοια φωτογραφια απο ενα συννεφο το οποιο ειναι σε σχημα Ε (κατα τον φουρακη παντα γιατι εγω ενα απλο συννεφο ειδα..) και μαλιστα το Ε αυτο σχηματιστηκε μετα απο απαγγελια καποιου υμνου..
Ελεος!Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα!

Δυστυχως για καποιο λογο δεν φαινεται να λειτουργει η σελιδα του φουρακη επι του παροντος και ετσι οτι και να λεω εαν δεν δειτε δεν θα καταλαβαιτε..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HELLAS
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 22:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HELLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το ναζιστικό ουφο που μίλησα, υπάρχει αναφορά στο φορουμ: UFO LIKE projects.

HELLAS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε Cylight δεν ξερω τι προσωπικα εχεις με ton Junk95, αλλα δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να πιστεψεις οτι επειδη καποιοι αποριπτουμε τα περι Ε και τα περι ουφο σκουφο κτλ αποριπτουμε και την Ελλαδα...Προσωπικα ο μονος λογος που επιχειρηματολογω σε εντονο ισως υφος κατα των Ε, των "ερευνητων" τους και των οπαδων τους ειναι μονο και μονο απο σεβασμο στην Ελλαδα και την ιστορια της.

Φιλε Ρεαλιστη, η γνωμη σου ειναι πολυ σεβαστη. Πολυ περισσοτερο επειδη την παρουσιαζεις με πολυ ωραιο τροπο και με επιχειρηματα.
Καμια σχεση δεν εχει φιλε μου η γνωμη που εχω σχηματισει για το "σκουπιδι95" με την γνωμη που εχω σχηματισει για σενα αλλα και για πολλους αλλους που εχουν διαφορετικες αποψεις απο μενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδεικτικα αναφερω τα κομματια τα οποια αναφερει ο λευκοφρυδης ως μαρτυριες του αριστοτελη μεσα από τα κειμενα του που μαλλον του προξενησαν την περιεργεια για να ερευνησει.
θα προσπαθησ να βρω σε ποιο ακριβως βιβλιο του αριστοτελη αναφερεται ωστε να δειτε και εσεις αν ευσταθουν ως προς την αναφορα τους.

///‘ΜΑΘΕΤΕ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΟΚΕΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ . ΣΥΧΝΑ ΑΥΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΠΥΡΟΣ . ΑΝ ΤΟΤΕ ΣΥΜΒΗ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ , ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΑΣΗ ΤΟΥ , ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΦΑΛΑΚΡΟΣ ΞΕΔΟΝΤΙΑΡΗΣ ΚΑΙ ΤΥΦΛΟΣ /////

///// ΑΝ ΥΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΡΕΞΗ ΤΟΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΙΚΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΗ. ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΕ ΦΤΕΡΩΤΟ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΑ ΠΕΤΟΥΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΕΤΟΥΝ./////


////// ΞΕΡΕΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΙΜΟΣ /////

///Ε ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΟΥ? ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΔΑΚΤΥΛΑ ΤΕΣΣΕΡΑ Η ΝΑ ΝΑΙ ΜΕΛΑΜΨΟΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΙΝΔΟΥΣ Η ΜΑΥΡΟΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΙΘΙΟΠΕΣ.
ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣΤΟΣΟ (ΟΙ ΜΑΥΡΙΔΕΡΟΙ ΜΕ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ) ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ TOYΣ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΦΕΡΘΟΥΝ ΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙαΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΜΕ./////

///// ΑΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΟ ΓΥΑΛΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΟ Φως ΑΥΤΟ ΚΑΙΕΙ/////


http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3
http://users.acn.gr/p4g8x/foto/gkio.rar
2 ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 01:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε HELLAS, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάχτηκες... Νομίζω οτι ήμουν σαφής και συμφωνόντας με τα λεγόμενα του Ρεαλιστή και τα δικά σου, σάς ανέφερα ονομαστικά στην πρώτη πρόταση...

Διάβασον προσεκτικότερα μέν, πάταξον δέ...


______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 02:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ "ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ" ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ Κ. ΙΩΑΝΝΗ ΦΟΥΡΑΚΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ (Ε ΟΚ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ) ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ "ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ" ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΣΠΑΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ HACKERS ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ, ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΤΑΖ... ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Ο SERVER ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΑΚΟΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HELLAS
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 02:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HELLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ φίλε Phantom II, δεν κατάλαβα τι εννοούσες.

Sorry για τιν παρεξήγιση.

HELLAS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 10:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ "ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ" ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ Κ. ΙΩΑΝΝΗ ΦΟΥΡΑΚΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ (Ε ΟΚ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ) ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ "ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ" ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΣΠΑΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ HACKERS ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ, ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΤΑΖ... ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Ο SERVER ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΑΚΟΜΑ



φιλε μου η σελιδες του εχουν πεσει εδω και πολυ καιρο ακομα και η δημοθοινια που ειχε.
δηλαδη επειδη θα εβγαινε στο χωρις μονταζ του ριξαν την σελιδα?
τοσο σημαντικα πραγματα ελεγε εκει μεσα?


http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3
http://users.acn.gr/p4g8x/foto/gkio.rar
2 ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 13:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια ΤΥΦΕΩΝΑ για τις εύλογες απορίες σου... που είναι ταυτόχρονα και δικές μου... ελπίζω μελλοντικά να λυθούν...

Φίλε Ρεαλιστή συμφωνώ και με τα δικά σου λεγόμενα...ΟΜΩΣ η μη ύπαρξη στοιχείων δεν σημαίνει ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα με τον Γκιόλβα... ιδιαίτερα αν αυτός ήταν ο στόχος από την αρχή... να περάσει δηλαδή απαρατήρητος... Από την άλλη θα πρέπει να δώσουμε και τον αντίλογο σε αυτούς που κάνουν έρευνα στο διαδίκτυο για τους Ε πράγμα το οποίο πολύ εύγλωττα και με επιχειρήματα έχεις ήδη πετύχει...

Εγώ προσωπικά έχω να προτείνω ένα γερό ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ στους συγγραφείς αυτού του είδους... Θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους συμμέτέχοντες σε αυτό το τόπικ τόσο οι ίδιοι όσο και οι φίλοι τους να μην αγοράζουν αυτά τα βιβλία αλλά να προσπαθούν να τα δανείζονται από άλλους που τα έχουν ήδη. ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΙ "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ" ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ...

Οstria είπες ότι δεν καταφέρατε να κλείσετε ραντεβού με το ερευνητικό κέντρο του Γκιόλβα... μπορείς να μας πεις τι δικαιολογία προέβαλλαν για να "αποφύγουν" την συνάντηση μαζί σας?

Θα ήθελα επίσης να αναφερθώ σε μια συνέντευξη που δόθηκε πριν από λίγο καιρό στο ΤΕΛΕ ΑΣΤΥ (νομίζω) από τον Πάλμο και τον Παβλαντέλη για τους Ε και για τον θάνατο του Γκιόλβα. Δεν είχα ιδέα αλλά ο αγαπητός steelspring με τίμησε ιδιαίτερα όταν με προσωπική του πρωτοβουλία μου έστειλε με κούριερ γραμμένη την εκπομπή αυτή για να τη δω... Τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως γιατί είναι όντως αρκετά αποκαλυπτική... Αν κάποιος άλλος την είδε θα ήθελα να την σχολιάσουμε λιγάκι...

Εν τω μεταξύ... ούτε φωνή ούτε ακρόαση από τον Προλέγων...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 14:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας προσπαθησουμε να βαλουμε τα πραγματα σε καποια σειρα.
Υποθετω οτι τα αποσπασματα που ειχε την καλοσυνη να μας παραθεσει ο Τυφεωνας πηγαζουν απο το Οργάνων Οργανον του Αριστοτέλη (οπως μας ειπε η Οστρια).Εαν καποιος δει ποια εργα του Αριστοτελη εχουν μεταφραστει απο ακαδημαικους (των οποιων η γνωση για τη αρχαιοτητα ειναι τεραστια και δεν περιοριζεται μονο σε γνωση αρχαιων Ελληνικων αλλα επεκτεινεται σε βαθια γνωση ολης της ζωης των αρχαιων) και ειναι διαθεσιμα δεν περιλαμβανουν το Οργανων Οργανον.(εαν κανω λαθος διορθωστε με)

Αυτο μπορει να συμβαινει γιατι τουε εξης λογους,

α)Γιατι απο το εργο αυτο εχουν σωθει ελαχιστα κομματια τα οποια δεν μπορουν να συνθεσουν ενα ολοκληρωμενο εργο προς κατανοηση και παρουσιαση.

β)Το εργο αυτο δεν υπαρχει καθολου και ειναι δημιουργημα καποιων.

γ)Ολοι οι αναγνωρισμενοι Ελληνες ακαδημαικοι ειναι υποχειρια των σιωνιστων και μας κρυβουν την αληθεια.

Επισης αυτο που πρoσδοκουσα να δω ηταν το πρωτοτυπο αρχαιο κειμενο του Αριστοτελη ακολουθουμενο απο την κατα λευκοφρυδη μεταφραση και οxι μονο την μεταφραση αυτη.
Επισης να εχετε υπ'οψιν οτι γενικα για πολλα αρχαια κειμενα ακομα και οι ακαδημαικοι μεταφραστες πολλες φορες εχουν διαφωνιες,πανω σε μικρες λεπτομερεις φυσικα και οχι στην γενικη φυση του κειμενου.Γι'αυτο βλεπουμε σε πολλα μετεφρασμενα κειμενα για ορισμενα αποσπασματα σε μορφη υποσημειωσης παραθετονται 2 ακομη και τρεις διαφορετικες αποδοσεις του πρωτοτυπου. ("κατα τον 'ταδε' <αυτο>" ενω "κατα τον 'ταδε' <το αλλο>")

Φυσικα οι απατεωνες συγγραφεις δεν μπαινουν στον κοπο να κανουν τετοιου ειδους παραθεσεις...Υπαρχουν αφθονοι στανταρντ κανονες που διαχωριζουν τις παλιοφυλλαδες απο τα πραγματικα επιστημονικα κειμενα..

Σχολιαζοντας ωστοσο τα αποσπασματα στα νεοελληνικα που παρατεθηκαν με την υποκειμενικη μου καθαρα αποψη.

///‘ΜΑΘΕΤΕ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΟΚΕΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ . ΣΥΧΝΑ ΑΥΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΠΥΡΟΣ . ΑΝ ΤΟΤΕ ΣΥΜΒΗ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ , ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΑΣΗ ΤΟΥ , ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΦΑΛΑΚΡΟΣ ΞΕΔΟΝΤΙΑΡΗΣ ΚΑΙ ΤΥΦΛΟΣ /////

Πιστευω οτι εδω μιλαει για τις διαφορες της λεκτικης και της σωματικης διαμαχης (πολεμο) και τις διαφορες στις συνεπειες τους.

///// ΑΝ ΥΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΡΕΞΗ ΤΟΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΙΚΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΗ. ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΕ ΦΤΕΡΩΤΟ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΑ ΠΕΤΟΥΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΕΤΟΥΝ./////

ΕΙναι υπερβολικα γενικο αυτο μιας και τα πετουμενα που πεταν χωρις φτερα μπορει να ειναι απο εναν κοκο σκονης ή ενα φυλλο των δεντρων που το περνει ο αερας,μεχρι και ενα.. ουφο...

////// ΞΕΡΕΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΙΜΟΣ /////

Ας πουμε ο αερας σε ορισμενες σπηλιες λογο εληψης οξυγονου.

///Ε ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΟΥ? ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΔΑΚΤΥΛΑ ΤΕΣΣΕΡΑ Η ΝΑ ΝΑΙ ΜΕΛΑΜΨΟΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΙΝΔΟΥΣ Η ΜΑΥΡΟΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΙΘΙΟΠΕΣ.
ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣΤΟΣΟ (ΟΙ ΜΑΥΡΙΔΕΡΟΙ ΜΕ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ) ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ TOYΣ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΦΕΡΘΟΥΝ ΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙαΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΜΕ./////

Ενας απλος συλογισμος ισως για υπαρξη νοημων ωντων αλλου.Ενα ερωτημα που απασχολουσε και απασχολει ολους τους ανθρωπους και φυσικα δεν ειναι περιεργο οτι αποσχολουσε και τον Αριστοτελη. Δεν βλεπω να μας λεει ο Αιστοτελης οτι ειναι εξωγηινος ή οτι ηρθε απο τον σειριο ή να εχει ακριβη γνωση περι των οντων αυτων..

///// ΑΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΟ ΓΥΑΛΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΟ Φως ΑΥΤΟ ΚΑΙΕΙ/////

Ενας συλογισμος περι της διαθλαστικοτητας του γυαλιου..ενω απο τα αλλα στερεα δεν περνα το φως απο το γυαλι περνα..

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ οτι τα παραπανω σχολια μου ειναι εντελως βεβιασμενα και υποκειμενικα!Το θεμα ειναι τωρα πως απο τα παραπανω ο λευκοφρυδης συμπαιρανε την υπαρξη των Ε και την εξωγηινη καταγωγη του Αριστοτελη..

Αυτο βεβαια που περιμενα να δω ειναι τα αποσμασματα εκεινα που παραπεμπουν σε τεχνικες λεπτομεριες του σταγυρον μιας εκει θα ειμαι πιο αρμοδιος να κρινω.

Και φυσικα παραθεση πρωτοτυπου αρχαιου κειμενου μαζι με την κατα λευκοφρυδη μεταφραση..

Φιλε Warface επειδη ακομη εχουμε δημοκρατια (εστω κι αν οχι τελεια) και ακομη δεν ηρθαν οι Ε να μας σωσουν απο αυτην την καταντια και να μας επιβαλουν το "φως" τους,μπορεις να εχεις την αποψη σου για τον φουρακη και εγω την δικη μου.
Για την φωτογραφια με τον φουρακη-κενεντι και το συνεφο Ε τι εχεις να πεις?Σου φαινονται νορμαλ?

Γνωμη μου ειναι οτι ο φουρακης δεν μπορει να εχει το επιστημονικο υποβαθρο και τις γνωσεις αρχαιων Ελληνικων που εχει ας πουμε ενας αναγνωρισμενος ακαδημαικος σε ενα Ελληνικο πανεπηστημιο ο οποιος εχει λαβει μερος σε εκατονταδες επιστημονικα συνεδρια και ημεριδες,εχει συγγραψει δεκαδες βιβλια-σημεια αναφορας και γενικα εχει συνεισφερει στην γνωση της αρχαιοτητας και την εχει μεταλαμπαδευσει σε ολα τα πανεπηστημια Ελλαδας και εξωτερικου (δοξα το θεο η Ελλαδα βγαζει ακομη πολλους τετοιους ανθρωπους).

Οι πραγματικα ακαδημαικες αποψεις/μεταφρασεις δεν προωθουνται στα τυπογραφεια αυθημερον,αλλα ο συγγραφεας-μελετητης πρωτα παρουσιαζει τις ερευνες του σε σειρα επιστημονικων συνεδριων για να διαπιστωθει η εγγυροτητα τους.
Σκεφτητε οτι σε ενα τετοιο συνεδριο κοινο ειναι εκατονταδες αλλοι ακαδημαικοι που οχι μονο εχουν αφιερωσει την ζωη τους στη αρχαια Ελληνικη γραματεια,αλλα εχουν αφιερωσει την ζωη τους και στην εκμαθηση της σωστης προσεγγισης και ερευνητικης μεθοδολογιας (κατι που ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το να μαθει καποιος αρχαια Ελληνικα).
Ετσι λοιπον η οποια αποψη/μεταφραση καποιου ακαδημαικου περναει απο το "κοσκινο" της γνωσης των υπολοιπων..και αν καταφερει να βγει αλωβητη απο την αλλη πλευρα του "κοσκινου" τοτε μπορει να δημοσιευτει στα πρακτικα του συνεδριου και σε περιοδικα και βιβλια ακαδημαικων και αλλων ευυποληπτων εκδοσεων.

Υπαρχουν βεβαια και οι ανθρωποι που τρεχουν στα τυπογραφια και τυπωνουν τις αποψεις τους χωρις "κοσκονισμα"..φυσικα αυτο δεν απαγορευεται απο κανεναν νομο,ακομη και εγω μπορω να παω να βγαλω 10 βιβλια με μεταφρασεις του Αριστοτελη και ο αμοιρος κοσμακης να με διαβαζει...

Γενικα οταν καποιος κανει καποια ερευνα το ημιση της δουλειας του ειναι να καθορισει την βιβλιογραφια του και να ειναι σιγουρος για την εγγυροτητα και βασιμοτητα της.
Αυτο δεν γινεται κατα συνειδηση φυσικα...οποιος εχει βρεθει να κανει ερευνα (εστω και μικρης εκτασης, μια πτυχιακη εργασια ας πουμε) σε πανεπηστημιο σιγουρα θα ξερει οτι αυτη η διαδικασια ειναι ενα λεπτο ζητημα και πολλες φορες μαθημα που διδασκται κιολας για την κατανοηση του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 14:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Φίλε Ρεαλιστή συμφωνώ και με τα δικά σου λεγόμενα...ΟΜΩΣ η μη ύπαρξη στοιχείων δεν σημαίνει ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα με τον Γκιόλβα... ιδιαίτερα αν αυτός ήταν ο στόχος από την αρχή... να περάσει δηλαδή απαρατήρητος... Από την άλλη θα πρέπει να δώσουμε και τον αντίλογο σε αυτούς που κάνουν έρευνα στο διαδίκτυο για τους Ε πράγμα το οποίο πολύ
εύγλωττα και με επιχειρήματα έχεις ήδη πετύχει...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να με συμπαθας ρε Αβαλον....

ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΣ Ο ΓΚΙΟΛΒΑΣ???????????????????????????????????????????

Εχει παρελασει απ'ολες τις ουφοεκπομπες της Ελλαδας!

Εχει δωσει συνεντευξη σε ολα τα "Ελληνοκεντρικα"(ξεφτιλιζουν και τον ορο) περιοδικα της Ελλαδας!

Μεχρι και στο Πεντχαουζ εφτασε η χαρη του!

Μας εχει πει για ολες τις εφευρεσεις του!

Μας εχει πει για το ποιοι ηταν οι συνεργατες τους (Τεσλα,ελληνες στην νασα κτλ)!

Τα μισα Ελληνοπουλα ηλικιας 15-25 χρονων ξερουν και τι χρωμα βρακι φορουσε!


ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΣ???????????????????????

Λυπουμαι αλλα νομιαζω οτι κανεις σοβαρο λαθος!


Οσο για τα στοιχεια...

ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΥΠΑΡΞΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ.

Η ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.

(Συγνωμη για το επιθετικο ισως υφος μου)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 15:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπό Τυφεώνα Posted - 08/03/2004 :

quote:

Λοιπον πηρα τηλεφωνο σημερα και μιλησα
με την γλυκητατη γυναικα του κ. γκιολβα .

Από ότι μου ειπε το ερευνητικο κεντρο αυτην την στιγμη δεν είναι ετοιμο και προσπαθουν να το θεσουν σε λειτουργια ώστε να πρωοθησουν/παραγουν το nikopal το οποιο από ότι μου ειπε εχει τρομερη ζητηση στο εξωτερικο και δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στην ζητηση αυτή .
Ακομα μου ειπε ότι όλα αυτά γινονται ώστε να γινει πραγματικοτιτα το ονειρο του κ γκιολβα ώστε να φτιαχτει κεντρο ώστε να σπουδαζουν ελληνοπουλα δωρεαν.
Ακομα την ρωτησα για τα βιβλια και μου ειπε ότι βεβαιως δεν εχουν εκδοθει , ότι εχει οντως γραψει αλλα επειδη ηταν φανατικος αντι……. (δεν το αναφερω οποιος καταλαβε καταλαβε ) και των κυνηγουσαν πολλοι θα αργησουν να βγουν αλλα καποια στιγμη θα δημοσιευτουν.
η κ. γκιολβα με ευχαριστησε για το ενδιαφερον και μιας και τις εξηγησα ότι παιρνω εκ μερους μιας μεριδας δυκτιακων φιλων, αρα μας ευχαριστει ολους μας που τοσο καιρο μετα ασχολουμαστε με αυτό το θεμα και ενδιαφερομαστε για αυτό.

Εγω αυτό που θα παρακαλεσω από μερια μου είναι να μην ενοχλησουμε προς το παρον με περαιτερω τηλεφωνηματα για ευνοητους λογους αν και από ότι καταλαβα της εφερε χαρα το τηλεφωνημα .


Αvallon αυτή ήταν η επικοινωνία του φίλου Τυφεώνα με την κυρία Γκιόλβα. Καταλαβαίνω ότι είναι λογικό να υπάρχει μία αναστάτωση τώρα και στο σπίτι του και στο ερευνητικό κέντρο. Ελπίζω να μάθουμε τουλάχιστον ποιός έγινε ή θα γίνει πρόεδρος του κέντρου τώρα και να έρθουμε σε κάποια επαφή μαζί του μόλις ταχτοποιηθούν τα πράγματα.

Για το "Οργανο" του Αριστοτέλη βρήκα τα εξής:
Η "Λογική" του Αριστοτέλη, είναι κείμενα (και μάλλον ημιτελή όπως λένε πολλοί μελετητές) που συγκεντρώθηκαν αργότερα από τους Περιπατητικούς (Θεόφραστο κλπ), σε ένα βιβλίο που ονομάστηκε "Οργανον"
Αρα δεν μιλάμε για ένα ενιαίο κείμενο εξ αρχής.
Αργότερα η συλλογή μεταφέρθηκε στην Ρώμη όπου μελετήθηκε από τους Ρωμαίους στοχαστές.
Η πιό φημισμένη (ίσως και η πρώτη;) έκδοση των απάντων του Αριστοτέλη έγινε στην Βενετία το 1495 (Αldus) και η πλέον γνωστή έκδοση του Οργάνου μαζί με ερμηνευτικά σχόλια, του Waitz, στην Λειψία το 1844-46. Πάνω στο "Οργανο" έγραψε ο Bacon το "Νέον Οργανον" και ο Καντ στήριξε τις "αρχές" του.

Για το περιεχόμενο τώρα, είναι η γνωστή "Αριστοτέλεια Λογική" που μάθαμε και στο σχολείο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 16:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οστρια δεν παυεις να με εντυπωσιαζεις με τις ικανοτητες συλογης στοιχειων που εχεις!
Αν και θα γινω λιγο φορτικος,γραφικος και βαρετος θα σε παρακαλουσα να μας δωσεις τα λινκς ή την βιβλιογραφια απο οπου πηγαζουν τα στοιχεια σου ετσι για να μην μπορουν να αμφισβητηθουν αργοτερα.

Επισης στην ιστιοσελιδα του University of Tennesee at Martin ( http://www.utm.edu/research/iep/a/aristotl.htm#Writings )τα εργα του Αριστοτελη κατηγοριοποιουνται ως εξης,

* Logic
1. Categories (10 classifications of terms)
2. On Interpretation (propositions, truth, modality)
3. Prior Analytics (syllogistic logic)
4. Posterior Analytics (scientific method and syllogism)
5. Topics (rules for effective arguments and debate)
6. On Sophistical Refutations (informal fallacies)
* Physical works
1. Physics (explains change, motion, void, time)
2. On the Heavens (structure of heaven, earth, elements)
3. On Generation (through combining material constituents)
4. Meteorologics (origin of comets, weather, disasters)
* Psychological works
1. On the Soul (explains faculties, senses, mind, imagination)
2. On Memory, Reminiscence, Dreams, and Prophesying
* Works on natural history
1. History of Animals (physical/mental qualities, habits)
2. On the parts of Animals
3. On the Movement of Animals
4. On the Progression of Animals
5. On the Generation of Animals
6. Minor treatises
7. Problems
* Philosophical works
1. Metaphysics (substance, cause, form, potentiality)
2. Nicomachean Ethics (soul, happiness, virtue, friendship)
3. Eudemain Ethics
4. Magna Moralia
5. Politics (best states, utopias, constitutions, revolutions)
6. Rhetoric (elements of forensic and political debate)
7. Poetics (tragedy, epic poetry)

Επισης υπαρχουν και αρκετα σχολια για το καθε εργο ξεχωριστα.

Οπως θα καταλαβατε απο τον τροπο αλλα και τα θεματα με τα οποια πραγματευεται ο Αρσιστοτελης, η σκεψη του βρισκεται πολυ κοντα στην συγχρονη επιστημονικη σκεψη,και δεν γινεται και αλλιως αφου η συγχρονη επιστημονικη σκεψη βασιστηκε στον Αριστοτελη και στους αλλους αρχαιους Ελληνες επιστημονες.

Κανενα πραγματικο στοιχειο δεν δειχνει οτι ο Αριστοτελης ηταν προφητης των Ε ή οτι ηταν εξωγηινος. Τετοιες αναφορες διασυρουν τον Αριστοτελη και το μεγαλειο του,δηλαδη την εισαγωγη της καθαρα επιστημονικης σκεψης και μεθοδου για την εξαγωγη συμπερασματων!

Αυτο ειναι το μεγαλειο του Αριστοτελη απλοτητα,καθαροτητα,ευθυτητα,λογικη..και μαλιστα αυτες οι αποψεις διατυπωθηκαν σε μια εποχη οπου η δεσιδαιμονια,οι προληψεις και η αγνια ανθουσαν στον υπολοιπο κοσμο αλλα και σε περιορισμενη μεριδα του Ελληνικου (π.χ. καταδικη Σωκρατη).

Οι αρχαιοι προγονοι μας γι'αυτο μεγαλουργησαν!Γιατι ψεφυγαν απο αυτα τα δεσμα της παρανοιας που μαστιζε (και ακομη μαστιζει) τον κοσμο!Ετσι συνελαβαν εννοιες οπως η δημοκρατια,η φιλοσοφια και η επιστημη.
Ο υπολοιπος κοσμος οπου επικρατουσε η δεσιδαιμονια και το χαος εξηγαγε κατα κυριο λογο στυγνους δικτατορες και ιερεις-κατοχους της "αποκρυφης" γνωσης που το μονο που κανανε ηταν να χρησιμοποιουν την γνωση τους για να καταδυναστευουν τους υπηκοους τους!

Πως μπορουν σημερα καραγκιοζηδες να θελουν να μας γυρισουν σε καταστασεις προληψεων,προφητων,δεσιδαιμονιας?

Τι καθεστωτα και ποιοι οφελουνταν τοτε αλλα και σημερα απο τετοιες καταστασεις?

Πως μπορουν καποια ασημαντα ανθρωπακια να σπιλωνουν ετσι το ονομα αυτου του ανθρωπου παρακαταθηκη για ολη την ανθρωποτητα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 21:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα στοιχεία είναι από το Εγκυκλοπαιδικό Λεξικό του Ελευθερουδάκη και
από διάφορα sites online κυρίως συνόψεις (βιογραφικό, έργα κλπ) αλλά και σχετικές αναλύσεις του συγκεκριμένου έργου πχ.

http://www.utm.edu/research/iep/a/aristotl.htm#Logic
http://setis.library.usyd.edu.au/stanford/archives/fall2001/entries/aristotle-logic/
http://www.crystalinks.com/aristotle.html
http://www.fact-index.com/a/ar/aristotle.html
http://faculty.washington.edu/smcohen/ariworks.htm
http://www.philosophy.leeds.ac.uk/GMR/hmp/modules/ihmp0304/units/unit03/bacon.html
http://home.ca.inter.net/~grantsky/analyticsynthetic.html

Δυστυχώς στον "Περσέα" δεν υπάρχει το κείμενο ούτε στα αγγλικά ούτε στα ελληνικά...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 01:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθετω το εξης σαιτ για οσους ενδιαφεροντai να διαβασουν περι Αριστοτελη. Ειναι μια συλλογη κειμενων απο διαφορους μετεφραστες.Μερικα κειμενα προερχονται και απο τον γνωστο Περσεα.Φυσικα σε καθε κειμενο αναφερεται ο εκαστοτε μετεφραστης,ετσι ο καθενας μπορει να κρινει για το πιον του.

http://www.epistemelinks.com/Main/TextName.aspx?PhilCode=Aris

Επισης οπως ολα δειχνουν το "Οργανων" ειναι μια ομαδοποιηση κειμενων (οπως πολυ σωστα και ευστοχα μας ειπε και η Οστρια) τα οποια δεν ειναι αλλα απο τα "Λογικα". Και τα οποια φυσικα εξηγουν το τι ειναι λογικη και ορθος συλογισμος..Ελπιζω οι Εψιλολαγνες να αντιλαμβανοντε οτι τα "λογικα" προερχονται απο την λεξη "λογικη" και το τι σημαινει "λογικη"...
Εκτος αν πιστευουν οτι η λεξη "λογικη" δεν σημαινει "λογικη" αλλα ειναι μια εννοια-λεξη-λεξαριθμος-κωδικας-προμηνυμα που μας λεει ξεκαθαρα...οτι οι Ε ερχονται το 2012...

Θα παρακαλουσα επισης τους αποκωδικοποιητες των αρχαιων κειμενων να μας ενημερωσουν για το που ακριβως θα βρισκονται το ετος 2012,ετσι ωστε στην απειροελαχιστη περιπτωση οπου δεν θα μας κανουν "βιζιτα" οι Ε, να μπορουμε να τους βρουμε και να τους αρχισουμε στις ντοματες και τα λοιπα οπωροκηπευτικα...

Αφου λοιπον τον εχετε κανει καραμελα τον Αριστοτελη,διαβαστε τι πιστευει οτι ειναι λογικη και ορθος τροπος σκεψης και κρινετε τα γραφομενα των "ερευνητων"-"προφητων"-"Επσιλονιστων" με βαση την λογικη και μεθοδολογια του Αριστοτελη.

http://www.perseus.tufts.edu/GreekScience/Students/Jordana/LOGIC.html

Αν τωρα παλι αυτα που λεει ο Αριστοτελης δεν ταιριαζουν με την ιδεολογια σας,σας προτεινω να βρειτε αλλον φιλοσοφο ως σημειο αναφορας για τις μ....ς σας γιατι ο Αριστοτελης δεν σας κανει και ειναι πολυ μεγαλος για να σταθειτε διπλα του...

Πιστευω οτι εγραψα αρκετα σε συντομο χρονικο διαστημα και ισως εγινα κουραστικος...Περιμενω αποκρισεις με επιχειρηματα απο τους Ε-ψιλο-λαγνους,ειδαλως εκλαμβανω την σιωπη τους ως αδυναμια στηριξης των θεωριων τους (θα μου πεις κατι τρεχει στα γυφτικα τωρα ρε μεγαλε..)
Μεχρι τοτε δεν γραφω τιποτα αλλο μιας και εκανα σαφης την θεση μου και βαριεμαι να επαναλαμβανομαι και να κουραζω τους υπολοιπους αναγνωστες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HELLAS
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 02:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HELLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την επίσκεψη στον κ. Γκιόλβα, παλαιότερα η φίλη Κωνσταντίνα είχε πεί πως τον είχε επισκεθφεί σε χώρο εκτός εργαστηρίου. Ακόμα παλαιότερα (γύρω στην σελίδα 5) ένα άλλο μέλος είχε περιγράψει την εμπειρία του απο την επίσκεψή του στο ίδιο του το εργαστήριο. Έχω την εντύπωση οτι ο κ. Γκιόλβαε τα τελευταία χρόνια δεν διατηρούσε κάποιο εργαστήριο. Άλλωστε το λέει και ο ίδιος στην συνέντευξή του στο Πεντχαους. Επίσης, η διεύθηνση που αναφέρεται αρκετές φορές ώς διέθυνση του ργαστηρίου του, πιστεύω οτι ανήκει στο σπίτι του (είχα αναζητήσει παλαιότερα την διεύθυνσή του στον τηλεφωνικό κατάλογο). Ακόμα, έστειλα e-mail στο μέλος που υποτίθεται επισκέυθηκε το εργασήριό του, αλλά μου απάντησε πως θα μας αποκαλύψουν όταν έρθει η ώρα.....επειδή τώρα το μετακομίζουν ή κάτι τέτοιο. Τον ρώτησα ξανά να μου πεί πού ήταν το παλαιό, αλλά δεν πήρα απάντηση. Προσωπικά νομίζω ότι το μέλος αυτό μπορεί να ήταν και ο Κεραμυδάς ή ο Φουράκης, ή να σχετίζεται με αυτούς, και το έκανε για να μας τραβήξει το ενδιαφέρον και να αγοράσουμε τα σκουπίδια πολιτικής προπαγλανδας βιβλία που μας πουλάνε.

HELLAS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 05:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ
ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΛΛΗΝΟΡΑΜΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ Κο.ΓΚΙΟΛΒΑ ΚΑΙ ``ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ`` ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Ε(ΕΛΑ ΣΟΒΑΡΑ)

ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ--ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ===ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 11:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν από κάποιους μήνες που έψαχνα στο διαδίκτυο είχα δει πάρα πολλές αναφορές στο Οργανο του Αριστοτέλη και "περιέργως" όλες ήταν σε γερμανικά σάϊτ... Στα αγγλικά δε νομίζω να'χα βρει κάτι... Αν κάποιος γνωρίζει γερμανικά ας ρίξει μια ματιά...

Ρεαλιστή... κανένας από τον φιλικό μου και οικογενειακό περίγυρο δεν ξέρει για τον Γκιόλβα και δεν ζουν σε γυάλα ... γι'αυτό πάψε να'σαι τόσο ειρωνικός και τόσο ξερόλας... Αν είχαμε τις απαντήσεις δε θα είμαστε τώρα εδώ και η Ostria δε θα έψαχνε στα βαθιά...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
HELLAS
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 12:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HELLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήγαινε στο http://translation.langenberg.com/ στο τέλος της σελίδας μπορείς να βάλεις ένα λινκ και να το μεταφράσεις σε διάφορες γλώσσες.


HELLAS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 13:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ρεαλιστή... κανένας από τον φιλικό μου και οικογενειακό περίγυρο δεν ξέρει για τον Γκιόλβα και δεν ζουν σε γυάλα ... γι'αυτό πάψε να'σαι τόσο ειρωνικός και τόσο ξερόλας... Αν είχαμε τις απαντήσεις δε θα είμαστε τώρα εδώ και η Ostria δε θα έψαχνε στα βαθιά...


Αυτό απλά σημαίνει ότι ο φιλικός και οικογενειακός σου περίγυρος δεν πολυβλέπει trash tv ούτε αγοράζει περιοδικά σαν το Ελληνόραμα (και πολύ καλά κάνει ). Ή ακόμα και αν το κάνουν, με τόσες επιλογές που μας παρέχει ο χώρος του πολιτισμικού υπόκοσμου (αστρολόγοι, υπνωτιστές, γκουρού, αριθμολόγοι, ουφολόγοι, μυθομανείς, ψώνια, παίκτες των ριάλιτι) δεν είναι δα και φοβερά περίεργο να τους έχει "ξεφύγει" ο Γκιόλβας. Στο κάτω-κάτω πέρα από μεγάλα λόγια, δεν είχε ποτέ να παρουσιάσει κάτι αξιοπρόσεκτο.

Το θέμα είναι ότι όποιος θέλει να περάσει απαρατήρητος ΔΕΝ βγαίνει σε ζωντανή εκπομπή με πανελλήνια μετάδοση και σχετικά υψηλή τηλεθέαση (και άμα βγει δεν "πετάει" ατάκες του στυλ "έλα κούκλα μου να σε πάω βόλτα με το διαστημόπλοιό μου"), ούτε δίνει συνεντεύξεις σε μη επιστημονικά περιοδικά ευρείας κυκλοφορίας (Penthouse), ούτε βάζει το τεράστιο βιογραφικό του σε διαδικτυακό τόπο, ούτε αποκαλεί με κάθε ευκαιρία "προδοτικά υποχείρια" τις εκλεγμένες κυβερνήσεις της χώρας (και όχι μόνο), ούτε ισχυρίζεται ότι κατέχει πανίσχυρα όπλα και τρομερά μυστικά, ούτε λέει τον Αριστοτέλη εξωγήινο, ούτε χρησιμοποιεί μεγάλα ονόματα (Ωνάσης, Τέσλα κλπ).

Κάθε άλλο παρά απαρατήρητος προσπαθούσε να περάσει ο μακαρίτης, και για εμένα αυτό συνηγορεί στη άποψη ότι επρόκειτο περί ενός μάλλον καλοπροαίρετου παθολογικά ψεύτη. Αυτή είναι μια πιθανή εξήγηση που δεν έχει διερευνηθεί μέχρι στιγμής στο τόπικ (αν και έχει αναφερθεί το άλλο ενδεχόμενο, να επρόκειτο περί κακοπροαίρετου απατεώνα). Δεν έχω καθόλου ειδικές γνώσεις στο θέμα (δεν ξέρω καν την ορολογία για αναζήτηση στο google), πιστεύω όμως ότι αν κάποιος αναζητήσει κλινικές περιγραφές τέτοιων περιπτώσεων ενδέχεται να διαπιστώσει κραυγαλέες ομοιότητες και πραγματικά είναι ένα ενδεχόμενο που αξίζει να διερευνηθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 15:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bρε Ρεαλιστή γιατί εξάπτεσαι και χαλάς την διάθεση σου;!

Είναι ολοφάνερο φίλοι μου, ότι όλοι (ή σχεδόν όλοι) έχουμε τις επιφυλάξεις μας. Και ως προς τα γεγονότα (παρελθόντα και μελλοντικά- επειδή παρόντα δεν φαίνεται να υπάρχουν) και ως προς τα πρόσωπα που εμπλέκονται σε αυτήν την ιστορία.
Το σίγουρο είναι ότι αν δεν έβγαιναν δημοσίως να πούνε κάποια πράγματα, κανείς μας τώρα δεν θα είχε ασχοληθεί ούτε με τα πρόσωπα ούτε με όσα πρεσβεύουν. Για τον μακαρίτη Γκιόλβα, πιθανόν να τον ενέπλεξαν άλλοι αρχικά (ως προς την δημοσιότητα λέω πάντα) αλλά αν ο ίδιος ήθελε να ξεφύγει μπορούσε κάλλιστα να πει το γνωστόν "ουδέν σχόλιον" και να καθαρίσει από την πρώτη κι όλας "πίεση" συνέντευξης.

Αυτό που σκέφτομαι εγώ, είναι ότι κανείς μας δεν μπορεί αυτή την στιγμή να ισχυριστεί ότι τα πράγματα έχουν έτσι ή αλλιώς. Σίγουρα όλα όσα λέγονται είναι εκ πρώτης όψεως "παράλογα" και κανείς έλλογος άνθρωπος δεν μπορεί να τα "πιστέψει" χωρίς τα απαραίτητα αποδεικτικά στοιχεία. Οπότε αυτό που ζητούμε από τους "γνωρίζοντες" είναι ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, τα οποία θα πρέπει να μας προσκομίσουν για να μπορέσουμε να τα μελετήσουμε και να βγάλουμε ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ συμπεράσματα.

Οσο αυτό δεν γίνεται, επιτρέψτέ μου να αμφιβάλλω για τα ΠΑΝΤΑ.
Και βέβαια αφήνω ένα περιθώριο, να βγουν κάποια στιγμή στοιχεία που όμως δεν ξέρω που θα μας οδηγήσουν (δηλαδή αν θα επιβεβαιώσουν την υπάρχουσα ιστορία, ή θα αποκαλύψουν μία άλλη άγνωστη ιστορία,
παρομοίως "περίεργη" και ενδιαφέρουσα).

Μέχρι τότε, ψάχνουμε από μόνοι μας και αναμένουμε...

ΥΓ. Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσουμε (ας πούμε) τον Πέτσο μπας και βγάλουμε καμιά άκρη;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HELLAS
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 20:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HELLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άς προσπαθήσει κάποιος επιτέλους να έρεθει σε επαφή με τα άτομα που υποτίθεται οτι ήρθαν σε επαφή με τον κ. Γκιόλβα. Τηρώ την ουδετερότητά μου, ανφέροντας οτι οι πατέντες σε πανευρωπαικό και όχι μόνο επίπεδο, εισάγονται σε μια βάση δεδομένων την οποία μπορεί κανείς να έχει πρόσβαση απο λινκ που υπάρχει στην σελίδα του ΟΒΙ.gr Βάζοντας το όνομα Γκιόλβα, μόνο μία μπορεί να βρεί κανείς. Το μηχάνημα για τα τσιγάρα. Που είναι οι υπόλοιπες 60….100????????

HELLAS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nemo
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 21:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ta vivlia tha vgoun suntoma,meta tis ekloges gia eunoitous logous
ligo upomoni akoma kai i alitheia tha lampsei




Το μήνυμα αυτό δημοσιεύτηκε στις 21-1-2004 από τον/την Savel.
Κανένα νέο από τότε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HELLAS
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 21:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HELLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έψαξα τον κωδικό της πατέντας που δημοσιεύτηκε στην συνέντευξη του Πεντχαους αλλά τίποτα. Άν μπορεί να παίξει και κάποιος άλλος με το νούμερο μπάς και βγάλει άκρη, κάλό θα ήταν.


HELLAS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KaFriLa
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 00:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KaFriLa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιος θελει μπορει να παει www.metafysiko.gr στα αρθρα επικαιροτητας και να δει infos απο μια αγνωστη συνεντευξη του Γκιολβα !

-Τι εστί Θεός;
-Ανθρωπος Αθάνατος
-Τι δε Ανθρωπος;
-Θεός ΘνητόςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 02:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακρως ενδιαφεροντα θεματα εχει το "μεταφυσικο".

Και η συνεντευξη του "εφευρετη" των θαυματων καπου μεταξυ των,
- Μ.Ι.Β. που βολταρουν στην Πελοπονησο με με μαύρες Μπούικ ή Κάντιλακ της δεκαετίας του ’40.....
- της συνεντευξης ενος "ερπετοειδη"...
- αλλα και του εξυπνου,ενημερωμενου,γεματου παιδεια και εμπνευση (αυτο το τελευταιο σιγουρα..) γιανουλλακη, οπως μας εκμηστηρευεται ο ιδιος με ξεχειλη μετριοφροσυνη στην δικια του συνεντευξη...

Επισης δεν θα μου φαινοταν καθολου παραξενο εαν καποιος αλλος μυθομανης εμνευστηκε την συνεντευξη αυτη του μακαριτη γκιολβα,μιας και ετσι οπως δειχνει ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει για καταστασεις και προσωπα για τα οποια δεν μπορει να αποδειχτει τιποτα γενικοτερα...

Παντως μου αρεσαν ιδιαιτερα οι δημοκρατικες αποψεις περι απαγορευσης απεργιων και το γεγονος οτι μονο 300.000 (το 3%) των 10.000.000 Ελληνων κατοικων της Ελλαδας ειναι "αμιγως" Ελληνες...


Οσο περναει ο καιρος ρχιζω να πιστευω οτι το θεμα εχει παρει παραπανω διασταση απο οσο του αξιζει...

Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ανησυχιες και προσπαθουν με σοβαροτητα και μεθοδικοτητα να μαθουν κατι το παραπανω για καποια λεπτα θεματα οπως η υπαρξη ζωης αλλου,ανεξηγητα φαινομενα(πραγματικα ομως και οχι μυθοπλασιες..) φαινομενα,φιλοσοφια κ.α.
Υπαρχουν και αυτοι που δεν θελουν να κουραστουν και αρεσκονται να εντυπωσιαζουν τον εαυτο τους και να γινονται τα "φωτοτυπικα" καθε παλιοφυλλαδας και το χειροτερο απ'ολα ειναι οτι στο τελος τους γινεται ψυχωση και βασανιζουν και τον αμοιρο το κοσμακη που τους διαβαζει τις αναμασησεις τους...

Και τι δεν εχουν ακουσει τα αυτια μας...
πιστευω οτι αν μεταφερθει εδω το τοπικ "Μαργαριτάρια του...internet"/ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet, θα συνθεθει πληρως το σκηνικο της ουφολογιας,της προφητειας,της εσχατολογειας,της βλακειας και της παρανοιας γενικοτερα..Αν απο κατι ισως κινδυνευουμε ως Ελληνες αλλα και ως ανθρωποι γενικοτερα, αυτο ειναι...

Κανεις δεν ειπε οτι δεν συμβαινουν παραξενα,ανεξηγητα,δρομολογησεις και μεθοδευσεις στον κοσμο που ζουμε.Απλα οταν καποιος προσεγγιζει τετοια θεματα πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικος.

Μπορει να μην ειμαστε σιγουροι για το ποιος δημιουργησε το συμπαν κτλ,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι 2 + 2 δεν κανει 4

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 34 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy