ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιός είναι τελικά ο Θεός στον οποίο πρέπει να πιστεύουμε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 22:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μην τα κάνουμε όλα λογικά με το ζόρι.... "

υπαρχει και το τρελοκομειο ... φανταζομαι δεν εννοεις αυτο ομως !!!

αραγε τι υπαρχει εκτος τις λογικης ? πως αλλιως εκτος τις λογικης πρεπει να εξηγησω , αναζητησω , διερευνησω κατι ?

εαν θεωρισω την λογικη ως ανεπαρκει να εξηγησω πραγματα και θαματα , πεφτω στην παγιδα να πρεπει να ερμηνευσω και αλλα πραγματα που σημερα ερμηνευω με την λογικη ως μη λογικα ... οπως επισης να πιστευω σε οτι μου λενε και απλα διπλα κολλανε το "μη το δεις με την λογικη"

να μην ερνημευουμε με την λογικη
να μην ερμηνευουμε με την επιστημη
να μην ερμηνευουμε διευσθητικα
να μην ερμηνεουμε με την γνωση

δηλαδη ? να τρωμε κουτοχορτο ??? ευχαριστω αλλα δεν θα παρω η εποχη αυτη περασε και δεν επιστρεφει ...


το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αυτη ειναι η λογικη του παραλογου !!!

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 23:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απεστάλη: 24/06/2009, 22:02:59 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send kostakis a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis Απάντηση με Παραπομπή (Quote) Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ dr jekyll

quote: Η διαστροφή των εσωτερικών αξιών. Και αυτο συμβαίνει αρχικα με μικρά αμαρτήματα, μικρά ψέματα μέχρι ο άνθρωπος να κάνει μια μέρα ένα εσωτερικό ηθικό άλμα και να πάει σε μια μεγαλύτερη αμαρτία, σε μια μεγαλύτερη ψυχική διαστροφή.

Εσύ πιστεύεις ότι η ένταξη σε κάποιο δόγμα αποτελεί αποτρεπτικό στοιχείο σε μία τέτοια προοπτική, ενώ αντίθετα η εγγενής ανθρώπινη προδιάθεση όχι; προσωπικά δε συμφωνώ.



Κάποια δόγματα ναι έχουν αρνητικά στοιχεία(σε παροτρύνουν να κάνεις κακό) τα περισσότερα όχι. Δεν προκειται για προδιάθεση, αλλα για το τι κάνει ο άνθρωπος για να κερδίσει αυτο που επιθυμεί. Αυτό είναι η κύρια αιτία που γίνονται μεγάλα ηθικα εσωτερικά άλματα. Οι επιθυμίες που δημιουργεί η ταύτιση μας με τα ανθρώπινα πράματα μας οδηγούν στο να κάνουμε τρέλες και να καταστρέφουμε τη ψυχή μας.Μεγάλο λάθος.Τραγικό.

quote:
Νομίζω ότι αυτό αποτελεί μία σαφή καταπίεση της ελεύθερης βούλησης. Το τι είναι αμάρτημα εντέλει καθορίζεται από τη ζημία που προκαλεί στο κοινωνικό σύνολο ή σε μέρος αυτού, στο περιβάλλον ή στην παγκόσμια αρμονία. Χώρια που είναι και εντελώς υποκειμενική σαν έννοια : κάτι που θεωρείται ως αμάρτημα από κάποιους, δεν είναι για κάποιους άλλους, οπότε γιατί να δεχτώ εγώ ότι τα "σωστά" αμαρτήματα είναι τα αναφερόμενα σε κάποιο συγκεκριμένο δόγμα; και αντιλαμβάνεσαι ότι δε συζητάω για ποινικά αδικήματα, μιλάω για μικρές καθημερινές "αταξίες". Αν είναι να καλουπώσεις τον άνθρωπο, είναι καλύτερα να τον εκτελέσεις και φυσικά.
Το τι είναι αμάρτημα είναι πολύ ξεκάθαρο:αυτό που προκαλεί δυστυχία σε εμένα ή τον διπλανό μου. Είναι τόσο ξεκάθαρο που δεν θα γινόταν περισσότερο.

quote:
Και ξαναρωτάω : ποιες είναι οι σωστές διδαχές που αναφέρονται στο ευαγγέλιο και οι οποίες δεν αποτελούν, αν όχι εγγενή χαρακτηριστικά μίας παιδικής ψυχής, τουλάχιστον στοιχεία ανατροφής δύο σωστών γονέων; προσπαθώ δηλαδή να σου πω ότι, σε μεγάλο βαθμό, δεν υπάρχει κάτι εντελώς "υπερανθρώπινο" ως μήνυμα στις βασικές έστω αρχές του Ευαγγελίου. Κανείς έχω τας φρένας του γονέας δε θα διδάξει το μίσος, κανείς δε θα διδάξει το φόνο, κανείς δε θα διδάξει τη καταπίεση ή την υφαρπαγή. Άρα;
Και ποιος θα διδάξει στο παιδί τη λογική? Ο κόσμος διδάσκει οφθαλμό αντι οφθαλμού. Ποιος θα του μάθει οτι η φωτιά δεν νικάει τη φωτιά? Πίστεψε με λίγοι γονεις διαπαιδαγωγούν σωστά το παιδί τους και μόνο ελεύθερο δεν το κάνουν.. Όταν ο γονιός δεν έχει πνευματικότητα τι να προσφέρει στο παιδί του? Το ευαγγέλιο απ την άλλη προδφέρει τα πάντα.

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 00:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Δηλαδή, αν δούμε κάτι που δέν έχει εξήγηση, φανερά, λογικη,
θα χαζέψουμε;

Όχι, αλλά αν το αποδώσουμε σε κάτι ανώτερο, δεν πρόκειται ποτέ να το ερευνήσουμε. Και με την έρευνα προχώρησε η εξέλιξη του ανθρώπου μέχρι σήμερα (έστω και αν σε κάποια πεδία ακολούθησε λάθος δρόμους)

quote:
Σε τι Θεό πιστεύουμε;

Αυτό απαντάμε, θετικά ή αρνητικά. Μην ανησυχείς, δεν εκφεύγουμε του θέματος.

Αγαπητέ dr jekyll

quote:
Οι επιθυμίες που δημιουργεί η ταύτιση μας με τα ανθρώπινα πράματα μας οδηγούν στο να κάνουμε τρέλες και να καταστρέφουμε τη ψυχή μας.Μεγάλο λάθος.Τραγικό.

Αν δεν εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου στην εγκράτεια και τη σύνεση, είναι μέγα λάθος να τις αποδεχτείς ελέω φόβου μίας ανώτερης δύναμης.

quote:
Το τι είναι αμάρτημα είναι πολύ ξεκάθαρο:αυτό που προκαλεί δυστυχία σε εμένα ή τον διπλανό μου. Είναι τόσο ξεκάθαρο που δεν θα γινόταν περισσότερο.

Το τι μας προκαλεί δυστυχία το μαθαίνουμε μέσα από την εμπειρία μας και το αποφεύγουμε χωρίς οδηγίες. Το τι προκαλεί δυστυχία στον άλλο, το μαθαίνουμε μέσα από την οικογένειά μας.

quote:
Και ποιος θα διδάξει στο παιδί τη λογική? Ο κόσμος διδάσκει οφθαλμό αντι οφθαλμού.

quote:
Πίστεψε με λίγοι γονεις διαπαιδαγωγούν σωστά το παιδί τους και μόνο ελεύθερο δεν το κάνουν..

Μη μηδενίζεις... δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο παπάς θα κάνει αυτή τη δουλειά καλύτερα, δυστυχώς σε αυτό δε θα με πείσεις.

quote:
Όταν ο γονιός δεν έχει πνευματικότητα τι να προσφέρει στο παιδί του? Το ευαγγέλιο απ την άλλη προδφέρει τα πάντα.

Κάπως ρατσιστικό μου ακούγεται αυτό και δε θα ήθελα να το απαντήσω. Όσο για το τι προσφέρει το ευαγγέλιο, εγώ που το ερεύνησα σαν ενήλικος και όχι σαν παιδί (άρα με καλύτερες αναλυτικές προϋποθέσεις) δε βρήκα κάποια ιδιαίτερα πρωτότυπα στοιχεία σε σχέση με τις βασικές αρχές κοινωνικής συμπεριφοράς, τουλάχιστον στο επίπεδο που μπορεί να αξιολογηθεί ένα τέτοιο κείμενο από ένα παιδί.
Αλήθεια, μπορεί κάποιος εξ υμών να μου αναφέρει μερικά από τα διδάγματα του Ευαγγελίου, τα οποία δεν αποτελούν γενικούς κοινωνικούς κανόνες ομαλής συμπεριφοράς ανέκαθεν ή έστω στη σημερινή κοινωνία;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 01:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Γιατί όταν μιλάμε για μυστήρια της Εκκλησίας εννοούμε και τα 7, δεν παίρνουμε δείγματα. Συνεπώς ή θα έπρεπε να υπάρχουν ως μυστήρια μόνο η Βάπτιση και η Θεία Κοινωνία (κατά Χριστόν, όπως λες) ή θα έπρεπε κάποιος να εξηγήσει με ατράνταχτα επιχειρήματα ποιος ο λόγος συμπλήρωσης της Χριστιανικής Διδαχής σε αυτό το σημείο. Και εκεί φοβάμαι ότι δε θα πειστώ εύκολα...

Μη φοβάσαι καθόλου:

Η Β' προς Κορινθίους επιστολή αναφέρει, «ο δε βεβαιών ημάς σύν υμίν εις Χριστον και χρίσας ημάς Θεός, ο και σφραγισάμενος ημάς και δούς τον αρραβώνα τού Πνεύματος εν ταίς καρδίαις ημών» (Α', 21–22)......όσον αφορά το Χρίσμα.

«Ασθενεί τις εν υμίν; προσκαλεσάσθω τους πρεσβυτέρους της Εκκλησίας και προσευξάσθωσαν επ’ αυτόν, αλείψαντες ελαίω εν τώ ονόματι τού Κυρίου και η ευχή της πίστεως σώσει τον κάμνοντα, και εγερεί αυτόν ο Κύριος κάν αμαρτίας ή πεποιηκώς, αφεθήσεται αυτώ» (Ιακώβου Ε' 14-15)
....όσον αφορά το ευχέλαιο.

Το μυστήριο της ιεροσύνης φαίνεται καθαρά στις πράξεις κεφ.στ'.1-6 με την εκλογή των 7 διακόνων γράφω μόνο τον 6' "ους έστησαν ενώπιον των αποστόλων, και προσευξάμενοι επέθηκαν αυτοίς τας χείρας."

Στο μυστήριο τού γάμου ο άνδρας ενώνεται με τη γυναίκα τόσο βαθιά και τόσο εσωτερικά, όσο βαθιά και εσωτερικά ενώθηκε ο Χριστός με την πνευματική νύμφη του, την Εκκλησία.
Στο γάμο της Κανά έχουμε το πρώτο θαύμα του Ιησού!

Και φυσικά στις πράξεις κεφ.ιθ' στοιχ. 1-20 όπου τονίζεται με τον καλύτερο τρόπο το μυστήριο της μετανοίας αλλά και του βαπτίσματος....

quote:
kostakis:
Συμφωνώ στο τυπικό. Κακώς, κατά τη γνώμη μου γίνεται αυτό πριν την ενηλικίωση, αυτό δεν πραγματευόμαστε;

Οι γονείς τους γράφουν...εάν τα παιδιά θελήσουν ας πάνε να ξεγραφτούν!!
quote:
kostakis:
Τα γράμματα είναι μάθηση, είναι γνώση. Η γλώσσα αποτελεί στοιχείο κοινωνικοποίησης, εργαλείο και διαβατήριο για τη δυνατότητα ένταξης σε κάποιο σύνολο, δίνει δηλαδή μία επιλογή. Το θρήσκευμα τι ακριβώς αντίστοιχο δίνει;

Το θρήσκευμα δίνει τα απαραίτητα εφόδια τόσο για την εδώ ζωή όσο και για την επουράνια.......τι να τα κάνεις τα γράμματα εάν η ψυχή σου είναι γεμάτη βδελύγματα?

quote:
kostakis:
Θες να συζητάμε τις απόψεις μας ή το τι ισχύει; αν πάμε στο τι ισχύει, θα με αναγκάσεις να χρησιμοποιήσω επιχειρηματολογία "Εφραίμ", "Παπαρούπα" κλπ. που θεωρώ ότι θα ρίξει το επίπεδο του διαλόγου μας. Θες να πέσουμε εκεί κάτω;
Εγώ εκφράζω τις απόψεις μου, δε λέω το τι γίνεται, γιατί διαφορετικά δε θα υπήρχε λόγος συζήτησης. Το τι γίνεται, όλοι το βλέπουμε, σε όλα τα πεδία.

Γιατί γκρινιάζεις? δε μπορεί να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά!!! δε μπορεί να λέμε ότι πρέπει να διαπαιδαγωγεί ο γονιός το παιδί για να το βοηθήσει στην επίγεια διαδρομή του!!!! αλλά όχι δεν πρέπει να τον διαπαιδαγωγήσει για την επουράνια!!! γιατί? το πρώτο το λες θεμιτό!! το δεύτερο αθέμιτο? γιατί? και αφού σε ενδιαφέρει η μόρφωση του παιδιού γιατί να μη μάθει 2-3 ξένες γλώσσες? αυτό δεν είναι μόρφωση?

quote:
kostakis:
Διαφωνώ, εφόσον διακρίνω υποχρεωτικότητα. Από που κι ως που να ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβει ότι υπάρχει ανώτερη δύναμη; και ποιος μπορεί να του αποδείξει τεκμηρίοις κάτι τέτοιο; ουδείς, άρα άστο να αναζητήσει μόνο του την ανώτερη δύναμη ή... να μην την αναζητήσει.
Τώρα το αν η ηθική καλλιέργεια είναι μόνο θέμα ανώτερης δύναμης, επέτρεψέ μου να διαφωνώ ακόμα πιο καθέτως!!!

Υπάρχει η ίδια ακριβώς υποχρεωτικότητα, με αυτή της μάθησης! δεν μπορεί η μία να λογίζεται ως τέτοια και η άλλη όχι!!!!

Γιατί η πίστη και η γνώση της ανώτερης δύναμη οδηγεί εκ του ασφαλούς στην ψυχική ανάταση. Η ηθική καλλιέργεια ενισχύεται από την ανώτερη αυτή δύναμη είναι σαν να παίζεις με παίχτη παραπάνω στο πόλο.

Εγώ δε θα αφήσω το παιδί μου μόνο του να αναζητήσει όταν του έρθει η όρεξη την ανώτερη αυτή δύναμη! Προσωπικά την αναζήτησα πριν λίγα χρόνια, έχοντας όμως τις βάσεις από τους γονείς μου! εάν δεν τις είχα σίγουρα θα την αναζητούσα πολύ αργότερα ή και καθόλου!
Ωφελήθηκα λοιπόν και το ίδιο θέλω και για το παιδί μου.

quote:
kostakis:
Αν μπορέσεις να μου αποδείξεις με ποιον τρόπο οποιαδήποτε άλλη θρησκεία, δόγμα ή ακόμα και η αθεϊα δε στοχεύουν στην ψυχική ανάταση του ανθρώπου, τότε μπορείς να με πείσεις για το ανωτέρω. Φοβάμαι όμως πως ούτε γι αυτά υπάρχει επαρκής επιχειρηματολογία, τουλάχιστον σύμφωνα με τα όσα βλέπουμε γύρω μας.

Μα που έγραψα ότι δε στοχεύουν στην ψυχική ανάταση οι άλλες θρησκείες? διαβασέ με ξανά.
quote:
kostakis:
Ο καλός και ηθικός είναι πρώτα από όλα καλός και ηθικός άνθρωπος. Μπορεί να προέρχεται από όλους τους χώρους, όπως και ο κακός και ανήθικος. Δεν υπάρχει καμία συγκριτική στατιστική μελέτη που να συσχετίζει επαρκώς τις αρετές με τη θρησκευτικότητα. Καμία απολύτως, γιατί πολύ απλά δεν έχει ούτε νόημα, ούτε έννοια ύπαρξης μία τέτοια έρευνα.

Μα αυτό το έγραψα! ότι ο καλός και ηθικός Χριστιανός, είναι και καλός μουσουλμάνος ή Βουδιστής εφόσον βέβαια οι θρησκείες αυτές στοχεύουν στην ψυχική ανάταση του ανθρώπου, γαιτί ως τέτοιες μόνο το καλό θα προωθούν!.

Είναι γεγονός ότι οι πραγματικά θρησκευόμενοι άνθρωποι είναι σαφώς ποιο ενάρετοι τόσο από τους άθεους όσο και από τους δήθεν θρησκευόμενους.
Όταν η θρησκεία επιτάσσει αγάπη και ηθική και είσαι όντως βαθιά θρησκευόμενος θα το εφαρμόσεις.
Όταν όμως είσαι είτε άθεος είτε προσποιούμενος θρησκευόμενος ενδεχόμενος να κάνεις τα στραβά τα μάτια.....και μη το παίρνεις επί προσωπικού, αναφέρομαι στα σύνολα.

quote:
kostakis:
Παρότι διαφωνώ με τον ορισμό της πίστης που δίνεις, θα χαρώ πολύ να βρεθούμε αντίπαλοι στο τάβλι. Αρκεί να μην το ρίξουμε πάλι στις συζητήσεις ταυτόχρονα, γιατί θα δώσουμε "πάτημα" στον ηττημένο να προβεί στις σχετικές δικαιολογίες.

Εγώ θα πω "ήταν θέλημα Θεού" έχεις λογαριασμό στο zoo? εάν ναι να το κανονίσουμε εγώ έχω ανοίξει πολύ πρόσφατα και παίζω μ' εάν κολλητό μου από την Κρήτη.

quote:
kostakis:
Πες το καλύτερα καθοδηγητή ζωής και τρόπου σκέψης και θεώρησε άστοχη την εν λόγω έκφραση.

Σίγουρα απ ότι φαίνεται, δεν πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο! εμάς ερχόταν μόνο για τον αγιασμό και στις γιορτές, όπως και για να ρωτήσει για τα παιδιά του.

quote:
kostakis:
Ποια θρησκεία σε ωθεί σε αυτά; ειδικά στο φόνο...

Καμία απ΄ ότι ξέρω....ξαναδιάβασέ με, μάλλον με παρεξήγησες ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι.....αύριο πάλι και περιμένω και νέα για το τάβλι!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 08:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Κατόπιν της τελευταίας απάντησης του αγαπητού europaios2 διαπίστωσα ότι πλέον οι μόνες διαφορές που μας έμειναν είναι καθαρά προσωπικής κοσμοαντίληψης, οπότε ολοκληρώνω (από πλευράς μου και με πολύ θετικά συμπεράσματα) το μεταξύ μας διάλογο :

quote:
Μη φοβάσαι καθόλου:... το μυστήριο της μετανοίας αλλά και του βαπτίσματος....

Από το ανωτέρω αντιλαμβάνομαι ότι ως Χριστιανική Διδασκαλία δέχεσαι το σύνολο των κειμένων, ενώ εμένα προσωπικά με ενδιαφέρουν μόνο τα όσα ο ίδιος ο Ιησούς ομιλεί στα Ευαγγέλια. Κανένα πρόβλημα, διαφορά προσέγγισης...

quote:
Γιατί γκρινιάζεις? δε μπορεί να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά!!! δε μπορεί να λέμε ότι πρέπει να διαπαιδαγωγεί ο γονιός το παιδί για να το βοηθήσει στην επίγεια διαδρομή του!!!! αλλά όχι δεν πρέπει να τον διαπαιδαγωγήσει για την επουράνια!!! γιατί? το πρώτο το λες θεμιτό!! το δεύτερο αθέμιτο? γιατί? και αφού σε ενδιαφέρει η μόρφωση του παιδιού γιατί να μη μάθει 2-3 ξένες γλώσσες? αυτό δεν είναι μόρφωση?

Δεν έχω ανάγκη να γκρινιάξω. Είναι επίσης διαφορά θεώρησης. Για μένα η διαπαιδαγώγηση του παιδιού στην επίγεια διαδρομή του είναι απλά υποστήριξη απέναντι σε καταστάσεις και "πρέπει", τα οποία ίσως δε θα έπρεπε να υφίστανται, αλλά είναι δυστυχώς δεδομένα. Αντίθετα, ακόμα και αν πίστευα στην επουράνια διαδρομή γενικά, θα προτιμούσα να του παράσχω την πλήρη ελευθερία να πιστέψει από μόνο του ή όχι σε αυτή.
Όσο για τις γλώσσες δεν τις θεωρώ μόρφωση, τις θεωρώ άχρηστη γνώση, αν δεν έχει προηγηθεί ΑΡΙΣΤΗ εκμάθηση της μητρικής (μην πω και επαρκής εκμάθηση της αρχαίας).

quote:
Είναι γεγονός ότι οι πραγματικά θρησκευόμενοι άνθρωποι είναι σαφώς ποιο ενάρετοι τόσο από τους άθεους όσο και από τους δήθεν θρησκευόμενους.
Όταν η θρησκεία επιτάσσει αγάπη και ηθική και είσαι όντως βαθιά θρησκευόμενος θα το εφαρμόσεις.
Όταν όμως είσαι είτε άθεος είτε προσποιούμενος θρησκευόμενος ενδεχόμενος να κάνεις τα στραβά τα μάτια.....και μη το παίρνεις επί προσωπικού, αναφέρομαι στα σύνολα.

Επέτρεψέ μου να αντικρούσω το εν λόγω επιχείρημά σου εκ νέου, καθώς ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ Ή ΕΡΕΥΝΑ που να επιβεβαιώνει τα ανωτέρω. Μέχρι να αποδειχθεί πρακτικά αυτό που αναφέρεις (και μίας και δεν πρόκειται, αφού όπως σου είπα, δεν έχει έννοια μία τέτοια έρευνα), το επιχείρημα - κλισέ περί συσχέτισης θρησκευτικότητας - ηθικών αρχών είναι έωλο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποστηρίζω το ακριβώς αντίθετο. Απλά ΔΕΝ υφίσταται καμία συσχέτιση.
Αλήθεια, έχεις γνωρίσει τόσο πολλούς άθεους; και ήταν όλοι τόσο ανήθικοι ή έστω η μεγάλη τους πλειοψηφία; θες μήπως να αναλογιστούμε το πόσοι ένθεοι (και δε λέω Χ.Ο., λέω ένθεοι) είναι πραγματικά ανήθικοι; δεν αξίζει τον κόπο...

quote:
έχεις λογαριασμό στο zoo?

Ναι, έχω, στείλε pm, αν και θεωρώ ότι το τάβλι στην εν λόγω ιστοσελίδα έχει παραμετροποιηθεί με αποτέλεσμα οι ορθά παιγμένες βαριάντες συναρτήσει των ζαριών (που δεν ακολουθούν μοντέλο τυχαίου περιπάτου, όπως στη ζωντανή αναμέτρηση) να είναι προσδιορισμένες. Θα προτιμούσα live αναμέτρηση, αλλά θα αρκεστώ και σε αυτό.

quote:
Εγώ θα πω "ήταν θέλημα Θεού"

Είδες; δεν έχεις πολλές επιλογές , ενώ εγώ...:
α) Τσιμπούσες το ζάρι (κι ας παίζουμε διαδικτυακά)
β) Πήρες τα άσπρα πούλια που είναι τα τυχερά μου
γ) Κλέβεις στο μέτρημα
δ) Μπάζει αέρα απ' το σπασμένο μου το τζάμι κλπ κλπ.

Να είσαι καλά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 08:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Kostakis, η αναφορά μου στον Προκρούστη, προφανώς
δεν σε διευκόλυνε να καταλάβεις τι εννοώ....
Λεω, ότι υπάρχουν πράγματα που δεν έχουν λογική και ο άνθρωπος
του σήμερα, αντί να αφήσει μια πόρτα σε κάτι ανώτερο, όπως λές
και σύ, παίρνει τα κοβει τα ράβει και τα φέρνει στα μέτρα του....
Κοινώς, δεν γίνεται να αρνείσαι τη θέση του άλλου και να τον
βάζεις στη θέση που θελεις εσύ...
Το λένε εγωισμό,εξ αρχαιοτάτων χρόνων...
Και φυσικἀ έχουμε πει για χλιάδες πράγματα που δεν μπορεί να εξηγήσει
η λογική, που υπάρχουν στο θείο...
Εκτός να εμμέσωςμ προσπαθείς να περάσεις τη θέση σου, ότι δεν υπάρχει
Θεός κι όλα είναι ντεκόρ του σύμπαντός....
Το συζητάμε, και σε αυτή τη βάση ,αμα θέλεις....
Αλλά, σε καμία περίπτωση,μη μου βάζεις την ανάπηρη λογική του σήμερα, που δυνεχώς αλλάζει , ώς βάση και σταθμό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 09:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Αγαπητέ μου Kostakis, η αναφορά μου στον Προκρούστη, προφανώς δεν σε διευκόλυνε να καταλάβεις τι εννοώ....

Μην ανησυχείς, τον γνωρίζω τον κύριο. Όχι βέβαια προσωπικά

quote:
Λεω, ότι υπάρχουν πράγματα που δεν έχουν λογική και ο άνθρωπος του σήμερα, αντί να αφήσει μια πόρτα σε κάτι ανώτερο, όπως λές και σύ, παίρνει τα κοβει τα ράβει και τα φέρνει στα μέτρα του....

quote:
Και φυσικἀ έχουμε πει για χλιάδες πράγματα που δεν μπορεί να εξηγήσει η λογική, που υπάρχουν στο θείο...

Ας το πάρουμε από τη δική σου σκοπιά. Στο μακρινό παρελθόν υπήρχαν σαφώς περισσότερα πράγματα, τα οποία δεν μπορούσε να εξηγήσει η τότε λογική και προφανώς επαφίοντο στο Θείο. Πιο πρόσφατα, ήταν λιγότερα αυτά που ήταν ανεξήγητα και επαφίοντο στο Θείο. Σήμερα είναι ακόμα λιγότερα τα μη ερμηνεύσιμα και επαφιέμενα στο Θείο. Αύριο, μεθαύριο, σε χ χρόνια θα είναι λιγότερα και λιγότερα και λιγότερα. Αυτό σημαίνει ότι το Θείο ολοένα και απωλεί "ρόλους", πράγμα το οποίο για μένα δεν είναι αποδεκτό, γιατί πολύ απλά δεν είναι "δουλειά" του όποιου Θεού να προσεταιρίζεται τα μη ερμηνεύσιμα κάθε εποχής. Είναι σα να λέμε ότι με κάθε εφεύρεση, με κάθε ανακάλυψη, με κάθε δημιουργία "θεωνόμαστε" (= αφαιρούμε ρόλο από το Θεό) και γινόμαστε πιο Θεοί εμείς. Ε, δεν είναι έτσι για μένα.

quote:
Το λένε εγωισμό,εξ αρχαιοτάτων χρόνων...

quote:
Εκτός να εμμέσωςμ προσπαθείς να περάσεις τη θέση σου,

Δε θέλω να μπω σε τέτοιου τύπου αντιπαράθεση πάλι. Ου κρίνεις (εξ ιδίων) τα αλλότρια.

quote:
σε καμία περίπτωση,μη μου βάζεις την ανάπηρη λογική του σήμερα, που δυνεχώς αλλάζει , ώς βάση και σταθμό....

Η ανάπηρη λογική του σήμερα είναι αυτή, βάσει της οποίας κινείται ο άνθρωπος, σωστή - λάθος, αυτή είναι. Σαφώς δεν είναι ίδια με αυτή του χθες και με αυτή του αύριο. Αποτελεί απλά απόδειξη και δεδομένο του που βρισκόμαστε ρεαλιστικά, κάτι για να πατήσεις πριν το επόμενο μικρό βήμα. Αντίθετα, η λογική του μετά θάνατον ή του επουράνιου, αποτελεί μία μελλοντική (δε θέλω να χρησιμοποιήσω δυσμενέστερο όρο) ένδειξη, η οποία απλά επιχειρείται να προσεγγιστεί. Δεν μπορείς να κάνεις ανάλυση βάσει στοιχείων τα οποία δε γνωρίζεις, εκ των πραγμάτων υποχρεούσαι να ερμηνεύεις βάσει των όποιων δεδομένων. Θα σε απογοητεύσω που θα σου το πω, αλλά κανείς και ποτέ δεν προχώρησε μπροστά σε κανένα τομέα, βασιζόμενος μόνο στο μέλλον... όλοι γυρνούσαν για "οδηγό" και στο παρελθόν, αλλά κυρίως βασίζονταν στο παρόν.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 09:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου Kostakis, θαύματα, γίνονται, είτε λέγεται
αγιασμός είτε ανάπηρος που γίνεται καλά, είτε άλλο...Αυτά
δεν εξηγούνται ή εξηγήθηκαν ποτέ...
Τώρα, για θέματα νόμων της φυσης, που εξηγούν κάποια άλλα πράγματα,
είναι άλλο θέμα...Τα ενεργούμενα εκ Θεού, δεν εξηγούνται....
Είμαι φανατικός ποαδός του ζήσε το τώρα, γιατί μόνο αυτό μπορείς
να επηρεάσεις, αλλά, το να γνωρίζουμε και έχουμε κάποιες κατεύθυνσεις
και γενικά ένα μπουσουλα, το λιγότερο δεν είναι κακό...
Ο μπούσουλας, όμως, δεν μπορεί να είναι υλικός, γιατί συνεχώς
μεταβάλλεται, γι αυτό και προτιμάμε τον Θεό, που δεν μεταβάλλεται,
δεν μειώνεται η ισχύς Του, ενώ ζητούμενο είναι όχι πόσα είναι
εκ Θεού, αλλά αν μπορούμε να δούμε τον Θεό, που είναι η κίνηση των
πάντων...
Αν ψάξουμ, θα βρούμε ποιός είναι ο Θεός που πιστεύουμε,αλλά, το
να προσπαθήσουμε να τον μειώσουμε, είναι άλλο πράγμα και εξυπηρετεί
άλλους σκοπούς..εντελώς ιδιοτελείς φίλε μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 11:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Αγαπητέ panpam

quote:
Θα πρέπει να πιστεύουμε σε κάτι που πρακτικά βιώνουμε ότι μας κάνει καλύτερους - το τι "θεωρούμε" είναι σχετικό. Κι ο Χίτλερ θεωρούσε ότι ο Εθνικοσοσιαλισμός" τον "έκανε καλύτερο" αλλά... σκέψου το!

Θα με ενδιέφερε πολύ να μελετήσουμε τα βασικά στοιχεία του εθνικοσοσιαλισμού ως έννοια για να δούμε ποια από αυτά θα έκαναν την κοινωνία μας καλύτερη και ποια όχι. Ασφαλώς όμως εδώ θα είναι off topic.
Όμως, για πες μου ποια από αυτά που βιώνουμε πρακτικά, μας κάνουν καλύτερους; πόσα από αυτά είναι στοιχεία της θρησκείας μας, ποια είναι άλλων θρησκειών, ποια είναι ιδεολογήματα των αθέων; και κατ' αντιστοιχία και για τα αρνητικά μας βιώματα.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Δεν μιλούσα για τα βασικά στοιχεία της ιδεολογίας (που δεν έκρινα) αλλά για το ότι *εκείνος* θεωρούσε πως η συγκεκριμένη ιδεολογία (όπως την ερμήνευε) τον έκανε καλύτερο - πράγμα που πήρε "πολύ νερό" τελικά.
Η Χριστιανική πίστη (κι όχι ο χριστιανισμός-θρησκεία) είναι διαφορετικό πράγμα. Όσοι αντιλαμβάνονται το "είμαι χριστιανός" με τρόπο ανάλογο του "είμαι πασοκ/νδ/κκε/αδέσμευτος/γνωστός-άνγωστος" ακόμα κι αν δεν απορρίψουν την "πίστη" τους δεν τη βιώνουν. Άλλο να κάνεις κάτι "θεατρικά" κι άλλο από πεποίθηση.
Να το θέσω αλλιώς. Θα έχεις δει tribal tattoo. Στην Αφρική ή την Αυστραλία ντόπιοι τα χαράζουν στο σώμα τους γιατί για εκείνους περιέχουν πρακτικό νόημα. Και την πράξη τους δεν τη μετανοιώνουν γιατί ξέρουν τι κάνουν. Στη "δύση" βλέπουν το σχήμα κι αν τους φανεί cool το μιμούνται χωρίς καμιά γνώση και σχέση με το περιεχόμενο. Μετά από κάποιο καιρό παύει να τους φαίνεται cool και πολλοί το μετανοιώνουν που το έκαναν... αφού ήταν κάτι που έκαναν χωρίς να ξέρουν το γιατί...


Edited by - panpam on 25/06/2009 11:44:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2009, 13:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου στην εγκράτεια και τη σύνεση, είναι μέγα λάθος να τις αποδεχτείς ελέω φόβου μίας ανώτερης δύναμης.

Περισσότερο συμφωνω, λιγότερο διαφωνώ. Συμφωνούμε

quote:
Το τι μας προκαλεί δυστυχία το μαθαίνουμε μέσα από την εμπειρία μας και το αποφεύγουμε χωρίς οδηγίες. Το τι προκαλεί δυστυχία στον άλλο, το μαθαίνουμε μέσα από την οικογένειά μας.

Δεν χρειάζεται να το "μάθουμε" απο τους άλλους γιατι απλά όλοι γνωρίζουμε τι κάνει κάποιον δυστυχισμένο απο προσωπική εμπειρία. Όταν κάνουμε κάτι που δεν αρέσει στον άλλο το καταλαβαίνουμε άμεσα. Εκτός αν αυτός υποκρίνεται ή αν εμείς είμαστε αδιάφοροι..


quote:
Μη μηδενίζεις... δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο παπάς θα κάνει αυτή τη δουλειά καλύτερα, δυστυχώς σε αυτό δε θα με πείσεις.

Σαφώς και δεν είπα κάτι τέτοιο. Όπως είπα είναι θέμα του πόσο αξιόλογος είναι ο παπάς.


quote:
Κάπως ρατσιστικό μου ακούγεται αυτό και δε θα ήθελα να το απαντήσω. Όσο για το τι προσφέρει το ευαγγέλιο, εγώ που το ερεύνησα σαν ενήλικος και όχι σαν παιδί (άρα με καλύτερες αναλυτικές προϋποθέσεις) δε βρήκα κάποια ιδιαίτερα πρωτότυπα στοιχεία σε σχέση με τις βασικές αρχές κοινωνικής συμπεριφοράς, τουλάχιστον στο επίπεδο που μπορεί να αξιολογηθεί ένα τέτοιο κείμενο από ένα παιδί.
Αλήθεια, μπορεί κάποιος εξ υμών να μου αναφέρει μερικά από τα διδάγματα του Ευαγγελίου, τα οποία δεν αποτελούν γενικούς κοινωνικούς κανόνες ομαλής συμπεριφοράς ανέκαθεν ή έστω στη σημερινή κοινωνία;

Είναι ένα απ τα πολλά κακά της κοινωνίας μας. Η κοινωνία μας αποτελείται απο οικογένειες. Για αυτό κ η(ανέκαθεν) πνευματική αξία της κοινωνίας μας είναι χαμηλή. Όταν η κοινωνία βγάζει νεολαία που την ενδιαφέρουν τα νύχια της και ποια θα είναι η επόμενη φορά που θα γαμήσει πόσο καλές μπορεί να είναι οι οικογένεις μιας τέτοιας κοινωνίας? Πόσο καλές μπορεί να είναι οι οικογένειες μιας κοινωνίας που βγάζει ταινίες που οι πρωταγωνιστές της στην οθόνη σκοτώνουν συνανθρώπους τους λες και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μπορώ να σου συνεχίσω αυτή τη συζητηση επ άπειρον, αλλα η ουσία είναι μία:εσύ πού βλέπεις πνευματικότητα?
Και μην μπερδεύεις βέβαια την "εξέλιξη" με την πνευματικότητα, Εξέλιξη(κάποια) υπάρχει για την πνευματικότητα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας όμως.
Το ευαγγέλιο πρώτα απ όλα σπάει την έννοια της αυθεντίας. Σπάει την έννοια του εφησυχασμού. Σπάει την πάγεια παναθρώπινη(παναπανθρωπη θα πρεπε να πω) λογική.
Ο Χριστός μας λέει να αγωνιστούμε.
Ο Χριστός μας λέει να ακούμε τις εσωτερικές μας αξίες.
Ο Χριστός μας λέει όταν ο άλλος μας καιει εμεις να ρίχνουμε νερό όχι φωτιά.
Σαφώς και όλα τα παραπάνω απορρέουν απ τη λογική. Και για αυτό ακριβώς είναι τόσο απαραίτητα στην ανθρωπότητα:Η λογική δε κυκλοφορεί αναμεσά μας αλλα οι επιθυμίες μας κ τα εγω μας.
Ο Χριστός επίσης ήταν απο τους πρώτους ση εποχή του που αμφισβήτισε το ιερατίο. Μεγάλο "έγγλημα" για την εποχή του. Και πολλά απο αυτά που είπε ήταν τελείως(και είναι ακόμα ουσιαστικά) εκτός κλιματος για την εποχή του.. "Αγαπάτε Αλλήλους"..
Και το θέμα δεν είναι τι λεει, αλλα ποιος το ακούει. Και αν δεν κάτσεις να το διαβάσεις θα νομίζεις οτι είναι σωστό να χτυπάς τον διπλανό σου για τον Χ λόγο.


"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 09:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Αγαπητε μου Kostakis, θαύματα, γίνονται, είτε λέγεται
αγιασμός είτε ανάπηρος που γίνεται καλά, είτε άλλο...Αυτά δεν εξηγούνται ή εξηγήθηκαν ποτέ...

Καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, τι εννοείς όταν λες "είτε λέγεται αγιασμός", αναφερόμενος σε θαύμα;
Προσωπικά δεν πιστεύω σε θαύματα, αλλά με ενδιαφέρει το πως το προσεγγίζεις.

quote:
Είμαι φανατικός ποαδός του ζήσε το τώρα, γιατί μόνο αυτό μπορείς να επηρεάσεις,

Παρότι συμφωνώ στη βάση του, πιστεύω ότι επηρεάζοντας το τώρα, επηρεάζεις το παγκόσμιο γίγνεσθαι σε βάθος χρόνου. Θεωρώ ότι κάθε δράση ή μη δράση καθενός δουλεύει πολλαπλασιαστικά.

quote:
Αν ψάξουμ, θα βρούμε ποιός είναι ο Θεός που πιστεύουμε,αλλά, το να προσπαθήσουμε να τον μειώσουμε, είναι άλλο πράγμα και εξυπηρετεί
άλλους σκοπούς..εντελώς ιδιοτελείς φίλε μου...

Ασφαλώς δεν είμαι υπέρ του να μειώνεις το Θεό του άλλου. Σίγουρα όμως ιδιοτέλεια δεν υπάρχει μόνο στην απόπειρα μείωσης του Θεού, αλλά και επιβολής κάποιου, σωστά; (και προσοχή, δε μιλάω για τις δικές μας συζητήσεις, δε νομίζω να έχει κάποιος εδώ μέσα υλικό όφελος από αυτές)

Αγαπητέ panpam

quote:
αλλά για το ότι *εκείνος* θεωρούσε πως η συγκεκριμένη ιδεολογία (όπως την ερμήνευε) τον έκανε καλύτερο

Συμφωνώ 100%. Άλλωστε είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν πως δεν υπάρχουν κακές ιδέες, παρά μόνο κακοί εκτελεστές.

quote:
Να το θέσω αλλιώς. Θα έχεις δει tribal tattoo.

Κι όμως... Εντούτοις κατάλαβα το σκεπτικό σου γενικά.

Αγαπητέ dr jekyll

quote:
Όταν κάνουμε κάτι που δεν αρέσει στον άλλο το καταλαβαίνουμε άμεσα. Εκτός αν αυτός υποκρίνεται ή αν εμείς είμαστε αδιάφοροι..

Νομίζω ότι βελτίωσες και ολοκλήρωσες την αρχική μου θέση. Συμφωνώ.

quote:
Η κοινωνία μας αποτελείται απο οικογένειες. Για αυτό κ η(ανέκαθεν) πνευματική αξία της κοινωνίας μας είναι χαμηλή.

Αν ερμηνεύω σωστά αυτό που γράφεις εδώ, εννοείς ότι η οικογένεια ανέκαθεν αποτελούσε παράγοντα για τη χαμηλή πνευματική αξία της κοινωνίας; μήπως κάτι άλλο θες να πεις;

quote:
Όταν η κοινωνία βγάζει νεολαία που την ενδιαφέρουν τα νύχια της και ποια θα είναι η επόμενη φορά που θα γαμήσει πόσο καλές μπορεί να είναι οι οικογένεις μιας τέτοιας κοινωνίας?

Δεν ήταν πάντα έτσι. Χτυπήθηκε ο θεσμός της οικογένειας (και είναι τεράστιο αυτό το θέμα, γιατί σχετίζεται ακόμα και με το λεγόμενο "φεμινιστικό" κίνημα) και το αποτέλεσμα ήταν η δημιουργία ελλιπούς μορφής οικογένειας, που φέρει στην κοινωνία νεολαία αυτού του τύπου. Μην ξεχνάμε βέβαια και άλλες επιδράσεις (ιδιωτική τηλεόραση, διείσδυση αμερικάνικης υποκουλτούρας, καταναλωτικό πρότυπο κλπ. κλπ.)

quote:
εσύ πού βλέπεις πνευματικότητα?

Γνησίως φθίνουσα, αλλά υφίσταται. Το πρόβλημα είναι ότι προκρίνονται έτερες μορφές "πνευματικότητας".

quote:
Και μην μπερδεύεις βέβαια την "εξέλιξη" με την πνευματικότητα, Εξέλιξη(κάποια) υπάρχει για την πνευματικότητα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας όμως.

Είμαι από τους αρνητές της μορφής αυτής "εξέλιξης", οπότε μην ανησυχείς γι αυτό...

quote:
Το ευαγγέλιο πρώτα απ όλα σπάει την έννοια της αυθεντίας.

Εδώ διαφωνούμε. Θεωρώ ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο, όταν ο ίδιος ο Ιησούς αναφέρει "ερευνάτε τας γραφάς", εννοώντας μία συγκεκριμένη κατηγορία θεολογικών κειμένων, τα οποία κατ' ουσίαν ανάγονται σε θέσφατα.

quote:
Σπάει την έννοια του εφησυχασμού.

Πες μου πως το εννοείς ακριβώς να το διαπραγματευτούμε. Μπορεί να μην το καταλαβαίνω σωστά.

quote:
Σπάει την πάγεια παναθρώπινη(παναπανθρωπη θα πρεπε να πω) λογική.

Σε ποιο σημείο ακριβώς; μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

quote:
Ο Χριστός μας λέει να αγωνιστούμε.

quote:
Ο Χριστός μας λέει όταν ο άλλος μας καιει εμεις να ρίχνουμε νερό όχι φωτιά.

Όπως έχω ξαναγράψει, θεωρώ ότι το μήνυμα του Ευαγγελίου σε αυτό το σημείο αφορά περισσότερο παθητική αντίσταση, παρά αγώνα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κατακρίνω μία τέτοια στάση. Απλά τη θεωρώ σουρεαλιστική.

quote:
Η λογική δε κυκλοφορεί αναμεσά μας αλλα οι επιθυμίες μας κ τα εγω μας.

Εδώ έρχεσαι σε μερική αντίθεση με αυτό που υποστηρίζεται από κάποιους Χριστιανού Ορθόδοξους του esoterica, ότι η υπερβολική χρήση της λογικής που υφίσταται σήμερα (άρα κυκλοφορεί ευρέως και όχι Εβραίος, κατά Άντζελα) αφαιρεί την επαφή με το Θείο.
Οι επιθυμίες και το εγώ επικρατούσαν σε κάθε εποχή, είναι ανθρώπινες εσωτερικές παρορμήσεις και συναισθήματα, η πλήρης άρνηση των οποίων θα μας καθιστούσε φυτά. Το θέμα είναι ότι υπάρχει εκθετική αύξηση των επίπλαστων επιθυμιών και συγκρουσιακής υφής επιβολή του εγώ στο σήμερα... ναι, σε αυτό συμφωνώ.

quote:
Ο Χριστός επίσης ήταν απο τους πρώτους ση εποχή του που αμφισβήτισε το ιερατίο. Μεγάλο "έγγλημα" για την εποχή του.

Άρα το ότι το κάνω κι εγώ σήμερα είναι επίσης μεγάλο έγκλημα. Λες να είχε και εκείνος τους λόγους του; μήπως τελικά έχω δίκιο που δεν εμπιστεύομαι τους παπάδες και προτιμώ εναλλακτικές μορφές ανατροφής και ενδοσκόπησης;

Για το θέμα του "αγαπάτε αλλήλους" έχω τις επιφυλάξεις μου ως προς τους παραλήπτες. Ακόμα και αν αναφερόταν όμως σε ένα ευρύτατο σύνολο, δεν αμφισβητώ την καλοπροαίρετη πρόθεση, απλά δεν τη θεωρώ ούτε πρωτοτυπία, ούτε υπερβατικό μήνυμα. Το αντιμετωπίζω ως καλοδεχούμενη θετικότητα και συνυπογράφω το μήνυμα.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 09:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Kostakis, βασικά καλημέρα και όταν λέμε για
τον αγιασμό, λέμε για το ότι μετά την ευχή του αγιασμού,
αλλάζει η σύσταση του νερού, έχει άλλη γεύση και πετυχαίνει
θαύματα...
Αυτά έχουν αποδειχτεί επιστημονικά ως ανεξήγητα,έχουμε ξαναγράψει
γι αυτό και άλλα, όμως,όπως παράδειγμα το γύρισμα
του Ιορδάνη ποταμού την μέρα των Θεοφανείων,το άγιο φώς και
άλλα...
Ξέρω ότι πολλοί με υλιστική αντιμετώπιση των πάντων, ισοπεδοτικά,
μπορούν να πουν, "κάποιο κόλπο των παπάδων", αλλά επειδή μέχρι σήμερα
αποτελεί θαύμα, όχι γιατί είναι κάτι άλλο, αλλά γιατί δεν έχει
αυτά τα αποτελέσματα που θα περιμέναμε απο τη φύση και δείχνει
ενέργεια Θεού....
Θαύμα, τώρα ,μιας και ρωτάς, είναι ενέργεια που δεν έχει λογική
εξήγηση, όχι απλά οπτικά,αλλά και με επανάληψη των δεδομένων, που
επιτέλεσαν το θαύμα, ώστε να δούμε αν είναι τυχαίο ή όχι...
Για θαύματα, δε, υπάρχουν τόσες πολλές μαρτυρίες απο συγκλονιστικά
θαύματα, υπάρχουν σχετικά περιοδικά, με διευθύνσεις,ονόματα και
φωτογραφίες, που δεν υπάρχει περίπτωση απάτης....
Το τώρα, φίλε μου, είναι η στιγμή που ζούμε, το μέρος κι ο χρόνος
που μπορούμε να είμαστε θεοί και αυτό έχει για μένα την μεγαλύτερη σημασία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 09:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Όχι, αλλά αν το αποδώσουμε σε κάτι ανώτερο, δεν πρόκειται ποτέ να το ερευνήσουμε. Και με την έρευνα προχώρησε η εξέλιξη του ανθρώπου μέχρι σήμερα (έστω και αν σε κάποια πεδία ακολούθησε λάθος δρόμους)

Mα γιατί να μην το ερευνήσουμε? Το ότι το αποδίδουμε σε κάτι ανώτερο δε σημαίνει ότι αυτό θα πρέπει να είναι τροχοπέδη στην έρευνα!

quote:
kostakis:
Αν δεν εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου στην εγκράτεια και τη σύνεση, είναι μέγα λάθος να τις αποδεχτείς ελέω φόβου μίας ανώτερης δύναμης.

Κακός το λες αυτό φίλε μου! Εάν ο άνθρωπος είναι εγκρατής μόνο μετά «φόβου» Θεού! (με την κυριολεξία της λέξης), τότε γιατί αυτό να είναι μία λάθος κίνηση? σίγουρα δεν είναι η τέλεια η σωστη! όμως φέερνει το αποτελέσμα! επομένως γιατί να την απορίψουμε?
Το ζητούμενο είναι να είναι ηθικός ο άνθρωπος! Και με αυτόν τον τρόπο (δρόμο ή εκπαίδευση), το ζητούμενο έρχεται! Οπότε ποιο το λάθος? Τι θέλουμε? Ο άνθρωπος να είναι συνετός και εγκρατείς!

Τι σε ενοχλεί λοιπόν ο τρόπος εκπαίδευσης? Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει!.........

quote:
kostakis:
Το τι μας προκαλεί δυστυχία το μαθαίνουμε μέσα από την εμπειρία μας και το αποφεύγουμε χωρίς οδηγίες. Το τι προκαλεί δυστυχία στον άλλο, το μαθαίνουμε μέσα από την οικογένειά μας.

Μα γιατί να το μάθουμε μόνο μέσα από τις δικές μας εμπειρίες και όχι και των άλλων?
Η οικογένεια είναι το κυριότερο μέσο εκπαίδευσης αλλά τα πάντα έχουν διπλή κατεύθυνση. Δεν αρκεί μόνο να είναι καλός ο πομπός αλλά και ο δέκτης!
quote:
kostakis:
Μη μηδενίζεις... δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο παπάς θα κάνει αυτή τη δουλειά καλύτερα, δυστυχώς σε αυτό δε θα με πείσεις.

Ο παπάς είναι από τους μετέπειτα τροχούς της άμαξας! Σε αυτόν πολλές φορές καταφεύγουν κατατρεγμένα και άτυχα παιδιά. Εάν λοιπόν αυτός κάνει καλά το λειτούργημά του θα προσφέρει πολύτιμες συμβουλές στα παιδιά.
Μην ξεχνάς την Κιβωτό του Ελέους που έχει δημιουργήσει ένας άγιος για μένα άνθρωπος και που βλέπουμε από την t.v. να μαζεύει τα παιδιά από τα φανάρια και να γίνεται ο πραγματικός τους πατέρας.
quote:
kostakis:
Κάπως ρατσιστικό μου ακούγεται αυτό και δε θα ήθελα να το απαντήσω. Όσο για το τι προσφέρει το ευαγγέλιο, εγώ που το ερεύνησα σαν ενήλικος και όχι σαν παιδί (άρα με καλύτερες αναλυτικές προϋποθέσεις) δε βρήκα κάποια ιδιαίτερα πρωτότυπα στοιχεία σε σχέση με τις βασικές αρχές κοινωνικής συμπεριφοράς, τουλάχιστον στο επίπεδο που μπορεί να αξιολογηθεί ένα τέτοιο κείμενο από ένα παιδί.

Μα πως? Αυτά που διδάσκει! Όπως να μην κάνει κακό ο άνθρωπος στον συνάνθρωπό του και να τον βλέπει όπως τον εαυτό του! Να μην κλέβει, να μην φονεύει, να αγαπάει και να βοηθάει όσους εφόσον μπορεί όσους έχουν ανάγκη, να αποδίδει τιμές στους γονείς τους, να μην χειροδικεί !............όλα αυτά τη στιγμή που τα υπαγορεύει ο ίδιος ο Θεός! Θα τα προσπεράσει το παιδί αβίαστα και θα πει!! Α!! και τι έγινε? Τα έχω ακούσει κι αλλού? Δηλαδή τι θα έπρεπε να έγραφε για να γίνει δεκτό από ένα παιδί? Το θαύμα του Ευαγγελίου είναι ότι και διαχρονικό είναι αλλά και σε όλες τις ηλικίες απευθύνεται.
Οι βασικές αυτές αρχές της κοινωνικής συμπεριφοράς όπως λες είναι κάπου γραμμένες?
Με τα Ευαγγέλια, ο νέος βρίσκει την ευκαιρία να διαβάσει από πρώτο χέρι τι επιτάσσει ο Θεός!
Ποιο είναι το θέλημά Του! και αυτό είναι σημαντικό και όχι ασήμαντο όπως πιστεύεις!
Σε πόσες οικογένειες τα παιδιά δε γίνονται θύματα εκμετάλλευσης από τους ίδιους τους, τους γονείς? Αυτά τα παιδιά όταν βιώνουν τέτοιες καταστάσεις αν μη τι άλλο νομίζουν ότι αυτές είναι και οι βασικές αρχές κοινωνικής συμπεριφοράς, αφού όλοι γνωρίζουμε ότι τα πρότυπα των παιδιών σε πρώτη φάση είναι οι γονείς τους!
Έτσι κινδυνεύουν από μικρή ηλικία να αλλοτριώσουν την ψυχούλα τους! Κι εδώ έρχεται το Ευαγγέλιο, όποια στιγμή και εάν πέσει στα χέρια τους θα είναι αληθινός οδηγός γι΄ αυτά! Και παρηγοριά και ένας από τους δρόμους να καταφέρουν να απαγκιστρωθούν από την παγίδα που πάνε να πέσουν.
Μην το περιφρονούμε λοιπόν γιατί είναι κρίμα αλλά και άδικο μαζί.
quote:

kostakis:
Αλήθεια, μπορεί κάποιος εξ υμών να μου αναφέρει μερικά από τα διδάγματα του Ευαγγελίου, τα οποία δεν αποτελούν γενικούς κοινωνικούς κανόνες ομαλής συμπεριφοράς ανέκαθεν ή έστω στη σημερινή κοινωνία;

Πες μου εσύ! Πως τα περισσότερα παιδιά τα οποία όταν ανδρώνονται δέρνουν τις γυναίκες τους! Και τελικά μαθαίνετε ότι και οι δικοί τους πατεράδες έδερναν τις δικές τους? Σε πόσες οικογένειες δε βλέπουμε το παιδί να αποκτά ακριβώς τα ίδια κακά χαρακτηριστικά του πατέρα τους ή της μητέρας τους αντίστοιχα?
Γιατί συμβαίνει αυτό? Αφού όπως λες υπάρχουν «γενικοί κοινωνικούς κανόνες ομαλής συμπεριφοράς ανέκαθεν ή έστω στη σημερινή κοινωνία»
Αυτό σημαίνει αγαπητέ μου ότι ο γονιός του δεν ήταν καλός οδηγός! Το Ευαγγέλιο όμως περιέχει το Λόγο του ίδιους του Θεού! Εάν το παιδί Τον δει σαν τον πατέρα του, ενδεχομένως να ακολουθήσει αυτόν ως οδηγό! Και τότε θα βγει από το σκότος και θ’ ακολουθήσει το φως της ζωής!

quote:

kostakis:
Όσο για τις γλώσσες δεν τις θεωρώ μόρφωση, τις θεωρώ άχρηστη γνώση, αν δεν έχει προηγηθεί ΑΡΙΣΤΗ εκμάθηση της μητρικής (μην πω και επαρκής εκμάθηση της αρχαίας).


Μα παντού ζητάνε ξένη γλώσσα! Σε όλα τα επαγγέλματα σχεδόν.


quote:
kostakis:
Επέτρεψέ μου να αντικρούσω το εν λόγω επιχείρημά σου εκ νέου, καθώς ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ Ή ΕΡΕΥΝΑ που να επιβεβαιώνει τα ανωτέρω. Μέχρι να αποδειχθεί πρακτικά αυτό που αναφέρεις (και μίας και δεν πρόκειται, αφού όπως σου είπα, δεν έχει έννοια μία τέτοια έρευνα), το επιχείρημα - κλισέ περί συσχέτισης θρησκευτικότητας - ηθικών αρχών είναι έωλο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποστηρίζω το ακριβώς αντίθετο. Απλά ΔΕΝ υφίσταται καμία συσχέτιση.

Μα μόνο τη λογική να πάρεις φτάνει.
Πρόσεξε, έχουμε έναν άνθρωπο, ο οποίος έχει ηθικό χαρακτήρα, με μόνο κίνητρο ότι έτσι το αισθάνεται, έτσι είναι ο χαρακτήρας του!
Έχουμε έναν άλλο άνθρωπο, ο οποίος έχει ηθικό χαρακτήρα επειδή έτσι το αισθάνεται, αλλά και γιατί παράλληλα θέλει να είναι σύμφωνος με τις επιταγές του Θεού!
Και έχουμε κι έναν άλλο άνθρωπο, ο οποίος έχει ηθικό χαρακτήρα μόνο επειδή θέλει να είναι σύμφωνος με τις επιταγές του Θεού!
Ποιος λοιπόν έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι ηθικός? Ο άθεος ή ο ένθεος?
Εάν ο άθεος είναι από χαρακτήρας ανήθικος τότε σίγουρα και αυτό θα βγάζει προς τα έξω.
Εάν όμως είναι όντως θρησκευόμενος τότε από «φόβο» Θεού και μόνο θα βγάζει την ηθικότητα προς τα έξω και φυσικά αναφέρομαι στους συνειδητά ένθεους!
quote:

kostakis:
Αλήθεια, έχεις γνωρίσει τόσο πολλούς άθεους; και ήταν όλοι τόσο ανήθικοι ή έστω η μεγάλη τους πλειοψηφία; θες μήπως να αναλογιστούμε το πόσοι ένθεοι (και δε λέω Χ.Ο., λέω ένθεοι) είναι πραγματικά ανήθικοι; δεν αξίζει τον κόπο...


Όχι δεν έχω γνωρίσει πολλούς άθεους.
Άπό τους λίγους έστω αυτούς που έχω νωρίσει, η μεγάλη τους πλειοψηφία είναι ανήθικοι.
Πρόσεξε για μένα ένθεος δεν είναι αυτός που απλά είναι στα χαρτιά ένθεος! Αλλά στην πράξη. Το να δηλώνει κάποιος ένθεος Χριστιανός Ορθόδοξος αλλά να κάνει τελείως διαφορετικά πράγματα από αυτά που επιτάσσει ο Χριστός, σίγουρα μόνο ένθεος δεν είναι.

quote:
kostakis:
Ναι, έχω, στείλε pm, αν και θεωρώ ότι το τάβλι στην εν λόγω ιστοσελίδα έχει παραμετροποιηθεί με αποτέλεσμα οι ορθά παιγμένες βαριάντες συναρτήσει των ζαριών (που δεν ακολουθούν μοντέλο τυχαίου περιπάτου, όπως στη ζωντανή αναμέτρηση) να είναι προσδιορισμένες. Θα προτιμούσα live αναμέτρηση, αλλά θα αρκεστώ και σε αυτό.

Οκ!
Εγώ έχω παίξει λίγα παιχνίδια και δεν το έχω παρατηρήσει είμαι πολύ νέο μέλος.
Αν περάσεις ποτέ από Κόρινθο κάνε στάση! Ειδοποίησέ με από προηγούμενη ημέρα ώστε να έχω κανονίσει να είμαι ελεύθερος εκείνη την ημέρα.

quote:
kostakis :
Είδες; δεν έχεις πολλές επιλογές , ενώ εγώ...:
α) Τσιμπούσες το ζάρι (κι ας παίζουμε διαδικτυακά)
β) Πήρες τα άσπρα πούλια που είναι τα τυχερά μου
γ) Κλέβεις στο μέτρημα
δ) Μπάζει αέρα απ' το σπασμένο μου το τζάμι κλπ κλπ.

-Κι εγώ οφείλω να πω ότι πράγματι αναπτύσουμαι έναν εποικοδομητικό διάλογο και αυτό οφείλεται στην καλή πρόθεση.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 26/06/2009 10:18:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 10:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
εαν θεωρισω την λογικη ως ανεπαρκει να εξηγησω πραγματα και θαματα , πεφτω στην παγιδα να πρεπει να ερμηνευσω και αλλα πραγματα που σημερα ερμηνευω με την λογικη ως μη λογικα ... οπως επισης να πιστευω σε οτι μου λενε και απλα διπλα κολλανε το "μη το δεις με την λογικη"
να μην ερνημευουμε με την λογικη
να μην ερμηνευουμε με την επιστημη
να μην ερμηνευουμε διευσθητικα
να μην ερμηνεουμε με την γνωση
δηλαδη ? να τρωμε κουτοχορτο ??? ευχαριστω αλλα δεν θα παρω η εποχη αυτη περασε και δεν επιστρεφει ...

το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αυτη ειναι η λογικη του παραλογου !!!


Ο Θεός είναι πολύ ποιο πέρα από τη λογική, εάν θέλεις βάλε τη λογική κι εξήγησε τόσο τη δημιουργία του σύμπαντος, όσο και τη ζωή σε αυτό!
Τότε θα βάλεις τα γυαλιά σε δισεκατομμύρια συνανθρώπους σου!
Χρησιμοποίησε τη λογική και εξήγησέ μου αυτά, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου.
Κανένας δεν είναι κατά της γνώσης ή της επιστήμης! Η γνώση είναι ευπρόσδεκτη και μας βοηθάει να κατανοήσουμε ακόμη καλύτερα το Θεό. Όμως είναι ανεπαρκής για να εξηγήσει το θαύμα της φύσης και της ζωής! Όταν το κάνει τότε θα μπορείς να γράφεις αυτά που γράφεις.

quote:
makfor:
μπερδευεις τις γνωσεις ομως με την πιστη , το οτι γνωριζω οτι δεν μπορει να υπαρξει παρθενογεννεση , αποτελει ΓΝΩΣΗ , το να πιστευω σε παρθενογεννεση αποτελει ΑΓΝΟΙΑ !!! το οτι καποιος νεκρος (πραγματικα και οχι δηθεν) μετα απο 3 μερες δεν ειναι δυνατο να επανελθει στην ζωη αποτελει ΓΝΩΣΗ , το να πιστευω οτι καποιος νεκρος λαζαρος αναστηθηκε μετα απο 3 μερες , ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΓΝΟΙΑ !!! το ιδιο ισχυει για οτι περιγραφουν ολες οι θρησκειες (γιατι τα παραπανω δεν ειναι δυστυχως προνομοιο του χριστιανισμο μονο, δυστυχως τα παθαν και αλλοι) ως θαυματα , θεικες ενεργειες και διαφορα αλλα , ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ !!!! το πως και το γιατι ψαξτο μονος!!!

Ακριβώς το αντίθετο! Η γνώση με οδηγεί στην πίστη! Εάν ήξερα ότι είναι δυνατόν-φυσικό να συμβεί παρθενογέννεση, εάν ήξερα ότι όντως μπορεί και είναι φυσικό να αναστηθεί κάποιος μετά από τρεις ημέρες, τότε δε θα πίστευα σε Θεό και θρησκεία! Επειδή όμως αυτά γνωρίζω ότι είναι αδύνατον να συμβούν σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους! γι’ αυτό και πιστεύω στην ανώτερη δύναμη, στο Θεό. H ίδια λοιπόν η γνώση με οδηγεί σε Αυτόν.

quote:
makfor:
το "θεραπεια" ισως ηταν λαθος λεξη , δηλαδη δεν εννοω οτι ειναι καποιος αρρωστος και παει να γινει καλα , ας το ερμηνευσω ως εναν "τροπο για να μη πιστευω" (αλλα και αντιστροφα , απο απιστος να γινω πιστος), πχ ενα χαπι ή μια ακτινα .

Μη λες τέτοιες κοτσάνες! Έχουν και αυτές το όριό τους!

quote:
makfor:
θελω να σταθω στο οτι εαν αποδεικνυοταν οτι ενας ανθρωπος μπορει να γινει λιγοτερο ή περισσοτερο πιστος αναλογα με το "χαπι" που θα παρει , ποιο θα ηταν το σχολιο μας ? (το συγκεκριμενο παραδειγμα ειναι πειραμα που εχει επιβεβαιωθει , οχι με χαπι αλλα με ακτινοβολια)

Θεωρώ γελοίο ένα τέτοιο πείραμα όσο και τα κίνητρα του και το αληθές του αποτελέσματός του, αλλά ακόμη ποιο γελοίο θεωρώ την αναπαραγωγή τέτοιων γελοίων ειδήσεων....

quote:
makfor:
επισης θα μπορουσε αντιστοιχα να αποδειχθει οτι αναλογα με την μορφη του εγκεφαλου καποιου αυτος ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο πιστος ( υπαρχουν ενδειξεις και για αυτο) τι θα λεγαμε ? ποια θα ηταν η αποψη μας σε μια τετοια διαπιστωση?

Θα περιμέναμε την επόμενη απόδειξη για να δούμε ποιο τμήμα του εγγεφάλου φταίει που οι περισσότεροι στην Ελλάδα είναι γαύροι!!! Και με μία αχτίνα Χ! θα τους κάναμε βάζελους!!......σύνελθε!


quote:
makfor:
δηλαδη εαν εγω αυριο εκανα αυτο το πειραμα (να μη πω θεραπεια) και ερθω εδω και σκιζομαι για να αποδειξω τον θεο και τα πνευματα και οτι αλλο , και μετα απο 1 μηνα παω και κανω το αντιστροφο και επιστρεψω και μιλαω για την υλη και μονο (θα μπορουσε το πειραμα να το κανει ο ποιο πιστος εδω μεσα ) , με βαση οτι το πειραμα πετυχε τοτε ΟΛΟ αυτο αποτελει ή οχι μια ΕΝΔΕΙΞΗ περι δημιουργιας του θεου εντος του εγκεφαλου ?

Άνθρωπέ μου συνειδητοποιείς τι λές?
Μιλάς για επέμβαση στον εγκέφαλο λες και πρόκειται να βγάλουμε κάποια παρανυχίδα που μας ενοχλεί? .....Μόνο και μόνο μπας και βρεθεί κάτι που να δικαιολογεί τον αθεϊσμό από τον ενθεϊσμό?

Δηλαδή αυτοί που κατά τη διάρκεια της ζωής τους έγιναν άθεοι ή ένθεοι! Το έκαναν μετά από επέμβαση?

quote:
makfor:
και για να κλεισω εφοσον η ερυενα προχωραει προς τις παραπανω κατευθυνσεις , καλο ειναι να μην κραταμε κλειστα τα ματια μας και τα αυτια μας , φανταστηκατε ποτε ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ στην ζωη μας και στο κοσμο μας μετα απο μια τετοια ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ?

Τι θα άλλαζε δηλαδή στη ζωή μας? Θα γκρεμίζατε επιτέλους τις εκκλησίες και θα φτιάχνατε πάρκινγκ? Τι θα άλλαζε στη ζωή μας? Θα έβρισκαν επιτέλους αναπαμό τα κοκαλάκια του παππούλη μας? Θα γινόταν η θάλασσα γιαούρτι? Τι θα γινόταν? Μου θυμίζεις την ίδια αφελή ερώτηση!!! Ότι τι θα γίνει εάν βρεθεί στο διάστημα ζωή!!!
Θα τρέχατε να συλλάβετε τους ένθεους για να τους ρίξετε στο κεφάλι ακτίνες Χ??
Εδώ που τα λέμε θα είχε πλάκα!!! Θα νοικιάζατε με τον zip, τον γιαπετ και τον macedon, ένα ελικόπτερο και θα κόβατε βόλτες πάνω από τον κόσμο!! Θα τους σημαδεύατε στο κεφάλι και θα ανοίγατε πυρ κατά βούληση!!!!! Ενώ αυτοί θα έτρεχαν να κρυφτούν!!!! Κατά προτίμηση στην περιφορά του επιταφίου!!!......είμαι σίγουρος πάντως!, ότι από ατάρι τα πας καλά!!!!!!!

quote:
makfor:
κάποιος που σημερα πεθαινει για το ευαγγελιο τις καθε θρησκειας , δεν θα ειχε λογο υπαρξης ισως !!!

Ναι! Θα αυτοκτονούσαμε ομαδικά!!! Αν συμβεί κάτι τέτοιο να ανοίξεις γρήγορα γραφείο τελετών!!! Θα τα οικονομήσεις!!!

quote:
makfor:
ή θα ειχε πεθανει για το ΤΙΠΟΤΑ !!!

Ναι αλλά κάτι να γίνει!!!! Να πάμε στον τάφο του! να του ρίξουμε μια αχτίνα Χ!!!! για να μάθει!!!! ο κουτός!!!!!

quote:
makfor:
ή θα ειχε γινει ρεζιλι με τα οσα υποστηριζε !!! (φυσικα αυτο ισχυει αντιστροφα για αυτον που ΔΕΝ πιστευει σε θεους , μονο που υπαρχει μια μικρη διαφορα , ο πιστος δεχτηκε την πιστη του και εμεινε εκει , ο απιστος την ψαχνει και ειναι ανοιχτος στο να αποδεχθει το νεο)

Από περιέργεια πόσο χρονών είσαι?
Γιατί εάν μου πεις πάνω από 30 δεν έχεις καμία δικαιολογία για τις ανοησίες που γράφεις.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 10:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Ας πάμε στη ουσία του πράγματος. Τελικά οι προφητείες αναφέρονταν σε εκείνη την εποχή; γιατί κάπου αρχίζω και τα χάνω. Αν ήταν αληθινές για τότε, ποιος ο λόγος να τις επικαλούμαστε για το μέλλον; αν δε βγήκαν αληθινές τότε, γιατί πιστεύουμε ότι θα βγουν τώρα; αν ήταν απλά για την ενίσχυση του ηθικού του έθνους, τότε φοβάμαι ότι και σήμερα κάποιοι δημιουργούν ελπίδες (που όμως δεν ξέρουμε που μπορεί να μας οδηγήσουν), βασισμένοι σε αυτές.

Δεν εξετάζω καθόλου την αληθεία τους ή όχι! Ρίχνω όλο το βάρος στο ρόλο τους στην ελπίδα. Σήμερα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.
Για παράδειγμα θα ήθελα να επαληθεύονταν η προφητεία για την ανάκτηση της Πόλης μας! και να κυματίσει και πάλι ο δικέφαλος αετός στην Αγία Σοφία.
Επειδή όμως κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο χωρίς αιματοχυσία, σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να συμβεί. Είμαι υπέρ της ειρήνης και κατά του πολέμου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εάν χρειαστεί δε θα δώσω τον καλύτερο εαυτό μου.
quote:
kostakis:
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Αυτά τα δύο ταυτίζονταν προφανώς για τους τότε κατακτητές. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα πρέπει να προβάλλουμε τη συγκεκριμένη νοοτροπία στο σήμερα, γιατί αυτό θα σήμαινε ότι είμαστε κάτι σαν το Ιράν, στο οποίο η διάκριση πολίτη από πιστό είναι μηδαμινή. Αυτό θέλουμε για τη σημερινή Ελλάδα;

Απλά λέω τι έγραψε η ιστορία! και λαός χωρίς ιστορία και μνήμη δεν έχει κανένα μέλλον.

quote:
kostakis:
Συμφωνώ, αν και θεωρώ ότι το θρήσκευμα λίγο μπορεί να επιδράσει στην παιδική ψυχολογία. Αν είχαν ξεχάσει την καταγωγή τους και δεν αισθάνονταν Ελληνόπουλα, αποκλείεται να ασχολούνταν με το τότε επικρατόν θρήσκευμα.

Θα προβληματιζόντουσαν γιατί Χριστιανός Ορθόδοξος Τούρκος δεν υπήρχε! Θα τους έβαζε σε υποψίες.

quote:
kostakis:
Τελικά οι Έλληνες πολιτικοί του παρόντος έχουν κάθε λόγο να υποστηρίζουν ότι είναι γνήσιοι απόγονοι των παλιότερων πολιτικών!!!

Γι' αυτό λέω ότι επιμελώς δεν φωτίζουν τις σκοτεινές πλευρές της ιστορίας μας. Γιατί όλα τα κακά στην Ελλάδα έχουν προέλθει από τους διεφθαρμένους πολιτικούς.
Κάτι που φυσικά δε συμφέρει τους πολιτικούς διαχρονικά.

quote:
kostakis:
Εδώ διαφωνούμε. Θεωρώ ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο, όταν ο ίδιος ο Ιησούς αναφέρει "ερευνάτε τας γραφάς", εννοώντας μία συγκεκριμένη κατηγορία θεολογικών κειμένων, τα οποία κατ' ουσίαν ανάγονται σε θέσφατα.


Η μαγική λέξη εδώ φίλε kostaki δεν είναι "τας γραφάς" αλλά το ερευνάτε! Θα μπορούσε ο Κύριος να πει! διαβάστε τας γραφάς! έβαλε όμως τη σωστή κατεύθυνση! την έρευνα!

quote:
kostakis:
Άρα το ότι το κάνω κι εγώ σήμερα είναι επίσης μεγάλο έγκλημα. Λες να είχε και εκείνος τους λόγους του; μήπως τελικά έχω δίκιο που δεν εμπιστεύομαι τους παπάδες και προτιμώ εναλλακτικές μορφές ανατροφής και ενδοσκόπησης;

Αν δεν κάνω λάθος απορρίπτεις και τον Ιησού! εάν Τον δέχεσαι! μήπως είσαι κρυφοΧριστιανός?

quote:
kostakis:
Από το ανωτέρω αντιλαμβάνομαι ότι ως Χριστιανική Διδασκαλία δέχεσαι το σύνολο των κειμένων, ενώ εμένα προσωπικά με ενδιαφέρουν μόνο τα όσα ο ίδιος ο Ιησούς ομιλεί στα Ευαγγέλια. Κανένα πρόβλημα, διαφορά προσέγγισης...

Πρόσεξε, στις πράξεις δεν έχουμε παρά την εκκίνηση για την πραγμάτωση του έργου που ανέλαβαν οι Απόστολοι από τον Ιησού! οι πράξεις είναι η συνέχεια, η πραγμάτωση του Λόγου Του! δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να τις δούμε ξεκομμένες από τον Ιησού!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 10:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Μην ξεχνάς την Κιβωτό του Ελέους που έχει δημιουργήσει ένας άγιος για μένα άνθρωπος και που βλέπουμε από την t.v. να μαζεύει τα παιδιά από τα φανάρια και να γίνεται ο πραγματικός τους πατέρας.



Aυτός ίσως είναι ο μόνος που κάνει δουλειά.......

quote:
europaios2
Εάν όμως είναι όντως θρησκευόμενος τότε από «φόβο» Θεού και μόνο θα βγάζει την ηθικότητα προς τα έξω και φυσικά αναφέρομαι στους συνειδητά ένθεους!

Μα αυτό είναι το θέμα, έχετε έναν Θεό που τον "φοβάστε"!
Τον Θεό δεν πρέπει κανείς να τον "φοβάται"!!!!


quote:
europaios2
Μα πως? Αυτά που διδάσκει! Όπως να μην κάνει κακό ο άνθρωπος στον συνάνθρωπό του και να τον βλέπει όπως τον εαυτό του! Να μην κλέβει, να μην φονεύει, να αγαπάει και να βοηθάει όσους εφόσον μπορεί όσους έχουν ανάγκη, να αποδίδει τιμές στους γονείς τους, να μην χειροδικεί !............όλα αυτά τη στιγμή που τα υπαγορεύει ο ίδιος ο Θεός!

Όλα αυτά είναι αυτονόητα για νοήμοντα όντα.
Δεν χρειάζεσαι έναν Θεό να στα πει!
Δλδ αν ο Θεός έλεγε πρέπει να κάνεις δύο τρεις φόνους την ημέρα θα το έκανες???
Όχι βέβαια, γιατί πολύ απλά ξέρεις από μόνος σου ποιο είναι το καλό και το κακό και το μετάφερεις με την σειρά σου στα παιδιά σου.


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 11:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Το τώρα, φίλε μου, είναι η στιγμή που ζούμε, το μέρος κι ο χρόνος που μπορούμε να είμαστε θεοί και αυτό έχει για μένα την μεγαλύτερη σημασία...

Συμφωνώ στη στατική προσέγγιση, αλλά εγώ απλά το πάω λίγο παραπέρα, χωρίς στην ουσία να διαφέρουμε.

Αγαπητέ europaios2

quote:
Mα γιατί να μην το ερευνήσουμε? Το ότι το αποδίδουμε σε κάτι ανώτερο δε σημαίνει ότι αυτό θα πρέπει να είναι τροχοπέδη στην έρευνα!

Μα αν αποδίδεται σε κάτι ανώτερο άνευ αμφισβήτησης, τότε δεν έχει έννοια η έρευνα, γιατί κατ' ουσίαν θα είναι σα να θέτεις "τι και πως" στο Θεϊκό έργο, σωστά;

quote:
Κακός το λες αυτό φίλε μου! Εάν ο άνθρωπος είναι εγκρατής μόνο μετά «φόβου» Θεού! (με την κυριολεξία της λέξης), τότε γιατί αυτό να είναι μία λάθος κίνηση? σίγουρα δεν είναι η τέλεια η σωστη! όμως φέερνει το αποτελέσμα! επομένως γιατί να την απορίψουμε?
Το ζητούμενο είναι να είναι ηθικός ο άνθρωπος! Και με αυτόν τον τρόπο (δρόμο ή εκπαίδευση), το ζητούμενο έρχεται! Οπότε ποιο το λάθος? Τι θέλουμε? Ο άνθρωπος να είναι συνετός και εγκρατείς!

Δυστυχώς, το καλοπροαίρετο της δικής σου σκέψης έγινε πονηρόν από κάπιους στο παρελθόν και στο σήμερα και με τη λογική της "Θεϊκής εντολής" (κάτι αντίστοιχο με το "μετά φόβου Θεού" που επικαλείσαι) έκαναν εγκλήματα. Χώρια που με τον τρόπο αυτό παραχωρείς το ανθρώπινο αυτεξούσιο (άρα και την ευθύνη για τις όποιες ενέργειές σου) στο Θεό. Τελικά, για όλα θα βγει να φταίει εκείνος (όταν λέμε "ήταν γραφτό", "ήταν της μοίρας" κλπ κλπ.)

quote:
Τι σε ενοχλεί λοιπόν ο τρόπος εκπαίδευσης? Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει!.........

Θετική προσέγγιση του μακιαβελισμού, καλό

quote:
Ο παπάς είναι από τους μετέπειτα τροχούς της άμαξας! Σε αυτόν πολλές φορές καταφεύγουν κατατρεγμένα και άτυχα παιδιά. Εάν λοιπόν αυτός κάνει καλά το λειτούργημά του θα προσφέρει πολύτιμες συμβουλές στα παιδιά.
Μην ξεχνάς την Κιβωτό του Ελέους που έχει δημιουργήσει ένας άγιος για μένα άνθρωπος και που βλέπουμε από την t.v. να μαζεύει τα παιδιά από τα φανάρια και να γίνεται ο πραγματικός τους πατέρας.

Άλλο ως έσχατη λύση για τους κατατρεγμένους (που συνήθως αφορά ψυχολογική ενίσχυση) και άλλο ως πρότυπο εκπαίδευσης για όλους. Για να μη συνεχίσω στο μοτίβο του πόσοι παπάδες σήμερα είναι ιερείς...

quote:
Μα πως? Αυτά που διδάσκει! Όπως να μην κάνει κακό ο άνθρωπος στον συνάνθρωπό του και να τον βλέπει όπως τον εαυτό του! Να μην κλέβει, να μην φονεύει, να αγαπάει και να βοηθάει όσους εφόσον μπορεί όσους έχουν ανάγκη, να αποδίδει τιμές στους γονείς τους, να μην χειροδικεί !............όλα αυτά τη στιγμή που τα υπαγορεύει ο ίδιος ο Θεός! Θα τα προσπεράσει το παιδί αβίαστα και θα πει!! Α!! και τι έγινε? Τα έχω ακούσει κι αλλού? Δηλαδή τι θα έπρεπε να έγραφε για να γίνει δεκτό από ένα παιδί?

Δεν είπα να μη γίνουν αποδεκτά. Αν αντιμετωπίζεις το ευαγγέλιο σαν κείμενο που περιγράφει τους άγραφους κανόνες ηθικής και συμπεριφοράς που πρέπει να έχει ένα μέλος της κοινωνίας, μπορώ να το δεχτώ μέχρι ενός σημείου ως κείμενο ψυχολογίας. Βέβαια δεν περιέχει μόνο αυτά, αλλά δε με αφορά προς το παρόν...

quote:
Οι βασικές αυτές αρχές της κοινωνικής συμπεριφοράς όπως λες είναι κάπου γραμμένες?

Είναι οι γνωστοί άγραφοι κανόνες. Αυτοί οι οποίοι ουσιαστικά είναι "αποθηκευμένοι" στο υποσυνείδητο ή "γραμμένοι" στο DNA κάθε ανθρώπου και απλά μεταβάλλονται άμα τη γέννησή του από εξωτερικούς παράγοντες. Είμαι από αυτούς που δεν πιστεύουν στο tabula rasa του νεογέννητου, υπάρχουν κληρονομικά, εγγενή και επίκτητα χαρακτηριστικά που διαμορφώνουν τον άνθρωπο.

quote:
Σε πόσες οικογένειες τα παιδιά δε γίνονται θύματα εκμετάλλευσης από τους ίδιους τους, τους γονείς? Αυτά τα παιδιά όταν βιώνουν τέτοιες καταστάσεις αν μη τι άλλο νομίζουν ότι αυτές είναι και οι βασικές αρχές κοινωνικής συμπεριφοράς, αφού όλοι γνωρίζουμε ότι τα πρότυπα των παιδιών σε πρώτη φάση είναι οι γονείς τους!
Έτσι κινδυνεύουν από μικρή ηλικία να αλλοτριώσουν την ψυχούλα τους! Κι εδώ έρχεται το Ευαγγέλιο, όποια στιγμή και εάν πέσει στα χέρια τους θα είναι αληθινός οδηγός γι΄ αυτά! Και παρηγοριά και ένας από τους δρόμους να καταφέρουν να απαγκιστρωθούν από την παγίδα που πάνε να πέσουν.

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα πόσοι από αυτούς τους γονείς θεωρούνται ένθεοι, θρήσκοι ή και βαθιά πιστοί. Σίγουρα όμως δηλώνουν κάτι τέτοιο, συνεπώς ή θα πρέπει να αφαιρέσουμε ένα σημαντικό κομμάτι της κοινωνίας από το 98% που υποστηρίζετε ως επιχείρημα για τους Χ.Ο. στην Ελλάδα ή θα πρέπει να αποδεχτούμε ότι μερίδα εξ αυτών (και όχι μόνο οι άθεοι ή οι μοσυουλμάνοι ή οι ιεχωβάδες π.χ.) είναι χριστιανοί κακής ποιότητας.

quote:
Πες μου εσύ! Πως τα περισσότερα παιδιά τα οποία όταν ανδρώνονται δέρνουν τις γυναίκες τους! Και τελικά μαθαίνετε ότι και οι δικοί τους πατεράδες έδερναν τις δικές τους? Σε πόσες οικογένειες δε βλέπουμε το παιδί να αποκτά ακριβώς τα ίδια κακά χαρακτηριστικά του πατέρα τους ή της μητέρας τους αντίστοιχα?

Ανοίγεις ένα ενδιαφέρον θέμα που εκφεύγει του σκοπού του παρόντος topic. Επιγραμματικά θα σου απαντήσω ότι το παιδί αν είχε άλλα ερεθίσματα θα είχε φτιάξει και διαφορετικό τρόπο αντίδρασης. Θα σου αντιθετοαντιστρέψω το ερώτημα και θα σου πω λ.χ. σκέψου τι είδους συμπεριφορά θα υιοθετήσουν στην πορεία της ζωής τους τα κακοποιημένα από εκπροσώπους της πίστης (δε διαχωρίζω ορθόδοξους, καθολικούς ή άλλους) παιδιά. Τα ποσοστά των ενάρετων δε νομίζω να διαφέρουν στην ουσία εντός και εκτός εκκλησίας, η δε ανάγνωση του Ευαγγελίου, χωρίς να τη θεωρώ περιττή ως προς το γνωσιολογικό μέρος της είναι επίσης υποκείμενη στην καλοπροαίρετη ή μη σκόπηση του μελετητή ή του απλού αναγνώστη. Σκέψου λ.χ. ένα παιδί να καταφέρει να καταλάβει ότι οι απόστολοι έκοβαν αυτιά ή δεν πίστευαν παρά μόνο σε όσα έβλεπαν ή ότι (και καλά) ο Χριστός ξέραινε δέντρα. Πιστεύεις ότι θα έπαιρνε καλά παραδείγματα; (και δεν το λέω με σκοπό να θίξω τα συγκεκριμένα σημεία του Ευαγγελίου, αν θελήσω να αναλύσω σημεία που εμένα μου έκαναν εντύπωση, θα το κάνω)

quote:
Μα παντού ζητάνε ξένη γλώσσα! Σε όλα τα επαγγέλματα σχεδόν.

Σε ξαναρωτάω : τοποθετούμαστε βάσει της δικής μας γνώμης ή βάσει του τι (κακώς) ισχύει;

quote:
Ποιος λοιπόν έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι ηθικός? Ο άθεος ή ο ένθεος?
Εάν ο άθεος είναι από χαρακτήρας ανήθικος τότε σίγουρα και αυτό θα βγάζει προς τα έξω.
Εάν όμως είναι όντως θρησκευόμενος τότε από «φόβο» Θεού και μόνο θα βγάζει την ηθικότητα προς τα έξω και φυσικά αναφέρομαι στους συνειδητά ένθεους!

Κάνεις ένα λογικό άλμα που καταλήγει σε σφάλμα (ομοιοκαταληξία, ε; ). Κατ αρχάς θεωρώ ότι τις ίδιες πιθανότητες έχουν να είναι ενάρετοι και ηθικοί, γιατί αν είσαι ενάρετος από φόβο Θεού σημαίνει ότι στην ουσία δεν είσαι ενάρετος, αντίθετα είσαι επιρρεπής στην ανηθικότητα με οποιοδήποτε "ταρακούνημα". Από την άλλη, ο Χριστός τι είπε τελικά; να είμαστε ενάρετοι από μόνοι μας ή να φοβόμαστε και να κάνουμε "τον καλό" για να μην πάμε στην κόλαση;

quote:
Άπό τους λίγους έστω αυτούς που έχω νωρίσει, η μεγάλη τους πλειοψηφία είναι ανήθικοι.
Πρόσεξε για μένα ένθεος δεν είναι αυτός που απλά είναι στα χαρτιά ένθεος! Αλλά στην πράξη. Το να δηλώνει κάποιος ένθεος Χριστιανός Ορθόδοξος αλλά να κάνει τελείως διαφορετικά πράγματα από αυτά που επιτάσσει ο Χριστός, σίγουρα μόνο ένθεος δεν είναι.

Το πρώτο δεν το δέχομαι με τίποτα ως γενική λογική, αλλά σέβομαι τις εμπειρίες σου επ' αυτού. Πάντως το αντιπαρέρχομαι.
Με τον τρόπο με τον οποίο τοποθετείς την έννοια του ένθεου είναι ουσιαστικά σα να δημιουργείς λογικό φαύλο κύκλο : ο άθεος μπορεί να είναι ή να μην είναι ηθικός, ενώ ο ένθεος θα είναι, γιατί αν δεν είναι, σημαίνει ότι δεν είναι ένθεος, άρα είναι άθεος. Αυτό όμως δε στέκει γιατί ενώ στην αρχή αποδεχτήκαμε το ενδεχόμενο "κάποιοι άθεοι είναι ηθικοί", τώρα καταλήγουμε σε ένα ενδεχόμενο "όλοι οι μη ηθικοί είναι άθεοι". Αυτά τα δύο δεν έχουν τομή, είναι ασυμβίβαστα ενδεχόμενα.

quote:
Αν περάσεις ποτέ από Κόρινθο κάνε στάση! Ειδοποίησέ με από προηγούμενη ημέρα ώστε να έχω κανονίσει να είμαι ελεύθερος εκείνη την ημέρα.

Κόρινθο; σήμερα θα περνάω από εκεί, αλλά θα είμαι στο τροχάδην. Γενικά δύσκολα σταματάω Κόριθνο, αλλά αν είναι κάποια από τις επόμενες φορές θα το κανονίσουμε, εκτός αν βρεθούμε τυχαία και οι δύο στην Αθήνα. Θα χαρώ να σε γνωρίσω.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Υ.Γ. Κάτσε να συμπληρώσω μία που είδα το καινούριο Ποστ σου

quote:
Επειδή όμως κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο χωρίς αιματοχυσία, σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να συμβεί. Είμαι υπέρ της ειρήνης και κατά του πολέμου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εάν χρειαστεί δε θα δώσω τον καλύτερο εαυτό μου.

Σωστός

quote:
και λαός χωρίς ιστορία και μνήμη δεν έχει κανένα μέλλον.

Συμφωνώ, το θέμα είναι τι ιστορία μαθαίνουμε, γιατί από μνήμη...

quote:
Γιατί όλα τα κακά στην Ελλάδα έχουν προέλθει από τους διεφθαρμένους πολιτικούς.

Και από τους ηλίθιους πολίτες, θα έλεγα εγώ.

quote:
Η μαγική λέξη εδώ φίλε kostaki δεν είναι "τας γραφάς" αλλά το ερευνάτε! Θα μπορούσε ο Κύριος να πει! διαβάστε τας γραφάς! έβαλε όμως τη σωστή κατεύθυνση! την έρευνα!

Μα ακόμα και αν η μαγική λέξη είναι το ερευνάτε δεν παύει η φράση να είναι "ερευνάτε τας γραφάς". Με την ίδια λογική γιατί δεν είπε απλά "Ερευνάτε";

quote:
Αν δεν κάνω λάθος απορρίπτεις και τον Ιησού! εάν Τον δέχεσαι! μήπως είσαι κρυφοΧριστιανός?

Να δέχομαι τι; την ύπαρξή του, αυτά τα οποία αναγράφονται γι αυτόν στα ευαγγέλια, το ότι μπορεί να ήταν κάτι άλλο;
Το ότι μπορεί να δεχτώ αυτά που αναγράφονται στα Ευαγγέλια ως λεχθέντα από τον Ιησού (που δεν μπορώ να αποδείξω ούτε το υπαρκτόν ούτε το μη υπαρκτόν του προσώπου του), δε σημαίνει ότι γίνομαι Κρυφοχριστιανός. Απλά το αστείο είναι ότι για πολλούς, σε θέματα ηθικής τάξης και ιδεολογίας, θεωρούμαι πιο πολύ Χριστιανός από τη μεγάλη πλειοψηφία των δηλωθέντων ως χριστιανών. Επειδή όμως προσωπικά δε δέχομαι το μεγαλύτερο μέρος των κειμένων (στην πραγματικότητα θεωρώ ως σημαντικά και άξια μελέτης ΜΟΝΟ όσα αναφέρουν αυτή καθαυτή τη Χρσιτιανική Διδαχή και όχι μεταγενέστερες καταστάσεις ή προσθήκες), δε θεωρώ τον εαυτό μου χριστιανό. Σίγουρα πολλές από τις απόψεις που αποδίδονται στο Χριστό, είναι καταγεγραμμένες στο DNA μου, αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

quote:
Πρόσεξε, στις πράξεις δεν έχουμε παρά την εκκίνηση για την πραγμάτωση του έργου που ανέλαβαν οι Απόστολοι από τον Ιησού! οι πράξεις είναι η συνέχεια, η πραγμάτωση του Λόγου Του! δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να τις δούμε ξεκομμένες από τον Ιησού!

Είδες γιατί δεν αυτοχαρακτηρίζομαι χριστιανός; πολύ απλά, δεν είμαι!!

Υ.Γ. 2 : Ελπίζω να αντέξετε να συνεχίσετε το διάλογο χωρί εμένα για το επόμενο τετραήμερο. Λόγω επίσκεψής μου στην οικογένειά μου στην Αθήνα, το πολύ που θα μπορέσω, θα είναι να σας διαβάζω. Δύσκολα όμως θα απντήσω, οπότε μην απορήσετε.

Edited by - kostakis on 26/06/2009 11:28:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 11:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε ευρωπαιος2 , σου εχω ξαναπει να σκεφτεσαι πριν μιλησεις και οταν δεν ξερεις κατι να μη μιλας , εσυ συνεχιζεις να προσφερεις το γελιο στους γυρω σου και εγω το θεωρω κοινωνικο αγαθο αυτο που κανεις και ευγε σου !!!

φροντισε να μαθεις για τις ερευνες (ναι αυτες που κοροϊδευεις ποιο πανω) που γινονται σε αρκετα απο τα μεγαλυτερα πανεπιστημια του κοσμου , συγκεκριμενα οι δικες μου πληφοροριες ειναι απο το κεϊμπριτζ της αγγλιας ... φυσικα εσυ ισως ξερεις καλυτερα και περισσοτερα και αυτοι εκει απλα ειναι οι βλακες... κανενα προβλημα , ευγε σου και παλι

ο σκοπος των ερευνων αυτων δεν ειναι να μας κανουν λιγοτερο ή περισσοτερο πιστους , ειναι η προσπαθεια κατανοησης του ανθρωπινου εγκεφαλου και πως αυτος λειτουγρει , το οτι εχουν εντοπισει περιοχη οπου ενδεχομενος κατοικει ο θεος στον εγκεφαλο μας (πχ βρεθηκαν διαφορες σε συγκεκριμενες περιοχες αναμεσα σε πιστους και μη ) μπορει εσυ να το θεωρεις μπουρδα αλλα ευτυχως για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ με την πληρη εννοια του ορου ανθρωπος (ον σκεπτομενο και λογικο) ειναι σημαντικες ανακαλυψεις που επιβεβαιωνουν πολλες σκεψεις και ιδεες !!!

ριξε μια ματια στα παρακατω εαν θες(θα βρεις διαφορες θεσεις που ειτε συμφωνουν με τις παραπανω αναφορες μου ειτε οχι , το ζητουμε δεν ειναι εαν συμφωνουν , το ζητουμενο ειναι οτι ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΡΕΥΕΝΕΣ και φερνουν ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΦΩΣ !!!!) , να σου πω οτι για τα πειραματα αυτα γνωριζω απο το 1998 που κολλητος φιλος βρεθηκε ως καθηγητης / ερευνητης στο κεϊμπριτζ και συμμετειχε σε δεκαδες τετοιες ερευενες...

http://www.express.gr/news/ygeia/141796oz_20090310141796.php3

http://www.physics4u.gr/articles/2005/godingenes.html

http://www.ododeiktes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=973:pisti&catid=36:epistimonikanea&Itemid=64

http://i-rm.blogspot.com/2009/04/blog-post_18.html (εδω γινεται αναφορα και στο "κρανος του θεου")

http://www.giatros.gr/content/view/19/1/

http://health.eportal.gr/health/themataoz_ereynes/16091oz_2009041716091.php3

αυτο ειναι απο το εσωτερικα , θα τους ενημερωσω να το βγαλουν γιατι λενε βλακειες κατα την αποψη σου ... http://www.esoterica.gr/articles/religion/brainrlg/brainrlg.htm

αυτο μπορει να ειναι απο σαϊτ εναντια του θεου , αλλα σημασια εχει η αναφορα στα πειραματα που εχουν γινει http://enantiontoutheou.wordpress.com/2009/01/15/nevrotheologia/

(καποια μπορει να πραγματευονται το ιδιο πραγμα καθως ηταν η ειδηση της ημερας)

βρηκα και ενα βιβλιο που εχει γραφει απο καθηγητη του κεϊπριτζ εαν θυμαμαι καλα το ονομα και δεν κανω λαθος http://www.openscience.gr/bg/node/375

εγω δεν σου λεω να πιστεψεις , σου λεω να μαθεις ... ουτε λεω οτι τα παραπανω ειναι 100% σωστα , ειναι ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΜΩΣ που δεν μπορει κανεις λογικος ΑΝΘΡΩΠΟΣ οταν τις ΜΑΘΕΙ να τις ΑΓΝΟΟΕΙ !!! φυσικα δικαιωμα του καθενος να πιστευει οτι θελει ..... και καλου κακου μαθε και να μιλας και να σκεφτεσαι , θα σου χρειαστει οταν μεγαλωσεις !!!

τελος να σε ευχαριστησω και για τα κοσμητικα επιθετα που στολισες εμενα και τις σκεψεις μου , χαρακτηριζουν την ποιοτητα της παιδειας , σκεψης και γνωσης που εχεις. η περιπτωση να ισχυουν κατι απο αυτα , η περιπτωση να ψαξεις και να φερεις στοιχεια οτι τα παραπανω που λεω ειναι ψεμματα ακομη και η περιπτωση να φερεις στοιχεια που να αποδυκνυει το αντιθετο , φανταζομαι δεν σου περασε απο το νου ??? ευχαριστω


αα ξεχασα .... ευχαριστω για το γελιο που προσφερες και στα παιδια στο κεϊμπριτζ!!! νασαι παντα καλα !!!


Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

Edited by - makfor on 26/06/2009 11:35:07

Edited by - makfor on 26/06/2009 11:40:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 13:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia :
Αυτό μάλλον σου ξέφυγε…..

Να το θυμάσαι την επόμενη φορά που θα μιλήσεις για το 98%



Μιλάω για το 95 και πλέον τις εκατό.
Από το 95% οι πραγματικοί στην πράξη δηλαδή Χριστιανοί είναι ελάχιστοι! γι' αυτό και εγώ ούτε τον ίδιο μου τον εαυτό δε βάζω εκεί μέσα αλλά όπως και παλαιότερα, σε ανάλυση, έχω γράψει ότι είμαι φίλος του Χριστιανισμού! απλά εν συντομία γράφω ότι είμαι Χριστιανός.

quote:
ar_ia :
Το κράτος πρέπει να το πληρώνουμε αν θέλουμε να έχουμε κράτος!
Την εκκλησία σας να την πληρώνετε εσείς που την θέλετε και μόνο!!!
Μέχρι τότε έχουμε κάθε δικαίωμα να κάνουμε αυτό που θέλουμε εμείς που δεν την θέλουμε αλλά την πληρώνουμε, είτε σας αρέσει είτε όχι!


Μα το κράτος λειτουργεί βάση της αρχής της Δημοκρατίας.
Εμένα δε μου αρέσεις το άσυλο.......να καταργηθεί?
Δε μου αρέσει η μείωση της θητείας σε 9 μήνες.
Δε μου αρέσει ο τρόπος λειτουργίας των φυλακών....ούτε καν οι φυλακές! τις θεωρώ υπερβολικά άνετες! (πλην κάποιων εξαιρέσεων όπως παλαιότερα έχω γράψει).
Δε μου αρέσουν πολλά, ωστόσο συμμορφώνομαι.

Εάν θέλετε να μην πληρώνετε παλέψτε γι' αυτό προσπαθήστε για δημοψήφισμα. Εάν μαζευτεί ένας ικανός αριθμός νομίζω ότι θα γίνει δεκτό το αίτημά σας.

quote:
ar_ia :
Το να κάνεις πράγματα για αυτούς που αγαπάς έστω και αν δεν σου αρέσουν για εμένα μόνο κακό δεν είναι!!!
Απλά είναι μόνο το πόσο εγωιστικά το βλέπει κανείς….
Όχι πως θα το καταλάβεις δλδ......

Γιατί ποιος σου είπε ότι δε μας αρέσει να καθοδηγούμαι τα παιδιά μας προς το καλό! ή ότι το κάνουμε αναγκαστικά χωρίς να μας αρέσει?
Συμφωνώ λοιπόν για το "πόσο εγωιστικά το βλέπει κανείς"

quote:
ar_ia :
Αν θες να μιλήσουμε για επίπεδα οκ, μόνο να μου δώσεις χρόνο να μαζέψω από το φόρουμ διάφορες κακίες και βρισιές, ε…..σόρρυ, απόψεις ήθελα να πω, του «επιπέδου σας», εσένα και των άλλων χριστιανών φίλων σου, και μετά λέμε ότι θες…κανένα πρόβλημα!!

Κάντο και όταν τα φέρεις θα κάνω κι εγώ το ίδιο! θα δεις ότι μπροστά σε αυτά που κατά καιρούς λένε οι Χριστιανομάχοι τόσο σε περιεχόμενο όσο και σε ποσότητα είναι σαφώς λιγότερα από αυτά των φίλων του Χριστιανισμού.

quote:
ar_ia :
Και έτσι για την ιστορία….αν οι αλήθειες που λέγονται εδώ μέσα σου μοιάζουν για βρισιές, τότε εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι....υπάρχουν ειδικοί γι΄αυτό....

Καμία αλήθεια δε λέγεται από τους Χριστιανομάχους εδώ μέσα παρά μόνο συκοφαντίες και ψέματα.
Όσο για τις βρισιές αναφέρομαι στην κυριολεξία της λέξης.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 15:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Εμένα δε μου αρέσεις το άσυλο.......να καταργηθεί?
Δε μου αρέσει η μείωση της θητείας σε 9 μήνες.
Δε μου αρέσει ο τρόπος λειτουργίας των φυλακών....ούτε καν οι φυλακές! τις θεωρώ υπερβολικά άνετες! (πλην κάποιων εξαιρέσεων όπως παλαιότερα έχω γράψει).
Δε μου αρέσουν πολλά, ωστόσο συμμορφώνομαι.


Eδώ θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα!!!!!
Συμφωνούμε και σε κάτι τελικά....!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2009, 21:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ερμηνεύω σωστά αυτό που γράφεις εδώ, εννοείς ότι η οικογένεια ανέκαθεν αποτελούσε παράγοντα για τη χαμηλή πνευματική αξία της κοινωνίας; μήπως κάτι άλλο θες να πεις;

Ναι. Αλλα αυτό δε χρειάζεται να το πω απλά.. άνοιξε τη τηλεόραση για επαλήθευση! Η οικογένεια είναι ο τρόπος που κληρονομούνται τα σκατα του παρελθώντος στο μέλλον. Και απο αυτά κυρίως τη χαζομάρα..(δεν το εξειδικεύω δεν χρειάζεται). Αυτο βέβαια δεν πάει να πει να καταργήσουμε την οικογένεια αλλα να γίνουν καλύτεροι οι άνθρωποι που τις συντάσουν.

quote:
Δεν ήταν πάντα έτσι. Χτυπήθηκε ο θεσμός της οικογένειας (και είναι τεράστιο αυτό το θέμα, γιατί σχετίζεται ακόμα και με το λεγόμενο "φεμινιστικό" κίνημα) και το αποτέλεσμα ήταν η δημιουργία ελλιπούς μορφής οικογένειας, που φέρει στην κοινωνία νεολαία αυτού του τύπου. Μην ξεχνάμε βέβαια και άλλες επιδράσεις (ιδιωτική τηλεόραση, διείσδυση αμερικάνικης υποκουλτούρας, καταναλωτικό πρότυπο κλπ. κλπ.)

Σαφώς, αλλα και παλιά τι κληροδοτούσε η οικογένεια στα παιδιά της? Το μίσος τν παπούδων, τις βεντέτες, τα κόμπλεξ της κοινωνικής τάξης τους και ένα σωρό άλλα... ήταν βέβαια λίγο ή και πολύ καλύτερες απ τις σημερινές.. που να μην ήταν δηλαδη... αλλα σε συγκεκριμένα πράματα πάλι κυρίως σε συναισθηματικό επίπεδο όχι πνευματικό..

quote:
Γνησίως φθίνουσα, αλλά υφίσταται. Το πρόβλημα είναι ότι προκρίνονται έτερες μορφές "πνευματικότητας".

Ένας παραπάνω λόγος να αρχίσει κάποιος απο νωρίς το "ψάξιμο"..

quote:
Εδώ διαφωνούμε. Θεωρώ ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο, όταν ο ίδιος ο Ιησούς αναφέρει "ερευνάτε τας γραφάς", εννοώντας μία συγκεκριμένη κατηγορία θεολογικών κειμένων, τα οποία κατ' ουσίαν ανάγονται σε θέσφατα.
Το τι μήνυμα αποφασίζει να πάρει ο κόσμος είναι ένα θέμα. Αμα πεις στον κόσμο ΜΗ ΠΝΙΓΕΙΣ αυτος αμα θέλει πάει και πνίγεται και λέει και οτι.. εσύ του το είπες! Επειδη θα σου πούν εμμεσο-πλάγια το υπο-εννοω-υπονοουσες. Τόσα σκέφτεται και τόσα ακούει ο κόσμος. Τα αυτιά του είναι ερμητικά κλειστά στο άκουσμα της αλήθειας. Σε μια διφορούμενη έννοια εκείνος διαλέγει τη λάθος εκδοχή. Η Σωστή δεν τον συμφέρει ή απλά του φαίνεται πολύ δύσκολη για να τον εγωισμό του οπότε επιλέγει το ψέμα που του είναι πάντα εύκολο και πρόχειρο.
Δε σου κάνει εντύπωση που λέει "Ερευνάτε τας γραφάς" και όχι διαβάζετε τας γραφάς ή ακολουθείτε τας γραφάς ή ακούτε τας γραφάς? εμένα μου κάνει..
Σπάει την αυθεντία των ΖΩΝΤΩΝ ανθρώπων. Δηλαδη αυτών που είναι σε θέση να αποπλανήσουν κόσμο εν ζωή. Οι ιερείς ήταν που είχαν πολιτκή εξουσία στα χέρια τους τότε.. αν ερχόταν σήμερα μπορεί να μιλούσε για το Πασοκ χαχ.. πού να ξέρω..
quote:
Σε ποιο σημείο ακριβώς; μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Ανέκαθεν ο άνθρωπος ακολουθούσε λάθος λογικές. Λάθος λογική είναι η απολυτη λογική. Λάθος λογική είναι να είσαι εθισμλενος στα υλικά αγαθά και να μην ψάχνεις αγάπη. Λάθος λογική είναι να θέλεις μόνο το δικό σου καλο λες και αυτο δεν εξαρτάται απο του διπλάνου σου. Λάθος είναι αντι να προχωρας τη ζωή σου να ζητάς εκδίκηση για το κακό που έχει ήδη γίνει διαιωνίζοντας την καταστροφή. Λάθος είναι πολλές ανθρώπινες λογικές, πάρα πολλές... Αν λοιπόν ρωτάς σε ποιο σημείο, η απάντηση είναι σε όλα.

quote:
Όπως έχω ξαναγράψει, θεωρώ ότι το μήνυμα του Ευαγγελίου σε αυτό το σημείο αφορά περισσότερο παθητική αντίσταση, παρά αγώνα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κατακρίνω μία τέτοια στάση. Απλά τη θεωρώ σουρεαλιστική.
Εχω εξηγήσει αλλου με τι έχει να κάνει αυτή η φράση. Στον άνθρωπο πρώτου επίπεδου κατανόησης έχει να κάνει με το οτι δεν μπορείς να πολεμήσεις τη φωτιά ρίχνοντας της λάδι. Με περισσότερη φωτιά δηλαδη. Απλά διαιωνίζεις το κακό. Σε δεύτερο επίπεδο κατανόησης έχεί να κάνει με την μη-ταυτιση με το κακό του κόσμου και γενικά με το κακό που υπάρχει στη γη. Σε τριτο επίπεδο έχει να κάνει με την κατάργηση του ΕΓΩ, την βαθύτετη κατανόηση της φύσης του ανθρώπου, του κόσμου και του θεού ή πλά του ΟΛΟΥ. Σε τεταρτο επίπεδο.. δε ξερω
quote:
Εδώ έρχεσαι σε μερική αντίθεση με αυτό που υποστηρίζεται από κάποιους Χριστιανού Ορθόδοξους του esoterica, ότι η υπερβολική χρήση της λογικής που υφίσταται σήμερα (άρα κυκλοφορεί ευρέως και όχι Εβραίος, κατά Άντζελα) αφαιρεί την επαφή με το Θείο.

Το μέλος που αναφέρεις λέει την αλήεθα με τα δικά του λόγια. Εγω θα στο πώ αλλιώς, ο κόσμος υπερεκτιμά το πόσο κοντά στην αλήθεια μπορεί να φτάσει η ανθρωπινη λογική και αυτό γιατι ο ίδιος δεν υπολογίζει κάποια πράματα: 1) Οτι ο ίδιος έχει στην πραματικότητα μεγάλη ή τεραστια αδυναμια να σκεφτεί αντικειμενικά-λογικά και απο την άλλη η επιστημονική λογική την οποία εξυμνεί δεν δυνάται να απαντήσει ερωτήματα όπωε το αν υπάρχει θεό κλπ όσο μακρια και αν φτάσει γιατι η αρχική θεώρηση όλων των θρησξκείων είναι οτι ο θεός δεν βρισκεται σε αυτον τον κόσμο επομένως η ύλη την οποία και μελετα η επιστήμη δεν ιφισταται για αυτόν. Άρα πώς θα βρει τον θεό μέσα απ την ύλη? Δεν είναι αδύνατο βέβαια αλλα όχι οπως το εννοουνε οι υπερμαχοι της επιστήμης και αυτού που θεωρούνε "λογική".


quote:
Οι επιθυμίες και το εγώ επικρατούσαν σε κάθε εποχή, είναι ανθρώπινες εσωτερικές παρορμήσεις και συναισθήματα, η πλήρης άρνηση των οποίων θα μας καθιστούσε φυτά. Το θέμα είναι ότι υπάρχει εκθετική αύξηση των επίπλαστων επιθυμιών και συγκρουσιακής υφής επιβολή του εγώ στο σήμερα... ναι, σε αυτό συμφωνώ.

Απο τις "κατώτερες" επιθυμίες μόνο αυτΉ(και όχι αυτές) που έχει να κάνει με την εκφραση των σεξουαλικών ενεργειών έχει λόγο ύπαρξης. Αυτή δεν εξαλείφεται μόνο ικανοποιείται. Το πώς είναι ένα άλλο μεγάλο ζήτημα.

quote:
Άρα το ότι το κάνω κι εγώ σήμερα είναι επίσης μεγάλο έγκλημα. Λες να είχε και εκείνος τους λόγους του; μήπως τελικά έχω δίκιο που δεν εμπιστεύομαι τους παπάδες και προτιμώ εναλλακτικές μορφές ανατροφής και ενδοσκόπησης;

Δεν είναι μεγάλο έγκλημα γιατι σήμερα κανείς δεν θα σε πετροβολήει για αυτόν τον λόγο(τουλάχιστον όχι στον δυτικό κόσμο). Τότε ήταν άλλες καταστάσεις.. Σήμερα σαφώς και έχεις δίκαιο να αμφιβάλεις και να αμφισβητείς αφού εδώ και 2000 χρόνια ο άνθρωπος διεπεται απ τα ίδια προβήματα(ή απο την ίδια κουταμάρα)..
quote:
Για το θέμα του "αγαπάτε αλλήλους" έχω τις επιφυλάξεις μου ως προς τους παραλήπτες.

Αυτό είναι ενα ενδιαφέρον ζήτημα το οποίο πρέπει να διαβάσω ξανα το χωρίο εκείνο για νε εκφέρω άποψη, εν τούτοις απο την γενική συνήθως χροιά που είχαν οι συμβουλες του Ιησού μάλλον ισχύει οτι ήταν μια συμβουλή για όλη την ανθρωπότητα και ακόμα περισσότερο για την συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων στην οποία ίσως αευθυνόταν. Απλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 00:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia:
Μα αυτό είναι το θέμα, έχετε έναν Θεό που τον "φοβάστε"!
Τον Θεό δεν πρέπει κανείς να τον "φοβάται"!!!!

Τον φοβόμαστε γιατί τον σεβόμαστε. Εάν δεν θέλαμε να τον φοβόμασταν καθόλου απλά θα ήμασταν άθεοι! δεν είναι και δύσκολο! το δύσκολο είναι να "φοβάσαι" το θεό!, να Τον σέβεσαι! Και για να Τον σεβαστείς θα πρέπει να ακολουθείς τις επιταγές Του! (αφορά στους θρηκευόμενους)
Εσύ βέβαια ίσως να φαντάζεσαι τον Θεό! ως κάποιον που θα παίζεις σφαλιάρες μαζί του και θα λές τα π....χάμπερα!

quote:
ar_ia:
Όλα αυτά είναι αυτονόητα για νοήμοντα όντα.
Δεν χρειάζεσαι έναν Θεό να στα πει!
Δλδ αν ο Θεός έλεγε πρέπει να κάνεις δύο τρεις φόνους την ημέρα θα το έκανες???
Όχι βέβαια, γιατί πολύ απλά ξέρεις από μόνος σου ποιο είναι το καλό και το κακό και το μετάφερεις με την σειρά σου στα παιδιά σου.


Αυτό να το πεις στους γονείς που σπρώχνουν τα παιδιά τους στο κακό και τα οποία δεν έχουν από πουθενά κάποιο στήριγμα, κάποιο παράδειγμα σωστής συμπεριφοράς! κάποια πληροφόρηση για την ηθική συμπεριφορά, παρά μόνο εάν έχουν τυχαία στο σπίτι τους μέσα την Αγία Γραφή ή εάν κατά τύχη πάνε κατηχητικό.


quote:
kostakis:
Μα αν αποδίδεται σε κάτι ανώτερο άνευ αμφισβήτησης, τότε δεν έχει έννοια η έρευνα, γιατί κατ' ουσίαν θα είναι σα να θέτεις "τι και πως" στο Θεϊκό έργο, σωστά;

Λάθος πρέπει να ερευνούμε τα πάντα ο ίδιος ο Ιησούς το είπε!..."Ερευνάτε"


quote:
kostakis:
Δυστυχώς, το καλοπροαίρετο της δικής σου σκέψης έγινε πονηρόν από κάπιους στο παρελθόν και στο σήμερα και με τη λογική της "Θεϊκής εντολής" (κάτι αντίστοιχο με το "μετά φόβου Θεού" που επικαλείσαι) έκαναν εγκλήματα. Χώρια που με τον τρόπο αυτό παραχωρείς το ανθρώπινο αυτεξούσιο (άρα και την ευθύνη για τις όποιες ενέργειές σου) στο Θεό. Τελικά, για όλα θα βγει να φταίει εκείνος (όταν λέμε "ήταν γραφτό", "ήταν της μοίρας" κλπ κλπ.)

Δε φταίει ο Θεός εάν κάποιοι Τον εκμεταλλεύτηκαν ή Τον εκμεταλλεύονται!
Ποτέ δε λέμε ότι φταίει ο Θεός! αυτό το, "ήταν θέλημα Θεού!" δεν κρύβει παρά παρηγοριά και τίποτα περισσότερο.

quote:
kostakis:
Δεν είπα να μη γίνουν αποδεκτά. Αν αντιμετωπίζεις το ευαγγέλιο σαν κείμενο που περιγράφει τους άγραφους κανόνες ηθικής και συμπεριφοράς που πρέπει να έχει ένα μέλος της κοινωνίας, μπορώ να το δεχτώ μέχρι ενός σημείου ως κείμενο ψυχολογίας. Βέβαια δεν περιέχει μόνο αυτά, αλλά δε με αφορά προς το παρόν...

Το αντιμετωπίζω ως τέτοιο, το οποίο όμως επιδόθηκε από τον ίδιο το Θεό όταν είδε ότι η κατρακύλα του ανθρώπου είχε πάρει ξέφρενους ρυθμούς.
Όταν αυτός που το διαβάζει πιστεύει ότι αυτές είναι οι διαθέσεις του Θεού! ρίχνει περισσότερο βάρος απ' ότι, εάν γνωρίζει ότι απλά αυτό επιτάσσει η χρηστή κοινωνία.
Γιατί αυτός ο οποίος πιστεύει στη μεταθανάτιο ζωή, σαφώς και θέλει να ετοιμαστεί ώστε να βρει μια καλή θέση σ' αυτή.

quote:
kostakis:
Είναι οι γνωστοί άγραφοι κανόνες. Αυτοί οι οποίοι ουσιαστικά είναι "αποθηκευμένοι" στο υποσυνείδητο ή "γραμμένοι" στο DNA κάθε ανθρώπου και απλά μεταβάλλονται άμα τη γέννησή του από εξωτερικούς παράγοντες. Είμαι από αυτούς που δεν πιστεύουν στο tabula rasa του νεογέννητου, υπάρχουν κληρονομικά, εγγενή και επίκτητα χαρακτηριστικά που διαμορφώνουν τον άνθρωπο.

Φαντάσου λοιπόν, πόσο έρχονται τα Ευαγγέλια τα οποία γράφουν αυτούς τους κανόνες, να βοηθήσουν τα επίκτητα χαρακτηριστικά που διαμορφώνουν τον άνθρωπο ώστε αυτός να στραφεί προς τον ηθικό κόσμο. Και μάλιστα όταν αυτά απηχούν τις επιταγές του ίδιου του Θεού!

quote:
kostakis:
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα πόσοι από αυτούς τους γονείς θεωρούνται ένθεοι, θρήσκοι ή και βαθιά πιστοί. Σίγουρα όμως δηλώνουν κάτι τέτοιο, συνεπώς ή θα πρέπει να αφαιρέσουμε ένα σημαντικό κομμάτι της κοινωνίας από το 98% που υποστηρίζετε ως επιχείρημα για τους Χ.Ο. στην Ελλάδα ή θα πρέπει να αποδεχτούμε ότι μερίδα εξ αυτών (και όχι μόνο οι άθεοι ή οι μοσυουλμάνοι ή οι ιεχωβάδες π.χ.) είναι χριστιανοί κακής ποιότητας.

Ούτε καν Χριστιανοί θα παρατηρούσα.
quote:
kostakis:
και θα σου πω λ.χ. σκέψου τι είδους συμπεριφορά θα υιοθετήσουν στην πορεία της ζωής τους τα κακοποιημένα από εκπροσώπους της πίστης (δε διαχωρίζω ορθόδοξους, καθολικούς ή άλλους) παιδιά.

Εδώ λοιπόν χρειάζεται οπωσδήποτε η επαναφορά της ποινής του θανάτου.
quote:
kostakis:
Σκέψου λ.χ. ένα παιδί να καταφέρει να καταλάβει ότι οι απόστολοι έκοβαν αυτιά ή δεν πίστευαν παρά μόνο σε όσα έβλεπαν ή ότι (και καλά) ο Χριστός ξέραινε δέντρα. Πιστεύεις ότι θα έπαιρνε καλά παραδείγματα; (και δεν το λέω με σκοπό να θίξω τα συγκεκριμένα σημεία του Ευαγγελίου, αν θελήσω να αναλύσω σημεία που εμένα μου έκαναν εντύπωση, θα το κάνω)

Εάν άνοιγε την Καινή Διαθήκη και εντελώς τυχαία διάβαζε μόνο τις συγκεκριμένες σειρές! για παράδειγμα τις 2-3 περίπου που έκοψε ο Πέτρος το αυτί του συμμορίτη, αγνοώντας τις ποιο πάνω σειρές (και ούτε καν σελίδες )ή τις ποιο κάτω! τότε τι να πω?......ούτε βαλτός να ήταν!!!......μάλλον αυτό θα έκανε μικρός ο γιαπετ!

quote:
kostakis:
Σε ξαναρωτάω : τοποθετούμαστε βάσει της δικής μας γνώμης ή βάσει του τι (κακώς) ισχύει;

Βάση του τι ισχύει! ώστε να προοδεύσει επαγγελματικά το παιδί μας.

quote:
kostakis:
Κατ αρχάς θεωρώ ότι τις ίδιες πιθανότητες έχουν να είναι ενάρετοι και ηθικοί, γιατί αν είσαι ενάρετος από φόβο Θεού σημαίνει ότι στην ουσία δεν είσαι ενάρετος, αντίθετα είσαι επιρρεπής στην ανηθικότητα με οποιοδήποτε "ταρακούνημα". Από την άλλη, ο Χριστός τι είπε τελικά; να είμαστε ενάρετοι από μόνοι μας ή να φοβόμαστε και να κάνουμε "τον καλό" για να μην πάμε στην κόλαση;

Άρα υπάρχει ένας εξίσου σημαντικός κι επιπρόσθετος λόγος ώστε κάποιος να ακολουθήσει την οδό της ηθικής.
Ο Ιησούς δεν ήρθε για να τρομάξει, να φοβίσει! τον κόσμο αλλά για να τον ενημερώσει και να τον προειδοποιήσει.
Να τον συμβουλεύσει με λίγα λόγια!

Εάν ήθελε να τον τρομάξει θα άρχιζε να θανάτωνε τον έναν κακό μετά τον άλλο, ξεκινώντας από τους Φαρισαίους! Δεν το έκανε όμως! απλά τους προειδοποίησε ώστε να αποφασίσουν μόνοι τους για τη μεταστροφή στο σωστό δρόμο.
Σε αυτόν που θα τους οδηγήσει στην ηθική και την ψυχική ανάταση.

quote:
kostakis:
ο άθεος μπορεί να είναι ή να μην είναι ηθικός, ενώ ο ένθεος θα είναι, γιατί αν δεν είναι, σημαίνει ότι δεν είναι ένθεος, άρα είναι άθεος. Αυτό όμως δε στέκει γιατί ενώ στην αρχή αποδεχτήκαμε το ενδεχόμενο "κάποιοι άθεοι είναι ηθικοί", τώρα καταλήγουμε σε ένα ενδεχόμενο "όλοι οι μη ηθικοί είναι άθεοι". Αυτά τα δύο δεν έχουν τομή, είναι ασυμβίβαστα ενδεχόμενα.

Όχι δεν το έθεσα έτσι.
Ο άθεος μπορεί να είναι ηθικός μπορεί και όχι! ο πραγματικά ένθεος! σίγουρα είναι.........γι΄ αυτό εξάλλου έγραψα: "Το να δηλώνει κάποιος ένθεος Χριστιανός Ορθόδοξος αλλά να κάνει τελείως διαφορετικά πράγματα από αυτά που επιτάσσει ο Χριστός, σίγουρα μόνο ένθεος δεν είναι."

Γιατί εάν ήταν όντως ένθεος, θα ήταν και ηθικός! πραγματικά ένθεος όμως!........αυτός δηλαδή που "φοβάται" (κι ανέλυσα την έννοια) το Θεό και όχι ο ψευτοένθεος.

quote:
kostakis:
Κόρινθο; σήμερα θα περνάω από εκεί, αλλά θα είμαι στο τροχάδην. Γενικά δύσκολα σταματάω Κόριθνο, αλλά αν είναι κάποια από τις επόμενες φορές θα το κανονίσουμε, εκτός αν βρεθούμε τυχαία και οι δύο στην Αθήνα. Θα χαρώ να σε γνωρίσω.

Θα ανέβω στην Αθήνα το άλλο Σάββατο, αλλά δε θα σε πετύχω θα έχεις φύγει. Ωστόσο σίγουρα κάποια στιγμή θα βρεθούμε. Θα σου στείλω και
e-mail για το zoo.

quote:
kostakis:
Μα ακόμα και αν η μαγική λέξη είναι το ερευνάτε δεν παύει η φράση να είναι "ερευνάτε τας γραφάς". Με την ίδια λογική γιατί δεν είπε απλά "Ερευνάτε";

Aπλά δεν το άφησε ξεκάρφωτο.
Απλά σκέψουν ότι τους έβαλε να ερευνήσουν και όχι απλά να δεχτούν! ότι ποιο ιερό είχανε την ίδια την Αγία Γραφή! και αυτό μόνο αποδεικνύει την ίδια τη σοφία του Πανάγαθου!!!


quote:
makfor:
αγαπητε ευρωπαιος2 , σου εχω ξαναπει να σκεφτεσαι πριν μιλησεις και οταν δεν ξερεις κατι να μη μιλας , εσυ συνεχιζεις να προσφερεις το γελιο στους γυρω σου και εγω το θεωρω κοινωνικο αγαθο αυτο που κανεις και ευγε σου !!!

Eυχαριστώ πολύ!

quote:
makfor:
φροντισε να μαθεις για τις ερευνες (ναι αυτες που κοροϊδευεις ποιο πανω) που γινονται σε αρκετα απο τα μεγαλυτερα πανεπιστημια του κοσμου , συγκεκριμενα οι δικες μου πληφοροριες ειναι απο το κεϊμπριτζ της αγγλιας ... φυσικα εσυ ισως ξερεις καλυτερα και περισσοτερα και αυτοι εκει απλα ειναι οι βλακες... κανενα προβλημα , ευγε σου και παλι

Μπα? σε πανεπιστήμια συμβαίνουν αυτά? ή σε χώρους για πειραματόζωα?....ή το ένα δεν αποκλείει το άλλο? (και αναφέρομαι στις ακτίνες Χ! που λες ότι έριξαν στα πειραματόζωα ανθρώπους!)
quote:
makfor:
ο σκοπος των ερευνων αυτων δεν ειναι να μας κανουν λιγοτερο ή περισσοτερο πιστους , ειναι η προσπαθεια κατανοησης του ανθρωπινου εγκεφαλου και πως αυτος λειτουγρει , το οτι εχουν εντοπισει περιοχη οπου ενδεχομενος κατοικει ο θεος στον εγκεφαλο μας (πχ βρεθηκαν διαφορες σε συγκεκριμενες περιοχες αναμεσα σε πιστους και μη ) μπορει εσυ να το θεωρεις μπουρδα αλλα ευτυχως για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ με την πληρη εννοια του ορου ανθρωπος (ον σκεπτομενο και λογικο) ειναι σημαντικες ανακαλυψεις που επιβεβαιωνουν πολλες σκεψεις και ιδεες !!!

Βρε άνθρωπε!!! ενδεχομένως γράφεις!!! ξέρεις τι σημαίνει αυτό?
Όταν θα ρίξουν τις ακτίνες Χ! για να σβήσουν από τη μνήμη του ανθρώπου αυτό το πεδίο και τελικά εκεί διαπιστωθεί ότι δεν κατοικούσε ο Θεός τι θα συμβεί θα το επαναφέρουν? ή θα αφήσουν φυτό τον άνθρωπο?....θα καταστρέψουν ένα τμήμα του εγκέφαλου για κάποιο ενδεχόμενο?
και ποια θα είναι η συνέπεια?............. θα πάμε κόντρα στη φύση! μπας και βρεθεί το φάρμακο για την καταπολέμηση του ενθεϊσμού? ....τόσο επικίνδυνα χαμηλά έπεσες?

quote:
makfor:
ριξε μια ματια στα παρακατω εαν θες(θα βρεις διαφορες θεσεις που ειτε συμφωνουν με τις παραπανω αναφορες μου ειτε οχι , το ζητουμε δεν ειναι εαν συμφωνουν , το ζητουμενο ειναι οτι ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΡΕΥΕΝΕΣ και φερνουν ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΦΩΣ !!!!) , να σου πω οτι για τα πειραματα αυτα γνωριζω απο το 1998 που κολλητος φιλος βρεθηκε ως καθηγητης / ερευνητης στο κεϊμπριτζ και συμμετειχε σε δεκαδες τετοιες ερευενες...

Για να δω......

"Σύμφωνα με τους ερευνητές, η πίστη στο Θεό βρίσκεται "δικτυωμένη" βαθιά στον ανθρώπινο εγκέφαλο, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για τις θρησκευτικές εμπειρίες, γεγονός που καθιστά την θρησκεία ένα παγκόσμιο ανθρώπινο φαινόμενο στην ιστορία. Οι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχει ένα και μοναδικό νευρωνικό "σημείο του Θεού", αλλά αρκετές περιοχές του εγκεφάλου που από κοινού σχηματίζουν τα βιολογικά θεμέλια της (όποιας) θρησκευτικής πίστης."

Το είχες διαβάσει αυτό?

quote:
makfor:
αυτο ειναι απο το εσωτερικα , θα τους ενημερωσω να το βγαλουν γιατι λενε βλακειες κατα την αποψη σου ...

Γιατί να λένε βλακείες?
Λες σαν μπουμπούνας, ότι όταν κάποιος σκέφτεται το Θεό ένα μέρος του εγκεφάλου κινείται σωστά?.......τι θα έπρεπε δηλαδή να κινείτε? το χέρι ή το πόδι?
Όταν ο άνθρωπος σκέφτεται θέλοντας και μή θα κινηθεί ο εγκέφαλός του. Είτε σκέφτεται γκόμενα είτε το Θεό.......το καινούριο της υπόθεσης ποιο είναι?


quote:
makfor:
εγω δεν σου λεω να πιστεψεις , σου λεω να μαθεις ... ουτε λεω οτι τα παραπανω ειναι 100% σωστα , ειναι ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΜΩΣ που δεν μπορει κανεις λογικος ΑΝΘΡΩΠΟΣ οταν τις ΜΑΘΕΙ να τις ΑΓΝΟΟΕΙ !!! φυσικα δικαιωμα του καθενος να πιστευει οτι θελει ..... και καλου κακου μαθε και να μιλας και να σκεφτεσαι , θα σου χρειαστει οταν μεγαλωσεις !!!

Αυτά που έφερες δεν γράφουν τίποτα σημαντικό πέρα από εικασίες και από απλή λογική! όπως το ότι ο θρησκευόμενος χρησιμοποιεί κάποιο τμήμα του εγκεφάλου του ενώ ο άθεος όχι!!!
Τι θα ήθελες δηλαδή να χρησιμοποιεί ο άνθρωπος όταν αυτοσυγκεντρώνεται και προσεύχεται στο Θεό? (πέρα από τα χέρια του όταν κάνει το σταυρό του για παράδειγμα!) τα πόδια του? τμήμα του εγκεφάλου του χρησιμοπιεί!

Για να κουνήσει ο άνθρωπος το πόδι του κινείται συγκεκριμένη περιοχή του εγκέφαλου του.......που λοιπόν το περίεργο όταν σκέφτεται το Θεό και κινείται και πάλι τμήμα του εγκεφάλου?

Για να σου δώσω να καταλάβεις! το πόδι δεν κινείται μόνο του! ούτε το χέρι! Απλά όταν θέλουμε να βαδίσουμε! δίνει την εντολή ο εγκέφαλος και κινούνται τα πόδια.
Αυτή λοιπόν η εντολή κοκκινίζει ένα συγκεκριμένο μέρος του εγκεφάλου.....για να το πω απλά.
Όταν λοιπόν ο άνθρωπος σκέφτεται το Θεό! τον έχει στα υπόψη του, κοκκινίζει μία άλλη περιοχή.

Ο άθεος αφού δεν δέχεται το Θεό! ποια περιοχή του να κοκκινίσει? αφού ούτε προσεύχεται, ούτε περί Θέου διαλογίζεται?
Άν ξαφνικά ο άθεος γίνει ένθεος θ΄ αρχίσει η συγκεκριμένη περιοχή να κοκκινίζει! αν ο ένθεος γίνει άθεος! θα πάψει αυτή η περιοχή να κοκκινίζει!!!!!!!

Έρχεσαι τώρα εσύ! και λες να κάνουμε τον άνθρωπο ανάπηρο!!!! να του σβήσουμε αυτή την περιοχή! (εφόσον βρεθεί!!!)
Εάν αυτό δεν είναι η προσωποποίηση του Φασισμού και του Εγκλήματος τότε ποια είναι?.........ΣΥΝΕΛΘΕ!.

Ο κάθε άνθρωπος, αποφασίζει μόνος του τι και αν θα πιστεύει! Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να επέμβει ώστε να του κόψει το δικαίωμα αυτό! Κανείς απολύτως.......ΣΥΝΕΛΘΕ! είναι γελοία και μόνο μία τέτοια σκέψη.

quote:
makfor:
τελος να σε ευχαριστησω και για τα κοσμητικα επιθετα που στολισες εμενα και τις σκεψεις μου , χαρακτηριζουν την ποιοτητα της παιδειας , σκεψης και γνωσης που εχεις. η περιπτωση να ισχυουν κατι απο αυτα , η περιπτωση να ψαξεις και να φερεις στοιχεια οτι τα παραπανω που λεω ειναι ψεμματα ακομη και η περιπτωση να φερεις στοιχεια που να αποδυκνυει το αντιθετο , φανταζομαι δεν σου περασε απο το νου ??? ευχαριστω

Άνθρωπέ μου δε διάβασα πουθενά για ακτίνες Χ! που έριξαν στον εγκέφαλο.....που ακριβώς το γράφει? γιατί σίγουρα δεν έκατσα να δω τα τόσα κείμενα συλλαβίζοντάς τα!!! για πήγαινέ με εκεί που γράφει για το πείραμα με την ακτινοβολία που έγραψες!!!

-Χαρακτήρισα και χαρακτηρίζω τις συγκεκριμένες σκέψεις γελοίες επικίνδυνες και εγκληματικές!!! ενάντια σε κάθε ελευθερία της βούλησης του ανθρώπου!!!! .......άκου εκεί επέμβαση με ακτίνες Χ!!! για να πάψουμε να είμαστε ένθεοι!!!......και πολύ επιεικώς σε αντιμετώπισα......

Και δε μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα: "Δηλαδή αυτοί που κατά τη διάρκεια της ζωής τους έγιναν άθεοι ή ένθεοι! Το έκαναν μετά από επέμβαση?"


Υ.Γ. Δε μου είπες πόσο χρονών είσαι?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 27/06/2009 00:30:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 18:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι τοσο δυσκολα και να διαβασεις και να καταλαβεις ???

α) ολα αυτα ειναι ερευνες με πειραματα , πειραματα δεν παει να πει οτι ανοιγουν κεφαλια ή κοβουν ποδια ... πειραμα μπορει να ειναι και απλα μια σειρα απαντησεων σε συγκεκριμενες ερωτησες. Ερευνες απο επιστημονες , ερευνες οχι σε ενα ή δυο πανεπιστημια αλλα σε σειρα πανεπιστημιων σε ολο το κοσμο. αντιστοιχες ερευενες ψαχνουν να βρουν την συνειδηση και ενδειξεις παλι δειχνουν οτι πιθανον αυτο που ονομαζουμε συνειδηση να μην υπαρχει !!!!!!! ειναι αντιλιπτο απο τους ερευενητες αυτους οτι αυτα που βρισκουν ειναι δυσκολο να γινουν κατανοητα αλλα και πιστευα απο τους αλλους (ακομη και οι ιδιοι δυσκολευονται να πιστεψουν τα ευρηματα τους καθως απο την μια εχουν μεγαλωσει μεσα σε μια κοινωνια που πολλα απο οσα "διαψευδουν" τα θεωρει δεδομενα και απο την αλλη οι γνωσεις τους και η περιεργεια τους τους οδηγησε σε μελετες και ερευνες που πανε ΚΟΝΤΡΑ σε αυτα που "γνωριζουν ή πιστευουν" ).
τελος να σου αναφερω (εαν θες το πιστευεις) οτι αυτα που βγαινουν σημερα στο φως (οπως ειπα ειναι απο ερευνες δεκαετιων) ειναι αυτα που μπορουν να βγουν υπαρχουν στοιχεια που θα βγουν μετα απο 10 ή 20 χρονια !!!! ξεχασα να σου αναφερω , δεν θυμαμαι εαν ειναι σε καποιο απο τα λινκ που εβαλα, οτι υπαρχουν ερευνες που εχουν την αδεια/ενδιαφερον της αμερικανικης εκκλησιας (ορθοδοξης) μαλιστα υπαρχει και ελληνας ερευνητης που ετυχε να γνωρισω και που ασχέτος της ερευνας που κανει με παρα πολυ ζηλο ανηκει στους πιστους, ας μη τα ισοπεδωνουμε ολα λοιπον , εαν οι ερευενες αυτες γινονταν μετα απο αιτημα της εκκλησιας δεν ξερω εαν θα ελεγες τα ιδια. εχει ηδη ξεκινησει αντιστοιχο ερυενητικο προγραμμα στη χωρα μας (σε συνεργασια με εγγλεζικο πανεπιστημια) που φοβουνται να αναφερθουν σε αυτο γιατι θεωρουν οτι η η εκκλησια θα πεσει να τους φαει!!!!!

β) δεν ειπα οτι ειναι ετσι , ειπα οτι ισως ή εαν ειναι ετσι τι γινεται , τι λεμε , τι αλλαζει στην ζωη μας , το τι "ξερουμε" για το σημερα δεν εχει νοημα να το εξηγουμε , το θεμα ειναι τι γινεται εαν ενα νεο στοιχειο μας αλλαξει τα οσα "ξερουμε" , τοτε πως αντιδραμε ?
η ιστορια εχει δειξει οτι τετοιες αλλαγες δεχονται εντονες αντιδρασεις και η αφομοιωση ερχεται μετα απο αρκετο καιρο....
το ζητουμενο ειναι οτι υπαρχει αναζητηση του θεου ως παραγωγο του ανθρωπινου εγκεφαλου και υπαρχουν ενδειξεις που το επαληθευουν αυτο , οι ενδειξεις στα επομενα χρονια (εαν ισχυουν φυσικα) θα οδηγησουν σε αποκαλυψεις που θα προκαλουν την καταργηση των θρησκειων ... φυσικα αυτο (η καταργηση) ειναι κατι που θα χρειαστει αρκετα χρονια (δεκαδες ίσως και εκατονταδες) αλλα εαν οι ενδειξεις ειναι ΑΛΗΘΙΝΕΣ δεν υπαρχει αλλος δρομος

γ) οι ανθρωποι που στην πορεια της ζωης τους εγιναν πιστοι ή αθεοι (αυτος φυσικα σηκωνει μεγαλη συζητηση γιατι υπαρχουν χιλιαδες παραμετροι που θα εκανα καποιο πιστο ή αθεο ) , ενδεχομενως να οφειλεται στις συγκεκριμενες περιοχες του εγκεφαλου (και σε μεταβολες που δημιουργηθηκαν εκει) , σε ατυχηματα αλλα ακομη και στο γεγονος οτι ποτε δεν ηταν απιστοι ή πιστοι (απλα ακολουθουσαν το πληθος , πχ καποιος σε μια οικογενεια εντονα πιστη τι αλλο θα κανει??? εαν παει κοντρα θα τον πουν τρελο ή θα τιμωρηθει ειδικα στις μικρες ηλικιες , ομοια και καποιος που νιωθει την αναγκη της πιστης αλλα μεγαλωνει σε μια οικογενεια αθεων). θα συμφωνησεις ομως οτι κανεις δεν μπορει να μετρησει την πιστη του αλλου και κατα ποσο αυτη ειναι αληθινη ή οχι , και εγω μπορω να πηγαινω εκκλησια ή να κανω σταυρους ή να σημμετεχω σε τελετες και να το παιζω καλος χριστιανος , αλλα αυτο δεν θα με κανει και ΠΙΣΤΟ. Μια περιπτωση ανθρωπων που απο χαλαρα πιστοι ή απιστοι εγιναν παρα πολυ πιστοι (γνωριζω προσωπικα 2 περιπτωσεις , δυστυχως!!!! δυστυχως οχι γιατι εγιναν πιστοι αλλα για το προβλημα που ειχαν) ειναι ατομα που εμπλεξαν με ναρκωτικα ή αναβολικα ή και τα δυο μαζι (οπου υπηρξε αλλαγη στον εγκεφαλο).

ομως δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει ο εγκεφαλος δημιουργει τον θεο
απο την αλλη δεν ξερω εαν εχει νοημα το να σου αναλυω τα παραπανω , ειδικα για ενα θεμα που και αγνοοεις και δεν θες να δεχτεις ως πραγματικο , το ολο ερωτημα μου ομως , ηταν και παραμενει , ΕΑΝ τα συγκεκριμενα αποτελεσμα καταληξουν οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του εγκεφαλου μας , ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΑΙΝΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ? ή ποιο σωστα ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ?


δ) ειμαι 42 ετων και απο αυτα τα τελευταια 12 τα εχω περασει στο εξωτερικο σε ερευνητικες ομαδες σχετικα με την επιστημη της πληροφορικης (πτυχιο , μεταπτυχιακο στην ελλαδα , διδακτορικο στην αμερικη -τεχνητη νοημοσυνη με παραλληλη εργασια σε εταιρειες πληροφορικης στη ΝΥ ) , δυστυχως δεν ειχα την τυχη να ενταχθω σε καποια απο τις παραπανω ομαδες , αν και το επιδιωξα, αλλα εκτος απο τον κολλητο μου που συμμετεχει σε αντιστοιχες ερευνες εχω γνωριζει αρκετους απο αυτους τους ανθρωπους σε αυτα τα 12 χρονια !!! και ουτε βλακες ειναι , ουτε βλακιες λενε , ουτε να τους αγγιξουν ολα αυτα που λες μπορουν!!!


ειναι δικαιωμα σου αλλωστε να χαρακτηριζεις με οποιο τροπο θες τις σκεψεις των αλλων , ακομη και τις μελετες τους ή τις ερευενες που κανουν ... εχεις ισως και καθε δικαιωμα να απαξιωνεις το εργο χιλιαδων ανθρωπων , κανενας δεν θα σου ζητησει το λογο , το οτι κανεις χαρακτηριζει εσενα και μονο εσενα (χαρακτηριστηκα ανθρωπων της πιστης σε ολο τον κοσμο και ανεξαρτητα θρησκειας, πληρη αδιαλαξια , πληρη απαξιωση του καθε τι που παει κοντρα στην πιστη τους , δεν ξερω ποσο χριστιανικο ειναι αραγε αυτο και η συμπεριφορα σου οταν μιλας για θεματα που δεν δεχεσε) , δινοντας ομως και το δικαιωμα στους αλλους να σε κρινουν απο αυτη σου την σταση και τροπο σκεψης (και θα πρεπει να τους αναγνωρισεις το δικαιωμα να σε κρινουν με τον ιδιο τροπο εφοσον το κανεις και εσυ !!!!) ..... ομως πολλες φορες αυτα που κοροϊδευουμε φιλε μου τα βρισκουμε μπροστα μας ... και τα συγκεκριμενα αποτελεσματα αυτων των ερευνων οσο και εαν τα κακοχαρακτηρισεις δεν μπορεις ουτε να τα μειωσεις ουτε να τα σταματησεις ... και επειδη εχω την πεποιθηση οτι ειναι αληθια και ισχυουν σε πληροφορω οτι σε λιγο καιρο θα ειναι παντου ακομη και στα σχολεια ... δεν ξερω εαν θα προλαβουν τα παιδια σου (εαν εχεις) αλλα σιγουρα θα τα μαθαινουν τα εγγονια σου ...

ευχαριστω και θα σε παρακαλουσα εαν θες να εχουμε εστω και καποιο υποτυπωδει διαλογο να εισαι ποιο σοβαρος στις εκφρασεις που χρησιμοποιεις

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 20:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου makfor,η περηφάνια κι η αλαζονία, έριξαν τον διάβολο
αλλά και τον άνθρωπο,λέει η θρησκεία μας....Κι εκεί καταντάει ο
άνθρωπος, απλοποιώντας τα πάντα και εντάσσοντας τα στα στενά πλαίσια
της λογικής και της επιστήμης....
Μιας επιστήμης, όμως, που δέχεται το ανεξήγητο, είτε είναι απο
απο θείο έργο, είτε απο άγνωστο λόγο....Υπάρχουν πολλά παραδείγματα
και το θέμα είναι αν εσύ μπορείς να διαχωρίσεις τα όρια του ανθρώπου
και των δυνατοτήτων του, σε σχέση με το διανοητικό και ψυχοπνευματικό
του επίπεδο...
Αν εσύ μπορείς να καταλάβεις ότι δεν τα έκανε όλα ο άνθρωπος, ούτε
έγινε αυτό που είναι απο μόνος του...Έγινε κατ εντολήν, όπως τα
λουλούδια έχουν μέσα τους, δίχως λόγο, την όλη ζωή τους, προσφέροντας
σε μάς αυτό το όμορφο θέαμα...
Το θέμα είναι αν μπορείς να δεις ότι αυτά που σε μεθάνε κι είναι απλά
αποτελέσματα πολιτισμού, δεν μπορούν να συγκριθούν με τη φύση που έφτιαξε ο Πλάστης των πάντων και γιατί τα έφτιαξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 21:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε μου Τρεχαγυρευε , αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι πρεπει καποιος να ΛΟΓΟΔΟΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΕΙΤΕ (αραγε σε ποιον ? και με ποια αιτιολογια) για τις ιδεες που εχει (παντα σχεδον δηλωνω οτι γραφω την αποψη μου και σπανια φερνω στοιχεια τριτων) ή τις ερευνες που κανει , αραγε σου ζητησα να μου φερεις αποδειξεις οτιδηποτε απο τις σκεψεις/αποψεις σου ??? να μου αιτιολογησεις γιατι ειπες το α ή το β? γιατι το ευαγγελιο λεει ετσι ή αλλιως ? για μενα δεν με ενδιαφερει αυτο φιλε μου , γιατι θελω να μαθω την δικη σου αποψη , τις δικες σου σκεψεις ....

αυτα που λες μπορουν να αντιστραφουν και τα πω εγω αλλαζοντας απλα 1-2 λεξεις ωστε να υποστηριξω τις "δικες" μου θεσεις , αλλα δεν το κανω , οπως δεν κανω και κηρυγμα !!! μαλιστα το συγκεκριμενο κειμενο για μενα ειναι ουτως ή αλλως κενο λογου γιατι αυτα που πραγματευεται ειναι απλα λογια του αερα (κατα την αποψη μου αφου δεν πιστευω σε θεους), καθως ουτε διαλος υπαρχει (γιατι να πρεπει να υπαρχει αραγε?) ουτε ο ανθρωπος επεσε απο καπου (γιατι να ΠΡΕΠΕΙ να πεσει δηλαδη? πρεπει να παψεις να μισεις τον ανθρωπο τοσο πολυ φιλε μου) ... αυτα ειναι απλα παιδικες ιστοριες για να φοβουνται τα παιδια και να τρωνε το φαι τους και να καθονται φρονιμα !!!! (ποιος μας θελει αραγε φρονιμους ? μια και την ψαχνεις για τα χαλια του κοσμου σκεψου και αυτο εχοντας ως παραδειγμα τους μουσουλμανους!!!!)

ο ανθρωπος δεν εκανε τιποτα , αραγε ποιος ειπε οτι τα εκανε ολα ο ανθρωπος ? (σαρεσει να πας τη κουβεντα αλλου για αλλου και δεν εχω καταλαβει εαν το κανεις επιτηδες ή απλα συμβαινει) ουτε εχει λογο υπαρξης ουτε και σκοπο και οποιος εχει αποδειξεις για το αντιθετο (ξερουμε τι παει να πει αποδειξεις οκ? μη μου φερεις βιβλια θρησκευτικα αυτα ειναι μη αντικειμενικα) !!! αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ , το ερωτημα μου δεν αφορα τον ανθρωπο , το σκοπο ή την προελευση του!!!

ασχετος τα οσα πιστευεις και τα οσα πιστευω εγω , τα οσα γνωριζεις και τα οσα γνωριζω εγω , ας τα αφησουμε στην ακρη ...

τιθεται ενα ερωτημα ,

ας πουμε οτι τα μακαρονια που τρωμε , βγαινει ενας επιστημονας και λεει οτι φυτρωνουν σε δεντρο και οχι οτι ειναι δημιουργημα απο αλευρι/σιμιγδαλι και οτι αλλο ισως !!!

τι θα του πεις ? οτι ειναι αλλαζονας και οτι ο θεος δημιουργησε τον ανθρωπο ???

υπαρχουν 2 σκεψεις που γεννιουνται απο την ανακοινωνση του επιστημονα
α) δεν ξερει τι λεει
β) ξερει τι λεει

για καθε μια απο τις δυο (πιθανον να υπαρχουν υποστηρικτες) πρεπει να φερουμε αποδειξεις , για το α εμεις ενω για το β αυτος !!!
μια αλλη θεση ειναι απλα να σχολιασει ο καθενας απο την αποψη του την ουσια , δηλαδη για ποιο λογο δεν μπορει να φυτρωνουν ή για ποιο λογο μπορουν αναλογα με την πλευρα που υποστηριζει ο καθενας

οταν ρωταμε εαν ο τοιχος ειναι μαυρος ή βαθυ μπλε , δεν απανταμε οτι ο τυπος που τον εβαψε ηταν απο τα τρικαλα !!!! αλλα απανταμε ειναι μπλε ή ειναι μαυρος, βαζοντας ισως και καποια σαλτσα αλλα απανταμε στο ερωτημα !!!

το ερωτημα μου λοιπον παραμενει και λεει

ΕΑΝ αποδειχθει οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του ανθρωπινου εγκεφαλου , ΤΙ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΑΣ ? εαν σε 10 ή 20 χρονια αποδειχθει κατι τετοιο , τι σκεψεις σου προκαλει ?παντα υποθετικα , εκτος εαν θεωρεις αμαρτια τετοιες σκεψεις οποτε πες οτι δεν μπορεις να κανεις τετοιες σκεψεις και βαλε τελεια!!!

εχεις κατι να πεις ως απανηση ? μπορεις να πει οχι δεν το δεχομαι τελεια και παυλα (δεκτο , ειναι προτιμοτερο απο το να δεις ασχετες απαντησεις), ή μπορεις να πεις δεν αλλαζει τιποτα για μενα (παλι δεκτο )!!!
πες εαν θες οτι δεν υπαρχουν ερευνες , πες οτι ειναι μια ερωτηση που γεννηθηκε μολις σημερα , τι θα απαντουσες ??? για αλλαζονεια και διαβολο και πτωση ??? ΕΕΛΛΛΕΕΕΟΟΟΣΣ !! μεγαλα παιδια ειμαστε , υποτιθεται οτι ξερουμε τουλαχιστον να συζηταμε , γιατι αυτο το οτι ο καθενας λεει οτι θελει και ως απαντηση δινει παλι ο καθενας οτι θελει , δεν το εχω συνατησει καπου αλλου, μαλιστα εαν ειμουν ο διαχειριστης θα εσβυνα ολα τα ασχετα μυνημα!!!

εαν παλι ρωτουσα , οτι εφοσον εχω μαρτυριες οτι ο θεος υπαρχει και εχουν γινει ερευνες και εχει αποδειχθει αυτο , ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ μια τετοια διαπιστωση ? ΠΑΛΙ θα ελεγες για αλλαζονιες ?? ή επειδη το ερωτημα ΒΟΛΕΥΕΙ θα εδινες μια ομορφη και ενδιαφερουσα απαντηση ??? την οποια θα απευθεινες προς ολους του αθεους ?
και εαν εγω σου απαντουσα οτι αυτα ειναι βλακιες και αλλαζονιες τι θα μου ελεγες ? θα το θεωρουσες σοβαρη απαντηση ???

ελπιζω να εγινε κατανοητο τι θελω να πω

σευχαριστω παντως

και συγχωρα με που τα πηρα λιγο ρε συ φιλε αλλα δεν μπορω να σας καταλαβω ωρες ωρες , λες και μιλαμε αλλη γλωσσα ουτε την πιστη σας εκρινα , ουτε σας λεω να μη πιστευεται ουτε τιποτα ,

θεωρω οτι ειμαι σε ενα φορουμ που μπορεις να κανεις συζητηση για διαφορα θεματα και να μαθαινεις την αποψη των αλλων ατομων , το γιατι οι ερωτησεις που ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ πρεπει να γινονται βημα για να βριζουμε απο την μια (ευρωπαιος) και να κανουμε ΚΗΡΥΓΜΑ απο την αλλη (εσυ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ !!! πες με βλακα , χαζο , πες οτι θες αλλα δεν μπορω να το καταλαβω, εγω τουχαλιστον για πολλα θεματα που εχω διαβασει , ακομη και εαν ειμαι αντιθετος με οτι λεει καποιος οταν δεν εχω ΑΠΟΨΗ ή δεν γνωριζω ή δεν εχω ασχοληθει ή δεν ειμαι σιγουρος , δεν λεω λογια του αερα ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ , ειτε ψαχνω ειτε προτειμω να μη μιλαω , αλλα οπως σεβομαι την αποψη σου αλλα και τα ερωτηματα σου (και δεν σου απανταω λεγοντας ασχετα) , θελω να υπαρχει αμη τι αλλο ο ελαχιστος ισως σεβασμος προς τα δικα μου ερωτηματα , ειτε απαντοντας στο συγκεκριμενο ερωτημα ειτε αγνοοντας το ερωτημα που ειναι ο σωστος τροπος οταν θεωρουμε οτι δεν εχουμε να πουμε κατι (για οποιον λογο το θεωρουμε αυτο), ολα τα αλλα συγχωρα με αλλα ειναι κατινιες και λογικος ξεπεσμος του ατομου που το κανει και ως αποτελεσμα εχει ενα και μοναδικο την απαξιωση του φορουμ στο οποιο ειμαστε μελη!!!

ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 21:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το περίεργο είναι ρε φίλε makfor, ότι έχω κι εγώ την ίδια
απορία...Γιατί να απολογούμαστε εμείς οι χριστιανοί, όταν
εσείς οι "πρακτικοί", ...προοδευτικοί, λέτε απίθανες κοτσάνες, παιδαριωδών θεωριών, περί ύπαρξης του κόσμου,σαν μπίγκ μπάμ,
αλλά κι άλλα ρομαντικά ζητούμενα, που μπάζουν
απο παντού κι απλά εξυπηρετούν σκοπούς παράδοξους,θα έλεγα...
Σου ζήτησα να σκεφτείς μια υπόθεση, περί πτώσεως λόγω υπερηφανίας και να δεις τις διαστάσεις της περηφάνιας και της αλλαζονίας και
απλά αρνείσαι, γιατί καταλαβαίνεις τι λέω...
Η επιστήμη, που τόσο καυχιέσαι γι αυτή, μπορεί με μια λάθος κίνηση,
κάποιου ψυχάκια, χάρη στα πυρηνικά όπλα,π.χ., να μας εξαφανίσει
απο προσώπου του πλανήτη...
Αλλά, δεν θα αφήσει αυτός ο Θεός που δεν πιστεύεις...
Καλή είναι αυτή η εποχή, που ο άνθρωπος νοιώθει θεός...Αν χαθούν
όλα τα επιτεύγματα του, τότε να δούμε πόσο άνθρωπος είναι και πόσο
θα δείχνει...
Διάβασα πιο πάνω ότι είσαι επιστήμων,με λυπεί λοιπόν, να σε διορθώνω ότι δεν υπάρχει μονάχα το "ξέρω" και "δεν ξέρω" στην επιστήμη,αλλά
και το "ερευνώ"με σεβασμό και δεν απορρίπτω θέσεις που υποστηρίζει
ολόκληρος ο δυτικός κόσμος, για να το παίξω λίγο συμπαντικός παράγοντας....
Ειλικρινά με έστειλες με το αν ο Θεός είναι δημιούργημα του
ανθρώπου...Δηλαφδή, για να μην τρελαθούμε εντελώς, εσύ ξέρεις ποιός
έφτιαξε τον άνθρωπο και τον έβαλε να μην είναι γλάστρα του σύμπαντος και πιστεύεις ότι είναι λιγότερος του πλάσματος του του ανθρώπου;
Γιατί ρε φίλε, μη μου πεις ότι του ανθρώπου ήταν η ιδέα να υπάρξει
και να είναι αυτό που είναι;
Απο ότι ξέρω, όλα διέπονται απο νομους,ακόμη κι η ύπαρξη του ανθρώπου,υπακούει σε κάποιους νόμους...Μήπως, μπορείς να σκεφτείς
τι ρόλο βαράει ο άνθρωπος στο σύμπαν;
Είναι ακόμη μια ...γλάστρα στην όλη εικονα, ή κάτι σαφώς ανώτερο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 21:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγυρευε , σου απαντω ενω εχω διαβασει μονο την πρωτη σου γραμμη ,

σου ζητησα ρε φιλε να απολογηθεις για κατι ? μια ερωτηση εκανα , οποιος θελει απανταει οποιος θελει δεν απανταει , επι της ουσιας γιατι περι ανεμων απανταει και η ανηψια μου που ειναι 2 ετων !!!

ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 22:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φίλε makfor,αυτό που θέλω να πω είναι ότι εμείς, οι
άνθρωποι, ζούμε σε ένα περιορισμένο χώρο στο σύμπαν,όπου
προσπαθουμε με ότι ξέρουμε, να εξηγήσουμε πως είναι όλα,
ειδικά, όσα βρίσκονται πολύ μακρυά απο μάς....Να εξηγήσουμε, ανώτερες
οντότητες, που σαφως υπάρχουν και δεν κατανοούμε...
Γύρω μας βρίσκονται δυισεκατομμύρια οντότητες σε άλλες διαστάσεις
που μας βλέπουν...Υπάρχουν πολλά περισσότερα γύρω μας απο ότι
μπορούμε να καταλάβουμε με την συγκεκριμένη λογική, που διαθέτουμε...
Ας κουλάρουμε λίγο...
Θέλει και σκέψη το πράγμα..Τετράγωνη λογική,αλλά,με πνεύμα,
όχι μόνο με κομπιούτερ και μαθηματικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 22:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οσο αφορα τα υπολοιπα ,

απο την μια θα απαντησω με το προηγουμενο μυνημα , δεν σου ζητησα ουτε να αλλαξεις πιστη ουτε πιστευω σε προσβαλω κανοντας καποιο ερωτημα (εαν εκανα κατι τετοιο πεστο μου)


εμενα δεν με ενδιαφερει τι ισχυει σημερα , μπορει η πιστη να ειναι πραγματικη και ο θεος να υπαρχει κτλπ αυτο μπορω εως ενος σημειου να το δεχτω

εγω εξεταζω / ερευνω , τι γινεται εαν ΔΕΝ ισχυουν αυτα που ξερουμε , εαν κατι ειναι αλλιως ... ειναι κακο αυτο που κανω? εαν ναι συγχωραμε αλλα μαλλον δεν σου πεφτει λογος για το τι κανω , οπως και εμενα για το τι κανεις εσυ ... συμφωνουμε ?


και παλι δεν απαντας , η εστω εμμεσα δινεις την απαντηση οτι δεν τιθεται τετοιο ερωτημα για σενα. ΔΕΚΤΟΝ,

εχω να συμπληρωσω κατι που αναφερω και σε παραπανω μυνημα , αυτο το ερωτημα ειναι ερωτημα (καλως ή κακως ΔΕΝ με νοιαζει) εδω και πανω απο 30 χρονια , με υποτιπωδεις ερευνες τα προηγουμενα χρονια και με ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ τα τελευταια 10 χρονια

η αποψη μου ? δεν ειναι ακομη σιγουρο οτι ισχυει κατι τετοιο
το ερωτημα μου ? εαν ισχυει τι σημαινει για μενα
η απαντηση μου ? για μενα απλα θα επιβεβαιωσει τα οσα πιστευω τα τελευτια 29 χρονια και κυριως τα τελευταια 16 χρονια οτι οι θρησκειες αποτελουν εξελικτικη αναγκη του ανθρωπου για την επιβιωση του , ΣΗΜΕΡΑ που πλεον ο ανθρωπος δεν εχει τις ιδιες αναγκες επιβιωσης οι θρησκειες θα ατονισουν εως οτου εξαφανισθουν. αυτος αλλωστε ειναι και ο λογος που στις δυτικες κοινωνιες το φαινομενο της εξασθενισης της πιστης ειναι εμφανες , σε αντιθεση απο τις κοινωνιες της ασιας και της αφρικης που η θρησκεια παιζει ακομη προτευων ρολο στην ζωη του ατομου.

πολυ θα ηθελα λοιπον , την αποψη σου και την απαντηση σου... χωρις αυτο να ειναι εκβιαστικο και να το κανεις γιατι στο ζηταω... εισαι ελευθερο ατομο να κανεις οτι εσυ θες , απλα ζηταω τον σεβασμο σου στην απαντηση σου

ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 22:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γύρω μας βρίσκονται δυισεκατομμύρια οντότητες σε άλλες διαστάσεις
που μας βλέπουν...Υπάρχουν πολλά περισσότερα γύρω μας απο ότι
μπορούμε να καταλάβουμε με την συγκεκριμένη λογική, που διαθέτουμε...
Ας κουλάρουμε λίγο...
Θέλει και σκέψη το πράγμα..Τετράγωνη λογική,αλλά,με πνεύμα,
όχι μόνο με κομπιούτερ και μαθηματικά...

δηλαδη απλα μου ζητας να ασπαστω τις θεσεις σου!!!

συγνωμη αλλα δεν μπορω να το κανω αυτο!!!

και οπως δεν υποτιμω την σκεψη σου , εαν θες μην υποτιμας των αλλων
και οπως δεν προσβαλω τα πιστευω σου , εαν θες μην προσβαλεις των αλλων

σε ευχαριστω και παλι

ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;

Edited by - makfor on 27/06/2009 22:13:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3574219
Maintained by Digital Alchemy