ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΚΡΙΟΣ
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 12:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΡΙΟΣ
Αγαπητέ ΑΛΖΑΡΟ Χρόνια Πολλά και τις καλύτερες ευχές μου σε σένα και σε όσους συμμετέχουν στο FORUM.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα πρωτεολυτικά ένζυμα όπως π.χ.
bromelain , papain , serrapeptase κλπ.γιατί αναφέρονται στο διαδίκτυο
ευρέως ότι έχουν αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες και έχουν θεραπευτική δράση σε σοβαρές παθήσεις όπως καρκίνο ,ρευματοειδή αρθρίτιδα,κυστική
ίνωση κλπ.εαν και κατα πόσο αυτά έχουν κάποια βάση και κάτω απο ποιές
προυποθέσεις. Η σερρραπεπταση π.χ. αν έχει "fibrolutic" ιδιότητες θα ήταν πολύ χρήσιμη για κυστική ίνωση, πνευμονική ίνωση κλπ.
Θα ήθελα την άποψή σου γι αυτά. Σ΄ ευχαριστώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 18:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου , σε χαιρετώ.
Χρόνια σου Πολλά.

Θυμάμαι το πρόβλημα σου.
Οπωσδήποτε θα γνωρίζεις οτι οι πάσχοντες απο κυστική ίνωση απέκτησαν τη δική τους ιστοσελίδα www.cfgr.gr

Φίλε μου στο 26o ετήσιο πανελλήνιο ιατρικο συνέδριο www.mednet.gr/greek/26o-epis/symp1406.htm συζητήθηκαν τέτοιου είδους θέματα και νομίζω οτι εκεί θα πρέπει να απευθυνθείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KOI
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 21:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KOI
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΟΤΑΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΥΡΜΗΓΚΙΕΣ(ΚΑΡΝΑΒΙΤΣΕΣ)?
ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΝΟΜΙΖΩ ΣΑΝ ΜΥΡΜΗΓΚΟΧΟΡΤΟ.....
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΜΑΛΗ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑΣΗ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΚΡΑ ΜΙΚΡΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ....

DEPPYS TOUCHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 18:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΟΤΑΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΥΡΜΗΓΚΙΕΣ(ΚΑΡΝΑΒΙΤΣΕΣ)?

Τα παλιά χρόνια εθεωρείτο κακός οιωνός, και πίστευαν οτι προέρχονται από «μάγια».
Kαι τα κονδυλώματα και οι μυρμηγκιές οφείλονται στον ιό HPV.
Tα μέν κονδυλώματα τα προκαλούν κάποιοι συγκεκριμένοι τύποι του ιού και προσβάλλουν κυρίως την περιοχή των γεννητικών οργάνων ενώ άλλοι τύποι προκαλούν τις γνωστές μας μυρμηγκιές σε άλλα σημεία του σώματος.
Η θεραπεία είναι ο καυτηριασμός, η κρυοπληξία με υγρό άζωτο και θεραπεία με laser. Υπάρχει και θεραπεία με αλοιφούλες αλλη θεραπεία διαρκεί περίπου 6μήνες.Όταν θεραπευτείς πλήρως ο ιός βρίσκεται σε λανθάνουσα μορφή και έτσι δεν κολλάει.

Στα φαρμακεία πωλούνται διάφορα καυστικά διαλύματα για την αντιμετώπισή τους αλλά εκτός του οτι είναι επίπονη μέθοδος είναι και αμφίβολης αποτελεσματικότητας καθώς και αρκετά επικίνδυνη.

Ενα αλλο προιόν που πωλείται στα φαρμακεία και αφαιρεί τις μυρμηγκιές είναι το CRYOPHARMA είναι το νέο και μοναδικό στη χρήση προϊόν για την αφαίρεση των μυρμηγκιών από τα χέρια και τα πόδια.

Tώρα
Αλλες μέθοδοι απο μία ώριμη μπανάνα κόβουμε ενα λεπτό κομμάτι μαζί με τη φλούδα (στρογγυλό) και με ταινία το τοποθετούμε στη μυρμηγκιά για ολη την ημέρα.Θέλει αρκετές μέρες...
Μία αλλη μέθοδος είναι η πατάτα οπου με μία φέτα ωμής πατάτας την τρίβουμε... αρκετές φορές την ημέρα ... θέλει πάλι αρκετές ημέρες..
Μία τρίτη μέθοδος είναι τα άγρια ραδίκια οπου αν κόψουμε ένα λουλούδι με το μίσχο και με το χυμό που μοιάζει με γάλα, βρέχουμε τη μερμυγκιά αρκετές φορές την ημέρα. Σε μια εβδομάδα .. θα πέσει..

Tώρα σε οτι αφορά το γήτεμα
Επειδή στο esoterica.gr βρίσκει κανείς οτι θελήσει
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3397
στο παράξενο.. ``παράξενες θεραπείες`` το μέλος ΑΠΕΡΙΤΤΟΣ παραθέτει προσωπική του εμπειρία.
Αυτό που θα χρειαστείς είναι το κατάλληλο βότανο, το φεγγάρι ενα σταυροδρόμι η μία ταράτσα και τη γητειά. Το εκπληκτικό είναι οτι εξαφανίζονται μέσα σε ενα βράδυ..

Edited by - allzzaro on 07/05/2006 19:05:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elsa__
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 11:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elsa__
Καλημέρα, καλή σας βδομάδα και καλώς σας βρίσκω, ως νέο μέλος του forum:)
Διαβάζοντας και τις 29 σελίδες του παρόντος θέματος, βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσες τις απόψεις, γνώσεις και εμπειρίες που εκτίθενται σε αυτό.
Γι'αυτό παίρνω το θάρρος να εκθέσω συνοπτικά το πολυδιάστατο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω, προκειμένου να με διαφωτίσετε εάν και κατά πόσο θα μπορούσα να βοηθηθώ από τη χρήση κάποιων βοτάνων:

Το διαγεγνωσμένο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω είναι η κατάθλιψη και η νευρική ανορεξία (η 1η έχει εμφανισθεί εδώ και 4 χρόνια, ενώ η 2η είναι "σύντροφός" μου 2,5 χρόνια τώρα).

Συνεπακολούθως αυτών, αντιμετωπίζω τις εξής παρενέργειες: νυκτερινή ενούρηση (καίτοι 40 ετών), δυσκοιλιότητα (παρά την υπερβολική καθημερινή χρήση καθαρτικών επί 2,5 έτη), αιμορροϊδες και υπερβολική τριχόπτωση:(
Η σειρά με την οποία κατέγραψα τις παρενέργειες, είναι και η σειρά με την οποία τις ιεραρχώ βάσει της δυσκολίας που επιφέρουν στη ζωή μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και την πιθανή συμβολή σας στην εξεύρεση λύσης/λύσεων στο γολγοθά που βιώνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 18:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη μου γειά σου.

Οι παρενέργειες αυτές που αντιμετωπίζεις είναι επακόλουθα της λανθασμένης -κακής διατροφής.
Δυσκοιλιότητα και αιμορροίδες είναι ενα πακέτο που το αποκτά κάποιος οταν σε γενικές γραμμές εχει λανθασμένη διατροφή σε συνδυασμό με την έλλειψη κινητικότητας.
Εκεί πρέπει να συγκεντρώσεις την προσοχή σου.
Απο εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.
Ενα πολυ καλό πρωινό.
Ποικιλία στη διατροφή σου.
Κινητικότητα..


quote:
Το διαγεγνωσμένο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω είναι η κατάθλιψη και η νευρική ανορεξία (η 1η έχει εμφανισθεί εδώ και 4 χρόνια, ενώ η 2η είναι "σύντροφός" μου 2,5 χρόνια τώρα).

Tα βότανα είναι τα τελευταία φίλη μου που θα σε βοηθήσουν.
Αυτό που θα σε βοηθήσει είναι η γνώση και η θέληση.
Σε οτι αφορά το πρώτο .. διάβασε ολες τις σελίδες του τόπικ.
Βρές αναφορές στα πρωινά γεύματα. Βρές αναφορές την ποικιλία τροφής. Βρές αναφορές στην κινηση και στην άσκηση. Διάβασε για τα αιθέρια έλαια. Βρές το κατάλληλο και χρησιμοποιησετο. Θα εκπλαγείς.

Σε οτι αφορά το δεύτερο βρές τη δύναμη που κρύβεις μέσα σου.
Περιόρισε το τσιγάρο , μην πίνεις , παρά μόνο νερό, και αφέσου ελεύθερη στη φύση.
Παρόπλισε το ΙΧ σου. Γύρνα ανάποδα τον καναπέ της τηλεόρασης και γίνε κινητική. Περπάτα οσο μπορείς περισσότερο παντού. Αν δεν μπορείς, να μπορέσεις. Να βρείς χρόνο. H κινητικότητα θα ενεργοποιήσει το μεταβολισμό σου και αυτός με τη σειρά του θα συμβάλλει καταλυτικά στην ανορεξία σου , την ευεξία σου, την ψυχική σου διάθεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

penelope2
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 09:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους penelope2
Καλημερα
Ειμαι καινουρια στο forum, το βρηκα εντελως τυχαια και το βρηκα ενδιαφερον.
Το δικο μου προβλημα ειναι το δερμα μου.Ειναι εξαιρετικα ευαισθητο με αποτελεσμα τα τελευταια 8 χρονια(ειμαι 28) να ταλαιπωρουμαι με τους δερματολογους.Στην αρχη ξεκινησε με το να ειναι ξηρο το δερμα μου σε καποια σημεια και τα τελευταια 2 χρονια παρουσιασα και περιστοματικη δερματιτιδα δηλ. κοκκινα μικρα σπυρακια στο πηγουνι και λιγο στα μαγουλα.Η δερματολογος μου μου εδωσε φτιαχτες κρεμες με βαση την κορτιζονη.Το ξερω οτι η κορτιζονη δεν ειναι καλη για το δερμα, αλλα δυστυχως δεν φευγει χωρις αυτην.Έχω ακουσει οτι το χαμομήλι ειναι καλο για το δερμα αλλα δεν κανει και πολλά πραγματα.Εχω σκεφτει μεχρι και ομοιπαθητικο.Μπορει καποιος να με βοηθησει?
ευχαριστω εκ των προτερωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 16:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΓΕΙΑ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ Κ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΙΞΤΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ!!!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΕΛΑΝΙΕΣ...

Φίλη ELE καλωσόρισες

Ουσιαστικά, οι μελανιές είναι λιμνασμένο αίμα κάτω από το δέρμα οπου εμφανίζει ένα μωβ χρώμα και σταδιακώς γίνεται καφεκόκκινο.

Σε ολους μας συμβαίνει αυτό ,ειδικά οταν το δέρμα χτυπηθεί.
Σε αλλους γίνεται πιο εύκολα και σε αλλους πιο δύσκολα, πολύ περισσότερο δε σε μικρά παιδιά αλλά και σε αλλους που έχουν ευαίσθητες και λεπτές επιδερμίδες.
Επιδερμίδες ``ψημένες`` που λένε, σκληρές και τραχιές δεν εμφανίζουν εύκολα μελανιές παρόλο που αυτές μπορεί να υπάρχουν κάτω απο το δέρμα.
Το ποσοστό του μυικού όγκου παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο στην περίπτωση αυτή.
Οσο πιο αραιές μυικές ίνες εχει κάποιος-α τόσο πιο πολύ το χτύπημα θα είναι επώδυνο και παράλληλα θα προκαλέσει ζημιά .. Οσο πιο πυκνές και χονδρές μυικές ίνες διαθέτει το χτύπημα δεν θα κάνει ζημιά αυτού του είδους.
Εαν διαθέτει χονδρές μυικές ομάδες και παράλληλα το δέρμα είναι τραχύ τότε δεν θα υπάρξει μώλωπας.

Τώρα μερικοί παράγονες που παίζουν ρόλο είναι στους πάσχοντες απο θρομβοκυτταροπενία ή και σε οσους-ες έχουν μειωμένο αριθμό αιμοπεταλίων.

Το καλύτερο που θα μπορούσε κάποιος να κάνει οταν δεχτεί χτύπημα αυτού του είδους είναι να βάλει πάγο. Οσο πιο γρήγορα γίνεται.
Αν δεν μπορεί να βρεί πάγο τότε κρύο νερό για αρκετή ώρα.
Το κρύο νερό θα εμποδίσει στο να λιμνάσει το αίμα.
Τα επιθέματα από κοπανισμένα φύλλα σέλινου, μαϊντανού είναι ιδανικό για αυτές τις περιπτώσεις οπως και το κατάπλασμα από κρεμμύδια ή κατάπλασμα απο μαντζουράνα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 18:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Το δικο μου προβλημα ειναι το δερμα μου.Ειναι εξαιρετικα ευαισθητο με αποτελεσμα τα τελευταια 8 χρονια(ειμαι 28) να ταλαιπωρουμαι με τους δερματολογους.Στην αρχη ξεκινησε με το να ειναι ξηρο το δερμα μου σε καποια σημεια και τα τελευταια 2 χρονια παρουσιασα και περιστοματικη δερματιτιδα


Φίλη μου το ξηρό δέρμα είναι από την κατασκευή του λεπτό και λόγω έλλειψης ικανοποιητικού αριθμού σμηγματογόνων αδένων δεν περιέχει λιπαρές προστατευτικές ουσίες.
Περιβαλλοντικοί παράγοντες όπως ο αέρας, ο ήλιος, ο καπνός αλλά και οι απότομες μεταβολές ζεστού –κρύου αέρα στις ξηρές επιδερμίδες προκαλούν πολλά προβλήματα. Ακατάλληλα σαπούνια , ακατάλληλες κρέμες καθαρισμού, σε συνδυασμό με τα παραπάνω οδηγούν από την απλή ξηρότητα σε ήπια δερματίτιδα απολεπιστικού τύπου , δερματοπάθειες ,ευρυαγγείες λειχήνες κλπ.
Αν και η επιδερμίδα ξηρού τύπου χαρακτηρίζεται από την τραχύτητα , υπερκεράτωση, και απώλεια της ελαστικότητας σε περιπτώσεις ερεθισμού δίδει την αίσθηση της ανώμαλης –άγριας επιδερμίδας.
Το ξηρό δέρμα θέλει ιδιαίτερη περιποίηση και προστασία όχι μόνο στους περιβαλλοντικούς παράγοντες που αναφέρω στην αρχή αλλά ακόμα και στον τρόπο περιποίησης του όπως πάντα με χλιαρό νερό και σκούπισμα απαλό χωρίς πολλές τριβές.
Παρατεταμένη και συνεχής χρήση νερού είναι κάτι που οπωσδήποτε θα οδηγήσει σε μεταβολές και δερματοπάθειες.
Λοσιόν από βάσεις λαδιών όπως το αμυγδαλέλαιο, λάδι Αλόης, λάδι τζιτζόμπα, λάδι χαμομηλιού ανάμικτα ή χωριστά σε συνδυασμό με αιθέρια έλαια (δές προηγούμενα ποστ) κάνουν πολύ καλό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τασια
Νέο Μέλος

Cyprus
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 10:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τασια
γεια σου αλλζαρο , αν δεν σε δυσκολευω στειλε μου την λοσιον ματιων για της σακκουλλες.Δουλευω ολη μερα σε κομπιουτερ και κοκκινησουν τα ματια μου με αποτελεσμα να κανω σακκουλλες και εινε πολυ αντιαισθητικες.Εχεις λοσιον σωματος με αμυγδαλελαιο?
ευχαριστω για τον χρονο σου.

τασια**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 15:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ΝΕΟΤΕΡΟΙ ΚΑΤΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ

quote:
αν δεν σε δυσκολευω στειλε μου την λοσιον ματιων για της σακκουλλες.Δουλευω ολη μερα σε κομπιουτερ και κοκκινησουν τα ματια μου με αποτελεσμα να κανω σακκουλλες και εινε πολυ αντιαισθητικες.Εχεις λοσιον σωματος με αμυγδαλελαιο?

Θα σας πώ μια λοσιόν καταπληκτική.

Η λοσιόν είναι λίγο πολύπλοκη αλλά πιστέψτε με αξίζει πολλά.
Εδώ και πολλά χρόνια παρασκευάζετο κατόπιν παραγγελίας έναντι αδράς αμοιβής και μάλιστα η κάθε λοσιόν είχε και μία ιδιαιτερότητα.
Η κάθε μία ήταν ξεχωριστή και είχε το όνομα της.
Η ιδιαιτερότητα αυτή οφείλεται καθαρά στην πρόσμιξη των (αιθέριων ελαίων) και την αφήνω στην αντίληψη σας.
Πρίν προβείτε λοιπόν στην παρασκευή της διαβάστε προσεκτικά τα πόστ με τα (αιθέρια έλαια).

Τώρα...
Μπορεί να εφαρμοσθεί σε ολους τους τύπους των δερμάτων.
Κυρίες ώριμες αλλά και ανδρες ειδικά με ξηρές επιδερμίδες, ταλαιπωρημένες απο το χρόνο, απο την καθημερινή κούραση, τους ρύπους, σημάδια γήρατος κλπ θα την εκτιμήσουν αφάνταστα.

Τα υλικά είναι.
Βάμμα απο φασκόμηλο-κανέλα ή κέδρο.
Φασκόμηλο.
Ρίζες μολόχας (προσοχή οχι ανθη αλλά ρίζες , άσπρες)
Λαδάκια Αλόης, Βάλσαμου (Σπαθέλαιο), Αμυγδάλου, Τζοτζόμπα , Χαμομήλι ή Κέδρο και κάποιο αιθέριο έλαιο της επιλογής σας ανάλογα με τον τύπο σας , το χρώμα σας (δείτε αιθέρια έλαια)

Βασική προυπόθεση για να φτιάξει κανείς τη λοσιόν είναι να φτιάξει βάμμα απο φασκόμηλο

ΒΑΜΜΑ
Γεμίζουμε ενα βαζάκι λοιπόν με φασκόμηλο (κλαράκια και φύλλα)και μερικά κομμάτια κανέλα ή κέδρο και ρίχνουμε βότκα μέχρι να γεμίσει. Ως γνωστόν η βότκα είναι απόσταγμα με 50-50 νερό-οινόπνευμα αντίστοιχα.
Κλείνουμε ερμητικά το μπουκάλι και φροντίζουμε να είναι σε θερμοκρασία δωματίου 18-23 βαθμούς. Το ανακινούμε καθημερινώς ενώ ταυτοχρονα φροντίζουμε το φασκόμηλο να είναι κάτω απο την επιφάνεια του υγρού. Μετά απο 30 ημέρες είναι έτοιμο.
Το βάμμα μπορεί κάποιος να το προμηθευτεί και ετοιμο απο το εμπόριο.

ΤΖΕΛ
Βράζουμε 300 ml απεσταγμένο νερό και ρίχνουμε μέσα 3-4 κουταλιές απο ρίζες μολόχας και αρκετό φασκόμηλο.Βράζουμε για αρκετή ώρα.
Αφού βράσει το αφήνουμε για 3 ώρες. Με ενα τουλπάνι το σουρώνουμε και το συμπιέζουμε. Θα λάβουμε ενα μίγμα πηχτό (τζελ) με καστανό χρώμα.

Το μίγμα αυτό 150-200 ml πλέον το βράζουμε ελαφρώς προσθέτοντας αλλη τόση ποσότητα απο το βάμμα που έχουμε φτιάξει. Αφού βράσει προσθέτουμε και τις ποσότητες απο τα λαδάκια κάπου 20 ml απο το καθένα.
Ανακατεύουμε πολύ καλά και το τοποθετούμε σε ενα πλαστικό μπουκαλάκι το οποίο πρίν το χρησιμοποιήσουμε το ανακινούμε πολύ καλά.

Κατά τη διάρκεια της χρήσης μπορούμε να έχουμε σε ενα αλλο μπουκαλάκι ενα μίγμα απο ολα τα λαδάκια σε ίσες ποσότητες και να προσθέτουμε μερικές σταγονίτσες επιπλέον ανάλογα με το δέρμα μας.
Δεν λαδώνει και απορροφάται αμέσως..
Το δέρμα γίνεται λείο και στην όψη και στην αφή , μυρίζει υπέροχα, προστατεύει απο τους ερεθισμούς , ενυδατώνει , εξαφανίζει τις ρυτίδες, τις σακούλες γύρω απο τα μάτια, συμβάλλει στη γείανση του δέρματος και το κυριότερο προσδίδει αυτοπεποίθηση.
Οσοι αντιμετωπίζουν προβλήματα με ερεθισμούς ή δερματικές παθήσεις θα το βρούν πολύ ωφέλιμο.
Δεν προκαλεί αλλεργικές αντιδράσεις, δεν περιέχει χημικά συστατικά, δεν παρουσιάζει τοξικότητα.
Μπορεί να εφαρμοσθεί σε ολο το σώμα με προσθήκη νερού διότι είναι υδατοδιάλυτο.
Θα εκπλαγείτε..


Edited by - allzzaro on 12/05/2006 17:30:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 10:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ΔΙΟΡΘΩΣΗ

quote:
Το μίγμα αυτό 150-200 ml πλέον το βράζουμε ελαφρώς προσθέτοντας αλλη τόση ποσότητα απο το βάμμα που έχουμε φτιάξει. Αφού βράσει προσθέτουμε και τις ποσότητες απο τα λαδάκια κάπου 20 ml απο το καθένα.

Ζητώ συγνώμη ....

Τα 20 mlπου αναφέρω είναι 2 ml.
Τα 2 ml είναι περίπου 20 σταγόνες.


Σας ζητώ συγνώμη.

Edited by - allzzaro on 13/05/2006 10:15:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mortishia
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 06:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mortishia
san neo melos i8ela na dwsw sygxaritiria se ayto edw to thema.
pisteyw pws endiaferei poly kosmo eidika ta themata poy aforoun tin ygeia k tin diatrofi.

kata tin apopsi mou, i diatrofi einai to melon kai genikotera osoi asxolountai epagelmatika alla kai erasitexnika tha vgoun kerdismenoi apo ta apotelesmata tis ston anthrwpo.

yparxoun polloi anthrwpoi pou deixnoun pleon megalo endiaferon stin diatrofi tous ma den xeroun pou na apeythithoun alla kai logw tis agnoias tous aytis kapoies fores ginontai thymata tis ekmetaleysis pollwn etaireiwn pou prospathoun na thysayarisoun.

dystyxws ta perissotera proionta opws ayta tis viologikis kalliergeias einai panakriva.

se eyxaristw gia oles tis plirofories pou mas dineis etsi apla logw tis kalis sou thelisis kai tha ithela na se rwtisw an eisai diatrofologos, sygnwmi an ginomai adiakriti. isws pali na exeis anaferthei se kapoia simeia tou thematos sou alla dystyxws den exw diavasei olokliro to thema.

tha ithela na se rwtisw an gnwrizeis kati gia to kolagono.
yparxoun polla proionta pou yposxontai pws mporoun na voithisoun to derma se kapoio pososto. alloi pali lene pws den mporei na ginei aporrofisi apo to derma etsi kathistoun tis kremes adynates gi ayto to apotelesma kai milane gia voitheia me diafora enesima proionta kolagonou.
gnwrizw pws to kolagono einai mia prwteini, an kanw lathos se parakalw diorthwse me, pws tha mporouse kapoios na enisxysei to derma tou me ayti, yparxei tropos h apla to mono pou mporoume na kanoume einai na perimenoume tin moira mas h na apeythynthoume se kapoion plastiko?
proswpika arnoumai na pistepsw pws den yparxoun tropoi ektos tis xeirourgikis kai pisteyw poly sti diatrofi kai stin kinisi, oxi omws pws katafernw na ta kanw tropo zwis ston vathmo pou to epitheimw.

se eyxaristw gia ton xrono sou kai pali, pisteyw pws agixa tin xordi pollwn anthrwpwn kai eidika gynaikwn.
kai sygnwmi gia tous xaraktires, tha lysw pisteyw syntoma to provlima.

kalimera

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 08:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή Mortishia, καλώς ήλθες στο Esoterica!
Σου εύχομαι μια καλή πορεία κι ευγενείς αναζητήσεις.

Θα ήθελα μόνο να ξέρεις οτι γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς οι οποίοι δυσχεραίνουν την ανάγνωση των μηνυμάτων μας.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 13:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
υπάρχει κάποιο βότανο ή βιταμίνη για την φωτοευαισθησία που έχω στα μάτια μου? ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Face of Leaves
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 14:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Face of Leaves
Καλησπέρα,

Και εγω σαν καινούργιο μέλος θα ήθελα να πω συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλέιά του συγκεκριμένου τόπικ.

Allzzaro οι γνώσεις σου είναι τρομερές και μου έχουν προκαλέσει εντονη έκπληξη.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια συνταγή βοτάνων που θα βοηθούσε στην αντιμετώπιση της τριχοφυίας.

Ευχαριστώ πολύ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τασια
Νέο Μέλος

Cyprus
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 11:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τασια
Σε ευχαριστω αλλζαρο για την λοσιον των ματιων εχω αρχισει την αγορα των υλικων και να εισε σιγουρος οτι θα την φτιαξω, και θα σου πω εντυπωσεις.Εινε παρομοια με το τζελ για της ραγαδες που μου εστειλες?

τασια**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 17:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
se eyxaristw gia oles tis plirofories pou mas dineis etsi apla logw tis kalis sou thelisis kai tha ithela na se rwtisw an eisai diatrofologos, sygnwmi an ginomai adiakriti. isws pali na exeis anaferthei se kapoia simeia tou thematos sou alla dystyxws den exw diavasei olokliro to thema.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,
Ναί φίλη μου εχω αναφερθεί στο θέμα αυτό.
Δεν είμαι διατροφολόγος.

quote:
tha ithela na se rwtisw an gnwrizeis kati gia to kolagono.
yparxoun polla proionta pou yposxontai pws mporoun na voithisoun to derma se kapoio pososto. alloi pali lene pws den mporei na ginei aporrofisi apo to derma etsi kathistoun tis kremes adynates gi ayto to apotelesma kai milane gia voitheia me diafora enesima proionta kolagonou.


Φίλη μου..το κολλαγόνο εμφανίζεται σε όλους τους πολυκύτταρους οργανισμούς κυρίως ως δομικό συστατικό είναι το βασικό ινώδες συστατικό του δέρματος των οστών, των τενόντων του χόνδρου, των αγγείων και των δοντιών και ανήκει στην οικογένεια των ινωδών πρωτεινών και είναι η πιο άφθονη πρωτεΐνη των θηλαστικών αφου αποτελεί το ένα τέταρτο της συνολικής πρωτείνης του οργανισμού.

Η βασική δομή του τροποποιείται για να καλύψει εξειδικευμένες ανάγκες των ιστών όπως τα οστά ή ο κερατοειδής χιτών. Εκτός από τον δομικό ρόλο που έχει στους ώριμους ιστούς, το κολλαγόνο έχει και έναν «καθοδηγητικό» ρόλο για τους αναπτυσσόμενους ιστούς.

Τώρα...το δέρμα αποτελείται από δύο στρώματα.
Το εξωτερικό την επιδερμίδα, οπου ελέγχει την απώλεια του νερού από τα κύτταρα και τους ιστούς βοηθώντας το σώμα απο την αφυδάτωση και κάτω από την επιδερμίδα βρίσκεται το δεύτερο στρώμα, το χόριο, οπου εκεί περιέχονται αιμοφόρα αγγεία, νεύρα, θύλακες τριχών και ένα από τα κύρια συστατικά του είναι μια πρωτεΐνη, το κολλαγόνο. Η πρωτεΐνη αυτή σχηματίζει ένα πλέγμα από ίνες το οποίο παρέχει τη βάση για την ανάπτυξη των κυττάρων και των αιμοφόρων αγγείων. Επειδή είναι το κύριο συστατικό του χορίου, ενεργεί ως δομικό υλικό για τη στήριξη του δέρματος. Στο νεανικό δέρμα, το πλέγμα του κολλαγόνου είναι άθικτο και το δέρμα παραμένει ενυδατωμένο και ελαστικό. Είναι ανθεκτικό και προσαρμόζεται στις καθημερινές μικροαλλοιώσεις και φθορές, καθώς και στις διάφορες εκφράσεις του προσώπου που αποκτάμε με την πάροδο του χρόνου.

Με τον καιρό όμως το κολλαγόνο εξασθενεί και το δέρμα χάνει την ελαστικότητα και τον τόνο του. Η στήριξή του από το κολλαγόνο μειώνεται και έτσι εμφανίζονται οι διάφορες ρυτίδες Οι κρέμες που περιέχουν κολλαγόνο δρουν μόνο στην επιφάνεια του δέρματος. Μια υδατική κρέμα, με ή χωρίς κολλαγόνο, δεν μπορεί να διαπεράσει το δέρμα και δεν είναι κατασκευασμένη για να απορροφηθεί. Κανένας υδατικός παράγοντας δεν μπορεί να ανατρέψει το συσσωρευτικό αποτέλεσμα της απώλειας κολλαγόνου. Οι κρέμες επιβραδύνουν κυρίως το ρυθμό απώλειας του νερού από το δέρμα και βοηθούν να κρατηθεί το δέρμα μαλακό και ευλύγιστο.
Το ζωικό κολλαγόνο χρησιμοποιείται εδώ και δεκαετίες γενικώς στην ιατρική τελευταίως δε για την αντικατάσταση χαμένων ιστών απο πλαστικούς χειρούργους και δερματολόγους.Πρόκειται περί μη χειρουργικής θεραπείας, κατά την οποία τα εμφυτεύματα τοποθετούνται μέσα στο δέρμα με ένα πρόγραμμα συντήρησης, που σκοπό έχει να μεταβάλλει την εμφάνιση του προσώπου κατά τρόπο άμεσο και εμφανή.

Edited by - allzzaro on 15/05/2006 17:16:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 17:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια συνταγή βοτάνων που θα βοηθούσε στην αντιμετώπιση της τριχοφυίας.

Δυστυχώς. Δεν υπάρχει. Αντιθέτως.. την αυξάνουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 17:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
υπάρχει κάποιο βότανο ή βιταμίνη για την φωτοευαισθησία που έχω στα μάτια μου? ευχαριστώ

Το πρόβλημα αυτό το εχω και εγώ φίλε Yiannakas.
Συνήθως τα ανοιχτόχρωμα μάτια είναι υπερευαίσθητα στον ήλιο.
Ορισμένες φορές καταντά ανυπόφορο και φθάνει κανείς στο σημείο να ακινητοποιηθεί χωρίς να μπορεί να ανοίξει τα μάτια του.
Δεν είναι θέμα βιταμινών, είναι θέμα γυαλιών.
Ατομα με ανοιχτόχρωμα μάτια και κατά συνέπεια ευαίσθητα στον ήλιο θα πρέπει να φορούν γυαλιά ηλίου καί μάλιστα με ειδικούς φακούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 17:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Σε ευχαριστω αλλζαρο για την λοσιον των ματιων εχω αρχισει την αγορα των υλικων και να εισε σιγουρος οτι θα την φτιαξω, και θα σου πω εντυπωσεις.Εινε παρομοια με το τζελ για της ραγαδες που μου εστειλες?

Είναι μια λοσιόν για ολο το σώμα. Για όλες τις επιδερμίδες.
Η χρήση της είναι γενική και τα αποτελέσματα της είναι εκπληκτικά.
Τα υλικά σε οτι αφορά τα λαδάκια τα βρίσκει κανείς σε ποσότητες των 50 ml-70 ml.
Με τις ποσότητες αυτές κανείς μπορεί να παρασκευασει τεράστιες ποσότητες.

Edited by - allzzaro on 15/05/2006 17:37:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KOI
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 20:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KOI
ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΩ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ????

DEPPYS TOUCHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 15:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΩ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ????

Δές στη σελίδα 13
Η σύνθεση μακροζωίας
Η σύνθεση ενίσχυσης του ανοσοποιητικού συστήματος
Και η σύνθεση Ρεισι Σιτάκε

Φυσικά θα γνωρίζεις οτι ο οργανισμός μπορεί και πρέπει να αμύνεται.
Ας τον αφήνουμε να αμύνεται χωρίς αντιβιοτικά...

Δές..http://www.hda.gr/13_h_090204_2.htm

Edited by - allzzaro on 18/05/2006 16:27:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KOI
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 00:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KOI
μηπως ξερετε τι μπορει να ειναι?-ή να συμβαινει οταν βγαινουν στο δερμα στα χερια αλλα ποιο πολυ στα ποδια ασπρες μικρες κυλιδες παρα παρα πολλες???σε γυναικα 52 ετων.

DEPPYS TOUCHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 18:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
μηπως ξερετε τι μπορει να ειναι?-ή να συμβαινει οταν βγαινουν στο δερμα στα χερια αλλα ποιο πολυ στα ποδια ασπρες μικρες κυλιδες παρα παρα πολλες???σε γυναικα 52 ετων.

Υπάρχει ενας μύκητας ο λεγόμενος ``ζυμομύκητας`` o oποιος προκαλεί μεταξύ και την ``ποικιλόχρους πιτυρίαση``.Ο μύκητας αυτός καταστρέφει τα μελανοκύτταρα και έτσι αποχρωματίζει το δέρμα.
Ο ανομοιόμορφος αυτός αποχρωματισμός του δέρματος εχει να κάνει με τον τύπο του δέρματος , με την εκθεση του ατόμου στον ήλιο , με την ηλικία του ατόμου , με την διατροφή του και γενικώς με τις συνήθειες του.
Ετσι οι κηλίδες αυτές ενδέχεται να είναι σε αλλους άσπρες σε αλλους κόκκινες και σε αλλους καφέ.
Συνήθως δεν προσβάλλει άτομα μεγάλης ηλικίας…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 02:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
quote:

Καλημέρα, καλή σας βδομάδα και καλώς σας βρίσκω, ως νέο μέλος του forum:)
Διαβάζοντας και τις 29 σελίδες του παρόντος θέματος, βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσες τις απόψεις, γνώσεις και εμπειρίες που εκτίθενται σε αυτό.
Γι'αυτό παίρνω το θάρρος να εκθέσω συνοπτικά το πολυδιάστατο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω, προκειμένου να με διαφωτίσετε εάν και κατά πόσο θα μπορούσα να βοηθηθώ από τη χρήση κάποιων βοτάνων:

Το διαγεγνωσμένο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω είναι η κατάθλιψη και η νευρική ανορεξία (η 1η έχει εμφανισθεί εδώ και 4 χρόνια, ενώ η 2η είναι "σύντροφός" μου 2,5 χρόνια τώρα).

Συνεπακολούθως αυτών, αντιμετωπίζω τις εξής παρενέργειες: νυκτερινή ενούρηση (καίτοι 40 ετών), δυσκοιλιότητα (παρά την υπερβολική καθημερινή χρήση καθαρτικών επί 2,5 έτη), αιμορροϊδες και υπερβολική τριχόπτωση:(
Η σειρά με την οποία κατέγραψα τις παρενέργειες, είναι και η σειρά με την οποία τις ιεραρχώ βάσει της δυσκολίας που επιφέρουν στη ζωή μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και την πιθανή συμβολή σας στην εξεύρεση λύσης/λύσεων στο γολγοθά που βιώνω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 02:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Αγαπητή Έλσα. Τα προβλήματα που αναφέρεις χρειάζονται μια οργανωμένη αγωγή η οποία θα συμπεριλαμβάνει διατροφική και ψυχονοητική αντιμετώπιση. Η νευρογενής ανορεξία που αναφέρεις πιθανόν είναι σε λανθάνουσα μορφή διότι τα άτομα που πάσχουν από αυτην την κατάσταση δεν έχουν επίγνωσή της. Η δε κατάθλιψη έχει σαφέστατες βιοχημικές αιτίες και πιστέυω πως οι δύο καταστάσεις που αναφέρεις σχετίζονται με συνδετικό κρίκο διατροφικές ελλείψεις. όσο για την δυσκοιλιότητα πιστεύω πως βρίσκεσαι σε λάθος δρόμο αν χρησιμοποιείς φύλλα συναμικής ή βότανα γενικά διότι υποψιάζομαι έλλειψη μαγνησίου το οποίο όταν λείπει μειώνεται η φυσιολογική κινητικότητα του εντέρου (περίσταλση). Ειλικρινά πιστέυω πως η λύση στα προβλήματα σου είναι διατροφική αλλά θα πρέπει να έχω περισσότερες πληροφορλίες για να πω κάτι πιο συγκεκριμένο. Αν θες μπορείς να με βρεις στο peftoprostapano@yahoo.gr

Μάριος Πρωτόπαπας, ΔιατροφολόγοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 03:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
quote:

san neo melos i8ela na dwsw sygxaritiria se ayto edw to thema.
pisteyw pws endiaferei poly kosmo eidika ta themata poy aforoun tin ygeia k tin diatrofi.

kata tin apopsi mou, i diatrofi einai to melon kai genikotera osoi asxolountai epagelmatika alla kai erasitexnika tha vgoun kerdismenoi apo ta apotelesmata tis ston anthrwpo.

yparxoun polloi anthrwpoi pou deixnoun pleon megalo endiaferon stin diatrofi tous ma den xeroun pou na apeythithoun alla kai logw tis agnoias tous aytis kapoies fores ginontai thymata tis ekmetaleysis pollwn etaireiwn pou prospathoun na thysayarisoun.

dystyxws ta perissotera proionta opws ayta tis viologikis kalliergeias einai panakriva.

se eyxaristw gia oles tis plirofories pou mas dineis etsi apla logw tis kalis sou thelisis kai tha ithela na se rwtisw an eisai diatrofologos, sygnwmi an ginomai adiakriti. isws pali na exeis anaferthei se kapoia simeia tou thematos sou alla dystyxws den exw diavasei olokliro to thema.

tha ithela na se rwtisw an gnwrizeis kati gia to kolagono.
yparxoun polla proionta pou yposxontai pws mporoun na voithisoun to derma se kapoio pososto. alloi pali lene pws den mporei na ginei aporrofisi apo to derma etsi kathistoun tis kremes adynates gi ayto to apotelesma kai milane gia voitheia me diafora enesima proionta kolagonou.
gnwrizw pws to kolagono einai mia prwteini, an kanw lathos se parakalw diorthwse me, pws tha mporouse kapoios na enisxysei to derma tou me ayti, yparxei tropos h apla to mono pou mporoume na kanoume einai na perimenoume tin moira mas h na apeythynthoume se kapoion plastiko?
proswpika arnoumai na pistepsw pws den yparxoun tropoi ektos tis xeirourgikis kai pisteyw poly sti diatrofi kai stin kinisi, oxi omws pws katafernw na ta kanw tropo zwis ston vathmo pou to epitheimw.

se eyxaristw gia ton xrono sou kai pali, pisteyw pws agixa tin xordi pollwn anthrwpwn kai eidika gynaikwn.
kai sygnwmi gia tous xaraktires, tha lysw pisteyw syntoma to provlima.

kalimera



Αγαπητή Mortishia,

Το κολλαγόνο ως πρωτείνη που είναι μπορεί να καταναλωθεί σαν τροφή. Υπάρχουν νομίζω 2-3 εταιρείες που το παρέχουν. Έχει δειχθεί πως μετά την κατανάλωσή του το κολλαγόνο εναποτίθεται κυρίως στις αρθρώσεις και στο δέρμα ενισύοντας την δομή τους. Μπορεί όντως να προσφέρει σφριγηλότητα αλλα η δράση των συμπληρωμάτων αυτών είναι πιο αργή και πιο ασταθής από την πλαστική επέμβαση με ένεση κολλαγόνου. Επειδή δεν ξέρω πολλά από πλαστικές θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις πρώτα τα χάπια κολλαγόνου και να περιμένεις 3 μήνες. Δεν θέλω να γράψω τις εταιρείες συμπληρωμάτων που τα παρέχουν ιατί θα είναι σαν διαφ΄μιση, αλλά μ΄πορείς να απευθυνθείς σε καλά καταστήματα βιολογικών προϊόντων η φαρμακεία που γνωρίζουν από συμπληρώματα. Θα σου πρότεινα να πάρεις χάπια κολλαγόνου από οστά ψαριών και όχι βοοειδή, και με όσο λιγότερα ή καθόλου χημικά έκδοχα γίνεται. Επίσης να ξέρεις πως απαραίτητα στοιχεία για την δομή του κολλαγόνου είναι η βιταμίνη C, 1-2 γραμ. ημερησίως, και τα αμινοξέα Προλίνη και Λυσίνη. Πίνε μπόλικο νερό αν πάρεις χάππια κολλαγόνου για να βοηθήσεις στον μεταβολισμό του. Πάντως να θυμάσαι πως η αντιγήρανση και η ομορφιά δεν είναι ποτέ κάτι τόσο "μερικό" όσο ένα καλό συμπλήρωμα, ή μια καλή πλαστική αλλά μία συνολική θεώρηση της υγείας και της ζωής.

Μάριος Πρωτόπαπας, ΔιατροφολόγοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 03:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
[quote]
Αγαπητέ ΑΛΖΑΡΟ Χρόνια Πολλά και τις καλύτερες ευχές μου σε σένα και σε όσους συμμετέχουν στο FORUM.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα πρωτεολυτικά ένζυμα όπως π.χ.
bromelain , papain , serrapeptase κλπ.γιατί αναφέρονται στο διαδίκτυο
ευρέως ότι έχουν αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες και έχουν θεραπευτική δράση σε σοβαρές παθήσεις όπως καρκίνο ,ρευματοειδή αρθρίτιδα,κυστική
ίνωση κλπ.εαν και κατα πόσο αυτά έχουν κάποια βάση και κάτω απο ποιές
προυποθέσεις. Η σερρραπεπταση π.χ. αν έχει "fibrolutic" ιδιότητες θα ήταν πολύ χρήσιμη για κυστική ίνωση, πνευμονική ίνωση κλπ.
Θα ήθελα την άποψή σου γι αυτά. Σ΄ ευχαριστώ.

Τα πρωτειλυτικά ένζυμα έχουν όντως αντιφλεγμονώδεις και αντικαρκινικές ιδιότητες και αυτό είναι επιβεβαιωμένο από δεκάδες επιστημονικές μελέτες. Ίσως το πιο μελετημένο έιναι η Βρωμελεϊνη του ανανά. Η δράση τους εξηγείται ακριβώς από τις ιδιότητες τους να διασπούν τις πρωτείνες αποδομώντας έτσι πολλούς παθογόνους ιστούς, ογκίδια, φλεγμονές κλπ. Για παράδειγμα η ίνωση είναι βασικά ιστός πρωτεϊνική σύνθεσης ενώ το σύμπλεγμα Αντίσωμα-Αντιγόνο που προκαλέι φλεγμονές στις αρθρώσεις κατά την έξαρση πχ τησ ρευματοειδούς αρθρίιδας είναι επίσης πρωτείνη κατά βάση. Τα ένζυμα αυτά μεταξύ άλλων μασ βοηθούν να χωνέψουμε καλύτερα και τις πρωτείνες που τρώμε. όμως δεν θα συμβούλευα μόνιμη χρήση τους σε περιπτώσεις δυσπεψίας διότι μπορεί να αδρανήσει το πάγκρεας στην δική του παραγωγή ενζύμων. Όταν χρησιμοποιούνται για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και για συγκεκριμένους λόγους έναι εξαιρετικά και ακίνδυνα εργαλεία.

Μάριος Πρωτόπαπας, ΔιατροφολόγοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 03:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
[quote]
Καλημερα
Ειμαι καινουρια στο forum, το βρηκα εντελως τυχαια και το βρηκα ενδιαφερον.
Το δικο μου προβλημα ειναι το δερμα μου.Ειναι εξαιρετικα ευαισθητο με αποτελεσμα τα τελευταια 8 χρονια(ειμαι 28) να ταλαιπωρουμαι με τους δερματολογους.Στην αρχη ξεκινησε με το να ειναι ξηρο το δερμα μου σε καποια σημεια και τα τελευταια 2 χρονια παρουσιασα και περιστοματικη δερματιτιδα δηλ. κοκκινα μικρα σπυρακια στο πηγουνι και λιγο στα μαγουλα.Η δερματολογος μου μου εδωσε φτιαχτες κρεμες με βαση την κορτιζονη.Το ξερω οτι η κορτιζονη δεν ειναι καλη για το δερμα, αλλα δυστυχως δεν φευγει χωρις αυτην.Έχω ακουσει οτι το χαμομήλι ειναι καλο για το δερμα αλλα δεν κανει και πολλά πραγματα.Εχω σκεφτει μεχρι και ομοιπαθητικο.Μπορει καποιος να με βοηθησει?
ευχαριστω εκ των προτερων
Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που ποτείνει ο αλλζαρο και ειδικά σε κάποια δερματικά σκευάσματα Άλόης τα οποία μπορεί να αποδειχθούν χρησιμότατα σε περιπτώσεις ερεθισμών και δερματίτιδας. Θέλω να σου πω πως το ξηρό δέρμα έιναι βασικό σύμπτωμα έλλειψης ακόρεστων λιπαρών οξέων. Δεν ξέρω τιποτα για την διατροφή σουκαι τον τρόπο ζωής σου για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα όμως να θυμάσαι πως το δέρμα τρέφεται από μέσα περισσότερο από ότι απ έξω. Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο καλό τζελ Αλόης και να ενισχύσεις τον οργανισμό σου με ένα καλό συμπλήρωμα με Ω3 και Ω6 λιπαρά οξέα σε αναλογία 2 / 1 και μία καλή αντιοξειδωτική φόρμουλα. Τα υπόλοιπα φανταζομαι τα γνωρίζεις : Μακριά από τον ήλιο τις επικύνδυνες ώρες, προστάτευε τον εαυτό σου από έκθεση σε καυσαέρια και πολλά χημικά. Κάθε σπυράκι, κύστη, και εξόγκωμα στο δέρμα είναι απλώς ένα σακουλάκι που χρησιμοποιεί το σώμα ια να αποθηκεύσει τις τοξίνες που το ταλαιπωρούν. Γιατί τις βάζει εκεί; γιατί είναι το λιγότερο σημαντικό και επικύνδυνο μέρος για την επιβίωσή του. Το σώμα προσπαθεί πάντα να κρατά την διαταραχχή σε όσο το δυνατόν πιο επιφανειακά επίπεδα. Να χαίεσαι λοιπόν που έχεις δυνατό οργανισμό που πετάει προς τα έξω τα σκουπίδια και δεν τα αφήνει σε βαθύτερα σημεία ώστε να δημιουργηθούν βαθύτερα ποβλήματα. Λογικά λιπόν, η μόνιμη λύση στα προβλήματά σου θα έρθει από τα μέσα με μία καλή αποτοξίνωση και σωστή άγωγή διατροής και ζωής μετέπειτα

χε χοπ !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy