ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 H EΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 20:37:59  Εμφάνιση Προφίλ
Εαρινός
quote:
Συγκοινωνούντα δοχεία θα έλεγα...το ένα -σύστημα- καθρεπτίζει την εν γένει κατάσταση των μελών μιας κοινωνίας και το αντίστροφο...
Τελικά απο που να πιάσεις και που να τελειώσεις είναι φίλε μου...ως Λερναία ύδρα θα το έλεγα...
ΑΚΡΙΒΩΣ ως λερναία ύδρα θα έλεγα...σωστά...το εγώ του ανθρώπου βλέπεις είναι έτσι, πάνω σε αυτό δομήθηκε όλη η σημερινή κοινωνία
quote:
ΚΑΒΕΙΡΟΣ:
Το "σύστημα" λόγω των δικών μας πράξεων, ΜΟΙΑΖΕΙ παρηκμασμένο.
Οι αξίες του παραμένουν αυτές που ήταν, δεν έχουν αλλάξει.
Ερμηνεύουμε λανθασμένα τις έννοιές του, πράττουμε λανθασμένα και
"παγιώνουμε" αυτό το λάθος, νομίζωντας ότι αυτό είναι σωστό...
Άρα, είναι το "σύστημα" παρηκμασμένο ή εσφαλμένη η δική μας αντίληψη;; Θα ωφελήσει πραγματικά τον άνθρωπο αν το εγκαταλήψει ή είναι προτιμότερο να αναθεωρήσουμε "πράγματα";
Πες το όπως θες, πες το αναθεώρηση, πες το εγκατάλειψη, πες το σοκολάτα με φουντούκια, δεν έχει καμιά σημασία, σημασία έχει να υπάρξει αποτέλεσμα, να υπάρξει ουσιαστική αλλαγή στη κοινωνία.
Εσύ όμως τι ορίζεις ως 'σύστημα' ;
Γιατί για να μιλήσουμε για το τι μοιάζει ή δε μοιάζει με το σύστημα, πρέπει να καταλάβουμε ΤΙ ΕΙΝΑΙ το σύστημα. Εγώ ως σύστημα ορίζω όλη τη κοινωνία με τον τρόπο που την έχουμε δομήση (την οικονομία, την εκπαίδευση, την ψυχαγωγια, όλα)

Επίσης θέλω να σου θυμήσω μια σοφία του ευαγγελίου: Κανείς δεν βάζει καινούριο κρασί σε παλιούς ασκούς, το νέο κρασί σε νέους ασκούς πρέπει να μπαίνει...

quote:
gianipseftis:
Αυτή είναι μια σωστή προσέγγιση.
Η βάση δηλαδή στο νέο σύστημα θα πρέπει να είναι, πως θα πρέπει να διαπαιδαγωγήσουμε ανθρώπους που θα βλέπουν του συνανθρώπους τους σαν ανθρώπους ίδιους και απαράλλαχτος με τους ευατούς τους, αναγνωρίζοντας τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις.
Αντιμετωπίζοντας τους με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που θα ήθελαν να τους αντιμετωπίζουν και αυτοί.
Έτσι είναι. Σε ρωτάω όμως: Τι εμποδίζει τους ανθρώπους να βλέπουν τους άλλους, σαν να βλέπουν τους εαυτούς τους;
quote:
Για δες βρε ντοκτορ, παραμερίζοντας τις βαθυστόχαστες φιλοσοφικές σου προσεγγίσεις , πως εσύ μπορείς να κάνεις πράξη αυτή την νοοτροπία..
Μάθε να δέχεσαι δηλαδή ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους σαν ίσους και με τα ίδια δικαιώματα με σένα, γιατί σε έχω ακουστά να διατυπώνεις παράξενες ιδέες (ρατσιστικές) για τους Ινδούς, τους Τούρκους, και πιθανόν άλλους συνανθρώπους μας.

ΌΛΑ τα υπόλοιπα είναι φανταχτερά περιτυλίγματα.


Σε παραπέμπω εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=12&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10877
Αν αυτό που θα διαβάσεις σου φανεί πολύ διαφορετικό με τη στάση που κράτησα στη πρόσφατη συζήτησή μου με τον D.I. θα καταλάβεις -αν είσαι καλοπροαίρετος- οτι υπάρχει λόγος που λέω κάποια πράγματα όταν τα λέω.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Ντοτόρο μου

Τώρα τελευταία χαίρομαι να σε διαβάζω.
Τι έγινε ξαφνικά και βγάζεις ολα αυτα τα ωραία και σωστά?
Εκανες ήδη το αναμενόμενο...συνειδησιακό άλμα?


Baby steps Νικόμαχε, baby steps Κάποτε είμαι στα καλά μου, κάποτε είμαι στα κακά μου ένας απ' τους λόγους που συνεχίζω να γράφω εδώ πέρα, είναι γιατί μπορώ να κρίνω αρκετά αντικειμενικά (από την ποιότητα της επικοινωνίας μου) σε τι κατάσταση βρίσκομαι.
quote:
Θυμάσαι που λέγαμε για μια αχρήματη κοινωνία και κατα πόσο είναι εφικτή?

Ο ΚΑΒΕΙΡΟΣ λέει:...τα φορτώνουμε στο σύστημα
Εσύ λές:...το σύστημα είμαστε εμείς
Εγω σου έλεγα:...είμαστε λίγοι που σκεπτόμαστε ετσι.Οταν γίνουμε πολλοί το σύστημα θα καταρεύσει.


Έτσι είναι φίλε μου

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/09/2011 20:44:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 21:13:59  Εμφάνιση Προφίλ
Ας επεκτείνουμε κι άλλο τη κουβέντα, επειδή προηγουμένως έγραψα
για Φιλοσοφικά ή Θρησκευτικά "συστήματα".
Έχουμε να κάνουμε μόνο με "κακή ερμημεία" κανόνων ή οδηγιών ενός
συστήματος, ή πολλές φορές και με πραγματική ΑΔΥΝΑΜΙΑ "εφαρμογής" αυτών; Ζούμε σε ένα Θρησκευτικό Σύστημα-Περιβάλλον, που άλλοι το
αποδέχονται και άλλοι όχι. Ανεξάρτητα από αυτό, υπάρχουν κάποιες έννοιες-οδηγίες στη διδασκαλεία που στηρίζει αυτό το "σύστημα", (στη
περίπτωσή μας είναι το Χριστιανικό "σύστημα"), που νομίζω ότι όλοι
μπορούμε να δεχθούμε, ότι τουλάχιστον δε βλάπτουν.
Ίσα-ίσα, θα λέγαμε ότι πιθανόν ή σίγουρα, να βοηθούν στην αγαστή
συνύπαρξη των ανθρώπων στη Κοινωνία.
Μία από αυτές τις έννοιες-οδηγίες, είναι και η "περίφημη" ρήσση του
Ευαγγελίου, "ΑΓΑΠΑ ΤΟ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ", φράση η οποία αποδίδεται-βάσει του κειμένου-στον Ιησού. Πασίγνωστη νομίζω, όλοι την έχουμε ακούσει, πολλοί είναι και αυτοί που νομίζουν ότι την εφαρμόζουν....
Θα μου πείτε τώρα: Εντάξει ρε φίλε, είναι μία καλή προτροπή, μακάρι
όλοι οι άνθρωποι να την εφάρμοζαν... Κάποιοι πάλι θα πουν, εντάξει
ό,τι μπορώ κάνω, αγαπώ το συνάνθρωπο, προσπαθώ να μη ζηλεύω και
βοηθάω όπου και όταν μπορώ!!!
Εδώ όμως τα πράγματα αρχίζουν να αλλάζουν, δεδομένου ότι η ακριβής
φράση είναι: "ΑΓΑΠΑ ΤΟ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΩΣ Σ’ΈΑΥΤΟΝ". Νομίζω ότι τα
πράγματα αρχίζουν να δυσκολεύουν!! Μα πως είναι δυνατό να γίνει κάτι
τέτοιο;; Γίνεται να βάλω τον άλλον ίσα με τον εαυτό μου, είναι δυνατό από όσα με κόπο βγάζω για μένα, τα μισά να τα δίνω στον άλλον;;; Δε γίνονται αυτά τα πράγματα... Πιθανόν να βρεθούν κάποιοι που θα θελήσουν έστω να προσπαθήσουν, είναι βέβαιο ότι στη πορεία
θα ξεφουσκώσουν. Η άποψή μου λοιπόν είναι, ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με πραγματική αδυναμία εφαρμογής του κανόνα του "συστήματος".
Και η συγκεκριμένη αδυναμία έχει να κάνει, πιστεύω, με την ανθρώπινη φύση. Κατά συνέπεια η αδυναμία αυτή,σιγά-σιγά, γεννά την αδιαφορία
για τη συγκεκριμένη προτροπή και η αδιαφορία με τη σειρά της φέρνει τη λήθη.....
Εδώ όμως φίλοι μου πρέπει να σας καληνυχτίσω, θα συνεχίσω αύριο τη
σκέψη μου. Καλή ξεκούραση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 21:23:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ίσα-ίσα, θα λέγαμε ότι πιθανόν ή σίγουρα, να βοηθούν στην αγαστή
συνύπαρξη των ανθρώπων στη Κοινωνία.
Ναι, όποιος έχει διαβάσει το ευαγγέλιο το γνωρίζει
quote:
Και η συγκεκριμένη αδυναμία έχει να κάνει, πιστεύω, με την ανθρώπινη φύση. Κατά συνέπεια η αδυναμία αυτή,σιγά-σιγά, γεννά την αδιαφορία
για τη συγκεκριμένη προτροπή και η αδιαφορία με τη σειρά της φέρνει τη λήθη.....
Εδώ όμως φίλοι μου πρέπει να σας καληνυχτίσω, θα συνεχίσω αύριο τη
σκέψη μου. Καλή ξεκούραση....
Καλά το πας, περιμένουμε τη συνέχεια! Θα τα πούμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 22:18:38  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

Baby steps Νικόμαχε, baby steps Κάποτε είμαι στα καλά μου, κάποτε είμαι στα κακά μου ένας απ' τους λόγους που συνεχίζω να γράφω εδώ πέρα...

...είναι γιατί μπορώ να κρίνω αρκετά αντικειμενικά (από την ποιότητα της επικοινωνίας μου) σε τι κατάσταση βρίσκομαι.

Με εξιτάρει αυτη σου η κατάθεση φίλε μου...και θεωρώ ότι αποτελεί αιτία και μάλιστα σοβαρότατη για συζήτηση...
Μήπως σε όλους μας δεν συμβαίνει αυτό και αν όντως συμβαίνει , μήπως θα έπρεπε να βρούμε τις αιτίες που αυτό συμβαίνει και να βοηθήσουμε να έρχεται πιο συχνά σε όλους μας???
Μήπως αυτό αναζητάμε τελικά???

Ερώτημα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 22:25:27  Εμφάνιση Προφίλ

ΚΑΒΕΙΡΟΣ

Γίνεται να βάλω τον άλλον ίσα με τον εαυτό μου, είναι δυνατό από όσα με κόπο βγάζω για μένα, τα μισά να τα δίνω στον άλλον;;; Δε γίνονται αυτά τα πράγματα...

Εξαρτάται φίλε μου , πως ο καθένας ορίζει αυτό το δόσιμο...
Προσωπικά , θεωρώ ότι αντί να δώσει κάποιος κάτι σε κάποιον , προτιμότερο είναι να τον συμβουλέψει την τεχνική προκειμένου να το αποκτήσει και να το έχει όποτε θέλει εκείνος....να του δώσει την γνώση που εκείνος με πολύ κόπο -ενδεχομένως- απέκτησε...να μοιρασθεί αυτή του την γνώση και να αποκτήσει τον σεβασμό και την εκτίμηση των συνανθρώπων του αλλα και την εμπιστοσύνη και την φιλία..!
Και αυτό δεν κοστίζει τίποτα αλλα αξίζει περισσότερο απο ένα θησαυρό , διότι βοηθάει ενδεχομένως στην ανεύρεση θησαυρών!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 23:42:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εαρινός
Με εξιτάρει αυτη σου η κατάθεση φίλε μου...και θεωρώ ότι αποτελεί αιτία και μάλιστα σοβαρότατη για συζήτηση...
Μήπως σε όλους μας δεν συμβαίνει αυτό και αν όντως συμβαίνει , μήπως θα έπρεπε να βρούμε τις αιτίες που αυτό συμβαίνει και να βοηθήσουμε να έρχεται πιο συχνά σε όλους μας???
Μήπως αυτό αναζητάμε τελικά???
Ποιο ακριβώς φίλε Εαρινέ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 23:59:17  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό ακριβώς που εξομολογήθηκες φίλε μου..

"..Κάποτε είμαι στα καλά μου, κάποτε είμαι στα κακά μου ένας απ' τους λόγους που συνεχίζω να γράφω εδώ πέρα..."

Και αυτό...ιδιαίτερα αυτό...
"...είναι γιατί μπορώ να κρίνω αρκετά αντικειμενικά (από την ποιότητα της επικοινωνίας μου) σε τι κατάσταση βρίσκομαι".

Θεωρώ ότι είναι μεγάλη κουβέντα και την οποία την είπες αυθόρμητα και χωρίς εκείνη την στιγμή -ενδεχομένως- να είχες επισημάνει την σπουδαιότητα της....

"Απο την ποιότητα της επικοινωνίας σου"..λές...
"Κρίνεις αντικειμενικά σε τι κατάσταση βρίσκεσαι".

Αν δούμε και αναλύσουμε σε βάθος αυτό που ανέφερες , θεωρώ ότι θα εξάγουμε πολλά χρήσιμα συμπεράσματα ως άνθρωποι...
Ήταν απο τα πλέον σημαντικά που μου συνέβησαν στο φόρουμ και αναρωτιέμαι αν η ψυχική προδιάθεση -μας- προϊδεάζει και την ποιότητα των καθημερινών συνδιάλεξεών μας φίλε μου....και θεωρώ ότι όντως έτσι είναι!!!
Αλλα δεν είναι αυτό ΑΛΛΑ η επισήμανση αυτή καθ'εαυτή που έκανες , κάτι που θεωρώ ότι αν το κάνουμε όλοι μας -επισήμανση- , θα αποτελέσει μια νέα αρχή για τις καθημερινές μας συνδιαλέξεις...
Γίνομαι αντιληπτός ή όχι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 00:24:59  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι, είναι σωστά αυτά που λες Εαρινέ
Και όντως είναι σκόπιμο που επισήμανες αυτά τα λόγια. Βλέπεις, από την ποιότητα των σχέσεών μας τους με τους συνανθρώπους μας -ακόμα και σε αυτό το φόρουμ- μπορούμε να δούμε αν προοδεύσαμε ή όχι. Ο άνθρωπος που ζει συνέχεια σε πόλεμο, τον προκαλεί ο ίδιος

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/09/2011 00:27:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 08:55:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι, είναι σωστά αυτά που λες Εαρινέ
Και όντως είναι σκόπιμο που επισήμανες αυτά τα λόγια. Βλέπεις, από την ποιότητα των σχέσεών μας τους με τους συνανθρώπους μας -ακόμα και σε αυτό το φόρουμ- μπορούμε να δούμε αν προοδεύσαμε ή όχι.

Ο άνθρωπος που ζει συνέχεια σε πόλεμο, τον προκαλεί ο ίδιος

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/09/2011 00:27:04


Θεωρώ , ότι έτσι ακριβώς είναι!
Όλα ξεκινούν απο μέσα μας και η ψυχική προδιάθεσή μας μας επηρεάζει και εξωτερικεύεται αναλόγως...
Καλημέρα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 11:55:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ntoktor

Έτσι είναι. Σε ρωτάω όμως: Τι εμποδίζει τους ανθρώπους να βλέπουν τους άλλους, σαν να βλέπουν τους εαυτούς τους;


Φίλε ντοκτορ νομίζω πως έχεις ρωτήσει ξανά το ίδιο ερώτημα– μπορεί να κάνω λάθος, δεν είμαι σίγουρος -
Δεν πειράζει να το επαναλάβω γιατί η απάντηση είναι πολύ βασική.

Το μέγα εμπόδιο ντόκτορ είναι ο εγωισμός, που βλέπει “εμένα” καλύτερο και πάνω από “σένα” πάνω από τους “άλλους”
Το βασικό λοιπόν σημείο είναι να μάθουμε – να εκπαιδευτούμε – να είμαστε πάνω από τον εαυτό μας.
Κοντολογίς, πρέπει να μάθουμε να εποπτεύουμε τον εαυτό μας

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να κατανοήσουμε την φύση που την έχουμε μέσα μας.
Να συμφιλιωθούμε μαζί της, χωρίς να την αποβάλουμε, ή να την περιχαρακώσουμε σαν βδέλυγμα μιαρό.
Να καταλάβουμε και να δεχτούμε πως είμαστε μέρος της ύπαρξης, και όχι ο προνομιακός χρήστης της, φροντίζοντας να ζούμε αρμονικά με ολόκληρο το οικοσύστημα μέρος του οποίου είμαστε.

quote:
Αν αυτό που θα διαβάσεις σου φανεί πολύ διαφορετικό με τη στάση που κράτησα στη πρόσφατη συζήτησή μου με τον D.I. θα καταλάβεις -αν είσαι καλοπροαίρετος- οτι υπάρχει λόγος που λέω κάποια πράγματα όταν τα λέω.

Φίλε μου λέω πάντα την γνώμη μου,- αυτό τουλάχιστον που πιστεύω σαν σωστό-, δικαιολογώντας κάθε μου σκέψη, και δέχομαι να την κουβεντιάσω με επιχειρήματα λογικής και όχι διαίσθησης.
Η κουβέντα δεν θα πει υποχρεωτικά και συμφωνία με την γνώμη την δική μου ή του άλλου.

Όταν πιστεύουμε κάτι σαν σωστό και δίκαιο για ολόκληρο τον κόσμο, αυτό δηλαδή που κατά την γνώμη μας θα μπορούσε να γίνει παγκόσμια πραγματικότητα, θα πρέπει σε κάθε μας δυνατή ευκαιρία να το υπερασπιζόμαστε τουλάχιστον σαν θεωρία.
ΠΑΝΤΑ.
Ανεξάρτητα αν στην πράξη μπορώ ο ίδιος να το εφαρμόσω η όχι.
Φτάνει να ξέρω ποιο είναι το σωστό, και να έχω το θάρρος να το παραδεχτώ.
Σιγά σιγά, η πίστη μου αυτή στο δίκαιο και το σωστό, θα μπολιαστεί μέσα μου και θα με κάνει να ντρέπομαι για την πρότερη συμπεριφορά μου.

Πρέπει πρώτα να δεχτούμε το καλό, και μετά να “μάθουμε” να το κάνουμε πράξη.

Αν λέμε... “ ναι το ξέρω ότι είναι έτσι, αλλά η κοινωνία είναι αλλιώς, και πρέπει να προσαρμοστώ στην επιταγές της κοινωνίας μου”, τότε το στραβό ΔΕΝ θα αλλάξει ΠΟΤΕ, και η αδικία θα διαιωνίζεται.

Πρέπει να είμαστε εμείς οι φορείς οι υπερασπιστές του καλού και του δίκαιου, σε ΟΛΕΣ μας τις συζητήσεις.
ΟΧΙ σε κάποιες να παίρνουμε την σωστή θέση σε άλλες την αντίθετη.

Αυτή είναι η γνώμη μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 12:09:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε ντοκτορ νομίζω πως έχεις ρωτήσει ξανά το ίδιο ερώτημα– μπορεί να κάνω λάθος, δεν είμαι σίγουρος -
Δεν πειράζει να το επαναλάβω γιατί η απάντηση είναι πολύ βασική.

Το μέγα εμπόδιο ντόκτορ είναι ο εγωισμός, που βλέπει “εμένα” καλύτερο και πάνω από “σένα” πάνω από τους “άλλους”
Το βασικό λοιπόν σημείο είναι να μάθουμε – να εκπαιδευτούμε – να είμαστε πάνω από τον εαυτό μας.
Κοντολογίς, πρέπει να μάθουμε να εποπτεύουμε τον εαυτό μας

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να κατανοήσουμε την φύση που την έχουμε μέσα μας.
Να συμφιλιωθούμε μαζί της, χωρίς να την αποβάλουμε, ή να την περιχαρακώσουμε σαν βδέλυγμα μιαρό.
Να καταλάβουμε και να δεχτούμε πως είμαστε μέρος της ύπαρξης, και όχι ο προνομιακός χρήστης της, φροντίζοντας να ζούμε αρμονικά με ολόκληρο το οικοσύστημα μέρος του οποίου είμαστε.



Ακριβώς

quote:
Φίλε μου λέω πάντα την γνώμη μου,- αυτό τουλάχιστον που πιστεύω σαν σωστό-, δικαιολογώντας κάθε μου σκέψη, και δέχομαι να την κουβεντιάσω με επιχειρήματα λογικής και όχι διαίσθησης.
Η κουβέντα δεν θα πει υποχρεωτικά και συμφωνία με την γνώμη την δική μου ή του άλλου.

Όταν πιστεύουμε κάτι σαν σωστό και δίκαιο για ολόκληρο τον κόσμο, αυτό δηλαδή που κατά την γνώμη μας θα μπορούσε να γίνει παγκόσμια πραγματικότητα, θα πρέπει σε κάθε μας δυνατή ευκαιρία να το υπερασπιζόμαστε τουλάχιστον σαν θεωρία.
ΠΑΝΤΑ.
Ανεξάρτητα αν στην πράξη μπορώ ο ίδιος να το εφαρμόσω η όχι.
Φτάνει να ξέρω ποιο είναι το σωστό, και να έχω το θάρρος να το παραδεχτώ.
Σιγά σιγά, η πίστη μου αυτή στο δίκαιο και το σωστό, θα μπολιαστεί μέσα μου και θα με κάνει να ντρέπομαι για την πρότερη συμπεριφορά μου.

Πρέπει πρώτα να δεχτούμε το καλό, και μετά να “μάθουμε” να το κάνουμε πράξη.

Αν λέμε... “ ναι το ξέρω ότι είναι έτσι, αλλά η κοινωνία είναι αλλιώς, και πρέπει να προσαρμοστώ στην επιταγές της κοινωνίας μου”, τότε το στραβό ΔΕΝ θα αλλάξει ΠΟΤΕ, και η αδικία θα διαιωνίζεται.

Πρέπει να είμαστε εμείς οι φορείς οι υπερασπιστές του καλού και του δίκαιου, σε ΟΛΕΣ μας τις συζητήσεις.
ΟΧΙ σε κάποιες να παίρνουμε την σωστή θέση σε άλλες την αντίθετη.


Μα η γνώμη μου δεν άλλαξε
(Η γνώμη μου ήταν και είναι αυτή: "Να υπάρχει σωστή περιφρούρηση των συνόρων και ο αριθμός των μεταναστών που βρίσκονται μια οποιαδήποτε στιγμή στη χώρα, να μην είναι μεγαλύτερος από αυτόν που είμαστε σε θέση να αφομοιώσουμε")
η στάση μου άλλαξε.

Καλο μεσημέρι σε όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 12:31:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΚΑΒΕΙΡΟΣ

Γίνεται να βάλω τον άλλον ίσα με τον εαυτό μου, είναι δυνατό από όσα με κόπο βγάζω για μένα, τα μισά να τα δίνω στον άλλον;;; Δε γίνονται αυτά τα πράγματα... Πιθανόν να βρεθούν κάποιοι που θα θελήσουν έστω να προσπαθήσουν, είναι βέβαιο ότι στη πορεία




Εδώ έχουμε δυο διαφορετικά πράγματα.

Το να θεωρείς τον άλλον – όλους τους ανθρώπους – ίδιους και ίσους με σένα, δεν σημαίνει πως θα πρέπει να τους κάνεις δωρεές.

Πρώτα πρώτα, θεωρείς πως είσαι ανώτερος από τους συνανθρώπους σου?

Μπορεί να ισχύει – και σίγουρα σε ένα βαθμό ισχύει – να είσαι ποιο δυνατός σωματικά από κάποιους συνανθρώπους σου.

Μπορεί να ισχύει – και σίγουρα σε ένα βαθμό ισχύει - να είσαι ποιο έξυπνος και δημιουργικός.

Μπορεί να είσαι τυχερός να να ζεις σε ένα ευλογημένο τόπο – ένα επίγειο παράδεισο – που εύκολα και με μικρό κόπο σου εξασφαλίζει μια άνετη ζωή.

Αυτό δίνει το δικαίωμα να εκμεταλλευτής με καλύτερο και περισσότερο παραγωγικό τρόπο το φυσικό πλούτο της περιοχής σου.

Όλα αυτά τα φυσικά πλεονεκτήματα που σε διαφοροποιούν από τους συνανθρώπους σου, σε κάνουν και ανώτερό του πέραν της διαφορετικότητας, που η φύση και η τύχη σε προίκισε?


Ερώτηση υποβάλω
Όχι πρόταση μοιρασιάς.

Αυτό είναι άλλου παπά βαγγέλιο, και αν θες το κουβεντιάζουμε στην συνέχεια, μια και η κουβέντα είναι για το σύστημα το σωστό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 12:40:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Doctor

Μα η γνώμη μου δεν άλλαξε

η στάση μου άλλαξε.


Μα αυτό επεσήμανα εγώ, πως πρέπει δεν είσαι σταθερός.
Δες τι σου είπα.

“Πρέπει να είμαστε εμείς οι φορείς οι υπερασπιστές του καλού και του δίκαιου, σε ΟΛΕΣ μας τις συζητήσεις.
ΟΧΙ σε κάποιες να παίρνουμε την σωστή θέση σε άλλες την αντίθετη.”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 13:10:07  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σε όλους.....Κατέθεσα, με το χθεσινοβραδυνό μου μύνημα, τη
σκέψη μου για την αδυναμία του ανθρώπου να εφαρμόσει στη πράξη έννοιες-οδηγίες του "συστήματος", (Θρησκευτικού στη παρούσα θέση), με
αποτέλεσμα, λόγω αυτής της μη εφαρμογής, το "σύστημα" να καταντά
παρηκμασμένο στα μάτια, στη σκέψη, στη καρδιά και στη συνείδηση των
ανθρώπων.... Είναι όμως πράγματι έτσι;;; Γιατί ο άνθρωπος ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ
στον εαυτό του, ΜΟΝΟ αυτό το τρόπο αντίληψης του προβλήματος;;
Μήπως γιατί είναι πιο "εύκολος δρόμος", να πεις, "Α.. δε μας κάνει,
είναι αναχρονιστικό, ξεπερασμένο, παλαιομοδίτικο, ζητώ κάτι νέο, βρε
παιδί μου, πάμε γι’άλλα..";; Άραγε, μας "αρέσει" να ξεχνάμε ότι,
κάποτε "προσπαθήσαμε", αλλά δε τα "καταφέραμε" και στην ουσία το
"έρμο σύστημα", τουλάχιστον εδώ, δε φταίει;; Όλα αυτά, είναι στη
"φύση του ανθρώπου" ή είναι κάτι άλλο;;
Με χαρά περιμένω τις απόψεις σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 13:14:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
ΚΑΒΕΙΡΟΣ

Γίνεται να βάλω τον άλλον ίσα με τον εαυτό μου, είναι δυνατό από όσα με κόπο βγάζω για μένα, τα μισά να τα δίνω στον άλλον;;; Δε γίνονται αυτά τα πράγματα... Πιθανόν να βρεθούν κάποιοι που θα θελήσουν έστω να προσπαθήσουν, είναι βέβαιο ότι στη πορεία




Εδώ έχουμε δυο διαφορετικά πράγματα.

Το να θεωρείς τον άλλον – όλους τους ανθρώπους – ίδιους και ίσους με σένα, δεν σημαίνει πως θα πρέπει να τους κάνεις δωρεές.

Πρώτα πρώτα, θεωρείς πως είσαι ανώτερος από τους συνανθρώπους σου?

Μπορεί να ισχύει – και σίγουρα σε ένα βαθμό ισχύει – να είσαι ποιο δυνατός σωματικά από κάποιους συνανθρώπους σου.

Μπορεί να ισχύει – και σίγουρα σε ένα βαθμό ισχύει - να είσαι ποιο έξυπνος και δημιουργικός.

Μπορεί να είσαι τυχερός να να ζεις σε ένα ευλογημένο τόπο – ένα επίγειο παράδεισο – που εύκολα και με μικρό κόπο σου εξασφαλίζει μια άνετη ζωή.

Αυτό δίνει το δικαίωμα να εκμεταλλευτής με καλύτερο και περισσότερο παραγωγικό τρόπο το φυσικό πλούτο της περιοχής σου.

Όλα αυτά τα φυσικά πλεονεκτήματα που σε διαφοροποιούν από τους συνανθρώπους σου, σε κάνουν και ανώτερό του πέραν της διαφορετικότητας, που η φύση και η τύχη σε προίκισε?


Ερώτηση υποβάλω
Όχι πρόταση μοιρασιάς.

Αυτό είναι άλλου παπά βαγγέλιο, και αν θες το κουβεντιάζουμε στην συνέχεια, μια και η κουβέντα είναι για το σύστημα το σωστό.





Τα ερωτήματα είναι ρητορικά κι έχουν να κάνουν με το παράδειγμα που
ανέφερα... Μήπως να ξαναδιαβάσεις το παράδειγμα;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 13:55:01  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε ΚΑΒΕΙΡΟΣ αναφέρομαι ΜΟΝΟ στην απορία/ερώτηση/συλλογισμό σου.
“γίνεται να βάλω τον άλλον ίσα με τον εαυτό μου”, θεωρώντας την απάντηση σου σε αυτό το ρητορικό ερώτημα αρνητική.

Δηλαδή πως αυτό “δεν γίνεται”

Προφανώς κατάλαβα λάθος και η απάντηση σου ήταν “γίνεται”

Σωστά?

Δεν με ενδιαφέρει σε αυτή την φάση η μοιρασιά, και πως θα πρέπει να διανέμεται ο μόχθος του κάθε ατόμου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 14:25:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε ΚΑΒΕΙΡΟΣ αναφέρομαι ΜΟΝΟ στην απορία/ερώτηση/συλλογισμό σου.
“γίνεται να βάλω τον άλλον ίσα με τον εαυτό μου”, θεωρώντας την απάντηση σου σε αυτό το ρητορικό ερώτημα αρνητική.

Δηλαδή πως αυτό “δεν γίνεται”

Προφανώς κατάλαβα λάθος και η απάντηση σου ήταν “γίνεται”

Σωστά?

Δεν με ενδιαφέρει σε αυτή την φάση η μοιρασιά, και πως θα πρέπει να διανέμεται ο μόχθος του κάθε ατόμου.




Η ρητορική απάντηση στη ρητορική ερώτηση είναι, "δε γίνεται"...
Δίνω αυτή την απάντηση, αφ’ενός για τη "πρόοδο" της κουβέντας, αφ’ετέρου για να "δείξω" το αληθές του γεγονότος... Πράγματι "δε γίνεται", το ξέρουμε, το βλέπουμε, το έχουμε συνηθήσει...
Η απάντηση που δίνεις εσύ φίλε μου, (γίνεται), είναι η Ιδανική, που
ενδεχομένως, (εάν συνέβαινε), να οδηγούσε στην Ιδανική Κοινωνία....
ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ;;;.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 14:40:02  Εμφάνιση Προφίλ
Μα χρέος μας είναι να προσπαθούμε να κάνουμε δυνατά τα αδύνατα.

Αν δεν έχουμε την δύναμη και το σθένος, το ελάχιστο που έχουμε να κάνουμε είναι λεκτικά να τα στηρίζουμε.

Μην απαξιώνουμε τις αρετές, αλλά να τις διαδίδουμε

Το ελάχιστο χρέος μας προς τον άνθρωπο είναι αυτό.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη φίλε μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 14:59:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μα αυτό επεσήμανα εγώ, πως πρέπει δεν είσαι σταθερός.
Δες τι σου είπα.

“Πρέπει να είμαστε εμείς οι φορείς οι υπερασπιστές του καλού και του δίκαιου, σε ΟΛΕΣ μας τις συζητήσεις.
ΟΧΙ σε κάποιες να παίρνουμε την σωστή θέση σε άλλες την αντίθετη.”


Μα η θέση μου, η άποψή μου, η γνώμη μου(δεν μου 'ρχονται άλλα συνώνυμα) ΕΙΝΑΙ σταθερή, αυτό λέω. Η στάση είναι που διαφέρει. Τι εννοούμε στάση; Εννούμε ότι έχοντας την ίδια άποψη (=θέση), δίνω σε άλλο πράγμα βαρύτητα. Η άποψή(=θέση) όμως είναι η ίδια. Ελπιζω τώρα να έγινα κατανοητός (σε αυτό το φόρουμ πάσχουμε γενικά όλοι απο ασυνεννοησία).
Όσον αφορά γενικά στην αλλαγή απόψεων, δεν είναι κάτι που απαγορεύεται. Στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται περι αλλαγής άποψεως, αλλα γενικά το να αλλάζει κάποιος άποψη όταν έρχονται στα μάτια του νέα δεδομένα είναι κάτι φυσιολογικό.
quote:
ΚΑΒΕΙΡΟΣ:
Καλημέρα σε όλους.....Κατέθεσα, με το χθεσινοβραδυνό μου μύνημα, τη
σκέψη μου για την αδυναμία του ανθρώπου να εφαρμόσει στη πράξη έννοιες-οδηγίες του "συστήματος", (Θρησκευτικού στη παρούσα θέση), με
αποτέλεσμα, λόγω αυτής της μη εφαρμογής, το "σύστημα" να καταντά
παρηκμασμένο στα μάτια, στη σκέψη, στη καρδιά και στη συνείδηση των
ανθρώπων.... Είναι όμως πράγματι έτσι;;;

Φίλε ΚΑΒΕΙΡΕ σε περασμένο μήνυμα λέω ότι το σύστημα είναι παρηκμασμένο. Εσύ μετά λες ότι ΔΕΝ είναι παρηκμασμένο αλλά ΜΟΙΑΖΕΙ παρηκμασμένο. Εγώ μετά σου ξαναλέω ότι είναι παρηκμασμένο. Τέλος σε ρωτάω τι εννοείς όταν λες "σύστημα"; Και προσθέτω ότι εγώ λέγοντας σύστημα εννοώ το και το.

Πλέον βλέπω ότι εσύ όταν λες "σύστημα" εννοείς το θρησκευτικό σύστημα της Ελλάδας και πιο συγκεκριμένα τη διδασκαλία του χριστιανισμού - η οποία όμως δεν συνδέεται απαραίτητα με το θρησκευτικό σύστημα, γιατί υπάρχει και χωρίς αυτό. Προσωπικά θα προτιμούσα να μην λες "σύστημα" αφού αναφέρεσαι στη διδασκαλία, αλλά σκέτο "διδασκαλία". Και αυτό γιατί η συγκεκριμένη διδασκαλία δεν έχει κάποιο σύστημα, δηλαδή δεν σου λέει ο Χριστός "πρώτα θα κάνεις αυτό, μετά θα κάνεις εκείνο" κλπ. Το όποιο σύστημα έχει να κάνει με την εκκλησία, η εκκλησία είναι ένα σύστημα, η εκκλησία είναι που πήρε την διδασκαλία και την έκανε σύστημα.

Εγώ όταν λέω "σύστημα" ΔΕΝ εννοώ την διδασκαλία του χριστιανισμού.
Εννοώ τελείως άλλο πράγμα.
Με το ότι η χριστιανική διδασκαλία δεν είναι κάτι παρηκμασμένο αλλά κάτι το οποίο πιθανόν δεν το έχουμε ερμηνεύσει/μελετήσει σωστά ή δεν το εχουμε εφαρμόσει σωστά ή τέλος άντων κάτι που δεν ξέρουμε πώς να το εφαρμόσουμε σωστά, εγώ συμφωνώ. Και πράγματι η συγκεκριμένη διδασκαλία δεν θεωρώ ότι αποτελεί στο σύνολό της μέρος της παρακμής του συστήματος καθώς διδάσκει όλα όσα είναι αντίθετα προς το σύστημα (την ανιδιοτέλεια, την διόρθωση των ανθρώπινων ελαττωμάτων, την αυτοκριτική κοκ).


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/09/2011 15:03:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 15:07:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα χρέος μας είναι να προσπαθούμε να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά.

Αν δεν έχουμε την δύναμη και το σθένος, το ελάχιστο που έχουμε να κάνουμε είναι λεκτικά να τα στηρίζουμε.

Μην απαξιώνουμε τις αρετές, αλλά να τις διαδίδουμε

Το ελάχιστο χρέος μας προς τον άνθρωπο είναι αυτό.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη φίλε μου




Γιάννη θα συμφωνήσω μαζί σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 15:09:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα χρέος μας είναι να προσπαθούμε να κάνουμε δυνατά τα αδύνατα.

Αν δεν έχουμε την δύναμη και το σθένος, το ελάχιστο που έχουμε να κάνουμε είναι λεκτικά να τα στηρίζουμε.

Μην απαξιώνουμε τις αρετές, αλλά να τις διαδίδουμε

Το ελάχιστο χρέος μας προς τον άνθρωπο είναι αυτό.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη φίλε μου




Φίλε μου συμφωνώ, σωστή η θέση σου και Ιδεατή, θα έλεγα....
Να είσαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 15:12:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η ρητορική απάντηση στη ρητορική ερώτηση είναι, "δε γίνεται"...
Δίνω αυτή την απάντηση, αφ’ενός για τη "πρόοδο" της κουβέντας, αφ’ετέρου για να "δείξω" το αληθές του γεγονότος... Πράγματι "δε γίνεται", το ξέρουμε, το βλέπουμε, το έχουμε συνηθήσει...
Η απάντηση που δίνεις εσύ φίλε μου, (γίνεται), είναι η Ιδανική, που
ενδεχομένως, (εάν συνέβαινε), να οδηγούσε στην Ιδανική Κοινωνία....
ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ;;;.....
Για να απαντήσουμε το ΑΝ γίνεται, πρέπει να απαντήσουμε το ΠΩΣ γίνεται... Όταν μάθουμε το πώς, το δοκιμάζουμε στη πράξη. Αν η δοκιμή μας δεν έχει αποτέλεσμα, μπορεί να φταίνε τρεις λόγοι:
1)Δεν προσπαθήσαμε αρκετά.
2)Προσπαθήσαμε όσο έπρεπε αλλά με τη λάθος μέθοδο. Πρέπει να βρούμε κάποιον άλλο δρόμο προς το επιθυμητό αποτέλεσμα.
3)Αυτό που προσπαθούμε να πετύχουμε είναι αδύνατο.

Το σίγουρο είναι ότι με τη θεωρητικολογία δε θα μάθουμε ποτέ τι γίνεται και τι δε γίνεται. Πρέπει να βγούμε έξω και να πειραματιστούμε, γιατί τα λόγια είναι μόνο λόγια, και οι σκέψεις είναι μόνο σκέψεις.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/09/2011 15:14:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 15:50:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


quote:
ΚΑΒΕΙΡΟΣ:
Καλημέρα σε όλους.....Κατέθεσα, με το χθεσινοβραδυνό μου μύνημα, τη
σκέψη μου για την αδυναμία του ανθρώπου να εφαρμόσει στη πράξη έννοιες-οδηγίες του "συστήματος", (Θρησκευτικού στη παρούσα θέση), με
αποτέλεσμα, λόγω αυτής της μη εφαρμογής, το "σύστημα" να καταντά
παρηκμασμένο στα μάτια, στη σκέψη, στη καρδιά και στη συνείδηση των
ανθρώπων.... Είναι όμως πράγματι έτσι;;;

Φίλε ΚΑΒΕΙΡΕ σε περασμένο μήνυμα λέω ότι το σύστημα είναι παρηκμασμένο. Εσύ μετά λες ότι ΔΕΝ είναι παρηκμασμένο αλλά ΜΟΙΑΖΕΙ παρηκμασμένο. Εγώ μετά σου ξαναλέω ότι είναι παρηκμασμένο. Τέλος σε ρωτάω τι εννοείς όταν λες "σύστημα"; Και προσθέτω ότι εγώ λέγοντας σύστημα εννοώ το και το.

Πλέον βλέπω ότι εσύ όταν λες "σύστημα" εννοείς το θρησκευτικό σύστημα της Ελλάδας και πιο συγκεκριμένα τη διδασκαλία του χριστιανισμού - η οποία όμως δεν συνδέεται απαραίτητα με το θρησκευτικό σύστημα, γιατί υπάρχει και χωρίς αυτό. Προσωπικά θα προτιμούσα να μην λες "σύστημα" αφού αναφέρεσαι στη διδασκαλία, αλλά σκέτο "διδασκαλία". Και αυτό γιατί η συγκεκριμένη διδασκαλία δεν έχει κάποιο σύστημα, δηλαδή δεν σου λέει ο Χριστός "πρώτα θα κάνεις αυτό, μετά θα κάνεις εκείνο" κλπ. Το όποιο σύστημα έχει να κάνει με την εκκλησία, η εκκλησία είναι ένα σύστημα, η εκκλησία είναι που πήρε την διδασκαλία και την έκανε σύστημα.

Εγώ όταν λέω "σύστημα" ΔΕΝ εννοώ την διδασκαλία του χριστιανισμού.
Εννοώ τελείως άλλο πράγμα.
Με το ότι η χριστιανική διδασκαλία δεν είναι κάτι παρηκμασμένο αλλά κάτι το οποίο πιθανόν δεν το έχουμε ερμηνεύσει/μελετήσει σωστά ή δεν το εχουμε εφαρμόσει σωστά ή τέλος άντων κάτι που δεν ξέρουμε πώς να το εφαρμόσουμε σωστά, εγώ συμφωνώ. Και πράγματι η συγκεκριμένη διδασκαλία δεν θεωρώ ότι αποτελεί στο σύνολό της μέρος της παρακμής του συστήματος καθώς διδάσκει όλα όσα είναι αντίθετα προς το σύστημα (την ανιδιοτέλεια, την διόρθωση των ανθρώπινων ελαττωμάτων, την αυτοκριτική κοκ).


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/09/2011 15:03:40



Μα ΝΑΙ βρε φίλε μου, δε λέω τίποτα διαφορετικό απ’αυτά που γράφεις...
Το "σύστημα" που αναφέρω είναι η Εκκλησία που "πατάει" επάνω στη
"Διδασκαλεία", (το γράφω στο πρώτο μου κείμενο)....
Αφορμή, ήταν η θέση του φίλου μας Εαρινού σ’ένα προηγούμενο κείμενό του, όπου εκφράζει τη σκέψη, πως ένα σύστημα μπορεί από μόνο του να
παρουσιάσει σημεία παρακμής, και κατά συνέπεια οι άνθρωποι να θελήσουν να το εγαταλείψουν. Συμπλήρωσα λοιπόν ότι, κατά την απόψή μου, συμβαίνει πολλές φορές και οι άνθρωποι, να ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι
παρήκμασε το "σύστημα" , έτσι τους ΦΑΙΝΕΤΑΙ... Αυτό οφείλεται, όχι
κατ’ανάγκη και σε κακή ερμηνεία εννοιών-οδηγιών, αλλλά κάποιες φορές και σε πραγματική ΑΔΥΝΑΜΙΑ εφαρμογής των...Έτσι έφερα το παράδειγμα
της ευαγγελικής ρήσσης.. Μάλλον δεν έπρεπε να διακόψω εχθές το βράδυ,
σφάλμα μου.. Πάντως αν κάνεις το κόπο να διαβάσεις ενοποιημένο το
κειμενάκι μου, νομίζω θα καταλάβεις τη σκέψη μου.
Επίσης με χαρά θα διάβαζα τις απόψεις σου, (όπως και των υπολοίπων φίλων), πάνω στα τελευταία ερωτήματά μου.
Καλό απόγευμα...
ΥΓ.Τον ίδιο προβληματισμό βάζω, ακόμη κι αν θεωρήσουμε και τη
Διδασκαλεία για "σύστημα", (τη χριστιανική εννοώ).Το κάνω για τη
συνέχεια της κουβέντας, αλλά και γιατί πολλοί είναι αυτοί που τη θεωρούν ξεπερασμένη κα παρηκμασμένη.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 15:56:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το σίγουρο είναι ότι με τη θεωρητικολογία δε θα μάθουμε ποτέ τι γίνεται και τι δε γίνεται. Πρέπει να βγούμε έξω και να πειραματιστούμε, γιατί τα λόγια είναι μόνο λόγια, και οι σκέψεις είναι μόνο σκέψεις.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/09/2011 15:14:57



Συμφωνώ, αλλά και το ότι "σκεφτόμαστε", κάτι είναι και αυτό φίλε μου.
Έστω για αρχή.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 20:38:51  Εμφάνιση Προφίλ
Αν για αρχή παίρνεις το σημείο 0 τότε ναι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 21:12:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν για αρχή παίρνεις το σημείο 0 τότε ναι


Καλοό.....
Καλή σου νύχτα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 23:03:36  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε παρόντες και απόντες -υπναράδες-...
Θεωρώ , ότι αν προσέξουμε με προσοχή καθημερινά τους ανθρώπους και με ηρεμία...ως δια μαγείας θα παρατηρήσουμε το σύστημα το ίδιο να μιλάει και να συμπεριφέρεται μέσα απο το σώμα και το στόμα των συνανθρώπων μας...
Βλέπετε , το ίδιο δεν έχει στόμα...δεν έχει κορμί...και χρησιμοποιεί αυτά που υπάρχουν και θα αποτελέσουν τους μηνυτορές του...
Εκφωνεί λόγους δια μέσου ημών -ενός εκάστου- και γινόμαστε ασυνείδητα το εργαλείο του -πιστοί υπηρέτες του- , το εργαλείο εκείνο που "λαδώνει" και συντηρεί τι μηχανές του..το "γυαλίζει" και το φροντίζει σαν να επρόκειτο για τον ίδιο τον εαυτό μας...
Μήπως δεν είναι...???
Ποιούς χρησιμοποιεί προκειμένου να υποστασιοποιηθεί , αν όχι εμάς τους ιδίους που πεισματικά και ανεγκέφελα θεωρούμε ότι δεν είμαστε οι φορείς του..???
Το χρησιμοποιούμε τέλεια και πιστά..το σύστημα είμαστε εμείς και οι αρχές και οι επιθυμίες του είναι και δικές μας -ΟΙ δικές μας- , αυτό μας κατευθύνει και ορίζει τις επιθυμίες "μας"....ουσιαστικά πρόκειται για τις δικές του επιθυμίες....
Το συντηρούμε με μεγάλη φροντίδα ασυνείδητα και το προστατεύουμε κυνηγώντας αντ'αυτού αόρατους εχθρούς που το ίδιο μας "έδειξε"....διασφαλίζοντας την διαιώνισή του!

Διαφωνεί κανείς φίλοι μου???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 28/09/2011 23:04:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 00:56:20  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ όχι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 01:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Εγώ όχι!

ε τοτε πρεπει vα επαναπροσδιοριστεις Dr Jekyll Mr Hyde,ctrl+alt+delete

Edited by - stiv on 29/09/2011 01:39:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 10:25:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


ε τοτε πρεπει vα επαναπροσδιοριστεις Dr Jekyll Mr Hyde,ctrl+alt+delete

Edited by - stiv on 29/09/2011 01:39:03


Το θέμα δεν είναι ο φίλος και συνδίκτυος Σταύρο αλλα εσύ ως άνθρωπος πως βλέπεις το όλο θέμα και τι ακριβώς συνειδητοποιείς , ο ίδιος τοποθετήθηκε ξεκάθαρα...
Το θέμα είναι εσύ αν διαφωνείς με ότι ανέφερα ή αν συμφωνείς...
Και το ερώτημα είναι ότι αν όλοι είμαστε μια "πομπίνα" αναπαραγωγής του ιδίου του συστήματος!
Ουσιαστικά δεν είμαστε μέρη του ιδίου του συστήματος ο καθένας ως μονάδα και το ίδιο το σύστημα ως σύνολο της ανθρωπότητας που ενω το ενοχοποιούμε , δεν αντιλαμβανόμαστε ότι επι της ουσίας δεν κατηγορούμε κάποιον άλλο εκτός απο τους ιδίους μας τους εαυτούς???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy