ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αναστενάρηδες...ποιά δύναμη;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 04:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech, θα σου απαντούσα σε όσα έγραψες, μα θεωρώ πως θα ξεφύγουμε αρκετά και το να πελαγοδρομώ δεν είναι το καλύτερό μου. Επιφυλάσσομαι ωστόσο / καιρού επιτρέποντος και... Moz Θέλοντος.

((Οδοντόπαστα,............μήπως;!!;)) Rem_inder: «See with the heart what is invisible to the eye»

Mercury, μου δίνεις αφορμή για σχόλια, αλλά / ομοίως.

«Στο τζαμί μπαίνεις ξυπόλυτος...»
UstupidDe_rvish!M©Z
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 12:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερούδια σε όλους

λοιπόν λογικά τα αναστενάρια θα γίνουν αυτό το σαββατοκύριακο εδώ, και το λέω "λογικά" γιατί κάποια στιγμή τα είχαν απαγορεύσει

αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω ντόπιους για το τι γίνεται, αφού μέχρι τώρα εκτός από το να τα δω, δεν έχω μάθει και πολλά παραπάνω.

αν θέλετε πολύ ευχαρίστως τη Δευτέρα να σας έχω νεώτερα, και αν μπορέσω να πάω να βγάλω και καμιά φωτογραφία κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 19:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημερούδια σε όλους

λοιπόν λογικά τα αναστενάρια θα γίνουν αυτό το σαββατοκύριακο εδώ, και το λέω "λογικά" γιατί κάποια στιγμή τα είχαν απαγορεύσει

αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω ντόπιους για το τι γίνεται, αφού μέχρι τώρα εκτός από το να τα δω, δεν έχω μάθει και πολλά παραπάνω.

αν θέλετε πολύ ευχαρίστως τη Δευτέρα να σας έχω νεώτερα, και αν μπορέσω να πάω να βγάλω και καμιά φωτογραφία κανένα πρόβλημα.
Ευχαριστώ


Aν ήμουνα Ελλάδα θα ανέβαινα και γω μια βόλτα προς τα πάνω για να έπαιρνα μια, απο πρώτο χέρι, ιδέα για το τι πραγματικά συμβαίνει.

Θα ήταν πολύ καλό αν μπορέσεις να πάς και ακόμα καλύτερο αν μπορούσες να έπαιρνες και καποιες φωτογραφίες. Θα ήταν τρομερά ενδιαφέρον αν φωτογράφιζες την πατούσα ενός πυροβάτη μετά το εγχείρημα.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον επίσης αν συναντούσες κάποιον/α που προκειται να επιχειρήσει την πυροβασία για πρωτη φορά στη ζωή του/της.Παρατήρησε τον/την,ρώτησε τον πως και τι αισθάνεται,ρώτησε τον/την πως ήταν να περπαταέι στην πυρά,αν φοβήθηκε,αν πόνεσε,πως πιστευει ότι τα κατάφερε κλπ Κατέγραψε το "γενικό κλίμα",μάζεψε ότι πληροφορία μπορείς,"ψάρεψε" κανένα μισομεθυσμένο παλιό για να μάθεις αν υπάρχει κάποιο κόλπο στη μέση.Πάρε και ένα χρονόμετρο μαζί σου και βγάλε το μέσο όρο παραμονής των πυροβατών στην φωτιά,κατέγραψε το μεγαλύτερο χρόνο παραμονής,παρατήρησε αν όλοι ακολουθούν ένα συγκεκριμένο τρόπο βαδίσματος ή υπάρχουν διαφοροποιήσεις,το ρόλο της μουσικής στην υπόθεση,σε τι κατάσταση είναι οι πυροβάτες (εκστασιασμένοι απλά μεθυσμενοι ή νορμαλ) κλπ

Μεγάλη ευκαιρία για έρευνα! Πραγματικά σε ζηλευω!

Περιμένουμε νεά σου!



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 22:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
another star, εχω καλυτερη προταση.

Παρατα τα τεχνολογικα μαραφετια και τις αδιεξοδες ερευνες και προσπαθησε ν' αρπαξεις το νημα της "μυστικης συμμετοχης"...

Ισως ετσι ν´ ακουσεις τον Αγιο να σε καλει και να μας πεις μετα και συ απο πρωτο χερι τι τρεχει...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 23:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

hendrix

another star, εχω καλυτερη προταση.

Παρατα τα τεχνολογικα μαραφετια και τις αδιεξοδες ερευνες και προσπαθησε ν' αρπαξεις το νημα της "μυστικης συμμετοχης"...

Ισως ετσι ν´ ακουσεις τον Αγιο να σε καλει και να μας πεις μετα και συ απο πρωτο χερι τι τρεχει...


συμφωνω απολυτως!!!


εξαλλου τα βιωματα δεν μετρωνται με κανενα οργανο

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 11:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

λοιπόν μόλις έμαθα ότι θα γίνουν τελικά τα αναστενάρια οπότε θα δω τι μπορώ να κάνω
Ευτυχώς έχω κανα δυο ανθρώπους που γενικώς είναι άσσοι στα "κοινωνικά σχόλια" εδώ, βλ. παπαδιά στο καφέ της χαράς, θα ρωτήσω όμως και άλλους. Ο ένας γνωστός μου μάλιστα μου είπε πριν λίγο ότι ξέρει κάποιον που πατάει, οπότε θα δω αν μπορέσω να τον συναντήσω κιόλας.
Δεν υπόσχομαι ότι θα πάω, γιατί έχω και το παιδί, αλλά ότι μπορώ περισσότερο θα το κάνω.

Ευχαριστώ



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 13:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχοντας κατασκευασει και "παιξει" με οργονοσυσσωρευτη στα νιατα μου, και γνωριζοντας ανθρωπους που ασχολουνται χρονια στην Ελληνικη επαρχια με αυτον, σε πληροφορω οτι θα εκπλαγεις αν τον δεις να λειτουργει

Ω ναι.Γιαυτο η επιστημονικη κοινότητα δεν αποδέχεται την ύπαρξη της οργόνης.Επειδη εχει αποδειχτει η υπαρξή της.Α βρε jhonie...

quote:
another star, εχω καλυτερη προταση.

Παρατα τα τεχνολογικα μαραφετια και τις αδιεξοδες ερευνες και προσπαθησε ν' αρπαξεις το νημα της "μυστικης συμμετοχης"...



Δηλαδή θελετε να μας πείτε να καταπίνουμε αμάσητη οποιαδήποτε εξήγηση?

Εχει σημασια να μαθουμε τι συμβαινει με την πυροβασια διοτι η πυροβασια χρησιμοποιειται για την υποστηριξη και προωθηση διαφορων (μεταφυσικων κυριως) ιδεων και η αποδοχή τους διαμρφώνει και αναλογες συμπεριφορές...Θελετε να γινουμε όλοι δεισιδαιμονες?


Και για να κανουμε και λίγο χιούμορ:μετα απο τριημερο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ (εχει μεγαλη σημασια το εσωτερικο...) ψησιμο σε θερμοκρασιες 39-40 εξαιτιας μιας γριπης μια θρακα με αναμενα καρβουνα δεν φανταζει και τόσο φοβερη (λέμε τώρα...).

quote:
See with the heart what is invisible to the eye

=Mην κολας στην εξωτερικη εμφανιση,δες κατω απο την επιφανεια και καντο με συμπονια...Εισαι ο δευτερος που χρησιμοποιει αυτη την εκφραση για να "αποδείξει" οτι εχω μεταφυσικες ανησυχιες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 15:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι, φυσιολογικα πρωτα μασαμε και μετα καταπινουμε και κυριως δε μιλαμε οταν μασαμε και δεν τρωμε φαγητο μασημενο απο αλλους (μπλιαχ!)

Προφανως ο medtech αγνοει τον ορο "μυστικη συμμετοχη" (Levy-Bruhl). Φαινεται πως αγνοει και αλλα επιστημονικα πεδια (παρα το φανταιζι nickname) πχ το τι εστι μετουσιωση των πρωτεινων και σε ποιες θερμοκρασιες συμβαινει αυτη...

Μονο οι φανατικοι ηλιθιοι ενθεν κακειθεν αδυνατουν να κατανοησουν την ψυχοσωματικη φυση του φαινομενου (γιαυτο και τετοια πραγματα εμεναν παντα "μυστικα και αποκρυφα" δλδ μακρυα απο τα βεβηλα χερια των αμυητων ηλιθιων)

Και ενα προβληματακι να μας λυσει ο medtech: γιατι ψηνεται μονο το αρνι και οχι κι αυτος που γυρνα τη σουβλα?

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 15:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανως ο medtech αγνοει τον ορο "μυστικη συμμετοχη" (Levy-Bruhl). Φαινεται πως αγνοει και αλλα επιστημονικα πεδια (παρα το φανταιζι nickname) πχ το τι εστι μετουσιωση των πρωτεινων και σε ποιες θερμοκρασιες συμβαινει αυτη...

Μονο οι φανατικοι ηλιθιοι ενθεν κακειθεν αδυνατουν να κατανοησουν την ψυχοσωματικη φυση του φαινομενου (γιαυτο και τετοια πραγματα εμεναν παντα "μυστικα και αποκρυφα" δλδ μακρυα απο τα βεβηλα χερια των αμυητων ηλιθιων)

Και ενα προβληματακι να μας λυσει ο medtech: γιατι ψηνεται μονο το αρνι και οχι κι αυτος που γυρνα τη σουβλα?


Kαι είχα τόση καλή διαθεση αλλα ενας αγενεστατος αποφάσισε να την χαλάσει

Φαντεζι nick name η συντμηση του medical laboratory technologist?Σιγα τα αβγα!Ενα τεχνολογάκι ιατρικων εργαστηριων είμαι.Καμια τριακοσαρια τεχνολογακια αποφοιτουν απο τις 3 αντιστοιχες σχολες τεχνολογιας ιατρικων εργαστηριων ανα εξάμηνο (φυσικα πρεπει πρωτα να περάσεις αλλα αυτο σημαινει οτι πρεπει να στρωσεις κατω τον ποπουλη σου και να μελετησεις μη μεταφυσικα μη φανταζι γνωστικα αντικειμενα οπως φυσικη,βιολογία,χημεία κτλ)

Φυσικα και δεν γνωριζω ολα τα επιστημονικα πεδια!Το δικο μου επιστημονικο πεδίο ειναι η τεχνολογια ιατρικων εργαστηριων.Γιαυτο και ζητησαμε την γνωμη αλλων ειδικων (πχ φυσικων για να μας πουν για τα θερμικα φαινομενα,την θερμικη συμπεριφορα της στακτης),χημικων (για ουσιες που μπορουνννα λειτουργησουν ως μονωτικα υλικα),ιατρων δερματολογων (για το δερμα στα πελματα υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν ανετα να πατανε σε πολυ σκληρα αγκαθια εκει που τα αμαθητα πελατακια μας θα χιλιοτρυπιοταν)κτλ κτλ για το θεμα της πυροβασιας.

Οσο για την δηθεν ψυχοσωματικη υποσταση του φαινομενου με την οποια καμποσοι δηθεν σωτηρες της αν8ρωποτητας εντυπωσιαζουν τους εν αγνοια τελούντες οπαδους τους τις πολυ επιστημονικες μη φαντεζι μη ψυχωσωματικες εξηγησεις δωσαμε στις προηγουμενες σελίδες.

wow!ο θεος ειναι μεγαλος!το αρνι ψηνεται και δεν ψηνεται αυτος που γυριζει στην σουβλα!Μήπως γιατι το αρνι ειναι πολυ ωρα πανω απο την θρακα κατευθειαν πανω απο την πηγη θερμοκρασιας ενω αυτος που την γυριζει καθεται εκτος πεδιου θερμικης ακτινοβολιας?.Εχει τονιστει με ποιον τροπο περπατανε οι εκτελουντες πυροβασια για να μην γινουν φλαμπε (αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να ΜΗ γινουν φλαμπε παντα κατι μπορει να παει στραβα).

Πολλα πραγματα εμειναν δηθεν αποκρυφα και δηθεν μυστικα.Η επιστημη τα εχει εξηγησει αλλα οι πρεσβευτες τους προτιμουν να αποκρυπτουν την αληθεια για να μη χασουν το κυρος τους στα προβατακια που τους ακολουθουν.

ΥΓ Σου συνιστω να συγκρατεις το στοματακι σου.Εαν ξαναμιλησεις ετσι θα ζητησω την παρεμβαση των διαχειριστων.


Edited by - medtech on 18/05/2006 15:57:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 16:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ, ο περιστρεφων τη σουβλα (ζωντανος ων) διαθετει και ενα εν λειτουργια συστημα θερμορρυθμισης (κατι που εχει απωλεσει το φουκαριαρικο το αρνι μαζι με τη ζωη του) - εχεις δει σε τι αποσταση απο τα καρβουνα ψηνουν τα αρνια σε μερικα μερη της ελλαδας?

Περιμενα να περιστρεφεται το μυαλο σου το ιδιο γρηγορα με τη γλωσσα σου (διοτι σου προτεινα στο πιατο ενα μερος της λυσης...)

Συστασεις medtech στα φιλαρακια σου - και προσεχε το υφακι σου διοτι οχι μονο δεν ξερεις με ποιον μιλας αλλα τσιμπας και ευκολα...

Αντε κανε τωρα μια σκεπτικιστικη κωλοτουμπα ωστε να επιβεβαιωσεις περαν πασης αμφιβολιας τους νομους της στροφορμης!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 16:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμ, ο περιστρεφων τη σουβλα (ζωντανος ων) διαθετει και ενα εν λειτουργια συστημα θερμορρυθμισης (κατι που εχει απωλεσει το φουκαριαρικο το αρνι μαζι με τη ζωη του) - εχεις δει σε τι αποσταση απο τα καρβουνα ψηνουν τα αρνια σε μερικα μερη της ελλαδας?

Kαι τι αποδεικνυει αυτο?Αποδεικνυει οτι η πυροβασια δεν εξηγηται πολυ λογικα?

(οποιος θελει μια μη φαντεζι εξηγηση μπορει να επισκεφτει την προηγουμενη εξηγηση)

quote:
Συστασεις medtech στα φιλαρακια σου - και προσεχε το υφακι σου διοτι οχι μονο δεν ξερεις με ποιον μιλας αλλα τσιμπας και ευκολα...

Μπουαχαχχαχαχαχαχα!Αλλος ενας μεγας μυστης που μολις δει να αντιτιθενται στις αποψεις του

α)βριζει
β)απειλει

(ΥΓ ξερεις ποσο μετρανε οι απειλες σου σε μενα ε?)

"ξερεις ποιος ειμαι εγω" wow η εθνικη ψευτομαγγικη τσαμπουκαλιδικη φραση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 16:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ξερεις ποιος ειμαι εγω"

σε αυτη την ατακα εχουμε τις εξης πιθανες απαντησεις
1) ο μ@λ@κ@ς του φορουμ
2)αυτος που θα τις φαει αν συνεχισει στο ιδιο ηλιθο πνευμα
3)ο( )μεσα στην παρενθεση μπαινει το ονομα με το οποιο μας εχει συστηθει

αν δεν γνωριζουμε και δεν θελουμε να φανουμε χαζοι μπροστα στον
"ξερεις ποιος ειμαι εγω" ξεκιναμε να δινουμε πιθανες απαντησεις
1)ο πικατσου
2)ο καραγκιοζης
3)ο σουπερ γκουφι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 16:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μερικες απλες σκέψεις για την δηθεν διανοητικη τρικλοποδια του hentrix με το αρνι και τον ρυθμιστικο μηχανισμο του ζωντος ψηστη που υποθετικα τον προστατευει απο το να γινει φλαμπε:

O μηχανισμος θερμοκρασιας του σωματος μας εχει καποια όρια.Συνεπως κατα μεγαλη πιθανοτητα ειναι τα αλλα στοιχεια που προστατευουν τον πυροβατη (μονωτικο στρωμα στακτης,σκληρο πελμα,πιθανη επαλειψη καποιας μονωτικης ουσιας στα πελματα,βαθισμα πυ δεν αφηνει τα πελαματα ναμεινουν πολυ ωρα σε επαφη με την θρακα ktl) και τον ψηστη (στεκεται μακρια απο την πηγη θερμικης ακτινοβολιας) και οχι ο ρυθμιστικος μηχανισμος.Αν ηταν τοσο αποτελεσματικος ο ρυθμιστικος μηχανισμος του σωματος μας δεν θα ειχαμε και εγκαυματιες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 16:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"ξερεις ποιος ειμαι εγω"

σε αυτη την ατακα εχουμε τις εξης πιθανες απαντησεις
1) ο μ@λ@κ@ς του φορουμ
2)αυτος που θα τις φαει αν συνεχισει στο ιδιο ηλιθο πνευμα
3)ο( )μεσα στην παρενθεση μπαινει το ονομα με το οποιο μας εχει συστηθει

αν δεν γνωριζουμε και δεν θελουμε να φανουμε χαζοι μπροστα στον
"ξερεις ποιος ειμαι εγω" ξεκιναμε να δινουμε πιθανες απαντησεις
1)ο πικατσου
2)ο καραγκιοζης
3)ο σουπερ γκουφι


LOL!Kορυφαίο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 17:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ω ναι.Γιαυτο η επιστημονικη κοινότητα δεν αποδέχεται την ύπαρξη της οργόνης.Επειδη εχει αποδειχτει η υπαρξή της.Α βρε jhonie...



η επιστημονικη κοινοτητα ή το επιστημονικο κατεστημενο που χρηματοδοτειται απο το οικονομικο κατεστημενο?


ανεφερα τις ερευνες του Πρινσετον για την επιδραση της ψυχικης ενεργειας στον λευκο θορυβο, αλλά δεν ειπες τιποτα - για να ερευνουν την όποια ψυχικα εκπεμπομενη ενεργεια απο ενα πληθος, θα πει οτι αναγνωριζουν την υπαρξη της, κι ας παραμενει αγνωστη η φυση της


εγω θα ρωταγα (παντα αφελως) ποιος ακριβως χρηματοδοτει την συγκεκριμενη ερευνα?


αν βρεις την απαντηση, θα κατανοησεις γιατι η επιστημονικη ερευνα δεν ειναι ελευθερη...

quote:

Δηλαδή θελετε να μας πείτε να καταπίνουμε αμάσητη οποιαδήποτε εξήγηση?

Εχει σημασια να μαθουμε τι συμβαινει με την πυροβασια διοτι η πυροβασια χρησιμοποιειται για την υποστηριξη και προωθηση διαφορων (μεταφυσικων κυριως) ιδεων και η αποδοχή τους διαμρφώνει και αναλογες συμπεριφορές...Θελετε να γινουμε όλοι δεισιδαιμονες?



οχι φυσικα!


αλλά η πυροβασια ειναι ενα παναρχαιο Ελληνικο παγανιστικο εθιμο, δεν προωθει τιποτα, δεν προσυλητιζει κανεναν - η εκκλησια τους εχει αφορισει, το γνωριζες?

και τους πηραν και τα εικονισματα που ειχαν απο τους προπαππουδες τους


δεν ξερω αν θαμπαινα ποτε στα καρβουνα, αλλά αν μουρθει και το κανω ποτε, δεν θα χρειαζομαι εξηγησεις - θα αρκεσθω στο βιωμα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 17:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

medtech

O μηχανισμος θερμοκρασιας του σωματος μας εχει καποια όρια.Συνεπως κατα μεγαλη πιθανοτητα ειναι τα αλλα στοιχεια που προστατευουν τον πυροβατη (μονωτικο στρωμα στακτης,σκληρο πελμα,πιθανη επαλειψη καποιας μονωτικης ουσιας στα πελματα,βαθισμα πυ δεν αφηνει τα πελαματα ναμεινουν πολυ ωρα σε επαφη με την θρακα ktl) και τον ψηστη (στεκεται μακρια απο την πηγη θερμικης ακτινοβολιας) και οχι ο ρυθμιστικος μηχανισμος.Αν ηταν τοσο αποτελεσματικος ο ρυθμιστικος μηχανισμος του σωματος μας δεν θα ειχαμε και εγκαυματιες.



μιλαμε την ιδια γλωσσα - προτεινω να αναψεις μερικα καρβουνα (επι τη ευκαιρια προμηθευσου κατσικακι και κοκκινο κρασι) και μετα πειραματισου μονη σου με το στρωμα σταχτης κτλ


ΥΓ. ως ψηστης γνωριζω οτι την ωρα του σουβλισματος δεν καιγομαι γιατι καθομαι στην ακρη της θρακας (και παλι νιωθεις την καψα)

όποιος πλησιασει απο το κεντρο της θρακας, ζητημα ειναι αν προλαβει να δοκιμασει καμια πετσουλα πριν αρχισει να ψηνεται ο ιδιος


ΥΓ.2 φιλτατε hentrix, γιατι ξεφευγεις απο τα ορια της ευπρεπους συζητησης?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 17:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η επιστημονικη κοινοτητα ή το επιστημονικο κατεστημενο που χρηματοδοτειται απο το οικονομικο κατεστημενο?


αααχ αυτη η φραση σημα κατατεθεν καθε ψευδοεπιστημονικης μεθόδου!

Καθε ψευδοεπιστημονας του οποιου οι θεωριες και οι εφευρεσεις δεν καταφεραν να περασουν τις δοκιμασιες εγκυροτητας της επιστημονικης μεθοδου,αυτο ακριβως ισχυριζεται:οτι ολοι οι αλλοι επιστημονες ειναι μελη μιας φιλαργυρης συνομωσιας που προωθει συγκεκριμενες ανακαλυψεις ενω θαβει αλλες μη συμφερουσες....

"η θεραπεια για τον καρκινο εχει βρεθει,την ξερω μονο εγω και καποιοι αλλοι μυημενοι,ο καρκινος θεραπευεται με την κανελα/το νερο του καματερου/το ρεικι/το θεραπευτικο μου αγγιγμα/την προσευχη/την laetrile/τον ειδικο μου ορο (Αλεβιζατος)/το φαρμακο μου (Καραμετας) αλλα οι αλλοι γιατροι και φαρμακοποιοι που τα παιρνουν απο τις σατανικες φαρμακευτικες με κυνηγανε (λες και οι γιατροι και οι φαρμακοποιοι δεν ειναι ανθρωποι και μπορουν κι αυτοι να παθουν καρκινο ή λες και ΟΛΟΙ οι γιατροι και ΟΛΟΙ οι φαρμακοποιοι ΠΑΝΤΟΥ ειναι διεφθαρμενοι και μονο αυτος ο Αγιος).

"Ανακαλυψαμε την ψυχρη συντηξη αλλα οι φυσικοι μας ζηλευουν και δεν το δεχονται!¨(οι χημικοι που νομισαν οτι ανακαλυψαν την ψυχρη συντηξη).

Καπου ειχα διαβασει ενα μακροσκελες αρθρο που ανελυε βημα βημα τις παρανοησεις,τα λαθη και την μεγαλομανια του Ραιχ.Αν καταφερω να το ξεθαψω θες να το αποστειλω?

quote:
ανεφερα τις ερευνες του Πρινσετον για την επιδραση της ψυχικης ενεργειας στον λευκο θορυβο, αλλά δεν ειπες τιποτα - για να ερευνουν την όποια ψυχικα εκπεμπομενη ενεργεια απο ενα πληθος, θα πει οτι αναγνωριζουν την υπαρξη της, κι ας παραμενει αγνωστη η φυση της

Για την ακριβεια το PEAR εχει δεχτει δρυμεια κριτικη για την κακη οργανωση και φτωχη μεθοδολογια των πειραματων του και παρολες τις τρυπες που επιτρεπουν το "κλεψιμο" απο οσους επιθυμουν να το κανουν δεν εχει καταφερει να αποδειξει τιποτα...

Παρολο που δεν εχει βρει τιποτα επιμενει και επιμενει...Και αυτο ειναι ενας απο τους λογους που αποτελει ντροπη των συναδελφων του στο princeton.

Εχω καμποσα αρθρα στην διαθεση μου αναφορικα με το PEAR,που αναφερουν την φτωχη του μεθοδολογια και εαν θες να ακουσεις και την αλλη πλευρα στα στελνω...


quote:
εγω θα ρωταγα (παντα αφελως) ποιος ακριβως χρηματοδοτει την συγκεκριμενη ερευνα?

Ιδιωτικα κονδυλια με κυριο χρηματοδοτη τον ιδιοκτητη των macdonalds αν θυμαμαι καλα..Οι επιχειρηματιες ειναι πιο ευκολο να παραπλανηθουν αο τους επιστημονες (οχι οτι οι επιστημονες ειναι αλεξισφαιροι στην παραπλανηση).Μια πετρελαικη εταιρια εχασε εκατομμυρια εξαιτιας του Γιουρι Γκελερ...

quote:
όποιος πλησιασει απο το κεντρο της θρακας, ζητημα ειναι αν προλαβει να δοκιμασει καμια πετσουλα πριν αρχισει να ψηνεται ο ιδιος

Γιαυτο και ο πυροβατης αν δεν εχει παχια πελματα δεν πρεπει να παταει πολυ ωρα στο ιδιο σημειο αλλα να μετακινηται διαρκως.

Ερωτηση το αρνι το ψηνουμε σε χωνεμενη θρακα?(απλη απορια).

ΥΓ ολη αυτη η αναφορα σε ψητα αρνια με εκανε να πειναω!
ΥΓ2

quote:
φιλτατε hentrix, γιατι ξεφευγεις απο τα ορια της ευπρεπους συζητησης?

Τολμω να υποθεσω επειδη του θιξαμε την οργονη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 18:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξεφυγα χιλιοστο απο τους κανονες του παιχνιδιου.

Υποστηριζω πως η πυροβασια ειναι το πεπλο της εκστασης (η οποια ποτε δεν πρεπει να εμφανιζεται γυμνη), ταυτοχρονα μηχανισμος δημιουργιας της και λυδια λιθος της παρουσιας της.

Υπεδειξα και σε καποιον εναν τροπο να την ερευνησει.

Τα παχια πελματα και τα παχια μυαλα τι δουλεια εχουν με το θεμα μας;

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 18:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
medtech
.....καθε ψευδοεπιστημονικης μεθόδου!
Καθε ψευδοεπιστημονας του οποιου.......

Είμαι σίγουρος αγαπητή medtech, ότι το βράδυ πριν κοιμηθείς, μετράς ψευδοεπιστήμονες.

Μην μπεις στον κόπο να μου απαντήσεις, πλάκα κάνω.

Απλά μου δίνεις την αίσθηση της εμμονής.

Να 'στε όλοι καλά...

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 19:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ ότι η άμεση εμπειρία προσφέρει την πιο ολοκληρωμένη και ακριβή γνώση, αλλά απο αυτό το σημείο και μέχρι να ζητήσω από την κοπέλα (another star) να πυροβατήσει για να ικανοποιηθεί η δικιά μου περιέργεια νομίζω ότι πάει πολύ.

Γιαυτό αγαπητή another star ότι και αν μπορείς να μας προσφέρεις απο την παρουσία σου εκεί θα είναι καλοδεχούμενο.

Αγαπητε hendrix πιστευω ότι η έρευνα και η αναζήτηση γενικότερα δεν είναι ποτέ αδιέξοδες ακόμα και όταν δεν έχουν το επιθυμητό ή ακόμα και όταν δεν έχουν και κανένα αποτελεσμα.Εμπειρία είναι και η έρευνα αγαπητέ.Και για κάποιους είναι η απόλυτη εμπειρία...Χωρίς όρια,χωρίς φραγμούς,χωρίς "εγω ξέρω εσείς όχι"...

"Ερευνώ άρα υπάρχω" όπως είπε και... η αφεντιά μου...




"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 21:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι σίγουρος αγαπητή medtech, ότι το βράδυ πριν κοιμηθείς, μετράς ψευδοεπιστήμονες.

Μην μπεις στον κόπο να μου απαντήσεις, πλάκα κάνω.

Απλά μου δίνεις την αίσθηση της εμμονής.


Αγαπητε Ευστρατιε:

ποσες φορες εχεις ακουσει να αναφερεται ο ορος πχ ψυχη ή θεος η καποιος αλλος μεταφυσικος ορος σε αυτο το forum?Κατηγόρησες αυτους που ποσταραν για εμμονη?

Αυτό το λένε επιλεκτικη ανακληση μνήμεων...

Ο ορος που χρησιμοποιώ ειναι σχετικα φρεσκος στο forum και γιαυτο σου κανει εντυπωση.

ΥΓ Δεν θα απαντουσα αν δεν εκανες αναφορα στην εμμονη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 16:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ευστράτιος

Απλά μου δίνεις την αίσθηση της εμμονής.


απολυτα απολυτη θαλεγα...

σχετικα με την ερευνα, οσον αφορα τα καρβουνα ειναι ευκολη και φθηνη: αναψτε μια μικρη θρακα σε μια ψησταρια και μελετηστε ποτε η σταχτη θα γινει τοσο μονωτικη ωστε να μπορεσετε να ακουμπησετε το χερι σας για λιγο


λεω να παρασυρω τον βριλ σε ενα πειραμα - με θερμομετρα, παϊδακια, κρασια και τα λοιπα επιστημονικα οργανα που χρειαζονται


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 19:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απολυτα απολυτη θαλεγα...


Eνω εσυ εισαι ανοιχτος ας πουμε ετσι?

Ε αφου εισαι ανοιχτος,γιατι δεν ζητησες την αποστολη των αρθρων που αναλυουν τα μεγιστα λαθη του Βιλχεμ Ραιχ για να ακουσεις εστω και την αλλη πλευρα?


Και αφου εισαι τοσο ανοιχτος γιατι δεν μου ζητας την αποστολη των αρθρων που αναλυουν τα πτωχα αποτελεσματα των πειραματων του PEAR?

Μηπως να επιστρεψω τον χαρακτηρισμο?

ΥΓ χθες διαβαζα τις τεχνικες που εφαρμοσε ο Ραιχ στην μικροσκοπία!Ελεοςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 19:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σχετικα με την ερευνα, οσον αφορα τα καρβουνα ειναι ευκολη και φθηνη: αναψτε μια μικρη θρακα σε μια ψησταρια και μελετηστε ποτε η σταχτη θα γινει τοσο μονωτικη ωστε να μπορεσετε να ακουμπησετε το χερι σας για λιγο



Πόσο ΛΙΓΟ δηλαδή?


quote:
ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Τώρα μου το λες?...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 19:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένα πολύ ενδιαφέρον λινκάκι για την αγαπητή medtech.
Αναφορικά με την πυροβασία στο τέλος του άρθρου...


http://www.jackhouck.com/rvpk.shtml

Και μια ενδιαφέρουσα παράγραφος απο την ίδια σελίδα


I wanted to talk with other scientifically-oriented people about this phenomenon and I quickly found that there were not many I could talk to without being considered "crazy".

Χωρίς άλλα σχόλια...



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 01:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φόβος είναι, όχι εμμονή. Ίσως κάποτε ανοίξει, ποιος μπορεί να ξέρει...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 01:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

σήμερα ήμουν τύχερή
Τυχαία συναντήθηκα με μία κυρία που πατάει. Δυστυχώς όμως η συζήτησή μας ήταν στο πόδι αλλά θα σας πω ότι θυμαμαι πως συζητήσαμε.

Το πρώτο που τη ρώτησα είναι πως το εξηγεί όλο αυτό και μου είπε "πως μπορείς να εξηγήσεις έναν άνθρωπο που μπαίνει σε μία εκκλησία τυφλός, και όταν βγαίνει να βλέπει? είναι ένα θαύμα, τι μπορώ εγώ να πω για τη δύναμη του Θεού?"

Βασικά το έθιμο της "ακαψίας" όπως το λένε, είναι ένα πολυ παλιό έθιμο που ήρθε από τη Θράκη. Όπως όλοι έχουν έναν άγιο προστάτη αυτοί έχουν τον Κωνσταντίνο και την Ελένη. Τα κάρβουνα που πατάνε είναι για αυτούς μία συμβολική πράξη, αφού η φωτιά θεωρείται κάτι "κακό" και αυτοί το πατάνε.

Οι εικόνες που κρατούν χρονολογούνται περίπου από το 310μ.Χ. και έχουν περάσει από πατέρα σε παιδί και από γενιά σε γενιά. Οπότε μιλάμε για πολύτιμες εικόνες. Μάλιστα τις έχουν δηλωμένες σαν αρχαιες εικόνες στο κράτος.

Η κυρία μάλιστα που μίλησα είναι και έγκυος και μας είπε ότι θα προσπαθήσει να πατήσει και φέτος. Και λέω θα προσπαθήσει γιατί δεν γίνεται κάθε φορά να πατάς, δεν έχεις κάθε φορά αυτή την ικανότητα. Υπήρχαν δηλαδή φορές που πήγε να πατήσει αλλά τίποτα δεν της έδωσε την ώθηση και δεν πάτησε γιατί ήταν σίγουρη πως θα καεί.

Τη ρώτησα τι είναι αυτό που τους κάνει και πατούν, τι βλέπουν? είναι κάτι σαν δρόμος? και μου λέει όχι, κανένας δρόμος, είναι σαν κάτι να σε σπρώχνει εκείνη τη στιγμή, σαν κάτι να σου λέει πήγαινε, κάτι σαν ώθηση και περπατάνε. Τη ρώτησα αν βρίσκονται σε έκσταση ή κάτι τέτοιο και μόνο που δεν με μούντζωσε. Όλα αυτά μου είπε που λένε είναι βλακείες, ούτε παίρνουμε τίποτα, ούτε σε έκσταση βρισκόμαστε, απλά πάμε και πατάμε. Βλέπαμε τους γονείς, τους παππούδες και το κάναμε και μεις, πάντα βασισμένοι στη πίστη μας.

Τα μαντίλια που κρατούν αφορούν τα φυλαχτά. Δηλαδή επειδή οι εικόνες είναι κάπου στις 4-5 (δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς μου είπε), και δεν μπορούν όλοι να κρατούν από μία εικόνα, κάνουν φυλαχτά και τα βάζουν ο καθένας στο μαντήλι του και το φοράει συνήθως πάνω του. Δεν ρώτησα όμως παραπάνω για αυτό.

Όσον αφορά την απαγόρευση που είχε γίνει κάποια στιγμή για τα αναστενάρια, τη ρώτησα γιατί το έκανε αυτό ο μητροπολίτης. Αυτό που μου είπε είναι ότι "ζαχαρώνει" τις εικόνες και για αυτό θέλει, για να τις κάνει λιτανείες και να κονομάει η εκκλησία, λόγω της παλαιότητάς τους και ότι είναι θαυματουργές. Επειδή όμως αυτά είναι οικογενειακά τους κειμήλια, δεν θέλουν οι οικογένειες να τα δώσουν.
Τη ρώτησα αν θεωρεί όλο αυτό ειδωλολατρικό ή είναι πράξεις του κακού, και αυτό που μου είπε είναι ότι πριν να γίνει η απαγόρευση, έρχονταν παππάδες και θυμιάτιζαν και ευλογούσαν τις εικόνες και τους ανθρώπους. Από την απαγόρευση και μετά που ξανάρχισαν δεν έρχονται οι παππάδες γιατί θα τους βάλει χέρι ο μητροπολίτης. Οπότε τώρα αναγκαστικά θυμιατίζουν μόνοι τους. Και μου λέει "αφού το λιβάνι το φοβάται ο ... γιατί τότε είναι κακό αυτό που κάνουμε? Απλά τιμούμε τους αγιους μας."

Τη ρώτησα πως νιώθει όταν τελειώνει η όλη διαδικασία, και μου λέει πιο ανάλαφρη απλά, κατά τα άλλα δεν είναι τίποτα άλλο από ένα έθιμο. Τους έρχεται πολύ φυσική η όλη φάση πάντως.

Επίσης και κάτι άλλο που έχουν αυτές τις μέρες είναι το "κουρμπάνι". Είναι κάτι όπως το αρνί που κάνουμε το Πάσχα, αυτοί σφάζουν ένα μοσχάρι και μοιράζουν. Πως σε μία γιορτή μοιράζεις γλυκά, αυτοί μοιράζουν κρέας από το συγκεκριμένο ζώο που σφάξανε (δεν θα ήθελα να μου φέρουν μία γλώσσα για δώρο πάντως). Και της λέω αυτό μοιάζει με θυσία, και μου λέει "γιατί το αρνί δεν είναι θυσία?"

Κάτι άλλο που τη ρώτησα είναι αν το έθιμο αυτό το κάνουν μόνο οι συγκεκριμένες οικογένειες και μου είπε πως τελευταία συμμετέχουν και κάποιοι ξένοι που ένιωσαν κάτι και πάτησαν και δεν κάηκαν. Υπάρχουν βέβαια και οι άπιστοι που πατάνε γιατί νομίζουν ότι κάτι γίνεται με τα κάρβουνα και καίγονται (εξ ού και τα ασθενοφόρα έξω από τη πραγματοποίηση της πυροβασίας κάθε φορά που γίνονται αναστενάρια)

Τη ρώτησα αν είναι η πίστη της είναι τόσο δυνατή πια και για αυτό δεν καίγεται και μου λέει "με 5 λεπτά που μιλάμε δεν μπορώ να σου αποδείξω την πιστη μου, θα έπρεπε να με ζήσεις για να δεις ότι και εξομολογούμαι, και νηστεύω και τηρώ τους κανόνες της Ορθοδοξίας"

Μου είπε ότι πολλές φορές έχουν έρθει γιατροί να τους εξετάσουν μετά τη πυροβασία για το αν έχουν καεί, αν έχουν βάλει κάποιο σκεύασμα στα πόδια τους αλλά δεν έχουν βρει τίποτα. Η αλήθεια είναι πως και γω έχω δει ξένους μάλιστα γιατρούς να κοιτούν τις πατούσες τους μετά τη πυροβασία και να απορούν με αυτό που έβλεπαν ότι δεν υπήρχε ίχνος πληγής στα πόδια τους. Για το συγκεκριμένο έθιμο έχω δει ανθρώπους να έρχονται από αρκετά μέρη της γης.

Αυτά λοιπόν. Γενικά πάντως δεν έχει ακουστεί κάτι πως βάζουν στα πόδια τους, ποτέ δεν άκουσα έστω και από έναν μία τέτοια φήμη.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο
Να ξαναπώ ότι αυτά δεν αφορούν δικές μου απόψεις οπότε μη βαράτε την "ερευνήτρια"

Αύριο θα προσπαθήσω να μάθω και άλλα αν μπορέσω και θα σας ενημερώσω.

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 16:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

medtech

Eνω εσυ εισαι ανοιχτος ας πουμε ετσι?

Ε αφου εισαι ανοιχτος,γιατι δεν ζητησες την αποστολη των αρθρων που αναλυουν τα μεγιστα λαθη του Βιλχεμ Ραιχ για να ακουσεις εστω και την αλλη πλευρα?



για δυο λογους: πρωτον, εχω διαβασει τις αρνητικες κριτικες για το εργο του και δευτερον εγω δεν υπερασπιστηκα τον Ραϊχ σαν Ραϊχ, αλλά ειπα οτι ασχοληθηκα πρακτικα με τον οργονοσυσσωρευτη καποτε και λειτουργει

αρα εχω προσωπικη εμπειρια απο την συσκευη και δεν μιλαω υποθετικα επειδη ειμαι "ραϊχικος"


quote:

Και αφου εισαι τοσο ανοιχτος γιατι δεν μου ζητας την αποστολη των αρθρων που αναλυουν τα πτωχα αποτελεσματα των πειραματων του PEAR?



ξερεις πως και γιατι μαθαμε την υπαρξη της ερευνας?

επειδη ενα τεταρτο πριν βαλει το νικητηριο γκολ ο Χαριστεας, τα γραφηματα στην Αθηνα και στην πολη καταγωγης του Ρεχαγκεν καταγραφηκε εντονη κορυφη η οποια διηρκεσε μεχρι να μπει το γκολ

πρεπει να δεχτουμε οτι η ερευνα παρουσιασε "εξαρσεις" σε σημαντικα παγκοσμια γεγονοτα


απο την αλλη προκειται για ερευνα σε εναν τομεα (ψυχικη ενεργεια) που μεχρι σημερα θεωρειτο ανυπαρκτος για το επιστημονικο κατεστημενο και δεν υπαρχουν δεδομενα - ειναι πρωτοποριακη και ειναι φυσικο να υπαρχουν κενα ή αποριες - η ιδια η φυση της ψυχικης ενεργειας ειναι αγνωστη, μιας και δεν ανηκει στο ηλεκτρομαγνητικο φασμα


quote:

Μηπως να επιστρεψω τον χαρακτηρισμο?


ελευθερα!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 20:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech, τα «μεταφυσικά» μου σχόλια στην «επιστημονική» σου τοποθέτηση, εδώ > http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5225

quote:
Υποστηριζω πως η πυροβασια ειναι το πεπλο της εκστασης (η οποια ποτε δεν πρεπει να εμφανιζεται γυμνη), ταυτοχρονα μηχανισμος δημιουργιας της και λυδια λιθος της παρουσιας της.

quote:
Φόβος είναι, όχι εμμονή. Ίσως κάποτε ανοίξει, ποιος μπορεί να ξέρει...

*

another star, θα είσαι «τυχερότερη», αν αφήσεις την «έρευνα» για την «σωστή» στιγμή (μην χάσεις το καλύτερο... :)

©Μ.

-------------------------
*Eγώ πάλι υποστηρίζω πως τα παχιά λόγια θέλουν και παχιά υπομονή+επιμονή+εμμονή, αλλά αδυνατώ να το τεκμηριώσω «φιλοσοφικώς»................. πόσο δε «επιστημονικώς»! ((hendrix, λίγο σέβας... στις σκεπτικιστικές / τρίχες))
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 23:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ κατατοπιστικά τα όσα έμαθες και μας μετέφερες αγαπητή another star...

Υπάρχουν λοιπόν κάποια νέα στοιχεία που πρέπει να λάβουμε υπόψη μας.

Το πρώτο και πολύ σημαντικό είναι ότι ο υποψηφιος πυροβάτης, (ακόμα και αν στο παρελθόν έχει επιχειρήσει επιτυχημένα), δεν είναι ποτέ προκαταβολικά σίγουρος όχι μόνο αν θα τα καταφέρει και την επόμενη φορά, αλλά ούτε καν αν θα ξαναεπιχειρήσει την πυροβασία...

[αν αυτό είναι πραγματικά γεγονός τότε η προσωπική μου θέση ότι προκειται περί συνδυασμού τεχνικής και αυτοπεποίθησης αδυνατίζει πάρα πολύ... επίσης χάνει σε πειστικότητα και η θέση περι "κόλπου" ή "τεχνάσματος".Αν υπάρχει "κόλπο" στη μεση γιατί να μην καταφευγουν σε αυτό πάντοτε? Και πόσους αιώνες τέλος πάντων να μενει μυστικό αυτό το υποτιθεμενο κόλπο?]

Το δευτερο είναι ότι γιαυτούς τους ανθρώπους η φωτιά συμβολίζει κάτι το "κακό", κάτι το "διαβολικό". Η πράξη αυτή λοιπόν για αυτούς τους ανθρώπους δεν έχει σαν κίνητρο της κάποια μεταφυσική θεώρηση "συμφιλίωσης" ή "συνεργασίας" με τα στοιχεία της φύσης. Είναι μια προσωπική "μάχη με το κακό",μια απόδειξη της "νίκης του καλού πάνω στο κακό", του Χριστού επί του Σατανά, με μοναδικό όπλο την πίστη...

[Μόνο που η λεξη πίστη στην περίπτωση αυτών των ανθρώπων δεν έχει το γενικό νόημα που της δίνουμε εμείς.Γιαυτούς τους ανθρώπους η λέξη πίστη έχει ένα απόλυτα συγκεκριμένο περιεχόμενο: πίστη στο Θεό στους Αγίους και στα τυπικά της Ορθόδοξης Εκκλησίας.Γιαυτούς τους ανθρώπους λοιπόν η λέξη πίστη δεν μπορέι να σημαίνει απολύτως τίποτα άλλο, εκτός απο τα παραπάνω. Πολύ εντυπωσιακό στοιχείο και αυτό πραγματικά...]

Το τρίτο είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν θεωρούν ότι βρίσκονται σε κάποια ιδιαίτερη ψυχική κατάσταση όταν επιχειρούν την πυροβασία.Πολύ περισσότερο δεν θεωρούν ότι βρίσκονται σε κατάσταση "έκστασης". Ολα είναι πολύ φυσικά γιαυτούς,περιμένουν απλά την "ώθηση" και ακολουθούν.Μετά το εγχείρημα νιωθουν απλά πιο "ανάλαφροι".

Το τέταρτο και πιο εντυπωσιακό στοιχείο αφορά την εξήγηση που δίνουν οι ίδιοι για το κατόρθωμα τους. Παρά το ότι λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι θεωρούν ως δεδομένη την πίστη τους (με τον τρόπο που οι ίδιοι αντιλαμβάνονται και ορίζουν την έννοια "πίστη"} παρόλαυτα δεν επιχειρούν αν δεν αισθανθούν αυτή την "ώθηση",αυτή την την δύναμη που έρχεται απο "κάπου έξω" και της οποίας οι ίδιοι απλά ακολουθούν τις προσταγές...

Λοιπόν,αγαπητή another star περιμένουμε με αγωνία και την νεα σου ανταπόκριση.Αν μπορέσεις να πάρεις πληροφορίες και απο άλλους πυροβάτες θα ήταν καταπληκτικό.Αυτό που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να μάθω είναι αν και οι υπόλοιποι συμφωνούν με αυτό που ειπώθηκε σχετικά με "την ώθηση που έρχεται απο έξω,και τους δίνει τη σιγουριά και τη δύναμη να επιχειρήσουν"...




"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy