ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ας κριτικαρουμε λιγο την επιστημη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 16:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω τωρα τι να πω,τα λες και μονος σου μια χαρα...
Μονο που οπως εγραψα,εισαι της προσκολλησεως!(Τουλαχιστον στις απαντησεις που δινεις σε μενα γιατι στον Εαρινο εισαι πιο δεκτικος αφηνοντας βεβαια και εκει το στιγμα σου (Αυτό βέβαια με την πρόυπόθεση το κάθε σχόλιο να είναι επαρκως τεκμηριωμένο)
Και στο λεει αυτο ενας γεωστατικος...


Το εχω γραψει και αλλοτε εδω μεσα,οταν προσπαθεις να περιγραψεις κατι που δεν απτεται της φυσικης υποστασις του ανθρωπου χανεις και την μπαλα και τα λογια!Στο κατω κατω δε θελω να σε μεταπεισω για οτιδηποτε,απλα οπως τραγουδησε και ο Παυλακης καποτε:αστη καρδια σου να τα πει και αν θες παιξε και ξυλο!



Φίλε Geostat καλησπέρα!

Ομολογώ ότι έχω δεί διάφορες παρατηρήσεις σου ή ενστάσεις σου αλλα ολοκληρωμένη άποψη δική σου δεν έχω δεί...

Έχω την αίσθηση ότι αν έκανες μια ολοκληρωμένη τοποθέτηση πάνω στο θεμα , θα είχαμε την ευκαιρεια να ανταλλάξουμε απόψεις και να δουμε που συντέμνονται και που διαφοροποιούνται...

Απ'οτι βλέπω έχεις προσηλωθεί σε ένα σκοπό και μόνο , να αποδείξεις ότι ο Συνδίκτυος Math...έχει λάθος "χάρτες"..μπορεί να έχεις δίκιο..και ενδεχομένως να ισχύει και για μένα αυτό ... και μου δοθεί η ευκαιρεία και σε όλους μας να αναθεωρήσουμε ενδεχομένως πολλά απ'οσα αντιλαμβαβόμαστε ως "ορθά"...

Τοποθετήσου και θα υπάρξουν ανάλογες τοποθετήσεις επί των δικων σου θέσεων ...!!

Ευχαριστώ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 10:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Geostat καλησπέρα!καλημερα

Ομολογώ ότι έχω δεί διάφορες παρατηρήσεις σου ή ενστάσεις σου αλλα ολοκληρωμένη άποψη δική σου δεν έχω δεί...και ουτε προκειτε,απο αποψη

Έχω την αίσθηση ότι αν έκανες μια ολοκληρωμένη τοποθέτηση πάνω στο θεμαμε καλεις να γινω αληταμπουρας δηλαδη,να παρω θεση και μετα να την υπερασπιστω!μπα οπαδος της απραξιας εχω υπαρξει οχι της ακινησιας , θα είχαμε την ευκαιρεια να ανταλλάξουμε απόψεις και να δουμε πουστη γη,το θεμα ειναι γιατι το περιοριζουμε συντέμνονται και που διαφοροποιούνται...

Απ'οτι βλέπω έχεις προσηλωθεί σε ένα σκοπό και μόνο , να αποδείξειςκαταδεικνυω ότι ο Συνδίκτυος Math...έχει λάθος "χάρτες"αν αυτοι οι χαρτες περιλαμβανουν την υποτελεια σε ενα πιθηκι που εκπαιδευτικε να χειρουργει περιμενοντας για την πραξη του αυτη τη μπανανιτσα του ε! θα αυτοαναιρεθω για λιγο..μπορεί να έχεις δίκιοσχετικο και ασχετο σε σημειο αδιαφοριας..και ενδεχομένως καλα θα ηταν να ειναι δεχομενος αλλα τεινει στο δικνειόμενος να ισχύει και για μένα αυτότα του οικου Δημο ... και μου δοθεί η ευκαιρεία και σε όλους μας να αναθεωρήσουμεκαι τοτε τι; ενδεχομένως πολλά απ'οσα αντιλαμβαβόμαστε ως "ορθά"λαο λαο ποδαανα...

Τοποθετήσου μη βριζειςκαι θα υπάρξουν ανάλογες τοποθετήσεις επί των δικων σου θέσεων ...!!ρρρ το νερο

Ευχαριστώ!!!τα δεοντα


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 10:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

geostat :

quote:
Εγω τωρα τι να πω,τα λες και μονος σου μια χαρα...
Μονο που οπως εγραψα,εισαι της προσκολλησεως!(Τουλαχιστον στις απαντησεις που δινεις σε μενα γιατι στον Εαρινο εισαι πιο δεκτικος αφηνοντας βεβαια και εκει το στιγμα σου (Αυτό βέβαια με την πρόυπόθεση το κάθε σχόλιο να είναι επαρκως τεκμηριωμένο)
Και στο λεει αυτο ενας γεωστατικος...

Ποιας προσκολήσεως ?να στο πω μαθηματικα,αν ακολουθησεις τη σκια σου σε μια αχανη πεδιαδα στον ισημερινο κατα τη διαρκεια της θερινης ισημεριας που θα καταληξεις;

quote:

Το εχω γραψει και αλλοτε εδω μεσα,οταν προσπαθεις να περιγραψεις κατι που δεν απτεται της φυσικης υποστασις του ανθρωπου χανεις και την μπαλα και τα λογια!Στο κατω κατω δε θελω να σε μεταπεισω για οτιδηποτε,απλα οπως τραγουδησε και ο Παυλακης καποτε:αστη καρδια σου να τα πει και αν θες παιξε και ξυλο!

Το αν χάνεις εσύ την μπάλα είναι προβλημα δικό σουοχι του γεροπαραξενου που την εσκισε,εμενα θα μου παρει αλλη ο μπαμπας μου .

Απλα όταν αναφέρεσαι στους άλλους και εκφράζεις άποψη , να μιλάς με επιχειρήματα και οχι με εκφράσεις του δρόμου μαλιστα φυρερ μου,με τοσους δρομους νομιζα οτι εισουνα αλανι να με συγχωρεις(αν και στην κουκιδα που ζεις το βλεπω δυσκολο...δεν τη γλυτωνει ο αλγοριθμος).
Να είσαι πιο κατατοπιστικός , γιατί τους γρίφους , λόγω περιορισμένης αντίληψης , δεν τους καταλαβαίνωκαι να τους καταλαβεις θα αναρωτιεσε μετα γιατι στους εβαλα...δε φταις εσυ,η "επιστημονικη" σου φυση φταιει .



Edited by - geostat on 27/09/2010 10:51:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 11:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλλα τι σου ειναι τελικα αυτη η επιστημη ... σκετος "σατανας"

quote:
... Δεν μπορούμε να προβλέψουμε φυσικές, περιστασιακές δραστηριοποιήσεις του κροταφικού λοβού, επομένως είναι δύσκολο να μετρήσουμε τα αποτελέσματά τους. Αλλά τι θα γινόταν αν μπορούσαμε να προκαλέσουμε τεχνητές δραστηριοποιήσεις όποτε θέλαμε;

Αυτό ακριβώς σκέφτηκε και ο Δρ. Persinger όταν κατασκεύασε το "κράνος Θεού", όπως το βαφτίσαν μερικοί. Είναι ένα συνηθισμένο κράνος μοτοσυκλέτας με σωληνάρια που, όταν φορεθεί, παράγουν ένα περίπλοκο μαγνητικό πεδίο, σχεδιασμένο να διεγείρει τους κροταφικούς λοβούς. Οι 4 στους 5 που το έχουν δοκιμάσει αναφέρουν ότι νιώθουν μια παρουσία στο δωμάτιο μαζί τους, μια παρουσία που οι θρήσκοι θεωρούν πως είναι ο Θεός (Holmes 2001, σελ. 28).
...
απο το http://onthewaytoithaca.wordpress.com/2010/09/01/ghost-in-the-machine-3-3/



[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 17:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεφύγουμε λίγο . Ας εξετάσουμε λίγο παραπάνω τον Άνθρωπο .

Το προπατορικό αμάρτημα ;

Είναι ολοφάνερο, και τι πετυχημένος που είναι χαρακτηρισμός “προπατορικό” !

Έγκειται στη ζωική μας ιδιότητα που σέρνουμε μαζί μας τις αθλιότητές της .

Κοπριά που μας μαγαρίζει , ορμόνες που μας βυθίζουν στο βούρκο της ακολασίας και των οργίων … κληροδότημα του κτήνους .

Ένα μακρινό και ασήκωτο παρελθόν βαραίνει τους ώμους του ασθενικού άτλαντα – τους δικούς μας δηλαδή . Το νοιώθουμε όμως ότι η πραγματική μας μοίρα δεν είναι η μοίρα του κτήνους .

– Αλήθεια , για ποιο λόγο , αλπινιστή , σκαρφαλώνεις στις κορφές του ιλίγγου , γιατί αεροπόρε γλιστράς ανάμεσα στα βουνά και αψηφάς τους ωκεανούς ; Γιατί αστροναύτη κατακτάς τους πλανήτες , επιστήμονα, γιατί ανακαλύπτεις τους νόμους της φύσης , φιλόσοφε γιατί αναζητάς το απόλυτο , μαθηματικέ γιατί μεθάς από μια αλήθεια που εσύ δημιούργησες ; – λέγε , γιατί όλ’αυτά ;

Επειδή είμαι Άνθρωπος , επειδή υπακούω στην παρόρμησή μου , στην ουσία μου , και η ουσία μου είναι να κυριαρχήσω , να κατακτήσω και ακόμα να επικυρώσω για μένα τον ίδιο το μεγαλείο μου .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάτα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 18:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνδίκτυοι

Ο υπολογιστής μου, λόγω σοβαρής ασθενείας, πηγαίνει, αύριο στην "εντατική". Οπότε για μερικές μέρες δεν θα μπορέσω να σας παρακολουθήσω .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 00:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

geostat:

quote:
να στο πω μαθηματικα,αν ακολουθησεις τη σκια σου σε μια αχανη πεδιαδα στον ισημερινο κατα τη διαρκεια της θερινης ισημεριας που θα καταληξεις;

Ασε τα μαθηματικά καημένε ...
Πουθενά δεν θα καταλήξω γιατί δεν υπάρχει θερινή ισημερία .

quote:
οχι του γεροπαραξενου που την εσκισε,εμενα θα μου παρει αλλη ο μπαμπας μου .
μαλιστα φυρερ μου,με τοσους δρομους νομιζα οτι εισουνα αλανι να με συγχωρεις(αν και στην κουκιδα που ζεις το βλεπω δυσκολο...δεν τη γλυτωνει ο αλγοριθμος).

Εκτός απο ανοησίες σαν τις παραπάνω , για το θέμα έχεις να πείς τίποτα ?

quote:
και να τους καταλαβεις θα αναρωτιεσε μετα γιατι στους εβαλα...δε φταις εσυ,η "επιστημονικη" σου φυση φταιει .

Τι να καταλάβω ?
Την θερινή ισημερία ?

Το μυαλό σου είναι στραγάλια φιλαράκο .
Να πας να κοιταχτεις σε κανένα γιατρό πριν έρθει η ... χειμερινή ισημερία γιατί δεν σε βλέπω καλά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 01:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

geostat:

quote:
να στο πω μαθηματικα,αν ακολουθησεις τη σκια σου σε μια αχανη πεδιαδα στον ισημερινο κατα τη διαρκεια της θερινης ισημεριας που θα καταληξεις;

Ασε τα μαθηματικά καημένε ...
Πουθενά δεν θα καταλήξω γιατί δεν υπάρχει θερινή ισημερία .

quote:
οχι του γεροπαραξενου που την εσκισε,εμενα θα μου παρει αλλη ο μπαμπας μου .
μαλιστα φυρερ μου,με τοσους δρομους νομιζα οτι εισουνα αλανι να με συγχωρεις(αν και στην κουκιδα που ζεις το βλεπω δυσκολο...δεν τη γλυτωνει ο αλγοριθμος).

Εκτός απο ανοησίες σαν τις παραπάνω , για το θέμα έχεις να πείς τίποτα ?

quote:
και να τους καταλαβεις θα αναρωτιεσε μετα γιατι στους εβαλα...δε φταις εσυ,η "επιστημονικη" σου φυση φταιει .

Τι να καταλάβω ?
Την θερινή ισημερία ?

Το μυαλό σου είναι στραγάλια φιλαράκο .
Να πας να κοιταχτεις σε κανένα γιατρό πριν έρθει η ... χειμερινή ισημερία γιατί δεν σε βλέπω καλά .


εαρινη εχεις δικιο,και παλι περιττη ειναι αλλα μαλλον καταλαβες τι ηθελα να πω

Edited by - geostat on 28/09/2010 01:08:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 09:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

geostat:

quote:
να στο πω μαθηματικα,αν ακολουθησεις τη σκια σου σε μια αχανη πεδιαδα στον ισημερινο κατα τη διαρκεια της θερινης ισημεριας που θα καταληξεις;

Ασε τα μαθηματικά καημένε ...
Πουθενά δεν θα καταλήξω γιατί δεν υπάρχει θερινή ισημερία .

quote:
οχι του γεροπαραξενου που την εσκισε,εμενα θα μου παρει αλλη ο μπαμπας μου .
μαλιστα φυρερ μου,με τοσους δρομους νομιζα οτι εισουνα αλανι να με συγχωρεις(αν και στην κουκιδα που ζεις το βλεπω δυσκολο...δεν τη γλυτωνει ο αλγοριθμος).

Εκτός απο ανοησίες σαν τις παραπάνω , για το θέμα έχεις να πείς τίποτα ?

quote:
και να τους καταλαβεις θα αναρωτιεσε μετα γιατι στους εβαλα...δε φταις εσυ,η "επιστημονικη" σου φυση φταιει .

Τι να καταλάβω ?
Την θερινή ισημερία ?

Το μυαλό σου είναι στραγάλια φιλαράκο .
Να πας να κοιταχτεις σε κανένα γιατρό πριν έρθει η ... χειμερινή ισημερία γιατί δεν σε βλέπω καλά .


εαρινη εχεις δικιο,και παλι περιττη ειναι αλλα μαλλον καταλαβες τι ηθελα να πω

Edited by - geostat on 28/09/2010 01:08:42


Μπράβοοοοο.....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 10:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικα παντως χθες φιλτατε θι(ν)κ μαθ μου εκοψες τη φορα.
Λυπαμε αν το παραδειγμα μου ηταν ατυχες και κολλησες στο λαθος μου.

Αυτο που θελησα να δειξω σκαρωνοντας τον εν λογο γριφο ειναι απλα τα αδιεξοδα στα οποια καταληγει ο ανθρωπος οταν γινετε ακολουθος τις ιδιας του της φυσης,με τον φτωχο μου συλλογισμο ακολουθωντας τη σκια σου μοιραια θα καταληξεις στο ιδιο σημειο ως πιο αρμοδιος μπορεις να το αποδειξης η και να το καταριψεις.Προσπαθησα να δωσω καποια δεδομενα για να μην εχω καμια γελοια απαντηση τυπου "εξαρταται απο τη μορφολογια του εδαφους" ή "αναλογα το γεωγραφικο πλατος" ξεχασα βεβαια το εν αιθρια αλλα δεν πειραζει,η ισημερια αρκουσε να παταξεις τον αφελη που τολμησε να τα βαλει με τον επιστημονα!


Ολα σ'αυτη τη ζωη ειναι δουναι και λαβειν!Η ιδια η φυση φροντιζει για την υπαρξη της,εχω ακουσει οτι το στιγμα της αναιμιας ειναι αμυνα του ανθρωπινου οργανισμου απεναντι στην ελονοσια'ως φυση βεβαια μας δειχνει ποσο αδιστακτη ειναι.Της ειναι αδιαφορο αν ενα στα τρια παιδια ενος ζευγαριου που εχει στιγμα θα γεννηθει με μεσογειακη αναιμια(το διορθωσε βεβαια με τη βοηθεια της επιστημης) αρκει που εχει ενα ποσοστο επιβιωσεις με τιμημα το προαναφερθεν.

Αυτο οσον αφορα την πρωτογενη εξελιξη της ιδιας της φυσης,δε γνωριζω αν ειναι αδοκιμος ο ορος ουτε και θελω να αποκοψω τον ανθρωπο απο τη φυση αλλα θα ονομασω την εξελιξη που οφειλεται στον ανθρωπινο παραγοντα δευτερογενη!
Τρεμω λοιπον τη εχει να λαβει η φυση ως ανταλλαγμα απο τις ανθρωπινες παρεμβασεις και οχι βασιζομενος σε προαισθηση για τα μελλουμενα αλλα σε κατι που αγαπας,σε δεδομενα!
Δεδομενα που εχουν να κανουν με την εξαντληση των φυσικων πορων και τη μολυνση των λιγοστων που απομενουν.Ναι η επιστημη με τα αντιβιοτικα της εχει καταφερει την αλματωδη πληθυσμιακη αυξηση και τωρα με τα μεταλλαγμενα προσπαθει να τους ταίσει,τι λες θα βγει σε καλο;Θα υπαρξει καποιος να καταγραψει το αποτελεσμα αυτης της ιστοριας;Μηπως η λυση ειναι ξεπαστρεμα του ενεργοβορου δυτικου κοσμου και η υποδουλωση των υπαναπτυκτων (τι στο διαολο,καλει η νοηση αλλα χρειαζονται και τα χερια) χωρων;

Σεναρια μοτιβα οπως θες πεστα αλλα τα πραγματα δε βαινουν καλως,οχι οτι με νοιαζει και ιδιαιτερα!Αλλοστε παιδι της φυσης ειμαι και οπως καθε παιδι εχω την ταση να τα εναντιονομαι στις προσταγες των γονιων μου!
Αυτα!!!!


quote:
Μπράβοοοοο.....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Καλως την εΦη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 12:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Καλως την εΦη!


[/quote]

Σε βρίσκω μια χαρά...την καλημερα μου Geo-stat...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 13:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

geostat :

quote:
Αυτο που θελησα να δειξω σκαρωνοντας τον εν λογο γριφο ειναι απλα τα αδιεξοδα στα οποια καταληγει ο ανθρωπος οταν γινετε ακολουθος τις ιδιας του της φυσης,με τον φτωχο μου συλλογισμο ακολουθωντας τη σκια σου μοιραια θα καταληξεις στο ιδιο σημειο ως πιο αρμοδιος μπορεις να το αποδειξης η και να το καταριψεις.Προσπαθησα να δωσω καποια δεδομενα για να μην εχω καμια γελοια απαντηση τυπου "εξαρταται απο τη μορφολογια του εδαφους" ή "αναλογα το γεωγραφικο πλατος" ξεχασα βεβαια το εν αιθρια αλλα δεν πειραζει,η ισημερια αρκουσε να παταξεις τον αφελη που τολμησε να τα βαλει με τον επιστημονα!

Αφού μπορείς να μιλήσεις ανθρώπινα γιατι δεν το κάνεις ?
Είναι ανάγκη να πετάς σχόλια στα μηνύματα των άλλων και να προσπαθείς να τους μπερδέψεις ενώ έχεις άποψη ?
Εγώ παρατηρώντας αυτην την συμπεριφορά σχημάτισα την άποψη οτι μας δουλεύεις , και απλώς προσπαθήσεις να τραβάξεις το ενδιαφέρον των άλλων προκαλώντας τους .
Τελος πάντων κάλιο αργά παρά ποτέ .

Τώρα στο θέμα που θέτεις η απάντηση δεν είναι ευκολή .
Εκ των πραγμάτων ο άνθρωποε δεν μπορεί να δράσει ενάντια στην φύση του , η εν πάσει περιπτώσει χωρίς αυτο να έχει μεγάλο κόστος .

Ομως μέσα στην φύση του ανθρώπου , δεν είναι μόνο να είναι εγωιστής και κακός , αλλα είναι επίσης στην φύση του να είναι φιλομαθής , εφευρετικός και κάποιες φορές και αλτρουιστής.

Η ανθρώπινη φύση έχει και θετικά και αρνητικά στοιχεία .
Αυτο που πρέπει να κάνουμε ειναι να ενθαρύνουμε τα θετικά και να προσπαθήσουμε να κατευνάσουμε τα αρνητικά .
Δεν έιναι ανάγκη να γίνει αφυσικος ο άνθρωπος , η να καταφύγει στην έξωθεν βοήθεια για να σωθει και να ελευθερωθεί απο τα δεινά του . Αρκεί να δωσει προτεραιότητα στα θετικά της ίδιας του της φύσης .

quote:
Ολα σ'αυτη τη ζωη ειναι δουναι και λαβειν!Η ιδια η φυση φροντιζει για την υπαρξη της,εχω ακουσει οτι το στιγμα της αναιμιας ειναι αμυνα του ανθρωπινου οργανισμου απεναντι στην ελονοσια'ως φυση βεβαια μας δειχνει ποσο αδιστακτη ειναι.Της ειναι αδιαφορο αν ενα στα τρια παιδια ενος ζευγαριου που εχει στιγμα θα γεννηθει με μεσογειακη αναιμια(το διορθωσε βεβαια με τη βοηθεια της επιστημης) αρκει που εχει ενα ποσοστο επιβιωσεις με τιμημα το προαναφερθεν.

Ναι έτσι είναι η φύση . Είναι αδιστακτη και σκληρή , γιατί μόνο έτσι μπορεί να προάγει την επιβίωση των οργανισμών στον ανταγωνιστικό κόσμο που αυτοί διαβιούν .
Και δεν νομίζω οτι αυτο είναι ουτε καλό ουτε κακό , γιατί αυτές οι εκφράσεις αποτελούν ανθρώπινες ανακαλύψεις που δεν αφορούν τον φυσικό κόσμο .
Για την φύση καλό είναι οτι επιβιώνει και κακό οτι πεθαίνει . Τελεία και παυλα .

quote:
Αυτο οσον αφορα την πρωτογενη εξελιξη της ιδιας της φυσης,δε γνωριζω αν ειναι αδοκιμος ο ορος ουτε και θελω να αποκοψω τον ανθρωπο απο τη φυση αλλα θα ονομασω την εξελιξη που οφειλεται στον ανθρωπινο παραγοντα δευτερογενη!
Τρεμω λοιπον τη εχει να λαβει η φυση ως ανταλλαγμα απο τις ανθρωπινες παρεμβασεις και οχι βασιζομενος σε προαισθηση για τα μελλουμενα αλλα σε κατι που αγαπας,σε δεδομενα!
Δεδομενα που εχουν να κανουν με την εξαντληση των φυσικων πορων και τη μολυνση των λιγοστων που απομενουν.Ναι η επιστημη με τα αντιβιοτικα της εχει καταφερει την αλματωδη πληθυσμιακη αυξηση και τωρα με τα μεταλλαγμενα προσπαθει να τους ταίσει,τι λες θα βγει σε καλο;Θα υπαρξει καποιος να καταγραψει το αποτελεσμα αυτης της ιστοριας;Μηπως η λυση ειναι ξεπαστρεμα του ενεργοβορου δυτικου κοσμου και η υποδουλωση των υπαναπτυκτων (τι στο διαολο,καλει η νοηση αλλα χρειαζονται και τα χερια) χωρων;

Η εξέλιξη κάποιες φορές και στο παρελθόν έχει δηνιουργήσει είδη ζώων που ήταν τρομεροί θηρευτές και εξαφάνισαν με την παρουσία τους σχεδόν όλους τους υπολοιπους οργανισμούς .
Η φύση όμως έχει και πάλι ασφαλιστικές δεικλίδες , και αντιμετωπίζει προβλήματα σαν αυτο με την πείνα και τον θάνατο .

Αν ο άνθρωπος δεν καταφέρει να ζήσει σε φυσική αρμονία με τον πλανήτη θα κάνει κακό στον εαυτό του .
Η γή δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα .
Ακόμα και αν εξαφανίσουμε το 99% των ζωντανων οργανισμών το αποτελεσμα θα είναι να πεθάνουμε εμείς .
Ο πλανήτης μετα την εξαφανιση μας , μέσα σε 1 με 2 εκατομμύρια χρόνια θα επανέλθει στην φυσιολογική του κατάσταση , και απο εμάς δεν θα έχει μείνει το παραμικρό ίχνος , εκτός απο απολιθωμένα οστα και μερικά μπρούτζινα αγάλματα ( που είναι οι πιο ανθεκτικές κατασκευές ) .
Εχει ξανασυμβεί τέτοια εξαφανιση στην γή τουλάχιστον 3 φορές , χωρίς σοβαρές συνέπειες .

Αρα ας αναλογιστούμε ΕΜΕΙΣ τι ακριβώς θέλουμε , και αν θέλουμε να επιβιώσουμε η όχι .
Διαφορετικα θα είμαστε απλά άλλο ένα αποτυχυμένο εξελικτικό πείραμα μέσα σε εκατομμύρια άλλα που δεν ευδοκίμησαν , και τίποτε περισσότερο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 14:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι έτσι είναι η φύση . Είναι αδιστακτη και σκληρή , γιατί μόνο έτσι μπορεί να προάγει την επιβίωση των οργανισμών στον ανταγωνιστικό κόσμο που αυτοί διαβιούν .
Και δεν νομίζω οτι αυτο είναι ουτε καλό ουτε κακό , γιατί αυτές οι εκφράσεις αποτελούν ανθρώπινες ανακαλύψεις που δεν αφορούν τον φυσικό κόσμο .
Για την φύση καλό είναι οτι επιβιώνει και κακό οτι πεθαίνει . Τελεία και παυλα .


think_math, μια δικη μου παρατηρηση , η φυση δεν ειναι ουτε αδιστακτη ουτε σκληρη (ο ανθρωπος την βλεπει ετσι γιατι δεν μπορει να την καταλαβει) , ουτε κανει κατι γιατι εχει καποιο λογο - σκοπο , η φυση απλα υπαρχει ... ουτε υπαρχει καλο-κακο ΓΙΑ την φυση... οποτε ειτε επιβιωσουμε ειτε οχι για την φυση ειναι το ιδιο πραγμα !!! ( τωρα εαν σου πω οτι τολμω να πω τα ιδια για τον ανθρωπο ελπιζω να μη σε τρομαξω χαχα ) τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω !!! ευχαριστω


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 14:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
think_math, μια δικη μου παρατηρηση , η φυση δεν ειναι ουτε αδιστακτη ουτε σκληρη (ο ανθρωπος την βλεπει ετσι γιατι δεν μπορει να την καταλαβει) , ουτε κανει κατι γιατι εχει καποιο λογο - σκοπο , η φυση απλα υπαρχει ... ουτε υπαρχει καλο-κακο ΓΙΑ την φυση... οποτε ειτε επιβιωσουμε ειτε οχι για την φυση ειναι το ιδιο πραγμα !!! ( τωρα εαν σου πω οτι τολμω να πω τα ιδια για τον ανθρωπο ελπιζω να μη σε τρομαξω χαχα ) τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω !!! ευχαριστω

Αυτό λέω και εγω makfor .
Αδίστακτη την βλέπουμε εμείς επειδή θέλουμε όλα να τα εξηγήσουμε πάντα με βάση την ανθρωπινη οπτική γωνία με την σοβαροφανή "ηθική" που μας χαρακτηρίζει .
Η για να το πω καλύτερα απο την οπτική γωνία που μας έχουν μάθει , στην συγκεκριμένη κοινωνία στην οποια ζούμε .

Λες και δεν σφάζονται καθημερινά εκατομμύρια ζωα για να τραφούν οι ανθρωποι ή δεν καταστρεφονται καθημερινα εκατομμύρια στρέμματα απο δέντρα και φυτά επίσης για τις ανθρωπινες ανάγκες κ.ο.κ.

Οπου μπαίνει η ανθρώπινη ανάγκη όλα δικαιολογούνται , και μόνο η φυση είναι δήθεν "σκληρή" .

Οχι μόνο δεν έχει καμμία σχέση η φύση με τέτοιου είδους "λογικές" , αλλα ακομα και εμείς οι ίδιοι έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμα για το πως ορίζεται η "σκληρότητα" .
Για την ΑΝΑΓΚΗ μας δικαιολογούμε κάθε έγκλημα , γιατί ετσι προστάζει ο νόμος της επιβίωσης .

Απο αυτό φαινεται και ποσο σαθρα θεμέλια εχει η δηθεν "ηθική" μας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 15:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι το ειδα στο μυνημα , απλα στην συγκεκριμενη παραγραφο υπηρχαν τα "ετσι ειναι" κτλπ ;) (γιαυτο και ειπα δικη μου παρατηρηση, οχι προς εσενα αλλα προς τα "ετσι ειναι" )

συμφωνω σε ολα οσα αναφερεις

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2010, 15:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
think_math, μια δικη μου παρατηρηση , η φυση δεν ειναι ουτε αδιστακτη ουτε σκληρη (ο ανθρωπος την βλεπει ετσι γιατι δεν μπορει να την καταλαβει) , ουτε κανει κατι γιατι εχει καποιο λογο - σκοπο , η φυση απλα υπαρχει ... ουτε υπαρχει καλο-κακο ΓΙΑ την φυση... οποτε ειτε επιβιωσουμε ειτε οχι για την φυση ειναι το ιδιο πραγμα !!! ( τωρα εαν σου πω οτι τολμω να πω τα ιδια για τον ανθρωπο ελπιζω να μη σε τρομαξω χαχα ) τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω !!! ευχαριστω

Αυτό λέω και εγω makfor .
Αδίστακτη την βλέπουμε εμείς επειδή θέλουμε όλα να τα εξηγήσουμε πάντα με βάση την ανθρωπινη οπτική γωνία με την σοβαροφανή "ηθική" που μας χαρακτηρίζει .
Η για να το πω καλύτερα απο την οπτική γωνία που μας έχουν μάθει , στην συγκεκριμένη κοινωνία στην οποια ζούμε .

Λες και δεν σφάζονται καθημερινά εκατομμύρια ζωα για να τραφούν οι ανθρωποι ή δεν καταστρεφονται καθημερινα εκατομμύρια στρέμματα απο δέντρα και φυτά επίσης για τις ανθρωπινες ανάγκες κ.ο.κ.

Οπου μπαίνει η ανθρώπινη ανάγκη όλα δικαιολογούνται , και μόνο η φυση είναι δήθεν "σκληρή" .

Οχι μόνο δεν έχει καμμία σχέση η φύση με τέτοιου είδους "λογικές" , αλλα ακομα και εμείς οι ίδιοι έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμα για το πως ορίζεται η "σκληρότητα" .
Για την ΑΝΑΓΚΗ μας δικαιολογούμε κάθε έγκλημα , γιατί ετσι προστάζει ο νόμος της επιβίωσης .

Απο αυτό φαινεται και ποσο σαθρα θεμέλια εχει η δηθεν "ηθική" μας .


Οι νομοτέλειες στις οποίες υπάγεται-υπόκειται ο άνθρωπος ορίζουν την "καταστατικής φύσεως ηθική του"...η οποία ορίζεται εκ φύσεώς του και για όσο θα παραμένει ως άνθρωπος σε αυτό το περιβάλλον που "βρέθηκε" να ζήσει..!!!

Επιβίωση και διατήρηση του είδους αποτελούν καταστατικού τύπου νομοτέλειες-αρχές που ορίζουν κάθε κίνησή του...φαινομενικά έχουν -υποτίθεται- αλλάξει πολλά και πολλές παράμετροι πλέον δεν υφίστανται...είναι όμως έτσι..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 00:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εαρινός :

quote:
Οι νομοτέλειες στις οποίες υπάγεται-υπόκειται ο άνθρωπος ορίζουν την "καταστατικής φύσεως ηθική του"...η οποία ορίζεται εκ φύσεώς του και για όσο θα παραμένει ως άνθρωπος σε αυτό το περιβάλλον που "βρέθηκε" να ζήσει..!!!

Επιβίωση και διατήρηση του είδους αποτελούν καταστατικού τύπου νομοτέλειες-αρχές που ορίζουν κάθε κίνησή του...φαινομενικά έχουν -υποτίθεται- αλλάξει πολλά και πολλές παράμετροι πλέον δεν υφίστανται...είναι όμως έτσι..???


Ακριβώς , υποτίθεται οτι έχουν αλλάξει πολλά με την ηθική χριστιανικού τύπου , με την οποία έχουν γαλουγηθεί γενιές και γενιές , και πρέπει να είναι μακραν οτι πιο αποτυχημένο ,ανεφάρμοστο και ΑΦΥΣΙΚΟ πράγμα έχει σκαρφιστεί ποτέ το ανθρώπινο μυαλό .
Ας αφήσω καλύτερα όμως να τα πεί ο μεγάλος φιλόσοφος ΝΙΤΣΕ με καθαρά και ξάστερα λόγια στην "Γενεαλογια της ηθικής" :


Σύμφωνα με τον Καρλ Λέβιτ, «Κατά τον Νίτσε, η αμαρτία και η ενοχή δεν είναι φαινόμενα που ανήκουν στην ανθρώπινη ύπαρξη ως τέτοια, αλλά είναι μόνον ό,τι σημαίνουν. Υφίστανται μόνο στη συνείδηση της αμαρτίας και της ενοχής...

Ο Χριστιανισμός δημιούργησε έναν κόσμο των αμαρτιών από έναν κόσμο χωρίς συναισθήματα αμαρτίας. Μετέβαλε τον ‘άρρωστο’ σε ένοχο ‘αμαρτωλό’.

Καθώς ο Νίτσε αντιστρέφει ακόμα μια φορά την μεταξίωση που επιτέλεσε ο Χριστιανισμός απέναντι στον ειδωλολατρικό κόσμο, η συνείδηση της αμαρτίας γίνεται γι’ αυτόν "το πιο μεγάλο συμβάν στην ιστορία της άρρωστης ψυχής" και "ολέθριο τέχνασμα της θρησκευτικής ερμηνείας".

Αντίθετα προς αυτην ο Νίτσε ήθελε να αποδώσει ξανά στην ύπαρξη την "αθωότητά" της και να συνδέσει πέραν του καλού και του κακού την ύπαρξη, που έγινε εκκεντρική, με τον φυσικό κόσμο της αιώνια επανερχόμενης ζωής.

Αλλά μπόρεσε να αναπτύξει τη ‘διονυσιακή’ θεώρηση της ζωής μόνο στην πολεμική μορφή μιας κριτικής εναντίον του Χριστιανισμού, του οποίου την ηθική ο ίδιος ερμήνευσε ως "αντιφύση".

ο μεγάλο έγκλημα των ηθικολόγων στα μάτια του Νίτσε, είναι ότι έδωσαν στον πόνο μια δηλητηριασμένη εξήγηση:
Εάν κανείς υποφέρει, είναι γιατί έκαμε ένα λάθος, μια αμαρτία. Παράλληλα, οι ιερείς «στιγμάτισαν όλα τα αισθήματα της ηδονής, βλέποντας σ' αυτά την αμαρτία και την γοητεία» «έδωσαν τα ονόματα τα πιο ιερά στά αισθήματα αδυναμίας» , «παραχάραξαν την Αγάπη για να την κάμουν Εγκατάλειψη και 'Αλτρουισμό «είδαν στην μεγαλοσύνη μία άρνηση» , «θεώρησαν τήν ζωή σάν τιμωρία, τήν εύτυχία σάν πειρασμό, και το πάθος σάν κάτι τό διαβολικο».

Πανω σε αυτο το σαθρό οικοδόμημα της "αμαρτίας" και της "ενοχής" στηρίζεται ολη η δυτική χριστιανική ηθική .
Και επειδή είναι προφανώς βλακώδες και δεν πείθει κανένα , κανένας δεν το εφαρμόζει στην ζωή του γιατί είναι ΑΦΥΣΙΚΟ .
Το αποτελεσμα είναι οτι ο άνθρωπος 2000 χρόνια τώρα αντι να προοδευει ηθικά , πηγαινει συνεχώς προς τα πίσω μη μπορώντας να κρατηθεί απο πουθενα .

Και ολοι αυτοί που τον οδήγησαν εδώ με τις ΑΝΟΗΣΙΕΣ τους , χρεωνουν για το χάλι αυτο την επιστήμη , που δεν φταιει σε τίποτα , ενω ΕΝΟΧΟ είναι το πολιτικοθρησκευτικό κατεστημένο που έχει εκθρέψει ορδές ακαματηδων πολιτικάντιδων και τροφαντών παπάδων , που περιπαιζουν και κοροιδευουν , κατηγορόντας ώς ενόχους αυτούς που δεν φταίνε , για να κρύψουν την δική τους ΕΝΟΧΗ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 12:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός :

quote:
Οι νομοτέλειες στις οποίες υπάγεται-υπόκειται ο άνθρωπος ορίζουν την "καταστατικής φύσεως ηθική του"...η οποία ορίζεται εκ φύσεώς του και για όσο θα παραμένει ως άνθρωπος σε αυτό το περιβάλλον που "βρέθηκε" να ζήσει..!!!

Επιβίωση και διατήρηση του είδους αποτελούν καταστατικού τύπου νομοτέλειες-αρχές που ορίζουν κάθε κίνησή του...φαινομενικά έχουν -υποτίθεται- αλλάξει πολλά και πολλές παράμετροι πλέον δεν υφίστανται...είναι όμως έτσι..???


Ακριβώς , υποτίθεται οτι έχουν αλλάξει πολλά με την ηθική χριστιανικού τύπου , με την οποία έχουν γαλουγηθεί γενιές και γενιές , και πρέπει να είναι μακραν οτι πιο αποτυχημένο ,ανεφάρμοστο και ΑΦΥΣΙΚΟ πράγμα έχει σκαρφιστεί ποτέ το ανθρώπινο μυαλό .
Ας αφήσω καλύτερα όμως να τα πεί ο μεγάλος φιλόσοφος ΝΙΤΣΕ με καθαρά και ξάστερα λόγια στην "Γενεαλογια της ηθικής" :


Σύμφωνα με τον Καρλ Λέβιτ, «Κατά τον Νίτσε, η αμαρτία και η ενοχή δεν είναι φαινόμενα που ανήκουν στην ανθρώπινη ύπαρξη ως τέτοια, αλλά είναι μόνον ό,τι σημαίνουν. Υφίστανται μόνο στη συνείδηση της αμαρτίας και της ενοχής...

Ο Χριστιανισμός δημιούργησε έναν κόσμο των αμαρτιών από έναν κόσμο χωρίς συναισθήματα αμαρτίας. Μετέβαλε τον ‘άρρωστο’ σε ένοχο ‘αμαρτωλό’.

Καθώς ο Νίτσε αντιστρέφει ακόμα μια φορά την μεταξίωση που επιτέλεσε ο Χριστιανισμός απέναντι στον ειδωλολατρικό κόσμο, η συνείδηση της αμαρτίας γίνεται γι’ αυτόν "το πιο μεγάλο συμβάν στην ιστορία της άρρωστης ψυχής" και "ολέθριο τέχνασμα της θρησκευτικής ερμηνείας".

Αντίθετα προς αυτην ο Νίτσε ήθελε να αποδώσει ξανά στην ύπαρξη την "αθωότητά" της και να συνδέσει πέραν του καλού και του κακού την ύπαρξη, που έγινε εκκεντρική, με τον φυσικό κόσμο της αιώνια επανερχόμενης ζωής.

Αλλά μπόρεσε να αναπτύξει τη ‘διονυσιακή’ θεώρηση της ζωής μόνο στην πολεμική μορφή μιας κριτικής εναντίον του Χριστιανισμού, του οποίου την ηθική ο ίδιος ερμήνευσε ως "αντιφύση".

ο μεγάλο έγκλημα των ηθικολόγων στα μάτια του Νίτσε, είναι ότι έδωσαν στον πόνο μια δηλητηριασμένη εξήγηση:
Εάν κανείς υποφέρει, είναι γιατί έκαμε ένα λάθος, μια αμαρτία. Παράλληλα, οι ιερείς «στιγμάτισαν όλα τα αισθήματα της ηδονής, βλέποντας σ' αυτά την αμαρτία και την γοητεία» «έδωσαν τα ονόματα τα πιο ιερά στά αισθήματα αδυναμίας» , «παραχάραξαν την Αγάπη για να την κάμουν Εγκατάλειψη και 'Αλτρουισμό «είδαν στην μεγαλοσύνη μία άρνηση» , «θεώρησαν τήν ζωή σάν τιμωρία, τήν εύτυχία σάν πειρασμό, και το πάθος σάν κάτι τό διαβολικο».

Πανω σε αυτο το σαθρό οικοδόμημα της "αμαρτίας" και της "ενοχής" στηρίζεται ολη η δυτική χριστιανική ηθική .
Και επειδή είναι προφανώς βλακώδες και δεν πείθει κανένα , κανένας δεν το εφαρμόζει στην ζωή του γιατί είναι ΑΦΥΣΙΚΟ .
Το αποτελεσμα είναι οτι ο άνθρωπος 2000 χρόνια τώρα αντι να προοδευει ηθικά , πηγαινει συνεχώς προς τα πίσω μη μπορώντας να κρατηθεί απο πουθενα .

Και ολοι αυτοί που τον οδήγησαν εδώ με τις ΑΝΟΗΣΙΕΣ τους , χρεωνουν για το χάλι αυτο την επιστήμη , που δεν φταιει σε τίποτα , ενω ΕΝΟΧΟ είναι το πολιτικοθρησκευτικό κατεστημένο που έχει εκθρέψει ορδές ακαματηδων πολιτικάντιδων και τροφαντών παπάδων , που περιπαιζουν και κοροιδευουν , κατηγορόντας ώς ενόχους αυτούς που δεν φταίνε , για να κρύψουν την δική τους ΕΝΟΧΗ .




Πολύ στοχευμένη ανάλυση και επι της ουσίας των πραγμάτων..!!!

Συμφωνώ..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 12:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Think_Math ++++ !!!

και η δικη μου απορια ειναι ,
ΑΥΤΟΙ που κρυβουν την ΕΝΟΧΗ ΤΟΥ , γνωριζουν την ενοχη τους ή θεωρουν οτι ποιουν ΘΕΑΡΕΣΤΟ ΕΡΓΟ ?

γιατι εαν το γνωριζουν ,τοτε ολες οι ενεργειες τους ειναι εσκεμενες και υπαρχει ΔΟΛΟΣ , εαν ΟΜΩΣ δεν το γνωριζουν τοτε το προβλημα ειναι ΒΑΘΥΤΕΡΟ και αγγιζει την καρδια της ηθικης/θρησκειας τους αλλα και του πολιτικου συστηματος !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 14:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Think_Math ++++ !!!

και η δικη μου απορια ειναι ,
ΑΥΤΟΙ που κρυβουν την ΕΝΟΧΗ ΤΟΥ , γνωριζουν την ενοχη τους ή θεωρουν οτι ποιουν ΘΕΑΡΕΣΤΟ ΕΡΓΟ ?

γιατι εαν το γνωριζουν ,τοτε ολες οι ενεργειες τους ειναι εσκεμενες και υπαρχει ΔΟΛΟΣ , εαν ΟΜΩΣ δεν το γνωριζουν τοτε το προβλημα ειναι ΒΑΘΥΤΕΡΟ και αγγιζει την καρδια της ηθικης/θρησκειας τους αλλα και του πολιτικου συστηματος !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Ποιά ενοχή εννοείς Makfor..???

Σε κάθε ομάδα , η συλλογική ψυχή της ομάδας και τα σύμβολά της αλλα και το γενικότερο ιδεολογικό πλάισιο αναφοράς , ορίζουν την ηθική της ομάδας , με την οποία ο οποιοσδήποτε είναι ευθυγραμμισμένος δεν ορίζεται καμμιά ενοχή εντός του...ΚΑΜΜΙΑ!!!

Ίσα ίσα που πιστεύει ότι όντως επιτελεί Θεάρεστο έργο και μάλιστα ότι αυτόν επέλεξε ο Θεός και για λόγους που αυτόν τον ίδιο ως άτομο δεν τον αφορούν να προβεί σε οποιαδήποτε ενέργεια..!!!

Μάλιστα αισθάνεται και ιδιαίτερα ευτυχής και "πλήρης"...με την έννοια του όρου..!!!

Για μιά συγκεκριμμένη δυνητική επιλογή-πράξη ....
Άλλος αισθάνεται πανέμορφα...{Θρήσκος και προσευχή}
Και..
Άλλος αισθάνεται αποστροφή...{Ανεξίθρησκος και άρνηση-αποστροφή της προσευχής}

Και οι δυό ως προς την τελική τους επιλογή αισθάνονται υπέροχα σε διαβεβαιώ....ο ένας Γονατιστός και ο άλλος Όρθιος...!!!

Ακόμα και ο τρομοκράτης είναι "σύν-νομος" με τις πράξεις του και δεν αισθάνεται καμμια ενοχή σε πληροφορώ...και ας μην μιλήσουμε για το ποιός θεωρείται ως Τρομοκράτης...αλλα και ηθικοί αυτουργοί....

Ποιός ορίζει το "σωστό" και το "λάθος"..???

"Μεγάλη κουβέντα" αυτή φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2010, 14:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
που περιπαιζουν και κοροιδευουν , κατηγορόντας ώς ενόχους αυτούς που δεν φταίνε , για να κρύψουν την δική τους ΕΝΟΧΗ .

σε αυτο που εγραψε ο thinkmath και που συμφωνω

απλα αναρωτιεμαι εαν το κανουν σκοπιμα ή τους αλλαζει αυτο που πιστευουν - υπηρετουν !!! ο παπας βλεπει την ΕΝΟΧΗ ΤΟΥ οταν δεν εφαρμοζει το κυρηγμα του ? ο πολτικος ΒΛΕΠΕΙ την κλοπη που κανει ? ή τα θεωρουν ΜΕΡΟΣ των πιστευων τους που ΠΡΕΠΕΙ να υποκυψουν και να το κανουν ?!!!!
οπως γνωριζω περιπτωση που καποιος γινεται ενθερμος οπαδος της θρησκειας και αλλαζει ολη η συμπεριφορα του προς το χειροτερο !!!

το ξερω οτι ειναι μεγαλη κουβεντα , απλα με προβληματιζει συχνα , ο μετασχηματισμος ενος "καλου" σε "κακο" (οκ καλο και κακο οπως εσφαλμενα τα εχει ορισει ο ανθρωπος) αλλα οταν μου λες πχ να κραταω το 1 απο τα 2 ρουχα μου και εσυ μαζευεις 100 και δενς δινεις ουτε ενα , υπαρχει ενα κενο στον λογο σου, γινεται εσκεμενα ? δολια ? ή το κανεις θεωροντας οτι εφαρμοζει την πιστη του ?!!

δεν ξερω εαν το περιγραφω καλα , νιωθω οτι μου λειπουν λεξεις ή οτι υπαρχει λαθος ορισμος καποιων λεξεων !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2010, 12:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκιμή password

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2010, 13:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Invalid Password
Please try again !!!!

:)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2010, 18:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
27/09/2010 - Κηφεύς : Ένα μακρινό και ασήκωτο παρελθόν βαραίνει τους ώμους του ασθενικού άτλαντα – τους δικούς μας δηλαδή . Το νοιώθουμε όμως ότι η πραγματική μας μοίρα δεν είναι η μοίρα του κτήνους .

– Αλήθεια , για ποιο λόγο , αλπινιστή , σκαρφαλώνεις στις κορφές του ιλίγγου , γιατί αεροπόρε γλιστράς ανάμεσα στα βουνά και αψηφάς τους ωκεανούς ; Γιατί αστροναύτη κατακτάς τους πλανήτες , επιστήμονα, γιατί ανακαλύπτεις τους νόμους της φύσης , φιλόσοφε γιατί αναζητάς το απόλυτο , μαθηματικέ γιατί μεθάς από μια αλήθεια που εσύ δημιούργησες ; – λέγε , γιατί όλ’αυτά ;

– Επειδή είμαι Άνθρωπος , επειδή υπακούω στην παρόρμησή μου , στην ουσία μου , και η ουσία μου είναι να κυριαρχήσω , να κατακτήσω και ακόμα να επικυρώσω για μένα τον ίδιο το μεγαλείο μου .


Έπαρση ; Σίγουρα όχι , απλώς υποταγή στη νομοτέλεια του Ανθρώπου , του Ανθρώπου μέσα στη γνησιότητα και στην αξιοσύνη του .

Είτε ευτυχής , είτε ανικανοποίητος , ο καθένας μας στο ανθρώπινο σύμπαν προσθέτει άλλο ένα : το προσωπικό του , το υπαρξιακό του σύμπαν .

Η ύπαρξή μας είναι η μόνη για την οποία έχουμε μια σχετική επίγνωση , ένα αόριστο κι ωστόσο ασφαλισμένο αίσθημα .

Παρά την ομιλία μας , τη συμπεριφορά μας , το σύμπαν αυτό μένει κλειστό , ανεξερεύνητο για τον διπλανό μας .

Στο πείσμα των αλτρουιστικών εφέσεών μας , είμαστε καταδικασμένοι στη μοναξιά .

Για τον Άνθρωπο , όν κοινωνικό , εδώ βρίσκεται η τραγικότητά της ύπαρξής του , του εγώ του .

Ο εραστής , πρ’όλο το πάθος που εξωτερικεύει προς την ερωμένη του , η μητέρα παρ’όλη τη στοργή για τα παιδιά της , παραμένουν ξένοι γι’αυτούς .

Ας μη ζητάμε αλλού την πηγή των δεινών μας , του δράματός μας , βρίσκεται μέσα στην εσωτερική μας μοναξιά , στην αδυναμία μας να μας γνωρίσει το όν που αγαπάμε .

Όλες οι εκμυστηρεύσεις είναι αν όχι ψεύτικες , τουλάχιστον ανολοκλήρωτες , ακόμα κι όταν γίνονται με απόλυτη ειλικρίνεια , ακόμα κι όταν έχουν τη διαφάνεια του κρύσταλλου .

Το εγώ μας είναι τόσο πολύπλοκο , τόσο πλημμελώς γνωστό και από μας τους ίδιους , ώστε δεν μπορούμε ούτε να το αποκαλύψουμε εξολοκλήρου , ούτε να το εκχωρήσουμε στον πλαϊνό μας .

Το εγώ επιφυλάσσεται , δεν δίνεται . Δίνομαι είναι λέξη ερωτευμένου που λαχταράει το απόλυτο . Παιδιάστικη υπερβολή , γιατί το εγώ είναι πάντα ανεκχώρητο .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2010, 21:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς...!!!

-Το εγώ μας είναι τόσο πολύπλοκο , τόσο πλημμελώς γνωστό και από μας τους ίδιους , ώστε δεν μπορούμε ούτε να το αποκαλύψουμε εξολοκλήρου , ούτε να το εκχωρήσουμε στον πλαϊνό μας .

Το εγώ επιφυλάσσεται , δεν δίνεται . Δίνομαι είναι λέξη ερωτευμένου που λαχταράει το απόλυτο . Παιδιάστικη υπερβολή , γιατί το εγώ είναι πάντα ανεκχώρητο .

Φιλικά

Κηφεύς

ΚΗΦΕΥΣ!!!
Τίποτα περισσότερο..???
Προσωπικά ΟΧΙ...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2010, 14:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Είσαι κοινωνικό όν κι ωστόσο θα είσαι μονήρης”

Αυτή είναι η μοίρα μας , σταυρός μαζί και δόξα .

Η κόλαση δεν είναι οι άλλοι . Είναι μόνο για κείνους που , με καρδιά κλειστή , πικρόχολο στόμα , είναι οι ίδιοι , από μόνοι τους , κολασμένοι . Ψυχές βορβορώδεις και παγερές , χωρίς αγάπη , χωρίς πίστη , βρίσκουν ευχαρίστηση στο μίσος κι έχουν ένα και μοναδικό φίλο , το θάνατο .

Στην πραγματικότητα , ο Άνθρωπος δημιουργεί μόνος του την κόλασή του . Θάπρεπε να λέμε λοιπόν : “Η κόλαση είσαι συ ο ίδιος” .

Ο Άνθρωπος δε χαίρεται αληθινά τον εαυτό του και δεν αναπτύσσει τα χαρίσματά του παρά μόνο μέσα απ’τους άλλους , μόνο αν ζει αρμονικά με τους συνανθρώπους του , κι αυτό είναι εφικτό .

Η αγάπη , η στοργή , εξακολουθούν , παρά την περιφρόνηση που δείχνεται απέναντί τους , να είναι τα μόνα χαρίσματα που θα βοηθήσουν τον Άνθρωπο να οικοδομήσει ένα μέλλον όπου δεν θα είναι ούτε ηττημένος ούτε σκλάβος .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2010, 21:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Η κόλαση δεν είναι οι άλλοι....

Στην πραγματικότητα , ο Άνθρωπος δημιουργεί μόνος του την κόλασή του . Θάπρεπε να λέμε λοιπόν : “Η κόλαση είσαι συ ο ίδιος” .


Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Αλήθειες "πικρές"..."δυσκολο-χώνευτες" φίλε μου λές...

Ο άγνωστος εκείνος τόπος , εκείνη η άλλη "σκηνή" , η απρόσιτη και δημιουργός της κολάσεως...η ψυχή* μας...!!!

"Εμείς" η κόλαση , "Εμείς" και ο παράδεισος...συνεργός σε ένα βαθμό και οι περιστάσεις μέσα στις οποίες βρεθήκαμε με την γέννησή μας!!!

ΑΧ!!! Εκείνες οι μάσκες ... τόσες πολλές...και τα 'πουκάμισα...

Κάθε συναλλαγή και μιά μάσκα ενίοτε και πουκαμισάκι, βολικοί τρόποι για να μην αντιμετωπίσουμε -ΠΟΤΕ- την δική μας μοναδική αλήθεια..!


Καλημέρα σας κύριε Διευθυντά...τι κάνετε κύριε Διοικητά...στας διαταγάς σας...

Το ίδιο πρόσωπο...σε άλλη "περίσταση"..

Στο "διάλο" ρε μ*****α...χάσου απο μπροστά μου ρε καραγκιόζη...και άλλα πολλά...

Και μιλάμε για το ίδιο πρόσωπο...!!!!

Τόσο μακρινό και τόσο ξένο...τόσο κοντινό και τόσο -μα τόσο- γνωστό...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2010, 23:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός :

Ο άγνωστος εκείνος τόπος , εκείνη η άλλη "σκηνή" , η απρόσιτη και δημιουργός της κολάσεως...η ψυχή* μας...!!!

"Εμείς" η κόλαση , "Εμείς" και ο παράδεισος...συνεργός σε ένα βαθμό και οι περιστάσεις μέσα στις οποίες βρεθήκαμε με την γέννησή μας!!!


Φίλε μου Εαρινέ, είναι, πραγματικά, τρομακτική η σκέψη πως ο άνθρωπος έχει μέσα του και μια σκιώδη πλευρά , η οποία δεν αποτελείται απλά από αδυναμίες και ελαττώματα αλλά από ένα δαιμονικό δυναμισμό . Το άτομο σπάνια αντιλαμβάνεται όλα αυτά τα πράγματα και θεωρεί απίστευτο το γεγονός ότι κάτω από κάποιες συνθήκες θα μπορούσε να υπερβεί τα όρια του εαυτού του . Αν ομαδοποιηθούν όμως αυτές οι ακίνδυνες υπάρξεις και σχηματίσουν μια μάζα , τότε κάνει την εμφάνισή του ένα μανιασμένο τέρας : κάθε άτομο δεν είναι παρά ένα μικροσκοπικό κύτταρο στο σώμα του τέρατος , έτσι που καλώς ή κακώς είναι αναγκασμένο να το συνοδεύει στις πράξεις του ή ακόμα και να το βοηθά . Ο άνθρωπος , έχοντας ήδη κάποιες σκοτεινές υποψίες γύρω από τις ζοφερές πιθανότητες , προσπαθεί να αγνοήσει τη σκιώδη πλευρά της ανθρώπινης φύσης του . Διστάζει να παραδεχτεί τη σύγκρουση , παρόλο που την αντιλαμβάνεται με τόσο οδυνηρό τρόπο .

Ένα αμυδρό προαίσθημα μας λέει πως δεν μπορούμε να ολοκληρωθούμε χωρίς αυτή τη σκοτεινή πλευρά . Ότι έχουμε ένα σώμα που , όπως όλα τα σώματα , ρίχνει μια σκιά και αν το αρνηθούμε , παύουμε να είμαστε τρισδιάστατοι και γινόμαστε επίπεδοι και χωρίς ουσία . Όμως , το σώμα είναι ένα ζώο και έχει την ψυχή ενός ζώου . Είναι ένας οργανισμός που υπακούει αδίστακτα στο ένστικτο . Αν ενωθεί κανείς με τη σκιά λέει ναι στο ένστικτο , στον τρομερό δυναμισμό που καιροφυλακτεί στο βάθος της ανθρώπινης ψυχής .

Μπορεί να ξεκαθαρίσει κανείς μέσα του τι σημαίνει η κατάφαση στο ένστικτο . Αυτό επιθυμούσε και δίδασκε ο Νίτσε και το έκανε με απόλυτη σοβαρότητα .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2010, 19:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θελω να συμπληρωσω κατι , δεν ξερω εαν εχει ειπωθει , εαν ναι ζηταω συγνωμη για την επαναληψη ...

ΕΠΙΣΤΗΜΗ , ποτε πρωτοεμφανιζεται ο ορος και απο ποιον

η πρωτη αναφορα γινεται απο τον ΠΛΑΤΩΝΑ , ο οποιος μας λεει οτι η γνωση ξεκινασει απο την

εικασια

η οποια στην συνεχεια γινεται

πιστη (ή για ποιος χτυπαει η καμπανα? το συνηθως πιστευουμε εικασιες τωρα αποκτα αλλο νοημα χαχα αλλα και ουσια )

που με την σειρα της γινεται

διανοια (αυτος ειναι ΔΙΑΝΟΙΑ λεμε και τον περνει το πανεπιστημια να τον κανει ....)

η οποια καταληγει στην

επιστημη

που την οριζει ως αναμφιβολη γνωση. (νατος ο επιστημονας χαχα)

ενας ομορος αρχικος ορισμος της επιστημης που μας βαζει ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ , εαν το επιθυμουμε βεβαιως βεβαιως.

(εαν δεν ειναι ετσι με διοθρωνεται , αλλα καπως ετσι το θυμαμαι , αλλα δεν θυμαμαι απο που το θυμαμαι χαχαχαχα!!! γεραματα ΧΑΧΑΧΑΧΑ)

αρα εαν πρεπει να κριτικαρουμε την ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΗ ΓΝΩΣΗ του ΠΛΑΤΩΝΑ που μια τον ανεβαζουμε και μια τον κατεβαζουμε ,σαν την κακουργα κοινωνια , κατα πως μας βολευει , εγω θα ελεγα να ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ λιγοΥ !!!! και ισως πρεπει να οριστει εκ νεου ο τιτλος του θεματος !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2010, 20:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι, makfor , πρώτος ο Πλάτωνας εισάγει, αναλυτικά, τον ορισμό της "επιστήμης", στον διάλογό του "ΘΕΑΙΤΗΤΟΣ".

Λεπτομέρειες όποιος θέλει, μπορεί να βρει στον 4ο τόμο των εκδόσεων "ΠΑΠΥΡΟΣ", στο κεφάλαιο "ΘΕΑΙΤΗΤΟΣ", στην σελίδα 14 της εισαγωγής του και στο υποκεφάλαιο Η πλατωνική "επιστήμη", όπου καταγράφει ο μεταφραστής τις παραγράφους που αναφέρονται στους ορισμούς της "επιστήμης" του Πλάτωνα.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy