ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 15:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλε συνεχιζω

The encyclopedia Americana
"τον σταυρο τον χρησιμοποιουσαν απο τους αρχαιους χρονους οι Ινδουιστες και οι Βουδιστες στην Ινδια και στην Κινα, καθως και οι Περσες οι Ασσυριοι και οι Βαβυλωνιοι"

Chambers s Encyclopedia
"ο σταυρος ηταν ενα εμβλημα στο οποιο αποδοθηκε θρησκευτικη και μυστικιστικη εννοια πολυ πριν τη χριστιανικη εποχη"

The Companion Bible
"αυτοι οι σταυροι χρησιμοποιουνταν σαν συμβολα του βαβυλωνιακου θεου του ηλιου (Ταμμουζ) και πρωτοεμφανιζονται σε ενα νομισμα του Ιουλιου Καισαρα(100-44π.χ.) και μετεπειτα σε ενα νομισμα που εθεσε σε κυκλοφορια ο διαδοχος του Καισαρα (ο Αυγουστος) το 20π.χ."

ειναι γνωστο ο ρωμαιος θεος Βακχος μερικες φορες απεικονιζοταν με ενα κεφαλοδεσμο γεματο σταυρους

αγαλμα του θεου των Ελληνων Μαρσυα που τον εγδαραν ζωντανο και τον καρφωσαν πανω σε ενα σταυρο (πασσαλο) μπορει να δεις στο μουσειο του Λουβρου

Encyclopedia of Religion and Ethics
"ξεκινωντας απο τον 4ο αιωνα η πιστη στη μαγεια αρχισε να ασκει ισχυρη επιρροη μεσα στην εκκλησια. νομιζαν οτι το να κανουν το σημειο του σταυρου ηταν η πιο σιγουρη αμυνα κατα των δαιμονων και η πανακεια για ολες τις αρρωστιες"

ολα αυτα τα χρονια αναπτυχθηκαν περιπου 400 ειδη σταυρων.
στην αρχη δεν απεικονιζαν τον ιδιο τον Χριστο.
προτιμουσαν να παριστανουν ενα νεαρο να κραταει ενα στολισμενο σταυρο.
αργοτερα συμπεριελαβαν στην απεικονηση και ενα αρνακι.
το 691μ.χ. η συνοδος του Τρουλλου επισημοποιησε ενα σταυρο που εδειχνε αντι για το αρνακι, την προτομη ενος νεου, πανω στο σταυρο.
με τον καιρο αυτο εξελιχτηκε στον εσταυρωμενο-ενα σταυρο που εχει πανω του μια αναπαρασταση του σωματος του Χριστου.

The International Standard Bible Encyclopedia (1979)
"αρχικα η ελληνικη λεξη σταυρος προσδιοριζε ενα μυτερο κατακορυφο ξυλινο πασσαλο καλα στηριγμενο στο εδαφος... τους τοποθετουσαν τον ενα διπλα στον αλλο σε σειρες για να σχηματισουν φρακτες η εστηναν τον καθενα χωριστα και τους χρησιμοποιουσαν σαν οργανα βασανισμου οπου κρεμουσαν δημοσια τους ενοχους μεγαλων παραβασεων του νομου για να πεθανουν"

The Non-Christian Cross
"δεν υπαρχει ουτε μια μεμονωμενη προταση σε κανενα απο τα πολυαριθμα συγγραμματα που συγκροτουν την Καινη Διαθηκη η οποια να δινει εστω και εμμεση αποδειξη για το οτι ο σταυρος που χρησιμοποιηθηκε στην περιπτωση του Ιησου ηταν διαφορετικος απο ενα συνηθισμενο σταυρο(στυλο η πασσαλο) πολυ λιγοτερο για την πιθανοτητα να απαρτιζοταν οχι απο ενα κομματι ξυλου, αλλα απο δυο κομματια καρφωμανα μαζι το ενα καθετα στο αλλο"

Archaeological Evidence of Church life Before Constantine (1985)
"το σημειο του σταυρου ειναι πολυ αρχαιο συμβολο παρον σχεδον σε ολους τους γνωστους πολιτισμους. Οι ανθρωπολογοι δεν μπορεσαν να βρουν τι σημαινε, αν και η χρηση του στους νεκροστολισμους θα μπορουσε καλλιστα να υποδηλωνει αμυνα εναντιον του κακου. Απο την αλλη μερια ο φημισμενος crux ansata της Αιγυπτου που παριστανεται να βγαινει απο το στομα, πρεπει να αναφερεται στη ζωη η στην αναπνοη. η παγκοσμια χρηση του σημειου του σταυρου κανει πιο εντονη την καταφανη ελλειψη σταυρων στα μνημεια της εποχης των πρωτων χριστιανων, ιδιαιτερα σε εκεινα τα οποια αναφερονται συγκεκριμενα στα γεγονοτα του Γολγοθα. Τωρα οι περισσοτεροι λογιοι συμφωνουν οτι ο σταυρος, ως καλλιτεχνικη απεικονιση των παθων του Χριστου δεν ειναι δυνατο να βρεθει πριν απο την εποχη του Κωνσταντινου"

διαβασε το και ξαναδιαβασε το προσεκτικα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 16:08:45  Εμφάνιση Προφίλ
Dying_Incubus

quote:
Πιο καταστροφική για τους ίδιους τους εμπλεκόμενους, φίλε μου...


Καμμιά φορά αυτό είναι καλό, ε;

quote:
Βρήκες όμως την σωστή απάντηση και το δωράκι σε περιμένει.

Ωραία... Το κοντάκι το θέλω με λούστρο ματ, διότι κλωτσάει και θα μου φύγει απ’ το χέρι.

quote:
Από την στάση όμως που έχεις επιδείξει στις Συζητήσεις, δε νομίζω ότι έχεις "δολοφονικές" τάσεις.
Το αντίθετο μάλιστα...

Μην το λες... μην το λες, αν έλθουν οι Τούρκοι; Που λέει κι ο ευρωπαίος2;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 16:11:59  Εμφάνιση Προφίλ
Μιχάλη,γνωρίζεις πότε, πώς και γιατί κατασκευάστηκε το κειμενάκι που περέθεσες;

Και γιατί άργησε να πάει ο Φλάβιος Βαλέριος, στο μάζεμα;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 16:19:39  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Agnostic,
πολύ καλή η προσευχή στον άρχοντα των... νεύρων.

Αμήν.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 17:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
...Θα πάω στη ρίζα της ερώτησης. Είμαστε δημιουργήματα λοιπόν ή είμαστε τυχαίες υπάρξεις άραγε? Τι ερώτημα κι αυτό...Ποιός μπορεί να είναι 100% σίγουρος για τη μία ή την άλλη απάντηση...Είμαστε τόσο περιορισμένης ευθύνης μπροστά στα μυστήρια όλου αυτού του απύθμενου και ανεξερεύνητου σύμπαντος που αμφιβάλλω αν μπορούμε να συλλάβουμε έστω και στο ένα εκατομμυριοστό του εκατομμυριοστού τι ακριβώς συμβαίνει..Σαφώς δε θα αντέχαμε καν στη γνώση του...Είμαστε τόσο λίγοι φίλοι μου...Το μόνο που μπορεί να μας σώσει είναι να δουλεύουμε αδιάκοπα και ομαδικά για εκατομμύρια χρόνια, αν υπάρχουμε βέβαια...Και οι απάντηση δε βρίσκεται ασφαλώς στις θρησκείες και στους θεούληδες που μόνοι μας δημιουργούμε κατά καιρούς...Είμαστε τόσο κακόμοιροι που αντί να αγαπήσουμε το είδος μας και να το κάνουμε να ζεί καλύτερα, υπακούμε σε αυτό το πανάρχαιο και όμως ολοζώντανο ζωώδες ένστικτο της αυτοεξοντωσής μας. Γιατί όταν εξοντώνεται ένα παιδί από πείνα σε κάποια γωνιά του πλανήτη δεν βλέπουμε το μέλλον των δικών μας απογόνων που θα είναι ακριβώς πανομοιότυπο αύριο. Πανομοιότυπο λέμε... Πρώτα ας κοιτάξουμε να ελλατώσουμε την ηλιθιότητα που μας περιβάλλει και μετά ας αναζητήσουμε το Θεό. Γιατί έτσι όπως είμαστε σήμερα εγώ αν ήμουν Θεός όσο μπορώ να το φανταστώ βέβαια, η θα μας είχα εξαφανίσει ή θα έριχνα το ατελείωτο γέλιο και κλάμα παρακολουθώντας... Μάλλον κάποιος εκεί πάνω αυτό ακριβώς κάνει παρακολουθώντας μας λοιπόν...Κλαίει και γελάει γοερά παρακολουθώντας μας.. Καί εύχομαι αυτό να συμβαίνει για εκατομμύρια χρόνια ακόμα γιατί σημαίνει ότι θα τον κρατάμε σε ενδιαφέρον και δεν θα τον έχουμε κουράσει η απογοητεύση ακόμα...Για να υπάρχουμε πιθανόν υπάρχει ακόμα ελπίδα...Στο χέρι το δικό μας και των παιδιών μας ειναι...
Γιατί κατά τη δική μου ταπεινή και λίγη άποψη χωρίς να μπορώ να δώσω ορατές αποδείξεις, ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ. Απλά το αισθάνομαι, ή θέλω ίσως να το αισθάνομαι γιατί νιώθω φρικαλέα στην προοπτική ότι έχω μέσα μου και γύρω μου να τελειώσει έτσι απότομα με μια ανάσα σε πέντε, δέκα, είκοσι ή τριάντα χρόνια..Είναι πολύ λίγα...Θέλω να υπάρχω σαν κάτι άλλο και κάπου αλλού χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω αλλά επιθυμώ να κρατάω τη μνήμη μου κι από δώ αν αυτό εδώ είναι ένα από τα πολλά περάσματα. Από την άλλη πάλι με τρομάζει το ότι δεν έχω μνήμες από τίποτα άλλο πριν από αυτό..Και με φοβίζει ότι δεν θα έχω καμμία και μετά από αυτό...Θέλω να ζήσω για πάντα και γι αυτό με βολεύει να πιστεύω ότι υπάρχει Δημιουργός..Φοβάμαι το Θάνατο...Το τίποτα...Την ανυπαρξία...Νοιώθώ ότι είμαι κάτι παραπάνω από ένα μάτσο κρέας και κόκκαλα. Αυτά που αισθάνωμαι, αυτά που σκέφτομαι, αυτά που θαυμάζω.. Αχ ας υπάρχει Δημιουργός...Είμαστε υπέροχες υπάρξεις κι ας μην το ξέρουμε ούτε κι εμείς οι ίδιοι..Θα το μάθουμε ίσως σιγά-σιγά...Υπάρχει άφθονος χρόνος για τον Δημιουργό φαντάζομαι...

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 18:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

Γιατί κατά τη δική μου ταπεινή και λίγη άποψη χωρίς να μπορώ να δώσω ορατές αποδείξεις, ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ. Απλά το αισθάνομαι, ή θέλω ίσως να το αισθάνομαι γιατί νιώθω φρικαλέα στην προοπτική ότι έχω μέσα μου και γύρω μου να τελειώσει έτσι απότομα με μια ανάσα σε πέντε, δέκα, είκοσι ή τριάντα χρόνια..Είναι πολύ λίγα...Θέλω να υπάρχω σαν κάτι άλλο και κάπου αλλού χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω αλλά επιθυμώ να κρατάω τη μνήμη μου κι από δώ αν αυτό εδώ είναι ένα από τα πολλά περάσματα. Από την άλλη πάλι με τρομάζει το ότι δεν έχω μνήμες από τίποτα άλλο πριν από αυτό..Και με φοβίζει ότι δεν θα έχω καμμία και μετά από αυτό...Θέλω να ζήσω για πάντα και γι αυτό με βολεύει να πιστεύω ότι υπάρχει Δημιουργός..Φοβάμαι το Θάνατο...Το τίποτα...Την ανυπαρξία...Νοιώθώ ότι είμαι κάτι παραπάνω από ένα μάτσο κρέας και κόκκαλα. Αυτά που αισθάνωμαι, αυτά που σκέφτομαι, αυτά που θαυμάζω.. Αχ ας υπάρχει Δημιουργός...Είμαστε υπέροχες υπάρξεις κι ας μην το ξέρουμε ούτε κι εμείς οι ίδιοι..Θα το μάθουμε ίσως σιγά-σιγά...Υπάρχει άφθονος χρόνος για τον Δημιουργό φαντάζομαι...


Απλά επιβεβαιώνεις τις ρίζες ύπαρξης θρησκευτικής πίστης. Ανθρώπινες φοβίες και ανησυχίες για το θάνατο και το τέλος της ύπαρξής μας.

Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι η στάση σου είναι πολύ πιο ειλικρινής από αυτή κάποιων άλλων που προσπαθούν να ταυτίσουν το "γεννηθήτω φως" με το φως του Big Bang, για να αποδείξουν την ύπαρξη Δημιουργού, ξεχειλώνοντας τα επιστημονικά δεδομένα για να ταιριάξουν στις θρησκευτικές διατυπώσεις, κοροϊδεύοντας ουσιαστικά τη συνείδησή τους.

Εσυ λες αυτό που πραγματικά επιθυμείς και είναι προς τιμήν σου.

quote:
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

Από την άλλη πάλι με τρομάζει το ότι δεν έχω μνήμες από τίποτα άλλο πριν από αυτό..


Αυτό, όπως έχω ξαναπει είναι μια ισχυρή ένδειξη για την ανυπαρξία κάπoιου Δημιουργού και κάποιας προηγούμενης ζωής(όπως διακηρύττουν οι ανατολικές θρησκείες)

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 00:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
eidos:
θα μπορουσες να μας εξηγησεις τους λογους για τους οποιους θα πρεπει ενας χριστιανος, να τιμαει η να λατρευει οπως λες και συ, το οργανο το οποιο χρησιμοποιησαν οι Ρωμαιοι, και πανω στο οποιο αφησε την τελευταια του πνοη ο Ιησους;

αντι να κανουμε κατι που ο Δημιουργος μισει, δηλαδη, να τιμουμε και να λατρευουμε οτιδηποτε αλλο εκτος απο τον Ιδιο, τι ειναι αυτο που μας αναγκαζει να τιμουμε ξυλα, εικονες, αγαλματα, νεκρα κουφαρια 'αγιων';

αυτο που εχετε παθει ολοι εσεις οι κιβδηλοι χριστιανοι, ειναι οτι εχετε δεχτει παθητικα, αυτο που σας σερβιραν ανθρωποι εξυπνοι, δηλαδη οι "πατερες" της εκκλησιας... (και οι 'πατερες' οι σημερινοι)
αυτο που εκαναν οι 'πατερες' ηταν να συμβιβασουν την χριστιανοσυνη με την ειδωλολατρια, και αυτο δεχεστε αδιαμαρτυρητα ολοι εσεις οι 'χριστιανοι' σημερα... (και το υπερασπιζεστε με ζηλο)

μερικοι απο τους συμβιβασμους αυτους περιλαμβανουν, την αθανασια της ψυχης, την τριαδα, το συμβολο του σταυρου, τη κολαση, και αλλες πολλες δοξασιες, γιορτες και πανηγυρια (χριστουγενα π.χ.)...
(τετοιες δοξασιες δεν υποστηριζονται απο την Βιβλο, αλλα μονο απο τους ευφιεις 'πατερες')
αυτα ολα ειναι τοσο γνωστα, που δεν εχει νοημα να τα αρνεισται ολοι εσεις οι 'χριστιανοι'...

και βεβαια ολα αυτα επι το γενικωτερον αποτελουν σχεδιο του Διαβολου, ωστε οι ανθρωποι να βιωνουν στο ψεμμα, μακρυα απο τον Δημιουργο μας και την αληθεια Του...



-Ρε συ eidos! για σκέψου να γίνουμε όλοι Ιεχωβάδες! τι θα γίνει με τις 144.000 που θα σωθούν? θα ξεπερστεί κατά πολυ ο αριθμός, θα κυνδινεύσεις να μείνεις απέξω!
-Είναι άσκοπο! να σχολιάσω τα γραφόμενά σου. Εξάλου με κάλυψαν άλλοι.
quote:
elo:
Το ωραίο βέβαια με το τίμιο ξύλο που αναφέρεις europaios2, είναι πως τόσα φυλαχτά που έχουν φτιαχτεί από αυτό, θα έπρεπε πλέον να είχε εξαντληθεί .
Μάλλον θα πήραν κατά λάθος και από τους άλλους σταυρούς (ξύλα) που ήταν δίπλα…

-Έτσι είναι και για αυτό το λόγο έχουνε σταματήσει να φτιάχνουν φυλακά από αυτόν, ο οποίος δεν έχει απομέινει παρά ένα μικρό μέρος.
-Αυτό που κάνουν από ότι μου έχουν πει είναι το εξής: παίρνουν άλλα ξύλα τα βάζουν επάνω του και στη συνεχεία τα λειτουργούν, παράλληλα τα αφήνουν μαζί κάτω από την Αγία Τράπεζα για αρκετό χρονικό διάστημα.
-Είναι όπως ο αγιασμός όταν σώνεται ρίχνεις μέσα απλό νερό! Λειτουργεί δηλαδή ο αρχικός αγιασμός σα μαγιά.
quote:
Agnostic:
Απλά επιβεβαιώνεις τις ρίζες ύπαρξης θρησκευτικής πίστης. Ανθρώπινες φοβίες και ανησυχίες για το θάνατο και το τέλος της ύπαρξής μας.


-Αυτό να το ισχυριζόσουνα προ Χριστού! όπου δεν είχε έρθει ακόμη το φως! Τώρα όμως κράτα τους δικούς σου φόβους και ανυσιχίες κάπου εκεί κάτω, στη νεκρόπολή σου!
quote:
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ:
Από την άλλη πάλι με τρομάζει το ότι δεν έχω μνήμες από τίποτα άλλο πριν από αυτό..
Agnostic:
Αυτό, όπως έχω ξαναπει είναι μια ισχυρή ένδειξη για την ανυπαρξία κάπoιου Δημιουργού και κάποιας προηγούμενης ζωής(όπως διακηρύττουν οι ανατολικές θρησκείες)

-O Χριστιανισμός δεν ομιλεί για προηγούμενες ζωές.


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 10:37:09  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ eidos,
Ο σταυρός, ναι, χρησιμοποιήθηκε, με όποια μορφή κι αν είχε, και κατά την προ Χριστού εποχή και ίσως και μετά Χριστόν, από διάφορους λαούς.

Τις διάφορες μορφές σταυρού, όμως, δεν είναι δυνατόν να τις θεωρήσουμε ως επιχείρημα διότι δεν αποδεικνύουν με τίποτα ότι ο σταυρός του Ιηχού ήταν ένας πάσσαλος.

Κοίτα ομως τι βρήκα:

Σταυροί στην Αιγυπτιακή ενδυμασία

Βλέπεις ότι οι σταυροί που διακρίνονται είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ο σταυρός του Ιησού;
Άρα, λοιπόν, ο σταυρός, όπως τον γνωρίζουμε εμείς σήμερα, υπήρχε και πριν τη γέννηση του Χριστού.

Δες και πώς αναπαριστούσαν οι πιστοί το σταυρό, τα πρώτα χριστιανικά χρόνια, από τις κατακόμβες όπου κατάφευγαν λόγω των διωγμών:

Βλέπουμε λοιπόν, πως οι πρώτοι Χριστιανοί, γνώριζαν πολύ καλά το σχήμα του σταυρού του Ιησού.


Αυτό που έχει σημασία είναι οι μαρτυρίες που μας λένε για το σχήμα του σταυρού και όχι το τι μπορεί να σήμαινε σε κάποια χρονική περίοδο η λέξη σταυρός από μια κοινότητα, ομάδα ή και κοινωνία ανθρώπων.


Ορίστε και κάτι το πολύ ενδιαφέρον, με μαρτυρίες ανθρώπων που έζησαν την εποχή εκείνη:

πηγή


Σταυρός, Crux & Patibulum

Όπως γνωρίζουμε σήμερα, οι Πέρσες ήταν εκείνοι που πρώτοι χρησιμοποίησαν τη σταύρωση ως μέθοδο εκτέλεσης (Ηροδ. Ι.128, ΙΙΙ.132 & 159, Θουκ. I.110.3). Αργότερα, η μέθοδος αυτή υιοθετήθηκε από τους Έλληνες (χωρίς όμως να γίνει η κύρια ποινή) ενώ αργότερα χρησιμοποιήθηκε συχνά από τον Μ. Αλέξανδρο (Curtius Rufus, Ιστορία Αλεξάνδρου, iv.4.17) και τους διαδόχους (Διόδ. xvi.61.2). Ο Πολύβιος (i.24) αναφέρει ότι η σταύρωση πέρασε στους Καρχηδόνιους και από εκεί την υιοθέτησαν οι Ρωμαίοι οι οποίοι μας έδωσαν και τον όρο crux[6].

Όταν η Ρώμη με σειρά εκστρατειών μετέβαλε σε επαρχίες της, την Ισπανία, τη Ναρβονική Γαλατία, μέρος της Μικράς Ασίας, ενώ υπέταξε την Ελλάδα (στα μέσα του 2ου αιώνα π.Χ.) και την καρχηδονιακή Αφρική, η pax romana επιβλήθηκε σε όλη τη Μεσόγειο και η Ρώμη εισχώρησε στην πνευματική σφαίρα του ελληνιστικού κόσμου, του οποίου έγινε κληρονόμος με την ενοποίηση του μεσογειακού χώρου.
Σε αυτή την περίοδο περίπου και οπωσδήποτε κατά την εποχή της Καινής Διαθήκης εντοπίζεται η σημασιολογική επέκταση του όρου σταυρός καθώς υπάρχει συμφωνία στους μελετητές ότι η λέξη σταυρός απέκτησε την σημερινή του έννοια κάτω από την επιρροή της λατινικής λέξης crux που εισήγαγαν οι Ρωμαίοι για το εκτελεστικό όργανο που συχνά περιελάμβανε μία οριζόντια δοκό η οποία ονομαζόταν patibulum.

Ο Σενέκας ο Nεώτερος άλλωστε, σύγχρονος του Ιησού (πέθανε στη Ρώμη το 65 μ.Χ.), γράφει:

Λατινικό κείμενο:
Video istic cruces ne unius quidem generis sed aliter ab aliis fabricatas: capite quidam conuersos in terram suspendere, alii per obscena stipitem egerunt, alii brachia patibulo explicuerunt
(Dial. 6 [Cons. Marc.] 20.3)

Αγγλική μετάφραση (The Anchor Bible Dictionary, Doubleday, 1996, λήμμα: crucifixion, (Vol.1, p. 1207)
I see crosses there, not just of one kind but made in many different ways: some have their victims with head down to the ground; some impale their private parts; others stretch out their arms on the gibbet (Dial. 6 [Cons. Marc.] 20.3).

Έτσι, κατά τη μαρτυρία αυτή, την εποχή του Ιησού υπήρχαν σταυροί διαφόρων τύπων, σε κάποιους από τους οποίους τα θύματα ήταν τοποθετημένα με τα χέρια σε έκταση. Αυτό σημαίνει ότι ο Σταυρός με την σημερινή μορφή, αποτελούσε μέσο εκτέλεσης στα χρόνια του Ιησού, γεγονός που δείχνει ότι η Ομηρική έννοια: σταυρός=πάσσαλος, δεν διατηρήθηκε εντελώς αναλλοίωτη μέχρι τα χριστιανικά χρόνια αλλά απομακρύνθηκε από τη βασική ερμηνεία της κάτω από την επίδραση της λέξης crux και της πολλαπλής σημασίας της."


Βλέπεις φίλε eidos, πέρα από τις αναφορές στη Γραφή, και οι μαρτυρίες από ανθρώπους που έζησαν κατά την περίοδο του πρώτου μ.Χ. αιώνα, μας βεβαιώνουν για το σχήμα του σταυρού του Ιησού.

Οι αναφορές που παράθεσες εσύ, φαίνεται πως δεν είναι τίποτα άλλο παρά μελέτες πάνω στα διάφορα σχήματα σταυρού ανά τους αιώνες και σε διάφορους λαούς.


_________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ LINK ΤΗΣ
ΠΗΓΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
03/02/2008
_________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 14:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Καμμιά φορά αυτό είναι καλό, ε;

Όπως το πάρει κανείς, φίλε γιαπετ!

quote:
D_I.

λες:
{Άλλωστε, αυτοί που βγήκαν χαμένοι της υπόθεσης τότε ήταν οι μονομάχοι...)

λεω:
οχι ολοι...


Αγαπητέ symbol, αφού λες "όχι όλοι", εσύ θα κερδίσεις ένα εισιτήριο για το Ελ Πάσο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 08:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Agnostic,

το ότι δεν έχω μνήμες από κάποια προηγούμενη ζωή μου δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξαν. Ενδείξεις γι αυτό υπάρχουν.

Το λεγόμενο dejavou που βιώνουν εκατομμύρια άνθρωποι και ανάμεσα σε αυτούς και εγώ, μου χτυπάει καμπανάκια διαρκώς για μια άλλη υπόσταση του εαυτού μου που δεν μπορώ να συλλάβω.

Είναι ομαδική ψευδάισθηση? Ποιός μπορεί να το πει με σιγουριά.

Άν υπάρχει όντως διαρκής διαιώνιση της ατομικής μας ενέργειας με διαφορετικές μορφές σε διαφορετικά χωροχρονοσύμπαντα, τότε αυτό σίγουρα οφείλεται σε κάποιον Δημιουργό.

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 09:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Το λεγόμενο dejavou που βιώνουν εκατομμύρια άνθρωποι και ανάμεσα σε αυτούς και εγώ, μου χτυπάει καμπανάκια διαρκώς για μια άλλη υπόσταση του εαυτού μου που δεν μπορώ να συλλάβω.

Αγαπητή ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ, νομίζω πως το dajavu δεν θα έπρεπε να θεωρείται ως μια απόδειξη για την ύπαρξη προηγούμενων ενσαρκώσεων, καθώς είναι ένα φαινόμενο το οποίο μπορεί να απαντηθεί επαρκώς κι από την ιατρική.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 22:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

-O Χριστιανισμός δεν ομιλεί για προηγούμενες ζωές.


Σωώωπα! Νομίζω πως είναι προφανές ότι η φράση που έβαλα στην παρένθεση για τις ανατολικες θρησκείες αφορούσε τις προηγουμενες ζωες. Μόνο εσύ δεν θα το καταλάβαινες.

quote:
europaios2

-Αυτό να το ισχυριζόσουνα προ Χριστού! όπου δεν είχε έρθει ακόμη το φως! Τώρα όμως κράτα τους δικούς σου φόβους και ανυσιχίες κάπου εκεί κάτω, στη νεκρόπολή σου!


!!!!????

Να λοιπόν που ο europaios2 έχει δει και το φως το Χριστού! Με λίγα λόγια, πριν τη γέννηση του Ιησού υπήρχε το απόλυτο σκοτάδι στον κόσμο και αφού γεννήθηκε το θεϊκό βρέφος στη φάτνη τα πάντα φωτίστηκαν.

Και πώς τα ξέρεις όλα αυτά φίλε ευρωπαίε2? Πώς μπορώ να γίνω κι εγώ κοινωνός αυτής της ασύγκριτης γνώσης και σοφίας? Να υποθέσω ότι θα έχεις σπάνιες μοναδικές πηγές γνώσεων περα από την χριστιανορθόδοξη παιδεία που έλαβες και το χριστιανορθοδοξο περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσες(πετώντας ακόμα και χριστιανικές στρακαστρούκες στην Ανάσταση). Ή μήπως όχι?

Κατά τ'άλλα, τα πας μια χαρά. Συνέχισε να μας διασκεδάζεις κάνοντας τον παλιάτσο στο τσίρκο του ελληνορθόδοξου καφενειακού παραλογισμού σου

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 04/02/2008 22:13:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 23:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Αγαπητέ Dying Incubus
δεν το ανέφερα σαν απόδειξη γιατί γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν είναι.

Βέβαια το dejavu είναι μόνο μια από των πολλών ειδών ενδείξεις το τι μπορεί να παίζει με μας. Υπάρχουν πολλές ανεξήγητες περιπτώσεις σε παιδιά μικρής ηλικίας κυρίως που ας πούμε παίζουν άψογα πιάνο από τα τρεία τους χωρίς ποτέ κανείς να τα δίδαξε. Ή μιλάνε Σουαχίλι ενώ γεννήθηκαν στην Αυστρία π.χ.
Γενικά πολλές ενδείξεις κατευθύνουν τη σκέψη μας ότι κάτι που δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε συμβαίνει με την υπαρξή μας, κι ότι σαφώς αν δεν το ζήσουμε δεν 8α το μάθουμε ποτέ στην παρούσα φάση της ανθρωπότητας.

Θα μείνουμε με την απορία τελικά.

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 09:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Agnostic:
Και πώς τα ξέρεις όλα αυτά φίλε ευρωπαίε2? Πώς μπορώ να γίνω κι εγώ κοινωνός αυτής της ασύγκριτης γνώσης και σοφίας?

-Nα ελπίζεις σε μια καλή μετεμψύχωση!

quote:
Agnostic:
Κατά τ'άλλα, τα πας μια χαρά. Συνέχισε να μας διασκεδάζεις κάνοντας τον παλιάτσο στο τσίρκο του ελληνορθόδοξου καφενειακού παραλογισμού σου

-Άσε με εμένα και κοίτα τη νεκρόπολή σου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 09:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Θα μείνουμε με την απορία τελικά.

Αγαπητή ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ, με την απορία θα μείνουμε όσο η κατάσταση μας θα συνεχίσει να είναι στο επίπεδο εκείνο που το χαρακτηρίζουν οι απορίες, οι αναρωτήσεις κι η άγνοια.
Κάποια στιγμή θα μάθουμε το "παιχνίδι", τους όρους του αλλά και το ρόλο τον δικό μας.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 23:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
ΥΠΑΡΧΩ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 23:31:58  Εμφάνιση Προφίλ
Dying_Incubus

quote:
Κάποια στιγμή θα μάθουμε το "παιχνίδι", τους όρους του αλλά και το ρόλο τον δικό μας.

Αυτή η στιγμή φίλε μου, πιστεύω ότι είναι η στιγμή του θανάτου μας.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 09:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου γιαπετ, συνήθως τότε γίνεται αυτό.
Κάποιοι μάγκες πάντως το πέτυχαν νωρίτερα οπότε μάλλον κατανόησαν και το μυστήριο του Θανάτου και το ρόλο που διαδραματίζει αυτός στον Κύκλο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 23:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Φίλε eidos λόγω πολλαπλών ασχολιών απουσίασα μερικές ημέρες από το Forum
Και κατά συνέπεια δεν μπόρεσα να απαντήσω άμεσα στο μήνυμά σου της 02/02/2008 , στο οποίο μεταξύ άλλων γράφεις :
quote:
eidos the Companion Bible
"ο Ομηρος χρησιμοποιει τη λεξη σταυρος για να υποδηλωσει ενα συνηθισμενο στυλο η δοκαρι, η ενα μεμονωμενο κομματι ξυλου. Και αυτη ειναι η σημασια και η χρηση αυτης της λεξης σε ολα τα ελληνικα κλασικα εργα. Ποτε δεν σημαινει δυο κομματια ξυλου τοποθετημενα καθετα μεταξυ τους... δεν υπαρχει τιποτα στην ελληνικη γλωσσα της Κ.Δ. που να υπονοη καν δυο κομματια ξυλου"
Dual Heritage-The Bible and the British Museum
"...η ελληνικη λεξη σταυρος σημαινει 'δοκαρι' η 'ορθιος πασσαλος'. Ο σταυρος αρχικα δεν ηταν χριστιανικο συμβολο, προερχεται απο την Αιγυπτο και τον Κωνσταντινο"
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου , ότι πράγματι στην Ομηρική γλώσσα η λέξη σταυρός σημαινει 'δοκαρι' η 'ορθιος πασσαλος' και σταυρώνω , σημαίνει περιφράσσω μία περιοχή με πασσάλους , όμως όταν ερμηνεύουμε ένα κείμενο από μία αρχαία γλώσσα σε μία νεώτερη , θα πρέπη να λαμβάνουμε υπ’ όψιν και την σημασία της λέξεως στην νεώτερη εποχή , γιατί οι λέξεις πολλές φορές χάνουν την αρχική τους σημασία και υποδηλώνουν άλλα .

Για παράδειγμα , παλαιότερα η λέξις «πονηρός» είχε την έννοια του εργατικού , ενώ σήμερα χρησιμοποιέιται με τελείως διαφορετική έννοια . Τοιουτοτρόπως λοιπόν και η λέξις σταυρός , την εποχή που υποτίθεται ότι σταυρώθηκε ο Χριστός , είχε την έννοια του τύπου του σταυρού που χρησιμοποιούσαν οι Ρωμαίοι για να εκτελέσουν τους καταδίκους τους , δηλαδή το Τ που σχημάτιζαν τα δύο δοκάρια πάνω στα οποία κάρφωναν τον κατάδικο με τα χέρια σε έκταση και από τους καρπούς και όχι από τις παλάμες όπως απεικονίζεται σήμερα ο εσταυρωμένος Ιησούς . (βλέπε Κυριάκου Σιμόπουλου «ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ» εκδ.Στάχυ 1997) .

Επομένως όταν οι Ευαγγελιστές ομιλούν για σταύρωση , αυτόν τον τρόπο εκτελέσεως υπονοούν και όχι την περίφραξη του Ιησού με πασσάλους όπως ερμηνεύεται η λέξις «σταύρωση» στο ομηρικό λεξικό .

Επομένως έχει απόλυτο δίκιο ο Ψηλός , όταν στη απάντησή του της 03/02/2008 σημειώνει ότι :

quote:
Ψηλός Όταν η Ρώμη με σειρά εκστρατειών μετέβαλε σε επαρχίες της, την Ισπανία, τη Ναρβονική Γαλατία, μέρος της Μικράς Ασίας, ενώ υπέταξε την Ελλάδα (στα μέσα του 2ου αιώνα π.Χ.) και την καρχηδονιακή Αφρική, η pax romana επιβλήθηκε σε όλη τη Μεσόγειο και η Ρώμη εισχώρησε στην πνευματική σφαίρα του ελληνιστικού κόσμου, του οποίου έγινε κληρονόμος με την ενοποίηση του μεσογειακού χώρου.

Σε αυτή την περίοδο περίπου και οπωσδήποτε κατά την εποχή της Καινής Διαθήκης εντοπίζεται η σημασιολογική επέκταση του όρου σταυρός καθώς υπάρχει συμφωνία στους μελετητές ότι η λέξη σταυρός απέκτησε την σημερινή του έννοια κάτω από την επιρροή της λατινικής λέξης crux που εισήγαγαν οι Ρωμαίοι για το εκτελεστικό όργανο που συχνά περιελάμβανε μία οριζόντια δοκό η οποία ονομαζόταν patibulum

Έτσι, κατά τη μαρτυρία αυτή, την εποχή του Ιησού υπήρχαν σταυροί διαφόρων τύπων, σε κάποιους από τους οποίους τα θύματα ήταν τοποθετημένα με τα χέρια σε έκταση. Αυτό σημαίνει ότι ο Σταυρός με την σημερινή μορφή, αποτελούσε μέσο εκτέλεσης στα χρόνια του Ιησού, γεγονός που δείχνει ότι η Ομηρική έννοια: σταυρός=πάσσαλος, δεν διατηρήθηκε εντελώς αναλλοίωτη μέχρι τα χριστιανικά χρόνια αλλά απομακρύνθηκε από τη βασική ερμηνεία της κάτω από την επίδραση της λέξης crux και της πολλαπλής σημασίας της."



Και κάτι ακόμα , έχω μία απορία , η αντίθεσή σου προς το σύμβολο του σταυρού σαν προχριστιανικό σύμβολο ειδωλολατρείας είναι προσωπική , πηγάζει μήπως από αναθεώρηση των αρχικών ισχυρισμών των Μ.τ.Ι. ότι είναι όργανο θανάτου , (κάποιος Μ.τ.Ι. μου έλεγε , αν τον Χριστό τον απαγχόνιζαν θα προσκυνούσατε την αγχόνη ;) , ή την χρησιμοποιούν οι Μ.τ.Ι. κατά περίσταση και αναλόγως του πνευματικού επιπέδου του συνομιλητή τους ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 12:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όντως ο σταυρός είναι πανάρχαιο σύμβολο, αλλά τι είδους σύμβολο; Απ' ΄οτι εγώ γνωρίζω ατιμωτική ήταν η σταύρωση και γι' αυτό αγιάστηκε με την θυσία του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού . Αυτό γιατί ήταν η ποινή για εγκληματίες κι εξ'ου κι η απορία του Πόντιου Πιλάτου όταν οι Εβραίοι καλούσαν "άρον άρον σταύρωσον αυτόν..." : τι εποίησε ούτος και ζητείτε τοιούτον θάνατον;για να δείξει μ'αυτό την απορία του και την αντιπάθεια του για άδικες σταυρώσεις. Όσον αφορά τον σταυρό έχει γραφτεί "επικατάρατος ο κρεμάμενος επί ξύλου..."άρα μετά την σταύρωση του Κυρίου, έγινε αγαπημένο όργανο (είτε με τον αιγυπτιακό ανκχ, είτε τον ανάποδο σταυρό, κλπ).
Οι σταυροί ( ακόμη και η σβάστικα σταυρός είναι) δείχνουν βασικά την κρίση έργου και του νόμου. Γι' αυτό και ο οριζόντιος άξονας συμβολίζει τον χρόνο και ο κάθετος τον νόμο, όπου συναντιούται. Αυτά περί σταυρού, πουμην ξεχνάμε ότι πλέον ΑΠΟΤΕΛΕΙ ουράνια δύναμη, στοπλευρό του Χριστού ...
Για το θέμα του δημιουργού, θα ήθελα να πώ ότι όλοι οι αρχαίοι σοφοί, αναγνώριζαν τον Πλάστη από την πλάση του και τη θεική αρμονία που την διέπει, κάτι που δεν μπορεί να εξηγηθεί από τίποτε τυχαίο. Τώρα , η κτίση του κόσμου, εξηγείται και είναι αποδεκτή από όλες τις θρησκείες, απλά διαφωνούν ως προς τον δημιουργό. "Ουκ ελάτρευσαν την κτίση οι θεόφρονες, παρά, τον Κτίσαντα...'
Για να το πούμε απλά, ζούμε και γευόμαστε κάτι υπέροχο, άσχετα από την δική μας ζημειά στον κόσμο, και δεν καταλαβαίνουμε το μεγαλείο του Δημιουργού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 16:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
1. Έστω ότι υπάρχει δημιουργός
2. Η αμέσως επόμενη ερώτηση είναι : ποιός δημιούργησε τον δημιουργό ? κ.ο.κ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 16:30:27  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕ,

ας "βγάλουμε" πρώτα το νηπιαγωγείο (ποιός δημιούργησε εμάς) και ας αφήσουμε τα μεταπτυχιακά, για την ώρα τους...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 18:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Έχει σκεφτεί ποτέ κανένας σας, πως ίσως ο δημιουργός με την έννοια την οποία φανταζόμαστε να μην υπάρχει? Ίσως ο δημιουργός , να είναι το ίδιο το Σύμπαν που μας φιλοξενεί. Ζούμε , αναπνέουμε και μεγαλώνουμε μέσα σ' αυτό. Μήπως δηλαδή τελικά είμαστε μέρος αυτού του "όλου"? Έτσι με αυτόν τον τρόπο, όλοι μαζί συμβάλλουμε στην ανάπτυξή του?


έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 18:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε "δημιουργέ",αν ο δημιουρός ήταν πλάσμα, δηλαδή δημιούργημα δεν θα ήταν δημιουργός,οξύμωρο το σχήμα και αν το βλέπει κανείς από την πλευρά ενός δημιουργήματος,σίγουρα δεν μπορεί να καταλάβει την πλευρά του δημιουργού, καθότι ανώτερος.Αλλά, μην ξεχνάμε ότι ο Θεός είναι Θεός και κάθε πραγματικός Θεός, δεν έχει πλάστη, άρα είναι μόνο ένας και φυσικά δεν διέπεται από νόμους όπως τα πλάσματα.Δεν έχει τις αδυναμίες μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 09:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
1. Έστω ότι υπάρχει δημιουργός
2. Η αμέσως επόμενη ερώτηση είναι : ποιός δημιούργησε τον δημιουργό ? κ.ο.κ.

Χμμμ!
Αγαπητέ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕ, λόγω της ταυτότητας σου μάλλον εσύ θα έπρεπε να μας δώσεις την απάντηση!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 13:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Το ερώτημα "υπάρχει δημιουργός;" στηρίζεται ήδη σε ένα αξίωμα :
ότι υπάρχει το πολύ ένας δημιουργός.
Αν λοιπόν αρχίζεις να αναρωτιέσαι αν υπάρχει ή όχι δημιουργός, δεν είναι πολύ πιθανό να αναρωτηθείς ότι αν υπάρχει δημιουργός του κόσμου, ποιός δημιούργησε τον δημιουργό, κ.ο.κ ?
Εκτός αν η έννοια "δημιουργός " έχει και την ιδιότητα του άναρχου (άλλο ένα κρυμμένο αξίωμα μέσα στην ερώτηση), οπότε θεωρείς δημιουργό το σύμπαν, όπως λέει και ο seirios12a και τελειώνει, εν τη γεννέσει της, η φιλοσοφική μας αναζήτηση ...
Το σύμπαν έχει όλες τις ιδιότητες που ταιριάζουν σ'έναν "θεό". Δεν έχει αρχή και τέλος, δεν είναι καμία ανθρώπινη ιδιότητα, δεν έχει νόμους και κανόνες, ούτε υπακούει πουθενά, δεν έχει θέληση, δεν είναι ούτε κακό, ούτε καλό και γενικά δεν έχει καμία σχέση με τον άνθρωπο, ούτε και με τη ζωή γενικότερα.
Αν λοιπόν θέλουμε οπωσδήποτε να απαντήσουμε στο ποιός δημιούργησε τον άνθρωπο, μία πολύ καλή απάντηση είναι : το σύμπαν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 13:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή, ρε φιλαράκι, τόσος εγωισμός από ένα πλάσμα, ώστε το μόνο που αναγνωρίζει είναι ένα πλάσμα μεγαλύτερο από τον ίδιο ως δημιουργό; You really coof me, but you can coof me more than you do...(αστειεύομαι) αλλά, σου φαίνεται δύσκολο να καταλάβεις ότι ένας δημιουργός δεν μπορεί να έχει τις αδυναμίες ενός πλάσματος;
Πως να σου δώσω να το καταλάβεις,όλα όσα είναιφθαρτά, υπόκεινται στο συσχετισμό με δημιουργό,έστω μόνο και μόνο γιατί αποτελούνται από το ίδιο υλικό,ή υλικά; Δηλαδή εσύ αν έφτιαχνες κάποιο ξύλινο ανθρωπάκι αυτό έπρεπε ν αναγνωρίσει ως δημιουργό του ...το πλησιέστερο δένδρο... Κάτι από Φρόυντ,μήπως;.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 21:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Ειλικρινά χαίρομαι που συμφωνούμε.
Η απάντηση που μας καλύπτει και τους δύο είναι ότι ο άνθρωπος έχει για δημιουργό του το σύμπαν, το οποίο δεν έχει δημιουργό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 22:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve - Αλλά, μην ξεχνάμε ότι ο Θεός είναι Θεός και κάθε πραγματικός Θεός, δεν έχει πλάστη, άρα είναι μόνο ένας και φυσικά δεν διέπεται από νόμους όπως τα πλάσματα.Δεν έχει τις αδυναμίες μας..

Οπότε αφού ο θεός είναι πάνω από κάθε «φυσικό» νόμο, γνωστό ή άγνωστο και δεν διέπεται από νόμους, τότε ποιος δημιούργησε αυτούς τους νόμους και ποιος τους ελέγχει/εξελίσσει αν δεν ειναι ένα με αυτούς ;

Από την άλλη αυτός ο θεός που συγκρότησε και δημιούργησε τους φυσικούς νόμους, πως γίνεται να είναι παραβάτης επεμβαίνοντας στους δικούς του νόμους με φαινόμενα εκτός νόμου….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 22:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε δημιουργέ, αν το ατελές σύμπαν(ατελές γιατί
εξελίσεται και κινείται) ήταν δημιουργός δεν θα
υπόκειντο σε νόμους. Από την άλλη,σε καταλαβαίνω
που νοιώθεις οικία μαζί του, γιατί όμοιος με τον
όμοιο, αλλά, πιστεύεις πως θα μπορούσες να καταλάβαινες
τον δημιουργό σου, όταν αυτός έδωσε σε σένα μια χρονική ταυτότητα ...κατασκευής κι ο Ίδιος είναι άναρχος; Δεν
ανεβαίνουμε με τα ίδια. Άνω θρώσκω σημαίνει κοιτάζω ψηλά
( οι λέξεις που συνθέτουν τον άνθρωπο) αλλά όχι τα αστέρια,
γιατί κι αυτά είναι κτιστά, όπως και το σύμπαν που θεοποιείς.
"Ουκ ελάτρεψαν την κτίση οι θεόφρονες, παρά τον Κτίσαντα.."
Ελπίζω ότι πέραν του αστείου σου μπορείς να σκεφτείς και
καλύτερα...
Τί λές;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2646484
Maintained by Digital Alchemy