ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μετανάστες-Τι πιστεύετε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 15:59:30  Εμφάνιση Προφίλ
nays, το συγκεκριμένο θέμα αναφέρεται στους μετανάστες και κατ'επέκτασιν στους λαθρο-μετανάστες. Οπότε είναι φυσιολογικό να γράφουμε για αυτούς εδώ μέσα. Δεν είπε κανείς πως είναι το μοναδικό μας πρόβλημα ή οτι φταίνει μόνο αυτοί... είναι ένα από τα δεκάδες προβλήματα που ταλανίζουν αυτή τη στιγμή τη χώρα μας, είναι όμως και αυτοί ένα "λιθαράκι" στο "οικοδόμημα" μέσα στο οποίο αυτή τη στιγμή ασφυκτιούμε...
Θα συμφωνήσω και με το Macedon για αυτά που σου καταλογίζει. Και εγώ στα 17 μου έπιασα δουλειά σε ένα μαγαζί που πουλούσε Η/Υ. Ήμουν φοιτητής πληροφορικής τότε, και ήταν η πρώτη μου δουλειά, και μάλλιστα αρκετά σχετική με το αντικείμενό μου. Ο εργοδότης μου, καραπαράνομος, επειδή ανήκε σε δημόσια υπηρεσία (και μάλλιστα της εφορίας!!!) και επειδή δεν μπορούσε να έχει το μαγαζί στο όνομά του, το είχε περάσει στο όνομα της γυναίκας του. Αργότερα άνοιξε και άλλα στο όνομα των παιδιών του. Στην αρχή λοιπόν, αυτός ο άνθρωπος με είχε και εμένα με "ψίχουλα" και φυσικά ανασφάλιστο. Δεν με πολυένοιαζε τότε, καθώς δούλευα part time, γιατί είχα και την σχολή. Κάποια στιγμή όμως που το σκέφτηκα , αντέδρασα...και αφού δεν καταλάβαινε από λόγια, έκανα και εγώ τις... κινήσεις μου... Μετά από μερικούς ελέγχους που του έκαναν, με έβαλε λοιπόν στο ΙΚΑ κανονικά. Μετά από 4 χρόνια έφυγα για φαντάρος... Ο τύπος πήρε άλλους υπαλλήλους, που τους είχε και αυτούς σαν σκλάβους... Το αποτέλεσμα, ήταν όταν γύρισα από φαντάρος, να πάω από εκεί, να πάρω τα ένσημά μου,και να πάω σε άλλη εταιρεία (στην οποία εργάζομαι 14 χρόνια, μέχρι σήμερα)... Το αποτέλεσμα για εκείνον, και τις "τακτικές" που ακολουθούσε, ήταν μετά από μερικούς μήνες να αναγκαστεί να κλείσει, από τις πολλές καταγγελίες που έγιναν εις βάρος του, λογικά από τα παιδιά που πήγαν να δουλέψουν εκεί μετά από εμένα...
Εσύ, ποιόν περίμενες για να καταγγείλει τα δικά σου "αφεντικά";
Και το δικό μου "αφεντικό" "δόντι" είχε, και μάλλιστα πολύ γερό... και όμως αναγκάστηκε όχι μόνο να κλείσει, αλλά και να μετακομίσει εκτός Αθηνών!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 15:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
http://www.youtube.com/watch?v=1CYd8EjvW-U

κάτω απο το βιντεακι οι στιχοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:02:39  Εμφάνιση Προφίλ
nays

Κατ' αρχήν είσαι πολύ επιθετική μαζί μου και δεν γνωρίζω το λόγο.

quote:
Κάποιος που δουλευε σ' ένα εστιατοριο του χρωστούσανε λεφτα και ΔΕΝ του βάζανε και ενσημα. Έκανε καταγγελία στην επιθ. εργασίας. Αυτοί του βάλανε ένα προστιμο.

Δεν είπα ότι θα λυνόταν το πρόβλημά σου (το πιθανότερο είναι να μη λυνόταν). Λέω ότι από τη μεριά σου θα είχες κάνει αυτό που έπρεπε να κάνεις.

quote:
Ποια; Θεση μου δεν ισχύει; Εγω ρωτησα;

Δεν ρώτησες αν ισχύει αυτό με τις βίζες, ρώτησες γιατί ισχύει.

quote:

Δηλαδή συμφωνα με την απαντηση που μου δωσες, οι αμερικάνοι που ζούνε εδω, έχουνε βγάλει ΒΙΖΑ έτσι;

Οι Αμερικανοί που δεν έχουν ΚΑΙ ελληνική υπηκοότητα και εργάζονται εδώ, πρέπει να έχουν βίζα διαφορετικά είναι παράνομοι.

Επίσης αυτοί που ζουν εδώ, πρέπει να έχουν βίζα αν η διαμονή τους εκτείνεται πέρα των 90 ημερών.

quote:
Οι λαθρομεταναστες λοιπον είναι το προβλημα.

Οι λαθρομετανάστες είναι ένα πρόβλημα. Οι πολιτικοί είναι άλλο. Οι καπιταλιστές είναι άλλο.

Ελληνικά μιλάω και απλά στα έγραψα.

quote:
Για πες μου; να πάω δικαστικά;;; ε;;;
Όχι για συνεχίστε για τους νομους και λοιπα άλλα που λετε μπας και μαθουμε και μεις που φταιμε ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.

Κάνε ό,τι νομίζεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Φίλε nays, με συγκλόνισαν τα όσα αναφέρεις, γιατί έχω δουλέψει κάτω από παρόμοια καθεστώτα, κάποιες φορές μάλιστα απευθύνθηκα στην επιθεώρηση εργασίας αλλά και εκεί δεν είχα βγάλει άκρη, να περιμένω μου έλεγαν για κάτι που τελικά δεν ερχόταν.
Πολλές ήταν και οι επιχειρήσεις ακόμα και μικρές, που βασίζονταν σε προσωπικό του ενός μήνα που ξεζούμιζαν δίνοντας την ελπίδα πως σύντομα θα γίνει η πρόσληψη που ποτέ δεν ερχόταν και στο τέλος με μία ανόητη αφορμή διέκοπταν την συνεργασία για να βρούνε τα επόμενα θύματα.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά σε μία που εργάστηκα περίπου για ένα μήνα κάπου το 2002 με 2003. Ήταν μικρή επιχείρηση και με είχε στείλει κάποιος γνωστός που γνώριζε τότε πως έψαχνα για δουλειά και βρισκόμουν σε μεγάλη ανάγκη.
Εκεί δούλευαν 2 Αλβανοί, 2 Έλληνες και 1 Πακιστανός.
Ο ένας Αλβανός ήταν ο πιο παλιός και λόγω της παλαιότητάς του ήταν ο βασικότερος που είχε στην δούλεψή του, ήταν υποδειγματικός στη δουλειά του και καλός άνθρωπος, ο άλλος ήταν εργατικός αλλά ήταν πολύ συχνά σε μεγάλη κόντρα με το αφεντικό όταν ερχόταν η ώρα των πληρωμών, δεν κολλούσε πουθενά και του πετούσε μέσα στα μούτρα πως δεν φοβόταν να δουλέψει γι αυτό δεν φοβόταν και να τον καταγγείλει.
Οι 2 Έλληνες ήταν σαν να μην υπήρχαν, δεν μιλούσαν σχεδόν ποτέ και δεν έφερναν αντιρρήσεις.
Ο Πακιστανός ήταν στη χειρότερη θέση. Ο μεγαλύτερος από όλους σε ηλικία αλλά το παιδί για όλες τις δουλειές. Δούλευε τις περισσότερες ώρες και όπως είχα καταλάβει τα χρήματα που υποτίθεται πως τον πλήρωνε δεν του τα έδινε με το πρόσχημα πως θα του τα έδινε όλα μαζί κάποια στιγμή όταν θα ήθελε να ταξιδέψει στην χώρα του. Ήταν πολύ υπάκουος ανθρωπάκος και χαμηλών τόνων και γι αυτό και το μεγαλύτερο θύμα όπως υποθέτω.
Εγώ δούλευα στο γραφείο, εκεί που έκοβαν τις αποδείξεις και τα τιμολόγια και όπως είχα δει τίποτα δεν γινόταν νόμιμα εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις. Μετά από ένα μήνα, επέστρεψε η γυναίκα του αφεντικού και εγώ χωρίς ούτε ένα ένσυμο και χωρίς δεύτερη κουβέντα πήρα πόδι.
Μεγαλοκαρχαρίες και μικροί καρχαρίες που ξεζουμίζουν όποιον βρεθεί στην ανάγκη τους.
Κάπου διάβασα να λένε "Κάποτε μας ξεζούμιζαν τώρα μας ληστεύουν", εγώ λέω πως κάποτε μας ξεζούμιζαν και μας λήστευαν "παράνομα" τώρα το κάνουν νόμιμα

Υ.Γ. προφανώς ο συγγραφέας που αναφέρεις ήταν ο James Joyce και ήταν Ιρλανδικής καταγωγής, δεν ήξερα πως υπήρχε και μαγαζί με αυτό το όνομα.



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:08:24  Εμφάνιση Προφίλ
nays,

Καλώς σου φταίνε οι μεγαλοκαρχαρίες,οι ιδιοκτήτες εταιριών που εισφοροδιαφεύγουν,που φοροδιαφεύγουν και που αρκετές φορές εκμεταλεύονται τους υπαλλήλους τους.

Και ναι είναι εκνευριστικό να βλέπεις κάποιος να χαλάει για μαλακίες 500άρικα όταν εσύ δεν έχεις να πληρώσεις το νοίκι σου κ.λ.π.

Όμως το παρόν topic είναι για τους λαθρομετανάστες,γι΄αυτό διαβάζεις για το δικό τους μερίδιο ευθύνης στην κατάντια της πατρίδας μας,σύμφωνα βέβαια με τη γνώμη του καθενός από εμάς.

Το να αθωώνει κανείς ένα αίτιο επειδή υπάρχουν κι άλλα τον κάνει να μην ασχολείται τελικά με κανένα.

Δεν είμαι ,ούτε πολιτικός,ούτε μεγαλοκαρχαρίας,ούτε βαθύπλουτος κακομαθημένος.
Απλά έλληνας πολίτης είμαι που έχω κι εγώ ένα μερίδιο ευθύνης κατ'αναλογία όπως όλοι μας.
Μήπως αν με έβλεπες πιο ήρεμα,όπως και τους υπόλοιπους από τη λίστα ονομάτων που παρέθεσες,να συνειδητοποιούσες ότι δεν είμαστε αντίπαλοι σου?
Τα ίδια αίτια έχουν βλάψει και θα βλάπτουν όλους μας.Το ότι δεν συμφωνούμε στο βαθμό που μας φταίει το καθένα, είναι ο λόγος που το συζητάμε.Προσπάθησε να το δεις έτσι.
Προσωπικά πιστεύω αυτά που λέω,δεν τα λέω "δικηγορίστικα",όπως μάλλον υποννοείς με το ότι τα "γυρνάμε".Φυσικά και δεν απαιτώ ντε και καλά να συμφωνήσεις με αυτά που λέω.Αν όμως με βλέπεις ως αντίπαλο,στερείς και από εσένα την περίπτωση να με επηρρεάσεις προς την κατεύθυνση που εσύ θεωρείς σωστότερη,δε νομίζεις?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
quote:

Ο καθένας φταίει στο ποσοστό που του αναλογεί. Οι λαθρομετανάστες φταίνε σε μεγάλο ποσοστό για την ανεργία, την εγκληματικότητα, την εμφάνιση ξεχασμένων ασθενειών στην Ελλάδα, για το αίσθημα ασφαλείας που κατάντησε ανάμνηση.

macedon


Σύμφωνα μ' αυτά που διαβάζεις και ακους στην τηλεορασή;
ΤΥΧΑΙΟ λες που πιασανε τον Τσοχατζοπουλο;
ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΙΠΟΤΑ;;;; ΕΓΙΝΕ ΚΑΜΙΑ ΔΗΜΕΥΣΗ (αν τη λέω σωστα τη λέξη) ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ;;;;

ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΛΟ ΓΙΑ ΔΙΑΡΡΗΞΕΙΣ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ;;;

και σου απανταω με κάποιους στιχους απο το τραγούδι που έβαλα

Ανυπόληπτοι, γιάπηδες, αγύρτες.
στα μυστικά του πάρε δώσε βάζουν σύρτες
και ρίχνουν φήμες που βγάζουν feeling
σκατά στα μούτρα τους για peeling.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:25:13  Εμφάνιση Προφίλ
nays

quote:
Σύμφωνα μ' αυτά που διαβάζεις και ακους στην τηλεορασή;

Σύμφωνα μ'αυτά που διαβάζω στις επιστημονικές έρευνες, στα στατιστικά δελτία και κυρίως σύμφωνα μ'αυτά που ζω.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:33:43  Εμφάνιση Προφίλ
macedon,

quote:
Κατ' αρχήν είσαι πολύ επιθετική μαζί μου και δεν γνωρίζω το λόγο

Η μικρή μου αδελφή είναι 22 ετών.Μέχρι πέρσι νοιώθοντας αδικημένη απ'όλα γύρω της και επηρεασμένη από την νεανική "οχλοκρατία" του περιβάλλοντος της(ξέρεις,κι άλλα πολλά νέα παιδιά μαζί ), ήταν κι αυτή επιθετική.

Το λόγο τον ξέρεις κατά βάθος φίλε μου.

Είναι νέα,τα αισθητήρια της λειτουργούν πολλαπλασιαστικά σε σχέση με τα δικά μας, και τα πάντα κάθε δευτερόλεπτο γύρω της αποκτούν νέο νόημα,καθότι δεν έχουν προλάβει να γίνουν εμπειρίες.

Η nays είναι εδώ σε ένα τέτοιο forum,προσπαθώντας να πει αυτά που σκέφτεται απέναντι σε άτομα που αν μη τι άλλο στο χειρισμό της γλώσσας και στη δυνατότητα εκθέσεως των συλλογισμών τους, την υποσκελίζουν εύκολα,πριν καλά καλά πει αυτό που εννοεί.
Απ' ότι φαίνεται δουλεύει κιόλας.
Το παλεύει γενικά γενναιότερα από πολλούς παραιτημένους που γνωρίζω.
Εγώ δε θέλω να τη "νικήσω".Κάποιους άλλους στο forum μπορεί,έστω και για hobby
Έχω ήδη δει ότι οι απαντήσεις σου στη nays είναι προσεκτικότατες.
Το quote μου είναι απλά αφορμή για να μοιραστώ με όλους σας τις σκέψεις μου.

Με εκτίμηση όπως πάντα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 10/07/2012 16:35:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:36:22  Εμφάνιση Προφίλ
nays

Εχεις απόλυτο δίκιο,σε όσα λές και φυσικά είμαι μαζί σου.
Μερικές χιλιάδες απο τα πόστ μου,αναφέρονται σε αυτούς τους σιχαμερούς τύπους που λές κι εσύ.
Και ειδικά σε αυτούς που κρύβονται πίσω τους.

Ομως το θέμα εδω,αφορά μόνο τους λαθρομετανάστες.
Και η μόνη συχέτιση που μπορώ να δώσω,με αυτά που λές,είναι ότι οι ίδιοι τύποι με τις εξω-κοιλιές,είναι υπεύθυνοι,για το κύμα λαθρομετανάστευσης.Για δικούς τους πλουτο-εξουσιαστικούς λόγους.

Θεωρώ τον λαθρομετανάστη,όργανο των ανωτέρω "κυρίων".
Το ότι είναι όργανο και ηλίθιος,που δέχεται να είναι μέρος του σχεδίου τους,δεν τον απαλάσσει απο την όποια ευθύνη του αναλογεί,για την κατάντια της χώρας μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
stanfromgreece είναι μεγαλο το θέμα του ΤΙ μπορείς να κάνεις στις περιπτωσεις που αναφερα. Δεν ξέρεις τι δυναμη έχουν και τι μέσα.
Απάντησα στον macedon (η απαντηση μου είναι με μικρά γραμματακια στο Quote). Και τον ρώτησα επίσης ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΦΤΑΙΓΑ. ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑΤΟΣΑ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΑΝΕ ΤΟ ΜΗΝΑ;;;
"Πού πας ρε καραμήτρο;;;"

simori σημαντικά αυτά που αναφέρεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:43:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon,
quote:
Κατ' αρχήν είσαι πολύ επιθετική μαζί μου και δεν γνωρίζω το λόγο
Η μικρή μου αδελφή είναι 22 ετών.Μέχρι πέρσι νοιώθοντας αδικημένη απ'όλα γύρω της και επηρεασμένη από την νεανική "οχλοκρατία" του περιβάλλοντος της(ξέρεις,κι άλλα πολλά νέα παιδιά μαζί ), ήταν κι αυτή επιθετική.

Το λόγο τον ξέρεις κατά βάθος φίλε μου.

Είναι νέα,τα αισθητήρια της λειτουργούν πολλαπλασιαστικά σε σχέση με τα δικά μας, και τα πάντα κάθε δευτερόλεπτο γύρω της αποκτούν νέο νόημα,καθότι δεν έχουν προλάβει να γίνουν εμπειρίες.

Η nays είναι εδώ σε ένα τέτοιο forum,προσπαθώντας να πει αυτά που σκέφτεται απέναντι σε άτομα που αν μη τι άλλο στο χειρισμό της γλώσσας και στη δυνατότητα εκθέσεως των συλλογισμών τους, την υποσκελίζουν εύκολα,πριν καλά καλά πει αυτό που εννοεί.
Απ' ότι φαίνεται δουλεύει κιόλας.
Το παλεύει γενικά γενναιότερα από πολλούς παραιτημένους που γνωρίζω.
Εγώ δε θέλω να τη "νικήσω".Κάποιους άλλους στο forum μπορεί,έστω και για hobby
Έχω ήδη δει ότι οι απαντήσεις σου στη nays είναι προσεκτικότατες.
Το quote μου είναι απλά αφορμή για να μοιραστώ με όλους σας τις σκέψεις μου.

Με εκτίμηση όπως πάντα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 10/07/2012 16:35:28


Συμφωνώ 100% με το προηγούμενο ποστ σου ΑΜΕΙΝΙΑ.

Μόλις έχω περισσότερο χρόνο και ευκαιρία, θα (επανα)τοποθετηθώ για τη μεταναστευση - (λαθρο)μεταναστευση,[που αυτό είναι το θέμα στο παρόν τόπικ].

nays καλή μου,
μην παρουσιάζεις το σύνδρομο του "καταδιωκόμενου".
Στα περισσότερα θα δεις ότι συμφωνούμε. Δεν "σου τη λέμε", ούτε λέμε ότι για όλα τα κακά της μοίρας μας φταίνε οι (λαθρο)μετανάστες.

Με τα γραπτά σου και ιδίως το αφηγηματικό/βιογραφικό σου κομμάτι, βγάζεις πολλά στη φόρα, που είναι σημαντικά και σοβαρά (όχι αγνωστα βεβαια στο Ελλαδιστάν από την εποχή ακόμα που ο Μηλιώκας τραγουδούσε το Γκρέκο -εργοδότη- Μασκαρά) πλήν όμως εδώ απλώς κάνουμε focus και διαπραγματευόμαστε το θέμα της μεταναστευσης και γι'αυτό στεκόμαστε σε αυτό το κομμάτι.

Θα συζητήσουμε και τα υπόλοιπα, για καρχαρίες, μικρούς και μεγάλους, και για τον (κλεφτ)Ακη και τη βλαχάρα του και για το Ζαχόπουλο και για ό,τι άλλο θες, εδώ είμαστε...μην αγχώνεσαι


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Το χειρότερο όλων όμως ήταν πως όταν έλεγες σε κάποιον φίλο ή γνωστό ή και συνεργάτη στη δουλειά πως ήθελες ή πως έχεις κάνει καταγγελία, σε κοιτούσε σαν να ήσουν εγκληματίας και τις περισσότερες φορές προσπαθούσε να σε πείσει πως αυτό δεν είναι σωστό, προσπαθώντας να σου αλλάξει γνώμη. Αυτό το παράδοξο ποτέ μου δεν το κατάλαβα αν και το αντιμετώπισα πολλές φορές ακόμα και όταν συμβούλεψα κάποιους που είχαν σοβαρά προβλήματα στις δουλειές τους.
Μία ολόκληρη κοινωνία στραμμένη εναντίον οποιουδήποτε προσπαθεί να βρει το δίκιο του και ένα κράτος πάντα ξεχαρβαλωμένο που δεν σε προστατεύει

Θέλω να πιστεύω πως αυτή η νοοτροπία στις ελληνικές οικογένειες και στα ελληνικά μυαλά έχει αλλάξει τουλάχιστον μέχρι κάποιον βαθμό.



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:49:28  Εμφάνιση Προφίλ
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Υποθέτω ότι η nays ανήκει στη μεγάλη εκείνη κατηγορία των νέων ανθρώπων του τόπου μας που πολτοποιήθηκαν ιδεολογικά και συναισθηματικά μέσα από ένα κράτος τέρας που έφτιαξε η "γενιά του πολυτεχνείου" και βοήθησε κατόπιν η δικιά μας γενιά.

Ένα κράτος που αντί να κάνει το δίκαιο ισχυρό, έκανε το ισχυρό δίκαιο. Και σ' ένα τέτοιο κράτος η nays και ο κάθε ένας σαν κι αυτήν δεν βλέπει καμία διέξοδο και καμία προοπτική.

Δεν αντιδικώ με την φίλη. Αντιδικώ με τη νοοτροπία (κρατική και ατομική) που οδήγησε τους Έλληνες στην απελπισία και αντάμειψε τη διαφθορά και τη ρεμούλα.

Συμφωνώ μ' αυτά που λέει. Τα έχω συναντήσει κι εγώ όπως και ο καθένας μας. Συμφωνώ ακόμη και με το αίσθημα της αδικίας που νιώθει να την πνίγει. Σ' αυτό που δεν συμφωνώ είναι στην εγκατάλειψη του ατομικού αγώνα του καθενός μας που είναι αυτό ακριβώς που επιθυμούν όλοι αυτοί που κατονομάζει η nays και που θα προκαλέσει την αποθράσυνσή τους.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 16:55:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

Καμμιά παρεξήγηση από εμένα φίλε.
Να με συχωρείς, αν σε "μεταφράζω" καμμιά φορά,άμα γίνεσαι πιο πιπεράτος.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 17:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
quote:

quote:
macedon,
quote:
Κατ' αρχήν είσαι πολύ επιθετική μαζί μου και δεν γνωρίζω το λόγο
Η μικρή μου αδελφή είναι 22 ετών.Μέχρι πέρσι νοιώθοντας αδικημένη απ'όλα γύρω της και επηρεασμένη από την νεανική "οχλοκρατία" του περιβάλλοντος της(ξέρεις,κι άλλα πολλά νέα παιδιά μαζί ), ήταν κι αυτή επιθετική.

Το λόγο τον ξέρεις κατά βάθος φίλε μου.

Είναι νέα,τα αισθητήρια της λειτουργούν πολλαπλασιαστικά σε σχέση με τα δικά μας, και τα πάντα κάθε δευτερόλεπτο γύρω της αποκτούν νέο νόημα,καθότι δεν έχουν προλάβει να γίνουν εμπειρίες.

Η nays είναι εδώ σε ένα τέτοιο forum,προσπαθώντας να πει αυτά που σκέφτεται απέναντι σε άτομα που αν μη τι άλλο στο χειρισμό της γλώσσας και στη δυνατότητα εκθέσεως των συλλογισμών τους, την υποσκελίζουν εύκολα,πριν καλά καλά πει αυτό που εννοεί.
Απ' ότι φαίνεται δουλεύει κιόλας.
Το παλεύει γενικά γενναιότερα από πολλούς παραιτημένους που γνωρίζω.
Εγώ δε θέλω να τη "νικήσω".Κάποιους άλλους στο forum μπορεί,έστω και για hobby
Έχω ήδη δει ότι οι απαντήσεις σου στη nays είναι προσεκτικότατες.
Το quote μου είναι απλά αφορμή για να μοιραστώ με όλους σας τις σκέψεις μου.

Με εκτίμηση όπως πάντα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 10/07/2012 16:35:28


Συμφωνώ 100% με το προηγούμενο ποστ σου ΑΜΕΙΝΙΑ.

Μόλις έχω περισσότερο χρόνο και ευκαιρία, θα (επανα)τοποθετηθώ για τη μεταναστευση - (λαθρο)μεταναστευση,[που αυτό είναι το θέμα στο παρόν τόπικ].

nays καλή μου,
μην παρουσιάζεις το σύνδρομο του "καταδιωκόμενου".
Στα περισσότερα θα δεις ότι συμφωνούμε. Δεν "σου τη λέμε", ούτε λέμε ότι για όλα τα κακά της μοίρας μας φταίνε οι (λαθρο)μετανάστες.

Με τα γραπτά σου και ιδίως το αφηγηματικό/βιογραφικό σου κομμάτι, βγάζεις πολλά στη φόρα, που είναι σημαντικά και σοβαρά (όχι αγνωστα βεβαια στο Ελλαδιστάν από την εποχή ακόμα που ο Μηλιώκας τραγουδούσε το Γκρέκο -εργοδότη- Μασκαρά) πλήν όμως εδώ απλώς κάνουμε focus και διαπραγματευόμαστε το θέμα της μεταναστευσης και γι'αυτό στεκόμαστε σε αυτό το κομμάτι.

Θα συζητήσουμε και τα υπόλοιπα, για καρχαρίες, μικρούς και μεγάλους, και για τον (κλεφτ)Ακη και τη βλαχάρα του και για το Ζαχόπουλο και για ό,τι άλλο θες, εδώ είμαστε...μην αγχώνεσαι


Το υφάκι συγκατάβασης κράτα το για την παρτυ σου.
Σε διάβασα. Και μου ήχησανε εντονα λέξεις που χρησιμοποιουσες και το στυλ σου γενικότερα.
Αυτά κρατα τα για την πάρτυ σου. Κι ασε εμάς την ΠΛΕΜΠΑ και τους άλλους τους γυφτο-πώς τους είπες

έτσι κι αλλιώς απαντήσεις και λύσεις αν περιμενα από κάποιους εδω....
ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΣΤΕΣ ΣΑΣ; (λέξη που χρησιμοποιησε ο άθεος σε άλλο θεμα)

Κάποιοι κανετε μπαμ λέμε, μ'αυτά που λέτεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 17:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Και εγώ στα 17 μου έπιασα δουλειά σε ένα μαγαζί που πουλούσε Η/Υ. Ήμουν φοιτητής πληροφορικής τότε, και ήταν η πρώτη μου δουλειά, και μάλλιστα αρκετά σχετική με το αντικείμενό μου. Ο εργοδότης μου, καραπαράνομος, επειδή ανήκε σε δημόσια υπηρεσία (και μάλλιστα της εφορίας!!!) και επειδή δεν μπορούσε να έχει το μαγαζί στο όνομά του, το είχε περάσει στο όνομα της γυναίκας του. Αργότερα άνοιξε και άλλα στο όνομα των παιδιών του. Στην αρχή λοιπόν, αυτός ο άνθρωπος με είχε και εμένα με "ψίχουλα" και φυσικά ανασφάλιστο. Δεν με πολυένοιαζε τότε, καθώς δούλευα part time, γιατί είχα και την σχολή. Κάποια στιγμή όμως που το σκέφτηκα , αντέδρασα...και αφού δεν καταλάβαινε από λόγια, έκανα και εγώ τις... κινήσεις μου... Μετά από μερικούς ελέγχους που του έκαναν, με έβαλε λοιπόν στο ΙΚΑ κανονικά. Μετά από 4 χρόνια έφυγα για φαντάρος... Ο τύπος πήρε άλλους υπαλλήλους, που τους είχε και αυτούς σαν σκλάβους... Το αποτέλεσμα, ήταν όταν γύρισα από φαντάρος, να πάω από εκεί, να πάρω τα ένσημά μου,και να πάω σε άλλη εταιρεία (στην οποία εργάζομαι 14 χρόνια, μέχρι σήμερα)... Το αποτέλεσμα για εκείνον, και τις "τακτικές" που ακολουθούσε, ήταν μετά από μερικούς μήνες να αναγκαστεί να κλείσει, από τις πολλές καταγγελίες που έγιναν εις βάρος του, λογικά από τα παιδιά που πήγαν να δουλέψουν εκεί μετά από εμένα...
Εσύ, ποιόν περίμενες για να καταγγείλει τα δικά σου "αφεντικά";
Και το δικό μου "αφεντικό" "δόντι" είχε, και μάλλιστα πολύ γερό... και όμως αναγκάστηκε όχι μόνο να κλείσει, αλλά και να μετακομίσει εκτός Αθηνών!

Ναι, μετά από τόσα χρόνια ήρθε η ώρα του να κλείσει αφού είχε κάνει του κόσμου τις απατεωνιές, είχε πιει το αίμα τόσων υπαλλήλων του και είχε βγάλει προφανώς ένα σωρό λεφτά, αντί να τον πάνε μέσα και να τον κλείσουν μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα και όχι μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια και αν είναι και τέσσερα, αφού τόσα ήταν μόνον όσα είχες εσύ επαφή με τον συγκεκριμένο.
Και εάν εσύ ήσουν ο τυχερός και κατάφερες να σου βάζει ένσυμα και φυσικά ορθώς έπραξες, έστω και μετά από κάποιο διάστημα, σκέφτομαι πόσοι άλλοι υπήρχαν πριν και μετά από σένα που δεν τα κατάφεραν τόσο καλά! Σκέψου λοιπόν τι γίνεται με άλλους πραγματικούς καρχαρίες



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 17:27:02  Εμφάνιση Προφίλ
nays

quote:

έτσι κι αλλιώς απαντήσεις και λύσεις αν περιμενα από κάποιους εδω....
ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΣΤΕΣ ΣΑΣ; (λέξη που χρησιμοποιησε ο άθεος σε άλλο θεμα)

Eίσαι άδικη,πολύ άδικη!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 17:30:32  Εμφάνιση Προφίλ
Όταν κάποιος θέλει να σε βλέπει ντε και καλά απέναντι από συνήθεια,όσο και καλή πρόθεση να υπάρχει,μερικές φορές πάει χαμένη,ελπίζω προσωρινά.

Μακάρι να βρεις τις απαντήσεις σου αλλού,και μακάρι να είναι οι σωστές.
Παύω να σου γίνομαι φορτικός.

Ο χρόνος ούτως ή άλλως είναι υπέρ σου,είσαι νέα και αυτό δε στο παίρνει κανείς,ούτε καν εσύ.

OVER and OUT

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 18:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ:

Είναι νέα,τα αισθητήρια της λειτουργούν πολλαπλασιαστικά σε σχέση με τα δικά μας,
και τα πάντα κάθε δευτερόλεπτο γύρω της αποκτούν νέο νόημα,καθότι δεν έχουν προλάβει
να γίνουν εμπειρίες.

Η nays είναι εδώ σε ένα τέτοιο forum,προσπαθώντας να πει αυτά που σκέφτεται
απέναντι σε άτομα που αν μη τι άλλο στο χειρισμό της γλώσσας και στη δυνατότητα
εκθέσεως των συλλογισμών τους, την υποσκελίζουν εύκολα,πριν καλά καλά πει αυτό που εννοεί.
Απ' ότι φαίνεται δουλεύει κιόλας.
Το παλεύει γενικά γενναιότερα από πολλούς παραιτημένους που γνωρίζω.
Εγώ δε θέλω να τη "νικήσω".Κάποιους άλλους στο forum μπορεί,έστω και για hobby


Που πας λοιπόν με αυτό το ύφος?

Συγνώμη ΑΜΕΙΝΙΑΣ για το απότομο ύφος μου και θέλω, αν και δεν συμφωνώ πάντα με τα όσα λες, οφείλω
να σου αναγνωρίσω πως η γλώσσα που χρησιμοποιείς είναι πάντα προσεκτική
και πάντα έχεις ευγενικό τρόπο, να σου επισημάνω πως στο παρόν ποστ το ύφος σου είναι αρνητικό,
ακόμα περισσότερο από το γεγονός πως τα λες χωρίς να απευθύνεσαι άμεσα στο ατόμο για το οποίο
μιλάς αλλά σε άλλον και αισθάνθηκα την ανάγκη να σου πω, πως μου χτύπησε πολύ άσχημα.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ :

nays

Εχεις απόλυτο δίκιο,σε όσα λές και φυσικά είμαι μαζί σου.
Μερικές χιλιάδες απο τα πόστ μου,αναφέρονται σε αυτούς τους σιχαμερούς τύπους που λές κι εσύ.
Και ειδικά σε αυτούς που κρύβονται πίσω τους.

Ομως το θέμα εδω,αφορά μόνο τους λαθρομετανάστες.
Και η μόνη συχέτιση που μπορώ να δώσω,με αυτά που λές,είναι ότι οι
ίδιοι τύποι με τις εξω-κοιλιές,είναι υπεύθυνοι,για το κύμα λαθρομετανάστευσης.
Για δικούς τους πλουτο-εξουσιαστικούς λόγους.

Θεωρώ τον λαθρομετανάστη,όργανο των ανωτέρω "κυρίων".
Το ότι είναι όργανο και ηλίθιος,που δέχεται να είναι μέρος
του σχεδίου τους,δεν τον απαλάσσει απο την όποια ευθύνη του αναλογεί,
για την κατάντια της χώρας μου.



Συμφωνώ κατά το ήμισυ των όσων λες,αλλά γιατί
λοιπόν τα βάζεις με το "όργανο" όπως λες και δεν τα βάζεις με τους "κυρίους" που δεν σταματούν
πουθενά όταν πρόκειται για εκμετάλλευση, είτε όταν πρόκειται για λαθρομενάστη είτε όταν πρόκειται για Έλληνα/Ελληνίδα
Αυτοί οι "κύριοι" δεν είναι που καταπατούν τους νόμους πρωτίστως, αυτοί δεν εγκληματούν πρώτοι από όλους
εκμεταλλευόμενοι
ακόμη και την "ηλιθιότητα" όπως λες και φυσικά πάντα την ανάγκη του ατόμου για δουλειά και επιβίωση προσπερνώντας
με όσα μέσα και δύναμη διαθέτουν κάθε νόμο καταστρέφοντας ακόμα και το περιβάλλον, αν θες να το πούμε και αυτό?
Άσε δε, που δεν πιστεύω πως δέχονται να είναι μέρος των σχεδίων τους..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 20:04:15  Εμφάνιση Προφίλ
simori,

Θα ήταν εύστοχη η παρατήρησή σου,για το γεγονός ότι απευθύνομαι στον macedon όσον αφορά τη nays,αλλά αν προσέξεις πρώτα απευθύνθηκα στην ίδια όπως και όφειλα, για το θέμα,και της είπα και σε πρώτο πρόσωπο αυτά που ήθελα.
Στο δεύτερο post προς τον macedon, δικαιολογώ ουσιαστικά το δικό της "επιθετικό" ύφος -που ξεπερνά κατά πολύ το όποιο δικό μου,δε νομίζεις?-
και τη συγκρίνω με την αδελφή μου,που δε θα υποτιμούσα ποτέ.
Νομίζω ότι είσαι αυστηρός μαζί μου,αλλά δέχομαι ότι καμμιά φορά οι μεγαλύτεροι όταν μιλούν σε μικρότερους παίρνουν ένα κάποιο ύφος.Σε αυτό δηλώνω εν μέρει ένοχος.Ευχαριστώ για τα υπόλοιπα καλά σου λόγια,και είναι τιμή σου που τη στηρίζεις.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 20:27:43  Εμφάνιση Προφίλ
simori

Αν τα βάζω λέει με τους λαδοτύπους?

Τα βάζω και τα παραβάζω.
Με κύριο όπλο την ψήφο.
Δευτερεύον την προπαγάνδα που κάνω στους γύρω μου εναντίον τους.Αλλοι 10 χαμένοι ψήφοι,για τους "κυρίους".

Στα σύν και η δημόσια κατακραυγή μου,στο παρόν φόρουμ.

Αυτά μπορώ να κάνω γιά την ώρα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 22:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
ΑΜΕΙΝΙΑ και simori
ΝΟΜΙΖΩ είναι εμφανές

Η προηγούμενη απαντηση μου πάει στα λογια του ΠΥΘΑΓΟΡΑ!
Δεν είναι εμφανές; Βαζω το κουότ του και απαντάω απο κάτω περι υφους και στυλ γραφής και αυτά που λέω τελοσπάντωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 09:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
αλήθεια εκείνο το διαμάντι ο KERRY KING που έχει χαθεί

Εδώ είμαι χρυσό μου, περίμενα το ξέσπασμά σου για να τοποθετηθώ....

quote:
Οι λαθρομεταναστες σας φταινε για την οικονομική κατασταση της χωρας ε;;;; όχι οι μεγαλοκαρχαρίες ε; Βιομηχανοι, επιχειρηματίες που γαμάνε και δερνουν. Όχι μωρε. Εσεις δεν ξερετε τίποτα...

Κάνεις πάλι το ίδιο λάθος που πήγες να ξεκινήσεις στο θέμα της Χρυσής Αυγής. Με βάση κάποιες προσωπικές σου εμπειρίες, έχεις διαμορφώσει μια άποψη πάνω στην οποία δεν δέχεσαι αντίλογο. Μπαίνεις, λες ότι έχεις να πεις, ξεσπάς και μετά πετάς στιχάκια. Τι διάλογο να κάνεις έτσι....

Πας να μπλέξεις τώρα τους απατεώνες εργοδότες που έχεις γνωρίσει με το γενικότερο πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης... Χωρίς να λάβεις υπόψιν σου πως έτυχε και κακόπεσες, ενώ θα μπορούσες να σταθείς πιο τυχερή (μιας και έχει ο κλάδος τα τυχερά του), να κονόμαγες μεροκάματο 100 ευρώ με τα τιπς και τώρα να μην σου καιγόταν καρφί ούτε για τα μαύρα ούτε για τους μαύρους... Κανένας δεν διαφωνεί για τους κοπρίτες ΠΡΟΔΟΤΕΣ κακούς εργοδότες, η λαθρομετανάστευση όμως είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ πρόβλημα και δεν είναι τόσο επιφανειακό για να εστιάσουμε στα παραδείγματα που αναφέρεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 11:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
Τότε, χρυσό μου, να πας να δουλέψεις σε κανενα απ' αυτά που δεν κακοπέφτεις να κονομάς όπως μου λες 100 € τη μέρα. Που κάνει μπαμ που ανήκεις όπως και όλα αυτά που λες απο τότε που γράφεις. Στο Milos ζητάνε ΣΥΝΕΧΩΣ άτομα αλλά και σε πολλές επιχειρήσεις. Δεν ήταν τυχαιο που εβλεπα συνεχως να φευγουν τόσοι εργαζομενοι.
Και καλα εσυ δεν το χεις καταλαβει το κολπο (αλλά μπορει κιολας αμα είσαι απο "ανώτερη" καστα) Πας δουλευεις δε σε πληρωνουν, το δικιο σου δεν το βρίσκεις και έχουν λίστες όλοκληρες με ανθρωπους που περιμενουν να δουλεψουν. Ερχονται, δουλευουν, φευγουν, ερχονται άλλοι.

Και ειδικά απο τιπς οπως λες! Θα χεστεις στο χρήμα λέμε!!!

Τα τιπς τα αφήνανε μερικοί στην πιστωτικη. Αλλοι που ΜΠΟΡΕΙ να αφήνανε τα παιρναν οι ΑΡΧΙσερβιτοροι ή ο μετρ. ΕΓΩ πάντως και πολλοι άλλοι φανταζομαι ΔΕΝ είδαμε ευρω!

Έτσι! Ωραία μιλάς και συ και πολλοι άλλοι. Μονό που ΕΜΑΣ την ΠΛΕΜΠΑ δε μπορείτε να μας ξεγελάσετε πια!
Γιατί δεν πας να τα κονομίσεις λοιπον;; εσυ ή άλλοι που κοπτωνται για την άσχημη οικονομική κατασταση και κλαίγονται για ανεργία. Ε, KERRY KING; Σ' εβλεπα με τη θέρμη μιλούσες για τη Χ.Α.
Σ' έχει χτυπήσει κι εσενα η κριση; γιατι εμενα και άλλους χτυπημενους μας είχε απο πάντα. Γιατί όπως μιλούσες αυτό πηγαινες και καλα να δείξεις.

Πηγαινε λοιπον να τα κονομησεις!!! Και μετα έλα να μου το παιξεις συμβουλάτορας στη Χ.Α. ή όπου άλλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 11:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Ok κοπελιά, όταν ηρεμήσεις και βρεις τις ισορροπίες σου τα ξαναλέμε, μέχρι τότε μόνο οργή και ξεσπάσματα μπορεί να αποκομίσει κάποιος από την συζήτηση μαζί σου. Εσύ βλέπεις παντού εχθρούς, δεν είμαστε απαραίτητα τέρατα όσοι έχουμε διαφορετικές απόψεις....

Στην τελική, ο κόσμος δεν γυρνά γύρω από σένα, ούτε από μένα ούτε από τον καθένα ξεχωριστά... Στον ίδιο κόσμο ζούμε όλοι, άλλοι τα καταφέρνουν άλλοι όχι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 12:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
Έσύ και ποσοι άλλοι δε φωνάζατε για την ανεργία. Και σου ξαναλέω σ' αυτές τις επιχιρήσεις όπως και στο Milos ΖΗΤΑΝΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ!

Γιατι δεν πάτε να τα κονομίσετε; αντί να άσχολεισαι μαζί μου, τετοια που είμαι όπως λες

Τι ώραια απάντηση που μου δωσες, αντε τρεχα τωρα να φωνάξεις για την οικονομική κατασταση της χωρας και τους κακους τους μετανάστες.

Όχι μωρε, το αθωο μου, δεν έχει ακουσει για γιατρους στο κολωνακι και Β.Π. ή Ν.Π. που δηλώνουν εισοδημα 10.000 € το χρονο ή ακομα χειροτερα για καημενους βιομήχανους και επιχειρηματίες.
Όχι μωρε, οι κακοι οι μετανάστες σου τα τρώνε ε; KERRY KING;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 12:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
nays ηρέμησε, βρισκόμαστε σε χώρο ανταλλαγής απόψεων και όχι σε καφενείο. Δεν με γνωρίζεις προσωπικά για να με κατηγοριοποιείς.

Δεν με κάνει ανάγκη να δουλέψω ούτε στον Milos, ούτε στον Κolos ούτε πουθενά αντίστοιχα. Πέρασα από αυτά τα στάδια όταν ήμουν φοιτητής, αλλού κονόμησα αλλού με πιάσανε κορόϊδο, τα έχει η ζωή αυτά. Κάνω συγκεκριμένη δουλειά τα τελευταία 18 χρόνια, υπήρξε περίοδος που έβγαλα πολλά λεφτά και τώρα με την κρίση τα έχω βρει και εγώ ζόρικα. Σε απόλυτες τιμές μπορεί να είμαι σε καλύτερη θέση από εσένα, αναλογικά όμως και λαμβάνοντας υπόψιν ότι συντηρώ 3 επιπλέον άτομα και είμαι η μοναδική τους πηγή εισοδήματος, ίσως και να είμαι σε χειρότερη μοίρα από εσένα. Σταμάτα λοιπόν να κατηγορείς τους συνομιλητές σου. Αγωνίζομαι και ψάχνω λύσεις στο οικονομικό μου πρόβλημα, το ίδιο θα πρέπει να κάνεις και εσύ.

quote:
Γιατι δεν πάτε να τα κονομίσετε; αντί να άσχολεισαι μαζί μου, τετοια που είμαι όπως λες

Μπήκες σε forum για να κάνεις διάλογο, δεν ασχολείται κανένας μαζί σου, διάλογο κάνουμε... Αν θέλεις απλά να βγάλεις απωθημένα μπορείς να ανοίξεις ένα blog και να ξεσπάσεις εκεί. Δεν σε έχω χαρακτηρίσει σε καμία τοποθέτησή μου οπότε άκυρο το "τέτοια". "Χρυσό" μου σε είπα αφού με είπες "διαμάντι", γίναμε μονόπετρο αν δεν το έχεις αντιληφθεί...

Η κακή οικονομική κατάσταση της χώρας είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων. Η λαθρομετανάστευση έχει έμμεση σχέση, δεν είναι αυτή όμως που μας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση. Αν θες να κάνουμε ένα reset και να πιάσουμε το θέμα στην ουσία του, πιστεύω πως και οι δύο θα βγούμε ωφελημένοι από την αντιπαράθεσή μας. Και προεξοφλώ την αντιπαράθεση γιατί είναι προφανές ότι αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα από διαφορετική σκοπιά. Δεν δέχεσαι να ακούσεις τοποθετήσεις όμως, εσύ φαντάζεσαι ότι μιλάς σε ναζιστικά γουρούνια που έχουν λύσει τα οικονομικά τους προβλήματα και περνάνε τον υπόλοιπο χρόνο τους βασανίζοντας πακιστανούς

Edited by - KERRY KING on 11/07/2012 12:30:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 13:14:32  Εμφάνιση Προφίλ
Θέλω να επισημάνω ένα φαύλο κύκλο.Εκτείνεται και πέρα από το θέμα της λαθρομετανάστευσης,αλλά την περιλαμβάνει,οπότε θεωρώ ότι ανήκει στο topic.

Όταν μια χώρα έχει εκτός από εθνικά προβλήματα και κοινωνικά και μάλιστα έντονα,αυτή η χώρα διασπάται δυστυχώς όσον αφορά τις προτεραιότητες.
Κάποια μερίδα βλέπει την κοινωνική αδικία εφαρμοσμένη κυρίως επάνω της και βάλλει προς όλους τους υπόλοιπους,συμπολίτες και μη,θεωρώντας ότι η χώρα καλώς ή κακώς θα επιβιώσει και άρα μπορούν υποσυνείδητα να τη βάλουν σε δεύτερη προτεραιότητα.
Κακά τα ψέμματα.Το στομάχι είναι σύμβουλος με δυνατή επιρροή.

Για να δώσω ένα ιστορικό παράδειγμα,αναφέρω τους τόνους μελανιού που έχουν χυθεί για το σε ποιο ποσοστό η επανάσταση του 1821 ήταν κοινωνική και σε ποιο εθνική.

Είναι ένα τεράστιο θέμα βέβαια που δεν το ανοίγω σε αυτό το topic.

To χρησιμοποιώ ως σκαλοπάτι για να δείξω ότι ακόμα και στις πιο ευαίσθητες εθνικά εποχές,κάποιοι μάχονται σε κοινωνικό επίπεδο και όχι ή εν πασει περιπτώσει λιγότερο, σε εθνικό.

Είναι γεγονός ότι υπήρχε κομμάτι του πληθυσμού τότε που μαχόταν πρώτα τον τσιφλικά της περιοχής του (που όντως του έπινε το αίμα) και μετά τον Τούρκο.Και βάζοντας νερό στο κρασί μου θα στεκόμουν με καταννόηση στην επιλογή του,αν απλά μαχόταν τον ένα πρώτο και τον άλλο δεύτερο.

Δυστυχώς όμως σε τέτοιες σύνθετες καταστάσεις τα συμφέροντα διαπλέκονται,και πλευρές γίνονται γκρίζες.
Έτσι για να απλοποιήσω το παράδειγμα και να δείξω τι εννοώ,τι γινόταν στην περίπτωση που ο τσιφλικάς (επειδή π.χ. τον καιρό που η επανάσταση φαινόταν να επικρατεί),από προσωπικό συμφέρον ας θεωρήσουμε έστω,πήγαινε με την πλευρά αυτού που θεωρούσε ότι υπερτερεί στην πιθανότητα για νίκη?-δηλαδή με τους Έλληνες επαναστάτες-
Κατέληγε ο κοινωνικά αδικημένος έλληνας σκλάβος να μάχεται τον κοινωνικό θύτη του(τον τσιφλικά), εναντίον της πατρίδας του και υπέρ του υποδουλωτή του.
Και η τραγική ειρωνία:αισθανόταν ότι αυτό ήταν ηθικό και νομιμοποιημένο στη συνείδησή του.
Μετά τη λήξη της επανάστασης βέβαια ο κοινωνικά αδικημένος εξακολούθησε να είναι το ίδιο αδικημένος,αλλά έπαψε να είναι σκλάβος,ανεξάρτητα αν πολέμησε υπέρ των Ελλήνων ή των Τούρκων.

Συμπέρασμα:Αν συγκρίνουμε τον φτωχό που έδωσε προτεραιότητα στο αίσθημα κοινωνικής αδικίας,με αυτόν που προ της επανάστασης έτρωγε με χρυσά κουτάλια αν και ήταν και αυτός σκλάβος ουσιαστικά,ο πρώτος έχει κάποιες δικαιολογίες για την επιλογή του.
Αν τον συγκρίνουμε όμως με αυτόν που αν και φτωχός έβαλε μπροστά την πατρίδα σε σχέση με το στομάχι,καταλήγει ο πρώτος προδότης και ευεργετημένος από τον δεύτερο, που απελευθέρωσε και τους δυο.

Και μετά ήταν και οι δυο πάλι φτωχοί που να πάρει και να σηκώσει.

Αυτό είναι και το πρακτικό δίδαγμα.
Το κοινωνικό και το εθνικό ζήτημα είναι ανεξάρτητα θέματα και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται.

Αλλιώς τσακωνόμαστε μεταξύ μας και δεν βγαίνει και κέρδος.Και φτωχοί παραμένουν οι κοινωνικά αδικημένοι και χωρίς εθνική και προσωπική αξιοπρέπεια παραμένουν όλοι ανεξαρτήτως κομποδέματος.

Προσωπική μου παρατήρηση:
Για να λύσεις τα κοινωνικά προβλήματα πρέπει πρώτα να εκλλείψουν τα εθνικά,ώστε να αντιμετωπίζεις τα κοινωνικά ως πρώτη προτεραιότητα, χωρίς να βγαίνει ο κάθε παπάρας Αμεινίας και να σου προκαλεί ενοχές,επειδή διάολε πρέπει να κοιτάξεις και το στομάχι σου πράγμα τελικά θεμιτό ρε αδερφέ.

Κοιτάξτε χώρες που έχουν αρχιδάτο κοινωνικό κράτος:Ελβετία,Φιλανδία,Σουηδία κλπ.

Μη σταθείτε στο γεγονός ότι είναι πλούσιες-δεν ήταν πάντα-

Το κλειδί είναι ότι δεν έχουν εθνικό κίνδυνο,και πολέμησαν λιγότερο ή καθόλου από άλλες,τα τελευταία 100 χρόνια.(Βέβαια μερικές εξ αυτών το πέτυχαν δίνοντας κόλο και μένοντας αμέτοχες σε παγκόσμιες συγκυρίες που άλλες έδωσαν αίμα και προέταξαν στήθη).
Έτσι είναι... άμα προτάξεις κόλο αντί στήθος πας μπροστά παγκοσμίως απ' ότι φαίνεται.
Για δοκιμάστε να ρωτήσετε Ελβετό π.χ. τι έκανε η χώρα του στον 2ο ΠΠ. και άμα δε ξινήσει τα μούτρα του ,φτύστε με.
Προφανώς η χώρα μας βρίσκεται σε πολύ πιο σύνθετη γεωπολιτικά θέση από τις προαναφερόμενες.

Όμως κοιτάξτε και τα θετικά,για να χαλαρώσουμε την κουβέντα.

α.Συνήθως προτάσουμε στήθη ,και όποτε το έχουμε κάνει ενωμένοι κάποιοι χάνουν τους κόλους τους.

β.Ξέρουμε να πεινάμε,το υποστήκαμε σε μεγάλο χρονικό διάστημα της ιστορίας μας.

γ.Η αξιοπρέπεια μπορεί να μην χορταίνει το στομάχι όπως η δόξα(των καλύτερων εποχών της Ελλάδας) αλλά είναι το δεύτερο καλύτερο υποκατάστατο.

ΥΣ: Τα περί προδοτών αναφέρθηκαν στο παράδειγμα που αφορούσε κατάσταση πολέμου και τραγικά διλλήματα.Σε καμμιά περίπτωση δεν υποννοώ ότι ο όποιος από εμάς εδώ,ακόμα και με τις ακριβώς αντίθετες απόψεις από τις δικές μου,και αποδεχόμενος άλλες προτεραιότητες από τις δικές μου,μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν αγαπά την πατρίδα του.
Αυτό που λέω είναι ότι ο φαύλος κύκλος του φτωχού που νοιώθει πρώτα φτωχός και μετά πατριώτης και του φτωχού που νοιώθει πρώτα πατριώτης και μετά φτωχός,πρέπει να σπάσει, τα συμφέροντα είναι κοινά που να πάρει ο διάολος.
Αφού δυστυχώς σε πρώτο χρόνο πάλι φτωχοί θα είναι και οι δυο.Ας είναι μαζί και με το κεφάλι ψηλά.
Και μόνο τότε (σε δεύτερο χρόνο)μπορούν να πολεμήσουν,μαζί, τη φτώχεια τους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 13:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
@ΑΜΕΙΝΙΑ αυτούς που υποστηρίζεις έμμεσα και τόσο εντεχνα με τη μάσκα του πατριωτισμου, ΖΗΣΕ ΤΟΥΣ πρωτα και μέτα τά λέμε ΠΟΣΟ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΙΝΑΙ!!! ΚΑΙ Η ΕΓΧΩΡΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΛΙΤ!!! ΕΝΤΑΞΕΙ;

ΑΥΤΟΙ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ.
ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΑΣ

"Δυστυχώς όμως σε τέτοιες σύνθετες καταστάσεις τα συμφέροντα διαπλέκονται,και πλευρές γίνονται γκρίζες.
Έτσι για να απλοποιήσω το παράδειγμα και να δείξω τι εννοώ,τι γινόταν στην περίπτωση που ο τσιφλικάς (επειδή π.χ. τον καιρό που η επανάσταση φαινόταν να επικρατεί),από προσωπικό συμφέρον ας θεωρήσουμε έστω,πήγαινε με την πλευρά αυτού που θεωρούσε ότι υπερτερεί στην πιθανότητα για νίκη?-δηλαδή με τους Έλληνες επαναστάτες-
Κατέληγε ο κοινωνικά αδικημένος έλληνας σκλάβος να μάχεται τον κοινωνικό θύτη του(τον τσιφλικά),
εναντίον της πατρίδας του και υπέρ του υποδουλωτή του.
Και η τραγική ειρωνία:αισθανόταν ότι αυτό ήταν ηθικό και νομιμοποιημένο στη συνείδησή του.
Μετά τη λήξη της επανάστασης βέβαια ο κοινωνικά αδικημένος εξακολούθησε να είναι το ίδιο αδικημένος,αλλά έπαψε να είναι σκλάβος,ανεξάρτητα αν πολέμησε υπέρ των Ελλήνων ή των Τούρκων."

Δε ντρέπεσαι λίγο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 13:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
Πόσο θα θελα να σας μιλήσω ΑΛΛΙΩΣ...

ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΡΕΕΕ!!!! ΠΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΡΕ
ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ
ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ Ε;;;
ΡΕ ΑΝΤΕ ΑΠΟ ΔΩ ΣΤΑ ΣΑΛΟΝΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2180176
Maintained by Digital Alchemy