ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 20:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Αυτή η @@*%@#@@** (ανελέητα μπινελίκια) το metal archives μου έσβησε την νεκροκαυκάλα των Profane Grace. Φαίνεται σε σας;

Εννοείς στο ποστ παραπάνω; Φαίνεται μια χαρά.

Πάντως οι Profane Grace δεν υπάρχουν πουθενά, ούτε σε δισκάδικα ούτε στο ίντερνετ, ούτε κανένας γνωστός που ρώτησα τον ξέρει. O τύπος έπαιζε παλιά στους Profanatica και στους Demoncy δύο πολύ καλά black metal συγκρότηματα που οι εδώ αμερικάνοι black μεταλλάδες τα έχουν σε μεγάλη υπόληψη.
Που θα πάει όμως θα τον βρούμε και αυτόν.

quote:
Ένα συγκρότημα το οποίο αν κι είναι πολύ γνωστό και συναντώ συνεχώς μπροστά μου, δεν έχω ακούσει καθόλου...

Φίλε μου Dying Incubus πρεπει! Και οποσδήποτε πρέπει να ακούσεις τους To-Mera. Ακολουθεί παρουσίαση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 21:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
To-Mera

Πρόκειται για ένα νέο συγκρότημα από την Αγγλία που αποτελείται από πέντε μέλη, ανάμεσα τους η Julie Kiss από το Ουγγρικό συγκρότημα Without Face. Οι υπόλοιποι είναι Άγγλοι νομίζω. Το περίεργο όνομα του συγκροτήματος είναι ένα από τα ονόματα της Αιγύπτου στα αρχαία Αιγυπτιακά και σημαίνει "Η χώρα της Πλυμήρας".

Το Transcendental είναι ο πρώτος τους δίσκος που κυκλοφόρησε στην Ευρώπη στις 11 Σεπτέμβρη και εδώ στην Αμερική στις 3 Οκτώβρη (κλασσικά).

Το είδος μουσικής που παίζουν οι To-Mera είναι progressive metal (που εδώ όπως φαίνεται δεν ακούει κανένας )

Κύριες επιρροές στον ήχο τους θα έλεγα πως είναι οι Opeth, Evergrey, Symphony X, Dream Theater (φυσικά) και οι Pain of Salvation. Οπότε αν τα παραπάνω ονόματα δεν σας λένε τίποτα δεν νομίζω ότι οι To-Mera θα σας αρέσουν, αν και προτείνω να το ακούσετε ούτως η άλλως και να μου πείτε εντυπώσεις. Η μουσική τους χαρακτηρίζεται από αξιοθαύμαστη πολυμορφία και πολυρυθμία ανάλογη των παραπάνω συγκροτημάτων.

Πάντως υπάρχουν πάρα πολλά στοιχεία στον ήχο τους που τους διαφοροποιούν από τα παραπάνω ονόματα. Τα γυναικεία φωνητικά δίνουν ένα gothic και ατμοσφαιρικό χαρακτήρα στην μουσική καθώς και η χρήση των εγχόρδων. Υπάρχουν στοιχεία folk ιδιαίτερα στο Born of Ashes, έντονα στοιχεία από τζαζ και ανατολίτικη μουσική ιδιάιτερα στο Traces, που ξεκινάει με αιθέρια φωνητικά που θυμίζουν μεσαιωνική ανατολή με συνοδία από σαντούρι, ένχορδα και μετά μπαίνει το πιάνο και ένα καταπληκτικό σόλο με τριημιτόνια στην κιθάρα.

Περιτό να πω πως ο δίσκος έχει δημιουργήσει μεγάλη αίσθηση στους μεταλλικούς κύκλους και όχι μόνο. Είναι δύσκολη μουσική αλλά το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 08:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή μου Brie Boy, εγώ πάντως δεν βλέπω καμία εικόνα αλλά βλέπω μια μικρή λεζάντα από το metal archives κτλ.

Βρε παιδιά, πως γίνεται να βρούμε τίποτα από Profane Grace?
Όπως λες κι εσύ, φίλε μου A. Kircher, είναι δύσκολο να βρεθούν...
Πιστεύω από την περιγραφή που δόθηκε για αυτούς οτι θα μου αρέσουν οπότε θέλω να ακούσω κάποια δουλειά τους!

Αν και δεν ακούω καθόλου progressive metal, έκανες τόσο καλή παρουσίαση για τους To-Mera που θα ψάξω το album τους.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 15:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Eμείς πάντως στους guardian θα βρεθούμε

πραγματικά ανυπομονώ!
quote:
θα σε μαστιγώσω αλύπητα

το υπόσχεσε;
quote:
αν και μέχρι τότε θα σε έχω υπνωτίσει και θα συμφωνείς σε όλλλααααααααααα

yes gretel... gretel is my misstressssss... must hear and obeyyyy....

by the way, δείτε τι έφαγε χθες το βράδυ ο κύριος νταβέλης!
[αν σας φαίνεται ηλίθιο, είναι επειδή ήταν δική του ιδέα!]

[URL=http://img141.imageshack.us/my.php?image=theriondinnerps8.jpg][/URL]

http://img141.imageshack.us/my.php?imagetheriondinnerps8.jpgIMGhttp://img141.imageshack.us/img141/6314/theriondinnerps8.th.jpg/IMG/URL " border=0>

[ελπίζω να το έχω uploadαρει σωστά. αν δε φαίνεται... την κάτσαμε. αν φαίνεται ζητώ συγγνώμη για τον καπνό μου που μπήκε στη γωνία του κάδρου, αλλά κάποιος δεν ξέρει να τραβάει φοτο! και δεν εννοώ εμένα...]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 15:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ε... αχνοφαίνεται...
και kircher,ποιός σου είπε οτι δεν ακούμε prog. εγώ σέβομαι βαθύτατα τους progsters γιατί τα μετρήματα τους απαιτούν μελέτη και συγκέντρωση, καθώς και φαντασία κατά τη σύνθεσή τους.
αν και για μένα η prog είναι όλα τα λεφτά ive, όπου το απλό headbanging η το pit, μπορεί να μετατραπεί σε άκρως εκσταστιαστική εμπειρία, διαφορετική απ' το απλό χτύπημα πάνω στο ντακα-ντακα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 18:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Αυτή η @@*%@#@@** (ανελέητα μπινελίκια) το metal archives μου έσβησε την νεκροκαυκάλα των Profane Grace. Φαίνεται σε σας;

Brie Boy να υποθέσω πως ήθελες να ποστάρεις την παρακάτω φατσούλα ???

Δεν αφήνει το metal archives να ποστάρεις τις φωτογραφίες τους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 03:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Το είδος μουσικής που παίζουν οι To-Mera είναι progressive metal (που εδώ όπως φαίνεται δεν ακούει κανένας

quote:
και kircher,ποιός σου είπε οτι δεν ακούμε prog. εγώ σέβομαι βαθύτατα τους progsters γιατί τα μετρήματα τους απαιτούν μελέτη και συγκέντρωση, καθώς και φαντασία κατά τη σύνθεσή τους.

Σωστός.
Ήταν πρόταση αγγίστρι για να ψαρέψω απόψεις μιας και είμαι νέο μέλος και δεν έχω καθίσει να διαβάσω τις προηγούμενες 1,000,0000,0000 σελίδες του θέματος.
Πάντως είναι όπως τα λες, μελέτη, συγκέντρωση και φαντασία και γενικά το progressive θέλει balls.
Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι και τα άλλα είδη metal μουσικής υπολείπονται τεχνικής και φαντασίας.

Ρε σεις που το βρήκατε το CD των Therion αφού δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα;

Με έχει φάει η περιέργεια. Ή εξηγείστε τι παίζει ή βάλτε την φώτο στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ.


quote:
Αν και δεν ακούω καθόλου progressive metal, έκανες τόσο καλή παρουσίαση για τους To-Mera που θα ψάξω το album τους.

Φίλε Dying Incubus, δεν ξέρω αν θα σου αρέσει πάντως είναι αρκετά ενδιαφέρον άκουσμα, οπότε αν το βρείς άκουσε το.

Όταν κατέβω στην Φλόριντα μετά τις διακοπές θα κοιτάξω σε κάποια δισκάδικα που πουλάνε σπάνια CD με mail order για τους Profane Grace.

Φίλε Kerry King είχες δίκιο για τους Graveworm!



Edited by - A. Kircher on 21/12/2006 03:11:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 19:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Ρε σεις που το βρήκατε το CD των Therion αφού δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα;

είναι απλό. πολύ πριν κυκλοφορήσει ένας δίσκος, αποστέλονται κοπιες ως ντέμο στα κλαμπ, για να τα τσεκάρουν και να τα προωθήσουν κατάλληλα όταν εκδοθούν. αν έχεις λοιπόν τα κονέ...!

απορία: στην τάμπα χιονίζει ποτέ; γιατί αν θυμάμε εκεί μένεις. χριστούγεννα χωρίς χιόνια πάντως πρέπει να είναι πολύ μάπα, και απ' ότι άκουσα δε θα χιονίσει στην αθήνα... ψήνεστε να πάμε όλοι μαζί φινλανδία;! ελσίνκι βέβαια, όχι ροβενιέμι και μαλακίες! ξύπνησε πάλι ο βίκινγκ μέσα μου...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 22:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
crucifire το είχα σκεφτεί για το cd......χε χε!

Τώρα εγώ βρίσκομαι στο Ουισκόνσιν για τις διακοπές όπου υπό φυσιολογικές συνθήκες τετοια εποχή το χιόνι φτάνει μέχρι το γόνατο και δαγκώνεις τον Μπάμπη από το κρύο.

Αλλά φέτος δυστυχώς μας έχει μείνει μόνο το δεύτερο ήτοι από χιόνι πάπαλα.

To (N)Utopia των Graveworm είναι καταπληκτικό όπως είπα και παραπάνω.

Dying Incubus,
γνωρίζεις τους Mandragora Scream από την Ιταλία; Άκουσα το A Whisper of Dew και μου άρεσε πολύ. Επίσης από αυτά που μου πρότεινες βρήκα το Jubilaeum Anno Dracula 2001 από τους Τheatres des Vampires. Ένοιωσα σαν να μου ρουφάνε το αίμα και να μ'αρέσει!
Τελικά η Ιταλία έχει του κόσμου τα gothic γκρούπς.
Από Ελλάδα υπάρχει κανένα συγκρότημα gothic;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 11:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, σε καμία ωρούλα θα έχω το Transcedental των To-Mera...

Σχετικά με το καινούριο album των Therion ίσως να το απέκτησα και με διαφορετικό τρόπο!
Χεχε!

Κοίτα, οι Theatres Des Vampires αν κι είναι πολύ ποζερία έχουν καλή μουσική, εμένα μου αρέσουν πολύ όλες οι δουλειές τους.
Επιπλέον στο τελευταίο τους album (Pleasure and pain, 2005) τα φωνητικά είναι μόνο γυναικεία (Scarlet) κι είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα.

Από ελληνικά gothic συγκροτήματα δεν ξέρω και πάρα πολλά αλλά πολύ καλοί είναι οι The Illusion Fades, South Of No North, Daemonia Nymphe.

Υ.Γ. Επειδή τους Mandragora Scream τους έχω ακούσει μόνο σαν όνομα αλλά δεν τους έχω ψάξει αρκετά, θα μπορούσες να με διαφωτίσεις λίγο?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 16:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Dying Incubus, από Έλληνες τσέκαρε και Slow Motion.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 16:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Της gothic σκηνής κι αυτοί, φίλη μου?
Από ελληνικά συγκροτήματα δεν ξέρω πάρα πολλά...
Τα 3 συγκροτήματα όμως που πρότεινα το πρωΐ είναι πολύ καλοί!

Φίλε μου A. Kircher, αρκετά καλοί οι To-Mera!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 19:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε μου Dying Incubus,
χαίρομαι που σου άρεσαν οι To-Mera. Τους ακούω συνέχεια τις τελευταίες μέρες και κάθε φορά ανακαλύπτω καινούργια πράγματα στην μουσική τους.

Για τους Mandragora Scream...

Ιδρύθηκαν στην Ιταλία το 1997. Ο ντράμερ τους έπαιζε παλιά στους Labyrinth, ένα πολύ καλό power metal συγκρότημα (γι'αυτό και μου κίνησαν την προσοχή). Μου άρεσαν γιατί συνδιάζουν metal με darkwave και pop.

Εδώ που τα λέμε, A Whisper of Dew μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο έχει βγει σ'αυτό το είδος αλλά εμένα μου έκανε καλή εντύπωση.

Τα λέμε.

ΥΓ. Από τα Ελληνικά συγκροτήματα ξέρω μόνο τους South of Νo North (της δικής μου γενιάς και αυτοί χε χε!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 21:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Οι South of No North μου αρέσουν πολύ. Οι Slow Motion τώρα... δεν ξέρω πως να τους περιγράψω. Είναι αρκετά πιο underground, πιο ατμοσφαιρικοί, και πολύ πιο σκοτεινοί. Όατν τους πρωτοακούς, δεν φαντάζεσαι καν ότι μιλάμε για ελληνικό συγκρότημα. Ο στίχος είναι γερμανικός.Θα τους βρείτε πανεύκολα σε dark δισκάδικα. Να καταλάβετε, εγώ έχω βρεί δίσκο τους ακόμη και στο Metropolis.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 22:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult
Οι labyrinth πολυ ποζερια ρε παιδακι μου και φρου φρου.Ποτε δε τους συμπαθησαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 23:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε cult,
δεν θα τα χαλάσουμε για τους Labyrinth.

Πάντως εμένα μου αρέσουν αρκετά.

Για τους παππούδες του topic. Πως σας φαίνεται η ιδέα να κάνετε Χριστούγεννα ακούγοντας Twisted Sister;

Twisted Sister - A Twisted Christmas

Καινούργια κυκλοφορία. Γιατί το γέλιο χαρίζει ζωή!!!!

Φίλη Brie Boy
από ότι πληροφορίες βρήκα στο internet οι Slow Motion είναι αρκετά παλιοί αφού ιδρύθηκαν το 1985. Βρήκα και ένα καλό άρθρο για την ιστορία της ελληνικής goth σκηνής εδώ:
http://www.gothic.gr/?articles/features/scenehistory1
Όταν κατέβω στην Ελλάδα θα τους ψάξω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 12:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, από Mandragora Scream έχεις βρει και το τελευταίο τους album (2006) με τίτλο Madhouse?
Απ' ό,τι βρήκα στο site τους θα βγάλουν καινούριο album στις αρχές του 2007.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 23:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Φίλε μου A. Kircher

Παρατήρησα πως το ίντερνετ παραμένει κάπως σιωπηλό για την περίπτωση των Slow Motion. Πιστεύω λοιπόν πως αξίζει μια μικρή παρουσίαση δισκογραφίας, για όποιον θέλει να ασχοληθεί περαιτέρω.

Νομίζω πως οι ίδιο αυτοχαρακτηρίζονται ως etherial gothic. Αν σας αρέσουν οι Dead Can Dance, οι Arcana, οι Die Verbannten Kinder Evas, ή ακόμη το πιο καμμένο Dark, όπως οι Clair Obscur και οι Virgin Prunes, θα τους βρείτε πολύ ενδιαφέροντες.
Είχα και την μεγάλη τύχη να παρευρεθώ σε 2 live τους, (ωραία εμπειρία) και να γνωρίσω τον τραγουδιστή, ο οποίος φτιάχνει μουσική από το '77 και είναι γαμώ τα παιδιά.

Discography:

SLOW MOTION-(1988)
VIATICUM-(1992)
BLIND TRANSMISSIONS-(1998)
AN EXPONENTIAL SYMPHONY IN AN ENTITY THAT WASN'T -(2000)

Έχω καταφέρει να βρω δύο από αυτούς τους δίσκους. Αυτό είναι ένα υποτυπώδες δικό τους site:

http://www.geocities.com/thoel.geo/music/slowmotion.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 00:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Επίσης:
KERRY KING ευχαριστώ που παρέθεσες την φωτό!Μα τι στο καλό, μια φωτογραφία αξίζει όσο χίλιες λέξεις!

Dying Incubus, έχω την εντύπωση ότι αν πας μέχρι το Darκ Side- Darc Cell, όλο και κάποιο C.D. Profane Grace θα βρεις.

A. Kircher πολύ ενδιαφέρον το άρθρο από το gothic.gr. Μερικά από τα ελληνικά gothic συγκροτήματα της δεκαετίας του 80 είναι πολύ καλά. Εδώ στην Ελλάδα,είχαμε και την τύχη να δούμε την τελευταία reunion συναυλία των South of No No North πριν κάνα χρόνο περίπου. Για τους υπόλοιπους δυστυχώς, (Yell O Yell, Villa 21 κτλ) έχουμε τεράστιο πρόβλημα να βρούμε μουσική τους οι νεώτεροι, καθώς δεν έχουν βγει καν σε C.D.
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν ανακάλυψα τι καταπληκτική μουσική έπαιζαν ακόμη οι πάλαι ποτέ Magic de Spell στις αρχές τις δεκαετίας του 80, πολύ πριν το γυρίσουν σε ελληνικό στίχο και στο ροκ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 08:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα φίλοι μου και Χρόνια Πολλά

Κάποιες στιγμές ανακαλύπτω κάποια νέα ακούσματα και νοιώθω μιά τεράστια αγαλίαση, γιατί τελικά η μουσική είναι ανεξάντλιτη και θα μας συντροφεύει για πάντα. Κάθε νέα ακουστική εμπειρία είναι για μένα όλα τα λεφτά.

Τελευταίο άκουσμα που με άφησε κατενθουσιασμένο είναι η ANGELZOOM

Πρόκειται για το project της Claudia Uhle η οποία ήτανε τραγουδίστρια σε ένα γερμανικό ποπ γκρουπ τους X-PERIENCE. Έχει κυκλοφορήσει ένα full album και δύο CD single :

2005 -> Back In The Moment (CD Single)
2004 -> Angelzoom
2004 -> Fairyland (CD Single)

Aν αναρωτιέστε τι το ιδιαίτερο έχει μία πρωην ποπ τραγουδίστρια, ώστε να την υιοθετήσει η Nuclear Blast και να την έχουν οι Apocalyptica για support στα tour τους, θα σας μεταφέρω τα σχόλια από το site της Nuclera Blast :

The songs of ANGELZOOM are like pictures or feelings waving over beautiful landscapes. Above all: The vocals of Claudia Uhle. Spiritual depths conjoin with endless easiness. Creating own movies in the heads of the listeners the music of ANGELZOOM is the appropriate soundtrack for longingly daydreams.

Describing the style ANGELZOOM turns out to be a difficult task. Terms like Ambient, Electro, Classic, Mystic, Dark, Dream and of course Pop may emerge. But perhaps only "Heavenly Voices" is enough? In fact that would be right somehow, facing the classical trained and unique voice.

Θα σας προτείνω να ακούσετε όλες τις δουλειές, γιατί και στα CD single έχει κομμάτια που δεν υπάρχουν στο άλμπουμ, ενώ και κάποιες εναλλακτικές version που υπάρχουν, είναι απλά αριστουργήματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 09:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Έχω βρει μπόλικο νέο υλικό για παρουσίαση αλλά επειδή κάποιοι ίσως λείψουν λόγω ημερών, θα τα αφήσω για αργότερα ώστε να μην γεμίσει ξαφνικά το θέμα με ποστς και χαθεί η μπάλα. Θα κάνω απλά έναν πρόλογο εδώ και θα επανέλθω :

YERNING - Από την Φινλανδία, λίγο από γκόθικ, λίγο συμφωνικό metal, τους βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον....

ORPHANED LAND - Από το Ισραήλ (!!!), εξαιρετικές συνθέσεις με πλούσια έθνικ και οριένταλ στοιχεία.

RAJNA - Γαλλοθιβετιανό (!!!!) σχήμα, με πολύ έθνικ στοιχείο και μουσική που κινείται μεταξύ κόλασης και παραδείσου

AΜ'GANESHA'N - Από την Γαλλία, με έντονα έθνικ στοιχεία ανατολίτικα, ινδικά, θιβετιανά και σλάβικα (!!!!) και ηχητικό αποτέλεσμα που σε παραπέμπει σε μυστικισμό και μαγεία, ενώ ώρες-ώρες ακούγεται τόσο μακάβριο..... Ότι πρέπει για τον Dying_Incubus και την Brie Boy

Έχω και κάποιες άλλες προτάσεις, όπως τους Elend,τους Legenda και την Nebelhexe, αλλά θέλω να ακούσω παραπάνω πράγματα για να έχω πιο πλήρη γνώμη....

'Οποιος θέλει να παρουσιάσει κάποιο από τα παραπάνω ονόματα ας κάνει τον κόπο, είναι μπόλικα όπως βλέπετε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 09:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε A. Kircher χαίρομαι που σου άρεσαν οι GRAVEWORM. Όταν τους ακούω στο αυτοκίνητο πραγματικά νοιώθω πως όλα γύρω μου είναι ασπρόμαυρα ενώ φαντάζομαι σύννεφα στον ουρανό να κινούνται σε fast forward.

Το αστείο είναι πως άκουγα το (Ν)utopia την περασμένη Κυριακή όταν στόλιζα το δέντρο και σκάει μύτη κάποια στιγμή η γυναίκα μου και μου λέει :

"Τελικά αυτή η μουσική είναι φοβερή, τώρα αρχίζω και την καταλαβαίνω, ο τραγουδιστής βγάζει όλα τα συναισθήματά του ενω η μελωδίες σε φτιάχνουν"

Κάπου νόμιζα ότι με δούλευε, στην πορεία όμως κατάλαβα ότι έλεγε την αλήθεια. Μέχρι και σε αντίστοιχη συναυλία μου ζήτησε να πάμε !!!!!!

Η γυναίκα μου μεγάλωσε με boys-bands και όταν ήρθε στην Ελλάδα της άρεσε ο Ramazzoti και ο Enrique Inglesias.... έτσι για να καταλάβεις δηλαδή.....

Οπότε θεωρώ πως το χρέος μου στην κοινωνία το έχω κάνει

Edited by - KERRY KING on 24/12/2006 09:12:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 09:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Πάντως τα credits για τους GRAVEWORM πάνε στον φίλο μας τον Ntavelis666 καθώς αυτός μας τους σύστησε και φρόντισε και να μας τους υπενθυμίζει Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 12:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
KERRY KING, είσαι άπαιχτος!!!

Το ξέρεις οτι σήμερα που ξύπνησα έβαλα να ακούσω Rajna?
Όταν μπήκα στα Forums έπαθα την πλάκα μου όταν σε είδα να τους συστήνεις κι εσύ γιατί νόμιζα οτι είναι συγκρότημα που ίσως να μην είναι πολύ γνωστό.
Είχα παρουσιάσει και παλιότερα την δισκογραφία τους - την οποία δυστυχώς δε μπορώ να ολοκληρώσω γιατί δε μπορώ να βρω 2 δουλειές τους - αλλά νόμιζα οτι "ξεχάστηκε"!
Όσον αφορά το συγκρότημα, προτείνω σε όλους να το ψάξουν, είναι τρομεροί!

Οι Yearning είναι όντως πολύ καλό συγκρότημα, έχουν ένα μίγμα ωραίο στον ήχο τους. Αφού σου αρέσουν δοκίμασε και Shape Of Despair.

Από Orphaned Land έχω μόνο το Mabool, μου άρεσε όμως ως δουλειά.

Για Elend μπορώ να σου πω οτι είναι απερίγραπτοι...
Τρομερό συγκρότημα που πιστεύω οτι θα άρεσε στους περισσότερους από εμάς.

Τους Nebelhexe τους άκουγα παλιότερα, μετά κάπου τους έχασα...

Όσο για τους AΜ'GANESHA'N νομίζω πως ξέρω που θα στραφώ για να πάρω κάποιο δείγμα τους...
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 18:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
επέστρεψα με απορία: kircher, το νέο άλμπουμ των sister, περιέχει δικά τους τραγούδια, ή διασκευές χριστουγεννιάτικων; γιατί αν ισχύει το δεύτερο, θα έχω για πρώτη φορά λόγο να γιορτάσω τα χριστούγεννα!
γουισκόνσιν, ε; **φαρδε...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 09:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING

HEAVY METAL XMAS TO ALL !!!

(Αν δεν κάνουμε εδώ την πλάκα μας, που θα την κάνουμε )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 18:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλά Χριστούγεννα σ' όλους!
Με την κατάλληλη μουσική υπόκρουση φυσικά...

Φίλε μου KERRY KING, μπορώ να πω οτι οι προτάσεις για Angelzoom & Am'ganesha'n είναι πολύ καλές!
Ψάχνοντας μάλιστα λίγο τους δεύτερους βρήκα οτι έχουν βγάλει έως τώρα 3 albums:

  • Beyond the soul (2002)
  • Somnia (2004)
  • Eleftheria (2005)

Αξίζουν όμως...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyuss
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 19:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyuss
καλησπερα παιδια.Τις τελευταιες μερες βρηκα το site και τωρα το ανακαλυπτω.Καταπληκτικο πρεπει να πω.Η αληθεια ειναι οτι δε περιμενα να βρω μουσικο θεμα και μαλιστα για metal.Επειδη λοιπον η (γενικα η rock) μουσικη ειναι μια απ τις μεγαλες μου αγαπες,λεω να παρω και γω μερος στη συζητηση.Sorry,αλλα θ αλλαξω λιγο το υφος της μουσικη που συζητατε και θελω να ρωτησω αν ακουει κανεις stoner,kyuss, monster magnet,nightstalker k.α.Καλως ηρθα λοιπον και καλως σας βρηκα.....

Edited by - kyuss on 25/12/2006 19:08:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 20:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Γεια σου φίλε kyuss.
Από το είδος που λες, έχω ακούσει μόνο...kyuss, λίγα κομμάτια δηλαδή και μου άρεσαν αρκετά.

Κάποια από monster magnet που έχω δει στην τηλεόραση δεν με έχουν ενθουσιάσει.

Πάντως πρότεινε μερικά άλμπουμ και συγκροτήματα, ώστε να ψαχτεί όποιος θέλει(μαζί κι εγώ).

Μου θύμισες τη φράση ενός γνωστού μου ο οποίος για το stoner είχε πει "για να μπεις στο πνεύμα αυτού του είδους, πρέπει να έχεις κατεβάσει μερικά μπουκάλια μπύρα και να έχεις κάνει κεφάλι".

Τι να πω τώρα....

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyuss
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 21:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyuss
Χεχε,ο φιλος σου δεν εχει και αδικο,αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να γινουμε και αλκοολικοι γι ν ακουμε stoner.Παντως ο μυθος λεει οτι το stoner βγαινει απ το stoned.Τες πα.

Γι αρχη θα προτεινα kyuss:Blues for the red sun kαι Sky valley.Οτι βρειτε απο τους Ελληνες Nightstalker.Οσο αναφορα τους Μagnet ισως ακουσες απ τα τελευταια τους στα οποια εχουν διαφοροποιησει τον ηχο τους.Εκτος απ το Power trip,θα προτεινα dopes to infinity και super judge.υπαρχουν και αλλα πολλα group(Fu manchu-orange goblin-spiritual beggars k.a.)Τον ηχο θα τον χαρακτηριζα κατι αναμεσα σε Black Sabbath kai Ηawkwind....Aυτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy