ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 10:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira
Kαλε μου Allzzaro,
oχι προς ΘΕου δεν τα χρησιμοποιησα για να πιω,απλά ήθελα να πω οτι ενω μου άρεσε το άρωμα του φυτου ματζουρανας που κοβω απο την αυλη μου και την χρησιμποιώ,αντιθετα η μυρουδια του αιθεριου ελαιου δεν ηταν τόσο όμορφη!!
Ευχαριστω πολυ και παντα να γραφεις εσυ κα μεις να μαθαινουμε.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 19:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
galazia sfaira με τρόμαξες.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Να είσαι καλά .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Magia_Melissa
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 23:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Magia_Melissa
Καλησπέρα σε όλους... δεν ξέρω αν ξεφεύγω από τη συζήτηση, αλλά θα ήθελα να ρωτησώ αν αντιμετωπίζεται η κυταρίτιδα ή αν τελικά αυτό είναι ένας μύθος.. Τι γίνεται όταν το πρόβλημα αρχίζει να γίνεται πέρα από αισθητικό και παθολογικό (δηλαδή να πονάς όταν πιέζεις τις προβληματικές περιοχές) Το έντονο μασάζ σε αυτή την περίπτωση βοηθάει ή χειροτερεύει την κατάσταση? Επίσης, είναι καλό να δημιουργείται υπεραιμία στην περιοχή? Οι φόρμες εφίδρωσης βοηθάνε?
Να σημειώσω ότι είμαι 27 και θεωρητικά πολύ αδύνατη( 1.68 και 51 κιλά), αλλά έχω τοπικό πάχος (ψωμάκια) και πολύ έντονη κυταρίτιδα.. και ο τρόπος ζωής μου μέχρι τώρα σίγουρα δεν βοηθούσε με αποτέλεσμα να γίνεται χάλια η κατάσταση... Έχω χρησιμοποιήσει πολλές και διάφορες κρέμες, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.. και έχω αρχίσει να συμβιβάζομαι με την άποψη ότι η υγεία έρχεται από μέσα και δε μπορείς να επέμβεις επιδερμικά... Όμως δεν έχω κάποιες κατευθύνσεις πάνω σε αυτό.. ποιά είναι η διατροφή που πρέπει να ακολουθήσω και επίσης τι είδους γυμναστική να κάνω ώστε να μη χάσω λάθος κιλά (γιατί κιλά σίγουρα δε θέλω να χάσω)
Υπάρχει λύση?
Ευχαριστώ :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 15:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Υπάρχει λύση?

Ναί υπάρχει λύση.

Φίλη μου το θέμα της κυτταρίτιδας εχει συζητηθεί πολλές φορές, στο τόπικ μπορείς να βρεις σχετικά ποστ..

quote:
Το έντονο μασάζ σε αυτή την περίπτωση βοηθάει ή χειροτερεύει την κατάσταση? Επίσης, είναι καλό να δημιουργείται υπεραιμία στην περιοχή? Οι φόρμες εφίδρωσης βοηθάνε?

Διαβάζοντας και προηγούμενα πόστ .. θα διαπιστώσεις οτι ολα βοηθούν.
Αυτό που θα βοηθήσει πρώτα απ`ολα είναι η καλή διατροφή και η άσκηση.
Ειδικά η άσκηση. Η κίνηση.
Για τη δημιουργία της κυτταρίτιδας ευθύνεται η ακινησία.
Η καλή διατροφή, η άσκηση, γενικώς η κινητικότητα και η πολλή φροντίδα με καλό μασάζ, με φορμούλες εφίδρωσης και με κρεμούλες αλλά και με λαδάκια με αιθέρια έλαια.. μαζί με μια μακροχρόνια φροντίδα εξαλείφουν την κυτταρίτιδα.

quote:
Τι γίνεται όταν το πρόβλημα αρχίζει να γίνεται πέρα από αισθητικό και παθολογικό (δηλαδή να πονάς όταν πιέζεις τις προβληματικές περιοχές)

Φίλη μου .. πρόσεξε.. η κυτταρίτιδα είναι μια σοβαρή πάθηση.
Ο επιφανειακός φλοιός πορτοκαλιού.. δεν αποτελεί μόνο αισθητικά προβλήματα.
Ουσιαστικά η κυτταρίτιδα είναι μια φλεγμονή που προκαλείται απο την υπερλίπωση του υποδόριου ιστού.
Οσο πιο νωρίς ενδιαφερθεί κάποια και θεραπεύσει το πρόβλημα τόσο πιο μεγάλη επιτυχία θα εχει.
Εαν σε περίπτωση σε πονά οταν το πιέζεις, τότε θα πρόκειται περί προχωρημένης μορφής και ίσως απο πίσω να κρύβεται κάποια σοβαρότερη πάθηση.
Θα ήταν προτιμότερο να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό.


Edited by - allzzaro on 27/03/2006 16:01:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 19:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

ΠΕΥΚΟ Pinus sylvestris

Το έλαιο πεύκου χρησιμοποιείτο από τους αυτόχθονες Αμερικανούς για την πρόληψη του σκορβούτου και για το παραγέμισμα των στρωμάτων με τις βελόνες του έτσι ώστε να απωθούνται οι φθείρες (ψείρες) και οι ψύλλοι. Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι χρησιμοποιούσαν τους πυρήνες των πεύκων στη μαγειρική τους.
H δυνατή , καθαρή, ξύλινη , ανανεωτική μυρωδιά του καθώς και το ανοιχτόχρωμο κίτρινο χρώμα - υδατώδες ως προς το ιξώδες, θυμίζουν άρωμα δάσους. .
Το έλαιο πεύκου είναι πολύ χρήσιμο για την ανακούφιση από την πνευματική, τη σωματική και τη σεξουαλική κόπωση ενώ έχει καθαριστική και τονωτική δράση τοπικά και είναι σπουδαίο στη θεραπεία με ατμούς σε θαλάμους ασθενών καθώς προάγει την ανάρρωση.
Οι κύριες ιδιότητες όμως του Πεύκου είναι αντισηπτικό και χρησιμοποιείται στη θεραπεία συμπτωμάτων της αναπνευστικής οδού, αντιρευματικό, αποσυμφοριστικό, απολυμαντικό, τονωτικό.
Επίσης χρησιμοποιείται για κοψίματα και σε πληγές , αποτελεσματικό κατά των ψειρών.
Το αιθέριο έλαιο μπορεί να βοηθήσει ικανοποιητικά σε περιπτώσεις βρογχίτιδας, άσθμα, βήχα , κρύωμα και συνάχι, λαρυγγίτιδα, κρυολογημάτων και γρίπης και απαλύνει τη δύσπνοια και την παραρρινοκολπίτιδα ενώ οι θερμαντικές του ιδιότητες βοηθούν στους ρευματισμούς, στην αρθρίτιδα και γενικώς μπορούν να διευκολύνουν την κυκλοφορία του αίματος μέσα στον οργανισμό μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Magia_Melissa
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 00:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Magia_Melissa
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε Allzzaro! Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβασεί προσεκτικά τα προηγούμενα post πρωτού αποφασισω να ρωτήσω, όμως δεν είχα δει κάπου να αναφέρεται η παθολογική πλευρά του πράγματος και ήθελα να δω τι γίνεται σχετικά μ' αυτό. Η ερώτηση μου (στην απάντηση σου) είναι ποιος μπορεί να θεωρηθεί "ειδικός" σε ένα τέτοιο θέμα.. και υποθέτω ότι δεν αναφέρεσαι στα διάφορα κέντρα αισθητικής.. (ή μήπως?!?) Θέλω να πω.. ποια ειδικότητα (γιατρός δερματολόγος π.χ.???) μπορεί να με βοηθήσει.. ? Επίσης, να ομολογήσω ότι με άγχωσες λίγο περισσότερο.... Υπάρχει περίπτωση πίσω από αυτό το πρόβλημα της κυταρίτιδας να υπάρχει και κάτι χειρότερο.. όπως τι για παράδειγμα... και μήπως αυτό αποτελεί προμήνυμα κάποιου πιο σημαντικού προβλήματος (που απλά μου χτυπάει το καμπανάκι?!)..
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 18:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Υπάρχει περίπτωση πίσω από αυτό το πρόβλημα της κυταρίτιδας να υπάρχει και κάτι χειρότερο.. όπως τι για παράδειγμα... και μήπως αυτό αποτελεί προμήνυμα κάποιου πιο σημαντικού προβλήματος (που απλά μου χτυπάει το καμπανάκι?!)..

Φίλη μου, τον τελευταίο καιρό δέχθηκα λογοκρισία σε οτι αφορά συμβουλές αυτού του είδους.
Απο τη στιγμή ομως που μου θέτεις την ερώτηση σύμφωνα πάντα με τους κανόνες δεοντολογίας της παράθεσης.. να απαντήσω
Δεν νομίζεις οτι απο τη στιγμή που το πιέζεις και πονά, κάτι δεν πάει καλά. Οπως σου εξήγησα πρωτίστως, η κυτταρίτιδα εχει να κάνει και με φλεγμονές. Καλό θα είναι λοιπόν να επισκεφθείς εναν καλό δερματολόγο αλλά το κυριότερο νομίζω, είναι να ψάξεις να βρείς την αιτία που προκάλεσε το πρόβλημα..
Η αιτία είναι η κακή διατροφή και η ακινησία. Εκεί θα επικεντρώσεις την προσοχή σου.. Σε οτι αφορά το καμπανάκι.. το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι μην το αφήσεις.. ψάξετο και θεραπεύσετο...

Edited by - allzzaro on 28/03/2006 18:49:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Magia_Melissa
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2006, 21:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Magia_Melissa
Φίλε Allzaro σ' ευχαριστώ.. Η αλήθεια είναι ότι τις αιτίες τις γνωρίζω πολύ καλά και κάνω κάποιες φιλότιμες προσπάθειες για να αλλάξω ένα τρόπο ζωής αρκετών ετών.. Ξέρεις οι απαντήσεις συνήθως είναι μες στο μυαλό μας.. αλλά και ένας καλός λόγος πάντα βοηθάει (μιας και είπαμε για λογοκρισία)..
Χαιρετισμούς..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 17:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
``Bάσεις λαδιών``

Ονομάζουμε τα έλαια που χρησιμοποιούνται για τη ``μεταφορά`` των αιθέριων ελαίων στον ανθρώπινο οργανισμό, μέσα από τη διαδικασία της επάλειψης.
Τα κυριότερα έλαια- βάσεις είναι το Αμυγδαλέλαιο , το έλαιο Τζοτζόμβα και το έλαιο Αλόης . Φυσικά υπάρχουν πάρα πολλά ενδεικτικά αναφέρω αυτά τα τρία.. οπως είναι και πολλές οι ποιότητες.

To καθένα από αυτά τα έλαια εχει τις δικές του ξεχωριστές θεραπευτικές ιδιότητες και αναλόγως του συνδυασμού που χρησιμοποιούμε με αιθέρια έλαια εχουμε ιδιαίτερα αποτελέσματα που έχουμε περιγράψει προηγουμένως.
Συνδυασμός μέχρι και τριών αιθέριων ελαίων σε βάση κάνει το μίγμα να ονομάζεται ``ολιστικό`` (Holistic) ενώ τομίγμα με πάνω από τρία αιθέρια έλαια σε βάση ονομάζεται ``συνεργετικό`` (synergetic).
Η αναλογία αιθέριου έλαιου - βάσης λαδιού ποικίλλει.
Ενδεικτικώς 5 σταγόνες απο το αιθέριο έλαιο σε 20 ml βάσης λαδιού είναι η συνήθης αναλογία.

Oλα λοιπόν τα αιθέρια έλαια που εχουμε προαναφέρει μπορούμε να τα αναμίξουμε με τις παρακάτω βάσεις λαδιών.
Μπορούμε να αναμίξουμε και τις βάσεις λαδιών σε συνδυασμό με τα αιθέρια έλαια.


To Αμυγδαλέλαιο είναι το πλέον διαδεδομένο από όλα τα έλαια.
Εχει πολύ λεπτή δομή απορροφάται πολύ εύκολα από το δέρμα και το αφήνει λείο, μαλακό, μεταξένιο.
Δεν είναι λιπαρό και ταιριάζει σε ολους τους τύπους του δέρματος.

Το λάδι Αλόης συνιστάται ως βάση σε ότι αφορά την αναζωογόνηση του δέρματος καθώς και σε περιπτώσεις εγκαυμάτων από τον ηλιο. Εχει το ιδιο ph με το δέρμα, δεν το ερεθίζει και το προστατεύει χωρίς καμμία παρενέργεια.
Δεν είναι λιπαρό απορροφάται τελείως χωρίς να αφήνει θαμπάδες , γυαλάδες κλπ.

Το λάδι Τζοτζόμπα είναι και αυτό πολύ σημαντικό στη χρήση του ως βάση.
Εχει πολύ σταθερή μοριακή μορφή καθότι στην ουσία είναι ``υγρό κερί`` έγινε δε πάρα πολύ γνωστό στη δκεαετία του 70 όταν απαγορεύθηκε τοκυνήγι της φάλαινας, δεδομένου ότι εχει σχεδόντ ις ιδιες ιδιότητες με το λάδι που συλλέγανε από τις φάλαινες.
Το λάδι Τζοτζόμπα περιέχει μια αντιφλεγμονώδη ουσία τη Myristic acid και χρησιμοποιείται περισσότερο ως βάση σε ξηρά και ώριμα δέρματα.


Edited by - allzzaro on 30/03/2006 17:51:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 19:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου, οσοι εχετε διαβάσει το τόπικ και οσοι εχετε ασχοληθεί κάπως παραπάνω οπωσδήποτε θα εχετε εκτιμήσει το πώς η Φύση με έναν θαυμαστό τρόπο μας παρέχει τη δυνατότητα να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε τα βότανα , τη διατροφή μας, αλλά και τη σκέψη μας.

Μιάς και σας εχω γράψει τόσα και τόσα να αναφερθώ με μια μίνι σειρά και στην ``Αγιουρβέδα``.

``Αγιουρβέδα``

Οι περισσότεροι λοιπόν έχετε ακούσει και όπως εχω προαναφέρει η λέξη «Αγιου» (Ayu) σημαίνει όλες τις πλευρές της ζωής από τη γέννηση μέχρι το θάνατο, υγεία,ζωή Η λέξη «Βέδα» (Veda) σημαίνει γνώση ή μάθηση, επιστήμη .
Ετσι λοιπόν έχουμε την ``επιστήμη της ζωής``. Πρόκειται για ένα τρόπο ζωής και περιγράφει τη διατροφή, την ιατρική καθώς τι είναι ευεργετικό και τι επιβλαβή.
Οι ρίζες της Αγιουρβέδα ανάγονται στις αρχές της κοσμικής δημιουργίας. Οι Ινδοί φιλόσοφοι αναφέρουν ότι η Αγιουρβέδα προέρχεται από τον Βράχμα, το δημιουργό του σύμπαντος. Ο Βράχμα , η άδηλη μορφή λοιπόν του Αγιου Θεού, ο οποίος δημιούργησε και έδωσε μορφή σε όλο τον ορατό κόσμο.

Η Αγιουρβέδα λοιπόν είναι ένα από τα πιο παλαιά επιστημονικά ιατρικά συστήματα του κόσμου, με πανάρχαιες αναφορές κλινικής εμπειρίας.
Είναι ένας τρόπος ζωής ο οποίος μας διδάσκει πώς να διατηρούμε και να προστατεύουμε την υγεία μας. Από τη μια μας δείχνει πως μπορούμε να θεραπεύουμε τις ασθένειες και από την άλλη πώς να πετυχαίνουμε τη μακροζωία. Η Αγιουρβέδα αντιμετωπίζει τον άνθρωπο σαν μια «ολότητα», η οποία «ολότητα» είναι συνδυασμός σώματος, νου και ψυχής.
Σήμερα υιοθετώντας την Αγιουρβεδική προσέγγιση δεν εγκαταλείπουμε την συμβατική, αλλά την επεκτείνουμε. Το μίγμα της Αγιουρβέδα και της Δυτικής ιατρικής φέρνει κοντά την αρχαία σοφία και την σύγχρονη επιστήμη, που έχει αποδειχθεί πως και οι δύο μπορούν να είναι εντελώς συμβατές.


Το 1833 με την έλευση των Βρετανών στην Ινδία η East India Company έκλεισε τις τότε υπάρχουσες σχολές της Αγιουρβέδα και ίδρυσε το 1833 στην Καλκούτα μια δική της ιατρική σχολή.
Ωστόσο η Αγιουβέρδα συνέχισε να παραμένει δημοφιλής στο σύνολο του λαού και να προσφέρει τις υπηρεσίες της στο 80% του πληθυσμού της χώρας. Το 1920 όμως η ίδρυση εθνικών σχολών και πανεπιστημίων, ενθάρρυνε και την αναβίωση της Αγιουρβέδα με τη διδασκαλία της οπου εγκαθιδρύθηκαν κρατικά συμβούλια, σχολές και επιτροπές Ινδικής ιατρικής
Oλες οι Ινδικές επιστήμες εχουν ως υπόβαθρο τη φιλοσοφία. Ετσι λοιπόν και η Αγιουρβέδα στηρίζεται στη φιλοσοφία.
Οι φιλοσοφία αυτή δεν αποτελεί απλά και μόνο λογικά συστήματα αλλά αντανακλά σε μια βαθύτατη στοχαστική εμπειρία.
Ο τελευταίος από τους τρείς σκοπούς της Αγιουρβέδα είναι η ``απόλυτη απελευθέρωση`` μπορεί να επιτευχθεί εάν ακολουθούμε κάποιους καθημερινούς κανόνες και εάν καταναλώνουμε αυστηρά εποχιακά τρόφιμα, έτσι ώστε να μπορούμε να διατηρήσουμε συνεχώς την καλή υγεία μας. Η συνεχής διατήρηση της υγείας μπορεί να συγκριθεί με την επίτευξη της απόλυτης απελευθέρωσης, εφόσον με τον τρόπο αυτό εξαλείφονται οι παράγοντες που μας προκαλούν πόνο.
Γενικά η υγεία στην Αγιουρβέδα δεν θεωρείται αυτοσκοπός, αλλά μία απαραίτητη προϋπόθεση για την Πνευματική Εξέλιξη του Ανθρώπου σε σχέση … με τη διατήρηση, τη βελτίωση και την παράταση της ζωής και ειδικότερα, παρατηρεί τη συμπεριφορά και τις δράσεις της φύσης και του σύμπαντος.
συνεχίζεται....

Edited by - allzzaro on 30/03/2006 19:36:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 16:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Συνέχεια..
Αγιουρβέδα Ayurveda

Oπως είπαμε ολες οι Ινδικές επιστήμες εχουν τη βάση τους στη φιλοσοφία έτσι και η Αγιουρβέδα ασχολείται με τη διατήρηση, τη βελτίωση και την παράταση της ζωής γενικά και της ανθρώπινης ζωής ειδικότερα, παρατηρεί τη συμπεριφορά και τις δράσεις της φύσης και του σύμπαντος.
Η Αγιουρβέδα δέχεται την Βεδική πεποίθηση ότι ο Μικρόκοσμος (άτομο) και ο Μακρόκοσμος (σύμπαν) είναι πανομοιότυπα και ότι ο Άνθρωπος είναι η μικρογραφία της Φύσης.
Έτσι πρέπει να τονιστεί η μεγάλη σημασία που έχει και η συμπεριφορά και η δράση του ανθρώπου σε κάθε στιγμή της ζωής του. Δεν αρκούν κάποιες γνώσεις από κάποια σχολή ή βιβλία, για να λέμε πως σπουδάσαμε ή γνωρίζουμε την Αγιουρβέδα, σε αντίθεση ίσως με άλλα συστήματα υγείας, ακόμα και εναλλακτικά, ο θεραπευτής Ayurveda πρέπει εκτός από τις πρακτικές και τεχνικές γνώσεις της επιστήμης αυτής, το λεγόμενο «εξωτερικό» της κομμάτι, να έχει εμβαθύνει και στο λεγόμενο «εσωτερικό», φιλοσοφικό της κομμάτι. Να αναπτύξει την πνευματικότητά του, είτε κάνοντας Yoga ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο .
Οι διάφορες φιλοσοφίες της Ινδίας ασχολούνται με την πορεία της δημιουργίας από διάφορες απόψεις. Από τις Βέδες προέρχονται έξι φιλοσοφικά συστήματα που ονομάζονται Βεδικά συστήματα. Όσα δεν βασίζονται πάνω στις Βέδες ονομάζονται μη-Βεδικά συστήματα. Ωστόσο, στην Αγιουρβέδα συμβάλλουν κυρίως τα Βεδικά συστήματα, από τα οποία τα πλέον σημαντικά είναι η Sankhya-Yoga και η Nyaya-Vaisheshika.
Ο Μακρόκοσμος (Σύμπαν) και ο Μικρόκοσμος (άνθρωπος) έχουν κοινή προέλευση.
Τόσο το Σύμπαν όσο και ο Άνθρωπος αποτελούνται από υλικές και άυλες ουσίες σε διάφορες συνδυασμούς και παραλλαγές.
Οι τρεις ιδιότητες που ονομάζονται «Γκούνας» (Trigunas) και είναι η Σάττβα (συνειδητότητα ή ευφυΐα), η Ράτζα (κίνηση ή δράση) και η Τάμα (αδράνεια) βρίσκονται πίσω από την ύπαρξη όλων των όντων, λειτουργούν σε συνδυασμό και επηρεάζουν τη διάθεση, την ιδιοσυγκρασία και τη συμπεριφορά.
Τα πέντε κύρια στοιχεία (Pancha Mahabhutas)αιθέρας (ήχος / μη αντίσταση), αέρας (αφή / δονήσεις), φωτιά (φως και χρώμα / αλλαγή θερμοκρασίας), νερό (γεύση / ρευστότητα) και γη (οσμή / σχήμα) γίνονται άμεσα αντιληπτά μέσα από τις πέντε αισθήσεις και έμμεσα αντιληπτά μέσω του δέρματος.

Τα τρία κύρια στοιχεία του σύμπαντος (ήλιος, σελήνη και άνεμος) που αντιστοιχούν στη δημιουργία, διατήρηση και καταστροφή σχετίζονται με τρεις τύπους ιδιοσυγκρασιών (Doshas): Vata, Pitta, Kapha,
Vata - αέρας - Η ενέργεια του σώματος, η πηγή της κίνησης της ζωής, εδρεύει στο κάτω μέρος του παχέος εντέρου.
Pitta - φωτιά- Η θερμογενής ενέργεια του σώματος, ελέγχει την κατανομή των θρεπτικών συστατικών, την πέψη, τη θερμοκρασία του σώματος. Εδρεύει κυρίως στο αίμα και τον ιδρώτα.
Kapha - νερό- Η ενέργεια που συμβάλλει στην αναγέννηση, δημιουργία και αντιμάχεται τις δύο προηγούμενες ενέργειες. Εδρεύει κυρίως στις εκκρίσεις, στο μυϊκό ιστό, στη δομή των οστών, στο νευρικό και αναπαραγωγικό σύστημα.

Τα σωματικά συστατικά χωρίζονται σε 3 κατηγορίες: Dosha (ιδιοσυγκρασία), Dhatu (ιστοί) και Mala (απόβλητα / άχρηστα υλικά), όπου:
Mala: όλες οι άχρηστες ουσίες του οργανισμού που πρέπει να αποβάλλονται τακτικά. Μη αποβολή και υπερβολικά μεγάλη συγκέντρωση των ουσιών αυτών προκαλούν διάφορες ασθένειες.
Dhatu: μη αποβαλλόμενα συστατικά του σώματος, αναπτύσσονται παράλληλα με την ανάπτυξη του σώματος, παρέχουν υποστήριξη και δύναμη στο σώμα, εάν όμως διαπεράσουν το όριο του δέρματος υπάρχει κίνδυνος πρόκλησης σοβαρών ασθενειών.
Dosha: κρατά σε ισορροπία τα Vata, Pitta, Kapha.
Μορφή Vata: Η ενέργεια που παράγεται από την απορρόφηση των τροφών και σχετίζεται με τις κινήσεις του σώματος, την αποβολή των άχρηστων ουσιών, την πέψη, την αναπνοή, τις κινήσεις των εσωτερικών οργάνων, κλπ.
Μορφή Kapha: Θρεπτικό υγρό που συμβάλλει στη δημιουργία μυϊκού ιστού, αποτελεί λιπαντικό μέσο, βοηθά στο σχηματισμό των οστών, νεύρων ή αναπαραγωγικών υγρών και αποτελεί συνδετικό υλικό.
Μορφή Pitta: Προϊόν της διάσπασης του αίματος, βοηθά σε διάφορες μετατροπές, στην όραση, στην υφή του δέρματος, στο ήπαρ για το σχηματισμό διαφόρων ιστών.

Η Αγιουρβέδα δίνει μεγάλη σημασία στη διατήρηση της ισορροπίας των τριών τύπων ή Tridosha. Διατάραξη της ισορροπίας τους μπορεί να προκαλέσει την πρόκληση σοβαρών ασθενειών ή να επιδεινώσει τραυματικές καταστάσεις.
Οι Doshas εξαρτώνται από την ώρα της ημέρας, την εποχή του χρόνου και τα στάδια της διαδικασίας της πέψης, όπου:
Kapha: βρίσκεται σε αυξημένα επίπεδα κατά τις πρωινές και βραδινές ώρες, το χειμώνα και στις αρχές της άνοιξης και αμέσως μετά το φαγητό. Πολύ υψηλό Kapha μπορεί να εκδηλωθεί με ναυτία. Φάρμακα για την μείωση του Kapha πρέπει να λαμβάνονται τις πρωινές ώρες.
Pitta: βρίσκεται σε αυξημένα επίπεδα το μεσημέρι και τα μεσάνυχτα, στα τέλη της άνοιξης και το καλοκαίρι και 3 περίπου ώρες μετά το φαγητό. Πολύ υψηλό Pitta μπορεί να εκδηλωθεί με καούρες. Φάρμακα για την μείωση του Pitta πρέπει να λαμβάνονται τις απογευματινές ώρες.
Vata: βρίσκεται σε αυξημένα επίπεδα κατά την ανατολή και δύση του ήλιου, το φθινόπωρο και στις αρχές του χειμώνα, και στο τέλος της διαδικασίας της πέψης. Πολύ υψηλό Vata μπορεί να εκδηλωθεί με αέρια ή δυσκοιλιότητα. Φάρμακα για την μείωση του Pitta πρέπει να λαμβάνονται τις βραδινές ώρες.

Η Αγιουρβέδα είναι η επιστήμη της θετικής υγείας και εκπλήρωσης της ζωής και ο σκοπός της είναι τριπλός:
Η επίτευξη της θετικής υγείας για το άτομο
Η προστασία του συνόλου (των έμβιων όντων)
Η απόλυτη απελευθέρωση

Όπως εχω προαναφέρει στο προηγούμενο πόστ ο τελευταίος σκοπός της Αγιουρβέδα η απόλυτη απελευθέρωσημπορεί να επιτευχθεί εάν ακολουθούμε κάποιους καθημερινούς κανόνες πχ να καταναλώνουμε αυστηρά εποχιακά τρόφιμα και σε γενικές γραμμές να μπορούμε να διατηρήσουμε συνεχώς την καλή υγεία μας. Η συνεχής διατήρηση της υγείας, μπορεί να συγκριθεί με την επίτευξη της απόλυτης απελευθέρωσης, εφόσον με τον τρόπο αυτό εξαλείφονται οι παράγοντες που μας προκαλούν πόνο.
Γενικά η Υγεία στην Αγιουρβέδα δεν θεωρείται αυτοσκοπός, αλλά μία απαραίτητη προϋπόθεση για την Πνευματική Εξέλιξη του Ανθρώπου…
ΤΕΛΟΣ


Edited by - allzzaro on 31/03/2006 18:52:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 19:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φτιάξτε σαπούνι

Και σαπούνι με βότανα λοιπόν…

Όταν λέμε φυσικά αρώματα εννοούμε τις ουσίες που παίρνουμε από τα φυτά και τα ζώα - τέτοια είναι μόνον τα αιθέρια έλαια.

Αντίθετα, τεχνητά ή συνθετικά αρώματα είναι εκείνα που δεν υπάρχουν στη φύση και παράγονται με χημικές μεθόδους.

Όταν λοιπόν το σαπούνι μας μυρίζει μήλο.. να ξέρετε ότι αυτό που μυρίζει κάθε άλλο παρά μήλο είναι..
Τα φυσικά αρώματα είναι πανάκριβα και οι βιομηχανίες δεν τα χρησιμοποιούν. Ετσι λοιπόν χρησιμοποιούν τεχνητά αρώματα αλλά και αλλες χημικές ουσίες για την παρασκευή του σαπουνιού.

Εδώ λοιπόν μπορείτε να αυτοσχεδιάσετε σε τέτοιο βαθμό οπου θα μείνετε έκπληκτοι. Ένα πανάρχαιο προιόν και μια πανάρχαια μέθοδος για τους λάτρεις του είδους.

Διαλέγουμε 500 γρ.. απο ένα πολύ καλό ουδέτερο διαφανές σαπούνι ανάλογα με τη χρήση που θέλουμε.
Το τρίβουμε σε έναν τρίφτη.
Το τοποθετούμε σε μπέν μαρί μαζί με 50 γρ. νερό ή γάλα ανάλογα με τη χρήση.
Εδώ λοιπόν μπορούμε να αυτοσχεδιάσουμε.
Στα 50 γραμμάρια νερό θα προσθέσουμε αλλα 50 γραμμάρια από λαδάκια της αρεσκείας μας όπως αμυγδαλέλαιο, δαφνέλαιο, λάδι χαμομηλιού καθώς και μερικές σταγόνες από αιθέριο έλαιο ανάλογα με τις ανάγκες μας όπως Λεβάντας, Χαμομηλιού,Τριανταφυλλιάς, Πεύκου, Λεμονιάς, Πορτοκαλιάς , Σανδαλόξυλου , Πατσουλί.. Γιασεμί , Τριαντάφυλλο …
Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του τόπικ μπορεί κάποιος να επιλέξει το λαδάκι ή το αιθέριο έλαιο που θα χρησιμοποιήσει ανάλογα με την πάθηση , ανάλογα με τη χρήση ειδικά όταν είναι για μωρά.
Εάν πρόκειται για μωρά καλό θα είναι να χρησιμοποιήσουμε αντί για νερό 50 γρ. αφέψημα βοτάνων φασκόμηλο ή χαμομήλι ή τσάι του βουνού και 50 γρ. από κάποιο λαδάκι της αρκεσκείας μας χωρίς αιθέρια έλαια.
Το μίγμα λοιπόν από το τρίμα του σαπουνιού και τα 50 γρμ νερού και 50 γρμ λαδιών με αιθέρια έλαια θα μείνει στο μπεν μαρί κάπου 2 ώρες σε σιγανή φωτιά και σκεπασμένο ώστε να μην εξατμίζεται ανακατεύοντας πολύ καλά τα υλικά..
Όταν το μίγμα θα είναι αρκετά πηχτό αλλά να έχει κάποια ρευστότητα το αδειάζουμε σε μια φόρμα που να αρμόζει σε ένα τέτοιο προιόν υψηλής αξίας Αφήνουμε να κρυώσει οσο μπορούμε πιο αργά. Την τοποθετούμε σε ζεστό μέρος μακρυά από αέρα και κρύο σκεπασμένη με μια πετσέτα για 2 τουλάχιστον ημέρες.
Όταν θα εχει σκληρύνει μπορούμε να αφαιρέσουμε με προσοχή τη φόρμα και να το αφήσουμε σκεπασμένο με μια πετσέτα για αρκετές ημέρες ώστε να σκληρύνει πλήρως.

Η χρήση στο μίγμα από διάφορα μπαχαρικά όπως μοσχοκάρυδο η κανέλλα ή πάπρικας.. αλλά και αλλων μπαχαρικών μπορεί να δώσει ένα διαφορετικό χρώμα στο σαπούνι μας.

Edited by - allzzaro on 01/04/2006 19:30:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 10:14:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Συνέχεια..
Αγιουρβέδα Ayurveda

Oπως είπαμε ολες οι Ινδικές επιστήμες εχουν τη βάση τους στη φιλοσοφία έτσι και η Αγιουρβέδα ασχολείται με τη διατήρηση, τη βελτίωση και την παράταση της ζωής γενικά και της ανθρώπινης ζωής ειδικότερα, παρατηρεί τη συμπεριφορά και τις δράσεις της φύσης και του σύμπαντος.


allzzaro χαιρετώ. Είχαμε ανταλλάξει παλιότερα απόψεις, όταν είχες ανοίξει θέμα για την κρεοφαγία.
Αφού έθιξες τη φιλοσοφική - θεραπευτική προσέγγιση της Αγιουρβέδα(Ινδικής προέλευσης), θέλω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις την Μακροβιοτική Διατροφή (Ιαπωνικής προέλευσης) και, σε θετική περίπτωση, ποια είναι η γνώμη σου γι'αυτή. Η Μακροβιοτική Διατροφή βασίζεται στην εξισορρόπηση των δύο δυνάμεων του σύμπαντος (γιν/γιανγκ),η διατάραξη της οποίας (σύμφωνα με τη Μακροβιοτική) προκαλεί τις διάφορες ασθένειες.Έγινε γνωστή από τον Ιάπωνα Νιόιτσι Σακουραζάβα περισσότερο γνωστό ως Τζορτζ Οσάουα.Ευχαριστώ.

Edited by - Southselas on 02/04/2006 10:16:35

Edited by - Southselas on 02/04/2006 10:24:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 19:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αφού έθιξες τη φιλοσοφική - θεραπευτική προσέγγιση της Αγιουρβέδα(Ινδικής προέλευσης), θέλω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις την Μακροβιοτική Διατροφή (Ιαπωνικής προέλευσης) και, σε θετική περίπτωση, ποια είναι η γνώμη σου γι'αυτή.

Aγαπητέ φίλε,
Ιαπωνικής προέλευσης είπες..??
Μάλλον θα πρέπει να αυτοσχεδιάσω, μιας και σε οτι αφορά την εξισορρόπηση των δύο δυνάμεων του σύμπαντος που αναφέρεις, εχει τις ρίζες του στην φιλοσοφία του Ταοϊσμού.

Αυτός που συμπορεύεται με την ροή του Τάο, αυτός που ακολουθεί τους ρυθμούς του Ουρανού και της Γης, αυτός δε συναντά ποτέ δυσκολίες στο κόσμο

Στην Κινεζική γλώσσα, το γιν και το γιάνγκ αναφέρονται στην σκιώδη και στην ηλιόλουστη πλευρά μιας κοιλάδας ή πεδιάδας. Σύμφωνα με την Παραδοσιακή Κινεζική Φιλοσοφία, το γιν και το γιάνγκ είναι οι δυο πρωταρχικές κοσμικές αρχές του σύμπαντος.
Το Γιν είναι η παθητική, η θηλυκή αρχή.Το Γιάνγκ είναι η ενεργός, αρσενική αρχή ...θυμίζοντας τη συνένωση Ουρανού και Γαίας.
Ετυμολογικά, οι λέξεις Υιν καί Υανγκ εκφράζουν τη φωτισμένη και σκοτεινή πλαγιά του βουνού. Η έννοια αυτή υπογραμίζει με θαυμάσιο τρόπο τη σχετικότητα των δύο αντιτιθέμενων καταστάσεων:
Από τα πανάρχαια χρόνια της κινέζικης φιλοσοφίας, οι δύο αρχέτυποι πόλοι της φύσης ταυτίστηκαν - πέρα από το φώς και το σκοτάδι - με κάθε μορφής συμπληρωματικές αντιθέσεις... αρσενικό-θηλυκό, θετικό-αρνητικό....
Το Υανγκ αντιπροσωπεύει τη δύναμη, το αρσενικό, τη δημιουργικότητα, τον Ουρανό.
Το Υιν συμβολίζει το σκοτάδι, τη δεκτικότητα, το θηλυκό, την μητέρα, τη Γή....κατά συνέπεια, το Υανγκ συμβολίζει την κίνηση και το Υιν την ακινησία. Το Υιν είναι η ήρεμη διαλογιστική σιωπή του σοφού, το Υανγκ η δυναμική δημιουργική δράση του βασιλιά.

Η σχέση και ο χαρακτήρας των εννοιών Υιν και Υανγκ καθορίστηκαν με το πανάρχαιο κινέζικο σύμβολο Ται-Τσι Του, «το διάγραμμα της υπέρβασης», εκπληκτικό στη σύλληψη και τη λιτότητα του.

Πρόκειται γιά μια συμμετρική διάταξη του σκοτεινού Υιν και του φωτεινού Υανγκ, χωρίς η συμμετρία αυτή να είναι στατική. Είναι μια κυκλική συμμετρία, δυναμική κι αεικίνητη, που υποδηλώνει την αέναη κίνηση του Qi.
Βέβαια την εποχή που ο Λάο Τσέ δίδασκε τα παραπάνω, εδώ στην Ελλάδα, ο Ηράκλειτος πολύ συχνά παρεξηγημένος επανέλαβε τα ίδια περίπου πράγματα. Με την περίφημη φράση του.. «Τα πάντα ρεί» ήρθε σε απόλυτη συμφωνία με τη διατύπωση του Λάο Τσέ για την αέναη μεταλλαγή των πραγμάτων κι ακόμη, όπως ο Κινέζος φιλόσοφος, είπε κι αυτός πως οι μεταβολές ανακυκλώνονται..

Στο Feng Shui βέβαια ..υπάρχει ένας κανόνας... ότι δεν υπάρχει γενικός κανόνας! Η κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική.

Τώρα..... το διατροφικό σύστημα της μακροβιοτικής δίαιτας χωρίζει τις τροφές σε κατηγορίες, σύμφωνα με τις αρχές του Yin και του Yang.
Υποτίθεται οτι αν ακολουθήσει κάποιος το μακροβιoτικό τρόπο ζωής, θα απολαμβάνει υγεία μέχρι τα βαθιά του γεράματα. Βασίζεται στη ζεν φιλοσοφία διατροφής και πρακτικά σημαίνει να ζει κανείς σε αρμονία με τη φύση μέσω μιας ισορροπημένης διατροφής και ενός δραστήριου τρόπου ζωής.
Yang τροφές: κρέας, πουλερικά, ψάρι, θαλασσινά, αβγά, σκληρά τυριά, αλάτι.
Yin τροφές: αλκοόλ, τσάι, καφές, ζάχαρη, γάλα, γιαούρτι, βότανα, μπαχαρικά.
Οι τροφές που θεωρείται ότι έχουν ισορροπημένο Yin και Yang αποτελούν τη βάση της μακροβιοτικής διατροφής και είναι τα όσπρια, οι σπόροι, τα καρύδια, τα φουντούκια, τα δημητριακά, τα φρούτα και τα λαχανικά.
Πηγή έμπνευσης για τη μακροβιοτική αποτέλεσε η αρχαία κινεζική ιατρική, η οποία είχε σκοπό τη βελτίωση της ποιότητας της ζωής και την επιμήκυνσή της. Οι οπαδοί της μακροβιοτικής υποστηρίζουν ότι αποτελεί την απαραίτητη προϋπόθεση για την αρμονική ανάπτυξη του σώματος και του μυαλού, αλλά και την πρόληψη ψυχολογικών δυσκολιών.

Το κλειδί της μακροζωίας ομως.., κρύβεται στην τήρηση του αρχαιοελληνικού ρητού "παν μέτρον άριστον" Οι περισσότεροι, ωστόσο, συμφωνούν ότι απαραίτητη προϋπόθεση για να περάσει κανείς τα εκατό είναι η σωστή και πάνω από όλα, ισορροπημένη διατροφή. Και οπως η φιλοσοφία του Ηράκλειτου συνάδει με τη φιλοσοφία του Λάο Τσέ, οπως το Υανγκ αντιπροσωπεύει το (αρσενικό, τη δημιουργικότητα, τον Ουρανό) και το Υιν συμβολίζει τη (δεκτικότητα, το θηλυκό, την μητέρα, τη Γή) συνεπώς συνάδει με τη συνένωση του ``Ουρανού και της Γαίας`` ετσι θα μπορούσαμε να πούμε οτι η φιλοσοφία της μακροζοωίας συνάδει με το αρχαιοελληνικό ρητό....Μάλιστα είναι πολύ πιο απλοποιημένο..αν και η χρυσή αυτή φράση «Παν μέτρον άριστον» ήτο εμπνευσμένη εκ του Ουρανού... σύμφωνα με τον Κομφούκιο...

Είναι πλέον κοινό μυστικό πως n κατάσταση της υγείας μας και κατ' επέκταση το πόσο θα ζήσουμε, εξαρτάται σε μεγάλο μέρος από την ποιότητα της διατροφής μας. Ήδη, η σχέση της διατροφής με τη μακροζωία έχει επισημανθεί από την αρχαιότητα, με τον Ιπποκράτη να αναφέρει: "οι παχύσαρκοι ταχυθάνατοι εισίν"

Οσο πιο πολύ βαδίσεις τόσο πιο πολύ θα ζήσεις..

Προσπάθησα αγαπητέ φίλε να γίνω οσο μπορούσα περισσότερο αντιληπτός


Edited by - allzzaro on 02/04/2006 22:38:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 11:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar
Καλημέρα φίλε Αλζάρο,
μήπως ξέρεις κάποια σύνθεση βοτάνων για τη δυσκοιλιότητα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 20:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
μήπως ξέρεις κάποια σύνθεση βοτάνων για τη δυσκοιλιότητα;


Φίλη μου στην πρώτη σελίδα του τόπικ γίνεται αναφορά για το Senna folium (Cassia Senna, C. Angustifolia).
Θα το συναντήσεις ως Αιγυπτιακά φύλλα, φύλλα σέννας , φύλλα κασίας.. κλπ..
Δεν είναι απλά για τη δυσκοιλιότητα.. είναι ισχυρό καθαρτικό..αν ληφθεί σε μεγάλες ποσότητες.
Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σε διάφορες συνθέσεις.. σε μικρές ποσότητες.. κυκλοφορεί στο εμπόριο ως εκχύλισμα.. σε κάψουλες.. στα φαρμακεία..
Οπωσδήποτε είναι μια προσωρινή λύση αλλά θα πρέπει να το ψάξεις σε βάθος.

Η Δυσκοιλιότητα φίλη μου ..είναι μία κατάσταση, οξεία ή χρόνια, και πίσω από το σύμπτωμα αυτό κρύβονται πολλά.
Η δυσκοιλιότητα μπορεί να είναι αποτέλεσμα άλλης νόσου ή να υπάρχει και ως κατάσταση από μόνη της και η κύρια αιτία που την προκαλεί είναι η κακή διατροφή, πτωχή σε ίνες και ακολουθούν..η μειωμένη φυσική δραστηριότητα , νοσήματα, Φάρμακα, όπως ο σίδηρος, τα αντικαταθλιπτικά, τα ηρεμιστικά αντιυπερτασικά ,η γρήγορη απώλεια βάρους ,μεταβολές στις ορμόνες, υψηλό ασβέστιο στο αίμα , καρκίνος του εντέρου κα…

Καλό θα είναι να μην αρκεστείς, σε ένα βότανο, ή σε ένα καθαρτικό…
Αφού συμβουλευτείς έναν ειδικό, η ταπεινή μου γνώμη είναι…

1.Ένα γερό και καλό πρωινό.. με Μέλι, δημητριακά, ταχίνι, δαμάσκηνα, κριτσίνια ολικής άλεσης, σύκα και φυσικά συμπληρώματα από φυτικές ίνες. Αμέσως μετά το πρωινό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιαούρτι.. ακτινίδια , μήλα, αχλάδια.. μαζί με το γιαούρτι…

2. Να περιορίσεις τα πολλά κρέατα και τα πολλά λιπαρά και στο μεσημεριανό σου να συμπεριλάβεις μπρόκολα ,κουνουπίδια, μπατζάρια , όσπρια, ρύζι , καθώς και ψωμί ολικής άλεσης…

2.ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ…

Προσπάθησε στο φαγητό σου να υπάρχει ποικιλία. Σε ότι αφορά τα λαχανικά καλό θα είναι να μην τα τρώμε όταν δεν είναι η εποχή τους. Τα λαδερά φαγητά είναι αναντικατάστατα η Μεσογειακή κουζίνα, είναι ασύγκριτη. Προσπάθησε να αποφεύγεις τα φάστ φούντ.

Και πάλι ξαναλέω ότι η δυσκοιλιότητα είναι ο προάγγελος της κακής λειτουργίας του παχέως εντέρου.
Είναι ένα ύπουλο σύμπτωμα με πολύ μα πάρα πολύ κακές συνέπειες…

Edited by - allzzaro on 03/04/2006 20:14:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 23:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar
Σ'ευχαριστώ πολύ Αλζάρο,
Το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας εμφανίστηκε απο την αρχή των φοιτητικών χρόνων. Η κακή διατροφή και η καθιστική ζωή ηταν η αιτία. Οταν η κατάσταση έφτασε στο αποκορύφωμα έκανα διατροφή μόνο με φρούτα και λαχανικά για 6 μήνες, απο τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ούτε τώρα έχω πρόβλημα όταν κάνω καλή διατροφή. Αλλά μόλις παρασυρθώ και φάω άσπρο ψωμί ή πολλά ζυμαρικά αμέσως αποκτώ μεγάλο πρόβλημα που αναγκάζομαι να πιώ το φύλλο αλεξανδρείας. Αυτό όμως έχω παρατηρήσει οτι κάνει καλό την πρώτη μέρα και τις επόμενες πάλι έχω δυσκοιλιότητα. Υπάρχει κάποιο άλλο βότανο που να είναι πιο ήπιο καθαρτικό ωστε να το πίνω κάθε μέρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 19:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αλλά μόλις παρασυρθώ και φάω άσπρο ψωμί ή πολλά ζυμαρικά αμέσως αποκτώ μεγάλο πρόβλημα που

Σε γενικές γραμμές ολοι μας αντιμετωπίζουμε κάποιο τέτοιο πρόβλημα.. Σημασία εχει αν εχει ακραία συμπτώματα.

quote:
Υπάρχει κάποιο άλλο βότανο που να είναι πιο ήπιο καθαρτικό ωστε να το πίνω κάθε μέρα;

Οχι φίλη μου. Τα καθαρτικά απλά θα προκαλέσουν εκκένωση. Προσπάθησε να φτιάξεις τη διατροφή σου. Πρόσεξε τα πρωινά σου γεύματα και ολα αυτά που σου γράφω. Τα καθαρτικά δεν είναι λύση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 23:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar
Σ’ ευχαριστώ πολύ Αλζάρο,
με βοήθησες αρκετά και είμαι καλύτερα αυτές τις μέρες. Πρόσθεσα στην διατροφή μου σε καθημερινή βάση γιαούρτι και φρούτα. Δεν ήξερα οτι το γιαούρτι κάνει τόσο κάλο! Βασικά, το γιαούρτι το έφτιαξα εγώ και έγινε φανταστικό! Το άφησα ένα βράδι σε ζεστό μέρος και το πρωί ήταν έτοιμο!
Μήπως ξέρεις πως φτιάχνεται το τυρί (σκληρό και μαλακό);
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 18:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Kαλή μου φίλη, χαίρομαι που κατάφερες και έφτιαξες γιαούρτι.
Μπορείς να τρώς σε καθημερινή βάση, είτε σκέτο, είτε με φρούτα, είτε στο φαγητό σου. Συνοδεύει τέλεια σχεδόν όλα τα φαγητά. Με τον καιρό θα διαπιστώσεις οτι θα σου είναι απαραίτητο.

Ζητάς να φτιάξεις τυρί. Φυσικά και θα σου πώ τον τρόπο.
Ομολογώ φίλη μου οτι θα εκπλαγείς οταν διαπιστώσεις οτι μέσα σε λίγες ώρες το γάλα θα γίνει τυρί..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 18:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φτιάξτε τυρί

Βασική προυπόθεση για να φτιάξει κάποιος τυρί είναι η μαγιά (πυτιά) όπως ακριβώς και στο γιαούρτι.
Η μαγιά (πυτιά) προέρχεται από το στομάχι ενός μικρού εριφίου το οποίο ακόμα θηλάζει.
Ο τρόπος αυτός λοιπόν παρασκευής τυριού αφορά το παραδοσιακό άσπρο τυρί (φέτα) το οποίο φτιάχνετε ακόμα από τους λάτρες του είδους και ακολουθούν τον παραδοσιακό αυτό τρόπο αρκετές χιλιάδες χρόνια. Η πυτιά πωλείται και στο εμπόριο…
Στα χωριά λοιπόν που το γάλα προέρχεται απευθείας από τα ζώα το άσπρο τυρί χωρίζεται σε δύο κατηγορίες.
Σε αυτό που θα καταναλωθεί αμέσως μέσα σε δύο εβδομάδες και
Σε αυτό που δεν θα καταναλωθεί αμέσως αλλά προορίζεται για το εμπόριο.

Σε αυτό που προορίζεται για το εμπόριο χρησιμοποιούμε γάλα απευθείας από τα ζώα χωρίς να το βράσουμε πρώτα αλλά το προωθούμε απευθείας στη διαδικασία του πηξήματος. Στη συνέχεια τοποθετείται στην άλμη… οπου εκεί μένει αρκετό καιρό χωρίς να διατρέχει κίνδυνο μιας και το αλάτι το συντηρεί και το προστατεύει.

Εμείς λοιπόν θα μιλήσουμε για το τυρί που μπορούμε να πήξουμε και να το καταναλώσουμε άμεσα αρχίζοντας από την ίδια μέρα χωρίς να χρησιμοποιήσουμε άλμη. Για το τυρί αυτό θα χρειαστούμε γάλα και πυτιά.
Γάλα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε είτε γάλα φρέσκο απευθείας από το ζώο αφού το βράσουμε πολύ καλά ώστε να αποστειρωθεί, είτε γάλα ομογενοποιημένο , του εμπορίου το οποίο δεν χρειάζεται βράσιμο.
Οπωσδήποτε το φρέσκο γάλα είναι πολύ καλύτερο. Γάλατα εβαπορέ, ή γάλατα που εχουν υποστεί θερμική επεξεργασία δεν πήζουν…
Αφού λοιπόν διαλέξουμε το γάλα που θα χρησιμοποιήσουμε ακολουθούμε την ιδια διαδικασία που πήζουμε το γιαούρτι.
Θερμαίνουμε το γάλα εως τους 45 βαθμούς…
Για οσους δεν διαθέτουν θερμόμετρο.. εμπειρικώς.. κρατούν το μικρό τους δάχτυλο μέσα στο γάλα και μετρούν.. αργά εως το δέκα.. χωρίς να καούν.. εκεί η θερμοκρασία είναι περίπου 45 βαθμοί..
Για 10 κιλά γάλα χρησιμοποιούμε μισό κουταλάκι του γλυκού πυτιά για 5 κιλά πολύ λιγότερο..
Καλό θα είναι να μην χρησιμοποιήσουμε περισσότερο από 2,5 κιλά γάλα..στην αρχή… μέχρι να του πάρουμε τον αέρα..
Ανακατεύουμε καλά και αφήνουμε ακίνητο να κρυώσει…
Θα διαπιστώσουμε ότι σιγά-σιγά το γάλα αρχίζει να πήζει και όταν αυτό κάπως σκληρύνει τότε το χαράζουμε ώστε να το βοηθήσουμε να αποβάλλει τα υγρά…
Αμέσως μετά το αδειάζουμε το ημιπηγμένο μίγμα σε μια τσαντίλα (πανί) και το ξανατοποθετούμε να κατασταλάξει μαζί με την τσαντίλα μέσα σε ένα τρυπητό χωρίς να το πολυκουνάμε.
Μετά από μερικές ώρες το τοποθετούμε στο ψυγείο και το τυρί μας είναι έτοιμο.
Το γάλα (νερό) το οποίο δεν έπηξε καθώς και το γάλα (νερό) το οποίο θα στραγγίσει από την τσαντίλα, το βράζουμε χωρίς να ρίξουμε πυτιά και αφού βράσει το σουρώνουμε στην τσαντίλα και εδώ εχουμε ένα άλλο είδος τυριού (μυζήθρα) με λιγότερο θρεπτικά συστατικά αλλά πολύ ωραία γεύση.

Edited by - allzzaro on 15/04/2006 18:57:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rebeca
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 02:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rebeca
Καλησπέρα αλζάρο!!!έχω μια ερώτηση.Αγόρασα πρόσφατα μια ενυδατική του κορρε(φυσικά προιόντα)Μπορώ να εμπιστευτώ τέτοιου είδους προιόντα μιας και είναι αρκετά πιο φτηνά απο την vichy που συνήθιζα να χρησιμοποιώ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rebeca
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 02:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rebeca
Αρχικά καλησπερίζω τους πάντες και εν συνεχεία συγχαίρω εσένα αλζάρο για την συγγραφή αυτου πραγματικά ενδιαφέροντος τόπικ,πέρασα ώρες διαβάζοντάς το...Λοιπόν...στο προκείμενο...Είμαι 21 και έχω έντονο πρόβλημα(ένα απο τα προβλήματά μου) σκολίωσης(στα 13 μου 42 και 36 μοίρες αντίστοιχα,Φόρεσα 5 χρόνια νάρθηκα και τώρα βρίσκομαι περίπου 36-37 και 31-32)Γνωρίζω πολύ καλά οτι μελλοντικά θα έχω πολλα προβλήματα εγκυμοσύνη κτλ, προς το παρόν όμως θα ήθελα να ξέρω εαν υπάρχει κάποια λύση για να μην πονάω.Υπάρχουν χάπια για πόνους στα κοκκαλα?Ειλικρινά ευχαριστώ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 18:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγόρασα πρόσφατα μια ενυδατική του κορρε(φυσικά προιόντα)Μπορώ να εμπιστευτώ τέτοιου είδους προιόντα μιας και είναι αρκετά πιο φτηνά απο την vichy που συνήθιζα να χρησιμοποιώ????

Nαί φίλη μου.. και εγώ χρησιμοποιώ αρκετά απο αυτά.. είναι πολύ καλά.

quote:
Γνωρίζω πολύ καλά οτι μελλοντικά θα έχω πολλα προβλήματα εγκυμοσύνη κτλ, προς το παρόν όμως θα ήθελα να ξέρω εαν υπάρχει κάποια λύση για να μην πονάω.Υπάρχουν χάπια για πόνους στα κοκκαλα?Ειλικρινά ευχαριστώ...

Φίλη μου .. πάς πολύ καλά εχει παρουσιάσει μεγάλη διαφορά...κοίταξε ..η άποψη ότι στην εμφάνιση της πάθησης εμπλέκονται η έλλειψη γυμναστικής, το ασύμμετρο σήκωμα βάρους, η κακή στάση κατά τη διάρκεια του ύπνου ή η κακή διατροφή είναι απολύτως λανθασμένη, καθώς έχει αποδειχθεί ότι καμία πάθηση της σπονδυλικής στήλης δεν οφείλεται σε αυτούς τους παράγοντες».
Το σίγουρο είναι ότι η εκφύλιση της σπονδυλικής στήλης οδηγεί στη σχολίωση. Πολλές φορές τα αίτια μιας χρόνιας οσφυαλγίας οδηγούν σε σκολίωση.
Το σίγουρο είναι ότι η ασθένεια αντιμετωπίζεται ανάλογα με το είδος της σχολίωσης είτε με νάρθηκα είτε με εγχείριση.
Φίλη μου ειλικρινά λυπάμαι αφάνταστα που πονάς και σου συμπαραστέκομαι.
Ο μόνος που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ο ορθοπεδικός που σε παρακολουθεί γιατί μόνο αυτός γνωρίζει τα ακριβή αίτια που προκαλούν τον πόνο μιας και αυτά είναι πάρα πολλά ανάλογα με την περίπτωση.
Εγώ αυτό που μπορώ να σου προτείνω είναι ένα αφέψημα από φασκόμηλο είναι αντιφλεγμονώδες στο προτείνω ανεπιφύλακτα και κουράγιο καλή μου φίλη…είναι κάτι που αντιμετωπίζεται..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rebeca
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 02:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rebeca
Αλζάρο σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου αλλα δυστυχώς παραμεγάλωσα και δεν εφαρμόζω πλέον καμμία θεραπεία.Απ ότι φαίνεται δεν μπορώ να κάνω τπτ αλλο απο το να μάθω να ζώ μ αυτό...
Τεσπα το φασκομηλάκι πάντως το τιμάω(μπορώ να το πιώ και παγωμένο?)ιδιέταιρα απο τότε που ξεχειμώνιασα στο Παρίσι και 2 φορές μου έριξε τον πυρετο!
Α! και κάτι άλλο...με τι μπορώ ν αναμιγνύω την βαλεριάνα γιατι δεν μ αρεσει καθόλου η γέυση της.Μέχρι τώρα την έμπλεκα με βασιλικό,ήταν λάθος?
ΦιλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 16:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αλζάρο σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου αλλα δυστυχώς παραμεγάλωσα και δεν εφαρμόζω πλέον καμμία θεραπεία.Απ ότι φαίνεται δεν μπορώ να κάνω τπτ αλλο απο το να μάθω να ζώ μ αυτό...

Μεγάλωσες ?? Είσαι πολύ μικρή ακόμα για να το πείς αυτό.
Ηδη σε πέντε χρόνια κατάφερες να το διορθώσεις. Μην το αφήσεις λοιπόν.
Το Βαλεριάνα δεν βρίσκω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να το πίνεις.
Το φασκόμηλο θα πρέπει να το πίνεις ζεστό.
Προσπάθησε να βρείς καλές ποικιλίες.
Το καλό φασκόμηλο πρέπει να εχει εκτός απο την συνηθισμένη μυρωδιά και την συνηθισμένη γεύση.
Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Προσπάθησε αν στο επιτρέπει η κατάσταση σου και ο ορθοπεδικός σου να κάνεις τεντώματα.

- Τέντωσε το σώμα σου και σήκωσε τα χέρια σου ψηλά,.. στις μύτες των ποδιών σου, σαν να θέλεις να φτάσεις κάτι πολύ ψηλά.
Κράτησε το σώμα σου τεντωμένο. Προσπάθησε να το τεντώσεις ακόμα περισσότερο. Ενώ είναι τεντωμένο κάνε περιστροφές του κορμού πολύ αργά και σταθερά δεξιά , αριστερά και πίσω. Κάνε την άσκηση αυτή αρκετές φορές την ημέρα και για αρκετό χρονικό διάστημα

-Κάνε την ιδια άσκηση με το να κρατιέσαι απο κάπου.
πχ μία πόρτα, ή ενα μονόζυγο πόρτας..

- Βρές κάποιον τρόπο να κάνεις πούλ όβερ.
Αν δεν ξέρεις πως γίνεται.. υπάρχει σε προηγούμενα πόστ με φωτό.. στη σελίδα 2 νομίζω... ξαπλώνεις σε ενα επικλινή πάγκο και με το κεφάλι εξω απο τον πάγκο κάνεις ελξείς με λυγισμένους τους αγκώνες χωρίς βάρη φυσικά.
Ζήτησε απο κάποιον ειδήμονα να σου δείξει πως γίνεται σωστά.

- Το καλοκαίρι μην χάνεις την ευκαιρία να κάνεις ασκήσεις στο νερό.
Προσπάθησε να περνάς πολύ ώρα στο νερό. Αν μπορείς κάνετο και το χειμώνα.

-Προσπάθησε να τονώσεις τους μύς που κρατούν τη σπονδυλική σου στήλη.
Ραχιαίους, κοιλιακούς.
Λόγω της θεραπείας με το νάρθηκα αλλά γενικώς οσοι έχουν προβλήματα με τη σπονδυλική τους στήλη αποκτούν σιγά-σιγά τα λεγόμενα μυοσκελετικά προβλήματα. Ετσι οι μύς ατροφούν και η σπονδυλική στήλη στηρίζεται τραβά το μεγαλύτερο βάρος. Οι γυμνασμένοι μύς, βοηθούν κατά πολύ και τους μεσοσπονδύλους να μην κρατούν τόσο βάρος αλλά και γενικώς οι ραχιαίοι και οι τραπεζοειδής με τη σειρά τους ανώτερους σπονδύλους.
Οι κοιλιακοί και οι οδοντωτοί,θωρακικοί παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο και ασκούνται μέσω του πούλ όβερ..

Edited by - allzzaro on 19/04/2006 17:00:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rebeca
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 01:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rebeca
Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές καλέ μου....Επιμένω όμως στην ερώτησή μου σχετικά με τη βαλέριάνα γιατί έχω πρόβλημα ύπνου,κρίσεις πανικού κ.α οπότε την προτιμώ απο τα λεξοτανίλ που μου δίνουν.Οχι οτι κάνει και πολλά αλλα τεσπαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 08:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira
Καλη Ανάσταση στον καλο Allzzaro
και σε ολους τοςυ συμμετεχοντες......αυτο το τοπικ οπως και ναχει με τοσα βοτανα ειναι μόνιμα ενας ανοιξιάτικος καμπος!!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 15:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Ενόψει της εορτής του Πάσχα θα ήθελα να ευχηθώ σε ολους-ες σας Χρόνια Πολλά.
Καλοί μου φίλοι το νόημα του Πάσχα εχει δυστυχώς ταυτισθεί με το Δώρο του Πάσχα, τη λαμπάδα, τα κόκκινα αυγά , τις κροτίδες και τον οβελία.
Εγώ μέσα από αυτό το τόπικ θέλω να σας υπενθυμίσω ότι το νόημα της εορτής εχει ως σκοπό να απασχολήσει τον εσωτερικό μας κόσμο.


Καλό Πάσχα φίλοι μου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 16:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
[quote]

Καλό Πάσχα

Μην με σουβλίσετε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy