ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 23:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger

Η σπηλιά όπως φαίνεται από έξω.
Προσέξτε τις σκαλωσιές...γίνονται συνέχεια έργα, χωρίς να ξέρει κανείς ποιός τα πραγματοποιεί

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 23:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger

Οπως φαίνεται η είσοδος μέσα από την σπηλιά...
Εδώ παρατηρήθηκε και ένα πολύ περίεργο φαινόμενο...
Στην οθόνη της ψηφιακής μηχανής φαινόταν πολλές κόκκινες γραμμές μέσα από την σπηλιά, που ξεκινούσαν από την οροφή και έφθαναν μέχρι το πάτωμα...στην φωτογραφία δεν φαίνεται τίποτα.
Δεν ξέρω εάν είναι λόγω του φωτός που υπήρχε εκτός της σπηλιάς ή κάτι άλλο...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 23:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger

Σκαλισμένος άγγελος μέσα στο μικρό εκκλησάκι στην είσοδο της σπηλιάς....

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 23:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger

Η περίεργη παλάμη...που της αρέσει να κόβει βόλτες και να μετακινείται...
Ο φίλος Satyros πριν μερικά χρόνια την είχε δει περίπου 3 μέτρα αριστερότερα από εκεί που είναι τώρα!!

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...

Edited by - old tiger on 23/03/2003 00:15:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 23:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger

Η είσοδος ενός μικρού τούνελ που οδηγεί σε μία μικρή λίμνη.
Οπως είπε ο Ntavelis αλλά και δύο παιδιά που ήταν εκείνη την ώρα στην σπηλιά και έχουν κατέβει στην λίμνη...η ατμόσφαιρα εκεί κάτω είναι πολύ διαφορετική...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 00:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger

Αποψη του ενός ιερού που υπάρχει στο εκκλησάκι στην είσοδο της σπηλιάς...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...

Edited by - old tiger on 23/03/2003 00:12:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 00:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger

Το δεύτερο ιερό!!!! που υπάρχει μέσα στο μικρό εκκλησάκι.
Το ένα έχει ανατολικό προσανατολισμό...το άλλο νοτιοανατολικό...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 00:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger

Το μικρό εκκλησάκι όπως φαίνεται από την είσοδο της σπηλιάς.
Προσέξετε τις σκαλωσιές και τα τσουβάλια με την άμμο
Στον χώρο γίνονται συνέχεια έργα...άγνωστο από ποιόν, καθώς δεν υπάρχει καμμία πινακίδα που να υποδηλώνει κάποιον επίσημο φορέα...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 00:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειάσου Διονύση! Τελικά, πάει το πάρτυ,ε;

Λοιπόν, σήμερα στη σπηλιά εκτός των άλλων συναντήσαμε κι έναν σάτυρο...

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή, οπλισμένοι με αρκετό σκεπτικισμό, αλλά και διαίσθηση:

Η παλάμη
Βρίσκεται στο αριστερό μέρος της σπηλιάς, μισό μέτρο ψηλά από το έδαφος (όπως αναφέρει και ο φίλος μας Νταβέλης666), και περίπου στα 10 με 12 μέτρα μέσα. Κάποιος φίλος που είχε μετρήσει την απόσταση από την είσοδο παλιότερα ανέφερε ότι ήταν 3 μέτρα (ενώ τώρα 12), αλλά δεν θα σταθώ σε αυτό.
Αυτό το οποίο ήταν αξιοπερίεργο με την παλάμη, ήταν το "σκάλισμα" της παλάμης. Που δεν έμοιαζε σαν κάποιος να την έχει σκαλίσει στο βράχο, αλλά σαν ο βράχος να είχε λιώσει σε εκείνο το σημείο από μία παλάμη. Μεγέθους γυναικείου χεριού, με μέτρια σε πάχος δάκτυλα. Περίπου 1 με 2 χιλιοστά σε βάθος. Ολο το σχήμα της παλάμης βαθουλωμένο, κι όχι μόνο το περίγραμμα. Ο καθένας ας φανταστεί λόγους για τους οποίους κάποιος θα σκάλιζε εκεί μια παλάμη, με τρόπο που να μη μοιάζει με σκάλισμα αλλά με βαθούλωμα - αποτύπωμα...

Οι φωνές.
Κάποια στιγμή που στεκόμασταν 7-8 άτομα στην είσοδο της σπηλιάς, και κανένας δεν βρισκόταν μέσα, ακούσαμε όλοι μας για 5-6 δευτερόλεπτα τον απόηχο γυναικείας φωνής μέσα από τους βράχους. Αυτό συνέβη δύο φορές με γυναικεία φωνή, και μια φορά με πιο υπόκοφη (την άκουσε η Λίλιθ που ήταν πιο μέσα την τρίτη φορά). Δεν θα έλεγα ότι έμοιαζε με το θόρυβο που κάνει ο αέρας όταν περνά από σπηλαιώματα, αλλά δεν το σχολιάζω, απλά το αναφέρω. Εγινε ακριβώς όπως το περιέγραψε ο Νταβέλης666.

Κέντρο διερχομένων.
Εκτός από το γεγονός, ότι με το που σκάσαμε μύτη στη σπηλιά, εμφανίστηκαν ξαφνικά και άλλα άτομα - με σκοπό επίσκεψης όχι το να φάνε κεφτεδάκια και ντοματούλα στη φύση - και με τα οποία είχαμε ενδιαφέρουσες συζητήσεις, μία παρουσία τεσσάρων ατόμων μας έκανε μεγάλη εντύπωση: Ολα τα άτομα που συναντήσαμε στην αρχή, ήταν φιλικά προδιαθετειμένα και ανταλλάξαμε όπως είπα καλημέρες και τέτοια. Κάποια στιγμή, ήρθαν 4 άτομα, που προσπέρασαν τους μισούς από εμάς και κατεβήκαν στη σπηλιά κάτω, λέγοντας ένα ξερό "να περασουμε;". Αφού κατέβηκαν με άνεση σα στο σπίτι τους και με διάθεση αρκετά σνομπ, κάναν μεταβολή και έφυγαν. Εγώ εκείνη τη στιγμή βρισκόμουν απέξω με έναν φίλο και τους είπα καλησπέρα και κοίταξαν πολύ ειρωνικά και κάπως κακά, παράξενα θα έλεγα. Οι δύο από αυτούς ένας άντρας και μια γυναίκα (τουλάχιστον έτσι υπέθεσα γιατί το ένα άτομο θα μπορούσε να είναι και άντρας αλλά και γυναίκα) είχαν ανοιχτά ξανθά περίεργα μαλλιά και πολύ περίεργα μάτια. Φαντάστηκα ότι ήταν αλλοδαποί και το μυαλό μου δεν πήγε σε τίποτε παράξενο.
Οι τύποι αυτοί φύγαν πολύ γρήγορα με ένα λευκό αμάξι, κάτι μεταξύ ημιφορτηγού και στέισον. Ενα ολόιδιο αμάξι ήταν παρκαρισμένο 100 μέτρα πριν τη σπηλιά στο τούνελ μπροστά. Μόλις λοιπόν τους είδαμε να φέυγουν είπαμε ότι είναι αυτοί με το αμάξι αυτό. Δεν ήταν όμως. Το ακριβώς ολόιδιο αμάξι συνέχιζε να είναι παρκαρισμένο εκεί που το είδαμε. Τέτοια σύμπτωση πια; Και δεν ήταν και κανένα κορόλα κόκκινο...
Τώρα σχετικά με τα άτομα με τα ξανθά μαλλιά: Οπως ανέφερα δεν τους θεώρησα περίεργους. Μέχρι που μίλησα με μία φίλη που της διηγηθήκαμε πως περάσαμε, μας ρώτησε εάν τα άτομα που συναντήσαμε είχαν ξανθά μαλλιά και πολύ περίεργα μάτια .... Το τι σημαίνει ότι είδαμε αυτά τα άτομα, θα μας το πει αύριο από κοντά.

Η δεύτερη επίσκεψη.
Κατά τις 4:30 φύγαμε και πήγαμε να φάμε. 3 από εμάς, αποφασήσαμε να ξαναγυρίσουμε κατά τις 8. Να αναφέρω ότι από τη στιγμή που πήγαμε στη σπηλιά δεν είχαμε φοβηθεί καθόλου, αλλά και ότι πριν από 1 μήνα είχαμε πάει ξανά με την αδελφή μου 3 άτομα, 9 το βράδυ, μπήκαμε μέσα στη σπηλιά και αισθανόμασταν πολύ άνετα.
Με το που πλησιάζουμε λοιπόν το βράδυ σήμερα στη σπηλιά, αρχίσαμε να νιώθουμε λίγο περίεργα. Κατεβήκαμε από το αμάξι, φτάσαμε μέχρι την είσοδο, κοιταχτήκαμε και αμέσως μπήκαμε στο αμάξι και φύγαμε γρήγορα. Οταν το συζητήσαμε στο γυρισμό συμφωνήσαμε και οι 3 ότι νιώσαμε κάτι πολύ έντονο να μας απαγορέυει να προχωρήσουμε και να μας λέει να φύγουμε.

Για το παραπάνω βέβαια, δεν αποκλείω να ήταν και απλός φόβος, μιας και δεν θέλω να θεωρηθώ ως φαντασιόπληκτη.
Σε γενικές γραμμές η διάθεση - τουλάχιστον η δική μου - ήταν αρκετά χιουμοριστική, και ουσιαστικά δεν πίστευα ότι υπάρχει κάτι πραγματικά παράξενο. Απλά, με συναρπάζει η εξερεύνηση κάποιου τόπου που φημολογείται ως περίεργος.
Απ'ότι βλέπω όμως από τη συνέχεια που υποψιάζομαι ότι θα πάρει η εμπειρία μας (και εννοώ φωτογραφίες, λήψη βίντεο και συζητήσεις πάνω στο θέμα)μάλλον ο σκεπτικισμός μου θα διαψευθεί.
Ο Νταβέλης666 πάντως δεν είναι τρελλός, αυτό είναι σίγουρο!

Εν αναμόνή της συνέχειας λοιπόν...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 01:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Πριν 30΄ είδα το θέμα αυτό. Τί κρίμα. Ίσως αν το είχα δει λίγες μέρες νωρίτερα να ήμουν και εγώ μαζί σας χθες. Είχα προσπαθήσει να πάω στη σπηλιά του Νταβέλη πριν 4 μήνες έχοντας μαζί μου ένα χάρτη που είχα βρεί από το site του Μπαλάνου. Όμως δε ξέρω τί δεν έκανα καλά αλλά δεν την βρήκα. Ίσως να έφταιγε το γεγονός ότι ξέρω ελάχιστα για την περιοχή-αν όχι μηδαμινά! Απελπίζομαι και εύκολα...
Γι'αυτό το λόγο σας παρακαλώ...μάλλον σας ικετεύω να κανονίσουμε και άλλη συνάντηση. Θα ήθελα πολύ να σας ακολουθήσω σ'αυτή την εξερεύνηση. Άκουσα και ότι φτιάχνει ο καιρός από βδομάδα...
Αν μπορούμε να αξιοποιήσουμε και το 3ημερο ακόμα καλύτερα.
Τί λέτε;;;

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 01:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ο ευκολότερος δρόμος για να πας:

Από την πλατεία Νέας Πεντέλης, πας ελαφρώς αριστερά πάνω μέχρι την πλατεία του Αγιου Σύλλα. Συνεχίζεις προς τα πάνω (αυτός ο δρόμος βγάζει και Κηφησιά), προσπερνάς τη διασταύρωση της Κηφησιάς - κάνεις ελαφρώς δεξιά - και συνεχιζεις προς Αγιο Παντελεήμονα. Ο δρόμος ανηφορικός με κάποιες στροφές.
Μόλις συναντήσεις την ταμπέλλα του Αγιου Παντελεήμονα που στέλνει αριστερά, εσύ θα κάνεις λοξώς δεξιά, συνεχίζοντας πρακτικά το δρόμο που πήρες.
Θα δεις 2 - 3 χωματόδρομους να στρίβουν κάτω (δεξιά), αλλά δεν θα μπεις. Προς την κορφή της ανηφόρας έχει ένα πλάτωμα και κάτι σαν κιόσκι. Το προσπερνάς, δεν στρίβεις στο δρομάκι που έχει αμέσως μετά, αλλά στο επόμενο (80 περίπου μέτρα μετά) όπου υπάρχει μια μικρή στενόμακρη μισοσβυσμένη ταμπελίτσα (δεν θυμάμαι τι γράφει). Συνεχίζεις για καμια 700 - 800 μέτρα (όλο χωματόδρομος) και ακριβώς μετά από μια ανηφορίτσα με πέτρες 15 - 20 μέτρων, βρίσκεσαι σε ένα πλάτωμα, όπου στο αριστερό σου χέρι είναι η σπηλιά. Ελπίζω να σε βοηθήσει και η φωτό του old tiger, σχετικά με το πως φαίνεται η σπηλιά απ'έξω.

Αν πας μόνος - αν και θα ήταν ευχαρίστησή μας να ερχόσουν παρέα - σου εύχομαι καλή εξερεύνηση. Α, και μην πας μόνος βράδυ...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 01:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger

quote:
Α, και μην πας μόνος βράδυ...

Καλή μου Αμαλία, και εσύ που πήγες την δεύτερη φορά με άλλους δύο...

ΕΦΥΓΕΣ, ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ;...ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 02:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Θα κάνω μια απόπειρα λαμβάνοντας υπόψη τις πληροφορίες σου αγαπητή amalia. Αν και προτιμώ να πάμε όλοι μαζι...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 12:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Αχ ναι παει το παρτυ. Τεσπα δεν πειραζει. Παλιοτιγρη ωραίες οι φωτογραφιες σου. Θα δημοσιευσεις και αυτες που ειμαστε ολοι οι υποχθονιοι μαζεμενοι? Αν οχι, τοτε αν μπορεις κανε τον κοπο να μου τις στείλεις. Επίσης θέλω να τονίσω κάτι άλλο περίεργο. Όταν εγώ με τον Νταβέλη φτάσαμε στη σπηλιά κατά τις έντεκα και κάτι, υπήρχαν δυο μηχανές παρκαρισμένες έξω από τη σπηλιά. Όμως, δεν συναντήσαμε τους κατόχους της. Όταν κατά τις 4 φύγαμε από τη σπηλιά, οι μηχανές ήταν ακόμα εκεί, και ακόμα δεν είχαμε δει κανέναν στην περιοχή που μπορεί να ήταν δικές τους. Τα παιδιά που ξαναπήγαν στις 8 τις ξαναείδαν εκεί? Αν ναι τότε αυτό είναι λίγο ύποπτο...

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 13:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αχ Σάτυρε, σε πιάνω αδιάβαστο!

Οι δύο μηχανές ήταν των δύο τύπων με τα κράνη (σπηλαιολόγων) που απ'ότι είπαν είχαν σχέση με την ομάδα του Γιαννόπουλου. Δεν θυμάσαι;
Τους πετύχαμε την ώρα που ζεσταίναν τις μηχανές για να φύγουνε και τους είπα να μας συναντήσουν.
Μετά έφυγαν.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 17:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Σοβαρά μιλάς? Πως μου είχε καρφωθεί στο μυαλό η ιδέα ότι όταν φευγαμε οοι μηχανες ηταν ακόμα εκεί? Τελος παντων. Τοτε αυτό το γεγονος ειναι ακομα πιο υποπτο γιατί που να ηταν αυτοι οι δυο σπηλαιολογοι απο το πρωι? Πάντως στη σπηλια μεσα δεν ηταν αφου μας συναντησαν ερχομενοι απο εξω. Ρωτησε κανενας σας τι εξερευνουσαν τοσες ωρες αυτοι οι τυποι? Σας ειπαν εσας τιποτα?

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 21:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
ΓΕΙΑ ΣΑΣ !
Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΕΚΠΛΗΞΗ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΑΞΕΧΑΣΤΗ. ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ. ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΚ.
OLD TIGER, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ !
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟ ΣΑΣ;;;; ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΕΣΕΙΣ. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΗΡΘΑΤΕ, ΜΟΛΙΣ ΕΦΕΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ. ΠΕΡΑΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ. ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΔΑΤΕ;;; ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ......ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΤΕΛΙΚΑ, ΜΟΛΙΣ ΦΥΓΑΤΕ, Η ΦΩΝΗ ΞΑΝΑΚΟΥΣΤΗΚΕ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.
ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ, ΑΛΛΑ ΗΣΥΧΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΤΗΝ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΝΤΑΒΕΛΗΣ666

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 22:44:58  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδια, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ !!!!!!
Αυτη η φωτογραφια με την παλαμη ειναι απιστευτη, ειναι σκαλισμενη??? Ποια η γνωμη σας???
Βαλτε και κανα ηχητικο ντοκουμεντο pleeeeaseeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!

Φιλε Ntaveli666 μπραβο σου για το ολο θεμα!!!!

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 00:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλησπέρα.
Alastis, αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω θα δεις και τι αναφέρεται για την παλάμη.

Νταβέλη 666, πολύ ενδιαφέρουσα και η κοντινή μας γνωριμία. Το τζιπ που πέτυχες μόλις έφευγες δεν πρέπει να ήταν το δικό μας, αλλά ένα άλλο μάυρο τζιπ με κάτι πιτσιρικάδες, που τους πετύχαμε να φεύγουνε την ώρα που ερχόμασταν το βράδυ.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 00:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Και εγώ που ημουνα ????????????????mpouxouuuuuuuuuuuu

Τεσπα .....έπειδή και εγώ προσπαθώ πολύ καιρό να πείσω τον καλό μου ....μετά από αυτά που διάβασε πειστικε πάλι να μ'ακολουθήση
....οπότε αν ολα πάνε καλά ...λέω για το Σαββατο που μας ερχετε ...

29/3 --- και ωρα ..τάδε ...ας προτείνη ο Νταβέλης ..ποια ειναι η καλύτερη ωρα, για να διαπιστώσουμε και εμείς οι υπόλοιποι ολα αυτά τα παράξενα ...

Πάντως αν θυμηθώ από παλιότερη εξόρμηση εκεί ..θυμάμε οταν φεύγαμε ...μας προσπεράσανε και εμάς 3 στεισον βαγκον ...2 μαυρα και ενα ασπρο ...με φιμέ τζάμια ...(και μας θύμησε πολύ x files ολο αυτό)

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 00:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
καλοι μου φιλοι των εσωτερικα,
φιλοι του μυστηριου της σπηλιας,
συνοδηποροι της χθεσινης μας εκδρομης,
καλησπερα.

καταρχην, θελω να πω, οτι ολα αυτα που ανεφεραν τα παιδια που ειμασταν στην εκδρομη ειναι οντως οπως λενε, και δεν υπερβαλουν καθολου.
εγω η ιδια ακουσα με τ αφτια μου -οπως και οι αλλοι- τον παραξενο ηχο, και πραγματικα ηταν ενας ηχος παραξενος. (ο ηχος που ακουσα οταν ημουν μονη μου ηταν μπασος, κρατησε 1 δευτερολεπτο, ηταν σειρτος και δεν εμοιαζε με τιποτε το φυσικο).
σημερα, βλεποντας τις φωτογραφιες, παρατηρησα και ενα νεφελωμα στην φωτο που διχνει την εισοδο της εκκλησιας. θα το δειτε παραπανω...
και αλλα περιεργα βεβαια συνεβησαν.

δε θα προχωρησω αλλο στην περιγραφη, αλλα θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα, κατα τη γνωμη μου σημαντικο.

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ?
1ον) η αναγνωριστικη επισκεψη, η η πρωτη γνωριμια εχει ως σκοπο να ελεγξει αν υπαρχει κατι -οτιδηποτε- που μπορει να θεωρηθει ως περιεργο, αλοκοτο, ασυνηθιστο, μη ερμηνευσιμο με συνιθισμενα φυσικα μεσα.
αυτο νομιζω οτι κατα καποιον τροπο το εχουμε ηδη αποδειξει -τουλαχιστον στους εαυτους μας. απο το σημειο αυτο και παραπερα, καλο θα ητανε νομιζω να μαζευτουν και αλλα στοιχεια και να κατηγοριοποιηθουν. (πχ. φωνες, νεφελωματα, σκιες, περιεργες αισθησεις, αντικειμενα που μετακινουνται κλπ)

2ον) το δευτερο και σημαντικο βημα που ακολουθει το πρωτο (αλλα πρεπει να επεται κατα πολυ) ειναι η εισαγωγη μιας υποθεσης. πχ, για την σπηλια εχουν ηδη ακουστει πολλες υποθεσεις, οτι ειναι αμερικανικη βαση, οτι ειναι πυλη στην κουφια γη, οτι κυκλοφορει το φαντασμα του Νταβελη, κλπ κλπ.

εδω λοιπον, βρισκεται η ουσια του προβληματος.
καθε ερευνητης χρησιμοποιει κατα τη γνωμη μου τη σπηλια για να πιστοποιησει την δικη του υποθεση. ετσι, αν θες να πιστεψεις στους υποχθονιους, βλεπεις, παρατηρεις ΜΟΝΟ (και μαλλον ΥΠΕΡΒΑΛΛΕΙΣ) τα στοιχεια που εχουν σχεση με αυτους. και φυσικα περνας διπλα απο αλλα στοιχεια, που δεν παρατηρεις, γιατι δε θελεις, δε σου χρησιμευουν να δεις, αλλα μπορει να ειναι εξισου σημαντικα.

ο φιλος νταβελης666 νομιζω οτι θα συμφωνουσε μαζι μου σε αυτο. δεν ειναι ουτε ο Γ. που χρησιμοποιει τη σπηλια για να γεμισει τις σελιδες των βιβλιων του, (παραδειγμα φερνω) ουτε καποιος αλλος που θελει να αποδειξει κατι μεσω της σπηλιας. αντιθετα, εχει δηλωσει ξεκαθαρα οτι τον ενδιαφερει η σπηλια, και εκει βαζει μια τελεια. αυτη η προσεγγιση, μου φαινεται οτι ειναι και η πιο αληθινη.

ας δουμε λοιπον τη σπηλια, αρχικα σαν ενα ντοκουμεντο χωρις να το συνδεουμε με μια θεωρια.

λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Edited by - λίλιθ on 24/03/2003 01:29:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 02:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Kαλησπέρα φίλοι μου,
παρατηρώ την φωτογραφία που φαίνεται το μικρό εκκλησάκι, που όπως μου είπαν η Λίλιθ με την Αμαλία φαίνεται ένα νεφέλωμα...
Πραγματικά κάτω από την πρώτη σανίδα, στην είσοδο της εκκλησίας και σε ύψος περί τα 3/4 της εισόδου, φαίνεται ένα νεφέλωμα. Οταν το πρωτοείδα, πίστεψα ότι είναι κάποια νιφάδα χιονιού. Εάν το παρατηρήσεις καλύτερα όμως...φαίνεται ότι μάλλον δεν είναι...παρατηρήστε την πυκνότητα του νεφελώματος με την πυκνότητα των νιφάδων που πέφτουν ολόγυρα.
Οπως λένε πολλοί, τα πιο περίεργα στην σπηλιά του Νταβέλη, συμβαίνουν εκτός της σπηλιάς, ακριβώς στην περιοχή που είναι τραβηγμένη η φωτογραφία.
Δεν ξέρω...ποιά είναι η γνώμη σας;

Εάν νομίζετε βέβαια ότι το πιο περίεργο που έγινε ήταν αυτή η φωτογραφία με το νεφέλωμα ή η φωνή την οποία ακούσαμε πολλά άτομα είστε πολύ γελασμένοι!!!!

Την μεγαλυτερη πλάκα την έπαθε ο καλός φίλος και συνοδοιπόρος ΑΒΑΤΑΡ το βράδυ του Σαββάτου, όταν μετά την εκδρομή έκατσε να δει την βιντεοκασσέτα που τράβηξε.
Εμείς οι υπόλοιποι της παρέας την είδαμε το βράδυ της Κυριακής.

ΚΑΙ ΠΑΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΛΑΚΑ

ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ... ΟΤΑΝ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΕΙ ΜΕ ΥΠΕΡΥΘΡΕΣ...

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΒΑΤΑΡ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ;

ΦΙΛΕ ΝΤΑΒΕΛΗ...ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ
ΑΒΑΤΑΡ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΡΑΒΗΞΕΙ...


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...

Edited by - old tiger on 24/03/2003 02:03:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 02:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
quote:
δεν ειναι ουτε ο Γ. που χρησιμοποιει τη σπηλια για να γεμισει τις σελιδες των βιβλιων του, (παραδειγμα φερνω) ουτε καποιος αλλος που θελει να αποδειξει κατι μεσω της σπηλιας. αντιθετα, εχει δηλωσει ξεκαθαρα οτι τον ενδιαφερει η σπηλια, και εκει βαζει μια τελεια. αυτη η προσεγγιση, μου φαινεται οτι ειναι και η πιο αληθινη.


Πολύ σωστά τα λόγια σου αγαπητή Λίλιθ. Θέλω να συγχαρώ τον ntaveli666 για αυτή του την ειλικρινή προσπάθεια. Το να μελετάς τη σπηλιά αποσκοπώντας κάπου σε κάνει να βλέπεις+να ακούς μόνο αυτά που θες. Θέλει να το αγαπάς το μέρος για να το παρατηρήσεις σωστά και να κατανοήσεις τα σημάδια που σου δίνει.


Απ'ότι βλέπω έχουμε και άλλη ψήφο που υποστηρίζει την ιδέα μου. Cat και Secondborn απαιτούν(μάλλον παρακαλούν!) για την επανάληψη της συνάντησης.
Εν αναμονή των εξελίξεων...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 02:51:45  Εμφάνιση Προφίλ
EKEI FILOI MOU DEN VLEPEIS.NIOTHEIS.
DEN NOMIZW NA DIAFONISOUN TA YPOLIPA MELOI THS PAREAS TOU SAVATOU...
PREPEI NA PROSEGISEIS THN SPILIA KAI TO OLO MEROS ANEPIREASTOS.
ONTOS KATI SYNVENEI EKEI.DEN XERW EAN STO VIDEO POU EIDA EINAI KATI
PARAXENO H FISIOLOGIKO.DEN XERW......
EIMAI ARKETA BERDEMENOS META APO THN EPISKEPSH MAS.
PANTOS TO XERI MOU EINAI POLI KALITERA....E AMALIA??
XEXEXE
PANTOS THA PARAKALOUSA KAI THA EUXOMOUNA NA MHN GINEI TO OLO THEMA
KATI SAN TSIRKO H PANIGIRI.XANEI PAAARA POLI THN SOVAROTITA TOU TO
OLO THEMA.AS MHN ANIKSOUME KAI TOURISTIKO MAGAZAKI STHN EISODO...
OSO LIGOTERO MILAME GIA AYTO,TOSO TO KALITERO.OSO SYXNOTERA TO EPISKEPTOMASTE GIA NA TO MELETISOUME,PALI,OSO TO KALITERO.
ALA..PERISTOTERH PRAXH KAI PARATIRISH KAI LIGOTERA LOGIA.
AYTH EINAI KAI H ARXH MOU.
SFRAGIZW TO STOMA MOU KAI PARATIRW.......
ISOS NA MHN MILISW KAI POTE.....

KALH SAS NYXTA...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 24/03/2003 02:53:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 04:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Καλησπερα η μαλλον καλημερα σας !!!

Φιλε Exembrote θα συμφωνησω

quote:
OSO LIGOTERO MILAME GIA AYTO,TOSO TO KALITERO.OSO SYXNOTERA TO EPISKEPTOMASTE GIA NA TO MELETISOUME,PALI,OSO TO KALITERO.

και θα συμπληρωνα ... και εξοπλισμενοι καλυτερα για λογους ασφαλειας...δεν ξερω με τι και πως...αλλα σιγουρα το να παρατηρει και να μελετα κανεις διαφορα φαινομενα - ιδιως τετοια - προυποθετη να υπαρχει και η αναλογη προετοιμασια και ενημερωση - ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει...

Ελπιζω την επομενη να ειμαι κι εγω μεσα στην παρεα

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eleasar
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 06:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eleasar
Geia sas paidia, parakoloutho to post edo kai kairo kai ithela na prostheso merikes plirofories.

Oson afora ta erga sta ekklisakia. Ayta entassontai se ena programma anastilosis tou Yporgioy politismou. To gnorizo ayto giati eixa doulepsei me to arxitektoniko grafeio pou exei analavei tis meletes anastilosis ayton kai allon 3 mikron Vyzantinon ekklision stin eyryteri perioxi tis attikis (lete na yparxei kapoios syndesmos?). (Onomata den leme :] pantos exei amesi sxesi kai o kathigitis ******* tis arxitektonikis, proin ypeythynos anastiloseon tis akropolis). Oi meletites eixan parei paliotera os diplomatiki ergasia ti spilia tou Ntavelli kai telika kataferan na perasoun se ena programma ta ekklisakia ayta gia na ginei kapoia anastilosi. Ayta. Tora giati den yparxoun tampeles ktl ktl den ksero. Den exo pia amesi epafi me ta atoma tou grafeiou. Episis den gnorizo an ontos egkrithikan ta kondylia gi ayta ola kai an telika ksekinisan oi ergasies.

Ego eimai teleiofoitos arxitektonikis kai tha me endiefere na erxomoun mazi se kapoia eksormisi, gia na do apo konta to xoro, an kai eimai dispistos sxetika me ta ypoloipa kai den exo peraitero gnoseis. Pantos exo anoixto myalo kai meno kai konta :)))). Xarika paidia, sas afino tora :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 10:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
File Avatar, tha mporouses na mou peis kai emena ti egrapse i kamera? Kai an ginetai na kanonisoume na vrethoume oloi mazi kapoia mera na to doune kai osoi den exoun dei thn videokaseta.

PAntos, sto myalo mou ta pragmata arxizoun na periplekontai eknevristika. Exoume thn lilith (an thymamai kala) na leei oti ta mixanakia stin spilia to savvato htan twn spilaiologon tis omadas tou Gianopoulou, oi opoioi kanan kapoia erevna kapou (pantos oxi stin spilia giati otan mas synantisan erxontousan apekso) Episis afti i erevna tous kratise polles ores. Episis leei oti aftoi phran ta mhxanakia kai efygan. Ego, me tin seira mou, thimamai na einai ta mixanakia ekei pera mexri kai thn teleftaia stigmi pou fevgame. Eno o AVATAR thimamai mou eipe eno fevgame oti aftoi oi dyo spilaiologoi itan se ena aspro aftokinhto konta sthn eisodo tis spilias, kai malista antalakse vlemma me ton enan apo aftous. Kai episis afto to gegonos einai parakseno giati an isxyei oti leei o AVATAR, oi typoi aftoi perimenan na fygoume epeidi ithelan na kanoun kati xoris na tous vlepei i enohlei kanenas. Ego, kleinontas, den eixa dei aspro aftokinito para mono tin ora pou fevgoume, pragma pou simainei oti an to aspro aftokinito itan ton spilaiologon, tote exei mia katapliktiki idiotita na ginetai aorato. Episis thelo na simeioso oti oi spilaiologoi eixan laspes sta pantelonia tous. I oli afti istoria mou thimizei entona to vivlio tou Mpalanou "Ainigma tis PEntelis" kai tis komikotragikes katastaseis pou o kathenas thimotan mia alli ekdohi ton gegonoton kai itan sigouros gia aftin. Perimeno sxolia kai skepseis

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 11:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΣΟΣ
ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΜΗΠΩΣ ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ ή ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΘΗΚΕ.
ΜΙΑ ΠΟΥ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΣΙΤΗ & ΑΡΚΕΤΟΙ ΜΕΝΕΤΕ ΚΟΝΤΑ,ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΑ ΚΟΠΟ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙΤΕ & ΤΟ "ΚΕΝΤΡΟ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ" ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΟΥ 11 Ν.ΠΕΝΤΕΛΗ? ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΤΕ ΠΟΛΛΑ & ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ,ΑΝ ΣΑΣ ΔΕΧΘΟΥΝ. (ΤΗΛ.8031723 ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ:Γ.ΓΚΙΟΛΒΑΣ)

Τ.Σ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 11:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
O vrikolakas tis pentelis

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Περιηγητής
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 12:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Περιηγητής
Φιλοι και φιλες βρηκα μια σελιδα πολυ ενδιαφερουσα σχετικα με το θεμα της ΠΕΝΤΕΛΗΣ μεσα θα βρειτε και τα στρατιωτικα σχεδια των υπογειων τουνελ κατω απο το σπηλαιο (αυτων που ηθελαν να φτιαξουν) ριξτε μια ματια γιατι υπαρχει πολυ και ενδιαφερον υλικο
www.iranon.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1796875
Maintained by Digital Alchemy