ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 22:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Βλέπω ότι όσο έλειπα θέριεψε η κουβέντα!

Δεν έχω παραβρεθεί στην αφή του Αγίου Φωτός στα Ιεροσόλυμα αλλά υποθέτω ότι είναι το ίδιο Φως που έρχεται σε κάθε ελληνική εκκλησία και ανάβει τις λαμπάδες μας την ώρα της Ανάστασης, έτσι δεν είναι;
Και υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι αυτή η φλόγα δεν καίει; Δεν σας έχει τύχει να "πάρει φωτιά" το μαλλί της μπροστινής κυρίας μέσα στην εκκλησία λόγω της κοσμοσυρροής; (εμένα μου έχει τύχει πάντως)
Ή μήπως το θαυματουργό Φως χάνει την δύναμη του μερικές ώρες μετά... ή λόγω της απόστασης;
Και αν συμβαίνει αυτό, πώς εξηγείται;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 23:09:39  Εμφάνιση Προφίλ
.... καλέ μου Μακεδόνα,
το σίτε που έδωσες δεν ανοίγει, τελικά άνοιξε στην κεντρική. Πού βρίσκεται ακριβώς η αναφορά στο φτάρνισμα; Που να πάω να ψάξω εκεί μέσα, άλλωστε δεν ξέρω πώς λέγεται το φτάρνισμα στα αγγλικά.

quote:
Μ'εκνευρίζουν οι άνθρωποι που δεν παραδέχονται τα ελαττώματά τους. Εγώ αν είχα κάποιο ελάττωμα θα το παραδεχόμουν αμέσως...

καλά τώρα έγραψες!! Μεγάλε εσύ μάλλον δεν είσαι από αυτόν εδώ τον κόσμο, πόθεν έρχεσαι;;; Άκου εκεί "Εγώ αν είχα κάποιο ελάττωμα θα το παραδεχόμουν αμέσως ...."
Δεν θα σχολιάσω παραπάνω αλλά θέλησα να πάρω αυτή την παραπομπή και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του!!!!

Εγώ δεν είδα το άκτιστο φώς αλλά πιστεύω και χωρίς να το έχω δει. Ο γλυκύτατος Ιησούς έχει κάνει τόσα άλλα πράγματα για μένα οπότε μου αρκεί.
Ίσως ενοχλεί να βλέπετε κάποιοι να αναφέρομαι έτσι στο πρόσωπο του Ιησού ε;; Τι να κάνω όμως, εγώ έτσι Τον ζώ!! ή μάλλον προσπαθώ να Τον ζήσω!!
Αγαπητοί μου, ο Θεός δια της φανερώσεως αποκαλύπτεται στον άνθρωπο. Το πότε και γιατί είναι δικό του θέμα και δεν πιστεύω ότι μεταξύ μας βρίσκεται κάποιος που θα μπορούσε να του ζητήσει το λόγο.

με τα τελευταία ποστς διαπιστώνω πως αρκετοί κακοβούλως, απομονώνουν κάποια χωρία από την Καινή Διαθήκη και τα προσαρμόζουν σε αυτό που θέλουν να πουν έτσι ώστε να περάσουν το μήνυμά τους!!!
Ε λέω να τους βοηθήσω στο λυτρωτικό τους έργο παραθέτοντας ένα εδάφιο από την Καινή Διαθήκη, όπου λέι ο Κύριος: "Μη νομίσητε ότι ήλθον να βάλω ειρήνην επί την γήν· δεν ήλθον να βάλω ειρήνην, αλλά μάχαιραν."
Ορίστε αγαπητοί μου, τροχίστε τα μαχαίρια σας!!!

Μιας που έχουν δημιουργηθεί, κακώς κατ'εμέ, δύο στρατόπεδα, και δεδομένου του ότι τοποθετούμαι αυτομάτως στην πλευρά των άλλων, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους αντιπάλους μου (οι προσδιορισμοί είναι χάρην λόγου): εσείς αγαπητοί μου δεν μας έχετε συστηθεί!!! ναι, ναι!!! Εσείς αυτό που κάνετε είναι να είστε κρυμένοι στην ομίχλη και να πυροβολείτε!! Την άποψή σας δεν την τεκμηριώνετε!!
Μιλάτε με έννοιες όπως, φύση, άνθρωπος, επιστήμη, ...... αλλά όχι συγκεκριμένα. Έτσι λοιπό αφήνετε να διαφένεται μια ανωτερότητα διανόησης κρυμένη πίσω από έννοιες που πλέουν στη θαμπή θάλασσα της άναρχης φιλοσοφίας.

Φίλε Schwabe, συμφωνώ σε πολλά σημεία όπου και όπως εκφράζεις την αγανάκτησή σου.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 23:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Α! Ξεκίνησα αυτές τις μέρες να διαβάζω το τελευταίο βιβλίο του Λεωνίδα Χατζηνικολάου "Το ελιξήριο της αθανασίας" (μυθιστόρημα).
Δεν έχω διαβάσει άλλο δικό του, όπότε δεν γνωρίζω "προς τα πού θα το πάει" αλλά παρόλο που είμαι ακόμα στην αρχή, μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον (ελπίζω να μην μου το χαλάσει στην συνέχεια).
Γιατί σας το αναφέρω; Επειδή ξεκινάει με την "αναγγελία ενός επικείμενου θαύματος", το οποίο θα λάβει χώρα σε μία εκκλησία της Ισπανίας την Παραμονή των Χριστουγέννων. Το Βατικανό στέλνει έναν δικό του άνθρωπο να ερευνήσει την υπόθεση επειδή φοβάται προβοκάτσια, ενώ κάποιοι ανεξάρτητοι ερευνητές που το μαθαίνουν πηγαίνουν εκεί με τα μηχανήματά τους έτοιμοι να καταγράψουν τα πάντα... Ενδιαφέρουσα πλοκή, δεν νομίζετε;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 23:38:44  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Εγώ δεν είδα το άκτιστο φώς αλλά πιστεύω και χωρίς να το έχω δει. Ο γλυκύτατος Ιησούς έχει κάνει τόσα άλλα πράγματα για μένα οπότε μου αρκεί.»

Ερώτηση πρώτη: Και εφόσον ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕΣ, όπως δηλώνεις, τότε γιατί ακουμπάς επάνω σε κάτι που ούτε είδες αλλά ούτε και σου μίλησε Εκείνος?

Έχεις απλά την ανάγκη να το πιστεύεις ή αισθάνεσαι ότι θα αμαρτήσεις εάν το αμφισβητήσεις?

Ερώτηση δεύτερη: ΠΩΣ γνωρίζεις ότι αυτά τα οποία Έκανε για σένα έγιναν από τον Ιησού που διαβάζεις σε λίγες σελίδες χαρτιού και όχι από κάποιον άλλο ή από κάποια άλλη Θεά?

Εάν μεγάλωνες σε ένα περιβάλλον όπου θα σου μάθαιναν ότι δεν υπάρχει Θεός αλλά Θεά, θα είχες την ίδια άποψη σήμερα περί άκτιστου φωτός και Ιησού ή θα πίστευες ακριβώς αυτά που σου έχουνε διδάξει τα οποιαδήποτε άλλα έγραφα?

Ψηλός:
«με τα τελευταία ποστς διαπιστώνω πως αρκετοί κακοβούλως, απομονώνουν κάποια χωρία από την Καινή Διαθήκη και τα προσαρμόζουν σε αυτό που θέλουν να πουν έτσι ώστε να περάσουν το μήνυμά τους!!!»

Ποιο ιστορικό τεκμήριο σε κάνει να πιστεύεις ότι κατέχεις την ορθή ερμηνεία των λόγων του Ιησού? Ποιο είναι αυτό το εχέγγυο που σε διασφαλίζει από μια λαθεμένη ερμηνεία?

Μήπως απλά τα όσα σου έχουνε παραδώσει τρίτοι?

Η Καινή Διαθήκη είναι μια συρραφή από διάφορα «ευαγγέλια», η οποία έλαβε την σημερινή μορφή της μόλις τον 4ο αιώνα μ.Χ. Παλαιότερα, υπήρχανε δεκάδες ερμηνείες των διαφόρων «ευαγγελίων», με μεγαλύτερη εγκυρότητα και αναφορά στους Γνωστικούς Ιουδαίους.

Οι σχολαστικοί χριστιανοί είναι μια αίρεση μεταξύ των πολλών, η οποία απλά με έξυπνα πολιτικά παντρέματα κατάφερε να επικρατήσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι διεκδικεί φυσικά και την αλήθεια!

Άλλο ο νικητής και άλλο η αλήθεια.

Ψηλός:
«Μιλάτε με έννοιες όπως, φύση, άνθρωπος, επιστήμη, ...... αλλά όχι συγκεκριμένα. Έτσι λοιπό αφήνετε να διαφένεται μια ανωτερότητα διανόησης κρυμένη πίσω από έννοιες που πλέουν στη θαμπή θάλασσα της άναρχης φιλοσοφίας.»

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα όσα γράφεις αποτελούνε κάποια αίθρια τοποθέτηση? Έχεις να υποδείξεις κάποια απόδειξη των λεγομένων σου, πέρα από αόριστες υποθέσεις? Έχεις να υποδείξεις έστω και ότι ο θεός είναι ένας και όχι περισσότεροι για παράδειγμα?

Έχεις κάποια ορθολογική εξήγηση για την προέλευση αυτού του θεού που πραγματεύεσαι? Έχεις τέλος κάποια εξήγηση για το πώς μπορεί ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΡΟΕΛΘΕΙ ΕΝΑΣ…..ΘΕΟΣ?

Μήπως φίλτατε θα πρέπει να σκεφτείς καλύτερα πριν καταπιαστείς με τα ευεργετήματα της λογικής και της αμφισβήτησης?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 23:43:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
άλλωστε δεν ξέρω πώς λέγεται το φτάρνισμα στα αγγλικά.

sneeze φίλε μου
quote:
Άκου εκεί "Εγώ αν είχα κάποιο ελάττωμα θα το παραδεχόμουν αμέσως ...."
Δεν θα σχολιάσω παραπάνω αλλά θέλησα να πάρω αυτή την παραπομπή και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του!!!!

Χούμορ είναι φίλε μου, χούμορ

quote:
Ίσως ενοχλεί να βλέπετε κάποιοι να αναφέρομαι έτσι στο πρόσωπο του Ιησού ε;; Τι να κάνω όμως, εγώ έτσι Τον ζώ!! ή μάλλον προσπαθώ να Τον ζήσω!

Καθόλου δεν ενοχλεί φίλε μου. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις, κανείς λογικός άνθρωπος δεν θα σε κατακρίνει γι'αυτό. Εκεί που θα τα χαλάσουμε είναι να προσπαθήσεις να με προσηλυτίσεις.

quote:
Αγαπητοί μου, ο Θεός δια της φανερώσεως αποκαλύπτεται στον άνθρωπο.

Αυτό ακριβώς που αναφέρω παραπάνω. Είναι η γνώμη σου ή είναι γεγονός; Γιατί το παρουσιάζεις σαν γεγονός. Με το ίδιο σκεπτικό, να σου αναφέρω και γω μια εξ αποκαλύψεως αλήθεια.

Το 1926 παρουσιάστηκε άγγελος Κυρίου στον παππού μου και του είπε:

-Χαραλάμπη, συ και άλλοι πεφωτισμένοι, τούτον το σωτήριο έτος δέον όπως εγείρετε και στηλώσετε εκ βάθρων σύλλογό τινα, όστις θέλει ονομαστεί ΠΑΟΚ και ούτος έσεται ο εκλεκτός σύλλογος του Θεού, ίνα δοξαστεί το όνομά του εις την Λίγκαν των Πρωταθλητών

Φυσικά, η προφητεία δεν έχει εκπληρωθεί ακόμα, αναμένομεν.

quote:
Μιας που έχουν δημιουργηθεί, κακώς κατ'εμέ, δύο στρατόπεδα, και δεδομένου του ότι τοποθετούμαι αυτομάτως στην πλευρά των άλλων

Κι εμείς δεν είμαστε εμείς. Οι άλλοι είμαστε...

quote:
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους αντιπάλους μου (οι προσδιορισμοί είναι χάρην λόγου): εσείς αγαπητοί μου δεν μας έχετε συστηθεί!!! ναι, ναι!!! Εσείς αυτό που κάνετε είναι να είστε κρυμένοι στην ομίχλη και να πυροβολείτε!!

Συγνώμη,παράλειψή μου και αγένεια. Να συστηθώ. Λέγομαι Κώστας, εργάζομαι για την ελληνική κυβέρνηση στην Ουάσιγκτον κι έχω μια κόρη 15 χρονών.

quote:
Μιλάτε με έννοιες όπως, φύση, άνθρωπος, επιστήμη, ...... αλλά όχι συγκεκριμένα. Έτσι λοιπό αφήνετε να διαφένεται μια ανωτερότητα διανόησης κρυμένη πίσω από έννοιες που πλέουν στη θαμπή θάλασσα της άναρχης φιλοσοφίας.

Οσον αφορά την επιστήμη φίλε μου, τα πράγματα είναι απλά. Ρωτάς συγκεκριμένα πράγματα, παίρνεις συγκεκριμένες απαντήσεις.

- Πώς πετάνε τα αεροπλάνα;
- Έτσι πετάν τα αεροπλάνα.

- Πώς δρουν τα ηρεμιστικά;
- Έτσι δρουν τα ηρεμιστικά.

- Τι θα πάθω άμα πέσω από την ταράτσα;
- Θα γίνεις μαρμελάδα!

Στην επιστήμη υπάρχει συνήθως μια μπιχεβιοριστική σχέση αιτίου-αποτελέσματος. Ίδια αίτια σε ίδιες συνθήκες δίνουν ίδια αποτελέσματα. Άλλωστε, αν κάτι δεν μπορεί να επαναληφθεί και δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί από άλλους ερευνητές με βάση την επιστημονική μεθοδολογία, δεν είναι επιστημονικό (Πρόκειται για την ηθική και τη μέθοδο της επιστήμης, με βάση την οποία απορρίφθηκαν τα πειράματα του Μένγκελε ως μη επιστημονικά, ανεξάρτητα των αποτελεσμάτων τους).

Τώρα όσον αφορά την επιστημολογία, που είναι η φιλοσοφία της επιστήμης, κάθε επιστήμη έχει τη δική της. Για την επιστημολογία των Φυσικών Επιστημών, μπορώ να σου απαντήσω γιατί ασχολήθηκα μαζί της στο μεταπτυχιακό μου. Για τις υπόλοιπες δεν μπορώ.

Να περνάς καλά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 00:03:57  Εμφάνιση Προφίλ
Και για το θέμα της αφής του φωτός στα Ιεροσόλυμα φίλε μου Ψηλέ, τα πράγματα είναι επίσης απλά στη βάση τους, άσχετα με το ότι το θέμα αυτό έχει 3 χρόνια που το συζητάμε και πιάνει 29 σελίδες και 850 μηνύματα.

Πολύ απλά θα έλεγα.

Η δήλωση "εγώ πιστεύω ότι ανάβει" δεν θα περιείχε κανέναν ψόγο, αν δεν μετατρέπεται σε "εγώ ξέρω ότι ανάβει και αν δεν το πιστεύεις και συ είσαι άπιστος (όπου "άπιστος" μπορείς να βάλεις όποιο προσδιορισμό θέλεις: Γιαχωβάς, καθολικός, εξωγήινος, αντίχριστος, παγανιστής, δωδεκαθεϊστής, τίποτε από τα παραπάνω, όλα τα παραπάνω...)".

Κι εγώ πιστεύω ότι ο ΠΑΟΚ είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο, και περί του αντιθέτου δεν μπορεί να με πείσει κανείς, μακάρι να μου κατεβάσει όλες τις βαθμολογίες και τα τρόπαια των υπολοίπων. Αυτό όμως παραμένει προσωπική μου άποψη και δεν προσπαθώ να πείσω κανένα. Γιατί, σκοντάφτω στα πραγματικά γεγονότα...

Οπότε έχουμε:
- Το φως ανάβει με θαύμα!
- Μάλιστα. Για να παραδεχτώ το ανεξήγητο (θαύμα) θα πρέπει πρώτα να αποκλείσω το λογικό, τη φυσική αιτία. Μπορείς σε παρακαλώ να μου επιτρέψεις να το ερευνήσω;

Α. ΝAI. Tότε εξετάζω τη διαδικασία, τις συνθήκες και είτε το εξηγώ, είτε το θεωρώ ανεξήγητο.

Β. OXI. Στην περίπτωση αυτή, κάτι έχεις να κρύψεις. Κι επειδή οι κρυφές δουλειές μυρίζουν απατεωνιά, έχω κάθε δικαίωμα να λέω ότι είναι απάτη.

Δυστυχώς, με το φως είμαστε στην περίπτωση "Β".

Αν ερευνηθεί η υπόθεση και δεν μπορέσει να εξηγηθεί επιστημονικά και λογικά, τότε εδώ είμαστε και τα ξαναλέμε.

Αυτά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 00:41:16  Εμφάνιση Προφίλ
.... Καλά Schwabe, εσύ καταπιάστηκες και είσαι ικανός να αμφισβητήσεις και την ίδια την αμφισβήτηση. Δεν έχει κανένα νόημα η τακτική σου και ούτε οδηγεί πουθενά!

Εγώ καλέ μου Schwabe δεν ξέρω να θεολογώ, ούτε επιστήμονας είμαι, παιδεύομαι να αρθρώσω σε κατανοητό και απλό λόγο τις λιγοστές μου εμπειρίες!!
Πες μου σε παρακαλώ, πώς μπορώ να σε κάνω μέτοχο των εμπειριών μου; πες μου πώς μπορώ να σε κάνω να νιώσεις ότι εγώ ένιωσα και νιώθω; Γίνεται; υπάρχει τρόπος; αν ναι, τότε πες μου.

Πιθανώς να νομίζεις ότι έχεις να κάνεις με κανένα μωρόχαυλο, πωρωμένο, θρησκόληπτο ή και πειραγμένο τύπο ε; Θεέ μου θέλω να πιστεύω πως όχι

Άσε δεν θα αρχίσω και εγώ τώρα να σε ρωτώ με τη σειρά μου, απόδειξέ μου, πώς είσαι σίγουρος, τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις, και τέτοια παρόμοια σχετικά με τα τεκμήρια που εσύ παραθέτεις, όπως π.χ. περί συρραφής Ευαγγελίων, σχολαστικών χριστιανών, ..... Δεν είναι ότι αξιολογώ τις ερωτήσεις σου ανάξιες προς απάντηση, αλλά θεωρώ πως δεν θα μας βγάλει πουθενά μια δίχως νόημα αντιπαράθεση.

Φίλε Μακεδόνα,
... γίνεται να μου κάνεις μια περιγραφή για το sneeze please? μη με πεις τεμπέλη αλλά που να ψάνχω τώρα .....

Αλήθεια ένιωσες ότι προσπάθησα να σε προσηλυτίσω;; Δηλαδή ένιωσες να απειλείσαι;;;

Ξέρεις να ελίσσεσαι, μα μειώνεις, να κατευθύνεις, .... θαυμάζω τον τρόπο σου.

Και για να γίνω πιο σαφής στις ερωτήσεις μου, ερωτώ: τι πιστεύεις για την προέλευση και τον προορισμό του ανθρώπου (υλικό και πνευματικό - δεν αστειεύομαι, αληθινά με ενδιαφέρει η άποψή σου, η σοβαρή όμως).

Αλλά μια που την απάντησή σου τη συνέδεσες με την επιστήμη,
δηλαδή η επιστήμη έχει μια εξήγηση για όλα;
δηλαδή εσύ καλέ μου φίλε πιστεύεις στ'αλήθεια πως προήλθες από τον πίθηκο;
δηλαδή όλοι εμείς τώρα εδώ είμαστε η τυχαία εξέλιξη του, πώς το λένε του "μπαμ-μπουμ";
Και για την τόση αρμονία που υπάρχει στη φύση, τη λέει η επιστήμη; Το τυχαίον; ή το μοιραίον;

..... κοίτα σύμπτωση, και εμένα με λένε Κώστα και εργάζομαι σε κάποια παρπλήσια με τη δική σου δουλειά, αλλά δεν έχω κόρη 15 χρονών (να σου ζήσει).

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 00:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Και για να γίνω πιο σαφής στις ερωτήσεις μου, ερωτώ: τι πιστεύεις για την προέλευση και τον προορισμό του ανθρώπου (υλικό και πνευματικό - δεν αστειεύομαι, αληθινά με ενδιαφέρει η άποψή σου, η σοβαρή όμως).


Εμείς οι υπόλοιποι μπορούμε να απαντήσουμε ή πρέπει να συστηθούμε επίσημα πρώτα;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 00:54:57  Εμφάνιση Προφίλ
.... γιατί Β,
λένε πως γίνονται έλεγχοι και σφραγίζεται και ο τάφος και από την ίδια την Ισραηλιτική αστυνομία. Ποιός θα μπορούσε να μας εξασφαλίσει του λόγου το αληθές αφού ούτε εγώ αλλά πιστεύω πως ούτε και εσύ μπορείς να το κάνεις;

Εκτός από μαρτυρίες απλών ανθρώπων έχω διαβάσει μαρτυρίες επιστημόνων (ιατρών, χημικών, ..αν δεν κάνω λάθος) που το είδαν και πιστοποιούν ότι σύμφωνα με τις γνώσεις τους δεν υφίσταντο οι συνθήκες ή και τα μέσα εκείνη τη δεδομένη στιγμή για την τεχνητή αναπαραγωγή αυτού του φαινομένου (μπορώ να παραθέσω και στοιχεία για τα άτομα αυτά).

Δηλαδή εν ολίγοις, όλοι αυτοί είναι κορόιδα και εμείς είμαστε οι έξυπνοι;; Έλεος βρε παιδιά!

Τι θες να ελέγξεις; το φαινόμενο στην πραγματοποίησή του (λάμψη, ύλη, πορεία, περιβάλλον χώρος, .....);

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 00:57:23  Εμφάνιση Προφίλ
Οστρια
... αν θεωρείς πως η συζήτηση είναι του επιπέδου σου, τότε είναι καλοδεχούμενη η άποψή σου

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 01:02:12  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Καλά Schwabe, εσύ καταπιάστηκες και είσαι ικανός να αμφισβητήσεις και την ίδια την αμφισβήτηση. Δεν έχει κανένα νόημα η τακτική σου και ούτε οδηγεί πουθενά!»

Αισθάνομαι ότι κάτι σε ενόχλησε από τα όσα ερωτώ. Δεν υπάρχουνε ερωτήσεις δίχως νόημα αγαπητέ αλλά απαντήσεις άνευ περιεχομένου.

Για σκέψου ψυχραιμότερα.

Ψηλός:
«Πες μου σε παρακαλώ, πώς μπορώ να σε κάνω μέτοχο των εμπειριών μου; πες μου πώς μπορώ να σε κάνω να νιώσεις ότι εγώ ένιωσα και νιώθω;»

Η υποβολή και η αυθυποβολή αγαπητέ, δημιουργούνε ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΣ!

Εάν ρωτήσεις έναν Βουδιστή, τα ίδια θα σου πει. Εάν ρωτήσεις έναν Ραβίνο, τα ίδια θα λάβεις ως απαντήσεις. Και λοιπόν?

Είδες ότι όλα όσα θέλεις να περιγράψεις και να «βεβαιώσεις» αφορούνε ευσεβείς πόθους και υποθέσεις ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?

Απάντησε μου λοιπόν το γιατί είναι Ο θεός και όχι Η θεά? Η μήπως θα πρέπει να παραδεχθείς ότι είναι Ο θεός επειδή απλά αυτό σου έχουνε υποβάλλει ως «αλήθεια»?

Εάν επομένως δεν είσαι σε θέση να απαντήσεις σε ένα τόσο απλό ερώτημα, τότε ΠΩΣ έχεις το θάρρος να μιλάς για κάτι το οποίο τελικά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ αλλά εικάζεις?

Διότι, μιλάμε για έναν Θεό που δεν στάθηκε ικανός να πείσει……….ούτε καν τον έναν και μοναδικό άνθρωπο που ο ίδιος έπλασε!

Δεν μπορούμε λοιπόν αγαπητέ να….αγαπάμε αυτόν που φοβόμαστε. Αν πιστέψουμε όμως πως η ύπαρξη μας εξαρτάται από αυτόν που φοβόμαστε και για αυτόν τον λόγο ακριβώς πρέπει να τον αγαπάμε (πράγμα που αποτελεί ΚΟΡΜΟ του χριστιανισμού..), αναγκαζόμαστε να γυρίσουμε τον φόβο μας σε αγάπη.

Αυτό συμβαίνει με τον Θεό που διακηρύττει ο ιουδαϊζον χριστιανισμός: η ταύτιση του «φοβείστε το Θεό» με το….«αγαπάτε το Θεό» σε ένα ΑΦΥΣΙΚΟ και ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΙΜΟ συναίσθημα…..αγαποφοβίας!

Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Ένθεος και οπαδός της θεογνωσίας, και όχι της θεολαγνείας, είναι αυτός που αναζητά εναγώνια μέσα στις επιστήμες και τις θρησκείες την αληθινή θεότητα. Άθεος και οπαδός της Αθεΐας είναι εκείνος που αρκείται μακάριος στην πίστη ενός παραδοσιακού θεού-μύθου κάποιας θρησκείας, δίχως να την αμφισβητήσει και ερευνήσει ποτέ σε βάθος.

Και ο νοών νοείτω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 01:33:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλήθεια ένιωσες ότι προσπάθησα να σε προσηλυτίσω;; Δηλαδή ένιωσες να απειλείσαι;;;
Γενικά μιλούσα. Όπου "εσύ" βάλε "όποιος".
Καμία απειλή. Απλά μου είναι δύσκολο να πιστέψω θεωρίες και θαύματα, έτσι, επειδή τις διατύπωσε (υποτίθεται) κάποιος, κάπου, κάποτε και αυτές οι θεωρίες επιβλήθηκαν (και επιβάλλονται) διά της βίας και του τρόμου.

quote:
Ξέρεις να ελίσσεσαι, μα μειώνεις, να κατευθύνεις, .... θαυμάζω τον τρόπο σου.
Δεν προσπάθησα να ελιχθώ. Νομίζω ήμουν σαφής.

quote:
Και για να γίνω πιο σαφής στις ερωτήσεις μου, ερωτώ: τι πιστεύεις για την προέλευση και τον προορισμό του ανθρώπου (υλικό και πνευματικό - δεν αστειεύομαι, αληθινά με ενδιαφέρει η άποψή σου, η σοβαρή όμως).

Για την προέλευση της ζωής γενικά μπορείς να δεις το παρακάτω site που βασίζεται στις δικτυακές σελίδες του Πανεπιστημίου της Αριζόνα. Είναι στα ελληνικά.

http://www.physics4u.gr/articles/2003/originoflife.html

quote:
δηλαδή εσύ καλέ μου φίλε πιστεύεις στ'αλήθεια πως προήλθες από τον πίθηκο;

Νομίζω ότι κάνεις συνεχώς (εσκεμμένα;) το ίδιο λάθος. Η πίστη και η επιστήμη δεν είναι συμβατές έννοιες. Η πίστη βασίζεται σε ένα σωρό παράγοντες ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ. Η επιστήμη βασίζεται στη γνώση. Αλλά για να μη λες πάλι ότι ελίσσομαι, να σου απαντήσω ευθέως. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ Η ΟΠΟΙΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ. Γενικά στοιχεία της έρευνας αυτής μπορείς να βρείς (πάλι στα ελληνικά)

http://www.physics4u.gr/articles/2005/originofhuman1.html

Επίσης, να προσθέσω ότι οι θεωρίες περί προέλευσης της ζωής και του ανθρώπινου γένους είναι πάμπολλες. Η ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ ΘΕΩΡΙΑ (αυτή δηλαδή που συγκεντρώνει τις περισσότερες επιστημονικές επιβεβαιώσεις) είναι αυτή που σου παραθέτω στο link.

Εσύ ποια θεωρία δέχεσαι για την προέλευση του ανθρώπου;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 02:04:20  Εμφάνιση Προφίλ
... λοιπόν, άντε να σου απαντήσω και εγώ παίρνοντας παραπομπές από τα μήνύματα.

Μακεδόνας

quote:
Γενικά μιλούσα. Όπου "εσύ" βάλε "όποιος".
Καμία απειλή. Απλά μου είναι δύσκολο να πιστέψω θεωρίες και θαύματα, έτσι, επειδή τις διατύπωσε (υποτίθεται) κάποιος, κάπου, κάποτε και αυτές οι θεωρίες επιβλήθηκαν (και επιβάλλονται) διά της βίας και του τρόμου.

όσο για τη βία και τον τρόμο, συμφωνώ, δυστυχώς, πως πράγματι κατά καιρούς κάποιοι συννάνθρωποί μας χρησιμοποίησαν τέτοιους τρόπους. Δεν ευθύνεται ο Χριστός όμως για αυτό φίλε μου. Ο ελεύθερος άνθρωπος ευθύνεται.


quote:
Νομίζω ότι κάνεις συνεχώς (εσκεμμένα;) το ίδιο λάθος. Η πίστη και η επιστήμη δεν είναι συμβατές έννοιες. Η πίστη βασίζεται σε ένα σωρό παράγοντες ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ. Η επιστήμη βασίζεται στη γνώση. Αλλά για να μη λες πάλι ότι ελίσσομαι, να σου απαντήσω ευθέως. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ Η ΟΠΟΙΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ. Γενικά στοιχεία της έρευνας αυτής μπορείς να βρείς (πάλι στα ελληνικά)

όταν η επιστήμη ξεκινά οποιαδήποτε εξερεύνηση, μελέτη, πείραμα, .... που βασίζεται;; δεν βασίζεται στην ΠΙΣΤΗ, ή αν θες πέστο πεποίθηση ότι θα καταλήξει σε αποτέλεσμα.!!!
Πώς μπορείς να πιστέψεις σε κάτι φίλε μου αν δεν έχεις ΓΝΩΣΗ περί αυτού;
Πιστεύω, αφού γνώρισα την άποψή σου, πως είσαι λάθος όσον αφορά αυτή την τοποθέτησή σου.


quote:
Επίσης, να προσθέσω ότι οι θεωρίες περί προέλευσης της ζωής και του ανθρώπινου γένους είναι πάμπολλες. Η ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ ΘΕΩΡΙΑ (αυτή δηλαδή που συγκεντρώνει τις περισσότερες επιστημονικές επιβεβαιώσεις) είναι αυτή που σου παραθέτω στο link

Μα καλά αφού πιο πάνω λες πως δεν πιστεύεις σε θεωρίες και θαύματα, πώς είναι δυνατόν να δέχεσαι τώρα μια θωρία;;

Εγώ φίλε συνονόματε πιστεύω πως κάπως έτσι δημιουργηθήκαμε, όπως λέει και η δικιά σου θεωρία, αλλά πιστεύω όμως πως μια ανώτατη δύναμη που εγώ την ονομάζω Θεό, μας έπλασε καθ'εικόνα και ομοίωσή του και μας επέλεξε μεταξύ των τόσων εκατομμυρίων ειδών του ζωικού βασιλείου.
Όταν πρωτοείδα στους υπερήχους την τελειότητα του αγένητου ακόμη παιδιού μου, πείρα ακόμη μια επιβεβαίωση του ασύλληπτου μεγαλείου της τριαδικής μας θεότητας. Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα έργα σου.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 07:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
"μια ανώτατη δύναμη που εγώ την ονομάζω Θεό, μας έπλασε καθ'εικόνα και ομοίωσή του και μας επέλεξε μεταξύ των τόσων εκατομμυρίων ειδών του ζωικού βασιλείου."

ΛΟΙΠΟΝ,ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΧΕΙ ΗΛΙΚΙΑ 10-20 ΔΙΣ ΕΤΗ..
Η ΓΗ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4.5 ΔΙΣ..
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 1 ΕΚΚ. ΕΤΗ...
ΔΕΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΓΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ?
ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ?
ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΟΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ..

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΛΕΣ..
ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ..
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ..
ΕΑΝ ΠΑΡΕΙΣ π.χ LSD ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΙΠΤΑΜΕΝΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΤΕΛΕΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΙ ΙΠΤΑΜΕΝΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ..
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΟΙ 10 ΠΑΡΟΥΝ LSD ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΙΣ ΙΠΤΑΜΕΝΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΔΕΝ ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ..
ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ..ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...
ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΤΙΣ ΙΠΤΑΜΕΝΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΙΠΤΑΜΕΝΕΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΣΤΟ ΖΩΙΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΕΠΑΛΛΗΛΕΣ
ΕΠΑΝΑΛΗΨΙΜΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ...

ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ?ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑΣ ΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ..ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΙΜΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ..


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 12:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:

Ή μήπως το θαυματουργό Φως χάνει την δύναμη του μερικές ώρες μετά... ή λόγω της απόστασης;


Αυτό ακριβώς σημβαίνει.
Μετά από περίπου 5 λεπτά αρχιζεί να καίει. Πρίν είναι "άκτιστο" φως όπως το λένε.
Επίσης το "θαύμα" δεν παρουσιάζεται σε όλους τους προσκηνητές.

Άλλοι το βλέπουν και άλλοι όχι...


“...To be or not to be. That is the question.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 13:06:44  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«όταν η επιστήμη ξεκινά οποιαδήποτε εξερεύνηση, μελέτη, πείραμα, .... που βασίζεται;; δεν βασίζεται στην ΠΙΣΤΗ, ή αν θες πέστο πεποίθηση ότι θα καταλήξει σε αποτέλεσμα.!!!
Πώς μπορείς να πιστέψεις σε κάτι φίλε μου αν δεν έχεις ΓΝΩΣΗ περί αυτού;»

Θα’θελα πολύ να ξέρω, γιατί προσπαθείτε συνεχώς να ντύσετε το δόγμα με ιδιότητες που δεν συνάδουν με την θεολογική σκέψη και κρίση? Με αυτούς τους ακροβατισμούς μάλλον υποσκάπτετε το δόγμα παρά το βοηθάτε τελικά.

Το εβραιοχριστιανικό δόγμα προσφέρεται στους πιστούς ως «Θεία» και «υπερβατική αλήθεια», πλην όμως ΜΗ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ από τον ανθρώπινο Λόγο, πράγμα που το ξεκαθαρίζει και ο Αυγουστίνος: Η θρησκευτική πίστη ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ της νόησης (fides praecedit intellectum) και επομένως «πιστεύω ίνα εννοήσω» (credo ut intelligam) και ΟΧΙ «εννοώ ίνα πιστεύω»!

Αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ το λάθος που πέφτεις διαρκώς?

Και κατά τον Μάξιμο τον ομολογητή: «Πίστις εστί γνώσις αναποδείκτους έχουσα τας αρχάς, ως υπόστασις των υπέρ νουν πραγμάτων».
Μιλάμε λοιπόν για μια ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ, μία φαντασιακή προβολή της επιθυμίας ή του φόβου (που καλλιεργείται από το δόγμα) με ουτοπιστική βάση. Η πίστη ενισχύεται επιπλέον από την αυθυποβολή και την υποβολή του ανυποψίαστου θρησκευόμενου.

Παράλληλα, ο μεγάλος Πατέρας της χριστιανοσύνης Ι. Χρυσόστομος: «Προτιμώ να πλανώμαι μετά της Εκκλησίας παρά να ορθοφρονώ μόνος μου» (ορθόφρων= λογικά σκεπτόμενος)

Επομένως, ας μην συγκρίνουμε φίλτατε ψηλέ την συστηματική συστολή του νου που προτάσσει το δόγμα με την αίθρια σκέψη.

Και για να ξεκαθαρίσουμε την σύγχυση που επιδιώκουνε οι πιστοί του χριστιανισμού στο θέμα της πίστης, ας δώσουμε και τον ορισμό.

Υπάρχουν δυο ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΠΙΣΤΗΣ: η διανοητική πίστη, που ξεκινάει από το πραγματικό για να πολιορκήσει το άγνωστο, και η συναισθηματική πίστη, που ξεκινάει από το άγνωστο για να κατακτήσει την πραγματικότητα.

Η πρώτη ονομάζεται επιστημονική, η δεύτερη θρησκευτική. Η επιστημονική πίστη είναι μια παραδοχή ορθολογικών υποθέσεων βασισμένων στην εμπειρία των πραγματικών δεδομένων.

Για τον Έλληνα φιλόσοφο για παράδειγμα, επιστημονική υπόθεση είναι η παγίδα που στήνει ο Λόγος ώστε να συλλάβει τα ίχνη της φυσικής πραγματικότητας, ώσπου ο χρόνος να του προμηθέψει τα εφόδια για να την κυριεύσει.
Η θρησκευτική πίστη, αντίθετα, είναι η παγίδα που στήνει το συναίσθημα για να πέσει ο Λόγος μέσα. Οι φαντασιακές υποθέσεις οδηγούν στην πίστη. Οι εμπειρικές ενδείξεις οδηγούν στη δοξασία.

Οι επιστημονικές αποδείξεις οδηγούν στην βεβαιότητα. Γι’αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΤΗ ΑΛΗΘΙΝΗ! Η πίστη που επαληθεύεται ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΕΙΤΑΙ. Μετατρέπεται σε βεβαιότητα.

Με άλλα λόγια: Η πίστη στην επιστήμη είναι ένα ΓΕΓΟΝΟΣ, αλλά η επιστήμη της πίστης είναι μία ΟΥΤΟΠΙΑ!

Και από ότι αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ, η θρησκεία είναι μόνο ουτοπία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 13:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Οστρια
... αν θεωρείς πως η συζήτηση είναι του επιπέδου σου, τότε είναι καλοδεχούμενη η άποψή σου

Φιλικά όπως πάντα


Αγαπητέ Ψηλέ, με μπέρδεψες! Θεωρείς το επίπεδο μου κατώτερο ή ανώτερο της συζήτησης; Εκτός κι αν αναφέρεσαι στα περί φτερνίσματος που τα βλέπω ως μία ευχάριστη παρένθεση


quote:
Εγώ φίλε συνονόματε πιστεύω πως κάπως έτσι δημιουργηθήκαμε, όπως λέει και η δικιά σου θεωρία, αλλά πιστεύω όμως πως μια ανώτατη δύναμη που εγώ την ονομάζω Θεό, μας έπλασε καθ'εικόνα και ομοίωσή του και μας επέλεξε μεταξύ των τόσων εκατομμυρίων ειδών του ζωικού βασιλείου.

Πρώτα πρώτα, ας ξεκαθαρίσουμε αν μας έπλασε καθ' εικόνα και ομοίωση ή μας επέλεξε μεταξύ όλων των άλλων ειδών. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Μετά σκέψου τι σημαίνει τελικά το "καθ' εικόνα και κατ' ομοίωση". Αν το δεχτούμε αυτό, τότε δεχόμαστε ότι ο άνθρωπος είναι μία ιδιαίτερη δημιουργία του Θεού, που δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα ζωϊκά είδη, αλλά είναι ισοδύναμος του Θεού (ή αν θες εν δυνάμει ισοδύναμος).
Ο δε Θεός, παύει να "στέκεται εκεί ψηλά" (αόρατος, άμεμπτος, πανάγαθος κλπ) που τον ανεβάζουμε. Εχει μία συγκεκριμένη εικόνα (άρα και φυσιολογία) και συγκεκριμένα ελαττώματα και αδυναμίες (άσχετα αν δεν τα προβάλει).

Αυτή είναι η υπέρτατη δύναμη (ο Θεός) ή είναι η δική μας (η ανθρώπινη) εκδοχή για τον Θεό; Η παραδοχή ότι ο Θεός έκτισε τα πάντα γύρω για μας και ότι άνθρωπος είναι ανώτερος από όλα τα υπόλοιπα πλάσματα, δεν είναι μία μορφή ανθρώπινης υπεροψίας;


quote:
Αυτό ακριβώς σημβαίνει.
Μετά από περίπου 5 λεπτά αρχιζεί να καίει. Πρίν είναι "άκτιστο" φως όπως το λένε.
Επίσης το "θαύμα" δεν παρουσιάζεται σε όλους τους προσκηνητές.

Άλλοι το βλέπουν και άλλοι όχι...


Γιατί το ονομάζουν άκτιστο; Ξέρει κανείς;
...5 λεπτά ε;! Υπάρχει εξήγηση γιατί αλλάζει μετά;
Πάντως ένα θαύμα όπου άλλοι το βλέπουν και άλλοι όχι, δεν είναι θαύμα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 14:13:55  Εμφάνιση Προφίλ
Ισως δεν θα ξέρατε, ότι η τελετή του ανάμματος της νέας φλόγας που γίνεται το μεγάλο Σάββατο, γινόταν με πανομοιότυπο τρόπο στην αρχαία Ελλάδα. Κατά την εαρινή ισημερία ένα καράβι ερχόμενο από το νησί της Δήλου, μετέφερε την Ιερή Φλόγα στην Αθήνα και από εκεί σε όλες τις ελληνικές πόλεις. Ολες οι φωτιές έσβηναν και άναβαν ξανά από τη νέα φωτιά. Παρόμοια τελετή έχουμε και στους λαούς της Κεντρικής και Νότιας Αμερικής. Οι ΄Ινκας, κατά το θερινό ηλιοστάσιο, έσβηναν όλες τις φωτιές και γινόταν η τελετή της αφής της νέας φωτιάς.

Αυτή η τελετή συμβολίζει την ανανέωση σε όλα τα επίπεδα, ώστε ο άνθρωπος να μπορεί να εναρμονιστεί με τη φύση η οποία γνωρίζει τέλεια το μυστικό της ανανέωσης, που είναι και το εσωτερικό νόημα του μηνύματος της Ανάστασης.
Και ανανέωση υπάρχει μόνο με την διαρκή (τα πάντα ρει) κίνηση και όχι με την στασιμότητα, ακόμη και στις απόψεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 18:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
quote:

Γιατί το ονομάζουν άκτιστο; Ξέρει κανείς;
...5 λεπτά ε;! Υπάρχει εξήγηση γιατί αλλάζει μετά;
Πάντως ένα θαύμα όπου άλλοι το βλέπουν και άλλοι όχι, δεν είναι θαύμα.


Απ'ότι ξέρω άκτιστο ονομάζεται επειδή δεν είναι δημιούργημα αυτού του υλικού κόσμου αλλά ανοίκει στον πνευματικό κόσμο.
Γιατί αλλάζει μετά δεν το ξέρω αλλά το φαινόμενο παρατηρείται (απ'όσους μπορούν να το αντιληφθούν δηλαδή), στα πρώτα λεπτά μόνο.
Κατόπιν μετατρέπεται σε φυσιολογικό "κτιστό" φως.
Όλα αυτά βασίζονται σε μαρτυρίες.
Είναι αλήθεια ότι άλλοι προσκηνητές βλέπουν το θαύμα και άλλοι όχι.
Και αυτό για μένα αντιπροσωπεύει την γνησιότητα του γεγονότος.
Αν ήταν διαφορετικά τότε θα ήταν ένα φθηνό τρίκ.
Είναι το ίδιο φαινόμενο με όρισμένα λείψανα Αγίων που ευωδιάζουν.
Άλλοι αντιλαμβάνονται την ευωδία και άλλοι όχι.
Και αυτό είναι επίσης από μαρτυρίες.
Ψάξε και θα δεις ότι έτσι είναι.

“...To be or not to be. That is the question.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 18:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Να προσθέσω ότι εκτός απ'το φαινόμενο της αυτοανάφλεξης και ότι δεν καίει τα πρώτα λεπτά, παρατηρούνται και περίεργες στιγμιαίες λάμψεις και μπάλες φωτός! Και επίσης πάλι από αυτούς που μπορούν να το δούνε.

Δείτε αυτό το link:
Εδώ υποτίθεται ότι ο προσκηνητής κατάφερε και "έποιασε" μια μπάλα φωτός με την κάμερά του!!!


http://users.otenet.gr/~styliant/HolyLight/

Edited by - skeptic on 04/05/2005 19:20:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 19:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΟ 1547!!!


http://users.otenet.gr/~styliant/orthodoxia/Jerusalem1517.htm

“...To be or not to be. That is the question.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 03:33:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

όσο για τη βία και τον τρόμο, συμφωνώ, δυστυχώς, πως πράγματι κατά καιρούς κάποιοι συννάνθρωποί μας χρησιμοποίησαν τέτοιους τρόπους. Δεν ευθύνεται ο Χριστός όμως για αυτό φίλε μου. Ο ελεύθερος άνθρωπος ευθύνεται.

Δε νομίζω να κατηγόρησε κανείς το Χριστό για τίποτε. Για το Χριστιανισμό και τους Χριστιανούς λέμε.

quote:
όταν η επιστήμη ξεκινά οποιαδήποτε εξερεύνηση, μελέτη, πείραμα, .... που βασίζεται;; δεν βασίζεται στην ΠΙΣΤΗ, ή αν θες πέστο πεποίθηση ότι θα καταλήξει σε αποτέλεσμα.!!!

Οχι βέβαια, πού το άκουσες αυτό; Βασίζεται στην "ΥΠΟΘΕΣΗ". Ο επιστήμονας ξεκινάει με μια υπόθεση και λέει: "Έστω ότι ισχύει αυτό". Θα προσπαθήσει είτε να το αποδείξει είτε να το απορρίψει μέσα από τις επιστημονικές διαδικασίες. Καμία Πίστη, καμία πεποίθηση. Αυτές είναι βασικές αρχές της επιστήμης. Άλλωστε η "αντικειμενικότητα" του επιστήμονα είναι ο θεμέλιος λίθος της έρευνας. Αδιάβαστο σε πιάνω...

quote:
Πώς μπορείς να πιστέψεις σε κάτι φίλε μου αν δεν έχεις ΓΝΩΣΗ περί αυτού;

Για 357η φορά: Αν έχεις γνώση περί αυτού, δεν πιστεύεις, ΞΕΡΕΙΣ!

quote:
Μα καλά αφού πιο πάνω λες πως δεν πιστεύεις σε θεωρίες και θαύματα, πώς είναι δυνατόν να δέχεσαι τώρα μια θωρία;;

Δεν πιστεύω σε "θεωρίες" όταν αυτές παρουσιάζονται εξ αποκαλύψεως. Άλλο οι επιστημονικές θεωρίες, άλλο οι φιλοσοφικές θεωρίες, άλλο οι θρησκευτικές. Τώρα μιλάμε για επιστημονικές. Τελείως διαφορετικό πράμα, σε παρακαλώ, μη μου πείς ότι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά...

quote:
Εγώ φίλε συνονόματε πιστεύω πως κάπως έτσι δημιουργηθήκαμε, όπως λέει και η δικιά σου θεωρία

Εγώ προσωπικά δεν έχω αναπτύξει καμία θεωρία για την προέλευση του ανθρώπου, δεν έχω κάνει καμία έρευνα.

quote:
Όταν πρωτοείδα στους υπερήχους την τελειότητα του αγένητου ακόμη παιδιού μου, πείρα ακόμη μια επιβεβαίωση του ασύλληπτου μεγαλείου της τριαδικής μας θεότητας.

Πές με χαζό, πές με τρελλό, αλλά... Δεν μπορώ να καταλάβω πώς το υπερηχογράφημα μπορεί να αποδείξει την τριαδικότητα του Θεού.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 04:07:47  Εμφάνιση Προφίλ
Και κάτι για την έρευνα:

Η επιστημονική έρευνα ακολουθεί μια μεθοδολογία η οποία σε γενικές γραμμές είναι η ίδια, με τις ίδιες βασικές αρχές αλλά διαφοροποιείται σε λεπτομέρειες ανάλογα με το επιστημονικό πεδίο.

Σε γενικές γραμμές o ερευνητής θέτει ένα ερώτημα το οποίο ονομάζεται "υπόθεση". Ούτε πιστεύει στο αποτέλεσμα, ούτε το προδιαγράφει.

Μετά τη διατύπωση του "ερωτήματος", διαλέγει τη μέθοδο (ποσοτική ή ποιοτική) και τα εργαλεία τα οποία θα χρησιμοποιήσει (παρατήρηση, πείραμα, ερωτηματολόγιο, κτλ.).

Όταν ολοκληρωθεί η έρευνα και επαληθευτεί ή διαψευστεί η αρχική υπόθεση, καταγράφονται τα συμπεράσματα καθώς και ΟΛΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ που ακολουθήθηκε για να καταλήξει ο ερευνητής στο συγκεκριμένο συμπέρασμα και ακολουθεί η δημοσίευση σε καποιο επιστημονικό περιοδικό.

Για να είναι έγκυρη η έρευνα αυτή, πρέπει:
1. Η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε να είναι συμβατή με την ηθική της επιστήμης.
2. Τα αποτελέσματα να μπορούν να αναπαραχθούν από οποιονδήποτε ερευνητή που θα χρησημοποιήσει την ίδια μέθοδο με τις ίδιες παραμέτρους. Αν δεν μπορούν να αναπαραχθούν, η έρευνα δεν είναι έγκυρη.

Αυτά τα λίγα σε γενικές γραμμές για να μη με ρωτάει ο συνονόματος συνέχεια

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 11:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Ισως δεν θα ξέρατε, ότι η τελετή του ανάμματος της νέας φλόγας που γίνεται το μεγάλο Σάββατο, γινόταν με πανομοιότυπο τρόπο στην αρχαία Ελλάδα. Κατά την εαρινή ισημερία ένα καράβι ερχόμενο από το νησί της Δήλου, μετέφερε την Ιερή Φλόγα στην Αθήνα και από εκεί σε όλες τις ελληνικές πόλεις. Ολες οι φωτιές έσβηναν και άναβαν ξανά από τη νέα φωτιά.

Αίολε ευχαριστούμε που μας το θύμισες!
Ας δούμε λίγο το τελετουργικό στην Λήμνο

1) Οι γυναίκες της Λήμνου έσβηναν όλες τις φωτιές και απομακρύνονταν από τον αντρικό πληθυσμό
2) Γιά εννιά μέρες θυσίαζαν στις υποχθόνιες και άλλες μυστικές θεότητες
3)Το Ιερό πλοίο έφερνε την νέα φωτιά από την Δήλο στην Λήμνο
4)Η νέα φωτιά μοιραζόνταν στα σπίτια και στα εργαστήρια και μετά η ζωή ξαναγύριζε στους κανονικούς της ρυθμούς


quote:
Απ'ότι ξέρω άκτιστο ονομάζεται επειδή δεν είναι δημιούργημα αυτού του υλικού κόσμου αλλά ανοίκει στον πνευματικό κόσμο.
Γιατί αλλάζει μετά δεν το ξέρω αλλά το φαινόμενο παρατηρείται (απ'όσους μπορούν να το αντιληφθούν δηλαδή), στα πρώτα λεπτά μόνο.
Κατόπιν μετατρέπεται σε φυσιολογικό "κτιστό" φως.
Όλα αυτά βασίζονται σε μαρτυρίες.
Είναι αλήθεια ότι άλλοι προσκηνητές βλέπουν το θαύμα και άλλοι όχι.
Και αυτό για μένα αντιπροσωπεύει την γνησιότητα του γεγονότος.
Αν ήταν διαφορετικά τότε θα ήταν ένα φθηνό τρίκ.
Είναι το ίδιο φαινόμενο με όρισμένα λείψανα Αγίων που ευωδιάζουν.
Άλλοι αντιλαμβάνονται την ευωδία και άλλοι όχι.
Και αυτό είναι επίσης από μαρτυρίες.
Ψάξε και θα δεις ότι έτσι είναι.

Φίλε skeptic, πώς μπορεί να σε πείθει ένα "θαύμα" που γίνεται αντιληπτό μόνο από μερικούς (υποθέτω ότι εννοείς τους πιό πιστούς;) και όχι από όλους τους παρευρισκόμενους;
Αν δεχτούμε ότι έτσι συμβαίνει, τότε δεν θα καταφέρουμε ποτέ ερευνήσουμε και να δούμε αν τα θαύματα είναι αληθινά ή όχι.

Τις εικόνες τις έχω δει αλλά δεν μπορώ να πω ότι με πείθουν 100%.

Για την κολώνα που σχίστηκε. Εψαξα λίγο για τους σεισμούς που χτύπησαν την Ιερουσαλήμ και βρήκα ότι στις 15 Ιανουαρίου του 1546 η Ιερουσαλήμ χτυπήθηκε από ένα δυνατό σεισμό και πολλά κτίρια υπέστησαν σοβαρές ζημιές. Ο δε τρούλος της εκκλησίας του Πανάγιου Τάφου υπέστη σοβαρότατες ζημιές.

"Jerusalem suffered a severe earthquake January 15, 1546: the Dome on the Church of the Holy Sepulchre was completely destroyed as were many other buildings. The Dome of the Rock was seriously damaged."
http://www.ldolphin.org/quakes.html

Οπότε έγινε δυνατός σεισμός (υπολογίζεται σε 6.7 Ρίχτερ) έγιναν πολλές ζημιές, ράγισε η κολώνα και πιθανότατα έπιασε και φωτιά γι αυτό είναι και καμμένη. Φαίνεται ότι όταν επιδιόρθωσαν τον τρούλο και τις υπόλοιπες ζημιές κράτησαν την κολώνα ως έχει.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 05/05/2005 11:21:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 11:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Η μπάλα φωτιάς που φαίνεται στη φωτογραφία έτσι με μιά απλή ματιά πιστεύω ότι είναι φτιαχτή.
Γιατί το background είναι θολό?
Εάν δείτε καλύτερα θα παρατηρήσετε ότι είναι στο ίδιο ύψος με τις 2 προηγούμενες φωτογραφίες και πίσω φαίνονται τα χέρια των προσκυνητών να δείχνουν προς τα επάνω.
Υπάρχουν μηχανήματα που μπορούν να το ξεκαθαρίσουν αυτό.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει στο αρχικό φίλμ αλλά προστέθηκε μετά στο κομπιούτερ και έτσι αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα.

Αλλά και μόνο επειδή είναι στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα είναι σίγουρο ότι είναι φτιαχτή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 11:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face
quote:
Οπότε έγινε δυνατός σεισμός (υπολογίζεται σε 6.7 Ρίχτερ) έγιναν πολλές ζημιές, ράγισε η κολώνα και πιθανότατα έπιασε και φωτιά γι αυτό είναι και καμμένη. Φαίνεται ότι όταν επιδιόρθωσαν τον τρούλο και τις υπόλοιπες ζημιές κράτησαν την κολώνα ως έχει.

Αγαπητή ostria επειδή δεν γνωρίζουμε, από την φωτό τουλάχιστον, αν εδράζεται κάτι επάνω στην κολώνα ή είναι διακοσμητική, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν η θραύση είναι αποτέλεσμα σεισμού ή όχι. Αν και γνώμη μου είναι πως από σεισμό κάπως έτσι θα γίνονταν.
Ομως μπορεί να πάρει φωτιά η πέτρα?



The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 12:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Η μπάλα φωτιάς που φαίνεται στη φωτογραφία έτσι με μιά απλή ματιά πιστεύω ότι είναι φτιαχτή.

Και εγώ αυτό πιστεύω. Σίγουρα το video είναι επεξεργασμένο για να φαίνεται καλύτερα η "μπάλα φωτιάς" (η μόνη με χρώμα). Το δεύτερο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η μπάλα κινείται μέσα στον κόσμο δηλ. χαμηλά. Θα μπορούσε να είναι τα κεριά (13 δεν είναι;) με το άγιο φως που μεταφέρονται μπροστά (προς το ιερό;) για να μεταδωθεί μετά στις λαμπάδες των παρευρισκομένων που τις κρατούν υψωμένες;


quote:

Αγαπητή ostria επειδή δεν γνωρίζουμε, από την φωτό τουλάχιστον, αν εδράζεται κάτι επάνω στην κολώνα ή είναι διακοσμητική, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν η θραύση είναι αποτέλεσμα σεισμού ή όχι. Αν και γνώμη μου είναι πως από σεισμό κάπως έτσι θα γίνονταν.
Ομως μπορεί να πάρει φωτιά η πέτρα?

Αγαπητέ scar_face δεν λέω ότι πήρε φωτιά η πέτρα αλλά ότι μπορεί να μαύρισε από φωτιά αν εκεί μπροστά υπήρχε κάτι αναμμένο (πχ κεριά ή ότι άλλο) και έπεσε πάνω στην κολώνα την ώρα του σεισμού. Υποθέσεις κάνω και γω.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 13:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
OSTRIA έχεις δίκιο πρέπει να είναι τα κεριά, πάντως μπάλα φωτιάς δεν είναι και επειδή οι συγκεκριμένοι που το έχουν βάλει στην ιστοσελίδα τους έχουν μηχανήματα επεξεργασίας video, δεν ξέρω βέβαια πόσο καλά είναι, αλλά το συγκεκριμένο γίνεται και απλά στο photoshop.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 13:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

OSTRIA έχεις δίκιο πρέπει να είναι τα κεριά, πάντως μπάλα φωτιάς δεν είναι και επειδή οι συγκεκριμένοι που το έχουν βάλει στην ιστοσελίδα τους έχουν μηχανήματα επεξεργασίας video, δεν ξέρω βέβαια πόσο καλά είναι, αλλά το συγκεκριμένο γίνεται και απλά στο photoshop.

Πιθανόν να είναι τα κεριά, είναι το πρώτο που μου πέρασε από το μυαλό όταν είδα το βίντεο (το έδειξαν και στην τηλεοράση αυτό ή κάποιο παρόμοιο).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 13:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Λοιπον να ξεκαθαρισουμε κατι για να βρουν ολοι την ηρεμια τους.
Εσεις που δεν πιστευετε στο Αγιο Φως και πιστευετε οτι ειναι απατη καντε το και ισως μια μερα δειτε την αληθεια. Το οτι ειστε εδω και συμμετεχετε προσπαθωντας να εμπεδωσετε αυτο που προσπαθειτε να πιστευσετε δεν σημαινει τιποτα αλλο απο το οτι ειστε πλανεμενοι. Λοιπον αν εγω γνωριζω οτι ο γαιδαρος δεν πεταει το κραταω για εμενα γιατι ειναι το αυτονοητο. Αρα αν εσεις ειστε τοσο σιγουροι για την απατη τοτε γιατι κοπτεστε?.

Εμεις που πιστευουμε στο Αγιο Φως αυτο θα κανουμε παντα. Ακομα και να μην ηταν Αγιο το Φως παλι θα το λεγαμε Αγιο γιατι ερχετε απο τα μερη του Χριστου.

Ειναι αξιοσημειωτη η εμμονη σας και το κυριοτερο ειναι οτι κανεις δεν σας επιβαλει να πιστευσετε σε αυτο το Θαυμα.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy