ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ψευδοεπιστήμη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2015, 13:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης με δυο "ν". Πρώτα απ' όλα υπομονή γιατί έχει προκύψει όγκος δουλειάς με τις προεκτάσεις που πήρε το θέμα και χρειάζεται έρευνα για να απαντάς με τεκμηρίωση. Αν αναφέρεσαι στην περίπτωση Ν. Τέσλα, αυτό είναι ένα θέμα από μόνο του που δεν μπορεί να εξεταστεί εδώ.
Παραδείγματα υπάρχουν πολλά, όπου επιστήμονες έκαναν σημαντικές ανακαλύψεις και ξεσκέπασαν επικίνδυνα προϊόντα για την δημόσια υγεία, όπως έκανε ο γνωστός Clair Cameron Patterson, γνωστός για την χρονολόγηση της ηλικίας της Γης και της διαμάχης του με την GM για την μολυβδούχα βενζίνη. Αυτοί αντιμετώπισαν αρχικά συγκάλυψη με το τυρί της χρηματοδότησης, μετά δυσφήμηση και τελικά λυσσαλέα επίθεση από το κατεστημένο. Τελικά αρκετοί μπορέσαν και πέρασαν τις ιδέες τους στην ευρεία επιστημονική κοινότητα, και σήμερα χρωστάμε πολλά σε αυτούς.

Η περίπτωση τώρα της δωρεάν ενέργειας είναι ένα θέμα το οποίο έχει συγκεντρώσει τόση απάτη, ψευδοεπιστήμη, συνωμοσιολογία και παραπληροφόρηση, σε σημείο που δυσκολεύεσαι να ακουμπήσεις οποιαδήποτε περίπτωση ακούς, γιατί ξέρεις πως θα χάσεις την ώρα σου. Πρέπει να διευκρινίσουμε σε ποιο συγκεκριμένο σύστημα αναφερόμαστε για να δούμε τι γίνεται με αυτό.
Να συμπληρώσω οτι οτιδήποτε θα στερήσει κέρδη απο τους γνωστούς ενεργειακούς κολοσσούς, αποτελεί κίνδυνο για το κατεστημένο και θα ακολουθήσει την πορεία που ανέφερα. Φυσικά ο επιστήμονας που θα κάνει μια σημαντική ανακάλυψη, οφείλει να το κοινοποιήσει δημόσια, για να προστατευτεί ο ίδιος και η ανακάλυψη του. Και όχι να τρέχει να βγάλει πατέντες για να τα κονομήσει απο ενδέχόμενους επενδυτές και χρηματοδότες. Οι οποίοι μπορεί να είναι αυτοί που θα βάλουν την ιδέα του σε κάποιο συρτάρι.


Edited by - Heretic on 03/12/2015 13:49:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2015, 14:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπέρασμα:

Η απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα είναι μία και μοναδική.θα θαφτεί, με το καλό ή με το άγριο.

ΣΗΜ:

Δεν αναφέρομαι σε κάποια συγκεκριμένη εφεύρεση, αλλά γενικώς ρωτώ.

Ευχαριστώ που συμφωνούμε κι εδώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2015, 15:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι κάποιοι θα προσπαθήσουν να σ' το θάψουν είναι δεδομένο. Πολλές φορές ισχύει και η λογική του "εμάς μας ρώτησες;". Οπότε τρώς ενα σαμποτάρισμα μέχρι να πας να "υποβάλεις τα σέβη σου" στους νταβατζήδες. Ακομα και να πας να κατασκευάσεις ενα προιόν που παράγεται στην Κίνα, φτηνότερα απο αυτούς, θα θιχτεί ο εισαγωγέας του εν Ελλάδι και θα κινήσει τα νήματα εντός του δημοσίου τομέα, ενάντιά σου. Με αυτόν το τρόπο θα βρίσκεις συνεχώς μπροστά σου κάποιον χαρτογιακά που θα ζητάει οτι απίθανο μπορεί να κατεβάσει το κεφάλι του, μέχρι να βαρεθείς και να τα παρατήσεις. Είναι γνωστές αυτές οι περιπτώσεις. Εξαρτάται για ποιό αντικείμενο μιλάμε πάντα και πως θα το χειριστείς. Μην ξεχνάς οτι διάφοροι τύποι "εφευρίσκουν" μια πατάτα και μετά ψάχνουν για χρηματοδότες για ν' αρμέξουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2015, 15:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic: λόγω του ότι στο παρόν θέμα είσαι «θεματοδέκτης» αν θέλεις, δεν ξαναγράφω στο θέμα σου, στο θέμα σου – σας τώρα.

Αυτά που γράφεις και εσύ και οι υπόλοιποι είναι φαντασιώσεις σας, είναι σαν επτάχρονα να μιλούν για τις σεξουαλικές τους επιδόσεις, η πραγματικότητα απέχει πολύ από τα γραφόμενα σας.

Ο γράφων λοιπών, ένας εκ των παθών και των πολλών ευρεσιτεχνών, σας λέει λοιπών ότι (τις πραγματικές εμπειρίες μου):

1./ Στην προσπάθεια μου, να χαρίσω στο Ελληνικό Δημόσιο το «Ολοκληρωμένο σύστημα διαχειρίσεως ασφαλιστικών ταμείων» έλαβα την απάντηση «κατασκεύασε το και έλα να μας το πουλήσεις», στην ερώτηση μου γιατί να το κάνω αυτό, αφού θέλω να σας το χαρίσω, έλαβα την απάντηση «ότι εμείς έτσι δουλεύουμε».

1.1/ Από την άλλη πλευρά του ατλαντικού έλαβα την απάντηση «σταμάτα να ασχολείσαι γιατί θα έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα», υπάρχει η επιστολή.

2./ Στην προσπάθεια μου να συνεργαστώ (συνεταιριστώ 50% - 50%) για να κατασκευάσω τον «Οικολογικός σταθμός παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας», στην Ελλάδα η αντιμετώπιση ήταν, Τράπεζες: δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για καινοτομίες, Κράτος: Τρία πουλάκια κάθονται, Ιδιώτες επενδυτές: 80% εμείς 20% μαζί με την προσωπική εργασία σου εσύ.

2.1/Από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού: Κράτος, αν το βαρέλι στο πετρέλαιο πάει πάνω από 60-65 δολάρια πάμε σ’ αυτό, Τράπεζες, (η συζήτηση έγινε στην Ελλάδα σε υποκατάστημα), διάλεξε πολιτεία, προτιμούμε την Βιρτζίνια, (την ίδια πολιτεία είχαν ξανά προτείνει για το «Ολοκληρωμένο σύστημα οπτικοακουστικής διδασκαλείας» δεν ξέρω γιατί) να σου δώσουμε την διεύθυνση του υποκαταστήματος και το όνομα του Τραπεζίτη να συνεννοηθείς μαζί του, General Electric: (προσοχή είναι Κρατική εταιρεία και διαθέτει από 2005-2006 ηλεκτρόλυση που αποδίδει πάνω από 1000 φορές της συμβατικής), ενθουσιασμός για συνεργασία, και ξαφνική αποχώρηση από τις διαπραγματεύσεις, ακριβώς μετά από τις εκλογές τους (μαύρη πέτρα).

Τα συμπεράσματα δικά σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2015, 21:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sol-Mix, καλως ήρθες στο θέμα μου. Μάλιστα έπεσες ακριβώς στην κατάλληλη συγκυρία για να του δώσεις ξανά καύσιμο. Μιας και είσαι -για την ώρα- ο κύριος εκφραστής της ψευδοεπιστήμης στο esoterica.gr, είναι πολύ πιθανόν να μπω στον πειρασμό να χρησιμοποιήσω διεξοδικά την "πατέντα" σου, αυτή που κατέθεσες το 2006 στον ΟΒΙ (σελ 12).

Μερικές πρόχειρες απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις:

1. Μιας και ισχυρίζεσαι ότι είσαι ή ήσουν προγραμματιστής, τότε θα καταλάβεις και την ορολογία που θα χρησιμοποιήσω, χωρίς επεξηγήσεις. Αν θέλει κάποιος άλλος, ζητάει διευκρινήσεις. Αν πήγες σε κάποια δημόσια υπηρεσία και κατέθεσες το «Ολοκληρωμένο σύστημα διαχειρίσεως ασφαλιστικών ταμείων», τότε ατύχησες. Κατ' αρχάς, αν αναφέρεσαι σε αυτή που εντόπισα,

http://web.archive.org/web/20060922044503/http://www.arpisoft.gr/osdat-gold.pdf (copy-paste όλο το url σε tab για να ανοίξει)

έχεις φτιάξει κάποια υποτυπώδη use cases επιπέδου πληροφορικής τεχνικού λυκείου, χρησιμοποιώντας μερικά εργαλεία ανάλυσης λάθος και αποσπασματικά.
Και θα υποθέσω ότι το έκανες χωρίς την "ανάλυση απαιτήσεων", δηλαδή μια τρύπα στο νερό. Διαφώτισε με αν πήγες να πάρεις τις απαραίτητες συνεντεύξεις με τους χρήστες στις σχετικές υπηρεσίες.

Το δημόσιο δεν δουλεύει έτσι. Κανένας δημόσιος ή ιδιωτικός φορέας βασικά. Πρώτα προκηρύσσει το έργο, καταθέτουν οι ενδιαφερόμενοι τις προμελέτες και μετά προχωράει το πράγμα στην κύρια μελέτη. Τσάμπα μελέτη δεν παίζει, χρειάζεται και τζάμπα εξοπλισμός και για να στο εγκαταστήσουν, παίρνουν και το ρίσκο της σοβαρότητας όλοι οι υπεύθυνοι. Τόσα λεφτά για πέταμα δεν είχε ποτέ κανένας. Αφού όμως έχεις την τεχνογνωσία, κυνήγα διακυρήξεις διαγωνισμών μηχανοργάνωσης και ανάπτυξης λογισμικού. Θες να σου δωσω συνδέσμους;

1.1 Θα ήθελα να μάθω με ποιο τρόπο θα μπορούσες να μας πείσεις ότι συνέβη κάτι τέτοιο. Να υποθέσω ότι τα αφεντικά του Snowden σε εντόπισαν, από την καταπληκτική αυτή εφαρμογή σου, που για πρώτη φορά στην Ελλάδα χρησιμοποιούσε κάποιος smart card. Φαντάζομαι θα την έκανες δεκαετία του 80, τότε που κανείς δεν ήξερε τίποτα για αυτές. Δεν πιστεύω να το έκανες πρόσφατα, επί ΝΔ για παράδειγμα; Σίγουρα θα σε έφαγαν κι εσένα οι πολυεθνικές του φαρμάκου, αυτές που ταΐζουν ψυχοφάρμακα τους αφελείς, όπως έλεγα και στον Rebellious.

2. Αν με το project «Οικολογικός σταθμός παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας», υπονοείς τη μηχανή παραγωγής ενέργειας από αέρα κοπανιστό, σου έχω κακά νέα. Εδώ δεν έχει καταφέρει ο John Searl να βρει κορόιδα επενδυτές για να τους πουλήσει τα σχέδια της SEG, θα τα καταφέρεις εσύ με κάποιο κακέκτυπό της;
Αληθεια, γιατί δεν καλείς κι εσύ κάποιους Ελληνες επιστήμονες να τους επιδείξεις την λειτουργία της, ότι έφτιαξες δηλαδή κάτι που παράγει περισσότερη ενέργεια απ’ ότι καταναλώνει και να σε βοηθήσουν στη συνέχεια με τα διαδικαστικά; Βλέπεις ο Π. Ζωγράφος βρήκε μερικούς. Εσυ γιατί ατύχησες; Έπεσες και στον Κ. Καραμανλή θα μου πεις. Σκεπάρνι ήταν πάντοτε αυτός…

2.1 General Electric, Virginia, US Bank, US Oil price… λυπάμαι δεν βγαίνει νόημα από αυτά που γράφεις. Επειδή μου φαίνονται για ιστορίες επιστημονικής φαντασίας, μήπως σου βρίσκονται τίποτα τεκμήρια για όλα αυτά που γράφεις;

.
.
.

Sol-Mix, τα συμπεράσματά μας τα έχουμε ήδη βγάλει εδώ και καιρό. Αν αναρωτιέσαι ποιοί, αναφέρομαι σε αυτούς που είχαν την τύχη ή την ατυχία να περάσουν από κάποιο τριτοβάθμιο ίδρυμα και να διαπιστώσουν πως με π… δεν βάφονται αυγά. Τι θέλω να πω; Με την φυσική του back to the future δεν φτιάχνεις «μηχανές παραγωγής ενέργειας» και με την πληροφορική του computers for dummies δεν φτιάχνεις εφαρμογές για ασφαλιστικά ταμεία. Απλά κερδίζεις την προσοχή μερικών άσχετων, κι αυτό μέχρι να ρωτήσουν έστω κι έναν σχετικό γύρω τους. Όπως θα διαπίστωσες στο esoterica.gr δεν κυκλοφορούν μόνο αγράμματοι και καμένες φλάντζες, αλλά και λογικοί άνθρωποι που ξέρουν πέντε πράγματα. Σε αυτούς δεν θα πουλήσεις τα φούμαρα σου.
Δοκίμασε κάπου αλλού, όχι εδώ.


Edited by - Heretic on 07/12/2015 23:52:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2015, 10:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic κλείνοντας το θέμα

quote:

1. Μιας και ισχυρίζεσαι ότι είσαι ή ήσουν προγραμματιστής, τότε θα καταλάβεις και την ορολογία που θα χρησιμοποιήσω, χωρίς επεξηγήσεις. Αν θέλει κάποιος άλλος, ζητάει διευκρινήσεις. Αν πήγες σε κάποια δημόσια υπηρεσία και κατέθεσες το «Ολοκληρωμένο σύστημα διαχειρίσεως ασφαλιστικών ταμείων», τότε ατύχησες. Κατ' αρχάς, αν αναφέρεσαι σε αυτή που εντόπισα,
http://web.archive.org/web/20060922044503/http://www.arpisoft.gr/osdat-gold.pdf (copy-paste όλο το url σε tab για να ανοίξει)
έχεις φτιάξει κάποια υποτυπώδη use cases επιπέδου πληροφορικής τεχνικού λυκείου, χρησιμοποιώντας μερικά εργαλεία ανάλυσης λάθος και αποσπασματικά.
Και θα υποθέσω ότι το έκανες χωρίς την "ανάλυση απαιτήσεων", δηλαδή μια τρύπα στο νερό. Διαφώτισε με αν πήγες να πάρεις τις απαραίτητες συνεντεύξεις με τους χρήστες στις σχετικές υπηρεσίες.
Το δημόσιο δεν δουλεύει έτσι. Κανένας δημόσιος ή ιδιωτικός φορέας βασικά. Πρώτα προκηρύσσει το έργο, καταθέτουν οι ενδιαφερόμενοι τις προμελέτες και μετά προχωράει το πράγμα στην κύρια μελέτη. Τσάμπα μελέτη δεν παίζει, χρειάζεται και τζάμπα εξοπλισμός και για να στο εγκαταστήσουν, παίρνουν και το ρίσκο της σοβαρότητας όλοι οι υπεύθυνοι. Τόσα λεφτά για πέταμα δεν είχε ποτέ κανένας. Αφού όμως έχεις την τεχνογνωσία, κυνήγα διακυρήξεις διαγωνισμών μηχανοργάνωσης και ανάπτυξης λογισμικού. Θες να σου δωσω συνδέσμους;

Αυτό που βρείκες είναι μια παρουσίαση, κάτι παρόμιο έχω δημοσιοποιήση και εδώ, μελέτη «Ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης ασφαλιστικών ταμείων» είναι περίπου 750 σελίδες και είναι στην διάθεση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου.

Ναι έχουν γίνει 2 ή 3 παρουσιάσεις (δεν θυμάμαι ακριβώς) και πολλές περισσότερες συναντήσεις στο παλαιά ονομαζόμενο Υπουργείο Εργασίας (είχε την διαχείριση όλων των ασφαλιστικών ταμείων, εκτός του Δημοσίων Υπαλλήλων που ήταν στο Υπουργείο Υγείας), πάντως υπάρχει και το Ιστορικό που είναι ανά ημερομηνία και δράση και είναι και αυτό στην διάθεση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου.

quote:

1.1 Θα ήθελα να μάθω με ποιο τρόπο θα μπορούσες να μας πείσεις ότι συνέβη κάτι τέτοιο. Να υποθέσω ότι τα αφεντικά του Snowden σε εντόπισαν, από την καταπληκτική αυτή εφαρμογή σου, που για πρώτη φορά στην Ελλάδα χρησιμοποιούσε κάποιος smart card. Φαντάζομαι θα την έκανες δεκαετία του 80, τότε που κανείς δεν ήξερε τίποτα για αυτές. Δεν πιστεύω να το έκανες πρόσφατα, επί ΝΔ για παράδειγμα; Σίγουρα θα σε έφαγαν κι εσένα οι πολυεθνικές του φαρμάκου, αυτές που ταΐζουν ψυχοφάρμακα τους αφελείς, όπως έλεγα και στον Rebellious.

Όχι είχα αλληλογραφήσει εγώ με Υπουργείο Υγείας των USA (υπάρχει η πλήρης αλληλογραφία) στην διάθεση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου.

quote:

2. Αν με το project «Οικολογικός σταθμός παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας», υπονοείς τη μηχανή παραγωγής ενέργειας από αέρα κοπανιστό, σου έχω κακά νέα. Εδώ δεν έχει καταφέρει ο John Searl να βρει κορόιδα επενδυτές για να τους πουλήσει τα σχέδια της SEG, θα τα καταφέρεις εσύ με κάποιο κακέκτυπό της;
Αληθεια, γιατί δεν καλείς κι εσύ κάποιους Ελληνες επιστήμονες να τους επιδείξεις την λειτουργία της, ότι έφτιαξες δηλαδή κάτι που παράγει περισσότερη ενέργεια απ’ ότι καταναλώνει και να σε βοηθήσουν στη συνέχεια με τα διαδικαστικά; Βλέπεις ο Π. Ζωγράφος βρήκε μερικούς. Εσυ γιατί ατύχησες; Έπεσες και στον Κ. Καραμανλή θα μου πεις. Σκεπάρνι ήταν πάντοτε αυτός…
2.1 General Electric, Virginia, US Bank, US Oil price… λυπάμαι δεν βγαίνει νόημα από αυτά που γράφεις. Επειδή μου φαίνονται για ιστορίες επιστημονικής φαντασίας, μήπως σου βρίσκονται τίποτα τεκμήρια για όλα αυτά που γράφεις;

Αν και το ποίο πάνω κείμενο θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω εμπαθές, γιατί ανακατεύεις 2 ευρεσιτεχνίες μου και βγάζεις ανύπαρκτα συμπεράσματα θα το εκλάβω ως λάθος σου, ως παρανόηση σου.

Λοιπόν καμιά σχέση αυτά που γράφεις, ο «Οικολογικός Σταθμός» σε αυτόν αναφέρομαι, είναι μία οικολογική γεννήτρια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με την χρήση υδρογόνου.

Η απόδοση του υδρογόνου είναι περίπου 116 με 117 BTU/gr, δηλαδή τριπλάσια περίπου από την βενζίνη, αν κάνεις τις πράξεις και αφορέσεις τις απώλειες, στην καλλίτερη περίπτωση θα πάρεις πίσω περίπου το 60% της ενέργειας που χρειάζεσαι για να το παράγεις, τα gool στην συγκεκριμένη ευρεσιτεχνία είναι άλλα, για αυτό πήρε και το δίπλωμα.

1./ Ανέξοδη παραγωγή υδρογόνου (εκτός αρχικής επένδυσης και συντηρήσεις)
2./ Αποθήκευση ενέργειας (υδρογόνου) όταν δεν καταναλώνετε.
3./ Είναι εγγυημένη παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, σε αντιδιαστολή με τα Φωτοβολταϊκά και τις ανεμογεννήτριες.

quote:

Sol-Mix, τα συμπεράσματά μας τα έχουμε ήδη βγάλει εδώ και καιρό. Αν αναρωτιέσαι ποιοί, αναφέρομαι σε αυτούς που είχαν την τύχη ή την ατυχία να περάσουν από κάποιο τριτοβάθμιο ίδρυμα και να διαπιστώσουν πως με π… δεν βάφονται αυγά. Τι θέλω να πω; Με την φυσική του back to the future δεν φτιάχνεις «μηχανές παραγωγής ενέργειας» και με την πληροφορική του computers for dummies δεν φτιάχνεις εφαρμογές για ασφαλιστικά ταμεία. Απλά κερδίζεις την προσοχή μερικών άσχετων, κι αυτό μέχρι να ρωτήσουν έστω κι έναν σχετικό γύρω τους. Όπως θα διαπίστωσες στο esoterica.gr δεν κυκλοφορούν μόνο αγράμματοι και καμένες φλάντζες, αλλά και λογικοί άνθρωποι που ξέρουν πέντε πράγματα. Σε αυτούς δεν θα πουλήσεις τα φούμαρα σου.
Δοκίμασε κάπου αλλού, όχι εδώ.

Ποτέ μου δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η ποίο πάνω δημοσίευση θα σήμαινε για κάποιον – κάποια «δοξάστε με», φαντάζομαι πλέον τι θα μπορούσαν να σημαίνουν οι υπόλοιπες δημοσιεύσεις μου, τελικά μάλλον είμαι αδιόρθωτος «ονειροπόλος», δεν πειράζει καλά να είστε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2015, 11:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε να δείς, όταν παρουσιάζεσαι επωνύμως σε κάποιον ανοικτό χώρο συζήτησης και παραθέτεις τα πεπραγμένα του βίου σου όλου, αυτό μπορεί να ερμηνευτεί με διαφόρους τρόπους. Ένας από αυτούς μπορεί να είναι η αυτόδιαφήμιση, άλλος είναι η αποκατάσταση μια αδικίας (ή μιας ισχυριζόμενης αδικίας), άλλος η έμμεση εξάσκηση πιέσεων σε "αρμοδίους". Και ο ποιο κοινότυπος απ' όλους το αυτόπαραμύθιασμα.
Όλα αυτά μπορεί να ερμηνευτούν από τον οποιοδήποτε αναγνώστη της σελίδας, δεν είναι απαραίτητα και δικά μου συμπεράσματα. Προσωπικά δεν με ενοχλεί κάτι από τα παραπάνω, εγώ μπήκα σε διάλογο μαζί σου για την φύση και την υπόσταση αυτών των πεπραγμένων που ισχυρίζεσαι. Αδιαφορώ παντελώς για την όποια πρόθεση μπορεί να έχεις, και δεν σου ζητώ να δικαιολογηθείς για αυτή.

Στο θέμα μας τώρα, τρόποι εξαγωγής υδρογόνου από θαλασσινό νερό υπάρχουν εδώ και καιρό:

Splitting the sea: Turning ocean water into hydrogen fuel

Αν εσύ ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να σχεδιάσεις κάποιον αποδοτικό σταθμό παραγωγής και με κόστος χαμηλότερο των συμβατικής τεχνολογίας, μπορείς να απευθυνθείς σε ιδιωτικούς φορείς και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις ανταπόκριση. Υπάρχει και το τεχνικό επιμελητήριο, ακομα κι αν δεν είσαι μέλος, σίγουρα θα βρεις μερικούς διαθέσιμους μηχανικούς να αξιολογήσουν δωρεάν την μελέτη σου.

Ομοίως και για την μελέτη των ασφαλιστικών ταμείων, πήρε το μάτι μου πρόσφατα μια προκήρυξη και σου την μεταφέρω:

Κάλεσμα για καινοτομία και... applications από το Δημόσιο

Εγώ στην θέση σου δεν θα καθόμουν, θα πήγαινα να καταθέσω ότι έχω διαθέσιμο. Θέλω μόνο να σου κάνω μερικές διευκρινήσεις. Το ότι κάποιος έχει καταθέσει και έχει μάλιστα κατοχυρώσει μια πατέντα για οτιδήποτε, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Το σύστημα των ευρεσιτεχνιών είναι γνωστό πως λειτουργεί, κατοχυρώνει κάποιος μια ιδέα και αρκεί αυτή να μην είναι αντιγραφή μιας άλλης κατοχυρωμένης ιδέας. Το αν αυτό το έχει κατασκευάσει, αν αυτό λειτουργεί, πως λειτουργεί, αν στηρίζεται σε τίμια εφαρμογή επιστημονικών αρχών ή κοροϊδεύει τον κόσμο, αυτό δεν το εξετάζει κανένας. Να θυμίσω τα death ray του N. Tesla και την παντελή έλλειψη τεκμηρίωση για οτιδήποτε έγραφε, τουλάχιστον για μερικές από τις "προχωρημένες" του ιδέες.

Επίσης, είτε αλληλογραφήσεις με το υπουργείο υγείας των ΗΠΑ, είτε με τον FDA ή και να επεκτείνω, την CIA, την NSA και την λέσχη Bilderberg, στην καλύτερη θα σου στείλουν ένα κόσμιο γράμμα σαν απάντηση, αν ασχοληθούν μαζί σου. Απειλές και διάφορα άλλα ψαρωτικά, έχουν τρόπους να στα κάνουν χωρίς να αφήσουν τεκμήρια. Αυτά που ισχυρίζεσαι εσύ, με συγχωρείς για την έκφραση, επιεικώς προσβάλλουν την νοημοσύνη μας, μιας και μας θεωρείς 7-χρονα παιδάκια που ψάχνουν για παραμύθια. Δεν με ενδιαφέρεις αν έχεις επιστολές, είμαι σίγουρος ότι δεν θα ενδιαφερθεί κανένας να στο ζητήσει, αλλά ούτε κι εσύ θα μπορέσεις εσύ να αποδείξεις την αυθεντικότητα τους.
Οπότε, στο λέω πάλι ευγενικά, μην κουράζεσαι εφευρίσκοντας ιστορίες και θεωρίες συνομωσίας. Υπάρχουν κατάλληλα μέρη να βρεις και ενδιαφερόμενους επενδυτές, υπάρχουν και Ασιατικά Venture Capital με αστείρευτους πόρους. Αν υπάρχει σοβαρότητα και θέληση, μπορείς να το ανοιχτείς. Πιστεύω πως στη χειρότερη περίπτωση, θα βρεθεί κάποιος να αγοράσει τις ιδέες σου για να τις βάλει στο συρτάρι. Αυτή η τακτική του... spam στο Ελληνικό ίντερνετ πάντως, όπως διαπίστωσες, είναι αδιέξοδη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2016, 11:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον άρθρο:

Η νεομυθολογία του Μαύρου Ιππότη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2016, 14:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη έχεις προσωπική άποψη για τον Μαύρο Ιππότη και αν ναι μπορείς να την εκφράσεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2016, 17:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θεωρώ ότι είναι κάτι το σημαντικό να μπορέσει να εκφραστεί κάποιος για το θέμα αυτό, μπορώ όμως να το κάνω παρακάτω αν θες. Όμως ο λόγος που παρέθεσα το άρθρο αυτό δεν είναι για το θέμα του, τον "Μαύρο Ιππότη" δηλαδή, αλλά για τη μεθοδολογία που ακολουθεί ο συγγραφέας του στην ανάλυση του θέματός του, και τα συμπεράσματα που καταλήγει. Τα οποία τείνουν να γίνουν ανεξάρτητα από το θέμα αυτό, να γενικευτούν και να γίνουν ένας οδηγός ανάλυσης παρόμοιων "νεομυθολογιών".

Ας δούμε πως καταλήγει:

Φαίνεται λοιπόν ότι η εντυπωσιακή νέο-μυθολογία η οποία πρεσβεύει ότι κάποιος αρχαίος τεχνητός δορυφόρος εξωγήινης προέλευσης περιφέρεται εδώ και 13.000 χρόνια γύρω από τη Γη και παρακολουθεί την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους, δεν βασίζεται σε κάποια χειροπιαστή πραγματικότητα. Ο θρύλος του «Μαύρου Ιππότη» μοιάζει να είναι ένα συνονθύλευμα ετερόκλητων πληροφοριών οι οποίες συγκολλήθηκαν αυθαίρετα μεταξύ τους προκειμένου να δημιουργηθεί αυτό το πολύ συναρπαστικό σενάριο.

και γενικεύοντας:

Αναφορές ασυνήθιστων επιστημονικών παρατηρήσεων που δεν επαληθεύτηκαν ποτέ, ισχυρισμοί φιλόδοξων συγγραφέων που μεγαλοποιήθηκαν και αλλοιώθηκαν μέσα από την ακατάσχετη αναπαραγωγή τους στο διαδίκτυο, φευγαλέοι εντοπισμοί απόρρητων κατασκοπευτικών δορυφόρων και παρακινδυνευμένες ερμηνείες αμφιλεγόμενων φωτογραφιών.

Αυτή η "μεθοδολογία" ανάλυσης που ακολούθησε μπορώ να πω πως είναι αρκετά συγγενής με αυτή που περιγράφω στο παρών θέμα. Περισσότερα για αυτό αργότερα.


Edited by - Heretic on 01/04/2016 18:03:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2016, 20:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς ναι Γιάννη.

Και σαφώς επειδή ορίζει ως νεομυθολογία, συγκεκριμένη άποψη περί εξωγήϊνης προέλευσης κ.λ.π.

Σε κάθε ανάλυση παρόμοιας υφής, δηλαδή ενός αντικειμένου φυσικών χαρακτηριστικών, πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν πρωτίστως, η ίδια η ύπαρξη αυτού.

Το συγκεκριμένο αντικείμενο υπάρχει.Εχει δοθεί και επίσημη εξήγηση για αυτό (NASA θερμική κουβέρτα ), ασχέτως αν δεν είναι επαρκώς αποδεδειγμένη, πράγμα το οποίον τροφοδοτεί πλείστα σενάρια, οδηγώντας εν καιρώ στην ψευδοεπιστήμη, μόνο όσον αφορά την προέλευση, την χρήση και τις ιδιότητες του αντικειμένου.

Αυτό ήθελα να διευκρινίσω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2016, 20:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι γενικεύει περί εξωγήινης προέλευσης ή επέμβασης στη Γη, κάτι που είναι απολύτως αδύνατο να το αποκλείσει κανένας. Στοχεύει στο συγκεκριμένο θέμα και γενικεύει στο πως εξυφαίνεται, κατά τη γνώμη του, μια νεο-μυθολογία.
Τώρα το θέμα του Black Knight Satellite έχει θιχτεί και παλαιότερα εδώ μέσα (elo 18/05/2007 00:19:08) , αλλά δεν θα με χάλαγε να φτιάχναμε ένα αυτόνομο θέμα για να το συζητήσουμε σε διαφορετική βάση, άσχετη από το θέμα ψευδοεπιστήμη.


Edited by - Heretic on 01/04/2016 21:45:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2016, 02:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα μυστικά του δόκτορα Εμετ Μπράουν

(μια εσωτερική περιπλάνηση στον θαυμαστό κόσμο του ευτελούς)


Κάπου στις αρχές της θητείας μου, αυτής του βοηθού στο εργαστήριο του Dr. Brown, ένας φίλος και τρόφιμος της κλινικής, μας παρουσίασε την παρακάτω ιδέα του, για μια πρώτη εκτίμηση :


Ολοκληρωμένο πλυντήριο - ποδήλατο γυμναστικής


Ομόφωνη γνώμη της επιστημονικής ομάδας της κλινικής (του δόκτορα δηλαδή, τριών ακόμη "επιστημόνων", πέντε βοηθών και δυο εκπροσώπων των τροφίμων), ήταν πως εκ πρώτης όψεως μοιάζει χαριτωμένη, όπως και η κυρία της φωτογραφίας. Εκ δεύτερης όμως όψεως προβληματική. Ενδέχεται δηλαδή να μην μπορεί καν να σταθεί σαν συσκευή. Μπορείτε να διακρίνετε το βασικό πρόβλημα που υπάρχει, χωρίς να προχωρήσω σε εξηγήσεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2016, 02:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορείτε να διακρίνετε το βασικό πρόβλημα που υπάρχει, χωρίς να προχωρήσω σε εξηγήσεις;

Μα είναι προφανέστατο! Καταπατά κατάφορα τα δικαιώματα των γυναικών και την ισότητα των φύλων!


Υ.Γ.1. Και κάτι ψιλά σε σχέση με την ισχύ, αλλά δεν γαμιέται, οι γυναίκες αντέχουν τα πάντα...
Υ.Γ.2. Η κοπελιά φοράει λάθος ρούχα για αυτή τη δουλειά.
Υ.Γ.3. Δεν υπάρχει σκάφη πάνω στο πλυντήριο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2016, 14:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντί για εδώ, την έβαλα αλλού...
Που και που, κάνουμε και εμείς καμμιά μαλακία!

Παραθέτω λοιπόν:


Για την φωτο του Γιάννη.
Η άποψή μου:

Οπως ακριβώς φαίνεται στην φωτο, πρόκειται για ψευδοεπιστήμη.

Ομως:

Αν έχει προηγηθεί ισχυρός Η/Μ παλμός στην περιοχή και δεν υπάρχει πλέον ρεύμα, πρόκειται για...επιστήμη!!

Χοχοχο
Διαλιέχτεεε και πάρτε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2016, 17:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομως:

Αν έχει προηγηθεί ισχυρός Η/Μ παλμός στην περιοχή και δεν υπάρχει πλέον ρεύμα, πρόκειται για...επιστήμη!!


Σωστό κι αυτό.

Βασικά ο Αιρετικός το ανέλυσε ωραία και επαρκώς,
πλην όμως το αν μια 'πατεντα' αξίζει ή όχι κρίνεται καμιά φορά και από άλλες συνθήκες, πέραν της αυστηρώς τεχνοοικονομικής ανάλυσης.

Σε καταστάσεις έκτακτες, ή όταν δεν υπάρχουν διαθέσιμοι κάποιοι πόροι και υπάρχουν κάποιοι άλλοι
τότε πιθανόν να υπαγορεύουν και αντίστοιχες 'πρακτικές' λύσεις
που υπό κανονικές συνθήκες θα ήτο διά τον μπ.....ον


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2016, 17:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...βεβαίως και ισχύουν οι λεγόμενες "μη παραγωγικές" ή "μη αποδοτικές" λύσεις, αλλά προορίζονται κυρίως για σοβαρούς κατόχους:

http://cleantechnica.com/2015/01/02/new-machine-makes-sustainable-hydrogen-from-seawater/

Εξηγεί αναλυτικά τα πλεονεκτήματα παρόλο το κόστος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panos_X
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2016, 21:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιστήμη προχωράει στην Κίνα!

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2016/05/photos_505.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2016, 22:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συγχρονη επιστημη, η τεχνολογια μαλλον, εχει προχωρησει γενικως. Μπορεις να διακρινεις που ειναι η διαφορα σε ενα λειτουργικο ποδηλατο-πλυντηριο και σε μια μουφα, όπως αυτο που εβαλα εγω; Προσεξε, δεν το εβαλα για πλακα, θα δωσω επεκτασεις οπως πως χρησιμοποιείται η τεχνολογια σημερα ή σε τι διαφερει ενα λειτουργικο σκουπιδι απο ενα κανονικο σκουπιδι. Μηπως η πραγματικη επιστημη, παραγει εφαρμογες χρησιμες οσο αυτων της ψευδοεπιστημης;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Panos_X
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 18:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειρωνεύομαι την επιστήμη ούτε την τεχνολογία γενικότερα. Φυσικά και προχωρούν και εξελίσσονται. Αλλά κάπως μου "χτύπησε" όταν είδα τη συγκεκριμένη εφαρμογή από Κινέζους φοιτητές και θυμήθηκα την καρικατούρα εφαρμογής που είχες δημοσιεύσει. Όπως είπε και κάποιος παραπάνω σε ειδικές συνθήκες μπορεί τέτοιου είδους κατασκευές να έχουν κάποια χρηστικότητα. Όμως φαίνεται και όλο το μπάχαλο της εποχής μας όταν βγαίνουν πράγματα που συνδέουν τη γυμναστική (και όλο το lifestyle που εκφράζεται μέσω αυτής) με το πλύσιμο των ρούχων. Θα μπορούσαμε να τις ονομάσουμε new age τεχνολογικές εφαρμογές. Και στην τελική και η σκάφη της γιαγιάς μας γύμναζε τα χέρια

Edited by - Panos_X on 16/05/2016 18:03:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PsychoTronic
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2016, 16:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ !

ΕΣΥ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ !

ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ !

ΠΑΡΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ, ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΦΤΙΑΞΕ ΚΑΤΙ !

Ο ΟΡΟΣ "Ψευδοεπιστήμη" ΕΙΝΑΙ ΟΡΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΡΡΟΗΣ !
ΕΙΤΕ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ, ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, ΦΤΙΑΞΕΤΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ !

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ !

The Civilization Kit : Rex Research was established in 1982 by Robert A. Nelson to archive and distribute " InFolios " -- Information Folios -- of collected Articles about suppressed, dormant, or emerging Sciences, Technologies, Inventions, Theories, Therapies, & other Alternatives that offer real Hope & Choices to help Liberate Humanity from its Stupidity and the evile Pornocracy of Psychopaths .

http://rexresearch.com/1index.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2016, 15:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ !

ΕΣΥ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ !

ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ !

ΠΑΡΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ, ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΦΤΙΑΞΕ ΚΑΤΙ !...


Θέλεις να μας πεις τι έχεις φτιάξει;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2016, 18:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Account στο esoterica για trolling

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2016, 19:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
PsychoTronic
ΠΑΡΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ, ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΦΤΙΑΞΕ ΚΑΤΙ !

panpam
Θέλεις να μας πεις τι έχεις φτιάξει;



Εγώ πάντως panpam, σ' αυτό το τελευταίο θα συμφωνήσω μαζί του. Με την διαφορά που θα προσθέσω:
Κάθησε στο πληκτρολόγιό σου. Σχεδίασε αυτό που θέλεις να φτιάξης. Φτιάξε το και κάθησε να απολαύσης το δημιούργημά σου!
Όπως μεταξύ ένα σωρό άλλων κατασκευών, αυτό το ferforge τραπέζι που έφτιαξα, για να τρώμε όλοι μαζί τα καλοκαίρια στην βεράντα.

Η κρίση δική σου.

*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy