ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2009, 13:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
αγαπητε μου φιλε cody θα ηθελα να σου τονισει καποια πραγματα.
καταρχας λες να φανερωθουμε.
εχεις σκεφτει τι θα γινει αν βγουμε δημοσια και τα πουμε ολα αυτα?αν που με πραγματα τα οποια η επιστημη δεν μπορει να απ[οδειξι?
μην σου φαινεται περιεργο θα χαρακτηριστουμε σατανιστες,αιρετικοι και οτι αλλο θες μετα θα μας πουνε τρελους και θα μας βαλουν σε κανενα ψυχιατρικο ιδρυμα.ετσι ειναι ετσι συμβαινει με αυτα πο δεν μπορουν να εξηγησουν επιστημονικα...

για το αεροπλανο που αναφερεςι δεν ειμαστε ουτε ο superman ουτε οι fantastic 4 δλδ τι να περναμε τον σαρκοζι τηλ και να του λεγαμε θα πεσει το αεροπλανο?αυτα δεν γινονται...

πανω απο ολα χρειαζεται λιγο λογικη αλλα και σκεψη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 15:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM
Φίλε Cody,
παραθέτω παρακάτω μερικά κείμενα (όχι δικά μου) με σκοπό να πάρεις κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα σου γιατί έπεσε το αεροπλάνο των Γάλλικών αερογραμμών με αποτέλεσμα να σκοτωθούν όλοι οι επιβάτες του. Αν τυχόν παραμείνουν απορίες είμαι στην διάθεση σου για κάθε περαιτέρω επεξήγιση.

ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ - Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΜΑ - ΝΤΑΡΜΑ

Στους εσωτερικούς κόσμους υπάρχει ένας ναός, που στεγάζεται το Δικαστήριο της Θεϊκής Δικαιοσύνης και όπου οι 42 δικαστές του Κάρμα ιερουργούν. Είναι τα 42 τσακάλια. Ονομάζονται έτσι διότι καλύπτουν τα κεφάλια τους με ένα είδος θρησκευτικής μάσκας που έχει σχήμα όπως το κεφάλι ενός λυκόσκυλου ή ενός τσακαλιού. Αυτοί οι 42 Κύριοι, είναι οι Κύριοι του Νόμου της Ανταμοιβής, του νόμου του Κάρμα. Το κάθε κακό που κάνουμε στους άλλους σε προηγούμενες ενσαρκώσεις πρέπει να το πληρώσουμε στην επόμενη ενσάρκωση.

Κάποιος πληρώνει Κάρμα όχι μόνο για το κακό που κάνει αλλά επίσης και για το καλό που δεν κάνει όταν μπορεί. Αυτός που έχει τα μέσα να το πληρώσει, πληρώνει και βγαίνει εντάξει με τις υποχρεώσεις του. Αυτός που δεν έχει τα μέσα να το πληρώσει, αναμφίβολα πρέπει να πληρώσει με απερίγραπτο πόνο.

Οι Κύριοι του Κάρμα λένε: Κάνε καλές πράξεις για να πληρώσεις τα χρέη σου «ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ».

Εάν ο δίσκος που περιέχει τις καλές πράξεις ζυγίζει περισσότερο, τότε μπορούμε να τοποθετήσουμε καλές πράξεις στον άλλο δίσκο. Το ρητό λέγει: αύξησε το βάρος του δίσκου που περιέχει τις καλές πράξεις να τον κάνεις να γέρνει προς το μέρος σου ευνοϊκά για σένα. Έτσι μπορούμε, να ακυρώσουμε παλιά χρέη και να αποφύγουμε τη θλίψη για τον εαυτό μας. Όταν ένας κατώτερος νόμος ξεπερνιέται από έναν Ανώτερο νόμο, ο ανώτερος νόμος καθαρίζει τον κατώτερο νόμο.

Οι μαθητές μας πρέπει να μάθουν να ταξιδεύουν με το αστρικό σώμα να επισκεφθούν τον ναό των Κυρίων του Κάρμα. Ο αρχηγός αυτού του ναού είναι ο ΑΝΟΥΒΗΣ.

Το κλειδί για να ταξιδέψει κανείς με αστρικό σώμα είναι πολύ απλό. Ο μαθητής πρέπει να ξαπλώσει στο κρεβάτι του και να προσπαθήσει να κοιμηθεί ήρεμα. Κατόπιν ο μαθητής πρέπει να σηκωθεί από το κρεβάτι του ενώ αποκοιμιέται και να φύγει από το δωμάτιο του. Εάν ο μαθητής πηδήξει απαλά με σκοπό να σταθεί στον αέρα, θα δει με έκπληξη ότι στέκεται ευχάριστα στον αέρα και ότι μπορεί να ταξιδέψει με αστρικό σώμα σε κάθε μέρος της Γης. Ο μαθητής μπορεί να πηγαίνει με αστρικό σώμα στο παλάτι των Κυρίων του Κάρμα. Όταν λέμε υποθέσεις, αναφερόμαστε στα χρέη που εκκρεμούν μπροστά στην Κοσμική Δικαιοσύνη. Οι Κύριοι του Νόμου επίσης, δίνουν πίστωση, αλλά όλη η πίστωση πρέπει να ξεπληρωθεί κάνοντας καλές εργασίες για το όφελος της ανθρωπότητας.

Πρέπει να μάθουμε να βγαίνουμε με αστρικό σώμα να κανονίζουμε τις υποθέσεις μας προσωπικά με τους Κυρίους του Κάρμα. Όταν ο άνθρωπος μαθαίνει να διευθετεί τους λογαριασμούς του, μπορεί να κατευθύνει τη ζωή του καλύτερα.

ΟΙ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΙΣ

Φίλοι μου συναθροισμένοι, απόψε, θα μελετήσουμε πολύ σοβαρά το ζήτημα αυτό των διαπραγματεύσεων.

Ας μου επιτραπεί η ελευθερία να σας πω πως δεν μιλάω για βέβηλες διαπραγματεύσεις, θέλω να αναφερθώ με εμφατικό τρόπο στις επιχειρήσεις του κάρμα.

Πριν απ’ όλα είναι αναγκαίο ώστε οι άνθρωποι να εννοήσουν αυτό που είναι η σανσκριτική λέξη Κάρμα.

Δεν περιττεύει να διαβεβαιώσω πως αυτή καθεαυτή η λέξη, σημαίνει νόμο της δράσης και της συνέπειας. Προδήλως δεν υπάρχει αιτία χωρίς αποτέλεσμα, ούτε αποτέλεσμα χωρίς αίτια.

Οποιαδήποτε πράξη της ζωής μας, καλή ή κακή, έχει τις συνέπειες της.

Σήμερα αναλογίσθηκα στην δυστυχία του κόσμου μας· πόσο ευτυχή θα ήταν αυτά τα διανοητικά ανθρωποειδή εάν ποτέ δεν είχαν αυτό που ονομάζεται εγώ, έμενα τον ίδιο, ο εαυτός μου.

Είναι αναμφίβολο πως το εγώ διαπράττει αναρίθμητα σφάλματα, των όποιων το αποτέλεσμα είναι ο πόνος.

Εάν αυτά τα λογικά ανθρωποειδή ήταν απαλλαγμένα από το εγώ, θα ήταν απλώς ωραιότατα φυσικά στοιχειώδη, αθώα, αγνά, απεριόριστα μακάρια.

Φανταστείτε για μία στιγμή αγαπητοί φίλοι, μία τέτοια γη, κατοικημένη από εκατομμύρια αθώα ανθρωποειδή απαλλαγμένα από το εγώ και κυβερνώμενα από θεϊκούς βασιλείς, θεούς, ιεροφάντες, Ντέβας κτλ.

Προδήλως ένας τέτοιος κόσμος θα ήταν βεβαίως ένας παράδεισος, ένας πλανήτης από μακάριους.

Κανέναν δεν μπορείς να υποχρεώσεις να μετατραπεί σε άνθρωπο με το ζόρι· όλα αυτά τα εκατομμύρια των ανθρωποειδών, αν και δεν είναι άνθρωποι στην πιο πλήρη έννοια της λέξης, θα μπορούσαν να είναι απεριόριστα ευτυχείς, εάν δεν είχε αναβλύσει στο εσωτερικό τους μία δεύτερη φύση κακεντρεχής και τρομερά διεστραμμένη.

Δυστυχώς οφειλόμενο όπως ήδη τόσο το έχουμε πει σε αυτές τις ομιλίες, στο λάθος κάποιων ιερών ατόμων, εμφανίστηκε μέσα σε κάθε υποκείμενο κάτι αφύσικο: ορισμένα απάνθρωπα στοιχεία μέσα στα οποία έμεινε παγιδευμένη η Ουσία.

Είναι φανερό πως αυτά τα απάνθρωπα στοιχεία ανάβλυσαν σαν αποτέλεσμα των κακών συνεπειών του βδελυρού οργάνου Κουνταρτιγουαδόρ· έτσι είναι αγαπητοί φίλοι, το πως απέτυχε αυτή η πλανητική ανθρωπότητα, γινόμενη τρομακτικά πανούργα.

Θα ήταν καλύτερο, εκείνα τα ιερά άτομα να μην είχαν δώσει σε αυτά τα πτωχά δίποδα τριεγκεφαλικά ή τρικεντρικά αυτό το βδελυρό όργανο όλων των ατιμιών.

Ας σκεφτούμε για μια στιγμή το πλήθος των ανθρωποειδών που κατοικούν το πρόσωπο της Γης. Υποφέρουν απερίγραπτα, θύματα των ιδίων τους των σφαλμάτων. Χωρίς το εγώ δεν θα είχαν αυτά τα σφάλματα ούτε καν θα υπέφεραν τις συνέπειες των ίδιων.

Ήδη είπα στις περασμένες μας ομιλίες, πως ούτε σε όλους τους παρθενικούς σπινθήρες, πως ούτε σε όλα τα ανθρωποειδή ενδιαφέρει η μαεστρία, όμως αυτό δεν είναι εμπόδιο για την αυθεντική ευτυχία.

Στο απέραντο διάστημα, υπάρχουν πολλές κατοικίες μακαριότητας για τα ανθρωποειδή στοιχεία, που δεν ενδιαφέρονται για την μαεστρία.

Αναντίρρητα, οι τρεις χιλιάδες κύκλοι ή περίοδοι χρόνου που έχουν καθοριστεί σε οποιαδήποτε Ουσία, σε οποιαδήποτε μονάδα για την κοσμική της εκδήλωση, αναπτύσσονται όχι μόνο εδώ στον δικό μας κόσμο της γης, αλλά επιπλέον σε άλλους κόσμους του έναστρου διαστήματος.

Από όλα αυτά θα μπορέσετε να δείτε αγαπητοί μου φίλοι, πως για τις ψυχές υπάρχουν πολλές επαύλεις ευωχίας και πως με κανένα τρόπο δεν είναι απαραίτητη η μαεστρία για να έχουν δικαίωμα της πραγματικής απόλαυσης του αγνού Πνεύματος.

Το μοναδικό που απαιτείται για να έχει κανείς δικαίωμα στην πραγματική ευτυχία είναι πριν απ’ όλα, να μην έχει εγώ.

Βεβαίως όταν δεν υπάρχουν μέσα σε εμάς τα ψυχικά ακόλουθα, τα απάνθρωπα στοιχεία που μας μετατρέπουν σε τόσο τρομακτικούς και μοχθηρούς, δεν υπάρχει Κάρμα για να πληρώσουμε και το αποτέλεσμα είναι η ευτυχία.

Δεν έχουν φτάσει όλα τα ευτυχισμένα πλάσματα που ζουν σε όλους τους κόσμους του ατελείωτου διαστήματος στην μαεστρία. Χωρίς άλλο, βρίσκονται σε συμφωνία με την κοσμική τάξη διότι δεν έχουν εγώ.

Όταν κάποιος ζει σύμφωνα με την σωστή σκέψη, την σωστή συγκίνηση και την σωστή εργασία, τα αποτελέσματα συνηθίζουν να είναι μακάρια.

Δυστυχώς η δίκαιη σκέψη, η δίκαιη αίσθηση, η δίκαιη δράση κτλ γίνονται αδύνατες όταν μία δεύτερη μη ανθρώπινη φύση, ενεργεί σε εμάς και μέσα σε εμάς και μέσα από μας εδώ και τώρα.

Σε αυτό που έχουμε πει πρέπει ν’ αποφευχθούν οι συγχύσεις. Είναι φανερό πως από τους πολλούς, μερικοί λίγοι ποθούν την μύηση, την εσωτερική αυτοπραγμάτωση του Είναι· αναντίρρητα, αυτές οι ψυχές μετατρέπονται σε πραγματικούς βασιλείς του σύμπαντος και σε Θεούς τρομακτικά θεϊκούς.

Τα πλήθη, μετά από τους τρεις χιλιάδες κύκλους εκδήλωσης, επιστρέφουν στο Παγκόσμιο Πνεύμα της ζωής σαν απλά μακάρια στοιχειώδη.

Το δυσάρεστο είναι πως αυτά τα εκατομμύρια των ανθρωποειδών στοιχειωδών, έχουν δημιουργήσει μέσα στον εαυτό τους, μία δεύτερη παρανθρώπινη φύση, διότι αυτό καθεαυτό το τελευταίο, τα έχει μετατρέψει όχι μόνο σε διεστραμμένα, αλλά επιπλέον και αυτό που είναι το χειρότερο, σε δυστυχισμένα.

Αν δεν ήταν το «έμενα τον ίδιο», κανείς δεν θα ήταν θυμώδης, κανείς δεν θα επιθυμούσε τα αγαθά των άλλων, κανείς δεν θα ήταν λάγνος, ζηλιάρης, υπερήφανος, οκνηρός, λαίμαργος κτλ.

Λυπούμαι πολύ που πρέπει να πω πως τον Αρχάγγελο Σακάκι και την υψηλή του ακολουθία από ιερά άτομα που στους αρχαϊκούς χρόνους έδωσαν στην ανθρωπότητα το βδελυρό όργανο Κουνταρτιγουαδόρ, τους αναμένουν στην μελλοντική μεγάλη κοσμική μέρα, απερίγραπτες πικρίες, τρομακτικό κάρμα, καθότι δεν υπάρχει αμφιβολία πως εξ’ αίτιας του σφάλματός τους αυτή η ανθρωπότητα έχασε την ευτυχία της και έγινε τερατώδης. Ας με συγχωρήσουν οι άγιοι Θεοί για αυτήν μου την δήλωση, άλλα τα γεγονότα είναι γεγονότα και πρέπει να υποτασσόμεθα προ των γεγονότων ότι και αν κοστίσει.

Ευτυχώς, αγαπητοί μου φίλοι, η δικαιοσύνη και η ευσπλαχνία είναι οι δύο κύριες κολώνες της Παγκόσμιας Λευκής Αδελφότητας.

Η δικαιοσύνη χωρίς ευσπλαχνία είναι τυραννία, η ευσπλαχνία χωρίς δικαιοσύνη είναι επιείκεια, αρέσκεια προς το έγκλημα. Σε αυτόν τον κόσμο των δυστυχιών στον όποιο βρισκόμαστε, γίνεται αναγκαίο να μάθουμε να χειριζόμαστε τις ίδιες μας τις διαπραγματεύσεις για να ξανακατευθύνουμε το σκάφος της ύπαρξης μέσω των διαφόρων σκαλοπατιών της ζωής.

Το Κάρμα είναι διαπραγματεύσιμο, και αυτό είναι κάτι που μπορεί να εκπλήξει πάρα πολύ τους οπαδούς των διαφόρων ορθόδοξων σχολών.

Βεβαίως, μερικοί ψευδοεσωτεριστές και ψευδοαποκρυφιστές έγιναν υπερβολικά απαισιόδοξοι σε σχέση με τον νόμο της δράσης και της συνέπειας· υποθέτουν λανθασμένα πως αυτός αναπτύσσεται με μηχανικό τρόπο, αυτόματο και σκληρό.

Οι πολυμαθείς πιστεύουν πως δεν είναι δυνατόν να μεταβάλλουμε τον νόμο· λυπούμαι πολύ ειλικρινά διότι πρέπει να διαφωνήσω με αυτόν τον τρόπο σκέψης.

Εάν ο νόμος της δράσης και συνέπειας, εάν η Νέμεση της ύπαρξης δεν ήταν διαπραγματεύσιμη, τότε που θα ήταν η Θεία ευσπλαχνία; Ειλικρινά εγώ δεν μπορώ να δεχθώ σκληρότητα στην Θεϊκότητα. Το πραγματικό, εκείνο που είναι όλο τελειότητα, αυτό που έχει διάφορα ονόματα, τέτοια όπως ΤΑΟ, ΑΟΜ, ΙΝΡΙ, ΣΕΙΝ, ΑΛΑ, ΒΡΑΧΜΑ, ΘΕΟΣ, ή καλύτερα θα έλεγα ΘΕΟΙ κτλ με κανέναν τρόπο δεν θα μπορούσε να είναι κάτι χωρίς ευσπλαχνία, σκληρό, τυραννικό κτλ· για όλα αυτά επαναλαμβάνω με εμφατικό τρόπο, πως το Κάρμα είναι διαπραγματεύσιμο.

Όταν ένας κατώτερος νόμος υπερβαίνεται από ένα ανώτερο νόμο, ο ανώτερος νόμος καθαρίζει τον κατώτερο νόμο.

Πράξε καλά έργα για να πληρώσεις τις οφειλές σου. Τον λέοντα του νόμου τον πολεμάμε με την ζυγαριά.

Όποιος έχει με τι να πληρώσει, πληρώνει και διεκπεραιώνει τις διαπραγματεύσεις του, όποιος δεν έχει με τι να πληρώσει, θα πληρώσει με τον πόνο.

Εάν στον ένα δίσκο της κοσμικής ζυγαριάς, θέσουμε τα καλά έργα και στο άλλο τα κακά, είναι φανερό πως το Κάρμα θα εξαρτηθεί από το βάρος στην ζυγαριά.

Εάν βαρύνει περισσότερο ο δίσκος των κακών πράξεων, το αποτέλεσμα θα είναι οι πίκρες· δίχως άλλο, είναι δυνατόν να αυξήσουμε το βάρος των καλών πράξεων στον δίσκο της βελόνης της ζυγαριάς, και με αυτόν τον τρόπο ακυρώνουμε Κάρμα χωρίς την ανάγκη να υποφέρουμε.

Όλα όσα χρειαζόμαστε είναι να κάνουμε καλά έργα για να αυξήσουμε το βάρος στον δίσκο των καλών πράξεων.

Τώρα θα κατανοήσετε εσείς καλοί μου φίλοι, το πόσο υπέροχο είναι το να κάνει κανείς το καλό. Δεν υπάρχει αμφιβολία, πως η ορθή σκέψη, η ορθή αίσθηση και η ορθή δράση είναι το καλύτερο από τις διαπραγματεύσεις.

Ποτέ δεν πρέπει να παραπονούμαστε ενάντια στο Κάρμα. Το σημαντικό είναι να ξέρουμε να το διαπραγματευόμαστε.

Δυστυχώς, το μόνο που σκέπτονται οι άνθρωποι όταν βρίσκονται σε μία μεγάλη πίκρα είναι να πλένουν τα χέρια τους όπως ο Πιλάτος, να λένε πως δεν έχουν κάνει τίποτε το κακό, πως δεν είναι ένοχοι, πως είναι δίκαιες ψυχές κτλ.

Εγώ λέω σε αυτούς που βρίσκονται στην αθλιότητα, να αναθεωρήσουν την συμπεριφορά τους, να κρίνουν τον εαυτόν τους, να καθίσουν ακόμη και αν είναι για μια στιγμή στον πάγκο των κατηγορουμένων, ώστε μετά από μία συνοπτική ανάλυση του εαυτού τους θα μεταβάλλουν την συμπεριφορά τους. Εάν αυτοί που βρίσκονται χωρίς εργασία, μεταβάλλονταν σε αγνούς, απεριόριστα φιλάνθρωπους ήρεμους, εξυπηρετικούς εκατό τοις εκατό, είναι φανερό πως θα μετέβαλλαν ριζικά την αίτια που το προκάλεσε, διότι όπως ήδη είπαμε, δεν υπάρχει αποτέλεσμα χωρίς αιτία ούτε αιτία χωρίς αποτέλεσμα.

Δεν είναι δυνατόν να μεταβάλλουμε ένα αποτέλεσμα εάν προηγουμένως δεν έχει αλλαχθεί ριζικά η αίτια που το προκάλεσε, διότι όπως ήδη είπαμε δεν υπάρχει αποτέλεσμα χωρίς αιτία ούτε αιτία χωρίς αποτέλεσμα.

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως η αθλιότητα έχει τις αιτίες της στα μεθύσια, σιχαμερή λαγνεία, στην βία, στις μοιχείες, στην ασωτία, στην φιλαργυρία κτλ.

Δεν είναι δυνατόν κάποιος να βρίσκεται στην αθλιότητα όταν ο Πατέρας που είναι στο κρυφό βρίσκεται παρών εδώ και τώρα. Θέλω να το εικονογραφήσω αυτό με μία αφήγηση.

Σε μια συγκεκριμένη περίπτωση το Πραγματικό Εσωτερικό μου Είναι, η Αθάνατη Μονάδα μου, με έβγαλε από το φυσικό μου κορμί για να μου δώσει οδηγίες όσον αφορά ένα καθορισμένο μαθητή. Αφού ολοκληρώθηκαν αυτές δεν δυσκολεύτηκα να απευθυνθώ στον Εσωτερικό μου κύριο, με τα ακόλουθα λόγια:

Είμαι κουρασμένος με το να έχω σώμα· αυτό που εγώ επιθυμώ είναι να αποσαρκωθώ. Αυτές τις στιγμές ο Κύριος των τελειοτήτων, ο εσωτερικός μου Θεός απάντησε με φωνή επίσημη: Γιατί παραιτείσαι; Σου έχω δώσει ψωμί, στέγη και καταφύγιο και ακόμη παραπονείσαι;

Θυμάσαι τις τελευταίες ήμερες της περασμένης σου ύπαρξης; Περπατούσες στους δρόμους του Μεξικού, ξυπόλητος, με το κουστούμι σκισμένο, γέρος, άρρωστος και στην πιο τρομακτική αθλιότητα.

Και πως έφθασες να πεθάνεις; σε μία βρωμερή παράγκα. Τότε εγώ ήμουν απών. Εκείνες τις στιγμές έλαμπε το πρόσωπο του Κυρίου, στα γαλανά του μάτια αντανακλούσε ο απέραντος ουρανός, ο άσπρος μανδύας της δόξας έφθανε μέχρι τα πόδια του, τα πάντα σε Αυτόν ήταν τελειότητα.

Κύριε (του είπα), εγώ έχω έρθει για να φιλήσω το χέρι σου να λάβω την ευλογία σου. Ο λατρευτός με ευλόγησε και φίλησα την δεξιάν του.

Μετά που επέστρεψα στο φυσικό κορμί μπήκα σε διαλογισμό· βεβαίως αγαπητοί μου αδελφοί, όταν το παιδί βαδίζει άσκημα, ο Πατέρας απουσιάζει και τότε εκείνο πέφτει σε δυστυχία.

Πιστεύω πως τώρα θα καταλάβετε καλύτερα αγαπητοί μου φίλοι, αυτό που είναι η αθλιότητα, γιατί έρχεται, πως έρχεται.

Ο Πατέρας που είναι στο κρυφό, έχει αρκετή δύναμη για να μας δώσει και για να μας στερήσει επίσης. Μακάριος ο άνθρωπος τον όποιο τιμωρεί ο Θεός.

Το Κάρμα είναι μία ιατρική που μας εφαρμόζεται για το ίδιο μας το καλό· δυστυχώς, οι άνθρωποι αντί να υποκλιθούν με σεβασμό εμπρός στον αιώνιο ζωντανό Θεό, παραπονιούνται, βλασφημούν, δικαιολογούν τους εαυτούς των, αυτοσυγχωρούνται βλακωδώς και πλένουν τα χέρια τους όπως ο Πιλάτος. Με τέτοια παράπονα δεν μεταβάλλεται το Κάρμα, αντιθέτως μετατρέπεται σε πιο σκληρό και αυστηρό.

Επικαλούμαστε την πίστη του συζύγου όταν εμείς οι ίδιοι έχουμε μοιχεύσει σε αυτήν ή σε προηγούμενες ζωές.

Ζητούμε αγάπη όταν εμείς ήμασταν ανοικτίρμονες και σκληροί. Εκλιπαρούμε κατανόηση όταν ποτέ δεν ξέραμε να καταλάβουμε κανένα, όταν ποτέ δεν μάθαμε να βλέπουμε την άποψη των άλλων.

Επιθυμούμε απέραντες ευτυχίες όταν εμείς ήμασταν πάντα η πηγή πολλών δυστυχιών.

Θα επιθυμούσαμε να γεννηθούμε σε ένα πολύ ωραίο σπίτι και με πολλές ανέσεις, όταν δεν ξέραμε σε περασμένες μας υπάρξεις, να προσφέρουμε στα παιδιά μας σπίτι και ομορφιά.

Παραπονούμεθα εναντίον αυτών που μας προσβάλλουν, όταν πάντα προσβάλλαμε όλους όσους μας περιέβαλαν.

Θέλουμε από τα παιδιά μας να μας υπακούουν όταν ποτέ δεν μάθαμε να υπακούμε τους γονείς μας.

Μας ενοχλεί τρομερά η δυσφήμιση, όταν εμείς υπήρξαμε πάντοτε δυσφημιστές και γεμίζαμε τον κόσμο με δυστυχία.

Μας ενοχλεί το κουτσομπολιό. Δεν θέλουμε κανένας να μουρμουρίζει για μας και δίχως άλλο, πάντα προχωρούσαμε σε κουτσομπολιά και μουρμουρίσματα, μιλώντας άσχημα για τον πλησίον, κάνοντας δύσκολη την ζωή των υπολοίπων. Δηλαδή, πάντα απαιτούμε αυτό που δεν έχουμε δώσει· σε όλες τις προηγούμενες ζωές μας υπήρξαμε μοχθηροί και μας αξίζει το χειρότερο, αλλά εμείς υποθέτουμε πως πρέπει να μας δοθεί το καλύτερο.

Οι άρρωστοι αντί να φροντίζουν τόσο για τον εαυτό τους θα έπρεπε να εργάζονται για τους υπόλοιπους, να κάνουν φιλανθρωπικά έργα, να προσπαθούν να θεραπεύουν τους άλλους, να παρηγορούν τους θλιμμένους, να πηγαίνουν στον γιατρό αυτούς που δεν έχουν να τον πληρώσουν, να δωρίζουν φάρμακα κτλ, και έτσι θα ακύρωναν το Κάρμα τους και θα θεραπεύονταν ολοκληρωτικά.

Όποιοι υποφέρουν στα σπίτια τους θα έπρεπε να πολλαπλασιάσουν την ταπεινότητα τους, την υπομονή και την γαλήνη τους. να μην απαντούν με άσχημα λόγια να μην τυραννούν τον πλησίον τους, να μην ενοχλούν αυτούς που τους ενοχλούν, να ξέρουν να συγχωρούν τα αλλότρια ελαττώματα με μία υπομονή πολλαπλασιασμένη έως το άπειρο. Έτσι θα ακύρωναν το Κάρμα τους και θα γίνονταν καλύτεροι.

Δυστυχώς αγαπητοί μου φίλοι, αυτό το εγώ που ο καθένας φέρει μέσα του, κάνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λέμε εδώ· γι’ αυτόν τον λόγο θεωρώ επείγον, μη αναβλητέο, μη καθυστερητέο, να ελαττώσουμε το «εγώ ο ίδιος» σε κοσμική σκόνη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σεβάσμιε Δάσκαλε, με το να κατορθώσουν τα διανοητικά ανθρωποειδή να μετατραπούν σε αθώα στοιχειώδη, θεωρείτε εσείς εκτελεσμένη την αποστολή σας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Με την μεγαλύτερη ευχαρίστηση θα δώσω απάντηση σε αυτήν την ερώτηση. Πολλοί προφήτες, μεγάλοι Αβατάρες και Δάσκαλοι πάλεψαν τους παλιούς καιρούς ενάντια στις κακές συνέπειες του βδελυρού οργάνου Κουνταρτιγουαδόρ. Αυτό είναι μία αποστολή της λαϊκής τάξεως, της όποιας σκοπός είναι να κάνουν την ανθρωπότητα να επιστρέφει μέχρι την ολική αθωότητα.

Αυτοί οι άγιοι, τους αρχαίους καιρούς, είχαν επίσης τους εσωτεριστικούς των κύκλους για τους ανθρώπους της ευθείας γραμμής, για εκείνους που σε όλες τις εποχές ποθούσαν την μαεστρία.

Δείτε λοιπόν φίλοι, τους δύο κύκλους, τον εξωτερικό ή κοινό και τον εσωτεριστικό ή κρυφό. Δεν περιττεύει το να σας θυμίσω πως οι μεγάλες θρησκείες της εξομολόγησης συμπληρώνουν επακριβώς αυτές τις δύο ανάγκες.

Κάθε θρησκεία της εξομολόγησης εξυπηρετεί τα πλήθη και τους μυημένους. Πιστεύω πως τώρα έχετε κατανοήσει εντελώς το νόημα της αποστολής μου, πάνω στο πρόσωπο αυτού του θλιμμένου κόσμου στον όποιο ζούμε.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Δάσκαλε. Όλες οι θλίψεις που έχει κάποιος οποιουδήποτε τύπου και αν είναι μπορούν να αποδοθούν στο ότι ο Πατέρας είναι απών;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Φίλοι, υπάρχουν οι ηθελημένες θλίψεις και οι μη ηθελημένες. Οι πρώτες διαδικάζονται σε εκείνους που ακολουθούν το ευθύ μονοπάτι, τον ηλιακό δρόμο· οι δεύτερες είναι αποτέλεσμα του ίδιου μας του Κάρμα. Είναι, φανερό πως όταν το παιδί βαδίζει άσχημα, ο Πατέρας απουσιάζει και η συνέπεια είναι ο πόνος.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σχετικά με την Νέμεση ή Κάρμα. Είναι δυνατόν οποιαδήποτε θλίψη να μπορεί να είναι διαπραγματεύσιμη ενώπιον των κυρίων του Κάρμα;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Εκτιμητοί φίλοι, θέλω να καταλάβετε πως όταν αυτό ή εκείνο το Κάρμα βρίσκεται πια ολοκληρωτικά εκτυλισσόμενο ή αναπτυσσόμενο, πρέπει να φθάσει έως το τέλος αναπόφευκτα.

Αυτό σημαίνει πως είναι δυνατόν να αλλάξουμε ριζικά το Κάρμα, μόνο όταν η μετάνοια είναι ολοκληρωτική και όταν κάθε δυνατότητα να επαναλάβουμε το σφάλμα που το παρήγαγε, έχει εξαφανιστεί ριζικά.

Το σκληρό Κάρμα φθάνοντας στο τέλος του είναι πάντα καταστροφικό, δεν είναι διαπραγματεύσιμα όλα τα Κάρμα.

Είναι καλό να ξέρετε επίσης πως όταν έχουμε εξαλείψει ριζικά το εγώ, η δυνατότητα να παρανομήσουμε εκμηδενίζεται και κατά συνέπεια το Κάρμα μπορεί να συγχωρεθεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 14:12:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εάν αυτά τα λογικά ανθρωποειδή ήταν απαλλαγμένα από το εγώ, θα ήταν απλώς ωραιότατα φυσικά στοιχειώδη, αθώα, αγνά, απεριόριστα μακάρια.

Εδώ δε καταλάβα, το λες για θετικό αυτό ή αρνητικό.

quote:
Κανέναν δεν μπορείς να υποχρεώσεις να μετατραπεί σε άνθρωπο με το ζόρι· όλα αυτά τα εκατομμύρια των ανθρωποειδών, αν και δεν είναι άνθρωποι στην πιο πλήρη έννοια της λέξης, θα μπορούσαν να είναι απεριόριστα ευτυχείς, εάν δεν είχε αναβλύσει στο εσωτερικό τους μία δεύτερη φύση κακεντρεχής και τρομερά διεστραμμένη.

Δυστυχώς οφειλόμενο όπως ήδη τόσο το έχουμε πει σε αυτές τις ομιλίες, στο λάθος κάποιων ιερών ατόμων, εμφανίστηκε μέσα σε κάθε υποκείμενο κάτι αφύσικο: ορισμένα απάνθρωπα στοιχεία μέσα στα οποία έμεινε παγιδευμένη η Ουσία.

Είναι φανερό πως αυτά τα απάνθρωπα στοιχεία ανάβλυσαν σαν αποτέλεσμα των κακών συνεπειών του βδελυρού οργάνου Κουνταρτιγουαδόρ· έτσι είναι αγαπητοί φίλοι, το πως απέτυχε αυτή η πλανητική ανθρωπότητα, γινόμενη τρομακτικά πανούργα.

Θα ήταν καλύτερο, εκείνα τα ιερά άτομα να μην είχαν δώσει σε αυτά τα πτωχά δίποδα τριεγκεφαλικά ή τρικεντρικά αυτό το βδελυρό όργανο όλων των ατιμιών.



Χμμ.. και πώς είσαι εσύ σε θέση να το κρίνεις αυτο? Μαέστρους εννοείς αυτούς που "μέσα σε όλα" γνωρίζουν και το κακό?
Και γω -σαν άνθρωπος- θεωρώ χαζό αυτο που γίνεται εδω κάτω, να υποφέρουμε κλπ. αλλα αν είναι χαζό τότε γιατι το άφησαν να συμβεί?

Η παλαιά διαθήκη λέει, οτι τρώγοντας απο το δένδρο της γνώσης αποκτάμε τη δυνατότητα να γίνουμε θεοί(τουλάχιστον έτσι λέει ο Εωσφόρος) αυτό δεν ισχύει?

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 10:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM
Dr Jekyll Mr Hyde,
Έχει ήδη αναλυθεί αυτό το θέμα της Ουσίας και της Συνείδησης και είναι γεγονός ότι από την Ουσία αναβλύζει το άρωμα της αθωότητας, της θεϊκής ομορφιάς και ευτυχίας. Όμως άλλο Ουσία και άλλο Συνείδηση. Είναι σαν την Σελήνη με τον Ήλιο.
Όταν λοιπόν ένα ων κατέχει μόνο Ουσία δηλαδή δεν έχει εγώ, δεν σημαίνει ότι είναι και συνειδητό.
Αυτός δε είναι ο λόγος που οι Ουσίες σε αρχαίες εποχές ποθούσαν να βυθιστούν στην ύλη και να γνωρίσουν το τι σημαίνει αυτό, ώστε να τους δοθεί η ευκαιρία γνωρίζοντας την «αντίπερα όχθη» να μετατραπούν σε Συνειδήσεις.
Όμως βυθιζόμενες μέσα στην ύλη, στην μηχανικότητα, κοιμήθηκαν…….. και εκεί ξέχασαν τον σκοπό τους, την καταγωγή τους, ποιες ήταν από πού έρχονταν και προς τα πού πήγαιναν…….
Φίλοι μου, έχουμε ένα σώμα που γεννήθηκε κάποια στιγμή και κάποια άλλη του δώσαμε και ένα όνομα, αλλά αυτό είναι το σώμα μας, ΕΜΕΙΣ ποιοι είμαστε;
Αυτό που πραγματικά είμαστε είναι η Ουσία, ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΕΙ Σ΄ ΕΝΑ ΣΩΜΑ.
Ποιος από όλους εμάς θυμάται την καταγωγή του, σαν Ουσία; Το πραγματικό του όνομα, τον σκοπό του;
Μόνο απροσδιόριστες αναμνήσεις καταφέρνουν να αναδυθούν με την μορφή των πνευματικών ανησυχιών και πνευματικών πόθων.
Κάτι υπάρχει στο βάθος της ψυχής μας που ψάχνει, και μας σπρώχνει σε αυτούς τους χώρους, σε αυτά τα κείμενα……
Είναι η αγωνιώδη προσπάθεια της Ουσίας να θυμηθεί, την καταγωγή της και τον σκοπό της. Να ξαναθυμηθεί την προσπάθεια που έκανε για να μετατραπεί σε συνείδηση, να ξεφύγει από τον εγκλωβισμό της, από την παγίδα της ύλης που έπεσε, και να αρχίσει πια ξανά τον δρόμο της προς τα μέσα και πάνω, προς τους ανώτερους κόσμους όπου και ανήκει.

ΥΓ.
Dr Jekyll Mr Hyde, Τα κείμενα πιο πάνω δεν μου ανήκουν. Είναι αποσπάσματα ομιλιών του Δ. Σαμαέλ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MersaL
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 15:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MersaL
τι ακριβώς είναι η αστρική προβολή και πως μπορώ να βιώσω μία?

Πιστεύω ω ναι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 15:55:40  Εμφάνιση Προφίλ
Καλώς ήρθες!
Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση για αυτό θα είμαι σύντομος και περιεκτικος: Διάβασε!

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chela
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 16:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chela
quote:

τι ακριβώς είναι η αστρική προβολή και πως μπορώ να βιώσω μία?

Πιστεύω ω ναι!


Φίλε MersaL,

Ο όρος αστρική προβολή αναφέρεται σε μια κατάσταση στην οποία σταματάει κάποιος να αντιλαμβάνεται τον φυσικό κόσμο και αντιλαμβάνεται τον αστρικό κόσμο.

Ο αστρικός κόσμος θα είναι ίσως γνωστός σε εσένα από τα όνειρα που θυμάσαι το πρωί όταν ξυπνάς. Τα όνειρα αυτά είναι πραγματικές εμπειρίες τις οποίες έζησες στον αστρικό κόσμο.

Ο αστρικός κόσμος διέπεται από διαφορετικούς νόμους από ότι ο φυσικός κόσμος όπου ζούμε την καθημερινή μας ζωή. Για παράδειγμα ο νόμος της βαρύτητας που υπάρχει εδώ στον φυσικό κόσμο, εκεί δεν υφίσταται, εκεί υπάρχει ο νόμος της αιώρησης. Για αυτόν τον λόγο είναι πολύ εύκολο να πετάξεις εκεί. Πολλά από τα μαγικά πράγματα και καταστάσεις που ακούμε στα παραμύθια και στους μύθους εκεί γίνονται μια πραγματικότητα.

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω από το να κοιμηθείς για να επισκεφτείς αυτόν τον κόσμο. Κάθε βράδυ πηγαίνεις εκεί.

Το πρόβλημα όμως είναι πως όταν πηγαίνεις εκεί πιστεύεις ακράδαντα πως είσαι στο φυσικό κόσμο. Ακόμα και όταν απίθανα πράγματα συμβαίνουν σε ένα όνειρο, εσύ σταθερά συμπεριφέρεσαι σαν να είσαι στον φυσικό κόσμο. Μελέτησε τα όνειρα σου και θα διαπιστώσεις με έκπληξη το ίδιο.

Για παράδειγμα σε ένα όνειρο μπορεί να βρεθούμε σε ένα χώρο και να έχουμε μια φυσιολογική συζήτηση με κάποιον. Ξαφνικά ανοίγει η πόρτα και μπαίνει ένα λιοντάρι. Κάτι πολύ ασυνήθιστο... Γιατί όμως δεν αναρωτιόμαστε μήπως είμαστε σε όνειρο;

Το μυστικό βρίσκεται ακριβώς εδώ, στο να αποκτήσουμε την ικανότητα να κάνουμε αυτήν την ερώτηση: "μήπως είμαι σε όνειρο;"

Αλλά για να φτάσει κάποιος σε εκείνη την υπαρξιακή κατάσταση, αυτήν της επαγρύπνησης, απαιτείται μια εκπαίδευση που ξεκινάει εδώ, στον φυσικό κόσμο.

Θα σε προσκαλέσω σε μια συζήτηση που γίνεται παράλληλα και αναφέρεται σε αυτά τα πράγματα για τα οποία γράφω:

ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 19:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Καλησπερα σε ολους σας εδω!Τι κανετε?Εγω εχω το στομαχι μου γαστριτιδα μου λεει ο γιατρος και δωστου νεξιουμ!Τεστπα , ρε σεις εχετε τοσο χρονο να γραφετε εδω μα καλα δεν δουλευετε?Δεν εχετε οικογενειες?Πως και ποτε προλαβαινετε?Δεν μαγειρευετε?Δεν ξεσκονιζετε?Ελεος δεν διαβαζετε κανενα βιβλιο?Δεν πατε καμια βολτα με φιλους?
Εγω διερωτωμαι γιατι δεν προλαβαινω να φαω?
Και βλεπω τον φιλο μας τον ΜερσαΛ να μας λεει τι ακριβως περιεχει αυτη η πιτα θα ηθελα και εγω να φαω ενα κομματι!Ω ναι ομορφα θα ηταν....
Επαναλαμβανομαι ε? ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ Ε? ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ .....
Μαλιστα κυριε να βγειτε στον κοσμο εξω να αντιμετωπισετε οτι και οπως πρεπει αυτα που πρεπει και ΕΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΩΣΤΟΙ ΤΟΤΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΚΑΙΩΣΩ.
Τι νομιζεις φιλε μου οτι ειναι η αστρικη προβολη ?Σουβλακι?Τι ακριβως περιεχει για να το φας να δεις αν σου αρεσει?
Τι εχει αυτο το κουτι μεσα να το ανοιξω διοτι ειμαι περιεργος και μετα?
Αν θα περνατε τον Σαρκοζι τηλεφωνο?Δεν γινονται αυτα ετσι?Ολοι εκει μεσα ειχανε καρμα-νταρμα να πεθανουν στον αερα και επρεπε να γινει οποταν τι να συζηταμε τωρα ετσι?
Μα καλα πως προλαβαινω και γραφω τωρα εδω απιστευτο!
Και γυρναω σε κατι αλλο.Στους εκει ψηλα , στους επαιοντες και γκουρου της αυτογνωσιας και συνειδησης και σας ερωτω ,
Εαν αυριο αυτη η σεχτα επαναστατων τοποθετησει στο μετρο της Αθηνας μια βομβα μεγαλης ισχιος και σκοτωθουνε 100 ατομα , θα μου πειτε παλι οτι ητανε γραφτο τους?
Μηπως εσεις μεσω της δυναμης σας να βρειτε και να καρφωσετε αυτους τους ΑΘΛΙΟΥΣ ΚΟΛΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ , ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΟΣΚΙΛΑ ΤΟΥ ΑΙΣΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ Μ_ΛΑΚΙΑΣ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΑΝΕ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΙΤΗ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΣΑΚΟΣ ΔΙΚΙΜΑΣΤΙΚΩΝ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΩΝ (ΑΦΗΣΕ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ)?
Τιποτε δεν μας εκανε αυτο , το ξεπερασαμε οπως ξεχασαμε και την κοπελα στο Γερμανο , την κοπελα στα χερια του Ματει.(Δεν φταιει αυτος οι αλλοι φταινε που σκοτοθηκε ετσι? οχι οτι την κρατουσε αυτος ο κεφτιλισμενος για ασπιδα ετσι?
Αντι να μου μιλατε για σωτηρεια μεσα απο προβολες ΣΑΣ ΞΑΝΑΛΕΩ , ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑΝΟΥ ΣΑΣ.
ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ?
Να βγουμε ολοι στο δρομο και να καταδικασουμε το θανατο οποιουδηποτε απο ανθρωπινο χερι!
ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ? ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ?
Α ναι ξερω μην φωναζω δυνατα σσσσσσ κοιμουνται ,,,,κανουνε αστρικη προβολη .....σσσσσ...σιγα μην τους ξυπνησω .....σσσσσ...σσσσσσσσσσ!
Λοιπον καλη συνεχεια στον υπνο σας και στην ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΩΤΗΡΕΙΑ!


Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rintrah
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 20:57:16  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω άν μπορεί να επιτύχει κάποιος αστρική προβολή
χωρίς προηγουμένως να έχει αποκοιμηθεί και ακόμη να σας αφηγηθώ μία εμπειρία μου,μήπως μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει να κατανοήσω καλύτερα το τί βίωσα.
Σε κάποιον απο τους πειραματισμούς μου,προσπαθούσα να έρθω σε επαφή συνειδησιακά με ένα φίλο μου, όταν κάποια στιγμή ξαφνικά,ένιωσα μια περίεργη αίσθηση να με κατακλύζει, μία ένταση που όμως δεν ήταν δόνηση και η οποία με είχε αγκαλιάσει ολόκληρο.
Όταν συνέβη αυτό η αλήθεια είναι οτι αποσυντονίστηκα και ταράχτηκα λίγο ,με αποτέλεσμα να μήν υπάρξει καμία εξέλιξη έπειτα απο αυτό.
Συνέχισα για κάποια ώρα να παρατηρώ αυτή την αίσθηση η οποία στη συνέχεια χάθηκε τελείως.
Οι βασικές μου απορίες είναι οι εξής:
Καταρχήν ,τί ήταν η Δύναμη αυτή (έτσι το ονόμασα αυθαίρετα)
Εν συνεχεία,ήταν δική μου ή εξωγενής ή τελικά δεν έχει σημασία;
Τέλος, αυτό που βίωσα επρόκειτο για προστάδιο αστρικής προβολής;
Πέρα απο τις απορίες μου,οποιαδήποτε παρατήρηση κι αν έχετε να κάνετε είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη!
Σας ευχαριστώ,
Αυτογνωσία και ειλικρίνια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 20:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ναι,καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου αλλά δέν δείχνεις πρόθυμος για κουβέντα. Οτι και να λέμε,εσύ πάλι τα δικά σου.Αυτήν την συμπεριφορά σου πώς την δικαιολογείς? Το μόνο που ξέρεις να κάνεις είναι να κρίνεις τους άλλους.Δέν δείχνεις κατανόηση με τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 21:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Θα ήθελα να ρωτήσω άν μπορεί να επιτύχει κάποιος αστρική προβολή

Εξαρτάται αν το πιστεύει ή όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 21:51:44  Εμφάνιση Προφίλ
αλεξ , ασε την πιστη , πιστη = αγνοια , και με αγνοια οχι αστρικη , ουτε με βιντεοπροβολεα δεν θα κανουμε προβολη ... (σε πειραζω μη μου θυμωνεις οκ?)

πρεπει να γνωριζουμε , πρωτον και κυριωτερο εμας , τον εαυτο μας , το ειναι μας , να μηδενισουμε το εγω μας , με εγω δεν πας πουθενα , για να μπορεις να κανεις αστρικη προβολη ( το εαν ειναι αληθινη ή οχι ειναι αλλο θεμα και δεν αφορα αυτο εδω) , αρκει να μπορεις να αποχωρηστεις το σωμα σου (και να το αντεξεις και αν μη φοβηθεις), να σταματησεις να υπαρχεις (νοητικα , μη σου μπαινουν ιδεες) .... γενικολογα ... χμμ ... εαν καταλαβες καλα δεν μπορω να περιγραψω το πως χαχα γιατι δεν περιγραφεται , ουτε εχει καποια μεθοδο (παντα κατα την αποψη μου) απλα συμβαινει οταν ερθει η στιγμη

παντως μεσα απο καθημερινη συγκεντρωση (με οποιο τροπο ξερει ή μπορει ο καθενας, εγω κλειστικα 1 μηνα στο δωματιο μονο με νερο και ξηρα τροφη... στο τελος εκτος των αλλων ειχα πετυχει μια καλη διαιτα!!! χαχα) μπορει να γινει , αρκει να μη το βαζουμε στοχο , λεγοντας πρεπει πρεπει να το κανω , πρεπει να γινει ... δεν εχει πρεπει ... μολις το ξεχασεις θα γινει εαν εισαι ετοιμος

παντως εκτος απο πολυ δουλεια με τον εαυτο μας , θελει και πολυ χρονο , δεν ερχεται απο την μια μερα στην αλλη ουτε εχει χρονο απο την αλλη ισως να μην ειναι εφικτο για ολους αλλα για λιγους ... απλα δεν μπορω να πω τιποτα με σιγουρια ...

ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 22:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Αγαπητέ makfor,

<<ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;>>

Πολύ καλή αυτή η παρατήρηση,προσωπικά δέν πιστεύω σε κανένα θεό,γιατί είναι λάθος τέτοια προσέγγιση.Πιστεύω σε μία απόλυτη δύναμη που υπάρχει,με θεούς(ώς προς εμάς)εκδηλώσεις τις.Όλα είναι εκδηλώσεις της δύναμης.Υπάρχουν ανώτερες και κατώτερες εκδηλώσεις,αλλά όλα είναι ένα.

<<πιστη = αγνοια>>

Αυτό που αντιλαμβάνεσαι ώς πραγματικότητα,δέν το πιστεύεις κιόλας?
Θελώ να πώ,αυτό που βλέπεις αυτήν την στιγμή δέν το πιστεύεις?
Δέν ξέρω άν με καταλαβαίνεις,αυτό που θέλω να σου πώ είναι οτι αυτό που βλέπουμε, ταυτόχρονα το πιστεύουμε.

Ανεξέρτητα απο το οτοιδήποτε το κλειδί είναι η ισσοροπία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 23:04:38  Εμφάνιση Προφίλ
φευγουμε εκτος θεματος φιλε μου και δεν ξερω εαν πρεπει

οι δυο τελευταιες γραμμες ειναι η υπογραφη που επιτρεπει να βαζουμε το προφιλ του χρηστη , δεν ηταν του θεματος δηλαδη!!!

δες τι γινεται , η πιστη ειναι αλλο και το γνωριζω ειναι αλλο , εχουμε μαθει οτι γνωριζουμε να το λεμε πιστευουμε

την πραγματικοτητα μου δεν την πιστευω , την γνωριζω , γνωριζω που βρισκομαι , στο σπιτι , γνωριζω τι εχω μπροστα μου ,εναν υπολογιστη , γνωριζω τι κανω , απανταω σε ενα φορουμ και σε εναν χρηστη στο ερωτημα ή στις αποψεις που κατεθεσε , γνωριζω οτι ειναι βραδυ εδω και μερα καπου αλλου κτλπ ...
πιστευω οτι ο χρηστης που συνομιλει ειναι αντρας , πιστευω οτι αυτα που γραφει ειναι αποψεις του και δεν αντιγραφει καποιο βιβλιο , πιστευω οτι εξω εχει ξαστερια , πιστευω οτι αυριο θα χιονισει , πιστευω δεν ΓΝΩΡΙΖΩ :) ελπιζω να καταλαβες που το παω

ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rintrah
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 00:52:57  Εμφάνιση Προφίλ
Aγαπητέ/ή Αlex22 η ερώτηση μου ήταν όχι άν μπορει κάποιος να επιτύχει Α.Π αλλα άν μπορεί να το επιτύχει ξύπνιος.Σχετικά με την πίστη που αναφέρεις,αποτελεί σίγουρα καταλυτικό παράγοντα,διότι σου επιτρέπει να δοθείς και να αφεθείς πολύ περισσότερο,παρόλα αυτά πολλοί είναι αυτοί που χωρίς να πιστεύουν,ούτε κάν να γνωρίζουν ,έχουν βιώσει ιδιότυπες συνειδησιακές καταστάσεις κατα τη διάρκεια του ύπνου τους.
Φίλτατε/η makfor γράφεις πως πρέπει να γνωρίζουμε πρώτον και κυριότερον εμάς και δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
Παρόλα αυτά οι απορίες μου παραμένουν και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει.
Σας ευχαριστώ,
Καλό σας Βράδυ.

Καταραμένη φτώχεια-καταραμένη τσιγγουνιά

ΓΗΣ ΠΑΙΣ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΕΡΟΕΝΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 12:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Aγαπητέ/ή Αlex22 η ερώτηση μου ήταν όχι άν μπορει κάποιος να επιτύχει Α.Π αλλα άν μπορεί να το επιτύχει ξύπνιος.Σχετικά με την πίστη που αναφέρεις,αποτελεί σίγουρα καταλυτικό παράγοντα,διότι σου επιτρέπει να δοθείς και να αφεθείς πολύ περισσότερο,παρόλα αυτά πολλοί είναι αυτοί που χωρίς να πιστεύουν,ούτε κάν να γνωρίζουν ,έχουν βιώσει ιδιότυπες συνειδησιακές καταστάσεις κατα τη διάρκεια του ύπνου τους.

Αυτοί που κανουν αστρική προβολή <<τυχαία>> είναι επειδή το πιστευουν υποσυνείδητα.Ο κόσμος που βλέπουμε ,δηλαδή το οτι τον βλέπουμε έτσι όπως τον βλέπουμε είναι επειδή έτσι πιστεύουμε οτι είναι.

quote:
την πραγματικοτητα μου δεν την πιστευω , την γνωριζω , γνωριζω που βρισκομαι , στο σπιτι , γνωριζω τι εχω μπροστα μου ,εναν υπολογιστη , γνωριζω τι κανω , απανταω σε ενα φορουμ και σε εναν χρηστη στο ερωτημα ή στις αποψεις που κατεθεσε , γνωριζω οτι ειναι βραδυ εδω και μερα καπου αλλου κτλπ ...
πιστευω οτι ο χρηστης που συνομιλει ειναι αντρας , πιστευω οτι αυτα που γραφει ειναι αποψεις του και δεν αντιγραφει καποιο βιβλιο , πιστευω οτι εξω εχει ξαστερια , πιστευω οτι αυριο θα χιονισει , πιστευω δεν ΓΝΩΡΙΖΩ :) ελπιζω να καταλαβες που το παω

Τέλος πάντων,αυτά τα δύο πρέπει να συνηπάρχουν αρμονικά.
Την γνώση την παίρνουμε μέσω του νού μας,ενώ η πίστη έρχεται μέσα απο την καρδιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 12:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Να συμπληρώσω οτι άμα κάποιος πιστεύει μέσω του νου,τότε γίνεται δογματικός(κολλημένος,ηλίθιος).Η δουλειά του νού είναι να γνωρίζει,όχι να πιστεύει.Αυτό είναι που κάνει και ένεν συνηθησμένο νού,ανίκανο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 09:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM
Rintrah,
αυτό το οποίο εισχωρεί στον αστρικό κόσμο, τον κόσμο της 5η διάστασης, είναι η αντίληψη (Η Ουσία ή συνείδηση, σύμφωνα με άλλες ορολογίες). Όμως για να μπορεί η αντίληψη να αποχωριστεί το φυσικό σώμα απαιτείται αυτό να έχει εισθέλθει στην κατάσταση του ύπνου. Αυτά ισχύουν σχεδόν στο σύνολο του κόσμου.
Υπάρχουν όμως μερικές εξαιρέσεις και αφορούν τα όντα εκείνα τα οποία μέσω αλχημιστικών μετατροπών έχουν επιτύχει αφενός την δημιουργία ενός ηλιακού αστρικού σώματος και αφετέρου την δημιουργία συνείδησης. Σ΄ αυτήν την περίπτωση μπορεί η συνείδηση να διαχωριστεί και να ελέγχει και να εκδηλώνεται ταυτόχρονα και στα δύο σώματα, αστρικό και φυσικό και στους δύο κόσμους, φυσικό και αστρικό, χωρίς απαραίτητα το φυσικό σώμα να έχει κοιμηθεί.
Όμως στην δική σου περίπτωση Rintrah νομίζω ότι αυτό που σου συνέβει ήταν η αντίληψη της ύπαρξης της συνειδησιακής ενέργειας που παρήχθει σαν αποτέλεσμα έντονης συγκέντρωσης και λειτουργίας της αντίληψης.
Είναι νόμος ότι για να παραχθεί οποιοδήποτε έργο απαιτείται η κατανάλωση αντίστοιχης σε ποσότητα και ποιότητας ενέργεια. Στην περίπτωση μας για την αστρική προβολή δηλαδή αυτό που απαιτείται είναι η ύπαρξη σε επαρκείς ποσότητες συνειδησιακής ενέργειας. Όταν αυτή υπάρχει, η αστρική προβολή καταλήγει μια φυσιολογική λειτουργία.


Edited by - SOLIM on 29/06/2009 09:46:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 15:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας.

Φίλε Rintrah
Αυτό που ρωτάς το έχουμε ξανασυζητήσει στο αστρική προβολή τρίτο μέρος.

Μπορεί κάποιος να κάνει μια αστρική προβολή είτε πριν αποκοιμηθεί είτε αφού αποκοιμηθεί. Αυτό εξαρτάτε από τις δυνατότητες που κάποιος έχει.

Στην πρώτη περίπτωση γίνετε γνωρίζοντας και παρατηρώντας αυτό που μας συμβαίνει. Περνάμε από το φυσικό επίπεδο στο αστρικό νιώθοντας και παρακολουθώντας όλη την διαδικασία της μετάβασης.

Στην δεύτερη περίπτωση μπορούμε να πούμε ότι «ξυπνάμε» μέσα στο όνειρο και δεν καταλαβαίνουμε καμιά μετάβαση έκτος από το γεγονός ότι πριν ακολουθούσαμε ένα ονείρου όπως ένα τρένο ακολουθά τις γραμμές και ξαφνικά...συνειδητοποιούμε ότι ονειρευόμαστε.

Φίλε Rintrah λες «ένιωσα μια περίεργη αίσθηση να με κατακλύζει, μία ένταση που όμως δεν ήταν δόνηση και η οποία με είχε αγκαλιάσει ολόκληρο.»

Μπορούσες να κουνήσεις το σώμα σου ή να άνοιξης τα μάτια σου;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/06/2009 15:30:15

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/06/2009 15:33:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rintrah
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 17:57:07  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε/η SOLIM,
Λές:'Όμως στην δική σου περίπτωση Rintrah νομίζω ότι αυτό που σου συνέβει ήταν η αντίληψη της ύπαρξης της συνειδησιακής ενέργειας που παρήχθει σαν αποτέλεσμα έντονης συγκέντρωσης και λειτουργίας της αντίληψης.'.Η αλήθεια είναι πως τείνω κι εγώ περισσότερο σ'αυτήν τη θεώρηση,παρόλα αυτά η αίσθηση ήταν αναπάντεχη ,έντονη και μή ελεγχόμενη (όχι απειλητική παρ'όλα αυτά) ,με αποτέλεσμα να μην είμαι ακόμη βέβαιος αν τελικά πήγασε απο τη συνείδηση μου ή όχι.
Παρακάτω γράφεις:'Στην περίπτωση μας για την αστρική προβολή δηλαδή αυτό που απαιτείται είναι η ύπαρξη σε επαρκείς ποσότητες συνειδησιακής ενέργειας.'Θα ήθελες σε παρακαλώ να επεξηγήσεις περί απόκτησης συνειδησιακής ενέργειας;

Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,
Ο λόγος που το περιγράφω ως ''όχι δόνηση'' είναι γιατί κάποιες φορές
που επιχείρησα Α.Π μέσω του ύπνου,ένιωσα δονήσεις στις αρχικές φάσεις της εμπειρίας,ενώ στη συγκεκριμένη περίπτωση δέν υπήρξαν δονήσεις.Το βίωμα ήταν τελείως διαφορετικό.Γι'αυτό και ρωτώ αν τελικά επρόκειτο για κάποιο προστάδιο Α.Π. ή όχι.
Σχετικά με την ερώτησή σου,ναί,μπορούσα αν ήθελα να κουνηθώ ή να ανοίξω τα μάτια μου.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

ΓΗΣ ΠΑΙΣ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΕΡΟΕΝΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2009, 23:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Τοσο παθος για την αστρικη σας προβολη , ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ!!!
θΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΜΗΝ ΣΠΡΩΧΝΕΣΤΕ , ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΤΕ!!!
ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ , ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ !!!
ΤΟΣΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ? ΤΟΣΗ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΤΑΚΟΣΜΟ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΖΩΗ?
ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΠΡΟΒΟΛΗ? ΤΟΣΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΝΑ ΣΩΣΕΤΕ ΤΟ ΤΟΜΑΡΑΚΙ ΣΑΣ ?
ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΝΑ ΣΩΣΕΤΕ ΤΟ ΤΟΜΑΡΑΚΙ ΣΑΣ???
ΑΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΙΘΑΙΝΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ , ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΡΟΦΟΥΣ!!!
ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ , ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ-ΤΟΣΟ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΟΣ?
ΕΥΓΕ ΣΑΣ!
ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ? ΕΔΩ Η ΚΑΛΗ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ! ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΗ ΒΑΡΚΑ ΜΑΣ???
Καλο βραδυ.

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 09:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ Rintrah

Αυτή η αίσθηση ήταν σαν κάποιος να σε έσφιξε στην αγκαλιά του?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 16:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM
Φίλε Rintrah,
η αντίληψη μας όσο και αν αυτό μπορεί να ακούγεται παράξενο βρίσκεται σε μια κατάσταση υπολειτουργίας και μειωμένης αντιληπτικότητας.
Προσπάθησε κάποιο πρωί μόλις ξυπνήσεις να μείνεις ακίνητος, γιατί με την κίνηση ταράσσονται και χάνονται οι αναμνήσεις, και να θυμηθείς το τι έκανες στα όνειρα σου. Μελέτησε την αντιληπτικότητα σου σε αυτά και θα έχεις από άμεση εμπειρία την διαπίστωση ότι έχουμε μειωμένη αντιληπτικότητα. Στα όνειρα μας όλα μας συμβαίνουν.
Η επιστροφή στον φυσικό κόσμο δεν συνεπάγεται αυξηση της αντιληπτικότητας απλά η πραγματικότητα του φυσικού κόσμου και η μνήμη μας δημιουργούν της ψευδαίσθηση ότι έχουμε αυξημένη αντιληπτικότητα και ότι εδώ μπορούμε να πράττουμε. ’λλά δεν είναι έτσι. Επίσης και στην κατάσταση της λεγόμενης εγρήγορσης η αντίληψη εν πολλοίς κοιμάται. Διαθέτουμε μια παθητική αντίληψη. Μια αντίληψη που πρωτίστως έχει ξεχάσει την ύπαρξη της, μια αντίληψη που αγνοεί τον εαυτό της και τις λειτουργίες της.
Αν όμως η αντίληψη αρχίσει και λειτουργεί τότε παράγει ένα πολύ ιδιαίτερο τύπο ενέργειας που ονομάζεται "Συνειδησιακή ενέργεια".

Μια πιο ολοκληρωμένη όμως πληροφόρηση θα βρεις αν διάβαζες τα μηνύματα στο:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10249

Φίλε Cody, επειδή πραγματικά αγαπάμε τον συνάνθρωπο μας θυσιάζουμε τον χρόνο μας και γράφουμε αυτά τα μηνύματα με σκοπό να βοηθήσουμε την κάθε ψυχή που ποθεί να βρεί το δρόμο της προς την απελευθέρωση. Γιατί πιστεύουμε ότι όταν η ψυχή απελευθερώνεται από τα δεσμά της απελευθερώνεται και από πολλούς νόμους της ζωής και τότε η ζωή γίνεται καλλίτερη και ευκολότερη. Αξίζει να συλλογιστείς στο γεγονός ότι το εξωτερικό είναι αντανάκλαση του εσωτερικού. Ετσι λοιπόν ο καλλίτερος τρόπος για να βοηθήσεις ένα συνάνθρωπο σου είναι να τον βοηθήσεις να αναπτύξει τον ψυχισμό του. Όλες οι αιτίες της μιζέριας μας, της δυστυχίας και του πόνου μας βρίσκονται μέσα μας. Όσο δεν αλλάζουμε εσωτερικά πάντα θα είμαστε θύματα των εξωτερικών συμβάντων και περιστάσεων με ότι αποτελέσματα αυτά φέρνουν.
Η Ειρήνη να είναι μαζί σας.

Edited by - SOLIM on 30/06/2009 16:50:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rintrah
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2009, 04:18:09  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε SOLIM σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για το link που
παραθέτεις.Εκεί ανέβασες ένα απόσπασμα που λέει:'Ε΅είς έπρεπε να βλέπου΅ε την ζωή σαν ΅ια ταινία χωρίς ποτέ να ταυτιζό΅αστε ΅ε κα΅ία κω΅ωδία, δρά΅α ή τραγωδία.
Έτσι θα αποτα΅ιεύα΅ε συνειδητή ενέργεια' Το οποίο απαντά άμεσα στην ερώτηση που σου έκανα.Κατα συνέπεια θεωρείς πως ουσιαστικά αυτό που βίωσα ήταν η για πρώτη μου φορά αντίληψη της δικής μου 'συνειδησιακής ενέργειας';

Φίλε PYRAMID,μου είναι δύσκολο να σου απαντήσω με ένα ξεκάθαρο ναί ή όχι.Ήταν απ'τη μια σαν αυτή η δύναμη να πήγαζε μέσα απο όλο μου το σώμα και απ'την άλλη σα να με τύλιγε απ'έξω.Έχεις βιωσει κάτι παρόμοιο;

Σας ευχαριστώ πολυ,
Καλό σας Μήνα

Υ.Γ: Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλα προσπάθησα κι άλλες φορές απο χθές να απαντήσω αλλα δέν 'ανέβαζε' την απάντησή μου.

ΓΗΣ ΠΑΙΣ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΕΡΟΕΝΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2009, 13:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ Rintrah

Από τις λέξεις που έχεις χρησιμοποιήσει για να το περιγράψεις, σε όλα τα μηνύματά σου, τείνω στο ότι δεν είναι αυτό που είχα κατά νου.

Θεωρώ ότι μπορείς να το πεις έτσι όπως το ανέφεραν τα άλλα μέλη, εγώ δεν του δίνω κάποια ονομασία. Λογική είναι η ταραχή όταν κάτι βιώνεται για πρώτη φορά. Μια χαρά τα πας και θα τα πας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2009, 17:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

quote:
Έτσι θα αποτα΅ιεύα΅ε συνειδητή ενέργεια' Το οποίο απαντά άμεσα στην ερώτηση που σου έκανα. Κατά συνέπεια θεωρείς πως ουσιαστικά αυτό που βίωσα ήταν η για πρώτη μου φορά αντίληψη της δικής μου 'συνειδησιακής ενέργειας';


Φίλε Rintrah για να μπορείς να αποταμιεύσεις ενεργεία και για να έχεις αντίληψη της δική σου συνειδησιακή ενεργείας πρέπει να είσαι σε κατάσταση αυτόενθύμησης ή τρίτη κατάσταση συνείδησης.

Αυτό το «να έχεις αντίληψη της δική σου συνειδησιακή ενεργείας» για εμένα σημαίνει ότι η ύπαρξη σου για πρώτη φορά κεντραρίστηκε από την περιφέρεια των φαινόμενων στο κέντρο της ουσίας ,αυτού δηλ που είναι πέρα από τα νοούμενα και τους λογισμούς.

Αυτή η αντίληψη μπορώ να πω πως είναι μια αίσθηση που πηγάζει από την καρδιά.

Μπορείς να παρατηρείς, αλλά είναι διαφορετικό το να παρατηρείς ένα αντικείμενο που μπορεί να είναι το σώμα σου ή τα συναισθήματα σου ή οι σκέψεις σου και διαφορετικό το να παρατηρείς ένα αντικείμενο και ταυτόχρονα να έχεις επίγνωση της ΟΥΣΙΑ σου ή της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ σου.

Αν κλείσεις τα μάτια σου και ρωτήσεις «ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ;» που μπορεί να είσαι;
Το σώμα σου έχει μια θέση στο χώρο, μπορείς να είσαι ακίνητος ,αλλά ως προς τον χρόνο να κινείσαι.

Τα συναισθήματα σου έχουν μια θέση «μέσα σου» αλλά από πού αναβλύζουν; Πια είναι η πηγή της προέλευσης τους;

Οι σκέψεις σου έχουν μια ύπαρξη «μέσα σου» αλλά από πού ξεπηδούν; Που ήταν πριν ξεπηδήσουν;

Και εσύ… ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ;

Όταν μπορείς να έχεις αυτή την επίγνωση……τότε για εμένα μπορούμε να μιλάμε για…… « την αντίληψη της συνειδησιακής ενέργειας »

Το «δικό μου» το αφαιρεσα επειδή παραπέμπει σε κτητικότητα. Και κτητικότητα έχει ένα εγώ. Επίσης μέσα στο «δικό μου» υπάρχει η διάφορα αυτού που κατέχει και αυτού που κατέχετε. Ενώ στην
« αντίληψη της συνειδησιακής ενέργειας » υπάρχει μονό το βίωμα χωρίς την διάκριση «εγώ και το άλλο «δηλ το «όχι εγώ»


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rintrah
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2009, 15:20:57  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε/η Pyramid,παρόλο που δεν ξέρω τί ήταν αυτό που είχες κατα νού,σε ευχαριστώ ειλικρινά για τα ενθαρρυντικά σου λόγια.

Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,
Συχνά ,(και τις τελευταίες ημέρες που διαβάζω τα μηνυματά σας εδώ και σε άλλα θέματα του esoterica ,πολύ συχνότερα!) επιχειρώ αυτή την απεστίαση που με φέρνει σε ένα άφατο σημείο κάπου πιο πίσω απο το σώμα,τις σκέψεις και τα συναισθηματά.Ωστόσο,δεν έχω καταλάβει ακόμα πού ή τί είναι..Γενικά,είναι μια πρωτόγνωρη ,άγνωστη θέ(α)ση.
Λές:

quote:
Όταν μπορείς να έχεις αυτή την επίγνωση……τότε για εμένα μπορούμε να μιλάμε για…… « την αντίληψη της συνειδησιακής ενέργειας »

Σίγουρα δεν έχω αυτή την επίγνωση.Πως την αποκτώ;Μέσω επίμονης και σταθερής πρσπάθειας αυτενθύμησης;
Συγγνώμη αν καταντώ κουραστικός που επανέρχομαι, αλλα αφού ουσιαστικά δεν πρόκειται για 'αντίληψη της συνειδησιακής ενέργειας' τί θεωρείς πως ήταν; Σε παλαιότερο post με είχες ρωτήσει αν μπορούσα κατα τη διάρκεια αυτής της αίσθησης να ανοίξω τα μάτια μου ή να κουνηθώ και σου είχα απαντήσει πως ναι.Γιατί με ρώτησες;

Σας ευχαριστώ πολύ,
Καλό σας απόγευμα.

ΓΗΣ ΠΑΙΣ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΕΡΟΕΝΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2009, 11:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Να είσαι καλά Rintrah.
Δεν πειράζει που δεν ξέρεις τι είχα κατά νου, δεν είμαι υπέρ των πολλών αναλύσεων διότι γεμίζει ο εγκέφαλος με πληροφορίες που αποτελούν σκέψεις προσωπικοτήτων και η ελάχιστη εμπειρία που έχω λέει ότι η εξάπλωση της γνώσης δεν πρέπει να ακολουθεί αυτή την διαδικασία.

Βεβαίως ο κάθε άνθρωπος θα προχωρήσει όπως εκείνος θεωρεί ορθό, και αυτό είναι πέρα πάσης αμφιβολίας ορθότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2009, 12:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε Rintrah

Υπάρχουν κάποια στάδια στην αφύπνιση.

Είναι όπως τα μωρά ,στην αρχή μπουσουλάνε και σιγά σιγά με ακούραστη προσπάθεια περπατάνε .

Έτσι και εμείς στην αρχή η προσοχή μας είναι έξω από αυτόν που προσέχει. Σιγά σιγά αυτή η προσοχή αρχίζει να γυρνά προς τα μέσα μέχρι που αφομοιώνετε στην αρχική της κατάσταση.

Σε ρώτησα για να δω αν ήσουν σε μια κατάσταση που έχει σχέση με την αστρική προβολή.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lycanthropy
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2009, 21:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lycanthropy
καλησπέρα σας παιδεία είμαι και εγώ ενα νεο μελλος της παρεα σας. διαβασα ολα τα παραπάνω και θέλω να πω και την δικη μου εμπιρία.

Αυτο που λεμε υπνοπαράληση το παθένω καθε βράδι εδώ και κατι μήνες περιπου με αποκορίφωμα το σαββάτο βράδυ όπου κοιμόμουν μπρούμητα με τα χέρια κατο απο το σώμα στην λεκάνη μου. Μετά απο λίγο ακουω και εγω αυτο το βουητό στα αυτια μου και να παθαίνω υπνοπαράληση αλλα αυτήν την φορά ήταν πολυ έντονη μεχρι που αισθανόμουν και λίγο πονο ίσως επειδή πίεζα τον εαυτό μου να σταματίσει. Αισθάνθηκα να αιωρούμαι πανω απο το κρεβατι και είχα την αίσθηση ότι πήγαινα προς τα πίσω οσπου ξύπνησα στην θέση μου στο κρεββάτι.
Είναι κανα στάδιο αστρικής προβολής αυτο;

auto pou o petalouda to onomazi thanato o dimiourgos to onomazi petaloudaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy