ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Κι έτσι απλά, τελείωσε η ΕΡΤ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 08:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να κατεβάσετε και να διαβάσετε το κυριακάτικο φύλλο της εφημερίδας των Απεργών στα ΜΜΕ:

ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ ΓΝΩΜΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 10:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ ΓΝΩΜΗ




http://www.youtube.com/watch?v=rfnK57oXosI

Οι βλάκες άλλα θα ακούν και άλλα θα βλέπουν μια ζωή.

quote:
Αυτοί που βλέπουν μόνο το κοντά,και το προσεχώς, κυριαρχούν.
Με άλλα λόγια,Οι πίθηκοι γύρω μας πολλοί...

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 16/06/2013 10:44:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 11:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin,

quote:
τότε είναι που ανακύπτουν εκείνες οι "εξελικτικές" προκλήσεις που δίνουν τη δυνατότητα να αναδυθούν ή να δημιουργηθούν νέες μεγάλες κατανοήσεις, ιδέες, τάσεις, αξίες, ιδεώδη και ιδανικά

Αυτό αποτελεί την ελπίδα.Είναι αλήθεια.
Αλλά ιστορικά συνοδευόταν πάντοτε από θυσίες.
Πράγμα που ευνόητα,καθυστερούσε την επίτευξη.
Ίδωμεν.


quote:
Σημασία όμως μεγάλη έχει, για μένα, η Συνείδηση της συμμετοχής

Κι εγώ ελπίζω να έχουν και οι πίθηκοι συνείδηση.Ή να αποκτήσουν καταληκτικά.
Ούτως ή άλλως,όμως,είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ την συνισταμένη του Σ.Α. ως καθοριστική.
Αν το δω και αισιόδοξα,είναι και ισχυρότερη από κάθε μοναδιαία σκέψη.Δική μου ή όχι.

Όπως και να 'χει,δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω την συγκαταβατικότητα του "politically correct" της εποχής μας.
Δεν είναι πια συντηρητισμός.Είναι υποταγή.

Το δίλημμα πια δεν είναι συντηρητισμός ή προοδευτισμός,δεξιά ή αριστερά,κόκκινα ή μπλέ...
Είναι ελεύθερα ή ανελεύθερα.
Όπως ήταν πάντα στις κρίσιμες καμπές.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 16/06/2013 11:34:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 12:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ:
Το δίλημμα πια δεν είναι συντηρητισμός ή προοδευτισμός,δεξιά ή αριστερά,κόκκινα ή μπλέ...
Είναι ελεύθερα ή ανελεύθερα.

Καίριο το δίλημμα
η βάση όμως (ο Λαός) ακόμα και με το πρόσφατο γεγονός της ΕΡΤ, δείχνει να μην διεγείρετε.
Τα όποια ανακλαστικά είχε κάποτε, δείχνουν κι αυτά να την εγκαταλείπουν, μια και σε απειροελάχιστες περιπτώσεις ανασύρθηκαν (εξασκήθηκαν) οχι ομως για ουσιαστικούς λόγους, αλλά για συντεχνιακούς ή προσωπικούς.
Έτσι, έφτασε στο σημείο να βρίσκετε στη θέση του "βατράχου μέσα στο καζάνι". Το νερό έχει αρχίσει να βράζει,
αλλα είναι πλέον αδύναμη να πηδήσει έξω απο αυτό.



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 12:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι ελεύθερα ή ανελεύθερα

Το είπε ο άνθρωπος εδώ

quote:
Κάποιοι όμως "Πίθηκοι" θα γίνουν "Άνθρωποι" όπως και κάποιοι "Άνθρωποι" θα μετατραπούν σε "Πιθήκους".
Όλοι παίζουν το ρόλο τους, αναπόφευκτα...
Σημασία όμως μεγάλη έχει, για μένα, η Συνείδηση της συμμετοχής...

Η λεπτή γραμμή είναι να μην καταντήσει άλλοθι.
quote:
Αυτό αποτελεί την ελπίδα.

Προσδοκία και ελευθερία, τσου! Δεν πάνε χέρι χέρι!
quote:
Ίδωμεν.

Στη θέση σου δε θα ήμουν και τόσο σίγουρος.
quote:
Αν το δω και αισιόδοξα,είναι και ισχυρότερη από κάθε μοναδιαία σκέψη.Δική μου ή όχι.

Δες το όπως θες, το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις τι λες.
quote:
Δεν είναι πια συντηρητισμός.Είναι υποταγή.


ψηλά το κεφάλι!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 13:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑΣ,
Ξέρεις τι μου θυμίζεις, ένα παρασκεύασμα που φτιάχνουν στην πόλη που μεγάλωσα της Αγ.Βαρβάρας (προστάτιδας του πυροβολικού, μεγάλη η χάρη της)
Σε μια καζάνα λοιπόν βάζουν και βράζουν σιτάρια κριθάρια καλαμποκια σταφίδες και ένα σωρό άλλα καλούδια.
Ε λοιπόν μου θυμίζεις τη σταφίδα που αφού έχει ρουφήξει όσο ζουμάκι μπορεί στο σαρκίο της αποβάλλοντας τα σάκχαρα επαίρεται ότι αυτή δίνει όλοι τη νοστιμιά στο γλύκισμα.
Ουπς, μόνο που η σταφίδα δε μιλάει!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 18:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η βάση όμως (ο Λαός) ακόμα και με το πρόσφατο γεγονός της ΕΡΤ, δείχνει να μην διεγείρετε.

Μήπως επειδή ο Λαός τελικά συμφωνεί με το κλείσιμο της αμαρτωλής ΕΡΤ και αναμένει και συνέχεια με τις επόμενες αμαρτωλές ΔΕΚΟ ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 18:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσμοσις,

Όλοι υποκλίνονται στο μεγαλείο της προσφοράς των αναρτήσεων σου στο φόρουμ.
Δεν το έχεις καταλάβει;

Να σε αφήσω τώρα στα κόμπλεξ σου.Βράσε μόνος σου.
Αν θες και παρέα,βάλε και σταφίδες μέσα και ονειρέψου ότι είμαι εγώ μια από αυτές.
Απ' ότι φαίνεται δε μπορείς χωρίς εμένα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 18:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis, επιλέγεις επανειλημμένα να επιτίθεσαι "κατά του προσώπου" με διάφορα Ad hominem (δήθεν)επιχειρήματα και απευθείας προσβολές ώστε να απαξιωθεί και υποτιμηθεί ο αντίπαλος, αντί να στοχεύεις με ορθόδοξες διαλεκτικές μεθόδους στους συλογισμούς του καθαυτούς...

Εμείς οι υπόλοιποι αλήθεια, γιατί να δώσουμε οποιαδήποτε σημασία και αξία στα λεγόμενά σου εφόσον η στάση σου είναι τόσο φανερά προκατειλημμένη;

Το "μένος" σου δε εναντίον του @ΑΜΕΙΝΙΑΣ φαίνεται τόσο έντονο που σε κάνει να συγχέεις τον ενικό με τον πληθυντικό αριθμό σε απόσταση μόλις μίας λέξης...

quote:
(...) επαίρεται ότι αυτή δίνει όλοι τη νοστιμιά (...)

Άσε που όπως μας είπες νωρίτερα -στο κατάπτυστο μήνυμα της 15/06/2013, 09:46:02- "προτιμάς τη... Ντόνελυ!"

Τι να σου πω... Κράτα εσύ τη "Ντόνελυ" μήπως μείνει ήσυχη η Jennifer Connelly... Κρατώ βέβαια τις επιφυλάξεις μου μήπως στην ολοκαίνουργια, πάναγνη ΝΕΡΙΤ που το ένα μέλος της Κυβέρνησης έχει εξαγγείλει, το "c" πρόκειται να προφέρεται σαν "ντ".
Το δρόμο έχουν ήδη δείξει άλλοι πάντως...

"Ω, Ελίζαντεθ! Χαου μπου γιου μπου;;"

Να με συγχωρείς, όμως δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ. Είναι κάποια πράγματα που "βγάζουν μάτι"...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 19:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Μήπως επειδή ο Λαός τελικά συμφωνεί με το κλείσιμο της αμαρτωλής ΕΡΤ και αναμένει και συνέχεια με τις επόμενες αμαρτωλές ΔΕΚΟ ???

Καλά, ο Λαός θέλει και το κλείσιμο της Βουλής, αλλά αυτό δεν γίνετε

Υπάρχουν "εύκολοι" τρόποι να εξυγιάνεις το δημόσιο
αν πάλι δεν μπορείς υπό το βαρίδι του πολιτικού κόστους
δώσε το management σε ιδιώτες, και έχε μόνο την εποπτεία του όλου συστήματος, για το οποιο σε τοποθέτησε εκει ο Ελληνικός Λαός,
να διαφυλάξεις το Σύνταγμα και τους Νόμους του Κράτους!
(γιατι ως γνωστόν το Σύνταγμα και οι Νόμοι προστατεύουν το Λαό)
Oχι να κάνεις business
Ξέρεις πολύ καλά οτι το κράτος είναι κακός επιχειρηματίας,
μεγαλώσαμε πια! πρέπει να αποφασίσουμε ως χώρα τι θέλουμε να είμαστε
δυτική οικονομία ή Κολχόζ ?
Η προσπάθεια να παίξουμε καπιταλιστικά, ενώ παράλληλα δημιουργούσαμε με σοσιαλιστικές υποδομές το παιχνίδι,
μας έκανε να το χάσουμε!... δεν το βλέπουμε αυτό ?

Μην μπερδεύουμε όμως το μαύρο της ΕΡΤ με την όποια εξυγίανση του Δημοσίου.

ο @ΑΜΕΙΝΙΑΣ παραπάνω το έθεσε χωρίς πολλά λόγια, με ενα δίλημμα "ελεύθερα ή ανελεύθερα".
Ο καθένας διαλέγει ποιο του "πάει"


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 16/06/2013 19:17:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Far-fighter
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 20:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ουσία είναι ότι χιλιάδες άνθρωποι, κάποιοι από τους οποίους έτρεφαν οικογένειες, στερούνται του εισοδήματός τους και ωθούνται και αυτοί στη φτώχεια.

Αρκετά όμως με το τι κάνουν ΑΥΤΟΙ.
Ας επικεντρωθούμε στο τι μπορούμε και πρέπει να κάνουμε ΕΜΕΙΣ.
Είμαστε το 99,9%. Είναι το 0,1%.
Υπερέχουμε σε αριθμό και ευφυΐα.
Υπερέχουν σε χρήμα και άρα εξουσία.

Η αστυνομία ελέγχεται από αυτούς.
Τα ΜΜΕ ελέγχονται από αυτούς.
Οι μαζικές διαδηλώσεις ελέγχονται από αυτούς (μέσω της αστυνομίας).
Οι εκλογές ελέγχονται από αυτούς, καθώς ελέγχουν όλα τα κόμματα.

Η πιο σημαντική ερώτηση σε κάθε επανάσταση είναι το ποιοι είναι οι εχθροί μας και ποιοι οι φίλοι μας.
Εχθροί μας είναι το 0,1% και φίλοι μας το 99,9%.

Στόχοι μας είναι συγκεκριμένοι άνθρωποι και όχι νεκρά κτίρια, οργανισμοί, κυβερνήσεις κτλ.
Αυτοί που πραγματικά κινούν τα νήματα και όχι οι μαριονέτες που φαίνεται ότι το κάνουν (οι πολιτικοί).
Είναι άνθρωποι με συγκεκριμένα ονόματα. Τους ξέρουμε όλοι.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να εισβάλλουμε στην ιδιωτική τους ζωή και να τους παρενοχλήσουμε, όπως κάνουν και αυτοί με εμάς.
Πρέπει να τους δείξουμε ότι δεν έχουν το δικαίωμα να ζουν την προνομιακή, αριστοκρατική ζωή τους ενώ εκμεταλλεύονται τους υπόλοιπους ανθρώπους και τους ωθούν στη φτώχεια και τη μιζέρια.
Πρέπει να τιμωρήσουμε την απληστία τους και να πάψει ο κόσμος μας να περιστρέφεται γύρω από το χρήμα.

Ο καθένας μπορεί να το κάνει ατομικά ή σε ολιγομελείς ομάδες που θα δρουν αυτόνομα.
Αυτές οι Αυτόνομες Ομάδες θα παρενοχλούν νόμιμα και έξυπνα τις ιδιωτικές ζωές του 0,01%.
1.000 τσιμπήματα κουνουπιών είναι χειρότερα από 1 δάγκωμα τίγρης.

Edited by - Far-fighter on 16/06/2013 20:14:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 20:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon
Υπάρχουν "εύκολοι" τρόποι να εξυγιάνεις το δημόσιο

Όχι το άρρωστο ελληνικό δημόσιο που το διακατέχει το καρκίνωμα της πασοκικής νοοτροποίας. Ας δούμε επιτέλους την αλήθεια κατάματα και ας αδράξουμε της ευκαρίας να φύγει το απόστημα μια για πάντα...

quote:
AitheroVamon
Μην μπερδεύουμε όμως το μαύρο της ΕΡΤ με την όποια εξυγίανση του Δημοσίου.

Εμένα προσωπικά με ενοχλούσε περισσότερο η καρτέλα της ΠΟΣΠΕΡΤ...
Μαύρο ήταν και αυτό, σε χρωματιστό φόντο....
Δεν είδα καμμία ευαισθησία τότε για την φίμωση της Δημόσιας (και καλά) τηλεόρασης από τους αλήτες τους εργατοπατέρες...

Στα υπόλοιπα που λες πάντως δεν μπορώ να πω πως διαφωνώ...
Απλά, μην ξεχνάμε πως ένα όχημα δεν διορθώνεται εν κινήση...
Ένας πήγε να φτιάξει την αλυσίδα εν κινήση και το αποτέλεσμα της ζημιάς που υπέστη ο εγκέφαλός του από την πτώση το πληρώνουμε ακριβά...

Edited by - KERRY KING on 16/06/2013 21:09:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 20:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Far-fighter
Η ουσία είναι ότι χιλιάδες άνθρωποι, κάποιοι από τους οποίους έτρεφαν οικογένειες, στερούνται του εισοδήματός τους και ωθούνται και αυτοί στη φτώχεια.

Θα δημιουργηθεί νέος οργανισμός.
Ας κρίνουμε το αποτέλεσμα τότε...

Edited by - KERRY KING on 16/06/2013 21:10:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 20:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING, σε ποιον/ποιους απευθύνεσαι και ποιου/ποιων είναι τα αποσπάσματα που παραθέτεις;


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 20:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok - Problem Fixed !

Edited by - KERRY KING on 16/06/2013 21:10:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 21:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Osmosis, επιλέγεις επανειλημμένα να επιτίθεσαι "κατά του προσώπου" με διάφορα Ad hominem (δήθεν)επιχειρήματα και απευθείας προσβολές ώστε να απαξιωθεί και υποτιμηθεί ο αντίπαλος, αντί να στοχεύεις με ορθόδοξες διαλεκτικές μεθόδους στους συλογισμούς του καθαυτούς...

Δήθεν είναι τα λεγόμενα του, ίσως γι΄αυτό να φαίνονται και τα λεγόμενα μου έτσι, αν και θα ήθελα και ένα παράδειγμα που το διέκρινες αυτό.Για να δικαιολογήσεις και αυτό το "Ad hominem".Μπορεί να κάνω και εγώ λάθος και να είπε κάποιος κάτι βαθυστόχαστο που ο δικός μου νους αρνείται να το συλλάβει.

quote:
Εμείς οι υπόλοιποι αλήθεια, γιατί να δώσουμε οποιαδήποτε σημασία και αξία στα λεγόμενά σου εφόσον η στάση σου είναι τόσο φανερά προκατειλημμένη;

Αυτό δε θα σας το πω εγώ, θεωρώ την πλειοψηφία των μελών ενήλικες με κρίση και δυνατότητα διάκρισης αυτών που γράφονται.
Όσον αφορά το προκατειλημμένη, ίσως σου έχει ξεφύγει ο λόγος για αυτή την αντιμετώπιση, αν και δε το νομίζω.
Ο λόγος που δεν το επαναφέρω είναι ένας και μόνο, δεν κρίνω σκόπιμο να ανατρέχω στο παρελθόν για να επισημάνω το ποιόν ενός ανθρώπου, μια χαρά βολεύομαι και στο τώρα.
quote:
Το "μένος" σου δε εναντίον του @ΑΜΕΙΝΙΑΣ φαίνεται τόσο έντονο που σε κάνει να συγχέεις τον ενικό με τον πληθυντικό αριθμό σε απόσταση μόλις μίας λέξης...

quote:
(...) επαίρεται ότι αυτή δίνει όλοι τη νοστιμιά (...)


Παρόρμηση, έχω πέσει πολλές φορές "θύμα" της και σε ευχαριστώ που το επισήμανες.Το κακό είναι οτι έχω και την έπαρση, αν θες, να μην ελέγχω τα γραπτά μου. Ισως θα έπρεπε να με απασχολεί λίγο περισσότερο η εικόνα μου.
quote:

Άσε που όπως μας είπες νωρίτερα -στο κατάπτυστο μήνυμα της 15/06/2013, 09:46:02- "προτιμάς τη... Ντόνελυ!"

Τι να σου πω... Κράτα εσύ τη "Ντόνελυ" μήπως μείνει ήσυχη η Jennifer Connelly... Κρατώ βέβαια τις επιφυλάξεις μου μήπως στην ολοκαίνουργια, πάναγνη ΝΕΡΙΤ που το ένα μέλος της Κυβέρνησης έχει εξαγγείλει, το "c" πρόκειται να προφέρεται σαν "ντ".
Το δρόμο έχουν ήδη δείξει άλλοι πάντως...

"Ω, Ελίζαντεθ! Χαου μπου γιου μπου;;"

Να με συγχωρείς, όμως δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ. Είναι κάποια πράγματα που "βγάζουν μάτι"...



Ζω στο πνεύμα των ημερών της Ναόμι "Κάμπελ" Κλάιν και το σοκ που έχω υποστεί δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμο..

Απο την άλλη δε βρίσκω οτι έκανες κάτι επιλήψιμο για να σε συγχωρήσω, ίσα ίσα χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που έχουν επιλεκτική ματιά στα λάθη και τα επισημαίνουν, το ίδιο κάνω και εγώ. Δηλαδή αν κρίνω οτι θα υπάρχει όφελος απο την επισήμανση τους προχωρώ σε αυτήν.

Βέβαια θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα παράδειγμα απο την κρατική τηλεόραση έτσι για να αποδείξεις και το κατάπτυστο της ανάρτησης, αλλά οκ!

Αλήθεια, πιστεύεις οτι το πολιτιστικό έργο που "παράγει" η ΕΡΤ είναι αντάξιο των ποσών που ξοδεύει;(ας αφήσουμε το άκομψο του τρόπου που έγινε οτι έγινε, ακόμη και οι ίδιοι οι εργαζόμενοι τα λένε, τώρα πια για την κατασπατάληση με τους "ειδικούς συμβούλους" και τις εξωτερικές παραγωγές)


ΑΜΕΙΝΙΑΣ

quote:
Όλοι υποκλίνονται στο μεγαλείο της προσφοράς των αναρτήσεων σου στο φόρουμ.

Μπα, είναι χαμένοι στα βάθη των δικών σου αναρτήσεων. Όταν βγούν να πάρουν αέρα ίσως δουν και τις δικές μου.

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 21:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis, αλήθεια θεωρείς ότι χρειάζονται "παραδείγματα" για να δικαιολογήσει κάποιος την εύκολη διαπίστωση ότι ασκείς συχνά-πυκνά "κατά του προσώπου/ατόμου"(Ad hominem) (δήθεν-)επιχειρηματολογία; Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ψάξει κανείς ιδιαίτερα... μπορεί να ρίξει μία ματιά στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά σου (πιο πάνω στην παρούσα σελίδα) όπου παρομοιάζεις τον @ΑΜΕΙΝΙΑΣ με... "σταφίδα που βράζει μέσα σε κάποιο παρασκεύασμα".


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Απλά, μην ξεχνάμε πως ένα όχημα δεν διορθώνεται εν κινήση...

Ελα τωρα! απο εσένα περίμενα κάποια δικιά σου έξυπνη ατάκα...
(και οχι την καραμέλα του Ασημάκη και του Άδωνη)

Αν είναι ετσι να το κλείσουμε ολόκληρο το μαγαζί


Μου θύμησες το ανέκδοτο του μηχανικού και του ιατρού
οταν απάντησε ο ιατρός στα παράπονα του μηχανικού
οτι κι αυτός κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά με τον ιατρό,
αλλα αυτός αμείβετε με ψίχουλα
και τότε ο ιατρός του είπε:
"για δοκίμασε να το φτιάξεις την ωρα που δουλεύει..."

Ετσι είναι KERRY KING η λύση "το κλείνω και το παω συνεργείο"
ειναι λύση που θα έδινε κι ενα μικρο παιδάκι,
εδώ σε θέλω κάβουρα!



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για δοκίμασε να το φτιάξεις την ωρα που δουλεύει...

Αν μη τι άλλο,για λόγους διαφάνειας.
Το αρχείο της ΕΡΤ είναι όντως πολύτιμο.
Και μετά από το "μαύρο" δεν θα ξέρει κανείς τι θα αφαιρεθεί και τι θα απομείνει.

Σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνεί και ο φίλος Kerry.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon
Ελα τωρα! απο εσένα περίμενα κάποια δικιά σου έξυπνη ατάκα...
(και οχι την καραμέλα του Ασημάκη και του Άδωνη)

Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν του Τράγκα.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Osmosis, αλήθεια θεωρείς ότι χρειάζονται "παραδείγματα" για να δικαιολογήσει κάποιος την εύκολη διαπίστωση ότι ασκείς συχνά-πυκνά "κατά του προσώπου/ατόμου"(Ad hominem) (δήθεν-)επιχειρηματολογία;

Φυσικά, αλλιώς επιστρέφω το χαρακτηρισμό!

quote:
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ψάξει κανείς ιδιαίτερα... μπορεί να ρίξει μία ματιά στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά σου (πιο πάνω στην παρούσα σελίδα) όπου παρομοιάζεις τον @ΑΜΕΙΝΙΑΣ με... "σταφίδα που βράζει μέσα σε κάποιο παρασκεύασμα".

Ιδού η απόδειξη.
Δηλαδή ένας παραλληλισμός της ποιότητας του ανθρώπου μπορεί να θεωρηθεί επιχείρημα;*
Αν είναι δυνατόν!

Επιχείρημα μπορείς να δεις στην ακριβώς προηγούμενη δημοσίευση αυτής που αναφέρεις, εκτός και αν θεωρείς οτι η προσδοκία και η ελπίδα χαρακτηρίζει έναν ελεύθερο άνθρωπο.

* Επειδή κάποιος άλλος ίσως να το άφηνε να περάσει έτσι, αλλά οχι εσύ, διευκρινίζω οτι δεν το χρησιμοποίησα ως επιχείρημα!


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 16/06/2013 22:20:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Το αρχείο της ΕΡΤ είναι όντως πολύτιμο.
Και μετά από το "μαύρο" δεν θα ξέρει κανείς τι θα αφαιρεθεί και τι θα απομείνει.

Τόσο πολύτιμο που πάνε και το παρκάρουν σε logistics εταιρείες, οι οποίες με την σειρά τους καίνε τις εγκαταστάσεις τους γιατί παραπαίουν...

Για ψάξε το λίγο να δεις τι γίνεται με το αρχείο της ΕΡΤ στην Β.Ελλάδα και τι υλικό έχει καταστραφεί....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kerry,

Άσε για λίγο τι γίνεται με την τύχη του αρχείου.
Η δική σου γνώμη είναι ότι είναι αξιόλογο ή όχι;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
η βάση όμως (ο Λαός) ακόμα και με το πρόσφατο γεγονός της ΕΡΤ, δείχνει να μην διεγείρετε.

Μήπως επειδή ο Λαός τελικά συμφωνεί με το κλείσιμο της αμαρτωλής ΕΡΤ και αναμένει και συνέχεια με τις επόμενες αμαρτωλές ΔΕΚΟ ???
-----------------------------------------------------------------
Μήπως τελικά ο λαός εχει αποστασιοποιηθεί από τα τεκτενόμενα και τηρεί στάση ενεργού αναμονής;Μήπως τους την έχει στημένη στη γωνία; Μήπως έχουμε υποτιμήσει τον Έλληνα; Λέω ...μήπως.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Άσε για λίγο τι γίνεται με την τύχη του αρχείου.
Η δική σου γνώμη είναι ότι είναι αξιόλογο ή όχι;

Τι θα πει "άσε για λίγο τι γίνεται με την τύχη του αρχείου"...
Δεν θα λάβουμε υπόψιν ποιοί διαχειρίζονται αυτό το αρχείο και πως ???

Ναι λοιπόν, είναι αξιόλογο τα αρχείο και εύχομαι να του δωθεί η ευκαιρία να τύχει καλύτερης διαχείρισης από αυτή που "απολάμβανε" όλο αυτό το διάστημα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δική σου γνώμη είναι ότι είναι αξιόλογο ή όχι;

Ορίστε, εγώ φταίω, τι να του πεις, οτι και ένα αρχείο φορτοεκφόρτωσης εμπορευμάτων είναι πάντα αξιόλογο για αυτούς που θέλουν να το χρησιμοποιήσουν;
Μόνο εμένα μου φαίνεται δήθεν;
Δεν έχει σημασία η διαφύλαξη ενός αρχείου;
Ήμαρτον!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλούμε όλους τους συμμετέχοντες να κάνουν σαφές σε ποιον συζητητή απαντούν και τίνος τα κείμενα παραθέτουν, ειδικά εάν οι απαντήσεις τους αφορούν μηνύματα προ του αμέσως προηγούμενου. Θα πρέπει ο καθένας, ενεργός συμμετέχων ή αναγνώστης, σε οποιονδήποτε χρόνο, να μπορεί να παρακολουθήσει τη ροή της συζήτησης με πλήρη σαφήνεια αποδίδοντας τους λόγους και τις σκέψεις εκεί ακριβώς που ανήκουν!


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kerry,
quote:
Δεν θα λάβουμε υπόψιν ποιοί διαχειρίζονται αυτό το αρχείο και πως ???

Για ένα αρχείο που δεχόμαστε ότι είναι αξιόλογο,έχει φυσικά νόημα να δούμε ποια θα είναι η τύχη του,και ποιοι θα το διαχειρίζονται.
Απλά ήθελα να έχουμε σημείο αναφοράς,περί της αξίας του αρχείου.
Παρακάτω λοιπόν.

Πιστεύεις ότι αυτοί που διαχειρίζονται σήμερα την τύχη των όποιων δημοσίων συμφερόντων,είναι κατάλληλοι και υπερασπίζονται όντως τα συμφέροντα του ελληνικού λαού;

Διότι αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι κάνουν εκκαθάριση πτωχευμένης εταιρίας με συνοπτικές διαδικασίες.

Και αν για μια εταιρία είναι σκληρό,είναι τουλάχιστον δίκαιο.

Για ένα κράτος όμως είναι απαράδεκτο.
(ελπίζω να μη διαφωνείς επ'αυτού,διότι σε διαφορετική περίπτωση ανοίγει μεγάλη κουβέντα..)


quote:
εύχομαι να του δωθεί η ευκαιρία να τύχει καλύτερης διαχείρισης από αυτή που "απολάμβανε" όλο αυτό το διάστημα

Κι εγώ το εύχομαι.
Η διαφορά μας είναι ότι εσύ το περιμένεις ως πιθανό,ενώ εγώ φοβάμαι για το αντίθετο.

Ο βαθμός της εμπιστοσύνης σε αυτούς που κάνουν κουμάντο στη χώρα μας κάνει να αντιδικούμε.

Εσύ συγκρίνεις την πασοκική κατάσταση με τα κακά που επέφερε(κανένα σημείο διαφωνίας εδώ),με την σημερινή κυβέρνηση,θεωρώντας ότι είναι καλύτερη.(αν δρούσε μόνη της,πολύ πιθανό).
Αυτό που σου τονίζω εγώ είναι ότι ΔΕΝ είναι ελληνική η σημερινή διακυβέρνηση.Άρα δεν τίθεται σύγκριση...
Το μόνο που τίθεται είναι ζήτημα εθνικής κυριαρχίας.

-----------

Όσμοσις,
Ξύδι.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 22:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

(ας αφήσουμε το άκομψο του τρόπου που έγινε οτι έγινε, ακόμη και οι ίδιοι οι εργαζόμενοι τα λένε, τώρα πια για την κατασπατάληση με τους "ειδικούς συμβούλους" και τις εξωτερικές παραγωγές)


κ για να εχουμε καλο ερωτημα...για δεκαετιες ποιος προσλαμβανει διοριζει "ειδικους συμβουλους" κ ποιος δινει εντολες να εκταμιευονται χρηματικα κονδυλια για εξωτερικες παραγωγες???...μηπως ο καμεραμαν, ο ηχοληπτης, ο φλορ μανατζερ, ο εκφωνητης των ειδησεων, ο σπηκερ του τσαμπιονς λιγκ, ο γειτονας ο βαγγελης, η γιαγια μου η βασιλω???

Ποιός ήρθε?

Edited by - Κostakourtas on 16/06/2013 22:53:41

Edited by - Κostakourtas on 16/06/2013 23:02:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 23:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

quote:
Για ένα αρχείο που δεχόμαστε ότι είναι αξιόλογο,έχει φυσικά νόημα να δούμε ποια θα είναι η τύχη του,και ποιοι θα το διαχειρίζονται.

Συνεπώς δεν έχουμε παρά να περιμένουμε το αποτέλεσμα που θα προκύψει με την ίδρυση του νέου οργανισμού και μετά να κρίνουμε.

quote:
Πιστεύεις ότι αυτοί που διαχειρίζονται σήμερα την τύχη των όποιων δημοσίων συμφερόντων,είναι κατάλληλοι και υπερασπίζονται όντως τα συμφέροντα του ελληνικού λαού;

Το ερώτημα είναι κατά πόσο το Δημόσιο συμφέρον συμβαδίζει με τα συμφέροντα του Ελληνικού λαού. Σηκώνει πολύ μεγάλη κουβέντα εδώ...

quote:
Για ένα κράτος όμως είναι απαράδεκτο.

Ήταν κράτος αυτό που είχαμε ????????????

quote:
Εσύ συγκρίνεις την πασοκική κατάσταση με τα κακά που επέφερε(κανένα σημείο διαφωνίας εδώ),με την σημερινή κυβέρνηση,θεωρώντας ότι είναι καλύτερη.(αν δρούσε μόνη της,πολύ πιθανό).
Αυτό που σου τονίζω εγώ είναι ότι ΔΕΝ είναι ελληνική η σημερινή διακυβέρνηση. Άρα δεν τίθεται σύγκριση...
Το μόνο που τίθεται είναι ζήτημα εθνικής κυριαρχίας.

Το κακό που έφερε αυτή η αλητοσυμμορία με τον πράσινο ήλιο, μόνο με το κακό που έφερε ο οθωμανικός ζυγός μπορεί να συγκριθεί.

Τώρα, αν είναι Ελληνική η σημερινή διακυβέρνηση λίγο με απασχολεί. Τόσα χρόνια αναφωνούσαμε να έρθουν οι Γερμανοί να μας κάνουν κράτος ή όχι ??? Θυμηθείτε λίγο τι αναφωνούσατε κάθε φορά που βλέπαμε μία από τα ίδια ????

Θα ξεφύγει η κουβέντα όμως αν πιάσουμε αυτό το θέμα.
Διαβάστε αυτό : http://www.katohika.gr/2013/06/metrame-meres-os-kratos.html

Είναι άραγε κακιά μια τέτοια εξέλιξη ???
Ίσως αξίζει να το αναπτύξουμε σε ένα ξεχωριστό θέμα αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy