ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 18:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αν κατάλαβα καλά, φίλε μου Γιάπετ, αρχίζει η εποχή της
συνωμοσιολογίας, ακόμη κι εδώ, συγχαρητήρια μας, εμ τι φόρουμ
θα ήμασταν χωρίς μια δυο δίκες και εν ενεργεία συνωμοσίες....
Και πιστεύεις ότι μια παλιά θρησκεία, εν ενεργεία,που δεν μας έχει συνηθίσει σε ρα;διουργίες και ατονεί, πια σε δράση, όπως ο χριστιανισμός, θα κάνει μια τέτοια ενέργεια, στημένα εναντίον σας;
Μα να σας ..πάρει τη δουλειά,ρε παιδί μου;Δεν σας σκέφτηκε καθόλου
φαίνεται...
Αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή, ένας διαρκής ανταγωνισμός..

Και για να φύγουμε απο την πλάκα...Τέτοια γίνονται στα φόρουμς
και όχι τώρα τελευταία, αλλά καιρό..Προς τι το να επιατάτε την
προσοχή, ενορχηστρωμένα, όλοι μαζί έτσι ξαφνικά; Που το
θυμηθήκατε; Τίποτε αλλο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 19:38:11  Εμφάνιση Προφίλ
Εσύ γιατί κόπτεσαι, τρεχα....;

quote:
Και πιστεύεις ότι μια παλιά θρησκεία, εν ενεργεία,που δεν μας έχει συνηθίσει σε ρα;διουργίες και ατονεί, πια σε δράση, όπως ο χριστιανισμός, θα κάνει μια τέτοια ενέργεια, στημένα εναντίον σας;

ΜΟΝΟ ΣΕ ΡΑΔΙΟΥΡΓΙΕΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.

Αστείο είναι αυτό έτσι; Δεν μπορεί να μιλάς σοβαρά ΚΑΙ εδώ ΚΑΙ παρακάτω:

quote:
Τέτοια γίνονται στα φόρουμς
και όχι τώρα τελευταία, αλλά καιρό..

Πάντως είτε γνωρίζεις αυτό το χάλι και την αλητεία είτε όχι, δεν μπορείς να μιλάς, διότι στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρεις ενώ στη δεύτερη, δεν σε συμφέρει...

Εκτός αν είσαι ένας απ' αυτούς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 20:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συνωμοσιολόγε μου εσύ!!!...
Ραδιουργίες ο χριστιανισμός; Όχι,λάθος κάνεις οι
άνθρωποι είς το όνομα του χριστιανισμού ναί, αλλά
ελαχιστοι κι αναμενόμενοι στο πλήθος των χριστιανών...
Ποσοστό φθοράς που όλοι αναγνωριζουμε..Μόνο λιγοι
διυλίζουν την κάμηλο και καταπίνουν τον κώνωπα...
Όσο για τη συχνότητα στα φόρουμς, εδώ καιαλλού, ας μην
ασχοληθούμε, είναι ανάξιο σαν ουσία...Μόνο εμπόδιο
στον διάλογο φέρουν, για κάθε λογικό ΑΝΘΡΩΠΟ...Δεν προσφέρουν
τιποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 21:30:25  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Ραδιουργίες ο χριστιανισμός; Όχι,λάθος κάνεις οι
άνθρωποι είς το όνομα του χριστιανισμού ναί,

Στο έχω ξαναγράψει και θα το ξανακάνω, ο χριστιανισμός, σαν θεωρία, δεν μπορεί να "κάνει" τίποτε.

Δεν έχει ούτε μυαλό να σκέφτεται, ούτε πόδια να τρέχει, ούτε χέρια να σφάζει, ούτε τσέπες να κλέβει. Οι άνθρωποι στο όνομά του τα κάνουν και γι' αυτό ενοχοποιείται κι αυτός, σαν θεωρία που τους δίνει το δικαίωμα να το κάνουν ή τον έχουν φτιάξει έτσι ώστε να τους το δίνει.

Επομένως η καραμέλα, ότι δεν φταίει ο χριστιανισμός, αλλά οι άνθρωποι, αντιλαμβάνεσαι ότι ακούγεται πολύ ανόητη.

Όσο γι' αυτούς τους αληταράδες που μπαίνουν στις διάφορες συζητήσεις για να εμποδίζουν (όπως λες κι εσύ) την διακίνηση ιδεών, όπως τον "παλαιό καλό καιρό", αλλά ευτυχώς χωρίς να μπορούν να μας κάψουν πλέον, προς μεγάλη τους απογοήτευση...

Όμως συμφωνούμε ότι δεν καταφέρνουν τίποτε, παρά μόνο να ξεφτιλίζουν αυτό που υποτίθεται πως υπηρετούν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 22:01:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

τρεχα....

quote:
Ραδιουργίες ο χριστιανισμός; Όχι,λάθος κάνεις οι
άνθρωποι είς το όνομα του χριστιανισμού ναί,

Στο έχω ξαναγράψει και θα το ξανακάνω, ο χριστιανισμός, σαν θεωρία, δεν μπορεί να "κάνει" τίποτε....


Αυτό δεν το κατάλαβα παιδιά. Αν δεν μπορεί να κάνει τίποτα τότε πώς μας έχει συνηθίσει σε ραδιουργίες;
quote:
...ΜΟΝΟ ΣΕ ΡΑΔΙΟΥΡΓΙΕΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 22:35:37  Εμφάνιση Προφίλ
panpam

quote:
Αυτό δεν το κατάλαβα παιδιά. Αν δεν μπορεί να κάνει τίποτα τότε πώς μας έχει συνηθίσει σε ραδιουργίες;

Αγαπητέ panpam, είναι, νομίζω, ξεκάθαρο ότι αναφέρομαι στις πράξεις των εκπροσώπων του.

Τώρα το κατάλαβες;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 23:43:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στο έχω ξαναγράψει και θα το ξανακάνω, ο χριστιανισμός, σαν θεωρία, δεν μπορεί να "κάνει" τίποτε.

Δεν έχει ούτε μυαλό να σκέφτεται, ούτε πόδια να τρέχει, ούτε χέρια να σφάζει, ούτε τσέπες να κλέβει. Οι άνθρωποι στο όνομά του τα κάνουν και γι' αυτό ενοχοποιείται κι αυτός, σαν θεωρία που τους δίνει το δικαίωμα να το κάνουν ή τον έχουν φτιάξει έτσι ώστε να τους το δίνει.


Καταλαβαίνεις την αυτοαναίρεση που κάνεις?
Με την ίδια λογική επειδή πχ τη δημοκρατία τη φτιάξαμε έτσι ωστε η δύναμη να πηγαίνει στους λίγους πρέπει να καταλύσουμε τη δημοκρατία(!?).
Ή επειδή ο κομουνισμός σαν θεωρία φτιάχτηκε έτσι που είχε σαν αποτέλεσμα να προκαλέσει σφαγές κοκ να πρέπει να καταργηθεί το.. ΚΚΕ(!?)

Ακριβώς αυτό λέμε φίλε. Οι διεστραμένοι άνθρωποι θα ασκήσουν τις διαστροφές τους(πχ παιδεραστία) με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Μπορει όχι σαν εκπρόσωποι του Χριστού αλλα σαν εκπρόσωποι κάποιου άλλου θεού πχ του "Γιαννάκη"(Να μην ξεχνάμε για παράδειγμα στην αρχαία Ελλάδα που ήταν έθιμο μια ιέρια κάποια στιγμή στο έτος να δίνεται στον πρώτο ξένο που θα έμπαινε στο ναό).
Αν έπαυε να υπάρχει η "θέση" του Παπά τότε ο παιδεραστής θα μπορούσε να βιάζει τα παιδιά απαγάγοντας απο τους δρόμους ξέρω γω. Ο άνθρωπος είναι πολυμήχανος σε ότι αφορά τις επιθυμίες του.

quote:
Στο έχω ξαναγράψει και θα το ξανακάνω, ο χριστιανισμός, σαν θεωρία, δεν μπορεί να "κάνει" τίποτε....

Θα γυρίσουμε σε παλιότερη συζήτηση βέβαια αλλα τεσπα.. εσύ πώς μπορείς να βγάζεις ένα τέτοιο συμπέρασμα αν δεν έχεις βιώσει τον Χριστιανισμό στη πράξη? Και επιπλέον εσύ θεωρείς πωε σοφά λόγια όπως "Αγαπα τον πλησιον σου" "Στο εχθρό να γυρνάς κ το άλλο μάγουλο" "Αν έχεις δυό χιτώνες δίνε τον ένα" κοκ να μην έχουν κανένα αποτέλεσμα?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 00:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
gilgamesh:
Άρα ακόμα και όταν μας πλάθει ο Θεός δεν υπάρχει αξιοκρατία.
Καλά πες εδώ στη Γη, εδώ κάνουν κουμάντο οι άνθρωποι, μπορεί να γεννηθείς φτωχός ή πλούσιος, Δυτικός ή Ανατολίτης..και άλλα πολλά
Αλλά ούτε ο Θεός δεν μας πλάθει αξιοκρατικά?
Μερικούς τους πλάθει με ακαταλόγιστο και κερδισμένους στην μεταθάνατον ζωή και μερικούς (τη πλειοψηφία) τους πλάθει υγιείς και καταδικασμένους να παλεύουν για μια θέση στο τεφτέρι του Αγίου Πέτρου?
Αυτός είναι ο δίκαιος? Ή πάλι άγνωστες οι βουλές του Κυρίου?


Nαι είναι δίκαιο.
Για τον ανθρώπινο παράγοντα τα παιδιά αυτά, με τα προβλήματα υγείας, τα αδίκησε.
Για το θεϊκό παράγοντα και πάλι τα αδίκησε.
Για αυτό και στην μεταθανάτιο ζωή θα τα ευνοήσει.
Εάν εσύ αισθάνεσαι αδικημένος σε σχέση με αυτά τα παιδιά.....είναι πολύ εύκολο να βρεθείς στην ίδια με αυτά θέση......θέλεις?

quote:
Agnostic :
Αυτό δεν είναι απόδειξη. Είναι διαπίστωση μιας κατάστασης, ενός δεδομένου. Η απόδειξη προϋποθέτει στοιχεία και τεκμηρίωση που εξηγούν τα δεδομένα. Με το να λες "Ο θεός δημιούργησε τον κόσμο", απλά εκφράζεις μια θέση, η οποία είναι μεν ευπρόσδεκτη, αλλά δεν συνιστά απόδειξη.

Μάλιστα.........θα πάω να του πάρω συνέντευξη.......και μόλις επιστρέψω θα παρουσιάσω το βίντεο.....

quote:
Agnostic :
Οι έννοιες "Σοφία" και "νόμοι" έχουν νόημα μόνο για την περιορισμένη ανθρώπινη αντίληψη και ορίζονται από ανθρώπινα κριτήρια στο μέτρο που μπορεί ο άνθρωπος να συλλαβει τον κόσμο. Επιπλέον είναι γνωστό ότι π.χ. η ισορροπία ενός οικοσυστήματος μπορεί να διαταραχθεί όταν προκύψουν μεγάλες αλλαγές στη συγκέντρωση των οργανισμών του, και εν τέλει να καταστραφεί.

Δηλαδή για την απεριόριστη ανθρώπινη αντίληψη?........τι έννοια έχουν?

quote:
Agnostic :
Εδώ διακρίνω μια τεράστια αντίφαση..

Αν το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει τον δημιουργό του...τότε προς τι όλες οι ατέρμονες θεωρήσεις και επεξηγήσεις από τους ιερείς, τους δασκάλους και τα ιερά βιβλία της εκάστοτε θρησκείας για τη φύση του θεού, τις ιδιότητές του και τις διαθέσεις του καθώς και για το πώς θα έρθουμε κοντά του ή θα επικοινωνήσουμε με αυτόν?



Κακώς διακρίνεις αντίφαση.
Οι θρησκείες μας λένε τι θέλει ο Θεός από εμάς.......δεν έχουν ως σκοπό να μας πούνε την προέλευσή του. Και έχω γράψει για πολλοστή φορά ότι το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει το Δημιουργό....θα ήταν "άτοπο"


quote:
Agnostic :
Πώς είναι δυνατόν να λές από τη μία ότι ο θεός "τα πάντα εν σοφία εποίησε", εφόσον δεν μπορείς να τον εξηγήσεις?

Εσύ κρίνεις τη σοφία ενός σοφού από τα λεγόμενά του ή από την καταγωγή του?

Τη σοφία του τη βλέπω από την αρμονία στη φύση. Χωρίς αυτούς τους νόμους και τις συντεταγμένες που έβαλε θα ήμασταν κρανίου τόπος.....κάτι σαν τη Σελήνη δηλαδή......

quote:
Agnostic :
Πώς είναι δυνατόν να λές σχετικά με τα "μογγολάκια" ότι ...Τα παιδιά αυτά μπορεί να έχουν τα ψυχοσωματικά προβλήματα, αλλά στην ουσία λόγω της αδυναμίας τους θα είναι πολύ κερδισμένα σε σχέση με εσένα, στη μεταθανάτια ζωή τους.
Γιατί ακόμη και εάν κάνουν κάποιο κακό, θα έχουν το ακαταλόγιστο. Εσύ όμως? θα το έχεις?
Τα πάντα δοκιμάζει με τη Σοφία Του...
... Δεν μπορείς εσύ ως δημιούργημα να εξηγήσεις τον δημιουργό σου αλλά έχεις επίγνωση των διαθέσεών του? Πώς γίνεται αυτό?


Εγώ γιατί να έχω το ακαταλόγιστο? Γιατί να τύχω ιδιαίτερης μεταχείρισης?
Τις διαθέσεις του τις μάθαμε μέσω του Ιησού! αν θες να τις μελετήσεις απλά διάβασε την Καινή Διαθήκη.

quote:
Agnostic :
Ενώ εσύ ως δημιούργημα δεν μπορείς να εξηγήσεις τον δημιουργό σου... πώς μπορείς να λές ότι σε αυτόν οφείλεται "η απέραντη Σοφία και οι νόμοι που διέπουν την ισορροπία της ζωής"?..και τι εγκυρότητα έχει λοιπόν η συγκεκριμένη διαπίστωσή σου, όταν δεν μπορείς να εξηγήσεις τον θεό-δημιουργό που λατρεύεις??

Ξαναγράφω ...........θα ήταν τρελό ή χαζό να προσπαθώ να εξηγήσω Τον δημιουργό μου.
Με τη λογική σου.....τι εγκυρότητα έχει η επιστήμη όταν δεν μπορεί να εξηγήσει το ΜΠΠΠΠΠΠΠΑΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!!! Έχει και παραέχει είναι η απάντηση το ίδιο συμβαίνει και με τη θρησκεία.

quote:
Agnostic :
Θα χρειαστείς βέβαια μεταφραστή. Ως δείγμα απλά αναφέρω το "θαύμα" κάποιου αγίου "Chaitanya" ο οποίος κατάφερε λέει να μετακινήσει ένα άρμα που ακινητοποιήθηκε ανεξήγητα σε μια γιορτή και που δεν μπορούσαν ούτε οι ελέφαντες...απλά ακουμπώντας με ευλάβεια το κεφάλι του πάνω σ'αυτό!

Οπως βλέπεις φίλε μου η "θαυματοποιία"(και συνάμα η κοροϊδία) αποτελεί γνωστή τεχνική σε πολλές θρησκείες προς ενίσχυση του κεντρικού δόγματος.



Θέλω λεπτομέρειες..........το άρμα το έσπρωχνε με το κεφάλι του ενώ ήταν σβυσμένη η μηχανή? ή μόλις ακούμπησε το κεφάλι του πήρε εμπρός?
Για σένα η θαυματοποιία μπορεί να είναι κοροϊδία......για άλλους όχι. Γιατί να ασπαστούμε τη γνώμη σου? Γράψε απλά ότι δεν πιστεύεις στα θαύματα. Εγώ προσωπικά μέσα από την οικογένειά μου έχω βιώσει θαύματα. Και με έχεις διαβάσει. Δικαίωμά σου να μην πιστεύεις. Μην κοροϊδεύεις όμως κάτι, μόνο και μόνο επειδή δεν το γνωρίζεις.......είναι ανόητο!!!!

quote:
Agnostic :
Οι επιστήμες λόγω του τεράστιου πεδίου έρευνάς τους, αναγκαστικά θα εισχωρήσουν και σε πεδία στα οποία παλιότερα επικρατούσαν οι διατυπώσεις των θρησκευτικών παραδόσεων. Οι θρησκείες των λαών απέδιδαν σε κάποια θεϊκή δύναμη τη δημιουργία του κόσμου, την προέλευση του ανθρώπινου είδους, τα αστέρια του ουρανού, την εκδήλωση φυσικών φαινομένων, την εξάπλωση επιδημιών, τα γηρατειά και το θάνατο, την δημιουργία της γραφής, την εμφάνιση των ανθρώπινων γλωσσών, την φωτιά, τις τέχνες κτλ. Σήμερα, με τη βοήθεια της επιστήμης οι θεοί που κρύβονταν πίσω από πολλά θέματα...άρχισαν σταδιακά να ελαττώνονται και να αντικαθιστώνται από τις επιστημονικές ανακαλύψεις...

Αυτό είναι καλό δεν είναι κακό. Για τον Έναν μιλάω και εγώ....


quote:
Agnostic :
Ενώ για τα περισσότερα από τα παραπάνω η επιστήμη έχει προσφέρει πειστικές απαντήσεις (με κάποια περιθώρια μελλοντικών βελτιώσεων και επιμέρους διορθώσεων βεβαίως) αφήνοντας άνεργους τον Δία, τον Ποσειδώνα, τον Θωθ, τον Προμηθέα, τον Χανουμάν, την Φρέγια,τους θεούς των Μάγια, κτλ. μένει το ρημάδι το σύμπαν και η δημιουργία του να εξηγηθούν επαρκώς για να απαγκιστρωθούμε και από τους τελευταίους θεούς των maistream μονοθεϊστικών θρησκειών του δυτικού κόσμου, που καθάρα για λόγους "εθνικοθρησκευτικής παράδοσης" και "εθιμοτυπικής γκλαμουριάς" ακόμα κρατάμε στον κόρφο μας...

Το ψεύτικο εύκολα αποκαθηλώνεται..........αυτό είναι γνωστό.

quote:
Agnostic :

Πόσο λάθος κάνεις...
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=158460&ct=33

Ο άνθρωπος δεν εξελίχθηκε απευθείας από τους σημερινούς πιθήκους, με τους οποίους είχε κοινό πρόγονο....
..........................
Σήμερα γίνεται όλο και πιο σαφές ότι η γενετική ομοιότητα μεταξύ του ανθρώπου και των αφρικανικών πιθήκων είναι μεγαλύτερη σε σχέση με των ασιατικών. Ο άνθρωπος και ο χιμπαντζής λ.χ. διαφέρουν μόνο σε 1,2% του DNA τους και σε 1% των αμινοξέων των πρωτεϊνών τους• οι άνθρωποι μεταξύ τους διαφέρουν σε 0,1% στο DNA τους, με τον καθένα μας να διαφέρει από τον άλλον σε περίπου 3 εκατομμύρια βάσεις-μεταλλάξεις.


Αυτά είναι πασίγνωστα στους παλαιοανθρωπολόγους και γενετιστές ευρωπαίε. Ανοιξε και κανένα σχετικό βιβλίο εκτός από τις γραφές.



Αν και η μόνη κοινή «καταγωγή» ανθρώπου και ποντικού περιορίζεται σε έναν κοινό πρόγονο που ήταν θηλαστικό και έζησε πριν από 75 εκατομμύρια χρόνια, διαπιστώθηκε ότι το 99% των γονιδίων των ποντικών βρίσκονται σε αντιστοιχία με ανθρώπινα γονίδια.
τώρα???

Θα ήταν πολύ περίεργο! Να μη μοιάζει το dna μας με άλλα έμψυχα όντα. Ζούμε στον ίδιο πλανήτη, μοιραζόμαστε το ίδιο οικοσύστημα, ο βιολογικός κύκλος του ενός βοηθά και συμπληρώνει το βιολογικό κύκλο του άλλου.........πως είναι δυνατόν να μή μοιάζει το dna μας?
Αυτή η θεωρία ότι όλοι προήρθαμε από ένα αρχέγονο προσωπικά εμένα όχι μόνο με αφήνει αδιάφορο αλλά μου προκαλεί και γέλια.
Ξέρεις γιατί? γιατί δεν είχε κανέναν απολύτως λόγο το αρχέγονο να αρχίσει να διασπάται. Σκέψου ότι ήταν μόνο του σε μια απέραντη φύση!!! δεν τα βρήκε με τον εαυτό του και άρχισε σιγά σιγά τις μεταλλάξεις? Μου θυμίζει ταινία επιστημονικής φαντασίας και όχι επιστήμη.

Η τεράστια βιοποικιλία της φύσης με τα εκατομμύρια είδη δεν μπορεί να εξηγηθεί με συνεχείς διαχωρισμούς. Θεωρώ δεδομένο ότι στην πορεία των εκατομμυρίων ετών συνέβησαν διαχωρισμοί. Όχι όμως του ίδιου αρχέγονου........αλλά χιλιάδων ή και εκατομμυρίων αρχέγονων.

Σε παλαιότερη κουβέντα μας, είδες και μόνος σου ότι τα κρανία που παρουσίασες ως μέρος της εξελικτικής διαδικασίας του ανθρώπου, δεν εξήγησαν τη σημερινή του μορφή. Ξαφνικά από ένα πιθηκοειδές κρανίο ξεπήδησε το ανθρώπινο.....λείπουν εκατοντάδες ίσως κρανία ως ενδιάμεσοι κρίκοι για να αποδειχτεί αυτό. Και όπως προέγραψα η επιστήμη δεν μπορεί να στηριχτεί σε εικασίες. Παρά μόνο σε αποδείξεις.

Εάν εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός, καλά κάνεις και το πιστεύεις. Για να το πιστέψω όμως κι εγώ, θα πρέπει η επιστήμη να το αποδείξει. Να εξηγήσει τη δημιουργία του κόσμου!!! μπορεί????

Ακόμη και εάν εμφανίσεις ένα φιλμ, που θα δείχνει τον άνθρωπο να δημιουργείται σιγά σιγά από τη Δαρβίνεια θεωρία......εγώ θα γυρίσω και θα σου πω! ότι έγινε κατά σχέδιο Θεού!
Εάν θέλεις να με αποστομώσεις, να παρακαλάς να βρεθεί το Μπουζόνιο.........ως τότε εγώ θα γελάω και θα λέω....ΜΜΜΜΜΜΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!!!!

quote:
Agnostic :
Ναι αλλά δεν μπορείς να σταματάς την έρευνά σου σε πράγματα που ειπώθηκαν πριν 2500 χρόνια,διότι αφενός δεν έπεσαν πάντοτε μέσα οι αρχαίοι Ελληνες ούτε κατείχαν κάποιου είδους αλάθητο στις θεωρήσεις τους, αφετέρου οι γνώσεις μας έχουν προχωρήσει και εμπλουτιστεί πολύ περισσότερο από την αρχαιότητα μέχρι τη σημερινή εποχή. Αυτό σου είπε εν ολίγοις ο Think_Math. Αν εσένα η προσωπική διάθεση για έρευνα σταματάει στην πρώτη προχριστιανική χιλιετία, σόρρυ αλλά είσαι outdated.

Μιλάω για τη φιλοσοφία με τα τότε δεδομένα. Εάν αυτοί οι άνθρωποι ζούσαν σήμερα στις μέρες μας........όχι μόνο στο φεγγάρι θα είχαμε βάλει σημαία......κάτι που αποδεδειγμένα δεν έχουν κάνει οι Αμερικανοί, αλλά θα σίγουρα θα είχαμε βγει εκτός δικού μας ηλίου...... οι άνθρωποι αυτοί, όταν οι άλλοι έκαναν τις μαϊμούδες στα δέντρα....παρήγαγαν σοφία.........τους συγκρίνω λοιπόν, διαχρονικά με τα μάτια της κάθε εποχής και τους βγάζω έτη φωτός μπροστά.....

-Συγνώμη αγαπητέ μου αλλά είναι σα να μου λες ότι σήμερα ο βασικός είναι 280.000 δραχμές ενώ πριν 10 χρόνια ήταν 180.000 δραχμές άρα σήμερα ζούμε καλύτερα από χθες.......μόνο που τότε με 180.000 ζούσες μια χαρά! ενώ σήμερα φυτοζωείς.....

quote:
Agnostic :

Οταν ένα κύτταρο του οργανισμού διπλασιάζεται, συμβαίνει το μόριο του DNA που περιέχει να μην αντιγραφεί με απόλυτη ακρίβεια στο εσωτερικό του θυγατρικού κυττάρου. Με τον τρόπο αυτό παρουσιάζεται μια μετάλλαξη και αν αυτό το σφάλμα συμβεί στο εσωτερικό των γεννητικών κυττάρων μπορεί να μεταδοθεί στους απογόνους. Κατά αυτόν τον τρόπο προκύπτουν νέα μεταλλαγμένα άτομα σε ένα είδος.

Μέσα από αιώνες εξέλιξης έχουμε λοιπόν κοτόπουλα με διάφορους τύπους λοφίου.

Τώρα σχετικά με τις κότες, επιστημονικές έρευνες δείχνουν ότι οι κότες με μεγάλο και πλούσιο λοφίο στο κεφάλι είναι περισσότερο ελκυστικές στους κόκορες. Οταν οι επιστήμονες κάλυψαν το λοφίο της κεφαλής των κοτών ώστε οι κόκορες να μη μπορούν να το διακρίνουν, τότε αυτοί προτίμησαν ταίρι στην τύχη. Ενώ όταν το άφησαν ακάλυπτο οι κόκορες έδειξαν μεγαλύτερη προτίμηση στις κότες με μεγάλο λοφίο στις οποίες άφησαν και περισσότερο σπέρμα.

http://www.admin.ox.ac.uk/po/061129.shtml

Αυτές λοιπόν με την "καράφλα" που αναφέρεις (το λοφίο τους συρρικνώνεται πολύ ή εξαφανίζεται προσωρινά μετά τη γέννηση των αβγών τους και κατά τη διάρκεια του κλωσήματος) έχουν μικρότερες πιθανότητες να προσελκύσουν αρσενικά συγκριτικά με αυτές που έχουν μεγαλύτερο λοφίο. Το πλεονέκτημα λοιπόν στο μικρό(ή καθόλου) λοφίο είναι ότι μειώνει την πιθανότητα σεξουαλικής παρενόχλησης από τα αρσενικά, όταν αυτές βρίσκονται σε περίοδο που δεν χρειάζονται σπέρμα, όπως όταν κλωσάνε τα αβγά τους.

Εσύ τώρα μήπως έχεις μια θεολογική εξήγηση για τις εμφανησιακές διαφορές της κότας? Περιμένω κάτι πιο βαθυστόχαστο απ'το..."τα πάντα εν σοφία εποίησεν"...



Εκτρέφω κότες εδώ και πολλά χρόνια. Είχα και σβερκολαίμες και από τις κοινές, όπου εξακολουθώ να έχω και σήμερα.
Σε διαβεβαιώνω ότι οι σεξουαλικές προτιμήσεις του κόκορα ήσαν αδιάφορες ως προς το σβέρκο.
Στις φωτογραφίες που παραθέτεις δεν είδα τις σβερκολαίμες. Για να σε κατατοπίσω, το λοφίο (λυρί) είναι ιδίου μεγέθους. Αυτό που διαφέρει είναι ότι δεν έχουν πούπουλα στο σβέρκο.....εξού και σβερκολαίμες...

Η σοφία εντάσσεται στα πλαίσια της βιοποικιλίας. Καμία ανάγκη δεν είχε η κότα να χάσει τα πούουλα στο σβέρκο της. Απλά η σοφία είναι άπειρη, όπως ο αριθμός των δημιουργημάτων.......αν σε ρωτήσω για παράδειγμα για τη μολόχα?
Υπάρχουν λοιπόν δύο είδη. Εμφανισιακά ο άνθρωπος των πόλεων δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει....εγώ ως χωριάτης όχι μόνο μπορώ....αλλά θα σου τη σερβίρω σε ένα πιάτο μαζί με άλλα χόρτα και θα την βρεις πεντανόστιμη.......αφού η γνωστή και κοινή μολόχα δεν τρώγεται....ενώ αυτή που σου λέω όχι μόνο τρώγεται αλλά με τη γεύση της δημιουργεί άλλη αίσθηση........ποιος ο λόγος διαχωρισμού?

quote:
Agnostic :
Αγαπητέ μου φίλε...στις περιπτώσεις που οι επιστημονικές θεωρίες δεν παρέχουν αδιαμφισβήτητες αποδείξεις ή υπάρχουν κενά σ'αυτές, επομένως χρίζουν περαιτέρω έρευνας, είναι λογικό να συναντάς τις λέξεις "αν", "μπορεί", "μάλλον", "νομίζω". Αλλωστε κάθε επιστημονική ανακάλυψη ξεκινάει από υποθέσεις(που εκφράζονται στο λόγο με τις παραπάνω λέξεις) οι οποίες είτε θα επιβεβαιωθούν από τις επαληθευτικές-πειραματικές μεθόδους της επιστημονικής μεθοδολογίας, είτε θα απορριφθούν αφού δεν θα επαληθευτούν. Αν μη τι άλλο είναι μια πολύ πιο δημιουργική,έντιμη και υπεύθυνη στάση από το να δεχόμαστε ετσιθελικά τις θέσεις των θρησκειών που πρεσβεύουν τα ίδια και τα ίδια εδώ και δύο χιλιετίες τουλάχιστον, χωρίς καμία διάθεση να μετακινηθούμε έξω (έστω λιγάκι έξω) από το μονολιθικό πλαίσιο που χάραξε το κεντρικό δόγμα μας.

Έχω γράψει άλλο θρησκεία και άλλο επιστήμη.....έκαστος στο είδος του..........αλλά που ακούστηκε η θρησκεία να μεταβάλλεται στο πέρασμα των ετών? τι είναι φίλε μου?
....... καφετέρια να ανακαινίζεται?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 01:02:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αγαπητέ panpam, είναι, νομίζω, ξεκάθαρο ότι αναφέρομαι στις πράξεις των εκπροσώπων του.

Τώρα το κατάλαβες;


Το δια ταύτα δεν έχω καταλάβει από όλα αυτά. Γιατί δεν κολλάει αυτή η λογική.
Πόσα εκατομμύρια βασανίστηκαν και πέθαναν στο όνομα της δημοκρατίας ή της ελευθερίας;
Κι από "εκπροσώπους" της δημοκρατίας ή της ελευθερίας.
Νομίζω μόνο τα θύματα "στο όνομα της δημοκρατίας και της ελευθερίας" του 20ου αιώνα ξεπερνούν όλα τα θύματα όλων των θρησκευτικών πολέμων όλων των περασμένων αιώνων.
Θα πούμε ότι η δημοκρατία ή η ελευθερία είναι κάτι κακό;
Νομίζω πως εκείνο που "έχει πεθάνει" δεν "έζησε" ποτέ:
O Θεός, έτσι όπως κάποιοι αντιλαμβάνονται ότι τον θέλουνε τα γνωστά Αβρααμικά δόγματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 01:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math :
Η δημιουργία είναι η κυριότερη ένδειξη οτι μάλλον Θεός δεν υπάρχει .

Για να δούμε........

quote:
Think_Math :
1) Γιατί δεν υπάρχει σε αυτήν καμμία ένδειξη σοφίας .

Οσο πιο πολύ εξερευνούμε τον κόσμο και παρατηρώντας πόσο σπάνιο και ευαίσθητο φαινόμενο είναι η ζωή ολο και περισσότερο γίνεται αντιληπτό οτι απλώς είμαστε εδώ έχοντας κερδίσει ένα κοσμικό λαχείο όπως έχει πει σε συνεντευξή του ο Νομπελίστας φυσικός Steven Weinberg .
Απόδειξη για αυτό , είναι οτι πάρα πολλές φορές στο παρελθόν ή ζωή έφτασε στα όρια της εξαφάνισης απο αστρονομικά η γεολογικά φαινόμενα και καμμία υπέρτατη διάνοια δεν έβαλε το χέρι της για να μην συμβούν .
Εκτός αν ο Θεός που πιστευεις είναι τόσο άσπλαχνος και παρανοικός ωστε να δημιουργεί και να καταστρέφει συνεχώς το δημιούργημα του σαν μαθητευόμενος μάγος .


Γίνε ποιο σαφής.......και ανέφερέ μου όχι τις πάρα πολλές......αλλά τη μία φορά.

quote:
Think_Math :
2) Γιατί πουθενά στα φυσικά και βιολογικά φαινόμενα που παρατηρούνται στα εργαστήρια δεν υπάρχουν ανεξήγητα φαινόμενα που να είναι ενδείξεις κάποιας υπέρτατης διάνοιας .

Ρωτάω κι εσένα τώρα!! η μετάδοση του χασμουρητού από την t.v, πως εξηγείται? ένα απλό φαινόμενο......
Ένα ποιο δύσκολο.......η ψυχή και το όνειρο εξηγείται?
Πριν 5 ημέρες η αδερφή μου είδε ένα πολύ κακό όνειρο.....νόμισε ότι είχε να κάνει με εμένα και με προειδοποίησε γιατί σχετιζόταν με ένα δωμάτιο του σπιτιού μου....πρώτη φορά στη ζωή μου την είδα τόσο τρομαγμένη και ήμουνα ιδιαίτερα προσεχτικός (οδήγηση).

Εχθές το μεσημέρι η μητέρα μου είχε ένα ατύχημα σοβαρό. Το δωμάτιο, που είδε η αδερφή μου τα όσα είδε, ήταν το αγαπημένο της μητέρας μου, όταν ζούσε στο σπίτι που ζω εγώ σήμερα. Τι έχει να πει η επιστήμη?

quote:
Think_Math :
3)Γιατί είναι ολοφάνερη η παντελής απουσία σχεδίου για τον κόσμο και την ζώη , η οποία κυβερνάται απο την τυφλή δύναμη της φυσικής επιλογής και της επιβίωσης του ισχυροτέρου , πράγμα που δεν παραπέμπει σε αγαθό και πάνσοφο θεό .

Τα αρπακτικά αιλουροειδή, είναι ελάχιστα μπροστά στα χιλιάδες κοπάδια των θυμάτων τους........βάση τη λογική σου αυτό δε θα έπρεπε να συμβαίνει......βάση όμως της σοφίας του Θεού.......συμβαίνει...

quote:
Think_Math :
4) Απο το γεγονός της ασημαντότητας του ανθρώπου μπροστά στο μέγεθος του κόσμου που δεν παραπέμπει στο υποτιθέμενο γεγονός ότι είμαστε σκοπός της ύπαρξης του σύμπαντος , πάρα απλά ένα υποπροιόν της κοσμικής εξέλιξης .

Γιατί ποιος είπε ότι το σύμπαν φτιάχτηκε μόνο για εμάς?

quote:
Think_Math :
Για όλους τους παραπάνω λόγους που προφανώς δεν συνηδειτοποιείς επειδή έχεις για όλα την εύκολη εξήγηση του Θεού "που τα κάνει όλα και συμφέρει" οι επιστήμονες αγωνίζονται να βρούν απαντήσεις , γιατί η εξήγηση του κόσμου μέσω του Θεού απλά έχει αποτυχεί , η ο Θεός αν υπάρχει , είναι κάτι πολύ διαφορετικό απο αυτό που η θρησκεία και ο άνθρωπος έχει πλάσει με την φαντασία του .

Όλοι αγωνιζόμαστε και όλοι είμαστε επιστήμονες στο είδος μας.....αυτοί μας έφεραν το ηλεκρικό ρεύμα αυτοί και τις "έξυπνες βόμβες"........οπότε σιγά μη χάσουν κανά κιλό από τον αγώνα.......να δεις ο γεωργός τι αγώνα κάνει για να πιούμε εμείς το χυμό του πορτοκαλιού! 0,45 λεπτά τα 150ml στο ράφι, όταν αυτός πουλάει 0,03 λεπτά το κιλό τα πορτοκάλια για χυμό.....και βάλε κάτω τα έξοδα (ραντίσματα, λιπάσματα, ποτίσματα, κλαδέματα, κοπή χορταριών).....αυτός κι αν κάνει αγώνα, αυτός και εάν αγωνιεί....

quote:
Think_Math :
Οσο για το " εξηγησε μας την δημιουργία " που με ρωτάς θα σου πω απλά οτι το ερώτημα αυτό δεν επιδέχεται απλής απάντησης και ούτε κανείς επιστήμονας είναι σε θέση να το απαντήσει με βεβαιότητα .

Τα βλέπεις?

quote:
Think_Math :
Αυτό που μπορώ με βεβαιότητα να σου πώ όμως ,είναι οτι η δημιουργία παραμένει ανεξήγητη ακόμα και αν υποθέσεις οτι υπάρχει Θεός .
Γιατί το πρόβλημα απλά μετατίθεται στο "γιατί υπάρχει ο Θεός και πως προέκυψε " που πιστεύω οτι είναι απειρως δυσκολότερο να απαντηθεί , εκτός αν εσύ έχεις κάποια απάντηση και σε αυτό , όπως και σε όλα τα άλλα άλλωστε .

Δεν μπορώ να απαντήσω, γιατί ανοήτως θα προσπαθήσω να εξηγήσω Τον δημιουργό μου.........και τέτοιος δεν είμαι.

quote:
Think_Math :
Το κουνουπίδι και ο Θεός που πιστεύεις έχουν τις ίδιες πιθανότητες ύπαρξης , εφόσον δεν υπάρχει καμμία απόδειξη και για τα δύο .

Πως δεν υπάρχει? Ρωτήθηκε η επιστήμη (για το κουνουπίδι!) και είπε δε γνωρίζω?

quote:
Think_Math :
Εκτός αν πιστεύεις οτι η ύπαρξη του Θεού μπορεί να πιστοποιηθεί με... μάζεμα υπογραφών .
Βέβαια αν ανατρέξουμε στα πεπραγμένα της εκκλησίας της Ελλάδος , η μέθοδος αυτή είναι μάλλον συνήθης .

Δημιουργεί θέμα όμως...........για αυτό μάζεψε κι εσύ υπογραφές να φτιάξεις το δικό σου.....

quote:
Think_Math :
Καλά που ζείς ?
Δεν έχεις ακούσει για φακίριδες που πετάνε , που γιατρεύουν αρρώστιες , που γιατρεύουν τυφλούς , που αιωρούνται πάνω απο το έδαφος κ.ο.κ.
Πιστεύεις μήπως οτι στα θαύματα έχει αποκλειστικότητα ο Χριστιανισμός ?

Στο χίλιες και μια νύχτα ναι........αλλού όχι.

quote:
Think_Math :
Θεός που προτιμά συγκεκριμένο λαό , που εμφανίζεται σε συγκεκριμένο μερος του κόσμου , που εκτελεί εθνικές εκαθαρίσεις και γενοκτονίες και που εξολοθρεύει κατα βούληση τα ίδια του τα δημιούργήματα με κατακλυσμούς και φωτιά , να τον χαίρεστε αν τον πιστεύετε .
Για μένα ο Θεός αν υπάρχει , δεν μπορει να κάνει τέτοιες ανοησίες .


Λάθος είσαι πολύ λάθος φίλε μου, ο ίδιος ο Ιησούς όχι μόνο στηλίτευσε τους Εβραίους αλλά τους είπε ότι δε θα κερδίσουν τη βασιλεία των Ουρανών!.......πρέπει να ενημερωθείς.
Όσα δημιούργηματά του κατέστρεψε, αιτιολογεί την απόφασή του αυτή. Είχαν κυλιστεί στην αμαρτία και ο Θεός δε θέλει ως τέτοιο το δημιούργημα που ξεχώρισε από τα υπόλοιπα. Θέλει να του δώσει προοπτική και έστω και ένας στον κόσμο να υπάρχει που προσπαθεί να ανταποκριθεί, ο Κύριος θα έχει το νου του.
Στα Σόδομα και στα Γόμορρα, τους είχε προειδοποιήσει με κάποιον τρόπο...τον αψήφησαν και την πάτησαν.......εάν το δούμε κυριολεκτικά το θέμα.

quote:
Think_Math :
Νομίζω έχεις χάσει επεισόδια για το τι μπορεί και δεν μπορεί η επιστήμη να κάνει .

Νομίζεις........

quote:
Think_Math :
Οι "κάποιοι" , δυστυχώς για σένα , είναι η πλειοψηφία των ερευνητών του Cern .
Να ενημερώνεσαι πιο αντικειμενικά για τα γεγονότα .
Εκτος αν σου είπαν οτι οι περίπου 40 έλληνες φυσικοί απο τους 10000 που δουλεύουν εκεί , είναι η πλειοψηφια ...

Θες να πεις ότι η όλη φάση έγινε αποκλειστικά και μόνο για να δουν πως δημιουργήθηκε ο κόσμος?.....μία ευκαιρία έχεις μόνο.....μη τη χάσεις.....γιατί εσύ θα χάσεις.....

quote:
Think_Math :
Οχι , εξηγησε μου εσύ .
Γιατί εγω την χρονολογική σειρά αναφέρω , εκτος αν κανεις οτι δεν καταλαβαίνεις .
Οσο για το τι είναι η βίβλος θα σου πώ .
Είναι οτι σας συμφέρει .
Οποτε σας αρέσει την ερμηνεύετε κυριολεκτικά , και όποτε δεν σας αρέσει συμβολικά .
Είναι το Βιβλίο - λάστιχο .
Εχει 20000 διαφορετικές ερμηνείες οσες και οι αιρέσεις του χριστιανισμού .

Να αποσαφηνίσω κάτι. Όταν λέω χρονολογική σειρά δεν εννοώ πριν και πόσα χρόνια το καθένα αλλά τη σειρά.. Τι δημιουργήθηκε πρώτα και τι μετά.

20.0000 αιρέσεις???? Ασφαλώς θα γνωρίζεις το νούμερο 100.....ποια είναι? γιατί εγώ που είμαι Χριστιανός δε τη γνωρίζω......ευκαιρία να τη μάθω λοιπόν.....

quote:
Think_Math :
Το ένστικτο ?
Πλάκα μου κάνεις έτσι ?
Το ένστικτο μου επίσης λέει οτι ο ήλιος γυρίζει γύρω απο την γή , όπως και η θρησκεία σου επι αιώνες αποδεχόταν.
Αυτό σημαίνει οτι αυτή είναι η αλήθεια ?

Δε μας τα λες καλά!!! εάν το ένστικτό σου λέει, ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από την γή, τότε μάλλον το έχεις μπερδέψει με τα μάτια σου..........

quote:
Think_Math :
Το "καμμία απολύτως σχέση" συμπεριλαμβάνει και το γενετικό μας υλικό ή όχι ?
Αστα ρε ευρωπαίε που έχεις μία απάντηση για όλα ...

Τελικά είμαστε ποντικοπίθηκοι? τι πιστεύεις? (στο μήνυμα που απευθύνομαι στον Agnostic)

quote:
Think_Math :
Είσαι σοβαρός τώρα με αυτα που γράφεις εδώ ?

Φυσικά και είμαι. Εάν δηλαδή σου έγραφα για σάλπα και σαργό? που ζουν στα ίδια νερά? τα καλαμάρια ή τα θράψαλα? τι θα έλεγες? άντε να τα εξηγήσεις!!!!!! για να μην πιάσω τα χταπόδια (αυτά που μπλευδίζουν έχουν δηλητήριο, που το βρήκαν?)

quote:
Think_Math :
Οτι φάσκεις και αντιφάσκεις συνεχώς .
Αυτό βέβαια όπως φαίνεται δεν σε ενοχλει ιδιάιτερα .
Το καταλαβαίνω .

Γιατί φάσκω και αντιφάσκω?.........απόδειξη....αλλιώς είναι συκοφαντία.....

quote:
Think_Math :
Μην γίνεσαι γελοίος .
Οταν η επιστήμη μελετά πράγματα που βρίσκονται στα όρια της γνώσης δεν υπάρχει βεβαιότητα .
Γιαυτό καημένε ευρωπαίε παντογνώστη και είρωνα , όταν εμφανίζεται κάποιο πειραματικό εμβόλιο , ζητάμε την συγκατάθεση του ασθενούς για να το εφαρμόσουμε .
Και μόνο αν αποδειχθεί χρήσιμο το περνάμε στην ευρεία εφαρμογή .


Α! μάλιστα ζητάτε δηλαδή την επιστημονική του γνώση!!!!..........και αφού επιστημονικώς συμφωνήσε!!!!.....τσουπ........να και o πράσινος πίθηκος........τον οποίο...... προκειμένου να θολώσετε τα νερά, τον μουρλάνατε στις ενέσεις......άστα ρε επιστήμονα........καλύτερα στραγάλια!!!.........πως να μην ειρωνευτώ όταν λες "ζητάμε τη συγκατάθεση?" τι νά κάνει ο άλλος στη απελπισία του? τον κάνετε πειραματόζωο και βγαίνετε κι από πάνω?........βέβαια εγώ δεν αναφερόμουνα σε τελικό στάδιο.....αλλά μιας και το έθιξες.....το όνομα του εμβολίου δε θα έπρεπε να δινότανε στον πειραματιστή.....αλλά στο καημένο το πειραματόζωο......

quote:
Think_Math :
Το οτι είσαι άσχετος με την επιστήμη είναι γνωστό .
Μην το διαφημίζεις όμως .

Μπα!!!!!! δε σε άρεσε ε??????

quote:
Think_Math :
Οταν μελετάμε φαινόμενα που αφορούν ακραίες καταστάσεις όπως η αρχή του σύμπαντος , πρέπει να κάνουμε πρώτα υποθέσεις για το τι μπορεί να έχει συμβεί και μετά προσπαθούμε να τις αποδείξουμε .


Και στο μεταξύ ροκανίζετε τον ιδρώτα μας......τα χρήματά μας.....αντί να φτιάξετε νοσοκομεία φτιάχνετε αγωγούς για να κάνετε το Θεό!!! βρε τι μαθαίνει κανείς!!!! πίνετε το φραπεδάκι.....λέτε ότι σας κατεβαίνει στη γκλάβα σας......ζητάτε και παίρνετε τα χρήματα....και μετά αναρωτιέται ο γεράκος γιατί δεν ανεβαίνει η σύνταξη........γιατί του κάθε Think_Math του 'ρθε μια ιδέα....

quote:
Think_Math:
Με την δική σου λογική η θεωρία της σχετικότητας δεν έπρεπε να εμφανιζόταν ποτε , γιατί όταν πρωτοδιατυπώθηκε απο τον Αινστάιν ήταν μία εντελώς αναπόδεικτη υπόθεση .
Ουσιαστικά αποδείχθηκε εντελώς , σχεδόν μία εικοσαετία μετά απο την πρώτη διατύπωση της .


Και δε μου λες? φτιάξανε πάλι τεράστιους αγωγούς, που μας στοίχισαν ο κούκος αηδόνι?

quote:
Think_Math:
Μην συνεχίζεις να γράφεις κοτσάνες και ειρωνίες .
Αντί αυτού θα σου πρότεινα να μελετήσεις καλύτερα αυτά που ειρωνεύεσαι γιατι αυτό θα σε κάνει καλύτερο ανθρωπο .
Φιλικά στο λέω .

Δεν μπορείς να με αντιμετωπίσεις.......όσα πτυχία και να χεις.....εκ πείρας στο λέω.....


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 08/02/2009 02:06:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 05:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

Μάλιστα.........θα πάω να του πάρω συνέντευξη.......και μόλις επιστρέψω θα παρουσιάσω το βίντεο.....


Τίποτα με λίγα λόγια φίλε μου, τίποτα.

quote:
europaios2

Δηλαδή για την απεριόριστη ανθρώπινη αντίληψη?........τι έννοια έχουν?


Μα δεν λέω αυτό. Είπα ότι η ανθρώπινη αντίληψη είναι περιορισμένη φτάνοντας μέχρι το σημείο που ο άνθρωπος μπορεί με τις αισθήσεις και τη νόησή του να κατανοήσει τον κόσμο.

quote:
europaios2

Κακώς διακρίνεις αντίφαση.
Οι θρησκείες μας λένε τι θέλει ο Θεός από εμάς.......δεν έχουν ως σκοπό να μας πούνε την προέλευσή του.


Η αντίφαση είναι εμφανέστατη. Δεν γίνεται από τη μία να ισχυρίζεσαι ότι το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει το δημιουργό του και από την άλλη να έχουν μάθει oι εκφραστές των θρησκειών για τις διαθέσεις του, τον τρόπο εξιλέωσης από την "αμαρτία" (sic), τον τρόπο επικοινωνίας μαζί του κτλ..

quote:
europaios2

Και έχω γράψει για πολλοστή φορά ότι το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει το Δημιουργό....θα ήταν "άτοπο"


Γιατί? Και τότε πώς ο ευαγγελιστής Ιωάννης γράφει ότι ο Θεός ήταν άναρχος, προαιώνιος,απειροτέλειος και άπειρη πηγή ζωής? Αυτός πώς δίνει εξήγηση για το Θεό και τη φύση του? Ο Ιωάννης είναι ή δεν είναι δημιούργημα του δημιουργού? Εκτός αν ο Ιωάννης κάνει λάθος!

quote:
europaios2

Εσύ κρίνεις τη σοφία ενός σοφού από τα λεγόμενά του ή από την καταγωγή του


Τη φράση "τα πάντα εν σοφία εποίησε" που ανέφερες εσύ εξετάζω σε σχέση με τον ισχυρισμό της αδυναμίας εξήγησης του δημιουργού από το δημιούργημά του. Λοιπόν?

quote:
europaios2

Τη σοφία του τη βλέπω από την αρμονία στη φύση. Χωρίς αυτούς τους νόμους και τις συντεταγμένες που έβαλε θα ήμασταν κρανίου τόπος.....κάτι σαν τη Σελήνη δηλαδή......


Κι όμως έχουν συμβεί τουλάχιστον 5 μεγάλες καταστροφές της ζωής στον πλανήτη όπου το μεγαλύτερο ποσοστό ζωής εξαφανιζόταν. Υπάρχουν καταστροφικά φαινόμενα που έχουν προκαλέσει αναρίθμητους θανάτους ανθρώπων (και όχι μόνο) όπως φονικοί σεισμοί, τσουνάμι, ηφαίστεια, χιονοστιβάδες κτλ για να μην αναφέρω τις δεκάδες επιδημίες που μάστιζαν την ανθρωπότητα και τον ζωικό κόσμο. Η ζωή θα συνεχίσει να απειλείται από παράγοντες όπως οι αστεροειδείς που κάποια στιγμή όλο και κάποιος θα πλησιάσει επικίνδυνα στην διαστημική γειτονιά μας. Αυτά δεν αποτελούν κατά τη γνώμη μου ένδειξη θεϊκής σοφίας και αγαθοσύνης, αλλά μάλλον ένδειξη βαρβαρότητας και σαδισμού. Υστερα από αυτή την παρατήρηση, μπορούμε λοιπόν να δεχτούμε είτε ότι ο θεός είναι κτηνώδης σαδιστής που παίζει με τις ζωές των δημιουργημάτων του, είτε ότι απλά δεν υπάρχει σχέδιο θεϊκής σοφίας και αγαθότητας και είμαστε απλά ένα ασήμαντο στοιχείο του σύμπαντος το οποίο δεν καταλαβαίνει από φιλευσπλαχνίες και σοφία.

quote:
europaios2

Με τη λογική σου.....τι εγκυρότητα έχει η επιστήμη όταν δεν μπορεί να εξηγήσει το ΜΠΠΠΠΠΠΠΑΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!!! Έχει και παραέχει είναι η απάντηση το ίδιο συμβαίνει και με τη θρησκεία.


Η επιστήμη το έχει εξηγήσει μέχρι ένα σημείο, αλλά μερικά σημαντικά ερωτήματα παραμένουν. Η απαίτησή σου να σου εξηγήσει η επιστήμη στο σύντομο χρόνο που θες τον ίσως δυσκολότερο κοσμολογικό γρίφο είναι υπερβολική. Απ'ότι φαίνεται εσύ προτιμάς πιο απλοϊκές καφενειακές εξηγήσεις στις οποίες επαναπαύεσαι όπως η εξήγηση "έλα μωρέ ο πάνσοφος θεός τα έφτιαξε όλα". Η επιστήμη συνεχώς ερευνά για να μπορέσει να δόσει εξηγήσεις. Κάποτε δεν μπορούσε να εξηγήσει τον κεραυνό, σήμερα όμως το έχει κάνει. Ο αντίστοιχος europaios2 της αρχαιότητας θα ισχυριζόταν τότε για τον κεραυνό και την επιστήμη τα ίδια μ'εσένα σήμερα...και φυσικά θα είχε πέσει έξω.


quote:
europaios2

Θέλω λεπτομέρειες..........το άρμα το έσπρωχνε με το κεφάλι του ενώ ήταν σβυσμένη η μηχανή? ή μόλις ακούμπησε το κεφάλι του πήρε εμπρός?


Ανθρωπέ μου, δεν είχε μηχανή. Ιππήλατο άρμα ήταν. Δεν έσπρωχνε με το κεφάλι του, απλά ακούμπησε το κεφάλι του ευλαβικά πάνω σ'αυτό και αυτό μετακινήθηκε. Ετσι λέει η διήγηση και προφανώς αφήνει πολλά "κενά" όπως άλλωστε οι περισσότερες ιστορίες με θαύματα.

quote:
europaios2

Για σένα η θαυματοποιία μπορεί να είναι κοροϊδία......για άλλους όχι. Γιατί να ασπαστούμε τη γνώμη σου? Γράψε απλά ότι δεν πιστεύεις στα θαύματα. Εγώ προσωπικά μέσα από την οικογένειά μου έχω βιώσει θαύματα. Και με έχεις διαβάσει. Δικαίωμά σου να μην πιστεύεις. Μην κοροϊδεύεις όμως κάτι, μόνο και μόνο επειδή δεν το γνωρίζεις.......είναι ανόητο!!!!


1) Δεν χρειάζεται να ασπαστείς τη γνώμη μου. Εγώ εκφράζω τις απόψεις μου όσο το δυνατόν πιο τεκμηριωμένα.
2) Κι εσύ λοιπόν μην κοροϊδεύεις κάτι - και αναφέρομαι στις επιστήμες όπως η εξελικτική βιολογία και η κοσμολογία - που δεν γνωρίζεις πώς λειτουργεί, πώς αξιολογεί, πώς ερευνά, πώς βγάζει συμπεράσματα κτλ....


quote:
europaios2

Αυτό είναι καλό δεν είναι κακό. Για τον Έναν μιλάω και εγώ......
Το ψεύτικο εύκολα αποκαθηλώνεται..........αυτό είναι γνωστό.


Ο "Ενας" που αναφέρεις...ή ορθότερα κάποιοι λίγοι θεοί που διατηρούνται ακόμα στο προσκήνιο, έχουν επιζήσει 1)για λόγους που συνδέονται με κοινωνικοπολιτικές συγκυρίες της ιστορίας, 2)επειδή το πλαίσιο των "αρμοδιοτήτων" τους είναι ευρύτερο και μπορούν να τους κοτσάρουν σχεδόν παντού οι πιστοί 3)επειδή τα σημερινά έθνη θεωρούν την θρησκεία που παρέλαβαν από τους πιο πρόσφατους προγόνους τους συστατικό στοιχείο της εθνικής τους ταυτότητας επομένως "οφείλουν" να τηρούν τις "παραδόσεις" για να μην εκφυλιστούν. Οχι επειδή είναι οι "αληθινοί" θεοί.


quote:
europaios2

Αν και η μόνη κοινή «καταγωγή» ανθρώπου και ποντικού περιορίζεται σε έναν κοινό πρόγονο που ήταν θηλαστικό και έζησε πριν από 75 εκατομμύρια χρόνια, διαπιστώθηκε ότι το 99% των γονιδίων των ποντικών βρίσκονται σε αντιστοιχία με ανθρώπινα γονίδια.
τώρα???

Θα ήταν πολύ περίεργο! Να μη μοιάζει το dna μας με άλλα έμψυχα όντα. Ζούμε στον ίδιο πλανήτη, μοιραζόμαστε το ίδιο οικοσύστημα, ο βιολογικός κύκλος του ενός βοηθά και συμπληρώνει το βιολογικό κύκλο του άλλου.........πως είναι δυνατόν να μή μοιάζει το dna μας?



Μοιάζει το dna μας διότι έχουμε κοινές καταβολές. Η επιστήμη όμως μας βοηθά να ανακαλύψουμε μεταξύ των ζώων ποια από αυτά είναι πλησιέστεροι συγγενείς μας από κάποια άλλα. Ο άνθρωπος και οι πίθηκοι έχουν ας πούμε περισσότερες ομοιότητες στα οστά και στους μυς σε σχέση με το ποντίκι.


quote:
europaios2

Αυτή η θεωρία ότι όλοι προήρθαμε από ένα αρχέγονο προσωπικά εμένα όχι μόνο με αφήνει αδιάφορο αλλά μου προκαλεί και γέλια.
Ξέρεις γιατί? γιατί δεν είχε κανέναν απολύτως λόγο το αρχέγονο να αρχίσει να διασπάται. Σκέψου ότι ήταν μόνο του σε μια απέραντη φύση!!! δεν τα βρήκε με τον εαυτό του και άρχισε σιγά σιγά τις μεταλλάξεις? Μου θυμίζει ταινία επιστημονικής φαντασίας και όχι επιστήμη.


Οταν έχεις άγνοια πάνω στο θέμα είναι λογικό να καταλήγεις σε τέτοιου είδους πρόχειρα και απλοϊκά συμπεράσματα. Στην προηγούμενη δημοσιευσή μου σου έγραψα σε γενικές γραμμές τη διαδικασία κατά την οποία προκύπτουν οι εξελικτικές αλλαγές. Θεωρώ χάσιμο χρόνου να επαναλαμβανόμαστε.

quote:
europaios2

Η τεράστια βιοποικιλία της φύσης με τα εκατομμύρια είδη δεν μπορεί να εξηγηθεί με συνεχείς διαχωρισμούς. Θεωρώ δεδομένο ότι στην πορεία των εκατομμυρίων ετών συνέβησαν διαχωρισμοί. Όχι όμως του ίδιου αρχέγονου........αλλά χιλιάδων ή και εκατομμυρίων αρχέγονων.


Η τεράστια βιοποικιλία της φύσης εξηγείται από την εξελικτική διαδικασία εκατομμυρίων ετών. Αυτά με τα αρχέγονα που αναφέρεις είναι ακαταλαβίστικες αοριστίες.


quote:
europaios2

Σε παλαιότερη κουβέντα μας, είδες και μόνος σου ότι τα κρανία που παρουσίασες ως μέρος της εξελικτικής διαδικασίας του ανθρώπου, δεν εξήγησαν τη σημερινή του μορφή. Ξαφνικά από ένα πιθηκοειδές κρανίο ξεπήδησε το ανθρώπινο.....λείπουν εκατοντάδες ίσως κρανία ως ενδιάμεσοι κρίκοι για να αποδειχτεί αυτό.


Στην παλαιότερη κουβέντα μας διέπραξες την προχειρότητα να κρίνεις τα κρανία "με το μάτι", ενώ είχες ισχυριστεί ότι υπήρχαν 4-5 κρανία, κι εγώ σου έβαλα καμιά πενηνταρία (τα πιο διάσημα), εξηγώντας παράλληλα ότι δεν έχουμε μόνο τα κρανία αλλά και υπολείμματα άλλων οστών.

Μπορεί να υπάρχει έλλειψη απολιθωμάτων αλλά τα υπάρχοντα αρκούν για να μας χαράξουν μια γενική κατεύθυνση σε ασφαλή πλαίσια για την εξέλιξη του ανθρώπου. Ενα ρούχο μπορεί να έχει τρύπες, αλλά αυτό δεν καθιστά το ρούχο ανύπαρκτο. Και οι τρύπες ράβονται όταν βρεθούν οι κατάλληλες κλωστές.


quote:
europaios2

Μιλάω για τη φιλοσοφία με τα τότε δεδομένα. Εάν αυτοί οι άνθρωποι ζούσαν σήμερα στις μέρες μας........όχι μόνο στο φεγγάρι θα είχαμε βάλει σημαία......κάτι που αποδεδειγμένα δεν έχουν κάνει οι Αμερικανοί, αλλά θα σίγουρα θα είχαμε βγει εκτός δικού μας ηλίου...... οι άνθρωποι αυτοί, όταν οι άλλοι έκαναν τις μαϊμούδες στα δέντρα....παρήγαγαν σοφία.........τους συγκρίνω λοιπόν, διαχρονικά με τα μάτια της κάθε εποχής και τους βγάζω έτη φωτός μπροστά.....
-Συγνώμη αγαπητέ μου αλλά είναι σα να μου λες ότι σήμερα ο βασικός είναι 280.000 δραχμές ενώ πριν 10 χρόνια ήταν 180.000 δραχμές άρα σήμερα ζούμε καλύτερα από χθες.......μόνο που τότε με 180.000 ζούσες μια χαρά! ενώ σήμερα φυτοζωείς.....


Ποια είναι τα "τότε δεδομένα"? Λυπάμαι αλλά τα έχεις κάνει όλα αχταρμά. Τις εποχές, τους σοφούς της αρχαιότητας, τα διαστημικά ταξίδια, τους μισθούς. Προφανώς μπερδεύεις τη φιλοσοφία με την επιστήμη και την (διαστημική) τεχνολογία.


quote:
europaios2

Και όπως προέγραψα η επιστήμη δεν μπορεί να στηριχτεί σε εικασίες. Παρά μόνο σε αποδείξεις.


Και σου απάντησα ότι κάνεις λάθος, διότι στην επιστήμη οι υποθέσεις προϋπάρχουν της απόδειξης. Η διαδικασία σε γενικές γραμμές είναι η εξής...

- Παρατηρείται ένα φαινόμενο
- Οι επιστήμονες κάνουν εικασίες (στηριζόμενοι σε κάποιες παρατηρήσεις) για την εξήγηση του φαινομένου
- Οι επιστήμονες καταφέρνουν να αποδείξουν μεσω της πειραματικής-επαληθευτικής διαδικασίας τις αιτίες του φαινομένου ή δεν καταφέρνουν να τις αποδείξουν και στρέφονται σε νέες έρευνες.

quote:
europaios2

Ακόμη και εάν εμφανίσεις ένα φιλμ, που θα δείχνει τον άνθρωπο να δημιουργείται σιγά σιγά από τη Δαρβίνεια θεωρία......εγώ θα γυρίσω και θα σου πω! ότι έγινε κατά σχέδιο Θεού!


Με αυτό δυστυχώς αποδεικνύεις ότι ο διάλογος που γίνεται δεν έχει νόημα. Μέσα στον αυθορμητισμό σου, απέδειξες ότι είσαι από τους πραγματικούς πιστούς που αδυνατούν να κοιτάξουν πέρα από τα στεγανά της θρησκείας τους. Πράγματι η έννοια του θεού είναι τόσο ευπροσάρμοστη που μπορεί να κολλήσει παντού, έτσι για νά'χουμε να λέμε. Εσπασα το χέρι μου? Ο Θεός με τιμώρησε. Πέθαναν από πείνα μικρά παιδιά? Ο Θεός έχει σχέδιο για την αποκατάστασή τους στην "άλλη ζωή". Πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος και η βιοποικιλότητα? Μα φυσικά ο Θεός τα έφτιαξε έτσι λόγω της σοφίας του...
Ο θεός κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του καθενός για κάθε περίσταση! Κάτι σαν μπαλαντέρ!

Τσάμπα δηλαδή ξοδεύω το χρόνο μου, μου λες ε?


quote:
europaios2

Εάν θέλεις να με αποστομώσεις, να παρακαλάς να βρεθεί το Μπουζόνιο.........ως τότε εγώ θα γελάω και θα λέω....ΜΜΜΜΜΜΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!!!!


Δεν θέλω να σε αποστομώσω ρε φίλε. Εγώ όπου μπορώ σου δίνω τα στοιχεία, σου λέω τη γνώμη μου κι από εκεί και πέρα είμαι της άποψης πως όταν ο συνομιλητής μου δεν πείθεται,να τον αφήνω να ζει στην άγνοιά του.

Ενδιαφέρον πάντως το μήνυμα που λανθάνει στην απάντησή σου για το μπουζόνιο. Δηλαδή αν βρεθεί θα εγκαταλείψεις την πίστη σου στο θεό?

quote:
europaios2

Εκτρέφω κότες εδώ και πολλά χρόνια. Είχα και σβερκολαίμες και από τις κοινές, όπου εξακολουθώ να έχω και σήμερα.
Σε διαβεβαιώνω ότι οι σεξουαλικές προτιμήσεις του κόκορα ήσαν αδιάφορες ως προς το σβέρκο.
Στις φωτογραφίες που παραθέτεις δεν είδα τις σβερκολαίμες. Για να σε κατατοπίσω, το λοφίο (λυρί) είναι ιδίου μεγέθους. Αυτό που διαφέρει είναι ότι δεν έχουν πούπουλα στο σβέρκο.....εξού και σβερκολαίμες...


Μίλησες για καράφλα στο κεφάλι, γι'αυτό επικεντρώθηκα σ'αυτό. Τώρα δεν θα κάθομαι να ψάχνω και για τα πούπουλα στο σβέρκο. Τράβα ρώτα έναν ορνιθολόγο.


quote:
europaios2

Η σοφία εντάσσεται στα πλαίσια της βιοποικιλίας. Καμία ανάγκη δεν είχε η κότα να χάσει τα πούουλα στο σβέρκο της. Απλά η σοφία είναι άπειρη, όπως ο αριθμός των δημιουργημάτων.......αν σε ρωτήσω για παράδειγμα για τη μολόχα?
Υπάρχουν λοιπόν δύο είδη. Εμφανισιακά ο άνθρωπος των πόλεων δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει....εγώ ως χωριάτης όχι μόνο μπορώ....αλλά θα σου τη σερβίρω σε ένα πιάτο μαζί με άλλα χόρτα και θα την βρεις πεντανόστιμη.......αφού η γνωστή και κοινή μολόχα δεν τρώγεται....ενώ αυτή που σου λέω όχι μόνο τρώγεται αλλά με τη γεύση της δημιουργεί άλλη αίσθηση........ποιος ο λόγος διαχωρισμού?


Εσύ ως χωριάτης που σερβίρει μολόχα είσαι αναρμόδιος να κρίνεις την θεωρία της εξέλιξης. Μάθε να πατάς φρένο και να μην παριστάνεις τον έξυπνο και τον επαϊοντα σε κάθε περίσταση. Μάθε να μιλάς λιγότερο σχετικά με επιστημονικά θέματα για τα οποία έχεις πλήρη μεσάνυχτα καθώς και για τη μεθοδολογία τους.

Και τα δημιουργήματα δεν είναι άπειρα, όπως εσφαλμένα αναφέρεις. Είναι πολλά, αλλά όχι άπειρα..Επομένως εφόσον ταυτίζεις τη σοφία του θεού με το πλήθος των δημιουργημάτων του, θα πρέπει να περιορίσεις και αυτήν...


quote:
europaios2

Έχω γράψει άλλο θρησκεία και άλλο επιστήμη.....έκαστος στο είδος του..........αλλά που ακούστηκε η θρησκεία να μεταβάλλεται στο πέρασμα των ετών? τι είναι φίλε μου?
....... καφετέρια να ανακαινίζεται?


Γι'αυτό ακριβώς φίλε μου εγκατέλειψα τη θρησκεία. Διότι οι απαντήσεις της βασίζονται σε αοριστίες και δογματισμούς που κατέγραψαν λίγοι εγγράμματοι πριν 2000 χρόνια. Πέρα απ'αυτό οι γνώσεις μας για τον κόσμο μέσω των επιστημών διογκώθηκαν και όχι μέσω προσευχών, ιεροπραξιών, τελετουργικών και λαμπάδων. Η επιστήμη είναι συνώνυμο της προόδου, ενώ η θρησκεία της στασιμότητας.


quote:
europaios2

Ρωτάω κι εσένα τώρα!! η μετάδοση του χασμουρητού από την t.v, πως εξηγείται? ένα απλό φαινόμενο......


Οι τελευταίες έρευνες εντοπίζουν μία από τις πιθανότερεςς αιτίες στην ανθρώπινη τάση για συναισθηματική και κοινωνική ταύτιση με άλλους ανθρώπους και υπάρχουν συγκεκριμένοι κατοπτρικοί νευρώνες στον εγκέφαλο που ενεργοποιούνται όταν βλέπουμε έναν συνάνθρωπο να κάνει μια συγκεκριμένη κίνηση.

http://www.bioedonline.org/picks/news.cfm?art=3517

http://www.telegraph.co.uk/earth/main.jhtml?xml=/earth/2007/08/15/sciyawn115.xml

Σε πείραμα που έγινε με δύο ομάδες παιδιών εκ των οποίων η μία αποτελείτο από φυσιολογικά παιδιά ενώ άλλη από αυτιστικά, παρατέθηκαν για κάποιο διάστημα εικόνες ανθρώπων που έκαναν κινήσεις με το στόμα ή χασμουριόντουσταν. Τα φυσιολογικά παιδιά χαμσουρήθηκαν περισσότερες φορές (πάνω από το διπλάσιο) από τα αυτιστικά κι αυτό ίσως εξηγεί αυτή την τάση για μίμηση από τους φυσιολογικούς ανθρώπους μέσω του χαμσουρητού στα πλαίσια κοινωνικής και συναισθηματικής ταύτισης με τον περίγυρο. Αντίθετα τα αυτιστικά παιδιά με την αδυναμία να αναπτύξουν κοινωνικούς δεσμούς και κοινωνικές ικανότητες,δεν παρουσιάσαν την ίδια ανάγκη κοινωνικής ταύτισης.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι δεν σε καλύπτει αυτή η απάντηση της επιστήμης. Ποια είναι η δική σου πρόταση? Μήπως πρέπει να αποδώσουμε στην ατελείωτη σοφία του Θεού και το χασμουρητό?

quote:
europaios2

για να μην πιάσω τα χταπόδια (αυτά που μπλευδίζουν έχουν δηλητήριο, που το βρήκαν?)


Από κάποια μετάλλαξη στους προγόνους τους. Επειδή το δηλητήριο προφανώς ήταν χρήσιμο για την επιβίωσή τους(π.χ. παρέλυε τα θύματά τους διευκολύνοντας έτσι την εξασφάλιση τροφής) μεταβιβάστηκε και στους απογόνους τους.

Αν δεν σε ικανοποιεί ούτε αυτή η απάντηση τότε πες μας τη δική σου εκδοχή. Η απέραντη σοφία του πανάγαθου Θεού...μοιράζει και δηλητήρια??

Α ρε ευρωπαίε...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Edited by - Agnostic on 08/02/2009 07:01:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 12:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Agnostic:
Τίποτα με λίγα λόγια φίλε μου, τίποτα.

Γιατί ψέματα γράφω? Εσύ θέλεις εικόνα για να πειστείς......να σου παρσουσιαστεί μπροστά σου......και ν' αρχίσει τα παρακάλια.....να μη σε χάσει από πελάτη.....

quote:
Agnostic:
Μα δεν λέω αυτό. Είπα ότι η ανθρώπινη αντίληψη είναι περιορισμένη φτάνοντας μέχρι το σημείο που ο άνθρωπος μπορεί με τις αισθήσεις και τη νόησή του να κατανοήσει τον κόσμο.

Λογικό δεν είναι? πως λοιπόν θα κατανοήσει το Θείο, όταν αυτό είναι πέρα από την αντίληψή του?.........με ένα φτωχό, «δεν υπάρχε!ι»?

quote:
Agnostic:
Η αντίφαση είναι εμφανέστατη. Δεν γίνεται από τη μία να ισχυρίζεσαι ότι το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει το δημιουργό του και από την άλλη να έχουν μάθει oι εκφραστές των θρησκειών για τις διαθέσεις του, τον τρόπο εξιλέωσης από την "αμαρτία" (sic), τον τρόπο επικοινωνίας μαζί του κτλ..

Έχουν μάθει από "κάποιον" (τον Ιησού αν σου διαφεύγει), τι ακριβώς θέλει ο Κύριος. Απευθείας λοιπόν η απορία σου είναι άτοπη.

quote:
Agnostic:
Γιατί? Και τότε πώς ο ευαγγελιστής Ιωάννης γράφει ότι ο Θεός ήταν άναρχος, προαιώνιος,απειροτέλειος και άπειρη πηγή ζωής? Αυτός πώς δίνει εξήγηση για το Θεό και τη φύση του? Ο Ιωάννης είναι ή δεν είναι δημιούργημα του δημιουργού? Εκτός αν ο Ιωάννης κάνει λάθος!


Ορίστε? εάν αυτό σε καλύπτει......αυτό είναι γνωστό. Νόμιζα ότι δεν αποδεχόσουνα τον ορισμό του. Αλλά αφού τον αποδέχεσαι τότε προς τι η (αντιπαλότητα?)

quote:
Agnostic:
Τη φράση "τα πάντα εν σοφία εποίησε" που ανέφερες εσύ εξετάζω σε σχέση με τον ισχυρισμό της αδυναμίας εξήγησης του δημιουργού από το δημιούργημά του. Λοιπόν?

Άλλα έγραψες ποιο πριν.........αποφάσισε, καλύπτεσαι ή όχι από τον Ιωάννη?

quote:
Agnostic:
Κι όμως έχουν συμβεί τουλάχιστον 5 μεγάλες καταστροφές της ζωής στον πλανήτη όπου το μεγαλύτερο ποσοστό ζωής εξαφανιζόταν. Υπάρχουν καταστροφικά φαινόμενα που έχουν προκαλέσει αναρίθμητους θανάτους ανθρώπων (και όχι μόνο) όπως φονικοί σεισμοί, τσουνάμι, ηφαίστεια, χιονοστιβάδες κτλ για να μην αναφέρω τις δεκάδες επιδημίες που μάστιζαν την ανθρωπότητα και τον ζωικό κόσμο. Η ζωή θα συνεχίσει να απειλείται από παράγοντες όπως οι αστεροειδείς που κάποια στιγμή όλο και κάποιος θα πλησιάσει επικίνδυνα στην διαστημική γειτονιά μας. Αυτά δεν αποτελούν κατά τη γνώμη μου ένδειξη θεϊκής σοφίας και αγαθοσύνης, αλλά μάλλον ένδειξη βαρβαρότητας και σαδισμού. Υστερα από αυτή την παρατήρηση, μπορούμε λοιπόν να δεχτούμε είτε ότι ο θεός είναι κτηνώδης σαδιστής που παίζει με τις ζωές των δημιουργημάτων του, είτε ότι απλά δεν υπάρχει σχέδιο θεϊκής σοφίας και αγαθότητας και είμαστε απλά ένα ασήμαντο στοιχείο του σύμπαντος το οποίο δεν καταλαβαίνει από φιλευσπλαχνίες και σοφία.

Εσύ παλαιότερα είχες ισχυριστεί ότι ποτέ δεν είχε συμβεί μια τεράστια καταστροφή, όταν εγώ ισχυριζόμουνα ότι κάτι τέτοιο έχει συμβεί και το μαρτυρούν τόσο η Παλαιά Διαθήκη όσο και η Ελληνική μυθολογία.
Στις καταστροφές λοιπόν αυτές που συντελέστηκαν θα πρέπει να ερευνήσουμε τις κοινωνικές συνθήκες, τις σχέσεις των ανθρώπων μεταξύ τους, τη δομή της κοινωνίας και την ύπαρξη του ισχυρού σε σχέση με την ύπαρξη του αδυνάτου και μετά να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Όσον αφορά την εξαφάνιση του ανθρώπου από ανθρώπινο παράγοντα.
Οι Ίνκας, για παράδειγμα καταδυνάστευαν όλους τους άλλους Ινδιάνους τους οποίους τους χρησιμοποιούσαν ως δούλους και ως θηράματα σε θυσίες. Ήσαν ο φόβος και ο τρόμος όλων των άλλων φυλών.
Τιμωρήθηκαν από τον ίδιο τον άνθρωπο......έτσι εδώ έχουμε τη φύση και τους νόμους που τη διέπουν, να μην ανακατεύονται καθόλου σε αυτές τις σφαγές.
Αλλά τη δράση να τη έχει αποκλειστικά ο άνθρωπος, όπως και την ευθύνη.


Πάμε τώρα στην ίδια τη φύση, στο ηφαίστειο και στο Τσουνάμι.
Ο Θεός όταν έφτιαξε τον κόσμο, έφτιαξε μια πραγματικότητα και όχι μια ουτοπία.......εάν εσύ θέλεις γάργαρα νερά, προβατάκια να βελάζουν, ήλιο παιδάκια να παίζουν ατελείωτα στο γρασίδι και ο λύκος να χωρατεύει με το αρνί.........μάλλον ψάχνεις το χαμένο παράδεισο........φρόντισε λοιπόν ώστε μετά θάνατον να πας εκεί.....
Ξέρει ο Θεός τι κάνει, όλη η φύση βρίσκεται υπό τον έλεγχό του και όλες τις αδικίες από την ανθρώπινη σκοπιά, τις εννοεί και ο ίδιος. Αν θέλεις κάνε μια αίτηση να γίνεις σύμβουλος Του.....ώστε στις επερχόμενες εκλογές να τα πάει καλά και να διασφαλίσει το θρόνο του.

Οι αρρώστιες και αυτές μέσα στο παιχνίδι είναι. Φρόντισε όμως, ώστε ο άνθρωπος να μπορέσει να βρει τα φάρμακα. Τι να κάνει όμως όταν ο ίδιος ο άνθρωπος ευθύνεται για μεγαλύτερο μέρος των ασθενειών αυτών?
Ο άνθρωπος δημιούργησε τον καρκίνο, ο άνθρωπος και τον Έμπολα.
Και εδώ να αναλάβει την ευθύνη?

Πρώτα χωρίς "ιδιαίτερο κόπο" όλοι τεκνοποιούσαν. Σήμερα όλο και αυξάνονται τα παιδιά του σωλήνα . Ποιος φταίει για το αδύνατο σπέρμα? Ο Θεός ή ο άνθρωπος? Ο Θεός δημιούργησε τη μόλυνση των ωκεανών? τη μόλυνση του νερού? και της τροφής?
Ζω σε χωριό και πίνω εμφιαλωμένο........ο Θεός φταίει?

Ας αναζητήσει ο άνθρωπος πρώτα τις δικές του ευθύνες και ας πιάσει στο στόμα του το όναμά Του αμέσως μετά.....αλλά η εύκολη λύση είναι πάντα να πετάμε τις ευθύνες κάπου αλλού....


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 08/02/2009 12:15:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 18:29:53  Εμφάνιση Προφίλ
panpam

quote:
Το δια ταύτα δεν έχω καταλάβει από όλα αυτά. Γιατί δεν κολλάει αυτή η λογική.

Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω.

quote:
Πόσα εκατομμύρια βασανίστηκαν και πέθαναν στο όνομα της δημοκρατίας ή της ελευθερίας;
Κι από "εκπροσώπους" της δημοκρατίας ή της ελευθερίας.
Νομίζω μόνο τα θύματα "στο όνομα της δημοκρατίας και της ελευθερίας" του 20ου αιώνα ξεπερνούν όλα τα θύματα όλων των θρησκευτικών πολέμων όλων των περασμένων αιώνων.
Θα πούμε ότι η δημοκρατία ή η ελευθερία είναι κάτι κακό;

Σχεδόν το ίδιο ισχύει, μ’ αυτό που έγραψα για τον χριστιανισμό.
Η μόνη διαφορά είναι ότι η δημοκρατία είναι ένα πολιτικό σύστημα που δεν καθοδηγεί τους «εκπροσώπους» της σε άδικες πράξεις, ούτε περιέχει εγγενείς αντιφάσεις, όπως ο χριστιανισμός, που υποτίθεται ότι είναι «εξ’ αποκαλύψεως» οδηγία.

Η ελευθερία είναι ιδανικό που οι επιτήδειοι «εκπρόσωποι» της δημοκρατίας, καταπατούν αυθαίρετα για να εξυπηρετήσουν προσωπικά συμφέροντα ή να εκτοπίσουν αντιπάλους τους.

Στις διαθήκες αυτό γίνεται απ’ τον ίδιο το θεό οποίος υποδεικνύει και στον περιούσιο λαό του, να πράξει το ίδιο.

Η δημοκρατία λοιπόν, δεν επιτρέπει (σαν θεωρία) αυτά που κάνουν όσοι καταπατούν τις αξίες της και γι’ αυτό, αυτοί, θεωρούνται εχθροί της.
Στον χριστιανισμό (σαν θεωρία) όχι μόνο δεν απαγορεύεται η εξολόθρευση των αλλοθρήσκων, αλλά επιβάλλεται.

Και γι’ αυτό οι δολοφόνοι στο όνομά του, επιτελούν θεάρεστο έργο.


quote:
Νομίζω πως εκείνο που "έχει πεθάνει" δεν "έζησε" ποτέ:
O Θεός, έτσι όπως κάποιοι αντιλαμβάνονται ότι τον θέλουνε τα γνωστά Αβρααμικά δόγματα.

Δεν νομίζω ότι είναι παρεξηγημένος ό συγκεκριμένος θεός για κάποιον που κατανοεί την π. διαθήκη.

Είναι ξεκάθαρο το ποιόν του, εκεί μέσα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 19:00:01  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Καταλαβαίνεις την αυτοαναίρεση που κάνεις?
Με την ίδια λογική επειδή πχ τη δημοκρατία τη φτιάξαμε έτσι ωστε η δύναμη να πηγαίνει στους λίγους πρέπει να καταλύσουμε τη δημοκρατία(!?).
Ή επειδή ο κομουνισμός σαν θεωρία φτιάχτηκε έτσι που είχε σαν αποτέλεσμα να προκαλέσει σφαγές κοκ να πρέπει να καταργηθεί το.. ΚΚΕ(!?)

Νομίζω ότι θα σε καλύψει το προηγούμενο μήνυμά μου, πάνω σ' αυτό...

quote:
Θα γυρίσουμε σε παλιότερη συζήτηση βέβαια αλλα τεσπα.. εσύ πώς μπορείς να βγάζεις ένα τέτοιο συμπέρασμα αν δεν έχεις βιώσει τον Χριστιανισμό στη πράξη?

Θα ακολουθήσω τη λογική σου και θα σου πω ότι δεν χρειάζεται να έχεις διαπράξει φόνο για να γνωρίζεις ότι είναι έγκλημα...

quote:
Και επιπλέον εσύ θεωρείς πωε σοφά λόγια όπως "Αγαπα τον πλησιον σου" "Στο εχθρό να γυρνάς κ το άλλο μάγουλο" "Αν έχεις δυό χιτώνες δίνε τον ένα" κοκ να μην έχουν κανένα αποτέλεσμα?

Όλα είναι ξένα προς το στόμα στο οποίο τα βάλανε.

"Αγάπα τον πλησίον σου"
Τον εχθρό σου φίλο κάνε τον. (Κλεόβουλος)
Μην κακολογείς τον πλησίον σου. (Χίλων)

"Στο εχθρό να γυρνάς κ το άλλο μάγουλο"
Όστις σε ραπίσει απ’ την δεξιάν... (Πλάτων, Κρίτων.)

"Αν έχεις δυό χιτώνες δίνε τον ένα"
Δεν ανταλλάσσουμε την αρετή με τον πλούτο. (Σόλων)
Ούτε τον χρυσό να τιμάτε ούτε τον άργυρο. (Θεόπομπος)

Αν θέλεις γράφω κι άλλα... «θεόπνευστα λόγια» που υποτίθεται ότι είπε ο χριστός...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 20:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αν ο Χριστός είπε κουβέντες που έγραψαν και άλλοι
αγαπητέ μου Γιάπετ, είναι άσχετο με τα αποκλειστικά
δικαιώματα που προσπαθείς να εγείρεις...Κι ο Κουμφούκιος
είπε γνωμικά και σοφές κουβέντες, θα κοιτάξουμε ποιός πρόλαβε
να τα πει πρώτος;
Μα είναι πράγματα αυτά; Οι ιδέες ίπτανται και ο καθείς
αντιλαμβάνεται κατά το δυνατόν, δεν σημαίνει ότι τις κλειδώνει
και δεν μπορεί να τις εννοήσει κανένας άλλος...Το πνεύμα είναι
ελεύθερο, όχι ιδιόκτητο...
Ας σοβαρετούμε επιτέλους...Και φυσικά, το θέμα δεν είναι ποιός
γράφει, αλλά ποιός διδάσκει και ποιός πράττει....Εκεί είναι η
ουσία..Κι ο Ιησούς Χριστός, στα ρητά που παρέθεσες κιόλας, έζησε
αμ έπος αμ έργον....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 20:41:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
Κι ο Ιησούς Χριστός, στα ρητά που παρέθεσες κιόλας, έζησε
αμ έπος αμ έργον....

Καλά, μην το δένεις και κόμπο. Το πιθανότερο είναι ο Ιησούς να έζησε μόνον στα μυαλά αυτών που τον φαντάστηκαν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 21:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το άν έζησε ο Ιησούς είναι θέμα ιστοικών καιθρησκευτικών
πηγών, το άν έζησε έτσι όμως,φίλε Μακεδών, δεν είχε τον
όμοιο του, νομίζω...Κι αυτό ακόμη είναι ένα στοιχείο που
δείχνει την μοναδικότητα της χριστιανικής πίστης σε Θεό
πραγματικά Θεό, δίχως μικρότητες και περιορισμούς, κρίνοντας
απο τον Υιό Του...
Και τα δύο έχει αποδειχθεί οτι ισχύουν...Και ότι ο
Χριστός έζησε και ότι έπραξε όσα του αποδίδονται απο τα
ευαγγέλια...
Και γι αυτό ο χριστιανισμός αποτελεί την κυρίαρχη θρησκεία της
λευκής φυλής, τουλάχιστον....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 21:56:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
Και γι αυτό ο χριστιανισμός αποτελεί την κυρίαρχη θρησκεία της
λευκής φυλής, τουλάχιστον....

Χμμ... δηλαδή βάζεις στους "χριστιανούς" και τους καθολικούς σχισματικούς χριστιανούς του Πάπα και τους Διαμαρτυρόμενους και τους Μάρτυρες του Ιεχωβά και όλους αυτούς που σε άλλα μηνύματα τους θεωρείτε ως μη χριστιανούς, εσείς οι χριστιανοί;

Τελικά το πώς μετράτε τα κουκιά σας αποτελεί παγκόσμιο στατιστικό παράδοξο

Πάντως όσον αφορά τον Γιεσουά, ούτε ιστορικές αναφορές υπάρχουν ούτε μαρτυρίες παρά ένα μάτσο συρραφές που ονομάζονται "κανονικά ευαγγέλια" των οποίων δεν γνωριζουμε ούτε τους συγγραφείς τους. Να μην τα ξαναλέμε....

Κι όσον αφορά το θεό τον ίδιο, δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα δημιούργημα του ανθρώπου για να εξηγήσει τα φυσικά φαινόμενα. Τόσο απλά!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 21:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
trexagireve
quote:

Το άν έζησε ο Ιησούς είναι θέμα ιστοικών καιθρησκευτικών
πηγών, το άν έζησε έτσι όμως,φίλε Μακεδών, δεν είχε τον
όμοιο του, νομίζω...Κι αυτό ακόμη είναι ένα στοιχείο που
δείχνει την μοναδικότητα της χριστιανικής πίστης σε Θεό
πραγματικά Θεό, δίχως μικρότητες και περιορισμούς, κρίνοντας
απο τον Υιό Του...
Και τα δύο έχει αποδειχθεί οτι ισχύουν...Και ότι ο
Χριστός έζησε και ότι έπραξε όσα του αποδίδονται απο τα
ευαγγέλια...
Και γι αυτό ο χριστιανισμός αποτελεί την κυρίαρχη θρησκεία της
λευκής φυλής, τουλάχιστον....

Έχετε πάντως μια λογική.....κάτι σαν τη φωλιά του κούκου ένα πράγμα....!


Ασχετο, με τα λινκ τα κατάφερες τελικά?? Κατέβασες τπτ?


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 22:03:49  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Αν ο Χριστός είπε κουβέντες που έγραψαν και άλλοι
αγαπητέ μου Γιάπετ, είναι άσχετο με τα αποκλειστικά
δικαιώματα που προσπαθείς να εγείρεις...

quote:
Μα είναι πράγματα αυτά; Οι ιδέες ίπτανται και ο καθείς
αντιλαμβάνεται κατά το δυνατόν, δεν σημαίνει ότι τις κλειδώνει
και δεν μπορεί να τις εννοήσει κανένας άλλος...Το πνεύμα είναι
ελεύθερο, όχι ιδιόκτητο...

Συμφωνώ σε όλα εκτός του ότι αυτοί που τα έβαλαν στο στόμα του, ισχυρίζονται ότι είχε και την πατρότητα.

quote:
Το άν έζησε ο Ιησούς είναι θέμα ιστοικών καιθρησκευτικών
πηγών, το άν έζησε έτσι όμως,φίλε Μακεδών, δεν είχε τον
όμοιο του, νομίζω...

Αν... ήταν έτσι θα είχε πετύχει και στην αποστολή του.
Αν...

quote:
Και τα δύο έχει αποδειχθεί οτι ισχύουν...Και ότι ο
Χριστός έζησε και ότι έπραξε όσα του αποδίδονται απο τα
ευαγγέλια...

Είδες ποιός προσπαθεί να κάνει κύκλους στα θέματα;
Το γράφεις αυτό για να σου πει κάποιος, πώς και από πού έχει αποδειχθεί και να αρχίσεις να κόβεις βόλτες στα περασμένα.

Εδώ πάντως, το αντίθετο έχει αποδειχθεί, απ' τους ιστορικούς.
Οι εκκλησιαστικοί έγραφαν αυτά που οραματίζονταν και με οπτασίες δεν γράφεται η ιστορία...

quote:
Και γι αυτό ο χριστιανισμός αποτελεί την κυρίαρχη θρησκεία της
λευκής φυλής, τουλάχιστον....

Αυτό πάλι τι είναι;;;;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 22:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Όλα είναι ξένα προς το στόμα στο οποίο τα βάλανε.

"Αγάπα τον πλησίον σου"
Τον εχθρό σου φίλο κάνε τον. (Κλεόβουλος)
Μην κακολογείς τον πλησίον σου. (Χίλων)

"Στο εχθρό να γυρνάς κ το άλλο μάγουλο"
Όστις σε ραπίσει απ’ την δεξιάν... (Πλάτων, Κρίτων.)

"Αν έχεις δυό χιτώνες δίνε τον ένα"
Δεν ανταλλάσσουμε την αρετή με τον πλούτο. (Σόλων)
Ούτε τον χρυσό να τιμάτε ούτε τον άργυρο. (Θεόπομπος)

Αν θέλεις γράφω κι άλλα... «θεόπνευστα λόγια» που υποτίθεται ότι είπε ο χριστός...



Μάλιστα..........δεδομένου ότι το πρώτο ευαγγέλιο χρονολογείται μεταξύ 60-80 μ.Χ. με ποιο πιθανή ημερομηνία τα πρώτα χρόνια, εν μέσω διωγμών που υπόκεινταν οι Χριστιανοί....."κάποιοι" είχαν τη φαεινή ιδέα να μελετήσουν όλους τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους για να φτιάξουν τον ανύπαρκτό Ιησού και να του βάλουν στο στόμα του, τα λόγια τους!!!........ τι να πω?........αμ’ οι διωγμοί!!! που γινόντουσαν στο όνομα του ανύπαρκτου? αυτό που το βάζεις πάλι?
Αυτό θα πει προχωρημένη σκέψη.....διώκω τους Χριστιανούς για να μην έρθει κάποιος Χριστός, του οποίου θα γίνουν οπαδοί................το θέμα είναι πως τους ξεχώριζαν?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 02:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

europaios2 :

quote:
Γίνε ποιο σαφής.......και ανέφερέ μου όχι τις πάρα πολλές......αλλά τη μία φορά.

Πρίν περίπου 74.000 χρόνια έγινε μια τρομερή ηφαιστειακή υπερ-έκρηξη στο όρος Toba που προξένησε για 6 χρόνια έναν πυρηνικό χειμώνα, και μια παγετωνική εποχή που κράτησε 1000 χρόνια. Η στάχτη από την έκρηξη σκέπασε Ινδία και Πακιστάν με ένα στρώμα 5 μέτρων. Σαν αποτέλεσμα ήταν ο πληθυσμός των ανθρώπων να μειωθεί δραματικά σε λιγότερα απο 10.000 άτομα .
(πηγή : SCIENTIFIC AMERICAN )

Ολα εν σοφία εποίησε . Αμήν .

quote:
Πριν 5 ημέρες η αδερφή μου είδε ένα πολύ κακό όνειρο.....νόμισε ότι είχε να κάνει με εμένα και με προειδοποίησε γιατί σχετιζόταν με ένα δωμάτιο του σπιτιού μου....πρώτη φορά στη ζωή μου την είδα τόσο τρομαγμένη και ήμουνα ιδιαίτερα προσεχτικός (οδήγηση).
Εχθές το μεσημέρι η μητέρα μου είχε ένα ατύχημα σοβαρό. Το δωμάτιο, που είδε η αδερφή μου τα όσα είδε, ήταν το αγαπημένο της μητέρας μου, όταν ζούσε στο σπίτι που ζω εγώ σήμερα. Τι έχει να πει η επιστήμη?

Ολα εν σοφία εποίησε .
Σας προειδοποίησε πάντως ο Θεούλης .
Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να μην συμβεί το ατύχημα , αλλά δεν ήθελε να τον χρεώσετε για κακία .


quote:
Τα αρπακτικά αιλουροειδή, είναι ελάχιστα μπροστά στα χιλιάδες κοπάδια των θυμάτων τους........βάση τη λογική σου αυτό δε θα έπρεπε να συμβαίνει......βάση όμως της σοφίας του Θεού.......συμβαίνει...

Βάση της σοφίας του Θεού , δεν έπρεπε να συμβαίνει φίλε μου.
Γιατί ο Θεούλης δεν ρίχνει στα ζωάκια και σε μάς μάνα εξ' ουρανού να φάμε , και μας βάζει να αλληλοσφαζόμαστε ?
Το κρατάει μήπως για την επόμενη Εβραική έξοδο γιατί φοβάται μήπως του τελειώσει ?
.

quote:
Γιατί ποιος είπε ότι το σύμπαν φτιάχτηκε μόνο για εμάς?

Αυτό ισχυρίζεται η θρησκεία σου .

quote:
Όλοι αγωνιζόμαστε και όλοι είμαστε επιστήμονες στο είδος μας.....αυτοί μας έφεραν το ηλεκρικό ρεύμα αυτοί και τις "έξυπνες βόμβες"........οπότε σιγά μη χάσουν κανά κιλό από τον αγώνα.......να δεις ο γεωργός τι αγώνα κάνει για να πιούμε εμείς το χυμό του πορτοκαλιού! 0,45 λεπτά τα 150ml στο ράφι, όταν αυτός πουλάει 0,03 λεπτά το κιλό τα πορτοκάλια για χυμό.....και βάλε κάτω τα έξοδα (ραντίσματα, λιπάσματα, ποτίσματα, κλαδέματα, κοπή χορταριών).....αυτός κι αν κάνει αγώνα, αυτός και εάν αγωνιεί....

Η εμπάθεια σου για τους επιστήμονες είναι φανερή .
Οσο για το ποιό απο τα δύο είναι δυσκολότερο , να είσαι γεωργός , η επιστήμονας στο Cern , άστο γιατί γελάνε και οι πέτρες .

quote:
Δεν μπορώ να απαντήσω, γιατί ανοήτως θα προσπαθήσω να εξηγήσω Τον δημιουργό μου.........και τέτοιος δεν είμαι.

Βασικά ώς άτομο , δεν μπαίνεις στον κόπο να εξηγήσεις τίποτα με την λογική .
Οποτε δεν μου προξενεί εντύπωση η αδυναμία σου .
Εχεις πιαστεί απο ένα παραμύθι , και έχεις εξηγήσει με αυτό απο τα πούπουλα και την ... καράφλα στις κότες μέχρι την διαφορά ανάμεσα στις μαρίδες και τις αθερίνες .

quote:
Πως δεν υπάρχει? Ρωτήθηκε η επιστήμη (για το κουνουπίδι!) και είπε δε γνωρίζω?

Υπάρχει κανείς να το διαβεβαιώσει και δεν το ξέρω ?
Η μήπως ξέρεις εσύ να μου προτείνεις κάποιον ?


quote:
Στο χίλιες και μια νύχτα ναι........αλλού όχι.

Αναρωτιέμαι με αυτά που γράφεις , αν υπάρχει τίποτα άλλο στην βιβλιοθήκη σου εκτός απο βίοι αγίων ...

quote:

Λάθος είσαι πολύ λάθος φίλε μου, ο ίδιος ο Ιησούς όχι μόνο στηλίτευσε τους Εβραίους αλλά τους είπε ότι δε θα κερδίσουν τη βασιλεία των Ουρανών!.......πρέπει να ενημερωθείς.
Όσα δημιούργηματά του κατέστρεψε, αιτιολογεί την απόφασή του αυτή. Είχαν κυλιστεί στην αμαρτία και ο Θεός δε θέλει ως τέτοιο το δημιούργημα που ξεχώρισε από τα υπόλοιπα. Θέλει να του δώσει προοπτική και έστω και ένας στον κόσμο να υπάρχει που προσπαθεί να ανταποκριθεί, ο Κύριος θα έχει το νου του.
Στα Σόδομα και στα Γόμορρα, τους είχε προειδοποιήσει με κάποιον τρόπο...τον αψήφησαν και την πάτησαν.......εάν το δούμε κυριολεκτικά το θέμα.

Τιποτα απο αυτά που γράφεις δεν αναιρεί την προτιμηση του αρχικά , σε έναν λαό , και τις σφαγές άλλων λαών και τελικά όλης της υφηλίου με τον κατακλυσμό .
Αν εσύ τα θεωρείς αυτά λογική αντίδραση πάνσοφου και ... Πανάγαθου (!) δημιουργού τότε όπως σου είπα να τον χαίρεσε.

quote:
Νομίζεις........

Παντογνώστης όπως πάντα .
Ολο και περισσότερο μοιάζεις με τον Θεό σου .
Εγώ θα έλεγα να πάρεις την θέση του , γιατί ίσως εσύ να είσαι πιό φιλάνθρωπος απο αυτόν .

quote:
Θες να πεις ότι η όλη φάση έγινε αποκλειστικά και μόνο για να δουν πως δημιουργήθηκε ο κόσμος?.....μία ευκαιρία έχεις μόνο.....μη τη χάσεις.....γιατί εσύ θα χάσεις.....

Οχι θα περιμένω να μου πείς εσύ Θεάνθρωπε ευρωπαίε γιατί θα γίνει το πείραμα .
Εγώ τι να ξέρω . Κοτζάμ Θεός είσαι ...

quote:
Να αποσαφηνίσω κάτι. Όταν λέω χρονολογική σειρά δεν εννοώ πριν και πόσα χρόνια το καθένα αλλά τη σειρά.. Τι δημιουργήθηκε πρώτα και τι μετά.

Αυτό σου έγραψα .
Δεν δημιουργήθηκαν πρώτα τα ερπετά και μετά τα πτηνά όπως το βιβλίο σου γράφει .
Ουτε η γή πριν τον ήλιο .
Αλλα όπως είπα , εσύ θα ξέρεις καλύτερα μία που όλη η σοφία του κόσμου είναι μέσα στο ... βιβλίο σου .
Τι να σου πουν οι ασχετοι οι επιστήμονες εσένα ...

quote:
20.0000 αιρέσεις???? Ασφαλώς θα γνωρίζεις το νούμερο 100.....ποια είναι? γιατί εγώ που είμαι Χριστιανός δε τη γνωρίζω......ευκαιρία να τη μάθω λοιπόν.....

http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05/h-airesh-twn-penthkostianwn-sthn-ellada.html

Πάρε ένα λίνκ να ενημερωθείς για να δείς πόσο μετριοπαθής ήμουν στην εκτιμησή μου .
Ουτε τα του οίκου σου δεν γνωρίζεις , ενώ ξέρεις τα πάντα για το ... Cern και τα ... μπουζόνια .

quote:
Δε μας τα λες καλά!!! εάν το ένστικτό σου λέει, ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από την γή, τότε μάλλον το έχεις μπερδέψει με τα μάτια σου..........

Δεν σου άρεσε το παράδειγμα ε ?
Εδώ βρε κακόμοιρε ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ και πάλι είναι λάθος .
Φαντάσου τί γίνεται αν το πιστεύεις με το ... ένστικτο .

quote:
Τελικά είμαστε ποντικοπίθηκοι? τι πιστεύεις? (στο μήνυμα που απευθύνομαι στον Agnostic)

Το πρόβλημα σου δυστυχώς κακόμοιρε , είναι οτι δεν γνωρίζεις ούτε ανάγνωση .
Γιαυτό και δουλεύεις με το ένστικτο ...
Αν κατάλαβες το άρθρο που μας έδωσες ( που αμφιβάλλω ) λέει οτι τα ποντίκια και ο άνθρωπος έχουν πολλά ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ και οχι ΙΔΙΑ γονίδια με τον άνθρωπο όπως έχουν τα προτεύοντα θηλαστικά .
Ακουσες το ένστικτο σου και την πάτησες πάλι ...
.

quote:
Φυσικά και είμαι. Εάν δηλαδή σου έγραφα για σάλπα και σαργό? που ζουν στα ίδια νερά? τα καλαμάρια ή τα θράψαλα? τι θα έλεγες? άντε να τα εξηγήσεις!!!!!! για να μην πιάσω τα χταπόδια (αυτά που μπλευδίζουν έχουν δηλητήριο, που το βρήκαν?)

Τώρα θέλεις να σου κάνω μάθημα βιολογίας ?
Γιατί ?
Αφού τα ξέρεις όλα .
Πες μας εσύ λοιπόν γιατί ο Θεός έφτιαξε την σάλπα .
Μήπως για να έχει παρέα ο Σαργός ?

quote:
Γιατί φάσκω και αντιφάσκω?.........απόδειξη....αλλιώς είναι συκοφαντία.....

Μνήμη χρυσόψαρου έχεις ?
Μου είπες οτι όλες οι θρησκείες είναι δρόμος για τον θεό , και όταν σου είπα γιατί κάνετε τότε ιεραποστολές , μου είπες "γιατί έτσι είπε ο Χριστός" . Αρα ο Χριστός διαφωνεί μαζί σου για τις άλλες θρησκείες , η εσύ διαφωνείς με τον εαυτό σου .
Αμα ξεμπερδέψεις ενημερωσέ με ... .

quote:
Α! μάλιστα ζητάτε δηλαδή την επιστημονική του γνώση!!!!..........και αφού επιστημονικώς συμφωνήσε!!!!.....τσουπ........να και o πράσινος πίθηκος........τον οποίο...... προκειμένου να θολώσετε τα νερά, τον μουρλάνατε στις ενέσεις......άστα ρε επιστήμονα........καλύτερα στραγάλια!!!.........πως να μην ειρωνευτώ όταν λες "ζητάμε τη συγκατάθεση?" τι νά κάνει ο άλλος στη απελπισία του? τον κάνετε πειραματόζωο και βγαίνετε κι από πάνω?........βέβαια εγώ δεν αναφερόμουνα σε τελικό στάδιο.....αλλά μιας και το έθιξες.....το όνομα του εμβολίου δε θα έπρεπε να δινότανε στον πειραματιστή.....αλλά στο καημένο το πειραματόζωο......

Ελα να προτείνεις εσύ κάποια άλλη μέθοδο σε τέτοιες περιπτώσεις .
Γνωριζε απλά όμως , οτι αρκετές φορές οι ερευνητές κάνουν πειραματόζωο και τον ίδιο τον εαυτό τους για χάρη της προόδου.
Γιαυτό ηρέμησε γιατί θα πέσεις στα χέρια κανενός επιστήμονα ετσι πώς εκνευρίζεσαι ....


quote:
Και στο μεταξύ ροκανίζετε τον ιδρώτα μας......τα χρήματά μας.....αντί να φτιάξετε νοσοκομεία φτιάχνετε αγωγούς για να κάνετε το Θεό!!! βρε τι μαθαίνει κανείς!!!! πίνετε το φραπεδάκι.....λέτε ότι σας κατεβαίνει στη γκλάβα σας......ζητάτε και παίρνετε τα χρήματα....και μετά αναρωτιέται ο γεράκος γιατί δεν ανεβαίνει η σύνταξη........γιατί του κάθε Think_Math του 'ρθε μια ιδέα....

Τελικά είσαι ανισόρροπος τελείως .
Στα νοσοκομεία βρε επιστήμονες δεν υπάρχουν ?
Γιατί να σου φτιάξουμε νοσοκομείο λοιπόν ?
Αμα αρρωστήσεις ( που δεν στο εύχομαι) τράβα να κάνεις κανένα εξορκισμό να πιέις κανένα αγιασμό , να ροκανίσεις καμμία εικόνα , και να τυλιχτεις με κομποσκοίνια .
τι τα θές τα νοσοκομεία εσύ κοτζάμ παντογνώστης ?
.

quote:
Και δε μου λες? φτιάξανε πάλι τεράστιους αγωγούς, που μας στοίχισαν ο κούκος αηδόνι?

Φυσικά .

quote:
Δεν μπορείς να με αντιμετωπίσεις.......όσα πτυχία και να χεις.....εκ πείρας στο λέω.....

Αυτό το ξέρω πολύ καλά φίλε μου .
Δεν τρέφω αυταπάτες .
Εξάλου θα ξέρεις ποιός ειναι πάντα αήττητος έτσι ?

.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 02:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

Λογικό δεν είναι? πως λοιπόν θα κατανοήσει το Θείο, όταν αυτό είναι πέρα από την αντίληψή του?.........με ένα φτωχό, «δεν υπάρχε!ι»?


Επομένως κάνουν λάθος όλοι οι θνητοί που έχουν αναφερθεί στη φύση του θεού μέσα στην Καινή Διαθήκη. Κάνουν λάθος και όλοι όσοι καταφεύγουν σε παρόμοιες επεξηγήσεις στη σημερινή εποχή (π.χ. καλόγεροι).

quote:
europaios2

Έχουν μάθει από "κάποιον" (τον Ιησού αν σου διαφεύγει), τι ακριβώς θέλει ο Κύριος. Απευθείας λοιπόν η απορία σου είναι άτοπη.


Ετσι υποτίθεται ότι έγινε στις διηγήσεις της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης, οι οποίες όμως δεν συνιστούν ιστορικά κείμενα.

quote:
europaios2

Ορίστε? εάν αυτό σε καλύπτει......αυτό είναι γνωστό. Νόμιζα ότι δεν αποδεχόσουνα τον ορισμό του. Αλλά αφού τον αποδέχεσαι τότε προς τι η (αντιπαλότητα?)


Δεν αποδέχομαι τον ορισμό του, απλά τονίζω την αντίφαση που προκύπτει από τον ισχυρισμό σου. Το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει τον δημιουργό, αλλά παραδόξως ένα τουλάχιστον δημιούργημα τον εξηγεί(κι αν ψάξουμε θα βρούμε κι άλλα). Μία από τις δύο εκδοχές πρέπει φυσιολογικά να απορριφθεί. Δεν γίνεται να ισχύουν και οι δύο δηλώσεις. Ιωάννης ή ευρωπαίος2 λοιπόν?

quote:
europaios2

Άλλα έγραψες ποιο πριν.........αποφάσισε, καλύπτεσαι ή όχι από τον Ιωάννη?


Τα'παμε. Τώρα είναι σειρά σου να πάρεις θέση και ή να επιβεβαιώσεις τη δήλωση του Ιωάννη ακυρώνοντας τη δική σου ή να απορρίψεις τον Ιωάννη και να επιμείνεις στη θέση σου..."το δημιούργημα δεν μπορεί να εξηγήσει τον δημιουργό". Make your choice.

quote:
europaios2

Εσύ παλαιότερα είχες ισχυριστεί ότι ποτέ δεν είχε συμβεί μια τεράστια καταστροφή, όταν εγώ ισχυριζόμουνα ότι κάτι τέτοιο έχει συμβεί και το μαρτυρούν τόσο η Παλαιά Διαθήκη όσο και η Ελληνική μυθολογία.
Στις καταστροφές λοιπόν αυτές που συντελέστηκαν θα πρέπει να ερευνήσουμε τις κοινωνικές συνθήκες, τις σχέσεις των ανθρώπων μεταξύ τους, τη δομή της κοινωνίας και την ύπαρξη του ισχυρού σε σχέση με την ύπαρξη του αδυνάτου και μετά να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.


Ανθρωπέ μου δεν αναφέρομαι στις καταστροφές που αναφέρονται στον Βιβλικό Κατακλυσμό και στο ανάλογο επισόδειο της Ελληνικής Μυθολογίας τα οποία χρονικά είναι πολύ όψιμα σε σχέση με τις καταστροφές που αναφέρω. Αναφέρομαι σε καταστροφές της ζωής που διαδραματίστηκαν πολλά εκατομμύρια χρόνια πριν εμφανιστεί ο άνθρωπος!

Εχουμε συγκεκριμένα 5 τέτοιες μεγάλες καταστροφές της ζωής..

1) Πριν από 443.000.000 χρόνια - το 60% των θαλάσσιων ειδών αφανίστηκε. Πιθανή αιτία οι δραματικές αλλαγές στη στάθμη των ωκεανών

2) Πριν από 364.000.000 χρόνια - Το 55% των θαλάσσιων ειδών αφανίστηκε. Πιθανές αιτίες η πτώση αστεροειδούς ή το φυσικό φαινόμενο θερμοκηπίου με συνακόλουθη έκλυση υδροθείου από τις θάλασσες.

3) Πριν από 251.000.000 χρόνια - Αφανίστηκε το 90% των θαλάσσιων ειδών και το 70% των χερσαίων ειδών. Πιθανή αιτία ένα φυσικό φαινόμενο θερμοκηπίου

4) Πριν από 200.000.000 χρόνια - Το 52% των θαλάσσιων ειδών αφανίστηκε. Πιθανές αιτίες η ακραία ηφαιστιακή δραστηριότητα, ακολουθούμενη από φαινόμενο θερμοκηπίου και έκλυση υδροθείου από τη θάλασσα.

5) Πριν από 65.000.000 χρόνια. Το 75% των θαλάσσιων ειδών αφανίστηκε καθώς και το 18% των χερσαίων σπονδυλωτών, συμπεριλαμβανομένων των δεινοσαύρων. Η πιο πιθανή αιτία είναι η πτώση αστεροειδούς αλλά αναφέρονται και εκρήξεις ηφαιστείων.

ΠΗΓΗ- Science Illustrated, τεύχος 32, Νοέμβριος 2007, σελ.70-75.

Οπως καταλαβαίνεις ευρωπαίε2 αυτά που λες για δομές των ανθρώπινων κοινωνιών είναι εκτός τόπου και χρόνου (στην κυριολεξία),αφού αναφέρομαι σε καταστροφές πολύ πριν την ύπαρξη του ανθρώπινου είδους που δεν έχουν σχέση με τους κατακλυσμικούς μύθους των Εβραίων και των Ελλήνων οι οποίοι απ'ότι φαίνεται έχουν την προέλευσή τους στους παλιότερους κατακλυσμικούς μύθους της Μεσοποταμίας των αρχών της δεύτερης χιλιετίας π.Χ. Απλά αντί για τους Νώε και Δευκαλίωνα οι πρωταγωνιστές είναι οι ήρωες Ζουζιούντρα (Σουμεριακή παράδοση) και Ουτναπίστιμ(Βαβυλωνιακή παράδοση) και φυσικά αναφέρονται σε τοπικά φαινόμενα πλημμύρας που συνεβαιναν συχνά στην αρχαία Μεσοποταμία, και όχι σε παγκόσμιο κατακλυσμό, άσχετα αν στους μύθους η καταστροφή γενικεύεται υπέρμετρα.


quote:
europaios2

Πάμε τώρα στην ίδια τη φύση, στο ηφαίστειο και στο Τσουνάμι.
Ο Θεός όταν έφτιαξε τον κόσμο, έφτιαξε μια πραγματικότητα και όχι μια ουτοπία.......εάν εσύ θέλεις γάργαρα νερά, προβατάκια να βελάζουν, ήλιο παιδάκια να παίζουν ατελείωτα στο γρασίδι και ο λύκος να χωρατεύει με το αρνί.........μάλλον ψάχνεις το χαμένο παράδεισο........φρόντισε λοιπόν ώστε μετά θάνατον να πας εκεί.....
Ξέρει ο Θεός τι κάνει, όλη η φύση βρίσκεται υπό τον έλεγχό του και όλες τις αδικίες από την ανθρώπινη σκοπιά, τις εννοεί και ο ίδιος. Αν θέλεις κάνε μια αίτηση να γίνεις σύμβουλος Του.....ώστε στις επερχόμενες εκλογές να τα πάει καλά και να διασφαλίσει το θρόνο του.


Αυτή λοιπόν η πραγματικότητα που λες ότι έφτιαξε είναι σαδιστική, εχθρική και πολύ συχνά απειλητική προς τον άνθρωπο και τα ζωντανά πλάσματα εν γένει. Δεν βλέπω πουθενά το στοιχείο της αγαθοσύνης και της σοφίας, παρά μόνο παραφροσύνη και σαδιστική διάθεση (αν δεχτούμε ότι ο κόσμος είναι δημιούργημα του Θεού).

Η απάντηση "ξέρει ο Θεός τι κάνει" που για πολλοστή φορά δίνεις κρίνεται ανεπαρκής και αντάξια για να πείσει φοβισμένα μικρά παιδιά του δημοτικού.

quote:
europaios2

Οι αρρώστιες και αυτές μέσα στο παιχνίδι είναι. Φρόντισε όμως, ώστε ο άνθρωπος να μπορέσει να βρει τα φάρμακα. Τι να κάνει όμως όταν ο ίδιος ο άνθρωπος ευθύνεται για μεγαλύτερο μέρος των ασθενειών αυτών?
Ο άνθρωπος δημιούργησε τον καρκίνο, ο άνθρωπος και τον Έμπολα.
Και εδώ να αναλάβει την ευθύνη?



Με λίγα λόγια πρώτα βασανίζει και μετά φροντίζει να βρίσκει ένα από τα υποτιθέμενα πολυάριθμα δημιουργηματά του φάρμακα. Αυτό για σένα είναι ένδειξη σοφίας και αγαθοσύνης? Διότι εμένα μου φαίνεται περισσότερο ένδειξη σαδιστικού παιχνιδιού. Και δεν αναφέρομαι σε ασθένειες που ενδεχομένως ο άνθρωπος είναι υπέυθυνος αλλά σε επιδημίες όπως η πανούκλα για την οποία υπεύθυνα ήταν συγκεκριμένο βακτήριο, οι ψύλλοι και τα τρωκτικά. Και εκεί υπήρχε θείο σχέδιο αγαθοσύνης?


quote:
europaios2

Πρώτα χωρίς "ιδιαίτερο κόπο" όλοι τεκνοποιούσαν. Σήμερα όλο και αυξάνονται τα παιδιά του σωλήνα . Ποιος φταίει για το αδύνατο σπέρμα? Ο Θεός ή ο άνθρωπος? Ο Θεός δημιούργησε τη μόλυνση των ωκεανών? τη μόλυνση του νερού? και της τροφής?
Ζω σε χωριό και πίνω εμφιαλωμένο........ο Θεός φταίει?

Ας αναζητήσει ο άνθρωπος πρώτα τις δικές του ευθύνες και ας πιάσει στο στόμα του το όναμά Του αμέσως μετά.....αλλά η εύκολη λύση είναι πάντα να πετάμε τις ευθύνες κάπου αλλού....



Δεν αναφέρθηκα σε καταστάσεις και φαινόμενα για τα οποία έχει ευθύνες ο άνθρωπος. Αναφέρθηκα σε δυσάρεστες για τον άνθρωπο και τη ζωή καταστάσεις/φαινόμενα όπου δεν έχει ευθύνη για την εκδήλωσή τους ο άνθρωπος όπως οι φονικοί σεισμοί, τα τσουνάμι, οι αστεροειδείς, οι ανεμοστρόβιλοι, τα ηφαίστεια κτλ...

Επομένως είναι άσχετο και το παράδειγμά σου για τους Ινκας όπως άσχετο θα ήταν και οποιοδήποτε παράδειγμα από ανθρώπινες κοινωνίες.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 09/02/2009 03:19:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 09:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Δεν μπορείς να με αντιμετωπίσεις.......όσα πτυχία και να χεις.....εκ πείρας στο λέω.....

Α, ρε Ελλαδάρα αθάνατη ... ό,τι να 'ναι ο καθένας ... για γέλια και για κλάματα ... για γέλια και για κλάματα ... άνθρωποι αφιερώνουν τις ζωές τους στην γνώση, στην επιστήμη, μοχθούν χρόνια και χρόνια, διαβάζουν, μελετούν, εργάζονται ... αλλά μπροστά στον europaios2, δεν πιάνουν μία ... φίλε, είσαι ΜΕΓΑΛΟΣ - πολύ μεγάλος όμως - ΤΕΝΕΚΕΣ!

Edited by - zip on 09/02/2009 09:13:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 10:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τελικά, αυτό που έχει σημασία είναι να καταλάβουμε
ότι ο Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησεν και η τελική
μορφή που θα πάρουν τα πράγματα, θα τον δικαιώσουν...
Το λώ αυτό γιατί κανείς δεν μπορεί να εναντιωθεί στον Θεό,
αφού κανείς μας δεν ξέρει ή θα ζήσει για να μάθει, το τέλος
του ανθρώπου, με την έννοια του τελείου ανθρώπου,οπότε και
φυσικά το σύμπαν έγινε για τον άνθρωπο και μονο, δεν υπάρχουν άλλες
έλλογες ζωές,ώστε, στην πλήρη υπόσταση του, να μπορεί να κινηθεί
στον πραγματικό του χώρο, τον κόσμο ολόκληρο...
Αυτό είναι προορισμός και εξελίσσσεται ήδη..
Ο Θεός αυτό που ήταν να κάνει το έκανε..Παρεμβαίνει ενίοτε, μόνο
και μόνο για να μας επαναφέρει στην πορεία μας, την εξέλιξη.
Εμείς τι κάνουμε είναι το θέμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 20:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:

Να το πούμε απλά φίλη mimosa, υπάρχουν καλές και
κακές δυνάμεις....Θαύματα κάνει κι ο διάβολος για
να ξεγελάσει τον άνθρωπο, ότι είναι μεγάλος, ή ότι
έρχεται απο το Θεό, αφού η πλάνη είναι το καλύτερο
όπλο του..Είναι ικανός να μετασχηματιστεί σε άγγελο φωτός,
για να παραπλανήσει...
Υπάρχει ή όχι διαφορά;

Νομίζω ότι η Δύναμη είναι μία.
Κάποιοι τη χρησιμοποιούν για καλό σκοπό και κάποιοι για κακό.. δεν διαφωνώ... αλλά εσένα τι σε νοιάζει πως θα τη χρησιμοποιήσει αυτός ο κάποιος;;;
Αν δεν είσαι θύμα δεν έχεις πρόβλημα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 20:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή μου mimosa,η δύναμη είναι μια, αλλά υπακούει
σε νόμους που επιφέρουν συνέπειες και δεν μπορούν να είναι
αυτόνομες οι κινήσεις...
Η δύναμη είναι το καλό, γιατί αυτόγεννάει, το να χαλάς ή
διαστρέφεις, δεν είναι τέχνη..Είναι καταστροφή άλλου και πάλι
αυτό που παίρνεις είναι απο το καλό υλικά....Δεν έχει τίποτε
να σου δώσει το κακό...
Μόνο προσωρινές λύσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2009, 00:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Agnostic:
Η επιστήμη το έχει εξηγήσει μέχρι ένα σημείο, αλλά μερικά σημαντικά ερωτήματα παραμένουν. Η απαίτησή σου να σου εξηγήσει η επιστήμη στο σύντομο χρόνο που θες τον ίσως δυσκολότερο κοσμολογικό γρίφο είναι υπερβολική. Απ'ότι φαίνεται εσύ προτιμάς πιο απλοϊκές καφενειακές εξηγήσεις στις οποίες επαναπαύεσαι όπως η εξήγηση "έλα μωρέ ο πάνσοφος θεός τα έφτιαξε όλα". Η επιστήμη συνεχώς ερευνά για να μπορέσει να δόσει εξηγήσεις. Κάποτε δεν μπορούσε να εξηγήσει τον κεραυνό, σήμερα όμως το έχει κάνει. Ο αντίστοιχος europaios2 της αρχαιότητας θα ισχυριζόταν τότε για τον κεραυνό και την επιστήμη τα ίδια μ'εσένα σήμερα...και φυσικά θα είχε πέσει έξω.

Η επιστήμη το έχει εξηγήσει αφού ξεκίνησε και μετά......χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Την αρχή να μας πει.
Και που εξήγησε τον Κεραυνό? Χαράς το πράγμα. Ο αντίστοιχος europaios2 της αρχαιότητας, άλλη σκασίλα δε θα είχε παρά από το που προέρχεται ο κεραυνός......μιας και μιλάς για τον αντίστοιχο.
quote:
Agnostic:
Ανθρωπέ μου, δεν είχε μηχανή. Ιππήλατο άρμα ήταν. Δεν έσπρωχνε με το κεφάλι του, απλά ακούμπησε το κεφάλι του ευλαβικά πάνω σ'αυτό και αυτό μετακινήθηκε. Ετσι λέει η διήγηση και προφανώς αφήνει πολλά "κενά" όπως άλλωστε οι περισσότερες ιστορίες με θαύματα.


Αμ δε γίνεται έτσι δουλειά......στο Ιππήλατο άρμα......ακούμπησε τους ίππους με το κεφάλι του? ή το πίσω μέρος το άρμα, το σκεύος δηλαδή. Έχει μεγάλη σημασία ώστε να εξετάσουμε με προσοχή το συμβάν.
Μπορεί οι ίπποι να είχαν μουλαρώσει........μπορεί να είχαν «μάτι». Τα άλογα ματιάζονται εύκολα ξέρεις. Εξού και οι χάντρες που τους βάζουν. Αν δεν πιστεύεις ρώτα κάποιον που έχει άμαξα.....σε κάποιο νησί για παράδειγμα στη Ζάκυνθο άν πας.

quote:
Agnostic:
1) Δεν χρειάζεται να ασπαστείς τη γνώμη μου. Εγώ εκφράζω τις απόψεις μου όσο το δυνατόν πιο τεκμηριωμένα.
2) Κι εσύ λοιπόν μην κοροϊδεύεις κάτι - και αναφέρομαι στις επιστήμες όπως η εξελικτική βιολογία και η κοσμολογία - που δεν γνωρίζεις πώς λειτουργεί, πώς αξιολογεί, πώς ερευνά, πώς βγάζει συμπεράσματα κτλ....

Δεν κοροϊδεύω την επιστήμη που τη σέβομαι. Κοροϊδεύω, αυτούς τους επιστήμονες που βγήκαν με ελαφρά την καρδία να μιλήσουν για ένα κρότο από το πουθενά, που είχε ως αποτέλεσμα την απαρχή των πάντων. Δεν γενικεύω.

quote:
Agnostic:
Ο "Ενας" που αναφέρεις...ή ορθότερα κάποιοι λίγοι θεοί που διατηρούνται ακόμα στο προσκήνιο, έχουν επιζήσει 1)για λόγους που συνδέονται με κοινωνικοπολιτικές συγκυρίες της ιστορίας, 2)επειδή το πλαίσιο των "αρμοδιοτήτων" τους είναι ευρύτερο και μπορούν να τους κοτσάρουν σχεδόν παντού οι πιστοί 3)επειδή τα σημερινά έθνη θεωρούν την θρησκεία που παρέλαβαν από τους πιο πρόσφατους προγόνους τους συστατικό στοιχείο της εθνικής τους ταυτότητας επομένως "οφείλουν" να τηρούν τις "παραδόσεις" για να μην εκφυλιστούν. Οχι επειδή είναι οι "αληθινοί" θεοί.

Άποψή σου.

quote:
Agnostic:
Μοιάζει το dna μας διότι έχουμε κοινές καταβολές. Η επιστήμη όμως μας βοηθά να ανακαλύψουμε μεταξύ των ζώων ποια από αυτά είναι πλησιέστεροι συγγενείς μας από κάποια άλλα. Ο άνθρωπος και οι πίθηκοι έχουν ας πούμε περισσότερες ομοιότητες στα οστά και στους μυς σε σχέση με το ποντίκι.

Επομένως με τους πιθήκους είμαστε κάτι σαν πρώτα ξαδέρφια....με τους ποντικούς δεύτερα......με τα σκουλήκια έκτα......κ.ο.κ.
Διαφωνώ ότι έχω την παραμικρή συγγένεια με αυτά τα ζώα.
Πάντως εδώ είναι το παραμύθι και όχι στη θρησκεία. Η θρησκεία στην προκειμένη περίπτωση χρησιμοποιεί (πέρα από τους διδάσκαλούς της όπως ο Ιησούς) τη λογική. Ενώ η επιστήμη τη φαντασία.

quote:
Agnostic:

Όταν έχεις άγνοια πάνω στο θέμα είναι λογικό να καταλήγεις σε τέτοιου είδους πρόχειρα και απλοϊκά συμπεράσματα. Στην προηγούμενη δημοσιευσή μου σου έγραψα σε γενικές γραμμές τη διαδικασία κατά την οποία προκύπτουν οι εξελικτικές αλλαγές. Θεωρώ χάσιμο χρόνου να επαναλαμβανόμαστε.



Μα τι να μου πεις τώρα? Ότι από το αρχέγονο για κάποιους λόγους η μαμά αρχέγονο έκανε τρίδυμα! κι έβγαλε έναν ποντικό, έναν άνθρωπο κι έναν πίθηκο?.........αδικώ το σκουλήκι αλλά είναι ποιο μακρινός συγγενής......έχουν άλλοι τα πρωτοτόκια....

quote:
Agnostic:
Η τεράστια βιοποικιλία της φύσης εξηγείται από την εξελικτική διαδικασία εκατομμυρίων ετών. Αυτά με τα αρχέγονα που αναφέρεις είναι ακαταλαβίστικες αοριστίες.

Ναι και πριν εκατομμύρια χρόνια βγήκε το αρχέγονο κι έγινε δεινόσαυρος.......μετά έγινε η καταστροφή της γης από τον κομήτη, το ξανασκέφτηκε το αρχέγονο και αντί για δεινόσαυρος, γύρισε ως άνθρωπος.....σου λέει θα φτιάξω κανά καταφύγιο.....θα την σκαπουλάρω.....την επόμενη φορά.
Αν είναι ακαταλαβίστικα τα δικά μου, που χρησιμοποιούν την απλότητα και τη Λογική, σκέψου πόσο ακαταλαβίστικα είναι τα δικά σου......με την εξελικτική διαδικασία και τους επιστημονικούς όρους που βρίθουν φαντασίας, προκειμένου να την εξηγήσουν (εξέλιξη), χρησιμοποιώντας σπασμωδικά παραδείγματα ώστε νά καλύψουν το τεράστιο κενό ανάμεσα στη θεωρία και την πράξη.


Βέβαια τώρα, γιατί δε νιώθει ο Γορίλας την ανάγκη της μετεξέλιξής του σε άνθρωπο, ώστε να γλιτώσει από την εξαφάνιση, ένας επιστήμονας γνωρίζει. Κανονικά θα έπρεπε βάση της Δαρβίνειας θεωρίας ο Γορίλας να αρχίσει να μιλάει και να έρθει σε διαπραγματεύσεις με τον άνθρωπο για τη σωτηρία του........δε νομίζεις?

quote:
Agnostic:
Στην παλαιότερη κουβέντα μας διέπραξες την προχειρότητα να κρίνεις τα κρανία "με το μάτι", ενώ είχες ισχυριστεί ότι υπήρχαν 4-5 κρανία, κι εγώ σου έβαλα καμιά πενηνταρία (τα πιο διάσημα), εξηγώντας παράλληλα ότι δεν έχουμε μόνο τα κρανία αλλά και υπολείμματα άλλων οστών.

Μπορεί να υπάρχει έλλειψη απολιθωμάτων αλλά τα υπάρχοντα αρκούν για να μας χαράξουν μια γενική κατεύθυνση σε ασφαλή πλαίσια για την εξέλιξη του ανθρώπου. Ενα ρούχο μπορεί να έχει τρύπες, αλλά αυτό δεν καθιστά το ρούχο ανύπαρκτο. Και οι τρύπες ράβονται όταν βρεθούν οι κατάλληλες κλωστές.



Από τα κρανία αυτά που παρέθεσες μόνο αυτά των τελευταίων 20-30.000 ετών ήσαν ανθρώπινα.
Είδα τα πιθηκοειδή κρανία από 6-7 εκατομμυρίων ετών και μέχρι τα 300.000 χρόνια να μην έχουν καμία μεγάλη διαφορά μεταξύ τους και τεράστια με τα υπόλοιπα.
Ξαφνικά εμφανίστηκε ο Homo sapiens, 300.000 ετών του οποίου το κρανίο όντως μοιάζει με το δικό μας.
Τον συνδετικό όμως κρίκο, ανάμεσα σε αυτόν και τα άλλα πιθηκοειδή, δεν τον είδα!
Το κρανίο όμως του Homo sapiens neanderthalensis που ήταν 50.000 ετών ήταν πιθηκοειδές και δε φαινόταν ως συνεχιστής του 300.000 ετών κρανίου όσον αφορά την εξέλιξη, αλλά συνεχιστής των άλλων πιθηκοειδών. Από τις φωτό αυτά είδα.

Ο άνθρωπος δεν είναι ρούχο για να βρούμε τις κατάλληλες κλωστές. Είναι άνθρωπος και όταν θα πεις ότι κατάγεται από τις μαϊμούδες, θα πρέπει πρώτα να βρεις αυτές τις κλωστές και μετά να το κάνεις.

quote:
Agnostic:
Ποια είναι τα "τότε δεδομένα"? Λυπάμαι αλλά τα έχεις κάνει όλα αχταρμά. Τις εποχές, τους σοφούς της αρχαιότητας, τα διαστημικά ταξίδια, τους μισθούς. Προφανώς μπερδεύεις τη φιλοσοφία με την επιστήμη και την (διαστημική) τεχνολογία.

Καθόλου αχταρμά, όταν οι δικοί μας φιλοσοφούσαν και παρήγαν επιστήμη όπως ο Αναξίμανδρος για παράδειγμα, την εποχή που ο άνθρωπος θυσίαζε στα τοτέμ ακόμη και ανθρώπους........σκέψου σήμερα αυτοί οι άνθρωποι τι θα έκαναν. Μόνο και μόνο η Ακρόπολη και ο τρόπος με τον οποίο έχει κτιστεί, νομίζω ότι είναι αρκετό για να σε πείσει.

quote:
Agnostic:
Και σου απάντησα ότι κάνεις λάθος, διότι στην επιστήμη οι υποθέσεις προϋπάρχουν της απόδειξης. Η διαδικασία σε γενικές γραμμές είναι η εξής...

- Παρατηρείται ένα φαινόμενο
- Οι επιστήμονες κάνουν εικασίες (στηριζόμενοι σε κάποιες παρατηρήσεις) για την εξήγηση του φαινομένου
- Οι επιστήμονες καταφέρνουν να αποδείξουν μεσω της πειραματικής-επαληθευτικής διαδικασίας τις αιτίες του φαινομένου ή δεν καταφέρνουν να τις αποδείξουν και στρέφονται σε νέες έρευνες.



Οπότε όταν δεν αποδείξουν αυτό που παρατηρούν......τι μένουν? μόνο οι εικασίες.........
Άρα θα πω επιστήμη την απόδειξη και όχι την εικασία.........εικασίες κάνω και μόνος μου........

quote:
Agnostic:

Με αυτό δυστυχώς αποδεικνύεις ότι ο διάλογος που γίνεται δεν έχει νόημα. Μέσα στον αυθορμητισμό σου, απέδειξες ότι είσαι από τους πραγματικούς πιστούς που αδυνατούν να κοιτάξουν πέρα από τα στεγανά της θρησκείας τους. Πράγματι η έννοια του θεού είναι τόσο ευπροσάρμοστη που μπορεί να κολλήσει παντού, έτσι για νά'χουμε να λέμε. Εσπασα το χέρι μου? Ο Θεός με τιμώρησε. Πέθαναν από πείνα μικρά παιδιά? Ο Θεός έχει σχέδιο για την αποκατάστασή τους στην "άλλη ζωή". Πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος και η βιοποικιλότητα? Μα φυσικά ο Θεός τα έφτιαξε έτσι λόγω της σοφίας του...
Ο θεός κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του καθενός για κάθε περίσταση! Κάτι σαν μπαλαντέρ!
Τσάμπα δηλαδή ξοδεύω το χρόνο μου, μου λες ε?



Εγώ θα έλεγα αντί για λόγια να βάλεις κανά χεράκι να βρεθεί το μπουζόνιο......

quote:
Agnostic:
Δεν θέλω να σε αποστομώσω ρε φίλε. Εγώ όπου μπορώ σου δίνω τα στοιχεία, σου λέω τη γνώμη μου κι από εκεί και πέρα είμαι της άποψης πως όταν ο συνομιλητής μου δεν πείθεται,να τον αφήνω να ζει στην άγνοιά του.

Ενδιαφέρον πάντως το μήνυμα που λανθάνει στην απάντησή σου για το μπουζόνιο. Δηλαδή αν βρεθεί θα εγκαταλείψεις την πίστη σου στο θεό?



Πρώτα θα μου πεις γιατί λανθάνει.
quote:
Agnostic:
Μίλησες για καράφλα στο κεφάλι, γι'αυτό επικεντρώθηκα σ'αυτό. Τώρα δεν θα κάθομαι να ψάχνω και για τα πούπουλα στο σβέρκο. Τράβα ρώτα έναν ορνιθολόγο.

Μα και στο κεφάλι καράφλα έχουν, το μισό δηλαδή. Εσύ κατάλαβες για μικρό ή μεγάλο λειρί. Έχουν το ίδιο λειρί, αλλά από τη μέση του κεφαλιού και προς τα κάτω όλος ο σβέρκος (λαιμός) μπρος πίσω δεν έχει πούπουλα.
quote:
Agnostic:
Εσύ ως χωριάτης που σερβίρει μολόχα είσαι αναρμόδιος να κρίνεις την θεωρία της εξέλιξης.

Κι όμως, εγώ την εξέλιξη αυτή τη γεύομαι ενώ ο επιστήμονας αδυνατεί.

quote:
Agnostic:
Μάθε να πατάς φρένο και να μην παριστάνεις τον έξυπνο και τον επαϊοντα σε κάθε περίσταση. Μάθε να μιλάς λιγότερο σχετικά με επιστημονικά θέματα για τα οποία έχεις πλήρη μεσάνυχτα καθώς και για τη μεθοδολογία τους.

Εσύ τι απαγγέλνεσαι εάν επιτρέπεται? επιστήμονας?

quote:
Agnostic:
Και τα δημιουργήματα δεν είναι άπειρα, όπως εσφαλμένα αναφέρεις. Είναι πολλά, αλλά όχι άπειρα..Επομένως εφόσον ταυτίζεις τη σοφία του θεού με το πλήθος των δημιουργημάτων του, θα πρέπει να περιορίσεις και αυτήν...

Είναι εκατομμύρια. Οι επιστήμονες κάθε μέρα ανακάλυπταν κι ένα νέο είδος, ειδικά στο Βόρνεο. Στη θάλασσα και μόνο τη θαλάσσια χλωρίδα να πιάσεις, θα μαζέψεις εκατομμύρια είδη........δεν τα έχεις δει σε ντοκιμαντέρ?

quote:
Agnostic:
Γι'αυτό ακριβώς φίλε μου εγκατέλειψα τη θρησκεία. Διότι οι απαντήσεις της βασίζονται σε αοριστίες και δογματισμούς που κατέγραψαν λίγοι εγγράμματοι πριν 2000 χρόνια. Πέρα απ'αυτό οι γνώσεις μας για τον κόσμο μέσω των επιστημών διογκώθηκαν και όχι μέσω προσευχών, ιεροπραξιών, τελετουργικών και λαμπάδων. Η επιστήμη είναι συνώνυμο της προόδου, ενώ η θρησκεία της στασιμότητας.


Τα βλέπεις? Βλέπεις αγαπητέ μου, ότι έχεις μπερδέψει τη θρησκεία με την επιστήμη!! Περίμενες από τη θρησκεία να σου βρει το εμβόλιο κατά του τύφου? ή το ραδιόφωνο?.......δε λέω καλό θα ήταν αλλά λίγο αδόκιμο δε νομίζεις?

quote:
Agnostic:
Οι τελευταίες έρευνες εντοπίζουν μία από τις πιθανότερεςς αιτίες στην ανθρώπινη τάση για συναισθηματική και κοινωνική ταύτιση με άλλους ανθρώπους και υπάρχουν συγκεκριμένοι κατοπτρικοί νευρώνες στον εγκέφαλο που ενεργοποιούνται όταν βλέπουμε έναν συνάνθρωπο να κάνει μια συγκεκριμένη κίνηση.

http://www.bioedonline.org/picks/news.cfm?art=3517

http://www.telegraph.co.uk/earth/main.jhtml?xml=/earth/2007/08/15/sciyawn115.xml

Σε πείραμα που έγινε με δύο ομάδες παιδιών εκ των οποίων η μία αποτελείτο από φυσιολογικά παιδιά ενώ άλλη από αυτιστικά, παρατέθηκαν για κάποιο διάστημα εικόνες ανθρώπων που έκαναν κινήσεις με το στόμα ή χασμουριόντουσταν. Τα φυσιολογικά παιδιά χαμσουρήθηκαν περισσότερες φορές (πάνω από το διπλάσιο) από τα αυτιστικά κι αυτό ίσως εξηγεί αυτή την τάση για μίμηση από τους φυσιολογικούς ανθρώπους μέσω του χαμσουρητού στα πλαίσια κοινωνικής και συναισθηματικής ταύτισης με τον περίγυρο. Αντίθετα τα αυτιστικά παιδιά με την αδυναμία να αναπτύξουν κοινωνικούς δεσμούς και κοινωνικές ικανότητες,δεν παρουσιάσαν την ίδια ανάγκη κοινωνικής ταύτισης.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι δεν σε καλύπτει αυτή η απάντηση της επιστήμης. Ποια είναι η δική σου πρόταση? Μήπως πρέπει να αποδώσουμε στην ατελείωτη σοφία του Θεού και το χασμουρητό?



Σε ντοκιμαντέρ στο Sky είχα παρακολουθήσει τους ανθρώπους να χασμουριόνται, μόλις είδαν έναν χιμπατζή να χασμουριέται πρώτος........Να φανταστώ ότι ήθελαν να κοινωνικοποιηθούν με το χιμπατζή? Εάν ναι!!! όταν αυτός άρχισε να ψειρίζει το διπλανό χιμπατζή, αυτοί γιατί δεν έκαναν το ίδιο?

Έχω παρατηρήσει επίσης ότι όταν κάποιος άνθρωπος ξύνει τη μύτη του σε δημόσιο χώρο.....όσοι τον πάρουν χαμπάρι, παρόλη την προσπάθεια του να κρυφτεί, δεν κάνουν το ίδιο!!! αλλά έναν μορφασμό. Αυτό πως εξηγείται? που είναι η κοινωνικοποίηση?

Ο Θεός δε μίλησε για χασμουρητά......και δε θα το κάνω ούτε εγώ. Η επιστήμη όμως εάν δεν μπορεί να βρει εδώ τη λύση πως θα τη βρει στο μπουζόνιο?

quote:
Agnostic:
Από κάποια μετάλλαξη στους προγόνους τους. Επειδή το δηλητήριο προφανώς ήταν χρήσιμο για την επιβίωσή τους(π.χ. παρέλυε τα θύματά τους διευκολύνοντας έτσι την εξασφάλιση τροφής) μεταβιβάστηκε και στους απογόνους τους.

Αν δεν σε ικανοποιεί ούτε αυτή η απάντηση τότε πες μας τη δική σου εκδοχή. Η απέραντη σοφία του πανάγαθου Θεού...μοιράζει και δηλητήρια??



Πάλι η μετάλλαξη? Και τα άλλα χταπόδια? γιατί να μην αποκτήσουν αυτό το όπλο? Τους ξέχασαν οι προγόνοι τους στην κληρονομιά?

Δε με ικανοποιεί η απάντηση. Η απέραντη σοφία του Θεού μοιράζει τα πάντα..........δεν έκανε μόνο το φως.........αλλά και το σκοτάδι.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2009, 02:29:11  Εμφάνιση Προφίλ
Ευρωπαίοι

quote:
Μάλιστα..........δεδομένου ότι το πρώτο ευαγγέλιο χρονολογείται μεταξύ 60-80 μ.Χ. με ποιο πιθανή ημερομηνία τα πρώτα χρόνια, εν μέσω διωγμών που υπόκεινταν οι Χριστιανοί....."κάποιοι" είχαν τη φαεινή ιδέα να μελετήσουν όλους τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους για να φτιάξουν τον ανύπαρκτό Ιησού και να του βάλουν στο στόμα του, τα λόγια τους!!!........ τι να πω?........αμ’ οι διωγμοί!!! που γινόντουσαν στο όνομα του ανύπαρκτου? αυτό που το βάζεις πάλι?
Αυτό θα πει προχωρημένη σκέψη.....διώκω τους Χριστιανούς για να μην έρθει κάποιος Χριστός, του οποίου θα γίνουν οπαδοί................το θέμα είναι πως τους ξεχώριζαν?

Δεν περίμενα να καταλάβετε κάτι άλλο απ' αυτό.

Και δεν είναι δεδομένο ότι το πρώτο ευαγγέλιο γράφτηκε το 60-80, παρά μόνο για σας.
Πριν το 180 μαχχ. δεν υπήρχε ευαγγέλιο.
Δεν μπορείς να φανταστείς τι πέρασαν τα ευαγγέλια μέχρι να γίνουν αυτό που εσείς πιστεύετε σαν θεϊκή αλήθεια.
Πολλές περιπέτειες, διορθώσεις, αναθεωρήσεις, προσθήκες και πολλά άλλα.
Απόδειξη το κομφούζιο που υπάρχει μέσα τους.

Άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος και όλοι μαζί... τίποτε!!!



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2009, 04:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

europaios2:

quote:
Τα άλογα ματιάζονται εύκολα ξέρεις. Εξού και οι χάντρες που τους βάζουν.

quote:
Δεν κοροϊδεύω την επιστήμη που τη σέβομαι. Κοροϊδεύω, αυτούς τους επιστήμονες...

quote:
Πάντως εδώ είναι το παραμύθι και όχι στη θρησκεία. Η θρησκεία στην προκειμένη περίπτωση χρησιμοποιεί τη λογική. Ενώ η επιστήμη τη φαντασία.

quote:
Μα τι να μου πεις τώρα? Ότι από το αρχέγονο για κάποιους λόγους η μαμά αρχέγονο έκανε τρίδυμα! κι έβγαλε έναν ποντικό, έναν άνθρωπο κι έναν πίθηκο?.........αδικώ το σκουλήκι αλλά είναι ποιο μακρινός συγγενής......έχουν άλλοι τα πρωτοτόκια....

quote:
Το κρανίο όμως του Homo sapiens neanderthalensis που ήταν 50.000 ετών ήταν πιθηκοειδές και δε φαινόταν ως συνεχιστής του 300.000 ετών κρανίου όσον αφορά την εξέλιξη, αλλά συνεχιστής των άλλων πιθηκοειδών. Από τις φωτό αυτά είδα.

Παράγραφος και ανέκδοτο είσαι .
Κανένα με ξανθιές ξέρεις ?
Π.χ. πώς διαχώρισε ο Θεός τις ξανθιές απο τις μελαχρινές ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.359375
Maintained by Digital Alchemy