ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2012, 20:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Με νωπό (κυριολεκτικά) ... το νερό,
στα επιμελώς ατημέλητα μαλάκια της
η κα Δούρου ειπε κατι που πέρασε στα ψιλά ...

Ειπε:
"...δεν πάμε βήμα πίσω , απ΄την ιερή σκυτάλη που έχουμε πάρει από το Σύνταγμα* των Κορυσχάδων....."

*(εννοεί ψήφισμα βέβαια, μια και "κυβέρνηση" δεν σχημάτισαν, ευτυχώς, πότε)

Ξέρετε, κάπου εκει γύρω στο '44...

Ρε λες τις 18 του Ιουνίου να έχουμε ξανά Κυβέρνηση του Βουνού ?

απο τη μια οι ΝεοΝΑΖΙστες κι απο την άλλη οι ΝεοΕΑΜιτες

κάπως έτσι στήνετε ένας εμφύλιος
η συνταγή ειναι παγκόσμια γνωστή,
εχεις απο τη μια "πέντε δέκα" ακροαριστερούς (φασίστες)
κι άλλους "πέντε δέκα" ακροδεξιούς (επίσης γνωστό φασισταριο)
και τσουπ ! έτοιμη η συνταγή , για το πως θα καταστρέψεις μια Χωρα...

το Video


κι ύστερα μου λέει εμένα ο Stiv να μην έχω έτοιμο το benelli


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 09/06/2012 20:00:21


AitheroVamon με το χερι στην σκανδαλη βλεπω εισαι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 01:53:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Plato
Το λάθος της δημοκρατίας είναι πως είναι πολυ χαλαρή, δεν έχει εφαρμοσθεί η αξιοκρατία μα η ρουσφετολογια, τα χαράτσια, τα συμφέροντα του καθε (αντι δημοκράτη) γιατι δεν θεωρώ δημοκράτες κάποιους σαν τον τσοχατζοπουλο, δεν πα να κανες αγώνες, (αγώνες για την τσέπη του είναι) κλέφτης είναι στα ματια όλου του κόσμου. Ξέρεις πόσοι είναι σαν και αυτόν, στον τόπο?

Βλέπω Πλάτωνα,με πόση ευκολία,διακρίνεις τα στραβά της δημοκρατίας.
Και έχεις δίκιο.
Και εγω τα βλέπω!!

Δεν μας λές όμως τι αντιπροτείνεις.
Εγω σου λέω...Χρυσή Αυγή,για διάφορους λόγους.
Πώς ξέρεις Πλάτωνα,εκ των προτέρων τι θα συμβεί?
Σε έχει ξανακυβερνήσει η Χρυσή Αυγή,με λαϊκή βούληση?

Αντίθετα όμως εσυ,είσαι ακραιφνής μαζοχιστής..!!!
Απο που το συμπεραίνω αυτό?Μα καλά δεν φαίνεται?
65 χρόνια τώρα ψηφίζεις τους ίδιους αιματορουφήχτρες του κόπου σου.

Λές: Η ΝΔ δεν τα έκανε καλά.Ψηφίζω ΠΑΣΟΚ.
Το ΠΑΣΟΚ τα σκάτωσε.Ξανά ΝΔ.
Μέχρις εδώ είσαι απλώς μαλάκας!

Μετά ξαναλές:Η ΝΔ τα ξανασκάτωσε.Ψηφίζω ΠΑΣΟΚ.
Το ΠΑΣΟΚ τα ξανασκάτωσε.Ξαναψηφίζω ΝΔ.
Μόλις πήρες προαγωγή...από μαλάκας,έγινες ένας ηλίθιος-μαλάκας!!


Ματαξαναλές:Η ΝΔ τα ματαξανασκάτωσε.Ματαξαναψηφίζω ΠΑΣΟΚ!
Τώρα έφθασες στο τέρμα...'εγινες ένας ηλίθιος-μαλάκας-άφραγκος!


Εεεε τώρα,να γ@μ@σω την Δημοκρατία!!!
Ας βάλω στην εξουσία,το αντίπαλο δέος όλων αυτών που περιγράφεις Πλάτωνα,[των κακών της Δημοκρατίας],να δώ τι στο διάολο θα γίνει!!!

Δεν είναι μικρό πράγμα,σε ελεύθερες εκλογές να βγεί κυβέρνηση η ΧΑ.
Τι θα κάνεις τότε Πλάτωνα?Αν τα πράγματα είναι καλύτερα για τη χώρα σου και εσένα,θα ζητάς πάλι να έρθουν αυτοί που σου έδωσαν τα ανωτέρω..."παράσημα"?

Θέλω να πώ ότι,με βάση την ορθή λογική,τα δεδομένα του παρόντος χρόνου,την διεθνή κατάσταση και το κυριώτερο,
την γνώση ότι,όλο αυτο το σκηνικό,είναι στημένο απο τους Τραπεζίτες της ολιγαρχίας,γιατι να μην στείλω στην εξουσία τον μοναδικό εχθρό της Νέας Τάξης?

Τον Εθνικισμό.
ποιό κόμα αντιπροσωπεύει πληρέστερα τον εθνικισμό?
Αυτο το κόμα,θέλω να σώσει εμένα,τους απογόνους μου και τους απογόνους τους!!!

Επειδή τα καθήκια που κυβερνάνε 65 χρόνια τώρα,τους έχουν χρεώσει πρίν...γεννηθούν!!


Για να φθάσω σε αυτο το σημείο εγώ,φίλε πλάτωνα,εγώ ο ανένταχτος,ο απέχων μετα βδελυγμίας,απο κάθε ιδεολογία,κόμα,θρησκεία,σέχτα,φανατισμό,οπαδισμό,κ.λ.π,τα πράγματα θα είναι ήδη πολύ χειρότερα!!

και χειροτερεύουν κάθε λεπτό που περνάει και είμαστε κάτω απο διακυβέρνηση "δημοκρατών του κώλου"!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:01:31  Εμφάνιση Προφίλ
Το βρήκα σε κάποιο μπλόγκ προ ημερών και το αντέγραψα.Δεν θυμάμαι όμως ποιό ήταν.Ισως το κατοχικά νέα,αλλά δεν θέλω να αδικήσω κανέναν.


Πιστεύω εις ένα Ευρώ,
Πατέρα, λαοκράτορα, ποιητήν δουνουτού και γης, δανειστών τε πάντων και φραγγάτων.
Και εις ένα Κύριον πρόεδρο της Ε.Κ.Τ., τον Υιόν του Ευρώ τον μονογενή, τον εκ του Πατρός δανεισθέντα προ πάντων των εντόκων.
Δάνειο εκ δανείου, ευρώ αληθινόν εξ ευρώ αληθινού, τοκισθέντα, ου χαρισθέντα, ομοούσιον τω ΔΝΤ, δι' ου τα πάντα οφείλετο.
Τον δι' ημάς τους χαχόλους και δια την ημετέραν
σωτηρίαν κατελθόντα εκ των Βρυξελλών και σαρκωθέντα εκ Πνεύματος
Ηλιθίου και Μαργαρίτας του
Ανδρέα και πρωθυπουργήσαντα.
Παρετιθέντα τε υπέρ ημών επί Καρόλου Παπούλια και παθόντα και ξεφτιλισθέντα.
Και ταξιδέψαντα στην Κόστα Ρίκα κατά τας γραφάς.
Και ανελθόντα εις τη σοσιαλισική διεθνή και καθεζόμενον εκ δεξιών του Βλακός.
Και πάλιν ερχόμενον μετά λόξης κρίναι ζώντας και νεκρούς, ου της μαλακίας ουκ έσται τέλος.
Και εις τον Παπαδήμα τον Άγιον, τον Κύριον, τον φοροοποιόν, τον εκ του Πατρός
εκπορευόμενον, το συν Πασόκ και Νουδού συγκυβερνούμενον και
συνδοξαζόμενον, το λαλήσαν δια των εκδοτών.
Εις μίαν, αγίαν, καθολικήν και άποστολικήν Γερμανίαν.
Ομολογώ μνημόνιο εις άφεσιν χρεών.
Προσδοκώ κούρεμα ιδιωτών.
Κι οφειλή του μέλλοντος αιώνος. Αμήν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
Ε οχι ρε Νικ και χ.α ,μας εχουν φυγει τα μυαλα μηπως!!!!!!!!!!!

και πως ξερεις και εσυ Νικ εκ των προτερων αν ψήφισης αλλο κομμα τι θα συμβει π.χ λεω Συριζα ή ΛΑΟΣ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
stiv

Πλατων παντα θα υπαρχουν οι επιτηδειοι για την παρτη τους ,οποιο πολιτευμα και να εχουμε


Τα είπες όλα φίλε μου.

Το πρόβλημα είναι ότι μερικοί φίλοι χρεώνουν τις περιπτώσεις λαμογιών, σκανδάλων, απατεωνιών, ρουσφετιών κλπ σ' ένα ολόκληρο πολίτευμα παραβλέποντας τα σπουδαία θετικά στοιχεία που το συνοδεύουν (λαϊκή κυριαρχία, πολυφωνία, σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ελευθερία λόγου και έκφρασης, συμπόρευση με τον πολιτισμένο δυτικό κόσμο, μακροχρόνια ειρήνη και σταθερότητα, κλπ) και που δεν είναι καθόλου αυτονόητα υπό ένα διαφορετικό αυταρχικό πολίτευμα όπου κουμάντο κάνουν οι εθνικιστές και τα παρεμφερή ακραία στοιχεία.

Το πιο εύκολο πράγμα είναι να εντοπίζουμε αρνητικά και τρωτά σημεία σ' ένα σύστημα ή πολίτευμα. Άλλωστε δεν είναι δυνατόν να υπάρξει ένα τέλειο πολίτευμα, απαλλαγμένο από πάσης φύσεως αδικίες, μειονεκτήματα και ελλείψεις. Το δύσκολο είναι να προτείνουμε μια ρεαλιστική εναλλακτική λύση, όπως και δεν έχουν προτείνει οι πολέμιοι της δημοκρατίας μας μέχρι στιγμής, πέρα από ουτοπικές γενικεύσεις περί "άξιων" που θα κυβερνούν τον τόπο και από κραυγές αγανάκτησης εξαιτίας διάφορων αδικιών και εγκληματικών περιστατικών (που όμως πάντα συμβαίνουν και θα συμβαίνουν) που μαθαίνουμε από τα ΜΜΕ(τα οποία βέβαια επικρίνουν ως ξεπουλημένα όποτε τους εξυπηρετεί για να στηρίξουν την επιχειρηματολογία τους, χεχε).

Αλήθεια αν υπήρχε η ίδια ελευθερία μετάδοσης πληροφοριών στα πλαίσια ενός εθνικιστικού καθεστώτος πόσα εγκλήματα και πόσες πράξεις βίας θα μαθαίναμε? Πόσες εξορίες και φυλακίσεις συμπολιτών μας που απλά θα έκαναν το λάθος να διαφωνούν με το καθεστώς θα μαθαίναμε? Πόσα βολέματα και πόσες επιβραβεύσεις συνεργατών και σπιούνων του καθεστώτος θα μαθαίναμε?
Ουτοπικά αυτά ε? Πράγματι αφού δεν υπάρχει τέτοια ελευθερία μετάδοσης πληροφοριών στα εθνικιστικά καθεστώτα! Στη δημοκρατία όμως υπάρχει γι' αυτό και μπορούμε να ενημερωθούμε για τις παρανομίες πολιτικών και λοιπών "γραναζιών" του συστήματος.

Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι στους περισσότερoυς φίλους εδώ δεν τους αρέσει η δημοκρατία μας. Κατά βάθος τους αρέσει, την απολαμβάνουν (ειδικά την ελευθερία λόγου που δεν θα είχαν εάν ήταν ιδεολογικοί αντίπαλοι και ιδεολογικά αντίθετοι ενός αυταρχικού εθνικιστικού καθεστώτος) και αρκετούς πιθανώς τους έχει βολέψει κιόλας. Απλά σε περιόδους κρίσεων...ε, ας λέμε και καμιά κουβέντα "αγανάκτησης" έτσι για να φαινόμαστε αναζητητές του δικαίου και της αξιοκρατίας, ειδικά αν συμβαίνουν και εγκλήματα (πω πω τι παράξενο, κι εγώ νόμιζα ότι ζούμε σ'έναν αγγελικά πλασμένο κόσμο!) από τα οποία μπορούμε να καταπιαστούμε.

Φυσικά πολλοί μιλούν εκ τους ασφαλούς κι απ' την απ'έξω. Αυτό κι αν είναι εύκολο. Αντε τώρα να διαπιστώσουμε την ηθική τους αν αυτοί ήταν π.χ. καναλάρχες, εκδότες, δημοσιογράφοι, celebrities και συναναστρέφονταν με τον πολιτικό κόσμο. Αντε να διαπιστώσουμε την αντίστασή τους σ' ένα "βύσμα" που υποθετικά θα είχαν για να βρουν μια καλή δουλειά ή για να βολέψουν το παιδί τους. Τι θα έκαναν σε αυτή την περίπτωση? Θα εκμεταλλεύονταν αυτό το "αρνητικό" του δημοκρατικού συστήματος της χώρας? Βασανιστικό το ερώτημα ε? Αλλά ξέχασα. Εμείς είμαστε πάντα οι καλοί της υπόθεσης. Τις λαμογιές τις κάνουν πάντα οι "άλλοι". Πώς γίνεται στις καθημερινές καφανειακές συζητήσεις όπου ενημερώνουμε "αγανακτισμένοι" τον συνομιλητή μας για έναν μαλ... που πέρασε με STOP κινδυνεύοντας να μας τρακάρει ή που διπλοπάρκαρε ή που δεν έβγαλε φλας πριν στρίψει! Εμείς είμαστε οι αναμάρτητοι και σωστοί οδηγοί. Τις βλακίες και τις παρανομίες τις κάνουν πάντα οι "άλλοι"!

Ενημερωτικά πάντως και επειδή ορισμένοι αναγνώστες μπορεί να μην το πρόσεξαν, πάρτε ένα δείγμα από το "ιστορικό" της Χρυσής Αυγής που δημοσίευσα σε άλλο topic.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11456
(Απεστάλη: 08/06/2012, 01:01:35)

Αυτούς θέλετε? Υπάρχει ρεαλιστής άνθρωπος που πιστεύει ότι μπορεί να πάει μπροστά η χώρα με τους υμνητές του Χίτλερ, τους μπράβους skinheads και τους εκσφενδονιστές καρύδων και νερού σε εκπομπές?

Αλήθεια σ' έναν δημοκρατικό ευρωπαϊκό κόσμο αλλά και σε μια συμμαχία δημοκρατικών χωρών όπου ανήκουμε, τι αντίκτυπο θα είχε η άνοδος στην εξουσία ενός εθνικιστικού-αυταρχικού κόμματος? Τι επιπτώσεις μπορεί να είχε για τη σχέση της Ελλάδας μια χρυσαυγίτικη κυβέρνηση?
Σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, όσοι έχετε παιδιά σε στρατεύσιμη ηλικία, είστε έτοιμοι να αρχίσετε να παίρνετε μέτρα για το φέρετρο του γιου σας μιας και με εθνικιστική κυβέρνηση η εμπλοκή της χώρας σε πόλεμο είναι πιο πιθανή απ' ό,τι με μια δημοκρατική κυβέρνηση οποιουδήποτε κόμματος από τα υπάρχοντα?

Αλλωστε ο αρχηγός της Χρυσής Αυγής ανακοίνωσε στο βίντεο που παρέθεσα προηγουμένως την επιθυμία του για τις αλύτρωτες πατρίδες...αν θελήσει ο Θεός βέβαια (έτσι να λέμε και μια θρησκευτική ατάκα όταν υπάρχουν και ιερείς στο κοινό).

Μιας και βρισκόμαστε στην τουριστική περίοδο...ποια θα είναι η εικόνα της Ελλάδας προς τον δημοκρατικό κόσμο που μας τροφοδοτεί με χιλιάδες τουρίστες (άρα και με χρήματα) εάν την χώρα κυβερνήσουν (άγνωστο για πόσο καιρό, εθνικιστές είναι αυτοί) οι υμνητές του Χίτλερ ο οποίος κατά τον εκπρόσωπο τύπου της Χρυσής Αυγής δεν έχει κριθεί ακόμα από την ιστορία()???
Συμφέρει τον τουρισμό μας από τον οποίο ζει ένα σημαντικό μέρος του ελληνικού πληθυσμού να βγουν οι νεοναζιστές στην εξουσία? Πώς θα διαφημίσουμε το προϊόν μας? Μήπως με καμιά σημαία σβάστικας στην Ακρόπολη? Και μην πει κανείς ότι τη σβάστικα την είχαν και οι αρχαίοι. Το ξέρουμε αυτό αλλά σημασία έχει τι αναμνήσεις ξυπνάει στον σύγχρονο πολιτισμένο κόσμο το εν λόγω σύμβολο και όχι οι καταβολές του.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:11:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
stiv:
AitheroVamon με το χερι στην σκανδαλη βλεπω εισαι

Παραπόδα (προς το παρών)

Δεν ονειρεύομαι να ξεκινήσω καμιά επανάσταση φίλε μου ,
για καθαρά self defense λόγους υπάρχει...
πολύ πριν την πολιτική ανωμαλία
(οι 2 πρώτες "άσφαιρες", για να μαθαίνεις και κανένα κολπάκι )

Αν φτάσουμε στο σημείο κι απασφαλίσουμε,
τότε πάει το χάσαμε το παίγνιο ...


Εdit:

quote:
Agnostic :
Συμφέρει τον τουρισμό μας από τον οποίο ζει ένα σημαντικό μέρος του ελληνικού πληθυσμού να βγουν οι νεοναζιστές στην εξουσία?

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Agnostic
Ειναι αλλο πράγμα να καταγράφει σαν "δύναμη" με ενα 4-5%
εστω και να παγιωθεί με αυτά τα ποσοστά (πράγμα αδύνατο για μένα)
Κι αλλο να μιλάμε για Νεοναζιστική Κυβέρνηση...
Πιστεύω οτι αυτον το φοβο δεν τον εχουμε ,
(εννοείται βέβαια οτι μιλάω για νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση)


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 10/06/2012 02:22:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:12:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ε οχι ρε Νικ και χ.α ,μας εχουν φυγει τα μυαλα μηπως!!!!!!!!!!!

και πως ξερεις και εσυ Νικ εκ των προτερων αν ψήφισης αλλο κομμα τι θα συμβει π.χ λεω Συριζα ή ΛΑΟΣ??



Τα μυαλά μου είναι στη θέση τους Σταύρο.

Και ναι, ίσως ψηφίσω ΧΑ.( 95% ) το σκέπτομαι.Εξέθεσα αναλυτικά τους λόγους μου!!Και αναγνωρίζεις ότι είμαι σκεπτόμενο άτομο και πολιτικά ανένταχτος!


Που ξέρω τι θα συμβεί αν ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ?
Μα το λένε στις προγραμματικές τους δηλώσεις.
Μακεδονία τα Σκόπια,θα ρισκάρει με το Αιγαίο και τη Θράκη,θα μας υποχρεώσει όλους να φιλοξενήσουμε τους λαθρο-μετανάστες σρα σπίτια μας κ.λ.π.Πρέπει να είμαι πολύ-πολύ-πολύ μαλάκας για να ψηφίσω αυτούς!

Για το ΛΑΟΣ?
Ποιά η διαφορά απο τις "άλλες σημοκρατικές δυνάμεις"?


Ψήφισα λεβέντη στις προηγούμενες εκλογές,έτσι απο αντίδραση.
Τώρα θα ψηφίσω,υπο το κράτος της λογικής ΜΟΥ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Σχήμα οξύμωρον:
Υπέρτατη Διαδικασία ενός Δημοκρατικού Πολιτεύματος -Εκλογές- να επιτρέπει τη συμμετοχή σ'αυτήν ακόμη και την εν δυνάμει επικράτηση δυνάμεων που ξεκάθαρα και κατ'ουσίαν είναι αντίθετες με την οποιαδήποτε εκδοχή της Δημοκρατίας και που θα ήθελαν μάλιστα να την καταλύσουν με την πρώτη εύλογη ευκαιρία που θα τους δίνονταν. Πάντα για το καλό(μαύρου, κόκκινου ή άλλου χρωματισμού) του Έθνους, του Λαού κ.ο.κ. εννοείται.

"Σχήμα Οξύμωρον" και Γρίφος δυσεπίλυτος!
... ίσως όμως και κάτι που υποδεικνύει το καθεαυτό Μεγαλείο της Δημοκρατίας. Το Πολίτευμα που δεν θέλει να "φοβάται" τους Πολίτες, αφού είναι "από τους Πολίτες για τους Πολίτες".
Ή μάλλον έτσι επιθυμούμε αρκετοί από εμάς να εξελιχθεί πραγματικά!

----------------------------

Θα παρακαλούσαμε να λείψουν οι ακραίοι χαρακτηρισμοί (όπως καθίκια κ.λπ.) καθώς και οι γενικεύσεις/τσουβαλοποιήσεις!



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:
stiv

Πλατων παντα θα υπαρχουν οι επιτηδειοι για την παρτη τους ,οποιο πολιτευμα και να εχουμε


Τα είπες όλα φίλε μου.

Το πρόβλημα είναι ότι μερικοί φίλοι χρεώνουν τις περιπτώσεις λαμογιών, σκανδάλων, απατεωνιών, ρουσφετιών κλπ σ' ένα ολόκληρο πολίτευμα παραβλέποντας τα σπουδαία θετικά στοιχεία που το συνοδεύουν (λαϊκή κυριαρχία, πολυφωνία, σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ελευθερία λόγου και έκφρασης, συμπόρευση με τον πολιτισμένο δυτικό κόσμο, μακροχρόνια ειρήνη και σταθερότητα, κλπ) και που δεν είναι καθόλου αυτονόητα υπό ένα διαφορετικό αυταρχικό πολίτευμα όπου κουμάντο κάνουν οι εθνικιστές και τα παρεμφερή ακραία στοιχεία.

Το πιο εύκολο πράγμα είναι να εντοπίζουμε αρνητικά και τρωτά σημεία σ' ένα σύστημα ή πολίτευμα. Άλλωστε δεν είναι δυνατόν να υπάρξει ένα τέλειο πολίτευμα, απαλλαγμένο από πάσης φύσεως αδικίες, μειονεκτήματα και ελλείψεις. Το δύσκολο είναι να προτείνουμε μια ρεαλιστική εναλλακτική λύση, όπως και δεν έχουν προτείνει οι πολέμιοι της δημοκρατίας μας μέχρι στιγμής, πέρα από ουτοπικές γενικεύσεις περί "άξιων" που θα κυβερνούν τον τόπο και από κραυγές αγανάκτησης εξαιτίας διάφορων αδικιών και εγκληματικών περιστατικών (που όμως πάντα συμβαίνουν και θα συμβαίνουν) που μαθαίνουμε από τα ΜΜΕ(τα οποία βέβαια επικρίνουν ως ξεπουλημένα όποτε τους εξυπηρετεί για να στηρίξουν την επιχειρηματολογία τους, χεχε).

Αλήθεια αν υπήρχε η ίδια ελευθερία μετάδοσης πληροφοριών στα πλαίσια ενός εθνικιστικού καθεστώτος πόσα εγκλήματα και πόσες πράξεις βίας θα μαθαίναμε? Πόσες εξορίες και φυλακίσεις συμπολιτών μας που απλά θα έκαναν το λάθος να διαφωνούν με το καθεστώς θα μαθαίναμε? Πόσα βολέματα και πόσες επιβραβεύσεις συνεργατών και σπιούνων του καθεστώτος θα μαθαίναμε?
Ουτοπικά αυτά ε? Πράγματι αφού δεν υπάρχει τέτοια ελευθερία μετάδοσης πληροφοριών στα εθνικιστικά καθεστώτα! Στη δημοκρατία όμως υπάρχει γι' αυτό και μπορούμε να ενημερωθούμε για τις παρανομίες πολιτικών και λοιπών "γραναζιών" του συστήματος.

Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι στους περισσότερoυς φίλους εδώ δεν τους αρέσει η δημοκρατία μας. Κατά βάθος τους αρέσει, την απολαμβάνουν (ειδικά την ελευθερία λόγου που δεν θα είχαν εάν ήταν ιδεολογικοί αντίπαλοι και ιδεολογικά αντίθετοι ενός αυταρχικού εθνικιστικού καθεστώτος) και αρκετούς πιθανώς τους έχει βολέψει κιόλας. Απλά σε περιόδους κρίσεων...ε, ας λέμε και καμιά κουβέντα "αγανάκτησης" έτσι για να φαινόμαστε αναζητητές του δικαίου και της αξιοκρατίας, ειδικά αν συμβαίνουν και εγκλήματα (πω πω τι παράξενο, κι εγώ νόμιζα ότι ζούμε σ'έναν αγγελικά πλασμένο κόσμο!) από τα οποία μπορούμε να καταπιαστούμε.

Φυσικά πολλοί μιλούν εκ τους ασφαλούς κι απ' την απ'έξω. Αυτό κι αν είναι εύκολο. Αντε τώρα να διαπιστώσουμε την ηθική τους αν αυτοί ήταν π.χ. καναλάρχες, εκδότες, δημοσιογράφοι, celebrities και συναναστρέφονταν με τον πολιτικό κόσμο. Αντε να διαπιστώσουμε την αντίστασή τους σ' ένα "βύσμα" που υποθετικά θα είχαν για να βρουν μια καλή δουλειά ή για να βολέψουν το παιδί τους. Τι θα έκαναν σε αυτή την περίπτωση? Θα εκμεταλλεύονταν αυτό το "αρνητικό" του δημοκρατικού συστήματος της χώρας? Βασανιστικό το ερώτημα ε? Αλλά ξέχασα. Εμείς είμαστε πάντα οι καλοί της υπόθεσης. Τις λαμογιές τις κάνουν πάντα οι "άλλοι". Πώς γίνεται στις καθημερινές καφανειακές συζητήσεις όπου ενημερώνουμε "αγανακτισμένοι" τον συνομιλητή μας για έναν μαλ... που πέρασε με STOP κινδυνεύοντας να μας τρακάρει ή που διπλοπάρκαρε ή που δεν έβγαλε φλας πριν στρίψει! Εμείς είμαστε οι αναμάρτητοι και σωστοί οδηγοί. Τις βλακίες και τις παρανομίες τις κάνουν πάντα οι "άλλοι"!

Ενημερωτικά πάντως και επειδή ορισμένοι αναγνώστες μπορεί να μην το πρόσεξαν, πάρτε ένα δείγμα από το "ιστορικό" της Χρυσής Αυγής που δημοσίευσα σε άλλο topic.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11456
(Απεστάλη: 08/06/2012, 01:01:35)

Αυτούς θέλετε? Υπάρχει ρεαλιστής άνθρωπος που πιστεύει ότι μπορεί να πάει μπροστά η χώρα με τους υμνητές του Χίτλερ, τους μπράβους skinheads και τους εκσφενδονιστές καρύδων και νερού σε εκπομπές?

Αλήθεια σ' έναν δημοκρατικό ευρωπαϊκό κόσμο αλλά και σε μια συμμαχία δημοκρατικών χωρών όπου ανήκουμε, τι αντίκτυπο θα είχε η άνοδος στην εξουσία ενός εθνικιστικού-αυταρχικού κόμματος? Τι επιπτώσεις μπορεί να είχε για τη σχέση της Ελλάδας μια χρυσαυγίτικη κυβέρνηση?
Σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, όσοι έχετε παιδιά σε στρατεύσιμη ηλικία, είστε έτοιμοι να αρχίσετε να παίρνετε μέτρα για το φέρετρο του γιου σας μιας και με εθνικιστική κυβέρνηση η εμπλοκή της χώρας σε πόλεμο είναι πιο πιθανή απ' ό,τι με μια δημοκρατική κυβέρνηση οποιουδήποτε κόμματος από τα υπάρχοντα?

Αλλωστε ο αρχηγός της Χρυσής Αυγής ανακοίνωσε στο βίντεο που παρέθεσα προηγουμένως την επιθυμία του για τις αλύτρωτες πατρίδες...αν θελήσει ο Θεός βέβαια (έτσι να λέμε και μια θρησκευτική ατάκα όταν υπάρχουν και ιερείς στο κοινό).

Μιας και βρισκόμαστε στην τουριστική περίοδο...ποια θα είναι η εικόνα της Ελλάδας προς τον δημοκρατικό κόσμο που μας τροφοδοτεί με χιλιάδες τουρίστες (άρα και με χρήματα) εάν την χώρα κυβερνήσουν (άγνωστο για πόσο καιρό, εθνικιστές είναι αυτοί) οι υμνητές του Χίτλερ ο οποίος κατά τον εκπρόσωπο τύπου της Χρυσής Αυγής δεν έχει κριθεί ακόμα από την ιστορία()???
Συμφέρει τον τουρισμό μας από τον οποίο ζει ένα σημαντικό μέρος του ελληνικού πληθυσμού να βγουν οι νεοναζιστές στην εξουσία? Πώς θα διαφημίσουμε το προϊόν μας? Μήπως με καμιά σημαία σβάστικας στην Ακρόπολη? Και μην πει κανείς ότι τη σβάστικα την είχαν και οι αρχαίοι. Το ξέρουμε αυτό αλλά σημασία έχει τι αναμνήσεις ξυπνάει στον σύγχρονο πολιτισμένο κόσμο το εν λόγω σύμβολο και όχι οι καταβολές του.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:36:09  Εμφάνιση Προφίλ
Admin

Μπορείς να ισχυρισθείς ότι η δημοκρατία,είναι σε θέση να ακυρώσει την Νέα Τάξη Πραγμάτων?

Την κραυγαλέα επιβολή ένδειας σε όλο τον πλανήτη?

Την κραυγαλέα διεθνή κυβέρνηση των τραπεζιτών?

Να μου λείπει η ελευθερία του λόγου και το αίσθημα δημοκρατίας,όταν:
Πεινάω.
Δεν έχω Υγεία.
Είμαι άνεργος.
Δεν εχω σύνταξη.
Δεν έχω σπίτι.
Κινδυνεύω να με σφάξουν.

Και το κυριότερο:
Να βλέπω ότι με κοροϊδεύουν και με χρεώνουν με ανύπαρκτα χρήματα,ενώ ζητούν απο μένα τον προσωπικό μου μόχθο!

Εχετε συνηθίσει όλοι τόσο πολύ στο κλέψιμο και την ατιμία των πολιτικών,που σας κλέβουν,σας κοροϊδεύουν και με την ψήφο σας αθωώνονται?

Η δημοκρατία,θα διαιωνίσει την κλεψιά και την ατιμωρησία,επειδή ακριβώς είναι Δημοκρατία.Και μόνο μέσω αυτής,θα σε ελέγχει ο τραπεζίτης.Και αυτος θα παχαίνει κι εσυ θα αδυνατίζεις.

Πολύ θα ήθελα να δώ την Νέα Τάξη πραγμάτων,απέναντι σε ένα λαό,που επέλεξε τον εθνικισμό και δεν του τον υπέβαλαν αυτοί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
KERRY KING

Προσέξτε απλά το ύφος της Δούρου μετά το μπουγέλο.
ΕΤΣΙ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ !!!!
Να τους χαίρεστε......


Φυσικά και την χαίρομαι. Ολοι οι δημοκρατικοί και πολιτισμένοι άνθρωποι την απολαύσαμε και επικροτούμε την στάση της. Το ατσάλινο, αυστηρό της ύφος απαξίωσης και απέχθειας για τον ανάγωγο εκπρόσωπο του νεοναζιστικού κόμματος ήταν αυτό που αρμόζει στους νοσταλγούς του φασισμού και στους λάτρεις τραμπουκισμών και καφρίλων. Σα να του λέει "είσαι πολύ λίγος για να ασχοληθώ μαζί σου. Δεν το αξίζεις".

ΜΠΡΑΒΟ στη Δούρου! Πραγματική ΚΥΡΙΑ!

Καταγοητευμένος.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
Αρα Νικ ,αλλα λογια να αγαπιομαστε με αυτα που αναφερεις παραπανω για την εποβολη εξωδεν για νεα ταξη πραγματων οτι και κανουμε ,καποιοι θα αποφασησουν για μας χωρις εμας.

Συμφωνω με αυτο το σκεπτικο οτι ειτε το θελουμε ειτε οχι η δια μεσης οδου θα κανουν οι μεγαλοι αυτο που ειναι προγραμματισμένο - συμφωνυμενο να γινει ,ή εχω λαθος.?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Μπορείς να ισχυρισθείς ότι η δημοκρατία,είναι σε θέση να ακυρώσει την Νέα Τάξη Πραγμάτων?


Τι είναι αυτή? Δεν γνωρίζω.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:47:29  Εμφάνιση Προφίλ
Οταν την ειχαμε στο ΠΑΣΟΚ καλή ηταν ...
τωρα πια , χάλασε (ή χαλασμένο ξεκίνησε?) το ΠΑΣΟΚ
χάλασε κι αυτή .... γέρασε κι'ολας,,, αστα να πάνε !


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
AitheroVamon

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Agnostic
Ειναι αλλο πράγμα να καταγράφει σαν "δύναμη" με ενα 4-5%
εστω και να παγιωθεί με αυτά τα ποσοστά (πράγμα αδύνατο για μένα)
Κι αλλο να μιλάμε για Νεοναζιστική Κυβέρνηση...
Πιστεύω οτι αυτον το φοβο δεν τον εχουμε ,
(εννοείται βέβαια οτι μιλάω για νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση)


Φίλε μου αναφέρομαι στην περιπτωση που γινόταν κυβέρνηση (και σ' αυτούς που την θέλουν στην εξουσία).

Κατά τ' άλλα η λέξη που μπολντάρω στο μήνυμά σου μάλλον υποδεικνύει ότι κατά βάθος συμφωνούμε για το φαινόμενο "Χρυσή Αυγή".

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 02:58:54  Εμφάνιση Προφίλ
Έτσι, για να γνωρίσουμε καλύτερα την "κυρία" που έφαγε το χαστούκι και η οποία στο εν λόγω μισού λεπτού βίντεο με τη γνωστή "μαγκιά" δηλώνει πως δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να σφάξει τον Ντινόπουλο.

Βέβαια δεν ενοχλήθηκε κανείς, καθ' όσον η "κυρία" αποτελεί μέλος του συστήματος και της δημοσιογραφικής φάρας και άπολαμβάνει ασυλίας και από τους δύο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 03:00:51  Εμφάνιση Προφίλ
Agnostic

quote:
ΜΠΡΑΒΟ στη Δούρου! Πραγματική ΚΥΡΙΑ!

Καταγοητευμένος.


E, τώρα, "κυρία" η Δούρου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 03:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

την "κυρία" που έφαγε το χαστούκι και η οποία στο εν λόγω μισού λεπτού βίντεο με τη γνωστή "μαγκιά" δηλώνει πως δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να σφάξει τον Ντινόποπουλο

ενταξει ρε μακεδων σχημα λογου ηταν ,μην το παιρνεις τις μετρητής,δεν ζουμε στην εποχη τοης επαναστασης του βουνου,αν και νομιζει ακομα ειναι το ΚΚΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 03:11:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Agnostic
Κατά τ' άλλα η λέξη που μπολντάρω στο μήνυμά σου μάλλον υποδεικνύει ότι κατά βάθος συμφωνούμε για το φαινόμενο "Χρυσή Αυγή".

Για να το λες αυτο, προφανώς θα εχεις παρεξηγήσει κάποια λεγόμενα μου
ή δεν τα εχεις παρακολουθήσει...
σαφώς και συμφωνούμε .



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 03:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Agnostic

quote:
ΜΠΡΑΒΟ στη Δούρου! Πραγματική ΚΥΡΙΑ!

Καταγοητευμένος.


E, τώρα, "κυρία" η Δούρου...

macedon


εΝΤΑΞΕΙ και εμενα μου ειναι αντιπαθεις απο το στυλακι της και το υφακι της που αντιμετωπιζει τους συνομιλητες της,αλλα δεν δικαιολογη την πραξη του αλλου αυτο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 03:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv

Συνελήφθη υποψήφιος της Χρυσής Αυγής

Κατηγορείται για βανδαλισμό σε καφενείο της Βέροιας
Οχτώ μέλη της Χρυσής Αυγής μεταξύ των οποίων και ένας υποψήφιος βουλευτής Πέλλας συνελήφθησαν καθώς κατηγορούνται ότι έκαναν γυαλιά - καρφιά ένα καφενείο στη Βέροια

http://www.newsbeast.gr/society/arthro/365238/sunelifthi-upopsifios-tis-hrusis-augis/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 03:24:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
εΝΤΑΞΕΙ και εμενα μου ειναι αντιπαθεις απο το στυλακι της και το υφακι της που αντιμετωπιζει τους συνομιλητες της,αλλα δεν δικαιολογη την πραξη του αλλου αυτο

Τόσο καιρό τους τη "στήνανε" Stiv ,
κάποια στιγμή θα έπεφταν στην παγίδα.

Ευτυχώς να λες που ηταν ο Κασιδιάρης , και οχι ο Καιάδας
γιατί θα τους έκανε ασκήσεις πανικού και πυκνής ομίχλης

Παει κανένας χρόνος τωρα , που έλεγα οτι
"θα περάσουμε ολες τις παιδικές αρρώστιες του πολυκομματισμού"
γιατι ο πολυκομματισμός εμπεριέχει και τα άκρα

Κι οπως ειπα και σε αλλο θεμα σημερα ,
δεν υπάρχει καμια διαφορά μεταξύ Δούρου και Κασιδιάρη
ο ενας ονειρεύεται Χίτλερ, η αλλη (παρουσιάζετε) ορκισμένη ΕΑΜιτησα
συμπέρασμα ? το ιδιο επικίνδυνοι και οι δυο


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 03:29:48  Εμφάνιση Προφίλ
Σταυρο,μερικοί καταβρέχουν αυτούς που αντιπαθούν...

Agnostic η Νέα Τάξη Πραγμάτων είναι...παγωτό!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 03:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Σταυρο,μερικοί καταβρέχουν αυτούς που αντιπαθούν...


ε ναι καλοκαιρακι ειναι ειπε να την δροσισει λιγο
quote:

Agnostic η Νέα Τάξη Πραγμάτων είναι...παγωτό!!!




παγωτο σοκολατα ειναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 03:55:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

παγωτο σοκολατα ειναι?

οχι,είναι...ληγμένο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 06:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Νικομαχος
Βλέπω Πλάτωνα,με πόση ευκολία,διακρίνεις τα στραβά της δημοκρατίας.
Και έχεις δίκιο.
Και εγω τα βλέπω!!

Δεν μας λές όμως τι αντιπροτείνεις.
Εγω σου λέω...Χρυσή Αυγή,για διάφορους λόγους.
.............

Νίκ, ψηφίζω κατα συνείδηση, (όταν ψηφίζω, γιατι τις περισσότερες φορές απεχω) μιας και ζω στο εξωτερικό. Αν δεν είμαι σίγουρος πως με αντιπροσωπεύει το άτομο η η ιδεολογία, ρίχνω λευκό. (το λευκό ενισχύει οποίους εκλεγούν αν δεν κάνω λάθος, μα πάντα τη δημοκρατία)

Νικομαχος
Πώς ξέρεις Πλάτωνα,εκ των προτέρων τι θα συμβεί?
Σε έχει ξανακυβερνήσει η Χρυσή Αυγή,με λαϊκή βούληση?
..........
να κυβερνήσει η ΧΑ? Εδω νικομαχε λέμε να μην μπει στη βουλη, να μην εκλεγεί καν, γιατι αν κυβερνήσει κιόλας, θα αλλάξω υπηκοότητα. Έπι χούντας, η χουντα λενε πειρε σε δημοψηφισμα το 90%  Έτσι είπαν, μα λίγο αργότερα πέθανε ο γέρος ο Παπανδρέου, και στην κηδεία του ήσαν 1.000.000 άνθρωποι, που ζητούσαν ελευθερία.

νικομαχος
Αντίθετα όμως εσυ,είσαι ακραιφνής μαζοχιστής..!!!
Απο που το συμπεραίνω αυτό?Μα καλά δεν φαίνεται?
65 χρόνια τώρα ψηφίζεις τους ίδιους αιματορουφήχτρες του κόπου σου.

Λές: Η ΝΔ δεν τα έκανε καλά.Ψηφίζω ΠΑΣΟΚ.
Το ΠΑΣΟΚ τα σκάτωσε.Ξανά ΝΔ.
Μέχρις εδώ είσαι απλώς μαλάκας!

Μετά ξαναλές:Η ΝΔ τα ξανασκάτωσε.Ψηφίζω ΠΑΣΟΚ.
Το ΠΑΣΟΚ τα ξανασκάτωσε.Ξαναψηφίζω ΝΔ.
Μόλις πήρες προαγωγή...από μαλάκας,έγινες ένας ηλίθιος-μαλάκας!!


Ματαξαναλές:Η ΝΔ τα ματαξανασκάτωσε.Ματαξαναψηφίζω ΠΑΣΟΚ!
Τώρα έφθασες στο τέρμα...'εγινες ένας ηλίθιος-μαλάκας-άφραγκος!
..............

Δεν είναι έτσι τα πράγματα για μένα, είτε ιταλικές είτε ελληνικές εκλογές, πριν ψηφίσω, όπως σου έγραψα, αν δεν αξίζει την εκτίμηση, ρίχνω λευκό.

νικομαχος
Εεεε τώρα,να γ@μ@σω την Δημοκρατία!!!
Ας βάλω στην εξουσία,το αντίπαλο δέος όλων αυτών που περιγράφεις Πλάτωνα,[των κακών της Δημοκρατίας],να δώ τι στο διάολο θα γίνει!!!
.............
Δεν είναι όλοι έτσι Νίκ. Και μέσα στα κόμματα υπάρχουν έντιμοι και κατα συνηδειση άνθρωποι. Βέβαια κομματι δύσκολο να τους ξεχωρίσεις, μα υπάρχουν. 

Νικομαχος
Δεν είναι μικρό πράγμα,σε ελεύθερες εκλογές να βγεί κυβέρνηση η ΧΑ.
Τι θα κάνεις τότε Πλάτωνα?Αν τα πράγματα είναι καλύτερα για τη χώρα σου και εσένα,θα ζητάς πάλι να έρθουν αυτοί που σου έδωσαν τα ανωτέρω..."παράσημα"?
..........
Αν είναι καλύτερα, δεν ξέρω, το σίγουρο είναι πως θα αλλάξω υπηκοότητα. Αν είναι χειρωτερα, ε τότε ψαξε να βρεις τι λάθος έκανες. Η ναζιστική γερμανία και η φασιστική ιταλια είναι σοβαρα παραδείγματα, για το τι εγινε και τι θα γίνει.

Νικομαχος
Θέλω να πώ ότι,με βάση την ορθή λογική,τα δεδομένα του παρόντος χρόνου,την διεθνή κατάσταση και το κυριώτερο,
την γνώση ότι,όλο αυτο το σκηνικό,είναι στημένο απο τους Τραπεζίτες της ολιγαρχίας,γιατι να μην στείλω στην εξουσία τον μοναδικό εχθρό της Νέας Τάξης?
............
Στέλνεις στην εξουσία ένα ανεγκέφαλο. Καλο θα ήταν να εριχνες μια προσεχτικη ματια όταν μιλάει, κοιτα και παλαιότερα βίντεο, και θα δεις ένα χιτλερ πίσω απο τις κινήσεις και τις γκριματσες του. Δεν έχει φαιά ουσία, πλην των στερεό τύπων φράσεων, επαναληπτικής προπαγάνδας. Στην ουσία βρυχάται!

Νικομαχος
Τον Εθνικισμό.
ποιό κόμα αντιπροσωπεύει πληρέστερα τον εθνικισμό?
Αυτο το κόμα,θέλω να σώσει εμένα,τους απογόνους μου και τους απογόνους τους!!!
............
Εγω Νίκ και η ιστορία, με τον εθνικισμο, βλέπω τάφους τάφους τάφους. Παντού.

Μάλλον ήθελες να γράψεις, θα στείλει εμένα και τα παιδιά μου, νωρίτερα.


Νικομαχος
Για να φθάσω σε αυτο το σημείο εγώ,φίλε πλάτωνα,εγώ ο ανένταχτος,ο απέχων μετα βδελυγμίας,απο κάθε ιδεολογία,κόμα,θρησκεία,σέχτα,φανατισμό,οπαδισμό,κ.λ.π,τα πράγματα θα είναι ήδη πολύ χειρότερα!!

και χειροτερεύουν κάθε λεπτό που περνάει και είμαστε κάτω απο διακυβέρνηση "δημοκρατών του κώλου"!!
............

Σε αυτο που εγραψες με βρίσκεις πολυ κοντά σου. Προβληματιζομαι με ότι βλέπω και ότι ακούω να λένε. Μα την απάντηση την έδωσες σε άλλο τοπικ, εκει που εγραψες χώρα δίχως σύνορα, μα εχουμε κηφηνες και κλεφτες πολιτικούς....

μα βλέπουμε νικ πιο μακρυα, η κινδυνεύουμε να παρεξηγηθουμε ως υποστηρικτές της παγκοσμιοποίησης.....

μα εμείς γνωρίζουμε πως εννοούμε παγκοσμιοποίηση χωρίς την καθοδήγηση του κεφαλαίου.

Μα αυτα, είναι ουτοπιστικα προς το παρόν. Θα το συζητήσουμε (αν θελεις) μετα τις 17

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 08:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Νικόμαχος.

quote:
Admin

Μπορείς να ισχυρισθείς ότι η δημοκρατία,είναι σε θέση να ακυρώσει την Νέα Τάξη Πραγμάτων?

Την κραυγαλέα επιβολή ένδειας σε όλο τον πλανήτη?

Την κραυγαλέα διεθνή κυβέρνηση των τραπεζιτών?

Να μου λείπει η ελευθερία του λόγου και το αίσθημα δημοκρατίας,όταν:
Πεινάω.
Δεν έχω Υγεία.
Είμαι άνεργος.
Δεν εχω σύνταξη.
Δεν έχω σπίτι.
Κινδυνεύω να με σφάξουν.

Και το κυριότερο:
Να βλέπω ότι με κοροϊδεύουν και με χρεώνουν με ανύπαρκτα χρήματα,ενώ ζητούν απο μένα τον προσωπικό μου μόχθο!

Εχετε συνηθίσει όλοι τόσο πολύ στο κλέψιμο και την ατιμία των πολιτικών,που σας κλέβουν,σας κοροϊδεύουν και με την ψήφο σας αθωώνονται?

Η δημοκρατία,θα διαιωνίσει την κλεψιά και την ατιμωρησία,επειδή ακριβώς είναι Δημοκρατία.Και μόνο μέσω αυτής,θα σε ελέγχει ο τραπεζίτης.Και αυτος θα παχαίνει κι εσυ θα αδυνατίζεις.

Πολύ θα ήθελα να δώ την Νέα Τάξη πραγμάτων,απέναντι σε ένα λαό,που επέλεξε τον εθνικισμό και δεν του τον υπέβαλαν αυτοί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικόμαχε,η σκληρή αλήθεια είναι η εξής,δεν σου φταίει καμία κυβέρνηση αν εσύ είσαι ΑΧΡΗΣΤΟΣ για τον εαυτό σου,αν δεν μπορείς να βρείς μια δουλειά επειδή τεμπελιάζεις,αν δεν έχεις υγεία γιατί δεν σέβεσαι το σώμα σου κοκ.Είναι υπεκφυγές φίλε μου,η νεα τάξη πραγμάτων υπάρχει για εμάς και μας βλάπτει μόνο αν εμείς δώσουμε το δικαίωμα να το κάνει.Πρέπει να σταματήσουμε επιτέλους αυτη την κακιά συνήθεια να φορτώνουμε στους ΑΛΛΟΥΣ την κατάληξη των ΔΙΚΩΝ μας λαθών.

Agnostic πολύ ωραίο το άρθρο σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 09:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα σε όλους....

Η Χρυσή Αυγή απόσο έχω καταλάβει, δεν έχει ψευδαισθήσεις να κυβερνήσει.
Ζητά κυβέρνηση προσωπικοτήτων με εφαρμογή συγκεκριμένης ατζέντας, οι θέσεις της οποιας είναι στην διάθεση του καθένα για να τις κρίνει.

Θέσεις με τις οποίες δεν είδα ΚΑΝΕΝΑΝ εδώ μέσα να διαφωνεί προβάλοντας μια ΣΟΒΑΡΗ επιχειρηματολογία...

Ο ΣΥΡΙΖΑ αντίθετα, ζητάει να ηγηθεί μιας κυβέρνησης Αριστεράς, με συνδρομή του ΚΚΕ και των λοιπόν "δημοκρατικών" (τρομάρα μου) δυνάμεων χωρίς τελικά να γνωρίζουμε σε ποιά ατζέντα θα κινηθεί, καθώς οι ίδιοι μία τε λένε έτσι - μια γιουβέτσι. Πέρα από το ΚΚΕ που έχει σταθερή και αταλάντευτη θέση (γι'αυτό αν και "εχθρος μου" εγώ τους σέβομαι), οι Συριζαίοι προσπαθούν να κλέψουν την ψήφο του λαού δημιουργόντας του σύγχηση πάνω στην λέξη κλειδί "μνημόνιο".

Αν αυτό σας φαίνεται λιγότερο επικύνδινο σε σχέση με την βια που θέλει να εφαρμόσει η Χρυσή Αυγή για την εφαρμογή της ατζέντας της, εγώ πάω πάσο... Εμένα η βία δεν με σοκάρει πια. Προτιμώ την στοχευμένη βία η οποία αποσκοπεί σε συγκεκριμένο σκοπό, παρά την απόλυτη βία που βιώνω σε όλα τα επίπεδα, ειδικά τα τελευταία δύο χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 09:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Φυσικά και την χαίρομαι. Ολοι οι δημοκρατικοί και πολιτισμένοι άνθρωποι την απολαύσαμε και επικροτούμε την στάση της. Το ατσάλινο, αυστηρό της ύφος απαξίωσης και απέχθειας για τον ανάγωγο εκπρόσωπο του νεοναζιστικού κόμματος ήταν αυτό που αρμόζει στους νοσταλγούς του φασισμού και στους λάτρεις τραμπουκισμών και καφρίλων. Σα να του λέει "είσαι πολύ λίγος για να ασχοληθώ μαζί σου. Δεν το αξίζεις".

ΜΠΡΑΒΟ στη Δούρου! Πραγματική ΚΥΡΙΑ!


Αν τέτοιους πολιτικούς θέλεις - δικαίωμά σου...
Εγώ αυτή την κάστα την έχω σιχαθεί...

Εγώ στο ύφος αυτής της κ.... - τεσπα ας περιοριστώ στο "κυρία" - διέκρινα την ικανοποίηση... Μια ικανοποίηση ενός εκπαιδευμένου ανθρώπου, ενός επαγγελματία πολικάντη που ο ρόλος του είναι ακριβώς αυτός : να φέρει τον συνομιλητή του έξω από τα ρούχα του και να τον αναγκάσει να παρεκτραπεί.... Τι να πω, ενδεχωμένως να είσαι της σχολής ΠΑΣΟΚ και να σου φαίνονται cool αυτά... Όλοι αυτοί οι λύκοι κάτω από την προβειά της δημοκρατίας και του πολιτισμού μας φέρανε σε αυτό το χάλι....

Εγώ αυτή την Δούρου την άκουγα στο ραδιόφωνο και νόμιζα ότι ήτανε του ΠΑΣΟΚ. Τέτοια έπαρση και αλλαζονεία μόνο από πασόκους είχα βιώσει... Χωρίς καν να την βλέπω και με έφερε σε σημείο να ρίχνω χριστοπαναγίες μόνος μου μέσα στο αυτοκίνητο... Προφανώς εγώ είμαι απολίτιστος και ναζί... Έτσι agnostic ??? Παραλίγο να τρακάρω από τα νεύρα και την ένταση που μου είχε δημιουργήσει..... Ψυχάκιας σαν το Κασιδιάρη θα πεις ότι είμαι, έτσι δεν είναι ?????

Είστε βαθειά νυχτωμένοι αν νομίζετε πως όλη αυτή η οργή είναι αποτέλεσμα ψυχασθένειας και ναζιστικής νοοτροπίας....

Edited by - KERRY KING on 10/06/2012 09:23:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 09:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Αλήθεια αν υπήρχε η ίδια ελευθερία μετάδοσης πληροφοριών στα πλαίσια ενός εθνικιστικού καθεστώτος πόσα εγκλήματα και πόσες πράξεις βίας θα μαθαίναμε? Πόσες εξορίες και φυλακίσεις συμπολιτών μας που απλά θα έκαναν το λάθος να διαφωνούν με το καθεστώς θα μαθαίναμε? Πόσα βολέματα και πόσες επιβραβεύσεις συνεργατών και σπιούνων του καθεστώτος θα μαθαίναμε?
Ουτοπικά αυτά ε? Πράγματι αφού δεν υπάρχει τέτοια ελευθερία μετάδοσης πληροφοριών στα εθνικιστικά καθεστώτα! Στη δημοκρατία όμως υπάρχει γι' αυτό και μπορούμε να ενημερωθούμε για τις παρανομίες πολιτικών και λοιπών "γραναζιών" του συστήματος.

Εδώ κάνεις πλάκα, έτσι ????
Αν δεν υπήρχαν τα BLOGS θα μαθαίναμε έστω και το 1/3 των όσων διαβάζουμε κάθε μέρα ??????
Μιλάς σοβαρά τώρα ότι έχουμε ελευθερία και δημοκρατία στα ΜΜΕ ????
ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy