ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ινδοευρωπαίοι – πως, γιατί και πότε No1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 00:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Φιλε Agnostic,

Σου ζητώ συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω επί της ουσίας.

Όπως σου είπα και πριν, δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, ούτε το λέω για να υποβαθμίσω την συμμετοχή σου. Όμως καλώς ή κακώς έχεις ασπασθεί κάποιες θέσεις που από χρόνια στηρίζουν ένα μετέωρο γλωσσολογικό κατεστημένο. Κατά την γνώμη μου οι θέσεις αυτές απέχουν τόσο από την πραγματικότητα που θα χρειαζόταν εβδομάδες αναλύσεων, όχι για να τις απορρίψεις, αλλά έστω και για να συνειδητοποιήσεις ότι είναι αμφισβητήσιμες. Για να αποπειραθώ κάτι τέτοιο με συνέπεια θα πρέπει να αφιερώσω πάρα πολύ χρόνο και δεν τον διαθέτω δυστυχώς, τουλάχιστον όχι γι’ αυτόν το σκοπό.

Μετά είναι ότι πρέπει να επαναλαμβάνω πολλές φορές τα ίδια πράγματα. Γράφω π.χ. ολόκληρο κατεβατό τους λόγους για τους οποίους δεν έχει πλέον αντίκρισμα ο πεπαλαιωμένος διαχωρισμός Centum / Satem, και εσύ ατάραχος μου διευκρινίζεις ότι δεν πρόκειται για αποτέλεσμα μονογένεσης (!) ή ότι η ελληνική χαρακτηρίζεται ως centum ! Και σαν να μην έφθανε αυτό, μου πετάς και συμπληρωματικά ότι δεν υπήρξε ποτέ μια "πρωτοκέντουμ" ή "πρωτοσάτεμ" γλώσσα, αλλά ότι οι αλλαγές στους φθόγγους διαδόθηκαν μέσω γεωγραφικής γλωσσικής επαφής ανάμεσα σε ήδη διακριτές μεταπρωτοϊνδοευρωπαϊκές γλώσσες !! Λες και εγώ υποστήριξα, ή υπενόησα ανάλογα πράγματα !! Νομίζω προταιρεότητα σου είναι μάλλον ο εντυπωσιασμός φίλε και όχι η ουσία ! Μια τέτοιου είδους επικοινωνία μου θυμίζει το ανέκδοτο που κάποιος μπαίνει φουριόζος σε ένα λεωφορείο και ρωτάει τι ώρα είναι, κι’ ένας από μέσα του απαντάει κουνώντας ένα κουτάκι σπίρτα κοντά στ’ αυτί του, με τα εξής λόγια... δεν ξέρω… εγώ θα κατέβω στην επόμενη στάση !!! Φαντάσου να μην ήταν και γραπτή η επικοινωνία!

Πρέπει ακόμα να κάτσω να σου αναλύσω γιατί οι λέξεις από την Πολυνησία δεν είναι αποτέλεσμα ανίχνευσης γνωστών ελληνοκεντρικών κύκλων που "ανακαλύπτουν" ‘ανύπαρκτες’ ελληνικές λέξεις στη Χαβάη αντιγράφοντας ιστοσελίδες της ‘κακιάς ώρας’.

Για να γίνει αυτό, θα έπρεπε να επαναλάβω για μια ακόμα φορά κάτι που έχει εξαντλητικά καλυφθεί σε αυτήν την συζήτηση, ότι δηλαδή ο καθηγητής που τις ανακάλυψε από προσωπικές του επαφές και περιηγήσεις είναι Γερμανός και όχι Έλληνας, και ότι οι πηγές είναι βιβλία εκδόσεων του Πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης και όχι παραπομπές στο internet, και ότι οι λέξεις είναι πάνω από χίλιες εκατό … να ξαναγράψω τα ονόματα των βιβλίων, των εκδόσεων, την ειδίκευση και το όνομα και του καθηγητή, αντί να τα βρεις εσύ !! Μεγάλη η χάρη σου φίλε, αλλά δυστυχώς θα σε στενοχωρήσω !! Δεν αξίζει τον κόπο !

Πρέπει τέλος να σου εξηγήσω γιατί οι πηγές τύπου wikipedia δεν είναι αξιόπιστες, αλλά μάλλον ταιριάζουν στην περιγραφή της κακιάς ώρας που θέλεις εσύ να αποδώσεις σε άλλες ! Είναι απλό : Ο κάθε ουρανοκατέβατος και αυτόκλητος διαφωτιστής μπαίνει και γράφει ότι θέλει εκεί μέσα ανεξέλεγκτα !!

Η φρασεολογία σου δείχνει προκατάληψη και προδιάθεση για χωρισμό σε στρατόπεδα ‘ελληνοκεντρικών’ ‘γνωστών’ κύκλων, και ‘υπερμάχων της επιστημονικής αλήθειας’. Ξανά σου ζητάω συγνώμη φίλε, γιατί δεν έχω πρόθεση να σε προσβάλλω, αλλά λυπάμαι… η σκέψη σου δεν έχει καμιά σχέση με την επιστημονική σκέψη και φοβάμαι ότι έτσι όπως πας δεν θα μπορέσης να την αποκτήσεις ποτέ !!

Πελασγός


(=|=)

Edited by - Πελασγός on 17/01/2007 00:14:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 05:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Όμως καλώς ή κακώς έχεις ασπασθεί κάποιες θέσεις που από χρόνια στηρίζουν ένα μετέωρο γλωσσολογικό κατεστημένο.

Το γλωσσολογικό κατεστημένο που αναφέρεις φίλε μου βρίσκεται μόνο στη φαντασία σου και στους ευσεβείς σου πόθους. Οποιος έχει στοιχεία που ανατρέπουν τα δεδομένα μπορεί να τα προυσιάσει δημοσίως σε επιστημονική πηγή και να γίνει και ο πρώτος μάγκας, όπως έχει συμβεί πολλες φορές στις επιστήμες, όπου νέες βελτιωμένες θεωρίες αντικατέστησαν τις παλαιότερες. Με εκπλήσσει πάντως που ενώ έχεις αναφερθεί 3-4 φορές στην φρασεολογία μου, κατηγορείς με περισσεια ευκολία ως "κατεστημένους" ένα σωρό ανθρώπους που έχουν σπουδάσει το αντικείμενο. Η φρασεολογία μου δεν είναι τίποτα μπροστά σε φράσεις τύπου "το τελευταίο καταφύγιο των Ινδοευρωπαϊστών" που έγραψες στο πρώτο σου ποστ όταν επανέφερες την συζήτηση και στα υποννοούμενα που πετάς "πλαγίως" για την γλωσσολογική κοινότητα και συγκεκριμένα για τον τομέα της ΙΕ γλωσσολογίας. Αν είχες λίγο στοιχειώδη σεβασμό γι'αυτήν δεν θα εξαπέλυες κατηγορίες για κατεστημένα και τις γνωστές καραμέλες των ευφάνταστων ελληνοκεντρικών γραφιάδων.

quote:
Μετά είναι ότι πρέπει να επαναλαμβάνω πολλές φορές τα ίδια πράγματα. Γράφω π.χ. ολόκληρο κατεβατό τους λόγους για τους οποίους δεν έχει πλέον αντίκρισμα ο πεπαλαιωμένος διαχωρισμός Centum / Satem, και εσύ ατάραχος μου διευκρινίζεις ότι δεν πρόκειται για αποτέλεσμα μονογένεσης (!) ή ότι η ελληνική χαρακτηρίζεται ως centum ! Και σαν να μην έφθανε αυτό, μου πετάς και συμπληρωματικά ότι δεν υπήρξε ποτέ μια "πρωτοκέντουμ" ή "πρωτοσάτεμ" γλώσσα, αλλά ότι οι αλλαγές στους φθόγγους διαδόθηκαν μέσω γεωγραφικής γλωσσικής επαφής ανάμεσα σε ήδη διακριτές μεταπρωτοϊνδοευρωπαϊκές γλώσσες !! Λες και εγώ υποστήριξα, ή υπενόησα ανάλογα πράγματα !!

Γεωγραφικά δεν ισχύει ο διαχωρισμός που ήθελε τις γλώσσες Satem να βρίσκονται ανατολικά και τις Centum δυτικά, αφού η Τοχαρική και η Χεττιτική, αν και ανατολικά ευρισκόμενες παρουσιάζουν στοιχεία Centum. Οσο για τα πιο πολλά που έγραψες στο προ-προηγούμενο ποστ και αφορούν τις κατηγορίες των ΙΕ γλωσσών, απλα πρόσθεσα 2-3 πραγματάκια ακόμα.

quote:
Νομίζω προταιρεότητα σου είναι μάλλον ο εντυπωσιασμός φίλε και όχι η ουσία ! Μια τέτοιου είδους επικοινωνία μου θυμίζει το ανέκδοτο που κάποιος μπαίνει φουριόζος σε ένα λεωφορείο και ρωτάει τι ώρα είναι, κι’ ένας από μέσα του απαντάει κουνώντας ένα κουτάκι σπίρτα κοντά στ’ αυτί του, με τα εξής λόγια... δεν ξέρω… εγώ θα κατέβω στην επόμενη στάση !!! Φαντάσου να μην ήταν και γραπτή η επικοινωνία!

Ωραίο το ανέκδοτο σου πράγματι. Επικροτώ!

Ωστόσο, υπάρχει ένα ακόμη καλύτερο: Προκατακλυσμιαία Ελληνικά φύλα ξεδιπλώνονται στις δύο πλευρές του Αιγαίου ύστερα από γεωλογικές αναταραχές. Λόγω αλτσχάιμερ ξεχνάνε να δώσουν Ελληνικά ονόματα σε κάποιες περιοχές όπως Αθήναι, Θήβαι, Κόρινθος,Μυκάλη, Μυκήναι, Ολυμπος, Αλικαρνασσός, Πριήνη, Κνωσσός, Σάμος, Σαλαμίς, Λάρισσα, Παρνασσός, Υμηττός και πολλές άλλες. Γύρω στο 6300 π.Χ. αποφασίζουν να πάρουν σβάρνα την Υφήλιο και εκπολιτίζουν με Διονυσιακό στυλ αποκλειστικά τους Ινδούς και όχι άλλους ενδιάμεσους λαούς, γιατί προφανώς με τους βρωμιαρέους Ινδούς, το έθνος μας είχε προϊστορικά προηγούμενα πριν τον πρώτο κατακλυσμό. Φυσικά δεν ξέφυγαν και οι νησιώτες του νησιού του Πάσχα όπου οι αρχαίοι υμών άφησαν τη στάμπα τους με το αλησμόνητο, ανεπανάληπτο, διαπλανητικό "όμματα κείνται ουρανώ" ή αλλιώς "μάτε κίτε ράνι", επειδή τα αγάλματα του νησιού κοιτούν στον ουρανό!

Μάλλον, άλλος έχει σκοπό τον εντυπωσιασμό

quote:
Πρέπει ακόμα να κάτσω να σου αναλύσω γιατί οι λέξεις από την Πολυνησία δεν είναι αποτέλεσμα ανίχνευσης γνωστών ελληνοκεντρικών κύκλων που "ανακαλύπτουν" ‘ανύπαρκτες’ ελληνικές λέξεις στη Χαβάη αντιγράφοντας ιστοσελίδες της ‘κακιάς ώρας’.

Για να γίνει αυτό, θα έπρεπε να επαναλάβω για μια ακόμα φορά κάτι που έχει εξαντλητικά καλυφθεί σε αυτήν την συζήτηση, ότι δηλαδή ο καθηγητής που τις ανακάλυψε από προσωπικές του επαφές και περιηγήσεις είναι Γερμανός και όχι Έλληνας, και ότι οι πηγές είναι βιβλία εκδόσεων του Πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης και όχι παραπομπές στο internet, και ότι οι λέξεις είναι πάνω από χίλιες εκατό … να ξαναγράψω τα ονόματα των βιβλίων, των εκδόσεων, την ειδίκευση και το όνομα και του καθηγητή, αντί να τα βρεις εσύ !! Μεγάλη η χάρη σου φίλε, αλλά δυστυχώς θα σε στενοχωρήσω !! Δεν αξίζει τον κόπο !


Δεν εχει σημασία αν είναι Ελληνας ή όχι αυτός που τις "ανακάλυψε". Οπως έχω ξαναπεί η ευθύνη για τέτοιες αντιεπιστημονικές ανακρίβειες, βαραίνει τόσο τον εμπνευστή της ιδέας όσο και αυτούς που την υιοθετούν και την διαδίδουν πουλώντας παραμύθιασμα στον κόσμο, ανεξαρτήτως εθνικότητας.
Για το θέμα του Γιόσεφσον και των γνωστών "ελληνικών" λέξεων στην Πολυνησία, σου έχουν ήδη απαντήσει υποδειγματικά στη σελίδα 20 του τόπικ, 2 άτομα.
Εγώ απλά να προσθέσω στις απαντήσεις την παράγραφρο 2.6 από την εργασία του γλωσσολόγου καθηγητή Πανεπιστημίου που έδωσα νωρίτερα, όπου αναφέρεται ακριβώς στο θέμα αυτό της μπακάλικης (παρ)ετυμολογίας.

http://www.philology.gr/cooperations/etym_orthogr.doc

Θα προσθέσω και μια ωραία ανάλυση της απάτης με τον Γιόσεφσον και των δήθεν αρχαίων Ελλήνων στην Πολυνησία από το παρακάτω blog

http://tilltheblog.blogspot.com/2006/08/blog-post_15.html

Και έτσι για σάλτσα(δεν λέω ότι το υποστηρίζεις) μπορεί κανείς να διαπιστώσει την απουσία συγγένειας των γλωσσών της Πολυνησίας με(ή προέλευσής τους από)την Ελληνική, στον Εθνολόγο.

http://www.ethnologue.com/show_family.asp?subid=90446

quote:
Πρέπει τέλος να σου εξηγήσω γιατί οι πηγές τύπου wikipedia δεν είναι αξιόπιστες, αλλά μάλλον ταιριάζουν στην περιγραφή της κακιάς ώρας που θέλεις εσύ να αποδώσεις σε άλλες ! Είναι απλό : Ο κάθε ουρανοκατέβατος και αυτόκλητος διαφωτιστής μπαίνει και γράφει ότι θέλει εκεί μέσα ανεξέλεγκτα !!


Η wikipedia είναι σαφώς πολύ πιο αξιόπιστη πηγή από τους γνωστούς ελληνοκεντρικούς γραφιάδες που ονειρεύονται αρχαίους Ελληνες στη Χαβάη και στο Φεγγάρι. Δεν λέω ότι είναι αλάνθαστη(η ίδια σε μερικά θέματα γράφει ότι η ουδετερότητα του άρθρου αμφισβητείται). Ωστόσο σε αυτά που γράφει, παραθέτει και σχετική βιβλιογραφία και μπορεί ο αναγνώστης να ελένξει την εγκυρότητά της. Για τις ΙΕ ρίζες που παρέθεσα από την wikipedia και άλλη μια εγκυκλοπαίδεια, αναγράφεται βιβλιογραφία στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας. Επίσης τέτοιες ΙΕ ρίζες αναφέρονται σε όλα τα βιβλία και τα επιστημονικά συγγράματα για την ΙΕ γλωσσολογία. Επιπλέον την wikipedia την προτείνει και το περιοδικό "Περισκόπιο της Επιστήμης" όταν θέλει να παραπέμψει σε περισσότερες πληροφορίες για μερικά θέματα. Αυτά και πολλά άλλα με κάνουν να την θεωρώ πολύ πιο αξιόπιστη από γραφιάδες της κακιάς ώρας που γράφουν για "Μάτε Κίτε Ράνι" και τα @@ του Καράμπελα. Είπαμε, λαθάκια θα βρεις(τα διορθώνουν όμως στην πορεία), αλλά μπορεί εύκολα να τσεκαριστεί γενικότερα ο βαθμός εγκυρότητας ανάμεσα σε αυτήν και τις αντιεπιστημονικές ελληνοκεντρικές και όχι μόνο πηγές, είτε αυτές είναι βιβλία είτε ιστοσελίδες τύπου ένσιεντ-τζιαρ-τελεία-κομ από το οποίο παρέθεσες τις "ελληνικες" λέξεις στην Πολυνησία στη σελίδα 20 του τόπικ.

Αυτή ήταν αν θυμάμαι καλά η δεύτερη φορά που προσπαθείς να απαξιώσεις τις πηγές μου. Κρίμα

quote:
η σκέψη σου δεν έχει καμιά σχέση με την επιστημονική σκέψη και φοβάμαι ότι έτσι όπως πας δεν θα μπορέσης να την αποκτήσεις ποτέ !!

Ενω η δική σου σκέψη για Διονυσιακά στρατεύματα 50.000 νοματέων που πήγες να την παρουσιάσεις ώς τεκμήριο διάδοσης τάχα μου της Πρωτο-Ελληνικής γλώσσας στα πέρατα της Ασίας και του Ειρηνικού ξεχυλίζει από επιστημονική εγκυρότητα!!! Ποιον κοροϊδέυεις??
Καλή η κινδυνολογία σου αλλά δεν την έχω ανάγκη...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 17/01/2007 05:43:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 23:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Φίλε Agnostic,

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείσαι με τα γραφόμενα μου τη στιγμή που σου έχω τονίσει επανηλειμμένα ότι δεν παρουσιάζει για μένα κανένα ενδιαφέρον ο τρόπος σκέψης σου και τα επιχειρήματα σου !

Καταλαβαίνω ότι σε έθιξα σε κάποια σημεία, και ότι ήταν φυσικό να θέλεις να πεις μια τελευταία κουβέντα, αλλά νομίζω ότι ως προς το θέμα αυτό σου ζήτησα επανειλημμένα συγνώμη και δεν βλέπω τον λόγο να συνεχίζεις.

Θέλησα μάλιστα να εξηγήσω γιατί συμβαίνει να μην με ενδιαφέρουν τα ανόητα επιχειρήματα σου, ώστε να μην θεωρηθεί ότι υπεκφεύγω, και εσύ αυτό το εξέλαβες σαν να ήθελα να δώσω συνέχεια σ’ αυτόν τον διπλό μονόλογο. Λυπάμαι αλλά είναι κι’ αυτό δείγμα του ότι δεν έχεις λάβει υπ’ όψη όλα όσα γράφω, αλλά μόνο όσα σου δημιούργησαν την ψευδαίσθηση ότι μπορείς να τα αντικρούσεις με την κλασσική μέθοδο της ασύμμετρης διάψευσης και της αλίευσης επιχειρημάτων της στιγμής από το διαδίκτυο.

Δεν είμαι όμως εδώ για να λύσω τα προβλήματα σου. Αφού σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα γιατί δεν απευθύνεσαι και σε κανέναν άλλο; Ο χώρος είναι δημόσιος. Γράψε κάτι σχετικό… τι να σου πω …φτιάξε κι’ εσύ ένα θέμα… όπως « Όλη η αλήθεια γύρω από την πρωτοϊνδοευρωπαϊκή φυλή» ας πούμε… μήπως μαζευτούνε τίποτα χειροκροτητές της ΙΕ θεωρίας και αισθανθείς κι’ εσύ σπουδαίος παρουσιάζοντας την με επιστημονικό τρόπο… ή γύρνα πίσω στο ‘Παράξενο’ και γράψε για τίποτα ‘παράξενα ζώα που δεν θα ξαναδούμε’… ο χώρος πρέπει να σου είναι πολύ πιο οικείος… φέρνει πιο πολύ στο chat…

Από μια ματιά που έριξα, εκεί τουλάχιστον σε δέχονται ανεπιφύλακτα για διαφωτιστή... είναι φαίνεται η διάχυτη επιστημονικότητα στις εκφράσεις σου ….τι να πω .. ίσως να ‘ναι κι αυτή η νεκροφιλική πινελιά με την οποία διακοσμείς σουρρεαλιστικά τα επιστημονικά σου αποφθέγματα κάθε φορά που τελειώνεις …

όπως και να’χει το θέμα η ουσία είναι μια !

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ! !


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 06:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείσαι με τα γραφόμενα μου τη στιγμή που σου έχω τονίσει επανηλειμμένα ότι δεν παρουσιάζει για μένα κανένα ενδιαφέρον ο τρόπος σκέψης σου και τα επιχειρήματα σου !


quote:
Καταλαβαίνω ότι σε έθιξα σε κάποια σημεία, και ότι ήταν φυσικό να θέλεις να πεις μια τελευταία κουβέντα, αλλά νομίζω ότι ως προς το θέμα αυτό σου ζήτησα επανειλημμένα συγνώμη και δεν βλέπω τον λόγο να συνεχίζεις.


Κοίτα να δεις, ούτε εγώ έχω όρεξη να απαντάω και να σχολιάζω μερικά γραφόμενά σου, ειδικά για ένα ζήτημα που έχει λυθεί εδώ και 200 χρόνια(ΙΕ ομογλωσσία). Ωστόσο, μερικές υπερβολές που έγραψες δεν μπορούσαν να μείνουν αναπάντητες εκ μέρους μου, όπως τα προκατακλυσμιαία Ελληνικά φύλα του 10.000 π.Χ., οι Διονυσιακοί εκπολιτιστάς κτλ.

quote:
Θέλησα μάλιστα να εξηγήσω γιατί συμβαίνει να μην με ενδιαφέρουν τα ανόητα επιχειρήματα σου, ώστε να μην θεωρηθεί ότι υπεκφεύγω, και εσύ αυτό το εξέλαβες σαν να ήθελα να δώσω συνέχεια σ’ αυτόν τον διπλό μονόλογο. Λυπάμαι αλλά είναι κι’ αυτό δείγμα του ότι δεν έχεις λάβει υπ’ όψη όλα όσα γράφω, αλλά μόνο όσα σου δημιούργησαν την ψευδαίσθηση ότι μπορείς να τα αντικρούσεις με την κλασσική μέθοδο της ασύμμετρης διάψευσης και της αλίευσης επιχειρημάτων της στιγμής από το διαδίκτυο.


Δεν μας είπες όμως, εσύ από που αλιεύεις τα στοιχεία σου. Από τον Γεωργαλά? Τον Δαυλό? Την Τζιροπούλου? Το Ελληνόραμα?
Καλά, καλά εντάξει, δεν σε πιέζω πολύ.
Τα ανόητα επιχειρήματα μάλλον δικό σου προνόμιο ήταν.

quote:
Δεν είμαι όμως εδώ για να λύσω τα προβλήματα σου. Αφού σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα γιατί δεν απευθύνεσαι και σε κανέναν άλλο; Ο χώρος είναι δημόσιος. Γράψε κάτι σχετικό… τι να σου πω …φτιάξε κι’ εσύ ένα θέμα… όπως « Όλη η αλήθεια γύρω από την πρωτοϊνδοευρωπαϊκή φυλή» ας πούμε… μήπως μαζευτούνε τίποτα χειροκροτητές της ΙΕ θεωρίας και αισθανθείς κι’ εσύ σπουδαίος παρουσιάζοντας την με επιστημονικό τρόπο…

Απευθύνθηκα και στην Ostria και στον ΕΡΙΩΠΙΣ όταν είχα κάτι να σχολιάσω από τα γραφόμενά τους. Γιατί να ανοίξω νέο θέμα αφού υπάρχει ήδη το παρόν τόπικ που αφορά στο ζήτημα των Ινδοευρωπαίων? Επίσης, περιστασιακά έχω ξαναγράψει κάποια πράγματα για τους ΙΕ σε 2-3 άλλες συζητήσεις εδώ και αλλού.

quote:
ή γύρνα πίσω στο ‘Παράξενο’ και γράψε για τίποτα ‘παράξενα ζώα που δεν θα ξαναδούμε’… ο χώρος πρέπει να σου είναι πολύ πιο οικείος… φέρνει πιο πολύ στο chat…

Χαίρομαι που με διαβάζεις. Ωστόσο, το θέμα με τα "ζώα που δεν θα ξαναδούμε" δεν βρίσκεται στην κατηγορία "ΠΑΡΑΞΕΝΟ", αλλά στη "ΓΝΩΣΗ". Γενικά δεν πολυποστάρω πλέον στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ. Ούτε μου αρέσει το chat.

quote:
Από μια ματιά που έριξα, εκεί τουλάχιστον σε δέχονται ανεπιφύλακτα για διαφωτιστή... είναι φαίνεται η διάχυτη επιστημονικότητα στις εκφράσεις σου ….τι να πω

Υπερβολές. Ένα απλό μέλος του φόρουμ είμαι. Ούτε διαφωτιστής ούτε τίποτα.

quote:
.. ίσως να ‘ναι κι αυτή η νεκροφιλική πινελιά με την οποία διακοσμείς σουρρεαλιστικά τα επιστημονικά σου αποφθέγματα κάθε φορά που τελειώνεις …


Τρομερή αττάκα μιλάμε!!!
Η τελική πινελιά με την οποία διακοσμώ σουρρεαλιστικά τα επιστημονικά μου αποφθέγματα, είναι μια πολύ ωραία αλλά δυσεύρετη ταινία τρόμου. Βέβαια, μόνο κάποια ευφάνταστα - ίσως και διεστραμένα - μυαλά θα την ερμήνευαν έτσι, δηλαδή ως νεκροφιλική. Οποιος έχει τη μύγα....

quote:
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ! !


Στην ευχή του Διός.

Αμήν.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 21:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
----------------------
www.aegean-theory.gr
----------------------

(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 00:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Γεια σου Πελασγέ.

Έχεις κανένα στοιχείο για το παρακάτω;

Σε ένα ντοκυμανταίρ που είδα έλεγε ότι κάποια στιγμή πριν τόσες χιλιάδες χρόνια, (δεν θυμάμαι πόσα είπε, αλλά ήταν της τάξης των 40.000), σε κάποια στιγμή λοιπόν, τελείως ξαφνικά άρχισαν να εμφανίζονται μορφές τέχνης και αναπαράστασης όπως και πιο εκλεπτυσμένα εργαλεία. Λες και οι ανθρώποι όπου κι αν βρίσκονταν είχαν κάποια ξαφνική... επιφώτιση, ελλείψει καλύτερης λέξης.

Αφήνοντας για λίγο στην άκρη χριστιανικούς ισχυρισμούς για ενανθρώπιση ψυχών για πρώτη φορά, αφήνοντας στην άκρη τυχόν μορφογενετικά πεδία και παγκόσμια συνείδηση, αφήνοντας στην άκρη εξελικτικά σκαλοπάτια ότι δηλαδή η εξέλιξη λειτουργεί με απότομες αλλαγές/σκαλοπάτια, θα ήθελα να σε ρωτήσω, από αυτά που έχεις διαβάσει, τι ερμηνεία δίνεις σε αυτό το γεγονός της ξαφνικής εμφάνισης μορφών τέχνης κλπ;

Και που 'σαι. Όλες οι σκέψεις είναι ευπρόσδεκτες. Θέλεις θεία επέμβαση, θέλεις παγκόσμια συνείδηση, θέλεις εξωγήινους μυθολογικά κωδικοποιημένους, θέλεις εξελικτικές ιδέες από βιβλία εσωτερισμού, όλα μέσα.

Ευχαριστώ.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 02:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
----------------------
www.aegean-theory.gr
----------------------

(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2007, 08:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat
Φίλε Πελασγέ θα ήθελα να διαβάσω αυτό που μας παρουσιάζεις, αλλά δέν επιτρέπεται η πρόσβαση χωρίς σύνδεση.
Άν μπορούσες να μας υποδείξεις τον τρόπο καλό θα ήταν.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2007, 18:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Μη πατάς στην εικόνα, πάτα στο "Διαβάστε περισσότερα".


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2007, 20:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας
Αγαπητέ φίλε Πελασγέ,

Μόλις σήμερα είδα με μεγάλη μου χαρά ότι μετά από δύο χρόνια αυτό το άρθρο συνεχίζεται με νέα ενδιαφέροντα στοιχεία που παραθέτεις. Δυστυχώς, ένα φυσικό επακόλουθο είναι ότι όσο πιο ενδιαφέροντα είναι τα νέα στοιχεία τόσο μεγαλύτερη μήνη προκαλούν στους οπαδούς της καθεστηκυίας συμβατικής επιστημολογίας. Τι να κάνουμε...

Διάβασα τα στοιχεία που παραθέτεις στα γρήγορα. Είναι μια καλά δομημένη προσέγγιση αλλά θα πρέπει να το διαβάσω με μεγάλη προσοχή για να καταλάβω όλες τις πτυχές.

Παρ' όλα αυτά μου γεννιόνται κάποιες απορίες. Βλέπω π.χ. το μήτηρ, στα παλαιοαγγλικά "modor" γίνεται στα νέα αγγλικά mother. Δημιουργεί βέβαια το mother παράγωγα: mother-tongue, mother-in-law κ.α όλα άκλιτα, όπως οι ξένες λέξεις (ταξί, πάρτι, σικ) στα Ελληνικά. Για τη δημιουργία πιο πολύπλοκων νοημάτων δανείζονται την Ελληνική ρίζα, όπως: metropolis , metropolitan, matriarch
http://www.onelook.com/?w=metrop*&ls=a

αλλά και η λέξη metro (το γνωστό μετρό) είναι σύντμηση του metropolitan
http://encarta.msn.com/encnet/features/dictionary/DictionaryResults.aspx?refid=1861629658

Το ίδιο συμβαίνει με χιλιάδες λέξεις όπου η Ελληνική λέξη είναι πιο κατάλληλη για παράγωγα με υψηλότερα νοήματα.

Η λέξη ήπαρ, για παράδειγμα, "liver" στα Αγγλικά. Στην επιστημονική ορολογία όμως σχηματίζει παράγωγα με το ήπαρ (hepar-)

hepatalgia, hepatic, hepatectomy, heparin, heparinoids, hepatectomize, hepatatrophia, hepatic arteries http://www.onelook.com/?w=hepa*&ls=a

Περίεργο!

Τι υπάρχει στη λέξη ήπαρ που την κάνει πιο κατάλληλη από το liver;

Μήπως ότι το ήπαρ παράγεται από το ρήμα ηπάομαι που σύμφωνα με το Liddell & Scott

http://archimedes.fas.harvard.edu/pollux/

σημαίνει επιδιορθώνω, επισκευάζω; Είναι σύμπτωση ότι το ήπαρ είναι το μοναδικό όργανο που έχει τη δυνατότητα να αναγεννιέται ακόμα και αν αφαιρεθεί το 75%; Ίσως να μην είναι τυχαίο ότι στην Ελληνική Μυθολογία ο αετός έτρωγε το συκώτι του Προμηθέα και αυτό επανερχόταν στο κανονικό μέγεθος.

Ένα αυτονόητο ερώτημα είναι. Είχαν όλες αυτές τις απαραίτητες γνώσεις ανατομίας οι αρχαίοι Έλληνες και το ονόμασαν ήπαρ;

Θα ήθελα να ακούσω και αν έχει κάτι να πει για αυτό η ΙΕ θεωρεία.

Φιλικά
κώστας

Edited by - κώστας on 21/04/2007 20:55:05


_______________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΩΣΤΕ
ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ
26/04/2007
_______________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 01:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητέ φίλε Κώστα,

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου για τα νέα στοιχεία που παραθέτω. Όντως πρέπει να διαβαστούν με προσοχή, αφ’ ενός διότι παρατίθενται σε συνοπτική μορφή μέχρι την 4η σελίδα, και αφ’ ετέρου διότι αποτελούν τμήμα ενός ευρύτερου έργου. Ως εκ τούτου, εκ των πραγμάτων δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι τα στοιχεία που εκτίθενται στην ιστοσελίδα μου, παρέχουν από μόνα τους μια ολοκληρωμένη αποδεικτική αξία. Μπορούν όμως κάλλιστα -με την ανάλυση των συγγενείας σημαντικών ονομάτων που ξεκινά από την 5η σελίδα-, να ανατρέψουν το γλωσσολογικό μέρος της ινδοευρωπαϊκής θεωρίας, παρ’ όλο ότι δεν είναι τα μόνα γλωσσολογικά επιχειρήματα που διαθέτω.

Πολύ εύστοχο το παράδειγμα σου σχετικά με την διαφαινόμενη ανάγκη χρήσης ελληνικών ονομάτων ή επιρρημάτων όταν πρόκειται για την διαμόρφωση πολυπλοκοτέρων εννοιών και επιστημονικών όρων (hepat-). Η ανάγκη αυτή κατά τη δική μου άποψη, αποτελεί την συνέχεια μιας πολύ παλαιότερης στροφής προς την ελληνική γλώσσα για την άντληση όρων που καλύπτουν βαθύτερα νοήματα.

Η επίδραση των Ελληνικών σε πολύ διαδεδομένες και ισχυρές σήμερα γλώσσες όπως τα αγγλικά είναι τεράστια, είτε με αυτούσια ονόματα, (history, philosophy, energy, gynecology, electricity), αλλά και με προθέματα, ως πρώτο συνθετικό των λέξεων όπως : micro- , anti- , auto- , hemi- , hetero- , chrono- , tele- , geo- , physio- , photo- , hydro- , litho- , phono- anthropo- , psycho- , thermo-, ή ως δεύτερο συνθετικό όπως : -philo, -meter, -gram , -graph, -scope , -phone ,
-phobia κλπ.

Πρέπει όμως να επισημάνω ότι η διαμόρφωση των ευρωπαϊκών γλωσσών με ελληνικές προσθήκες όπως οι ανωτέρω, είναι μια διαδικασία κατά πολύ μεταγενέστερη από αυτήν που ενσωμάτωσε τις πολύ βασικές έννοιες όπως είναι τα συγγενείας σημαντικά, (πατήρ, μήτηρ, φράτηρ, θυγάτηρ) βασικούς αριθμούς, εσωτερικά ανθρώπινα όργανα, τεχνικές κατασκευές (ζυγός) και δεν θα πρέπει να συγχέεται χρονικά, διότι αφορά εποχές πολύ παλαιότερες (στα όρια της νεολιθικής), κατά τις οποίες πρωτοελληνικά φύλλα με την δυνατότητα τους να ταξιδεύουν σε μεγάλες αποστάσεις με πλοία, αναμίχθησαν με τοπικές φυλές και δημιούργησαν ένα τόσο περίπλοκο γλωσσικό υπόστρωμα ανάλογα την κάθε τοπική διάλεκτο, ώστε να καθίσταται εξαιρετικά δύσκολο, αν όχι αδύνατο να ενταχθούν σε κάποιο ενιαίο και λογικό γλωσσολογικό πλαίσιο κανόνων.

Η επί μέρους ανάλυση φαινομένων αποσπασματικά, όπως η προέλευση του ήπατος εκ του ρήματος ηπάομαι σύμφωνα με τους Liddell & Scott, όσο προφανής και αν προκύπτει η προέλευση του, παρασύρει σε ατέρμονες συζητήσεις και τελικά σε αδιέξοδα, εάν αυτά δεν έχουν τοποθετηθεί σε ένα ευρύτερο θεωρητικό πλαίσιο, όπου το κάθε επιμέρους στοιχείο δοκιμάζεται για την αποδεικτική του αξία.

Π.χ το αν είχαν όλες τις απαραίτητες γνώσεις ανατομίας οι αρχαίοι Έλληνες ώστε να το ονομάσουν ήπαρ, θα μπορούσε να προκύψει ως αυτονόητο μετά από έναν γρήγορο συνδυασμό γνωστών ιστορικών, αρχαιολογικών και γλωσσολογικών στοιχείων. Ένα τέτοιο γεγονός όμως, πολλές φορές μας παρασύρει ώστε να παραβλέπουμε ότι δεν απευθυνόμεθα πάντα σε άτομα με αρχαία ελληνική παιδεία, ούτε καν πάντα σε Έλληνες, αλλά πολλές φορές και σε ξένους ή ελληνόφωνους, οι οποίοι δεν είναι υποχρεωμένοι να τα γνωρίζουν. Αποτέλεσμα είναι πάντα η πόλωση και η εκατέρωθεν καχυποψία.

Πιστεύω ότι στο θεωρητικό πλαίσιο που προτείνω, δοκιμάζονται όλες οι προσκομιζόμενες ενδείξεις ώστε να είναι σε θέση να αποτελέσουν μια ενιαία πολυεστιακή απόδειξη, σύμφωνα με την οποία οι βυθισμένες περιοχές του Αιγαίου απετέλεσαν την κοιτίδα του πρωτο-ελληνικού λαού που δημιούργησε τις αινιγματικές γλωσσικές συγγένειες, στοιχεία που μέχρι τώρα θεωρούνται -λανθασμένα κατά την γνώμη μου- ως κατάλοιπα μιας κοινής «ινδοευρωπαϊκής» μητέρας-γλώσσας.

Ευχαριστώ για την συμμετοχή σου,

Φιλικά
Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 07:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat
Πολύ αξιόπιστα και ενδιαφέροντα τα στοιχεία που μας παρουσίασες φίλε Πελασγέ, δέν έχουν ξανααναφερθεί απο κανέναν.
Συγχαρητήρια για την δουλειά σου!!


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 22:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητέ φίλε bob cat,

Κατ’ αρχάς σε ευχαριστώ για το πολύ θετικό σου σχόλιο και την αναγνώριση της δουλειάς μου.

Όταν ξεκίνησα αυτό το topic πριν από 3 και πλέον χρόνια, πίστευα και τότε ότι οι εμφανείς γλωσσικές συγγένειες μεταξύ των ‘ΙΕ’ γλωσσών, δεν θα μπορούσαν να είναι τυχαίες ή ασήμαντες ώς στοιχείο.

Θεώρησα λοιπόν κι’εγώ -επηρεασμένος από την αληθοφάνεια και την λογικοφάνεια της ινδοευρωπαϊκής θεωρίας-, πολύ λογική την ύπαρξη μιας ‘πρωτοινδοευρωπαϊκής’ φυλής, οπότε ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση έχοντας ήδη αποδεχθεί το συμπέρασμα ότι πρόκειται για τα κατάλοιπα κάποιου κοινού ‘ΙΕ’ προγόνου, ο οποίος ξεκίνησε από κάποια άγνωστη κεντροασιατική κοιτίδα, και με αργούς ρυθμούς ομαλής εξάπλωσης κατέληξε να διαμορφώσει τις σημερινές ‘ΙΕ’ γλώσσες.

Στη συνέχεια αφού σκόνταψα επανηλειμμένα στην λογική βλέποντας ότι κάτι τέτοιο δεν προκύπτει παρά από σκέψεις που βασίζονται σε διανοητικούς δρασκελισμούς του τύπου ‘εις άτοπον συνεπαγωγή’ και με μόνο ουσιαστικό στοιχείο τις γλωσσικές συγγένειες, διέκοψα αυτόν τον αδιέξοδο διάλογο και συνέχισα με καθαρά πρωτογενή έρευνα συνειδητοποιώντας ότι με copy/paste αναμασημένων συμπερασμάτων δεν φθάνει κανείς πουθενά.

Τα πρωτογενή στοιχεία που προέκυψαν από την έρευνα μου και ειδικά η σημασία που έδινα στην αμερόληπτη σύνθεση τους, με ώθησαν να τα εκδώσω σε βιβλίο πιστεύοντας ότι με αυτό έχω κάτι το ουσιαστικό να προσφέρω, όπως την επιλογή μιας εναλλακτικής γλωσσολογικής θεωρίας όπου τα συγκρινόμενα αποδεικτικά στοιχεία, είτε γλωσσολογικά, είτε αρχαιολογικά, ιστορικά ή γεωλογικά, βρίσκονται σε πλήρη αρμονία, και όχι σε μια διαρκή αλληλοαναίρεση όπως στην ινδοευρωπαϊκή θεωρία.

Οφείλω όμως να τονίσω ότι η απόφαση για την έκδοση του βιβλίου πάρθηκε πολύ αργότερα από την έναρξη αυτού του topic, και μόνο μετά από κάποια σημαντικά στοιχεία που προέκυψαν από την προσωπική μου έρευνα.

Τα στοιχεία αυτά -γλωσσολογικής κατά βάση φύσεως- δεν έχουν πράγματι παρουσιαστεί πουθενά, και χαίρομαι που και εσύ το επισημαίνεις στο μήνυμα σου.

Στην πραγματικότητα δεν βρίσκονται ανεπτυγμένα σε κανένα άλλο βιβλίο, και δεν έχουν αναφερθεί ούτε καν ‘εν παρόδω’ στην παρούσα συζήτηση. Το διευκρινίζω αυτό διότι θεωρώ δεδομένο ότι ορισμένοι από τους συνομιλητές στο παρελθόν, έχουν επιδείξει την απαιτούμενη κακεντρέχεια και προκατάληψη, ώστε να προκύπτει ως αυτονόητο ότι θα μπορούσα να κατηγορηθώ ότι χρησιμοποίησα στοιχεία από αυτόν τον διάλογο προς ίδιον όφελος, ή για διαφήμιση, ή οτιδήποτε άλλο.

Προς επαλήθευση, στην ιστοσελίδα μου www.aegean-theory.gr βρίσκεται ένα σημαντικό μέρος από αυτά, ενώ σχεδόν το σύνολο τους βρίσκεται στο βιβλίο μου.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή σου,

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 00:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
(=|=)

Τι είναι αυτό το σύμβολο;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 00:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Mπορεί κάποιος συντονιστής να φτιάξει to format της σελίδας; Ευχαριστώ.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 05:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Διπλός Πέλεκυς!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 07:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Mπορεί κάποιος συντονιστής να φτιάξει to format της σελίδας; Ευχαριστώ.

Μα, δεν έχει κάτι το format, αγαπητέ gentleman!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 13:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Καλή επιτυχία με το βιβλίο σου Πελασγέ μου! Νομίζω ότι όποιος αποφασίσει να δει το θέμα σφαιρικά θα συνειδητοποιήσει ότι η ινδοευρωπαϊκή θεωρία όπως έχει αναπτυχθεί ως σήμερα μπάζει νερά.
Θα είχε ενδιαφέρον κάποιοι ειδικοί γλωσσολόγοι να εξετάσουν τα καινούργια στοιχεια που παρουσιάζεις και να είχαμε τα σχόλια τους. Σε έχει πλησιάσει κανείς μέχρι στιγμής;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 21:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
>> Mπορεί κάποιος συντονιστής να φτιάξει to format της σελίδας; Ευχαριστώ.[/quote]

> Μα, δεν έχει κάτι το format, αγαπητέ gentleman!

Κάτω από τη φράση "Μήπως ότι το ήπαρ παράγεται από το ρήμα ηπάομαι" μου βγαίνει ένα τεράστιο σε μήκος link. Δεν βγαίνει σε όλους;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 21:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητή Ostria,

Ευχαριστώ για την υποστήριξη και τις ευχές σου.

Νομίζω ότι έχω εκφράσει επανειλημμένως την εκτίμηση μου για τις οξυδερκείς παρατηρήσεις σου σε αυτή τη συζήτηση (αν και ολιγάριθμες δυστυχώς), και θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο για μένα αν είχα την γνώμη σου για τις θέσεις που εκθέτω στην ιστοσελίδα μου, είτε με post, είτε με mail κατ’ ευθείαν μέσα από την σελίδα.

Σχετικά με το αν με έχουν πλησιάσει γλωσσολόγοι, πρέπει να σου πω ότι κανένας δεν με πλησίασε,
και ούτε προβλέπω ποτέ να με πλησιάσει. Ο λόγος είναι απλός και τον αναφέρω στο βιβλίο μου : κανένας επιστήμων γλωσσολόγος δεν θα αναλάμβανε ποτέ την ευθύνη της αναγνώρισης μιας τόσο μεγάλης αποτυχίας. Όχι επειδή θα επιθυμούσε να υπερασπισθεί λάθη προκατόχων του, ούτε και επειδή θα είχε ενστερνισθεί πλήρως την ΙΕ θεωρία, αλλά επειδή έτσι θα αποδεχόταν ταυτόχρονα και ένα δυσβάστακτο μερίδιο ευθύνης που θα του αναλογούσε για όσον καιρό την θεωρούσε βάσιμη και αποδεκτή.

Έχω όμως πλησιάσει εγώ, τουλάχιστον δύο, αλλά και όσοι φιλόλογοι, ιστορικοί και αρχαιολόγοι, από αυτούς που γνωρίζω προσωπικά, έτυχε να έχουν διαβάσει το βιβλίο ή την ιστοσελίδα μου, κανένας τους δεν μου έδωσε την παραμικρή εντύπωση ότι κατά τη γνώμη του οι θέσεις μου δεν ευσταθούν.

Φιλικά

Πελασγός
www.aegean-theory.gr

(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 21:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Για την υπογραφή σου δε μας είπες αγαπητέ.

Όπως λέει και Kirch παραπέμπει σε διπλό πέλεκυ, αλλά τι θέλεις να πεις και το βάζεις στην υπογραφή σου; Με εψιλονισμό καμία σχέση;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 01:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Κάτω από τη φράση "Μήπως ότι το ήπαρ παράγεται από το ρήμα ηπάομαι" μου βγαίνει ένα τεράστιο σε μήκος link. Δεν βγαίνει σε όλους;

Ναι και σε μένα γίνεται το ίδιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 02:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητέ gentleman,

Ναί είναι ο διπλός πέλεκυς... αλλά θα σε απογοητεύσω γιατί δεν υπάρχει κανένα κρυμμένο μυστήριο, εψιλονιστικό ή άλλο !
Απλώς τυγχάνω Κρητικός την καταγωγή, με ενδιαφέρον για την προϊστορία !!

Φιλικά

Πελασγός
www.aegean-theory.gr

(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 13:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας
Αγαπητέ φίλε Πελασγέ,

Καλή επιτυχία και από εμένα για το βιβλίο σου. Συμφωνώ ότι

quote:
κανένας επιστήμων γλωσσολόγος δεν θα αναλάμβανε ποτέ την ευθύνη της αναγνώρισης μιας τόσο μεγάλης αποτυχίας

Στο κάτω-κάτω, η ΙΕ θεωρία είναι "εξ ορισμού" μια υποθετική θεωρία:

quote:
The Proto-Indo-European language (PIE) is the hypothetical common ancestor of the Indo-European languages. Although the existence of such a language has been accepted by linguists for a long time, there has been debate about many specific details.
http://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Indo-European_language

Είναι συχνό φαινόμενο κάποιες υποθετικές θεωρίες πότε-πότε να ανατρέπονται. Ένα μειονέκτημα είναι ότι το βιβλίο είναι στα Ελληνικά όπου το αναγνωστικό κοινό είναι μικρό. Θα σου πρότεινα κάποια στιγμή στο μέλλον να το μεταφράσεις στα Αγγλικά.

Αγαπητή φίλη Ostria,

quote:
η ινδοευρωπαϊκή θεωρία όπως έχει αναπτυχθεί ως σήμερα μπάζει νερά

Προτιμώ την όχι πολύ γνωστή εκδοχή του Διόδωρου του Σικελιώτη στην Ιστορική του Βιβλιοθήκη όπου αναφέρει ότι οι Ρόδιοι και οι Αθηναίοι έχτισαν στην Αίγυπτο την Ηλιούπολη και τη Σαίδα αντίστοιχα πριν από τον κατακλυσμό. Με τον κατακλυσμό, όλες οι πόλεις της Ελλάδας καταστράφηκαν και οι γνώσεις χάθηκαν, αλλά στη Αίγυπτο το αλφάβητο και η αστρονομία διατηρήθηκαν. Έτσι εξηγεί τη λανθασμένη πεποίθηση που υπήρχε και τότε ότι το αλφάβητο το έφερε ο Κάδμος.
http://books.google.com/books?id=agd-eLVNRMMC&printsec=titlepage#PPA336,M1
Βοοκ V (5), page 335-336

Αγαπητοί Kircher και gentleman,

quote:
Κάτω από τη φράση "Μήπως ότι το ήπαρ παράγεται από το ρήμα ηπάομαι" μου βγαίνει ένα τεράστιο σε μήκος link. Δεν βγαίνει σε όλους;

Για το ηπάομαι στο Liddell & Scott, υπάρχει μερικές φορές πρόβλημα στην "Perseus Digital Library". Δοκιμάστε τη διεύθυνση

http://archimedes.fas.harvard.edu/pollux/
και δώστε hpao για να την εμφανίσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 18:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Κάτω από τη φράση "Μήπως ότι το ήπαρ παράγεται από το ρήμα ηπάομαι" μου βγαίνει ένα τεράστιο σε μήκος link. Δεν βγαίνει σε όλους;

Αγαπητέ gentleman, έχεις δίκιο!
Επειδή όμως δεν δημιουργεί πρόβλημα στο μέγεθος της σελίδας - τουλάχιστον απ' ό,τι διακρίνω στον υπολογιστή μου - δεν σκέφθηκα ότι θα εννοούσες αυτό.
Το μόνο πρόβλημα που εντόπισα εγώ είναι ότι, κλικάροντας επάνω στο συγκεκριμένο link, αυτό δεν ανοίγει.

Αγαπητέ κώστα, προκειμένου να διορθωθεί αυτό το "προβληματάκι" που αναφέρω παραπάνω, θα πρέπει να αντικατασταθεί το link αυτό.
Μήπως είναι αυτό που ανέφερες στο προηγούμενο μήνυμα σου, ώστε να γίνει η τροποποίηση?

quote:
http://archimedes.fas.harvard.edu/pollux/



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 19:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας
Αγαπητέ Dying_Incubus,

Στον Perseus που φιλοξενείται αυτό το link γίνονται αναβαθμίσεις, με αποτέλεσμα κάποιες φορές να μην εμφανίζονται σωστά οι σελίδες.

Αν όμως δημιουργεί προβλήματα, ας αντικατασταθεί με το
http://archimedes.fas.harvard.edu/pollux/

ευχαριστώ,
κώστας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 01:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αγαπητέ Πελασγέ σε ευχαριστώ με την σειρά μου. Δυστυχώς δεν έχω ιδιαίτερες γλωσσολογικές γνώσεις και λειτουργώ κυρίως με το ένστικτο και με τις γνώσεις που έχω σε άλλα θέματα. Με ένα γρήγορο διάβασμα που έκανα δεν είδα κάτι να με ξενίζει, αλλά θα μου δώσεις λίγο χρόνο να τα μελετήσω πιό προσεκτικά και ευχαρίστως θα σου στείλω τα σχόλια μου.

Κώστα μου δεν θυμάμαι αν κάποιος άλλος αρχαίος συγγραφέας εκτός του Ηροδότου αναφέρει τα περί εισαγωγής φοινικικού αλφαβήτου στην Ελλάδα.
Ακόμα δεν μπορούμε να ξέρουμε αν οι επιγραφές με τα κάδμεια γράμματα που λέει ότι είδες στην Θήβα, ήταν όντως φοινικά ή η γραμμική Β.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου να ήταν φοινικικά ή ό,τι άλλο, από την στιγμή που οι αρχαίοι Ελληνες έγιναν πολυγραφέστατοι και εξαιρετικοί χρήστες της νέας γραφής, μέσα σε ένα σύντομο σχετικά διάστημα από τότε που λέμε ότι δανειστήκαμε τα νέα γράμματα.

Πάντως ο μόνος τρόπος να λυθεί αυτό το θέμα θα ήταν να βρίσκαμε κείμενα με το ελληνικό/φοινικικό αλφάβητο της πρώτης περιόδου και ειδικότερα στην Θήβα (γεγονός δύσκολο εφ όσον χρησιμοποιούσαν όπως δηλώνεται δέρματα, παρόλο που και στην Θήβα έχουμε βρει πινακίδες με την γραμμική Β που ειναι προγενέστερη γραφή -μόνο που το υλικό ήταν πιό ανθεκτικό.)

Λογικά και αν τα πράγματα έγιναν έτσι, θα έπρεπε να υπήρχαν αρχικώς καθαρά φοινικικά κείμενα (στην γλώσσα της φοινίκης αφού από εκεί ήρθαν ο Κάδμος και οι λοιποί), μετά δίγλωσα ή μικτά και τέλος ελληνικά γραμμένα με την κάδμεια γραφή όλων των σταδίων μέχρι να σταθεροποιηθεί η γραφή (μέχρι να γίνει η τελική μεταρρύθμιση).

Σκέφτομαι αν έχουμε κάτι αντίστοιχο σε νεώτερα χρόνια. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η χρήση του λατινικού αλφαβήτου στο ιντερνετ. Otan dhladh grafoume kapws etsi. Και εδώ έγινε κάτι αντίστοιχο. Στην αρχή γράφαμε αγγλικά με λατινικούς χαρακτήρες και μετά αρχίσαμε να γράφουμε ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες. Αλλά εδώ δεν έχουμε κανόνες και ο καθένας μας μπορει να γράψει την ίδια λέξη όπως θέλει, ακόμα και στα δικά του κείμενα. Αν κάποια στιγμή βάζαμε κανόνες, τότε θα υπήρχε μια σχετική ομοιομορφία στα κείμενα μας, αυτή που βρήκαμε από τον 6ο? πΧ αιώνα και μετά στην Ελλάδα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 22:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας
Αγαπητή Ostria,

Η προέλευση του αλφαβήτου σχετίζεται άμεσα με τη ΙΕ θεωρεία, και καλά κάνεις που θίγεις το θέμα.

Η επίσημη εκδοχή για την εμφάνιση του Φοινικικού αλφαβήτου είναι το 1050 π.Χ, ενώ για το Ελληνικό αλφάβητο το 750 π.Χ.

Η αρχαιότερη επίσημη Ελληνική γραφή που έχει βρεθεί μέχρι τώρα είναι το κύπελλο του Νέστορα, γραμμένο με το αλφάβητο της Κύμης τον 8ο αι. π.Χ. Αυτό είναι αλφάβητο της Κύμης.


Το αλφάβητο της Κύμης (Cumae alphabet) αντιγράφτηκε από το Ετρουσκικό και το Λατινικό.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cumae_alphabet

Ο Ηρόδοτος, (Ευτέρπη, 145) αναφέρει: "Διονύσω μέν νύν τώ εκ Σεμέλης τής Κάδμου, λεγομένω γενέσθαι κατά εξακόσεα έτεα καί χίλια, μάλιστα έστι ες εμέ." Αν ο Ηρόδοτος γεννήθηκε τό 484 π.Χ., τότε ο Κάδμος γεννήθηκε τό 2.134 π.Χ. ... και έφερε το Φοινικικό αλφάβητο.

Πρόσφατα βρέθηκαν Φοινικικές γραφές στην… Αίγυπτο που χρονολογήθηκαν το 1900 - 1800 π.Χ. Για να το δικαιολογήσουν, είπαν πως ήταν από Σημιτικής καταγωγής τουρίστες.

quote:
appeared to be the work of Semitic people living deep in Egypt, not in their homelands in the Syria-Palestine region, as had been thought.
http://www.nytimes.com/library/national/science/111499sci-alphabet-origin.html

το κείμενο της επιγραφής δεν έχει ακόμα μεταφραστεί ικανοποιητικά. Αναφέρονται αόριστα κάποια ονόματα και προσευχές.

quote:
With our limited understanding of the words, there is a fear of forcing an interpretation of the inscription. But I think we can safely say that it is an inscription of the two men's personal names, their titles and possibly a prayer to a local god."
http://www.nytimes.com/library/national/science/111499sci-alphabet-origin.html

Ο Αλέξανδρος κοιμόταν με την Ιλιάδα στο προσκέφαλό του. Προφανώς από πάπυρο για να έχει μικρό μέγεθος. Δυστυχώς οι πάπυροι αλλά και τα δέρματα στο κλίμα της Ελλάδας καταστρέφονται γρήγορα. Στο ξηρό κλίμα της Αιγύπτου διατηρούνται για χιλιετίες ανέπαφα.
Φιλικά
κώστας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 22:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητή Ostria,

Αν είχες ειδικές γλωσσολογικές γνώσεις, αυτές θα ήταν δομημένες πάνω σε κάποια πρότυπα τα οποία θα σε απέτρεπαν από το να κάνεις σκέψεις και παρατηρήσεις όπως αυτές που έχεις κάνει μέχρι τώρα πάνω στο ζήτημα.

Προσωπικά αξιολογώ το ένστικτο και τις άλλες γνώσεις σου πολύ περισσότερο από οποιεσδήποτε καθ’ εαυτώ γλωσσολογικές, διότι αυτός ο συνδυασμός παράγει πολύτιμη πρωτογενή παρατήρηση σε αντίθεση με μία άχρηστη αναπαραγωγή τυποποιημένων σχημάτων επί ήδη γνωστών υποθετικών θεωρήσεων.

Περιμένω τα σχόλια σου με αδημονία.

Φιλικά

Πελασγός
www.aegean-theory.gr


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 23:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Dying Incubus παρακαλώ μίκρυνε το link κάτω από τη φράση "Μήπως ότι το ήπαρ παράγεται από το ρήμα ηπάομαι".


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy