ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το θρησκευτικό συναίσθημα ως υποχρεωτική εκδήλωση της ανθρώπινης φύσης.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 11:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ θρησκευτικό συναίσθημα είναι εγγενές στην ανθρώπινη ύπαρξη. Εξ’ άλλου άνθρωπος σημαίνει ο αναθρών ά ώποπε, ο αναγάγων σε κάτι ανώτερο αυτά που βλέπει γύρω του.
Έτσι μας λέει ο Σωκράτης στον Τίμαιο ή στον Κρατύλο .Οι πολυδιαβασμένοι θα θυμάστε σε πιο ακριβώς διάλογο όπως και θα θυμάστε την σωστή ορθογραφία. Διορθώστε με , έχω ελλείψεις σαν γιδοβοσκός που είμαι όσον αφορά τις γνώσεις των βιβλίων σε σύγκριση με τις δικές σας.
Αν πράγματι είναι όπως μας το λέει ο σοφότερος των ανθρώπων, τότε δεν νοείτε στην κυριολεξία άνθρωπος όποιος δεν αισθάνεται ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από αυτόν και το οποίο αναζητά και στο οποίο κάτι ελπίζει.
Ο άνθρωπος που δεν αισθάνεται ότι υπάρχει μια ανώτερη από αυτόν δύναμη δεν είναι στην κυριολεξία άνθρωπος. Είναι ένα δίποδο λογικό όν , που μπορεί μεν να γνωρίζει πολλά πάρα πολλά, πολλά περισσότερα από ένα στην κυριολεξία άνθρωπο, μόνο που αυτά που γνωρίζει είναι γεννήματα του εκπαιδευμένου δικού του αλαζονικού και εξουσιαστικού νου.
Και για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, πιστεύω ότι και οι άθεοι επιστήμονες στην ουσία αυτό το ανώτερο ψάχνουν αλλά η αλαζονεία του επιστημονικού τους νου δεν τους επιτρέπει να το συνειδητοποιήσουν.
Η αυτοσυνείδηση και η πίστη σε ένα ανώτερο νου δημουργό, είναι δύο χαρακτηριστικά που διακρίνουν τον άνθρωπο από τα ζώα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 12:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk

Σε συμπαθώ πολύ και το ξέρεις!

Δεν μπορώ όμως να αφήσω ασχολίαστο το ανωτέρω!!

Και σε ερωτώ:
Μήπως ακριβώς αυτή η έλλειψη γνώσης,παρακινεί τους ανθρώπους που λές,να αισθάνονται και να ψάχνουν το ανώτερο όν?Τον δημιουργό τους?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 13:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξ’ άλλου άνθρωπος σημαίνει ο αναθρών ά ώποπε

Ανθρωπος σημαινει ανδρας στην οψη.Ολες οι λεξεις με ωψ αναφερονται στην οψη,π.χ οινωψ=σκουρος στην οψη,πελωψ=μαυρος στην οψη,ευρωπη=ευρυς στην οψη,καλλιοπη=ομορφη στην οψη.


Οι αρχαιοι ,οπως και εγω φυσικα,ειχαν καταλαβει οτι η γυναικα δεν ειναι ανθρωπος.Ειχα ανοιξει και σχετικο θεμα,αλλα οι γυναικες συντονιστες το κλειδωσαν.
Ας συμπληρωσω καποια πραγματα εδω.

Ο αριστοτελης σε καποιο εργο του,δεν θυμαμαι σε ποιο,αναρωτιοταν αν η γυναικα εχει ψυχη,στην ουσια δηλαδη αν ανηκει στο ανθρωπινο ειδος.
Καποτε ειχα διαβασει ενα αρθρο του καθηγητη θεολογιας βασιλειου μπακουρου,που ελεγε οτι ακριβως επειδη οι πρωτοχριστιανοι ηταν επηρεασμενοι απο τον αριστοτελη,το θεμα αν η γυναικα εχει ψυχη,λυθηκε με αποφαση καποιας οικουμενικης συνοδου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 13:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος
Ο έξυπνος άνθρωπος, ο οποίος τυγχάνει οπαδός, λάτρης ή συμπαθών, προς κάποια θρησκεία, δόγμα, σέχτα κ.λ.π,εξακολουθεί να είναι έξυπνος, ή ,αυτοαναιρείται ??


Αφού επιμένεις τόσο πολύ, θα σου απαντήσω, αλλά οπωσδήποτε με τον δικό μου τρόπο. Ο πραγματικά έξυπνος άνθρωπος, κάνει ότι μπορεί για να πλησιάσει την αλήθεια του. Αν αυτό σημαίνει πως πρέπει να ασπαστεί κάποιο δόγμα, έχει καλώς. Αν σημαίνει οτι του αρκεί να πληροφορηθεί περί της πίστης των άλλων, πάλι καλώς. Αν δεν χρειάζεται τίποτα από τα παραπάνω, καλώς επίσης. Το νόημα είναι πάντα να προσπαθείς να ανακαλύψεις την αλήθεια σου.
Επιμένω πάντως πως αυτό το μονοπάτι είναι εκτός θεματικής.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 13:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM
Οταν έρθουν οι Ανδρομέδιοι, θα εισηγηθώ τον διορισμό σου, ώς επικεφαλής διπλωμάτης, με τους Δρακονιανούς!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 13:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκαρταδος
Οι αρχαιοι ,οπως και εγω φυσικα,ειχαν καταλαβει οτι η γυναικα δεν ειναι ανθρωπος.Ειχα ανοιξει και σχετικο θεμα,αλλα οι γυναικες συντονιστες το κλειδωσαν.
Ας συμπληρωσω καποια πραγματα εδω.

Εκατόνταρχε, δεν αφήνεις τις μαλακίες για άλλη μέρα?
Αν ισχυρίζεσαι ότι οι γυναίκες δεν είναι άνθρωποι και το πιστεύεις μάλιστα, έ τότε...είσαι για τα...παλιοσίδερα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 14:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σκαρταδος
Οι αρχαιοι ,οπως και εγω φυσικα,ειχαν καταλαβει οτι η γυναικα δεν ειναι ανθρωπος.Ειχα ανοιξει και σχετικο θεμα,αλλα οι γυναικες συντονιστες το κλειδωσαν.
Ας συμπληρωσω καποια πραγματα εδω.

Εκατόνταρχε, δεν αφήνεις τις μαλακίες για άλλη μέρα?
Αν ισχυρίζεσαι ότι οι γυναίκες δεν είναι άνθρωποι και το πιστεύεις μάλιστα, έ τότε...είσαι για τα...παλιοσίδερα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



H γιαγια σου δεν ελεγε εχω ενα παιδι και ενα κοριτσι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 14:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

Ειλικρινά, και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω με οποιονδήποτε τρόπο, μου θυμίζεις εκείνο το μαθητή που είχε διαβάσει στη βιολογία για τα σκουλήκια. Το θέμα του διαγωνίσματος όμως ήταν οι ελέφαντες. Ξεκινά λοιπόν:

Ο ελέφαντας. Ο ελέφαντας έχει μια τεράστια προβοσκίδα που μοιάζει με σκουλήκι. Τα σκουλήκια λοιπόν...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 14:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκαρταδος

H γιαγια σου δεν ελεγε εχω ενα παιδι και ενα κοριτσι;


Ναι...τον ίδιο δάσκαλο είχατε!!

Βρήκες στην αρχαία γραμματεία,ότι το παιδί είναι άνθρωπος και το κορίτσι...γαϊδαρος?
Το αντίστροφο ίσως?

ξεσκόνισε την βιολογία σου...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 17:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk
quote:

ΤΟ θρησκευτικό συναίσθημα είναι εγγενές στην ανθρώπινη ύπαρξη.

Έχω πολλές αμφιβολίες γι' αυτό. Ότι είναι εγγενές και όχι π.χ. κοινωνικό. Ένα παιδί μεγαλωμένο στη ζούγκλα, μάλλον δεν πολυσκοτίζεται για την ύπαρξη ανώτερων πνευμάτων, διότι δεν του έχουν διδάξει την ύπαρξή τους.

quote:
Εξ’ άλλου άνθρωπος σημαίνει ο αναθρών ά ώποπε, ο αναγάγων σε κάτι ανώτερο αυτά που βλέπει γύρω του.

Και γι' αυτήν την ετυμολογία διατηρώ τις αμφιβολίες μου και τείνω να συμφωνήσω εν μέρει με τον Σκαρτάδο.

quote:
Ο άνθρωπος που δεν αισθάνεται ότι υπάρχει μια ανώτερη από αυτόν δύναμη δεν είναι στην κυριολεξία άνθρωπος.

Από πού προκύπτει αυτός ο ορισμός;

quote:
Είναι ένα δίποδο λογικό όν , που μπορεί μεν να γνωρίζει πολλά πάρα πολλά, πολλά περισσότερα από ένα στην κυριολεξία άνθρωπο, μόνο που αυτά που γνωρίζει είναι γεννήματα του εκπαιδευμένου δικού του αλαζονικού και εξουσιαστικού νου.

Ποιά αλαζονεία; Και ποιός είπε ότι δεν υπάρχει ανώτερη δύναμη; Υπάρχει και σε πολλά επίπεδα.
Στην προαναφερθείσα ζούγκλα, ανώτερη δύναμη από τον άνθρωπο μπορεί να είναι η τίγρης. Ή μια αράχνη. Ή η ίδια η φύση.
Στη σημερινή κοινωνία, μπορεί να είναι μια ομάδα ανθρώπων. Ή ένας ιός. Ή η ίδια η φύση.

quote:
Η αυτοσυνείδηση και η πίστη σε ένα ανώτερο νου δημουργό, είναι δύο χαρακτηριστικά που διακρίνουν τον άνθρωπο από τα ζώα.

Πρώτον, μπορείς να είσαι σίγουρος ότι όλοι οι άνθρωποι πιστεύουν σε ένα ανώτερο νου και μάλιστα δημιουργό;
Δεύτερον, μπορείς να είσαι σίγουρος ότι τα παραπάνω δεν ισχύουν για τα ζώα; Μπορεί και πολλά π.χ. δελφίνια να διαθέτουν αυτοσυνείδηση και να πιστεύουν σε ένα ανώτερο νου, αυτό τα κατατάσσει στους ανθρώπους;

Νικομαχε

quote:

quote:
Σκαρταδος
Οι αρχαιοι ,οπως και εγω φυσικα,ειχαν καταλαβει οτι η γυναικα δεν ειναι ανθρωπος.Ειχα ανοιξει και σχετικο θεμα,αλλα οι γυναικες συντονιστες το κλειδωσαν.
Ας συμπληρωσω καποια πραγματα εδω.

Εκατόνταρχε, δεν αφήνεις τις μαλακίες για άλλη μέρα?
Αν ισχυρίζεσαι ότι οι γυναίκες δεν είναι άνθρωποι και το πιστεύεις μάλιστα, έ τότε...είσαι για τα...παλιοσίδερα!!


Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι κατά τον Σκαρτάδο η γυναίκα δεν είναι άνθρωπος, όπως η αγελάδα δεν είναι βόδι και η κότα δεν είναι κόκκορας. Αν εννοεί κάτι μειωτικό για τις γυναίκες, ασφαλώς και θα διαφωνήσω μαζί του.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 17:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kondoras
Μπορεί και πολλά π.χ. δελφίνια να διαθέτουν αυτοσυνείδηση και να πιστεύουν σε ένα ανώτερο νου, αυτό τα κατατάσσει στους ανθρώπους;

Απολύτως καίριο το ερώτημα. Αν έπρεπε να απαντήσω μονολεκτικά, θα έλεγα ΝΑΙ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 20:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Notirk

Σε συμπαθώ πολύ και το ξέρεις!

Δεν μπορώ όμως να αφήσω ασχολίαστο το ανωτέρω!!

Και σε ερωτώ:
Μήπως ακριβώς αυτή η έλλειψη γνώσης,παρακινεί τους ανθρώπους που λές,να αισθάνονται και να ψάχνουν το ανώτερο όν?Τον δημιουργό τους?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

==============================================================

Το άκρον άωτον της άγνοιας μας , είναι όταν απορρίπτουμε κάτι για το οποίο τίποτα δεν ξέρουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2013, 23:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
ΤΟ θρησκευτικό συναίσθημα είναι εγγενές στην ανθρώπινη ύπαρξη. Εξ’ άλλου άνθρωπος σημαίνει ο αναθρών ά ώποπε, ο αναγάγων σε κάτι ανώτερο αυτά που βλέπει γύρω του.
Έτσι μας λέει ο Σωκράτης στον Τίμαιο ή στον Κρατύλο .Οι πολυδιαβασμένοι θα θυμάστε σε πιο ακριβώς διάλογο όπως και θα θυμάστε την σωστή ορθογραφία. Διορθώστε με , έχω ελλείψεις σαν γιδοβοσκός που είμαι όσον αφορά τις γνώσεις των βιβλίων σε σύγκριση με τις δικές σας.
Αν πράγματι είναι όπως μας το λέει ο σοφότερος των ανθρώπων, τότε δεν νοείτε στην κυριολεξία άνθρωπος όποιος δεν αισθάνεται ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από αυτόν και το οποίο αναζητά και στο οποίο κάτι ελπίζει.
Ο άνθρωπος που δεν αισθάνεται ότι υπάρχει μια ανώτερη από αυτόν δύναμη δεν είναι στην κυριολεξία άνθρωπος. Είναι ένα δίποδο λογικό όν , που μπορεί μεν να γνωρίζει πολλά πάρα πολλά, πολλά περισσότερα από ένα στην κυριολεξία άνθρωπο, μόνο που αυτά που γνωρίζει είναι γεννήματα του εκπαιδευμένου δικού του αλαζονικού και εξουσιαστικού νου.
Και για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, πιστεύω ότι και οι άθεοι επιστήμονες στην ουσία αυτό το ανώτερο ψάχνουν αλλά η αλαζονεία του επιστημονικού τους νου δεν τους επιτρέπει να το συνειδητοποιήσουν.
Η αυτοσυνείδηση και η πίστη σε ένα ανώτερο νου δημουργό, είναι δύο χαρακτηριστικά που διακρίνουν τον άνθρωπο από τα ζώα.

Πολλές από τις απόψεις σου είναι βαθειά Χριστιανικές αν και είσαι μη-Χριστιανός.

Η παραπάνω είναι μια από αυτές και την προσυπογράφω!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 00:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT (προς Notirk)
Πολλές από τις απόψεις σου είναι βαθειά Χριστιανικές αν και είσαι μη-Χριστιανός.

Αυτός είναι ίσως και ο πιο ουσιαστικός λόγος που στο συγκεκριμένο topic δεν λαμβάνω υπόψιν μου καμιά θρησκεία:

Λέει κάποιος κάτι, και μοιάζει να είναι χριστιανικό. Ή για κάποιον άλλο ισλαμιστικό. Ή βουδιστικό. Ή...
Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί συμβαίνει αυτό? Προσωπική μου άποψη είναι οτι οφείλεται στην απόλυτη προσήλωση των θρησκειών στην εξήγηση των πάντων, αλλά κυρίως στην κατά πάντων συμπεριφορά. Εξηγούμαι.

Κάθε θρησκεία εξηγεί τη δημιουργία από την πρώτη στιγμή μέχρι την παρούσα. Οι ανακρίβειες, που προκύπτουν συν τω χρόνω, αφορούν πάντα την ανωριμότητα του ποιμνίου να δεχτεί ευθύς εξαρχής την αλήθεια.

Δεν μπορώ να σου πω απ΄την αρχή οτι η γη είναι σχεδόν σφαιρική, οτι το κόσμος δεν υλοποιήθηκε προχθές, οτι αν πεινάς εδώ, κακώς, αλλά μην περιμένεις να χορτάσεις μετά θάνατον, οτι δεν είσαι μόνος, και πάει λέγοντας.

Η θρησκείες ξέρουν ανέκαθεν την αλήθεια. Ο άνθρωπος δεν είναι έτοιμος να τη δεχτεί αμάσητη.

Για να προετοιμάσουν οι θρησκείες τον άνθρωπο για την αλήθεια, του λένε τι και πότε να φάει, πως και πότε να κάνει σεξ, πως και πότε να εργαστεί, τι και που μπορεί να φοράει, πως και σε ποιόν μπορεί να απευθύνεται, πως και για ποιόν λόγω μπορεί να πεθάνει, ακόμα και τι πρέπει να γίνουν τα απομεινάρια του.

Είναι προφανές, πως αν πεις τα πάντα όλα, κάποια θα μοιάζουν σωστά, άλλα λογικά, και ορισμένα ακόμα και προφανή. Και λοιπόν?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 12:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Notirk
ΤΟ θρησκευτικό συναίσθημα είναι εγγενές στην ανθρώπινη ύπαρξη. Εξ’ άλλου άνθρωπος σημαίνει ο αναθρών ά ώποπε, ο αναγάγων σε κάτι ανώτερο αυτά που βλέπει γύρω του.
Έτσι μας λέει ο Σωκράτης στον Τίμαιο ή στον Κρατύλο .Οι πολυδιαβασμένοι θα θυμάστε σε πιο ακριβώς διάλογο όπως και θα θυμάστε την σωστή ορθογραφία. Διορθώστε με , έχω ελλείψεις σαν γιδοβοσκός που είμαι όσον αφορά τις γνώσεις των βιβλίων σε σύγκριση με τις δικές σας.
Αν πράγματι είναι όπως μας το λέει ο σοφότερος των ανθρώπων, τότε δεν νοείτε στην κυριολεξία άνθρωπος όποιος δεν αισθάνεται ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από αυτόν και το οποίο αναζητά και στο οποίο κάτι ελπίζει.
Ο άνθρωπος που δεν αισθάνεται ότι υπάρχει μια ανώτερη από αυτόν δύναμη δεν είναι στην κυριολεξία άνθρωπος. Είναι ένα δίποδο λογικό όν , που μπορεί μεν να γνωρίζει πολλά πάρα πολλά, πολλά περισσότερα από ένα στην κυριολεξία άνθρωπο, μόνο που αυτά που γνωρίζει είναι γεννήματα του εκπαιδευμένου δικού του αλαζονικού και εξουσιαστικού νου.
Και για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, πιστεύω ότι και οι άθεοι επιστήμονες στην ουσία αυτό το ανώτερο ψάχνουν αλλά η αλαζονεία του επιστημονικού τους νου δεν τους επιτρέπει να το συνειδητοποιήσουν.
Η αυτοσυνείδηση και η πίστη σε ένα ανώτερο νου δημουργό, είναι δύο χαρακτηριστικά που διακρίνουν τον άνθρωπο από τα ζώα.

Πολλές από τις απόψεις σου είναι βαθειά Χριστιανικές αν και είσαι μη-Χριστιανός.

Η παραπάνω είναι μια από αυτές και την προσυπογράφω!

Ερευνάτε τας Γραφάς
=============================================================

Φίλε Panos,
Έχω τον δικό μου τρόπο να αντιλαμβάνομαι και να διαχειρίζομαι το θρησκευτικό μου συναίσθημα. Δεν επιτρέπω σε κανένα -ισμό βλέπε ι(σμ)ό να παρεμβαίνει στο σκληρό μου δίσκο, έχω δυνατό antivirus.

Σημ.: Χριστιανισμός= Χριστιαν-ιός , Βουδισμός=Βουδ-ιός , Αθεισμός=Αθε-ιός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 13:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM τα λες πολύ ωραία.

skartados άσε τον Νικόμαχό να λέει, οι γυναίκες ειναι σιωνιστές εξωγηίνοι απο το διάστημα που ελέγχουν την ανθρ - ωπότητα μέσω του πέους. Τα άλλα είναι history.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 13:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

DSM τα λες πολύ ωραία.

skartados άσε τον Νικόμαχό να λέει, οι γυναίκες ειναι σιωνιστές εξωγηίνοι απο το διάστημα που ελέγχουν την ανθρ - ωπότητα μέσω του πέους. Τα άλλα είναι history.



Οι μονοι πραγματικοι ανθρωποι γιατρε,ειμαστε εγω και εσυ.Οι υπολοιποι το τυλιγουν το καλωδιο.
Οταν λεμε ανθρωποι,εννοουμε την ετυμολογια της λεξης εννοειται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 14:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

notirk (ειπε)
ΤΟ θρησκευτικό συναίσθημα είναι εγγενές στην ανθρώπινη ύπαρξη.
----------------------------------------------------------------
kondoras (απαντησε)

Έχω πολλές αμφιβολίες γι' αυτό. Ότι είναι εγγενές και όχι π.χ. κοινωνικό. Ένα παιδί μεγαλωμένο στη ζούγκλα, μάλλον δεν πολυσκοτίζεται για την ύπαρξη ανώτερων πνευμάτων, διότι δεν του έχουν διδάξει την ύπαρξή τους.
=============================================================


Θα ήθελα να γνώριζα ένα παιδί της ζούγκλας .
Θα ήθελα να μάθω για τα όνειρα του , τα οράματα του, τις φαντασιώσεις του, τις φοβίες του, τις σχέσεις του με τα ζώα τις ζούγκλας, τι σκέφτεται όταν κοιτάει τα άστρα.
Μετά θα τα ξαναλέγαμε φίλε Kondora αν έχει κληρονομήσει ανθρώπινα γονίδια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 15:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados
Καποτε ειχα διαβασει ενα αρθρο του καθηγητη θεολογιας βασιλειου μπακουρου,που ελεγε οτι ακριβως επειδη οι πρωτοχριστιανοι ηταν επηρεασμενοι απο τον αριστοτελη,το θεμα αν η γυναικα εχει ψυχη,λυθηκε με αποφαση καποιας οικουμενικης συνοδου....

Κατά το Μεσαίωνα και μέχρι την εποχή του Διαφωτισμού φίλε skartado , η γυναίκα εθεωρείτο όργανο του σατανά , μάγισσα και σκεύος ηδονής . Στη Σύνοδο της Macon , στο τέλος του ΣΤ΄ αιώνα , οι άγιοι Πατέρες της Δυτικής Εκκλησίας συζητούσαν το θέμα αν η γυναίκα είναι άνθρωπος . Τελικά μετά από πολυήμερες συζητήσεις επί συζητήσεων , κατέληξαν στο ότι η γυναίκα είναι άνθρωπος και έχει ψυχή , και αυτό εξ' ανάγκης , γιατί διαφορετικά δεν μπορούσαν να δικαιολογήσουν τη θέση της Παναγίας στο χριστιανισμό .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 16:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά το Μεσαίωνα και μέχρι την εποχή του Διαφωτισμού φίλε skartado , η γυναίκα εθεωρείτο όργανο του σατανά , μάγισσα και σκεύος ηδονής
Χρυσες εποχες για τον ανθρωπο ηταν αυτες.Για αυτο ειμαι φαν του μεσαιωνα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 18:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doc

skartados άσε τον Νικόμαχό να λέει, οι γυναίκες ειναι σιωνιστές εξωγηίνοι απο το διάστημα που ελέγχουν την ανθρ - ωπότητα μέσω του πέους. Τα άλλα είναι history.


Εντάξει Doc, μετά από αυτή την ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ δεν υπάρχει κάτι άλλο που να μπορεί να συζητηθεί είτε στο παρόν topic ή και σε οποιοδήποτε άλλο του esoterica...

Κατέβασε το γενικό amalia, τελειώσαμε γι'αυτή τη διάσταση σ'αυτό το σύμπαν!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 19:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@DSM

Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ φίλε μου στο τελευταίο σου ποστ προς εμένα.

Συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

Όσοι ξέρουν (με τον οποιονδήποτε τρόπο) μέρος της Αλήθειας το μοναδικό πράγμα που κάνουν νύχτα-μέρα είναι να στην ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ.

Αν τυχόν εσύ μάθεις (με τον οποιονδήποτε τρόπο) μέρος της Αλήθειας το μοναδικό πράγμα που θα κάνουν είναι να τροποποιήσουν το Ψέμα τους ώστε να περιλαμβάνει την Αλήθεια σου.

Γι'αυτό και ο Χριστός έλεγε

Ιω Η‐32 καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν, καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2013, 19:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Notirk

Καλά κάνεις φίλε μου...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2013, 01:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση είναι το πιο δυνατό όπλο.

Εμπεριέχει μεγαλύτερη ισχύ από τα συμβατικά όπλα ή το χρήμα.

Είναι πιο ισχυρή και από την πολιτική εξουσία,ακόμη κι αν η τελευταία είναι απόλυτη και κληρονομήσιμη.

Το πρόβλημα με τη γνώση όμως είναι το παρακάτω:

Κάποιοι άνθρωποι κατακτούν το όποιο επίπεδο γνώσης και αυτό είναι από μόνο του ηδονή.Τους αρκεί.Αυτοί οι άνθρωποι δεν χρησιμοποιούν τη γνώση ως εν δυνάμει όπλο.
Δεν κινδυνεύει κανείς από αυτούς.

Κάποιοι άλλοι όμως δεν αρέσκονται στην απόκτηση γνώσης.
Την χρησιμοποιούν για να κατακτήσουν τα υπόλοιπα εξουσιακά όπλα,ήτοι χρήμα,πολιτική δύναμη κ.λ.π.

Αυτοί είναι αρκετά επικίνδυνοι.

Οι πιο επικίνδυνοι από όλους όμως είναι και οι πιο μεθοδικοί.

Δεν αρκούνται στο να αποκτούν γνώση και άρα και τα υπόλοιπα μέσα ισχύος για να επιβληθούν στους υπόλοιπους δυνατούς.
Με μια τέτοια τακτική θεωρούν ότι θέτουν και τον εαυτό τους σε κίνδυνο,μέσω της διαδικασίας βίαιης επικράτησης.

Αυτοί το πάνε ακόμα πιο πέρα.

Στερούν τη γνώση από αυτούς στους οποίους θέλουν να επιβληθούν.
Έτσι η επικράτηση τους επ' αυτών είναι μερικές φορές πιο αναίμακτη.
Και όταν υπάρχει αίμα,αυτό δεν είναι το δικό τους.
Με το διαίρει και βασίλευε,το αίμα πάντα,όταν χύνεται, είναι των άλλων...

Και εδώ θα παραφράσω λίγο τον τίτλο του αγαπητού μου DSM.
Η επιβολή θρησκευτικού συναισθήματος είναι μια από τις υποχρεωτικές τακτικές της δικής τους φύσης.

ΥΣ: Είναι γνωστό ότι πόλεμοι δεν γίνονται μόνο με θρησκευτικές ταμπέλες.Οι μεγαλύτεροι όμως γίνονται με αφορμή αυτές.Ακόμη και στην εποχή μας ο πόλεμος π.χ.κατά της τρομοκρατίας έχει αφορμή το μεγάλο χάσμα -που κρατείται εντέχνως μεγάλο- με το Ισλάμ.

ΥΣ2: Παρά τις αναπόφευκτες κοντρούλες,το θέμα κρατάει καλό επίπεδο προς το παρόν.Πόντος για τον DSM.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 13:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To θρησκευτικό συναίσθημα στην ανθρώπινη φύση, είναι η θολή ανάμνηση και νοσταλγία του ιερού και αγιότατου EKEINOY με το οποίο ήταν πριν από τη δημιουργία του κόσμου και από το οποίο εκπορεύτηκε με το γενηθήτω φως , σαν πνευματική φλόγα στροβιλιζόμενη καθοδικά , διασχίζοντας όλα τα επίπεδα δονήσεων από τις πιο υψηλές έως τις πιο χονδροειδής γήινες στις οποίες και κατέληξε και οι οποίες του μορφοποίησαν σταδιακά το σάρκινο σώμα.
Με αυτό το σάρκινο σώμα, ξεκίνησε την εξέλιξή του στον πλανήτη γη σαν ον σε λανθάνουσα κατάσταση άνθρωπος.
Σε κάποια φάση τις εξέλιξής του, υπεργήινες οντότητες , ανίχνευσαν στην ύπαρξή αυτού του προανθρώπινου όντος τη θεία φλόγα , το θρησκευτικό του συναίσθημα και προέβηκαν στην μετάλλαξη του –αυτή είναι η αποστολή τους- από ον δυνάμει άνθρωπο , σε άνθρωπο δυνάμει θεό , χαρίζοντας του ακόμα δύο πολύτιμα δώρα/εφόδια/δοκιμασίες , την αυτοσυνείδηση και την ελεύθερη βούληση..
Χωρίς το θρησκευτικό συναίσθημα , ή αλλιώς χωρίς την εσωτερική σύλληψη του Αγνώστου θείου ο άνθρωπος θα ήταν ένα ον χωρίς ή με ελάχιστη πνευματικότητα και χωρίς αυτοσυνείδηση και ελεύθερη βούληση.
Η κακή χρήση όμως της ελεύθερης βούλησης της ανθρωπότητας, που συνοψίζεται κυρίως στον τρόπο που οι θρησκείες διαχειριστήκαν το θρησκευτικό συναίσθημα κακοποιώντας το βάναυσα , οδήγησε στην οπαδοποίηση των ‘’πιστών’’ , στην σύγχυση και στην πνευματική ραθυμία. Οι επιστήμονες από την άλλη, παρασυρμένοι από την αλαζονεία της πολυμάθειας τους, μαζί με τα ‘’μπανιόνερα’’( θρησκείες), πέταξαν και το μωρό ( θρησκευτικό συναίσθημα).
- Η ανθρωπότητα βρίσκεται σε μια κατάσταση ημι-ύπνωσης.
Η ελπίδα για την αφύπνιση της ανθρωπότητας , βρίσκεται στους πραγματικούς ιερείς της εποχής μας τούς επιστήμονες, που παρά τον δεδηλωμένο αθεϊσμό της πλειοψηφίας των , βήμα προς βήμα , ανακάλυψη την ανακάλυψη , τους αποκαλύπτεται η ξεχασμένη ιερή γνώση. Η γνώση στην οποία είχαν μυηθεί οι επιλεγμένοι από τους υπεργήινους δημιουργούς ιερείς/μάγοι στα πολύ πρώιμα στάδια εξανθρωπισμού του ανθρώπου. Σ’αυτούς τους ιερείς/μάγους / επιστήμονες, εμπιστεύτηκαν την παραπέρα εξέλιξη της νεοδημιουργηθείσας ανθρωπότητας οι υπεργήινοι δημιουργοί της, πριν αποχωρίσουν από τον πλανήτη γη .
Κατά την διάρκεια του 20ου αιώνα , οι επιστήμονες, σύγχρονοι ιερείς της γνώσης, ψηλαφώντας τον μικρόκοσμο , έφτασαν σε συμπεράσματα που θέτουν σε αμφισβήτηση τον δεδηλωμένο αθεϊσμό τους , αλλά κυρίως βάζουν στη σωστή της διάσταση -έστω ακόμα ασυνείδητα-την εσωτερική σύλληψη ΕΚΕΙΝΟΥ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ που λέμε Θεό.
Η αναζήτηση του αγίου δισκοπότηρου της επιστήμης , της θεωρίας της ενότητας των τεσσάρων βασικών δυνάμεων της φύσης , ουσιαστικά εκφράζει την εσωτερική ανάγκη αναζήτησης της ενότητας των πάντων και αυτό δεν είναι τίποτα άλλο παρά η εξωτερίκευση της εσωτερικής σύλληψης ΕΚΕΊΝΟΥ που λέμε Θεό, είναι το πραγματικό θρησκευτικό συναίσθημα. Γιατί θρησκεία είναι η πίστη στο μυστηριώδες Άγνωστο που ονομάσαμε Θεό, που ΕΛΚΕΙ με τη γοητευτική, μαγνητική δύναμη της αγάπης και του έρωτα όλα τα δημιουργήματα της φύσης προς Αυτό και την ανθρώπινη διάνοια προς αναζήτηση Του , αναζήτηση που εκδηλώνεται σαν επιστημονική έρευνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy