ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το Απόλυτο Αντισεισμικό Σύστημα είναι Ελληνικό.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2018, 20:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Θα προσπαθήσω να απαντήσω με τον δικό μου τρόπο στο ερώτημα του προβληματισμού που έχω σαν εφευρέτης στην Ελλάδα. Η επιστήμη είναι ο πυρήνας της γνώσης. Γένους θηλυκού σαν την μήτρα της γυναίκας Όλοι θέλουν να μπουν μέσα σαν τα σπερματοζωάρια. Γύρο από την μήτρα της πεπατημένης επιστήμης υπάρχουν σε κυκλική διάταξη οι επιστήμονες που είναι οι φύλακες της. Έχουν ανοίξει τα πόδια, έχουν ανοίξει τα χέρια και έχουν ενωθεί σχηματίζοντας έναν κύκλο αδιαπέραστο για τα άλλα εξωθεσμικά σπερματοζωάρια. Γύρω από αυτόν τον κύκλο υπάρχουν οι θεσμοθετημένοι ερευνητές που κόβουν κύκλους και είναι οι μόνοι που μπορούν να αλλάξουν την διάταξη της σειράς των επιστημόνων πάνω στον κύκλο και να τους μετατοπίσουν λίγο δεξιά ή αριστερά. Υπάρχουν και οι εφευρέτες οι οποίοι δεν είναι τίποτα άλλο από τα σπερματοζωάρια. Στην προσπάθειά τους να μπουν μέσα στην μήτρα της γνωστικής επιστήμης οι εφευρέτες αρχίζουν να ρίχνουν κλοτσιές στα@@@των επιστημόνων. Αν η κλοτσιά είναι πολύ δυνατή οι επιστήμονες κουλουριάζονται γονατίζουν και ο εφευρέτης ανοίγει ένα μικρό πέρασμα προς την μήτρα της γνώσης. Στην Ελλάδα όμως οι επιστήμονες έχουν κάνει την δική τους πατέντα. Αντί να έχουν ανοιχτά τα πόδια για καλύτερη στήριξη, αυτοί κάθονται σε καρέκλα. Ο κακόμοιρος ο εφευρέτης όσες κλοτσιές και να ρίχνει σπάει το πόδι του στην καρέκλα. Αυτός ο κύκλος δεν σπάει με τίποτα. Η επιστήμη στην Ελλάδα δεν θα κυοφορήσει ποτέ. «Τι αξία θα είχε η μανία για τη γνώση, αν επρόκειτο να μας εξασφαλίσει μονάχα την απόκτηση γνώσεων και όχι, κατά κάποιον τρόπο και όσο αυτό είναι εφικτό, το παραστράτισμα από εκείνο που ήδη γνωρίζουμε. Υπάρχουν στιγμές στη ζωή που το ερώτημα του αν μπορείς να σκέφτεσαι διαφορετικά από τον τρόπο που σκέφτεσαι και να αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά από τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα, είναι αναγκαίο, για να συνεχίσεις να ερευνάς ή να στοχάζεσαι». M. Foucault (1926 – 1984) Η ιστορία της επιστήμης δεν είναι μια συνεχής και γραμμική διαδικασία συσσώρευσης νέων γνώσεων, αλλά αντίθετα σημαδεύεται από σοβαρές ασυνέχειες, τομές και άλματα, που καθιερώθηκαν να λέγονται επιστημονικές επαναστάσεις. Κάθε εποχή έχει τις δικές της επιστημονικές αλήθειες και αυτές εκφράζονται συνολικά με τη λέξη παράδειγμα Κάθε ιστορική περίοδος λοιπόν έχει το δικό της παράδειγμα τις δικές της επιστημονικές θεωρίες. Ακόμα και αν πάψουν να ισχύουν στο μέλλον, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξαν αληθινές, αφού, όταν αυτές διατυπώθηκαν, μπορούσαν να απαντήσουν στα ερωτήματα που έθεταν οι επιστήμονες της εποχής. Αρκεί όμως ένα αναπάντητο ερώτημα για να καταρριφθεί μια συγκεκριμένη θεωρία για χάρη κάποιας καινούριας. Η νέα θεωρία γίνεται, τότε, ανώτερη, γιατί μπορεί να απαντάει στο ερώτημα που δεν μπορούσε να απαντήσει η προηγούμενη, να εξηγεί μεγαλύτερο αριθμό φαινομένων και να διατυπώνει ακριβέστερες προβλέψεις. Μια νέα θεωρία πατάει με το ένα πόδι στη συσσωρευμένη γνώση, αλλά με το άλλο δίνει μια κλοτσιά και αλλάζει ότι ίσχυε μέχρι κείνη τη στιγμή. Φαίνεται πως η επιστημονική πρόοδος (όπως κάθε πρόοδος εξάλλου) είναι περισσότερο το προϊόν μιας ρήξης με την παράδοση παρά η συνέχειά της.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 28/02/2018 20:32:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2018, 15:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Τι σχέση έχει μια παγόδα με την πατέντα μου?
Συνήθως η επιστημονική πρόοδος συνδυάζεται με αυστηρή έρευνα και ανάλυση, αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Ένας ικανός αριθμός εφευρέσεων οφείλουν πολλά στην τύχη.
Μία μέρα πριν δέκα χρόνια έβλεπα στην τηλεόραση ένα ντοκιμαντέρ όπου ένας πολιτικός μηχανικός μελετούσε τις παγόδες στην Κίνα εξετάζοντας και ερευνώντας γιατί αυτές οι ξύλινες κατασκευές δεν είχαν πολλές αστοχίες στον σεισμό συγκρινόμενες με τις άλλες κατασκευές. Παρατήρησε ότι ο κύριος λόγος ήταν ένας κορμός δένδρου ο οποίος διαπερνούσε τους τρις - τέσσερις κατά τα άλλα ασύνδετους ορόφους στο κέντρο της κατασκευής. Αυτός ο κορμός κατά την ταλάντωση της παγόδας διατηρούσε τον κατακόρυφο άξονα των ορόφων σε μία ευθεία χωρίς τα πατώματα να παρουσιάζουν διαφορά φάσης. Δηλαδή ο κορμός είχε διαφραγματική λειτουργία και έλεγχε τις μετατοπίσεις των ορόφων Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μικρές παραμορφώσεις και εντάσεις. Βλέποντας αυτό το ντοκιμαντέρ το μάτι μου έπεσε δίπλα στην τηλεόραση πάνω σε μια συντιέρα αυτές με την στρογγυλή βάση και το στέλεχος στο κέντρο που χρησιμεύει να συγκρατεί τα CD Αυτή την στιγμή έπαθα ένα φλας και σκέφτηκα το εξής. Αν η βάση της συντιέρας είναι μία μεγάλη μονοκόμματη βάση μιας κατασκευής και το στέλεχος της συντιέρας είναι το φρεάτιο ενός ανελκυστήρα τότε έχουμε μια παγόδα από σκυρόδεμα. Από αυτήν την παρατήρηση εμπνεύστηκα αρχικά την ιδέα. Αργότερα σκεπτόμενος αυτή την ιδέα μου ήρθε η ιδέα ότι θα ήταν καλύτερα αν βίδωνα το φρεάτιο με το έδαφος. Έκανα τον μηχανισμό και μετά κατάλαβα ότι είχα εφεύρει μία μέθοδο η οποία βίδωνε για πρώτη φορά παγκοσμίως την κατασκευή με το έδαφος. Το έκανα πατέντα και ιδού το αποτέλεσμα. Τελικά η τύχη, η παρατήρηση και η πολύ μελέτη και έρευνα έφεραν αυτό το αποτέλεσμα.
Είναι μία μέθοδος που χρησιμοποιεί έναν μηχανισμό πάκτωσης των άνω άκρων ενός τοιχώματος από οπλισμένο σκυρόδεμα με το έδαφος με σκοπό να στείλει μέσα σε αυτό τις ανοδικές εντάσεις δημιουργούμενες από την ροπή ανατροπής του τοιχώματος αποτρέποντας τις μεγάλες μετατοπίσεις και τις εντάσεις του φέροντα οργανισμού που αναπτύσσονται κατά τον σεισμό.

https://www.youtube.com/channel/UCZaFAWh80Zs3gvEulYCex2A

Edited by - seismic on 03/03/2018 15:17:49

Edited by - seismic on 03/03/2018 15:19:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2018, 17:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Δεν ανακάλυψα εγώ την βίδα. Εγώ απλά ανακάλυψα ότι η επιστήμη του πολιτικού μηχανικού δεν είχε σκεφτεί το βίδωμα της κατασκευής στο έδαφος ώστε να λύσει το πρόβλημα του σεισμού. Δεν πάω κόντρα στους πολιτικούς μηχανικούς αν και θα έπρεπε γιατί οι περισσότεροι εδώ και δέκα χρόνια στα διάφορα φόρουμ που γράφω με αποκαλούν άσχετο με την επιστήμη τους προσπαθώντας να με πείσουν ότι το βίδωμα της κατασκευής στο έδαφος δεν βελτιώνει την αντισεισμικότητα. Υπήρχαν όμως και πολλοί που με βοήθησαν και τους ευχαριστώ Δεν παραπονιέμαι για αυτό καλό μου έκανε γιατί με έκανε να ασχοληθώ με την επιστήμη αυτή και να βελτιώσω την ευρεσιτεχνία. Είμαι όμως πάρα πολύ ενοχλημένος από την παντελή απουσία των δεσμών του κράτους.
Αυτό δεν θα το αφήσω θα υπερασπιστώ επιστημονικά την ευρεσιτεχνία. Αν την επιστήμη την γράφει η αλήθεια της έρευνας θα πάω καλά. Έχω την γνώση να τους αντιμετωπίσω όλους. Αρκεί να μου δώσουν την ευκαιρία για την οποία κάνουν τα πάντα για να μην μου δοθεί και το ξέρω.
Βιδωμένο https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
Ξεβίδωτο https://www.youtube.com/watch?v=l-X4tF9C7SE
Μέχρι να μου πουν γιατί το ίδιο μοντέλο με τις βίδες δεν έπαθε τίποτα και χωρίς τις βίδες έγινε κομμάτια εγώ δεν θα σταματήσω να το φωνάζω δυνατά.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2018, 18:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Ένα υψίκορμο μικρής τετράγωνης διατομής υποστύλωμα έχει μεγάλη ελαστικότητα. Ένα τοίχωμα ( τοιχίο ) έχει μικρότερη ελαστικότητα. Ένα εξολοκλήρου κτίριο από σκυρόδεμα έχει μεγάλη ακαμψία.
1) Αν κατασκευάσεις έναν σκελετό οικοδομής εξολοκλήρου με μικρής τετράγωνης και ισομετρικής διατομής υποστυλώματα θα υπάρχει μεγάλη ελαστικότητα οπότε και απορρόφηση ενέργειας και την αποφυγή της εμφάνισης των ρωγμών στον κορμό δοκού και υποστυλώματος. Έχεις όμως πρόβλημα στον κορμό κοντά στην βάση ο οποίος κόβεται εύκολα λόγο της τέμνουσας βάσης.
2) Αν κατασκευάσεις έναν σκελετό οικοδομής εξολοκλήρου με τοιχώματα και δοκούς λόγο της έλλειψης ελαστικότητας και της δυναμικής που διαθέτει ο κορμός του τοιχώματος θα κατεβάσει μεγάλες ροπές ανατροπής στην βάση, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν μεγάλες ανοδικές εντάσεις στην μία πλευρά του τοιχώματος τις οποίες προσπαθεί να αναλάβει η πεδιλοδοκός και η δοκός εφαρμόζοντας αντιρροπές δηλαδή εξισώσεις ισορροπίας. Είναι όμως τόσο μεγάλες αυτές οι ανοδικές εντάσεις που είναι αδύνατον να παραληφθούν από τους πεδιλοδοκούς και τους δοκούς οπότε σε μεγάλους σεισμούς έχουμε αστοχία της πεδιλοδοκού και της δοκού.
3) Αν κατασκευάσεις ένα κτίριο εξολοκλήρου από σκυρόδεμα δεν υπάρχουν δοκοί οπότε δεν θα υπήρχε λογικά πρόβλημα. Δεν υπάρχουν δοκοί ούτε και ελαστικότητα. Τι γίνεται σε αυτή την μέθοδο σχεδιασμού? Ναι δεν υπάρχουν δοκοί υπάρχουν όμως κόμβοι ( γωνίες ) που σχηματίζονται ανάμεσα στην πλάκα και τα κατακόρυφα στοιχεία. Το χειρότερο υπάρχουν πόρτες και παράθυρα τα οποία έχουν κόμβους οι οποίοι είναι και το ποιό αδύναμο σημείο της κατασκευής. Γιατί? Διότι ένα κτίριο εξολοκλήρου από σκυρόδεμα έχει πάρα πολύ μεγάλο βάρος ( 2450 kg/m3 ) το οποίο παραλαμβάνεται από το έδαφος. Όμως όταν μία εντελώς άκαμπτη κατασκευή υπόκειται σε ένα σεισμό δημιουργείτε ροπή ανατροπής σε ολόκληρο τον φορέα και όχι στα υποστυλώματα και τα τοιχώματα όπως συμβαίνει στις πρώτες δύο μεθόδους δόμησης με αποτέλεσμα όλη η βάση της κατασκευής να έχει μία ανάκληση και να χάνει την επαφή της με το έδαφος. Το αποτέλεσμα είναι τα φορτία της κατασκευής να χάνουν την στήριξη που είχαν από το έδαφος και να δημιουργούν ροπές στους κόμβους της πόρτας και του παραθύρου. Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε αστοχία ακριβώς πάνω από τον κόμβο γιατί εκεί είναι το πιο αδύναμο μέρος της κατασκευής.
Όλα και τα τρία συστήματα δόμησης σήμερα έχουν πρόβλημα όταν ο σεισμός είναι μεγάλος. Η ευρεσιτεχνία και η μέθοδος που προτείνω έχει απόδοση και στις τρις μεθόδους που ανέφερα. Την μεγαλύτερη όμως απόδοση την έχει στην τρίτη μέθοδο δηλαδή σε τελείως άκαμπτες κατασκευές εξολοκλήρου από σκυρόδεμα διότι πακτώνοντας μόνο τα γωνιακά άκρα της κατασκευής έχεις καλύτερα αποτελέσματα στον σεισμό με λιγότερο κόστος. Η ευρεσιτεχνία είναι ένας μηχανισμός που ενώνει το δώμα με το έδαφος με σκοπό να σταματά από το δώμα τις ανοδικές εντάσεις από την ροπή ανατροπής. Δηλαδή παραλαμβάνει τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής από το δώμα και με την βοήθεια του τένοντα τις στέλνει μέσα στο έδαφος. Η δεξιόστροφη ροπή ανατροπής του κτιρίου δημιουργεί αριστερόστροφη ροπή στους κόμβους λόγο του ότι τα στατικά φορτία χάνουν την στήριξη του εδάφους οπότε δεν έχουμε ισορροπία δυνάμεων. Αν σταματήσουμε την ροπή ανατροπής δεν θα έχουμε την ανάκληση της βάσης οπότε τα στατικά φορτία θα έχουν την στήριξη του εδάφους και δεν θα έχουμε την ροπή στους κόμβους οπότε δεν θα υπάρχουν και οι εντάσεις που προκαλούν την αστοχία. Η πρώτη μέθοδος χρειάζεται για να έχει απόδοση έναν μηχανισμό στο κέντρο κάθε ενός υποστυλώματος. Η δεύτερη μέθοδο με τα τοιχώματα ένα μηχανισμό σε όλα τα άκρα του τοιχώματος. Η τρίτη άκαμπτη μέθοδος ένα μηχανισμό σε κάθε άκρο της κατασκευής Οπότε τους λιγότερους μηχανισμούς τους θέλει η τρίτη μέθοδος. Μην θεωρείτε ότι επειδή η τρίτη μέθοδος έχει πολλά μπετά είναι και πιο ακριβή διότι τα προκατασκευασμένα εξολοκλήρου από σκυρόδεμα είναι 50% πιο φθηνά από τις συμβατικές κατοικίες.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2018, 10:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Πολλές φορές όταν καταρρεύσει μία κατασκευή στον σεισμό ρίχνουμε το φταίξιμο στον πολιτικό μηχανικό για την μελέτη που έκανε και στον κατασκευαστή για τις κακοτεχνίες. Είναι σωστό αυτό ή μήπως τους κατηγορούμε άδικα? Και όμως είναι δυνατόν μία κατασκευή με άρτια μελέτη και άψογη κατασκευή να καταρρεύσει σε έναν σεισμό ενώ μία άλλη με κάκιστες προδιαγραφές λίγα μέτρα πιο πέρα να μην πάθει ζημιά. Που οφείλεται αυτό? Οφείλεται στον συντονισμό. Το έδαφος από φυσικής του συστάσεως έχει διαφορετική δομή από περιοχή σε περιοχή οπότε και οι συχνότητες που μεταδίδει πάνω στην κατασκευή είναι διαφορετικές από περιοχή σε περιοχή. Όταν η συχνότητα του εδάφους συμπέσει με την συχνότητα του κτιρίου έχουμε την ιδιοσυχνότητα Κατά την ιδιοσυχνότητα δημιουργείτε ο συντονισμός. Κατά τον συντονισμό έχουμε στην πάροδο του χρόνου αυξητικό πλάτος των μετατοπίσεων των πάνω ορόφων με αποτέλεσμα την κατάρρευση του κτιρίου.
Φυσικά υπάρχει και μία άλλη παράμετρος εκτός της σύστασης του εδάφους που δημιουργείτε ο συντονισμός και είναι αυτή του συσχετισμού της συχνότητας και του ύψους της κατασκευής. Άντε μετά να αποδείξει ο πολιτικός μηχανικός και ο κατασκευαστείς ότι δεν φταίει αυτός και φταίει η μη προβλέψιμη συχνότητα του εδάφους που είναι διαφορετική από περιοχή σε περιοχή. Η ευρεσιτεχνία λύνει και αυτό το πρόβλημα του συντονισμού διότι παρεμποδίζει δυναμικά τις μετατοπίσεις των ορόφων σε κάθε κύκλο φόρτισης του σεισμού προς την κατασκευή οπότε σταματά τον συντονισμό. Σχετικό βίντεο στο οποίο φαίνεται ότι όταν οι μετατοπίσεις του εδάφους είναι μικρές και γρήγορες επηρεάζουν τις χαμηλές κατασκευές. Αντιθέτως όταν οι μετατοπίσεις του εδάφους είναι μεγάλες και αργές επηρεάζουν τις υψίκορμες κατασκευές.
Δηλαδή ένας σεισμός που οποίου το επίκεντρο είναι μακριά από την κατασκευή οπότε και το πλάτος του κύματος είναι μεγάλο και αργό θα επιφέρει καταστροφές στα ψιλά κτίρια Αντιθέτως όταν ο σεισμός είναι ρηχός και κοντά στις κατασκευές έχει μικρό πλάτος μετατοπίσεις και μεγάλη ταχύτητα και αυτό θα επιφέρει ζημιές στα χαμηλά κτίρια. https://www.youtube.com/watch?v=LV_UuzEznHs&t=2s&list=LLZaFAWh80Zs3gvEulYCex2A&index=114

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2018, 10:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Δέκα χρόνια προσπαθώ να πίσω τους πολιτικούς μηχανικούς ότι η πάκτωση των άκρων στην ανώτατη στάθμη των τοιχωμάτων με το έδαφος παραλαμβάνει τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής από το δώμα και τις μεταβιβάζει απευθείας μέσα στο έδαφος αποτρέποντας καθ αυτόν τον τρόπο τις μετατοπίσεις οπότε και τις εντάσεις που αναπτύσσονται σε όλον τον φορέα οι οποίες είναι υπεύθυνες για την κατάρρευση των κατασκευών σε έναν μεγάλο σεισμό.
Είμαι σίγουρος ότι η ευρεσιτεχνία έχει μεγάλη απόδοση
Είμαι σίγουρος ότι η πλειοψηφία των πολιτικών μηχανικών και όλοι οι αρμόδιοι φορείς στην Ελλάδα έχουν καταλάβει τα οφέλη της μεθόδου που προτείνω. Εκτός μερικών καθηγητών οι οποίοι μου συμπαραστέκονται η πλειοψηφία των πολιτικών μηχανικών και όλοι οι αρμόδιοι φορείς δεν υιοθετούν την μέθοδο αυτή. Μερικοί προσπαθούν να με βγάλουν και τρελό.
Τελικά τι συμβαίνει και κρατούν αυτή την στάση απέναντι σε κάθε καινοτομία? Δεν θέλουν γερές κατασκευές? Δεν θέλουν ανάπτυξη?
Μία ευρεσιτεχνία θέλει χρήμα για να αναπτυχθεί δεν φθάνει η ιδέα.
Έχουμε από την μία τους φτωχούς εφευρέτες και από την άλλη αυτούς που έχουν το χρήμα. Ο εφευρέτης μπορεί να καταστρέψει έναν πλούσιο που έχει χρήμα γιατί η εφεύρεσή του μπορεί να αλλάξει και να κάνει αναχρονιστικό το προιόν που παράγει το χρήμα στον πλούσιο. Αν όμως ο πλούσιος συνεργαστεί με τον εφευρέτη αποκτά υπεραξία και η εφεύρεση και το χρήμα. Το ερώτημα όμως είναι το εξής. Αν η εφεύρεση έχει μεγάλο κοινωνικό όφελος και ο εφευρέτης είναι φτωχός και ο πλούσιος δεν θέλει να βοηθήσει τότε τι γίνεται πάει στα αζήτητα μία εφεύρεση που θα σώσει ζωές?
Ναι πάει στα αζήτητα γιατί το κράτος δεν φρόντισε να κάνει έναν φορέα ο οποίος να είναι σε θέση να αξιολογεί και να χρηματοδοτεί εφευρέσεις με μεγάλο κοινωνικό όφελος. https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/29511827_1937201209626159_7016027275731811724_n.jpg?_nc_cat0oh4de906a43688b4da7ff8d7d4b0bf0a5boe5B2E1B63
Απλά
Όπως δείχνει το σχήμα 1 Όταν ένα τοίχωμα είναι σε κατάσταση ηρεμίας, όλες οι φορτίσεις είναι κατακόρυφες και το έδαφος αντιδρά και υπάρχει μία ισορροπία δυνάμεων.
Όπως δείχνει το σχήμα 2 Όταν γίνεται σεισμός δημιουργούνται πρόσθετες οριζόντιες φορτίσεις πάνω στο τοίχωμα με διαφορετική φορά που πάνε να το ανατρέψουν Αρχικά έχουμε την πλάγια δύναμη του σεισμού 1 κάτω στην βάση που μετατοπίζει δεξιά την βάση και την αντίθετης φοράς δύναμη της αδράνειας 2 Αυτές οι δύο αντίθετες δυνάμεις 1 και 2 δημιουργούν την ροπή ανατροπής 3 η οποία περιστρέφει το τοίχωμα γύρο από την άρθρωση 4 και πάει να το ανατρέψει.
Η δύναμη της αδράνειας 2 παραλαμβάνεται αρχικά από το άνω μέρος του τοιχώματος και μεταφέρετε μέσα από την δομή του 5 κάτω στην άρθρωση 4 Αν η δύναμη της αδράνειας 2 είναι πολύ μεγάλη περιστρέφει το τοίχωμα Κατά την περιστροφή αναπτύσσονται αφενός από την μία πλευρά πάνω στον κορμό του τοιχώματος καθοδικές δυνάμεις θλίψης 6 και αφετέρου από την άλλη του πλευρά ανοδικές εντάσεις 7 με αποτέλεσμα να υπάρχει το ανασήκωμα του πεδίλου της βάσης 8 και το ανασήκωμα του άνω μέρους του τοιχώματος 8. Όπως φαίνεται στο σχήμα 3 αυτό το ανασήκωμα της βάσης και του δώματος 8 έχει σαν αποτέλεσμα να έχει την τάση να σπάσει την δοκό 9 και την πεδιλοδοκό 10.
Τι κάνει η μέθοδος της ευρεσιτεχνίας για να σταματήσει το σπάσιμο της δοκού και της πεδιλοδοκού.
Όπως δείχνει το σχήμα 4 παίρνω μία δύναμη από το έδαφος μέσο μία πάκτωσης που εφαρμόζεται με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας και με την βοήθεια ενός τένοντα 11 την μεταφέρω στο πάνω άκρο του τοιχώματος με σκοπό να επιβάλω στο άνω άκρο του μία αντίθετη δύναμη 12 κόντρα στην ανοδική δύναμη 13 ώστε να έχουμε ισορροπία των δυνάμεων και να αποτρέψουμε την ροπή ανατροπής 3 που σπάει την δοκό 9 και την πεδιλοδοκό 10.
https://postimg.org/image/7wbsuzsff/
Η πατέντα το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα στο #AnatreptikoDeltio 20 Mar 2018 https://www.facebook.com/manos.rcmaniac/videos/951791198316476/

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 25/03/2018 10:35:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2018, 21:22:30  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Γιάννη (seismic), έβλεπα εδώ και καιρό περιστασιακά το θέμα σου,
και πρόσφατα κάθισα να δω και κάποιες από τις παραπομπές (πχ. βιντεο της Ζούγκλας) που παρέθεσες.

Γενικώς, είμαι υπέρ της ελευθερίας έκφρασης, της ελευθερίας του νοός, και ένθερμος υποστηρικτής κάθε πρωτότυπης ιδέας και καινοτομίας. Υπ’αυτή την έννοια, καταρχήν ‘είμαι μαζί σου’ σε πρώτη φάση.

Δεν κρύβω άλλωστε ότι πολλοί από μας, εμού συμπεριλαμβανομένου, ονειρευτήκαμε και ζηλέψαμε το ρόλο του...Κύρου Γρανάζη ή του πολυμήχανου Μαγκάιβερ, και άλλοι, με μικρές άλλοι με μεγάλες ή άλλοι με καθόλου ‘πατέντες’ μπακάλικες, σοβαρότερες ή λιγότερο σοβαρές τα καταφέραμε από το μηδέν έως το κάτι.

Όμως γενικότερα έτσι είναι η ζωή, όπως τη διαμορφώσαμε κι εμείς (ως κοινωνία) με τους διάφορους θεσμούς, τα κόμματα, τις κυβερνησεις, τα Πανεπιστήμια, κλπ.

Υπάρχουν ορισμένες διατυπώσεις στις οποίες έχεις δίκαιο, και μάλιστα είσαι και τυχερός (ή επίμονος) που εν μέρει αυτό έχει αναγνωριστεί κιόλας. Υπάρχουν άλλοι πολύ αξιότεροι και εξυπνότεροι, κι από σένα κι από μένα, που παραμένουν ακόμα στην...αφάνεια.

Εκεί που αρχίζεις και το χάνεις το παιχνίδι είναι σε αυτά που σου επεσήμαναν και άλλα μέλη, στον τρόπο, στο ίματζ, στην κλασσική ελληνική γκρίνια και στο αίσθημα κατατρεγμού και πνιξίματος από το ’συστημα’ προς εσένα.

Επιπλέον περνάς και στην ’αντεπίθεση’ και αρχίζεις να προκαλείς/βρίζεις τους Μηχανικούς, κλπ.

Χωρίς να θεωρηθεί ότι το πάω συντεχνιακά το θέμα, να σου πω ότι εγώ είμαι Μηχανικός, πιστοποιημένος και εξετασμένος κατά τα 'συμβατικά πρότυπα' και διαδικασίες.

Δεν είμαι Πολιτικός Μηχανικός, ούτε Γεωλόγος για να ξέρω με ακρίβεια και λεπτομέρεια τα των κτιρίων και των σεισμών.

Ξέρω όμως αρκετή Φυσική, Χημεία, Τεχνική Μηχανική και Μαθηματικά, και πιστεύω ότι διαθέτω την περίφημη κοινή λογική, οπότε με αυτά τα εφόδια να μπορώ να καταλάβω και πράγματα που εκτείνονται πέραν των στενών ορίων του αντικειμένου σπουδών μου, ιδιαιτέρως δε όταν απτονται στην ουσία της Φυσικής, που είναι και η ...μητέρα των Επιστημών.

Να ξεκινήσουμε από τα...βασικά λοιπόν:

1) Από ότι είδα προτείνεις ένα είδος ενισχυμένης πάκτωσης στο έδαφος σε αντίθεση όπως λές με τα σημερινά κτήρια που απλώς 'κάθονται' στην επιφάνεια του εδάφους, με τα θεμέλια σαν κυτία πλήρωσης μπαζών ως ένα ορισμένο βάθος.

2) Επιπλέον, συμπληρώνεις τη μεθοδο με κάποιους αποσβεστήρες ταλαντώσεων στην κορυφή των καθέτων δοκών.

3) Και τέλος , με το παράδειγμα της παγόδας αναφέρεσαι στην κεντρική κολώνα, που επιτρέπει και μεταφέρει την ταλάντωση, ακόμα και αν οι επιμέρους όροφοι κινούνται 'διαφορικά' (στην ελαστική περιοχή πάντα).

4) Ακόμη, εμφανίζεις στο βίντεο και ένα πείραμα με ένα δοκίμιο, που το κουνάς και το τραντάζεις πέρα δώθε.

Να σε ενημερώσω κατ'αρχήν,ότι το (2) και το (3) ήδη εφαρμόζονται εδώ και αρκετά χρόνια, με τη μια ή την άλλη μορφή.

Το μέν (2) με τα πάσης φύσεως και τεχνολογίας εξελιγμένα εφέδρανα
και το (3) στις υψηλές κατασκευές/ουρανοξύστες, όπου στην ουσία έχουμε ένα πολύ ισχυρό/συμπαγές φρεάτιο ή φρεάτια στο κέντρο της κατασκευής, και πέριξ των ορόφων ντύνουμε με μέταλλο ή γυαλί, κλπ.

Στο (4) έχω κάποιες ενστάσεις γιατί στερείται κάποιων αρχών της αναλογικότητας και της προσομοίωσης,

και η βασικότερη ένστασή μου είναι στο (1).

Θεωρώ, με κάποια επιφύλαξη, ότι έχεις κάνει ήδη μια υπεραπλουστευτική παραδοχή εδώ, και από κει ξεκινάει -όχι το λάθος- αλλά η εξαγωγή εύκολων συμπερασμάτων εάν τα εφαρμόζαμε όλα αυτά σε μια πραγματική δομή, και δη σχετικά υψηλή (πχ ένα κτήριο 8 ή 10 ορόφων και όχι 2 ή 3 μόνο).

Χρησιμοποίησες επανειλημμένως το παράδειγμα με το τραπέζι και τις δοκούς επάνω σε αυτό, όμως η σχέση κτισμάτων και "φλοιού της Γης" δεν είναι ανάλογη.

Ενα τραπέζι έχει πάχος (της οριζοντιομένης τάβλας) 1? 2? αντε μέχρι εκεί πόντους.

Και επάνω λες ότι στηρίζεις αρχικά ένα ξύλο χωρίς τίποτα, που βεβαίως όλοι ξερουμε ότι αν κουνησεις το τραπέζει θα πέσει, και μετά αρχίζεις περί καρφιών και κοχλιών.

Στο τραπέζι ή σε κάθε ανάλογο του τραπεζιού, προφανώς το σύστημα έχει λογική και δουλεύει.

Ο επιφανειακός φλοιός της Γης όμως, δεν είναι μια τάβλα. Ακόμα και οι λιθοσφαιρικές πλάκες, έχουν μπόλικη πραμάτεια από πάνω τους....σκόνη, χώμα, πέτρες, νερό, κοιλότητες, άλλα πετρώματα και στρώματα, κλπ, δηλαδή υλικά με διαφορετική φύση, διαφορετικές πυκνότητες, διαφορετικές συστάσεις, συμπεριφορές, κλπ.

πού θα βιδώσεις ρε φίλε, και τί ?

Στα 5 ή 10 ή 15 μέτρα, επιφανειακού ...χώματος?

Όταν ο σεισμός θα έχει υπόκεντρο στα δεν ξερω γω πόσα Χιλιόμετρα στο υπέδαφος?

Σκεφτηκες ότι πχ. ωραία η ιδέα, αλλά για να λειτουργήσει στην πράξη θέλουμε αγκύρια 2 με 3 φορές το ύψος του κτηρίου -εις βάθος, οπότε ...πάπαλα η οικονομία υλικών, κλπ?

Εδώ το δοντάκι μας που είναι μισό έως 1 εκατοστό, πχ και έχει ρίζα 1,5 πόντο για να φύεται στο κρανίο και να απορροφάει κραδασμούς μάσησης ή κινήσεων κλπ και να είναι ατράνταχτο και ισχυρό,
εσύ για 10όροφο κτήριο πχ τί κοχλίες και τι βίδες θα ήθελες?

Και για να το πάμε και πιο προκλητικά άμα γουστάρεις:

Εγώ εδώ και τώρα σου έχω την πιο γαμάτη και σούπερ ουάου λύση όλων των εποχών για αντισεισμική προστασία:

Να βάζουμε στα κτίρια αντί θεμελίων και πακτώσεις και βίδες... Αμορτισέρ!

Ναι ρε φίλε, Σούστες και Αμορτισέρ, και εκεί τα αποσβένουμε όλα και δεν πέφτει κανένα κτίριο. Απλά πού και πού θα κουνιόμαστε λίγο (και θα είναι κάτι παραπάνω από όσο κουνιόμαστε στους σεισμούς μέχρι τώρα, ελέω της μεγαλύτερης ελαστικής περιοχής, λόγω της σούστας).

Και άν μου πεις δεν γίνεται, διότι η σούστα πρέπει να είναι τεράστια,
τότε και γω θα σου πώ, πές μου πόση θα είναι η δική σου βίδα της πάκτωσης για να σου πω κι εγώ πόση θα είναι η σούστα μου...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 26/03/2018 21:28:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2018, 22:44:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εγώ εδώ και τώρα σου έχω την πιο γαμάτη και σούπερ ουάου λύση όλων των εποχών για αντισεισμική προστασία:

Να βάζουμε στα κτίρια αντί θεμελίων και πακτώσεις και βίδες... Αμορτισέρ!

Ναι ρε φίλε, Σούστες και Αμορτισέρ, και εκεί τα αποσβένουμε όλα και δεν πέφτει κανένα κτίριο. Απλά πού και πού θα κουνιόμαστε λίγο (και θα είναι κάτι παραπάνω από όσο κουνιόμαστε στους σεισμούς μέχρι τώρα, ελέω της μεγαλύτερης ελαστικής περιοχής, λόγω της σούστας).

Και άν μου πεις δεν γίνεται, διότι η σούστα πρέπει να είναι τεράστια,
τότε και γω θα σου πώ, πές μου πόση θα είναι η δική σου βίδα της πάκτωσης για να σου πω κι εγώ πόση θα είναι η σούστα μου...


Πυθαγόρα, αυτό είναι γνωστό εδώ και καιρό:

http://www.cwejournal.org/vol10noSpecial/types-of-dampers-and-their-seismic-performance-during-an-earthquake/

Πριν μερικά χρόνια είχα μιλήσει με έναν τύπο (Γερμανός) που είχε κάνει κάποια διατριβή πάνω σε ενεργούς dampers. Σαν τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις των αυτοκινήτων. Το αρχικό μοντέλο ήταν για σπίτια αλλά θα έφτανε μέχρι ουρανοξύστες. Θα συμπεριφέρονταν ανάλογα με το είδος της δόνησης που θα δέχονταν, είχε σχεδιάσει ένα ενεργοπαθητικό δικτύωμα που ήταν μάλιστα ανεξάρτητο του δικτύου πόλης, γιατί σε περίπτωση σεισμού θα διακόπτονταν όλα. Διατηρούσε (και συντηρούσε) δηλαδή μια αποθηκευμένη ενέργεια την οποία εκτόνωνε κατά τη διάρκεια του σεισμού. Μέσες άκρες κατάλαβα πάντως, θεωρία με το ένα πόδι στα χωράφια των δομικών και το άλλο στων μηχανολόγων (πνευματικά κτλ) και ότι θυμάμαι γράφω. Νομίζω πως έχουν κάνει αρκετές δημοσιεύσεις πια.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2018, 01:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Τι έκανα εγώ που δεν έχουν κάνει οι άλλοι.
1) Ένωσα τα ανώτερα άκρα των τοιχωμάτων με το έδαφος Αυτό γίνετε πρώτη φορά παγκοσμίως.
Γιατί το έκανα αυτό?
Α) Για να ελέγχω τον συντονισμό . Όταν η συχνότητα του διεγέρτη ( έδαφος ) συμπέσει με την συχνότητα του ταλαντωτή ( φέροντα οργανισμού ) έχουμε την ιδιοσυχνότητα Κατά την ιδιοσυχνότητα δημιουργείται συντονισμός ο οποίος αυξάνει το πλάτος ταλάντωσης μέσα στον χρόνο σταδιακά προς το άπειρο. Αν δεν υπάρχουν δυνάμεις απόσβεσης ο ταλαντωτής θα καταστραφεί. Αυτό μόνο η εφεύρεσή μου το σταματάει ( κανένα άλλο σύστημα στον κόσμο δεν ελέγχει τον συντονισμό. ) διότι εφαρμόζει απόσβεση σε κάθε κύκλο φόρτισης του σεισμού ελέγχοντας το πλάτος ταλάντωσης να είναι πάντα μέσα στην ελαστική περιοχή μετατόπισης και όταν περάσει σε ανελαστική μετατόπιση τότε την σταματά δυναμικά.
Β) Για να ελέγχω τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής του τοιχώματος.
Η πάκτωση των άκρων της ανώτατης στάθμης των τοιχωμάτων με το έδαφος παραλαμβάνει τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής από το δώμα και τις μεταβιβάζει απευθείας μέσα στο έδαφος αποτρέποντας καθ αυτόν τον τρόπο τις μετατοπίσεις οπότε και τις εντάσεις που αναπτύσσονται σε όλον τον φορέα οι οποίες είναι υπεύθυνες για την κατάρρευση των κατασκευών σε έναν μεγάλο σεισμό.
Παίρνω μία δύναμη από το έδαφος μέσο μία πάκτωσης που εφαρμόζεται με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας και με την βοήθεια ενός τένοντα την μεταφέρω στο πάνω άκρο του τοιχώματος με σκοπό να επιβάλω στο άνω άκρο του μία αντίθετη δύναμη κόντρα στην ανοδική δύναμη της ροπής του τοιχώματος ώστε να έχουμε ισορροπία των δυνάμεων και να αποτρέψουμε την ροπή ανατροπής που παραμορφώνει και σπάει την δοκό και την πεδιλοδοκό.
Γ) Για ισχυρή θεμελίωση ακόμα και πάνω σε χαλαρά εδάφη.
Μέθοδος πάκτωσης σε μαλακό έδαφος.
Η ευρεσιτεχνία δεν είναι μόνο ο τένοντας περιλαμβάνει και ένα μηχανισμό, μία γεώτρηση διαμέτρου 20-30 cm και αρκετά μέτρα βάθος η οποία στο τέλος γεμίζει με σκυρόδεμα και δημιουργεί έναν πάσσαλο. Η διαφορά του απλού πάσσαλου και του μηχανισμού του δικού μου είναι ότι ο δικός μου εξασκεί πρωτίστως μεγαλύτερες πιέσεις στα πρανή της γεώτρησης με μηχανικό τρόπο πριν γεμίσουμε την γεώτρηση με σκυρόδεμα και δημιουργήσουμε έναν μηχανικό πάσσαλο με αποτέλεσμα να έχουμε ισχυρότερη πάκτωση στο έδαφος από ότι έχει ο απλός πάσσαλος. Δηλαδή είναι ένας πάσσαλος τριβής και αιχμής ταυτόχρονα ο οποίος πριν δεχθεί το σκυρόδεμα μέσα στην οπή συμπυκνώνει τα πρανή της γεώτρησης με μηχανικό τρόπο αυτόν της προέντασης.
Δες την φωτογραφεία.
https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/27539972_1878929265453354_8905638959575265163_n.jpg?_nc_cat=0&oh=5ab9c78a692fb64e44edf45b4364ad84&oe=5B2E9F7C
Φαντάσου ότι τα ξύλα που στηρίζεται ο μηχανισμός είναι το άνω μέρος της οπής της γεώτρησης και από τα ξύλα και κάτω είναι η γεώτρηση και το τμήμα του μηχανισμού που βυθίζεται μέσα σε αυτή και από τα ξύλα και επάνω είναι ο μηχανισμός που εξέχει από την επιφάνεια θεμελίωσης. Αν αυτά τα πυρότουβλα ήταν υδραυλικοί γρύλοι και τους σηκώναμε επάνω τότε ο μηχανισμός από κάτω ανοίγει και εξασκεί περιμετρικά πιέσεις στα πρανή της γεώτρησης πακτώνοντας ισχυρά Μετά διατηρώντας αυτήν την ένταση γεμίζουμε την οπή με διογκούμενο σκυρόδεμα. Μετά την ξήρανση του σκυροδέματος αφαιρούμε τους γρύλους και έχουμε την ισχυρότερη πάκτωση που έγινε ποτέ σε μαλακό έδαφος διότι αυτές οι μηχανικές εντάσεις διατηρούνται για πάντα και μετά την αφαίρεση της έντασης.
Πάνω σε αυτόν τον πάσσαλο της ευρεσιτεχνίας πατάει η βάση την οποία δεν την αφήνει να πάει ούτε πάνω ούτε κάτω γιατί έχουμε ισχυρή πάκτωση που δεν επιτρέπει ούτε ανοδικές ούτε καθοδικές εντάσεις μετατόπισης. Οπότε δεν χρειάζεται η μεγάλη βάση διότι έχουμε εξασφαλίσει με καλύτερο τρόπο την παραλαβή των εντάσεων που παίρνει μία μεγάλη βάση. Βασικά έχουμε δημιουργήσει μία θεμελίωση εις βάθος καταργώντας αυτήν εις πλάτος.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 27/03/2018 01:19:03

Edited by - seismic on 27/03/2018 01:20:59

Edited by - seismic on 27/03/2018 01:31:48

Edited by - seismic on 27/03/2018 01:32:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2018, 14:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Παντελής Κοτσιάνης Be radio 26/3/2018 Η απόλυτη ΠΑΤΕΝΤΑ για το Σεισμό! https://www.youtube.com/watch?v=5WZoJbzIggA

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2018, 21:02:46  Εμφάνιση Προφίλ
Πυθαγόρα

Οπως ήδη έγραψες, χωρίς την μητέρα των επιστημών, την Φυσική, δεν υπάρχει ανθρώπινη κατασκευή, να εναντιωθεί στα κελεύσματά της.

Αυτή καθορίζει τα πάντα εντός, εκτός και επί τα αυτά, για την Γη και όλα τα υπόλοιπα ουράνια σώματα.

Είτε βάλει κανείς βίδες, είτε τραμπάλες,οι χιλιάδων χιλιομέτρων λιθοσφαιρικές πλάκες, θα κινούνται πάνω σε ρευστά και ως εκ τουτου, τα πάντα θα σωριάζονται.

Η μοναδκή σχετικά ασφαλής δόμηση, είναι μια και μοναδική.

Ελαφρά υλικά καιμποτέ πέραν του ενός ορόφου.
Ετσι θα υπάρχουν μόνο μικροτραυματισμοί και φθηνές υλικές ζημιές.

Απλή Φυσική.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2018, 21:04:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πυθαγόρα

Οπως ήδη έγραψες, χωρίς την μητέρα των επιστημών, την Φυσική, δεν υπάρχει ανθρώπινη κατασκευή, να εναντιωθεί στα κελεύσματά της.

Αυτή καθορίζει τα πάντα εντός, εκτός και επί τα αυτά, για την Γη και όλα τα υπόλοιπα ουράνια σώματα.

Είτε βάλει κανείς βίδες, είτε τραμπάλες,οι χιλιάδων χιλιομέτρων λιθοσφαιρικές πλάκες, θα κινούνται πάνω σε ρευστά και ως εκ τουτου, τα πάντα θα σωριάζονται.

Η μοναδκή σχετικά ασφαλής δόμηση, είναι η εξής:

Ελαφρά υλικά και ποτέ πέραν του ενός ορόφου.
Ετσι θα υπάρχουν μόνο μικροτραυματισμοί και φθηνές υλικές ζημιές.

Απλή Φυσική.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2018, 19:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Υπάρχει και αυτό.

Edited by - seismic on 28/03/2018 19:14:56

Edited by - seismic on 28/03/2018 19:18:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2018, 20:36:55  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι, ο πιο ασφαλέστερος τρόπος "πτήσης" είναι αυτός:



όπως απέδειξε ο συνάδελφός σου. Κατευθείαν στα τσακίδια!

Abyssus Abyssum Invocat


Edited by - Heretic on 28/03/2018 20:38:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2018, 21:05:39  Εμφάνιση Προφίλ
Το οτι εφτασε τα 1000 τοσα μετρα πάντως
Επιτυχία του το χρεώνω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2018, 21:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Έχω μία μεγάλη απορία. Γιατί οι πολιτικοί μηχανικοί δεν είναι συνεργάσιμοι μαζί μου σε μία τόσο εμφανή καινοτόμο πρόταση που έκανα.
Επιτέλους καταλάβετε ότι κάθε εφεύρεση στηρίζεται από την μια στο ένα πόδι της συσσωρευμένης πεπατημένης γνώσης και με το άλλο δίνει μία κλοτσιά και τα αλλάζει όλα. Τότε η νέα γνώση γίνεται ισχυρότερη γιατί απαντά και λύνει περισσότερα προβλήματα από την παλιά.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2018, 22:07:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έχω μία μεγάλη απορία. Γιατί οι πολιτικοί μηχανικοί δεν είναι συνεργάσιμοι μαζί μου σε μία τόσο εμφανή καινοτόμο πρόταση που έκανα.
Επιτέλους καταλάβετε ότι κάθε εφεύρεση στηρίζεται από την μια στο ένα πόδι της συσσωρευμένης πεπατημένης γνώσης και με το άλλο δίνει μία κλοτσιά και τα αλλάζει όλα. Τότε η νέα γνώση γίνεται ισχυρότερη γιατί απαντά και λύνει περισσότερα προβλήματα από την παλιά.

http://antiseismic-systems.com/



Μου αρέσει αυτό.
Οτι κι αν σου λένε, της υψωλής σου το χαβά εσύ.

Γουστάρω λέμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 07:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Όταν έχεις πάει πολύ μακριά και έχεις ξεφύγει από τους άλλους δεν υπάρχουν πολλοί γύρο σου με τους οποίους θα μπορούσες να πεις κάτι.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 08:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Γιατί οι πολιτικοί μηχανικοί δεν είναι συνεργάσιμοι μαζί μου σε μία τόσο εμφανή καινοτόμο πρόταση που έκανα?

H απάντηση είναι απλή, και δυστυχώς δεν μπορείς να την δεις...

Ακόμα και εάν υποθέσουμε ότι κάποιοι πολιτικοί μηχανικοί βρουν την ιδέα σου ενδιαφέρουσα και καινοτόμο,
Ακόμα και εάν κάποιοι επιχειρηματίες ενδιαφερθούν να επενδύσουν σε μία πρωτότυπη ιδέα σαν την δική σου,

ουδείς θα ρισκάρει το όνομα του.
Εάν συνεργαστούν μαζί σου η φήμη τους θα πέσει κατακόρυφα και η καριέρα τους πιθανότατα θα χαντακωθεί.

Έχεις τη φήμη του προχειρατζή (χωρίς πτυχίο) και γραφικού που διαρκώς παραπονιέται και επαίρεται δημοσίως,
σού λείπει το σωστό στήσιμο και ο επαγγελματισμός.

Ακόμα λοιπόν και εάν κάποιος ενδιαφερόταν δεν θα έδειχνε ποτέ το ενδιαφέρον του.

Αυτό δυστυχώς εσύ δεν μπορείς να το δεις.
Σού αρκεί το ότι σε καλούν στη 'Ζούγκλα' και νομίζεις ότι η 'δημοσιότητα' αργά ή γρήγορα θα φέρει επιτυχία...
Καμία σχέση...οι εκπομπές και τα κανάλια στην ανάγκη τους να βρουν το 'θέμα της ημέρας' πολλούς μπορούν να φωνάξουν. Η πραγματική επιστήμη όχι μόνο δεν ασχολείται αλλά σνομπάρει κιόλας τέτοιου είδους γραφικότητες (και καλά κάνει)...

Μία ιδέα, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είναι πολύ καλή, δεν είναι αρκετή. Εσύ νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που έχει ιδέες...μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει αυτή την στιγμή στον πλανήτη των 7 δις. από πλευράς παραγωγής ιδεών και καινοτομιών...νομίζεις ότι είσαι το κέντρο του κόσμου...

Το στενάχωρο λοιπόν είναι αυτό, δεν μπορείς να καταλάβεις αυτά που σού λέμε εδώ, και γι'αυτό θα συνεχίσεις την μία να παραπονιέσαι και την άλλη να επαίρεσαι (ειδικά εδώ που βρήκες κάποιους να σού απαντήσουν).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 09:24:30  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ, σαν φόρουμ εσωτερισμού, μας ενδιαφέρει κυρίως (έστω κάποιους από εμάς) γιατί κάποιοι άνθρωποι σκέφτονται έτσι. Σαν τον αγαπητό seismic. Ποιες ανάγκες τους καλύπτει αυτός ο τρόπος σκέψης. Που εγκλωβίζονται οι ίδιοι, γιατί συνεχίζουν να προσπαθούν στο ίδιο μοτίβο, παρόλα τα υπαρκτά αδιέξοδα. Και το σημαντικότερο: που βρίσκεται το νόημα σε όλα αυτά, τι θα έπρεπε να έκαναν αν ήθελαν να είναι πραγματικά παραγωγικοί και δημιουργικοί, και που υστερούν.

Βασικά οι άνθρωποι αυτοί δεν καταλαβαίνουν. Αυτά που τους αναφέρουμε βρίσκονται κάτω από τον ορίζοντα της σκέψης τους. Αυτό είναι το κύριο πρόβλημά τους. Και δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό. Δεν υπάρχει καμιά άσκηση ή πρακτική εσωτερισμού για αύξηση αυτής της αντίληψης. Αντιθέτως υπάρχει η κλασσική οδός, αυτή των σπουδών. Ξεκινάει από το "δεν ξέρω τίποτε", περνάει από το "θέλω όμως να μάθω" και ειδικά "να μάθω αυτά που έχουν μάθει κάποιοι άλλοι γύρω μου". Όταν ολοκληρωθεί αυτό, συνήθως γίνεται με την πιστοποίηση που λέγεται απόκτηση διπλώματος, πτυχίου κτλ.

Τότε οι άλλοι, αυτοί που ξέρουν, πιστοποιούν ότι έμαθες κι εσύ αυτά που ξέρουν αυτοί. Τότε είναι που σου θίγουν πάντα το γνωστό: "μήπως έχεις να μας πεις κάτι παραπάνω;". Κι εσύ τότε ψάχνεσαι να δεις που μπορείς να φτάσεις. Και δεν θα σε εμποδίσει κανένας, κάθε άλλο. Είσαι ελεύθερος να τους πεις οτιδήποτε, αρκεί να στηρίζεται πάνω στο οικοδόμημα της ανθρώπινης γνώσης και λογικής, όχι σε ιστορίες για αγρίους.

Μια ιδέα:
http://www.civil.ntua.gr/courses/

Ενδεικτικά όλα αυτά, νομίζω ότι μια οποιαδήποτε άλλη περιφερειακή σχολή καλύπτει πλήρως το αντικείμενο.

Υπάρχει τώρα εδώ ένα δευτερεύων θέμα που θέλω να θίξω. Το σύνδρομο του «θείου Αλβέρτου». Του γνωστού Albert Einstein. Πιο συγκεκριμένα, τη γνωστή «παραμυθολογία» του κουμπούρα και απροσάρμοστου, του κακού μαθητή, που κόντεψε να μείνει στο σχολείο, που δεν τα πήγαινε καλά με τα μαθήματα. Που είχε κάποιες πρωτοποριακές ιδέες αλλά δεν τον άφηναν να εκφραστεί, άλλοι παραμυθιάζουν πως κατέκλεψε τον γνωστό Ελληνα Καραθωδωρή (όλα αυτά δια αλληλογραφίας φυσικά), και μια μέρα είχε την επιφοίτηση να αλλάξει όλη τη φυσική του 19ου αιώνα. Κατάργησε τον «φωτοβόλο αιθέρα» και έδωσε την νέα αντίληψη που διατηρείται ως σήμερα, για τον χώρο, τον χρόνο και την ενέργεια.

Καμία σχέση. Παραμύθια της Χαλιμάς. Ο A.E ήταν ένα λαμπρό μυαλό, καθόλου απροσάρμοστος και άριστος μαθητής. Ήταν απλά «γλωσσάς». Την έλεγε σε κάποιους, στους καθηγητές του, στο κατεστημένο της εποχής. Και αυτοί τον μαύριζαν στις βαθμολογίες και του έκλειναν πόρτες. Όπως γίνεται και σήμερα, τηρουμένων των αναλογιών. Αυτός πρώτα κατάφερε να τις ανοίξει και μετά μεγαλούργησε. Πρώτα έβγαλε το φυσικό τμήμα της πολυτεχνικής σχολής της Ζυρίχης (κάτι σαν το ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ να το δεις, μια από τις δυσκολότερες σχολές). Και μετά άρχισε επίσημα την έρευνα σαν υποψήφιος διδάκτωρ, δημοσιεύοντας 3 - 4 πρωτότυπες εργασίες που άλλαξαν το επιστημονικό κατεστημένο της εποχής του. Αν «δανείστηκε» ιδέες από κάποιον, αυτός πιθανόν να ήταν ο Πουανκαρέ, αυτός είχε θέσει ήδη τα θεμέλια της αλλαγής της αντίληψης για τον χώρο και τον χρόνο. Στα πλαίσια πάντα του:

If I have seen further it is by standing on ye shoulders of Giants (Isaac Newton)

Και καταλήγω: δεν είσαι Einstein. Ούτε πρόκειται να γίνεις ποτέ. Δεν έχεις το υπόβαθρο για αυτό και το σημαντικότερο δεν θέλεις, ούτε έχεις τη δυνατότητα να ακολουθήσεις την πορεία του. Πιθανόν να μην την είχες ποτέ. Δεν παράγονται έτσι οι πρωτοποριακές ιδέες. Παράγονται ΜΟΝΟ με τον τρόπο που σου είπα παραπάνω. Πρώτα μαθαίνεις τι έκαναν οι άλλοι και μετά προσθέτεις το δικό σου λιθαράκι. Αλλά εσύ δεν καταλαβαίνεις. Κουδουνάκια στα αυτά σου όλα αυτά που διαβάζεις. Αν τα διαβάζεις. Γιατί έχω την υποψία πως ρίχνεις μια ματιά, αν τη ρίξεις κι αυτή, για να συνεχίσεις το spam με τις ιστορίες για αγρίους που ήρθες να αμολήσεις.

Δυστυχώς δεν θα βρεθεί πολιτικός μηχανικός να ασχοληθεί μαζί σου. Όχι επειδή δεν καταλαβαίνει, αντιθέτως. Ξέρει όλα αυτά που σου έγραψα, άσχετα αν δεν μπήκε κανένας στο κόπο να κάτσει να στα πει έτσι αναλυτικά. Στα είπαμε όμως εδώ. Και αυτό είναι το «μάθημα» του esoterica. Και όμως, δεν θα το περάσεις ούτε αυτό.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 13:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Αυτό που είδα με αυτά που μου γράψατε είναι αυτά που πίστευα για τους Έλληνες επιστήμονες. Είπατε ότι δεν ξέρω αυτά που ξέρει ένας που πήγε σε πανεπιστήμιο. Σας πληροφορώ ότι όχι μόνο τα ξέρω αλλά και τα θεωρώ ξεπερασμένα. Δεν είναι ανάγκη να πας στο πανεπιστήμιο για να μορφωθείς. Και από το ίντερνετ όταν διαβάσεις διδακτορικά και διατριβές μια χαρά μορφώνεσαι. Αυτό κάνω και εγώ 10 χρόνια τώρα. Αλλά κάνω και κάτι άλλο που θα σας το πω αλλά δεν θα το καταλάβετε. Δέκα χρονών πήγα στην οικοδομή ο πατέρας μου ήταν εργολάβος. Δεν πήγαινα στο σπίτι να φάω μετά την δουλειά έπαιρνα πολλά λεωφορεία να πάω στην σχολή και έκανα μαθήματα επτάωρα κάθε μέρα επί 7 χρόνια. Αρχικά πήρα το πτυχίο του μηχανοτεχνίτη και επειδή δεν μου άρεσε η μουντζούρα πήγα μετά και έβγαλα το πτυχίο του εργοδηγού δομικών έργων. Με αυτό το πτυχίο έχω το δικαίωμα από το κράτος να κάνω στατικές μελέτες εμβαδού μέχρι και 180 τ.μ
Άσχετος δεν είμαι. Θα έλεγα ότι ξέρω την βασική γνώση ενός πολιτικού μηχανικού και ενός μηχανολόγου. Από 13 χρονών έκτιζα τούβλα καλούπωνα σοβάτιζα τα πρωινά και το απόγευμα σπούδαζα αυτά που έβλεπα στην πράξη ( πολύ βασικό αυτό ) Στο στρατό ήμουν στην ΜΑΚ ( Μονάδα αεροπορικών κατασκευών ) στα προκάτ. Εκεί έμαθα ένα άλλο σύστημα δόμησης. Στις Κυκλάδες που μένω έμαθα μία άλλη όψη της αρχιτεκτονικής Στην Αγγλία που πήγα και δούλευα σαν κτίστης έμαθα ένα εντελώς άλλο σύστημα δόμησης. Με την πατέντα ασχολήθηκα διαβάζοντας διατριβές για την αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών. Είμαι 60 χρονών και ακόμα μετά από 50 χρόνια είμαι ενεργός στην οικοδομή.
Γιατί τα λέω όλα αυτά. Γιατί η γνώση που έχω αποκτήσει πάνω στις κατασκευές για να την αποκτήσετε εσείς πρέπει να κάνετε 60 χρόνια σπουδές Η αντίληψη είναι κύριοι που μετράει για να κάνεις πατέντα και η γενική γνώση των προβλημάτων και αυτή έρχεται από την διατριβή της ζωής σου και όχι μόνο από την παπαγαλία της μάθησης.
Τώρα δεν αμφισβητώ τις σπουδές του κάθε ενός ούτε τον κόπο που έκανε για να πάρει ένα πτυχίο.
Οι σπουδές όμως δεν είναι τίποτα άλλο από το εισιτήριο να μπεις στο λεωφορείο. Το ταξίδι της ζωής για την εξερεύνηση πάνω στην καινοτομία θα την κάνει ο κάθε ένας με τον δικό του τρόπο.
Ένας που δεν ξέρει δεν γράφει άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά και ούτε γράφει άρθρα σαν αυτό. http://www.efevresi.gr/%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1/


Edited by - seismic on 29/03/2018 14:12:01

Edited by - seismic on 29/03/2018 14:32:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 14:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Για να δούμε ξέρω από την επιστήμη του πολιτικού μηχανικού ή δεν ξέρω?
Μερικές αλήθειες για τον σεισμό και τις κατασκευές που πρέπει να ξέρουμε.
Υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να καταστρέψουν μία πολύ ισχυρή κατασκευή.
Πολλές φορές το πρώτο που ρωτάμε όταν γίνει ένας σεισμός είναι το μέγεθός του δηλαδή πόσα Ρίχτερ είναι για να καταλάβουμε αν αυτός ο σεισμός είναι μεγάλος και ικανός για να καταστρέψει τα σπίτια μας. Η αλήθεια όμως είναι ότι το μέγεθος του σεισμού στην κλίμακα Ρίχτερ από μόνη της δεν λέει την αλήθεια δηλαδή δεν φανερώνει την ένταση που δέχεται η κατασκευή γιατί απλά τα Ρίχτερ φανερώνουν απλά το μέγεθος του σεισμού στο μέρος που είναι το επίκεντρο.
Π.χ Ένας σεισμός μεγέθους 6 Ρίχτερ μπορεί να καταστρέψει μία κατασκευή και ένας άλλος 8 Ρίχτερ να μην την πειράξει καθόλου. Γιατί γίνεται αυτό? ... γιατί απλά όταν ο σεισμός των 8 Ρίχτερ έχει μεγάλη απόσταση από την κατασκευή η ενέργεια που φτάνει κάτω από την κατασκευή είναι μικρή ενώ αν το επίκεντρο του σεισμού των 6 Ρίχτερ είναι κοντά στην κατασκευή η ενέργεια δηλαδή η ένταση του σεισμού θα πάει όλη πάνω στην κατασκευή. Την ένταση του σεισμού που φτάνει κάτω από την βάση της κατασκευής την μετράμε με την κλίμακα Μερκάλι. Η κλίμακα Ρίχτερ δεν θα πρέπει να συγχέεται με την κλίμακα Μερκάλι, που προσδιορίζει όχι το μέγεθος, αλλά την ένταση του σεισμικού φαινομένου σε ορισμένη τοποθεσία και, επομένως, εξαρτάται από το μέγεθος, την απόσταση από το επίκεντρο του σεισμού, το υπέδαφος και από παράγοντες που επηρεάζουν την διάδοση των σεισμικών κυμάτων. Επίσης, αφού η κλίμακα Μερκάλι προσμετρά τις επιπτώσεις ενός σεισμικού φαινομένου, δεν ενδείκνυται για μετρήσεις σε ακατοίκητες ή αραιοκατοικημένες περιοχές. Η κλίμακα Μερκάλι δεν μετρά την ενέργεια που απελευθερώνεται από έναν σεισμό, όπως η κλίμακα Ρίχτερ. Αντίθετα, ασχολείται με τις επιπτώσεις ενός σεισμού σε μια δεδομένη περιοχή καθώς και με την επιτάχυνση που φθάνει στην περιοχή αυτή δηλαδή μετράει την επιτάχυνση της μετατόπισης του εδάφους. Την επιτάχυνση την μετράει σε ( g )
1 g είναι η επιτάχυνση που αποκτάει ένα σώμα όταν βρεθεί μέσα στο βαρυτικό πεδίο της Γης. Συμβολίζεται διεθνώς με το γράμμα g. Είναι μέγεθος διανυσματικό όπως ακριβώς και η επιτάχυνση. Η τιμή της δεν εξαρτάται από το βάρος του σώματος και έχει τιμή περίπου 9,8 m/s2 στην επιφάνεια της Γης. Συμπέρασμα Αυτή που καθορίζει την ένταση του σεισμού που δεν είναι άλλη από την επιτάχυνση του εδάφους που φθάνει κάτω από την κατασκευή είναι η κλίμακα Μερκάλι και όχι τα Ρίχτερ. Για τον λόγο αυτό την άλλη φορά που θα ακούσετε στα μμε ότι οι κατασκευές άντεξαν 8 Ρίχτερ χωρίς να πάθουν τίποτα αυτό να ξέρετε ότι δεν φανερώνει την αλήθεια της έντασης του σεισμού πάνω στις κατασκευές και βασικά είναι μία ψευδή είδηση. Άλλοι αστάθμητοι παράγοντες που μπορεί να επιδράσουν στην ένταση που αναπτύσσεται πάνω στην κατασκευή είναι. Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της. Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.
Ο συσχετισμός των ποσοτήτων όπως είναι οι “αδρανειακές εντάσεις – δυνάμεις απόσβεσης – ελαστικές δυνάμεις- δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής – αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής – επιβαλλόμενη κίνηση εδάφους” είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης και δυσκολεύουν πολύ τον σωστό αντισεισμικό σχεδιασμό. Η ποιότητα των κατασκευών και η ασφάλειά τους, είναι και συνάρτηση της οικονομικής κατάστασης των χωρών, μεταξύ των άλλων παραγόντων. Είναι ευνόητο ότι φτωχές χώρες δεν μπορούν να συγκριθούν με χώρες όπου έχουν ακριβούς σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς.
Συσχετισμός του πειράματος με την κλίμακα Mercalli.
Διόρθωση επιτάχυνσης
Το μοντέλο σε αυτό το πείραμα https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q Από το 2,45 λεπτό μέχρι το 2,50 λεπτό μέσα σε 5 δευτερόλεπτα έκανε 20 ταλαντώσεις των 22 cm... οπότε σε 20 sec έκανε 80 ταλαντώσεις των 22 cm. Αυτές τις ταλαντώσεις από το ένα άκρο στο άλλο μετράμε, και τον αντίστοιχο χρόνο τους σε sec. Η συχνότητα (Hz) είναι το κλάσμα: ν = αριθμός τέτοιων διαδρομών /αντίστοιχο χρόνο τους. 80/20=4Hz To 9,81 είναι η γήινη επιτάχυνση και την διαιρούμε με την επιτάχυνση που βρήκαμε για να βρούμε τα g Δηλαδή πόσες φορές είναι πιο γρήγορη η επιτάχυνση από ένα σώμα που πέφτει στην γη.
Σε φυσικό σεισμό που έκανα το πείραμα με πλάτος ταλάντωσης 0,22 cm και με συχνότητα 4 Hz έχουμε ... a=( -(2*π*4)^2 * 0,22 ) / 9.81
3,14χ2=6,28χ4=25,12X25,12=631,0144X0,22=138,823/9,81= 14,15g φυσικού σεισμού
Αυτή η επιτάχυνση που βγάλαμε είναι η επιτάχυνση ενός σεισμού φυσικού μεγέθους εξασκούμενη πάνω σε ένα μοντέλο υπό κλίμακα και για αυτόν τον λόγο οι τιμές της επιτάχυνσης είναι πολύ μεγαλύτερες. Πόσο πάρα πάνω είναι η επιτάχυνση στην μικροκλίμακα δεν μπορώ δεν ξέρω να την υπολογίσω?
Σε αυτήν την επιτάχυνση των 14,15g φυσικού πραγματικού σεισμού το μοντέλο δεν εμφάνισε αστοχίες οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε την πραγματική επιτάχυνση που αυτό αστοχεί. Στην Ελλάδα υπάρχουν τρείς σεισμικές ζώνες επικινδυνότητας Α, Β, και Γ. Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που στην πιο επικίνδυνη σεισμική ζώνη την Α οι κατασκευές να αντέχουν : ( 0,36 g επιτάχυνσης ) στην Β 0,24g και στην Γ 0,16g
Στην Ελλάδα ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 1g
Παγκόσμια ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 3g …στην Χιλή σε σεισμό εντάσεως 9,5 Ρίχτερ Η επιτάχυνση σε ( g ) είναι η ενέργεια του σεισμού που φτάνει τελικά κάτω από την κατασκευή. Τα Ρίχτερ μετράνε την ένταση στο επίκεντρο του σεισμού. Οι πολιτικοί μηχανικοί σχεδιάζουν βάση της επιτάχυνσης ( g ) όχι βάση των Ρίχτερ.

Το μοντέλο είχε επιτάχυνση πάνω από 14,15g μετρημένο μόνο κατά τον οριζόντιο άξονα οπότε τα συμπεράσματα της χρησιμότητας της μεθόδου της ευρεσιτεχνίας πειραματικά είναι συντριπτικά συγκρίνοντάς αυτά με τον σύγχρονο αντισεισμικό σχεδιασμό..

Το δοκίμιο στο πείραμα είχε γενική μάζα βάρους 880 kg Ο δεύτερος όροφος λόγο της ανεστραμμένης δοκού που φέρει είναι πιο πολλά κιλά από το μισό οπότε θα έλεγα ότι είναι περίπου 450kg και το ισόγειο είναι 430kg Άρα για να βρούμε την δύναμη αδράνειας F πρώτα στο ισόγειο λέμε ….
F=m.α 430Χ138,823=59694Newton ή 60 kN.
και ο πρώτος όροφος 450Χ138,823=62470 Newton ή 62,47kN.
Σύνολον δύναμης F ( Αδράνεια ) 60+62,47=122,47kN
Ροπή Αδράνειας
Δύναμη Χ Ύψος ^2 άρα
Ισόγειο 60Χ0,67Χ0,67= 27kN
Πρώτος όροφος 62,47Χ1,35Χ1,35 = 113,85kN
Σύνολον Ροπή Αδράνειας 27+113,85=140,85 kN
https://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/27750939_1886646148014999_7455225678517215196_n.jpg?_nc_cat0oh635cd3c260589b3baf0ff4767d1be0aaoe5B73499B

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 29/03/2018 14:33:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 16:08:13  Εμφάνιση Προφίλ
Ο τρόπος που υπολογίζεις την επιτάχυνση που δέχεται η μάζα στο πλατό από τη συχνότητα της ταλάντωσής του, είναι ότι πιο άκυρο έχω δει στη ζωή μου. Ούτε για αστείο θα τα έγραφε αυτά μαθητής λυκείου. Μην πας όμως μακριά, με μια εφαρμογή σαν κι αυτή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chrystianvieyra.android.physicstoolboxaccelerometer

(η πρώτη σοβαρή που βρήκα), κι ένα κινητό android και θα σου έβγαζε τις επιταχύνσεις δέχτηκε, μέγιστα, ελάχιστα και σε ποιους άξονες. Τα οποία φυσικά... καμιά σχέση με αυτά που γράφεις. Αλλά μπροστά σε αυτό το δήθεν, ύφος ξερόλα, Σουλεϊμάν του Μεγαλοπρεπή κτλ, απίθανο να αποπειραθεί κάποιος παραπάνω ανάλυση. Απορώ πως ασχολήθηκαν μαζί σου μερικοί άνθρωποι. Τότε φαίνεται πως είχες καβαλήσει μόνο το καλάμι, τώρα βρίσκεσαι πάνω στο σκουπόξυλο του Χάρι Πότερ.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 17:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Ο τρόπος που υπολογίζεις την επιτάχυνση που δέχεται η μάζα στο πλατό από τη συχνότητα της ταλάντωσής του, είναι ότι πιο άκυρο έχω δει στη ζωή μου. Ούτε για αστείο θα τα έγραφε αυτά μαθητής λυκείου. Μην πας όμως μακριά, με μια εφαρμογή σαν κι αυτή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chrystianvieyra.android.physicstoolboxaccelerometer

(η πρώτη σοβαρή που βρήκα), κι ένα κινητό android και θα σου έβγαζε τις επιταχύνσεις δέχτηκε, μέγιστα, ελάχιστα και σε ποιους άξονες. Τα οποία φυσικά... καμιά σχέση με αυτά που γράφεις. Αλλά μπροστά σε αυτό το δήθεν, ύφος ξερόλα, Σουλεϊμάν του Μεγαλοπρεπή κτλ, απίθανο να αποπειραθεί κάποιος παραπάνω ανάλυση. Απορώ πως ασχολήθηκαν μαζί σου μερικοί άνθρωποι. Τότε φαίνεται πως είχες καβαλήσει μόνο το καλάμι, τώρα βρίσκεσαι πάνω στο σκουπόξυλο του Χάρι Πότερ.

Abyssus Abyssum Invocat


Τι είναι λάθος? Ο τύπος της επιτάχυνσης?
a=( -(2*π*4)^2 * 0,22 ) / 9.81
Γίνε ποιό συγκεκριμένος

Υ.Γ
Ο ξερόλας ο αγράμματος είναι αυτός που διατύπωσε πρώτη φορά παγκοσμίως ότι...
Η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων ενός φέροντα οργανισμού με το έδαφος παραλαμβάνει τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής από το άνω άκρο των τοιχωμάτων και τις μεταβιβάζει μέσα στο έδαφος αποτρέποντας την παραμόρφωση των κόμβων και τις αντιρροπές που δημιουργούνται πάνω σε αυτούς οι οποίες έχουν σαν αποτέλεσμα την παραμόρφωση και αστοχία του κορμού των στοιχείων.
Όταν αποτρέπεται η στροφή των τοιχωμάτων εξαφανίζονται και όλες οι εντάσεις πάνω από τα στοιχεία του φορέα που ηλιθιωδώς εσείς τις στέλνεται πάνω στις μικρές διατομές τους ενώ εγώ τις στέλνω μέσα στο έδαφος.
Αυτό δεν σου αρέσει να γίνεται γιατί δεν έχω τελειώσει πανεπιστήμιο?
Και αυτός που ανακάλυψε την οριζόντια σεισμική μόνωση δεν είχε τελειώσει πανεπιστήμιο και όμως την χρησιμοποιείτε.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 29/03/2018 17:41:39

Edited by - seismic on 29/03/2018 17:50:32

Edited by - seismic on 29/03/2018 18:02:13

Edited by - seismic on 29/03/2018 18:07:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 18:53:26  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι, ας αρχίσουμε με τον τύπο, τα πολύ βασικά, μιας και δεν ξέρουν όλοι όσοι παρακολουθούν μηχανική. Κι εγώ, κάτι έχω κάνει κάπου πριν 25 χρόνια. Ποτέ δεν είναι αργά να τα ξαναθυμηθούμε όμως. Εξήγησε λοιπόν πως προκύπτει αυτός ο τύπος περιληπτικά ή δώσε μια αναφορά κάπου που να είναι γραμμένος.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 20:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

Ναι, ας αρχίσουμε με τον τύπο, τα πολύ βασικά, μιας και δεν ξέρουν όλοι όσοι παρακολουθούν μηχανική. Κι εγώ, κάτι έχω κάνει κάπου πριν 25 χρόνια. Ποτέ δεν είναι αργά να τα ξαναθυμηθούμε όμως. Εξήγησε λοιπόν πως προκύπτει αυτός ο τύπος περιληπτικά ή δώσε μια αναφορά κάπου που να είναι γραμμένος.

Abyssus Abyssum Invocat


Κάνε το με όποιον τύπο θες. Αυτή είναι η σωστή επιτάχυνση σε g
https://physicsgg.me/2015/03/14/o-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%80-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AC%CF%87%CF%85%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84/

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 22:39:00  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι, και τι σχέση έχει αυτό που γράφεις, η επιτάχυνση της βαρυτητας να το θέσω πιο σωστά, με την επιτάχυνση που δημιουργεί ένας στρόφαλος που κινεί ένα έμβολο; Το οποίο συνδέεται με κάποιο πλατό που βρίσκεται επάνω η κατασκευή του μπετόν που έφτιαξες; Εσύ επιταχύνεις/επιβραδύνεις ένα πλατό, από το ένα άκρο της μετατόπισης έως το άλλο. Η βαρύτητα δεν παίζει κανένα ρόλο εδώ, εκτός του βάρους της μάζας φυσικά. Δεν βλέπω κανένα εκκρεμές στη περίπτωσή μας. Σου υπενθυμίζω ότι αναφέρομαι στις επιταχύνσεις που ασκεί ο προσομοιωμένος σεισμός στη κατασκευή, όχι τι κάνει η ίδια η κατασκευή δευτερογενώς.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2018, 23:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
Θέλεις να πεις ότι αυτό είναι σωστό?
Το μοντέλο σε αυτό το πείραμα... https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q Από το 2,45 λεπτό μέχρι το 2,50 λεπτό μέσα σε 5 δευτερόλε- πτα έκανε 10 πλήρεις ταλαντώσεις των 44 cm... οπότε σε 20 sec έκανε 40 ταλαντώσεις των 44 cm. Θα σας δώσω κάποια θεωρητικά στοιχεία για να κάνετε και να ελέγξετε μόνοι σας τους υπολογισμούς που έκανα. Το μοντέλο μου εκτελεί μια απλή αρμονική ταλάντωση κατά τον άξονα χ πάνω στον οποίο πηγαινοέρχεται (αγνοούμε την κάθετη κίνηση που είναι μικρή). Αυτή η παλινδρομική κίνηση δημιουργείται από την κυκλική κίνηση του άκρου του εμβόλου όπου είναι προσαρμοσμένος ο πύρος του ρουλεμάν. Η ακτίνα αυτού του κύκλου είναι 0,11m και αυτό είναι το πλάτος ταλάντωσης Α. Έτσι κάνει το μοντέλο μου διαδρομή 2Α = 0,22m, δηλ πάει από το ένα ακραίο σημείο στο άλλο σε κάθε μισή στροφή του πύρου. Μία πλήρης ταλάντωση όμως σημαίνει να κάνει ο πύρος μια πλήρη στροφή, να επανέλθει δηλ. το μοντέλο στην ακραία θέση από όπου ξεκίνησε. Άρα, αν πούμε ότι ξεκίνησε από το τέρμα πρέπει να επανέλ- θει στο τέρμα. Κάνει επομένως συνολική διαδρομή 0,22 που πήγε και 0,22 που γύρισε = 4Α = 0,44 m. Αν λοιπόν σταθούμε από την πλευρά του μηχανήματος και μετράμε διαδρομές, κάθε προσέγγιση προς το μηχάνημα είναι και μία πλήρης διαδρομή και άρα μία στροφή. Αυτές τις στρο- φές μετράμε, και τον αντίστοιχο χρόνο τους σε sec. Η συχνότητα (Hz) είναι το κλάσμα: ν = αριθμός τέτοιων πλή- ρων διαδρομών /αντίστοιχο χρόνο τους. Η περίοδος της ταλάντωσης Τ, δηλ. ο χρόνος μιάς πλήρους διαδρομής 0,44m είναι Τ = 1/ν sec. Σε μια πλήρη στροφή του πύρου, έχουμε μία φορά μέγιστη θετική ταχύτητα κατά την μία κατεύθυνση και μια φορά μέγι- στη αρνητική κατά την άλλη. Εμάς βέβαια μας ενδιαφέρουν οι απόλυτες τιμές τους που εί- ναι ίδιες. Το ίδιο συμβαίνει και με την επιτάχυνση, αλλά αυτή έχει μέγι- στη απόλυτη τιμή όταν η ταχύτητα είναι μηδέν, δηλ. στα άκρα των διαδρομών. Μέγιστη ταχύτητα και μέγιστη επιτάχυνση υπολογίζονται από την γωνιακή ταχύτητα ω που είναι: ω = 2π/Τ. Άρα: μέγιστη ταχύτητα υ: maxυ = ω*Α = 0,11*ω m/sec, = ω2*Α = 0,11*ω2 m/sec2. Αυτά τα μέγιστα μεγέθη πραγματοποιούνται στιγμιαία. Αν θέλουμε να πάρουμε την μέση επιτάχυνση, είτε θετική είτε αρνητική, τότε σκεφτόμαστε ότι η ταχύτητα πήγε από το μηδέν στο μέγιστό της σε χρόνο Τ/4. Άρα η μέση επιτάχυν- ση είναι κατά προσέγγιση: α = maxυ/(Τ/4) = 4*maxυ/Τ = 4*0,11.ω/Τ σε m/sec2. Αυτό βέβαια δε είναι ακριβές, διότι κατά την στιγμή Τ/4 η α είναι μεγαλύτερη (να μη σας μπλέκω με συνημίτονα και ημίτονα). Και στις δύο όμως περιπτώσεις για να βρούμε την επιτάχυνση σε g, πρέπει να διαιρέσουμε τις επιταχύνσεις που είναι σε m/ sec2 με την Γήινη επιτάχυνση μάζας που είναι 9,81 m/sec για να πούμε ότι έχουμε πετύχει επιτάχυνση τόσων g. Πιστεύω να ήμουν αναλυτικός. Τι κάνουμε στην πράξη και τι άλλους παράγοντες λαμβάνουμε υπόψη μας, είναι ένα ζητούμενο; Αναλυτικά αποτελέσματα πειράματος. Από το 2,45 λεπτό μέ- χρι το 2,50 λεπτό μέσα σε 5 δευτερόλεπτα έκανε 10 πλήρεις στροφές. ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΟΜΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ.https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q Δηλαδή 40 πλήρεις στροφές σε 20 sec. 1) Οπότε Πλάτος ταλάντωσης Α = 0,11 m. 2) Η συχνότητα (Hz) είναι το κλάσμα: ν = αριθμός τέτοιων πλήρων διαδρομών /αντίστοιχο χρόνο τους. Οπότε 40/20 = 2 Hz. 3) Ιδιοπερίοδος Η περίοδος της ταλάντωσης Τ, δηλ. ο χρόνος μιάς πλήρους διαδρομής 0,44m είναι Τ = 1/ν sec Οπότε 1/2 = 0,5 sec. 4) Γωνιακή ταχύτητα ω είναι: ω = 2π/Τ. Οπότε 2Χ3,14/0,5 = 12,56. 5) Μέγιστη ταχύτητα υ: maxυ = *Α = 0,11*ω m/sec. Οπότε 12,56 χ 0,11 = 1,3816 m/sec. 6) Mέγιστη επιτάχυνση α: maxα = ω2*Α = 0,11*ω2 m/sec2. Οπότε 12,56 χ 12,56χ0,11 = 17,352896. 7) Επιτάχυνση σε g 17,352896/9,81 = 1,77 g

Y.Γ
Οι τύποι είναι σωστοί και ο πρώτος που σας έδειξα και αυτός που σας δείχνω. Η διαφορά που έχω μπερδευτεί είναι το ότι δεν είμαι σίγουρος αν το πλάτος ταλάντωσης είναι 0,11 m ή αν είναι 0,22m και αν η συχνότητα είναι 2 ή είναι 4 Hz
http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 29/03/2018 23:36:50

Edited by - seismic on 29/03/2018 23:58:40

Edited by - seismic on 30/03/2018 00:00:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 10:42:03  Εμφάνιση Προφίλ
seismic ΟΚ, κατάλαβα ότι έτσι κανονικοποιείς ως προς g. Αλλά παραπάνω γράφεις ότι:

quote:
Το μοντέλο είχε επιτάχυνση πάνω από 14,15g μετρημένο μόνο κατά τον οριζόντιο άξονα ...

και λίγο μετά:

quote:
Επιτάχυνση σε g 17,352896/9,81 = 1,77g

Πως η επιτάχυνση ξαφνικά υποδεκαπλασιάστηκε; Φυσικά ο τρόπος υπολογισμού που κάνεις δεν είναι ο σωστός, θα σου γράψω αναλυτικά πως προκύπτει η επιτάχυνση στο πλατό κατά τον οριζόντιο άξονα αργότερα, γιατί το ψάχνω ώστε να είναι σωστά τεκμηριωμένο.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2018, 13:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic
quote:

seismic ΟΚ, κατάλαβα ότι έτσι κανονικοποιείς ως προς g. Αλλά παραπάνω γράφεις ότι:

quote:
Το μοντέλο είχε επιτάχυνση πάνω από 14,15g μετρημένο μόνο κατά τον οριζόντιο άξονα ...

και λίγο μετά:

quote:
Επιτάχυνση σε g 17,352896/9,81 = 1,77g

Πως η επιτάχυνση ξαφνικά υποδεκαπλασιάστηκε; Φυσικά ο τρόπος υπολογισμού που κάνεις δεν είναι ο σωστός, θα σου γράψω αναλυτικά πως προκύπτει η επιτάχυνση στο πλατό κατά τον οριζόντιο άξονα αργότερα, γιατί το ψάχνω ώστε να είναι σωστά τεκμηριωμένο.

Abyssus Abyssum Invocat


Όταν βάλεις πλάτος ταλάντωσης 0,11 εκατοστά και συχνότητα 2 Hz τότε η επιτάχυνση είναι 1,77 g
Όταν βάλεις πλάτος ταλάντωσης 0,22 εκατοστά και συχνότητα 4 Hz τότε η επιτάχυνση είναι κοντά στα 14 g
Και με τους δύο τύπους το ίδιο αποτέλεσμα έχω.
Αυτό που δεν ξέρω είναι .... πιο είναι το σωστό πλάτος ταλάντωσης Είναι το 0,11 ή το 0,22 ?
Ακόμα δεν ξέρω την σωστή συχνότητα είναι 2 Hz ή είναι 4 Hz ?
Ένας μου είχε κάνει φασματοσκόπηση αλλά δυστυχώς μέτρησε σε ένα σημείο του βίντεο που ήταν πολύ αργή η επιτάχυνση. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον !

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy