ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 20:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 23:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τέως

quote:
Υπάρχει κάποιος που θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας?

Εγώ τη θεωρώ σωστή, τασσόμενος αυτοβούλως και αυθορμήτως μετά των άλλων δύο λακέδων, τη Ρούλα και τον Αίολο.

(ΥΓ1) Μην κάνεις ποτέ μια ερώτηση αν δεν είσαι έτοιμος για την απάντηση.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 23:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μυρμιδόνας

quote:
Με ενδιαφέρει γιατί έχω ενθουσιαστεί με τον εσωτερισμό και το ψάχνω.ο φίλος μου δεν μου είπε κάτι σε σχέση με αυτά και μου προκαλεί μεγάλη απορία.

Κατ'αρχήν να σε καλωρίσω στο φόρουμ

Θα ήθελα να πω ότι πιστεύω πως ανεξάρτητα από το τι θα σου πει ο ένας κι ο άλλος για οτιδήποτε, θα πρέπει να ανακαλύψεις μόνος σου την αλήθεια ώστε να σχηματίσεις τη δική σου, προσωπική άποψη.

Στο μήνυμά σου ένα πράγμα μου έκανε εντύπωση, αν θέλεις το διευκρινίζεις.

quote:
Εγώ είμαι υπέρ του στρατού ιδεολογικά

Τι ακριβώς εννοείς μ'αυτό; Τι ιδεολογία έχει ο στρατός με την οποία μπορεί να ταχθεί κανείς;

quote:
επίσης στα άλλα φόρουμ και σε διάφορα σαιτ έχουν κυκλοφορήσει φωτογραφίες που τους δείχνει να χαιρετούν χιτλερικά!

Και ο Καίσαρας χαιρετούσε χιτλερικά, χωρίς να σημαίνει τίποτε αυτό

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 00:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατ'αρχήν να σε καλωρίσω στο φόρουμ

Σ΄ευχαριστώ!

quote:
Θα ήθελα να πω ότι πιστεύω πως ανεξάρτητα από το τι θα σου πει ο ένας κι ο άλλος για οτιδήποτε, θα πρέπει να ανακαλύψεις μόνος σου την αλήθεια ώστε να σχηματίσεις τη δική σου, προσωπική άποψη.Στο μήνυμά σου ένα πράγμα μου έκανε εντύπωση, αν θέλεις το διευκρινίζεις.

Εννοείς να συνεχίσω στην Νέα Ακρόπολη και ας την πατήσω.Δεν θα με ευχαριστούσε τέτοια τακτική.Θα προτιμήσω να συγκεντρώσω όσες πληροφορίες μπορώ για να μην ηττηθώ!

quote:
Τι ακριβώς εννοείς μ'αυτό; Τι ιδεολογία έχει ο στρατός με την οποία μπορεί να ταχθεί κανείς;

Εννοώ αγαπητέ Μακεδόνα, ότι συμφωνώ με την νοοτροπία του στρατού μέσα στο στρατόπεδο και εν καιρό πολέμου στις γραμμές της μάχης, άλλα εν καιρό Ειρήνης θέλω την δημοκρατία των Αθηναίων μας.Οπότε δεν ενθαρρύνω ομάδες απολυταρχικών πιθανών καθεστώτων χιτλερικής φύσης! Θα μπορούσα να σου πω παράδειγμα, ότι έναν Σπαρτιάτη τον θαυμάζω για πολλά, αλλά ποτέ δεν θα ήθελα να με κυβερνά το μιλιταριστικό του σύστημα, εξάλλου οι Αθηναίοι στον Μαραθών και στην Σαλαμίνα μας έδειξαν πολεμικές αρετές υψηλών ικανοτήτων, χωρίς να τους κυβερνά η στρατοκρατία στην πόλη τους.

quote:
Και ο Καίσαρας χαιρετούσε χιτλερικά, χωρίς να σημαίνει τίποτε αυτό

Για εμένα σημαίνει αγαπητέ Μακεδόνα.Θεωρώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι ο Καίσαρας ήταν ο πρώτος στρατιωτικός ήπατος που έπειτα αυτό-ονομάστηκε ισόβιος δικτάτωρ καταλύοντας την δημοκρατία της Ρώμης.

Μακεδόνα, μπορείς να μου πεις πως να βγάζω φωτογραφία στο κάτω σημείο του μηνύματός μου όπως εσύ;

Edited by - Μυρμιδόνας on 16/02/2012 00:20:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 00:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μυρμιδόνας

quote:
Εννοείς να συνεχίσω στην Νέα Ακρόπολη και ας την πατήσω.

Όχι. Εννοώ πως οποιαδήποτε γνώμη σχηματίζεις για κάτι ή για κάποιον να οφείλεται σ'αυτά που εσύ έχεις δει, κατανοήσει, κρίνει και όχι στην έτοιμη πληροφορία που θα σου δώσει κάποιος, ο οποίος -ενδεχομένως- να έχει τους λόγους του.

Αυτό ισχύει είτε μιλάμε για ανθρώπους, είτε μιλάμε για οργανώσεις είτε μιλάμε για ταξίδια στο εξωτερικό.

quote:
Μακεδόνα, μπορείς να μου πεις πως να βγάζω φωτογραφία στο κάτω σημείο του μηνύματός μου όπως εσύ;

Ευχαρίστως.
1. Θα βρεις μια εικόνα που να είναι online (αν έχεις εικόνα αλλά δεν έχεις σερβερ, στείλτη μου με mail να την ανεβάσω στο δικό μου το σέρβερ).

2. Πατάς επάνω δεξια που λέει "Προφίλ" και μπαίνεις στο προφίλ σου.

3. Εκεί που λέει Ψηφιακή Υπογραφή, γράφεις [ center][ img] http://www.oservermou.gr/hfotografiamou.jpg [/ img] [ /center] (χωρίς κενά όμως) (τη διεύθυνση θα την αντικαταστησεις με το όνομα του server και το όνομα της εικόνας).

4. Σε κάθε σου μήνυμα, ο παραπάνω κώδικας θα βάζει τη φωτογραφία που διάλεξες στο τέλος του μηνύματός σου, ακριβώς στη μέση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 01:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι. Εννοώ πως οποιαδήποτε γνώμη σχηματίζεις για κάτι ή για κάποιον να οφείλεται σ'αυτά που εσύ έχεις δει, κατανοήσει, κρίνει και όχι στην έτοιμη πληροφορία που θα σου δώσει κάποιος, ο οποίος -ενδεχομένως- να έχει τους λόγους του.

Αυτό ισχύει είτε μιλάμε για ανθρώπους, είτε μιλάμε για οργανώσεις είτε μιλάμε για ταξίδια στο εξωτερικό.


Παρεξήγησης. Συμφωνώ απόλυτα.

Εντάξει για την φωτογραφία.Θα βρω μία για να σου στείλω σε e-mail.Είμαι σχολαστικός σε αυτά, αν δεν βρω τι κατάλληλη δεν θα βάλω.Ευχαρηστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 17:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγραφε στη σελ 1 ο Μακεδόνας…
«Αγαπητέ τέως, γνωρίζεις πως δεν ασχολούμαι με σένα ούτε με την ακατάσχετη μπουρδολογία σου και δεν θα είχα ασχοληθεί ούτε τώρα, αν δεν μου απηύθηνες προσωπικά το λόγο» ( τώρα που το ξαναβλέπω, το απηύθηνες γράφεται …απηύθυνες )

Εγώ τότε του είχα απαντήσει… «Δεν ασχολείσαι, δεν ασχολείσαι, αλλά όλο εδώ τρίβεσαι...
Μήπως από μαζοχισμό?
Μήπως από χαζομάρα?
Μήπως από εξυπνάδα, βλέποντας πως κάτι έχεις να μάθεις( και ας μη θες να το παραδεχτείς)?
Για κάποιο άλλο λόγο?
Δεν έχει σημασία!
Το θέμα όμως είναι πως, θες δεν θες...όλο εδώ τρίβεσαι. Σε τρέφουν οι "μπουρδολογίες" φαίνεται.»

Τώρα, για άλλη μια φορά φαίνεται πως, ασχολείται με μένα και με την "ακατάσχετη μπουρδολογία μου" και γι αυτό γράφει…

«τέως
quote:
________________________________________
Υπάρχει κάποιος που θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας?
________________________________________
Εγώ τη θεωρώ σωστή, τασσόμενος αυτοβούλως και αυθορμήτως μετά των άλλων δύο λακέδων, τη Ρούλα και τον Αίολο.
(ΥΓ1) Μην κάνεις ποτέ μια ερώτηση αν δεν είσαι έτοιμος για την απάντηση.»

Δεν είμαι εγώ Μακεδόνα που είπα… «δύο λακέδων, τη Ρούλα και τον Αίολο», αλλά εσύ.( Εδώ η ακριβοδίκαιη αμαλία θα έπρεπε να είχε επέμβει)
Εγώ, αυτό που είπα είναι… «Υπάρχει κάποιος που θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας?
Εκτός, φυσικά, από τους μόνιμους λακέδες της εξουσίας. Αυτοί, παντού και πάντα θα υπάρχουν...»
Αυτό που είπα δηλαδή, ήταν πως, περιμένω απάντηση από όλους τους άλλους εκτός από τους μόνιμους λακέδες της εξουσίας που, παντού και πάντα θα υπάρχουν.
Επειδή λοιπόν, εσύ είπες πως τάσσεσαι αυτοβούλως μεταξύ των άλλων δύο λακέδων, σου επαναλαμβάνω πως, κακώς μου απάντησες. Εγώ ζήτησα να μου απαντήσουν όλοι οι άλλοι εκτός από τους λακέδες.
Για να παρουσιάζεις, βέβαια, την Ρούλα και τον Αίολο, σαν λακέδες της εξουσίας, μάλλον κάτι θα ξέρεις. Βλέπεις, είσαι και ο μόνος που έχει πάει σχολείο , εδώ μέσα. ( δεν ξέρω βέβαια αν συμφωνούν και αυτοί μαζί σου )
Το σίγουρο, πάντως, είναι το εξής… Από τόσες χιλιάδες μέλη που φιλοξενεί στο "σπίτι της" η αμαλία, δεν βρέθηκαν παρά μόνο ( σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πάντα ) τρεις λακέδες που χαρακτήρισαν σαν σωστή την συμπεριφορά της .
Αυτό βέβαια, σύμφωνα με την δική μου γνώμη, είναι κάτι το πολύ σπουδαίο που, αποδεικνύει και το υψηλό πολιτιστικό επίπεδο των περισσοτέρων μελών του φόρουμ.
Το, αν δεν βγαίνουν βέβαια για να της πουν , κατάμουτρα, την γνώμη τους γι αυτήν, είναι ένα άλλο θέμα. Όλοι καταλαβαίνουμε το γιατί…

Αυτά τα λίγα Μακεδόνα, μιας και δεν ήμουν έτοιμος για την απάντηση…


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 18:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα ποιος είναι το πράσινο παπαγαλάκι;; Αmalia δεν ήξερα ότι έχουμε πρασινοφρουρούς εδώ;; χε χε..!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 20:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τέως

quote:
Τώρα, για άλλη μια φορά φαίνεται πως, ασχολείται με μένα και με την "ακατάσχετη μπουρδολογία μου" και γι αυτό γράφει…

Σιγά μην ασχολούμαι με σένα. Έκανες ένα ερώτημα προς όλα τα μέλη του φόρουμ και γω σαν μέλος του φόρουμ απάντησα.

quote:
Δεν είμαι εγώ Μακεδόνα που είπα… «δύο λακέδων, τη Ρούλα και τον Αίολο», αλλά εσύ

Όχι αγαπητέ. Έκανες ένα δήθεν ρητορικό ερώτημα (το οποίο δεν ήταν ρητορικό) θεωρώντας πως όλοι αποδοκιμάζουν την συμπεριφορά της αμαλίας και οι μόνοι που δεν θα την αποδοκιμάσουν είναι οι "λακέδες της εξουσίας", θεωρώντας έτσι ex vi termini όσους δεν την αποδοκιμάσουν ως ανήκοντες στην εν λόγω κατηγορία.

quote:
Εγώ ζήτησα να μου απαντήσουν όλοι οι άλλοι εκτός από τους λακέδες.

Λάθος. Το τι ζήτησες είναι φανερό. Το τι εννοούσες ακόμη φανερότερο.

quote:
δεν ξέρω βέβαια αν συμφωνούν και αυτοί μαζί σου )

Η Ρούλα δεν συμφωνεί, είναι απ' τσ' άλλοι.

quote:
Το σίγουρο, πάντως, είναι το εξής… Από τόσες χιλιάδες μέλη που φιλοξενεί στο "σπίτι της" η αμαλία, δεν βρέθηκαν παρά μόνο ( σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πάντα ) τρεις λακέδες που χαρακτήρισαν σαν σωστή την συμπεριφορά της .

Πάλι λάθος κάνεις. Βρέθηκαν τρεις που σου απάντησαν. Ίσως οι άλλοι να μην ασχολούνται καθόλου μαζί σου. Έχε το σαν ενδεχόμενο στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

quote:
υτά τα λίγα Μακεδόνα, μιας και δεν ήμουν έτοιμος για την απάντηση...

Καλά που δεν έγραψες πολλά.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 22:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα καλό είναι να είμαστε ανοιχτοί σε καινούρια πράγματα.Καλό επίσης είναι να μην δεχόμαστε εύκολα ότι ακούμε.
Ωραία γι' αυτά που μιλάνε στην νέα ακρόπολη και αρκετά ντιζαϊνάτος ο τρόπος που τα παρουσιάζουν.Η πονηριά του Οδυσσέα όμως μου λέει να προσέχω πάρα πολύ με αυτούς που υπόσχονται παραδείσους και ιδανικά μοντέλα οργανώνοντας μικροκοινωνίες εντός της κοινωνίας μας.Είναι λίγο πονηρό, γιαυτό και η πονηριά είναι που με βοηθά να το καταλάβω.Σαν Τηλέμαχος,μπορεί να το ψάχνω από μακριά,άλλα αυτή είναι μια σπουδαία ικανότητα και δεν χρειάζομαι κάποια παραπάνω ικανότητα για τις ιστοσελίδες της νέας ακρόπολης.
Όταν ένα κράτος δεν λειτουργεί σωστά, εμφανίζονται διάφορα υποκατάστατα για να καλύψουν την διαφθορά του.Ποτέ αυτά τα υποκατάστατα δεν το καταφέρνουν αυτό,αλλά το διαφθείρουν ακόμα περισσότερο.Γιατί ότι κάνουμε, πρέπει να το κάνουμε μέσα από το κράτος όχι πίσω από αυτό(δεν εννοώ νομικά).Νομίζω ότι η καρδιά της ελληνικής σκέψης για την κοινωνία βρίσκεται στην αγορά και όχι σε κατακόμβες και στοές.Μπορεί να κάνω και λάθος, σαν ρομαντικός άλλων εποχών.Μπορεί να μου διαφεύγουν οι μαύρες εποχές που ήρθαν και γι' αυτό έχουμε τέτοια φαινόμενα μικροκοινωνιών.

Edited by - Μυρμιδόνας on 16/02/2012 22:43:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 23:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη σελ 1 ο Μακεδόνας έγραφε…
«Αγαπητέ τέως
Θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για κάποιον Έλληνα να γράφει και να μιλάει σωστά τη μητρική του γλώσσα, ιδιαίτερα όταν αρθρογραφεί σ' ένα δημόσιο φόρουμ όπου, εκτός των ιδεών του που κρίνονται, κρίνεται και ό,τι χρησιμοποιείται για την έκφρασή τους.»
Μακεδόνα, δεν σου το είχα πει τότε και γι αυτό σου το λέω τώρα… εγώ θεωρώ πιο απαραίτητη προϋπόθεση για κάποιον Έλληνα να καταλαβαίνει τι γράφει και τι λέει στη μητρική του γλώσσα, ιδιαίτερα όταν αρθρογραφεί σ ένα δημόσιο φόρουμ όπου, για να μπορούν να κριθούν οι ιδέες του θα πρέπει να μπορεί να τις εκφράζει κατανοητά. Το ίδιο απαραίτητο , είναι βεβαίως, το να μπορεί να κατανοήσει τι του λένε οι άλλοι, όταν αυτοί εκφράζονται σε σωστά ελληνικά.
Λες, λοιπόν Μακεδόνα… «Έκανες ένα ερώτημα προς όλα τα μέλη του φόρουμ και γω σαν μέλος του φόρουμ απάντησα.» (νομίζω πως θα ήθελες να πεις…και εγώ)
Όχι, Μακεδόνα. Έκανα ένα ερώτημα προς όλα τα μέλη του φόρουμ, εκτός από τους λακέδες της εξουσίας.
Εγώ, σου επαναλαμβάνω πως, είπα…
«Υπάρχει κάποιος που θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας?
Εκτός, φυσικά, από τους μόνιμους λακέδες της εξουσίας. Αυτοί, παντού και πάντα θα υπάρχουν...»
Εννοώντας, πολύ φυσικά πως, οι λακέδες της εξουσίας δεν χρειάζεται να απαντήσουν και αυτό επειδή όπως και να έχει το θέμα, αυτοί την εξουσία θα στηρίξουν. Την εξουσία στην συγκεκριμένη περίπτωση , δεν χρειάζεται να το πούμε πως την εκπροσωπεί η αμαλία. Έτσι δεν είναι?
Εσύ βέβαια, καταλαβαίνοντας, ό,τι εσύ θέλεις, λες… «Όχι αγαπητέ. Έκανες ένα δήθεν ρητορικό ερώτημα (το οποίο δεν ήταν ρητορικό) θεωρώντας πως όλοι αποδοκιμάζουν την συμπεριφορά της αμαλίας και οι μόνοι που δεν θα την αποδοκιμάσουν είναι οι "λακέδες της εξουσίας", θεωρώντας έτσι ex vi termini όσους δεν την αποδοκιμάσουν ως ανήκοντες στην εν λόγω κατηγορία.»
Ποιος σου είπε Μακεδόνα πως έκανα ένα δήθεν ρητορικό ερώτημα?
Εγώ, ευθέως ρώτησα… αν υπάρχει κάποιος που θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας.
Το τι βάζεις εσύ στο μυαλό σου, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Έτσι λοιπόν, αν κάποιος, μη λακές της εξουσίας, συμφωνεί με την συμπεριφορά της αμαλίας, πολύ απλά μπορεί να απαντήσει… «ναι, θεωρώ σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας και αυτό επειδή σαν συντονίστρια, μέσα στο δικό της σπίτι, μπορεί να εφαρμόζει όπως θέλει τους κανόνες και με λίγα λόγια να φέρεται όπως της γουστάρει και εσένα δεν σου πέφτει κανένας λόγος γι αυτό» ή «ναι, θεωρώ σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας και αυτό επειδή δεν βλέπω ούτε να μιλάει απότομα, ούτε αυταρχικά, ούτε προκλητικά, ούτε ειρωνικά αλλά απόλυτα κόσμια και πολιτισμένα»
Τότε, στην μεν πρώτη περίπτωση θα είχα να σχολιάσω , αν κάποιος συντονιστής έχει το δικαίωμα να φέρνεται ετσιθελικά. Στην δε δεύτερη περίπτωση , να εξετάσω, πολύ λεπτομερώς, όλα όσα λέει η αμαλία και να αποφανθώ, λογικά και αντικειμενικά, αν αυτά είναι…προκλητικά, αυταρχικά, ειρωνικά και γενικότερα ανάρμοστα σε ένα πολιτισμένο διάλογο.
Δεν νομίζω πως χρειάζεται να διευκρινίσω ότι κάποιος λακές της εξουσίας, το μόνο που θα έκανε, θα ήταν να πει πως θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας, χωρίς καμία περαιτέρω επεξήγηση. Αυτός φυσικά , είναι και ο λόγος που δεν με ενδιαφέρει η γνώμη των λακέδων της εξουσίας και γι αυτό και ζήτησα την γνώμη όλων των άλλων εκτός από αυτούς, τους λακέδες της εξουσίας.
Πιο κάτω Μακεδόνα γράφεις… «quote:
________________________________________
Το σίγουρο, πάντως, είναι το εξής… Από τόσες χιλιάδες μέλη που φιλοξενεί στο "σπίτι της" η αμαλία, δεν βρέθηκαν παρά μόνο ( σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πάντα ) τρεις λακέδες που χαρακτήρισαν σαν σωστή την συμπεριφορά της .
________________________________________
Πάλι λάθος κάνεις. Βρέθηκαν τρεις που σου απάντησαν.»
Σε ποιους άλλους αναφέρεσαι? Στους υπόλοιπους λακέδες? Μα αυτοί σου είπα…δεν με ενδιαφέρουν…
Λες επίσης…«Ίσως οι άλλοι να μην ασχολούνται καθόλου μαζί σου. Έχε το σαν ενδεχόμενο στο πίσω μέρος του μυαλού σου.»
Μα καλά, ποιος σου είπε πως με το να απαντήσουν, θα ασχοληθούν μαζί μου. Εσύ δεν είσαι που είπες… «Σιγά μην ασχολούμαι με σένα. Έκανες ένα ερώτημα προς όλα τα μέλη του φόρουμ και γω σαν μέλος του φόρουμ απάντησα.»
Έτσι λοιπόν , και όλοι οι άλλοι, μπορούσαν, απλά, να απαντήσουν.
Η αλήθεια, είναι μία Μακεδόνα. Όταν κάποιος, ασκεί αρνητική κριτική στη συντονίστρια του φόρουμ, θα έπρεπε να θεωρείτε απόλυτα φυσικό το να βγουν, πέντε, δέκα, από τα μέλη του φόρουμ και να την στηρίξουν. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και σημαίνει πολλά , είτε θέλεις να το παραδεχτείς, είτε όχι.
Ακόμα και εσείς που βγήκατε να την στηρίξετε, όλοι ξέρουν πως, είχατε προηγούμενα μαζί μου και γι αυτό δεν μετράει η γνώμη σας.( Άσε που, όπως εσύ είπες, είσαστε και λακέδες της εξουσίας)


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 01:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δίκιο, αν και δεν ξέρεις τι λες...

Κι απ' ό,τι καταλαβαίνω, μιλάς απλά για ν' ακούς τη φωνή σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 07:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Μακεδόνα, το πρόβλημά σου είναι, απ ότι φαίνεται, το αν θα πεις την τελευταία κουβέντα. Αλλιώς, θα είχες κάτι ουσιαστικό να πεις... αν καταλάβαινες βασικά, τι πραγματικά διαβάζεις...
Άστο καλύτερα, δεν το κατέχεις...
Τελικά όμως, δεν μας είπες γιατί σου αρέσει να ασχολείσαι με τις "μπουρδολογίες" μου.
Ποιο είναι το πρόβλημά σου αυτό, που σε κάνει να μην είσαι συνεπής σε αυτά που από μόνος σου λες.("Αγαπητέ τέως, γνωρίζεις πως δεν ασχολούμαι με σένα ούτε με την ακατάσχετη μπουρδολογία σου")

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 09:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γαραντζώτης γιάννης,

παρακολουθώ το ... "θέμα" ρε φίλε, εδώ και τόσο καιρό. Από τότε που έκανες την εγγραφή σου [ οικειοθελώς βέβαια αλλά αυτό ... ποιος το λογαριάζει, ε ; ] φαίνεται πως έχεις "προηγούμενα" με τους υπεύθυνους του χώρου [ Δεν θα κάτσω τώρα να σου παραθέσω πού ακριβώς φαίνεται αυτό, ορισμένα σημεία είναι πολύ χαρακτηριστικά, όποιος έχει χρόνο και υπομονή μπορεί να τα βρει μόνος του ].

Τι ζόρι τραβάς ρε φίλε με την amalia ; Τι ζόρι τραβάς γενικότερα δηλ. με το esoterica.gr ; Ακόμη δηλ. και να ισχύουν όλα όσα ειπώθηκαν δηλ. και η amalia να είναι ... ξέρω 'γω, το top ηγετικό στέλεχος μιας οργάνωσης, εσύ ρε φίλε, τι πρόβλημα έχεις ; Δηλ. "μας τα έχεις κάνει τσουρέκια" ρε φιλαράκο, "τσουρέκια"! Εδώ ,σου δίνουν αυτοί οι άνθρωποι βήμα για να πεις αυτά που θέλεις να πεις, κι εσύ αντί να κάνεις αυτό που είπες στην αρχή ότι θέλεις να κάνεις [ να σου το θυμίσω λίγο ... ] :

quote:
γαραντζώτης γιάννης, Απεστάλη: 13/11/2011

Ήταν το 1983, όταν έγινα μέλος της Νέας Ακρόπολης. Από την πρώτη στιγμή που έγινα μέλος εργάστηκα με όλη μου την ψυχή για το δυνάμωμά της στη Θεσσαλονίκη. Αργότερα ανέλαβα την αρχηγεία της δομής στη Θεσσαλονίκη και έγινα ένας από τα τέσσερα ανώτερα στελέχη της κίνησης στην Ελλάδα, μέχρι την παραίτησή μου από την αρχηγεία τον Μάρτιο του 1991.Τον Ιούνιο του ίδιου έτους έφυγα και από μέλος της Ν.Α. και τον Οκτώβριο μετά από εντατική έρευνα στην προϊστορία της οργάνωσης, ξεκίνησα ένα αγώνα ενημέρωσης για το τι πραγματικά ήταν αυτή η οργάνωση.


εδώ και 4 μήνες, (4 μήνες! ρε αγόρι μου δηλ.) το μόνο που κάνεις είναι να κατηγορείς τον κόσμο, να κατηγορείς τάχαμ την ... "εξουσία", να θεωρείς "λακέδες" όλους όσους πιθανώς έχουν αντίθετη γνώμη από σένα. Φιλαράκο, πρέπει να έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα δηλ. ,πολύ μεγάλο όμως. Είσαι πολύ κολλημένος ρε αγόρι μου. Μόλις πάει κάποιος κάτι να σου πει, "τρελαίνεσαι".

Γιατί δεν κάνεις απλά αυτό που λες στην αρχή της συμμετοχής σου ; Αυτήν την ... ενημέρωση τέλος πάντων, γιατί δεν την κάνεις ;

Ρε φίλε ... κοίτα λίγο :

quote:
amalia

Λάβετε υπόψη ότι η συγκεκριμένη συζήτηση, αφορά ανθρώπους που έχουν κάνει συγκεκριμένες επιλογές στη ζωή τους και που ως τέτοιες θα πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστές. Δεν δικαιολογείται συνεπώς, στα πλαίσια της όποιας αντίθετης άποψης που μπορεί να έχει κανείς για το ορθό των επιλογών αυτών, να θίγονται μαζικά ανθρώπινες προσωπικότητες και να γίνονται άνθρωποι, μαζικά ή ατομικά, αποδέκτες ακραίων και προσβλητικών γενικεύσεων ή και επιθέσεων επί του προσωπικού.


Το να είναι κάποιος μέλος μιας οποιασδήποτε οργάνωσης [ όχι μόνο δηλ. της Ν.Α., αλλά οποιασδήποτε ], είναι δικό του θέμα, ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ! Εφ' όσον αυτός δεν κάνει κάτι παράνομο, εφ' όσον δεν ενοχλεί, τι σε νοιάζει εσένα ρε αγόρι μου ;

Έχεις στοιχεία, έχεις αποδείξεις ότι γίνονται παράνομες πράξεις στη Ν.Α ; Κατέθεσέ τα στον εισαγγελέα, κατέθεσέ τα στη Αστυνομία, σε κάποια τέλος πάντων δημόσια Αρχή, στην Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος και ... τέρμα. Τι προσπαθείς τώρα να κάνεις με το να προσβάλεις διαρκώς όσους έχουν αντίθετη γνώμη με σένα ; Δηλ. τι κόλλημα είναι αυτό ρε παλικάρι μου ;

Σε ρωτάμε κάτι, δεν απαντάς. Σου λέμε κάτι, μας λες "λακέδες". Θες να σου πω κάτι ; Εγώ ειλικρινά πίστευα, πως ένας αρχηγός [ έστω και πρώην δηλ. αρχηγός ] της Νέας Ακρόπολης, θα ήταν ένας αξιόλογος άνθρωπος, θα είχε ένα υψηλότερο επίπεδο συνειδητότητας, θα είχε γνώση, θα είχε τεκμηριωμένο λόγο, επιχειρήματα, αποδείξεις ... τέλος πάντων θα ήταν ένας διαφορετικός άνθρωπος από κάποιον άλλο, "κοινό θνητό" ας πούμε, που είναι κάπως στενόμυαλος. Εσύ ρε αγόρι μου, ειλικρινά, πως έγινες αρχηγός μιας τέτοιας οργάνωσης ; Δηλ. πως σε βάλανε εκεί ; Με τι κριτήρια ; ... όταν κάθε μέρα μας αποδεικνύεις πως είσαι η ζωντανή απόδειξη όλων όσων κατηγορείς!

Λες π.χ

quote:
γαραντζώτης γιάννης,

Σήμερα, το να είσαι σε μια τέτοια οργάνωση θεωρώ πως είναι καθαρά θέμα βλακείας.


Ωραία, κανένα πρόβλημα. Είναι αυτή η άποψή σου, σεβαστή. Την είπες, την έγραψες, την διαβάσαμε. Απο 'κει και πέρα, αυτά τα :

quote:
Υπάρχει κάποιος που θεωρεί σωστή την συμπεριφορά της αμαλίας?

Εκτός, φυσικά, από τους μόνιμους λακέδες της εξουσίας. Αυτοί, παντού και πάντα θα υπάρχουν...


τι τα θες ; Γιατί τα γράφεις ; Τι θέλεις δηλ. να δείξεις ; Δηλ. άμα εγώ σου πω πως η συμπεριφορά της amalias όχι απλώς είναι σωστή αλλά δείχνει και μεγάλη υπομονή μαζί σου [ γιατί εγώ άμα ήμουν στη θέση της θα σε είχα στείλει απο 'κει που 'ρθες ], αυτό εμένα με κάνει αυτομάτως, μόνιμο "λακέ" της εξουσίας ; Τι μαλακίες είναι αυτές που γράφεις ρε φίλε μου ;

Απ' ότι ξέρω, είσαι άνθρωπος δραστήριος που συμμετέχεις στα κοινά της πόλης. Είναι δυνατόν ένας τέτοιος άνθρωπος να ασχολείται εδώ και 4 μήνες και να αναλώνεται σε προσωπικές διενέξεις και ... κοκορομαχίες μέσω ενός δημόσιου φόρουμ ; Δηλ. είναι δυνατόν ; Ο Βούγιας ο φίλος μου, τι σου λέει για όλα αυτά ρε ... παιδί μου ; Ήθελα να 'ξερα δηλ. Ασχολήσου ρε φίλε μου λίγο με κα'να χαράτσι της ΔΕΗ, να βγάλεις τον κοσμάκη από το αδιέξοδο που δεν έχει να πληρώσει, ασχολήσου λίγο με την πόλη μας. Κάθεσαι και ασχολείσαι με την ... "Νέα Ακρόπολη" ; Δηλ. τι να σου πω ... ; Τι άλλο να σου πω ; ... ειλικρινά ...

Φίλε, δεν ξέρω τι άλλο να σου πω ... Δεν ξέρω. Προς το παρόν δηλ. Συνέχισε να μαλώνεις με τα ανώνυμα μέλη ενός φόρουμ ...

Τα δέοντα,

Edited by - zip on 17/02/2012 09:27:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

idiot
troll


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 10:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους idiot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παιδί και το σκυλί, όπως το μάθεις λέμε.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 10:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ ρε αγόρι μου, ειλικρινά, πως έγινες αρχηγός μιας τέτοιας οργάνωσης ; Δηλ. πως σε βάλανε εκεί ; Με τι κριτήρια ; ... όταν κάθε μέρα μας αποδεικνύεις πως είσαι η ζωντανή απόδειξη όλων όσων κατηγορείς!
Α γιά σου!
Ολοι το βλέπουν εκτός από αυτόν.
Σαν τον κερατά. Το μαθαίνει τελευταίος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 10:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς! Εσκασε και ο ...;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
idiot
troll


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 10:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους idiot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα, σε πιάσαν οι ντροπές!
Εγώ δεν είμαι ανεπιθύμητη εγγραφή, ένα απλο τρολάκι είμαι!

sorry, Μη αποδεκτή εγγραφή!

Edited by - idiot on 17/02/2012 10:16:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 11:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γαραντζώτης γιάννης δεν έχω σχεση με το θέμα αλλά επειδη βλέπω να σου επιτειθοντε (τρυπωσε ορθογραφικό λαθος εδω, macedon μη μου την πεις κι εμενα) πολλοι στη θέση σου θα τους εγραφα... όχι εδω...

είναι λίγο ανισο αυτο που γίνεται και δε νομίζω να βρεις το δίκιο σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 11:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδικήθηκε ο Τέως;
Μήπως είσαι της ΝΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 11:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλοι φαινεται να είναι της Ν.Α.
ας πουμε αυτό το μήνυμα παρακάτω δεν απαντήθηκε ποτέ, εκτός απ τον macedon που είχε να πει ΄ΜΟΝΟ για τα ελληνικά του τύπου

pantelis1

quote:

Αμαλία μου Όλα καλά άγια με αυτά που λες και συμφωνώ,

αλλά από την άλλη μεριά θεωρείς όμορφο, την υβριστική διάθεση και τρόπο του Αίολου ώστε να τον αφήνεις να μιλάει έτσι;

Μήπως υπάρχει μια ανισότητα σε αυτό το σημείο Αμαλία μου;

Και θα ήθελα να σου πω και το εξής:

Δεν με ενδιαφέρει να σας εμπλέξω πουθενά,

απλά όταν σαν διαχείριση παίρνετε θέση στο θέμα για την Ν.Α, οφείλετε να απαντάτε σε λογικές ερωτήσεις που έχουν άρρητα σχέση με το θέμα μας,

ειδικά όταν θίγετε η υπόληψη ορισμένων στο φόρουμ.

Δεν είναι δίκαιο να προστατεύεται τα συνφέροντα μιας οργάνωσης,

αλλά από την άλλη να μην σας ενδιαφέρει η στοιχειώδη διασφάλιση

δικαιομάτων ορισμένων user στο φόρουμ.

δεν νομίζεις;;;

Edited by - pantelis1 on 28/01/2012 23:44:06


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 12:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΟΨΩ ΦΕΤΕΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 12:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κόπιασε, να αναμετρηθούμε.
Εγω θα σε κάνω κυβάκια! :-ΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 12:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι τρελή/ός; Γιατί πιστεύεις ότι είναι προκλητική η πρόθεσή μου να ΣΕ ΚΟΨΩ ΦΕΤΕΣ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
idiot
troll


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 13:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους idiot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι σε νοιάζει εσένα ρε αγόρι μου ;


Αδικεί πολλάκις ο μη ποιών τι, ου μόνον ο ποιών τι

Bob Marley

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 14:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και τα μέλη που δεν έτυχε να συνομιλήσουμε ως τώρα.

Τόξα,καταπέλτες σπαθιά, ακόντια, πλημμύρισε ο τόπος,πανικός (φιλικά πάντα με χιούμορ).
Τι γίνεται με την Νέα Ακρόπολη ρε παιδιά; Πολύ τζερζελές.Εγώ δεν τους έκοψα και για πολύ έξυπνους εκεί μέσα όταν πήγα, ώστε να πείθουν ότι έχουν άκρες και δικά τους φόρουμ κ.τ.λ
Ο σοφός ο λαός λέει όμως: Όπου υπάρχει καπνός,υπάρχει και φωτιά!(ή τέλος πάντων υπήρχε φωτιά και έσβησε).Αλλά αφού δεν θα το μάθουμε ποτέ αυτό, τι να το παλεύουμε;


Edited by - Μυρμιδόνας on 17/02/2012 14:07:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 14:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nays:

Άλλοι φαινεται να είναι της Ν.Α.



Δηλαδή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 14:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

τι σε νοιάζει εσένα ρε αγόρι μου ;


Αδικεί πολλάκις ο μη ποιών τι, ου μόνον ο ποιών τι

Bob Marley



παιχνίδι στο σεχ είναι να χρησιμοποιείς φτερό
ανωμαλία είναι να χρησιμοποιείς την κότα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 14:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia

εγω είδα εσας να επιτείθεστε στον γαραντζωτη και είπα τη γνωμη μου σ' αυτόν!

ο Αίολος είπε (μαλλον για πλακα) ότι είμαι της Ν.Α. και του απαντησα όπως απαντησε.

Απ' τη στιγμή που βλέπω τετοια επιθεση απεναντί του (ενώ ήταν τόσα χρόνια στη Ν.Α. και αρα ξέρει πολλά) δε μπορώ παρά να υποθέσω ότι οι υπολοιποι που του επιτειθεστε είστε υπερ της Ν.Α.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 14:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μη βλέπουμε παντού φαντάσματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy