ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λευκή μαγεία..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
777
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 00:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις μήπως να προτείνεις κάποιο βιβλίο ή κάποια συζήτηση που έγινε εδώ ώστε να διαβάσω; προσπαθώ να ψάξω με την αναζήτηση αλλά δε λειτουργεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ξένος
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 02:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τι είναι τα τέσσερα χρυσά οχήματα;

Είναι τα ηλιακά σώματα (βλ. επτά σώματα)
Για να το καταλάβεις αυτό θα πρέπει να ξέρεις τι είναι (και πώς γίνεται) η μετατροπή της ενέργειας. Αυτό είναι μεγάλο θέμα που δε μπορεί να συζητηθεί εδώ.

...Φυσικό, αιθερικό, αστρικό, διανοητικό, αρχέτυπικο και λοιπές θεοσοφικές λαμακίες της Blavatsky και του μπαρμπα-σαμαέλ που αποκτούνται μέσω ασκήσεων της κουανταλίνι και του φίκι-φίκι.

...Μαγεία του καναπέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 11:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Μαγεία του καναπέ.

Εξήγησέ μου τι είναι για σένα "μαγεία" για να καταλάβω ποια είναι για σένα η αληθινή μαγεία φίλε Ξένε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 11:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις μήπως να προτείνεις κάποιο βιβλίο ή κάποια συζήτηση που έγινε εδώ ώστε να διαβάσω; προσπαθώ να ψάξω με την αναζήτηση αλλά δε λειτουργεί...
Σου στειλα π.μ. στο mail σου. Επειδή δεν μπορώ να δω το mail σου, μόλις μου απαντήσεις, θα σου στείλω με επισύναψη κάποιο βιβλίο από τα "προσωπικά αγαπημένα" μου. Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα πες μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 11:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτός πιθανότατα πίστευε ότι πράτει το καλό,
...Όλοι αυτό πιστεύουν
Μέχρι που η ουρά γίνεται τόσο μεγάλη που ακόμα και αυτοί τη βλέπουν

Αν και ο Χίτλερ, πολύ πιθανόν να μην έκανε "ουρά" μιας και ήξερε τον τρόπο...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/02/2012 11:43:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 18:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Με τον "Ξένος", δέν θα ασχοληθώ, πρόβλημά του άν δέν πιστεύει...

-Αγαπητέ DR.,άν έχεις τόν χρόνο, μπορείς, σε παρακαλώ, να μου στείλεις και στο δικό μου το mail, αυτά;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 18:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-"Ουρά", εννοείς αυτό που ο Γιούνγκ, ονομάζει σκιά ή κάτι άλλο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ξένος
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 19:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξήγησέ μου τι είναι για σένα "μαγεία" για να καταλάβω ποια είναι για σένα η αληθινή μαγεία φίλε Ξένε...

In this book it is spoken of the Sephiroth and the Paths; of Spirits and Conjurations; of Gods, Spheres, Planes, and many other things which may or may not exist. It is immaterial whether these exist or not. By doing certain things certain results will follow; students are most earnestly warned against attributing objective reality or philosophic validity to any of them.
"Aleister Crowley, Book VI 1909"

quote:

-Με τον "Ξένος", δέν θα ασχοληθώ, πρόβλημά του άν δέν πιστεύει...


"certain results will follow". Μεγάλη υπόθεση τελικά ο τύπος των ήλων. Δείξε μας τα result λοιπόν κι όχι θεωρητικολογίες για ακτινοβόλα σώματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 22:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"certain results will follow". Μεγάλη υπόθεση τελικά ο τύπος των ήλων. Δείξε μας τα result λοιπόν κι όχι θεωρητικολογίες για ακτινοβόλα σώματα
Εμείς δεν κατηγορούμε κανέναν φίλε μου. Δείξε μας εσύ πρώτα που έκανες την νίξη, και θα σου δείξουμε και εμείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 23:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε "xenos", εδώ συζητάμε κάποιοι περί "εσωτεριστικών" θεμάτων και γίνεται κάποια ανταλαγή απόψεων.
Δέν νομίζω πώς έχει νόημα η αντιπαράθεση ή η προσπάθεια να πείσεις κάποιον ο οποίος δέν αντιλαμβάνεται ή δέν πιστεύει σ'αυτά.
Εγώ προσωπικά έχω υποσχεθεί στόν εαυτό μου να μήν πέσω σε καμία αντιπαράθεση (όπως παλαιότερα που προσπαθούσα να πείσω κάποιους δογματικούς -"Χριστιανούς" ή "Δωδεκαθεϊστές- χάλασα τόσο πολύτιμο χρόνο να μαλώνω με τόν "Τρεχαγύρευε" π.χ.), διότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ.
-ΟΥΤΕ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ (ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΞ ΑΥΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟΣ-ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΥΣΠΙΣΤΟΣ), ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΒΙΩΣΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΑ.
ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΗ ΜΕΣΩ ΜΕΛΕΤΗΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ...ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΟΝΟ ΒΙΟΜΑΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ.
ΒΙΟΜΑ=ΓΝΩΣΗ....ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΒΟΗΘΗΜΑΤΑ Η ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ "ΦΟΡΤΟΝΟΜΑΣΤΕ" ΚΑΡΜΑ ΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΗΔΗ ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΟ ΕΓΩ ΜΑΣ

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 19/02/2012 23:25:37

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 20/02/2012 00:41:21

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 20/02/2012 00:42:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 00:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιά τούς λόγους αυτούς δέν έχω να σου πώ τίποτε απολύτως, όχι γιατί σε σνομπάρω, το αντίθετο.
Έχει να κάνει όμως με μένα και το ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ, το οποίο προσπαθώ με ΚΟΠΟ, τόν οποίο δέν φαντάζεσαι, να το προσεγγίσω καθαρίζοντας καθημερινά τόν ατελείωτο "κόπρο του Αυγείου", πού έχει σωρευθεί πάνω μου από τήν γέννησή μου έως σήμερα.
Δέν θέλω σε καμία περίπτωση να συσσωρεύσω και άλλον, "παίζοντάς το" γνώστης και ιδίως "θαυματοποιός"...
Κάνω "αθορύβως" το έργο μου -όσο μικρό και άν είναι- και μου αρέσει να ανταλάσω και κάποιες απόψεις με άτομα που με τα γραφόμενά τους με ελκύουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ξένος
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 15:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...απάντησα απλά στην απορία του μέλους σχετικά με τα "σώματα" μιας και κανείς σας δεν το έκανε δημόσια. Δεν εξέθεσα και κατι το σπουδαίο και απόκρυφο. Ανοιχτό φόρουμ είναι και η γνώμη μου ήταν και παραμένει ότι η συγκεκριμένη ατραπός έχει αποδειχθεί ατελέσφορη. Τις θυμάμαι τις κόντρες με τον τρεχαγύρευε αλλά μην με μπερδεύεις με αυτά σε παρακαλώ. Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά εμένα η ζωή μου δίδαξε ότι δεν έμαθα τίποτα από αυτούς που συμφωνούσαν μαζί μου σε όλα. Σε αφήνω λοιπόν στη συζήτηση σου αγαπητέ. Τα σέβη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 16:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Ξένε, δεν είπες κάτι κακό. Απλά δεν είναι ωραίο να προσβάλλεις τις διδασκαλίες ορισμένων προσώπων, επειδή εσύ ακολουθείς τη διδασκαλία ορισμένων άλλων.

Ο Alistair Crowley, μέλος της αξιοσέβαστης μαύρης αδελφότητας, έδωσε στο ευρύ κοινό, όπως αντιλαμβάνομαι, πολλά εφόδια για την αριστερή ατραπό. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται η καθοδική σεξουαλική μαγεία, η δικιά του έκδοση της μαύρης λειτουργείας και γενικά η αξιοποίηση της θέλησης προς την καθοδική κατεύθυνση.

Ο Α.Δ. Σαμαέλ Α. Β., μέλος της αξιοσέβαστης λευκής αδελφότητας και πρώιν μέλος της μαύρης, έδωσε πολλά απαραίτητα εφόδια στην ανθρωπότητα για την δεξιά ατραπό, τουτέστιν την ανοδική σεξουαλική μαγεία, την θεία λειτουργία και γενικά την αξιοποίηση της θέλησης προς την ανοδικη΄κατεύθυνση.

Δυστυχώς οι διαφορετικοί δρόμοι που έχουμε ακολουθήσει πιθανόν να μας φέρουν αντιμετώπους σε άλλες πειριαστάσεις, στο μέλλον. Όπως και να 'χει, μιας και δεν πρέπει να είσαι "προχωρημένη περίπτωση" αρνητικού θελεμήτη, απλά σου εφιστώ τη προσοχή σε ορισμένα πράγματα που ίσως σου διαφεύγουν.

Καλό απόγευμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 19:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί φίλε μου, αυτό προσπαθώ να σου πω.

1.)-Στόν ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ χώρο είναι απολύτως αναγκαία η ανταλλαγή απόψεων και φυσικά μαθαίνεις από τίς αντίθετες γνώμες τών άλλων.

2.)-ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ο ΜΥΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΔΕΝ ΧΩΡΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ...
Η τα βιώνεις και σου αποδεικνύονται....βαθμιδών πάντα -προοδευτικά- ή αποχωρείς.

Ο Μυημένος Διδάσκαλος διδάσκει με έναν "ιδιότυπο" τρόπο (...ΣΗΜΑΙΝΕΙ..και δέν τρέχει δεξιά και αριστερά να "δασκαλεύει -δέν είναι "δάσκαλος"-) και ουδέποτε αποδεικνύει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 19:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτές είναι βασικές διαφορές του βεβήλου με τόν "Μυητικό χώρο".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ξένος
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 19:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
His master's voice...
Διάβασε ξανά το τέλος της ρήσης του crowley που παραθέτω.
Γειά και σε σένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 19:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ, επειδή σε ακουώ πολύ συχνά να μιλάς για Δασκάλους και το πώς είναι ή δεν είναι τα πράγμματα.
Υπάρχει μια αντίφαση σε αυτό που λες.
Απ' τη μια πλευρά λες ότι το βίωμα (δηλαδή η Γνώση) αποκτάται βαθμιδών.
Από την άλλη λες ότι "αυτό είναι έτσι και έτσι" λες και είσαι ο ίδιος Δάσκαλος, και ξέρεις με σιγουριά θανάτου αυτά που λες.
Θα σου πρότεινα να είσαι πολύ προσεχτικός με το θέμα των Δασκάλων και με τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεις το ζήτημα Δάσκαλος καθώς και το ζήτημα μύηση. Ο δρόμος, δεν είναι για όλους το ίδιο. Κάποιοι θα δυσκολευτούν πολύ, κάποιοι λίγότερο, υπάρχουν διάφοροι ειδικοί παράγοντες.
Ένας δάσκαλος δεν είναι υπεύθυνος να μας προκαλέσει καμία εμπειρία. Οι εμπειρίες έρχονται και μόνες τους, εφόσον προχωράμε. Εμπειρία μπορούν να προκαλέσουν πολλές οντότητες, διαφόρων ειδών εμπειρίες, ακόμα και εμπειρίες "φώτισης". Οι ακόλουθοι της αριστερής ατραπού είναι επιρρεπείς σε τέτοιες "εμπειρίες".
Καλό είναι να μη γυρίζει ο κόσμος μας γύρω απο ένα άτομο ή μια οντότητα, γιατί συχνά μετά από αυτό έπεται η τρέλα. Υπάρχουν άτομα που μπορούν να μας συμβουλέψουν, να μας δείξουν τρόπους, πράγματα που μπορούμε να πειραματιστούμε, να μας πουν ενδεχομένως πράγματα που ξέρουν και που μπορούν να μοιραστούν μαζί μας. Στο μονοπάτι όμως είμαστε μόνοι μας. Δεχόμαστε βοήθεια, αλλά είμαστε μόνοι μας.
Η μύηση συνεπάγεται θυσίες υλικές και ψυχολογικές. Ένας δάσκαλος μπορεί να τα παρατήσει όλα και να πάρει το δρόμο για την υπηρεσία προς τον συνάνθρωπο. Κάποιοι υπηρετούν με τρόπο "μαγικό" και κάποιοι υπηρετούν στην τρίτη διάσταση με τρόπο πρακτικό, ή μοιράζοντας τη Γνώση στους υποψήφιους μυημένους του κόσμου. Κάποιοι αλλάζουν χώρες, κάποιοι μαθαίνουν νέες γλώσσες, κάποιοι αλλάζουν φυσικό σώμα με τον θάνατο του παλιού. Πολλά μπορεί να αλλάξουν.
Είναι προφανές, ότι ένας άνθρωπος που δεν είναι συνειδητός, δεν μπορεί να προχωρήσει στο μονοπάτι.
Όχι μόνο αυτό. Αλλά σημαντικοί Δάσκαλοι (αν τους εκλάβουμε ως τέτοιους) θα μας πουν ότι για να πάμε ψηλά στο μυητικό μονοπάτι, θα χρειαστούμε και μια συζυγο..

Όλα αυτά είναι τροφή για σκέψη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/02/2012 20:06:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 17:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε, όταν μιλούσα γιά "Διδάσκαλο", εννοούσα έναν "αναγνωρισμένο" Διδάσκαλο π.χ. τήν Μπλαβάτσκι.
Συνεχίζω να πιστεύω ότι τα γραφόμενά της ΔΕΝ απευθύνονται σε αμυήτους, αλλά σε ήδη Μυημένους.
Ο Μυημένος θα τα χρησιμοποιήσει γιά τήν εξέλιξη τής σκέψης του, αλλά πάνω σε Μυητική βάση καθώς και εμπειρίες. Η Διαίσθησή του και η Συνείδησή του όμως, θα έχουν ήδη προχωρήσει, θα έχουν "αποφασίσει" και αυτό που θα διαβάσει θα "αποκρυσταλώσει" αυτό που ήδη έχει "Διαισθαντικά" σχηματίσει...

Αντιθέτως ο αμύητος ή θα τα δεχθεί "δογματικά" και θα επηρρεαστεί ή δέν θα τον αγγίξουν καθόλου και θα αμφιβάλει.
Γιά τόν λόγο αυτό δέν έχει νόημα ο διάλογος με ανθρώπους που δέν είναι έτοιμοι να τα δεχθούν.
Αντιθέτως όταν "διαισθανθούν" κάτι, τότε έχει.

Μιλώ "μετά βεβαιότητος", όταν πρόκειται γιά βασικές αρχές Μυητικών Ταγμάτων (που τις γνωρίζω και δέν δέχονται αμφισβήτηση, δέν είναι δικές μου ανακαλύψεις),{ - π.χ. τήν "Αποδοχή" τών "Οροσήμων" ενός Τάγματος -, άν δέν τις δέχεσαι δέν μετέχεις, δέν σε υποχρεώνει κανείς να μετέχεις .
Δέν μπορεί π.χ. να είσαι Τέκτων και να μήν δέχεσαι τήν πίστη στό "Ανώτερο Όν", όπως δέν μπορεί να είσαι "Μαρτινιστής" και να μήν δέχεσαι και τήν επιρροή Τών "Ανωτέρων Αγνώστων"....}.

Φυσικά και συμφωνώ με όλα όσα λές γιά τόν Μυητικό δρόμο.
Εννοείται ότι με τα γραφόμενά σου με βάζεις σε σκέψεις και αυτό είναι θετικό.


Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 22/02/2012 18:00:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 22:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίταξε, όταν μιλούσα γιά "Διδάσκαλο", εννοούσα έναν "αναγνωρισμένο" Διδάσκαλο π.χ. τήν Μπλαβάτσκι.
Α οκ. Πάντως και για αυτούς το ίδιο ισχύει. Μέχρι να επαληθεύσουμε οι ίδιοι κάτι, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, αλλά μπορούμε να τους "κρίνουμε" βέβαια, σε ένα βαθμό, από τη διδασκαλία τους.
Μη ξεχνάμε ότι οι δάσκαλοι μπορεί να μην έχουν φυσικά σώματα πια, αλλά έχουν τα άλλα σώματα. Όταν λοιπόν εμείς λοιπόν, τους επικαλέσουμε, (μάλλον όχι καλή κίνηση για αρχάριους) θα πρέπει να ξέρουμε ΤΙ επικαλούμαστε.
Γιατί κάθε πράγμα έχει και τη σκιά του...
quote:
Γιά τόν λόγο αυτό δέν έχει νόημα ο διάλογος με ανθρώπους που δέν είναι έτοιμοι να τα δεχθούν.
Αντιθέτως όταν "διαισθανθούν" κάτι, τότε έχει.
Δεν έχεις και άδικο...

Σε δουλειά να είμαστεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Awaken
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 15:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Awaken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΦΦΦ..!!! Οκ εχω καταλάβει πλήρος τι ειναι μαυρη,τι ειναι λευκη μαγεια..
Εχω καταλαωει πιστεθω πιοι εχουν την δηνατοτητα να την χρησιμοποιησουν και ποιοι πρεπει να ασχοληθουν!Εχω μια μεγαλη ερώτηση!
Απο που πρ΄ρπρι να αρχίσω?Πια ειναι η αφετηρια? Που πρεπει να Ψαξω? Και ποιός θα ηθελε να με καθοδιγισει?? Μαλλον πολλεσ ηταν οι ερωτισεισ!! Χαμογελα σε ολουσ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 19:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασε Gurdjieff.

Αργότερα, Eliphas Levi. (ο πρώτος θα σου φανεί πιο χρήσιμος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 19:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Awaken: ΠΦΦΦ..!!!

Ερωτηση:
Aν ερμηνεύω σωστά, το παραπάνω εκδηλώνει "αγανάκτηση" ?
Ποιος ο λόγος αυτής σου της κατάστασης φίλτατε ?

Διευκρίνηση:
Απο τα... συμφραζόμενα κατάλαβα οτι θέλεις να ασχοληθεί με την λεγόμενη
"λευκή" μαγεία (μια και αυτό είναι το θέμα)
Πρέπει να ξέρεις, απο τη στιγμή που ζητάς "καθοδήγηση",
οτι, ο σκοπός των forum του esoterica.gr ειναι η συζήτηση/αναζήτηση μα πάνω απ'ολα μιας καθαρά φιλοσοφικής προσέγγισης
της θεματολογίας του, και όχι online μαθήματα
ή όποιας μορφής "προσηλυτισμού" ειδικά σε τόσο αμφιλεγόμενα θέματα, όπως η μαγεία.

Προτροπή:
Καλο θα ειναι να κάνεις μια μικρη αναζήτηση στη θεματολογία των forums
κι εκει (ανάμεσα σε δεκάδες "κλειδωμένα"*) θα βρεις και μερικά οπου γίνετε μια προσεκτική προσέγγιση του θέματος της "μαγείας".

Παράδειγμα αυτο : ΜΑΓΕΙΑ
*(τα πολυάριθμα "κλειδώματα" θεμάτων της ίδιας θεματολογίας είναι ενα φαινόμενο που αντικατοπτρίζει την "ελαφρότητα" με την οποία την αντιμετωπίζουν οι μετέχοντες)


Άποψη:
Λες

quote:
Οκ εχω καταλάβει πλήρος τι ειναι μαυρη,τι ειναι λευκη μαγεια..

Ποτέ μην είσαι απόλυτα σίγουρος για κατι, αν δεν το έχεις ψάξει επαρκώς πριν...
Αντίθετα στην δική σου "πληρότητα" σου παραθέσω μια διαφορετική συνισταμένη, που ίσως σε βάλει σε σκέψεις,
σε αυτά τα "πρωτα σου βήματα"

<< ...αυτό που πραγματικά μετρά ΔΕΝ είναι οι υπερφυσικές δυνάμεις του «μάγου»
αλλά η ανώριμη αποδοχή εκ μέρους του θύματος
ότι ο «μάγος» κατέχει τέτοιες ικανότητες και δυνάμεις....>>

Τάδε έφη: καθηγητής Γιώργος Πιπερόπουλος


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 21:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]


[black
<< ...αυτό που πραγματικά μετρά ΔΕΝ είναι οι υπερφυσικές δυνάμεις του «μάγου»
αλλά η ανώριμη αποδοχή εκ μέρους του θύματος
ότι ο «μάγος» κατέχει τέτοιες ικανότητες και δυνάμεις....>>
[/black]

Τάδε έφη: καθηγητής Γιώργος Πιπερόπουλος


Πιο απλά, η επιτυχία κρίνεται στο αν το "θύμα" πιστεύει στη δύναμη του θύτη ...

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Awaken
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2013, 22:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Awaken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σασ ευχαριστω...Αυτο ακριβως εννουσα με τον "ορο" αφετιρια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy