ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2008, 12:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου, αν δεν γίνει ο καθένας μας αυτό που είναι, δεν πρόκειται
να γίνουμε όλοι μαζί, αυτό που ειμαστε ολοι μας...



Πράγματι στο γονίδιο του καθενός είναι καταγεγραμμένο το είναι του .
Αυτό που είναι να γίνει θα γίνει .
Παρατηρούμε τα φαινόμενα ,τα επίκαιρα φαινόμενα των καιρών και αδυνατούμε να αντιδράσουμε ομαδικά ,ώστε να έχει αποτελέσματα η δράση μας .
Η ανθρωπότητα αποτελείται από κάθε άτομο και το κάθε άτομο είναι μοναδικό και το ξεχωρίζει η συμπεριφορά του ,από τα άλλα άτομα .
Δεν απορώ με άτομα που ισχυρίζονται ότι έχουνε ολοκληρωμένη προσωπικότητα .
Ταυτίζονται με τον χαρακτήρα τους και θεωρούνε ,ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση αυτός ο χαρακτήρας τους να εξελιχθεί ακόμη περισσότερο ,δηλαδή να υπάρξει η πιθανότητα να διαμορφωθεί σε κάτι περισσότερο ολοκληρωμένο .
Για παράδειγμα θεωρούνε πολλοί άνθρωποι, ότι από την καθολική συμπεριφορά των προσωπικοτήτων ,που είναι πλειοψηφικά ανιδιοτελής , ότι μπορεί να επέλθει θετικότερη εξέλιξη ,αν υπάρξει σοβαρή προσπάθεια της προσωπικότητας να αλλάξει συμπεριφορά και από ιδιοτελής να διαμορφωθεί σε ανιδιοτελής .
Η ανιδιοτελής υπηρεσία προϋποθέτει ωριμότητα της προσωπικότητας ,διότι δεν θα μας πούνε κάποιοι να προσπαθήσουμε να υπηρετήσουμε τον συνάνθρωπό μας και γενικότερα την ανθρωπότητα ανιδιοτελώς ,αλλά θα πρέπει να αισθανθούμε τον καιρό ,όταν αυτός ωριμάσει .

Τα αίτια και τα εμπόδια τα οποία δημιουργούνται ,ώστε η ανθρωπότητα να μην δύναται να λειτουργήσει ως μία μονάδα τα βλέπει κάθε άνθρωπος και βιώνει ένα μέρος αυτών καθημερινά ,μέσα από την καθημερινότητά του .
Ο ουσιαστικός λόγος είναι η αδυναμία των ανθρώπων να δεχτούνε την αιωνιότητα ως το πραγματικά μοναδικό υφιστάμενο περιβάλλον από το οποίο διαμορφώθηκε και εξελίσσετε και αυτό το οποίο αντιλαμβανόμαστε μέσω των πέντε αισθητήριων οργάνων μας .
Αυτή η πραγματικότητα περιορίζεται στις πέντε αισθήσεις και όσοι επιθυμούνε να την να αναβαθμίσουνε και να εισέλθουνε σε αόρατους κόσμους και άπειρες διαστάσεις ,θα πρέπει να πιστέψουνε στην αιωνιότητα .

Εύχομαι σε όλους τους ανθρώπους , τα φετινά Χριστούγεννα να είναι η αφετηρία ,για μία αναζήτηση αυτών των αόρατων εσωτερικών και άρα υποκειμενικών κόσμων .
Αυτοί υποκινούνε και διαμορφώνουνε οτιδήποτε ορατό για τα μάτια μας .
Πίσω από την μορφή ,οποιαδήποτε μορφή υπάρχει συγκεκριμένη ενέργεια .
Νοητική ενέργεια τόσο εξελιγμένη, ώστε να καταφέρνει να μεταδίδει ιδέες άχρονες και το μόνο που έχουμε να κάνουμε ,είναι να τις εφελκύσουμε εστιάζοντας την σκέψη μας σε κάτι ανώτερο από την προσωπικότητα μας .
ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ, ΤΗΝ ΨΥΧΗ, ΤΟ ΘΕΙΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ,που είναι μέρος του αόρατου και υπαρκτού άπειρου οντος μέσω του οποίου υφιστάμεθα και κινούμεθα εν αυτό.

Εύχομαι σε κάθε άνθρωπο :
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2008, 13:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλές γιορτές καλέ μου φίλε alfa-omega,
σου εύχομαι να πετύχεις αυτες τις γιορτές, την
ηρεμία που οδηγεί στη γαλήνη κι απο κει στην επίτευξη κάθε
στόχου, μέχρι την ολοκλήρωση του δρόμου σου...
Ναι όντως, είμαστε δίπλα και μόνοι μας..Μόνο η αρμονία μας
σώζει και χρειάζεται να την βρούμε...Ο καθένας μας πάει ένα ταξίδι
και θα γυρίσει πάλι σε μάς...Στο ένα που είμαστε...
Στην διαδρομή, όμως, οι σκέψεις του καθενός, διαφοροποιούνται
και έτσι προκύπτει έλλειψη επικοινωνιας...
Πρέπει να κουβαλάς τη γαλήνη μέσα σου, για να ελέγχεις το μίσος
που κυβερνάει τις διαπροσωπικές σχέσεις σήμερα...Ένα καλλιεργημένο
μίσος, απέναντι σε όλους μας, το οποίο ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται
και αντιδρά νευρικά και κυκλοθυμικά απέναντι του...
Η ηρεμία και η τεχνητή δημιουργία συμπάθειας γύρω μας, μπορεί
να μας βάλει στον κόσμο της αρμονίας και να ζούμε σαν ποίημα,
άν το θέλουμε...Μιλάω για την συμπάθεια ώς επηροή θετικής
ενέργειας, φυσικά..
Ξεκινάμε με ποιότητα σε μικρά πράγματα γύρω μας και μετά η
συμπάθεια δινει περισσότερη ποιότητα και ομορφιά σε
μεγαλύτερους στόχους...Αλλά κι οι στόχοι πρέπει να είναι
υψηλοί, ώστε να λεπταινει το πνεύμα......
Το νέο έτος που είναι έτος ξεαθαρίσματος, έχει να μας διδάξει
πολλά και πρέπει να τα αντέξουμε, αφού είναι αλήθειες...
Αλλά, Τις Ως Ο Θεός Ημών; Άρα όλα αντέχονται και γίνονται
για καλό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 16:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στην διαδρομή, όμως, οι σκέψεις του καθενός, διαφοροποιούνται
και έτσι προκύπτει έλλειψη επικοινωνιας...


Πως όμως είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφοροποίηση των σκέψεων ,ώστε να οδηγεί στην έλλειψη επικοινωνίας ?
Τι είναι αυτό που αντί να ενώνει διχάζει τις σκέψεις των προσωπικοτήτων ?
Ανέφερες το μίσος αγαπητέ trexagireve .
Επίσης ότι με την γαλήνη καταπραΰνετε .
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου .

Μα αν ένας άνθρωπος δεν έχει ολοκληρωμένη προσωπικότητα ,τότε πως είναι δυνατόν να ξεπεράσει ποτέ αυτό το μίσος ?
Αν είχαμε όλοι την δυνατότητα να συμπεριφερόμεθα απρόσωπα , δεν θα οδηγούσε αυτός ο τρόπος ,στην λύση των περισσότερων προβλημάτων ?

Έχεις παρατηρήσει ποτέ τον εαυτό σου να συμπεριφέρεται απρόσωπα ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 20:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου alfa-omega, έχω δυο μέρες που
δεν μπήκα,καθώς, λίγο οικογενειακά, λίγο υποχρεώσείς, λίγο
πρόβλημα με το internet,δεν τα κατάφερα, αλλά ήθελα να
μπω για να δω τι έχεις γράψει...
φίλε μου, το απρόσωπο που λές είναι το ολοπρόσωπο, δλδ, το
πρόσωπο του ανθρώπου σαν σύνολο, καθώς όλοι είμαστε μερικές
και ορισμένες αποδόσεις του...Ναι βοηθάει πολύ το να
μπορείς να ολοκληρώσεις προσωπικότητα,ασχετα συνθηκών, αν
μπορείς να δημιουργήσεις ένα θετικό περιβάλλον γύρω σου...
Έχει μεγάλη σημασία...Λειτουργεί συμπαθητικά και ευνοεί την
ροή της αρμονίας,στην οποία ζητάμε να ενταχθούμε.
Αυτό που ειμαστε είναι το πρόβλημα που καλούμαστε να λύσουμε
και η ακύρωση του, δεν θα βοηθούσε, αλλά θα μας έκανε ελλειπείς,
αφού η γνώση της υποκειμενικότητας, είναι αυτό που απευχόμαστε.....
Μαθαίνουμε να είμαστε άτομα, χωρίς να χάνουμε το σύνολο.
Για κάποιο λόγο γίνονται όλα και κάποιο λόγο εξυπηρετούν όλα,
εμείς, το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να τα αντιληφθούμε,
έχοντας γύρω μας, επαναλαμβάνω, το κατάλληλο περιβάλλον, για
να έχουμε καλή πορεία..Σου θυμίζω, ότι οι αλχημιστές του
μεσαίωνα, πάντα είχαν στο εργαστήρι τους ζεύγη ταιριαστών αντικειμένων και όλων όσων των περιέβαλλαν, ώστε να πετυχάινουν
την εύνοια του αποτελέσματος που τους ενδιέφερε..
Θέλει, όμως κι ευγενικούς σκοπούς...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 15:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαθαίνουμε να είμαστε άτομα, χωρίς να χάνουμε το σύνολο.



Μας μάθανε .
Τώρα αν μία προσωπικότητα χάσει το σύνολο και πάει αντίθετα με το κοπάδι γιατί είδε κάτι καλλίτερο ,ακολουθώντας ένα άλλο τρόπο ζωής αυτό δεν είναι αρνητικό .
Και δεν χρειάζεται να αποδείξει στο σύνολο (το κοπάδι ) ότι το ακολουθεί ,επειδή είναι προκαθορισμένο το που θα καταλήξει το κοπάδι .
Βλέπεις την απάθεια του κόσμου γύρω σου ;
Μπράβο στην νεολαία που αντέδρασε σε αυτήν .
Εύχομαι να μείνει ενεργεί και αφυπνισμένη, έως ότου αρχίσει να γίνεται κάτι σε αυτόν τον τόπο .
Μας μάθανε να μην χάνουμε το σύνολο , για να είμαστε πάντα κοντά στο κοπάδι που καθοδηγείται προς την ευημερία ΟΛΙΓΩΝ οι οποίοι γεννηθήκανε με κεκτημένα ,δηλαδή οι σκλάβοι του χθες αναβαθμιστήκανε και γίνανε μοντέρνοι .
ΜΟΝΤΕΡΝΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ .
Λέγεται συχνά ότι η νεολαία δεν έχει όραμα .
Εμείς οι μεγάλοι δεν έχουμε όραμα ,γιατί συμβιβαστήκαμε να ζούμε σε ένα κοπάδι που έχει την απάθεια ως σημαία και ανύπαρκτη ηθική .
Και όλα αυτά συμβαίνουνε επειδή η προσωπικότητα ,η κάθε προσωπικότητα , πρέπει να μάθει κάποτε ποιον σκοπό εξυπηρετεί η ιδιοτέλεια όλων μας ,πλην ολίγων συνανθρώπων μας που έχουνε συγχρονιστεί με την ανιδιοτέλεια ,που είναι ουσιαστικό χαρακτηριστικό της ψυχής .

ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΗ ;
Με μικρή ψυχή ; (Αν θέλεις περιέγραψε την συμπεριφορά και στις δύο περιπτώσεις )

Τι είναι αυτό που κάνει την διαφορά μεταξύ αυτών των δύο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΩΝ ;

Εσύ αναγνώστη ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 12:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ μου alfa-omega, η διαφορά
προσωπικότητας, οφείλεται σε διαφορά τύπου και
διαφορά φάσης...Ολοι περνάμε παρόμοιες καταστάσεις,
αφου είμαστε ολοκληρωμένοι χαρακτήρες και δοκιμαζόμαστε
σε όλα, αλλά έχουμε διαφορετική οπτική γωνία, βαρύτητα
και εκτέλεση...
Αυτό διευκολύνει το να μην είναι τόσο εύκολο το κοπιάρισμα...
Αν όμως το ψάξεις θα δεις ότι είναι εύκολο να βλέπεις τι
άνθρωπος είναι ο άλλος απο τους τύπους που υπάρχουν....
Στο κάτω κάτω για κατανόηση της προσωπικής συμεριφοράς μιλάμε
και η προσωπική έκφραση, έχει σχέση με την προσωπικη συμπεριφορά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 15:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλή χρονιά εύχομαι σε όλη την ανθρωπότητα .


Η προσωπική συμπεριφορά εξαρτάται λοιπόν από τον χαρακτήρα που διαμόρφωσε η προσωπικότητα .
Πότε φίλε μου μία προσωπικότητα , είναι ολοκληρωμένος χαρακτήρας ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 12:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν λανθάνω ολοκληρωμένο χαρακτήρα έχουν όλοι οι άνθρωποι .
Κατά συνέπεια ο καθένας γνωρίζει αυτό που πράττει .
Αν αρχίσουμε από την κεφαλή του συστήματος , οι προσωπικότητες που διαμορφώνουνε το σύστημα επιβίωσης , είναι τόσο εξελιγμένες ,ώστε το μαύρο να το παρουσιάζουνε άσπρο ,το δε άσπρο μαύρο ,όπως για παράδειγμα οι πολιτικοί της χώρας μας .
Εμείς οι απλοί άνθρωποι ( που δεν έχουμε υψηλές κοινωνικές θέσεις ,π.χ στην πολιτική του τόπου , στην επιστήμη, την θρησκεία )τι κάνουμε ;
Δεν συμφωνούμε και δεχόμαστε αυτά που μας σερβίρουνε ;
Πόσο θα πρέπει να ολοκληρωθεί ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου ,για να κατανοήσει την παραπλανητική συμπεριφορά των άνωθεν εξελιγμένων προσωπικοτήτων ;
Αυτοί δεν αλλάζουνε θα μας ψήνουνε το ψάρι στα χείλη .
Απόδειξη για αυτό το γεγονός αποτελεί η πολιτική πραγματικότητα που επικρατεί στον τόπο μας .
Δύο πολιτικές οικογένειες κυβερνάνε τον τόπο μας επί δεκαετίες .
Η κοινή γνώμη λέει πάντα κάθε χρόνο ,ότι τώρα ωρίμασε ο καιρός για να γίνει η μεγάλη ανατροπή και όλο όξω πέφτουμε .
Στην ουσία τίποτα δεν αλλάζει .
Απλά υπάρχουμε ,για να μας καθοδηγούνε ,όπου αυτοί θέλουνε και μάλιστα γνωρίζουνε πάρα πολύ καλά αυτό που θέλουνε .
Να μένουμε τυφλό κοπάδι που ο καθένας θα συγκρούεται με τον συνάνθρωπό του ο οποίος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα .

Παρότι έχουμε όλοι ολοκληρωμένο χαρακτήρα ,δεχόμαστε επιταγές από περισσότερο εξελιγμένους χαρακτήρες .
Νομίζουμε λοιπόν ότι γνωρίζουμε ,αλλά στην ουσία αυτό που προκαλεί τον διχασμό είναι η ανικανότητα της κοινής γνώμης , να ενωθεί κάτω από την μία ανάγκη που είναι κοινή για όλους ,δηλαδή να ζει ο κάθε άνθρωπος με αξιοπρέπεια .
Αυτό βέβαια δεν θα συμβεί ποτέ ,τουλάχιστον για όσο χρονικό διάστημα θα έχουμε την ψευδαίσθηση ότι ο χαρακτήρας μας ολοκληρώθηκε .
Δεν θα αλλάξει η προσωπική συμπεριφορά μας ,διότι δεν γνωρίζουμε τον χαρακτήρα μας .
Νομίζουμε ότι τον γνωρίζουμε και αυτό που στην ουσία γνωρίζουμε ,είναι η άγνοια .
Τι όμως αγνοούμε ;
Τον αληθινό μας χαρακτήρα ;
Μα είμαστε αληθινοί .
Αλλάζουμε μάσκες ανάλογα με την προσωπική συμπεριφορά που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε και την κατάσταση στην οποία θα βρεθούμε .
Εν ολίγοις όλοι γνωρίζουμε την θεωρία της αξιοκρατίας , την ανάγκη της ηγεσίας των αρίστων που θα διαμορφώσουνε τον θεσμό της αξιοκρατίας .
Τίποτα όμως δεν γίνεται στην πράξη .
Μα δεν είναι παράδοξο ?
Γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε ,αλλά επειδή ο χαρακτήρας μας είναι διεφθαρμένος (αναφέρομαι στην πλειονότητα ) , ενεργεί ο καθένας για το εγώ του .
Το κοινωνικό εγώ του ,διότι το αληθινό εγώ του καθενός μας είναι ταυτόσημο .
Πόσοι όμως το στοχαστήκανε ορθόδοξα , ώστε να ανακαλύψουνε το άφθαρτο ?
Ε λοιπόν αυτοί οι ελάχιστοι ,που τα κατάφεραν είναι αυτοί που δεν χωράνε σε ένα εγκόσμιο γίγνεσθαι που οδηγεί στο πουθενά .
Που οδηγεί για την ακρίβεια στην μία ζωή την έχουμε και αν την χάσουμε (κάποτε ) δεν θα μείνει τίποτε άλλο που να μας ανήκει .
Και την αιωνιότητα ,την αφθαρσία , το άχρονο την εξέλιξη δίχως όρια ,λόγω του υφισταμένου ΑΠΕΙΡΟΥ ?
Ας ασχοληθώ και εγώ λοιπόν με κάτι άλλο, αντί να ανοίγω θέματα που ενδιαφέρουνε μόνο εμένα και τον αγαπητό φίλο trexagireve .
Έχω την αίσθηση αγαπητέ trexagireve ,ότι και αυτό το έτος 2009 ,θα κινηθεί γύρω από το μικρό εγκόσμιο εγώ της ανθρωπότητας .
Και αυτό γνωρίζω γιατί συμβαίνει .
ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ,πόσο μάλλον να θεωρήσει ότι το κάθε εγώ διακατέχεται από την αφθαρσία .
Εντάξει ίσως να γράφω ακόμη για να διαβάζω κάτι στο οποίο πιστεύω .
Για πόσο χρόνο όμως ακόμη ?
Εσύ trexagireve τι λες ?
Έχει νόημα να γράφουμε για πράγματα ,που ενδιαφέρουνε μόνο εμένα και εσένα ;
Λέω να το παρατήσουμε το θέμα και την προσπάθεια της κατανόησης της προσωπικής συμπεριφοράς .
Ίσως είναι καλλίτερα κάποτε στο κοντινό η μακρινό μέλλον , να το επιχειρήσουμε και πάλι ,όταν δηλαδή ο καιρός ωριμάσει για περισσότερες από δύο και μόνο προσωπικότητες .
Δεν το βλέπω όμως φίλε μου , ο φίλος zip και ο κάθε zip ,θα επανέρχονται σε αυτό το θέμα ,για να μας υποδεικνύουν τα λάθη μας .
Ναι για αυτούς είναι λάθος να πιστεύουμε στην ζωή μετά θάνατον .
Δεν μπορούνε να διανοηθούνε φίλε μου ότι υπάρχουνε ακόμη και σήμερα συνάνθρωποί τους με τέτοια μεγάλη φαντασία .
Ας τους δικαιώσουμε .
Ναι δεν μπορώ να δεχθώ ότι μετά τον βιολογικό μου θάνατο θα σβήσουνε όλα .
Όμως δεν θα πάω άλλο κόντρα στην πλειοψηφία .
Αφού θέλουνε να έχουνε δίκαιο σε αυτήν την προσωπική τους άποψη , θα το έχουνε .
Θα πιστεύω ακράδαντα στην ζωή μετά θάνατον .
Αφού όμως ανήκω στην μειονότητα της ανθρωπότητας ,που πιστεύει σε αυτήν , είμαι πρόθυμος να σταματήσω να τους τσιμπάω την συνείδηση.
Καλή πορεία στα πνευματικά θέματα εύχομαι σε όλους τους συνανθρώπους μου .
Εγκαταλείπω την προσπάθεια λόγω …,
Έλλειψης κοινού ενδιαφέροντος .
Ίσως στο μέλλον,αν βέβαια κινηθεί κάτι στο νοητικό επίπεδο κάποιων .
Καλή χρονιά σε όλους .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 13:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόβλημα με την σύνδεση του ιντερνέτ, φίλε μου alfa-omega
και γι αυτό απείχα λίγες μέρες....
Αλλά,αλήθεια, ακόμη σκαλίζεις τον πόνο, ακόμη δεν έχεις
καταλάβει ότι τα μοναχικά πουλιά τραγουδάνε καλύτερα απο
τα συλλογικά και κοπαδιαστά;
Πως γίνεται και δεν έχεις καταλάβει, επίσης, ότι
θα έρχεται καιρό λίγο ακόμη, αλλά καιρό, το πουλί να τρώει το
σηκώτι του Προμηθέα;Υπομονή φίλε μου, θέλει αργούς χρόνους
για να ελέγχεται το θέμα..Δεν θέλει βιασύνες, γιατί δεν ακούς
τη ζωή που μιλαει πάντα ΑΡΓΆ...
¨Ολες οι απορίες έρχονται για να μας απελπισουν, όχι για να μας
τονώσουν, γιατί το κουρασμένο σώμα θέλει ανάπαυση, αλλά μόνο με
την νόμιμη άθληση, υπάρχε και στεφάνωμα του νικητή...Και ο δρόμος
είναι λίγος πια...
Μην λιποψυχάς τώρα που τελειώνουν οι διακρίσεις αξιών και θα
έχεις αμοιβή...Το μπέρδεμα κράτησε λίγο για να διαλέξει ο καθείς
που θέλει να αναπαύεται..Τώρα θα ρθεί η λευθεριά του νου, για
όσουε διάλεξαν να καταλάβουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 15:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φαινόμενο το έχω αντιληφθεί φίλε μου ,αλλά η επιλογή μου η συνειδητή είναι να αφήσω τα άτομα που δεν επιθυμούνε να ασχολούνται με θέματα εσωτερικά στην ησυχία τους και να μην τους τσιμπάω .
Όταν ωριμάσει ένα άτομο για κάποιο θέμα ,τότε μόνον είναι φρόνιμο να του προταθεί προς δημόσιο διάλογο .
Αυτόν τον προβληματισμό τον αντιμετώπισε καλύτερα ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ .
Παρότι του ζήτησαν οι δικαστές να αποκαλύψει την πηγή των δαιμονίων , δεν αντιλήφθηκαν ότι οι ίδιοι δεν ήτανε έτοιμοι να καταλάβουνε τα όσα τους έλεγε.
Έτσι λειτουργούσανε αυτοί οι εξωτερικά άριστα & εξόχως μορφωμένοι άνθρωποι περιορισμένα με τις 5 αισθήσεις ,όπως πράττει και η σημερινή πλειοψηφία των συνανθρώπων μας ,οι οποίοι συνήθως λένε :

ΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ .

Έλα όμως που αυτά που δεν βλέπουνε αυτοί ,τα βλέπουνε μόνον τα μοναχικά πτηνά .
Δηλαδή σε απλά ελληνικά ,άτομα τα οποία ασχολούνται σοβαρά με τον εσωτερικό άνθρωπο και την σύστασή του .

Το μοναχικό πουλί που αρέσκεται η προσωπικότητά μου να ακούω να τραγουδά ,είναι ο ΙΩΑΝΝΗΣ ο πρόδρομος.
Πράγματι έμεινε μοναχικό το πουλί αυτό ,παρότι ουκ ολίγοι συνάνθρωποί του τον προέτρεψαν να γίνουνε μαθητές του .

Σήμερα που λείπουνε ισχυρές προσωπικότητες ανά τον κόσμο , είναι αδιανόητο να βρει ένας νέος άνθρωπος ζωντανό παράδειγμα ηθικής ζωής ,για να παραδειγματιστεί και να το κάνει πρότυπο στην δική του προσωπική ζωή .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 17:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σου καλέ μου φίλε alfa-omega και το εννοώ,
γιατί ψάχνεις πολύ να βρεις την αλήθεια και αυτή σε
πειράζει επίτηδες για να την αγαπήσεις πιο πολύ...
Κι όπως ειπε κι ο Κύριος Ημών Ιησούς Χριστός,"δεν μπορεί
να κρύβεται ο λύχνος κάτω απο το μόδιο." Έρχεται ο καιρός
ώστε όλοι να απαρνηθούμε ακόμη και την αναζήτηση της αλήθειας,
για χάρην της αλήθειας που θα κληθούμε να προσκυνήσουμε,
αλλά και να μας ελευθερώσει απο την πλάνη του εγώ που ζούμε...
Η φάση που ζούμε είναι ατομική, τώρα ο καθένας τρίβεται με τον
εαυτό του, σύντομα η επικοινωνία σε θαυμαστό βαθμό...
Αναφέρεται πολλάκις ότι "και προφητεύσουσιν υιοί και θυγατέρες,
προς αισχύνην της πολιάς", αλλά κοντά είναι...
Και σε πληροφορώ ότι οι άνθρωποι, δεν θα πάψουν να σε εκπλήττουν
όχι μόνο αρνητικά, αλλά και θετικά.Εσύ βρίσκεσαι σε φάση πειρασμού...Γι αυτο ταράζεσαι...
Συνέχισε να είσαι ο εαυτός σου, αυτό θα ζητηθεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 14:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Την αλήθεια την βρήκα .
Αυτό στο έχω γράψει.
Την επαναλαμβάνω .

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ .

Η πίστη όμως φίλε μου σε αυτήν την αλήθεια ,από άτομο σε άτομο διαφοροποιείται .
Έχουμε συζητήσει Τα ραντεβού και τις συναντήσεις σου με τον ΘΑΝΑΤΟ .
Αν θυμάμαι καλά ήτανε 11,η 12 .
Αυτό είναι το ένα σημαντικό στοιχείο .

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ .

Το άλλο είναι η .
ΘΕΩΡΙΑ .

Πολλοί συνάνθρωποί μας έχουνε διαβάσει τόσα πολλά βιβλία ,με περιεχόμενο τα εσωτερικά ,υπερφυσικά φαινόμενα ώστε θα μπορούσε κάποιος να τους αποκαλέσει κινητή βιβλιοθήκη.
Αυτοί φίλε μου έχουνε αποκτήσει την απαραίτητη θεώρηση του ΑΙΩΝΙΟΥ .
Γιατί όμως λέμε ότι η θεωρία δίχως την πράξη είναι μισή επένδυση ;
Ακριβώς φίλε μου ,διότι πρέπει να περάσει στην πρακτική .
Να προσθέσω μία σημαντική λεπτομέρεια .
Όσοι διαθέτουνε θεωρία και εμπειρία ,ακόμη καλύτερα εμπειρίες , έχουνε η δεν έχουνε διευρύνει την συνείδησή τους (συνείδηση = σύν (+) μία είδηση ) περισσότερο από τα θεωρητικά άτομα , η ακόμη και από τα εμπειρικά άτομα δίχως όμως θεωρητική κατάρτιση ;
Εσύ ζεις όπως ζούσες ,πριν τα ραντεβού (συναντήσεις ) σου με τον ΘΑΝΑΤΟ ;
Δεν άλλαξες ,έμεινες ανεπηρέαστος ;
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ .
ΘΕΩΡΙΑ ,ΠΡΑΞΗ & πάντρεμα των δύο αυτών παραγόντων .

Οι άνθρωποι δεν θα πάψουνε να με εκπλήττουνε θετικά και αρνητικά ,αλλά φίλε μου τώρα γνωρίζω τον πραγματικό λόγο που θα συμβεί .
Πρέπει να ωριμάσει η γκλάβα ενός ανθρώπου ,δηλαδή να περιέχει μέσα της θεωρία και πράξη .
Αγαπητέ trexagireve όταν συζητάς με άτομα που διαβάσανε ,αλλά δεν αποκτήσανε ούτε μία εμπειρία περί αυτών που διαβάσανε ,θα μπορούσες ποτέ να πείσεις ένα τέτοιο άτομο, ότι η ζωή δεν τελειώνει εδώ ,αλλά ότι ο θάνατος είναι μόνον η αρχή ;
Το ερώτημα είναι φιλοσοφικό ,αλλά έχει σημασία να το απαντήσεις ,αν βέβαια το επιθυμείς .
Όχι για εσένα φίλε μου ,αλλά για τα άτομα που προβληματίζονται για την ύπαρξη και αποδοχή ,η μη αποδοχή ανώτερων δυνάμεων από αυτήν του ανθρώπου .
Και βέβαια δεν θα καταφέρεις τίποτα και τα λόγια σου θα τα ακούσεις μονάχα εσύ ,γιατί θα επιστρέψουνε πίσω σε εσένα δίχως καρπό .
Εκτός βέβαια και αν το άτομο με το οποίο συζητάς , προσπαθεί ειλικρινά να διευρύνει την συνείδησή του και αυτό πάλι φίλε μου το καταλαβαίνεις από την πρώτη φράση που θα γράψει ,η την πρώτη κουβέντα που θα σου πει .
Παρακολούθησα (διάβασα ) την συζήτησή σου με τον άθεο στο θέμα ,από τον αθεϊσμό στη ζωοποίηση .
Αν θέλεις την γνώμη μου θα στην γράψω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 17:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega, και βέβαια θα ήθελα την γνώμη
σου περί του κατά πόσο η αθεία οδηγεί στην ζωοποίηση...
Η γνώση έχει να κάνει με το πόσο στα χέρια ηλιθίων είναι...
Δεν αποτελεί έργο άμεσα, θέλει και την συμμετοχή όλων μας..
Θέλει να μάθουμε να την χρησιμοποιούμε, όχι απλά χρηστικά
αλλά ουσιαστικά....
Η προσωπική συμπεριφορά πάντως έχει να κανει με την έκφραση
στον κόσμο κι όχι με κατοχή γνώσης..Ότι έχουμε αυτό δείχνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 20:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ,είναι η θρησκεία η οποία οδηγεί τον άνθρωπο στην ζωοποίηση .


Σχόλια :
Η αθεΐα είναι αδιανόητο να οδηγεί στην ζωοποίηση , για τον απλούστατο λόγο, ότι ο θεός είναι ασύλληπτη έννοια .
Τα σχήματα που δίνουνε οι θρησκείες στον θεό , είναι στο σύνολο τους ατελή .
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουνε στοιχεία , που είναι τελειοποιημένα από κάθε άποψη.

Θα αναφέρω ως παράδειγμα την χριστιανική θρησκεία .
Το μυστήριο κατά το οποίο ο θεός ,μέσω της θνητής ανθρώπινης μορφής ,προσπαθεί να διδάξει ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ στο δημιούργημά του , είναι τελειοποιημένο από κάθε όψη και αν το προσεγγίσει μία υγιείς ανθρώπινη διάνοια .

Ο λόγος που δεν προσπαθούμε να τελειοποιηθούμε στην άσκηση αυτή που μας υπέδειξε ο δημιουργός του σύμπαντος , οφείλεται καθαρά στον άκρατο υλισμό ,στον οποίο περιήλθαμε ,λόγω θεοποίησης της ΥΛΗΣ .
ΤΈΛΕΙΑ είναι η ύλη από την φύση της .
Η ανθρωπότητα αδυνατεί να την διαχειριστεί τελειοποιημένα ,λόγω έλλειψης γνώσης .
Ακόμη δεν γνωρίζει η ανθρωπότητα τι είναι ΥΛΗ .
Και βέβαια αυτοί που διαχειρίζονται τα μεγαλύτερα αποθέματά (του υλικού πλούτου του πλανήτη ) , είναι τόσο εθισμένοι στην εξουσία ,ώστε να έχει υποστεί η διάνοια αυτών ανεπανόρθωτη ζημιά .

Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΘΕΩΡΙΑ ,ΔΙΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ .

Εσύ αγαπητέ αναγνώστη μπορείς να δεχτείς ότι :

ΕΙΣΑΙ ΑΙΩΝΙΟΣ

Αν δεν είσαι έτοιμος εξερεύνησε τα αίτια που σε οδηγούνε σε αυτήν την αδυναμία . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 20:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega, βασικά συμφωνούμε, όταν λέω
ότι η αθεία οδηγεί στην ζωοποίηση, το λέω γιατί
με μια απλή λογική και πρακτική κοινωνία, ζούμε σαν
μηχανές που προσπαθούν να αγνοήσουν το θεικό τους
μέρος και να ζήσουν σαν ζώα..Σώματα,δλδ, χωρίς ψυχή και
πνευματική υπόσταση...
Η θεοποίηση της ύλης, γίνεται μέσα απο την συνεχή και όλο
και πιο αποκλειστική στην έκφραση του ανθρώπου, υπερκαταναλωτικότητα
που τον κάνει φθαρτό και εξαγοράσιμο για το τίποτα...
Μας νοιάζει παθολογικά πλέον τι φοράμε, τι τρωμε, τι πίνουμε,
αλλά κι ένα σωρό άχρηστα δεδομένα που μας περιβάλλουν....
Αυτό γίνεται σκόπιμα αλλά και έχει στόχο την ομιχλώδη προσωπικότητα
του ανθρώπου, όταν αυτός δεν έχει καταλάβει τι είναι: Ένα μίγμα
ζωής και πνεύματος αιωνίου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 19:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ο άνθρωπος δεν έχει καταλάβει τι είναι .
Μα αν διάνυε η ανθρωπότητα την γνώση αυτή ,μέσα σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα ,τότε θα ενεργούσε πλέον με την αυθεντική του ταυτότητα .
Αυτό το χρονοδιάγραμμα είναι καλά φυλαγμένο μέσα στο κρυφό θεϊκό σχέδιο .
Μπορεί ο κάθε άνθρωπος να το συλλάβει μέσω της φαντασίας του .
Τουλάχιστον μπορεί ο καθένας να διανοηθεί ότι τα πάντα είναι αιώνια και ότι υπάρχει ως άτομο και κινείται μέσα σε αυτόν τον χώρο .
Για την περιορισμένη λογική κρίση μας ,δεν βγαίνει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα , με αυτήν την διάσταση των πραγμάτων .
Άνθρωποι που έφυγαν από την ζωή και ξαναγύρισαν μετέφεραν χρήσιμες μεταθανάτιες εμπειρίες .
Χρήσιμες όμως για ποιους ;
Για όσους πιστεύουνε στην αιώνια διάσταση .
Τα πάντα είναι αιώνια ,εδώ δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να αμφισβητήσει αυτό το γεγονός .
Όπως έγραψες ζούμε μηχανικά .
Ναι αυτό είναι μία παθητική στάση απέναντι στην προοπτική της αιώνιας ύπαρξης .
Το άτομο που δεν το δέχεται , πιστεύει ότι ζει μία φυσιολογική ζωή και επαρκείτε σε αυτά που βιώνει .
Το άτομο που πιστεύει σε αυτήν και την δέχεται , πρέπει να προετοιμαστεί .
Δηλαδή να διαμορφώσει την ιδιοτελή συμπεριφορά της προσωπικότητάς του ,σε ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ και αυτό φίλε μου χρειάζεται δάσκαλο και δεν συμβαίνει από μόνο του και ο δάσκαλος έρχεται όταν είναι έτοιμος ο μαθητής να διδαχθεί .
Ο καθένας μας μπορεί να παρατηρεί καθημερινά τον εαυτό του και να διαπιστώνει την πρόοδό του σε αυτήν την ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 20:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σου φίλε μου alfa-omega, αυτό που είναι
να γίνει γίνεται, η εξέλιξη του ανθρώπου συντελείται...
Άσχετα απο το πόσοι το πολεμάνε και με πόσους τρόπους,
η εξέλιξη του ανθρώπου στο ανώτεορ όν που ειναι, λαμβάνει χώρα...
Πέρα απο την όποια προετοιμασία για οτιδήποτε, το κάθε
συμβάν, έχει τη δική του ενέργεια και πρέπει να μπορούμε να
το δούμε, ώστε να προχωρήσουμε στην αναγνώριση του, αν θέλουμε
να προχωράμε παραπέρα..Γιατί ο κόσμος βρίσκεται γύρω μας,
αλλά αυτά που βλέπουμε είναι λίγα...
Γύρω μας υπάρχουν πνεύματα κα παρουσίες που δεν μπορούμε λόγω
λογικής να δεχθούμε και γι αυτό να δούμε...Αυτός ο ολικός
κόσμος, είναι το μέρος που ότν τον αντιληφθούμε, μπορούμε να
είμαστε εκεί..Να σου θυμίσω τον Ενώχ..."Ευηρέστησε τον Θεό και
εμετατέθει..." Καταλαβαίνεις αυτήν την έννοια της μεταθεσης;
Που εμετατέθει;

Ότι και να συμβάινει γύρω μας, άνθρωπος προχωράει και αυτό δεν
θα σταματήσει και η προσωπική συμπεριφορά διαμορφώνεται παράλληλα,
έως ότου μόνο ο άνθρωπος να μπορεί να εννοήσει τα πάντα..Να γίνει θεός....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 12:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

" Καταλαβαίνεις αυτήν την έννοια της μεταθεσης;
Που εμετατέθει;


Σημαίνει ότι παρέκαμψε το πεπρωμένο του ανθρώπου ,τον ΘΑΝΑΤΟ .
Δίχως να γευθεί λοιπόν τον θάνατο ,μετέβη στην αιώνια ζωή , που υφίσταται διαφορετικά στον ουρανό του θεού .

Όταν μία προσωπικότητα περπατάει με τον Θεό, έχει και πλήρη συναίσθηση της παρουσίας Του. Ότι ακριβώς χρειάζεται για να ζει ζωή αγνότητας μέσα στον κόσμο.


Το μυστικό του περπατήματος του Ενώχ μετά του Θεού ήταν η πίστη του στον Θεό, της οποίας συνέπεια ήταν το ότι "ευηρέστησεν τον Θεόν" και ότι δε γεύτηκε θάνατο "διότι μετέθεσεν αυτόν ο Θεός" .

Όμως φίλε μου trexagireve η φύλαξη των εντολών του θεού ,ώστε να περιπατεί μία Χ προσωπικότητα με τον θεό , αφορά την κάθε προσωπικότητα ως άτομο χωριστά και η δύναμη της πίστεως την οποία πρέπει να καλλιεργήσει , είναι καθαρά δικό του ατομικό πρόβλημα .
Γενικά εμείς ( εσύ ,εγώ και κάθε καλοπροαίρετη προσωπικότητα ) μπορούμε να συζητάμε θεωρητικά επειδή γνωρίζουμε τον λόγο του θεού στον ίδιο βαθμό ,μέσω της αγίας γραφής και άλλων βιβλίων που αναφέρονται στον θεό .


Η πρακτική όμως εφαρμογή της θεωρίας αυτής , περνάει υποχρεωτικά μέσα από το μονοπάτι του ΘΑΝΑΤΟΥ .


Ο Ενώχ υπήρξε εξαίρεση του κανόνα τούτου .
Πως όμως εξηγείς (εσύ προσωπικά αγαπητέ ) την τόσο μεγάλη πίστη του προς τον θεό ,τον οποίο και εμείς προσπαθούμε να ευαρεστήσουμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2009, 13:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες που μπερδεύτηκες φίλε μου alfa-omega; Δεν παρέκαμψε
τη μοίρα του ανθρώπου, όπως λές ο Ενώχ, αλλά έβγαλε την
μοίρα του ανθρώπου στην τελικη του μορφή...Έφτασε σε σημείο
όπου δεν χρειάζονταν πλέον να πειρασθει επι γης.Έγινε
τέλειος υποδοχεύς του Θεού,πήγε εκεί όπου ηχεί το θεικό
κάλεσμα...Στην μέρα τη μεγάλη, όπου όλοι κρινόμεθα,αυτή τη
μέρα που ζούμε εμείς στο τωρα και δεν καταλαβαίνουμε...

Αγαπητέ μου φίλε, ο άνθρωπος έχει δυο μοίρες: Τη χωμάτινη και
την πνευματική, όπου, όταν η μία υπερισχύει, μπαίνει σε λειτουργία
το δικό της σύστημα προώθησης της εξέλιξης της και καθυστερεί
της άλλης...
Ο Ενώχ, θα ξαναέλθει,για να γευτεί τον θάνατο, μαζί με τον
Ηλία, τους δυο μέχρι τώρα εν ζωή αγίους, που θα έλθουν για να
μαρτυρήσουν κι είναι οι δυο ελαίες που λέει η Αποκάλυψη....
Το θέμα δεν είναι στη ζωή και τον θάνατο, αλλά στο αν μπορούμε
να συνειδητοποιήσουμε οτι έχουμε ανώτερη των ζώων μοίρα, να βγάλουμε
τον εαυτό μας προς τα έξω, μέσα απο την κατανόηση της δικής μας και των άλλων,συμπεριφοράς...
Φίλε, εδώ είμαστε σε μια μήτρα, όπου μεγαλώνουμε και εξελισόμεθα...
¨Οταν ολοκληρωθεί η αλλαγή μας, τότε θα πάμε στο επόμενο επιπεδο,
όπως και είναι φυσικό να γίνει....Αυτά έχουν προορισθεί και θα
γίνουν...
Και βέβαια είναι προσωπικο θέμα η σχέση καθενός με τον Θεό, γιατί
ο Θεός μπορεί να το κάνει αυτό με όλα τα παιδιά του, εμάς,δλδ...
Δεν είναι απλά θέμα ικανότητας του, αλλα και ότι προερχόμαστε απο Αυτόν...Η μοίρα λοιπον, θεική, αλλά το δρόμο δεν γνωρίζουμε...

Το θέμα της πίστης που θέτεις, έχει να κάνει με την καθημερινή
πρακτική του καθενός, κι όχι ιδιαίτερη σχέση με τον Θεό...Κάθε
άνθρωπος,καλείται να αποδείξει την πίστη του, με ιδιόμορφα και
ατομικά κριτήρια και σκοπούς.Μέχρι να τελειώσει το μυστήριο
και όλα να βγούν στο φώς...
Εμείς είμαστε τμήμα του Θεού, φίλε μου και τίθεται ζήτημα για το
κατά πόσο τον εξυπηρετούμε....Η ύπαρξη του ανθρώπου, ως θεός, είναι
άρρητα συνδεδεμένη με το καλό και την γνώση...Αυτά μας οδηγούν προς
την τελείωση, η οποία θα έλθει, άσχετα απο το ότι υπάρχει ποικιλία
προορισμών και έργου του κάθε ατόμου....
Η πίστη δοκιμάζεται,αλλά πίστη προς τον Θεό, που υπάρχει μέσα μας,
σημαίνει και πίστη στον εαυτό μας, ώστε να λειτουργήσουμε σαν
όργανα Θεού....Να γίνοτμε αυτό που μας έκανε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 21:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικά στην εποχή μας φίλε alfa-omega,θα ήθελα να τονίσω,ότι
η προσωπική συμπεριφορά στον σημερινό άνθρωπο εκφράζεται με δυο τρόπους κι όχι με έναν, οπότε μπορείς να καταλάβεις άνετα
και το πρόβλημα που δημιουργείται με την ύπαρξη ενός,
όπως οφείλεται, εαυτού...Μια ύπαρξη,η οποία, διχάζοντας αυτην
την μία προσωπικότητα,βγάζουμε δυο πρόσωπα και δυο συμπεριφορές
που σαφώς, καταμερίζουν και μειώνουν το αποτέλεσμα αυτού του προσωπικού πνεύματος που εκδηλώνεται απο κάθε άνθρωπο..
Έτσι, μπορείς να καταλάβεις ότι σπάνια ή ποτέ, δεν είμαστε εμείς
ο εαυτός μας, είναι είτε η αντίδραση μας είτε η υποταγή μας σε
κοινωνικά δρώμενα και ο συσχετισμός τέτοιων μή καταλλήλων εαυτών
στην συναναστροφή, εμποδίζει φυσικά και την ανάδειξη αυτής της
ίδιας της προσωπικής συμπεριφοράς..
Προσωπικά πιστεύω ότι έχει οργανωθεί αυτή η σύγχιση των εκφράσεων
του ανθρώπου, ώστε να μην προχωρήσει η ατομική ανεξαρτησία, που
είναι επόμενο επίπεδο του ατόμου στην ανθρώπινη κοινωνια που έρχεται...
Ακριβώς το αντίθετο απο τώρα, δλδ,όπου οργανωνεται η εξαφάνιση του
ατόμου σαν ξεχωριστή υπόσταση και εμφανίζεται σαν ένας απλός αριθμός, μια ασημαντότητα...Ασήμαντος αυτός για τον οποίο βγαίνει
ο ήλιος κάθε μέρα...
Ποια προσωπικη συμπεριφορά και χαρακτήρα να κρατήσει ο άνθρωπος σήμερα;Δεν τν αφήνουν να αναπτύξει προσωπική συμπεριφορά. Η λογική
τους, τους λέει τι να λέει ο κάθε ένας.Δεν έχει το δικαίωμα στην έκφραση...Κι η προσωπική συμπεριφορά, είναι έκφραση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 12:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο δύσκολο είναι φίλε μου να ξεφύγει μία προσωπικότητα από αυτήν την συμπεριφορά ,που του επιβάλλεται .
Μπορούμε να αναφερθούμε στις δικές μας διαμορφωμένες προσωπικότητες .
Εμείς ,η αν θες εσύ μπορείς να γράψεις κάτι, το οποίο να παρακινήσει μία εγκλωβισμένη προσωπικότητα ,προς τον αγώνα της απελευθέρωσής της ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 12:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια μπορώ να γράψω κάτι σχετικό, φίλε μου alfa-omega,
για το θέμα της υπάρχουσας προσωπικότητας,άλλωστε, όλοι συμπληρώνουμε και διαμορφώνουμε το αποτέλεσμα,μιας τέτοιας
συζήτησης, μαζι, σε συνεργασία ο ένας με τον άλλο...
Φίλε μου, έχουμε ένα κόσμο που με το βουητό του , την φασαρία που
γίνεται, μας ενοχλεί αρκετά και δεν μας αφήνει να συγκεντρωθούμε
σε ότι πρέπει να κοιτάμε....
Και λέω πρέπει,όπως με την έννοια της αναπνοής: Πρέπει να αναπνέουμε,
δεν μπορούμε να ζήσουμε αλλοιώς...Κι αυτοί που κάνουν αυτή
την αναταραχή του πνεύματος,το χάος που φέρνουν με τις αντιπαρατιθέμενες πλευρές που έφτιαξαν,ξερουν καλά τι κάνουν...
Ξέρουν ότι δεν πεθαίνει ο άνθρωπος, ώς αιώνια ύπαρξη, αλλά μπορείς να τον μπερδέψεις, μπορείς να τον ΑΡΡΩΣΤΉΣΕΙΣ...
Φίλε μου, μέσα μας υπάρχει η φωνή του εαυτού μας,του αληθινού μας εαυτού, αυτή που κάποιοι λένε η φωνή της σιωπής...Αυτή πρέπει να δυναμώσει.Να σκέφτεσαι με αυτή, χωρίς λέξεις, με αισθήματα που βγάινουν όταν συνειδητοποιείς ότι υπάρχει κι άλλο πλάσμα μέσα σου..Το αιώνιο εγώ μας που λέμε...
¨Εχει κι αυτό λόγο και υπόσταση..Αλλα το πιο σημαντικό είναι ότι
αυτό το πλάσμα έχει τις λύσεις που αναζηταμε...
Γι αυτό και πρέπει ο καθένας μας, να βρει τον εαυτό του, τον
πραγματικό κι όχι το αντιδρών στην αναταραχή πλάσμα που γίναμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 23:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και βέβαια μπορώ να γράψω κάτι σχετικό, φίλε μου alfa-omega,
για το θέμα της υπάρχουσας προσωπικότητας,άλλωστε, όλοι συμπληρώνουμε και διαμορφώνουμε το αποτέλεσμα,μιας τέτοιας
συζήτησης, μαζι, σε συνεργασία ο ένας με τον άλλο...
Φίλε μου, έχουμε ένα κόσμο που με το βουητό του , την φασαρία που
γίνεται, μας ενοχλεί αρκετά και δεν μας αφήνει να συγκεντρωθούμε
σε ότι πρέπει να κοιτάμε....
Και λέω πρέπει,όπως με την έννοια της αναπνοής: Πρέπει να αναπνέουμε,
δεν μπορούμε να ζήσουμε αλλοιώς...Κι αυτοί που κάνουν αυτή
την αναταραχή του πνεύματος,το χάος που φέρνουν με τις αντιπαρατιθέμενες πλευρές που έφτιαξαν,ξερουν καλά τι κάνουν...
Ξέρουν ότι δεν πεθαίνει ο άνθρωπος, ώς αιώνια ύπαρξη, αλλά μπορείς να τον μπερδέψεις, μπορείς να τον ΑΡΡΩΣΤΉΣΕΙΣ...



Αυτούς φίλε μου , πρέπει να προσπαθήσουμε να τους διευκρινίσουμε περισσότερο, για τον αυτονόητο λόγο .
Ήδη ανέφερες κάτι το οποίο με βάζει σε σκέψεις .

Συγκεκριμένα έγραψες :
Ξέρουν ότι δεν πεθαίνει ο άνθρωπος, ώς αιώνια ύπαρξη .

Αναφέρεσαι σε προσωπικότητες , η σε οντότητες ;

Διευκρίνιση .
Βέβαια η κάθε προσωπικότητα μπορεί να χαρακτηρισθεί οντότητα , διότι απλά είναι σύνθετη .
Αυτοί λοιπόν που γνωρίζουνε ότι ο άνθρωπος είναι από την φύση του αθάνατος ,για ποιο λόγο επιλέγουνε εγκόσμια ΔΟΞΑ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 10:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega, κάθε προσωπικότητα είναι μια
οντότητα και γι αυτό αιώνια...Τώρα, σε πόσες ζωές, σε
τι μορφές και σε τι τελικό ρόλο και ύπαρξη,θα τελειωθούν
είναι εντελώς άλλο πράγμα...
Υπάρχει ένα πολυσχεδές και τέλεια δομημένο σύμπαν,
όπου οι ρόλοι που παίζουν οι άγγελοι, είναι αυτοί του Άτλαντος:
κρατούν τη φύση, λειτουργώντας ώς νόμοι...
Οι άνθρωποι, είναι να πληρώσουν τις θέσεις των πεπτοκώτων αγγέλων,
οι οποίοι ανήκαν και στις 9 τάξεις των ασωμάτων...Και οι
αριθμοί ίσοι, με ανάλογες τις απορίες και τα ερωτηματικά, για τη
σύνδεση των δυο δυνάμεων, του πεπτοκώτος και του ανερχομένου
άνω θρώσκω, εξ ου εξέπεσα, ανθρώπου...
Αυτές οι θέσεις, όμως,για να συνεχίσουμε την τοποθέτηση,
είναι πολλές, σε διαφορετικές κατηγορίες και τάξεις, που
δείχνουν τη σοφία της κρίσης του Θεού και το δώρο, στο να ζήσει
κάθε άνθρωπος, ένα δικό τουκόσμο, μια δική του ζωή, ώστε να
κριθεί γι αυτά και το κατά πόσο πληρεί ή όχι,
τις προυποθέσεις για να μπει στις άδειες θέσεις...
Αυτά που σου γράφω, σηκώνουν πολύ συζήτηση γι αυτό και
περιμένω τις θέσεις σου επ αυτών...
Η εγκόσμια δόξα, παρεξηγείται απο τον άνθρωπο,ώς εστώσα, όταν είναι
παροδική...Θεωρείται ικανή να βοηθήσει, αλλά αφού αφορά διαφορετικούς κόσμους, "δότε τα του καίσαρος τω καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 10:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πράγματι στο γονίδιο του καθενός είναι καταγεγραμμένο το είναι του .
Αυτό που είναι να γίνει θα γίνει .

θα το χρησιμοποιήσω στο δικαστήριο όταν με πιάσουν μετά τους 64.590.399.939.439 φόνους και βιασμούς που θα κάνω

-δεν φταίω εγώ κύριοι δικαστές ήταν καταγεγραμμένο στο γονίδιο μου

-αθώος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 12:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον κόσμο τον οποίο βιώνουμε καθημερινά υπερισχύουνε τα αρνητικά από τα θετικά γεγονότα .
Αυτό δεν χρειάζεται απόδειξη.
Αν κάποιος θέλει να επαληθεύσει το γεγονός αυτό ,επαρκεί να παρακολουθήσει τα παγκόσμια γεγονότα ,μέσω της τηλεόρασης .
Οι αρνητικές ειδήσεις είναι πάντοτε κατά πολύ περισσότερες από τις θετικές .
Αυτή όμως είναι μία γενική εικόνα .
Η πραγματική επαλήθευση είναι εφικτή , μέσω της παρατήρησης της ίδιας της προσωπικότητάς μας και εκείνων με τις οποίες θα υπάρξει άμεση επαφή .

Σε έναν χώρο όπως για παράδειγμα ο τόπος εργασίας μας , δραστηριοποιούνται κάποιες προσωπικότητες .
Είτε το θέλουμε είτε όχι θα εμπλακούμε με κάποιες από αυτές .
Το ξεκίνημα της εργασίας μας ,είναι πάντοτε ενδεικτικό για το τι πρόκειται να ακολουθήσει .
Συνήθως οι προσωπικότητες εισέρχονται στον χώρο εργασίας με αρνητική διάθεση.
Ρωτήστε τον εαυτό σας , ποια ήτανε η τελευταία φορά ,κατά την οποία είχατε ευδιαθεσία ,όρεξη και μεράκι για να εργασθείτε ?

Πριν ακόμη ξεκινήσουμε , υπάρχει μέσα στο μυαλό μας το ζιζάνιο της εκμετάλλευσης της προσωπικότητάς μας .
Αυτό αν δεν το περιορίσουμε ,θα μας τσιγκλάει κατά την διάρκεια της εργασίας και δεν θα μας αφήσει να χαλαρώσουμε .


Ένας τρόπος για το πετύχουμε ,είναι να έχουμε προετοιμαστεί ,πριν ξεκινήσουμε την εργασία μας .
Το ξεκίνημα αυτό θα πρέπει να έχει ψυχολογικό χαρακτήρα .
Η ψυχολογία της προσωπικότητάς μας ,επηρεάζεται από αρκετούς παράγοντες .
Πρέπει να βρούμε τον παράγοντα ο οποίος θα μας επηρεάσει θετικά .

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ .

Μία προσωπικότητα μπορεί να χαλαρώσει ,ακούγοντας μουσική , στοχαζόμενη το μέλλον ,παρακολουθώντας μία ταινία , κάνοντας συζήτηση ,η διάλογο με μία άλλη προσωπικότητα , προσπαθώντας να αυτοσυγκεντρωθεί σε αυτό που πρέπει να κάνει .
Το ερώτημα βέβαια για τον λόγο που πρέπει να εργασθεί , δεν είναι εύκολο να απαντηθεί .
Αυτονόητο είναι να αναπνέουμε ,διότι είτε το θέλουμε είτε όχι θα το πράττουμε .
Γιατί όμως να εργασθεί μία προσωπικότητα και να εισέλθει στην διαδικασία εκμετάλλευσης της ,από κάποια άλλη προσωπικότητα ?

Και ερχόμαστε στην ουσία του προβλήματος .
Πάντα κάποια προσωπικότητα θα εκμεταλλεύεται κάποια η κάποιες άλλες .

Πρέπει να μάθουμε ότι αυτό συμβαίνει, διότι οι προσωπικότητες της ανθρωπότητας λειτουργούνε πλειοψηφικά με ΙΔΙΟΤΕΛΗ ρυθμό .

Όσες είναι συνηθίσανε σε αυτόν, δύσκολα θα συνηθίσουνε έναν άλλο ρυθμό .
Το ερώτημα βέβαια αν πρέπει η όχι να αλλάξει η προσωπικότητά μας κάποτε τον ιδιοτελή ρυθμό ,δεν χρειάζεται να απαντηθεί με πολλά επιχειρήματα .
Αρκεί να σκεφτούμε ,ότι όλες οι αρνητικές ειδήσεις στον κόσμο μας προέρχονται από καθαρά ΙΔΙΟΤΕΛΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ .
Καμία δεν μπορεί να αποτελέσει εξαίρεση .

Η εξαίρεση επέρχεται , όταν μία προσωπικότητα κατορθώσει να μετατρέψει ,τροποποιήσει τον ιδιοτελή ρυθμό ,σε ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ .

Πιστεύω αγαπητέ trexagireve ,ότι οι συνάνθρωποί μας ,οι οποίοι έχουνε διαμορφώσει προσωπικότητα με ιδιοτελή χαρακτήρα , αποτελούνε την πλειοψηφία του πλανήτη μας .
Αν γράψω ,ότι προσπαθώ να τροποποιήσω αυτήν την συμπεριφορά της προσωπικότητάς μου ,αυτό θα αφορούσε μόνο εμένα ατομικά .
Για αυτό πρέπει να γράψω ,ότι το καυτό αυτό πρόβλημα αφορά όλους μας .

Είτε το θέλουμε ,είτε δεν το θέλουμε ,συμφέρον έχουμε να ρυθμίσουμε την προσωπικότητά μας ,στον ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ ρυθμό .
Όπως έγραψες ,θα πρέπει να δημιουργήσουμε το κατάλληλο περιβάλλον ,ώστε αυτή (η προσωπικότητά μας ) να διαμορφωθεί πλήρως .

Αυτό φίλε μου το περιβάλλον δεν μπορεί να το δημιουργήσει μία προσωπικότητα ,εκτός βέβαια και αν είναι ήδη πλήρως διαμορφωμένη .
Τι σημαίνει αυτό ;

Ότι ήδη λειτουργεί και συμπεριφέρεται ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ .
Μπορείς να διανοηθείς ,πως θα ήτανε ο κόσμος μας , αν συμπεριφερότανε η πλειονότητα της ανθρωπότητας ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ ?


Με όλα αυτά που έγραψα και εύχομαι να μην σε κούρασα αγαπητέ trexagireve ,ήθελα να σου μεταφέρω την άποψή μου ,για αυτούς που γνωρίζουνε ,ότι ο άνθρωπος δεν πεθαίνει ως αιώνια ύπαρξη και προκαλούνε την αναταραχή του πνεύματος .
Η προσωπικότητά τους λειτουργεί ιδιοτελώς ,διότι αυτοί οι συνάνθρωποί μας ,έχουνε πνευματική σύγχυση ,την οποία μεταφέρουνε προς τα κάτω .
Ποια είναι αυτή η συγκεκριμένη πνευματική σύγχυση ?

ΑΔΥΝΑΤΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ προσωπικότητας & ψ υ χ η ς .
Μεταφέρουνε αυτή την άγνοια σε άλλες προσωπικότητες .

Τώρα φίλε μου μπορώ να ξεκινήσω την επικείμενη εργασία μου ,με ευδιαθεσία ,όρεξη και μεράκι ,διότι αυτό ευφραίνει την καρδία μου .
Έχω την αίσθηση ότι έγραψα κάτι το οποίο δεν είναι σημαντικό μονάχα για την δική μου προσωπικότητα .
Αν είναι ψευδαίσθηση θα το καταλάβω το αργότερο, όταν εμπλακώ με τις άλλες προσωπικότητες ,που δραστηριοποιούνται στο χώρο εργασίας μου .
Πως , με ποιον τρόπο ;

Δεν θα συμπεριφερθώ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ ,όπως σκοπεύω να πράξω για την διάρκεια όλης αυτής της σημερινής υπέροχης ημέρας .
Και γιατί να το προσπαθήσω ;
Διότι τα πάντα είναι αιώνια και αυτή είναι η μοίρα της ανθρωπότητας .


ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΘΟΥΝΕ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 13:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega, μην είσαι απαισιόδοξος,
η πρόοδος συντελείται, απλά τα θετικά οφέλη στον
άνθρωπο είναι πιο λεπτά και δεν φαίνονται σε έναν
σημερινό άνθρωπο, μαθημένο στην "χοντρή", εννοώντας ζωώδη,
κοινωνία μας...
Η τριβή με τους γύρω μας δεν είναι τυχαία.
Έχει μεγάλη σημασία για την εξέλιξη και διαμόρφωση της προσωπικότητας μας...Το πόσο μπορούμε να παραμείνουμε αυτό
που είμαστε μέσα μας, έχει σημασία...
Παλιά, πριν 30 χρόνια, όταν ήμουν έφηβος, όποτε ένοιωθα να
με πλακώνει η εικόνα που έδινε η κοινωνία της πόλης μου,
έφευγα, με ωτοστόπ,Θεσσαλονίκη,Αθήνα, όπο μπορούσα να είμαι
άγνωστος και να επανελθει η απρόσωπη έκφραση στο πρόσωπο...
Να χαθεί η επηροή του γύρω περιβάλλοντος, αυτό που σε πιέζει,
εσένα, εμένα όλους μας...
Αλλά γίνεται επίτηδες,εν σοφία ποιητού, ώστε να έχουμε εμπειρία καταστάσεων, να μπορούμε να έχουμε δει κάποια πράγματα, απο υποκειμενική σκοπιά,να έχουμε ζήσει καταστάσεις και
να ξέρουμε πως είναι να είσαι άτομο, όχι μονάδα....
Είναι πρόσημο θετικό η απόκτηση προσωπικής γνώμης και δή,
ορθής....Αξίζει τον κόπο πιστεύω...
Τώρα για τους γύρω, κάθησε και δες ποιοι είναι.Θα δεις ότ είναι
καθημερινοί άνθρωποι, που απλά σε κάποιο εργασιακό χώρο, έχουν
κάποια θέση ....Σαν άτομα, εν συνόλω, προσπάθησε να τους δεις, να
τους καταλάβεις..Τότε θα πάψουν να αποτελούν πονοκέφαλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 09:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσες προσωπικότητες με τις οποίες έρχεσαι σε καθημερινή επαφή μπορείς να καταλάβεις ,όλες Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 10:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα όλες μπορείς να τις καταλάβεις καλέ μου φίλε alfa-omega,
αφού αποτελούν και δικές σου εκδχές, αλλά, γιατί δεν κοιτάς
ότι εσύ επιλέγεις τι προσωπικότητες θέλεις και αγνοείς τις
άλλες και ενοχλείσαι με την ύπαρξη τους...
Ο κόσμος θέλει αυτάρκεις ορώντες ή βλέποντες...Θέλει να βλέπεις
ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ, ΌΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΖΗΤΑΣ....
Εσύ νοιώθεις κουρασμένος και "τεμπελιάζεις" στην αποδοχή των
τύπων, που υπάρχουν, άρα πρέπει να ξεκουραστείς, να αναλάβεις
πνευματικές, ψυχικές και σωματικές δυνάμεις με ανάλογους τρόπους
και να ξαναριχτείς στο πεδίο των προσωπικοτήτων...Είναι πάρα πολύ
σημαντικό για την κατανόηση της προσωπικήςε συμπεριφοράς, όχι μόνο
των άλλων,αλλά και της δικής μας...
Πρέπει να ταξιδεύεις στις οπτικές γωνίες των άλλων, φίλε μου,για
ναδεις πόσο ίδιοι είμαστε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 08:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει ένα πολυσχεδές και τέλεια δομημένο σύμπαν,
όπου οι ρόλοι που παίζουν οι άγγελοι, είναι αυτοί του Άτλαντος:
κρατούν τη φύση, λειτουργώντας ώς νόμοι...
Οι άνθρωποι, είναι να πληρώσουν τις θέσεις των πεπτοκώτων αγγέλων,
οι οποίοι ανήκαν και στις 9 τάξεις των ασωμάτων...Και οι
αριθμοί ίσοι, με ανάλογες τις απορίες και τα ερωτηματικά, για τη
σύνδεση των δυο δυνάμεων, του πεπτοκώτος και του ανερχομένου
άνω θρώσκω, εξ ου εξέπεσα, ανθρώπου...
Αυτές οι θέσεις, όμως,για να συνεχίσουμε την τοποθέτηση,
είναι πολλές, σε διαφορετικές κατηγορίες και τάξεις, που
δείχνουν τη σοφία της κρίσης του Θεού και το δώρο, στο να ζήσει
κάθε άνθρωπος, ένα δικό τουκόσμο, μια δική του ζωή, ώστε να
κριθεί γι αυτά και το κατά πόσο πληρεί ή όχι,
τις προυποθέσεις για να μπει στις άδειες θέσεις...
Αυτά που σου γράφω, σηκώνουν πολύ συζήτηση γι αυτό και
περιμένω τις θέσεις σου επ αυτών...




Αυτό που αποδέχομαι με την λογική μου ,είναι το γεγονός της πλειοψηφίας των αόρατων οντοτήτων ,από τις ορατές δια των 5 αισθήσεών μας .
Έτσι μονάχα μπορεί να εξηγηθεί ότι οι τάξεις των ασωμάτων ,είναι ένα μικρό σμήνος ,από το οικοδόμημα της δημιουργίας .
Αλλού σε άλλες περιγραφές βιβλίων γίνεται λόγος για στοιχειακά ,τα οποία αν κάποιος έχει αρκετά αναπτυγμένη διαίσθηση ,μπορεί να παρατηρήσει κατά την διάρκεια που δομούνε τα πάντα γύρω μας .
Είναι δε λογικό , διότι το μέγεθος του σύμπαντος απλά δεν υφίσταται και αυτό σημαίνει ,ότι τίποτα δεν γνωρίσαμε ακόμη ,δηλαδή ότι πιθανότατα υπάρχουνε αμέτρητα σύμπαντα ,τα οποία όμως μονάχα στην ΦΑΝΤΑΣΙΑ μας χωράνε και όχι στον συμπερασματικό νου μας .

ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ποτέ ΑΝΘΡΩΠΟΣ - ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ , τα ΠΑΝΤΑ .
Η διάσταση του άπειρου ΥΦΑΙΝΕΤΑΙ μέσω της εξέλιξης .
Αυτό το κρυφό θεϊκό σχέδιο αποκαλύπτεται σταδιακά στην ανθρωπότητα ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy