ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 20:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Πότε πρόλαβαν???...... εκεί ζούσαν από τα Ελληνιστικά χρόνια......λες να ήσαν κουφοί γιατί σε βολεύει?
Ποιος Έλληνας? ο ίδιος με τους Έλληνες πατέρες της Εκκλησίας όπως ο Ειρηναίος(2ος αιώνας) και ο Κλήμης ο Ρώμης (1ος αιώνας). Ο ίδιος με τον με τον εκκλησιαστικό και Έλληνα συγγραφέα Κλήμη τον Αλεξανδρεύς (2ος αιώνας), με τον Έλληνα απολογητή στις αρχές του 2ου αιώνα Κοδράτο κ.ο.κ.

Πήγαν όλοι αυτοί να... γνωρίσουν τον "μεσσία";;;

Τι λες ρε παιδί μου...

Για το πόσο Έλληνες ένοιωθαν ατοί που αναφέρεις, τα έχουμε πει.

Σταμάτα τις κωλοτούμπες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 20:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Πότε πρόλαβαν???...... εκεί ζούσαν από τα Ελληνιστικά χρόνια......λες να ήσαν κουφοί γιατί σε βολεύει?
Ποιος Έλληνας? ο ίδιος με τους Έλληνες πατέρες της Εκκλησίας όπως ο Ειρηναίος(2ος αιώνας) και ο Κλήμης ο Ρώμης (1ος αιώνας). Ο ίδιος με τον με τον εκκλησιαστικό και Έλληνα συγγραφέα Κλήμη τον Αλεξανδρεύς (2ος αιώνας), με τον Έλληνα απολογητή στις αρχές του 2ου αιώνα Κοδράτο κ.ο.κ.

Πήγαν όλοι αυτοί να... γνωρίσουν τον "μεσσία";;;

Τι λες ρε παιδί μου...

Για το πόσο Έλληνες ένοιωθαν αυτοί που αναφέρεις, τα έχουμε πει.

Σταμάτα τις κωλοτούμπες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 01:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Aντιθέτως εσύ είσαι που θα έπρεπες να είχες δεχτεί τα αυτονόητα!
Ότι δηλαδή οι Έλληνες φιλόσοφοι ήσαν οι πρώτοι πρόδρομοι του Χριστιανισμού! για αυτό εξάλλου και ο Ιησούς όταν έμαθε ότι οι Έλληνες πάνε να τον επισκέφτούν δήλωσε: Κατά Ιωάννη κεφ.ιβ’ στοιχ.20-23<< Ήσαν δε τινες Έλληνες εκ των αναβαινόντων ίνα προσκυνησωσιν εν τη εορτή.
Ούτοι ουν προσήλθον Φιλίππω τω από Βιθσαιδά της Γαλιλαίας, και ηρώτων αυτόν λέγοντες, κύριε, θέλομεν τον Ιησούν ιδείν . Έρχεται Φίλιππος και λέγει τω Ανδρέα, και πάλιν Ανρδρεάς και Φίλιππος λέγουσι τω Ιησού, ο δε Ιησούς απεκρινάτο αυτοίς λέγων, ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου.>>


Άντε παιδιά σ’ αυτή τη σκηνή μπήκαμε στο σινεμά , το είδαμε το έργο , πάμε να φύγουμε .
*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 08:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια κακία γίνεσαι ώρες ώρες φίλε μου Γιάπετ...
Σου λένε για το ότι ο Χριστός τίμησε το ελληνικό
γένος λέγοντας, "επιτέλους ήρθε η ώρα να δοξασθεί
ο Υιός του Ανθρώπου" και συ λες πόσοι Έλληνες ήταν
εκεί...
Σκέτη κακία!!! Το θέμα είναι ότι επιλέγει η ελληνική φυλή
για αγαπητός λαός του Θεού... Όσο και να μη σας αρέσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 15:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Το θέμα είναι ότι επιλέγει η ελληνική φυλή
για αγαπητός λαός του Θεού...

Πολύ εύκολα αλλάζει λαό ο θεός σου.

Άσε που νόμιζα ότι ήταν πανανθρώπινος, δηλαδή για όλους τους λαούς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 19:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν πολλές απόψεις, φίλε μου Γιάπετ,
αλλά το θέμα είναι ότι επιλέχτηκε ο ελληνικός
λαός, λόγω γλώσσας και πολιτισμού... Δεν είναι διάκριση,
είναι τρόπος ζωής, είναι ύπαρξη...Αυτά τα έχει ο
Έλληνας και επιλέχτηκε από το Θεό αρμοστής της
εξυσίας του Θεού... Όπως και θα γίνει, χάρην Θεού...
Πάντα η αγάπη δεν διακρίνει και φυσικά ο Χριστός μιλά
για όλους τους ανθρώπους, όπως και θα σωθούν... Όλοι
δε, συγκληρονόμοι της βασιλείας του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 22:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως σου είπα αγαπητέ ευρωπαίε, απλά ελληνόφωνος χριστιανός είσαι, οπαδός ασιατικής θρησκείας η οποία δεν αναγνωρίζει πατρίδες στους πιστούς της, και που δεν γνωρίζεις ούτε αυτά ακόμη τα βασικά στοιχεία της ελληνικής γλώσσας που τα γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν τελειώσει τη στοιχειώδη εκπαίδευση.

Οπότε, το να μιλάς για άλλους, όντας στην κατάσταση αυτή, μάλλον γελοίο ακούγεται... Εκτός κι αν βλέποντας τον εαυτό σου στον καθρέφτη και αναγνωρίζοντας σ'αυτόν ένα (μάλλον αποτυχημένο) προϊόν επιμιξίας, θεωρείς πως το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους κατοίκους του τόπου αυτού.

Οσο για το ότι αποτελείς προϊόν επιμιξίας, είναι φανερό και από τα κατά καιρούς γραφόμενά σου. Είναι απίθανο Ελληνας το γένος να έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό αποχαύνωσης και πνευματικής λοβοτόμησης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 22:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Υπάρχουν πολλές απόψεις, φίλε μου Γιάπετ,
αλλά το θέμα είναι ότι επιλέχτηκε ο ελληνικός
λαός, λόγω γλώσσας και πολιτισμού... Δεν είναι διάκριση,
είναι τρόπος ζωής, είναι ύπαρξη...Αυτά τα έχει ο
Έλληνας και επιλέχτηκε από το Θεό αρμοστής της
εξυσίας του Θεού...

Ο θεός όλα αυτά δεν τα γνώριζε πριν έτσι ώστε να επιλέξει απ' την αρχή τους Έλληνες, να γλυτώσει και τη ρετσινιά της ματσολιάς που έκανε, επιλέγοντας τους ιουδαίους;

quote:
και φυσικά ο Χριστός μιλά
για όλους τους ανθρώπους, όπως και θα σωθούν... Όλοι
δε, συγκληρονόμοι της βασιλείας του...

Αυτό αναιρεί το πρώτο μέρος του σχόλιου που έκανες. διαφορετικά τι σόι περιούσιος λαός είμαστε, αν δεν έχουμε καμμία διαφορά απ' τους άλλους;

Δηλαδή τώρα εμείς θα κάτσουμε στο τραπέζι και θα κρίνουμε τους άλλους, τρώγωντας και πίνοντας;

Άμα είναι έτσι... να το ξανασκεφτώ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 00:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Εκτός κι αν βλέποντας τον εαυτό σου στον καθρέφτη και αναγνωρίζοντας σ'αυτόν ένα (μάλλον αποτυχημένο) προϊόν επιμιξίας, θεωρείς πως το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους κατοίκους του τόπου αυτού.

Nα σου πω, καστανόξανθος, γαλανά μάτια, παρότι 36 ετών αθλητικό σώμα χωρίς μπάκα, εκ φύσεως (αν και πήγαινα γυμναστήριο, δεν οφείλεται σε αυτό), με σχεδόν καθημερινή κολύμβηση για 90-100 ημέρες.......ε! λίγο δύσκολο να μοιάζω με Εβραίο..... όπως εσύ!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 00:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Σκέτη κακία!!! Το θέμα είναι ότι επιλέγει η ελληνική φυλή
για αγαπητός λαός του Θεού... Όσο και να μη σας αρέσει...

Φίλε trexagireve , δεν επελέγη η Ελληνική φυλή ως αγαπητός λαός , αντίθετα αυτή μισήθηκε και καταδιώχτηκε , γιατί ο Ελληνικός τρόπος σκέψης , του ερεύνα πριν πιστέψεις ότι σου λένε , είναι αντίθετος του ευαγγελικού πίστευε και μη ερεύνα .
Μη ξεχνάς ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν στα Αραμαϊκά , προς χρήση των Εβραίων .
Αναγκαστικά μεταφράστηκαν αργότερα στα Ελληνικά , όχι από αγάπη για τους Έλληνες , αλλά επειδή την εποχή εκείνη η Ελληνική γλώσσα ήταν διαδεδομένη και κατανοητή στην ευρύτερη περιοχή της ανατολικής Μεσογείου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 00:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Φίλε trexagireve , δεν επελέγη η Ελληνική φυλή ως αγαπητός λαός , αντίθετα αυτή μισήθηκε και καταδιώχτηκε , γιατί ο Ελληνικός τρόπος σκέψης , του ερεύνα πριν πιστέψεις ότι σου λένε , είναι αντίθετος του ευαγγελικού πίστευε και μη ερεύνα .
Μη ξεχνάς ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν στα Αραμαϊκά , προς χρήση των Εβραίων .
Αναγκαστικά μεταφράστηκαν αργότερα στα Ελληνικά , όχι από αγάπη για τους Έλληνες , αλλά επειδή την εποχή εκείνη η Ελληνική γλώσσα ήταν διαδεδομένη και κατανοητή στην ευρύτερη περιοχή της ανατολικής Μεσογείου .

Λάθος τα 3 Ευαγγέλια γράφτηκαν στα Ελληνικά και το ένα μόνο το κατά Ματθαίο ευαγγέλιο" είναι γραμμένο στην αραμαϊκή.
Μάλιστα το "το κατά Λουκά Ευαγγέλιο" γράφτηκε στην Ελλάδα, και πιθανόν στην Κόρινθο.
Ο Ιησούς χάρηκε όταν είδε τους Έλληνες και αναφώνησε ότι έφτασε η ώρα για να δοξαστεί ο Υιός του ανθρώπου. Ο Ελληνικός τρόπος σκέψης έντυσε το Δόγμα της Ορθοδοξίας για αυτό και Ελληνισμός και η Ορθοδοξία ανέκαθεν ήσαν πακέτο.
Ο ίδιος ο Ιησούς είπε ερευνάται τας γραφάς.......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 01:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Ο ίδιος ο Ιησούς είπε ερευνάται τας γραφάς.......


Αν έλεγε ερευνάτε και καμιά εγκυκλοπαίδεια εκτός από τας γραφάς, θα μου ήταν περισσότερο συμπαθής ομολογώ...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 10:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris, είναι φοβερό πράγμα ο εμφύλιος
σπαραγμός που επιχειρείτε, εσύ κι ο Γιάπετ, κλπ,...
Έχω πάθει πλάκα από το πόσο μισείτε το 93% των Ελλήνων
και μάλιστα για την ....Ελλάδα... Τέτοια πράγματα μόνο
στην Ελλάδα, εδώ και πολλούς αιώνες... Είπαμε εμείς δεν
χρειαζόμαστε εχθρύς, μπορούμε άνετα μόνοι μας να κάνουμε
τη ζημιά σε ...μας...
Ειλικρινά με στενοχωρεί η πόλωση σας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 14:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Nα σου πω, καστανόξανθος, γαλανά μάτια

Φαίνεται πως η γερμανική φρουρά της Κορίνθου σύχναζε στο σπίτι της γιαγιάς σου, με αντάλλαγμα το κοτόπουλο της εβδομάδας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 15:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κατά Λουκά ευάγγελιο, απευθύνεται ειδικά στους εθνικούς. Γι αυτό τον λόγο και περιέχει διάφορα στιγμιότυπα από την επαφή του Ιησού με τους εθνικούς και κατά κάποιο τρόπο γλύφει τους έλληνες εθνικούς με το κείμενο που αναφέρετε παραπάνω.

Αν ο Ιησούς θεωρούσε ότι ο περιούσιος λαός του ήταν οι Ελληνες, θα ενσαρκωνόταν στην Ελλάδα και οι πρώτοι μαθητές του θα ήταν όλοι έλληνες.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 16:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Έχω πάθει πλάκα από το πόσο μισείτε το 93% των Ελλήνων

Τι έγινε τρεχα....; Μειώθηκαν οι "χριστιανοί" ή πάτησες λάθος πλήκτρο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 16:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεχα...., επειδή δεν συνηθίζεις να συμμετέχεις στον διάλογο, ακολουθώντας τη ροή του και προτιμάς να παραμιλάς εντός διαλόγων, είναι φυσικό να μη διαβάζεις τα μηνύματα των υπολοίπων.

Θα σε ξαναρωτήσω λοιπόν, επειδή μ' ενδιαφέρει η άποψή σου, κάτι που μάλλον δεν... πρόσεξες:

Ο θεός όλα αυτά δεν τα γνώριζε πριν έτσι ώστε να επιλέξει απ' την αρχή τους Έλληνες, να γλυτώσει και τη ρετσινιά της ματσολιάς που έκανε, επιλέγοντας τους ιουδαίους;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 17:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, παρέρχομαι με ανωτερότητα
τις..αβροφροσύνες σου, που μοιάζουν απολογητικές(!!!)
και έρχομαι στην ουσία: Καλά ρε φίλε, στο έχω πει ότι
δεν μπορείς να καταλάβεις τον χριστιανισμό και κάθε φορά
κάνεις ότι μπορείς να με επιβεβαιώσεις...
Φίλε μου ο Χριστός, Θεός της αγάπης, ήξερε ότι αυτοί θα
τον σταυρώσουν, γι' αυτό και ξεκίνησε από κει ώστε να σωθούν
κι αυτοί... Αυτό είναι αγάπη θεική,δεν περίμενα να την
αντιληφθείς... Μην βιαστείς να το ειρωνευτείς....Για αλλαγή,
διάβασε το κα κατάλαβε το....
Φίλη Οστρια, με συγχωρείς αλλά το Κατά Λουκά, δεν γράφτηκε για
εθνικούς... Γράφτηκε για μια κατηγορία ανθρώπων, όπως και τα
άλλα, αλλά καμία σχέση με τον ισχυρισμό σου, για να δείξεις
προπαγανδιστικό τρόπο κι εφαρμογή από τον Χριστιανισμό...
Τόσο μενος ρε παιδιά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 18:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Φίλε μου ο Χριστός, Θεός της αγάπης, ήξερε ότι αυτοί θα
τον σταυρώσουν, γι' αυτό και ξεκίνησε από κει ώστε να σωθούν
κι αυτοί...

Α... μάλιστα, τώρα κατάλαβα ρε τρεχα.......

Δεν μπορούσε να τους σώσει από... μακρυά!!!

Ουσιαστικά εμάς ήθελε, αλλά υπήρχε ο λαός που θα τον σταύρωνε και σκέφθηκε ότι καλό θα ήταν να σώσει τους πολύ κακούς πρώτα και αφού έσωσε τον λαόν Ισραήλ και τέλειωσε η δουλειά, άρχισε η διασκέδαση και (έστω και αργά) έδειξε τις πραγματικές του προτιμήσεις!!!

Έτσι διάλεξε εμάς τους Έλληνες. Και πώς γνωστοποίησε την αλλαγή της προτίμησης;
Το είπε σε κάσποιον ή το καταλάβαμε μόνοι μας;;;

Και γιατί, αφού είναι τόσο απλό, δεν το λες τόσο καιρό, να ξέρουμε κι εμείς τι γίνεται;;;

quote:
Μην βιαστείς να το ειρωνευτείς..

Μ' αρέσει που γνωρίζεις την ποιότητα των σχολίων σου.
Κάτι είναι κι αυτό!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 22:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορούσε να τους σώσει από... μακρυά!!!



ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 00:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει αγουρίδες, που λέει
κι ο θυμόσοφος λαός... 'Γιάπετ, μιλάμε , με στέλνεις
κάθε φορά πιο πολύ... Ήσουν διακοπές κι ανανεώθηκες;
Επί της ουσίας τώρα,η αγάπη φτάνει για όλους από κάποιον
που έχει, απο κάποιον που δεν έχει τι να πάρεις;
Είναι γνωστά για την αγάπη του Θεού, εσείς που δεν πιστεύετε
σε ανώτερα, παρά μόνο σε ανθρωπινα θεόφρενα όντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 01:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., αυτός που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ διακοπές, απ' ότι φαίνεται, είσαι εσύ.

Είδες τι αναγκάζεσαι να γράφεις όταν δεν μπορείς να απαντήσεις σε ερωτήσεις που δημιουργείς, μ' αυτά που αραδιάζεις προς κάθε κατεύθυνση;;;

Θα μπορούσες να πείς, ας πούμε: Ξέρω κι εγώ γιατί διάλεξε να γεννηθεί Ιουδαίος; "Θεός", είναι ότι γουστάρει κάνει. Όπως και έτσι του κάπνισε και... άλλαξε ομάδα.

Θα ήταν σεβαστό και φυσικό, αλλά όταν αρχίζεις να ερμηνεύεις και να μεταδίδεις τις... βουλές του θεού, είσαι απόλαυση!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 02:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ Sesostris, είναι φοβερό πράγμα ο εμφύλιος
σπαραγμός που επιχειρείτε, εσύ κι ο Γιάπετ, κλπ,...

Φίλε trexagireve , πολύ συχνά αναφέρεσαι σε εμφυλιοπολεμικούς αφορισμούς , θεωρώντας ότι για να είναι κάποιος φιλόπατρις , πρέπει να είναι απαραιτήτως και Χριστιανός , ενώ όλους τους άλλους ασφαλώς θα τους κατατάσσης στους απάτριδες ή τους προδότες .
Μάθε λοιπόν φίλτατε ότι στο σχολείο μου δεν είχαμε εικονίσματα στις αίθουσες , όμως στην προμετωπίδα του έγραφε «ΑΠΑΝΤΩΝ ΠΑΤΡΙΣ ΑΓΙΩΤΑΤΟΝ» , και μ’ αυτό το ιδανικό που μας μπόλιασαν οι δάσκαλοί μας μεγάλωσα .
Το ίδιο και στο στρατό , όπου υπηρέτησα σαν επικεφαλής σε προκεχωρημένο φυλάκιο της μεθορίου σε μια δύσκολη εποχή , όπου με την Βουλγαρία δεν είχε υπογραφεί συνθήκη ειρήνης . Το ίδιο πιστεύω ότι πρέπει να ισχύη και για τον Γιάπετ , όπως και για τους υπολοίπους φίλους του Forum . Μακριά λοιπόν από εμάς αυτός ο αφορισμός
quote:
trexagireve
Έχω πάθει πλάκα από το πόσο μισείτε το 93% των Ελλήνων
και μάλιστα για την ....Ελλάδα...

Το να γράφης την αλήθεια δεν είναι μίσος , όσο για το93% , αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα , γιατί το δημοψήφισμα για τις ταυτότητες του μακαριστού , έδειξε άλλα ποσοστά .
quote:
trexagireve
Είπαμε εμείς δεν
χρειαζόμαστε εχθρύς, μπορούμε άνετα μόνοι μας να κάνουμε
τη ζημιά σε ...μας...

Ο χειρότερος εχθρός είναι η παραχαραγμένη ιστορία του υπουργείου «Θρησκεύματος και Παιδείας» που διδάσκονται τα παιδιά μας , που δεν τα αφήνει να διδαχθούν από τα σφάλματα του παρελθόντος , ούτως ώστε να μη τα επαναλάβουν .
quote:
trexagireve
Ειλικρινά με στενοχωρεί η πόλωση σας....

Μιλάς φίλτατε λες και δεν υπάρχει πόλωση από την πλευρά των φανατικών Χριστιανών .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 09:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, καταλαβαίνω ότι σου ειναι
δύσκολο να δεις το μέγεθος της πραγματικής αγάπης,
αλλά τι να κάνουμε; Ο καθενας ότι ..κουβαλάει στο ..δισάκι
το...Απολαυστικός είσαι κι εσύ, μην παραπονιέσαι... Τα
πας μια χαρά...
φίλε Sesostris, ξέχασα ότι δεν δηλώνεις ..έλληνας( αστείο,
μην νευριλάζεις..) αλλά εγώ με αυτή την έννοια έβαλα τη
λέξη εμφύλιος... Ξέρω, ξέρω δεν σε ρώτησα...
Το να βλέπεις παραχαραγμένη ιστορία την επίσημη ιστορία
του κράτους μας και να βλέπεις αλήθειες(!!!) σε κείμενα ανθρώπων
όπως ο Τσατσόμοιρος, είναι δικαίωμα σου...Απλά σε ξέρω
για ποιό σοβαρό...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 13:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Φαίνεται πως η γερμανική φρουρά της Κορίνθου σύχναζε στο σπίτι της γιαγιάς σου, με αντάλλαγμα το κοτόπουλο της εβδομάδας.

Ατύχησες και πάλι. Ο πατέρας μου είχε γεννηθεί πριν την έναρξη του πολέμου ενώ τη γιαγιά μου τη σκότωσαν οι Γερμανοτσολιάδες για εκδίκηση για την αντάρτικη δράση του παππού μου, που αν και σε μεγάλη ηλικία βγήκε στο βουνό, ενώ η γιαγιά μου δεν υποδείκνυε που κρυβόντουσαν. Δεδομένου λοιπόν της αντάρτικης δράσης της γιαγιάς μου, η οποία θα μπορούσε άνετα να υποδείξει τις θέσεις των ανταρτών και δεν το έκανε και δεδομένου ότι δεν αναφέρεσαι σε μια προ*προ*προ*-γιαγιά μου αγνώστης δράσης...... λίγο σεβασμός δε θα έβλαπτε.
Αλλά η έλλειψη παντελούς ίχνους ευαισθησίας είναι χαρακτηριστικό σίγουρα όχι των Ελλήνων...........πράγμα που ενισχύει την άποψη μου σε συνδιασμό με τη φάτσα σου, έχεις και γένια σαν τους αποστόλους.........ξέρεις από γενιά σε γενιά περνάει ως γονίδιο......οπότε τόσες συμπτώσεις (γένια, μελαχρινός μαύρα μάτια (δεν το διέψευσες), μεγάλο κούτελο, μοιάζεις και με τον Εβραίο τον Κοέν όπως προείπα........δεν μπορεί.......και δεδομένου ότι δεν έχεις στοιχεία για την προγιαγιά σου εις την νιοστή, μπορώ να πω ότι το ποιο πιθανόν είναι να τα είχε μπλέξει με κάποιον από τη συνοδεία του Παύλου....
quote:
Ostria:
Το κατά Λουκά ευάγγελιο, απευθύνεται ειδικά στους εθνικούς. Γι αυτό τον λόγο και περιέχει διάφορα στιγμιότυπα από την επαφή του Ιησού με τους εθνικούς και κατά κάποιο τρόπο γλύφει τους έλληνες εθνικούς με το κείμενο που αναφέρετε παραπάνω.

Αν ο Ιησούς θεωρούσε ότι ο περιούσιος λαός του ήταν οι Ελληνες, θα ενσαρκωνόταν στην Ελλάδα και οι πρώτοι μαθητές του θα ήταν όλοι έλληνες.



Δεν υπήρχε περίπτωση να τον σταυρώσουν οι πρόγονοί μας, θα τον αναγνώριζαν αμέσως. Δε θα είχαμε έτσι και την Ανάσταση! Ήξερε τι έκανε ο Κύριος. Οι Έλληνες ανέλαβαν μετά τον αποδέχτηκαν και συνέβαλαν να τον αποδεχτούν και άλλοι.
quote:
Sesostris :
Μάθε λοιπόν φίλτατε ότι στο σχολείο μου δεν είχαμε εικονίσματα στις αίθουσες , όμως στην προμετωπίδα του έγραφε «ΑΠΑΝΤΩΝ ΠΑΤΡΙΣ ΑΓΙΩΤΑΤΟΝ» , και μ’ αυτό το ιδανικό που μας μπόλιασαν οι δάσκαλοί μας μεγάλωσα .
Το ίδιο και στο στρατό , όπου υπηρέτησα σαν επικεφαλής σε προκεχωρημένο φυλάκιο της μεθορίου σε μια δύσκολη εποχή , όπου με την Βουλγαρία δεν είχε υπογραφεί συνθήκη ειρήνης . Το ίδιο πιστεύω ότι πρέπει να ισχύη και για τον Γιάπετ , όπως και για τους υπολοίπους φίλους του Forum . Μακριά λοιπόν από εμάς αυτός ο αφορισμός

???????????? τι εννοείς?
quote:
Sesostris :
Ο χειρότερος εχθρός είναι η παραχαραγμένη ιστορία του υπουργείου «Θρησκεύματος και Παιδείας» που διδάσκονται τα παιδιά μας , που δεν τα αφήνει να διδαχθούν από τα σφάλματα του παρελθόντος , ούτως ώστε να μη τα επαναλάβουν .

Καμία παραχάραξη και επειδή δε φαίνεται να έχεις σπουδάσει στην Ελλάδα ή τουλάχιστον την Ιστορία σίγουρα δε την μελετούσες......πες μας τι δε γράφει? ή εκτός εάν ήθελες να είχε στην πρώτη γραμμή ......αυτά που σου αρέσουν........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 12:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φαίνεται πως η γερμανική φρουρά της Κορίνθου σύχναζε στο σπίτι της γιαγιάς σου, με αντάλλαγμα το κοτόπουλο της εβδομάδας.

Αγαπητέ macedon, δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό το σχόλιο που έκανες απευθυνόμενος στον europaios2.
Οπότε και θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις τι εννοείς γιατί είναι δυνάμει και πολύ προσβλητικό και πολύ υποτιμητικό...

Θα περιμένω λοιπόν την απάντηση σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 17:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αγαπητέ Sesostris, είναι φοβερό πράγμα ο εμφύλιος
σπαραγμός που επιχειρείτε, εσύ κι ο Γιάπετ, κλπ,...

Θα σου ήταν εύκολο να εξηγήσεις τί εννοείς, πριν σου απαντήσω ή έγραφες υπό την επήρεια λιβανιού;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 19:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Αγαπητέ macedon, δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό το σχόλιο που έκανες απευθυνόμενος στον europaios2.
Οπότε και θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις τι εννοείς γιατί είναι δυνάμει και πολύ προσβλητικό και πολύ υποτιμητικό...

Ήταν απλή απάντηση στο ίδιο ύφος και ήθος της αντίστοιχης δήλωσης του ευρωπαίου2 προς το πρόσωπό μου:

"ενισχύεται η σκέψη μου ότι όλο και κάποια ατιμία θα είχε κάνει κάποια προ*προ*προ*γιαγιά σου...... ή εκτός εάν ήταν χωρίς τη θέλησή της."

και σε όλα τα υπόλοιπα που έγραψε ο συγκεκριμένος ανώνυμος αναλφάβητος στο συγκεκριμένο μήνυμα και τα οποία μάλλον δεν σου φάνηκαν αρκούντως προσβλητκά ώστε να προχωρήσεις στην αντίστοιχη σύσταση...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 19:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πονηρούλη Γιάπετ, όλα τα καταλαβαίνεις με
την πρώτη...
Αλλά τα περί εμφυλίου των Ελλήνων είναι γνωστά
όπως και τα σχετικά παροιμικά: "Εννέα Έλληνες
10 αρχηγοί",κλπ..Αυτά όσο και να στρουθοκαμιλίζεις,
πρέπει να τα παραδεχτείς, για να μπορείς να πας παραπέρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 23:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Ήταν απλή απάντηση στο ίδιο ύφος και ήθος της αντίστοιχης δήλωσης του ευρωπαίου2 προς το πρόσωπό μου:

"ενισχύεται η σκέψη μου ότι όλο και κάποια ατιμία θα είχε κάνει κάποια προ*προ*προ*γιαγιά σου...... ή εκτός εάν ήταν χωρίς τη θέλησή της."

και σε όλα τα υπόλοιπα που έγραψε ο συγκεκριμένος ανώνυμος αναλφάβητος στο συγκεκριμένο μήνυμα και τα οποία μάλλον δεν σου φάνηκαν αρκούντως προσβλητκά ώστε να προχωρήσεις στην αντίστοιχη σύσταση...



Eγώ έχω αποδείξεις για το ποιόν της γιαγιάς μου και μακάρι όλοι να έχουν τη λεβεντιά της αχρείαστη να είναι........εσύ έχεις για το ποιόν της προ*προ*προ*γιαγιάς σου "εις τη νιοστή" επειδή μιλάω για τον πρώτο αιώνα π.Χ................και όχι για 50 χρόνια πριν όπως εσύ!
Πολύ απλά.........σχολίασα τα γραφόμενά σου......macedon:"Και μετά σου λένε ο Φαλμεράυερ ήταν ανθέλληνας. Οι σύγχρονοι ελληνόφωνοι χριστιανοί να δεις..."
Eάν νομίζεις ότι η απάντησή σου macedon:"Φαίνεται πως η γερμανική φρουρά της Κορίνθου σύχναζε στο σπίτι της γιαγιάς σου, με αντάλλαγμα το κοτόπουλο της εβδομάδας." κινείται στο ίδιο μήκος κύματος ..........τότε χαλάλι σου..........
και κάτι άλλο........εσύ έβαλες τη φωτό σου σε κοινή θέα..........γιατί? ήταν αναγκαίο?......... ε! θα τη σχολιάσω........ ίδιος ο Εβραίος ο Κοέν είσαι!.......και μη το παίρνεις κατάκαρδα..............όλοι λίγο πολύ......με κάποιον μοιάζουμε..........εσύ έτυχε να μοιάζεις με αυτόν...

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 03/08/2008 23:22:41

Edited by - europaios2 on 03/08/2008 23:23:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy