ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 49
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 01:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
Ολοκληρώθηκε και η άσκηση "Σάρισσα 2008". Η άσκηση έλαβε χώρα από τις 13 ως τις 17 Μάη στην περιοχή "Ασκός-Προφήτης" έξω από τη Θεσσαλονίκη. Ήταν μία πλήρους κλίμακας άσκηση εξομοίωσης πολέμου σε πλήρη ανάπτυξη, στην οποία, μεταξύ άλλων υψηλόβαθμων στελεχών, παρευρέθηκε και ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ, Γράψας, καθώς επίσης και στελέχη και δημοσιγράφοι άλλων χωρών.
Στόχος της άσκησης ήταν η ανάπτυξη και προβολή των μαχητικών δυνατοτήτων των Ενόπλων Δυνάμεων, Η ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΟΥ ΗΘΙΚΟΥ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ , καθώς επίσης και η επίδειξη δυνάμεων σε τρίτους για λόγους Εθνικής ’μυνας.







Κάποιες άλλες πολύ καλές φωτογραφίες μπορείτε να δείτε και στα επόμενα links, δεν τις βάζω εδώ γιατί είναι τεράστιες... αυτή στο τελευταίο link με τα αμέτρητα ελικόπτερα στον αέρα μου θυμίζει την ταινία "Apocalypse Now, REDUX"

http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2008anakoinoseis/sarisa/big/12.jpg
http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2008anakoinoseis/sarisa/big/13.jpg
http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2008anakoinoseis/sarisa/big/14.jpg
http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2008anakoinoseis/sarisa/big/15.jpg
http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2008anakoinoseis/sarisa/big/10.jpg
http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2008anakoinoseis/sarisa/big/17.jpg
http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2008anakoinoseis/sarisa/big/18.jpg
http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2008anakoinoseis/sarisa/big/19.jpg
http://www.geetha.mil.gr/media/anakoinoseis/2008anakoinoseis/sarisa/big/20.jpg


Δώστε έμφαση στο σημείο που έχω υπογραμμίσει στην περιγραφή της άσκησης. Νομίζω ότι πλέον όλα κάνουν μπαμ.


-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...

Edited by - Marco_Hietala_ on 20/05/2008 02:10:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 02:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Είναι ανορθολογικό το να μιλάς με γενικότητες του στυλ "Από τις προφητείες του τάδε λίγες επαληθεύτηκαν και όσες επαληθεύτηκαν ήταν ήξεις αφήξεις". Πες ποιές είναι αυτές και δώσε εναλλάκτικές ερμηνείες για να τις απομυθοποιήσεις αντί να ειρωνεύεσαι και να βρίζεις εμμέσως.


Σου δωθηκαν παραδειγματα και πολυ καλες αναλυσεις!Διαβασες καθολου τις απαντησεις του Macedon?Σου δινω και εγω ενα παραδειγμα απο τα Ορλωφικα παραπανω.Καλη αναγνωση...


quote:
απέδειξε με επιχειρήματα την αποψή σου πάνω στο θέμα του τόπικ και όχι όπου εσύ έχεις όρεξη κάθε φορά.

Αυτο νομιζω οτι εκανα τοσο καιρο.Προφανως καποιοι ή δεν διαβαζουν προσεκτικα ή καταλαβαινουν μονο αυτα που θελουν να καταλαβουν.

quote:
Η επιστήμη ασχολείται με το πώς λειτουργεί το σύμπαν βασισμένη σε ανθρώπινες παρατηρήσεις. Τί συμβαίνει εκτός υλικού κόσμου(και αν υπάρχει κάτι εκτός) δεν το γνωρίζει κανένας. Οι άθεοι επιστήμονες απλά ανήκουν στους ανθρώπους που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει κάτι διότι είναι επηρεασμένοι βαθύτατα από το πνεύμα αμφισβήτησης που διέπει την επιστήμη.

Η επιστημη ασχολειται με θεματα για τα οποια ισχυει η αρχη της διαψευσιμοτητας δηλ με ζητηματα οπου μπορουμε να ελεγξουμε εαν οι αποψεις μας ειναι λάθος ή σωστες.


Πχ μπορεις να ελεγξεις εαν υπαρχει ζωη στο φεγγαρι.Δεν μπορεις να ελεγξεις εαν υπαρχει μετα θανατον ζωη.

Εαν δεν εχουμε τροπο να ελεγξουμε εαν μια ιδεα ειναι ορθη ή οχι (πχ η υπαρξη του θεου/θεων) ποιος ο λογος να την δεχτουμε και να καθορισουμε την ζωη μας με βαση αυτην την ιδεα?

quote:
Όλες οι επιστημονικές θεωρίες, συμπεριλαμβανομένης και αυτής του Δαρβίνου, κρίνονται διαρκώς και ανά πάσα στιγμή δύνανται να αναθεωρηθούν. Αν ψάξεις στο νετ θα βρεις επιχειρήματα τόσο υπέρ της εξελικτικής θεωρίας όσο και κατά της(και μάλιστα σοβαρά πλην κάποιων αστείων).

Και αυτο το θεωρεις ΚΑΚΟ?Η επιστημη βγαζει παντα το καλυτερο συμπερασμα που της επιτρεπουν τα στοιχεια που εχει καθε στιγμη στην διαθεση της.Εαν βρεθουν νεα στοιχεια που ανατρεπουν ή τροποποιουν τα παλαιοτερα συμπερασματα τοτε η παλια θεωρια καταρριπτεται ή τροποποιειται και ετσι επερχεται η προοδος στις γνωσεις μας.Αντιθετα το θρησκευτικο δογμα δεν τροποποιειται ποτε γιατι ταχα μου ειναι θεοπνευστο και ετσι στα ιερα βιβλια βρισκουμε και σημερα καταγελαστες αποψεις για το συμπαν και τον ανθρωπο (πχ κατα την ΠΔ ο κοσμος ειναι επιπεδος και ηλικιας μολις 3000 χρονων κτλ)

Α και ελπιζω τα επιχειρηματα κατα της εξελικτικης θεωριας που αναφερεις να μην προερχονται απο τους λεγομενοςυ δημιουργιστες (creationists)που προσπαθουν να πεισουν τον κοσμο οτι η εξελιξη δεν εγινε ποτε...Σε πληροφορω οτι η θεωρια της εξελιξης ειναι απο τις καλυτερα θεμελιωμενες επιστημονικες θεωριες και ολη αυτη η κοντρα που εχει ξεσπασει στην Αμερικη ειναι κοντρα επιστημονων-χριστιανων απολογητων και οχι κοντρα επιστημονων-επιστημονων.

quote:

Έστω λοιπόν ένα πλάσμα χωρίς όραση που εξαιτίας ενός γενετικού σφάλματος αναπτύσσει στην τύχη κάποιο ή κάποια από τα χιλιάδες υποσυστήματα της όρασης(π.χ κύτταρα αμφιβληστροειδούς). Από τη στιγμή που τα ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ υποσυστήματα ειναι μη λειτουργικά, πώς θα καταφέρουν αυτά τα χαρακτηριστικά να διατηρηθούν από γενιά σε γενιά μέχρις ώτου εμφανιστούν και τα υπόλοιπα εκατοντάδες χιλιάδες ώστε να προκύψει ένα πλήρες και χρήσιμο σύστημα όρασης;

Οκ θα προσπαθησω να εξηγησω.Εστω ενα ειδος ζωων που δεν διαθετουν καποιο συστημα ορασης.Καποια γενετικα λαθη δημιουργουν μια ομαδα κυτταρων που ειναι ευαισθητη στο φως σε εναν μικρο αριθμο ζωων απο αυτο το ειδος.Αυτο τους προσφερει καποιο πλεονεκτημα εναντι των αλλων γιατι πχ καταλαβαινουν ποτε ερχεται η μερα και προλαβαινουν να κρυφτουν απο τους εχθρους τους ή αντιλαμβανονται πιο ευκολα οτι η λεια τους ειναι κοντα σε αυτα οποτε τρεφονται καλυτερα.Χαρη σε αυτο το πλεονεκτημα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης και ετσι εχουν και περισσοτερες πιθανοτητες να αποκτησουν απογονους.Αυτοι οι απογονοι φερουν τα ειδικα αυτα κυτταρα που κληρονομησαν απο τους γονεις τους.Καποια γενετικα λαθη επιτρεπουν την δημιουργια ενος βιολογικου ζελε μπροστα απο αυτα τα ευαισθητα στο φως κυτταρα σε μερικους απο αυτους τους απογονους...Αυτοι σε συγκριση με τους αλλους που εχουν μονο τα ευαισθητα κυταρρα,αντιδρουν καλυτερα στο φως και ετσι κρυβονται ακομα πιο γρηγορα και αντιλαμβανονται την λεια τους ακομα ευκολοτερα.Εχουν ακομα μεγαλυτερο πλεονεκτημα επιβιωσης σε σχεση με τους αλλους και αποκτουν ακομα πιο ευκολα απογονους κτλ Το οπτικο συστημα δεν δημιουργηθηκε μεσα σε μια μερα αλλα ειναι προιον δισεκατομμυριων χρονων εξελιξης.Δεν φυτρωσε ενας αμφιβληστροειδης ή ενα ματι ή ενα οπτικο νευρο ξαφνικα σε καποιο ζωο ενος ειδους...

quote:
η θεωρία της εξέλιξης λέει πως μόνο τα χρήσιμα χαρακτηριστικά επιβιώνουν από γενιά σε γενιά. Τα ατελώς σχηματισμένα όργανα όμως είναι άχρηστα, άρα βάσει της λογικής αυτής πριν προλάβει να αναπτυχθεί κάτι πολύπλοκο ( και χρήσιμο ως πολύπλοκο) η εξέλιξη θα το "ξεράσει" ως άχρηστο για την επιβίωση

Βασικα το σωμα μας εχει καμποσα υπολειματικα οργανα πχ τον κοκκυγα (απομειναρι απο την ουρα που ειχαμε καποτε).Αυτα εμειναν στο σωμα μας γιατι ΔΕΝ εμποδιζουν την επιβιωση μας ως ειδος.

quote:
δεν θα αναφερθώ βέβαια εκτενώς στην έλλειψη παλαιοντολογικών στοιχείων(το παραδέχονται και οι σκεπτικιστές) για αργή ομαλή μετάβαση από τους πιθήκους στον άνθρωπου(όπως ισχυρίζεται η θεωρία της εξέλιξης)

Υπαρχουν παρα πολλα απολιθωματα απο προγονους του ανθρωπου τα οποια καταρριπτουν τον ισχυρισμο οτι ο ανθρωπος δεν εξελιχθηκε.Επισης εχουμε πολλα αλλα στοιχεια πχ την ομοιοτητα οτυ ανθρωπινου DNA με τα αλλα πρωτευοντα.Τα υπολειματικα οργανα ειναι αλλη μια αποδειξη.Θα μπορουσα να συνεχισω για ωρες αλλα θα φευγαμε εκτος θεματος.

Η δικη μου ερωτηση ειναι?

Εαν σε προβληματιζει τοσο η θεωρια της εξελιξης γιατι δεν εχει τοσο τελεια (συμφωνα με τα δικα σου στανταρ) στοιχεια,πως και δεν σε προβληματιζει η ιστορια της Παλαιας Διαθηκης για τον Αδαμ και την Ευδα.Εαν η ΠΔ ειναι αλανθαστο βιβλιο και ολοι καταγομαστε απο τον Αδαμ και την Ευα θα επρεπε να μην υπηρχαμε καθολου αφου η αιμομειξια (μια και οι απογονοι του Αδαμ και της Ευας θα επρεπε να διασταυρωνονται συνεχως μεταξυ τους) θα οδηγουσε σε μη βιωσιμους απογονους.

Πως και δεν απορεις που μιλαει για επιπεδη γη?Αφου ειναι θεοπνευστο βιβλιο πως κανει τοσο τραγικο λαθος για το σχημα της Γης?

quote:
Ούτε στο γεγονός ότι οι ιοί αποκτούν ανοσία στα εμβόλιά μας εξελισσόμενοι προς τα κάτω(ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΜΕΝΟΙ) και όχι προς τα πάνω(ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΜΕΝΟΙ) όπως θα απαιτούνταν για να αποδειχθεί ότι η αυθόρμητη προς τα πάνω εξέλιξη(πίθηκος σε άνθρωπο)είναιεφικτή στη φύση.

Που το ακουσες αυτο ακριβως?

Ο ιος HIV πχ δεν αποκτα ανοσια υποβαθμιζομενος ή αναβαθμιζομενος απλα αλλαζει η αλληλουχια του γενετικου του υλικου παραγοντας ιους με διαφορετικη δομη πρωτεινων και καθιστοντας τα αντισωματα που παραχθηκαν εναντιων των παλαιοτερων "εκδοσεων" του ιου αναποτελεσματικα.

quote:
Κάντε ένα απλό σερτσ στο νετ και θα βρείτε υλικό για να ασχολείστε μήνες.

Ναι αλλα φροντιστε

α)να παρετε υλικο απο αξιοπιστα site (επιστημονικα) και οχι απο σελιδες δημιουργιστων...

β)να εχετε καποιες γνωσεις βιολογιας και χημειας για να μην σας πιανουν ευκολα κοτσο οι δημιουργηστες (creationists).

quote:
ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ εντύπωση που εσείς δέχεστε ότι σας πει η επιστημονική κοινότητα έτσι άκριτα χωρίς να είστε ειδικοί οι ίδιοι για να κρίνετε για τον εαυτό σας. Πιστεύετε σε ανθρώπους και αυτό δεν έχει καμιά σχέση με ορθολογισμό.

Ενω εσυ εισαι σε απευθειας συνδεση με τον θεο και εχεις πιο αξιοπιστες πληροφοριες ε?

Ειναι απολυτα ορθολογικο να κανεις δεκτες ανθρωπινες αποψεις οι οποιες προερχονται απο χειλη ανθρωπων που ισχυριζονται οτι τις ελαβαν κατοπιν θειας αποκαλυψεως και να απορριπτεις συμπερασματα που βγηκαν απο ανθρωπους που μελετησαν την φυση,εκανα πειραματα,μαθηματικους υπολογισμους κτλ. ε?

Ειναι απολυτα ορθολογικο να κλεινεις τα ματια σου στο γεγονος οτι υπαρχουν εκατομμυρια προφητες και εκπροσωποι διαφορων θρησκειων με εντελως διαφορετικα δογματα οι οποιοι ολοι ισχυριζονται οτι κατεχουν την αληθεια εξ θειας αποκαλυψεως (αλλοι απο τον Γιαχβε,αλλοι απον Αλλαχ,αλλοι απο την θεα Καλι,αλλοι απον Βουδα κτλ)

Ειναι απολυτα ορθολογικο να ισχυριζεσαι οτι οταν δεχεσαι τις επιστημονικες αποψεις ειναι παραλογο γιατι τα συμπερασμα της προερχονται απο ανθρωπους ενω τα δικα σου θρησκευτικα πιστευω προερχονται ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ε?

Ποιος νομιζεις εφτιαξε τοσα εκατομμυρια θρησκειες?

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ.

quote:
Το βασικότερο. Ο ορθολογιστής επιτίθεται σε απόψεις, όχι σε πρόσωπά. Αν βρίσκεις λάθος κάτι που έχει πει ένας επιστήμονας π.χ για το κύρος των προφητειών μην επιτεθείς σε αυτόν λέγοντας ότι και άλλοι επιστήμονες τον θεωρούν τρελό ή και εγώ δεν ξέρω τι, αλλά να επιτεθείς στα λεγόμενά του

Σωστα.Για να προσπαθησουμε να το εφαρμοσουμε τωρα ολοι αυτο...


The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιππόνοος
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 02:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιππόνοος
Υπαρχει μια απλη μεθοδος αποδειξεως της υπαρξης μας.Εσυ θα ισχυριστεις οτι δεν υπαρχουμε.Εμεις θα σε πατησουμε με το αυτοκινητο.Εφοσον δεν υπαρχουμε δεν σε πατησαμε με το αυτοκινητο...Εαν ομως βγεις χαλκομανια κατω απο τις ροδες το συμπερασμα ειναι οτι υπαρχουμε.

Δεν έσφαλα όταν σου έγραφα medtech ότι είσαι νοητικώς ακόμα στην ηλικία των 16. Πάντως και για την ηλικία σου ήταν κακή η σοφιστεία σου...

Αν θες να σου καταρρίψω με λογικά επιχειρήματα σε ένα λεπτό την παραπάνω σοφιστεία σου στείλε μου pm και θα το κάνω ευχαρίστως... Μου αρέσει πολύ άλλωστε να παίζω με το μυαλό των άλλων...
*************************************************************

Έχει κάποιος υπόψη του ένα βιβλίο με προφητείες του Λεοντίου μοναχού του Διονυσιάτου;;; Μου το έστειλαν με e-mail και έχει σχεδόν όλες τις προφητείες που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς στην δημοθοινία μας με δικά του σχόλια γραμμένο το 2006... ιδού τα περιεχόμενα του βιβλίου.
Γνωρίζει κάποιος τον συγκεκριμένο μοναχό;;;;;;;;;;;;;;;;

1. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΙ ΣΗΜΑΝΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ. Απαραίτητα να διαβασθεί !!
2.
ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΚΟΣΜΑ ΤΟΥ ΑΙΤΩΛΟΥ. Προβλέπει τον «γενικό πόλεμο», τα
γεγονότα της Κωνσταντινουπόλεως, τις εφευρέσεις, τι πρέπει να προσέξουμε, κλπ. Είναι
ιδαίτερα επίκαιρο επειδή "τα πακέτα" της Ε.Ε. και τα δάνεια, ο φόρος στα σπίτια και στα
οικιακά ζώα είναι από τις αναγραφόμενες προειδοποιήσεις πριν τον Γενικό Πόλεμο. Μένει
μόνο να ζητήσουν να μας πάρουν και στρατιώτες, "αλλά δεν θα προλάβουν"! Το κείμενο
προέρχεται από διάφορα χειρόγραφα, με σχόλια έκδοσης Καντιώτη και ΛΜΔ. 1 - 10
3. Ο ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ Η ΚΡΗΤΗ. Από τον γέροντα Γεννάδιο από το
Ρέθυμνο. 11 - 12
4.
ΚΑΤΑ ΤΟΥ «666» ΣΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ κλπ. Από τον γ. Παίσιο τον Αγιορείτη. Παρόλο που
τα χρόνια του Αντιχρίστου είναι ακόμη πίσω, η αντίσταση στους προδρόμους του είναι
πράξη ομολογίας και λεβεντιάς. Το σύστημα bar code δεν είναι από μόνο του κακό, όμως η
χρήση του στο πρότυπο ΕΑΝ 13 που χρησιμοποιείται στην Ευρώπη, και που συνήθως
χάριν συντομίας ονομάζεται «666» επειδή περιέχει πάντα τρία εξάρια οδηγούς, δεν γίνεται
τυχαία, όπως εξηγεί ο γέροντας Παίσιος. 13 - 20
5.
ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΣΑΛΟΥ. Μιλάνε για τα
γεγονότα της Κων/λεως και τις διάδοχες καταστάσεις. Δεν είναι σίγουρο το πόσο καλά
διατηρήθηκαν στο χρόνο, όμως το βασικό συμπέρασμα είναι, ότι μετά τα γεγονότα της
Πόλης, και ιδιαίτερα μετά την επιδρομή των «βδελυρών εθνών», ο Αντίχριστος και το τέλος
του κόσμου είναι πάρα πολύ κοντά. 21 - 29
6. ΓΙΑ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΗΣ ΚΩΝ/ΠΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΪΣΙΟ. Διευκρινίσεις από τον
Αγιορείτη γέροντα για το ζήτημα της Πόλης, την υφαλοκρηπίδα κλπ. 30 - 42
7.
ΟΠΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΟΣΙΟΥ ΔΑΝΙΗΛ, ΤΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΑΓΑΡΗΝΟΥΣ.
Ο κοιμώμενος Βασιλιάς, ομολογεί ο Δανιήλ, ότι διατηρείται ζωντανός κάπου κάτω από την
Πόλη! 43 - 58
8. ΧΡΗΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ. Προφητεία Αγίου Ταρασίου, και μερικές με τον αρχαϊκό τίτλο
«χρησμοί». Κάποια επιδέχεται παραμετρική, χρονολογική επίλυση. 59 - 62
9. ΠΕΡΙ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ, ΥΠΟ γ. ΙΩΣΗΦ ΒΑΤΟΠΕΔΙΝΟΥ. Θα βρείτε,
εκτός των άλλων, προφητεία (σελ. 68) που επιδέχεται παραμετρική χρονολογική επίλυση. 63 - 95
10. ΟΣΙΟΥ ΝΕΙΛΟΥ ΤΟΥ ΜΥΡΟΒΛΗΤΟΥ ΚΑΙ ΟΣΙΟΥ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΥ ΣΥΡΟΥ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ
ΠΕΡΙ ΕΣΧΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ. 96 - 105
11. γ. ΙΩΣΗΦ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ 106 - 113
12. ΑΒΒΑ ΜΩΫΣΗ ΤΟΥ ΑΙΘΙΟΠΟΣ, ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΜΟΝΑΧΩΝ ΤΗΣ ΕΣΧΑΤΗΣ ΓΕΝΕΑΣ. 114 - 115
13.
ΜΟΝΑΧΟΥ ΜΙΧΑΗΛ (ΣΕΡΓΙΟΥ ΝΕΙΛΟΥ) ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΑΤΕΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΕΡΜΗΝΕΙΑ
ΠΕΡΙ ΓΩΓ ΚΑΙ ΜΑΓΩΓ, ΠΕΡΙ ΑΡΜΑΓΕΔΩΝΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΧΙΛΙΕΤΟΥΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ.
Πρόκειται για πολύ κατατοπιστικές αναφορές που δεν μας αφήνουν να εκτραπούμε σε
πλανεμένες ερμηνείες, όπως αυτές που κυκλοφοράνε στη Δύση.
Τοποθετήθηκαν εδώ και ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ που
φανερώνουν το γιατί ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΔΟΚΙΜΗ ΤΩΝ
ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ (ΜΙΑ ΠΡΟΒΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΠΟΤΥΧΕΙ), KATI ΠΟΥ
ΣΥΧΝΑ ΤΟΝΙΖΕ Ο γ. ΠΑΪΣΙΟΣ Ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ, με σχόλια υπό Λ.Μ.Δ. 118 - 131
14. ΟΙ ΑΙΩΝΕΣ ΤΟΥ ΟΡΑΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΗΦΩΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑΝΗΣ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ
ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΔΗΜΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟΡΕΙΤΗ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ. 132 - 133


*** <<Ένεκα τριών, χάριν έχω της τύχης. Πρώτον μεν ότι άνθρωπος εγενόμην και ου θηρίον. Είτα δε ανήρ και ου γυνή και τρίτον Έλλην και ου βάρβαρος>>
Θαλής ο Μιλήσιος Ιδρυτής της Φιλοσοφίας και της Επιστημης της ανθρωπότητος ***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 02:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
medtech εχεις να προσθεσεις κατι σε σχεση με το θεμα των προφητειων?Εχεις υποψην σου καποια προφητεια που θελεις να μοιραστεις με τους υπολοιπους?Τα υπολοιπα περι εξελιξης του ανθρωπινου ειδους δεν απασχολουν καθολου το τοπικ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 03:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΘΕΟΥ

Πιστεύω εις το «δεν πιστεύω»,
αντίθετο της λογικής και του μυαλού,
καταπατητή συλλογισμού και ορθολογισμού.
Και σε μια άρνηση ολοκληρωτική
χωρίς καμιά υπόσταση πραγματική.
Σκότος εκ τους σκότους,
αντίρρηση σε όλους,
ακόμη και στους πρώτους,
βεβαίως παθιασμένα και όχι λογισμένα
φανατικά ακόμη και στα χλιαρά,
μπροστά σε γυναίκες και παιδιά.
Και σε μια απιστία ολοκληρωτική
προς όλες τις διευθύνσεις πεισματική
προσδοκώ να μη διαπραγματευτώ
ακόμη και αν είναι φανερό
πως το λάθος το έχω εγώ.

Αμήν!




Διορθωση:

Το συμβολο της μεθοδολογιας του Ορθολογιστη:

Ασχολουμαι με ζητηματα για τα οποια ισχυει η αρχη της διαψευσιμοτητας (ζητηματα για τα οποια οι θεωριες που αναπτυσσονται μπορουν να ελεγχθουν ως προς την ορθοτητα τους).

Πχ ασχολουμαι με το αν υπαρχει ζωη στο φεγγαρι γιατι μπορω να ελεγξω αν υπαρχει ζωη στο φεγγαρι.

Δεν ασχολουμαι με την μετα θανατον ζωη γιατι κανεις δεν μπορει να ελεγξει εαν υπαρχει μετα θανατον ζωη.Ουτε αποδεχομαι ιδεες που βασιζονται στην προοπτικη της μεταθανατιας ζωης αφου δεν εχω αποδειξεις για μετα θανατον ζωη.


Δεν δεχομαι εξ αποκαλυψεως αληθειες.Κανεις δεν μπορει να ερθει σε μενα ισχυριζομενος οτι κατεχει την αληθεια για ενα ζητημα επειδη ελαβε τις πληροφοριες απο τον θεο/θεους κτλ,Θα ζητησω επιστημονικες αποδειξεις για την ορθοτητα των πληροφοριων ή θα ελεγξω εγω ο ιδιος την ορθοτητα τους με επιστημονικο τροπο.

Δεν αρνουμαι τα παντα αλλα αρνουμαι ιδεες που δεν εχουν εγκυρες αποδειξεις και επιχειρηματα.Δεν δεχομαι τα ταχαμου θεοπνευστα ιερα βιβλια ως εγκυρες αποδειξεις,γιατι κυκλοφορουν εκατομμυρια ιερα βιβλια με αλληλοσυγκρουομενες αποψεις,γεματα αντιφασεις,χοντρα λαθη κτλ.

Δεν λαμβανω υποψη μονο τα στοιχεια που υποστηριζουν τις αποψεις μου αλλα και τα στοιχεια που τις καταρριπτουν πριν βγαλω συμπερασμα για ενα ζητημα.

Εαν η θεωρια μου για ενα ζητημα καταρριπτεται τελικα απο τα στοιχεια δεν επιμενω,την εγκαταλειπω και συνεχιζω την μελετη μου πανω στο ζητημα για μια καλυτερη θεωρια.

Αυτος ειναι ο πραγματικος ορθολογιστης και καμια σχεση δεν εχει με το πνευματικο σκοταδι του αληθινου πιστου ουτε με την εκδοχη του ορθολογιστη που εσυ εχεις στο μυαλο σου.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 20/05/2008 03:11:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 03:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Δεν έσφαλα όταν σου έγραφα medtech ότι είσαι νοητικώς ακόμα στην ηλικία των 16. Πάντως και για την ηλικία σου ήταν κακή η σοφιστεία σου...

Αν θες να σου καταρρίψω με λογικά επιχειρήματα σε ένα λεπτό την παραπάνω σοφιστεία σου στείλε μου pm και θα το κάνω ευχαρίστως... Μου αρέσει πολύ άλλωστε να παίζω με το μυαλό των άλλων...


Αφου μπορεις να καταρριψεις αυτο το επιχειρημα γραψε τα επιχειρηματα σου εδω για να τα απολαυσουμε ολοι.

Μου αρεσει και μενα να γελαω με τις νοητικες ικανοτητες ατομων που αντι να γραφουν επιχειρηματα βριζουν και βριζουν και βριζουν...

Α και παρολη την μεγιστη ευφυια σου,δεν εχεις μαθει ακομα βλεπω πως να κανεις quote...loool!

quote:
medtech εχεις να προσθεσεις κατι σε σχεση με το θεμα των προφητειων?Εχεις υποψην σου καποια προφητεια που θελεις να μοιραστεις με τους υπολοιπους?Τα υπολοιπα περι εξελιξης του ανθρωπινου ειδους δεν απασχολουν καθολου το τοπικ.

1.Απαντησα σε εναν συνομιλητη μου ο οποιος προσπαθουσε να καταληξει στο συμπερασμα οτι η επιστημη ειναι αναξιοπιστη με βαση την αμφισβητηση της θεωριας της εξελιξης.Του εξηγησα οτι τα επιχειρηματα εναντιον της εξελιξης που μου ανεφερε ηταν λανθασμενα.Συνεπως η απαντηση μου ειχε σχεση με το ζητημα και συγκεκριμενα την συγκρουση επιστημης-θρησκειας.


2.Εχω υποψην Μιχαηλ οτι προφητειες δεν υπαρχουν.Και αυτο σκοπευω να καταδειξω.Θυμισου τα Ορλφωφικα Μιχαηλ,θυμισου τα Ορλωφικα...Σε τι διαφερεις εσυ απο αυτους που νομισαν οτι οι προφητειες περι "ξανθου γενους που θα ελευθερωσει τους χριστιανους απο τον Αγαρηνο" εκπληρωθηκαν στο προσωπο των Ρωσων απεσταλμενων της Μ.Αικατερινης το 1770 μονο και μονο για να δουν το ξανθο γενος να την κοπαναει μολις σκουρυναν τα πραγματα και την επανασταση να πνιγεται στο αιμα?


3.Α και Μιχαηλ.Ξερεις ποσο σοβαρα λαμβανω τις διαταγες σου ε?


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 20/05/2008 03:25:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 03:32:29  Εμφάνιση Προφίλ
Θεωρώ ότι το σχόλιο της medtech πάνω στο θέμα "προφητείες για πολέμους" με αφορμή την εμφάνιση του στόλου των Ρώσων το 1770 είναι όχι μόνον πλήρες αλλά και ενδεικτικό του χώρου και του χρόνου που εμφανίζονται τέτοια κατασκευάσματα αλλά και της αξιοπιστίας τους.

Παίρνοντας δε αφορμή από το σχόλιό της για την επιστήμη, θα ήθελα να προσθέσω ένα-δυο πραγματάκια, πάνω στα περί αξιοπιστίας της επιστήμης και σύγκρισής της (αν είναι ποτέ δυνατόν) με μυθολογίες, θεοπνευστίες, θρησκείες και γενικά κάθε είδους αυθαιρεσίες.

quote:
trevor
1.Είναι ανορθολογικό το να μιλάς με γενικότητες του στυλ "Από τις προφητείες του τάδε λίγες επαληθεύτηκαν και όσες επαληθεύτηκαν ήταν ήξεις αφήξεις".

Είναι ανορθολογικό γενικά να μιλάει κανείς για "προφητείες". Τέτοιου είδους κατασκευάσματα (γιατί περί κατασκευών πρόκειται) προσβάλλουν όχι μόνον τον ορθό λόγο αλλά και την ίδια τη λογική. Για να μην πω ότι προσβάλλουν και τον ίδιο το θεό που υποτίθεται ότι λατρεύουν, υποβιβάζοντάς τον από "ποιητή ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων" σε πράκτορα 007 που απεργάζεται σχέδια υλικής ικανοποίησης μερικών πιστών του εις βάρος ολόκληρου του πλανήτη.

quote:
trevor

3.Η επιστήμη ασχολείται με το πώς λειτουργεί το σύμπαν βασισμένη σε ανθρώπινες παρατηρήσεις. Τί συμβαίνει εκτός υλικού κόσμου(και αν υπάρχει κάτι εκτός) δεν το γνωρίζει κανένας.


Αρα κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί πως η πεποίθηση που έχει περί λειτουργίας "μετά των φυσικών" αποτελεί την απόλυτη αλήθεια. Συμφωνούμε απόλυτα.

quote:
trevor
ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ εντύπωση που εσείς δέχεστε ότι σας πει η επιστημονική κοινότητα έτσι άκριτα χωρίς να είστε ειδικοί οι ίδιοι για να κρίνετε για τον εαυτό σας. Πιστεύετε σε ανθρώπους και αυτό δεν έχει καμιά σχέση με ορθολογισμό.

Η παραπάνω άποψη μπορεί να ειπωθεί μόνον από κάποιον που δεν έχει καμία γνώση της λειτουργίας της επιστήμης, των μηχανισμών ελέγχου και αξιολόγησης και της ηθικής της.

Οτιδήποτε πει "κάποιος άνθρωπος" δεν αποτελεί ούτε επιστημονική θεωρία ούτε επιστημονικό συμπέρασμα, μέχρι να εγκυροποιηθεί ως τέτοιο από την επιστημονική κοινότητα· από τους ειδικούς δηλαδή στο συγκεκριμένο πεδίο. Μετά τις αποδείξεις που παρέχονται στους ειδικούς αυτούς, και μετά την εγκυροποίηση της γνώσης, την επαλήθευσή της, την απόδειξή της και τη δημοσίευσή της, η γνώση είναι "επιστημονική", και ο κάθε "μη ειδικός" (όπως λες), μπορεί να τη χρησιμοποιήσει σαν έγκυρη, καθώς άλλοι, ειδικοί, πριν απ'αυτόν την έχουν εγκυροποιήσει με πολύ αυστηρά κριτήρια. Μέχρι τότε όμως, ούτε επιστημονική είναι, ούτε γνώση είναι, ούτε καν θεωρία. Παραμένει απλή "υπόθεση".

Φυσικά, το να μη θεωρείς αυτή τη διαδικασία "ορθολογιστική" (πρέπει να είσαι ο μόνος παγκοσμίως) και να θεωρείς "ορθολογισμό" την άκριτη παραδοχή ότι κάποιος πριν 2000 χρόνια περπατούσε πάνω στο νερό, επειδή έτσι γράφουν κάποια θρησκευτικά βιβλία αγνώστου πατρός και αγνώστου προέλευσης, ... ε... είναι λίγο αστείο, δε νομίζεις;

quote:
trevor
Έστω λοιπόν ένα πλάσμα χωρίς όραση που εξαιτίας ενός γενετικού σφάλματος

Χμμ... είχα την εντύπωση πως ο θεός (που είναι ο υπεύθυνος, κατ'εσέ, της βιομηχανίας παραγωγής πλασμάτων) δεν κάνει σφάλματα...

Θα ήθελα στο σημείο αυτό να θέσω και ένα ερώτημα, που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας τα διάφορα μηνύματα περί πολέμων στο θέμα αυτό.

Ας δεχτούμε πως ο ορθόδοξος θεός ασχολείται μόνον με ta 217 εκατομμύρια ορθόδοξους και αφήνει τα υπόλοιπα 6,4 δισεκατομμύρια στη μοίρα τους. Σε μια περίπτωση πολέμου Ελλάδας-Βουλγαρίας, όπου ο θεός των Ελλήνων είναι ορθόδοξος και ο θεός των Βουλγάρων είναι ορθόδοξος επίσης, ποιόν από τους δυο θα βοηθήσει; Και γιατί να βοηθήσει τον ένα κι όχι τον άλλο;

Είναι πιθανό ο νικητής να πει "μας βοήθησε ο θεός" και ο ηττημένος να πει "μας τιμωρεί ο θεός για τις αμαρτίες μας"; Και αν ο θεός έχει αποφασίσει από πριν ποιόν θα τιμωρήσει και ποιόν θα ευνοήσει, ποιός ο λόγος ο ηττημένος (του οποίου προφανώς οι "προφήτες" θα γνωρίζουν το αποτέλεσμα εκ των προτέρων) να πάει να πολεμήσει;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 05:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Ο φίλος trevor νωρίτερα επικαλέστηκε την δήθεν αδυναμία της εξέλιξης να εξηγήσει την προέλευση του ματιού. Αυτό είναι κλασικό, αν και πλέον κάπως ξεπερασμένο, επιχείρημα που χρησιμοποιούν οι δημιουργηστές.
Αναρρωτιέμαι από που το τσίμπησε...(σα να πήρε το μάτι μου πρόσφατα μεταφρασμένο στα ελληνικά βιβλίο δημιουργιστών σε γνωστό βιβλιοπωλείο της Αθήνας με τίτλο "Ο μύθος του Δαρβίνου" ή κάπως έτσι αν θυμάμαι καλά...)

Βέβαια οι επιστήμονες έχουν αποδείξει ότι το μάτι είναι προϊόν μακροχρονιας εξέλιξης από φωτοευαίσθητα κύτταρα μόλις ικανών να διακρίνουν τη μέρα από τη νύχτα, σε εξελιγμένο μάτι εφοδιασμένο με φακό που δίνει καθαρή εικόνα στον αμφιβληστροειδή.

Μπορεί οποιοσδήποτε να δει και ένα σχετικό πείραμα του ζωολόγου Dun Erik Nilsson, ερευνητή στο Πανεπιστήμιο Lund της Σουηδίας που εξηγεί τη διαδικασία.

http://www.pbs.org/wgbh/evolution/library/01/1/l_011_01.html

Και για όποιον δεν έχει το QuickTime ή το RealPlayer εδω: http://www.youtube.com/watch?v=Stb9pQc9Kq0&feature=related

Οι φορείς καλύτερης όρασης εξασφάλιζαν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης κι έτσι τα πιο εξελιγμένα μάτια διαδόθηκαν στη φύση και μεταδίδονταν στους απογόνους. Τους αρχαίους προγόνους του ματιού (φωτοευαίσθητα κύτταρα) τους συναντάμε κυρίως σε διάφορα πρωτόζωα όπως η Ευγλήνη (το μικρό κόκκινο στίγμα της αριστερά είναι που αντιλαμβάνεται το φως και στρέφεται προς αυτό για να κάνει φωτοσύνθεση).

Μάλιστα έχει ανακαλυφθεί και το γονίδιο(PAX-6) που σχετίζεται με την ανάπτυξη του ματιού σε πολλούς οργανισμούς,του ανθρώπου συμπεριλαμβανομένου...

http://arjournals.annualreviews.org/doi/abs/10.1146%2Fannurev.neuro.20.1.483

Ψαχτείτε λοιπόν πιο προσεκτικά και γενικά προσέχτε με τους δημιουργιστές. Συχνά προτάσσουν την ψευδοεπιστημονική επιχειρηματολογία τους καμουφλαρισμένη με επιστημονικοφανείς έννοιες και ορολογίες για να ξεγελάσουν τους αδαείς (π.χ. "μη απλουστεύσιμη πολυπλοκότητα"). Κι απ'ότι βλέπω το καταφέρνουν με μερικούς...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 20/05/2008 05:23:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 05:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Φοβάμαι πως μόνοι σας τα γράφετε μόνοι σας τα διαβάζετε.

Keep walking...

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 05:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Μπραβο Agnostic για τον κόπο που εκανες ωστε να παρουσιασεις ακομα πιο αναλυτικα και τεκμηριωμενα απο όσο εγω (που εδωσα ενα γενικο παραδειγμα) την δημιουργια του ματιου μεσω της διαδικασιας της εξελιξης.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 20/05/2008 05:55:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 05:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Η απάντησή σου μου έδωσε το έναυσμα medtech
Και όσο ψάχνει κανείς, βρίσκει...

Είναι θετική πάντως η δυναμικότατη επιστροφή σου, βγαλμένη από τα παλιά (δωδεκάκλωνα DNA και τα σχετικά)

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 06:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Είναι θετική πάντως η δυναμικότατη επιστροφή σου, βγαλμένη από τα παλιά (δωδεκάκλωνα DNA και τα σχετικά)

Αλησμονητο το topic "12κλωνο DNA" !

Ναι ειχα καιρο να μπω και να ασχοληθω...Παρατηρω πολλες απουσιες απο το "σκεπτικιστικο-ορθολογιστικο-επιστημονικο" στρατοπεδο στο fοrum του esoterica.Τι εγιναν αυτα τα παλληκαρια?Τα εφαγαν οι Δρακονιοι?


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 20/05/2008 06:47:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρισταίος
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 08:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρισταίος
Ακούσατε ότι Τούκος στρατηγός απαίτησε να μην συμμετάσχουν τα Αμερικανικά awaks σε Ελληνική άσκηση κοντά στον ’ϊ Στράτη διότι θεωρεί την περιοχή Γκρίζα ζώνη; Είναι αλήθεια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 09:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Φιλε Αρισταίε δεν άκουσα κατι σχετικό και δεν πάει το μυαλό μου γιατί
να το κάνουν. Αντιθέτως τους Αμερικάνους τους χρειάζονται.
Είναι αστείο πραγματικά που 3-4 άτομα δεν φτιάχνουν 1 thread να πουν
αυτά που τους απασχολούν και παρασιτούν σε thead άλλου θέματος.Αμα δεν
μαζεύει κόσμο όμως αυτό να μου πεις, τι άλλο να κάνουν...
Τεσπα πιστεύω φίλοι μου οτι φέτος πόλεμος δεν προβλέπεται, το λέω γιατί πιστεύω οτι οι σχέσεις με τη Ρωσία έχουν περιθώριο βελτιωσης και πρώτα πρέπει να εξαντληθεί για να κάνει κατι τόσο θορυβώδες.
Απο την άλλη θα μου πείτε συμφέροντα είναι αυτά.Αυτό δείχνει οτι πρέπει να ωριμάσει το πράγμα, προς το παρον δεν δείχνουν οι Ρώσοι να χουν βλεψεις για το Ισραηλ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 10:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
medtech δεν εδωσα καμια διαταγη.Απλα αυτα που γραφεις ειναι εντελως ασχετα με το θεμα.Τι μας νοιαζει για την εξελιξη του ανθρωπου σε αυτο το τοπικ?Καθολου.Γιατι δεν ανοιγεται ενα νεο τοπικ που να λεγεται : Ειναι αληθινες οι προφητειες ή οχι?Μπορειτε εκει να γραφετε τις αντιρρησεις σας ολες.Εμεις οι υπολοιποι τι φταιμε να βλεπουμε τις αρλουμπες σας και τα ασχετα με το θεμα?Τρωτε τσαμπα χωρο και επειδη ειναι αργο το site μας κουραζετε στην αναγνωση των προφητειων.

quote:

Αλησμονητο το topic "12κλωνο DNA" !

Ναι ειχα καιρο να μπω και να ασχοληθω...Παρατηρω πολλες απουσιες απο το "σκεπτικιστικο-ορθολογιστικο-επιστημονικο" στρατοπεδο στο fοrum του esoterica.Τι εγιναν αυτα τα παλληκαρια?Τα εφαγαν οι Δρακονιοι?



Τι εχουν να προσφερουν στο θεμα τετοιου ειδους ποστς?Ειρωνειες του δρομου και απαντησεις 10χρονου παιδιου.Τετοιου ειδους απαντησεις γιατι δεν τις στελνετε μεταξυ σας μεσω μηνυματων να αγαλιαζετε?Και ξαναλεω τι σχεση εχουν οι δρακονιοι και οι χαζομαρες με το θεμα?Δηλαδη σον και καλα πρεπει να γραψεις κατι απλα για να γραφεις?Για σενα πλακα ειναι ολα?

Edited by - MIXAHL32 on 20/05/2008 10:49:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 10:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Καλημέρα.

Όπωες είδαμε Stvd όλα αυτά γίνονται με την ανέχεια κάποιων....

Για τις προφητείες τώρα ,εσύ φίλε Stvd θεωρείς οτι θα γίνουν με ορίζοντα το 2012 , ή μπορεί να γίνουν και 2080 που λέει ο λόγος?

Είναι απορίας άξιο που κατα καιρούς πολλές παρέες όπως εμείς , έβλεπαν τα γεγονότα και πίστευαν πως είναι κοντά.Εγω το θεωρώ καλό αυτό.Σημαίνει οτι ο κόσμος ψάχνεται και δείχνει πίστη στους Γέροντες και στους Αγίους.Δεν βλάπτει κανέναν να πω "Παιδιά εγω το καλοκαίρι περιμένω οτι θα γίνουν όλα".Πρόβλεψη είναι όχι πανικολογία.
Τέλος πάντων και το 1997 και 2001 και το 2007 , ήταν ημερομηνίες που "έπαιαζαν" πολύ.Όταν ας πούμε κάποιος ακούσει τον Γέροντα Παίσιο και λίγα χρόνια μετά δεί την κρίση στα Ίμια δεν είναι λογικό να θεωρήσει οτι όλα θα συμβούν τότε;
Υπάρχει μια διαφορά όμως φέτος με όλες τις άλλες ημερομηνίες.Έχουν σηκώσει κεφάλι οι Ρώσοι τώρα πια.Και αυτό είναι ο σημαντικότερος παράγοντας πιστεύω.Για αυτό και άρχισε η αντίστροφη μέτρηση.
Τώρα το αν θα γίνει φέτος του χρόνου η σε 5 χρόνια κανείς δεν μπορεί να ξέρει , αλλα δεν είναι πολύ μακρυνό...(πολλά όμως συγκλίνουν για φέτος και εγώ είμαι της ίδια άποψης)

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 11:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Φίλοι μου μην αναλώνεστε σε άσκοπες συζητήσεις που δεν οδηγούν πουθενά......εδώ τα πράγματα μέρα με τη μέρα γίνονται χειρότερα....ας επικεντρωθούμε σε αυτά.

Δικαίωμα του καθενός να βλέπει ή να εθελοτυφλεί.

*********************************************************************
«Γκρίζα ζώνη» ο Αϊ-Στράτης! Ματαιώθηκε για δεύτερη χρονιά, ύστερα από απαίτηση της Αγκυρας και με τις ευλογίες των Αμερικανών, η ΝΑΤΟϊκή άσκηση «Τολμηρός Τοξότης»

Την αναβολή για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά της ΝΑΤΟϊκής άσκησης η οποία στον σχεδιασμό της περιελάμβανε και τον Αϊ-Στράτη, πέτυχε να επιβάλει η Τουρκία, ποωθώντας πλέον με τις ευλογίες των Αμερικανών τη μετατροπή ακόμη και σε ΝΑΤΟϊκό πλαίσιο του Αϊ-Στράτη σε «γκρίζα» και αμφισβητούμενη ζώνη.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η άσκηση Noble Archer (Τολμηρός Τοξότης), που επρόκειτο να πραγματοποιηθεί σήμερα στην περιοχή του Αϊ-Στράτη, ματαιώθηκε τελικά καθώς ο Αμερικανός διοικητής του Αρχηγείου της Σμύρνης αρνήθηκε να διαθέσει ΝΑΤΟϊκό AWACS, υιοθετώντας έτσι πλήρως τις τουρκικές διεκδικήσεις.


Ολα αυτά μάλιστα συνέβησαν την επομένη της επίσημης ανακοίνωσης για επίσκεψη του Ελληνα ΑΓΕΕΘΑ, στρατηγού Δ. Γράψα στην Αγκυρα, όταν πλέον δεν υπήρχε κανένα περιθώριο για επανεξέταση της σκοπιμότητας της επίσκεψης.

Η ιστορία της άσκησης ξεκινά από πέρυσι και αποτελεί το αποκορύφωμα της τουρκικής προσπάθειας να κατοχυρώσει και σε ΝΑΤΟϊκό επίπεδο την ύπαρξη «γκρίζων ζωνών», να επιβάλει τη φινλανδοποίηση των ελληνικών νησιών και να επιβεβαιώσει την απαίτησή της για συνδιαχείριση στο κέντρο του Αιγαίου, καθώς και συμβολικά ο Αϊ-Στράτης βρίσκεται στον 25ο μεσημβρινό (που αποτελεί την πάγια διεκδίκηση της Τουρκίας).

Αντιδράσεις
Η άσκηση Noble Archer είχε ματαιωθεί και πέρυσι για τον ίδιο λόγο, προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις της Αθήνας, ενώ είχε κατατεθεί και ερώτημα στη νομική υπηρεσία του ΝΑΤΟ, η απάντηση της οποίας δεν έγινε ποτέ γνωστή.

Η συγκεκριμένη άσκηση γίνεται με ΝΑΤΟϊκό σχεδιασμό και διεξάγεται από εθνικές δυνάμεις με συμμετοχή ΝΑΤΟϊκών AWACS με στόχο την εξάσκηση των εθνικών δυνάμεων στη συνεργασία με τις ΝΑΤΟϊκές υποδομές στις επικοινωνίες και στον συντονισμό.

Η φετινή άσκηση σχεδιάστηκε από το 7 CAOC της Λάρισας, αλλά έπρεπε να εγκριθεί από τον Αμερικανό διοικητή της Σμύρνης.

Η άσκηση σχεδιάστηκε να γίνει σε δύο φάσεις, με την πρώτη να πραγματοποιείται στις 20 Μαρτίου στο Μυρτώο Πέλαγος (μερικές εκατοντάδες μίλια μακριά από την επίμαχη περιοχή) και τη δεύτερη που περιελάμβανε και τον Αϊ-Στράτη, να έχει προγραμματισθεί για σήμερα.

Αφού όμως η πρώτη φάση της άσκησης πραγματοποιήθηκε κανονικά, ο Αμερικανός διοικητής της Σμύρνης απέρριψε το αίτημα για διάθεση ΝΑΤΟϊκού AWACS με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε ματαίωση η άσκηση κατόπιν απαίτησης της Αγκυρας, που επιμένει να θεωρεί τον Αϊ-Στράτη αποστρατιωτικοποιημένη ζώνη.

Η Αθήνα είχε επιχειρήσει να στείλει μηνύματα το τελευταίο διάστημα τόσο με τη μετάβαση του πρωθυπουργού Κ. Καραμανλή στον Αϊ-Στράτη με πολεμικό σκάφος όσο και με την πτήση που πραγματοποίησε με F16 στην περιοχή ο ίδιος ο ΥΕΘΑ Β. Μεϊμαράκης.

Η χθεσινή εξέλιξη, όμως, αφήνει σοβαρά εκτεθειμένη και την ηγεσία του υπουργείου Εξωτερικών που πέρυσι σχεδόν πανηγύριζε για την ανέξοδη δήλωση του απερχόμενου ΥΦΥΠΕΞ Ν. Μπερνς ότι ο Αϊ-Στράτης είναι... ελληνικός, ενώ αποδείχθηκαν απολύτως ανεπαρκείς οι κινήσεις και ο χειρισμός του ζητήματος στο πλαίσιο της Συμμαχίας.

Να υπενθυμίσουμε ότι αρχικώς πέρυσι η ματαίωση της άσκησης είχε αποδοθεί στην... κακοκαιρία (σ.σ.: η πρόβλεψη για σήμερα πάντως ήταν μόλις για 5-6 μποφόρ), ενώ όταν αποκαλύφθηκαν τα πραγματικά περιστατικά ο τότε ΑΓΕΕΘΑ, ναύαρχος Π. Χηνοφώτης εξέφραζε την ελπίδα ότι «το ΝΑΤΟ θα πρέπει να προβεί στις αναγκαίες διορθωτικές πράξεις το συντομότερο δυνατόν», ενώ ο εκπρόσωπος του ΥΠΕΞ κ. Γ. Κουμουτσάκος χαρακτήριζε απολύτως απαράδεκτους τους ισχυρισμούς της Τουρκίας, που «δεν αμφισβητούν μόνον τα κυριαρχικά δικαιώματα μιας συμμάχου χώρας αλλά υπονομεύουν και την αποτελεσματικότητα του ίδιου του ΝΑΤΟ».

Ενδεικτικό του ατυχούς χειρισμού της υπόθεσης είναι ότι μόλις προ δεκαημέρου ανώτερη πηγή του ΥΠΕΞ δήλωνε κατηγορηματικά ότι η άσκηση δεν έχει γίνει (ενώ η πρώτη φάση της ήδη είχε γίνει στις 20 Μαρτίου) και εξέφραζε βεβαιότητα για την πραγματοποίησή της εντός του Μαϊου, με τον Αϊ-Στράτη να βρίσκεται εντός του σχεδιασμού.
*********************************************************************

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 12:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Φίλε Δημήτρη συμφωνώ με τις υποθέσεις και πιστεύω οτι είμαστε κοντά σε κάποιο επεισόδιο. Δεν κακίζω όσους κάνουν υποθέσεις απλά πιστεύω για να γίνει τόσος ντόρος με τους Ρώσους να θέλουν να κατέβουν μέχρι το Ισραήλ , όπως με τόση λεπτομέρεια περιγράφουν οι άγιοι πατέρες, πρέπει να προηγηθεί το ενδιαφέρον των Ρώσων για τέτοιου είδους "εκστρατεία". Δε νομίζω οτι έχει ωριμάσει ο καιρός για κάτι τέτοιο. Μπορεί κλείνοντας το φράγμα Κεμάλ Ατατούρκ όλα να γίνουν σε χρόνο dt αλλά οχι πάντως αυριο μεθαύριο.

Γενικότερα για τις προφητείες θέλω να πω οτι όπως τις διαβάζουμε έχουν μια χρονική συνέχεια, άρα ας περιμένουμε να εκπληρωθούν όλες τις αρχικής φάσης και μετα να μιλάμε για πόλεμο
Έχουμε πχ κάποιον τύπου Μουσολίνι στην Ιταλία αλλά στη Γερμανία η Μέρκελ δεν μου κάνει τόσο για Χίτλερ...Οι πρεσβείά μας στην Τουρκία είναι ακόμα εκεί...
Είμαστε στην αρχή ακόμα...με 127 το βαρέλι η ανάγκη για εξόρυξη στο Αιγαίο είναι επιτακτική...άρα και για κυριαρχία...
Αυτό η το επόμενο έτος πρέπει να ξεκαθαρίσει το θέμα των ναυτ.μιλίων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 12:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Κ άλλα νέα
"«Gorna Macedonia» («Βόρεια Μακεδονία») είναι το όνομα που μπορεί να αποδεχτεί -μετά το σχηματισμό νέας κυβέρνησης- ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ κ. Νίκολα Γκρούεφσκι, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες από συζητήσεις του με ξένους συνομιλητές του. Σημειώνεται ότι με αυτό το όνομα ο κ. Γιώργος Παπανδρέου ως υπουργός Εξωτερικών είχε φτάσει ένα βήμα πριν από τη συμφωνία με την ηγεσία των Σκοπίων τον Ιανουάριο του 2002, αλλά η λύση δεν ήρθε, γιατί ξέσπασε η κρίση στο Τέτοβο." απο το aegeantimes.gr

Κ ακόμη από την ίδια πηγή ο κ.Πεπονής προτείνει μέσω του βιβλίου του επιλεκτική επέκταση της υφαλοκριπίδας για να μην αντιδράσουν οι Τούρκοι.
Από το τίποτα είναι μια λύση αλλά παράλληλα δηλώνει και υποχώρηση είναι η άποψή μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 13:34:23  Εμφάνιση Προφίλ
Μα ετσι κι αλιως το Ονομα ειναι χαμενη υποθεση για την Ελλαδα , πανηγυρισαμε ενα γκολ (βετο) και το οτι ειμαστε πισω στο σκορ 10-1 δεν το βλεπει κανεις ...
Ξεχνατε τους "ξεσικωμους" στη Θεσσαλονικη τοτε που ο ακατανομαστος ελεγε "σε 10 χρονια κανεις δεν θα ασχολειται με το ονομα" .. α ρε Ελληνες ! Αμερικανακια μας καταντησαν.....
Τι με νοιαζει εμενα αν θα λεγετε ανω κατω βορρια 'η οτι αλλο θελουν , σκοπος ηταν να μη λεγετε Μακεδονια , αυτο το εχουμε χασει εδω και χρονια , αρα ? ανθρακες ......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aerikon
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 13:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aerikon
Αν και δεν είμαι fun των προφητειών, σας παραθέτω ένα άρθρο από taxalia Blog

--------------------------------------------------------
Ελληνοτουρκικές σχέσεις 2

Καζάνι που βράζει είναι η Τουρκία.

Οι Ισλαμιστές του προέδρου Γκιούλ και του πρωθυπουργού Ερντογάν, με τη μεγάλη λαϊκή πλειοψηφία, με όραμα τον απεγκλωβισμό του κράτους από το στρατιωτικό κατεστημένο και από την άλλη η οικονομική και κυρίως εκπαιδευτική ελίτ, με "αρχηγό" το στρατηγό Γιασάρ Μπουγιούκανιτ.

Οι Ισλαμιστές θεωρούν, ότι πρέπει να τελειώνουν, μια και καλή με τους αντι-τούρκους, εβραϊκής καταγωγής "ευρωπαϊστές" (όπως ο Μπουγιούκανιτ στη φωτό).

Τους τελευταίους μήνες σκληραίνει η αντιπαράθεση των δύο, καθώς οι ισλαμιστές θεωρούν, ότι "η Τουρκία ανήκει στους Τούρκους, και όχι στους Εβραίους". Μάλιστα τούρκοι bloggers ξεθαρεύουν και αναφέρονται πιά ανοιχτά στην Εβραϊκή καταγωγή του Κεμάλ Ατατούρκ, ένα θέμα ταμπού, για την τουρκική κοινωνία.

Τι μας ενδιαφέρουν όλα αυτά εμάς; Δεν θα μας ενδιέφεραν καθόλου, αν δεν επρόκειτο για την Τουρκία!

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν, όπως μου είπαν φίλοι μου (Κεμαλιστές) σε πρόσφατό μου ταξίδι στην Πόλη, για να αλλάξει αυτή η κατάσταση ("δεν πάει άλλο", μου είπαν χαρακτηριστικά).

1. Ή θα γίνει πραξικόπημα, ή το πιθανότερο

2. "Θερμό επεισόδιο" με την Ελλάδα, ώστε να δικαιολογηθεί η ανάληψη υπερκυβερνητικών πρωτοβουλιών από το στρατό. Και ένας "μικροπόλεμος" δε θα μας χαλούσε, μου είπαν χαρακτηριστικά, αρκεί να γλιτώσουν από τους ¨οπισθοδρομικούς" οπαδούς της μαντίλας. Στην απάντησή μου, ότι η Ελλάδα θα απαντήσει σκληρά, είδα μια απίστευτη αυτοπεποίθηση του τύπου "πλάκα μας κάνεις; μόνο με τα αλιευτικά μας, μπορούμε να σας πνίξουμε!, έχουμε τον πιό εμπειροπόλεμο στρατό του κόσμου!"

Οι Έλληνες στρατηγοί τι λένε; Είμαστε έτοιμοι ή θα πνιγούμε στο φραπέ μας;

-----------------------------------------------

Αυτά τα ολίγα

Πηγή:
http://taxalia.blogspot.com/2008/05/2.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 14:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
aerikon ενδιαφερον αρθρο πραγματικα.Το παρηγορο ειναι οτι αν οι Τουρκοι πιστευουν οτι μας εχουν ανετα σε εναν πολεμο Ελλαδας-Τουρκιας τοτε θα τους ερθει απο εκει που δε περιμενουν.Θα το καταλαβουνε μονο οταν θα ειναι αργα και εμας δε μας χαλαει καθολου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 14:12:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ας δεχτούμε πως ο ορθόδοξος θεός ασχολείται μόνον με ta 217 εκατομμύρια ορθόδοξους και αφήνει τα υπόλοιπα 6,4 δισεκατομμύρια στη μοίρα τους. Σε μια περίπτωση πολέμου Ελλάδας-Βουλγαρίας, όπου ο θεός των Ελλήνων είναι ορθόδοξος και ο θεός των Βουλγάρων είναι ορθόδοξος επίσης, ποιόν από τους δυο θα βοηθήσει; Και γιατί να βοηθήσει τον ένα κι όχι τον άλλο;

Είναι πιθανό ο νικητής να πει "μας βοήθησε ο θεός" και ο ηττημένος να πει "μας τιμωρεί ο θεός για τις αμαρτίες μας"; Και αν ο θεός έχει αποφασίσει από πριν ποιόν θα τιμωρήσει και ποιόν θα ευνοήσει, ποιός ο λόγος ο ηττημένος (του οποίου προφανώς οι "προφήτες" θα γνωρίζουν το αποτέλεσμα εκ των προτέρων) να πάει να πολεμήσει;



Η παρατήρηση αυτή μου δίνει το έναυσμα να πω κάτι. Απ' όσο μπορώ να θυμηθώ μετά από δεκαετίες, στο μάθημα των Θρησκευτικών του σχολείου (πιθανότατα με στοιχεία Θεολογίας) διδαχθήκαμε ότι ο Θεός έχει αφήσει τον άνθρωπο εντελώς ελεύθερο να αναπτύξει τη δράση του στη γη. Χωρίς καμμιά άμεση θεία παρέμβαση. Ο Θεός έδωσε την ελευθερία αυτή ώστε ο κάθε άνθρωπος να είναι ο μόνος υπόλογος των πράξεών του. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει (πλέον;) τίποτα προκαθορισμένο που να είναι με κάποιο τρόπο γνωστό στους ανθρώπους.

Επίσης διδαχθήκαμε την έννοια ενός Θεού αγάπης που ποτέ δεν τιμωρεί. Ο Θεός-τιμωρός (έννοια της Παλαιάς Διαθήκης αν δεν απατώμαι) είναι κάτι που με μεγάλη μου έκπληξη είδα να αναδύεται σε συζητήσεις εδώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 14:27:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κ άλλα νέα
"«Gorna Macedonia» («Βόρεια Μακεδονία») είναι το όνομα που μπορεί να αποδεχτεί -μετά το σχηματισμό νέας κυβέρνησης- ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ κ. Νίκολα Γκρούεφσκι, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες από συζητήσεις του με ξένους συνομιλητές του.

"Gorna" σημαίνει "’νω" και όχι "Βόρεια". Όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία σε πρακτικό επίπεδο, πιθανόν όμως να κάνει κάποια διαφορά σε λεπτομέρειες στις οποίες δεν πηγαίνει ο νους μου αυτή τη στιγμή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 14:39:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οι Ισλαμιστές θεωρούν, ότι πρέπει να τελειώνουν, μια και καλή με τους αντι-τούρκους, εβραϊκής καταγωγής "ευρωπαϊστές" (όπως ο Μπουγιούκανιτ στη φωτό).

Τους τελευταίους μήνες σκληραίνει η αντιπαράθεση των δύο, καθώς οι ισλαμιστές θεωρούν, ότι "η Τουρκία ανήκει στους Τούρκους, και όχι στους Εβραίους". Μάλιστα τούρκοι bloggers ξεθαρεύουν και αναφέρονται πιά ανοιχτά στην Εβραϊκή καταγωγή του Κεμάλ Ατατούρκ, ένα θέμα ταμπού, για την τουρκική κοινωνία.



Αυτό είναι εξακριβωμένο/γνωστό ή απλά επινόημα κάποιων; Πάντως εγώ πρώτη φορά το ακούω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 14:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΕΡΙΚΟΝ.
Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΘΕΡΜΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΜΕ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΠΛΕΟΝ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ.

http://www.ant1online.gr/Politics/Diplomacy/Pages/20085/d2d99ffc-7e20-463b-8316-a3882db8bf97.aspx

"ΤΗΝ ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ ΦΩΝΗΝ "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 14:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
http://www.army.gr/dimosieuseis/hmerisios/imerisiosfiles/20080520/6.jpg

Στην πρώτη παράγραφο φαίνεται ξεκάθαρα οτι στην γείτονα χώρα έχουν αρχίσει ήδη να τους Φανατίζουν...
Πόσο μοιάζει η ιστορία του 74 να επαναλαβάνεται....Θέε μου πόσο....

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

volman
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 16:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους volman
ΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Μπείτε εδώ παιδιά. Θα δείτε πως ήταν τα Σκόπια. (Ξέρω, άσχετο, αλλά είναι καλό).

www.youtube.com/watch?v=rMRcOthlq28

Μολών λαβέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

40palikj
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 17:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 40palikj
"Στην απάντησή μου, ότι η Ελλάδα θα απαντήσει σκληρά, είδα μια απίστευτη αυτοπεποίθηση του τύπου "πλάκα μας κάνεις; μόνο με τα αλιευτικά μας, μπορούμε να σας πνίξουμε!, έχουμε τον πιό εμπειροπόλεμο στρατό του κόσμου!"

Αν αυτό αληθεύει και όντως αυτήν την χάλια εντύπωση έχει ο τουρκικός λαός για την ελλάδα και τις ένοπλες δυνάμεις της, τότε σαφώς μιλάμε για την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ μη στρατιωτικη επιτυχία της ελλάδος. Δηλαδή γίνεται πράξη η θεωρία του ψόφιου κοριού, όπου η ελλάδα δεν χρειάζεται να είναι αδύναμη και ανύμπορη, αλλά απλά αρκεί να προσπειείται ότι είναι!!!
Γιατι πάντα πιστευα και πιστευω οτι εφοσον οι απενταντι γνωριζουν οτι κινδυνεουν θα κατσουν ησυχοι, αλλά αν απατωνται οικτρα οτι θα μας φανε λαχανο...αντε ρε παιδια, παμε να την παρουμε την Πολη(λεμε και καμια υπερβολη εδω!!!) να τελειωνουμε...
Αυτό ειναι πολύ θετικό γεγονός αν ισχύει!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 17:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5
quote:

Διορθωση:

Το συμβολο της μεθοδολογιας του Ορθολογιστη:

Ασχολουμαι με ζητηματα για τα οποια ισχυει η αρχη της διαψευσιμοτητας (ζητηματα για τα οποια οι θεωριες που αναπτυσσονται μπορουν να ελεγχθουν ως προς την ορθοτητα τους).
*****************************************************************

Πτου...και βγαίνεις...

Πχ ασχολουμαι με το αν υπαρχει ζωη στο φεγγαρι γιατι μπορω να ελεγξω αν υπαρχει ζωη στο φεγγαρι.
*****************************************************************
Επαναλαμβάνεσαι...και στην προηγούμενη εγγραφή σου για το φεγγάρι μας έγραφες...
Μήπως έχεις πάει; γιατί αν δεν έχεις πάει να τσεκάρεις με το ρομαντικόμετρο (ναι...ναι, έχει εφευρεθεί)...τη ρωμαντωσύνη σου (sic)...

Δεν ασχολουμαι με την μετα θανατον ζωη γιατι κανεις δεν μπορει να ελεγξει εαν υπαρχει μετα θανατον ζωη.Ουτε αποδεχομαι ιδεες που βασιζονται στην προοπτικη της μεταθανατιας ζωης αφου δεν εχω αποδειξεις για μετα θανατον ζωη.
*****************************************************************
Να βλέπεις αμερικανικό κινηματογράφο...δεν έχεις το flatliners; Αλλά και εδώ στο ελλαντα...κάτι μπορεί να δεις με το Χαρδαβέλα...


Δεν δεχομαι εξ αποκαλυψεως αληθειες.Κανεις δεν μπορει να ερθει σε μενα ισχυριζομενος οτι κατεχει την αληθεια για ενα ζητημα επειδη ελαβε τις πληροφοριες απο τον θεο/θεους κτλ,Θα ζητησω επιστημονικες αποδειξεις για την ορθοτητα των πληροφοριων ή θα ελεγξω εγω ο ιδιος την ορθοτητα τους με επιστημονικο τροπο.
****************************************************************
Σωστά...κανείς δεν μπορεί να έρθει σε μας ισχυριζόμενος ότι μέτρησε τις τρίχες της κεφαλής του...μερικά πράγματα ο Χριστός τα κρατάει για τον ευατό του...


Δεν αρνουμαι τα παντα αλλα αρνουμαι ιδεες που δεν εχουν εγκυρες αποδειξεις και επιχειρηματα.Δεν δεχομαι τα ταχαμου θεοπνευστα ιερα βιβλια ως εγκυρες αποδειξεις,γιατι κυκλοφορουν εκατομμυρια ιερα βιβλια με αλληλοσυγκρουομενες αποψεις,γεματα αντιφασεις,χοντρα λαθη κτλ.
*****************************************************************
Ναι...όπως όταν πας σ΄ένα γιατρό και σου κάνει την α δάγνωση και μετά πηγαίνεις σ΄άλλο γιατρό και σου κάνει την β διάγνωση...τα ίδια βιβλία διαβάζουν...πληροφορίες ότι ισχύει η επιμερειστική διαψεύδονται...


Δεν λαμβανω υποψη μονο τα στοιχεια που υποστηριζουν τις αποψεις μου αλλα και τα στοιχεια που τις καταρριπτουν πριν βγαλω συμπερασμα για ενα ζητημα.
******************************************************************
Με τόσα πολλά στοιχεία...είσαι σίγουρη ότι δεν έχεις μπερδευτεί;
Καλύψου....το είδες; πέρασε ένας ορθολογισμός...


Εαν η θεωρια μου για ενα ζητημα καταρριπτεται τελικα απο τα στοιχεια δεν επιμενω,την εγκαταλειπω και συνεχιζω την μελετη μου πανω στο ζητημα για μια καλυτερη θεωρια.
******************************************************************
Ε ναι...αυτό έλειπε να επιμείνεις...
και έχεις μια μανία με τα ...καταρριπτόμενα...από τους Αμπχάζιους...


Αυτος ειναι ο πραγματικος ορθολογιστης και καμια σχεση δεν εχει με το πνευματικο σκοταδι του αληθινου πιστου ουτε με την εκδοχη του ορθολογιστη που εσυ εχεις στο μυαλο σου.
******************************************************************
Δηλαδή...ο ορθολογιστής ασχολείται με ψέμματα, με το φεγγάρι, δεν δέχεται την αλήθεια και του αρέσει να βλέπει θεωρείες και UFO να καταρρίπτονται...χμ...και τελικώς χρησιμοποιεί το ατονικό γιατί δίνει έμφαση στον σκεπτικισμό του...



Και πάλι χμ...
Καλώς μας βρήκες...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 49 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2636719
Maintained by Digital Alchemy