ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 23:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
κατι θα κανουμε,και εγω τον βαρεθηκα.
περιμενω να με διαγραψουν πρωτα,
αλλα που ουτε για διαγραφη δεν κανω...

Γιατί ρε φίλε να σε διαγράψουν τί έκανες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 00:01:37  Εμφάνιση Προφίλ

Λευτερια στον libero diegrammenos logariasmos..!.,

οεο!


ελα ντε;
κατι πρεπει να κανω!!!



You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 00:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Και κλεινοντας την σημερινη ημερα,ας δουμε τι εγραψε ο μεγαλος φιλελην ,ο καταπληκτικος ενγκελς για τους σοφους καθηγητες,και που κολαει ιδανικα στο θεμα μας.

Ιστορια φιλοσοφιας(Α,9).

Ειναι σαν τα ζωα που εχουν ακουσει με ευκρινεια ολους τους ηχους μιας μουσικης,αλλα που δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν την ενοτητα και την αρμονια του μουσικου εργου.

Ειλικρινα πιστευω πως τιποτα δεν μπορουσε να ταιριαξει πιο καλα στο θεμα που συζηταμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 00:11:17  Εμφάνιση Προφίλ

ουκ αν λαβοις


Λευτερια στον libero diegrammenos logariasmos..!.,

οεο!

Καληνυχτα σας!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 00:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
quote:

quote:
στα δυο πρωτα γενη οι ανθρωποι ηταν πνευματα που τα διδασκαν Αγγελοι (ετσι εξηγειται η μακροβιοτητα τους), στο τριτο γενος αποκτησαν υλικο σωμα (εισηλθαν σε σωματα πρωτογονων ανθρωπειδων) και αυτη ηταν η περιφημη πτωση, το τεταρτο γενος, το ηρωικο, ηταν οι Ατλαντες που ηταν οι Κρο Μανιον και το πεμπτο γενος ειμαστε εμεις που προκυψαμε απο διασταυρωση Κρο Μανιον με πιο δευτερα ειδη homo sapiens...επονται αλλα δυο γενη και μετα γινεται ταμειο...

Η μακροβιοτητα του μαθουσαλα πως εξηγειται;Αυτος δεν ανηκε στο δικο μας γενος;



οχι ανηκε σε παλαιοτερα γενη, η Γεννεση δεν τα παει καλα με την ιστορια γιατι πολλες φορες ενα μονο προσωπο μπορει να συμβολιζει ενα ολοκληρο σταδιο εξελιξης η ενα ησιοδειο γενος...το ιδιο ισχυει για τους προγονους των Ελληνων ημιθεων η βασιλεων, δεν αντιπροσωπευουν ιστορικους βασιλιαδες αλλα ησιοδεια γενη και σταδια εξελιξης...παντως οπως στον Ησιοδο ετσι και στους Εβραιους: τα παλιοτερα γενη και οι προπατορες των ανθρωπων ζουσαν περισσοτερο, πολυ περισσοτερο απο μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 01:07:26  Εμφάνιση Προφίλ
Και αν σου πω εγώ αρίστο ότι ο Ησαύ από κεφάλαιο 25,

κε' ἐξῆλθε δὲ ὁ πρωτότοκος πυρράκης, ὅλος ὡσεὶ δορὰ δασύς· ἐπωνόμασε δὲ τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἡσαῦ. κϛ' καὶ μετὰ τοῦτο ἐξῆλθεν ὁ ἀδελφὸς αὐτοῦ, καὶ ἡ χεὶρ αὐτοῦ ἐπειλημμένη τῆς πτέρνης Ἡσαῦ· καὶ ἐκάλεσε τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἰακώβ. Ἰσαὰκ δὲ ἦν ἐτῶν ἑξήκοντα, ὅτε ἔτεκεν αὐτοὺς Ρεβέκκα.


Είναι (λόγω του ότι είναι γεμάτος τρίχες)πχ erectus ή habilis και ότι ο ανταγωνισμός των 2 δίδυμων συμβολίζει τον ανταγωνισμό των μελών του γένους Ηomo (με τελική την επικράτηση του sapiens Ιακώβ) και άρα το γένος που αποδίδεις στο Μαθουσάλα είναι λάθος.


Τι θα μου απαντήσεις; Με τον "αποσυμβολισμό" και τις "ερμηνείες" μπορείς να κάνεις πολλά παιχνίδια...


Edited by - IndustrialAngel on 26/11/2010 01:08:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 01:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
με τον ιακωβ και τον ησαυ βρισκομαστε στο τριτο ησιοδειο γενος, πρωτο γενος αβρααμ, δευτερο γενος ισαακ..

ο ιακωβ ειναι η ανθρωποτητα της πτωσης που ομως λογω του "μηλου" υπερεχει των πρωτογονων ανθρωποειδων τυπου ησαυ...οι ανθρωποι τυπου ιακωβ ειναι οι πρωτοι χομο σαπιενς ενω ο ησαυ ειναι ειτε προγονος των νεαντερνταλιων ειτε οπως λες ερεκτους η χαμπιλις..

να λοιπον που συμφωνησαμε και σε κατι...

επισης ο ιακωβ ειναι συμβολο και του ανωτερου τμηματος της ψυχοσυνθεσης του ανθρωπου ενω ο ησαυ ειναι το κατωτερο: η ζωικη ψυχη...

στο τελος της ιστοριας ιακωβ και ησαυ σμιγουν εγκαρδια και αυτη η συμφιλιωση με προβληματιζει για τη σημασια της...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 01:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ακατονόμαστος :

quote:
Κανείς δεν είπε ότι είναι παντελώς λάθος η θεωρία της εξέλιξης.

Σε τι είναι σωστή κατα την γνώμη σου και σε τι λάθος ?

quote:
Πρώτα από όλα, το δόγμα ότι τα πάντα έγιναν από τυχαίες μεταβολές, είναι κατά την άποψη μου παντελώς ηλίθιο και μόνο ένας ηλίθιος ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ μπορεί να το δεχθεί.

Μονο και μόνο απο αυτό που γραφεις εδώ , δείχνει οτι δεν εχεις ανοίξει ποτέ ενα σχετικό βιβλίο με την εξέλιξη .
Ανοησίες επι ανοησιών .

quote:
Και κατά δεύτερον ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έχει παρατηρηθεί εξέρεση του νόμου της εντροπίας και υπάρχουν αρκετοί που λένε ότι στην εξέλιξη δεν υπάρχει πρόοδος. Όπου και ο ίδιος ο Δαρβίνος είχε πει ότι εξελιξη δεν σημαίνει πρόοδος, έχοντας προφανώς στο μυαλό του την εντροπία.

Η εξέλιξη δεν αντιστρατευεται την εντροπία .
Ουτε η πρόοδος αντιστρατευεται την εντροπία .
Δεν γνωρίζεις καν γιατί πράγμα μιλάς .
Μιλας για να μιλάς απλα ...

quote:
Εσύ καίγεσε, για να περάσεις την μαλ. σου ως δόγμα και το λάθος είσαστε ΕΣΕΙΣ, όχι οι επιστημονικές διαπιστώσεις.

Επειδη δεν έχεις ιδεα απο το τι σημαίνει επιστήμη , περιορίσου στο τρολάρισμα . Αυτο το κάνεις καλά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 02:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

skartados :

quote:
Και κλεινοντας την σημερινη ημερα,ας δουμε τι εγραψε ο μεγαλος φιλελην ,ο καταπληκτικος ενγκελς για τους σοφους καθηγητες,και που κολαει ιδανικα στο θεμα μας.

Ιστορια φιλοσοφιας(Α,9).

Ειναι σαν τα ζωα που εχουν ακουσει με ευκρινεια ολους τους ηχους μιας μουσικης,αλλα που δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν την ενοτητα και την αρμονια του μουσικου εργου.

Ειλικρινα πιστευω πως τιποτα δεν μπορουσε να ταιριαξει πιο καλα στο θεμα που συζηταμε....


Φιλε Σκαρτάδο , προφάσεις εν αμαρτίες .
Η σύγχρονη επιστήμη δεν βρίσκεται πια στην εποχή του Εγκελς .
εχουν περάσει 200 χρόνια απο τότε .
Ξυπνάτε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 04:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
geostat
πριν από τρία χρόνια είχαμε καταλήξει να απαγορεύσουμε πλήρως την είσοδο του ατόμου (ή των ατόμων) το οποίο συμμετείχε αρχικώς με το λογαριασμό "libero". Η απόφασή μας αυτή ήταν συνέπεια πολλαπλών αφορμών, καθώς προσπαθούσε διαρκώς να δημιουργήσει προβληματικές καταστάσεις στις συζητήσεις. Κύριος σκοπός του ήταν η υποβάθμιση των συζητήσεων και η δολιοφθορά (συχνότατα με υποκριπτόμενους, ύπουλους τρόπους), πράγμα το οποίο επιβεβαιώθηκε και σε πολλές επανεισόδους του. Σε πολλές μάλιστα, η αρχική του συμπεριφορά δεν ήταν προβληματική, αλλά περίμενε "να αρπάξει την ευκαιρία" ώστε να δημιουργήσει με ύπουλο τρόπο κάποιο πρόβλημα ή να δυναμιτίσει μια έντονη κατάσταση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 09:44:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κοιτα να δεις που πριν λιγα χρονια ελεγα σε κατι φιλους : με πατερα πρωταθλητη στο ακοντιο και μητερα μανεκεν προεκειψα εγω,αρχιτεμπελαρος με μπακα να ακουμπαω το τασακι...παρακολουθειτε τον εκφυλισμο των γονιδιων!!!

φιλε το γεγονος οτι εχεις μπακα ή μπακαρα εαν θες , δεν εχει να κανει με τα γονιδια σου , αλλα με την "βλακεια σου" και την δικη μου βλακεια φυσικα (δεν σε κατηγορω ΜΑΣ κατηγορω , καθως και εγω ειχα αλλα αυτη την στιγμη την εχω βαλει στην πρεσα) και σαβουρονουμε οτι βρουμε μπροστα μας (κοψε το φαι σου , το πιατο , στην μεση , τρωγε το μισο δηλαδη να δεις διαφορα και μετα το μισο του μισου...ααα μπρος τα καλη τι ειναι η πεινα χαχα) ... ή εαν θες δεν μπορουμε να "κρατηθουμε" , η μητερα μανεκεν (και η αδερφη μου) , φανταζομαι οτι εχουν ριξει ΠΕΙΝΕΣ (η αδερφη μου ΣΙΓΟΥΡΑ χαχα το ξερω) , δεν αφηθηκαν και η φυση τους εκανε μανεκεν απο μονη της.

Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ , η φυση ειναι οτι βλεπουμε και δεν βλεπουμε ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω , ουτε θελει ουτε δεν θελει , ουτε εκδικητε ουτε χαιδευει , ουτε δημιουργει ουτε καταστρεφει ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. δεν το καταλαβαινετε ?

απο την αλλη εαν εισαι αρχιτεμπελαρος , πραγματικα αρχιτεμπλεαρος ομως, τοτε μπορει να εισαι και "ασθενης" καθως ερευνες εχουν δωσει στιγματα οτι η τεμπελια ισως αποτελει ασθενεια!!!! καλη δικαιολογια εε ? λεω να την ενεργοποιησω μολις αποδειχθει χαχαχα

παντως εαν θεωρουμε οτι το ειδος "χειροτερευει" καλο θα ηταν να ριξουμε μια ματια στα μικρα παιδια ... θα εκπλαγουμε , αλλα τι εννοουμε το ειδος χειροτερευει ? εχει λιγοτερα κοκκαλα ? λιγοτερους μυς ? λιγοτερα τι ? χειροτερευω παει να πει οτι εχω κατι λιγοτερο απο το προηγουμενο μοντελο , για καντε ενα εξπλαην για να καταλαβουμε ... τα ειδη εξελισονται , δεν εχει προ καλυτερο ή προς χειροτερο , εξελισονται υπο την πιεση της επιβιωσης ... τωρα εαν μιλατε κοινωνια οτι χειροτερευουμ , ναι οκ , αλλα δεν ειμαστε ουτε φαρουεστ ουτε μεσαιωνας , ουτε 1000πχ ουτε 10.000πχ να μας τρωνε τα ζωα, αλλα το θεμα κοινωνια ειναι μεγαλο θεμα που ισως να μη χωραει εδω μεσα , παντως η θεωρια της εξελιξης χωραει και στην κοινωνια ...

αλλα, ΑΛΛΑ , ακομη και εαν χειροτερευει , αυτο δεν λεει τιποτα, γιατι στην φυση δεν υπαρχει χειροτερο καλυτερο , μπορει ο χειροτερος να επιβιωνει ποιο καλα απο τον καλυτερο ... ολοι μας θεωρουμε τον ανθρωπο στην κορυφη ... οκ , ας φυγουν ολα τα βακτηριδια και θα δειτε σε ποια κορυφη θα βρεθουμε , εντος ΜΕΡΙΚΩΝ ημερων το ειδος θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!!!!! .... ενα μεγαλο μερος του οργανισμου μας ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ (αυτο το καταλαβαινετε ? και πως το εξηγητε ?) , προσφατα σε ενα ντοκυμαντερ παρακολουθησα ερευνα για τους οργανισμους ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΕΡΜΙΔΑ ΜΑΣ ... στο μετωπο (αυτο που κραταμε καθαρο) εχει ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ορατα απο το μικροσκοπιο φυσικα !!! ΜΙΑ ΜΑΖΑ ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ...

οποτε και εαν ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΜΕ απλα θα ειμαστε ενα αλλο ειδος που δεν καταφερε να ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ πανω στον πλανητη , ξερετε ποσοι τετοιοι υπαρχουν ? ισως και εκατομυρια ισως και ΔΙΣ!!!

εαν δεν διαβαστε εστω μια φορα την θεωρια της εξελιξης , δεν θα μπορεσετε να καταλαβεται τι λεμε , δεν εχει να κανει ουτε με την θρησκεια ουτε με την πιστη , απλα πληροφοριες ειναι που επιβεβαιωνται καθημερινα ... δεν θα παθετε τιποτα εαν τις διαβασετε , αλλα το να μιλατε χωρις να εχετε ιδεα γιατι μιλαμε , χωρις να ξερετε εστω τα βασικα , δημιουργει ενα μεγαλο κενο , καθως πρεπει να εξηγουντια τα αυτονοητα πλεον !!! χωρια που δεν θα διαβαζαμε τις ασυναρτησιες που ο καθε "εξυπνος" γραφει στο διαδικτυο και λογω απουσιας γνωσης πολλοι τις υοθετουν απλα γιατι αναγνωριζεται απο το θρησκευτικο τους ΚΕΝΟ... γιατι περι κενου προκυται οταν νομιζεις - θεωρεις οτι μια θεωρια μπορει να βλαψει εναν θεο ή μια θρησκεια (οπως για την θρησκεια δεν μπορει κανεις να καταλαβει οτι ειναι ανθρωπινο δημιουργημα ? αρα κουβαλαει τα λαθη και προβλημα της εποχης που δημιουργηθηκε? δεν ειναι εμφανες ? )

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 09:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μια ερώτηση, μόνο ρε παιδιά,γιατί κάπου μοιάζει να συμφωνείτε... Τελικά υπάρχει Θεός,που έφτιαξε τον κόσμο,με τη δύναμη Του,ή
έχουμε να κάνουμε ΜΟΝΟ με μια νομοτελειακή φυσική εξέλιξη,όπου το
πνεύμα καθορίζει την πορεία,αλλά, ΜΟΝΟ μέσα απο όρια ύλης;...
Είναι, πιστεύω το ερώτημα, γιατί, όλοι δείχνετε σίγουροι,
ότι ότι έγινε, είναι όπως τα λέει η εξέλιξη,σε ανθρώπινα
δεδομένα...
Η άλλη ερώτηση, τώρα, που λογικά συνεπάγεται,είναι, το
πνεύμα, μέσα στον άνθρωπο, εξελίσσεται, όπως η ύλη, έχει
σχέση με την ύλη,ή έχουν σχέση ανώτερου κατώτερου, όπως και είναι, εκ φύσεως;...
Γιατί, δεν μπορεί να βλέπουμε μόνο τη σάρκα, την εξέλιξη της,αποκομμένη, ή οριστική, χωρίς να κοιτάμε την πνευματική
υπόσταση του ανθρώπου,που εξελίσσει τον πολιτιαμό, τον ίδιο τον άνθρωπο...
Όσο και το τι θα γίνει η σάρκα, όταν το πνεύμα, γίνει τόσο ανώτερο, αφού αυτή είναι η εξέλιξη του,ώστε,να σηκωθεί απο τη γή...Ναι αυτή την εξέλιξη, που δεν συζητείται καθόλου, στην θεωρία της εξέλιξης,το μέλλον του ανθρώπου, δεν είναι περίεργο;...
Μια θεωρία, που αναφέρει την εξέλιξη μέχρις εδώ, αλλά, όχι μπροστά, δεν υπάρχει προοπτική του ανθρωπου του αύριο...Μετά τον χόμο σάπιενς, τι;...
Δεν λέει ποιός άνθρωπος θα μείνει, εξελικτικά, στο τέλος,τι θα γίνει ο άνθρωπος.Το αφήνει άγνωστο...
Που θα φτάσει ο άνθρωπος και τι σχέση θα έχει αυτό,τελικά, με την εξέλιξη του ζώου, όταν ο άνθρωπος, διαφέρει και καθορίζεται, από
την πνευματική του υπόσταση ως όν....Λογικά, πρέπει να βάζουμε πνεύμα και ύλη, σε διαδοχική και εξαρτημένη σχέση..Όχο μόνο, ότι βλέπουμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 10:31:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλια,
μεσα απο τις δυσκολιες δυναμωνεις.
Αν δεν καταφερεις να υπερβεις μια δυσκολια τοτε πρεπει να αναζητησεις
τα αιτια της αδυναμιας στον εαυτο σου και οχι σε αυτον που θετει
τα εμποδια.Το να καταργεις κατι επειδη δεν μπορεις να ανταπεξελθεις ή επειδη δε σου αρεσουν αυτα που διαβαζεις και εχεις απλα τη δυνατοτητα να το κανεις μαλλον ως φυγοπονια μπορει να χαρακτηριστει.
Ο σπορος της αμφιβολιας ειναι παντα χρησιμος και απο οσο
διαπιστωνω αυτος ειναι και ο δρομος του libero εδω
και μαλιστα με καυστικο και εξυπνο τροπο.
Οποιος λουζετε με βενζινη ας μη κατηγορει αυτον που του δινει τα σπιρτα.

Τωρα αν και εχω πολυυυυ καιρο να δω ειδησεις,τουλαχιστον στην τηλεοραση,φανταζομαι οτι δε συγκρινονται με κατεβατα απο κακες λεξουλες που με τοση χαρη αποτυπωνονται στην οθονη μας.Οσο για το προσβλητικο της εν λογο καταστασης στη διανοια θες,στο χαρακτηρα,στην ιδιοσυγκρασια,εν ολιγης στο ειναι του ανθρωπου μπορεις να ανατρεξεις στην πρωτη παραγραφο.Οποιος μπλεκετε με τα πιτουρα τον τρωνε η κοτες.
Απορω με τη διαθεση σας για διαλογη Bad Seeds,λες και ξερεις την πορεια που θα εχει το καθε σπορακι ή μηπως ξερεις;


But there's one place I'm not wanted lord,
it's the place that I call home.
Αλλιως οποιος νυχτα περπατει λασπες και σκατα πατει!

makfor
Μετα που θα ακουμπαω το τασακι ρε φιλε;
Οσο για την τεμπελια οποιος πουστης παει να μου τη γιατρεψει θα φαει το τασακι στο κεφαλι!
Για τις διαφορες,νομιζεις οτι καιγομαι να αποδειξω το δικιο μου;Ρε τη βολτα μου κανω,απλα ενοχλουμε οταν καποιος θελει να μου υποδειξει οτι αρμενιζω στραβα και πρεπει να ακολουθησω τι δικη του ροτα...αυτο που κανει ο καραφλας δηλαδη!Ο Industrial καπου εχει και ενα αλοθι!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Big Brother
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 10:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Big Brother
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 28/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Big Brother
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 10:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Big Brother
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 28/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Big Brother
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 11:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Big Brother
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 28/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 11:03:24  Εμφάνιση Προφίλ
Οταν παιρνω φορα
φορα κατηφορα
και ο θεος ο ιδιος δε με σταματα!

Ο Στρατος και τα λειβαδια του!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 11:04:57  Εμφάνιση Προφίλ
Τιποτα πιο τρομαχτικο απο το ματι του αρνιου,
σ'αυτο θα κωλοσουμε;


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 11:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

skartados :

quote:
Και κλεινοντας την σημερινη ημερα,ας δουμε τι εγραψε ο μεγαλος φιλελην ,ο καταπληκτικος ενγκελς για τους σοφους καθηγητες,και που κολαει ιδανικα στο θεμα μας.

Ιστορια φιλοσοφιας(Α,9).

Ειναι σαν τα ζωα που εχουν ακουσει με ευκρινεια ολους τους ηχους μιας μουσικης,αλλα που δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν την ενοτητα και την αρμονια του μουσικου εργου.

Ειλικρινα πιστευω πως τιποτα δεν μπορουσε να ταιριαξει πιο καλα στο θεμα που συζηταμε....


Φιλε Σκαρτάδο , προφάσεις εν αμαρτίες .
Η σύγχρονη επιστήμη δεν βρίσκεται πια στην εποχή του Εγκελς .
εχουν περάσει 200 χρόνια απο τότε .
Ξυπνάτε .




Φιλε ,εγω τη συχρονη επιστημη,την εχω πιασει να ειναι το πουτανακι - γιουσουφακι,συγκεκριμενων ιδεολογιων.Τελη δεκαετιας του 80 στη παργα ενας ιταλος μου ειπε,οτι απο αυτα που μαθαινε στο σχολειο του,πριν πολλες δεκαετιες,νομιζε οτι οι ελληνες ειμασταν ενας ξανθος λαος και μου εξεφρασε την εκπληξη του για αυτο που αντικρυσε.

Μια φορα πουτανακι-για παντα πουτανακι.Μια φορα γιουσουφακι-για παντα γιουσουφακι.Και φυσικα δεν ειναι μονο μια φορα,αλλα βαριεμαι να εξιστορω....

Κατα τα αλλα μου λες οτι αντιγραφω.Εγω εγραψα μιαμιση σειρα με βαση τη λογικη μου.Απο πουθενα δεν αντεγραψα ,αλλωστε αυτο δεν ειναι κατι που με χαρακτηριζει.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 11:16:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρε geostat κάνε μου τη χάρη και βγάλε αυτόν τον χιμπαντζή που πυροβολεί.

Ρε φίλε κάθε τόσο κάνω το κεφάλι μου δεξιά, αριστερά μη φάω καμιά σφαίρα...


Τωρα ειναι που θα πρεπει να φοβασαι περισσοτερο,πριν αντε να τρωγες καμια αδεσποτη.


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 11:22:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
νομιζε οτι οι ελληνες ειμασταν ενας ξανθος λαος και μου εξεφρασε την εκπληξη του για αυτο που αντικρυσε.
Ε!θελανε να τους πεισουν οτι και οι ιταλοι ειναι ξανθοι...Una Faccia Una Razza!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 11:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Skartados :

quote:

Φιλε ,εγω τη συχρονη επιστημη,την εχω πιασει να ειναι το πουτανακι - γιουσουφακι,συγκεκριμενων ιδεολογιων.Τελη δεκαετιας του 80 στη παργα ενας ιταλος μου ειπε,οτι απο αυτα που μαθαινε στο σχολειο του,πριν πολλες δεκαετιες,νομιζε οτι οι ελληνες ειμασταν ενας ξανθος λαος και μου εξεφρασε την εκπληξη του για αυτο που αντικρυσε.

Αυτο που γράφεις εδώ δείχνει πόσο εμπαθης έισαι .
Κάποιος μου είπε κατι , κάπου άκουσα το τάδε , χωρίς καμμία λογική συνοχή .
Αυτος ο Ιταλός που γνώρισες , απο τον Αρη ειχε πέσει ?
Δεν γνώριζε το παραμικρό απο ιστορία των λαών , και την ιστορία του πολιτισμού ?
Μήπως περίμενε στην Πάργα να δει και το χωριό του Αη Βασίλη ?
Μας κοροιδευεις τώρα ?
Επειδή ορισμένοι ανόητοι δεν κατανοούν αυτο που η επιστήμη διδάσκει , αυτο σημαίνει οτι η επιστήμη είναι λάθος ?
Ειναι σοβαρά αυτα που γράφεις ?

quote:
Μια φορα πουτανακι-για παντα πουτανακι.Μια φορα γιουσουφακι-για παντα γιουσουφακι.Και φυσικα δεν ειναι μονο μια φορα,αλλα βαριεμαι να εξιστορω....

Οχι να μην βαριέσαι.
Γιατί 0ολα αυτα που λές είναι διασκεδαστικα .
Ο Χαζοιταλός που Κατέρριψε την επιστήμη ... ΧΑ ΧΑ ΧΑ .

quote:
Κατα τα αλλα μου λες οτι αντιγραφω.Εγω εγραψα μιαμιση σειρα με βαση τη λογικη μου.Απο πουθενα δεν αντεγραψα ,αλλωστε αυτο δεν ειναι κατι που με χαρακτηριζει.....

Αυτο το αντέγραψες ή οχι :

"Ιστορια φιλοσοφιας(Α,9).

Ειναι σαν τα ζωα που εχουν ακουσει με ευκρινεια ολους τους ηχους μιας μουσικης,αλλα που δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν την ενοτητα και την αρμονια του μουσικου εργου. "

Τι διαολο ρε , ουτε τι κάνετε απο μέρα σε μέρα δεν θυμάστε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 12:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
Αυτο που γράφεις εδώ δείχνει πόσο εμπαθης έισαι .
Κάποιος μου είπε κατι , κάπου άκουσα το τάδε , χωρίς καμμία λογική συνοχή .
Αυτος ο Ιταλός που γνώρισες , απο τον Αρη ειχε πέσει ?
Δεν γνώριζε το παραμικρό απο ιστορία των λαών , και την ιστορία του πολιτισμού ?
Μήπως περίμενε στην Πάργα να δει και το χωριό του Αη Βασίλη ?
Μας κοροιδευεις τώρα ?
Επειδή ορισμένοι ανόητοι δεν κατανοούν αυτο που η επιστήμη διδάσκει , αυτο σημαίνει οτι η επιστήμη είναι λάθος ?
Ειναι σοβαρά αυτα που γράφεις ?


Ωχ συγνωμη,δεν ηξερα οτι δεν εχεις μυρωδια επι του θεματος.Λαθος μου που θεωρω μερικα πραγματα αυτονοητα.Αυτο το παραδειγμα με τον ιταλο,δεν στο εφερα ως αποδειξη για κατι ,που ετσι και αλλιως ειναι γνωστο.Αυτη η εντυπωση που ειχε ο ιταλος,ηταν γιατι και αυτος στην εποχη του διδαχτηκε,αυτα που διδασκοταν και στην ελλαδα αλλα και σε ολο το κοσμο τοτε.Οτι οι δωριεις ηταν το πρωτο ελληνοφωνο φυλλο,που κατεβηκε στην ελλαδα το 1100π.χ,απο τις πεδιαδες της κεντρικης ευρωπης.Για αυτο ο ανθρωπος νομιζε οτι επρεπε να ειμαστε ξανθοι....

Και ενω ξερανε ,μεσα απο τους αρχαιους συγραφεις,ομηρος-ηροδοτος και ολοι σχεδον,οτι τετοιο πραγμα δεν υπηρχε οπως και αποδειχτηκε τελικα,αυτοι ειχαν γινει τα πουτανακια συγκεκριμενων πολιτικοιδεολογικων συμφεροντων.Αρα ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥΤΑΝΑΚΙ-ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥΤΑΝΑΚΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Big Brother
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 12:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Big Brother
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 28/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Big Brother
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 12:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Big Brother
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 28/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 12:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:
Ο Χαζοιταλός που Κατέρριψε την επιστήμη ... ΧΑ ΧΑ ΧΑ .

Αρα οπως καταλαβες παιχτη μου,η ιδια η πραγματικοτητα κατεριψε την επιστημη.Και την πραγματικοτητα αυτη την εφεραν στο φως ανθρωποι εξω απο την περισπουδαστη επιστημη.Και ομως η ζημια που εγινε ηταν τετοια,που ακομα και σημερα μερικοι πιστευουν οτι οι δωριεις ηρθαν απο το βορρα το 1100π.χ.....Εγκλωβιστικαν στο ψεμμα που παπαγαλιζαν τα γιουσουφακια του σκοταδισμου η αλλιως οι δηθεν επιστημονες.....


quote:

Αυτο το αντέγραψες ή οχι :

"Ιστορια φιλοσοφιας(Α,9).

Ειναι σαν τα ζωα που εχουν ακουσει με ευκρινεια ολους τους ηχους μιας μουσικης,αλλα που δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν την ενοτητα και την αρμονια του μουσικου εργου. "

Τι διαολο ρε , ουτε τι κάνετε απο μέρα σε μέρα δεν θυμάστε ?



Αυτο δεν ειναι θεωρια,αυτο ειναι μια εκτιμηση του ενγκελς για τους σοφους.Και φυσικα το αντεγραψα και σου εδειξα απο που.Εσυ ομως με κατηγορησες οτι τη ΘΕΩΡΙΑ που ειπα την αντεγραψα απο καπου,χωρις να καταλαβαινω τι λεει....Ε λοιπον μαθε οτι αυτο το πραγμα δεν με χαρακτηριζει ως ανθρωπο και ουτε θα το εκανα ποτε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 12:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

Στα όπλα αδέλφια():

http://www.youtube.com/watch?v=ILSXxrLcSV4



Θα τους περιμενουμε να πλησιασουν ,και μολις δοθει το συνθημα θα αρχισει το πυρ....Και προσοχη στα βολια,εμεις οι ανθρωποι του θεου ειμαστε φτωχοι,στους εχθρους περισσευουν.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Big Brother
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 12:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Big Brother
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 28/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 12:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Skartados

quote:
Ωχ συγνωμη,δεν ηξερα οτι δεν εχεις μυρωδια επι του θεματος.Λαθος μου που θεωρω μερικα πραγματα αυτονοητα.Αυτο το παραδειγμα με τον ιταλο,δεν στο εφερα ως αποδειξη για κατι ,που ετσι και αλλιως ειναι γνωστο.Αυτη η εντυπωση που ειχε ο ιταλος,ηταν γιατι και αυτος στην εποχη του διδαχτηκε,αυτα που διδασκοταν και στην ελλαδα αλλα και σε ολο το κοσμο τοτε.Οτι οι δωριεις ηταν το πρωτο ελληνοφωνο φυλλο,που κατεβηκε στην ελλαδα το 1100π.χ,απο τις πεδιαδες της κεντρικης ευρωπης.Για αυτο ο ανθρωπος νομιζε οτι επρεπε να ειμαστε ξανθοι....

Και ενω ξερανε ,μεσα απο τους αρχαιους συγραφεις,ομηρος-ηροδοτος και ολοι σχεδον,οτι τετοιο πραγμα δεν υπηρχε οπως και αποδειχτηκε τελικα,αυτοι ειχαν γινει τα πουτανακια συγκεκριμενων πολιτικοιδεολογικων συμφεροντων.Αρα ,ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥΤΑΝΑΚΙ-ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥΤΑΝΑΚΙ.


Ξερω πολυ καλά γιατί πράγμα μιλάς .
Αλλα αυτο έχει να κάνει με την προφανή μας άγνοια για το ποια ακριβώς ήταν η προέλευση των Δωριέων , οπως δεν γνωρίζουμε ακριβώς και την προέλευση και όλων των άλλων φυλών που ηρθαν στον Ελλαδικό χώρο .

Η υπόθεση οτι οι Δωριεις είναι βορειοευρωπαικό φυλο ποτέ δεν ήταν τεκμηριωμένη γνώση με ατράνταχτες αποδείξεις .
Μία ΥΠΟΘΕΣΗ ήταν .
Και ακόμα υποθέσεις κάνουμε για την προελευση τους .
Αυτο δεν έχει να κάνει με την ορθότητα της επιστήμης .
Οι επιστήμονες οταν δεν γνωρίζουν κάτι κάνουν υποθέσεις και προσπαθούν να τις αποδείξουν .
Αν δεν τις αποδείξουν καταρρέουν .
Αυτο ουδεμία σχέση έχει με την εξέλιξη , γιατί αυτη ανήκει στην ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ γνώση με ΣΩΡΕΙΑ αποδείξεων .
Συγκρίνεις ΑΝΟΜΟΙΑ πράγματα .

Ο Δε Ιταλός δεν γνώριζε οτι εκτός απο τους Δωριείς στην Ελλάδα έχουν έρθει Αχαιοι , Ιωνες ,Μακεδώνες , Πέρσες , Ρωμαίοι , Σταυροφόροι , Ενετοί , Τουρκοι , Εβραιοι , Κ.ο.κ .?
Πόσο ΑΝΟΗΤΟΣ μπορει να είναι κάποιος για να σου πεί οτι σου είπε ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Big Brother
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 12:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Big Brother
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 28/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy