ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 17:55:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
Εντρυφούμε πάντοτε φίλε Μακεδόν στις εμπειροστατομένες
θέσεις σου

Πριν εντρυφήσεις οπουδήποτε, φρόντισε να μάθεις τα βασικά ελληνικά για να συνεννοείσαι. Το "Μακεδόν" δεν είναι ουδέτερο αλλά αρσενικό, ως εκ τούτο γράφεται με "ω" και όχι με "ο".

Οσο για το "εμπειροστατομένες"...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 18:30:32  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Εντρυφούμε πάντοτε φίλε Μακεδόν στις εμπειροστατομένες
θέσεις σου....

Είδες για να έχεις εμμονή με του δαίμονες τι παθαίνεις;;;

Υπάρχει ένας στο πληκτρολόγιό σου.

quote:
Και φυσικά πάντα σε ακαδημαικό επίπεδο....

Προπαντός και πάντοτε...

Γειά σου ρε τρεχα...., είσαι αμίμητος...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 19:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ο λόγος που σε αποκαλώ Μακεδόν, αγαπητέ Μακεδών, είναι
γιατί έτσι γράφεις το ψευδώνυμο σου και δεν ήθελα να
σου το αλλάξω....
Για την ακρίβεια σε συγκάλυπτα για το λάθος σου...
Αλλά αφού με επιτιμήσεις και σοφιστίες απαντάς σε αστείο
σχόλιο, τι να πω;...
Αγαπητέ Γιάπετ, απο την πολλή γνώση το έπαθες;
Χιούμορ,χιούμορ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gexrag
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 20:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gexrag
quote:

gexrag
quote:

Ο Θεός προυπήρχε ΑΙΩΝΕΣ ΑΙΩΝΟΝ ΠΡΙΝ και είναι ΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΣ.

Και οι αποδείξεις γι΄αυτό???
Για να είσαι τόσο σίγουρος πρέπει να έχεις και τρανταχτές αποδείξεις...σωστά?

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related



Tην ημέρα που μπήκα νόμιζα ότι είχα να συνδυαλλεχθώ με νοήμονες. Σήμερα με λύπη διαπίστωσα ότι έχω να κάνω με ανθρώπους που ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΟΥΝ.

Νομίζω ότι πρέπει να μιλήσω στο ίδιο επίπεδο.

Οι χλευασμοί προέρχονται από ανθρώπους που δεν διαθέτουν νου. αν διέθεταν θα φρόντιζαν να παρουσιάσουν σοφία.

Η φράση

"Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!"

αποτελεί η ίδια της φυσική ηλιθιότητα αφού η τεχνητή νοημοσύνη δεςν μπορεί παρά να είναι μέρος ενός ευφηούς ανθρώπου.

Η ψευδοσοφία ορισμένων αποτελεί γνώρισμα των φράσεων που χρησιμοποιούν.

Είχα τις πληροφορίες μου ότι εδώ βρίσκονται χλευαστές ψευδοσοφοί και δεν ήθελα να το πιστέψω. Νομίζω ότι θα αρχίσω να διασκεδάζω και πάλι σύντομα.

Όσοι με θυμούνται από το musicheaven θα γνωρίζουν ότι όταν εγώ διασκεδάζω...μερικοί βράζουν.

Θα σταθώ αντάξιος του επιπέδου που θα συναντώ. Σε υψηλού επιπέδουν ανθρώπους θα παρουσιάζω αναπτύξεις θεμάτων ενώ σε χαμηλού επίπέδου θα παρουσιάζω στοιχεία που θα προκαλέσουν ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΛΙΟ.

ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ όσο είναι καιρός....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 21:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
ωωωωωωωωωω, ζώ για να σε διαβάζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 23:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
gexrag
quote:


Tην ημέρα που μπήκα νόμιζα ότι είχα να συνδυαλλεχθώ με νοήμονες. Σήμερα με λύπη διαπίστωσα ότι έχω να κάνω με ανθρώπους που ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΟΥΝ.


Α ναι?
Ε οκ, να σου δώσω την διεύθυνση μου μα μου στείλεις τα βιβλιαράκια της θρησκείας σου να μορφωθώ όπως εσύ...!

quote:

Νομίζω ότι πρέπει να μιλήσω στο ίδιο επίπεδο.

Όχι, μην πέσεις στο επίπεδό μου, εσύ ένας άνθρωπος των γραμμάτων τώρα...!

quote:

Οι χλευασμοί προέρχονται από ανθρώπους που δεν διαθέτουν νου. αν διέθεταν θα φρόντιζαν να παρουσιάσουν σοφία.

Αχχ, τι καλά που ήρθε και ένας σοφός στην παρέα!!!!!!
Είμαι πολύ χαρούμενη τώρα που έμαθα πως είναι κάποιος με νου!!!!

quote:

Η φράση

"Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!"

αποτελεί η ίδια της φυσική ηλιθιότητα αφού η τεχνητή νοημοσύνη δεςν μπορεί παρά να είναι μέρος ενός ευφηούς ανθρώπου.


E καλά, εσύ και ο Αινστάιν!!!
Αρχίζω να σε θαυμάζω!!!!

quote:

Η ψευδοσοφία ορισμένων αποτελεί γνώρισμα των φράσεων που χρησιμοποιούν.

Καλά που ήρθες τότε, γιατί με αυτό τώρα με προβλημάτισες!!!

quote:

Είχα τις πληροφορίες μου


Ότι έχει κανείς καλό είναι, μην τρομάζεις!!

quote:

ότι εδώ βρίσκονται χλευαστές ψευδοσοφοί και δεν ήθελα να το πιστέψω.


Ευτυχώς που το πίστεψες δλδ και ήρθες.....

quote:

Νομίζω ότι θα αρχίσω να διασκεδάζω και πάλι σύντομα.

A ωραία!!!
Μαζί με σένα να διασκεδάσουμε κι εμείς λίγο, ευκαιρία είναι!!!

quote:

Όσοι με θυμούνται από το musicheaven θα γνωρίζουν ότι όταν εγώ διασκεδάζω...μερικοί βράζουν.

μπρρρρρρ.....ανατρίχιασα!!!!

quote:

Θα σταθώ αντάξιος του επιπέδου που θα συναντώ.


Ε μα τώρα τι παίζουμε...? Εννοείται!! Γι' αυτό σε έστειλαν άλλωστε!!!

quote:

Σε υψηλού επιπέδουν ανθρώπους θα παρουσιάζω αναπτύξεις θεμάτων ενώ σε χαμηλού επίπέδου θα παρουσιάζω στοιχεία που θα προκαλέσουν ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΛΙΟ.

Γεια σου δάσκαλε διασκεδαστή!!!!!!

quote:

ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ όσο είναι καιρός....

Μέχρι πότε μπορούμε?
Θέλω να πω τι χρονικό περιθώριο έχουμε μέχρι να μας κάνεις ντα???


ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ??????

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 16:33:46  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητές φίλες mimosa και ar_ia, θα παρακαλούσα να μην ειρωνεύεστε τον gexrag, διότι πέρα απ' το ότι δεν είναι σωστό, γενικώς να κοροϊδεύετε ένα συνάνθρωπό σας, δεν γνωρίζετε ούτε πώς το έπαθε, ούτε πώς ήταν ΠΡΙΝ...

Γι' αυτό εσείς οι ταπεινές παρουσίες του φορουμ θα πρέπει να επιδείξετε μεγάλη ανοχή, συγκατάβαση και θαυμασμό και να επιβεβαιώσετε τις πληροφορίες που είχε (από πριν) για όλους μας, εδώ.

Άλλωστε είναι θετικότατο για την ψυχή μας, να σκορπάμε χαρά και γέλιο και γι' αυτό μην του χαλάτε ούτε τη διάθεση ούτε το σκοπό για τον οποίο ήρθε κοντά μας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 17:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
είναι θετικότατο για την ψυχή μας, να σκορπάμε χαρά και γέλιο

Α, εγώ σοβαρά το είπα!
Υπόσχεται να μας διασκεδάσει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 17:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Tην ημέρα που μπήκα νόμιζα ότι είχα να συνδυαλλεχθώ με νοήμονες.

Φιλαράκι, ας πρόσεχες ... όλοι έτσι την πατάνε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 18:47:22  Εμφάνιση Προφίλ
zip
Καλώς τον
Καιρο είχαμε να σε δούμε


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 22:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:

Tην ημέρα που μπήκα νόμιζα ότι είχα να συνδυαλλεχθώ με νοήμονες.


quote:
zip -Φιλαράκι, ας πρόσεχες ... όλοι έτσι την πατάνε ...

Χα, Χα, πάντα με τον καλό λόγο ο φίλος μας ο zip …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 23:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math :
Αποδείξεις παρουσιάζει αυτός που θέλει να μας πείσει οτι κάτι υπάρχει .
Αν κάποιος έρθει και σου πεί :" Πιστεύω οτι σε τροχιά γύρω απο τον Αρη υπάρχει ένα κουνουπίδι . Αποδειξε μου οτι κάνω λάθος !"
Εσύ τι απόδειξη θα μπορούσες να του δώσεις ?


Eγώ έχω απόδειξη.......την ίδια τη δημιουργία του κόσμου. Αυτή την απέραντη Σοφία και τους νόμους που διέπουν την ισορροπία της ζωής.
Κανένας δεν έχει εξηγήσει πως δημιουργήθηκε ο κόσμος. Και αυτό είναι πολύ φυσικό γιατί όπως είπαμε (ο Ψηλός νομίζω), το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει το Δημιουργό. Εφόσον λοιπόν δεν πιστεύεις ότι υπάρχει Θεός εξήγησέ μας τη Δημιουργία.

Όσο για το κουνουπίδι, θα του πω ότι οι επιστήμονες μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Παράλληλα θα τον ρωτήσω που το άκουσε. Γιατί εάν το πιστεύει μόνος του, τότε απλά θα τον λυπηθώ. Όταν λοιπόν μαζέψεις καμιά δεκαριά χιλιάδες υπογραφές για το κουνουπίδι έλα να τα ξαναπούμε.

quote:
Think_Math :
Παρεπιπτόντως στο γκαράζ του αυτοκινήτου μου μεγαλώνω έναν ρόζ δεινόσαυρο .
Μα γιατί δεν με πιστεύεις βρε ευρωπαίε ...
Αποδειξε μου οτι δεν υπάρχει και τότε θα γίνω καλόγερος στο Αγιο όρος ...
Κατάλαβες Ευρωπαίε ? Μην κάνεις το μαυρο άσπρο.
Αποδείξεις οφείλεις να φέρεις εσύ .

Γιατί οι επιστήμονες μας έχουν αποδείξει ότι οι δεινόσαυροι έχουν εξαφανιστεί πριν κάτι εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια. Παράλληλα δεν έχει θεαθεί στις μέρες μας και σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη μας, κάποιος δεινόσαυρος......ίσως θα πρέπει να ψάχνεις για ράσο.

Σου ανέφερα τη μεγαλύτερη απόδειξη, η αδυναμία εξήγησης της δημιουργίας του κόσμου σε συνδυασμό με την απέραντη σοφία της φύσης. Εκτός και εάν πιστεύεις ότι η ύλη ή το "rush" παράγει σκέψη και συντεταγμένες.

quote:
Think_Math :
Θαύματα και Αγίους έχουν όλες οι θρησκείες . Και λοιπόν ?


Ενδιαφέρον ανέφερέ μου πέραν του Χριστιανισμού τα θαύματα ορισμένων αγίων, για παράδειγμα του Βουδισμού.

quote:
Think_Math :
Ποιος σου είπε οτι έχω την αγωνία να καταρρίψω οτι υπάρχει Θεός ?Φίλε δεν ξέρω αν υπάρχει Θεός και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αν υπάρχει ,αλλά ξέρω σίγουρα τι ΔΕΝ είναι .
Σωστά μαντεψες .
Τέτοιο πράγμα σαν τον Γιαχβέ αποκλείεται να είναι ο Θεός.
Και για αυτό έχω και πολλές ενδείξεις ...

Για γίνε ποιο σαφής.

quote:
europaios2:
Ναι η θρησκεία είναι το επιχείρημά μου. Το δικό σου ποιο είναι?

Think_Math :
Η Γνώση .



Tι λέει λοιπόν η γνώση για τη δημιουργία του σύμπαντος και τους κανόνες?

quote:
Think_Math :
Όπως σου είπα σε ενοχλεί οτι η επιστήμη μπαίνει στα χωράφια της θρησκείας .
Θεωρείς ολα τα επιστημονικά επιτευγματα πιθανά και μόνο αυτό που σε ενοχλεί απίθανο ...
Φοβερός είσαι .

Η επιστήμη δεν μπαίνει στα χωράφια της θρησκείας γιατί δεν μπορεί.
Αυτό που λες ενδεχομένως να καταρρίψει την έννοια του Θεού! οπότε εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε και όχι στην ανακάλυψη του τροχού.......

quote:
Think_Math :
Δηλαδή εκεί στο Cern υπάρχουν κάποιοι "κακοί" επιστήμονες που θέλουν να επιβεβαιώσουν το Bing Bang και να ερευνήσουν την αρχή του σύμπαντος κάνοντας διαβολικά πειράματα , και κάποιοι άλλοι καλοί που το βράδι διαβάζουν την Αγία γραφή και την επομένη παλεύουν για το καλό της ανθρωπότητας ?
ΕΡΕ ΤΙ ΠΑΘΑΜΕ ...

Τα ΜΜΕ διατυμπάνιζαν τότε ότι οι επιστήμονες θα προσπαθήσουν να αποδείξουν τη θεωρία του ΜΜΜΜΠΠΠΠΠΠΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!, εν συνεχεία έλληνες που συμμετείχαν σε αυτό το πείραμα πάλι στα ΜΜΕ, είχαν δηλώσει ότι αυτός μπορεί να είναι ο στόχος "κάποιων" οι οποίοι ήθελαν διακαώς να αποδείξουν τη δημιουργία του κόσμου. Η πλειοψηφία όμως των επιστημόνων δεν ενδιαφερόντουσαν γι΄ αυτό αλλά για την απόκτηση νέων γνώσεων προς όφελος της ανθρωπότητας.
Δεν έγραψα κάπου για διαβολικά πειράματα. Έγραψα αυτά που οι ίδιοι οι επιστήμονες ισχυρίστηκαν.

quote:
Think_Math :
Ποια εξέλιξη γνωρίζεις απο την γέννεση ?
Οτι Η γή δημιουργήθηκε την πρώτη μέρα και ο Ηλιος την τέταρτη ? Η οτι τα πουλιά δημιουργήθηκαν πρίν τα ερπετά ?
ΑΣΕ ρε ευρωπαίε ...

Τη χρονολογική σειρά, μελέτησε τη λίγο και ίσως καταλάβεις.
Η βίβλος δεν είναι ένα επιστημονικό περιοδικό για να ασχοληθεί με τις λεπτομέρειες της διάσπασης του ατόμου. Είναι ένα θρησκευτικό εγχειρίδιο εάν το θέλεις και ως τέτοιο απευθύνεται.

quote:
europaios2:
Δεν είμαι οπαδός του Δαρβίνου όσον αφορά την καταγωγή μου. Εσύ μπορεί να κατάγεσαι από μαϊμούδες.........εγώ όχι.

Think_Math :
Το τι πραγματικά συνέβει δεν εξαρτάται απο το τι πιστεύεις .



Πως!........το ένστικτο......το δικό σου τι λέει?

quote:
Think_Math :
Διακρίνω μεταστροφή απο παλιότερες συζητήσεις μας .
Γιατί σε θυμάμαι να διαρυγνύεις τα ιματια σου για την εξέλιξη ...
Και αφού σίγουρα υπάρχει εξέλιξη , γιατί η εξέλιξη του ανθρώπου είναι απορριπτέα απο σένα και σε ενοχλούν οι καημένες οι μαιμούδες ?
Δύο μέτρα και δύο σταθμά παλι ?

Τα ίδια ισχυριζόμουνα και τότε. Δεν έχουμε καμία απολύτως σχέση με τις μαϊμούδες. Ενδεχομένως να γνωρίσαμε και εμείς την εξέλιξη, όχι όμως από κοινό πρόγονο. Είχαμε το δικό μας αρχέγονο.

quote:
Think_Math :
Επειδή δεν πρέπει να ξέρεις και πολλά απο θάλασσα , το επιχειρημα σου είναι άτοπο .
Επειδή εγω όμως ξέρω πολύ καλά σε πληροφωρώ οτι τα είδη αυτά δεν ζούν στον ίδιο χώρο .
Η αθερίνα ζεί στην ακτογραμμή και η Μαρίδα στο ανοιχτό πέλαγος .
Αλλα τι σου λέω τώρα ...
Και εν πάσει περιπτώσει το να ζουν δυο είδη στον ίδιο χώρο ΔΕΝ σημαίνει οτι αυτό συνέβαινε και στο παρελθόν .

Να φανταστώ λοιπόν ότι όταν χώρισαν από το αρχέγονο οι δύο απόγονοι, αυτό συνέβη γιατί ο ένας από τους δύο δεν ήξερε καλό μπάνιο?
Έτσι μαρίδα κινήθηκε προς τα βαθιά και η αθερίνα στα ρηχά?....είναι άποψη δε λέω......

Θα γνωρίζεις φαντάζομαι τις κότες τις σβερκολαίμες που λέμε. Αυτές που έχουν καράφλα στο κεφάλι. Που να οφείλεται αυτό? τι είχαν να κερδίσουν? Πάντως επειδή είχα και από τα δύο είδη οι σεξουαλικές τους προτιμήσεις δεν επηρεάζονταν από την καράφλα!
Μια επιστημονική εξήγηση?

quote:
Think_Math :
Η ερώτηση δεν απευθύνεται σε σένα .
Εκτός αν θεωρείς το άλλο μέλος ανίκανο να απαντήσει .
Εν πάσει περιπτώσει όμως .
Αν είναι έτσι όπως μας τα λές όλες οι θρησκείες είναι έγκυρες. Ο καθένας με την δική του προσεγγίζει τον Θεό .
Τότε γιατί κάνετε ιεραποστολές ανα τον κόσμο και δεν αφήνετε τον κοσμάκη στην ησυχία του ?
Ασε που δεν συμφωνούν και μεταξύ τους για τον Θεό .
Αλλός λέει είναι ένας , άλλοι εκατον ένας άλλοι ένας και τρείς ταυτόχρονα ... Μπάχαλο σου λέω .

Σε δημόσιο χώρο βρισκόμαστε και διαβάζουμε όλοι. Όλοι λοιπόν μπορούμε να τοποθετηθούμε, εάν θέλεις ερώτηση που να απευθύνεται μόνο σε κάποιον τότε ή στείλε του προσωπικό μήνυμα ή ζήτησε να μην τοποθετηθεί κάποιος άλλος.

-Τις ιεραποστολές τις κάνουμε κατ' εντολή του Κυρίου, πορευθείτε σε όλα τα έθνη είπε και διδάξτε. Τι σε ενοχλεί?

quote:
Think_Math :
Ναι . Μην πάμε στο εξωτερικό και αν γίνεται να περιοριστούμε μεταξύ 600 - 400 π.χ.
Ολοι οι άλλοι μ@λ@κίες γράψανε .
Αρε κακόμοιρη αλήθεια ...

Στους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους έχω μεγαλύτερη εκτίμηση απ' ότι στους άλλους στο εξωτερικό. Εάν εσύ για αυτό με θεωρείς κακομοίρη.........τι να πω?

quote:
Think_Math :
Απλα για κάποιο τυχαίο λόγο μία τυχαια τέτοια διακύμανση ύπαρξης - ανυπαρξίας διογκώθηκε αρκετά ώστε να γίνει ο διαχωρισμός Θετικής - αρνητικής ενέργειας και να εμφανιστούν σωματίδια που παρέμειναν αρκετά σταθερά , ωστε να δημιουργήσουν τον κόσμο που βλέπουμε .


Δηλαδή έτυχε?..... Δεν πέτυχε?......είδα φως και μπήκα? Αλίμονο εάν η επιστήμη βασιζόταν στην τύχη.........το σκέφτεσαι! να πας στο γιατρό και να σου πει......."έχω εάν εμβόλιο πιστεύω να είναι το σωστό και να ζήσεις"......

quote:
Think_Math
:Η διαδικασία αυτή μπορεί να έχει δημιουργήσει πολλά παράλληλα σύμπαντα με το δικό μας , με εντελώς διαφορετικούς φυσικούς νόμους , και πάντα με συνολική ενέργεια μηδέν .
Πρακτικά το σύμπαν υπάρχει εξαιτίας της πάλης μεταξύ ύπαρξης και ανυπαρξίας .
Αν κάπου στα παραπάνω χωρά κάποιος Θεός και τι είδους είναι δεν ξέρω .
Αλλα μάλλον νομίζω οτι η υπόθεση αυτή περιπλέκει τις εξηγήσεις .

Αγαπητέ μου φίλε, με "αν", "μπορεί", "δεν ξέρω", "μάλον" "νομίζω" κ.ο.κ. μόνο επιστήμη δεν παράγεται

quote:
Think_Math
Δεν ικανοποεί κανένας τις ανάγκες του άλλου .
Ενας συνεχής αγώνας για επιβίωση υπάρχει .
Αν τύχει στην διδικασία αυτή δύο είδη να συνεργάζονται , το κάνουν γιατί αυτό προάγει την επιβίωσή τους .
Δεν υπάρχει κάποιο σχέδιο , γιατί απλά δεν χρειάζεται .
Και ασφαλώς υπάρχει συντονιστής , και είναι η φυσική επιλογή , δηλαδή η επιβίωση του ισχυροτέρου .

"Τα πάντα εν σοφία εποίησε" είναι η απάντηση.

quote:
Think_Math:
Οι ερωτήσεις που θέτεις απαντονται πολύ εύκολα.
Απλά οταν ένας οργανισμός αποκτα απογόνους αυτοί μπορεί να περιέχουν μεταλάξεις απο κάποια λανθασμένη αντιγραφή γονιδίων .
Π.χ. Μακρύ δάχτυλο . Αυτό βέβαια γίνεται σταδιακά . Αν αυτό το χαρακτηριστικό βοηθά το ζώο να βρεί ευκολότερα τροφή τότε εχει περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει και να μεταφέρει αυτό το χαρακτηριστικό στις επόμενες γενιές μέχρι να επικρατήσει ολοκληρωτικά .
Τώρα αυτά που γράφεις για το πώς ήξερε η νεχτερίδα που θα βρεί τροφή νομίζω οτι είναι ευκόλως ενοούμενα .
Προφανώς κάποια μυρωδιά ή κάποια άλλη αίσθηση την οδήγησε στην πηγή της τροφής .
Αν δεν υπήρχε το δέντρο η νυχτερίδα δεν θα ανέπτυσε ποτέ μακρύ δάχτυλο .
Αν δεν υπήρχε το σκουλήκι θα έτρωγε κάτι άλλο η θα εξαφανιζόταν .
Το σκουλήκι μπορεί να γενά χιλιάδες απογόνους και να επιβιώνει λόγω πλήθους χωρίς να χρειάζεται κάποια ειδική προσαρμογή . Διαφορετικά θα εξαφανιζόταν .

Nα φανταστώ ότι το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα είδη, όπως ο άνθρωπος? Γιατί εάν συμβεί μετάλλαξη απο κάποια λανθασμένη αντιγραφή γονιδίων, τότε συνήθως έχουμε τα μογγολάκια......που ως γνωστόν δεν εξελίσσονται....
Το δέντρο πρέπει να προστατευτεί από τον υπερπληθυσμό των σκουληκιών, ο Θεός φρόντισε.......και γι' αυτό, αυτή είναι η απάντηση.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 05/02/2009 23:35:10

Edited by - europaios2 on 05/02/2009 23:36:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 23:53:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τις ιεραποστολές τις κάνουμε κατ' εντολή του Κυρίου

Και όπως είπε ένας αρχηγός μιας φυλής για τους ιεραπόστολους:
"Όταν ήρθαν οι χριστιανοί ιεραπόστολοι εμείς είχαμε τα χωράφια κι αυτοί τη Βίβλο. Μας είπαν: "Κλείστε τα μάτια και προσευχηθείτε στο θεό. Οταν τα ανοίξαμε, εμείς είχαμε τη Βίβλο κι αυτοί τα χωράφια...".

quote:
Γιατί εάν συμβεί μετάλλαξη απο κάποια λανθασμένη αντιγραφή γονιδίων, τότε συνήθως έχουμε τα μογγολάκια

Τα "μογγολάκια", όπως περιφρονητικά αναφέρεσαι στα παιδιά με τρισωμία Down 21, δεν γίνονται από το Θεό σου; Δεν τα καταφέρνει καλά με όλους και του βγαίνουν και "ελαττωματικοί" άνθρωποι;

quote:
"Τα πάντα εν σοφία εποίησε" είναι η απάντηση.

Δεν ξέρει τι του γίνεται είναι η δικιά μου απάντηση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 00:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon
Και όπως είπε ένας αρχηγός μιας φυλής για τους ιεραπόστολους:
"Όταν ήρθαν οι χριστιανοί ιεραπόστολοι εμείς είχαμε τα χωράφια κι αυτοί τη Βίβλο. Μας είπαν: "Κλείστε τα μάτια και προσευχηθείτε στο θεό. Οταν τα ανοίξαμε, εμείς είχαμε τη Βίβλο κι αυτοί τα χωράφια...".


Με τον τοτό πες μας.......

quote:
macedon:
Τα "μογγολάκια", όπως περιφρονητικά αναφέρεσαι στα παιδιά με τρισωμία Down 21, δεν γίνονται από το Θεό σου; Δεν τα καταφέρνει καλά με όλους και του βγαίνουν και "ελαττωματικοί" άνθρωποι;


Εάν έγραφα: "τα παιδιά με τρισωμία Down 21", λες να καταλαβαίνανε πολλοί σε τι αναφερόμουνα? Εγώ μογγολάκια τα ξέρω.
Δεν αναφέρομαι στα παιδιά αυτά περιφρονητικά, δεν έχω λόγο, ποτέ δε θα βλάψουν κάποιον, ποτέ δε θα ενοχλήσουν, όπως για παράδειγμα όταν εσύ χωρίς την τρισωμία Down 21, εμφανίστηκες με τα σώβρακα σε δύο κοπέλες που χτύπησαν το κουδούνι του σπιτιού σου μόνο και μόνο επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά.....

Ο Θεός τον άνθρωπο τον έχει υπό επίβλεψη, το πνεύμα του δηλαδή όχι τη σάρκα του, εάν τον ενδιέφερε η σάρκα του θα επέβλεπε αυτήν.
Τα παιδιά αυτά μπορεί να έχουν τα ψυχοσωματικά προβλήματα, αλλά στην ουσία λόγω της αδυναμίας τους θα είναι πολύ κερδισμένα σε σχέση με εσένα, στη μεταθανάτια ζωή τους.
Γιατί ακόμη και εάν κάνουν κάποιο κακό, θα έχουν το ακαταλόγιστο. Εσύ όμως? θα το έχεις?
Τα πάντα δοκιμάζει με τη Σοφία Του...
.....

quote:

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 01:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
εμφανίστηκες με τα σώβρακα σε δύο κοπέλες που χτύπησαν το κουδούνι του σπιτιού σου μόνο και μόνο επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά.....

Ειναι γεγονος αυτο;
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 01:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
europaios2
quote:

Εάν έγραφα: "τα παιδιά με τρισωμία Down 21", λες να καταλαβαίνανε πολλοί σε τι αναφερόμουνα? Εγώ μογγολάκια τα ξέρω.


Αν πεις απλά "σύνδρομο Down" όλοι το ξέρουν.
Η λέξη "μογγολάκια" έχει απαξιωτικό χαρακτήρα.

quote:

εμφανίστηκες με τα σώβρακα σε δύο κοπέλες που χτύπησαν το κουδούνι του σπιτιού σου μόνο και μόνο επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά.....


Εδώ δεν ντράπηκαν αυτές να πάνε στο σπίτι του άλλου για κατήχηση θα ντραπεί εκείνος που ήταν στο σπίτι του?????


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 01:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Αμα βγαλει και το σωβρακο θα παθουν εγκεφαλικο.
χαχαχαχα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 03:32:10  Εμφάνιση Προφίλ
Καταρχήν,

πoίο να σχολιάσω πρώτα πρώτα...το υπέρλαμπρο παράδειγμα διαλόγου του gexrag?

Mπα άστο...απλά θα περιμένω αυτές τις αποδείξεις που έχει που θα μας προσφέρουν άφθονο γέλιο όπως λέει ο ίδιος.

Προτιμώ να σχολιάσω το

quote:
zip -Φιλαράκι, ας πρόσεχες ... όλοι έτσι την πατάνε ...

Γεγονός είναι ότι έτσι γίνεται...

europaios2

Σχετικά με το

quote:
Τα παιδιά αυτά μπορεί να έχουν τα ψυχοσωματικά προβλήματα, αλλά στην ουσία λόγω της αδυναμίας τους θα είναι πολύ κερδισμένα σε σχέση με εσένα, στη μεταθανάτια ζωή τους.
Γιατί ακόμη και εάν κάνουν κάποιο κακό, θα έχουν το ακαταλόγιστο. Εσύ όμως? θα το έχεις?

Άρα ακόμα και όταν μας πλάθει ο Θεός δεν υπάρχει αξιοκρατία.
Καλά πες εδώ στη Γη, εδώ κάνουν κουμάντο οι άνθρωποι, μπορεί να γεννηθείς φτωχός ή πλούσιος, Δυτικός ή Ανατολίτης..και άλλα πολλά
Αλλά ούτε ο Θεός δεν μας πλάθει αξιοκρατικά?
Μερικούς τους πλάθει με ακαταλόγιστο και κερδισμένους στην μεταθάνατον ζωή και μερικούς (τη πλειοψηφία) τους πλάθει υγιείς και καταδικασμένους να παλεύουν για μια θέση στο τεφτέρι του Αγίου Πέτρου?
Αυτός είναι ο δίκαιος? Ή πάλι άγνωστες οι βουλές του Κυρίου?

macedon

quote:
εμφανίστηκες με τα σώβρακα σε δύο κοπέλες που χτύπησαν το κουδούνι του σπιτιού σου μόνο και μόνο επειδή ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά....

Οι κοπέλες είχαν "προσόντα" τουλάχιστον?
Άξιζε να πάρουμε καμμία κατήχηση από αυτές?

Think_Math

quote:
Γεγονός είναι πάντως αυτό που αναφέρεις , οτι τα νετρίνα δηλαδή μπορούν να μεταφέρουν χρησιμες πληροφορίες για συμπαντικά γεγονότα καθώς για παράδειγμα Nετρίνα που εκπέμφθησαν από εκρήξεις των υπερκαινοφανών αστέρων (supernova) πολλές χιλιάδες χρόνια πριν, φτάνουν στη γη τώρα. Tα νετρίνα αυτά μεταφέρουν το 99% της ενέργειας του αστέρα προς τα έξω και δίνουν πληροφορίες για το σύμπαν πολύ πριν την γέννηση του ανθρώπου στη γη.
Οι πληροφορίες αυτές μπορούν μας μεταφέρουν "είκονες" του σύμπαντος απο τα απώτατα όρια του , καθώς τα νετρίνα αλληλεπιδρούν ελάχιστα με την υπόλοιπη ύλη και ουσιαστικά παραμένουν σχεδόν αμετάβλητα απο την στιγμή που δημιουργήθηκαν.

Εκεί ήθελα να καταλήξω.
Μήπως "διαβάζοντας" τα νετρίνα έχουμε περισσότερες πιθανότητες να μάθουμε κάποια στοιχεία από τη στιγμή του Bing Bang από ότι σε σχέση με το σωματίδιο Higgs? Έχεις κάποια προσωπική άποψη?

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speaking

Edited by - gilgamesh on 06/02/2009 03:34:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 08:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

Eγώ έχω απόδειξη.......την ίδια τη δημιουργία του κόσμου.


Αυτό δεν είναι απόδειξη. Είναι διαπίστωση μιας κατάστασης, ενός δεδομένου. Η απόδειξη προϋποθέτει στοιχεία και τεκμηρίωση που εξηγούν τα δεδομένα. Με το να λες "Ο θεός δημιούργησε τον κόσμο", απλά εκφράζεις μια θέση, η οποία είναι μεν ευπρόσδεκτη, αλλά δεν συνιστά απόδειξη.

quote:
europaios2

Αυτή την απέραντη Σοφία και τους νόμους που διέπουν την ισορροπία της ζωής.


Οι έννοιες "Σοφία" και "νόμοι" έχουν νόημα μόνο για την περιορισμένη ανθρώπινη αντίληψη και ορίζονται από ανθρώπινα κριτήρια στο μέτρο που μπορεί ο άνθρωπος να συλλαβει τον κόσμο. Επιπλέον είναι γνωστό ότι π.χ. η ισορροπία ενός οικοσυστήματος μπορεί να διαταραχθεί όταν προκύψουν μεγάλες αλλαγές στη συγκέντρωση των οργανισμών του, και εν τέλει να καταστραφεί.

quote:
europaios2

Κανένας δεν έχει εξηγήσει πως δημιουργήθηκε ο κόσμος. Και αυτό είναι πολύ φυσικό γιατί όπως είπαμε (ο Ψηλός νομίζω), το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει το Δημιουργό.


Εδώ διακρίνω μια τεράστια αντίφαση..

Αν το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει τον δημιουργό του...τότε προς τι όλες οι ατέρμονες θεωρήσεις και επεξηγήσεις από τους ιερείς, τους δασκάλους και τα ιερά βιβλία της εκάστοτε θρησκείας για τη φύση του θεού, τις ιδιότητές του και τις διαθέσεις του καθώς και για το πώς θα έρθουμε κοντά του ή θα επικοινωνήσουμε με αυτόν?

Πώς είναι δυνατόν να λές από τη μία ότι ο θεός "τα πάντα εν σοφία εποίησε", εφόσον δεν μπορείς να τον εξηγήσεις? Πώς είναι δυνατόν να λές σχετικά με τα "μογγολάκια" ότι ...Τα παιδιά αυτά μπορεί να έχουν τα ψυχοσωματικά προβλήματα, αλλά στην ουσία λόγω της αδυναμίας τους θα είναι πολύ κερδισμένα σε σχέση με εσένα, στη μεταθανάτια ζωή τους.
Γιατί ακόμη και εάν κάνουν κάποιο κακό, θα έχουν το ακαταλόγιστο. Εσύ όμως? θα το έχεις?
Τα πάντα δοκιμάζει με τη Σοφία Του...
... Δεν μπορείς εσύ ως δημιούργημα να εξηγήσεις τον δημιουργό σου αλλά έχεις επίγνωση των διαθέσεών του? Πώς γίνεται αυτό?

Ενώ εσύ ως δημιούργημα δεν μπορείς να εξηγήσεις τον δημιουργό σου... πώς μπορείς να λές ότι σε αυτόν οφείλεται "η απέραντη Σοφία και οι νόμοι που διέπουν την ισορροπία της ζωής"?..και τι εγκυρότητα έχει λοιπόν η συγκεκριμένη διαπίστωσή σου, όταν δεν μπορείς να εξηγήσεις τον θεό-δημιουργό που λατρεύεις??

quote:
europaios2

Ενδιαφέρον ανέφερέ μου πέραν του Χριστιανισμού τα θαύματα ορισμένων αγίων, για παράδειγμα του Βουδισμού.


Πάρε μερικά θαύματα "αγίων" του Ινδουισμού επειδή τα έχω εύκαιρα.

http://www.hinduismtoday.com/archives/1995/12/15_miracles.shtml

Θα χρειαστείς βέβαια μεταφραστή. Ως δείγμα απλά αναφέρω το "θαύμα" κάποιου αγίου "Chaitanya" ο οποίος κατάφερε λέει να μετακινήσει ένα άρμα που ακινητοποιήθηκε ανεξήγητα σε μια γιορτή και που δεν μπορούσαν ούτε οι ελέφαντες...απλά ακουμπώντας με ευλάβεια το κεφάλι του πάνω σ'αυτό!

Οπως βλέπεις φίλε μου η "θαυματοποιία"(και συνάμα η κοροϊδία) αποτελεί γνωστή τεχνική σε πολλές θρησκείες προς ενίσχυση του κεντρικού δόγματος.

quote:
europaios2

Η επιστήμη δεν μπαίνει στα χωράφια της θρησκείας γιατί δεν μπορεί.


Οι επιστήμες λόγω του τεράστιου πεδίου έρευνάς τους, αναγκαστικά θα εισχωρήσουν και σε πεδία στα οποία παλιότερα επικρατούσαν οι διατυπώσεις των θρησκευτικών παραδόσεων. Οι θρησκείες των λαών απέδιδαν σε κάποια θεϊκή δύναμη τη δημιουργία του κόσμου, την προέλευση του ανθρώπινου είδους, τα αστέρια του ουρανού, την εκδήλωση φυσικών φαινομένων, την εξάπλωση επιδημιών, τα γηρατειά και το θάνατο, την δημιουργία της γραφής, την εμφάνιση των ανθρώπινων γλωσσών, την φωτιά, τις τέχνες κτλ. Σήμερα, με τη βοήθεια της επιστήμης οι θεοί που κρύβονταν πίσω από πολλά θέματα...άρχισαν σταδιακά να ελαττώνονται και να αντικαθιστώνται από τις επιστημονικές ανακαλύψεις...

Ενώ για τα περισσότερα από τα παραπάνω η επιστήμη έχει προσφέρει πειστικές απαντήσεις (με κάποια περιθώρια μελλοντικών βελτιώσεων και επιμέρους διορθώσεων βεβαίως) αφήνοντας άνεργους τον Δία, τον Ποσειδώνα, τον Θωθ, τον Προμηθέα, τον Χανουμάν, την Φρέγια,τους θεούς των Μάγια, κτλ. μένει το ρημάδι το σύμπαν και η δημιουργία του να εξηγηθούν επαρκώς για να απαγκιστρωθούμε και από τους τελευταίους θεούς των maistream μονοθεϊστικών θρησκειών του δυτικού κόσμου, που καθάρα για λόγους "εθνικοθρησκευτικής παράδοσης" και "εθιμοτυπικής γκλαμουριάς" ακόμα κρατάμε στον κόρφο μας...

quote:
europaios2

Τα ίδια ισχυριζόμουνα και τότε. Δεν έχουμε καμία απολύτως σχέση με τις μαϊμούδες. Ενδεχομένως να γνωρίσαμε και εμείς την εξέλιξη, όχι όμως από κοινό πρόγονο. Είχαμε το δικό μας αρχέγονο.


Πόσο λάθος κάνεις...
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=158460&ct=33

Ο άνθρωπος δεν εξελίχθηκε απευθείας από τους σημερινούς πιθήκους, με τους οποίους είχε κοινό πρόγονο....
..........................
Σήμερα γίνεται όλο και πιο σαφές ότι η γενετική ομοιότητα μεταξύ του ανθρώπου και των αφρικανικών πιθήκων είναι μεγαλύτερη σε σχέση με των ασιατικών. Ο άνθρωπος και ο χιμπαντζής λ.χ. διαφέρουν μόνο σε 1,2% του DNA τους και σε 1% των αμινοξέων των πρωτεϊνών τους· οι άνθρωποι μεταξύ τους διαφέρουν σε 0,1% στο DNA τους, με τον καθένα μας να διαφέρει από τον άλλον σε περίπου 3 εκατομμύρια βάσεις-μεταλλάξεις.

Αυτά είναι πασίγνωστα στους παλαιοανθρωπολόγους και γενετιστές ευρωπαίε. Ανοιξε και κανένα σχετικό βιβλίο εκτός από τις γραφές.

quote:
europaios2

Στους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους έχω μεγαλύτερη εκτίμηση απ' ότι στους άλλους στο εξωτερικό. Εάν εσύ για αυτό με θεωρείς κακομοίρη.........τι να πω?


Ναι αλλά δεν μπορείς να σταματάς την έρευνά σου σε πράγματα που ειπώθηκαν πριν 2500 χρόνια,διότι αφενός δεν έπεσαν πάντοτε μέσα οι αρχαίοι Ελληνες ούτε κατείχαν κάποιου είδους αλάθητο στις θεωρήσεις τους, αφετέρου οι γνώσεις μας έχουν προχωρήσει και εμπλουτιστεί πολύ περισσότερο από την αρχαιότητα μέχρι τη σημερινή εποχή. Αυτό σου είπε εν ολίγοις ο Think_Math. Αν εσένα η προσωπική διάθεση για έρευνα σταματάει στην πρώτη προχριστιανική χιλιετία, σόρρυ αλλά είσαι outdated.

quote:
europaios2

Θα γνωρίζεις φαντάζομαι τις κότες τις σβερκολαίμες που λέμε. Αυτές που έχουν καράφλα στο κεφάλι. Που να οφείλεται αυτό? τι είχαν να κερδίσουν? Πάντως επειδή είχα και από τα δύο είδη οι σεξουαλικές τους προτιμήσεις δεν επηρεάζονταν από την καράφλα!
Μια επιστημονική εξήγηση?


Οταν ένα κύτταρο του οργανισμού διπλασιάζεται, συμβαίνει το μόριο του DNA που περιέχει να μην αντιγραφεί με απόλυτη ακρίβεια στο εσωτερικό του θυγατρικού κυττάρου. Με τον τρόπο αυτό παρουσιάζεται μια μετάλλαξη και αν αυτό το σφάλμα συμβεί στο εσωτερικό των γεννητικών κυττάρων μπορεί να μεταδοθεί στους απογόνους. Κατά αυτόν τον τρόπο προκύπτουν νέα μεταλλαγμένα άτομα σε ένα είδος.

Μέσα από αιώνες εξέλιξης έχουμε λοιπόν κοτόπουλα με διάφορους τύπους λοφίου.

Τώρα σχετικά με τις κότες, επιστημονικές έρευνες δείχνουν ότι οι κότες με μεγάλο και πλούσιο λοφίο στο κεφάλι είναι περισσότερο ελκυστικές στους κόκορες. Οταν οι επιστήμονες κάλυψαν το λοφίο της κεφαλής των κοτών ώστε οι κόκορες να μη μπορούν να το διακρίνουν, τότε αυτοί προτίμησαν ταίρι στην τύχη. Ενώ όταν το άφησαν ακάλυπτο οι κόκορες έδειξαν μεγαλύτερη προτίμηση στις κότες με μεγάλο λοφίο στις οποίες άφησαν και περισσότερο σπέρμα.

http://www.admin.ox.ac.uk/po/061129.shtml

Αυτές λοιπόν με την "καράφλα" που αναφέρεις (το λοφίο τους συρρικνώνεται πολύ ή εξαφανίζεται προσωρινά μετά τη γέννηση των αβγών τους και κατά τη διάρκεια του κλωσήματος) έχουν μικρότερες πιθανότητες να προσελκύσουν αρσενικά συγκριτικά με αυτές που έχουν μεγαλύτερο λοφίο. Το πλεονέκτημα λοιπόν στο μικρό(ή καθόλου) λοφίο είναι ότι μειώνει την πιθανότητα σεξουαλικής παρενόχλησης από τα αρσενικά, όταν αυτές βρίσκονται σε περίοδο που δεν χρειάζονται σπέρμα, όπως όταν κλωσάνε τα αβγά τους.

Εσύ τώρα μήπως έχεις μια θεολογική εξήγηση για τις εμφανησιακές διαφορές της κότας? Περιμένω κάτι πιο βαθυστόχαστο απ'το..."τα πάντα εν σοφία εποίησεν"...

quote:
europaios2

Αγαπητέ μου φίλε, με "αν", "μπορεί", "δεν ξέρω", "μάλον" "νομίζω" κ.ο.κ. μόνο επιστήμη δεν παράγεται


Αγαπητέ μου φίλε...στις περιπτώσεις που οι επιστημονικές θεωρίες δεν παρέχουν αδιαμφισβήτητες αποδείξεις ή υπάρχουν κενά σ'αυτές, επομένως χρίζουν περαιτέρω έρευνας, είναι λογικό να συναντάς τις λέξεις "αν", "μπορεί", "μάλλον", "νομίζω". Αλλωστε κάθε επιστημονική ανακάλυψη ξεκινάει από υποθέσεις(που εκφράζονται στο λόγο με τις παραπάνω λέξεις) οι οποίες είτε θα επιβεβαιωθούν από τις επαληθευτικές-πειραματικές μεθόδους της επιστημονικής μεθοδολογίας, είτε θα απορριφθούν αφού δεν θα επαληθευτούν. Αν μη τι άλλο είναι μια πολύ πιο δημιουργική,έντιμη και υπεύθυνη στάση από το να δεχόμαστε ετσιθελικά τις θέσεις των θρησκειών που πρεσβεύουν τα ίδια και τα ίδια εδώ και δύο χιλιετίες τουλάχιστον, χωρίς καμία διάθεση να μετακινηθούμε έξω (έστω λιγάκι έξω) από το μονολιθικό πλαίσιο που χάραξε το κεντρικό δόγμα μας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 06/02/2009 08:35:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 09:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

europaios2:

quote:
Eγώ έχω απόδειξη.......την ίδια τη δημιουργία του κόσμου. Αυτή την απέραντη Σοφία και τους νόμους που διέπουν την ισορροπία της ζωής.
Κανένας δεν έχει εξηγήσει πως δημιουργήθηκε ο κόσμος. Και αυτό είναι πολύ φυσικό γιατί όπως είπαμε (ο Ψηλός νομίζω), το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει το Δημιουργό. Εφόσον λοιπόν δεν πιστεύεις ότι υπάρχει Θεός εξήγησέ μας τη Δημιουργία.

Η δημιουργία είναι η κυριότερη ένδειξη οτι μάλλον Θεός δεν υπάρχει .

1) Γιατί δεν υπάρχει σε αυτήν καμμία ένδειξη σοφίας .

Οσο πιο πολύ εξερευνούμε τον κόσμο και παρατηρώντας πόσο σπάνιο και ευαίσθητο φαινόμενο είναι η ζωή ολο και περισσότερο γίνεται αντιληπτό οτι απλώς είμαστε εδώ έχοντας κερδίσει ένα κοσμικό λαχείο όπως έχει πει σε συνεντευξή του ο Νομπελίστας φυσικός Steven Weinberg .
Απόδειξη για αυτό , είναι οτι πάρα πολλές φορές στο παρελθόν ή ζωή έφτασε στα όρια της εξαφάνισης απο αστρονομικά η γεολογικά φαινόμενα και καμμία υπέρτατη διάνοια δεν έβαλε το χέρι της για να μην συμβούν .
Εκτός αν ο Θεός που πιστευεις είναι τόσο άσπλαχνος και παρανοικός ωστε να δημιουργεί και να καταστρέφει συνεχώς το δημιούργημα του σαν μαθητευόμενος μάγος .

2) Γιατί πουθενά στα φυσικά και βιολογικά φαινόμενα που παρατηρούνται στα εργαστήρια δεν υπάρχουν ανεξήγητα φαινόμενα που να είναι ενδείξεις κάποιας υπέρτατης διάνοιας .

3)Γιατί είναι ολοφάνερη η παντελής απουσία σχεδίου για τον κόσμο και την ζώη , η οποία κυβερνάται απο την τυφλή δύναμη της φυσικής επιλογής και της επιβίωσης του ισχυροτέρου , πράγμα που δεν παραπέμπει σε αγαθό και πάνσοφο θεό .

4) Απο το γεγονός της ασημαντότητας του ανθρώπου μπροστά στο μέγεθος του κόσμου που δεν παραπέμπει στο υποτιθέμενο γεγονός ότι είμαστε σκοπός της ύπαρξης του σύμπαντος , πάρα απλά ένα υποπροιόν της κοσμικής εξέλιξης .

Για όλους τους παραπάνω λόγους που προφανώς δεν συνηδειτοποιείς επειδή έχεις για όλα την εύκολη εξήγηση του Θεού "που τα κάνει όλα και συμφέρει" οι επιστήμονες αγωνίζονται να βρούν απαντήσεις , γιατί η εξήγηση του κόσμου μέσω του Θεού απλά έχει αποτυχεί , η ο Θεός αν υπάρχει , είναι κάτι πολύ διαφορετικό απο αυτό που η θρησκεία και ο άνθρωπος έχει πλάσει με την φαντασία του .

Οσο για το " εξηγησε μας την δημιουργία " που με ρωτάς θα σου πω απλά οτι το ερώτημα αυτό δεν επιδέχεται απλής απάντησης και ούτε κανείς επιστήμονας είναι σε θέση να το απαντήσει με βεβαιότητα .
Αυτό που μπορώ με βεβαιότητα να σου πώ όμως ,είναι οτι η δημιουργία παραμένει ανεξήγητη ακόμα και αν υποθέσεις οτι υπάρχει Θεός .
Γιατί το πρόβλημα απλά μετατίθεται στο "γιατί υπάρχει ο Θεός και πως προέκυψε " που πιστεύω οτι είναι απειρως δυσκολότερο να απαντηθεί , εκτός αν εσύ έχεις κάποια απάντηση και σε αυτό , όπως και σε όλα τα άλλα άλλωστε .


quote:
Όσο για το κουνουπίδι, θα του πω ότι οι επιστήμονες μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Παράλληλα θα τον ρωτήσω που το άκουσε. Γιατί εάν το πιστεύει μόνος του, τότε απλά θα τον λυπηθώ. Όταν λοιπόν μαζέψεις καμιά δεκαριά χιλιάδες υπογραφές για το κουνουπίδι έλα να τα ξαναπούμε.

Το κουνουπίδι και ο Θεός που πιστεύεις έχουν τις ίδιες πιθανότητες ύπαρξης , εφόσον δεν υπάρχει καμμία απόδειξη και για τα δύο .
Εκτός αν πιστεύεις οτι η ύπαρξη του Θεού μπορεί να πιστοποιηθεί με... μάζεμα υπογραφών .
Βέβαια αν ανατρέξουμε στα πεπραγμένα της εκκλησίας της Ελλάδος , η μέθοδος αυτή είναι μάλλον συνήθης .

quote:
Ενδιαφέρον ανέφερέ μου πέραν του Χριστιανισμού τα θαύματα ορισμένων αγίων, για παράδειγμα του Βουδισμού.

Καλά που ζείς ?
Δεν έχεις ακούσει για φακίριδες που πετάνε , που γιατρεύουν αρρώστιες , που γιατρεύουν τυφλούς , που αιωρούνται πάνω απο το έδαφος κ.ο.κ.
Πιστεύεις μήπως οτι στα θαύματα έχει αποκλειστικότητα ο Χριστιανισμός ?

quote:
Για γίνε ποιο σαφής.

Θεός που προτιμά συγκεκριμένο λαό , που εμφανίζεται σε συγκεκριμένο μερος του κόσμου , που εκτελεί εθνικές εκαθαρίσεις και γενοκτονίες και που εξολοθρεύει κατα βούληση τα ίδια του τα δημιούργήματα με κατακλυσμούς και φωτιά , να τον χαίρεστε αν τον πιστεύετε .
Για μένα ο Θεός αν υπάρχει , δεν μπορει να κάνει τέτοιες ανοησίες .

quote:
Η επιστήμη δεν μπαίνει στα χωράφια της θρησκείας γιατί δεν μπορεί.
Αυτό που λες ενδεχομένως να καταρρίψει την έννοια του Θεού! οπότε εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε και όχι στην ανακάλυψη του τροχού

Νομίζω έχεις χάσει επεισόδια για το τι μπορεί και δεν μπορεί η επιστήμη να κάνει .

quote:
Τα ΜΜΕ διατυμπάνιζαν τότε ότι οι επιστήμονες θα προσπαθήσουν να αποδείξουν τη θεωρία του ΜΜΜΜΠΠΠΠΠΠΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!, εν συνεχεία έλληνες που συμμετείχαν σε αυτό το πείραμα πάλι στα ΜΜΕ, είχαν δηλώσει ότι αυτός μπορεί να είναι ο στόχος "κάποιων" οι οποίοι ήθελαν διακαώς να αποδείξουν τη δημιουργία του κόσμου. Η πλειοψηφία όμως των επιστημόνων δεν ενδιαφερόντουσαν γι΄ αυτό αλλά για την απόκτηση νέων γνώσεων προς όφελος της ανθρωπότητας.

Οι "κάποιοι" , δυστυχώς για σένα , είναι η πλειοψηφία των ερευνητών του Cern .
Να ενημερώνεσαι πιο αντικειμενικά για τα γεγονότα .
Εκτος αν σου είπαν οτι οι περίπου 40 έλληνες φυσικοί απο τους 10000 που δουλεύουν εκεί , είναι η πλειοψηφια ...


quote:
Τη χρονολογική σειρά, μελέτησε τη λίγο και ίσως καταλάβεις.
Η βίβλος δεν είναι ένα επιστημονικό περιοδικό για να ασχοληθεί με τις λεπτομέρειες της διάσπασης του ατόμου. Είναι ένα θρησκευτικό εγχειρίδιο εάν το θέλεις και ως τέτοιο απευθύνεται.

Οχι , εξηγησε μου εσύ .
Γιατί εγω την χρονολογική σειρά αναφέρω , εκτος αν κανεις οτι δεν καταλαβαίνεις .
Οσο για το τι είναι η βίβλος θα σου πώ .
Είναι οτι σας συμφέρει .
Οποτε σας αρέσει την ερμηνεύετε κυριολεκτικά , και όποτε δεν σας αρέσει συμβολικά .
Είναι το Βιβλίο - λάστιχο .
Εχει 20000 διαφορετικές ερμηνείες οσες και οι αιρέσεις του χριστιανισμού .

quote:
Πως!........το ένστικτο......το δικό σου τι λέει?

Το ένστικτο ?
Πλάκα μου κάνεις έτσι ?
Το ένστικτο μου επίσης λέει οτι ο ήλιος γυρίζει γύρω απο την γή , όπως και η θρησκεία σου επι αιώνες αποδεχόταν.
Αυτό σημαίνει οτι αυτή είναι η αλήθεια ?

quote:
Τα ίδια ισχυριζόμουνα και τότε. Δεν έχουμε καμία απολύτως σχέση με τις μαϊμούδες. Ενδεχομένως να γνωρίσαμε και εμείς την εξέλιξη, όχι όμως από κοινό πρόγονο. Είχαμε το δικό μας αρχέγονο.

Το "καμμία απολύτως σχέση" συμπεριλαμβάνει και το γενετικό μας υλικό ή όχι ?
Αστα ρε ευρωπαίε που έχεις μία απάντηση για όλα ...

quote:
Να φανταστώ λοιπόν ότι όταν χώρισαν από το αρχέγονο οι δύο απόγονοι, αυτό συνέβη γιατί ο ένας από τους δύο δεν ήξερε καλό μπάνιο?
Έτσι μαρίδα κινήθηκε προς τα βαθιά και η αθερίνα στα ρηχά?....είναι άποψη δε λέω......

Θα γνωρίζεις φαντάζομαι τις κότες τις σβερκολαίμες που λέμε. Αυτές που έχουν καράφλα στο κεφάλι. Που να οφείλεται αυτό? τι είχαν να κερδίσουν? Πάντως επειδή είχα και από τα δύο είδη οι σεξουαλικές τους προτιμήσεις δεν επηρεάζονταν από την καράφλα!
Μια επιστημονική εξήγηση?


Είσαι σοβαρός τώρα με αυτα που γράφεις εδώ ?

quote:
-Τις ιεραποστολές τις κάνουμε κατ' εντολή του Κυρίου, πορευθείτε σε όλα τα έθνη είπε και διδάξτε. Τι σε ενοχλεί?

Οτι φάσκεις και αντιφάσκεις συνεχώς .
Αυτό βέβαια όπως φαίνεται δεν σε ενοχλει ιδιάιτερα .
Το καταλαβαίνω .

quote:
Δηλαδή έτυχε?..... Δεν πέτυχε?......είδα φως και μπήκα? Αλίμονο εάν η επιστήμη βασιζόταν στην τύχη.........το σκέφτεσαι! να πας στο γιατρό και να σου πει......."έχω εάν εμβόλιο πιστεύω να είναι το σωστό και να ζήσεις"......

Μην γίνεσαι γελοίος .
Οταν η επιστήμη μελετά πράγματα που βρίσκονται στα όρια της γνώσης δεν υπάρχει βεβαιότητα .
Γιαυτό καημένε ευρωπαίε παντογνώστη και είρωνα , όταν εμφανίζεται κάποιο πειραματικό εμβόλιο , ζητάμε την συγκατάθεση του ασθενούς για να το εφαρμόσουμε .
Και μόνο αν αποδειχθεί χρήσιμο το περνάμε στην ευρεία εφαρμογή .


quote:
Αγαπητέ μου φίλε, με "αν", "μπορεί", "δεν ξέρω", "μάλον" "νομίζω" κ.ο.κ. μόνο επιστήμη δεν παράγεται

Το οτι είσαι άσχετος με την επιστήμη είναι γνωστό .
Μην το διαφημίζεις όμως .
Οταν μελετάμε φαινόμενα που αφορούν ακραίες καταστάσεις όπως η αρχή του σύμπαντος , πρέπει να κάνουμε πρώτα υποθέσεις για το τι μπορεί να έχει συμβεί και μετά προσπαθούμε να τις αποδείξουμε .
Με την δική σου λογική η θεωρία της σχετικότητας δεν έπρεπε να εμφανιζόταν ποτε , γιατί όταν πρωτοδιατυπώθηκε απο τον Αινστάιν ήταν μία εντελώς αναπόδεικτη υπόθεση .
Ουσιαστικά αποδείχθηκε εντελώς , σχεδόν μία εικοσαετία μετά απο την πρώτη διατύπωση της .

quote:
Nα φανταστώ ότι το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα είδη, όπως ο άνθρωπος? Γιατί εάν συμβεί μετάλλαξη απο κάποια λανθασμένη αντιγραφή γονιδίων, τότε συνήθως έχουμε τα μογγολάκια......που ως γνωστόν δεν εξελίσσονται....
Το δέντρο πρέπει να προστατευτεί από τον υπερπληθυσμό των σκουληκιών, ο Θεός φρόντισε.......και γι' αυτό, αυτή είναι η απάντηση.

Μην συνεχίζεις να γράφεις κοτσάνες και ειρωνίες .
Αντι αυτού θα σου πρότεινα να μελετήσεις καλύτερα αυτά που ειρωνεύεσαι γιατι αυτό θα σε κάνει καλύτερο ανθρωπο .
Φιλικά στο λέω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 10:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Καλημέρα φίλε gilgamesh :

quote:
Εκεί ήθελα να καταλήξω.
Μήπως "διαβάζοντας" τα νετρίνα έχουμε περισσότερες πιθανότητες να μάθουμε κάποια στοιχεία από τη στιγμή του Bing Bang από ότι σε σχέση με το σωματίδιο Higgs? Έχεις κάποια προσωπική άποψη?

Νομίζω οτι αυτό είναι πιθανό , αλλα το σωματίδιο Higgs έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον γιατί θα επιβεβαιώσει το καθιερωμένο μοντέλο για την σωματιδιακή φυσική .
Τώρα τι απο τα δύο θα βοηθήσει περισσότερο στο ζήτημα της επιβεβαίωσης η όχι του Bing Bang νομίζω οτι δεν έχω τις γνώσεις να το απαντήσω .
Είναι θέμα που αφορά τους ειδικούς , και κατ' επέκταση δεν μπορώ στο συγκεκριμένο θέμα να έχω άποψη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 20:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Καλά που ζείς ?
Δεν έχεις ακούσει για φακίριδες που πετάνε , που γιατρεύουν αρρώστιες , που γιατρεύουν τυφλούς , που αιωρούνται πάνω απο το έδαφος κ.ο.κ.
Πιστεύεις μήπως οτι στα θαύματα έχει αποκλειστικότητα ο Χριστιανισμός ?

Λοιπόν, όταν ήμουνα μικρούλα, μετά το μάθημα των θρησκευτικών, γύρισα στο σπίτι και εντυπωσιασμένη με τον Χριστό είπα στον πατέρα μου για τις ικανότητές του.
Και γυρνάει και τί μου λέει ρε παιδιά: "Πήγαινε στην Ινδία να δείς πόσοι φακίρηδες κάνουν τα ίδια". Ξενέρωσα απίστευτα... βέβαια τώρα που μεγάλωσα κατάλαβα το βαθύτερο νόημα της πρότασης. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 20:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είδες αγαπητή mimosa, που απο την έλλειψη δυνάμεων,
μπερδεύουμε τις ανώτερες με τις κατώτερες, τις αγνές με
τις υστερόβουλες, τις κυρίαρχες και τις μυστικιστικές;
Δεν είναι ο ίδιο φίλη μου, Θεός ενεργός δύναμη και χρήση
νόμων του Θεού πάλι, που γνωρίζουν καποιοι...
Κι ο Μακάριος της Κύπρου, πετούσε, έλεγαν, ως μασώνος 33ου
βαθμού...¨Αλλο η δύναμη που υπακούει κι άλλο η δύναμη που
διατάσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 20:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Δεν το'πιασα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 21:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Να το πούμε απλά φίλη mimosa, υπάρχουν καλές και
κακές δυνάμεις....Θαύματα κάνει κι ο διάβολος για
να ξεγελάσει τον άνθρωπο, ότι είναι μεγάλος, ή ότι
έρχεται απο το Θεό, αφού η πλάνη είναι το καλύτερο
όπλο του..Είναι ικανός να μετασχηματιστεί σε άγγελο φωτός,
για να παραπλανήσει...
Υπάρχει ή όχι διαφορά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 02:02:00  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Θαύματα κάνει κι ο διάβολος για
να ξεγελάσει τον άνθρωπο, ότι είναι μεγάλος, ή ότι
έρχεται απο το Θεό, αφού η πλάνη είναι το καλύτερο
όπλο του..Είναι ικανός να μετασχηματιστεί σε άγγελο φωτός,
για να παραπλανήσει...

κι εμείς πώς τα ξεχωρίζουμε ρε τρεχα....;;

Πώς θα διαπιστώσουμε ότι αυτό το "θαύμα" είναι θεϊκό και το άλλο, διαβολικό;;;

quote:
Υπάρχει ή όχι διαφορά;

Όχι.-


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 10:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κι όμως υπάρχει διαφορά,αγαπητέ μου Γιάπετ,αν δεις τα
αποτελέσματα του θαύματος...Τι επίδραση έχει στον ιαθέντα,
πως λειτουργεί στη ζωή του το θαύμα, αν η πνευματική του
πορεία αλλάζει, καθώς όλα εκ του πνεύματος προέρχονται και
όταν συνειδητοποιηθεί αυτό, ο άνθρωπος αποκτά μια πιο
πνευματική ζωή, γίνεται καλύτερος άνθρωπος...
Αυτα φίλε μου, είναι στοιχεία που πρέπει να ερευνηθούν...
Όπως και η επίκληση αν υπήρξε σε ποιές δυνάμεις,αφού υπάρχει
καταχώρηση θετικών - αρνητικών πνευματικών δυνάμεων....
Και βέβαια, η διαφορά όπως έχω πει έχει να κάνει με το αν το θαύμα
είναι αποτέλεσμα δυνάμεων, η παρέμβασης του Θεού...
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα δαιμονικών δυνάμεων που ξεγέλασαν ακόμη
και ονόματα μεγάλα, υπο την πλάνη αγγέλου του Θεού...
Ακόμη κι ο Μπούς λέει ότι του μιλάει ο ..Θεός...Εσύ τι λές, ο Θεός
ή ο διάβολος του μιλάει; Και μην πείς κανένα αστείο..
Κάποια στιγμή, πρέπει να φύγει αυτή η γηπεδοποίηση....Τα ίδια ζητάμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gexrag
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 11:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gexrag
Αρχικά να με συμπαθάτε. Έλειψα λίγες ημέρες για λόγους που είχαν να κάνουν με ένα ατύχημα σε αγαπημένο μου πρόσωπο που έχασα.

ΠΕριληπτικά θα απαντήσω σε όσα θέλω και θα αποχωρήσω και από αυτό το θέμα γιατί το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό. Το θέμε κυριαρχείται όντως από χλευαστές και αυτό δείχνει ότι έλαβα σωστά τις πληροφορίες μου.

Αρχικά δεν θα σας παραπέμψω σε βιβλία. Σας παρέπεμψα σε μια φιλοσοφία σχετικά με την ύπερξη Θεού για να στοχαστείτε λίγο αλλά αντ΄αυτου είδα ότι το μόνο που μπορείτε να σκεφτείτε είναι πόσο ΑΝΟΗΤΟΙ θα δείξετε χλευάζοντας τους συνομιλητές σας.

ΜΟΝΟ ένας ανάμεσά σας στάθηκε αντάξιος ενός φιλοσοφικού χώρου.

Δεν σας παραπέμπω σε γραφές γιατί το πρώτο που θα σκεφτείτε είναι ότι θέλω να σας προσυλιτίσω. Εδώ προσυλιτίζουν σε μια Βουδιστική αίρεση και ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ της Ορθοδοξίας. Έπειτα υ΄πάρχει η καινή Διαθήκη την οποία ΕΥΚΟΛΑ την βρίσκετε και έτσι δεν χρειάζεται να προσθέσω λέξη απ΄αυτής.

Φιλοσοφικό πνεύμα ΔΕΝ ΕΙΔΑ και χαιρετώ υποκλινόμενος και αυτό το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 15:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
gexrag
quote:

Αρχικά να με συμπαθάτε. Έλειψα λίγες ημέρες για λόγους που είχαν να κάνουν με ένα ατύχημα σε αγαπημένο μου πρόσωπο που έχασα.

Λυπάμαι γι΄αυτό ειλικρινά!

quote:

ΠΕριληπτικά θα απαντήσω σε όσα θέλω και θα αποχωρήσω και από αυτό το θέμα γιατί το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό. Το θέμε κυριαρχείται όντως από χλευαστές και αυτό δείχνει ότι έλαβα σωστά τις πληροφορίες μου.

Nαι, να αποχωρήσεις, είναι όντως πολύ χαμηλό το επίπεδό μας!

quote:

Αρχικά δεν θα σας παραπέμψω σε βιβλία. Σας παρέπεμψα σε μια φιλοσοφία σχετικά με την ύπερξη Θεού για να στοχαστείτε λίγο αλλά αντ΄αυτου είδα ότι το μόνο που μπορείτε να σκεφτείτε είναι πόσο ΑΝΟΗΤΟΙ θα δείξετε χλευάζοντας τους συνομιλητές σας.

Tο ανόητοι μάλλον θα σου ξέφυγε πιστεύω....μήπως είχες κάνα καθρέφτη μπροστά σου εκείνη την ώρα και μπερδεύτηκες????

quote:

ΜΟΝΟ ένας ανάμεσά σας στάθηκε αντάξιος ενός φιλοσοφικού χώρου.


Εμ, φεύγεις, αν καθόσουν θα μάθαινες και τπτ από αυτόν!!

quote:

Δεν σας παραπέμπω σε γραφές γιατί το πρώτο που θα σκεφτείτε είναι ότι θέλω να σας προσυλιτίσω. Εδώ προσυλιτίζουν σε μια Βουδιστική αίρεση και ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ της Ορθοδοξίας. Έπειτα υ΄πάρχει η καινή Διαθήκη την οποία ΕΥΚΟΛΑ την βρίσκετε και έτσι δεν χρειάζεται να προσθέσω λέξη απ΄αυτής.

Μα όχι βέβαια, εσείς κάνετε προσηλυτισμό?????
Τι λες τώρα....όποιος το πει αυτό είναι τουλάχιστον συκοφάντης!!!!!!

quote:

Φιλοσοφικό πνεύμα ΔΕΝ ΕΙΔΑ και χαιρετώ υποκλινόμενος και αυτό το θέμα.

E μα κάτσε λίγο ακόμη να χορτάσουμε αυτό το Υπέροχο Φιλοσοφικό σου Πνεύμα σε παρακαλώ!!!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 17:06:48  Εμφάνιση Προφίλ
gexrag,συλλυπητήρια για το θάνατο του προσφιλούς σου προσώπου.

Κανείς δεν μπορεί να αποφύγει τον κύκλο της ζωής.

Τα υπόλοιπα που γράφεις, αν και πιστεύεις ότι προέρχονται από κάποιον βαθυστόχαστο, που ασφυκτιά ανάμεσα σε αμόρφωτους, είναι απλά η μασημένη τροφή που έχεις αναλάβει, μαζί με άλλους, να "κοινωνήσεις" στα διάφορα φόρουμς και μπλογκς.

Αυτό φαίνεται από τον τρόπο που μπαίνεις και βγαίνεις σε κάποιο θέμα.

Όμως αγαπητέ απολογητή, ίσως χρειάζεται ανανέωση του τρόπου δράσης των ομάδων σας (των διάφορων παρατρεχάμενων της ΟΟΔΕ), διότι "ο κόσμος το έχει τούμπανο κι εσείς κρυφό καμάρι".

Τέλος να σου "ευχηθώ" καλή τύχη στην νέα αποστολή σου και χαιρετισμούς στους Μανώλη Κα..., Θωμά Δρ... , Παναγιώτη Μι... , Θανάση Α... και στα υπόλοιπα παιδιά...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy