ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 23:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε....πυροβολημένε, σου λέω ότι το 98% του ελληνικού πληθυσμού είναι χριστιανοί,άρα διαφωνούν μαζί σου, ποιοι είναι απο αυτούς περήφανος με τις κοτσάνες σου;
Σύνελθε, έχεις ....παραλογίσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 23:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε....πυροβολημένε, σου λέω ότι το 98% του ελληνικού πληθυσμού είναι χριστιανοί,άρα διαφωνούν μαζί σου, ποιοι είναι απο αυτούς περήφανοι με τις κοτσάνες σου;Δεν γεμιζετε ταξί, λέμε...
Σύνελθε, έχεις ....παραλογίσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 00:01:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εαρινός
Επειδή στο παρελθόν , έχω ανταλλάξει απόψεις μαζί σου και μάλιστα -αν δεν κάνω λάθος- σε πολύ καλό κλιμα και διάθεση , θα σου πώ τούτο:


Δεν σε καταλαβαίνω.
Μόλις λίγα μηνύματα πριν, τι έλεγες; Που πήγε το καλό κλίμα και η διάθεση;

quote:
Εαρινός
-Στο θέμα χριστιανισμός και Αριστοτέλης , έχω δώσει απάντηση , μπορείς λοιπόν να δείς την απαντησή μου και μπορούμε εφ'οσον θές να το συζητήσουμε φίλε Ψηλέ!

Μόλις τώρα διάβασα τις τοποθετήσεις σου στο θέμα που αναφέρεις. Δεν διέκρινα κάποια απάντηση σε αυτό που σε ρώτησα.

Ρώτησα για τα αρχαία συγγράμματα. Σε ποιον οφείλουμε την ύπαρξη των αντιγράφων τους σήμερα. Θα προτιμούσα να μου έδινες μια απάντηση τεκμηριωμένη (με αναφορές σε κάποιες πηγές, αν γίνεται) και όχι αόριστη.

quote:
Εαρινός
ΥΓ:"Πάντως δεν ήσαν οι χριστιανοί , αν αυτό θέλεις να αφήσεις να εννοηθεί και πάντως "ναι" είμαι περήφανος γι'αυτά τα βιβλία και νομίζω , όλοι οι Έλληνες"


Εγώ γνωρίζω πως το οφείλουμε στους Βυζαντινούς αντιγραφείς. Χάρη σε μοναχούς και μοναστήρια και σε μικρό βαθμό και σε Άραβες, οι οποίοι αντέγραψαν από τα Βυζαντινά αντίγραφα.
Αυτοί που κατηγορείς και τους λοιδορείς, αυτοί είναι που σου μετέδωσαν την κληρονομιά για την οποία είσαι περήφανος.

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί λες πως «δεν ήσαν Χριστιανοί»;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 00:12:56  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

quote:
Βρε....πυροβολημένε, σου λέω ότι το 98% του ελληνικού πληθυσμού είναι χριστιανοί

Καλά, άσε πόσοι είναι χριστιανοί. Ρίξε μια ματιά πόσοι μένουν στην εκκλησία του Γιαχωβά μόλις ο φουστανοφόρος πει το "Χριστός Ανέστη". Κι απ'αυτούς που μένουν αφαίρεσε όσους θα διαγραφούν από χριστιανοί, μόλις η πολιτεία τους αναγκάσει να πληρώνουν για τους παπάδες τους, όπως έγινε στη Γερμανία που έκαναν ουρές στις εκκλησίες να διαγραφούν από μέλη λόγω ... εισφορών.

Σύμφωνα με την έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών, από το "98%" που δηλώνουν χριστιανοί, το 37% μόνον πιστεύει στην ανάσταση των νεκρών. Οι υπόλοιποι το θεωρούν παραμύθι.

Αρα, ξεκινάμε από το ποσοστό αυτό: είστε περίπου στο 37% (γιατί δεν μπορεί να είσαι χριστιανός αν δεν πιστεύεις τη βασική αρχή του δόγματος). Τώρα, απ'αυτό το 37% που πιστεύουν στο δόγμα, πόσοι είναι χριστιανοί...Όχι πάνω από 5-10%. Κι αν αρχίσετε να πληρώνετε κιόλας... στα ποσοστά του Λεβέντη θα φτάσετε. Ειδικά εσείς οι παλαιοημερολογίτες, οι λεγόμενοι "γνήσιοι χριστιανοί"... άστα να πάνε!

Δες για παράδειγμα τον εαυτό σου. Εσύ θεωρείς τον εαυτό σου χριστιανό; Επειδή πας κάθε Κυριακή στην εκκλησία και στις πέντε λέξεις σου οι 3 είναι "θεός;" Ασβεστωμένος τάφος είσαι. Υποκριτής του κερατά.

Ίσως θα έπρεπε να πάρεις μερικά μαθήματα ήθους από τους πραγματικούς χριστιανούς του φόρουμ για να μάθεις τουλάχιστον το βασικό (κι εσύ κι ο Ψηλός και ο τραχανάς): ότι χριστιανός, αντίθετα με ό,τι πιστεύεις και αντίθετα με την πραγματικότητά σου, δεν σημαίνει καραγκιόζης.

Αλλά όπως είπα, ευτυχώς για μας, αυτοί οι χριστιανοί είναι ελάχιστοι. Εγώ στην προσωπική μου ζωή έχω γνωρίσει τρεις (3). Και μία εδώ μέσα, τέσσερις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΥΝΟΔΙΝΟΣ
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 00:35:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πές γι αυτά που έθεσες, πες την άποψη σου για το θέμα του πόσο ο Θεός των χριστιανών, επικράτησε στην Δύση....Αυτό λέγαμε, αν το πρόσεξες...

Εγώ άνοιξα την κουβέντα για τα είδωλα..;
Εσύ δεν έλεγες για τα είδωλα που φεύγαν τρέχοντας;
Να, στο ξαναπαραθέτω...

quote:
WRETΚαι μη ρωτήσει κανείς τι σημαινουν τα
αρχικά...
Έχει να κάνει με κάτι ναούς που ηταν ερειπωμένοι και κάηκαν, ή αραχνιάσαν..Ή το πιο βέβαιο,εξαφανίστηκαν, απο έλλειψη ενδιαφέροντος,οπως μαρτυρά η Πυθία και άλλοι...
Οχι ότι ο κόσμος γελούσε
με τα ξόανα πλέον, αλλά ότι τους εδίωξαν...Μακάρι να είχαν έστω λίγη
αντίσταση, λίγο διάλογο επι του θείου..Πάντα τρέχοντας φεύγαν τα είδωλα...Πάντα νικιούνταν απο τον Θεό των χριστιανών...
Αλήθεια, οι ...θεοί, οι τόσο δυνατοί, που βιάζαν ότι βρίσκαν μπροστα τους, δεν θύμωσαν που τους διώξαν;Τέτοιοι θεοί ήταν...

Δεν βλέπω να είσαι στο θέμα, δεν βλέπω να εκφράζεις άποψη. Ένα πράγμα, κάτι σαν καλαμπούρι με τα είδωλα βλέπω μόνο.
Έγραψα λοιπόν κι εγώ, για το είδωλο της Εβραιοχριστιανικομουσουλμανικής θρησκείας, για να κάνουμε την σύγκριση.
Γιατί και ο Θεό σας τι είναι; Ένα είδωλο της φαντασίας του αρχαίου Εβραϊκού κόσμου είναι.

quote:
Όσο για τον Αλλάχ, αν δεις καλύτερα,είναι ο
ίδιος Θεός της Βίβλου ξέρεις,άρα, μιλαμε για ..αίρεση του χριστιανισμού....Έτσι, αυτά,ως ...εσωτερικά ζητήματα, δεν έχουν καμια σχέση με είδωλα...Νομίζω;

Εδώ μου τα χαλάς πάλι...
Δηλαδή, εσύ θέλεις να δεχτούμε εδώ μέσα όλοι, ότι ο Θεό σας δεν είναι είδωλο της φαντασίας σας, επειδή εσείς έτσι πιστεύεται ή έτσι νομίζεται;

quote:
Τώρα, για τσομπανόσκυλα και κοπάδια, κάτι θα ξέρεις για να το αναφέρεις...Βλέπεις, ο Χριστός είπε, " όποιος θέλει ας με ακολουθήσει",δεν είπε γράφουμε μέλη και σεκιουριτάδες....

Γιατί ανακατεύεις πάλι τα είδωλα; Μαζί μου μιλάς, δεν μιλάς σε Χριστιανό. Το τι λέει ο Χριστός είναι εσωτερικό σας ζήτημα.
Γράψε μου, λοιπόν, τι μισθούς παίρνουν οι παπάδες και τι χρήμα αρμέγουν οι εκκλησίες από τα κοινοτικά πακέτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 00:48:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ίσως θα έπρεπε να πάρεις μερικά μαθήματα ήθους από τους πραγματικούς χριστιανούς του φόρουμ ....

macedon



Και μιας που έκανες λόγο για υποκρισία και υποκριτές και, αφού έκανες με τέτοια φοβερή δήλωση, περί πραγματικών Χριστιανών, πράγμα που δηλώνει πως γνωρίζεις τι σημαίνει πραγματικός Χριστιανός, μας το λες και σε εμάς να το μάθουμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 01:28:48  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Και μιας που έκανες λόγο για υποκρισία και υποκριτές και, αφού έκανες με τέτοια φοβερή δήλωση, περί πραγματικών Χριστιανών, πράγμα που δηλώνει πως γνωρίζεις τι σημαίνει πραγματικός Χριστιανός, μας το λες και σε εμάς να το μάθουμε;

Βεβαίως. Πραγματικός χριστιανός είναι ακριβώς το αντίθετο από σένα!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 01:44:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός

quote:
Και μιας που έκανες λόγο για υποκρισία και υποκριτές και, αφού έκανες με τέτοια φοβερή δήλωση, περί πραγματικών Χριστιανών, πράγμα που δηλώνει πως γνωρίζεις τι σημαίνει πραγματικός Χριστιανός, μας το λες και σε εμάς να το μάθουμε;

Βεβαίως. Πραγματικός χριστιανός είναι ακριβώς το αντίθετο από σένα!
macedon



Δηλαδή, σαν και σένα;
Τι δεν έχω εγώ που δεν είναι χριστιανικό;

Edited by - Ψηλός on 16/11/2009 01:46:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 02:08:48  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Τι δεν έχω εγώ που δεν είναι χριστιανικό;

Αυτό να το ρωτήσεις στον εαυτό σου. Αν δεν κοιμάται, θα σου πει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 02:21:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός

quote:
Τι δεν έχω εγώ που δεν είναι χριστιανικό;

Αυτό να το ρωτήσεις στον εαυτό σου. Αν δεν κοιμάται, θα σου πει.
macedon




Είδες που ακόμη και σε σένα, που και που, σου ξεφεύγει και από καμιά αλήθεια;;

Δεν με ενοχλεί καθόλου που δεν με θεωρείς ως πραγματικό Χριστιανό, γιατί τέτοιος είμαι.

Χαίρομαι, όμως, να ανακαλύπτω πως υπάρχει ακόμη κάτι μέσα σου που σε κάνει να αναγνωρίζεις και να παραδέχεσαι την ανωτερότητα των πραγματικών Χριστιανών!! (εκτός κι αν το λες από υποκρισία;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 02:42:52  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Χαίρομαι, όμως, να ανακαλύπτω πως υπάρχει ακόμη κάτι μέσα σου που σε κάνει να αναγνωρίζεις και να παραδέχεσαι την ανωτερότητα των πραγματικών Χριστιανών!!

Δεν είναι θέμα ανωτερότητας αλλά θέμα σύμπτωσης λόγων, έργων και συμπεριφοράς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 02:48:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός

quote:
Χαίρομαι, όμως, να ανακαλύπτω πως υπάρχει ακόμη κάτι μέσα σου που σε κάνει να αναγνωρίζεις και να παραδέχεσαι την ανωτερότητα των πραγματικών Χριστιανών!!

Δεν είναι θέμα ανωτερότητας αλλά θέμα σύμπτωσης λόγων, έργων και συμπεριφοράς.
macedon



Δεν αντιλέγω.
Άλλα τα έργα του πραγματικού Χριστιανού σπό εκείνα του μη Χριστιανού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 03:25:28  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Άλλα τα έργα του πραγματικού Χριστιανού σπό εκείνα του μη Χριστιανού.

Άλλα τα έργα του πραγματικού Χριστιανού από εκείνα του γιαλαντζή χριστιανού.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 09:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το λιγότερο ...συνταρακτικό το ότι ο Μακεδών, αποκαλύπτεται
..κρυπτοχριστιανός, που νοιάζετα για τη δική μας πίστη...Τι να πω...
Μέγας ο Θεός των χριστιανών...
Αγαπητέ εν Χριστώ, ...αδελφέ Κωνσταντινε,απο που πάμε για την Πόλη;
Γιατί για να μιλάς για γιαλατζήδες, μάλλον στην Πόλη βρίσκεσαι...
Αλήθεια, η..κριτική επιτροπή, αναγνώρισης χριστιανών, που συνεδριάζει;Έχω κάτι ταλαίπωρους, που δεν ξέρουν τι είναι...Λένε για Θεό, τον δικό μου, τον δικο σου τον δικό τους...Μιλάμε για πολλούς θεους...
Να σου τους στειλω;( όχι τους ..θεούς,τους πιστούς, να τους..κατηχήσεις....
Για τα του οίκου σου;"ουδέν σχόλιον," φνατάζομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 09:17:41  Εμφάνιση Προφίλ
Σ'ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις με τον καλύτερο τρόπο την άποψη που έχω για σένα και για τους όμοιούς σου, ασβεστωμένε τάφε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 09:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ποτέ δεν πίστεψα, ούτως ή άλλως, ότι μπορείς να αρθρώσεις λόγο,
Μακεδών, δεν χρειάζεται να μας το αποδεικνύεις...Ξέρουμε ότι είσαι
απλά αντιχριστιανός....Μόνο για τη ζημιά,δλδ, "να ψοφήσει η κατσίκα
του γείτονα...."
Τέτοια ...αισιοδοξία και ....καλή διάθεση για το μέλλον, είναι αποκλειστικό σας προνόμιο...Στείρα μιλας, στείρα θέτεις θέσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 11:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αφού εκφράσω την απορία και την αρνητική έκπληξή μου για την ακρότητα των χαρακτηρισμών που χρησιμοποιούνται σε πολλά από τα θέματα του "Μύθος και Θρησκεία" την τελευταία εβδομάδα, θα κάνω μία απλή επισήμανση στον αγαπητό Εαρινό και θέλω να πιστεύω ότι θα παραδεχθεί ότι το συγκεκριμένο μήνυμά του ήταν λαθεμένο

quote:
Αλλα στο ξανάπα...εσένα δεν με ενοχλεί η χριστιανοσύνη σου...η ασυναρτησία του μυαλού σου με ενοχλεί και το γεγονός ότι ΔΕΝ ΛΕΣ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!

Αυτό το συγκεκριμένο σημείο, αγαπητέ Εαρινέ, έπρεπε να το αποφύγεις. Όλες οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες, ακόμα και αν τις θεωρεί κάποιος τιποτένιες ή εκπορευόμενες από συγκεκριμένα συμφέροντα (αυτό δεν αφορά τον trexagireve, όπως και κανέναν άλλο εδώ μέσα). Αυτό είναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ δημοκρατία... ο καθείς μπορούσε να μιλήσει στο βήμα, απλά κάποιοι επικροτούντο και κάποιοι εξοστρακίζονταν. Ως ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ (και μάλιστα συγκρουσθείς πολλές φορές κατά το παρελθόν) με τον trexagireve, θα τον παρακαλέσω να αγνοήσει τη συγκεκριμένη προτροπή.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 12:03:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Φίλε μου Ψηλέ, μην απορείς, με τον ανθελληνικο οχετό...
Εγώ τον είχα κόψει απο την αρχή για προβοκάτορα,φανερώθηκε,όπως είπες, αλλά δεν μας λέει ακόμη, ποιος πραγματικά είναι...
Γιατί σίγουρα, είναι "φρούτο" απο το παρελθόν των τελευταίων μηνών...
Να το μαντέψουμε;
Πάμε μια κόντρα ποιος θα τον βρει;
Εαρινέ, πως αλλοιώς,ειπες ότι σε λένε;


Να σου πω.
Δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι. Με ενδιαφέρουν αυτά που λέει.
Κάτι τέτοιοι "ελληναράδες", στο πέρασμα των αιώνων, έχουν καταρρακώσει τον τόπο ετούτο.
Είναι από την ίδια φάρα που υποχρέωσαν το Σωκράτη στο θάνατο και από εκείνους που κλειδαμπάρωσαν τον Κολοκοτρώνη. Έχουν όλοι αυτοί τα ίδια κίνητρα!!!

Άτιμη ράτσα. Μια ζωή ο τόπος μας υπέφερε από αυτούς και ...... συνεχίζει να υποφέρει!

Η τακτική της κατά πρόσωπο επίθεσης με αισχρούς χαρακτηρισμούς μόνο σε θρασύδειλο άτομο ταιριάζει!
Κρίμα, γιατί στην αρχή πίστεψα πως δεν ήταν τέτοιος!!





Καλημέρα Ψηλέ...συγγνώμη για χθές το βράδυ που δεν έμεινα στην όμορφη συζήτηση ...μα ήμουν πολύ κουρασμένος!

Κατ'αρχάς , θα ήθελα να σου επισημάνω το εξής:

-Ουδέποτε αντιδίκησα μαζί σου . ούτε ποτέ ειχαμε μεταξύ μας πρόβλημα!
Επίσης δεν είχα ποτέ με κάποιον άλλο φίλο συνδίκτυο!
Μεγάλο πρόβλημα έχω με τον συγκεκριμένο Κύριο και μόνο!
Απορώ λοιπόν γιατί ανέλαβες την υπερασπισή του και συντάχθηκες μαζί
μαζί του , επιτιθέμενος μονομερώς εναντίον μου και δεν έκανες ουδεμία αναφορά για την συμπεριφορά την άθλια του εν λόγω προσώπου!

-Απλά μια επισήμανση έκανα και τελειώνοντας θα πώ αυτό:
-Προσωπικά απάντησα στο ύφος και στο ήθος με το οποίο τοποθετείται
και σε διαβεβαιώ , ότι θα συνεχίσω ..όσο ο ανθρωπάκος αυτός ,
συνεχίζει να μιλάει και να συμπεριφέρεται έτσι!

-Απέναντί σου , ήμουν πάντα με καλή διαθεση και ουδέποτε σε έβρισα ή
σε ειρωνεύθηκα ...!

Επί των ερωτησεών σου τώρα..

Η ιστορία αρχίζει πραγματικά τον 10ο αιώνα , όταν οι χριστιανοί ιππότες ξεκίνησαν την Reconquista(ανακατάκτηση) , ένα μακρύ αγώνα για την ανακατάκτηση της Ιβηρικής χερσονήσου απο τους Μουσουλμάνους , οι οποίοι την κυβερνούσαν πάνω απο 300 χρόνια.

Θα πρέπει να επισημάνουμε , ότι ήταν περισσότερο ένα "έργο συνδιείσδησης και σύνθεσης"..παρά μια απλή σταυροφορία και αυτό διότι η "κατακτηθείσα" περιοχή αποτελείτο απο πολύ πιο μορφωμένους και πεφωτισμένους ανιρώπους!

Σε μια εποχή , όπου η παιδεία στην Ευρώπη ήταν περιορισμένη σε λίγα μοναστήρια και εκκλησιαστικά σχολεία , οι λόγιοι της al andalus δίδασκαν σε πανεπιστήμια που υποστηρίζονταν απο τους δημόσιους φορείς και έκαναν έρευνες σε βιβλιοθήκες εφοδιασμένες με άφθονα βιβλία!

Σε μια εποχή που οι περισσότεροι χριστιανοί θεραπευτές έβραζαν ακόμα βοτάνια και έκαναν γητειές , οι μουσουλμάνοι και εβραίοι γιατροί ασκούσαν κάτι συγγενές προς την επιστημονική ιατρική.

Η παιδεία ανθούσε εκεί , λές και ζούσε κανείς σε κάποιο όνειρο την αρχαία Αθήνα ή Αλεξάνδρεια.

Και όχι μόνο αυτό , αλλα είχαν σχολιάσει εκτεταμένα τον Αριστοτέλη , τον Πλάτωνα και τους Έλληνες επιστήμονες και ειχαν επανερμηνεύσει την κλασσική σκέψη , υπο το φώς της δικής τους αφοσίωσης στον μονοθεισμό.

Ο Αλ-Κιντί , ο ιδρυτής της μουσουλμανικής φιλοσοφίας τον 9ο αιώνα , αναγνώριζε το χρέος του λαού του στους Έλληνες.


Το πιο αξιοσημείωτο όμως , ήταν ότι οι χριστιανοί λόγιοι-ιερείς ανακάλυψαν πως οι νέοι τους υπήκοοι είχαν στην κατοχή τους την τεράστια συλλογή των έργων του Αριστοτέλη , όχι απλώς τα λίγα βιβλία περί λογικής , που είχε μεταφράσει στα Λατινικά ένας λόγιος του 6ου αιώνα ονόματι Βοήθιος , αλλα ολόκληρη τη φλέβα χρυσού.

Δεν θα κάνω κατάθεση της σχετικής βιβλιογραφίας διότι είναι παρα πολλά...μα θα πώ αυτό:

-Ένας ιστορικός αποκαλεί την ανάκτηση των έργων αυτών "κρίσιμη καμπή στην ιστορία της δυτικής σκέψης...εφάμιλλη μόνο με το μεταγενέστερο αντίκτυπο της Νευτώνειας επιστήμης και του Δαρβινισμού"

Και για την αποκατάσταση της αλήθειας , θα πρέπει να επισημάνω και το εξής:

-ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ 12ΟΥ ΑΙΩΝΑ , χριστιανοί στοχαστές επιδείκνυαν ένα νέο ενδιαφέρον για τις φυσικές διαδικασίες , την ανθρώπινη λογική και την σχέση του φυσικού κόσμου με έναν υπερφυσικά δημιουργικό , ισχυρό και δίκαιο και παντογνώστη θεό!

Δηλαδη , μόλις τότε είχαν αρχίσει να κάνουν ερωτήσεις στις οποίες ο Αριστοτέλης και οι Άραβες ερμηνευτές του , πρόσφεραν απαντήσεις!

Πως λειτουργεί το φυσικό σύμπαν?

Είχε αρχή ή είναι αιώνιο , όπως ο θεός?

Υπακούει η φύση σε ορισμένους νόμους?

Αν ναι , πως μπορούν οι άνθρωποι να ασκήσουν ελεύθερη βούληση?

Τι σημαίνει ότι οι ατομικές ψυχές μας είναι αθάνατες??

Η απρόσμενη , σχεδόν θαυμαστή εμφάνιση αρχαίων βιβλίων και πιο πρόσφατων σχολιασμών τους , που καταπιάνονταν με αυτά τα προβλήματα , προκάλεσαν άμεση αίσθηση .


Θα πρέπει δε να επισημανθεί και να τονισθεί , η αντιμετώπιση που είχαν παλαιοχριστιανοί έναντι ανεκτιμήτων θησαυρών σκέψεων ..αρχαίων φιλοσόφων και ο τρόπος με τον οποίο συμπεριφέροντο σε κάθε εμφανισή τους!

Μπορούμε να συνεχίσουμε και άλλο την συζήτηση και έχω την αίσθηση , ότι θα δώσει βήμα στην αποκάλυψη της αλήθειας!

ΥΓ:"Με αποκάλεσες θρασύδειλο , διότι κάνω κατα μέτωπο επίθεση...δηλαδή η πισόπλατη επίθεση συνδίκτυε Ψηλέ , πως ονομάζεται??"

-Προσωπικά , μόνο κατα μέτωπο επιθέσεις κάνω , ευθέως και ποτέ δεν κάλεσα κανένα σε βοήθεια ή συμπαράσταση και αναλαμβάνω την ευθύνη για κάθε επίθεση σ'αυτό το μοχθηρό και υποχθόνιο ανθρωποειδές!

Μαζί σου ή με άλλο συνδίκτυο δεν έχω τίποτα και καλό θα ήταν να δείς και να αξιολογήσεις τον τρόπο με τον οποίο μιλάει και απευθύνεται σε όλους με διαφορετική άποψη εδώ μέσα!

Όσο για τις υπόνοιες που αφήσατε να αιωρούνται στον αέρα..θα ήθελα να πώ και πάλι αυτό:

-Δεν έχω σχέση με κανέναν απο το παρελθόν σας , ούτε με κάποιον με τον οποίο -προφανώς- στο παρελθόν είχατε κάποιες αντιδικίες και θα παρακαλέσω τους υπευθύνους του χώρου να διαψεύσουν ή να επιβεβαιώσουν τα λεγομενά μου!

Ψηλέ , κλείνοντας θα ήθελα γι'αλλη μια φορά να σου πώ , ότι ο συγκεκριμένος τυπάκος ...αυτό το γλοιώδες υποκείμενο θα έχει απο μένα και για όσο έχει αυτή την σκατένια γλώσσα την ίδια και χειρότερη αντιμετώπιση...θα σε παρακαλέσω δε απο καρδιάς να με κατανοήσεις!!!

Ευχαριστώ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 13:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μην ανησυχείς αγαπητέ Kostakis, έχουμε και τους κάλους εδώ,αλλά
είναι ...συνηθισμένα τα βουνά απο τα χιόνια...Απλά, κάποιος πρέπει
να τον συμμαζέψει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 14:25:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλημέρα σε όλους

Αφού εκφράσω την απορία και την αρνητική έκπληξή μου για την ακρότητα των χαρακτηρισμών

Ως ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ (και μάλιστα συγκρουσθείς πολλές φορές κατά το παρελθόν) με τον trexagireve, θα τον παρακαλέσω να αγνοήσει τη συγκεκριμένη προτροπή.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Αν σταματούσε τις επιδείξεις δύναμης και τις κριτικές ...όπως και οδηγίες προς "ναυτιλομένους" και κατέθετε απλά τις απόψεις του...χωρίς να ειρωνεύεται και να βρίζει , όποιον έχει αντίθετες απόψεις ...προσωπικά φίλε μου σου δίνω το λόγο μου , ότι θα είμαι ιδιαίτερα ευγενής μαζί του!!

Εδώ μέσα βρίσκονται ενήλικες άνθρωποι και δεν χρειάζονται ηθική ή άλλη διαπαιδαγώγηση απο κανέναν!

Να καταθέτει τις απόψεις του και μέχρι εκεί..όλα καλά!

Παραπέρα όταν συνεχίζει , θα τα ακούει , διότι δεν απευθύνεται σε
ανήλικα παιδάκια...υποτακτικά!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 14:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις..λαλήσει μου φαίνεται...Που βρίσκεσαι παιδί μου; Σπίτι σου;
Μάθε να ακους και κανέναν άλλο, εκτός απο τον εγωισμό σου..Θα γίνουν πολλοί....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 14:41:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έχεις..λαλήσει μου φαίνεται...Που βρίσκεσαι παιδί μου; Σπίτι σου;
Μάθε να ακους και κανέναν άλλο, εκτός απο τον εγωισμό σου..Θα γίνουν πολλοί....

Λοιπόν , είσαι πολύ θρασύς και δεν εννοείς να αντιληφθείς..

Θα έχουμε λοιπόν συνέχεια , μην σε ανησυχεί!!!

Και θα δείς ποιός θα ακούσει ποιόν ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 16:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλτατοι Εαρινός & trexagireve, προς τι αυτός ο "αλληλοσπαραγμός" μεταξύ σας;
Ρωτάω διότι είδα ότι η επικοινωνία ανάμεσα σας σε 3 τουλάχιστον θέματα τις τελευταίες ημέρες διεξάγεται σε ένα τεταμένο κλίμα με ανταλλαγή κάποιων χαρακτηρισμών και σχολίων.
Δεν είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο για εσάς τους ίδιους πρώτα απ' όλα να έρχεστε σε αυτή την αντιπαράθεση;
Δεν σας φορτίζει συναισθηματικά ώστε να εμποδίζει την συνεισφορά που μπορεί να έχει ο καθένας σας στις Συζητήσεις αλλά και σε αυτό που μπορεί να προσφέρει στον εαυτό του, στους συνομιλητές του και στους αναγνώστες των Συζητήσεων όταν δεν υπάρχει αυτή η ένταση;

Σίγουρα όλοι έχουμε τις πεποιθήσεις μας, τις απόψεις μας, τα βιώματα μας, τις αρχές μας, τις θέσεις μας κλπ και πολλές φορές όλα αυτά μπορεί να είναι εκ διαμέτρου αντίθετα με αυτά ενός συνομιλητή μας.
Το εύκολο είναι να έρθουμε σε μια σφοδρή αντιπαράθεση μαζί του ενώ το να προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε κατ' ουσίαν μαζί του είναι μια δύσκολη αλλά ενδιαφέρουσα κι εποικοδομητική για εμάς καταρχάς πρόκληση.

Δε ρίχνουμε λοιπόν λίγο νερό στο κρασί μας;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 19:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις απόλυτο δίκιο, αγαπητέ μου Dying Incubus και ευχαριστώ που εισακούστηκα....Το θέμα είναι ο ...Ζορό...Δεν το καταλαβαίνει...Εγώ,προσωπικά, αν και υβρίζομαι απο το άτομο αυτό,
περισσότερο με ενοχλεί το ότι εμποδίζει τον διάλογο και το ότι
δείχνει ένα άσχημο επίπεδο, που δεν ταιριάζει στο φόρουμ, παρά με πειράζει τόσο...
Πέραν αυτού, εγώ για διάλογο μπήκα...Θέτουμε τις θέσεις μας και συνδιαλλεγόμεθα...
Βασικά,ξέχασα, γιατί λέγαμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 20:20:53  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ dying-incubus , είμαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει ποιός είναι ο λόγος , για τον οποίο έχει δημιουργηθεί η όλη κατάσταση..απόλυτα σίγουρος διότι έχεις δώσει το στίγμα σου , απο το οποίο επισημαίνεται η δυναμική που αναπτύσσεις ως άνθρωπος!!

Είπα κάτι σ'αυτόν τον ανθρωπάκο...να καταθέτει τις απόψεις του -αναφαίρετο δικαιωμά του- αλλα να πάψει να στολίζει με κοσμητικά επίθετα τον κόσμο και να σταματήσει τις οδηγίες περί σωστού και λάθους!

Εδώ δεν είναι σπίτι του , ούτε μιλάει στα παιδιά του για να πατρονάρει!

Εδώ θα τον πάρει και θα τον σηκώσει..απλά πράματα!

Σε διαβεβαιώ ότι είναι ιδιαίτερη ράτσα και καμμιά σχέση δεν έχει με οποιοδήποτε συνδίκτυο εδώ μέσα και οφείλω να ομολογήσω , ότι όλοι κινούνται σε κόσμια επίπεδα!

Να σταματήσει το πατρονάρισμα και τις οδηγίες , αυτό του ζητάω!

Απευθύνεται σε ενήλικες που δεν χρειάζονται την συνδρομή του για το ποιό είναι το καλό και το σωστό!

Αν έχει τέτοια βίτσια , ας αγορεύσει σπίτι του!

Και μπορείς να δείς αν προβαίνει ή όχι σε τέτοιες συμπεριφορές , σε κάθε του δήλωση εμμέσως ή αμμέσως!

Αυτό προσβάλλει την προσωπικότητα του καθενός , δεν χρειαζόμαστε τον Παππα-τρέχα να μας καθοδηγήσει , τον εαυτούλη του να καθοδηγήσει και μια χαρά θα είμαστε!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 20:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και το βούρλο συνεχίζει...Ένα γιατρο....Ποιόν λές εσύ,τι και με ποιός δικαίωμα;Σύνελθε,επιτέλους Ζορό λέμε, δεν εισαι σπίτι σου....
Αλλά, ο προβοκατόρικος ρόλος σου έχει αποκαλυφθεί...
Και προπάντων, μη βάζεις δικές σου απόψεις και μιση ,στα στόματα των άλλων....Δές πως σε βλέπουν....
Ο φασισμός δεν θα περάσει...
Αντίσταση και πάλη....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 20:33:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και το βούρλο συνεχίζει...Ένα γιατρο....Ποιόν λές εσύ,τι και με ποιός δικαίωμα;Σύνελθε,επιτέλους Ζορό λέμε, δεν εισαι σπίτι σου....
Αλλά, ο προβοκατόρικος ρόλος σου έχει αποκαλυφθεί...
Και προπάντων, μη βάζεις δικές σου απόψεις και μιση ,στα στόματα των άλλων....Δές πως σε βλέπουν....
Ο φασισμός δεν θα περάσει...
Αντίσταση και πάλη....


Ρε κογιότ..άσε τους άλλους..άσε ρε τις πονηράδες τις φθηνές!

Σε κατέστησε κανείς εκπροσωπό του???

Αν θέλουν να πούν κάτι , το λένε μόνοι τους βλαμμένε...μπορούν ξέρεις!

Φασίστας και βλαμμένος είσαι , ο ίδιος...Λαρισινό ταγάρι!!!

Βόδι απο κείνα τα Αμερικάνικα , που περπατάνε και χασμουριούνται..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 20:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εντελώς πληροφοριακά, στο λέω εδώ και καποια μηνύματα ότι δεν εισαι ο Ζορό....Εσύ αυτοδιορίστικες εκπρόσωπος...Σύνελθε, έρχονται και πέλεκεις, φέρσου σαν ενήλικας....
Οι άλλοι σου το είπαν..Μένει να το καταλάβεις..Άν έχει τέτοια λειτουργία ο εγκέφαλος σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 20:37:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλτατοι Εαρινός & trexagireve, προς τι αυτός ο "αλληλοσπαραγμός" μεταξύ σας;
Ρωτάω διότι είδα ότι η επικοινωνία ανάμεσα σας σε 3 τουλάχιστον θέματα τις τελευταίες ημέρες διεξάγεται σε ένα τεταμένο κλίμα με ανταλλαγή κάποιων χαρακτηρισμών και σχολίων.
Δεν είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο για εσάς τους ίδιους πρώτα απ' όλα να έρχεστε σε αυτή την αντιπαράθεση;
Δεν σας φορτίζει συναισθηματικά ώστε να εμποδίζει την συνεισφορά που μπορεί να έχει ο καθένας σας στις Συζητήσεις αλλά και σε αυτό που μπορεί να προσφέρει στον εαυτό του, στους συνομιλητές του και στους αναγνώστες των Συζητήσεων όταν δεν υπάρχει αυτή η ένταση;

Σίγουρα όλοι έχουμε τις πεποιθήσεις μας, τις απόψεις μας, τα βιώματα μας, τις αρχές μας, τις θέσεις μας κλπ και πολλές φορές όλα αυτά μπορεί να είναι εκ διαμέτρου αντίθετα με αυτά ενός συνομιλητή μας.
Το εύκολο είναι να έρθουμε σε μια σφοδρή αντιπαράθεση μαζί του ενώ το να προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε κατ' ουσίαν μαζί του είναι μια δύσκολη αλλά ενδιαφέρουσα κι εποικοδομητική για εμάς καταρχάς πρόκληση.

Δε ρίχνουμε λοιπόν λίγο νερό στο κρασί μας;




In anticipation of my resurrection...



Σέυχαριστεί , λέει που εισακούσθηκε...εισακούσθηκε!

Κρίνε φίλε μου , τι τομάρι είναι και τι μηχανιμούς χρησιμοποιεί για να ευτελίσει προσωπικότητες..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2009, 20:38:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εντελώς πληροφοριακά, στο λέω εδώ και καποια μηνύματα ότι δεν εισαι ο Ζορό....Εσύ αυτοδιορίστικες εκπρόσωπος...Σύνελθε, έρχονται και πέλεκεις, φέρσου σαν ενήλικας....
Οι άλλοι σου το είπαν..Μένει να το καταλάβεις..Άν έχει τέτοια λειτουργία ο εγκέφαλος σου....

Ποιοί άλλοι ρε ηλίθιο κατασκεύασμα???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy