ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 4
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2011, 15:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gianipseftis.

Η μυθοπλασία συνοδεύει όλες τις θρησκείες του κόσμου, αν πρόσεξες το site βρίσκεσαι στην κατηγορία μύθος και θρησκεία.
Μύθος και θρησκεία πάνε μαζί, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το υπερφυσικό δεν συμβαίνει, ανεξάρτητα απο τις δυνάμεις που ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταννοήσει η μυθοπλασία δίνει πάντοτε μια ποιητική νότα στην εκάστοτε θρησκεία, βοηθώντας το αίσθμα πίστης των ανρώπων, κάτι που εσύ αποκαλείς "ψέμα".

Ίσως η ιστορία των πρωτόπλαστων να είναι μυθοπλασία όπως και πολά άλλα, η θεϊκή δύναμη όμως υπάρχει και συνεχίζει να είναι ακατάληπτη απο τον ανθρώπινο νου, όχι γιατί είνα "ψέμα" αλλά γιατί είναι υπερφυσική.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2011, 10:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως η ιστορία των πρωτόπλαστων να είναι μυθοπλασία όπως και πολά άλλα....

.....η θεϊκή δύναμη όμως υπάρχει...

....και συνεχίζει να είναι ακατάληπτη απο τον ανθρώπινο νου, όχι γιατί είνα "ψέμα" αλλά γιατί είναι υπερφυσική.

Απο που προκύπτει ότι υπάρχει???
Ως ενδεχόμενο θα το καταλάβαινα αλλα ως δεδομμένο όπως το παρουσιάζεις φίλε μου , ειλικρινά δυσκολεύομαι....υπάρχει απόδειξη γι'αυτό που ισχυρίζεσαι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Εαρινέ, τι απόδειξη ζητάς για την ύπαρξη του Θεϊκού?
Κάποιο θαύμα ας πούμε?
Υπερφυσικά γεγονότα έχουν συμβεί.
Εγώ ας πούμε στο στρατό έπαθα ανακοπή και ήμουν για 5 λεπτά νεκρός, (μέχρι να με επαναφέρουν). Είδα πολύ καλά τι υπάρχει στην άλλη πλευρά και δεν μου καλο-άρεσε για να σου πω και την αλήθεια.

Πίστεψέμε το αν υπάρχει Θεός/Θεοί, είναι κάτι που όλοι μας αργά ή γρήγορα θα το διαπιστώσουμε, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Να είσαι καλά.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 15:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα

Εαρινέ, τι απόδειξη ζητάς για την ύπαρξη του Θεϊκού?
Κάποιο θαύμα ας πούμε?
Υπερφυσικά γεγονότα έχουν συμβεί.
Εγώ ας πούμε στο στρατό έπαθα ανακοπή και ήμουν για 5 λεπτά νεκρός, (μέχρι να με επαναφέρουν). Είδα πολύ καλά τι υπάρχει στην άλλη πλευρά και δεν μου καλο-άρεσε για να σου πω και την αλήθεια.

Πίστεψέμε το αν υπάρχει Θεός/Θεοί, είναι κάτι που όλοι μας αργά ή γρήγορα θα το διαπιστώσουμε, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Να είσαι καλά.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!



Φίλε Lock_Smith,
Πώς μπορείς να είσαι σίγουρος πως αυτά που είδες δεν τα δημιούργησε το μυαλό σου, το σώμα σου, ο οργανισμός σου γενικότερα που βρισκόταν σε αυτή την κατάσταση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 17:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα

Εαρινέ, τι απόδειξη ζητάς για την ύπαρξη του Θεϊκού?
Κάποιο θαύμα ας πούμε?
Υπερφυσικά γεγονότα έχουν συμβεί.
Εγώ ας πούμε στο στρατό έπαθα ανακοπή και ήμουν για 5 λεπτά νεκρός, (μέχρι να με επαναφέρουν). Είδα πολύ καλά τι υπάρχει στην άλλη πλευρά και δεν μου καλο-άρεσε για να σου πω και την αλήθεια.

Πίστεψέμε το αν υπάρχει Θεός/Θεοί, είναι κάτι που όλοι μας αργά ή γρήγορα θα το διαπιστώσουμε, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Να είσαι καλά.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Γειά σου φίλε μου!
Δεν θέλω να σε διαψεύσω και ούτε και μπορώ ασφαλώς...
Απλά θα σου πώ ότι προσωπικά δεν έχω ανάλογες εμπειρίες ή γεγονότα ή έστω οτιδήποτε που να δημιουργήσουν μια τέτοια εντύπωση...
Ακόμα και κάτι που υπήρξε στην ζωή μου κατα την παιδική μου ηλικία , μάλλον θα το αποδώσω σε γονιδιακά μεταφερόμενες μνήμες...
Ωστόσο σ'ευχαριστώ για την απάντηση και να είσαι πάντα καλά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 13:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Lock_Smith,
Πώς μπορείς να είσαι σίγουρος πως αυτά που είδες δεν τα δημιούργησε το μυαλό σου, το σώμα σου, ο οργανισμός σου γενικότερα που βρισκόταν σε αυτή την κατάσταση;

Καλημέρα,

Φίλε Ψηλέ, πίστεψέ με όταν πεθαίνεις το καταλαβαίνεις πολύ καλά, τίποτε άλλο δεν μπορώ να σου πω με λόγια.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 16:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φίλε Lock_Smith,
Πώς μπορείς να είσαι σίγουρος πως αυτά που είδες δεν τα δημιούργησε το μυαλό σου, το σώμα σου, ο οργανισμός σου γενικότερα που βρισκόταν σε αυτή την κατάσταση;

Καλημέρα,

Φίλε Ψηλέ, πίστεψέ με όταν πεθαίνεις το καταλαβαίνεις πολύ καλά, τίποτε άλλο δεν μπορώ να σου πω με λόγια.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!



Δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω, ούτε και είναι εύκολο ή δυνατό να νιώσω εγώ αυτό που ένοιωσες εσύ. Απλά, σου ζητώ να καταθέσεις την εμπειρία σου ως εμπειρία ατόμου που άμεσα έζησε κάτι τέτοιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 18:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξεκινόντας φίλε Dying Incubus τον ... “4ο τόμο” αυτού του θέματος, θέλω να προσθέσω ένα “θεολογικό” ερώτημα στους φίλους οπαδούς της βιβλικής ιστορίας της γέννεσης.

Κατά τον Μωυσή ο θεός δημιούργησε αρχικά όλον τον κόσμο και οργάνωσε με φροντίδα και μεράκι μια ιδιαίτερα ιδανική περιοχή τελείως διαφορετικό από το υπόλοιπο γήινο περιβάλλον που γνωρίζουμε τώρα.
Την περιοχή αυτή την ονόμασε παράδεισο, και για να την κρατήσει και διατηρήσει αγνή και αμόλυντη την περιέφραξε.
Στο χώρο αυτό τον ασφαλή και “παραδεισένιο” τοποθέτησε το κορυφαίο δημιούργημά του τον άνθρωπο.

Στον ασφαλή αυτό χώρο, έμελλε να βρεθεί - ο άπειρος, αγνός, αγαθός – άνθρωπος αντιμέτωπος με το κάκιστο, παμπόνηρο, μοχυρότερο θεϊκό δημιούργημα τον διάβολο.

Το ερώτημα μου είναι

Τί δουλειά είχε ο διάβολος ΜΕΣΑ στον παράδεισο?

Είναι ο παράδεισος διαβολική περιοχή, υπάρχουν δηλαδή διαβόλοι στον παράδεισο?
Αν στον παράδεισο υπήρχαν διαβόλοι, θα υπάρχουν και τώρα.

Γιατί ο θεός επέτρεψε στον διάβολο να “μπει” στον παράδεισο, και για ποιο λόγο ο θεός δεν είχε προειδοποιήσει τον Αδάμ και την Εύα για την παρουσία του διαβόλου, περιγράφοντας τους τις τρομερές του ιδιότητες (να είναι αόρατος, να μεταμορφώνεται σε όποια μορφή θέλει κλπ κλπ)

Τι δυνατότητες θα δίνατε στον αγώνα άνθρωπος-διάβολος, αν ήταν στο “πάμε στοίχημα” ​




Ο "ΘΕΟΥΛΗΣ" ΣΑΝ ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΧΕ ΓΝΩΣΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΤΙ ΚΥΡΑ ΕΥΑ ΘΑ 'ΤΡΩΓΕ ΤΟ "ΜΗΛΟ",ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΣΤΗΣΕΙ,ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΘΕΟ ΔΗΛΑΔΗ.
ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΑΤΕ ΤΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΑ ΣΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ,ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΟΨΑΝΕ ΑΛΛΑ 33 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ, 75 ΕΥΡΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ,ΣΥΝΟΛΟ 900 ΕΥΡΩ ΜΕΙΟΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ,ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 19:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 12:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον θέμα και μεγάλων διαστάσεων πλέον. Πολύ δύσκολο να διαβαστεί σε όλες τις συνέχειες από την αρχή αλλά έχω την εντύπωση ότι μια πτυχή δεν προσεγγίστηκε ως τώρα. Αναφέρομαι στα άγρια παιδιά (feral children). Αίσθηση προκαλεί το εξής απόσπασμα από την προηγούμενη σελίδα:

quote:

In reality, feral children lack the basic social skills which are normally learned in the process of enculturation. For example, they may be unable to learn to use a toilet, have trouble learning to walk upright and display a complete lack of interest in the human activity around them. They often seem mentally impaired and have almost insurmountable trouble learning a human language.

Αυτό νομίζω ότι αποδεικνύει πως το φαινόμενο της ανθρώπινης νοημοσύνης είναι έντονα κοινωνικό. Η κοινωνική πτυχή ίσως δεν είναι η μόνη αλλά οι περιπτώσεις "άγριων παιδιών" σίγουρα της προσδίδουν τεράστια σημασία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 13:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενδιαφέρον θέμα και μεγάλων διαστάσεων πλέον. Πολύ δύσκολο να διαβαστεί σε όλες τις συνέχειες από την αρχή αλλά έχω την εντύπωση ότι μια πτυχή δεν προσεγγίστηκε ως τώρα. Αναφέρομαι στα άγρια παιδιά (feral children). Αίσθηση προκαλεί το εξής απόσπασμα από την προηγούμενη σελίδα:

quote:

In reality, feral children lack the basic social skills which are normally learned in the process of enculturation. For example, they may be unable to learn to use a toilet, have trouble learning to walk upright and display a complete lack of interest in the human activity around them. They often seem mentally impaired and have almost insurmountable trouble learning a human language.

Αυτό νομίζω ότι αποδεικνύει πως το φαινόμενο της ανθρώπινης νοημοσύνης είναι έντονα κοινωνικό. Η κοινωνική πτυχή ίσως δεν είναι η μόνη αλλά οι περιπτώσεις "άγριων παιδιών" σίγουρα της προσδίδουν τεράστια σημασία.



===========================================================
-Η αντιδραση της φυσης στην κοινωνικη θολουρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 14:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ενδιαφέρον θέμα και μεγάλων διαστάσεων πλέον. Πολύ δύσκολο να διαβαστεί σε όλες τις συνέχειες από την αρχή αλλά έχω την εντύπωση ότι μια πτυχή δεν προσεγγίστηκε ως τώρα. Αναφέρομαι στα άγρια παιδιά (feral children). Αίσθηση προκαλεί το εξής απόσπασμα από την προηγούμενη σελίδα:

quote:

In reality, feral children lack the basic social skills which are normally learned in the process of enculturation. For example, they may be unable to learn to use a toilet, have trouble learning to walk upright and display a complete lack of interest in the human activity around them. They often seem mentally impaired and have almost insurmountable trouble learning a human language.

Αυτό νομίζω ότι αποδεικνύει πως το φαινόμενο της ανθρώπινης νοημοσύνης είναι έντονα κοινωνικό. Η κοινωνική πτυχή ίσως δεν είναι η μόνη αλλά οι περιπτώσεις "άγριων παιδιών" σίγουρα της προσδίδουν τεράστια σημασία.



===========================================================
-Η αντιδραση της φυσης στην κοινωνικη θολουρα.




===============================================================
-SORRY!!!!λαθος ερμηνεια αγγλικου κειμενου,λαθος τοποθετηση.

Edited by - Notirk on 23/09/2011 14:39:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 15:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
===============================================================
-SORRY!!!!λαθος ερμηνεια αγγλικου κειμενου,λαθος τοποθετηση.


Δεν πειράζει. Το συμπέρασμα από την εμπειρία των "άγριων παιδιών" είναι ότι αν παρέλθει κάποια κρίσιμη περίοδος στην αρχή της ζωής του ανθρώπου χωρίς κοινωνική επαφή και έκθεση στην ανθρώπινη νοημοσύνη, τότε ο άνθρωπος περνά κάποιο σημείο μη επιστροφής και χάνει γενικά την ικανότητα να μαθαίνει, κάτι που φυσικά αποκλείει την εκμάθηση μιας ανθρώπινης γλώσσας.

Και το ηθικό ερώτημα τίθεται πλέον αμείλικτο: είναι ή όχι άνθρωπος όποιος φτάνει σε μια τέτοια κατάσταση, τη στιγμή που η νοημοσύνη εκφρασμένη μέσω του λόγου είναι αυτή που μας διαφοροποιεί από τα υπόλοιπα θηλαστικά και ειδικά από τα πρωτεύοντα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 16:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πειράζει. Το συμπέρασμα από την εμπειρία των "άγριων παιδιών" είναι ότι αν παρέλθει κάποια κρίσιμη περίοδος στην αρχή της ζωής του ανθρώπου χωρίς κοινωνική επαφή και έκθεση στην ανθρώπινη νοημοσύνη, τότε ο άνθρωπος περνά κάποιο σημείο μη επιστροφής και χάνει γενικά την ικανότητα να μαθαίνει, κάτι που φυσικά αποκλείει την εκμάθηση μιας ανθρώπινης γλώσσας.

Και το ηθικό ερώτημα τίθεται πλέον αμείλικτο: είναι ή όχι άνθρωπος όποιος φτάνει σε μια τέτοια κατάσταση, τη στιγμή που η νοημοσύνη εκφρασμένη μέσω του λόγου είναι αυτή που μας διαφοροποιεί από τα υπόλοιπα θηλαστικά και ειδικά από τα πρωτεύοντα;


Όχι μόνο δια μέσου του λόγου , διότι ο λόγος είναι δεν είναι μόνο το όχημα με το οποίο ο άνθρωπος επικοινωνεί με τους υπολοίπους συνανθρώπους του αλλα και με όλα όσα αποτελούν τους δομικούς λίθους και επιτεύγματα των κοινωνιών , προάγοντας την νοημοσύνη , την φαντασία και την δυνατότητα για νέα ερωτήματα που ορίζουν την εξέλιξή του.
Και όλοι όσοι υποστηρίζουν ότι η επιστροφή στα "χρόνια της αθωότητας" αποτελεί το εργαλείο για την "γνήσια επικοινωνία" των ανθρώπων , πλανώνται "πλάνην οικτράν"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 16:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Όχι μόνο δια μέσου του λόγου , διότι ο λόγος είναι δεν είναι μόνο το όχημα με το οποίο ο άνθρωπος επικοινωνεί με τους υπολοίπους συνανθρώπους του αλλα και με όλα όσα αποτελούν τους δομικούς λίθους και επιτεύγματα των κοινωνιών , προάγοντας την νοημοσύνη , την φαντασία και την δυνατότητα για νέα ερωτήματα που ορίζουν την εξέλιξή του.


Σωστά, απλά στο συγκεκριμένο παράδειγμα η αδυναμία εκμάθησης μιας ανθρώπινης γλώσσας είναι κεντρικής σημασίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2011, 16:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός
Όχι μόνο δια μέσου του λόγου , διότι ο λόγος είναι δεν είναι μόνο το όχημα με το οποίο ο άνθρωπος επικοινωνεί με τους υπολοίπους συνανθρώπους του αλλα και με όλα όσα αποτελούν τους δομικούς λίθους και επιτεύγματα των κοινωνιών , προάγοντας την νοημοσύνη , την φαντασία και την δυνατότητα για νέα ερωτήματα που ορίζουν την εξέλιξή του.


Σωστά, απλά στο συγκεκριμένο παράδειγμα η αδυναμία εκμάθησης μιας ανθρώπινης γλώσσας είναι κεντρικής σημασίας.

Όπως το θέτεις , συμφωνώ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 10:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Νταινικεν δικαιώνεται!
...και ο Ομηρος στα σκάφη των Φαιάκων!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 12:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα αυτό το ενδιαφέρον άρθρο και αφού, νομίζω, δεν υπάρχει σχετικό θέμα, το παραθέτω εδώ για να διαβαστεί γιατί αξίζει τον κόπο.

Η καύση των νεκρών από μια επιστημονική Σκοπιά

Η ΚΑΥΣΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ
Του Γεωργίου Α. Δαουτοπούλου
Καθηγητή Γεωπονίας Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
daoutop@agro.auth.gr

Η είδηση στα μέσα ΜΜΕ που μιλούσε για την απόφαση του Δήμου Θεσσαλονίκης να κατασκευάσει κλίβανο αποτέφρωσης νεκρών, επανέφερε στο προσκήνιο τις συζητήσεις για την ορθότητα ή μη του μέτρου. Εμείς δεν θα σταθούμε στα θεολογικά ζητήματα που ανακύπτουν και συνήθως κυριαρχούν και καλώς κάνουν στις σχετικές συζητήσεις. Θα θέλαμε να δούμε το θέμα από μια διαφορετική οπτική γωνιά που νομίζουμε πως προσθέτει μια νέα θεώρηση την οποία έχουμε τη γνώμη πως δεν πρέπει ή καλύτερα, αν θέλετε, δεν είναι δυνατόν να αγνοήσουμε.


Όσοι παρακολουθούν βασικά μαθήματα οικολογίας, ένα από τα πρώτα αντικείμενα που διδάσκονται είναι ο κύκλος της ζωής, όπως φαίνεται στο παραπάνω διάγραμμα. Μαθαίνουν λοιπόν πως η ζωή ξεκινά από τη δέσμευση της ηλιακής ακτινοβολίας από τα φυτά που παράγουν τους φυτικούς ιστούς για να χρησιμοποιηθούν στη συνέχεια ως τροφή από τα φυτοφάγα έντομα και ζώα και στη συνέχεια αυτά να αποτελέσουν την τροφή για τα σαρκοφάγα ζώα στηρίζοντας έτσι όλες τις τροφικές αλυσίδες που ως κορύφωση έχουν τον ίδιο τον άνθρωπο. Ο κύκλος κλείνει όταν φυτά και ζώα ολοκληρώσουν τον κύκλο της ζωής τους, βραχύβιας ή μη, οπότε αναλαμβάνουν το ρόλο τους οι σαπροφυτικοί οργανισμοί για να αποικοδομήσουν τους φυτικούς και ζωϊκούς ιστούς.

Η αποικοδόμηση των οργανικών ουσιών επαναφέρει στο έδαφος θρεπτικά στοιχεία τα οποία θα παραλάβουν τα νέα φυτά και θα ξεκινήσει ένας νέος κύκλος ζωής. Ο θάνατος κυριολεκτικά γίνεται η απαρχή μιας καινούργιας ζωής. Αυτοί λοιπόν οι οργανισμοί, πολλοί από τους οποίους δεν είναι ορατοί στο γυμνό μάτι, και τους οποίους συχνά περιφρονούμε ή αν θέλετε, όταν ήμασταν μικροί, είχαμε την τάση να τους συνθλίβουμε με το πόδι μας για να δείξουμε την υπεροχή μας ή να ξεδώσουμε από την καταπίεση των μεγαλύτερων επάνω μας, δείχνοντας και εμείς ότι έχουμε τη δυνατότητα να καθυποτάξουμε κάποιους άλλους μικρότερους!.

Αυτήν λοιπόν τη θεμελιακή λειτουργία της φύσης ερχόμαστε κάποιοι από εμάς να αντικαταστήσουμε με την καύση των νεκρών. Και είναι ιδιαίτερα λυπηρό όταν αυτές οι προτροπές εκφράζονται από ανθρώπους που αποδεδειγμένα έχουν αποδείξει τις οικολογικές τους ευαισθησίες. Με άλλα λόγια, θέλουμε απλά σε έναν επιβαρημένο με ρύπους πλανήτη να προσθέσουμε και άλλους. Σε έναν πλανήτη όπου η ρύπανση έχει αρχίσει να επηρεάζει το κλίμα και να μας απειλεί με κολοσσιαίες επιπτώσεις, να επιτείνουμε το πρόβλημα αντί να το αμβλύνουμε. Ταυτόχρονα όμως διαπράττουμε και ένα δεύτερο σοβαρό ολίσθημα. Σε έναν πλανήτη με λιγοστούς ενεργειακούς πόρους ερχόμαστε να σπαταλήσουμε και άλλους για την καύση των νεκρών τη στιγμή που η φύση το έκανε αδαπάνως για τον άνθρωπο εδώ και εκατομμύρια χρόνια και είναι διατεθειμένη να το κάνει!. Φανταστείτε την ποιότητα της ζωής μας, αν φυτικοί και ζωικοί ιστοί μετά τη νέκρωση τους παρέμεναν αναλλοίωτοι και σε κοινή θέα. Σήμερα θα περπατούσαμε σε ένα στρώμα φύλλων εκατοντάδων μέτρων και με δισεκατομμύρια νεκρών οργανισμών ενώ ταυτόχρονα η φύση θα έχανε πολύτιμους πόρους αφού δεν θα είχε τη δυνατότητα να ανακυκλώσει πολύτιμα θρεπτικά στοιχεία που συντηρούν τη ζωή σε δισεκατομμύρια διαφορετικών οργανισμών.

Αν η φύση δεν παράγει ρύπους και δεν καταναλώνει πολύτιμους πόρους είναι γιατί έχει κύκλους μέσα από τους οποίους ανακυκλώνονται πολύτιμα στοιχεία για την επιβίωση του ανθρώπου. Στη φύση δεν υπάρχουν απορρίμματα ή άχρηστα υλικά. Αυτούς λοιπόν τους τέλειους μηχανισμούς της φύσης θέλουμε μερικοί από εμάς να τους αντικαταστήσου με με πρακτικές ρυπογόνες επειδή ενδεχόμενα δεν θέλουμε να ακολουθήσουμε μια θρησκευτική πρακτική.

Αν κάποιοι δεν θέλουν να ακολουθήσουν τη θρησκευτική επιταγή ας αποποιηθούν την εξόδιο ακολουθία, αλλά ας σεβαστούν επιτέλους τη φύση και τους μηχανισμούς της που διατήρησαν τη ζωή σε αυτόν τον πλανήτη για εκατομμύρια χρόνια και θα συνεχίσουν να το κάνουν, αν ο άνθρωπος τους κατανοήσει και τους σεβαστεί. Και αυτός ο σεβασμός δε σημαίνει υποταγή. Σημαίνει πρόβλεψη και προνοητικότητα για να διασφαλιστεί η ζωή των ανθρώπων και στις επόμενες γενεές.
Η καύση των νεκρών δε μπορεί να θεωρηθεί ως ένα αναφαίρετο δημοκρατικό δικαίωμα ορισμένων ανθρώπων να επιλέξουν μια άλλη πρακτική από αυτήν που έχει καθιερώσει η πλειοψηφία, όπως δεν επιτρέπεται σε κάθε έναν από εμάς να παράγει και να διαθέτει ανεξέλεγκτα στο περιβάλλον ρύπους που θέτουν σε κίνδυνο τη δυνατότητα της σημερινής γενιάς και των επόμενων να επιβιώσουν σε έναν βιώσιμο πλανήτη (ελπίζω κάποτε να υπάρξουν κυρώσεις και για αυτούς που καίνε τις καλαμιές).

Τους θρησκευτικούς κανόνες μπορούμε να τους παραβλέψουμε αν δεν τους ασπαζόμαστε ή να ισχυριστούμε ότι δεν έχουν παγκόσμια ισχύ, αλλά περιορισμένη στα πλαίσια ενός κοινωνικού συνόλου. Τις οικολογικές όμως αρχές και αξίες οφείλουμε να τις σεβαστούμε γιατί έχουν παγκόσμια εγκυρότητα την οποία δυστυχώς δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ή να αγνοήσουμε. Αν τους παραβλέψουμε για κάποιο διάστημα, θα έρθει η φύση να μας το θυμίσει ή αν θέλετε να επαναφέρει το σύστημα σε μια κατάσταση ισορροπίας. Όχι για να μας εκδικηθεί, όπως συχνά αρεσκόμαστε να λέγουμε. Η φύση δεν έχει ανθρώπινη υπόσταση. Μόνον οι άνθρωποι εκδικούνται.

Αν η ορθόδοξη πρακτική για την ταφή των νεκρών έχει απόλυτη οικολογική συνάφεια για αυτό δεν φταίει η Ορθοδοξία. Είναι μάλλον μια ακόμα επιβεβαίωση της αγάπης της για τον άνθρωπο και για τη συνέχιση της ευημερίας του σε αυτόν τον πλανήτη και σε ένα περιβάλλον ειρήνης και αγάπης ανάμεσα στους λαούς και όλα τα έμβια όντα που τον κατοικούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

defkalion1
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 00:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρήκα αυτό το ενδιαφέρον άρθρο και αφού, νομίζω, δεν υπάρχει σχετικό θέμα, το παραθέτω εδώ για να διαβαστεί γιατί αξίζει τον κόπο.

Η καύση των νεκρών από μια επιστημονική Σκοπιά

Η ΚΑΥΣΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ
Του Γεωργίου Α. Δαουτοπούλου
Καθηγητή Γεωπονίας Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
daoutop@agro.auth.gr

Η είδηση στα μέσα ΜΜΕ που μιλούσε για την απόφαση του Δήμου Θεσσαλονίκης να κατασκευάσει κλίβανο αποτέφρωσης νεκρών, επανέφερε στο προσκήνιο τις συζητήσεις για την ορθότητα ή μη του μέτρου. Εμείς δεν θα σταθούμε στα θεολογικά ζητήματα που ανακύπτουν και συνήθως κυριαρχούν και καλώς κάνουν στις σχετικές συζητήσεις. Θα θέλαμε να δούμε το θέμα από μια διαφορετική οπτική γωνιά που νομίζουμε πως προσθέτει μια νέα θεώρηση την οποία έχουμε τη γνώμη πως δεν πρέπει ή καλύτερα, αν θέλετε, δεν είναι δυνατόν να αγνοήσουμε.


Όσοι παρακολουθούν βασικά μαθήματα οικολογίας, ένα από τα πρώτα αντικείμενα που διδάσκονται είναι ο κύκλος της ζωής, όπως φαίνεται στο παραπάνω διάγραμμα. Μαθαίνουν λοιπόν πως η ζωή ξεκινά από τη δέσμευση της ηλιακής ακτινοβολίας από τα φυτά που παράγουν τους φυτικούς ιστούς για να χρησιμοποιηθούν στη συνέχεια ως τροφή από τα φυτοφάγα έντομα και ζώα και στη συνέχεια αυτά να αποτελέσουν την τροφή για τα σαρκοφάγα ζώα στηρίζοντας έτσι όλες τις τροφικές αλυσίδες που ως κορύφωση έχουν τον ίδιο τον άνθρωπο. Ο κύκλος κλείνει όταν φυτά και ζώα ολοκληρώσουν τον κύκλο της ζωής τους, βραχύβιας ή μη, οπότε αναλαμβάνουν το ρόλο τους οι σαπροφυτικοί οργανισμοί για να αποικοδομήσουν τους φυτικούς και ζωϊκούς ιστούς.

Η αποικοδόμηση των οργανικών ουσιών επαναφέρει στο έδαφος θρεπτικά στοιχεία τα οποία θα παραλάβουν τα νέα φυτά και θα ξεκινήσει ένας νέος κύκλος ζωής. Ο θάνατος κυριολεκτικά γίνεται η απαρχή μιας καινούργιας ζωής. Αυτοί λοιπόν οι οργανισμοί, πολλοί από τους οποίους δεν είναι ορατοί στο γυμνό μάτι, και τους οποίους συχνά περιφρονούμε ή αν θέλετε, όταν ήμασταν μικροί, είχαμε την τάση να τους συνθλίβουμε με το πόδι μας για να δείξουμε την υπεροχή μας ή να ξεδώσουμε από την καταπίεση των μεγαλύτερων επάνω μας, δείχνοντας και εμείς ότι έχουμε τη δυνατότητα να καθυποτάξουμε κάποιους άλλους μικρότερους!.

Αυτήν λοιπόν τη θεμελιακή λειτουργία της φύσης ερχόμαστε κάποιοι από εμάς να αντικαταστήσουμε με την καύση των νεκρών. Και είναι ιδιαίτερα λυπηρό όταν αυτές οι προτροπές εκφράζονται από ανθρώπους που αποδεδειγμένα έχουν αποδείξει τις οικολογικές τους ευαισθησίες. Με άλλα λόγια, θέλουμε απλά σε έναν επιβαρημένο με ρύπους πλανήτη να προσθέσουμε και άλλους. Σε έναν πλανήτη όπου η ρύπανση έχει αρχίσει να επηρεάζει το κλίμα και να μας απειλεί με κολοσσιαίες επιπτώσεις, να επιτείνουμε το πρόβλημα αντί να το αμβλύνουμε. Ταυτόχρονα όμως διαπράττουμε και ένα δεύτερο σοβαρό ολίσθημα. Σε έναν πλανήτη με λιγοστούς ενεργειακούς πόρους ερχόμαστε να σπαταλήσουμε και άλλους για την καύση των νεκρών τη στιγμή που η φύση το έκανε αδαπάνως για τον άνθρωπο εδώ και εκατομμύρια χρόνια και είναι διατεθειμένη να το κάνει!. Φανταστείτε την ποιότητα της ζωής μας, αν φυτικοί και ζωικοί ιστοί μετά τη νέκρωση τους παρέμεναν αναλλοίωτοι και σε κοινή θέα. Σήμερα θα περπατούσαμε σε ένα στρώμα φύλλων εκατοντάδων μέτρων και με δισεκατομμύρια νεκρών οργανισμών ενώ ταυτόχρονα η φύση θα έχανε πολύτιμους πόρους αφού δεν θα είχε τη δυνατότητα να ανακυκλώσει πολύτιμα θρεπτικά στοιχεία που συντηρούν τη ζωή σε δισεκατομμύρια διαφορετικών οργανισμών.

Αν η φύση δεν παράγει ρύπους και δεν καταναλώνει πολύτιμους πόρους είναι γιατί έχει κύκλους μέσα από τους οποίους ανακυκλώνονται πολύτιμα στοιχεία για την επιβίωση του ανθρώπου. Στη φύση δεν υπάρχουν απορρίμματα ή άχρηστα υλικά. Αυτούς λοιπόν τους τέλειους μηχανισμούς της φύσης θέλουμε μερικοί από εμάς να τους αντικαταστήσου με με πρακτικές ρυπογόνες επειδή ενδεχόμενα δεν θέλουμε να ακολουθήσουμε μια θρησκευτική πρακτική.

Αν κάποιοι δεν θέλουν να ακολουθήσουν τη θρησκευτική επιταγή ας αποποιηθούν την εξόδιο ακολουθία, αλλά ας σεβαστούν επιτέλους τη φύση και τους μηχανισμούς της που διατήρησαν τη ζωή σε αυτόν τον πλανήτη για εκατομμύρια χρόνια και θα συνεχίσουν να το κάνουν, αν ο άνθρωπος τους κατανοήσει και τους σεβαστεί. Και αυτός ο σεβασμός δε σημαίνει υποταγή. Σημαίνει πρόβλεψη και προνοητικότητα για να διασφαλιστεί η ζωή των ανθρώπων και στις επόμενες γενεές.
Η καύση των νεκρών δε μπορεί να θεωρηθεί ως ένα αναφαίρετο δημοκρατικό δικαίωμα ορισμένων ανθρώπων να επιλέξουν μια άλλη πρακτική από αυτήν που έχει καθιερώσει η πλειοψηφία, όπως δεν επιτρέπεται σε κάθε έναν από εμάς να παράγει και να διαθέτει ανεξέλεγκτα στο περιβάλλον ρύπους που θέτουν σε κίνδυνο τη δυνατότητα της σημερινής γενιάς και των επόμενων να επιβιώσουν σε έναν βιώσιμο πλανήτη (ελπίζω κάποτε να υπάρξουν κυρώσεις και για αυτούς που καίνε τις καλαμιές).

Τους θρησκευτικούς κανόνες μπορούμε να τους παραβλέψουμε αν δεν τους ασπαζόμαστε ή να ισχυριστούμε ότι δεν έχουν παγκόσμια ισχύ, αλλά περιορισμένη στα πλαίσια ενός κοινωνικού συνόλου. Τις οικολογικές όμως αρχές και αξίες οφείλουμε να τις σεβαστούμε γιατί έχουν παγκόσμια εγκυρότητα την οποία δυστυχώς δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ή να αγνοήσουμε. Αν τους παραβλέψουμε για κάποιο διάστημα, θα έρθει η φύση να μας το θυμίσει ή αν θέλετε να επαναφέρει το σύστημα σε μια κατάσταση ισορροπίας. Όχι για να μας εκδικηθεί, όπως συχνά αρεσκόμαστε να λέγουμε. Η φύση δεν έχει ανθρώπινη υπόσταση. Μόνον οι άνθρωποι εκδικούνται.

Αν η ορθόδοξη πρακτική για την ταφή των νεκρών έχει απόλυτη οικολογική συνάφεια για αυτό δεν φταίει η Ορθοδοξία. Είναι μάλλον μια ακόμα επιβεβαίωση της αγάπης της για τον άνθρωπο και για τη συνέχιση της ευημερίας του σε αυτόν τον πλανήτη και σε ένα περιβάλλον ειρήνης και αγάπης ανάμεσα στους λαούς και όλα τα έμβια όντα που τον κατοικούν.



Ψηλε,εσυ απο τη γη ξεφυτρωσες,η σε εκαναν ο πατερας σου και η μητερα σου?φυτο εισαι,και θα διαταραχθει η....ισσοροπια της φυσης αν δεν καταληξεις στο χωμα?ειναι καλυτερο να βλεπεις ατελειωτα στρεμματα με ταφους μεσα στις πολεις?Μπορει ''κατα τας Γραφας'' ο Γιαχωβας να επλασε τους ανθρωπους απο χωμα,αλλα κατα τον Ηρακλειτο ''κοσμον τονδε,τον αυτον απαντων,ουτε τις θεων,ουτε ανθρωπων εποιησεν,αλλα ειναι αει,και εστιν,και εσται πυρ αειζωον,απτομενον μετρα,και αποσβεννυμενον μετρα''...ΠΥΡ ΑΙΩΝΙΟ ειναι ο κοσμος,καιστο πυρ παραδιδομαστε στο τελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 08:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός,

αυτό το άρθρο, πού ακριβώς το βρήκες ;

[ Μην καίτε τους νεκρούς. Τους θέλουμε για λίπασμα ... ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 00:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
defkalion1
Μπορει ''κατα τας Γραφας'' ο Γιαχωβας να επλασε τους ανθρωπους απο χωμα,αλλα κατα τον Ηρακλειτο ''κοσμον τονδε,τον αυτον απαντων,ουτε τις θεων,ουτε ανθρωπων εποιησεν,αλλα ειναι αει,και εστιν,και εσται πυρ αειζωον,απτομενον μετρα,και αποσβεννυμενον μετρα''...ΠΥΡ ΑΙΩΝΙΟ ειναι ο κοσμος,και στο πυρ παραδιδομαστε στο τελος.

Φίλε defkalion1 καλως ήλθες στη συντροφιά μας , και καλή παραμονή . Απ' ότι φαίνεται εδώ , μάλλον ο μπάρμπα Ηράκλειτος είχε δίκιο .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2012, 10:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Σας ζητώ συγνώμη για την σπάνια είσοδό μου (δεν έχω χρόνο)
Διάβασα μόνο το πρώτο κομμάτι αυτού του θέματος και δεν ξέρω τις απόψεις και τις θέσεις κανενός σας.
Απλά θα ήθελα να πω λίγα πράγμα που ίσως ρίξουν λίγο φως περισσότερο στο θέμα αυτό.
Αυτό που δέχομαι είναι ότι η Α.Γ δεν μιλάει επί λέξη για τα θέματά της αλλά περισσότερο χρησιμοποιεί (αλληγορίες?).
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα γνωστά σε εμάς ονόματα (Αδάμ και Εύα) δεν είναι ακριβώς ονόματα Αλλά αρχικά λέξεων (νομίζω στα Σανσκριτικά).
Τα αρχικά Α Δ Α Μ προέρχονται από λέξεις που μεταφράζονται ως : Δύναμη εξουσίας ανδρός στη Γη.
Τα δε Ε Υ Α δεν θυμάμαι ακριβώς την μετάφραση αλλά σημαίνουν κάτι σαν καταλύτης αυτής της δύναμης του άνδρα.
Η ΑΓ θεσμοθέτησε την παρουσία του Αδάμ και της Εύας στη Γη ως ξεκίνημα πλέον του ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ανθρώπου.
Είναι η χρονική περίοδος που αρχίζει να αποκτά ο άνθρωπος συνείδηση και ως εκ τούτου πλέον είναι εις θέση να μπορεί να ξεκινήσει μόνος ??? το ταξίδι του για την ένωσή του με τον θεό ??? βασιζόμενος πλέον στην κρίση του.
Φυσικά και υπήρχαν και άλλοι άνθρωποι την εποχή αυτή.
Δεν ξέρω τι θέλει να ερμηνεύσει η ΑΓ ως αυτόν τον Παράδεισο του Αδάμ και της Εύας αλλά αυτό που μπορώ να πω είναι ότι από την περίοδο αυτή μπορεί πλέον ο άνθρωπος να ελέγξει την πρόοδό του αλλά και συγχρόνως σαν επακόλουθο άρχισε και η πάλη ανάμεσα στο καλό και το κακό (συνείδηση)
Αν δεχθούμε αυτά σαν κάποια βάση , τότε μπορούν να δοθούν κάποιες ερμηνείες για κάποια παρεπόμενα
Σας ζητώ συγνώμη Αλλά δεν ξέρω πότε θα ξαναμπώ και πότε.

Φιλικότατα καλή σας ημέρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy