ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Υπάρχει;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Six
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2012, 15:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς αυτό θέλω να ζήσω, να μελετήσω, να ερευνήσω. Σημαίνει πολλά για μένα...
Θέλει πολλή δουλειά όμως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2012, 15:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά δεν υπάρχει ψυχή,δεν υπάρχει τίποτα μετά,απλά χάος,η απόλυτη ανυπαρξία.μαύρο για πάντα.Χώμα γίνεσαι και σε τρώνε τα σκουλήκια.Ο εγκέφαλος είναι αυτός που δημιουργεί τις εικόνες,τα συναισθήματα και τα πάντα.Είμαστε όπως ένας υπολογιστής,αν χαλάσει μετά τέλος.Με τη μόνη διαφορά ότι λόγω του εγκεφάλου αισθανόμαστε και νιώθουμε.Όταν είχα κάνει εγχείρηση πριν αρκετά χρόνια θυμάμαι ότι κοιμήθηκα και ξύπνησα χωρίς να έχει περάσει χρόνος.Βέβαια ενδιάμεσα θυμάμαι ένα μαύρο κενό,απλά δεν μπορώ να προσδιορίσω πόσο κράτησε.Ακόμα και ο θεός είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου.Δεν πιστεύω τις θρησκείες που υπόσχονται αιώνια ζωή.Αυτά μου λέει και ο πατριός μου,που του λέω ότι οι δικοί μου άνθρωποι βρίσκονται κάπου και με προστατεύουν.Εγώ προσπαθώ απλά να ζήσω ενάρετα,να κάνω καλά πράγματα,και χωρίς να ζητάω αντάλλαγμα.Το ξέρω είναι κρίμα και ειδικά για τα μωρά και τα μικρά παιδιά που πεθαίνουν πριν γεννηθούν ή πριν ζήσουν.Αλλά έτσι είναι ο νόμος της φύσης.Τελικά είμαστε πολύ εγωιστές,που νομίζουμε ότι θα ζήσουμε αιώνια.

Edited by - retronio22 on 30/09/2012 15:41:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2012, 15:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την άλλη βέβαια θα με παρηγορούσε να πιστεύω ότι υπάρχει κάτι ανώτερο,που ίσως συμπονά ειδικά τους ανθρώπους που "έφυγαν" πριν καλά καλά γνωρίσουν τον κόσμο,και τους δίνει ακόμα μια ευκαιρία.Θα με παρηγορούσε να πιστεύω ότι μαρτυρίες σχετικά με τις μετενσαρκώσεις είναι αληθινές,και όχι στημένες,θα με παρηγορούσε να πιστεύω ότι τα διάμεσα-mediums είναι αληθινά,καθώς έχω παρακολουθήσει εκπομπές,και δίνουν ακριβείς πληροφορίες.Όπως επίσης λόγω του ότι είχα εμπειρία με "ποτηράκι",ότι κάτι υπάρχει μετά.Αν και πιστεύω ότι είναι τυχαίο γεγονός ότι μετά άρχισαν να πέφτουν αντικείμενα.Αλοίμονο,αν τα έκανε κάποια ψυχή αυτά.

Edited by - retronio22 on 30/09/2012 15:46:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2012, 21:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από την άλλη βέβαια θα με παρηγορούσε να πιστεύω ότι υπάρχει κάτι ανώτερο,που ίσως συμπονά ειδικά τους ανθρώπους που "έφυγαν" πριν καλά καλά γνωρίσουν τον κόσμο,και τους δίνει ακόμα μια ευκαιρία.Θα με παρηγορούσε να πιστεύω ότι μαρτυρίες σχετικά με τις μετενσαρκώσεις είναι αληθινές,και όχι στημένες,θα με παρηγορούσε να πιστεύω ότι τα διάμεσα-mediums είναι αληθινά,καθώς έχω παρακολουθήσει εκπομπές,και δίνουν ακριβείς πληροφορίες

Πέρα απο τις εκπομπές, τι έχεις κάνει για να επαληθεύσεις αν υπάρχει/δεν υπάρχει κάτι απο αυτά (μετανσάρκωση, πνεύματα κλπ);Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2012, 23:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε τι βρήκα,άρα πρέπει να αποκλείσουμε οτιδήποτε άλλο.

Sia:
Ο θάνατος είναι το απόλυτο τίποτε, μηδενισμός. Το λέω με σιγουριά γιατί τον έχω γευτεί, αλλά και όχι μόνο γι'αυτό. Είναι σαν να πέφτεις στο μαύρο κενό κι από εκεί και πέρα τίποτε. Δεν θα προσπαθήσω να σας πείσω, γιατί έτσι θα γινόμουν ένα με τους τσαρλατάνους (ή) παραπλανημένους που κυρήττουν ότι ο θάνατος είναι ένα τούνελ και μετά έρχεται και σε παίρνει ένα φως και αγγελάκια και αιωρήσεις τσιρκοειδείς και μπλα μπλα μπλα... Αυτό είναι ότι έχω ζήσει εγώ (περισσότερες από μία φορές) κι έτσι απλά και λιτά το παρουσιάζω. Μηδέν. Δεν υπάρχεις. Κι αυτό ήταν όλο.

Το γιατί πιστεύει κανείς σε μετά θάνατον ζωή, είναι ένα άλλο κεφάλαιο πάνω στο οποίο έχω παρουσιάσει τις σκέψεις μου στο παρελθόν, αλλά ας μην κουράσω αν δεν μου ζητηθεί...

http://www.aparadektoi.gr/smforum/index.php?topic=1155.5;wap2

Έτσι καταρρίπτονται τα πνεύματα,οι σκεπτομορφές,και οτιδήποτε άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2012, 00:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνω στη μαρτυρία δύο ανθρώπων θα αποκλείσουμε όλες τις άλλες μαρτυρίες; Αυτό είναι τουλάχιστον αντιεπιστημονικό. Εντούτοις πρέπει να τις λαβουμε σοβαρά υπόψην ώστε να αποφεύγουμε ακραίες απόψεις τύπου "Ναι είναι έτσι" και τύπου "Όχι δεν είναι έτσι". Προφανώς οι απόλυτες καταφάσεις και οι απόλυτες αρνήσεις δεν ανήκουν στον επιστημονικό στοχασμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 11:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια σκέψη μόνο…. Τίποτα άλλο

Υπάρχουν δύο αμετάκλητα γεγονότα, το ένα ότι όλοι γεννιόμαστε και το άλλο ότι όλοι πεθαίνουμε. Από την στιγμή όμως της γέννησης μέχρι την στιγμή του θανάτου ο τρόπος που θα βιώσει ο καθένας την ζωή του και ο τρόπος που θα εξελιχθεί μέσα σε αυτή είναι εντελώς ή έστω αρκετά διαφορετικός.

Αν η ζωή λοιπόν είναι μια ξεχωριστή εμπειρία για τον καθένα και από την στιγμή που κάθε ένας από εμάς έχει τις επιλογές του για το πώς θέλει να βαδίσει μέσα σε αυτή, γιατί να μην συμβαίνει το ίδιο και μετά θάνατον; Γιατί όλοι, σχεδόν όλοι, έχουμε μέσα στο μυαλό μας ότι μετά θάνατον μόνο μία είναι η εναλλακτική, και ότι παρόλο που κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά πια είναι αυτή, όλοι μιλάμε με την σιγουριά ότι όποια και αν είναι, ισχύει για όλους.

Έστω κι αν μεταθανάτιο υπάρχουν κάποια κοινά δεδομένα όπως συμβαίνει και με την ζωή, δεν θα μπορούσε ωστόσο να ήταν μια διαφορετική εμπειρία για τον καθένα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Six
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 13:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Serenite,
πώς εξηγείς πως μέσω αστρικής προβολής μπορείς να δεις πράγματα που δεν γνωρίζεις και στη συνέχεια να τα επιβεβαιώνεις; Πράγματα που αποκλείεται να γνώριζες, πράγματα που δεν μπορείς να αντιληφθείς διαισθητικά, πράγματα που δεν έχουν χαραχτεί με κάποιον τρόπο στο υποσυνείδητο..

Και θέλω να ξεκαθαρίσω πως δεν ακολουθώ καμιά θεότητα, θρησκεία, καμιά ταμπέλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 13:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λένε πως ο εγκέφαλος δημιουργεί τις αστρικές προβολές και έχει τη δύναμη να μάθεις πράγματα.Ότι όλα είναι προϊόντα του εγκεφάλου.Σήμερα πάντως στον ύπνο μου είδα ότι βυθίστημα στο μαύρο σκοτάδι.Δεν ξέρω αν είναι επειδή το σκεφτόμουν τις 2 προηγούμενες μέρες,πάντως ένιωθα ελαφρύς και σαν να ήμουν μέσα σε ένα δωμάτιο κλειδωμένο χωρίς παράθυρα,που δεν φωτιζόταν καθόλου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Six
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 14:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θα ισχυριστώ το αντίθετο. Η φαντασία είναι τεράστια, αλλά αντιφάσκεις retronio22 (Και προηγουμένως σε εσένα απευθυνόμουν αλλά μπέρδεψα τα nicks)

"δημιουργεί τις αστρικές προβολές και έχει τη δύναμη να μάθεις πράγματα"
Από που τα μαθαίνει; Από broadcasting?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 14:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
youtube broadcasting συγκεκριμένα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 14:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η Six,

Πιστεύω πως όταν βρίσκεσαι σε κάποια κατάσταση π.χ. διαλογισμού, μπορείς να συλλάβεις κάτι από την συμπαντική γνώση, να συνδεθείς δηλαδή με την ενέργεια του σύμπαντος και να λάβεις κάποια γνώση.
Δεν μπορώ όμως να μιλήσω ή να εξηγήσω κάτι σχετικά με την αστρική προβολή γιατί είναι κάτι το οποίο τις λίγες φορές που μου έχει συμβεί, μου έχει συμβεί χωρίς να το προκαλέσω συνειδητά και δυστυχώς αισθάνομαι φόβο και δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ όσο και αν προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου για το αντίθετο. Έτσι δεν έχω την εμπειρία να μιλήσω για αυτό, μπορώ να καταλάβω το να γνωρίσεις κάτι χωρίς τους γνωστούς τρόπους αντίληψης, αλλά όχι πως γίνεται μέσω αστρικής προβολής ούτε πως επιβεβαιώνεται μετά, ούτε κι αν συνδέετε κάπου η ερώτηση με τα όσα έγραψα πριν.

Αν σχετίζετε θα πρέπει να με βοηθήσεις να καταλάβω τον συσχετισμό , για να δω αν μπορώ να γράψω κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό. Αν δεν σχετίζετε θα ήταν καλύτερα να απαντήσει κάποιος που είναι γνώστης περί αστρικής προβολής.

Υ.Γ. είμαι φίλη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 15:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. είμαι φίλη
Έπρεπε να το κάνεις Serenata για να το καλαταλαβαίνουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 15:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η φαντασία είναι τεράστια, αλλά αντιφάσκεις retronio22 (Και προηγουμένως σε εσένα απευθυνόμουν αλλά μπέρδεψα τα nicks

Απλά έτσι έχω μάθει από παλιά,αν και επίσης τα τελευταία 4 χρόνια,η επιστήμη έχει ανακαλύψει πολλά που τα αποδίδει όλα στον εγκέφαλο,και όχι σε κάτι άλλο.Για παράδειγμα υπάρχει η πεποίθηση ότι οι αστρικές προβολές είναι προϊόντα του εγκεφάλου,και όταν συμβαίνει αυτό,ενεργοποιείται ένα κομμάτι του εγκεφάλου που ήταν ουσιαστικά "κρυμένο" και "γνωρίζει" πράγματα για το μέλλον ή μπορεί να "δει" τι συμβαίνει γύρω.Εξάλλου,όι περισσότεροι που είχαν προθανάτιες εμπειρίες,πριν "μπουν" στο άσπρο φως,"έβλεπαν" τον εαυτό τους,πάνω από το κρεβάτι του πόνου,και μπορούσαν να περιγράψουν με ακρίβεια τα πάντα όπως συνέβησαν στην πραγματικότητα (ακόμα και τυφλοί άνθρωποι που έχασαν το φως τους στην πορεία).Λοιπόν,η επιστήμη,τα αποδίδει όλα αυτά στον εγκέφαλο.Επομένως είτε αστρική προβολή,είτε να βλέπεις τον εαυτό σου πάνω από το κρεβάτι του πόνου,σε περίπτωση δυσλειτουργίας του σώματος,είναι σχεδόν το ίδιο.
Επίσης δεν μου έχει τύχει αστρική προβολή,ή τουλάχιστον δεν έχω αποδείξει αν κάποια όνειρα που έχω είναι αστρικές προβολές,και ακόμα δεν ξέρω αν όλοι όσοι διηγούνται με λεπτομέρειες αυτά,λένε αλήθεια ή ψέματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kama
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 15:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι η αστρικη προβολη και το αστρικο σωμα ειναι αμεσα συνδεδεμενα με τον εγκεφαλο, αυτο ωστοσο δεν αποτελει αποδειξη για τη μη-υπαρξη ψυχης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 16:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Η φαντασία είναι τεράστια, αλλά αντιφάσκεις retronio22 (Και προηγουμένως σε εσένα απευθυνόμουν αλλά μπέρδεψα τα nicks

Απλά έτσι έχω μάθει από παλιά,αν και επίσης τα τελευταία 4 χρόνια,η επιστήμη έχει ανακαλύψει πολλά που τα αποδίδει όλα στον εγκέφαλο,και όχι σε κάτι άλλο.Για παράδειγμα υπάρχει η πεποίθηση ότι οι αστρικές προβολές είναι προϊόντα του εγκεφάλου,και όταν συμβαίνει αυτό,ενεργοποιείται ένα κομμάτι του εγκεφάλου που ήταν ουσιαστικά "κρυμένο" και "γνωρίζει" πράγματα για το μέλλον ή μπορεί να "δει" τι συμβαίνει γύρω.Εξάλλου,όι περισσότεροι που είχαν προθανάτιες εμπειρίες,πριν "μπουν" στο άσπρο φως,"έβλεπαν" τον εαυτό τους,πάνω από το κρεβάτι του πόνου,και μπορούσαν να περιγράψουν με ακρίβεια τα πάντα όπως συνέβησαν στην πραγματικότητα (ακόμα και τυφλοί άνθρωποι που έχασαν το φως τους στην πορεία).Λοιπόν,η επιστήμη,τα αποδίδει όλα αυτά στον εγκέφαλο.Επομένως είτε αστρική προβολή,είτε να βλέπεις τον εαυτό σου πάνω από το κρεβάτι του πόνου,σε περίπτωση δυσλειτουργίας του σώματος,είναι σχεδόν το ίδιο.


Η επιστήμη δίνει ερμηνείες στα φαινόμενα... αυτό δεν σημαίνει οτι ισχύουν ούτε βέβαια οτι ειναι σταθερές.
Όσο για τον εγκέφαλο, πολλοί μη-επιστήμονες, του αποδίδουν ένα σωρό τελείως άσχετα μεταξύ τους πράγματα. Όχι λόγω επιστημονικότητας αλλά λόγω άγνοιας
quote:
Επομένως είτε αστρική προβολή,είτε να βλέπεις τον εαυτό σου πάνω από το κρεβάτι του πόνου,σε περίπτωση δυσλειτουργίας του σώματος,είναι σχεδόν το ίδιο.
Και αν βλέπεις τον εαυτό σου στο σπίτι του γείτονα;
quote:
Επίσης δεν μου έχει τύχει αστρική προβολή,ή τουλάχιστον δεν έχω αποδείξει αν κάποια όνειρα που έχω είναι αστρικές προβολές,και ακόμα δεν ξέρω αν όλοι όσοι διηγούνται με λεπτομέρειες αυτά,λένε αλήθεια ή ψέματα.
Λοιπόν, τι θα κάνεις για να το αποδείξεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2012, 10:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έπρεπε να το κάνεις Serenata για να το καλαταλαβαίνουν

Μην επιμένεις...
Δεν θα γίνω εγώ η αντίκα της σοκοφρέτας για χάρη σου Mr Dr, όοοοοοχχιιιιι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2012, 17:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δείτε τι βρήκα,άρα πρέπει να αποκλείσουμε οτιδήποτε άλλο.

Sia:
Ο θάνατος είναι το απόλυτο τίποτε, μηδενισμός. Το λέω με σιγουριά γιατί τον έχω γευτεί, αλλά και όχι μόνο γι'αυτό. Είναι σαν να πέφτεις στο μαύρο κενό κι από εκεί και πέρα τίποτε. Δεν θα προσπαθήσω να σας πείσω, γιατί έτσι θα γινόμουν ένα με τους τσαρλατάνους (ή) παραπλανημένους που κυρήττουν ότι ο θάνατος είναι ένα τούνελ και μετά έρχεται και σε παίρνει ένα φως και αγγελάκια και αιωρήσεις τσιρκοειδείς και μπλα μπλα μπλα... Αυτό είναι ότι έχω ζήσει εγώ (περισσότερες από μία φορές) κι έτσι απλά και λιτά το παρουσιάζω. Μηδέν. Δεν υπάρχεις. Κι αυτό ήταν όλο.

Το γιατί πιστεύει κανείς σε μετά θάνατον ζωή, είναι ένα άλλο κεφάλαιο πάνω στο οποίο έχω παρουσιάσει τις σκέψεις μου στο παρελθόν, αλλά ας μην κουράσω αν δεν μου ζητηθεί...

http://www.aparadektoi.gr/smforum/index.php?topic=1155.5;wap2

Έτσι καταρρίπτονται τα πνεύματα,οι σκεπτομορφές,και οτιδήποτε άλλο.


Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι και γω την έννοια του θανάτου. Επίσης δεν νομίζω ότι υπάρχει το "μετά. Αλλά σε παρακαλώ εξήγησέ μου εάν θέλεις,τι εννοείς όταν λες ότι το έχεις "ζήσει" και μάλιστα "περισσότερες από μια φορές"?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2012, 18:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xμ.............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2012, 19:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου lixos,αυτό το βρήκα από άλλο forum,το γράφω κιόλας.Το παρέθεσα επειδή μου έκανε εντύπωση,το ότι το μέλος,το έχει "ζήσει" και μάλιστα περισσότερες από μία φορές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 12:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου lixos,αυτό το βρήκα από άλλο forum,το γράφω κιόλας.Το παρέθεσα επειδή μου έκανε εντύπωση,το ότι το μέλος,το έχει "ζήσει" και μάλιστα περισσότερες από μία φορές.

Γεια σου φίλε/η. Sorry, είδα μετά ότι ήταν παράθεση. Εκεί αναρωτήθηκα και γω. Δεν καταλαβαίνω αυτό που αναφέρει ότι το έχει "ζήσει". Είναι οξύμωρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 12:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ια σου φίλε/η. Sorry, είδα μετά ότι ήταν παράθεση. Εκεί αναρωτήθηκα και γω. Δεν καταλαβαίνω αυτό που αναφέρει ότι το έχει "ζήσει". Είναι οξύμωρο.
Έχει ζήσει... το να μην-ζει, τι δε καταλαβαίνεις;
Λες και ξέρουνε μωρέ, αν είναι 100% νεκροί. Σκατούες ξέρουνε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 13:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λες και ξέρουνε μωρέ, αν είναι 100% νεκροί. Σκατούες ξέρουνε.


ναι....θα συμφωνήσω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demis123
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2012, 23:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demis123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θάνατος - ο Μισθός της Αμαρτίας.
Αντιλέγοντας στην ειδοποίηση του Θεού ότι η ανυπακοή θα επέφερε το θάνατο, ο Σατανάς βεβαίωσε: «εν θέλετε βεβαίως αποθάνει.» (Γέν. γ΄4). Αλλά μετά την παράβαση της θείας εντολής, ο Αδάμ και η Εύα ανακάλυψαν ότι ο μισθός της αμαρτίας είναι πραγματικά θάνατος. (Ρωμ. ς΄23). Η α΅αρτία τους έφερε αυτή την καταδίκη: «Γη είσαι και εις γην θέλεις επιστρέψει.» (Γέν. γ΄19). Αυτά τα λόγια δε δείχνουν συνέχιση ζωής, αλλά τη διακοπή της.
Αφού έδωσε αυτή την καταδίκη, ο Θεός απέκλεισε το αμαρτωλό ζευγάρι από το δένδρο της ζωής, για να μην μπορεί να «φάγη και να ζήση αιωνίως». (Γέν. γ΄22). Η ενέργειά Του έκανε σαφές ότι η υπόσχεση της αθανασίας που είχε δοθεί με τον όρο της υπακοής χάθηκε εξαιτίας της αμαρτίας.
Ο Χριστός «έφερε δε εις το φως την ζωήν και την αφθαρσίαν διά του ευαγγελίου». (Β΄Τιμ. γ΄10). Ο Παύλος μάς βεβαιώνει ότι η Γραφή, «τα ιερά γράμματα» μπορούν να μας
«σοφίσωσιν εις σωτηρίαν διά της πίστεως της εν Χριστώ Ιησού». (Β΄Τιμ. γ΄15). Εκείνοι οι οποίοι δε δέχονται το ευαγγέλιο, δε θα λάβουν την αθανασία.

Η βιβλική παρουσίαση του θανάτου ως ύπνος ταιριάζει ακριβώς με τη φύση του, όπως αποδεικνύουν οι ακόλουθες συγκρίσεις:

1. Εκείνοι που κοι΅ούνται, είναι αναίσθητοι. «Οι νεκροί δεν γνωρίζουσιν ουδέν.» (Εκκλ. θ΄5).

2. Στον ύπνο η ενσυνείδητη σκέψη σταματάει. «Το πνεύμα αυτού εξέρχεται . . . εν εκείνη τη η΅έρα οι διαλογισμοί αυτού αφανίζονται..» (Ψαλ΅. ρ΅ς'4).

3. Ο ύπνος θέτει τέρμα σε όλες τις δραστηριότητες της ημέρας. «εν είναι πράξις, ούτε λογισμός, ούτε γνώσις.ούτε σοφία, εν τω άδη όπου υπάγεις.» (Εκκλ. θ΄10).

4. Ο ύπνος μας χωρίζει από εκείνους που είναι ξύπνιοι και από τις δραστηριότητές τους. «εν θέλουσιν έχει πλέον εις τον αιώνα μερίδα εις πάντα όσα γίνονται υπό τον ήλιον.»
(Εκκλ. θ΄6).

5. Ένας φυσιολογικός ύπνος καθιστά αδρανή τα αισθήματα. «Η αγάπη αυτών, και το μίσος αυτών, και ο φθόνος αυτών ήδη εχάθη.» (Εκκλ. θ΄6).

6. Κατά τον ύπνο οι άνθρωποι δε δοξολογούν το Θεό. «Οι νεκροί δεν θέλουσιν αινέσει τον Κύριον, ουδέ πάντες οι καταβαίνοντες εις τον τόπον της σιωπής.» (Ψαλ΅. ριε΄17).

7. Ο ύπνος προϋποθέτει ένα ξύπνημα. «Έρχεται ώρα, καθ'ην πάντες οι εν τοις μνημείοις θέλουσιν ακούσει την φωνήν αυτού και θέλουσιν εξέλθει.» (Ιωάν. ε΄28,29).3

Ο ΄Ανθρωπος Επιστρέφει στο Χώμα. Για να κατανοήσουμε τι συμβαίνει στο άνθρωπο κατά το θάνατο, ένα πρέπει να κατανοήσουμε, από τι αποτελείται η φύση του. Η Βίβλος περιγράφει το άτομο σαν μια οργανική ενότητα. Κάποιες φορές χρησιμοποιεί τη λέξη ψυχή για να αναφερθεί σε ολόκληρη την προσωπικότητα, και άλλες φορές στα συναισθήματα. Αλλά δε διδάσκει ότι ο άνθρωπος περιέχει δύο χωριστά τμήματα. Το σώμα και η ψυχή συνυπάρχουν. Αποτελούν μια αδιάσπαστη ενότητα.

Γι'αυτό και ονομάζεται άτομο - λέξη σύνθετη από το στερητικό μόριο α και το ρήμα τέμνω, δηλαδή αυτό που δεν τέμνεται.

Κατά τη δημιουργία της ανθρωπότητας, η ένωση του χώματος (γήινα στοιχεία) και της πνοής της ζωής δημιούργησε μια ζωντανή ύπαρξη ή την ψυχή. Ο Αδάμ δεν έλαβε μια ψυχή σαν χωριστή οντότητα. Έγινε «εις ψυχήν ζώσαν». (Γέν. β΄7, δείτε επίσης το κεφάλαιο 7). Στο θάνατο συμβαίνει το αντίθετο. Το χώμα της γης μείον η πνοή της ζωής ισούται με ένα νεκρό σώμα ή με μια νεκρή ψυχή χωρίς συναίσθηση. (Ψαλ΅.ρ΅ς΄4). Τα στοιχεία που αποτελούν το σώμα επιστρέφουν στη γη από την οποία προήλθαν. (Γέν. γ΄19). Η ψυχή δεν έχει συναίσθηση ύπαρξής χωρίς το σώμα, και δεν αναφέρεται πουθενά στη Γραφή ότι κατά το θάνατο η ψυχή επιζεί ως ενσυνείδητη οντότητα. «Η ψυχή η αμαρτάνουσα, αυτή θέλει αποθάνει.» (Ιεζ. ιη΄20).
http://greek-sda.pblogs.gr/poy-einai-oi-nekroi-hreiazetai-o-theos-ta-mnhmwsyna.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demis123
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2012, 23:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demis123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Κατοικία του Θανάτου.
Η Παλαιά Dιαθήκη ονομάζει τον τόπο όπου οι άνθρωποι πηγαίνουν κατά το θάνατο σεόλ (εβραϊκά) και στην Καινή ιαθήκη άδης (ελληνικά). Στη Γραφή σεόλ συνήθως σημαίνει ο τάφος. 4 Η έννοια του άδη είναι παρόμοια με αυτή του σεόλ. 5΄Ολοι οι νεκροί πηγαίνουν στον τόπο αυτό, και οι δίκαιοι και οι ασεβείς. Ο Ιακώβ είπε: «Θέλω καταβή προς τον υιόν
μου εις τον τάφον [σεόλ].» (Γέν. λζ΄35). ΄Οταν η γη άνοιξε «το στόμα αυτής» κατέπιε τον ασεβή Κορέ και τη συντροφιά του, για να «κατεβώσι ζώντες εις τον άδην [σεόλ].» (Αρ.
ις΄30).
Ο άδης δέχεται ολόκληρο το πρόσωπο κατά το θάνατο. ΄Οταν ο Χριστός πέθανε, πήγε στον τάφο, στον άδη, και κατά την ανάσταση η ψυχή Του άφησε τον τάφο (άδη, Πράξ.β΄27,31, ή σεόλ Ψαλμ. ις΄10). ΄Οταν ο Δαβίδ ευχαρίστησε το Θεό για τη θεραπεία, βεβαίωσε ότι Αυτός ανέβασε την ψυχή του από τον άδη [σεόλ]. (Ψαλ΅. λ΄3).


Ο τάφος δεν είναι ένας τόπος συναίσθησης.

Εφόσον ο θάνατος είναι ύπνος, ο νεκρός θα παραμείνει σε κατάσταση αναισθησίας μέσα στον τάφο μέχρι την ανάσταση, όταν ο άδης θα δώσει τους νεκρούς του (Αποκ. κ΄13).
Το Πνεύμα Επιστρέφει στο Θεό. Ενώ το σώμα επιστρέφει στο χώμα, το πνεύμα επιστρέφει στο Θεό. Ο Σολομών είπε ότι κατά το θάνατο θα «επιστρέψη το χώμα εις την γην, καθώς ήτο, και το πνεύμα επιστρέψη εις τον Θεόν όστις έδωκεν αυτό.» (Εκκλ. ιβ΄7). Αυτό ισχύει για όλους, και για τους δικαίους και για τους ασεβείς.
Πολλοί σκέφθηκαν ότι αυτό το κείμενο αποτελεί απόδειξη ότι η ουσία του ανθρώπου εξακολουθεί να ζει μετά το θάνατο. Αλλά στη Γραφή ούτε στα εβραϊκά (ρουάχ) ούτε στα ελληνικά (πνεύ΅α) η λέξη αυτή αναφέρεται σε μια νοήμονα οντότητα, ικανή σε μια ενσυνείδητη ύπαρξη χωριστά από το σώμα. Μάλλον αυτές οι λέξεις αναφέρονται στην «πνοή» το σπινθήρα της ζωής απαραίτητος σε κάθε ατομική ύπαρξη, το δικαίωμα της ζωής που έδωσε ζωή στα ζώα και στις ανθρώπινες υπάρξεις.
Ο Σολομών έγραψε: «Το συνάντημα των υιών των ανθρώπων είναι και το συνάντημα του κτήνους, και έν συνάντημα εις αυτούς. Καθώς αποθνήσκει τούτο, ούτως αποθνήσκει και εκείνος, και η αυτή πνοή είναι εις πάντας, και ο άνθρωπος δεν υπερτερεί κατ'ουδέν το κτήνος . . . Τα πάντα καταντώσιν εις τον αυτόν τόπον. Τα πάντα έγειναν εκ του χώματος, και τα πάντα επιστρέφουσιν εις το χώμα. Τίς γνωρίζει το πνεύμα των υιών των ανθρώπων, αν αυτό αναβαίνη εις τα άνω, και το πνεύμα του ζώου, αν αυτό καταβαίνη κάτω εις την γην;» (Εκκλ. γ΄19-21). ΄ωστε, σύμφωνα με τη Γραφή, στο θάνατο δεν υπάρχει διαφορά ανά΅εσα στα πνεύματα του ανθρώπου και του ζώου.
Η δήλωση του Σολομώντα ότι το πνεύμα (ρουάχ) επιστρέφει στο Θεό ο οποίος το έδωσε, είναι απλώς το δικαίωμα της ζωής που παραχώρησε. εν υπάρχει ένδειξη ότι το πνεύμα ή η πνοή ήταν μια ενσυνείδητη οντότητα χωριστή από το σώμα. Αυτό το ρουάχ είναι το ίδιο με την «πνοήν ζωής» που ο Θεός εμφύσησε στην πρώτη ανθρώπινη ύπαρξη για να ζωοποιήσει το άψυχο σώμα. (Γέν. β΄7).
Πνευματισμός.

Εάν οι νεκροί βρίσκονται σε πλήρη αναισθησία, τότε με ποιον ή με τι επικοινωνούν τα ενδιάμεσα (μέντιουμ) του πνευματισμού; Κάθε ειλικρινής άνθρωπος θα παραδεχθεί, σε τελική ανάλυση, ότι μερικά από αυτά τα φαινόμενα είναι απατηλά. Είναι όμως και άλλα που δεν μπορούν να εξηγηθούν. Υπάρχουν προφανώς κάποιες υπερφυσικές δυνάμεις που σχετίζονται με τον πνευματισμό. Η Γραφή τι διδάσκει επάνω στο θέμα αυτό;

1. Η βάση του πνευματισμού.
Ο πνευματισμός ξεκινάει από το πρώτο ψέμα του Σατανά στην Εύα «βεβαίως δεν θέλετε αποθάνει». (Γέν. γ΄4). Τα λόγια του ήταν το πρώτο κήρυγμα περί αθανασίας της ψυχής. Σήμερα, σε όλο τον κόσμο, οι κάθε είδους θρησκείες άθελα επαναλαμβάνουν αυτή την πλάνη. Για πολλούς η θεία καταδικαστική απόφαση ότι «η ψυχή η αμαρτάνουσα, αύτη θέλει αποθάνει» (Ιεζ.ιη΄20) έχει αντιστραφεί για να λεχθεί ''η ψυχή, ακόμη και αν αμαρτάνει, θα ζήσει αιώνια''. Η πλανημένη διδασκαλία της φυσικής αθανασίας οδήγησε στη δοξασία σε μια συναίσθηση κατά το θάνατο. ΄Οπως είδαμε, αυτές οι θέσεις αντιφάσκουν κατευθείαν με τη βιβλική διδασκαλία επάνω στο θέμα αυτό. Έχουν ενσωματωθεί στη χριστιανική πίστη από την ειδωλολατρική φιλοσοφία - ειδικά από αυτή του Πλάτωνα - κατά την εποχή της μεγάλης αποστασίας. Αυτή η δοξασία έγινε προέχουσα άποψη της Χριστιανοσύνης και εξακολουθεί να είναι η δεσπόζουσα άποψη σήμερα.

Η δοξασία ότι οι νεκροί έχουν συνείδηση, ετοίμασε πολλούς Χριστιανούς να δεχθούν τον πνευματισμό. Αν οι νεκροί είναι ζωντανοί και στην παρουσία του Θεού, γιατί δεν μπορούν να επιστρέψουν στη γη ως λειτουργικά πνεύματα; Και αν μπορούν, γιατί δε δοκιμάζουμε να επικοινωνήσουνε με εκείνους για να λάβουμε τη συμβουλή και την καθοδήγησή τους, για να αποφύγουμε τις κακοτυχίες ή για να δεχθούμε παρηγοριά στη θλίψη; Οικοδομώντας αυτή τη γραμμή λογικής, ο Σατανάς και οι άγγελοί του (Αποκ. ιβ΄4,9) έστησαν ένα δίαυλο επικοινωνίας, μέσα από τον οποίο μπορούν να επιτύχουν την απάτη τους.
Με τέτοια μέσα, όπως οι πνευματιστικές συγκεντρώσεις, υποδύονται τους αγαπητούς νεκρούς, φέρνοντας υποτιθέμενη παρηγοριά και βεβαιότητα στους ζωντανούς. Κατά καιρούς προλέγουν μελλοντικά γεγονότα, τα οποία, όταν αποδεικνύονται ακριβή, τους δίνουν αξιοπιστία. Τότε οι επικίνδυνες αιρέσεις διακηρύττουν ότι έλαβαν το επίχρισμα της αυθεντικ-ότητας, έστω και αν έρχονται σε αντίθεση με τη Γραφή και το νόμο του Θεού. Έχοντας αφαιρέσει τα εμπόδια κατά του κακού, ο Σατανάς χωρίς χαλινάρι πια οδηγεί τους ανθρώπους ΅ακριά από το Θεό και προς τη βέβαιη καταστροφή.

2. Προειδοποίηση κατά του πνευματισμού.
Κανείς δε χρειάζεται να απατηθεί από τον πνευματισμό. Η Γραφή σαφώς εκθέτει τις αξιώσεις του ως ψευδείς. ΄Οπως έχουμε δει, η Γραφή μάς λέει ότι οι νεκροί δε γνωρίζουν τίποτε, ότι παραμένουν χωρίς συνείδηση στον τάφο. Η Γραφή επίσης έντονα απαγορεύει κάθε προσπάθεια επικοινωνίας με τους νεκρούς ή με τον κόσμο των πνευμάτων. Λέει ότι εκείνοι που διατείνονται ότι επικοινωνούν με τους νεκρούς, όπως κάνουν τα διάμεσα του πνευματισμού (μέντιουμ) σήμερα, επικοινωνούν πράγματι με «οικεία πνεύματα» που είναι «πνεύματα δαιμόνων». Ο Κύριος είπε ότι αυτές οι δραστηριότητες ήταν βδελύγματα, και ότι εκείνοι που τα διέπρατταν, θα τιμωρούντο με θάνατο. (Λευιτ. ιθ΄31, κ΄27, Δευτ. ιη΄10,11).
Ο Ησαΐας εξέφρασε σωστά την ανοησία του πνευματισμού. «΄Οταν σας είπωσιν, Ερωτήσατε τους έχοντας πνεύμα μαντείας, και τους νεκρομάντεις, τους μορμυρίζοντας και ψιθυρίζοντας, αποκρίθητε, Ο λαός δεν θέλει ερωτήσει τον Θεόν αυτού; Θέλει προστρέξει εις τους νεκρούς περί των ζώντων; Εις τον νόμον και εις την μαρτυρίαν, εάν δεν λαλώ-
σι κατά τον λόγον τούτον, βεβαίως δεν είναι φως εν αυτοίς.» (Ησ. ν΄19,20). Πράγ΅ατι, μόνο οι διδασκαλίες της Γραφής μπορούν να διαφυλάξουν τους Χριστιανούς από την κατακλύζουσα απάτη.

3. Εκδηλώσεις του πνευματισμού.
Η Γραφή αναφέρει έναν αριθμό πνευματιστικών δραστηριοτήτων - από τους μάγους του Φαραώ, τους μάγους και αστρολόγους της Νινευή και της Βαβυλώνας μέχρι τις μάγισσες και τα ενδιάμεσα του Ισραήλ - και καταδικάζει όλους. Ένα παράδειγμα είναι η πνευματιστική συνάντηση που η μάγισσα της Ενδώρ έκανε για το Σαούλ, με το οποίο αρχίσαμε αυτό το κεφάλαιο. Η Γραφή λέει: «Ηρώτησεν ο Σαούλ τον Κύριον. Αλλ'ο Κύριος δεν απεκρίθη προς αυτόν ούτε δ'ενυπνίων, ούτε διά του Ουρί΅, ούτε διά προφητών.» (Α΄Σα΅. κη΄6). Ο Θεός λοιπόν δεν είχε καμιά ανάμιξη σε ό,τι συνέβη στην Ενδώρ. Ο Σαούλ απατήθηκε από ένα δαίμονα που υποδύθηκε το νεκρό Σαμουήλ. Ο Σαούλ ποτέ δεν είδε τον πραγματικό Σαμουήλ. Η μάγισσα είδε το σχήμα ενός γηραιού ανθρώπου, ενώ ο Σαούλ μόνο «εγνώρισε» ή υπέθεσε ότι αυτό το σχήμα ήταν ο Σαμουήλ. (εδ. 14). Εάν πρέπει να πιστέψουμε ότι αυτή η εμφάνιση ήταν πραγματικά ο Σαμουήλ, πρέπει να είμαστε έτοιμοι να πιστέψουμε ότι οι μάγισσες, οι μάγοι, οι νεκρομάντεις, οι πνευματιστές ή τα μέντιουμ μπορούν να καλέσουν τους δικαίους νεκρούς από οπουδήποτε πήγαν αυτοί όταν πέθαναν. Πρέπει επίσης να δεχθούμε ότι ο θεοσεβής Σαμουήλ υπήρχε σε μια ενσυνείδητη κατάσταση στη γη, εφόσον ο γηραιός άνθρωπος ανέβηκε «εκ της γης». (Εδ. 13). Αυτή η πνευματιστική συνάντηση έφερε στο Σαούλ απελπισία, όχι ελπίδα. Την επόμενη μέρα αυτοκτόνησε.(Α΄Σα΅. λα΄4). Έτσι, ο δήθεν Σαμουήλ είχε προείπει ότι εκείνη την ημέρα ο Σαούλ και οι γιοι του θα ήταν μαζί του.(Α΄Σαμ. κη΄19). Αν αυτό αλήθευε, πρέπει να συμπεραίνουμε ότι μετά το θάνατο ο ανυπάκουος Σαούλ και ο δίκαιος Σαμουήλ βρίσκονται μαζί. Αντιθέτως, πρέπει να συμπεραίνουμε ότι ένας πονηρός άγγελος προκάλεσε τα απατηλά γεγονότα, τα οποία συνέβησαν κατά τη συνάντηση αυτή.

4. Η τελική πλάνη.
Κατά το παρελθόν οι εκδηλώσεις του πνευματισμού περιορίζονταν στο βασίλειο των αποκρύφων, αλλά πρόσφατα ο πνευματισμός έλαβε μια ''χριστιανική''όψη ώστε να πλανήσει και το χριστιανικό κόσμο. Διατεινόμενος ότι δέχεται το Χριστό και τη Γραφή, ο πνευματισμός έγινε ένας στο έπακρον επικίνδυνος εχθρός για τους πιστούς. Τα αποτελέσματά του είναι επιδέξια και απατηλά. Με την επιρροή του πνευματισμού «η Γραφή ερμηνεύεται με τέτοιο τρόπο, που για να βρει απήχηση στη μη αναγεννημένη καρδιά, παρουσιάζεται χωρίς την αποτελεσματικότητα των επίσημων και ζωτικών αληθειών της. Μιλάει πολύ για την αγάπη σαν το κύριο γνώρισμα του Θεού, αλλά την υποβιβάζει σε μια αδύναμη συναισθηματικότητα, ελάχιστη κάνοντας διάκριση μεταξύ καλού και κακού. Η δικαιοσύνη του Θεού, η από μέρους Του δημόσια επίκριση της αμαρτίας, οι αξιώσεις του αγίου νόμου του, εξαφανίζονται. Οι άνθρωποι διδάσκονται να θεωρούν το εκάλογο σαν γράμμα νεκρό. Ευχάριστα, γοητευτικά μυθεύματα αιχμαλωτίζουν τις αισθήσεις και κάνουν τους ανθρώπους να απορρίπτουν το λόγο του Θεού σαν θεμέλιο της πίστης τους.» Με αυτό το μέσον το ορθό και το λάθος γίνονται σχετικά, και κάθε πρόσωπο, ή κατάσταση, ή αγωγή γίνεται ο κανόνας τού τι είναι ''αλήθεια''. Στην ουσία κάθε άνθρωπος γίνεται ένας θεός, εκπληρώνοντας την υπόσχεση του Σατανά «θέλετε είσθαι ως θεοί». (Γέν. γ΄5).
Μπροστά μας βρίσκεται η ώρα «του πειρασμού ήτις μέλλει να έλθη επί της οικουμένης όλης, διά να δοκιμάση τους κατοικούντας επί της γης». (Αποκ. γ΄10). Ο Σατανάς ετοιμάζεται να χρησιμοποιήσει τα μεγάλα σημεία και τέρατα στην τελευταία του προσπάθεια να απατήσει τον κόσμο. Μιλώντας για την αριστουργηματική αυτή απάτη ο Ιωάννης είπε: «Είδον τρία ακάθαρτα πνεύματα όμοια με βατράχους . . .
Είναι πνεύματα δαιμόνων εκτελούντα σημεία, τα οποία εκπορεύονται προς τους βασιλείς της γης και της οικουμένης όλης, διά να συνάξωσιν αυτούς εις τον πόλεμον της ημέρας
εκείνης της μεγάλης του Θεού του Παντοκράτορος.» (Αποκ.ις΄13,14, ιγ΄13,14).
Μόνο εκείνοι που διαφυλάχθηκαν με τη δύναμη του Θεού, έχοντας οχυρώσει τη διάνοιά τους με τις αλήθειες της Γραφής, δεχόμενοι αυτήν ως τη μόνη αυθεντία, θα μπορέσουν να διαφύγουν. ΄Ολοι οι άλλοι δεν έχουν προστασία και θα παρασυρθούν από αυτή την απάτη.
http://greek-sda.pblogs.gr/poy-einai-oi-nekroi-hreiazetai-o-theos-ta-mnhmwsyna.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demis123
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2012, 01:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demis123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
retronio22
γραφεις: Δείτε τι βρήκα,άρα πρέπει να αποκλείσουμε οτιδήποτε άλλο.

Sia:
Ο θάνατος είναι το απόλυτο τίποτε, μηδενισμός.ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ -ΔΗΛ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗΣ 'Η ΑΘΕΟΣ; ΑΥΤΟ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΚΟΝΗ; Το λέω με σιγουριά γιατί τον έχω γευτεί ΔΗΛ; ΠΩΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΓΕΥΤΕΙ;. Είναι σαν να πέφτεις στο μαύρο κενό κι από εκεί και πέρα τίποτε.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΥΓΟΥΝ ΣΤΟ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΠΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΙΔΑΞΕ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ, ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΜΑΣ. Δεν θα προσπαθήσω να σας πείσω, γιατί έτσι θα γινόμουν ένα με τους τσαρλατάνους (ή) παραπλανημένους που κυρήττουν ότι ο θάνατος είναι ένα τούνελ και μετά έρχεται και σε παίρνει ένα φως και αγγελάκια και αιωρήσεις τσιρκοειδείς και μπλα μπλα μπλα.ΠΟΛΥ ΠΕΖΩ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ, ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ; .. Αυτό είναι ότι έχω ζήσει εγώ (περισσότερες από μία φορές) κι έτσι απλά και λιτά το παρουσιάζω. Μηδέν. Δεν υπάρχεις. ΛΑΘΟΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΚΠΛΗΡΩΜΕΝΗ, Κι αυτό ΕΙΝΑΙ όλο.

Το γιατί πιστεύει κανείς σε μετά θάνατον ζωή, είναι ένα άλλο κεφάλαιο πάνω στο οποίο έχω παρουσιάσει τις σκέψεις μου στο παρελθόν, αλλά ας μην κουράσω αν δεν μου ζητηθεί...

http://www.aparadektoi.gr/smforum/index.php?topic=1155.5;wap2

Έτσι καταρρίπτονται τα πνεύματα,οι σκεπτομορφές,και οτιδήποτε άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demis123
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2012, 02:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demis123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
retronio22
ΓΑΡΦΕΙΣ:
Παιδιά δεν υπάρχει ψυχή,δεν υπάρχει τίποτα μετά,απλά χάος,η απόλυτη ανυπαρξία.μαύρο για πάντα.Χώμα γίνεσαι και σε τρώνε τα σκουλήκια.ΠΟΛΥ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ ΕΔΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ! ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΤΟ ΣΤΡΕΣΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΦΕΥΓΕ ΤΩΡΑ. Ο εγκέφαλος είναι αυτός που δημιουργεί τις εικόνες,τα συναισθήματα και τα πάντα.Είμαστε όπως ένας υπολογιστής,αν χαλάσει μετά τέλος.Με τη μόνη διαφορά ότι λόγω του εγκεφάλου αισθανόμαστε και νιώθουμε.Όταν είχα κάνει εγχείρηση πριν αρκετά χρόνια θυμάμαι ότι κοιμήθηκα και ξύπνησα χωρίς να έχει περάσει χρόνος.Βέβαια ενδιάμεσα θυμάμαι ένα μαύρο κενό,απλά δεν μπορώ να προσδιορίσω πόσο κράτησε.Ακόμα και ο θεός είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου.Δεν πιστεύω τις θρησκείες που υπόσχονται αιώνια ζωή.Αυτά μου λέει και ο πατριός μου,που του λέω ότι οι δικοί μου άνθρωποι βρίσκονται κάπου και με προστατεύουν.Εγώ προσπαθώ απλά να ζήσω ενάρετα,να κάνω καλά πράγματα,και χωρίς να ζητάω αντάλλαγμα.
ΓΥΡΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΙΣΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ
Το ξέρω είναι κρίμα και ειδικά για τα μωρά και τα μικρά παιδιά που πεθαίνουν πριν γεννηθούν ή πριν ζήσουν.Αλλά έτσι είναι ο νόμος της φύσης.Τελικά ΟΧΙ ΔΕΝ είμαστε πολύ εγωιστές,που νομίζουμε ότι θα ζήσουμε αιώνια ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΘΑΝΕΙΣ ΣΕ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΚΑΛΛΑ ΑΓΑΠΗΤΕΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝ 'Η ΝΑ ΕΙΣΑΙ Χώμα ΠΟΥ σε τρώνε τα σκουλήκια. ΕΣΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΕΙΚΩΝΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ (ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ. ΑΝ ΔΕΧΟΣΟΥΝΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50% ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΔΑΡΒΗΝΟΥ) ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ 2α ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ. ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΕΛΛΟΝ. Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ. ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΕ ΣΕΝΑ; ΠΟΛΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ. ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ.

Edited by - retronio22 on 30/09/2012 15:41:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demis123
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2012, 02:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demis123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

retronio22
ΓΡΑΦΕΙΣ:
Παιδιά δεν υπάρχει ψυχή,δεν υπάρχει τίποτα μετά,απλά χάος,η απόλυτη ανυπαρξία.μαύρο για πάντα.Χώμα γίνεσαι και σε τρώνε τα σκουλήκια.ΠΟΛΥ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ ΕΔΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ! ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΤΟ ΣΤΡΕΣΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΦΕΥΓΕ ΤΩΡΑ. Ο εγκέφαλος είναι αυτός που δημιουργεί τις εικόνες,τα συναισθήματα και τα πάντα.Είμαστε όπως ένας υπολογιστής,αν χαλάσει μετά τέλος.Με τη μόνη διαφορά ότι λόγω του εγκεφάλου αισθανόμαστε και νιώθουμε.Όταν είχα κάνει εγχείρηση πριν αρκετά χρόνια θυμάμαι ότι κοιμήθηκα και ξύπνησα χωρίς να έχει περάσει χρόνος.Βέβαια ενδιάμεσα θυμάμαι ένα μαύρο κενό,απλά δεν μπορώ να προσδιορίσω πόσο κράτησε.Ακόμα και ο θεός είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου.Δεν πιστεύω τις θρησκείες που υπόσχονται αιώνια ζωή.Αυτά μου λέει και ο πατριός μου,που του λέω ότι οι δικοί μου άνθρωποι βρίσκονται κάπου και με προστατεύουν.Εγώ προσπαθώ απλά να ζήσω ενάρετα,να κάνω καλά πράγματα,και χωρίς να ζητάω αντάλλαγμα.
ΓΥΡΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΙΣΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ
Το ξέρω είναι κρίμα και ειδικά για τα μωρά και τα μικρά παιδιά που πεθαίνουν πριν γεννηθούν ή πριν ζήσουν.Αλλά έτσι είναι ο νόμος της φύσης.Τελικά ΟΧΙ ΔΕΝ είμαστε πολύ εγωιστές,που νομίζουμε ότι θα ζήσουμε αιώνια ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΘΑΝΕΙΣ ΣΕ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΚΑΛΛΑ ΑΓΑΠΗΤΕΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝ 'Η ΝΑ ΕΙΣΑΙ Χώμα ΠΟΥ σε τρώνε τα σκουλήκια. ΕΣΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΕΙΚΩΝΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ (ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ. ΑΝ ΔΕΧΟΣΟΥΝΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50% ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΔΑΡΒΗΝΟΥ) ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ 2α ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ. ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΕΛΛΟΝ. Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ. ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΕ ΣΕΝΑ; ΠΟΛΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ. ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ.

Edited by - retronio22 on 30/09/2012 15:41:31


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2012, 10:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε demis123,
Πολύ απόλυτη η άποψή σου μέσα στη φοβέρα, τον σκοταδισμό και την απειλή βασισμένη σε κάποιες "γραφή" που αποκαλείται από κάποιους "αγία" και στις υποσχέσεις του Χρηστού του οποίου αμβισβητείται ακόμη και η ύπαρξη από τους σύγχρονους ιστορικούς.

Μιλάς και για το Θεό, να τον δεχτούμε όπως είναι κλπ. Δηλαδή πώς είναι;;;

Όλα αυτά τα απόλυτα "πιστεύω" πηγάζουν από αυτό που ο χριστιανισμός εδώ και 2.000 χρόνια πουλά καλύτερα από όλα: τον φόβο θανάτου και τη σωτηρία της "ψυχής". Υποκλίνομαι στο marketing....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2012, 22:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε demis123,
Πολύ απόλυτη η άποψή σου μέσα στη φοβέρα, τον σκοταδισμό και την απειλή βασισμένη σε κάποιες "γραφή" που αποκαλείται από κάποιους "αγία" και στις υποσχέσεις του Χρηστού του οποίου αμβισβητείται ακόμη και η ύπαρξη από τους σύγχρονους ιστορικούς.

Μιλάς και για το Θεό, να τον δεχτούμε όπως είναι κλπ. Δηλαδή πώς είναι;;;

Όλα αυτά τα απόλυτα "πιστεύω" πηγάζουν από αυτό που ο χριστιανισμός εδώ και 2.000 χρόνια πουλά καλύτερα από όλα: τον φόβο θανάτου και τη σωτηρία της "ψυχής". Υποκλίνομαι στο marketing....



Στην ζωη μας δεν ειναι ολα marketing....οπως το βλεπεις εσυ lixos


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy