ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μετανάστες-Τι πιστεύετε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 23:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori

Πότε δεν μας αφορούν? όταν πλέον τους έχουμε ήδη εκμεταλευτεί αφού πρώτα προσπαθήσαμε να δείξουμε πόσο φιλάνθρωποι είμαστε ή όταν η δυστυχία τούς έχει φέρει μπρος στη πόρτα μας..????

Καλή σου νύχτα Αίολε !!! :)



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 00:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Διαφωνώ! Δεν πιστεύω πως το ζήτημα είναι μόνο "εσωτερικό" δικό μας. Οι Έλληνες βέβαια γκρινιάζουν περισσότερο αφενός λόγω των περιορισμένων τους οικονομικών εφεδρειών αφετέρου λόγω του καινοφανούς της συνύπαρξης με άλλος λαούς που αναπόφευκτα εγείρει ξενοφοβικά αισθήματα. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι και οι ευρωπαϊκές μεγαλουπόλεις κατακλύζονται από εκατομμύρια μεταναστών και ότι τελευταία έχει αρχίσει και εκεί να γίνεται αντιληπτό το πρόβλημα της συνύπαρξης, περισσότερο στη βάση μιας υποτιθέμενης σύγκρουσης πολιτισμών και θρησκειών παρά σε καθαρά οικονομική βάση όπως εδώ. Με τα ακροδεξιά κόμματα να ενισχύονται και τις αντι-ισλαμικές φωνές να υψώνονται, προβάλλοντας κάποιες φορές επιχειρήματα στα οποία δύσκολα μπορεί κανείς να αντιπαρατεθεί (γνωστή άλλωστε η τακτική του "λέμε τη μισή αλήθεια" σ' αυτούς τους κύκλους), οι μετανάστες αρχίζουν να αντιμετωπίζουν την εχθρότητα και στην "πολιτισμένη" Ευρώπη. Άρα δε νομίζω ότι αποτελεί ελληνικό "προνόμιο" το πρόβλημα ούτε και μπορώ να πιστέψω τις γελοιότητες περί "οργανωμένου σχεδίου κατά της πατρίδας".


Συμφωνώ, το έχω δει και από κοντά και συζητήσει ειδικά με ανθρώπους που ζούνε στη βόρεια Ευρώπη, όμως το πρόβλημα της Ελλάδας και της οικονομικής δυσχέρειας και της μεγάλης ανεργίας είναι θέματα που αφορούν την κακή πολιτική της χώρας μας, όπως και τη τάση του κράτους να αδιαφορεί για τους ίδιους τους πολίτες και να τους εκμεταλεύεται πόσο μάλλον για τους μετανάστες.. και την εκμετάλευση και αδιαφορία των Ελλήνων προς τους μετανάστες κάτω από τον μανδύα του φιλανθρωπισμού.
Γι αυτό έθιξα το θέμα της Ελλάδας πριν το μεταναστευτικό ζήτημα, πώς είμασταν τότε και πόση αδιαφορία υπήρχε από το κράτος... και απλά όλα πήραν το δρόμο τους..
Φυσικά και δεν πιστεύω για κάποιο οργανωμένο σχέδιο !!




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 09:30:38  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!
quote:
Πότε δεν μας αφορούν? όταν πλέον τους έχουμε ήδη εκμεταλευτεί αφού πρώτα προσπαθήσαμε να δείξουμε πόσο φιλάνθρωποι είμαστε ή όταν η δυστυχία τούς έχει φέρει μπρος στη πόρτα μας..????
Οι πρώτοι που τους εκμεταλεύονται είναι οι ίδιοι οι γονείς τους simori μου.
Δεν δείξαμε πόσο φιλάνθρωποι είμαστε, αλλά πόσο απατεώνες, υποκριτές και βλάκες. Διότι όταν έχεις δίπλα στην πόρτα σου την δυστυχία και δεν ασχολείσαι, είσαι απλώς υποκριτής όταν λες ότι σ' ενδιαφέρει η "δυστυχία" των Πακιστανών, για παράδειγμα.
Εχουμε γεμίσει με υποκριτές απατεώνες που ενδιαφέρονται για τα παιδιά του 3ου κόσμου, γενικά κι αόριστα, όταν έξω από την πόρτα τους τα ιδρύματα είναι γεμάτα από συγκεκριμένα δυστυχισμένα παιδιά γονιών ζώων.
Είμαι περίεργος καλή μου, εάν ένας από αυτούς τους "δυστυχείς" σε τραβούσε από τα μαλλιά, σε έριχνε κάτω, σε κλωτσούσε και σου έβγαζε τον ώμο για 20 ευρώπουλα και ένα κινητό, θα εξακολουθούσες να τους θεωρείς "δυστυχισμένους";
Σου περιέργαψα ένα ακριβές γεγονός από τα πολλά που συμβαίνουν καθημερινά με δράστες τους "δυστυχισμένους".
Αυτούς που απαιτούν από εμάς να τους ταΐσουμε και οχι από τους πατεράδες τους.

Δεν είδα όμως να σχολιάσει κανείς τα επιχειρήματα που χρησιμοποιώ για να στηρίξω την γνώμη μου. Μόνον αόριστες ασυμφωνίες βλέπω...
Μάλλον έχω δίκιο ε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 09:51:58  Εμφάνιση Προφίλ
Γνωρίζω μια κυρία η οποία έχει μεγάλη περιουσια και υψηλά εισοδήματα.
Αφου αποκατέστησε τα παιδιά της, όλα της τα εισοδήματα τα ξοδεύει στα παιδιά των ιδρυμάτων. Στην μόρφωσή των, στον ρουχισμό των και σπουδάζει τρία από αυτά.
Δεν διαφημίζει πουθενά αυτό που κάνει. Δεν την ξέρει κανένας.
Δεν την λένε Βαρδινογιάννη όμως και δεν ενδιαφέρεται για τους Πακιστανούς. Εχουμε τις ίδιες απόψεις για τους "δυστυχείς".
Μήπως είναι μισάνθρωπος;

Εαν επισκευτείτε κάποιο από αυτά τα ιδρύματα, θ΄αλλάξετε πολλές απόψεις.
Αρκεί να δείτε το βλέμα των παιδιών και την προσπάθειά τους να βρουν στο πρόσωπό μας τους γονείς και την στοργή που δεν έζησαν.

Edited by - Αίολος on 18/02/2011 09:59:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 13:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
έτσι είναι τα πράγματα, αδιαφορούμε για τους έλληνες που βρίσκονται κάτω από το όριο της φτώχειας, αλλά σκιζόμαστε για τους λαθρομετανάστες

700.000 άνεργοι με 2.000.000 λαθρομετανάστες
στατιστικά οι λαθρομετανάστες παρανομούν περισσότερο από τους ντόπιους και δεν αναφέρομαι σε πταίσματα αλλά σε κακουργήματα

αλλά έτσι είναι μας νοιάζουν οι κακόμοιροι του τρίτου κόσμου, όταν η γειτόνισά μας η κυρα κούλα πεθαίνει γιατί δεν έχει ένα πιάτο φαΐ
αλλά βλέπεις δεν είναι σικ να φροντίσουμε την κυρα κούλα που είναι συντοπίτισσα μας είναι ποιο σικάτο να φωνάζουμε υπέρ του χασάν που έγραψε στα @ρχιδι@ του την πατρίδα του και δεν έκατσε εκεί να αλλάξει τα κακώς κείμενα αλλά την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια και απαιτεί να του δώσουμε περισσότερα δικαιώματα από όσα έχουμε εμείς στην ιδία μας την πατρίδα, σε μια πατρίδα που μπήκε παράνομα και συντηρείται παράνομα
όπως φυσικά φωνάζουμε υπέρ του αμπντούλ αλλά κάνουμε τα στραβά ματιά όταν ο αμπντούλ εκπορνεύει όλα τα 15-16 χρονών κοριτσάκια που έφερε από την πατρίδα του με το παραμύθι της καλύτερης ζωής

όχι φράκτη αλλά να ξανατοποθετηθούν τα ναρκοπέδια και να τοποθετηθούν 50άρια σε κάθε 200 μέτρα θέλει

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 13:50:42  Εμφάνιση Προφίλ
Και ο Αιολος και ο αθεος

εχουν τοποθετησει το θεμα στην πραγματικοτητα.
Στην ζοφερη πραγματικοτητα.
Και εχουν και το απολυτο δικαιο.

Οι μεταναστες ειναι η προσωποποιηση της δειλιας και
αδιαφοριας για τον συνανθρωπο τους.Αν ηταν θαραλεοι
να καθοντουσαν στην χωρα τους,να χυσουν εκει το αιμα
τους για να αλλαξουν την οποια κατασταση και να σωσουν
εαυτους και ομοεθνεις τους.
Δραπετευοντας σε αλλη χωρα,χυνουν το αιμα τους,ασκοπα.
Ειτε ειναι εγκληματιες,ειτε καλοι,ειτε επιστημονες,ειτε
αγιοι,εχουν ολοι διαπραξει,προδοσια εγκαταλειποντας τους
δικους τους,στις ορεξεις του οποιου καθεστωτος,αυτοι οι
ιδιοι,εγκατελειψαν.

Θα μου πειτε και οι Ελληνες υπηρξαν μεταναστες.
Ναι και αυτοι το ιδιο ατοπημα εκαναν.
Να εμεναν εδω και να χρησιμοποιουσαν τα λαμπρα τους
μυαλα και την μνημειωδη εργατικοτητα τους,ωστε σημερα
να μας ρωτανε,ποιος ειναι ο Παπανδρεου και ο Καραμανλης
και να μην τους ξερουμε καθολου.

Ηρωας ειναι αυτος που μενει και πολεμαει για τα ανθρωπινα
δικαιωματα και οχι αυτος που φευγει και παει αλλου να τα
διεκδικησει,υποσκαπτοντας και αλλοιωνοντας την εθνολογικη
συνεχεια,μιας αλλης χωρας.

Αν ολα τα κρατη του κοσμου,καταργουσαν τα συνορα τους και
τους στρατους τους και επαυαν να χωριζουν τον πλανητη σε
ζωνες Α και Β και Γ κοσμου,τοτε δεν θα ειχα κανενα απολυτως
προβλημα με τους μεταναστες.Θα θεωρουμαστε ολοι κατοικοι του
ιδιου πλανητη.

Μεχρι τοτε ομως...κινδυνευει το σπιτι μου,η οικογενεια μου,
η κοινωνια μου και ολα τα σχετικα.

Και ετσι η λυση του αθεου,ειναι αποδεκτη.!
Λυπηρον μεν,αναγκαιον δε.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buljo
Νέο Μέλος

Norway
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 14:52:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μήπως είναι μισάνθρωπος;

Ναι...και ρατσίστρια επίσης...! Χωρίς καμιά αμφιβολία!

quote:
όχι φράκτη αλλά να ξανατοποθετηθούν τα ναρκοπέδια και να τοποθετηθούν 50άρια σε κάθε 200 μέτρα θέλει

Και πάλι η ίδια άποψη...Φοβάμαι πως ισχύουν τα ανωτέρω!

quote:
Θα μου πειτε και οι Ελληνες υπηρξαν μεταναστες.
Ναι και αυτοι το ιδιο ατοπημα εκαναν.
Να εμεναν εδω και να χρησιμοποιουσαν τα λαμπρα τους
μυαλα και την μνημειωδη εργατικοτητα τους,ωστε σημερα
να μας ρωτανε,ποιος ειναι ο Παπανδρεου και ο Καραμανλης
και να μην τους ξερουμε καθολου.

Δηλαδή αυτό έχεις να πεις στα πλήθη των δυστυχισμένων που αναγκάστηκαν να αφήσουν την Ελλάδα τον τελευταίο αιώνα, πέρασαν τα χίλια μύρια, διέσχισαν ωκεανούς, βρήκαν καινούριες πατρίδες και διέπρεψαν ως επί το πλείστον σ' αυτές; Ότι ολόκληρη η ζωή τους ήταν "ατόπημα"; Λες και είχαν άλλη επιλογή...Κρίμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 15:46:58  Εμφάνιση Προφίλ
Κριμα για ποιον buljo ???

Σιγουρα για σενα.
Τον ιδανικο,απο οτι φαινεται χαιβανοποιημενο
πολιτη,της Νεας Ταξης Πραγματων.

Ελληνικα διδασκαν στο σχολειο σου?
Τωρα θα μαθεις και Τουρκικα και Αραβικα γιατι εχεις
και μεταναστες μαθητες.

Με Ελληνες παντρευονταν τα παιδια σου?
Τωρα θα δεις και εγγονακια Μαυρα,κιτρινα και πρασινα αμα λαχει.

Ειχες Ελληνικη Ιστορια?
Εκανες αγωνες για το εθνος σου?
Τωρα θα μαθεις τι καλα περναγες υπο οθωμανικη και αραβικη
κατοχη.

Ειχες καθαρο φυλετικο αιμα?
Τωρα θα θελεις 100 εξετασεις DNA και ποτε δεν θα
ξερεις απο που καταγεσαι.

Ησουν απαλαγμενος απο λοιμωδεις ασθενειες?
Τωρα θα δεις οτι χολερα,ebola,AIDS,δεν ειναι ασθενειες του
τριτου κοσμου μονο.

Ειχες 10% εγκληματικοτητα?
Τωρα θα εχεις 60%.

Ειχες 5% ανεργεια?
Τωρα θα εχεις 35%.


Σε μπουχτισαν οι εκκλησιες να τις βλεπεις σε καθε γειτονια?
Κατσε να δεις τωρα και τζαμια και χορους της βροχης και
περιφορες του κορανιου.

Κριμα για ποιον,λοιπον κυριε ιδανικε Πολιτα???

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buljo
Νέο Μέλος

Norway
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 16:39:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ελληνικα διδασκαν στο σχολειο σου?
Τωρα θα μαθεις και Τουρκικα και Αραβικα γιατι εχεις
και μεταναστες μαθητες.

Προσωπικά δε θα μάθω τίποτα απ' αυτά γιατί δε μου χρειάζονται...Να υπενθυμίσω επίσης ότι Τούρκοι και Άραβες μετανάστες δεν υπάρχουν στην Ελλάδα παρά ελάχιστοι. Αλλά δε θα με χαλούσε καθόλου η κάθε κοινότητα να μπορεί να φτιάχνει το σχολείο της όπου θα διδασκόταν η μητρική γλώσσα του κάθε παιδιού...Έλληνες μετανάστες στη Γερμανία και ελληνικά σχολεία ας πούμε, σου λέει κάτι; Ναι, σ' αυτούς που έκαναν το ατόπημα αναφέρομαι


quote:
Με Ελληνες παντρευονταν τα παιδια σου?
Τωρα θα δεις και εγγονακια Μαυρα,κιτρινα και πρασινα αμα λαχει.

Και μωβ και μπλε και με κεραίες άμα λάχει...Που το πρόβλημα; Την επιμειξία την ευνοεί η ίδια η "αλάθητη Φύση" που τόσο επικαλείστε κάποιοι...Εδώ θα τα χαλάσετε;

quote:
Ειχες Ελληνικη Ιστορια?
Εκανες αγωνες για το εθνος σου?
Τωρα θα μαθεις τι καλα περναγες υπο οθωμανικη και αραβικη
κατοχη.

Άντε πάλι...Μας κατέλαβαν οι Οθωμανοί ή οι Σελτζούκοι και δεν το κατάλαβα;


quote:
Ειχες καθαρο φυλετικο αιμα?
Τωρα θα θελεις 100 εξετασεις DNA και ποτε δεν θα
ξερεις απο που καταγεσαι.

Προκαλώ και εσένα και τον οποιονδήποτε να μου πει την εξέταση με την οποία θα μπορούσε να ταυτοποιήσει το "καθαρό του αίμα"...Δεν υπάρχει κανείς και ξέρεις γιατί; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ούτε και ελληνικό ή τουρκικό DNA όσο και να χτυπιέστε!

quote:
Ησουν απαλαγμενος απο λοιμωδεις ασθενειες?
Τωρα θα δεις οτι χολερα,ebola,AIDS,δεν ειναι ασθενειες του
τριτου κοσμου μονο.

Μη μιλάς για πράγματα που δε γνωρίζεις! Η μόνο "επιδημία" που έφεραν μαζί τους οι μετανάστες είναι μια αναζωπύρωση της φυματίωσης, πράγμα που ΣΑΦΩΣ και δεν οφείλεται στο "ελλατωματικό DNA τους" αλλά στις κακές συνθήκες στις οποίες ΕΜΕΙΣ τους αναγκάζουμε να ζούνε. Τα άλλα ανήκουν στη φαντασία σου και μόνο...Λυπάμαι!


Τα νούμερα που παραθέτεις είναι επιεικώς φανταστικά και δεν μπορώ να πάρω θέση σε εικασίες...


quote:
Σε μπουχτισαν οι εκκλησιες να τις βλεπεις σε καθε γειτονια?
Κατσε να δεις τωρα και τζαμια και χορους της βροχης και
περιφορες του κορανιου.

Οι εκκλησίες πραγματικά με μπούχτησαν αλλά δεν έχω κανένα δικαίωμα να κάνω κάτι γι' αυτό γιατί υπάρχει σ' αυτή τη χώρα η συνταγματικά θεσπισμένη ανεξιθρησκεία...Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν έχω δικαίωμα να στερήσω από κανένα το δικαίωμα να χτίσει τζαμί, συναγωγή, βωμό ή ό,τι άλλο θέλει, όπου θέλει. Οφείλω να σεβαστώ το δικαίωμα ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ανθρώπου να πιστεύει όπου θέλει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 17:20:24  Εμφάνιση Προφίλ
Ενταξει φιλε,εχεις σε όλα δικιο.

Οπως τα αντιλαμβανεσαι ετσι τα απαντας και
σωστα τα λες.

Οι αποψεις σου,αφου σε εκφραζουν,ειναι σεβαστες.

Δεν τις ζηλευω καθολου,ουτε βεβαια την θεση σου
για τους μεταναστες.

Ολα δικα σου.

Εγω ειμαι πολυ παλιος.Αρχαιος.
Στην εποχη της Σπαρτης.
Μη δινεις σημασια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:12:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ναι...και ρατσίστρια επίσης...! Χωρίς καμιά αμφιβολία!
Χαχα! Αν αυτό είναι ρατσισμός, τότε είμαι ρατσιστής και μου αρέσει!
Αν όμως δεν είναι, τότε κάποιος πρέπει να κσεσκονίσει τα βιβλία του...

Δεν είδα πουθενά buljo κάποιο λογικό επιχείρημα για τις θέσεις σου.
Μόνον γενικευμένες πολιτικές αοριστολογίες που μοιάζουν πολύ υπαγορευμένες από την τσέπη του ΣΥΡΙΖΑ.
Δεν μας είπες γιατί ακριβώς σου αρέσουν αυτοί οι εισβολείς;

Προσωπικά σου εξήγησα επαρκώς και συγκεκριμένα τους λόγους που έχω αυτές τις θέσεις. Δεν σχολίασες και ΔΕΝ αμφισβήτησες.

Που ακριβώς διαφωνείς με τις θέσεις μου και, κυρίως, ΓΙΑΤΙ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buljo
Νέο Μέλος

Norway
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:32:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν αυτό είναι ρατσισμός, τότε είμαι ρατσιστής και μου αρέσει!

Χαίρομαι που το παραδέχεσαι!

Χμ...μάλιστα...

Για να κάνω μια αναδρομή στις θέσεις σου λοιπόν...

Αφού μας έδωσες μια λίστα με την πολιτική κάθε "πολιτισμένης χώρας" στο ζήτημα της λαθρομετανάστευσης (τουφεκισμοί, εκτελέσεις κ.ά.), συνέχισες λέγοντας ότι δε σ' ενδιαφέρει οι μοίρα των εκατομμυρίων που διασχίζουν τα σύνορα, ότι ας μείνουν στις πατρίδες τους να τρώνε ο ένας τον άλλο σαν ζώα που είναι κι άλλα τέτοια όμορφα. Αν ΑΥΤΗ είναι η λογική που επικαλείσαι, τότε ναι, είμαι παράλογος που λέω απλά το αυτονόητο, ότι κανείς σε τούτο τον κόσμο δε γεννήθηκε περισσότερο προνομιούχος από τον άλλο επειδή ΕΤΥΧΕ να γεννηθεί στην Ελλάδα κι όχι στο Αφγανιστάν.

Δεν είπα πουθενά πως "μου αρέσουν οι εισβολείς" και φυσικά και δεν πιστεύω ότι η μαζική μετανάστευση αυτών των ανθρώπων στη Δύση αποτελεί λύση στα προβλήματά τους, αφού όπως όλοι γνωρίζουμε, αφήνουν ένα καταπιεστικό περιβάλλον για να έρθουν σε ένα νέο, εδώ, στους "επίγειους Παραδείσους" που κάποιοι τους υποσχέθηκαν και που δε βρίσκουν παρά μόνο την εκμετάλλευση, την πείνα, τη βρώμα ξανά και ξανά...μόνο που αυτοί τη φορά οι εκμεταλλευτές είναι λευκοί πολιτισμένοι Ευρωπαίοι. Λέω και επαναλαμβάνω ότι αν δε σταθούμε σαν "πολιτισμένος κόσμος" στο ΓΙΑΤΙ ένας άνθρωπος αποφασίζει να παρατήσει τα πάντα πίσω του και να διασχίσει χιλιάδες χιλιομέτρων για μια σταγόνα ελπίδας δε θα μπορέσουμε ΠΟΤΕ να βρούμε λύσεις και ότι κάθε μέτρο καταστολής είναι απλά καταδικασμένο σε αποτυχία. Πόσους θα σκοτώσεις Αίολε; Και μέχρι πότε θα συνεχίζεις να σκοτώνεις όσο τα αλλεπάλληλα κύματα των δυστυχισμένων θα προσκρούουν στην πόρτα σου;

Δηλαδή το "λογικό", το "ρεαλιστικό" για σένα και για κάποιους άλλους είναι απλά να κλείσεις τα μάτια για ό,τι συμβαίνει γύρω σου--και τα σύνορα--να στήσεις πολυβολεία και να κάνεις εξάσκηση στο σημάδι;

Όσο για το ΣΥΡΙΖΑ, τον θεωρώ συντηρητικό για τα γούστα μου...Δε θα πάρω, ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 20:40:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λέω και επαναλαμβάνω ότι αν δε σταθούμε σαν "πολιτισμένος κόσμος" στο ΓΙΑΤΙ ένας άνθρωπος αποφασίζει να παρατήσει τα πάντα πίσω του και να διασχίσει χιλιάδες χιλιομέτρων για μια σταγόνα ελπίδας δε θα μπορέσουμε ΠΟΤΕ να βρούμε λύσεις και ότι κάθε μέτρο καταστολής είναι απλά καταδικασμένο σε αποτυχία.
Μα σου εξήγησα γιατί!
ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΣ!
Ασύστολο ζωώδες γεννοβόλημα!
Το οποίο μεταφέρουν όπου πάνε. Σαν ιοί.
Καταστρέφουν τα παιδιά τους, θα καταστρέψουν και τα δικά μας!


Edited by - Αίολος on 18/02/2011 20:41:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Φίλε Αίολε, αυτό ακριβώς λέω τόση ώρα όταν μιλάω για δήθεν "φιλάνθρωπους".. όταν λέω πως όλα αυτά τα χρόνια πριν το μεταναστευτικό ζήτημα ο ένας έτρωγε τον άλλον και πάντα επικρατούσε η μίζα και κανείς δεν μπορούσε να προκόψει εάν δεν είχε κάποιον γνωστό να τον βάλει σε κάποια θέση και όλα αυτά πλέον γίνανε και φανερά με τους συμβασιούχους στο δημόσιο...
Βαφτηστήκαμε "φιλάνθρωποι" και εκμεταλευόμασταν τους δυστυχείς για να αποκομίσουμε κέρδος και δεν βλέπαμε πως κάναμε κακό στην οικονομία μας και στον γείτονά μας.. Γιατί πολύ απλά δεν μας ενδιέφερε ο γείτανας, μόνον η τσεπούλα μας..
Με μαθηματική ακρίβεια αυτό θα γινότανε αλλά πού μυαλό για να το καταλάβει ο κάθε απατεωνίσκος εργοδότης που τον ενδιέφερε μόνον πως θα γεμίσει την τσεπούλα του? Τώρα γκρινιάζει?? Γιατί? επειδή δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα? καλά να πάθει!!!
Τώρα δεν ξέρει πού να τα ρίξει και τα βάζει με τον μετανάστη γιατί δεν έχει μάθει να κοιτάει την καμπούρα του και να κάνει αυτοκριτική!!
Μας φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τον εαυτό μας..

Σχετικά με αυτά που με ρώτησες .. δεν πιστεύω πως όλοι οι μετανάστες είναι εγκληματίες, ούτε έχω πρόβλημα με το χρώμα τους και την γλώσσας τους και όχι δεν μου έχει συμβεί κάτι ανάλογο με κάποιον μετανάστη αλλά να σε προλάβω, θα σου πω και κάτι άλλο, πριν ένα με δύο χρόνια έτυχε να χρειαστώ για πρώτη φορά την αστυνομία και μάλιστα μέσα σε ένα έτος 3 φορές την κάλεσα θέλεις να μάθεις τί έγινε?
Την πρώτη φορά έμαθα μετά από μερες, πως είχε έρθει και δεν είχε χτυπήσει το κουδούνι επειδή απαγορεύεται, (έτσι μου είπαν) (φαντάσου να γινόταν φόνος δηλαδή!!!!) την δεύτερη δεν ήρθε ποτέ και την τρίτη έπρεπε να καλέσουμε περίπου 5 άνθρωποι για ένα περιστατικό στη γειτονιά για να έρθει περίπου 2 ώρες αργότερα!!!
Δεν χρειάστηκα ποτέ στη ζωή μου από αυτό το κράτος τη βοήθειά του, ενώ πληρώνω τους φόρους μου και ήμουνα και είμαι νόμιμος πολίτης και όταν για πρώτη φορά στη ζωή μου το έκανα δεν έβγαλα άκρη!!!

Πες μου όμως γιατί τόσα χρόνια τόσοι Έλληνες εργοδότες προτιμούσαν να παίρνουν μετανάστες στις δουλειές τους και άφηναν τον Έλληνα έξω???

Φιλικά..




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Θα μου πειτε και οι Ελληνες υπηρξαν μεταναστες.
Ναι και αυτοι το ιδιο ατοπημα εκαναν.
Να εμεναν εδω και να χρησιμοποιουσαν τα λαμπρα τους
μυαλα και την μνημειωδη εργατικοτητα τους,ωστε σημερα
να μας ρωτανε,ποιος ειναι ο Παπανδρεου και ο Καραμανλης
και να μην τους ξερουμε καθολου.

Ηρωας ειναι αυτος που μενει και πολεμαει για τα ανθρωπινα
δικαιωματα και οχι αυτος που φευγει και παει αλλου να τα
διεκδικησει,υποσκαπτοντας και αλλοιωνοντας την εθνολογικη
συνεχεια,μιας αλλης χωρας.


Άσχετο!!!!!
υπήρξες ποτέ μετανάστης??

Άθεος.. καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις όπως φαίνεται..
Απάντησέ μου λοιπόν:

quote:
Πες μου όμως γιατί τόσα χρόνια τόσοι Έλληνες εργοδότες προτιμούσαν να παίρνουν μετανάστες στις δουλειές τους και άφηναν τον Έλληνα έξω???


Φιλικά..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 21:45:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
δεν πιστεύω πως όλοι οι μετανάστες είναι εγκληματίες, ούτε έχω πρόβλημα με το χρώμα τους και την γλώσσας τους και όχι δεν μου έχει συμβεί κάτι ανάλογο με κάποιον μετανάστη
Σίγουρα δεν είναι όλοι εγκληματίες simori.
Σίγουρα επίσης δεν είναι και η αφρόκρεμα της χώρας τους.
Το μεγαλύτερο ποσοστό τους όμως τί είναι;
Το 70% των κρατουμένων είναι αλλοδαποί. Σε δέκα χρόνια έχουμε χτίσει τέσσερα συγκροτήματα κράτησης (φυλακές) για να καλυφθούν οι αλλοδαποί.
Δεν έχουμε που να τους βάλουμε!
Και τους ταϊζουμε κι από πάνω.
Φαντάζεσαι πόσα δις ξοδεύονται επιπλέον για όλα αυτά;
quote:
Πες μου όμως γιατί τόσα χρόνια τόσοι Έλληνες εργοδότες προτιμούσαν να παίρνουν μετανάστες στις δουλειές τους και άφηναν τον Έλληνα έξω???
...και πόσοι το κάνουν ακόμα να λες!
Να υποθέσω ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική;

Την δεκαετία του '80, τότε με τον πόλεμο Ιρακ-Ιραν, είχαμε μεγάλο κύμα λαθρομεταναστών, Ιρακινών κυριως.
Ολοι εκείνοι ήταν κατά κανόνα μορφωμένοι, ούτε κατά διάνοια δεν υπήρχε η νομιμοποίησή των, δούλεψαν παράνομα μερικά χρόνια, χωρίς να δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα και αποχώρησαν για προορισμούς όπου μπορούσαν να νομιμοποιηθούν. Ούτε η παραμικρή απαίτηση για δικαιώματα στην χώρα μας.
Εκείνοι όντως φιλοξενήθηκαν και δεν ήταν τα κατακάθια της χώρας των.
Και μετά τον πόλεμο σταμάτησαν να έρχονται.
Οι σημερινοί όμως είναι επιδημία για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buljo
Νέο Μέλος

Norway
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 22:37:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μα σου εξήγησα γιατί!
ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΣ!
Ασύστολο ζωώδες γεννοβόλημα!
Το οποίο μεταφέρουν όπου πάνε. Σαν ιοί.
Καταστρέφουν τα παιδιά τους, θα καταστρέψουν και τα δικά μας!


Ο υπερπληθυσμός όμως με τη σειρά του είναι κι αυτός σύμπτωμα, όχι αιτία. Είναι σύμπτωμα της υπανάπτυξης του Τρίτου Κόσμου την οποία σκοπίμως ο Ανεπτυγμένος Δυτικός Κόσμος συντηρεί για λόγους που δε χρειάζεται νομίζω να αναλύσω περισσότερο.

Οι χαρακτηρισμοί που χρησιμοποιείς πάντως για "ιούς" είναι απαράδεκτοι και, επέτρεψέ μου, τρομακτικοί!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 22:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Σίγουρα δεν είναι όλοι εγκληματίες simori.
Σίγουρα επίσης δεν είναι και η αφρόκρεμα της χώρας τους.
Το μεγαλύτερο ποσοστό τους όμως τί είναι;
Το 70% των κρατουμένων είναι αλλοδαποί. Σε δέκα χρόνια έχουμε χτίσει τέσσερα συγκροτήματα κράτησης (φυλακές) για να καλυφθούν οι αλλοδαποί.
Δεν έχουμε που να τους βάλουμε!
Και τους ταϊζουμε κι από πάνω.
Φαντάζεσαι πόσα δις ξοδεύονται επιπλέον για όλα αυτά;


Φαντάζομαι έχεις υπόψιν σου πως οι ποινές που επιβάλλουν στους αλλοδαπούς είναι βαρύτερες από ότι σε Έλληνες με τα ίδια αδικήματα..


quote:
Πες μου όμως γιατί τόσα χρόνια τόσοι Έλληνες εργοδότες προτιμούσαν να παίρνουν μετανάστες στις δουλειές τους και άφηναν τον Έλληνα έξω???
--------------------------------------------------------------------------------

...και πόσοι το κάνουν ακόμα να λες!
Να υποθέσω ότι η ερώτησή σου είναι ρητορική;


Ναι και πόσοι το κάνουν ακόμα... και δυστυχώς δεν είναι ρητορική η ερωτησή μου.. !!!


quote:
Την δεκαετία του '80, τότε με τον πόλεμο Ιρακ-Ιραν, είχαμε μεγάλο κύμα λαθρομεταναστών, Ιρακινών κυριως.
Ολοι εκείνοι ήταν κατά κανόνα μορφωμένοι, ούτε κατά διάνοια δεν υπήρχε η νομιμοποίησή των, δούλεψαν παράνομα μερικά χρόνια, χωρίς να δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα και αποχώρησαν για προορισμούς όπου μπορούσαν να νομιμοποιηθούν. Ούτε η παραμικρή απαίτηση για δικαιώματα στην χώρα μας.
Εκείνοι όντως φιλοξενήθηκαν και δεν ήταν τα κατακάθια της χώρας των.
Και μετά τον πόλεμο σταμάτησαν να έρχονται.
Οι σημερινοί όμως είναι επιδημία για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω

Πώς γίνεται να δούλεψαν παράνομα στη χώρα μας και ταυτόχρονα να φιλοξενήθηκαν και παράλληλα να μη δημιούργησαν προβλήματα?

Φιλικά...



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 23:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Ο υπερπληθυσμός όμως με τη σειρά του είναι κι αυτός σύμπτωμα, όχι αιτία. Είναι σύμπτωμα της υπανάπτυξης του Τρίτου Κόσμου την οποία σκοπίμως ο Ανεπτυγμένος Δυτικός Κόσμος συντηρεί για λόγους που δε χρειάζεται νομίζω να αναλύσω περισσότερο.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 13:41:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οι χαρακτηρισμοί που χρησιμοποιείς πάντως για "ιούς" είναι απαράδεκτοι και, επέτρεψέ μου, τρομακτικοί!
Είναι ακριβείς όμως ε; Αυτό σε τρομάζει;
quote:
Ο υπερπληθυσμός όμως με τη σειρά του είναι κι αυτός σύμπτωμα, όχι αιτία. Είναι σύμπτωμα της υπανάπτυξης του Τρίτου Κόσμου την οποία σκοπίμως ο Ανεπτυγμένος Δυτικός Κόσμος συντηρεί για λόγους που δε χρειάζεται νομίζω να αναλύσω περισσότερο.
...λες εδώ buljo και συμφωνεί η φίλη μου simori, ότι ο υπερπηθυσμός δεν οφείλεται στην άνοια (ζωωδη κατασταση), ούτε στην θρησκεία αλλά κάπου αλλού. Ισως στις χώρες τους, σε αντίθεση με τους χαζούς Κινέζους, έχουν νόμους που να τους επιβάλλουν το κοκο και όλα μέσα!
Και φυσικά φταίνε πάντα και οι πολιτικοί!

Δηλαδή έχει γεμίσει το σπίτι σου ποντίκια τα οποία πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα και στο καταστρέφουν, έχεις τα αίτια στα πόδια σου κι αντί να κάνεις κάτι γι' αυτό, έχεις βγει έξω και πσάχνεις τα αίτια του πολλαπλασιασμού στους υπονόμους και στά χωράφια!
Χαχα! Πανέκσυπνο!!!

Αθάνατο ΣΥΡΙΖΑ!

quote:
Πώς γίνεται να δούλεψαν παράνομα στη χώρα μας και ταυτόχρονα να φιλοξενήθηκαν και παράλληλα να μη δημιούργησαν προβλήματα?
Να άλλο ένα χρόνιο πρόβλημα με την γλώσσα καλή μου.
Φιλοξενία νοείται ΠΑΝΤΑ για τον περαστικό. Αλλοιώς είναι εισβολέας εάν είναι απρόσκλητος.

Αγαπητή μου simori, για όλη αυτή: Σίγουρα δεν είναι όλοι εγκληματίες simori.
Σίγουρα επίσης δεν είναι και η αφρόκρεμα της χώρας τους.
Το μεγαλύτερο ποσοστό τους όμως τί είναι;
Το 70% των κρατουμένων είναι αλλοδαποί. Σε δέκα χρόνια έχουμε χτίσει τέσσερα συγκροτήματα κράτησης (φυλακές) για να καλυφθούν οι αλλοδαποί.
Δεν έχουμε που να τους βάλουμε!
Και τους ταϊζουμε κι από πάνω.
Φαντάζεσαι πόσα δις ξοδεύονται επιπλέον για όλα αυτά;
...την σπατάλη που την χρεωνόμαστε κι εσύ κι εγώ, δεν φταίνε όλοι αυτοι οι "δυστυχισμένοι", ούτε τα εκκλήματά τους, αλλά φταίνε οι δικαστάδες οι οποίοι, απλώς κατά την γνώμη σου, είναι παραπάνω αυστηροί!!!

Χαχαχα!

Πάμε αχλαδότυρο;


Edited by - Αίολος on 19/02/2011 14:20:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 15:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
φανταστικό με λίγα λόγια εμείς(δυτικοί) έχουμε καταστρέψει τις χώρες τους ,τους αναγκάζουμε να γεννοβολούν σαν τα κουνέλια ,τους βάζουμε δικτάτορες να τους εξουσιάζουν και αυτοί φεύγουν από την χώρα τους και έρχονται να "εργαστούν" στην χώρα των καταπιεστών και καταστροφέων της χώρας τους

και κάτι ακόμη, simori αν πάμε και οι δυο να προσληφθούμε σε μια επιχείρηση και ενώ έχουμε τα ίδια πτυχία και προϋπηρεσία , ενώ πρέπει να πάρουμε τον ίδιο μισθό, εγώ δεχτώ να εργαστώ με το 70% του μισθού και με 15 ένσημα τον μήνα αντί των 25, φέρνω ή όχι ευθύνη που εσύ θα μείνεις χωρίς εργασία;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 16:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
Αυτος ο buljo ειναι "προοδευτικος" ετρεξε να υπερασπιστει και τους πουστηδες εκτος απο τους ιους. Αυτοι σας ελειπαν. Δεν φτανει που πτωχευσατε, πρεπει να ταιζετε με τον ιδρωτα και το αιμα το δικο σας και των προγονων σας τους περαστικους ιους.


Πρωκτολόγος, μήπως λες ό,τι να ναι??



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 16:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Αγαπητέ μου Αίολε το θέμα είναι πως πρόκειται για ανθρώπους, όπως είμαστε άνθρωποι και εμείς, έχουμε κάνει λάθη και εξακολουθούμε αλλά και εκείνοι δυστυχείς είναι που αφήνουν τις πατρίδες τους για να βρούνε κάτι καλύτερο.. και νομίζω πως καταλαβαίνεις πως δεν είναι εύκολο να αφήνεις τη χώρα σου, από όπου και αν προέρχεσαι..
Νομίζω πως είναι περιττό να αντιπαρερχόμαστε μεταξύ μας..
Το θέμα είναι να βρεθεί μία λύση, να πάψουμε να βλέπουμε σαν εχθρούς ανθρώπους, ας μην μπαίνουμε στη διαδικασία να τσακωνόμαστε και να γινόμαστε εχθρικοί για λάθη που πρώτα από όλα τα έχουν κάνει κάποιες κυβερνήσεις και να δούμε τα λάθη μας!!!
Σίγουρα μιλάμε για άλλες κουλτούρες που δεν μπορούμε να καταλάβουμε, σε πολλές των περιπτώσεων πρόκειται για χαμηλό μορφωτικό επίπεδο, αλλά ο δυτικός κόσμος είναι μία από τις μεγαλύτερες αιτίες που ο κόσμος αυτός βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση τόσα χρόνια!!
Εγώ δεν είμαι υπέρ του να μπαίνουν ανεξέλεγκτα τόσοι άνθρωποι επειδή δεν υπάρχει υπόβαθρο γι αυτό αλλά δεν σημαίνει πως είμαστε άμεμπτοι για τα δεινά αυτού του κόσμου!!

Φιλικά...



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 16:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
φανταστικό με λίγα λόγια εμείς(δυτικοί) έχουμε καταστρέψει τις χώρες τους ,τους αναγκάζουμε να γεννοβολούν σαν τα κουνέλια ,τους βάζουμε δικτάτορες να τους εξουσιάζουν και αυτοί φεύγουν από την χώρα τους και έρχονται να "εργαστούν" στην χώρα των καταπιεστών και καταστροφέων της χώρας τους



Δεν είπε κανείς πως τους αναγκάζουμε να γεννοβολούν Άθεε, μην καταλαβαίνουμε ό,τι θέλουμε, δες λίγο πίσω από αυτό και ξανασκέψου!!!

quote:
και κάτι ακόμη, simori αν πάμε και οι δυο να προσληφθούμε σε μια επιχείρηση και ενώ έχουμε τα ίδια πτυχία και προϋπηρεσία , ενώ πρέπει να πάρουμε τον ίδιο μισθό, εγώ δεχτώ να εργαστώ με το 70% του μισθού και με 15 ένσημα τον μήνα αντί των 25, φέρνω ή όχι ευθύνη που εσύ θα μείνεις χωρίς εργασία;


Αυτό θε πρέπει να το αναλογιστείς εσύ όπως και όλοι μας σε τέτοια ερωτήματα..

Αγαπητέ μου Αίολε ακόμα και αν πάμε στο αχλαδότυρο το πρόβλημα δεν αλλάζει..


Φιλικά..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 21:00:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αγαπητέ μου Αίολε το θέμα είναι πως πρόκειται για ανθρώπους, όπως είμαστε άνθρωποι και εμείς, έχουμε κάνει λάθη και εξακολουθούμε αλλά και εκείνοι δυστυχείς είναι που αφήνουν τις πατρίδες τους για να βρούνε κάτι καλύτερο.. και νομίζω πως καταλαβαίνεις πως δεν είναι εύκολο να αφήνεις τη χώρα σου, από όπου και αν προέρχεσαι..
Νομίζω πως είναι περιττό να αντιπαρερχόμαστε μεταξύ μας..
Δεν υπάρχει κακοπροαίρετη αντιπαράθεση simori.
Οταν λέω την γνώμη μου και ο άλλος λέει άλλα αντ' άλλων το ρίχνουμε στην πλάκα λιγουλάκι.
Αφήνουν τις πατρίδες τους για να κάνουν ότι έκαναν και οι πατεράδες τους; Εμείς θα οφελειθούμε ή θα ζημιωθούμε;
Καλό είναι το συναίσθημα καλή μου, αλλά η λογική μάς βοηθάει στην επιβίωση. Να την αγνοήσουμε λόγω "ανθρωπιάς" όπως σου εξήγησα παραπάνω;
Η μόνη οφέλειμη για εμάς λύση, είναι να γυρίσουν στην χώρα τους.
Υπάρχει αρμόδια υπηρεσία της αστυνομίας που φροντίζει για την δωρεάν επαναπατρισμό όσων το επιθυμούν.
Δυστυχώς για εμάς (μην μου πεις ευτυχώς ε;) δεν το επιθυμούν οι πολλοί.
Εχουμε αρκετά προβλήματα δικά μας για να πληρώνουμε και αυτούς, που στο τέλος είναι σαφές ότι μας είναι ζημία.
Να βάλουμε και λίγο ανθρωπισμό - που δεν βάζουμε για τον δίπλα μας για τον οποίο αδιαφορούμε (παράδοξο) - και ποίο θα είναι το αποτέλεσμα;
Να ΑΠΑΙΤΟΥΝΝ κι αποπάνω. Αυτό δεν είναι ανθρωπισμός αλλά βλακεία. Συμφωνείς;
Μπορείς να προτείνεις κάτι που δεν θα ζημιώσει εμάς και τα παιδιά μας;
Ξέρεις πως έχουν καταντήσει τα Παίδων στους Αμπελόκηπους;
quote:
Σίγουρα μιλάμε για άλλες κουλτούρες που δεν μπορούμε να καταλάβουμε, σε πολλές των περιπτώσεων πρόκειται για χαμηλό μορφωτικό επίπεδο, αλλά ο δυτικός κόσμος είναι μία από τις μεγαλύτερες αιτίες που ο κόσμος αυτός βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση τόσα χρόνια!!
Διαφωνώ κάθετα, διαγώνια και κυκλικά!
Δεν φταίει ο δυτικός κόσμος που ο κάθε εμίρης βάζει στην τσέπη του τα πετροδόλαρα λες και είναι τσιφλίκι του μπαμπά του!
Δεν φταίει ο δυτικός κόσμος που τους κρατάνε μέσα στην βλακεία οι ιμάμηδες!
Δεν φταίει ο δυτικός κόσμος που η μόνη χώρα που ξύπνησε και αντέδρασε στο ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα του υπερπληθυσμού, είναι η Κίνα!
Ποιός τους εμποδίζει να κάνουν το ίδιο;

Φιλικά!

Edited by - Αίολος on 19/02/2011 21:08:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 22:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori

Δεν αναφέρομαι σε σένα και σε μένα όταν μιλάω για αντιπαράθεση αλλά για όλους μας που φαίνεται να έχουμε χωριστεί σε δύο στρατόπεδα..

Για ΟΣΑ αναφέρεσαι φταίει η φτώχεια, φταίει η πείνα, φταίνε οι πόλεμοι, φταίει η κάθε διαφορετική κουλτούρα που δυστυχώς ή ευτυχώς ο κάθε άνθρωπος κουβαλάει μαζί του όπου και αν πάει, φταίει η εκμετάλευση των δυνατότερων, φταίει η αγραμματοσύνη, φταίει η θρησκεία...
Η Ελλάδα δεν είναι σε θέση να στηρίξει τόσους ανθρώπους και εκεί πρέπει να στεκόμαστε...
Δυστυχώς ζημιωμένοι είμαστε, δυστυχώςθα υπάρξουν άνθρωποι που δεν θα θέλουν να επαναπατριστούν ηθελημένα κσι δωρεάν, γιατί δεν θα είχαν φτάσει εώς εδώ εάν ήταν τόσο απλό για αυτούς, δυστυχώς κάναμε λάθος επιλογές και δεν κοιτάξαμε μακροπρόθεσμα, να στηρίξουμε τους συμπολίτες μας και δεν το λέω από πατριωτική διάθεση, αλλά με την διάθεση πως ζούμε σε ένα κράτος που έχει απαιτήσεις από εμάς θα πρέπει να έχουμε και εμείς, σαν ώριμοι και υπεύθυνοι πολίτες και όχι σαν έρμαια, εφόσον θέλουμε να πιστεύουμε πως ανήκουμε στην αναπτυγμένη δύση... δυστυχώς την πληρώνουμε όλοι..

Δεν με πειράζει η διαφορετικότητα, δεν με πειράζει το χρώμα των ανθρώπων, δεν με πειράζει η γλώσσα, με ενοχλεί να μην υπάρχει σεβασμός από όπου και να προέρχεται αυτό, είτε πρόκειται για Έλληνα είτε για Πακιστανό ή Αλβανό.
Όσο πιο γρήγορα αντιληφθούμε και σεβαστούμε την διαφορετικότητα του κόσμου μας, τόσο καλύτερα θα είναι για εμάς και τα παιδιά μας.

Και ξαναλέω.. η Ελλάδα δεν έχει την οικονομία για να στηρίξει τόσο κόσμο και για αυτό πρέπει να γίνει κάτι, αλλά με απειλές και εχθρική διάθεση για κανέναν δεν θα είναι καλό, ούτε για τα παιδιά μας..




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2011, 23:06:08  Εμφάνιση Προφίλ
Εάν δώσεις σε κάποιον ψάρι, αύριο πάλι θα πεινάει.
Αν τον μάθεις να ψαρευει δεν θα πεινάσει ποτέ του, λένε οι Κινέζοι.
Αν δεν μπορείς ο ίδιος να ψαρεψεις (που δεν μπορούμε), δεν μπορείς να μάθεις κανέναν.
Αν ο μαθητής είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως, άσ' τον στον χώρο του και μην ασχολείσαι.

Η φύση θα φροντίσει.
Δεν πρέπει να επεμβαίνουμε!

Την καληνύχτα μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2011, 21:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
http://www.youtube.com/watch?v=IPwbTm_KcFc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=amZAEWd6QX8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=EEmQMbD98VQ&feature=related


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2011, 11:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
http://www.youtube.com/watch?v=boJk8cBA7jY
http://www.youtube.com/watch?v=UA-ku4f2J_c&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=QDPnO3KlXYg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=6bxuRku_H8M&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=KD2dDVHLKRc&feature=related

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2011, 14:23:37  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Αθεε, βρε άθεε!

Κσέχασες βρε ατιμούλικο τούς δύο διαβρωμένους από το σύστημα, 22 και 23 χρονών έκαστος, κακούς, με τους σκανδαλοδώς και υπόπτως διπλασιασμένους μισθούς - λόγω των κινδύνων - και τα επίσης σκανδαλώδη και ύποπτα αναδρομικά, αστυνομικούς που σκοτώθηκαν στην προσπάθειά τους να προφυλάξουν τούς ηλιθίους που λένε ότι η αστυνομία φταίει για όλα!

Ναι...

Μήπως κάνω λάθος βρε παιδιά και δεν θυμάμαι καλά;
Βρε μήπως πετόκοπσαν των αστυνομικών τους μισθούς με τις απαγορευμένες υπερωρίες, διότι δεν πάνε στην ώρα τους - δηλαδή κανα δύωρο αφού τους καλέσουν - για να πηγαίνουν στην ώρα τους και να σκοτώνονται;

Βρε μήπως όλα αυτά τα σκανδαλώδη και ύποπτα λεφτά τα πήραν κάποιοι οι οποίοι κάνουν την άκρως επικίνδυνη δουλειά να θρονιάζουν τους καλοθρεεμένους κόλους τους σε μία καρέκλα, να το παίζουν ότι είναι κάποιοι και να λένε ότι σκέφτονται;

Βρε μήπως είμαστε έθνος ηλιθίων;;;

Να βλέπω στοιχήματα για την εθνότητα των φονιάδων!
Λέτε να ήταν οι "δυστυχισμένοι" ή όχι;

Αν είναι "δυστυχισμένοι" τι θα πεί ο ΣΥΡΙΖΑ και ο αμνός του;
...και τι θα πει αν δεν είναι "δυστυχισμένοι";


Τις έχω τις απαντήσεις του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά θέλω να δω εσάς πρώτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy